Vepřové plátky s omáčkou

Udělat rychlé vepřové plátky v pánvi se dřív nebo později naučí každý. Udělat rychlé vepřové plátky s omáčkou, která by měla výraznou chuť, správnou hustotu a bylo jí potřebné množství, to už se každému nepovede, přestože kuchařská věda na tento problém nabízí několik řešení.

Ukážu vám jednu ze zmiňovaných možností. Není jediná, ale hodí se ke kuchařskému podzimu. Pracuje se v ní totiž s jíškou, která vždy vytváří jistou hřejivost a uspokojení na duši (když se povede).

Maso na vepřové plátky s omáčkou

Začnu zeširoka a znovu zopakuju sama sebe: každé zvíře má jen dva druhy masa:

  • První druh masa pochází ze svalů, které zajišťují pohyb. Patří sem svaly z nohou, břicha, křídel, dokonce i žvýkací svaly, protože i ty zvládnou celkem slušnou námahu.
  • Druhý druh masa pochází naopak ze svalů, které zajišťují stabilitu a rovnováhu. U drůbeže je to prsní maso a u čtyřnohých zvířat svaly uložené podél páteře, jako je vepřová panenka nebo pečeně a taky hovězí svíčková a roštěnec.

První druh masa je logicky tužší, výrazněji zásobený krví, tedy tmavší, a zároveň prorostlejší. Obsahuje blány, šlachy, tukové prorosty, a to nejen na povrchu, ale i uvnitř.

Druhý druh masa je oproti tomu dokonale libový, čistý, světlejší, a pokud nějaké blanky má, tak hlavně na povrchu.

Kvůli rozdílné povaze těchto dvou druhů masa se na každý z nich hodí jiná tepelná úprava a jiný postup. Prvnímu druhu to docela dlouho trvá, než změkne, protože se teplem musí povolit všechny ty prorosty a tučné části. Druhý druh je naopak minutkový a nepotřebuje trápit teplem. Mnoho tepla mu škodí, vysušuje ho, maso tuhne a tvrdne, protože měkké už bylo, jen si toho kuchař nevšimnul.

Pokud tedy chcete rychlé maso, je třeba sáhnout po minutkovém kousku. Čili po tom druhém druhu masa. V případě vepřového se jedná o panenku a pečeni.

Já jsem pro tyhle plátky zvolila vepřovou pečeni bez kosti. Spousta lidí se jí bojí, že je suchá – jasně, protože ji při vaření trápí moc dlouho – a tak je v obchodech bez potíží k dostání vždycky.

Vepřové plátky s omáčkou krok za krokem

S touto základní informací o mase si vás můžu dovolit provést krok za krokem mým receptem, aniž byste kroutili hlavou, proč to dělám zrovna takhle.

Krok 1: Příprava masa

Maso nakrájejte na silnější plátky, v mém případě měly něco mezi 1,5-2 cm.

vepřová pečeně příprava masa

Proč: Tenčí plátky se snadněji propečou a vysuší, nedávají tolik prostoru dodělat omáčku. V tomto receptu budou mít i silnější plátky šanci se dostatečně zahřát i uvnitř.

Krok 2: Blány a tuk

Pokud má vepřová pečeně na povrchu stříbrně vypadající blánu nebo zbytky tuku, nemusíte to za každou cenu pracně odřezávat. Stačí jednotlivým plátkům udělat v téhle vrstvě malé zářezy.

vepřová pečeně nakrájená na plátky

Proč: Blána se v teple značně smrskne. Když ji nenaříznete, bude mít takovou sílu, že zkroutí maso skoro do ruličky. Naříznutím tomu zabráníte. Je to primitivní, ale účinné.

Krok 3: Mouka

Před vložením do pánve mě baví obalit maso v mouce. Nebo ještě líp v ochucené mouce. Používám takové koření, na jaké mám chuť a jaké se hodí k dalším použitým surovinám.

obalení vepřových plátků v mouce

Proč: Pomoučněné maso má hezčí barvu, vytvoří se mu krásná krusta, a zbytky opečené mouky v pánvi pomůžou zahustit omáčku.

Krok 4: Prudké opečení

Jakmile si rozehřejete pánev, přidejte do ní trochu oleje – nebo ještě raději sádla – a v tuku pak velmi zprudka opečte pomoučněné maso. 2 minuty po jedné straně, 2 minuty po straně druhé.

vepřové plátky opečení v pánvi

Proč: I tak krátký čas stačí, aby se vepřové maso nakrájené na plátky uvnitř zahřálo skoro na teplotu, která už z něj dělá maso jedlé. Ale nebojte se, maso ještě dostane další tepelnou péči. Ovšem už jen jemnou.

Krok 5: Odložení masa

Opečené maso vyjměte stranou na talíř nebo do malého pekáčku. Počkejte, až opečete všechny dávky masa, které máte připravené, a pak pekáček s masem vložte do trouby zahřáté jen na 60-70 stupňů.

odpočinutí pro vepřové plátky

Proč: Trouba nemá za účel maso dopékat, její úlohou je pouze maso udržet teplé. Při tomto nastavení se vyrovná teplo na povrchu masa s teplem unvnitř. Než dokončíte omáčku, maso zůstane teplé a bude mít pořád jemně narůžovělý vnitřek, tak jak to má být.

Krok 6: Zelenina a spol.

Nyní máte maso v troubě a pánev s přípečky na plotně. Byla by škoda o voňavé přípečky přijít, takže do pánve vlijte ještě jednu lžíci tuku, pokud v ní žádný nezbyl, přihoďte předem nakrájenou zeleninu (nebo třeba houby) a zprudka zeleninu opečte.

Zatímco na úvodní a závěrečné fotce vidíte kombinaci barevných paprik s cibulí, na tyto postupové fotky jsem použila žampiony z večerky, povedlo se mi totiž ulovit poslední balení. Žampiony jsem letmo opláchla a nakrájela a nechala jsem je chvíli odpočívat ve vodě s citronovou šťávou. Udělá to s nimi divy. O pár okamžiků později při opékání v pánvi díky tomu nezešednou a nezabarví se do černa, ale zůstanou krásně a čistě hnědé.

opékání hub

Proč: Díky zelenině omáčka dostane pokaždé jinou chuť a pokaždé jinou barvu, podle toho, co použijete. Taky bude omáčka vrstevnatá, zajímavá, nepůjde jen o obyčejné plané UHO.

Krok 7: Jíška

Opečenou zeleninu nebo houby vyškrábněte z pánve stranou do misky. Pánev si pořád ještě nechte. Vložte do ní lžíci másla a jakmile zpění, nasypte do něj zbytek mouky z obalování masa. Mělo by jí být už jen asi třetina původního množství.

základ na jíšku

Metličkou míchejte na středním plameni, až se vytvoří jíška zlatavé barvy, bude to trvat 2-3 minuty a vyžadovat velmi bedlivý dohled.

hnědá jíška

Proč: Světlá jíška je vhodná na světlé omáčky, ale pokud vám jde o zlatavé až hnědé odstíny, hodí se jíška tmavší. Jen ta dovede dodat sytý a živý odstín hnědé omáčce. Tmavší jíška navíc nemá tak silné zahušťovací schopnosti jako jíška světlá, takže se nemusíte bát, že byste to přehnali s moukou a dostali místo hotové omáčky lepidlo.

Krok 8: Zalití vývarem

Jíšku postupně ve třech krocích zalijte půl litrem vývaru. Můžete-li použít domácí, čeká vás dokonalý výsledek, ale pokud domácí nemáte, s přivřením jednoho oka použijte nějaký méně agresivní druh vývaru v kostce a uvařte si ho slabší (nepoužijte celou kostku).

zalití jíšky vývarem

Proč: Nespoléhejte se na vodu, dostali byste omáčku mdlé chuti. Vývar je nutný.

Krok 9: Provaření omáčky

Do zahuštěné omáčky vraťte opečenou zeleninu a nechte vše 15-20 minut zvolna bublat na plotýnce.

provaření zahuštěné omáčky

Proč: Jíška potřebuje trochu času, aby se provařila a spojila s vývarem. Někdo je citlivý na syrovou pachuť mouky a mohl by si stěžovat, pokud byste omáčku dost neprovařili. Přidání zeleniny je trochu proti pravidlům, že by se omáčka zahuštěná jíškou měla nakonec cedit kvůli jemnosti a ušlechtilosti, ale jelikož jde o rychlé všednodenní jídlo, myslím, že to lze prominout. Zelenina či houby během vaření předají trochu chuti omáčce a to se hodí.

Krok 10: Závěr

Jakmile máte omáčku provařenou, můžete podávat. Maso je teplé, stačí ho přelít omáčkou. Hurá! Chcete-li se vytáhnout ještě víc než obvykle, odstavte omáčku a vmíchejte do ní trochu smetany nebo másla nakrájeného na kostičky. Zjemní ji to a vystřelí chuťově zase kousek jinam.

podávání vepřových plátků s omáčkou

Proč: Maso neztratilo teplotu, takže ho nemusíte vracet do omáčky a prohřívat. Prostě ho rozložte na talíře, zčásti přelijte omáčkou a zčásti ne, aby vyniklo opečení, a podávejte s přílohou vaší volby.

vepřové plátky s omáčkou recept
 

Vepřové plátky s omáčkou

Celkový čas: 40 minutes

Množství: 4 porce

Suroviny

  • 600-800 g vepřové pečeně, v celku a bez kosti
  • 1/2 lžičky soli
  • 1/2 lžičky koření podle chuti (například drcený kmín, sušený česnek, paprika, kari, pepř, chilli...)
  • 300 g nakrájené zeleniny podle vlastní volby (barevné papriky, cuketa, houby, cibule)
  • 500 ml vývaru
  • 2 lžíce oleje nebo sádla
  • 1 lžíce másla
  • 3 lžíce hladké mouky

Postup

  1. Maso nakrájejte na plátky silné 1,5-2 cm, nejlépe, pokud se vám jich z masa podaří ukrojit 4 nebo 8, aby vám vyšly šikovně na 4 porce. Pokud má maso na povrchu zbytek blány, místy ji nařízněte, aby se plátky při opékání nekroutily.
  2. Zeleninu očistěte a nakrájejte na nudličky nebo podobné tvary.
  3. Mouku smíchejte se solí a kořením. Připravené maso v ní jemně obalte z obou stran, zbytky mouky oklepejte.
  4. Pánev nejprve rozehřejte na silném žáru nasucho a jakmile je horká, přilijte do ní lžíci oleje nebo sádla. V horkém tuku opečte polovinu plátků masa, z každé strany 2 minuty do zlatova. Opečené maso odložte stranou do pekáčku nebo na talíř. Totéž zopakujte s druhou lžící tuku a zbytkem masa.
  5. Troubu zapněte na 70 stupňů a odložte do ní maso.
  6. Do použité horké pánve vhoďte nakrájenou zeleninu a nechte ji za občasného promíchání rozvonět, změknout a získat trochu opečené barvy. Poté ji z pánve přendejte do misky nebo na talíř.
  7. V opět uvolněné pánvi rozpusťte máslo a jakmile zpění, vsypte do něj zbytek mouky z obalování masa. Míchejte, dokud mouka nezačne zlátnout, zhruba 2-3 minuty. Zlatavou jíšku zalijte vývarem na tři etapy, vždy pečlivě rozmíchejte metličkou. Je jedno, zda vývar bude studený nebo horký, funguje to za všech okolností. Z jíšky se nejprve stane hustá kaše, při druhém přilití méně hustá kaše a po třetí dávce vývaru to v pánvi začne vypadat jako omáčka.
  8. Do zahuštěné omáčky vraťte zeleninu a vše nechte zvolna pobublávat 15-20 minut. Občas promíchejte. V mezičase si připravte přílohu, třeba brambory nebo rýži.
  9. Maso rozdělte na talíře a přelévejte hotovou omáčkou.

 
Dobrou chuť – a pokaždé jinou 🙂
 

Join the Conversation

  1. Zdravím Flori a držím pěsti , ať se stěhování povede a vyvede podle tvých představ.

    Za recept děkuji, něco podobného kuchtím taky.

  2. Václav Kopáček says:

    Ahoj Flo, to je další paráda. Už šest měsíců dělám omáčky podle Tvých receptů, Všem tak chutná, že musím vařit ve velkém, asi půl litr omáčky na osobu. Při 12-14ti porcích dělám v 9l hrnci. Pořád nejsem sto trefit množství jížky abych měl vždy žádanou hustotu.Peru se ale statečně. Zítra dělam celerovou omáčku s vepřovým pleckem, tak jsem zvědav na výsledek. Držim palce s dostavbou. kopy

  3. Ahoj Flo.

    Moc děkuji za rychlý recept na tuhle dobrotu. Zas je o další nápad, co vařit :).
    Přeji ti, aby návrat do zrekonstuovaného domova byl pohodový a bylo vše uděláno tak, jak si si přála. Držím palce.

    Vendy

  4. Tak zaprvé – moc děkuju za recept – dělám podobně, obaluji ve směsi mouky s pepřem a paprikou, pokud mám nějaké nevzhledné malé kousky masa, opeču a rozmixuju do omáčky, někdy přidám trochu křenu…
    Za druhé – stavebníka bych vzala lopatou!!????

  5. Marian says:

    Vdaka za dalsie podnety. Len sa priznam, ze mam v tom oznacovani masa ako Slovak obcas chaos:) Pečeně je to, co predavaju ako veprova kotleta (a u nas na Slovensku je to karé). Chapem to spravne? 🙂

    1. ano, takto je to správně 🙂

    2. Marian says:

      Na slovensku sa pečeně bežne nepredáva u nas je karé s kosťou a bez kosti a pečeně v čechách je karé s asi centimetrovou vrstvou tuku aspoň ja to tak chápem a mne sa to podarilo zohnať vo farmarskej predajni prvý krát tento rok.

  6. Ahoj,
    nemůžete mi dát tip na nějaký „méně agresivní druh vývaru v kostce “ prosím?
    Jaké máte zkušenosti s bujóny? Vývary vařím poměrně často, bujóny používám velmi zřídka, ale někdy je prostě potřeba.
    Děkuji a hezký den

    1. Tak například DM drogerie má kostky vcelku jemné a šetrné, myslím, že mají i řadu v bio kvalitě. Určitě bude něco k dostání i v prodejnách zdravé výživy. Každopádně nejlepší je v tomhle případě použít bezglutamátové kostky, pokud na ně náhodou někde natrefíte. Oproti tomu na druhém konci chuťové škály je například Vitana, její masox je celkem nálož a dost by přebil chuť masa a omáčky.

    2. Simona says:

      Radko, udělejte si domácí vývar – jednou o víkendu, když máte dost času, udělejte ho hodně a pak rozdělte na porce do omáčky a zamrazte. Budete mít po problému s kostkami a kvalitní domácí vývar je opravdu v jídle znát.

    3. Miloš says:

      Radko, dělám vývar v pomalém hrnci. Naházím tam všechny kosti, odřezky a méně kvalitní maso. Může být i zelenina. Zaliju vodou jen aby se maso ponořilo a nechám ho táhnout klidně i 24 h. Nemusíte se bát, že se voda vyvaří, protože se ve skutečnosti nevaří, jen se převaluje. Takový vývar je pořádně silný. Pak se může ještě zredukovat, rozdělit do plastových dóz a zamrazit. V případě potřeby je stále po ruce.

  7. Charkie says:

    Ahoj Flori, úžasné a jednoduché. Už se těším, až se do toho pustím
    charlie

  8. Milá Florentýnko,
    tak tenhle recept jsem potřebovala. Už vím, že můžu udělat maso na pánvi s rýží a bude k tomu i omáčka. Pořád se mi to maso cpalo do omáčky hned na začátku :-). Moc se těším až to uvařím. Děkuji a držím palce při stěhování. Ať to dobře dopadne. Lída

  9. Milá Florentýnko moc Ti děkuji za to jaké maso se na co hodí stále jsem v tom tápala děkuji moc zas jsem o něco chytřejší a děkuji za rychlý a podrobný recept .Jiřka

  10. Flory pro mě jsi jednička a vždycky budeš je to paráda fakt mňamka

  11. Eva Somrová says:

    Flori, toľko užitočných rád v jednom recepte! Tomu sa hovorí nie jednou ranou dve muchy,ale aspoň desať múch:). dík moc! Eva

  12. Katarína says:

    Zdravím Flori,
    vždy sa zíde nový receptík,zvlašť,keď ti dochádzajú už vlastné :-)…navyše vyzerá to chutne a nenáročne,určite vyskúšam.Pekný deň pa ďakujem 🙂

  13. Martina says:

    Hezký den
    mám neskutečně mlsneho synka a tenhle recept vypadá že by SNAD mohl projit. Hlavně jídlo nesmí obsahovat zrnicko kmínu či nedej bože tymiánu… toto nás Kubík považuje za vlastizradu. Myslím že to musím okamžitě zkusit. Díky za tip a pevné nervy při stěhování…

  14. Díky. Je to jako vždy skvěle popsané a navíc vysvětlené. Moc Ti přeju ať už vaříš, posíláš recepty a inspirace z nové kuchyně.

  15. Ladislav says:

    Ahoj všichni.Skvělý recept,už se na něj těším .V sobotu bude husa a v neděli vepřové podle Flori Mňam.

  16. Monika says:

    Wow, super recept. To tusim zvladnem aj ja uvarit. Diky! Monika

  17. Ahojky Flo, asi by mě kleplo, kdyby mě někdo vypnul mrazák. Ty vepřové plátky určitě udělám, dělám podobné, ale ty tvoje je mi líbí víc. Přeji brzké a nekomplikované přestěhování Zdena V.

  18. Florentýnko,
    dík za tip, jak k opečené kotletě uvařit skvělou omáčku s využitím jedné pánve. Vše se v ní opéká postupně.

  19. Ahoj, Flo,
    díky za další tip na skvělou omáčku k opečenýmu masíčku, mňam 🙂

  20. Ahoj Florentýno,
    říká se, že je lepší vyhořet, než se stěhovat. Tak ať to ve vašem případě určitě neplatí!
    Jinak vepřová na houbách vypadá výborně, vaříme doma podobně, ale i tak se některé nové vychytávky k postupu určitě budou hodit.
    C.

  21. Milá Flo,
    Moc té obdivuji, jak při tom všem, co se okolo tebe déje, nás ješte hýčkáš tak pdrobnými, vynikajícími recepty! Držím palce, ať se už co nejdříve dočkáte hotové kuchyné a budeš si to moci v klidu vychutnat i ty !! Za všechno díky! Eva

  22. Jaroslav S. says:

    Dobrý den, Flo , právě jsem dumal, co připravit na sobotu a neděli, mám po starosti, jeden den to bude hovězí guláš a druhý den realizace dnešního receptu – děkuji, budu se jim pečlivě řídit, nebudu ale zapírat Tvoje autorství. Přeji hezký den, zdárně pokračující přestavbu domova, k té, pochopitelně- pevné nervy.
    Jarda

  23. Ahoj Flo,určitě udělám,takové papání můžu, Věra

  24. Miroslava says:

    Milá Flo, děkuji za další parádní recept a těším se na další, už v Tvé nové kuchyni. Mirka

  25. Ahoj Flo, i já dělám něco podobného, jde udělat hodně variant a je to dobrota. Přeji Ti i celé Tvé rodině konečně klidné nastěhování. Eva

  26. Milá Flo, držím palce ať stěhování do nového proběhne bez problémů a ať se celé rodině v novém žije co nejlíp. Díky za recept, vařím podobně, ale něco podle dnešního receptu ještě vylepším. Krásné podzimní dny všem..

  27. Standa says:

    Ahoj Flo. Tak už se po půl (?) roce konečně dočkáš a začneš si užívat krásného domečku 🙂
    Co se týče dnešního receptu, to bude špička !! O víkendu bude Svatomartinská husička (pečená pomalu podle Tebe) a příští víkend bude tahle mňamka.
    Standa

  28. Ahoj Flo,děkuji za recept,určitě vyzkouším byli jsme na houbách takže použiji čerstvé,stále rostou! Míla

  29. Ahoj Florentýnko,
    mám radost,že se tvoje anabáze ukončí,že už budete s rodinou pospolu a ve svém.
    Tady mě někdo pěkně provokuje s těmi houbami. To u nás nenajdete skoro ani prašivku. Tak se uchýlím k žampiónům. Ta omáčka mě k vepřovému masu hodně navnadila. A dokonce jsem se dozvěděla,že žampióny jsou pro diabetiky hodně vhodná surovina.
    Flori,obdivuji tě jak jsi tou přestavbou prošla a ještě jsi nám stíhala poslat skvělé recepty s podrobným návodem. Díky. Alča

  30. Dnes uvařeno,všichni doma chválili a to je nás u stolu 7,,Díky za recepty????

  31. Drahá Flo.
    Již nyní mi tečou sliny a v neděli tuto slibně vyhlížející pochoutku udělám se žampiony a jako přílohu jsem vymyslel bramboráčky. Jsem si jist že se dílo vydaří.
    Děkuji.
    Děkuji ještě jednou za inspiraci kterou mívám často především díky k Tvému umu rozhledu a zřetelné zálibě ve vaření.

  32. Díky Flo, moc se těším na nedělní oběd.Přeji krásné bydlení v novém

  33. Florentinko děkuji výborný recept perfektně podaný Hana

  34. Ahoj Flo,moc děkuji za tento recept. Vepřovou pečeni jsem nekupovala,dělala jsem při přípravě chybu jakou jsi popisovala, Maso mi pak připomívalo svým vysušením slisované piliny, Na víkend si tuhle dobrůtku s chutí ukuchtím a už se ted těším
    Máš můj obdiv,tak dlouho být bez střechy nad hlavou a stále mít čas nás zásobit fajn receptama.
    Marie

  35. Vlasta Krestová says:

    Další skvělý recept za který moc děkuji. Zdá se mi rychlý, nenáročný na přípravu a vypadá úžasně.

  36. Marta Chvátalová says:

    Milá Florentýnko přeji šťastný návrat domů a tam hezké žití hlavně všem zdravíčko.Děkuji za krásné recepty.

  37. Ahoj Jani, zase krasny recept urcite vyzkousim.Je to hruza kdyz je problem s mrazakem .Ja to mnela pred mesicem a vyhazeli jsme 3/4 popelnice nebot jsme na to prisli kdyz uz vse bylo zkazene, ale bohuzel. Ja kdyz je nejaky problem tak zavarim maso ve vlastni stave nebo i omacky.Moje deti to miluji nebot nebydli s nami a kdyz prijrdou tak je kazdych 14 dni vyzasobim a nemusi varit, kdyz se vrati pozde vecer z prace. Ja uz konecne mam s prestavbou prozatim hotovo.Preji Tobe a cele rodine at Vam uz ve svem je co nejlepe a v te nove kuchyni at se vari jedna basen. Dik za zkvele recepty a rady, jen Te obdivuju jak to vse zvladas.Jsi uzasna Jeste jednou dik EvaK

  38. Milá Flo, děkuji za tu spoustu skvělých receptů, kterými mě a samozřejmě všechny své příznivce pravidelně zásobuješ. A to i přes to, že máš tolik starostí se zařizováním nového domova. Za mě klobouk dolů. Díky i za tento recept, nezklame. Já dělám kotletku v podobné úpravě .
    Přeji Ti hodně sil do finále a ať se Vám všem v novém hnízdečku krásně žije.
    Iva

  39. Libuše says:

    Ahoj Flo. Skvěle napsáno. Vařím něco podobného ve spoustě variant. Přeji úspěšný návrat domů.

  40. Milá Florentýnko, děkuji za recepty a přeji Vám hezký návrat domů. Užijte si to Soňa

  41. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, opět krásné a poučné počteníčko! Recept se mi velice líbí a co nejdříve ho vyzkouším. Přeji pohodové přestěhování a krásné bydlení v novém!

  42. Hana Mušková says:

    Ahoj Flo,
    opět díky za recept. Držím palce a přeji ti, ať tě v ,, novém“ domově čekají jen krásné chvíle ! Těším se na další inspirativní recepty!

    Hana

  43. Milá Flo, zase další velmi zajímavý recept. Který bohužel zatím zařadím mezi ty co „musím vyzkoušet!“ Velmi dobře chápu, co asi momentálně prožíváš. My jsme ve stádiu dokončení stavby. Podlahy skoro hotové, schody hotové bez 1 stupínku (nepasoval), čekání na dveře a potom nastane týden dokončovacích prací.Dále úklid a stěhování. Potom bude období „seznamení se s přístroji v kuchyni“, “ srovnat věci do šaten, aby nám to vyhovovalo“ „najít ta správná místa na obrázky, které milujeme a nechceme se jich vzdát“… a spoustu dalších věci k zabydlení nového prostoru.Těším se na jaro, kdy užto vše bude hotovééé.

  44. Ahoj ,vyrabim si sam svoje vyvary, u reznika si necham narezat veprove kosti na vyvar do veorovych produktu a hovezi kosti na hovezi sos ci omacky.Do hlubsiho pekace dam kosti ,,cibuli a treba nove koreni bobkovy list apd. lehce zaprasim moukou a zaleji vodou tak do pulky pekace no a tak po 3 hodinach zjistim co se spachalo.Na beef bujon mohu pridat par kousku odrezu ci i kousek mleteho.Bujon je opravdu silny a kvalitni ze je chut sosu ci omacky zretelne chutnejsi nez z umelych bujonu.Pokud chci podavat jen hovezi vyvar procedim vyvar prez platenko a mohu ochutit kapkou konaku.Tento silny vyvar ma neuveritelnou silu.a chut.

  45. Milá Flo,
    krásné recepty, krásná čeština – jsi prostě úžasná. Snad se moje zdravíčko alespoň trochu zlepší a budu moci stát u plonty. Pak určitě vyzkouším.

    Moc zdravím. Dája

  46. Libuše says:

    Má drahá Flo.
    Stále se s velkou radostí kochám tvými články a čtu všechny komentáře…
    Skoro každý Ti tu přeje klidné nastěhování do rekonstruovaného domečku. Já také.
    No a protože jsem se za svůj život stěhovala již několikrát, tak moc dobře vím, co na Tebe a celou početnou rodinu čeká. Takže se Tě tu naprosto upřímně ptám…potřebuješ s něčím pomoct ? ? ?
    Nabízím dvě velmi pracovité ruce, hodně zkušeností a velké odhodlání. Pokud je něco, co pro Tebe mohu udělat, tak piš nebo raději rovnou volej. S láskou Líba

  47. julianna says:

    Milá Flo vypadá to báječně určitě zkusím udělat dochází fantazie

  48. Marie Džujíková says:

    Ahoj Flo,díky za dobrý nápad,jak udělat jednoduchou omáčku k masu.Určitě to vyzkouším podle Tvých rad.Přeji štastné ukončení stěhování,Maruš

  49. Zuzka says:

    Milá Florentýnko!
    skvělá inspirace a vychytávky pro přípravu vepřové pečeně! Včera jsem udělala dle Tvého návodu, masíčko bylo úplně křehoučké, šťavnaté – no prostě MŇAM!. Žampiony jsem orestovala na opečených a pepřem posypaných nudličkách slaniny, hotové přehodila usekaným česnekem a zelenou petrželkou (hladkolistou) a nechala prohřát v omáčce. Jako přílohu jsem použila špenátové nočky a jídlo na talíři ozdobila hladkolistou petrželkou (ta dala jídlu korunu!). A k tomu žernosecké rulandské bílé 🙂
    Jinak Ti přeji splnění všech kulinárních snů v Tvé nové kuchyni, určitě bude krásná!
    Krásné dny
    Zuzka

  50. Lída says:

    Milá Flo, děkuji za výborný recept. Mám pečeni v mrazáku a chystám se udělat nedělní oběd. Já sice taky obaluji maso v mouce, ale nikdy mě nenapadlo dát do mouky koření.

    Ač jsem dost stará, stále je čemu se učit!

    Přeju hezký weekend.

    Lída

  51. Dobrý den,dělám skoro stejný recept,jen maso více propeču u nás to růžové maso nikdo bohužel nejí a místo hub dám občas křen.Je to výborné.Zdravím a těším se na další recepty.

  52. Milá Florentýno, po přečtení tvého receptu jsem se vrátila do let mého dospívání, kdy mě moje milovaná maminka chtěla přitáhnout k plotně a učila mě jak správně připravovat takovéto omáčky, stejný postup jak popisuješ. Už dlouho jsem něco podobného nevařila, tak se vzpomínkou na maminku si stoupnu ke sporáku a budu kuchtit, vychytávka se žampiony v citronové vodě je super. Přeji brzké přestěhování do nového a krásného.
    Hezké dny. Nina

  53. Tak šťavnaté mäso som ešte nikdy nejedla. A už vôbec som nikdy nič tak dobré neuvarila. Až dodnes. ???? Díky ????.

  54. Ahoj Fló, tento způsob úpravy kotlety miluji a omáčky taky, takže vařím dost často. S žampiony jsem to nedělala, jen s houbami, ale to namočení do citronu je prima nápad, určitě zkusím.
    Přeji Ti, abys už ty úpravy domu měla konečně za sebou a vše bylo k vaší spokojenosti.

  55. Mila Flo, dik za dalsi, krasne popsany recept. Sklanim se pred Tebou, jak vsechno dokazes zvladnout a preji Ti predevsim hodne zdravi a spokojenost cele Tvoji rodine. Posilam srdecny pozdrav od T. oceanu…

  56. Milá Flo. Chtěla jsem se zeptat, jestli bude vánoční výzva? Děkuji. Helena

  57. Ahoj Flo, musím se přiznat, že k vepřové pečeni chovám trochu nedůveru, v mých představách to je – vlastně bylo suché masoi. Ale mýlila jsem se a ráda to přiznávám, vepřové s omáčkou podle tebe prostě nemá chybu a přiřadila jsem ho do pravidelného jídelníčku, jako už tolik tvých receptů. Takže děkuju, moc jsme si pochutnali, maso bylo měkoučké a šťavnaté. no prostě báseň. Díky a a ť se doma všech o podaří a brzo posílaš recepty uvařené ve vlastní kuchyni.
    Květa

  58. Dobrý den Flo,
    Škoda že sem nemohu vložit fotku – uvařila jsem tyto plátky s žampiony a povedly se hned poprvé excelentně!!! A to se žempiony, kromě smažených, vařit neumím a tohle maso jsem vždycky měla suché a tuhé, tak jsem s ním přestala pracovat. Jsem nadšená a ty obdivné pohledy přátel, no báječný recept. Dokonce se mi i povedlo zahuštění bez hrudek, no nádhera… Jasně, že se mi pár drobností nepovedlo, ale celkový dojem z jídla je tak fantastický, že si toho nikdo nevšimnul… Moc děkuji ????????????????????????

  59. Eliška says:

    Milá Florentýno, díky za bezva (= nenáročný, rychlý, ze surovin, které mám stále doma) recept, dnes jsem podle něj vařila večeři. Všichni jsme si pochutnali, i děcka, která jsou celkem vybíravá. Místo žampionů jsem použila sušené hřiby, kterých jsme letos našli požehnaně. Jediné, co dělám jinak, je to tukové krytí na mase. To mi do jídla nesmí, odkrajuji ho. Vím, připravím se o kapku chuti, ale prostě to tam nemůžu ani vidět. 🙂

  60. Lukáě says:

    Dobrý den, chci se zeptat, přijde mě doba přípravy pečeně velmi krátká. Opravdu stačí jen 4 minuty na pánvi zprudka a pak jen lehce v troubě při teplotě 70 stupňů? A jak dlouho v té troubě to mít? V jiných receptech jsme vždy narazil na minimálně hodinovou přípravu při 200 stupních, případně pod pokličkou na panvi. Maso dle vašeho receptu není tvrdé?
    Jinak moc děkuji za recepty, jsou psány nádherně, moc dobřč se mě podle toho vaří.
    Díky za odpověď. Lukáš

    1. Lukáši, já myslím, že jsem to vysvětlila v textu. Jedná se o minutkové maso, které je hotové přesně v tom okamžiku, kdy se skrz naskrz prohřeje. Pak už jen zbytečně tuhne a vysušuje se. Jiný druh masa, například plec, by potřeboval jiný přístup, u tohoto receptu jsou ale časy opravdu správně.

  61. Markéta says:

    Zdravím, už dlouho sleduji Vaše recepty, vždy skvěle vysvětlený postup a jídlo výtečné. Chtěla bych se zeptat mám vepřovou kýtu, šlo by použít stejný postup až do váže kdy se maso jen dopéká v troubě a místo toho ho tam nechat o nějakou dobu déle s vyšší teplotou?. 🙂

    1. Markéto, kýta se chová trochu jinak než pečeně, není to už tak striktně minutkové maso. Navíc má mnoho různých částí a i ty se navzájem liší, jak reagují v teple a na teplo. Zkuste pro tyhle účely kouknout sem, je to recept na plátky z kýty a je tam toho k ní napsáno víc: Přírodní řízek z vepřového masa.

  62. Markéta says:

    oprava *do fáze,

  63. Martin says:

    No jestli jsou i v těch knížkách recepty s takovým cimrmanovským seminářem v úvodu, tak si běžící nějakou koupit. A další koupím ženě.
    Děkuju za recept. To maso dvě minuty z každé stany a pak dojít v troubě ve mě budilo kapku nedůvěru, ale bylo báječně měkké a vůbec ne nedodělané jak jsem měl obavu. Jen příště fakt nedám barevné koření do mouky, ze které se pak bude dělat zásmažka. Kdo pak má trefovat správnou barvu, když je to tmavé od začátku.

    1. Martine, v knížkách jsou úvody kratší, papír by tyhle moje elaboráty tak úplně neunesl a vzniklé bible kralické by nikdo nechtěl platit 🙂

      Navíc u knížky je smyslem mít možnost přečíst si toho víc najednou, to by s takovým rozsahem a mírou detailu nešlo. Na druhou stranu každá moje knížka řeší nějaký konkrétní kuchařský problém a vede čtenáře postupně od začátku do konce, to zase blog neumí. Knížky tedy mají větší množství receptů s dostatečným detailem, aby podle nich uvařil každý, a mají své téma a problém, který řeší. Blog se oproti tomu pokaždé noří do hloubky do jednotlivých kuchařských jídel nebo dílčích otázek. Vzájemně se knížky a blog spíš doplňují, než aby šlo o kopii.

  64. Milan Vacin says:

    Asi to o víkendu vyzkouším

  65. Michaela says:

    Milá Flo, moc děkuji za tento úžasný recept. Díky Vám se mi vaření konečně daří. Jste úžasná.

  66. Petra says:

    Díky za úžasný recept, už na něm pracujeme 🙂 jen se chci zeptat – jak u takové minutky zajistit dostatečnou tepelnou úpravu, když je maso vyndané z mrazáku a uvnitř ještě trochu zmrzlé? Obecně moc nevím, jak upravovat dobu přípravy, když maso není čerstvé. Díky moc 🙂

    1. To se nedá zaručit, Petro. Pokud je maso byť částečně zmrzlé nebo promrzlé, těžko se odhaduje doba, která mu bude stačit na prohřátí. Takové maso nemá stejnou teplotu vně i uvnitř, tedy se bude prohřívat ještě víc nerovnoměrněji. Spíš to dopadne tak, že než maso povolí a prohřeje se, bude propečené durch. Určitě doporučuju se do minutkové úpravy takového masa nepouštět a příště maso rozmrazit včas; ideálně přes noc v lednici a hodinu před úpravou na kuchyňské lince.

  67. Vlasta says:

    Ahoj Flo, dnes jsem konečně
    vyzkoušela vepřové plátky se žampióny. Nikdy jsem kotlety neměla tak měkké. Budu zkoušet i další varianty. Máme rádi klasickou českou kuchyni, hlavně manžel s dětmi byli omáčko-knedlíkový a na sladká jidla. Ale přiznám se, že s přibývajícím věkem mám raději minutky, tak se mi podobné recepty velice hodí. Díky

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close