Hovězí vývar, hovězí polévka a vařené hovězí maso

Jak uvařit hovězí vývar, aby z něj byla dobrá, čirá, silná polévka a dalo se využít i maso, které se v něm vařilo?

To je otázka, která jednoho dne dostihne každou kuchařku. Pokud právě dostihla i vás, pokusím se co nejlíp odpovědět.

Hovězí vývar, hovězí polévka i vařené hovězí maso mají v české kuchyni tak silnou tradici a tak výtečnou pověst, že vyvolávají postoj: to raději vařit nebudu, stejně bych to zkazila. Přinejmenším by to nebylo ono. Hovězí vývar tak pro jistotu zůstává doménou babiččiny kuchyně, tedy éterem, který postupně vyprchává, až zmizí docela.

Ráda bych vám ukázala, že hovězí vývar je záležitost zcela jednoduchá. Jejím jediným slabým místem je potřebný čas, protože v blízkosti kuchyně se budete muset vyskytovat zhruba 4 hodiny.

Tělesně se nijak nevysílíte, většinu času zabere čekání a nenásilný dohled. Postupně vám přijde, že vývar můžete vařit jen tak mimochodem, v průběhu jiných činností a při současné přípravě dalších částí oběda.

Hovězí vývar, hovězí polévka a hovězí maso = trojjediný kuchařský cíl

Byla by škoda vařit hovězí vývar, protože ho potřebujete později použít do omáčky, a nevychutnat si přitom na talíři i silnou hovězí polévku. Byla by promarněná šance věnovat se čtyři hodiny pobublávajícímu hrnci a nevyužít možnost uvařit hovězí maso, které jednak předá svou chuť vývaru a jednak vyřeší i masovou složku oběda. České omáčky k vařenému hovězímu masu jsou přece pověstné.

Proto ve své kuchyni nejraději vařím takový hovězí vývar, ze kterého vznikne nejen přísada do omáček, ale taky silná hovězí polévka a navíc získám i vařené maso, které se dá beze studu podávat k jídlu.

To znamená, že maso nesmí být ani tuhé, ani houževnaté, ani vysušené a už vůbec ne bez chuti.

hovězí vývar s masem a zeleninou

Kosti do studené vody, maso do teplé

Hovězí vývar se dá uvařit jak z kostí, tak z masa, tak i z kombinace obojího. Pokud má být k jídlu vývar podávaný v podobě polévky i vařené maso, dává smysl, že to bude potřeba nakombinovat.

Kosti

Kosti přispívají k chuťové hloubce a síle vývaru, ale jíst se nedají – s výjimkou morkových kostí, jejichž třaslavý uvařený vnitřek považuje zhruba polovina populace za lahůdku.

Z kostí je proto potřeba vytřískat maximum chuti. A proto se dávají hned do studené vody, protože se tak lépe vyluhují.

Jako kosti do vývaru skvěle poslouží kosti morkové (nařezané na 3-5centimetrové špalíčky už od řezníka, doma byste je nepřekrájeli), hovězí žebra, oháňka.

Maso

Maso přidává na chuti i na vůni vývaru, a navíc se dá jíst – za podmínky, že zůstane měkké a šťavnaté a uchová si část chuti. Maso se tedy musí vařit poněkud jinak, než kosti. Smyslem jeho vaření není ho zcela vylouhovat, ale jen dostat do měkkého, s úsměvem poživatelného stavu.

Cokoli maso předá do vývaru, je jen bonus. Proto se maso přidává buď do teplé, nebo dokonce do vroucí vody, která ho na povrchu jemně uzavře a zabrání tak silnému výluhu do vývaru.

Jako maso k jídlu nejlíp poslouží kus hovězí kýty nebo plece. To jsou kousky, které obsahují trochu tuku a klihovatiny, takže se při vaření nevysuší do dřevnata, ale zároveň poskytují dojem dostatečné libovosti.

Vyhlášený je kousek zvaný tafelspitz, tabulová špička, která se nachází v kýtě, ale skvělá je taky květová špička z plece. Tu poznáte podle úzkého klihovatého proužku, který se táhne prostředkem masa. Pokud rádi používáte flank steak ke grilování, i ten můžete uvařit do polévky. Ovšem lepší bude nevyzrálý a neodležený. Obecně ale každý kousek kýty nebo plece poslouží svému účelu.

Hovězí vývar krok za krokem [FOTOPOSTUP]

Na začátku nebudete potřebovat nic jiného než kosti, maso a jednu neoloupanou cibuli.

maso na hovězí vývar

Všechny tři suroviny opláchněte pod studenou nebo vlažnou tekoucí vodou, nenechejte je ale ve vodě máchat, tím byste přišli o část chuti, zejména z masa.

Cibuli rozkrojte napůl a řeznou stranou dolů ji zprudka opečte na pánvi, do které jste kápli malou trochu oleje. Cibule by měla na řezu získat tmavě hnědou, téměř spálenou barvu.

opečení cibule na hovězí vývar

Nehledejte v tom žádnou chuťovou alchymii, důvod to má prostý. Syrové maso a syrové kosti vedou k poměrně bledému vývaru. Neloupaná cibule umí věci zabarvit, vzpomeňte si na velikonoční vajíčka barvená v cibulových slupkách. Slupky i tmavé opečení přispějí k lepší barvě vývaru, takže bude na talíři velmi svůdný pro oko.

Provozní poznámka č. 1: Pokud byste vařili vývar jen z kostí, protože ho chcete uložit do lednice nebo do mrazáku jako polotovar na později, a něměli jste tedy v úmyslu podávat vařené maso, můžete chuť zesílit předpečením kostí. Kosti naskládejte do pekáčku, pokapejte olejem, promíchejte, aby se rovnoměrně obalily, a velmi zprudka je půl hodiny zapečte v troubě při 220 stupních. Skoro jako byste se je pokoušeli sežehnout. Kosti vždy skládejte na plech s rozestupy, ať mají prostor se opéct, a v polovině doby je obraťte spodní stranou nahoru. Teprve po tomto úskoku je naházejte do hrnce a zalijte studenou vodou. Výpečky z plechu samozřejmě taky přidejte.

Kosti vhoďte do hrnce, osolte velkou špetkou soli, neboť ta pomůže lepšímu vyluhování, a zalijte studenou vodou (správné množství uvádím o kousek níže). Maso ani zeleninu zatím neřešte. Tenhle základ začněte zvolna ohřívat, ale nespěchejte. Čím pomaleji, tím lepší se vám podaří výluh z kostí. Klidně si na to vyčleňte 20 minut.

Provozní poznámka č. 2: Pokud máte studniční nebo tvrdou vodu, přidejte na špičku nože jedlé sody. Pro měkkost masa je důležitá měkká voda. V tvrdé vodě se maso na povrchu uzavře příliš pevně a voda pak nemůže dostatečně pronikat dovnitř, takže ho nikdy neuvaříte do křehce měkkého stavu.

Jakmile se z vody začne lehce kouřit, je čas přidat maso. Nemusíte čekat, až voda začne zcela vřít, než tak učiníte. Klidně přidejte maso, už když má voda kolem 60-70 stupňů.

vložení hovězího masa do horké vody

Pokud byste měli maso rozložité a hubené, doporučuju svázat ho provázkem do válečkového tvaru, zůstane tak šťavnatější. Jako u pečeně, i zde platí, že účel světí prostředky a že je jedno, jakým způsobem a jak úhledně maso svážete, protože kromě vás tenhle provázek vůbec nikdo neuvidí.

Pokračujte v pozvolném zahřívání až téměř k varu. Čím blíž bude mít voda ke 100 stupňům, tím víc se bude tvořit bílošedá pěna. A na pěnu je třeba dávat pozor a rozumět tomu, co způsobuje.

sbírání pěny z hovězího vývaru

Předně je třeba si uvědomit, že při vaření vývaru vždycky vznikají usazeniny na dně. Nedá se tomu zabránit. Uvařený vývar se z nich musí opatrně slít, aby se usazeniny nerozvířily, a jen díky tomu je pak čirý a čistý. Když ve vývaru zůstanou usazeniny a dostanou se až na talíř do polévky, která měla být čirá, tak nebude vypadat pěkně a bude chutnat divně.

Pěna, která se zpočátku tvoří na hladině, představuje sražené bílkoviny, které do sebe vtahují i sraženou krev. Pěna se postupně přestane tvořit, rozpadne se a v podobě pevných drobných částeček klesne ke dnu – pokud jí to ovšem dovolíte.

Když budete vařit vývar jen zvolna a šetrně, usazeniny dostanou šanci klesnout ke dnu a zůstat tam. Budete-li však vařit klokotem, obsah celého hrnce se bude stále promíchávat, šlem nikdy nesedne ke dnu a zůstane rozptýlený ve vývaru. Už ho z něj nikdy pořádně nedostanete, a to ani dlouhým odstátím uvařeného vývaru.

Pokud chcete, můžete pěnu průběžně sbírat a likvidovat. Je to záležitost zhruba první půl hodiny vaření, pak už se pěna skoro netvoří. Stačí na ni velká lžíce nebo malá naběračka. Když pěnu seberete, dostanete nakonec míň usazenin.

Není to však vyloženě nezbytné, před více než sto lety bylo nesmírně moderní pěnu nechat být a nesbírat. Říkalo se, že polévka pak má výraznější chuť, protože jí v průběhu vaření všechno necháte.

Pamatujte si, že mnohem důležitější než sbírat pěnu je nenechat polévku vařit zprudka, ale stále hlídat, aby vřela jen částečně. Klidně můžete hrnec jednou stranou lehce vysunout z plotýnky, vývar se bude zvolna vařit jen z jedné strany a nikoli odspodu, což mu též pomůže se čistit a usazovat.

Až se pěna přestane tvořit, přidejte pepř a opečenou cibuli. Hrnec můžete zakrýt pokličkou, ale nemusíte.

přidání cibule a pepře do vývaru

Poklička prý udrží aromatické látky v polévce, ale pak se zase mnohem hůř hlídá, aby polévka nevřela moc zprudka. Nejsnáz se uhlídá, když se zakrytý hrnec částečně vysune z plotýnky, jak jsem popsala kousek výš.

Já raději vařím vývar odkrytý, protože to doma krásně voní. Pak je ale nezbytné čas od času přilít do hrnce vodu, která se odpaří. Přilévá se voda studená, ta pomáhá odpěňování a urychluje čištění – přesněji vlastně usazování – vývaru.

Maso budete mít měkké a uvařené plus mínus za 3 hodiny. Když do správně uvařeného masa vpíchnete dvouzubou vidličkou nebo špízovou jehlou, měly by do něj vklouznout bez vrzavého pocitu.

Pamatujte ale na to, že pokud byste vařili vývar zprudka, vyloženě měkoulinké maso se vám nejspíš nepovede a prodlužování doby varu to jen zhorší. Maso totiž neměkne neustále, ale od určitého okamžiku se začíná vyšťavovat, vysušovat a tuhnout. Za tuhým masem na talíři tak může stát jak příliš krátká doba varu, tak i doba příliš dlouhá.

Půl hodiny před koncem vaření masa přidejte do vývaru očištěnou kořenovou zeleninu a zelené bylinky. Taky byste měli polévku v této fázi finálně nebo téměř finálně dosolit, a to zarovnanou lžičkou soli na jeden plánovaný litr polévky.

zelenina do hovězího vývaru

Zelenina se přidává až ke konci proto, aby pouze stačila změknout a mohla se tedy servírovat společně s masem. Díky tomu ji nevyvaříte a nebudete se muset stydět, že nemá žádnou chuť.

Jakmile skončíte s vařením, vyjměte maso a zeleninu a nechte vývar stát aspoň čtvrt hodiny.

suroviny z hovězího vývaru po uvaření

Z odpočatého a usazeného vývaru opatrně seberte naběračkou tuk, pokud ho má příliš mnoho. Tuk můžete uložit do lednice a použít třeba do zeleninového základu na polévku nebo pod maso.

Odstátou polévku opatrně slijte do menšího hrnce, spodní část s usazeninami neslévejte. Dá se znovu nechat ustát, znovu slít a teprve tento druhý odlitek použít do omáček nebo zahuštěných polévek, u kterých neni čirost důležitá. Z jednoho jediného vaření tak opravdu dostanete všechny tři věci: vývar do omáček, polévku i dobré vařené maso.

čistý hovězí vývar

Vývar, pokrájenou uvařenou zeleninu a pokrájené kousky masa můžete dál doplnit třeba vařenými polévkovými nudličkami nebo jinými vložkami do polévky a směle podávat.

Maso uchovávejte v trošce vývaru, může to být klidně druhý slitek z vaření. Podávejte, jak je zvykem, tedy s českými omáčkami a knedlíkem nebo jinou přílohou.

Maso podávané v hovězím vývaru

Pro prvorepublikový dojem postupujte takto: Uvařené maso nakrájejte na plátky prst silné, zeleninu překrájejte na velikost sousta, obojí vložte do polévkové mísy nebo do pěkného rendlíku, posypte petrželkou a pažitkou, zalijte horkým vývarem a postavte doprostřed stolu.

zalévání masa a zeleniny hovězím vývarem

Můžete doprovodit křenovými omáčkami. Stolovníci si postupně nalévají do talířů nejprve vývar a když ho sní, pokračují dál k masu a zelenině. K polévkovému talíři se tak prostírají všechny tři příbory: lžíce, nůž i vidlička.

Poměry surovin na hovězí vývar

Pokud chcete podávat hovězí polévku pro 4 osoby, budete potřebovat získat 1 litr vývaru. Ten pak ještě na talíři doplníte masem, zeleninou a dalšími vložkami, takže se v pohodě dostanete na potřebných 330 ml na osobu.

Abyste uvařili 1 litr vývaru, budete potřebovat:

  • 1,5 litru vody
  • aspoň 500 g kostí a masa zhruba v poměru 1:1. Chcete-li mít dost masa na hlavní chod, je potřeba počítat s aspoň 100 g syrového masa na jednu porci
  • 1 malou cibuli
  • 5 kuliček pepře
  • 100-150 g kořenové zeleniny, a to ve stejném poměru mrkev, žlutá mrkev, petržel a celer. Pokud nemáte žlutou mrkev, nahraďte ji normální mrkví
  • polovinu zelené části pórku
  • snítku petrželky
  • 5-7 g soli

Vřele doporučuju vařit vývaru víc, když už mu věnujete čas a pozornost. Aspoň dvojnásobek uvedeného množství.

hovězí vývar recept

A teď už vám nic nebrání jít a uvařit si hovězí vývar, hovězí polévku a hovězí maso nejdnou a v jednom hrnci.

 

Join the Conversation

  1. Jupiiiii, moc děkuji,ten mi tady chyběl 🙂

  2. Monika says:

    Juchuu, to bude dobrota, mám hlad!! Úplně cítím tu vůni.
    Děkuji

  3. Martin says:

    skvěle napsaný popsaný vše vysvětlující návod návod!! Jenom dotaz …proč osmahnout cibuli?Díky!!

    1. Martine, píšu to v textu, kvůli hezčí barvě vývaru.

  4. Milá Florentýnko co mě to děláš!!Věř nebo ne,ale při pohledu na fotopostup mám plnou pusu slin.

    1. V tom případě článek splnil svůj účel 🙂

  5. Flo, zase jsem si rozšířila obzor… moc děkuji…
    Chtěla jsem se ale zeptat:
    1) když mám maso zmražené – je lépe ho nechat rozmrazit a nebo ho hned vložit do mírně vroucí vody (i za cenu toho, že se bude vývar dělat déle)?
    2) Píšeš „raději vařím vývar odkrytý, pak je ale nezbytné čas od času přilít do hrnce vodu, která se odpaří. Přilévá se voda studená, ta pomáhá odpěňování a urychluje čištění – přesněji vlastně usazování – vývaru“… No jo, ale já kdesi četla, že se vývar dolévá pouze vařící vodou, protože jen tak zůstane čistý… Tak nevím.
    Zítra se u nás bude vařit hovězí polévka… :).
    Hezký a dobrý den… 🙂

    1. 1. Když máš zmražené maso, rozhodně ho nechat přes noc povolit v lednici. Pokud máš zmražené kosti, ty bych se nebála dát rovnou do studené vody a hodně pomaličku zahřívat.
      2. Opravdu voda studená, tlumí var, klesá ke dnu a bere s sebou nečistoty. Vroucí voda je moc teplá 🙂

  6. Žofie says:

    Tak takhle to vubec neznam, doma varime vyvary v papinaku. Takze dekuji. Mimochodem, kucharkova polopenze je nadherna, dostala jsem ji o vikendu k narozeninam a nema chybu. Diky Flo

    1. Tak ať knížky dobře a často slouží ❤️

  7. Jaroslav S. says:

    Dobrý den, Flo, právě jste mi vyřešila problém, co s tou „hroudou“ masa, kterou mám na mrazáku po nedávné návštěvě mé milé snachy. Bude polévka a maso s křenem -víkendové kuchaření bude tím pádem nepříliš náročné. Děkuji a přeji vše dobré – Jaroslav S.

    1. I já přeju vydařený víkend, po všech stránkách. Flo.

  8. Moc děkuju. Myslela jsem si, že o ten se už asi pokoušet nikdy nebudu. Po přečtení si to už nemyslím. :o)

  9. Zdravím Flori,
    takhle popsat výrobu hovězího vývaru se mi zdá časově náročnější než čas vaření. Ale výsledek stojí zato.

    Akorát mám pocit, že hovězí vývar chutná trochu kyseleji, nevíš proč? Jana

    1. Helena says:

      Ahoj Jano. Někde jsem četla ( myslím že to bylo v kuchařce Julie Childové), že vývar nesmí být po dobu vaření a pak až do úplného vychladnutí nikdy úplně zakrytý pokličkou, jinak kysne. Vždy musí zůstat škvíra na odchod par. Vyzkoušeno. Helena

    2. Jani, záleží na tom, v jaké fázi ti přijde kyselejší. Pokud hned po uvaření, tak buď někdo vymáchal maso v octové vodě, aby nebylo poznat, že zavání, nebo jsi vařila ve vývaru zeleninu delší dobu, takže má nakyslou chuť po ní. Hlavně pozor na množství cibule. Ale jestli ti přijde kyselý až druhý den, tak bude lehce zkyslý. To se stává, když vývar nemůže při chladnutí dýchat, tj. buď mu necháš všechen tuk, který vytvoří poklici, nebo ho necháváš vychladnout pod doléhající pokličkou.

    3. Miloš says:

      Ahoj Jano, je to přesně jako s gulášem, při chladnutí se musí občas zamíchat, aby se vývar „nezatáhl“, tj. aby vrstva tuku na hladině, nebo těsná poklice, nebránily vývaru (guláši) dýchat. Miloš

    4. Ahoj, vím že už mám více než rok zpoždění, ale i tak se podělím o radu jednoho výborného kuchaře. Platí pro polévky, ale i omáčky! Po uvaření odstavit vždy na rošt, aby i pod hrncem proudil vzduch a hlavně nechat ponořenou kovovou sběračku, čím větší, tím lepší a občas zamíchat, sběračka odvádí teplo, nikdy mi nic nezkejslo…

  10. Kateřina says:

    Paráda, skvěle popsaný recept a navíc s fotkami. Ten tip s cibulí jsem neznala. Díky

  11. Dakujem krasne, rovno som spravila nakup a idem na to. Po takom uzasnom popise sa neda inak. Dakujem moc

  12. Bože to byl kuchařský koncert!! Miluju vývary a nejlepší je hovězí… Florentýno, díky za nádherný popis, četl jsem a tajil dech, na což jsem přišel na konci čtení 🙂
    Nádhera…
    Codo

    1. Hlavně, že už zase dýcháš! 🙂

  13. Milá Flo, zase báječný návod. Hovězí nudličkovou polévku zbožňuje celé rodina. Při jejím vaření přidávám ještě pár kuliček nového koření, bobkový list a rajče. Pochoutka. Po uvaření se zachovám macešsky – uvařenou cibuli a rajče … potajmu sním, nepodělím se, sám mám málo. Je to ostuda, ale já to přiznávám. Krásné dny a pohodové vaření.

    1. Ivo, to není ostuda, to je výsada těch, kdo jsou nejblíž k plotně 🙂

  14. Ahoj, Flo, parádní zpracování receptu, díky. Jen bych si dovolil technickou poznámku: maso z hovězí plece, které zmiňuješ, nebude květová špička (která je hlavně na kýtě), nýbrž loupaná plec.

    1. Díky, kouknu na to. Ten kus masa, který je na fotce a má ten krásný želatinizující vnitřek, je určitě z plece.

  15. Milá Flo,

    děkuji za Tvůj recept, hovězí vývar jsem vařila milulý víkend od pátku do neděle a byl výborný. Měla jsem harfu, vařím v normálním hrnci a z koření přidávám ještě pár kuliček nového koření a bobkový list.

    Mirka

    1. Jojo, taky mám nějak nastaveno, že vývar je víkendová záležitost 🙂

  16. Jarča says:

    Ahoj Flo, diky za tu cibuli do polívky. To jsem neznala a co nejdříve vyzkouším. Diky za inspiraci. Měj se hezky. Jarča.

    1. I ty se měj parádně 🙂

  17. Michal says:

    Tak konecne neco pro nas kluky, miluji vyvary. Vzpominam si, kdyz jsem byl jeste opravdu maly kluk ( tak asi pred sedmdesati kily) tak kdyz maminka v nedeli varila
    hovezi nudlovku, tak vzdy vytahla kousek masa, narezala na kousky, posolila, hmmm
    to byla basta! 🙂

    1. Michale, hláška „před sedmdesáti kily“ mě dostala. Doufám, že ji nebudu nikdy používat 🙂

  18. Mě ještě tchýně doporučila dát do vývaru navíc povařit rajče a bílou papriku. Vynikající!

  19. Milá Flo, mám poznatek ohledně sbírání (resp. nesbírání) pěny. Připravovala jsem tzv. „židovský penicilín“ – vše (slepici, zeleninu) jsem zalila ve velkém hrnci studenou vodou, přivedla k bodu varu a na velmi mírném plameni jsem vařila asi 5 hodin – vývar byl naprosto čistý a u dna minimum usazenin.

    1. Jitko, je to jak píšeš, sbírat pěnu není nutné, když se nechá být a var je jen pozvolný, vše se usadí.

  20. Ahoj Flo a všichni,krásně jsi ten vývar popsala.Když byly děti malé ,dělala jsem vývar tak jak píše Žofie v papinaku,a když přišla tchýně,tak mě řekla udělej to jednou klasicky a uvidíš ten rozdíl.A tak ho dělám pěkně pomaloučku už pěkně dlouho,no to ani nebudu počítat. Jana

    1. Nepočítej, stejně je nám tu všem krásných 25 let :-)))

    2. Také jsem dříve dělala vývar jen v papiňáku, ale ten rozdíl je fakt obrovský. Taženému vývaru pěkně do druhého dne se nic nevyrovná! Díky za tipy k vaření… 🙂

  21. Super, úžasný vývar, zahřeje, pohladí duši 🙂

  22. Vlasta Krestová says:

    Milá Florentýnko, krásně popsaný postup na vynikající vývar a opět s doporučením proč to takto vařit, aby byl vývar co nejlepší. Už se těším jak ji budu vařit. Vývary máme rádi.

  23. Přesně tak ji vařím.Chystám se na ni v neděli přijedou děti a vnoučata takový vývar prý maminky neumí.Tak se těším jak jim bude chutnat.

    1. Občas neumí, ale mohly by umět, že 🙂

  24. Milá Flo,
    díky za recept a také mám pár dotazů:
    – proč jen pepř, většinou se přidává do vývarů i nové koření a bobkový list
    – o studené vodě jsem taky slyšela, že kalí vývar, proto dávám vřelou
    – co soudíš o vaření vývaru (ale i obecně) v papíňáku, špatně nebo dobře???

    1. Zorko:
      – Pepř je základ, nové koření a bobkový list rozhodně neuškodí, ale dřív se vývar vařil dost často bez nich.
      – Studená voda rozhodně nic nekalí, naopak, vysvětlovala jsem kousek výš.
      – V papiňáku to jde, ale musí se to s ním umět. I v něm je potřeba, aby vše vřelo jen mírně, nebo spíš těsně nevřelo. Což se těžko hlídá, když nejde kdykoli nahlídnout pod pokličku. Je důležité, aby, až dojde k natlakování hrnce, ventil jen neznatelně upouštěl páru a plotýnka byla hodně umírněná. Pomůže i vysunutí hrnce kousek mimo plotnu.

  25. Naděžda says:

    Super, já dělám většinou kuřecí .

  26. Flo, díky za recept, já ty vývary vždycky dělám ala „co najdu, to naházím do hrnce“ a je fakt, že hovězí až tak moc nedělám, takže jsem za postup ráda. Jen by mě ještě zajímalo, jestli je možné ho nějak dobře udělat i v tlakovém hrnci. Dostala jsem ho na Vánoce a říkala jsem si, že ušetřím čas i energii a nevím, jestli bych z něj dokázala to maso dostat v tom správném „rozpoložení“:) Díky

    1. Jani, viz odpověď kousek výš pro Zorku.

  27. Florentýno,děkuji za pěkné uvítání a ačkoliv nejsem zrovna začínající kuchařka,těším se na dalši tipy a triky do kuchyně. Vývar je základ a je jen dobře,že se dá najít i takovýto popis. Většina kuchařek se nezdržuje vysvětlením,PROČ a pak se recepty upravují nazdařbůh a velmi často ke škodě uvařeného pokrmu. Inspirovala jsi mě k uvaření polévky,v takový zasněžený den jako na zavolanou :). Olga

    1. Jsi žena činu a tak to má být 🙂

  28. Mám nový pomalý hrnec, dnes jsem vařila 4hod hovězí BIO maso z Anguse , přední, ale vývar byl úplně tmavě hnědý. Potom nejde použít na bílé omáčky, ani jako polévka, jen do omáček tmavých.Poradíte?

    1. Brono, a nemůže to být tím, že maso bylo vyzrálé?

      Ale i kdyby nebylo, myslím si, že pomalý hrnec nedosahuje takové teploty, která je potřebná k vaření vývaru a k vysrážení všech uvolněných bílkovin, takže v něm zůstává rozpuštěné krevní barvivo, to pak barví dohněda.

  29. Pozdravujem, Flo,
    my sme práve vývar dojedli. Aj ja pridávam pár kúskov nového korenia, borievky, bobkový list i paradajku so zelenou špicatou paprikou a pár strúčikov cesnaku.Vývar nemá vrieť, má sa iba „čeriť“. Najradšej ho robím z hovädzej kližky. Ak sa zdá byť kyslý, ako som čítala vyššie, trocha!!! cukru to zlepší. Ďakujem za cibuľový kumšt.

  30. vladimíra says:

    Milá Florentýnko,
    moc Tě zdravím a sděluji, že dnešní recept mě velmi potěšil.
    Flo, poslední dobou dost často vařím hovězí vývar, a mám na Tě dotázek :-), dělám jej dost podobně jak uvádíš, jen nevím zda si počínám dobře, když veškerou kořenovou zeleninu přidám již v začátku vaření, kterou asi po těch 3,5 hod. vyndám a nahradím ji zeleninou čerstvou. Tudíž se táži, zda není nadbytečné tam celou dobu zeleninou vařit, není to náhodou lehce „kontraproduktivní“ ………?????? 🙂 Moc děkuji za Tvůj názor, a slibuji, že jej budu respektovat!!!!
    S láskou Vladimíra

    1. Vlaďko, na zeleninu je tahle doba už moc dlouhá. Nejprve sice předá svou chuť do vývaru, pak mu ale začne chuť trochu odebírat a navíc, jak se měkká zelenina částečně rozpadne, tak vývar lehce zakalí. Proto si myslím, že to skutečně kontraproduktivní je. Buď přidat zeleninu třeba 60-90 minut před koncem varu a na talíř uvařit novou, anebo to udělat, jak jsem psala, tj. vložit ji až na posledních 30 minut a použít ji k jídlu.

  31. Krásné počteničko,pořádný vývar je jako pohlazení a nejenom na duši.Milujeme pořádnou polívčičku.No ale přesto,já když dělám vývar tak alespoň ze dvou druhů masa.To si potom na něm pochutnáme jen tak kousek chleba,lahoda.Pozdrav a jen to nej posílá Jitka

  32. Florentýnko zdravím a děkuji.Já dostala takovou chut na tu polévku,to si snad ani neumíš představit.Aůůůůů

  33. Jarmila says:

    Díky za recept,

    hovězí se u nás vařilo včera, v tlakovém hrnci.
    Ačkoli mám kvalitní maso, výsledek za moc nestál.
    Čím to je, že ani maso ani vývar z tlakového hrnce za moc nestojí?
    Příště tedy hup šup z postele a v 8 hodin hrnec na sporák:-)
    Jak s mraženým masem?
    Použila jsem mražené rovnou do vroucí vody, to asi není také dobrý nápad..

    1. Jarko, mražené maso a neopatrné vaření v papiňáku asi udělaly své. Na obojí už jsem odpověděla výše, prolítni si odpovědi.

  34. Martina says:

    Milá Flo, díky, vrátila jsem se o mnoho let zpátky a vzpomněla na babičku, jak nechávala polévku táhnout přes noc. Voněla celá kuchyně. A ještě k tomu dávala vařit skořápky od vajíček – nevím proč…Moc zdravím, Martina

    1. Tak to taky netuším 🙂

  35. Tak pod tenhle recept na hovězí polévku + maso bych se ráda také podepsala. Dospěla jsem k němu léty zkušeností a pokusů a vždy se divím, že jsem ještě v kuchařských knihách podobný neviděla. Až teď – skvělé, Flo!
    Já ještě někdy přidám 3 – 4 plátky sušeného hříbku, nebo se zeleninou kousek (malý) listu kapusty. Chuť vývaru tím získá na podstatě, vyostří se.
    A když dvojí maso, je výborné přidat krůtí krk nebo křídlo (ne kuře). Chuť vývaru je pak trochu jiná, zjemněná, ale také moc dobrá.
    Díky, Pavla

  36. Jiřina says:

    Děkuju za návod. Určitě vyzkouším Jiřina

  37. Naděžda says:

    Milá Flo, na hovězí polévce si takhle dávám záležet, jen peču maso a přidám více slupek cibule pro barvu. Ta pečená cibule bude lepší. Dik za nápovědu.

    1. Víc slupek taky splní svůj účel, neboj 🙂

  38. DášaV. says:

    Ahoj Flo, polévka z vývaru je skvělá věc, dělám ji. Myslela jsem si ale, že po tak dlouhém varu už nedostanu tak dobré maso, abych ho mohla podávat, takže na vývar nepoužívám kýtu ani plec, ale po přečtení Tvého receptu to vyzkouším! Přidávám navíc také nové koření, bobkový list a špetku tymiánu, když je sezóna rajčat, dám i své rajče. Ze zeleniny dojde i na řapíkatý celer, kousek květáku, kedlubny, podle toho, co je doma. Fígl s opečenou cibulí neznám, ale vyzkouším ho. V několika posledních letech dávám zeleninu vařit skoro od začátku (jako maso), pak ji vyhazuju (na kompost) a v jiném hrnci připravím zeleninový základ, osmahnutý na cibuli, na který pak naliju zcezený vývar. Z dětství si pamatuju, že hovězí vývar maminka připravovala každý víkend. Když bylo maso uvařené, zavolala tatínka, ten část masa nakrájel, posolil, přidal trochu hořčice a napíchnuté na vidličce dával s kouskem chleba všem členům rodiny přímo do pusy.
    Díky a měj se hezky, zdraví DášaV.

    1. Krásné vzpomínky, děkuju ❤️

    2. Zdravím, já také davama zeleninu hned od začátku. Nebo v polovině. A pak dodělám novou. Je to mnohem lepší. Navíc my tu nacucanou mrkev tím vývarem s přítelem sníme. Hlavně on už se k tomu žene, když jdu vyndavat maso a zeleninu. Zkusila jsem ochutnat i celer a petrzel. Také to není špatné. Nechám to hodně, hodně zmeknout, ale ne úplně rozbahnit a rozpadnout. Je škoda to vše vyhodit, ale každému to chutnat nemusí. Mě to naučil právě přítel. Zrovna zítra budu dělat a dělám přesně jak Flo. Vařit mě naucila mamka s babičkou. Jen je fakt, že někdy jsem dala také do papinaku, ale i v tom jsem to dělala tak 2 hodky. Ale v klasickem hrnci asi lepší. Oba jsou dobré. ?

  39. Cibuli dávám, ale díky za radu s opečením. Zeleninu dávám stejně jako paní Vladimíra hned na začátku, pak ji nahrazuju čerstvou.

    1. Sašo, už jsem to psala výš, příliš dlouhé vaření zeleniny maličko kazí vývar.

  40. Dėkuji ,papiňåk zkusím odložit,ale kdysi jsem slyšela,že to zakalení se dá zlikvidivat šafránem. Flo,je to pravda?

    1. Tak o tom jsem v životě neslyšela a pochybuju, že by to fungovalo. Šafrán se přidává když už, tak kvůli barvě.

  41. Marčela says:

    A to jsem si myslela, ze vyvar umim! Tohle ovsem je filharmonie. Chutí, vuní a domaci pohody. Zitra jdu pro hovezi a jedu podle vasich rad. Diky, diky!

    1. Tak ať tě domácí orchestr poslouchá a všem chutná ❤️

  42. Dobrý večer Florentýno, hovězí vývar dělám tak, jak krásně popisuješ, naučila mě to moje maminka, bude co nejdříve na stole! Teď v tomto počasí je to balzám na žaludek, hezký večer a na shledanou příští týden.
    Nina

    1. V tomhle počasí je opravdu za odměnu, naprostý souhlas.

  43. OLINKA says:

    AHOJKY FLO!!! DÍKY ZA INSPIRACI NA VOŇAVOU POLÉVEČKU!!! MOJE VNUČKY JI MILUJÍ, ALE JEŠTĚ VÍCE JIM CHUTNÁ POLÉVKA Z KRŮTÍCH KRKŮ – RÁDY JE OBÍRAJÍ A VYCHUTNÁVAJÍ SI MASÍČKO!!!
    MĚJ SE MOOOC KRÁSNĚ!!!

    1. Oli, tak to máš skvělé vnučky. Moje děti, když mají něco obírat, tak je to 50 na 50, někdo rád a někdo nerad.

  44. Ahoj Flo.
    Děkuji za další inspiraci pro další vaření. Už si ani nepamatuji, kdy jsem uvařila poctivou polévku. jsem ráda za tento tip a uvařím na neděli.
    Přeji hezký večer.I.

    1. Tak ať ti provoní neděli.

  45. Úžasný, v sobotu už se na polívčičku moc těším ????

  46. Kocourek Bodík says:

    Děkuji, Florentýnko, za pěkné a zasvěcené povídání o hovězím vývaru.
    Pokud mohu přispět se svou troškou do celé řady rad a doporučení, pak ctím zásadu mé maminky, že vývar má být čistý, jako slovo boží a mít chuť po základní surovině, tedy po hovězím. Abych měl tedy vývar jako slovo boží, oceňuji obrovskou výhodu na 100 – 105 st. C předehřáté elektrické trouby, do které celý hrnec vložím. U plynové trouby takovou přesnost teploty lze nastavit stěží. Pak na ten poklad, který mám v troubě, zapomenu, ovšem jen do chvíle, kdy se rozvoní po celém bytě. A dám mu na to hodně času – klidně i pět, šest hodin. Rozhodně mu dám pokoj a nesahám na něj, neboť vím, že živly voda, oheň, země (sůl), mají rády pro svá kouzla nerušený klid.
    Další skvělý trik je přidat půdruhé hodiny před koncem celého procesu do vývaru vložit hovězí srdce. To vývar pozvedne do vyššího levelu (a ve finále při servírování jeho drobné kousky, coby se jedna na kávovou lžičku vešla, vývar nádherně zpestří a ozdobí).
    Rovněž tak ctím již zmíněnou zásadu mé maminky a pokud chci do vývaru jako vložku játrové knedlíčky, neexistuje jiná možnost, než z hovězí játry. Což už je vyloženě kulinární finis coronat opus, čili koruna díla.
    Tolik několik mých zkušeností s mým milovaným hovězím vývarem. Vše ostatní, co zde bylo napsáno dalšího, plně podepisuji (co se týká cibule pro barvu dodám už jen na okraj, že trik s opekáním je sice fajn, ale raději ukradu několik druhých a třetích vrchních zlatých sukniček dalším cibulím, které do vývaru sice nepřijdou, ale jejich slupky poslouží pro žádoucí barvu vývaru skvěle.
    A jakožto rigidní vyznavač zmíněné zásady se tak vyhnu i té kapce oleje 🙂

    1. To je ovšem úplná poezie, óda na vývar, čirá radost ❤️

    2. Také přidávám ne zcela oloupanou cibuli pro barvu, případně i víc slupek, když mám tak přidám slupku z červené cibule. V troubě jsem vývar nikdy nedělala, zkusím přes noc. Hovězí vývar s domácími nudlemi u mne patří mezi TOP jídla vůbec

  47. Klára says:

    Já si nejsem pořád jistá, jestli je ten pomalý dlouhý var opravdu potřeba nebo ne. Všude se to propaguje jako jediná správná možnost. Ale když se kosti do vývaru předem opečou, tak upřímně řečeno já nepoznám ve výsledku rozdíl mezi vývarem z tlakového hrnce, resp. rozdíl není tak závratný, aby mi nestál za ty dvě ušetřené hodiny. Zvlášť, když vývar chci vařit často. Bonus je, že byt pak ani není celý nasáklý hovězí „vůní“. Zeleninu dělám zvlášť, přidávám ji do polévky osmahnutou na přepuštěném másle. A tuk řeším tak, že vývar vařím den předem a dám do lednice, takže ho pak všechen jednoduše po ztuhnutí seberu – což je také o dost méně časově náročné než sbírat hned po uvaření.

    1. Kláro, to opečení pomůže vysrážet povrchové bílkoviny, proto se pak vývar tolik nekalí a nepění. A pokud si rozumíš s papiňákem a umíš ho udržet v klidu, tak proč ne. Jen bych se bála chlazení vývaru pod tukovou vrstvou, kysne.

  48. Markéta says:

    Zdravím všechny a Flo bych se chtěla zeptat, jak je to s velkým množstvím v obr hrnci? Profesionální kuchaři říkají, že 10-12 hodin a klidně déle, nikdy mě však nenapadlo, proč se mi sem tam to maso krásně nerozpadá, že by se převařilo. Kolik Flo myslíš, že je potřeba na 3-4 kg? Myslela jsem, že je to stářím a kvalitou masa. A jak je to s tím zmrazeným někdo ví? Koupím třeba balíček jen kostí, když jsou, jelikož pak je třeba jen maso se slevou, které opláchnu, zatavím a zmrazím na později. Jinak zeleninu jsem také přidávala na začátku a pak vyhodila a povařila novou na chuť. Není tolik peněz, tak jsem začala dávat okrojky zeleniny vedle, když dělám něco jiného. A když dělám jakýkoliv vývar – nejvíce hovězí či zeleninový ( tam hodím klidně i listy od ředkviček nebo květáku apod. ) nebo dle kostí či krků, které zrovna jsou, tak na začátku přihodím i tyto slupky – vývar má plnější chuť a lepší než s celou zeleninou. Tu do polévky, když si to chci užít a nepospíchám, nakrájím na kostičky a opražím na právě tom tuku, co vznikne nahoře ( nebo na sádle či přepuštěném másle ) a pak do změknutí dovařím ve vývaru, který doliji a kam v případě hovězího pak prostě patří nudle, jen jsem se ještě nedostala k jejich domácímu zpracování, tak, jak to dělala babička se sušením na utěrce. Znala jsem to s novým kořením a bobkovým listem, mám však pocit, že to potlačuje chuť masa a nyní mi to už vůbec nechutná. Vařím ve velkém a část zamrazím, takže nechám probublávat na minimum celou noc v obrovském hrnci hodně kostí i masa ( část dám do studené na menší kusy – to se vyvaří a nakrájí do polévky, a část až na začátku vaření vody – ta se zatáhne a je skvělá s hořčicí ). Malej si šmakuje, že ve školce takhle nikdy nechutná.

    1. Markéto, máš to parádně vychytané ❤️.

      Co se týká tvých otázek, i u velkého kusu masa budou stačit cca 4 hodiny. Záleží na tom, na jak velké kusy ho máš nakrájené, maso se vaří podle velikosti, tj. jak daleko to má teplo do jeho středu. Delším vařením maso neměkne, píšu to v textu. Jakmile dosáhne největší možné měkkosti, začne se vyšťavovat, vysušovat a tuhnout. Stářím masa to samozřejmě být může taky, starou krávu – s prominutím – nikdy neuvaříš tak, aby se maso dalo krájet lžící.

      Ohledně mražení a zeleniny už jsem odpovídala výše.

  49. Veronika says:

    Můj muž hovězí vývar a maso miluje, takže vaříme často a z jakéhokoliv hovězího masa. Dám k dobru jeden tip, který jsem se učila na škole ve vaření a už ho i praktikovala, když jsem zapomněla, že vařím 😀
    ZAKALENÝ VÝVAR JDE VYČISTIT rozšlehaným vajíčkem. Jen vlít do vroucího vývaru a pak zcedit. Nachytá na sebe všechny nečistoty, a když ne všechny, tak ještě jednou zopakovat.
    Krásnou a dobrou chuť 🙂

    1. Veroniko, a ještě líp se čistí, když se bílek rozmíchá ve vychladlém, tukuprostém vývaru a pak se zvolna zahřívá.

  50. Jindřiška says:

    Úžasný recept, tak od teď bude u nás správný vývar, nedělala jsem ho dobře.
    Děkuji.

  51. Vladimír says:

    Zdravím,
    vývar dělám pravidelně, ale podle maminky. Vařím vše od začátku společně.
    Recept hned vyzkouším. Ještě mám dotaz jak postupovat když mám zmrzlé maso z mrazáku.
    Vladimír

    1. Vladimíre, na dotaz jsem odpověděla výše, koukněte do komentářů.

  52. Také nechávám hovězí vývar vařit 8-10 h. Zajímavé je popečení cibule. Dával jsem celou se slupkou. A pak vývar z kostí. Až je seženu, rád si jej udělám podle tohoto návodu.

    1. Pavle, tak ať opět chutná.

  53. Koukám že my Pavly máme stejné chutě .Také přidávám krocaní krk(perfektně nahradí oháňku ,kterou sehnat je malý zázrak) a krůtí křídlo.Jinak bobkový list neee,je moc aromatický ale nové koření určitě ne nadarmo se mu dříve říkalo všehochuť.Neloupanou cibuli dávám také ale fígl s jejím opečením mi připadá supr .

    1. Já ten krůtí krk snad budu muset co nejdřív sehnat a vyzkoušet 🙂

  54. Milá Flo. Ráda se vracím k Tvým e-mailům, receptům, názorům čtenářů i čtenářek, Tvým reakcím a odpovědím – to je prostě počteníčko. Jsem tu dnes znovu. Jsi báječná, to mi věř.

    1. I ty jsi báječná a taky mi to můžeš věřit ❤️ Flo.

  55. Ladislav Mareček says:

    Ahoj všichni.Ani jsem netušil kolik je možností připravit dobtý vývar.Srozumitelně a krásně popsaný postup jak připravit kvalitní vývar.Smekám klobouk jak dovedeš reagovat na tolik dotazů,protože tolik reakcí jsem na recept jsem ještě nezaznamenál.Určitě ho vyskouším.

    1. Láďo, tak ať chutná. A děkuju.

  56. Ahoj Flo,
    klobouk dolů, jak si popsala postup k hovězímu vývaru. Je to takový náš klenot co se týče polévek a v každé domácnosti by neměl chybět. Hovězí vývar dělám již několik let a mám tam malé odchylky. Cibuli dávám ve slupce celou, k tomu ještě česnek. Vodu při vaření už nepřidávám, dávám na začátku více vody, tak mě to učila moje máti.
    Hezký zbytek dne

  57. Květa says:

    Milá Flo, tak jsem si zase dnes početla. Také mám ráda domácí vývary a vařím je také tak 4 – 5 hodin. Když chci maso do omáčky, přidám ho do vlažné vody. Ale velice jsem se poučila z tvého výborného popisu. Přidám maso až do horkého vývaru. S tou opečenou cibulí to je fakt dobrý fígl. Vyzkouším. A také jsem někde četla k horkému vývaru horkou vodu. Takže nyní budu dodávat vodu studenou. Děkuji za velice dobré rady!!! Květa

    1. Děkuju, Květo. Přeju úžasně voňavý vývar a šťavnaté maso.

  58. Milá Flo,
    děkuji za milou odpověď a za všechny rady, které se tu sešly! I já se snažím si s vývarem docela pohrát, mám malý fígl na sbírání pěny – sbírám ji čajovým cedníčkem. Zeleninu (na kostičky) také dávám asi půl hodiny před dovařením vývaru, nejprve ji ale pomalu osmažím na troše másla, tam přidávám také tu cibuli řeznou stranou dolů, poté ji ale vyhodím a do polévky dám část čerstvé zeleniny, kterou jsem nezasmažila.
    Při dalším vaření bych ráda zkusila „polévku pečenou v troubě“; momentálně vařím polévku na sporáku.
    Hezký den, a díky… 🙂

    1. Moc pěkně to máš vychytané ❤️

  59. Květa says:

    Díky Flo, jako vždy srozumitelně, porobně a i když už nějaký pátek vařím, u tebe se vždycky něčemu novému přiučím. Přeji hodně zdaru a zdraví a těším se na další recepty a povídání.
    Květa

  60. Jiří says:

    Krásně napsaný a vysvětlený postup. Přesně takto polévku dělám, jen zeleninu dávám po sebrání pěny a vytahuji mnohem dříve než maso. Navíc dám do vývaru jedno rajče podle mojí babičky. Vývar má ještě lepší barvu a jiskru…
    Koupil jsem dneska oháňku a sbíhají se mi sliny 🙂

    1. Jojo, to rajče má taky něco do sebe. Ovšem nesmí být moc kyselé, ale hezky vyzrálé a sladké.

  61. Geniální, jak skloubit vaření vývaru pro zmražení jako polotovar a vývar na polévku a dokonce i maso k jídlu. Do teď jsem vařila pro mražení z kostí, a na polévku z masa, ale aby byla silná polévka vařím 5 hodin tudíž je maso vyvařené a vyhazuji ho nebo dám zvířatům. Děkuji, děkuji, děkuji … naprosto geniální.
    Zdraví Věra

    1. Rádo se stalo a držím palce s testováním nového postupu.

  62. Kajina says:

    Milá Flo♥️,vývar lehce táhnoucí mam na plotně a kocham se tvým článkem,kterým odhaluješ krásný taje kuchyně.PROČ jen jsem tě nepoznala dříve??Moc děkuji

    1. Kajino, já věřím, že všechno na světě má svůj čas. Jak vaření vývaru, tak i okamžik, kdy ti někteří lidé vstoupí do života 🙂

  63. Zdenka Kauerova says:

    Mila Flo, jdu prave varit hovezi vyvar dle odborneho Tveho vykladu.Samozrejme ve svem veku vyvar uvarim tak, jak vyse popisovali ctenari.Co je pro me noveho byla rozkrojena a osmazena cibule na barvu.Jinak se mi tez prihodilo spatne vychlazeni a tudiz zkysnuti.Chybami se ucime cely zivot.Doufam, ze dnes bude hovezi polevka super s mym komentarem o Tvem receptu .Diky/Zdena????

    1. Zdeni, tak snad to dopadlo na jedničku a pochvala u stolu byla, a vydatná.

  64. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, opět jsem se dneska poučila a vyzkouším nový způsob vaření masového vývaru. U nás se masové vývary vaří tak, že se omyté maso a kosti vloží na 3 minuty do vařící vody, voda se pak vyleje, maso, kosti se opláchnou a vloží do tlakového hrnce se studenou vodou, dodá koření a zelenina (mrkev, celer, petržel, cibule, česnek) a dá na hodinu vařit. Vývar není špatný, ale hovězí maso nic moc, většinou ho melu s vepřovým masem a používám na karbenátky.

    1. Vlasto, tak třeba už nebudeš muset to maso pokaždé semlít. Hodina v papiňáku na něj může být moc, záleží na tlaku uvnitř hrnce.

  65. Eva Procházková says:

    Dobrý den Florentýno, mám u vývaru vždy problém, že není dost slaný. Solím sice hned z kraje, ale nestačí to, pak dosoluju na konci a často to přeženu, nebo vzdám, že už tam je snad 100 g soli a furt nic. V článku Jak solit píšete, že na 1 kg polévky je třeba 5-7 g soli, tady je v receptu na celý objem (voda, maso, zelenina) jen 5 g soli. Jsem zmatená:)

    1. Evi, jak je psáno v článku o soli, důležité je solit průběžně a nakonci pouze letmo dolaďovat. Výsledný vývar je polotovar, který by neměl být přehnaně slaný, aby se dal použít například do omáček. Pokud se má vývar podávat jako polévka, není problém ho ještě trochu před podáváním dosolit. Nebude to těžké trefit, protože základ chuti už má opravdu pak stačí jen troška soli.

  66. Ahoj Flo,
    v mojom komentári vyššie som pozabudla napísať, ako sa dá polievka zdravo „prifarbiť“. Postrúham na jemno stredne veľkú mrkvu, orestujem ju na masle, keď začne meniť slabo farbu, zalejem ju trochou vývaru (1-2 dl), prevarím a scedím do vývaru. Mrkvu z cedítka hneď zjem. ;)))

  67. Helena says:

    Dobrý den Florentýno, myslím, že vývar umím, ale stejně jsem si ho ráda přečetla a ubezpečila se , že ho dělám dobře. A také jo, přesně takto. Jen když někdy chvátám, tak to trochu ošulím. Libeček musí být a nakonec pokud se dá petržel, a té já dávám hodně, někdy míchám s pažitkou a to potom udělá tu dobrou chuť polévky. Ale naučila jsem se zde péci kotletku, ta je podle receptu zde, fakt famózní.

  68. Zdravím Jani.Musíte být kouzelnice jelikož při pročítání jsem tu vůni vývaru opravdu cítil a poznámka o křenové omáčce mě taky upoutala.Rozhodně co nejdřív uvařím..

  69. Lucie says:

    a já si říkala, proč mám vývar vždycky tak světlý… to ta cibule a předpečené kosti!!! super, už se těším na neděli, kdy vyzkoušíme! Děkuji

    1. Zdravím, nevím proč, ale vyvar nemám úplně světlý ani když nepecu kosti( to nedělám nikdy) ani když nedám osmahlou cibuli. Uplne tmavý není, ale hnědý je. Zeleniny dávám mnohem více a ak jsem psala výše tak buď na začátku nebo v půlce a krásné nacucanou, ale ne rozbahnenou s přítelem snime( hlavně mrkev to je mnamka) a do polévky uvařím novou, ale už zvlášť. Ani mi nepřijde, že by zelenina ubírala vývaru chuť, když ji zrovna dám hned a ne na začátku. Jen si vždy pohlídam, aby byla hodně měkká, ale ne úplně, aby nám chutnala jen tak ji sníst ještě u plotny ? Zítra zrovna budu dělat vyvar. Mám půl kila plece a 2kg hovezich žeber a je tam i dost masa, proto jen půl kila te hovezi plece. Zeleninu beru podle oka. Podle receptu na 4,5 litrů polévky by mělo byt 300-450 g zeleniny přibližně ve stejném poměru. Já dělám skoro 5 litrů, to už není takový rozdíl a mám asi 600g celeru (- slupka, tak asi 500g, nevím. To asi neodhadnu). Tak půlku dám hned takže asi 250g, zbytek nechám už na to další vaření do konečné polévky. Pak 350 g petržele. Z toho asi tak 250 g hned, zbytek do konečné polévky. Jednu kedlubnu asi 200 g, tu dám celou hned na dodání další chuti. A 9 mrkvi cca zase asi 500 g a zase rozděleno na půlku nebo dám 5 do polévky a 4 nechám na jídlo do polévky. To znamená, že pro chuť a to nejlepší ze zeleniny dám do polévky cca 250g petrzele,200g kedlubny, 250g celeru, 250g mrkve = 950 g zeleniny na 4.5 az 5 litru polevky! A petrzelku a libecek podle oka a česnek( a asi 4 střední cibule) ještě k tomu. A tu další už vařím zvlášť tak napůl a dojde v polévce. Takže dávám 2x až 3x tolik, protože na tohle množství vody dávám i více masa a kostí. Vyvar je mnohem silnější a chutnejsi?ale každý to má podle sebe ?

  70. Ahoj,

    moc děkuji za recept, jako vždy perfektní popsání a veškeré mé kuchařské speciality jsou okořeněny tvými radami, což je pozdvihuje na opravdu chválihodnou úroveň ze všech stran.

    Každopádně mám dotaz. Co se děje s vývarem, když se vaří déle, než 4 hodiny? Pokud nebereme v potaz maso, samozřejmě.
    Děkuji.

    1. Pokud už je ve vývaru zelenina, tak se rozváří na minikousíčky, které pak kalí vývar a trochu mu zhoršují chuť.

  71. Markéta says:

    Zdravím Florbal,
    cibuli jsem zapomněla, a přiznám se, že jsem přihodila 1 bujón (prosím nekamenujte mě) , protože jsem necítila žádnou výraznější chuť polévky, ale musím říct, že i když jsem si vůbec nevěřila a celou dobu vaření jsem se modlila, aby maso bylo aspoň trochu měkké a chutné. Ale musím říct, že výsledek je perfektní a maso skvělé! Dokonce i lepší než maso v polévce naší babičky ( dej jí pán Bůh věcnou slávu). Moc děkuji za recept a velebím vaše kuchařské umění. Děkuji a přeji samé úspěchy!!!

  72. Markéta says:

    Samozřejmě jsem psala „Zdravím Flo“ ale ztracený telefon, opravuje, co opravovat nemá. Takže se omlouvám drahá Florentyno! Market

  73. Alena says:

    Zdravím Florentýno, velmi často a ráda používám papiňák. Dělám v něm prakticky všechno. I vývary. Máš s papiňákem zkušenosti? Obzvláště co se týká vývarů? Kamarádi, co ochutnali vývar dlouze vařený a vývar z papiňáku, nepoznali rozdíl. A já také ne.
    Přeji Ti krásné jarní dny plné dobrých nápadů.
    Alena

    1. Alenko, s papiňákem jsem se už před dlouhou dobou rozešla, nepotřebuju ho. Takže vařím vývar jen klasicky.

  74. Lenka says:

    Dobrý večer, milá paní Flo.
    Dnes jsem vyzkoušela s velkým nadšením Váš receptík – postup. Byla to premiéra hovězího vývaru, na který jsem použila harfy, oháňku a krk (ten jsem svázala do válečku). Vše se povedlo na 1*
    Děkuji Vám. ????

    1. Leni, díky, mám radost! Flo.

  75. Děkuji, ???? konečně mám měké maso po uvaření! ????

  76. Dobrý večer Jani,

    moc děkuji za Vaše stránky. Jste opravdu báječná, to jak vše krásně vysvětlíte, neuvěřitelné. Právě mi chladne vývar podle Vašeho postupu a mám jen jedinou otázku: mohu společně s kostmi předpéci i maso? Následně dát kosti do studené vody a předpečené maso vložit až do horké vody, jak popisujete? Vadí tento postup něčemu?
    Děkuji za odpověď.
    Jana

    1. Jani, asi by to v zásadě ničemu nevadilo, dokonce by se i to maso pak už mohlo dát do studené vody, ale myslím, že se tím dost pozmění chuť masa. Bránit vám v tom ale samozřejmě nemůžu 🙂

  77. Hana H says:

    Tak s tímto návodem jsem si vaření hovězího vývaru užila. Vařila jsem i předtím, jíst se to dalo, ale s tímto postupem se mi povedl nejvíc. Ještěže jsem narazila na Vaše stránky. Už vím, kam mám jít pro dobré a osvědčené rady :-).Paráda, děkuji.

  78. Martin Prokop says:

    Zbylo mi poměrně dost vařeného hovězího masa.. neporadila by jste mi co s ním podniknout?

    1. Anuše Kejřová by ho schovala do haše, já bych ho nasekala, ochutila nějakou výraznou omáčkou (na způsob výpeku z grilování), nechala trochu odležet a pak po ohřátí plnila do hamburgerových housek nebo do čerstvých baget (společně se zeleninou atd.) jako trhané hovězí maso.

  79. Lucie says:

    Dobrý den Flo, chtěla bych se zeptat, proč všichni pějí ódy na dlouze tažený vývar přes noc, když stačí 4 hodiny. V čem je bonus, když se tím vlastně zničí maso? Moc bych potřebovala to konečně pochopit.
    Děkuji za odpověď.

    1. No, on ten vývar dlouho tažený přes noc se dělá obvykle v pomalém hrnci, kde jsou teploty nižší, než když se vývar pomalu táhne na plotýnce. Tedy se může v pohodě vařit delší dobu, ale výsledek je pak trochu jiný, rozpustí se víc klihovatiny, takže je takový – nevím, jak to správně popsat – řekněme mazlavější, výživnější, klouzavější.

  80. Renata says:

    Milá Flo, moc děkuji za vyčerpávající popis na vývar. Již delší dobu vařím a někdy se mi také stane, že se mi trochu zakalí, budu postupovat podle Vašeho receptu. Jen bych potřebovala poradit v případě slepičí polévky. Zda stačí pouze dát slepici do teplé vody, aby se dalo použít i maso a dlouze vařit, nebo mi poradíte něco jiného.

  81. Milá Flo, chci se zeptat na extra dlouho tažené vývary pod bodem varu (na plotně nebo v pomalem hrnci). Jaká je maximální doba, kdy to ještě dává smysl? Do kdy se ještě uvolňují nějaké minerály, kolagen? Resim teď výživu dlouhodobe nemocného člověka a dlouho tažené vývary nám byly doporučeny. Ovšem minule jsem to možná prepiskla – 48 hodin. Je fakt, ze po zhubnutí to byla dost pevná želatina, takže třeba kolagenu tam bylo dost 😀

    1. Myslím, že to bude kolem 8-10 hodin, pak už se začne horšit chuť.

  82. Andrea says:

    Ahoj Flo,

    tak jsem se včera pokoušela o svoji první rajskou z hovězí plece, a maso bylo bohužel tvrdé jako podešev :/(I přesto, že jsem ho delala na mírném stupni 3 hodiny). Myslíš že to bylo tím, že jsem syrové maso dala vařit do studené vody? Nebo nenapadá Tě kde jinde by mohla být chyba?
    Předem děkuji za objasnění této záhady… 🙂
    Příště si radši pořádně prostuduji tvoje recepty, ať mám výsledek zaručen, ale tady se mi to nějak nepovedlo:/

    1. Andreo, obávám se, že to bylo masem (starší zvíře) a že se s tím nedá v podstatě nic dělat, ani delší vaření by nepomohlo.

  83. Dobrý den,
    jelikož mám moc ráda návštěvy, ráda je hostím a zároveň ale neumím vařit, posadila jsem se k Vašim webovkám a jdu studovat. Můj první pokus bude právě tento vývar. Přečteno mám, tak ještě nakoupit a moje kariéra hostitelky snad může konečně začít. :)))
    Hodně úspěchů! Váš styl psaní se mi moc líbí – je čtivý a zároveň hodně naučí. 🙂

  84. Děkuji za recept, vývar i maso byly výtečné, jen bohužel vývaru bylo pomálu, ač jsem vodu dolévala celou dobu. Maso a zelenina zřejmě všechnu vstřebaly. Příště to bude chtít větší hrnec a dolít víc vody. Nicméně chuťově výborné.

  85. Ahoj Flo, prosím, kde dělám chybu při vaření vývaru pokud je příliš sladký? Široko daleko tak sladký vývar mám jen já. Zapecu hovězí kosti v troubě společně s mrkví,cibuli,celerem a petrželí. Potom vařím. Velmi mírný oheň 6 hodin. Vařím zeleninu příliš dlouho? Nebo dat méně mrkve? Méně cibule? Děkuju

  86. Kristýna says:

    Dobrý den, mohla byste mi prosím poradit kolik surovin, hlavně teda masa a kosti bych potřebovala pro tak 12 lidí? 🙂 Děkuji Kristýna

  87. Barbora says:

    Zdravím,
    vždycky jsem chtěla umět vývar jako měla má bábi. Díky vašim receptům si nepřipadám v kuchyni jako idiot a začínám sem tam rozumět, co a jak dělat. Jelikož jsem měla v mrazáku vyloženě pytlík s masem i kostmi na polévku, dala jsem se do vývaru. Musím říct, že jsem opravdu dbala na dodržení všech kroků. Táhnul se přes noc protože večer po dvou hodinách stále neměl žádnou chuť. Ráno ale přišlo zklamání protože ani po těch 12 hodinách táhnutí se s chutí nic nezměnilo. Stále chutnal jako mastná voda… A já přemýšlím, kde se stala chyba.. ?

  88. Také děkuji za recept, na který jsem natrefila teprve až dnes… Vývar jsem zkoušela ve svém životě jen jednou, nepovedl se a proto mne přešla chuť ho zkoušet znovu. Po přečtení vašeho receptu bych ale nejraději běžela hned teď pro maso a šla ho opět vařit.. skvěle popsáno – i ta tuhost masa x tvrdost vody… Moc děkuji… Není mi jen jasná jedna věc… teda dvě… I v komentářích se zmiňuje dlouhé vaření, ale pro měkkost masa uvádíte jen cca 3 hod. Tu dlouhou dobu se tedy vaří pouze kosti a maso se vyndá po 3 hodinách? A dál se ještě vaří jen samotné kosti? A jak poznat, kdy je nejlepší s vařením masa přestat? Od těch cca 3 hodin do něj průběžně zkoušet píchat? A jak dlouho? Jak dlouho mu „dávat šanci“ na změknutí? Od kdy začne zas tuhnout? …kdy nastává ten „zlom“… U kuřete by mi to bylo jedno, ale u drahého hovězího a délky vaření bych se „přehmatu“ ráda vyhla… 🙂

  89. Dobrý den 🙂 a nové koření ne ? A Bobkový list ? Miluju vůni toho koření.. myslela jsem si, ze do vývaru patří. ?‍♀️

  90. Martina says:

    Děkuji za srozumitelný a jednoduchá postup a zdůraznění toho nejdůležitějšího – hlavně nebublat 🙂 Vychytávka s neoloupanou cibulí je také skvělá!

  91. Leňárek says:

    Hovězí vývar, přesně, jak píšete, patřil v mojí kuchyni do komodity science fiction…
    Pak si ho zapřál na vánoce můj muž…
    …a já našla tyto stránky…
    …a konečně jsem pochopila spoustu věcí… třeba proč babička měla vždycky čirý vývar, zatímco u nás doma byl vždycky takový všelijaký jen ne čirý… máma mi tvrdila, že to je tím, že babička vařila těstoviny zvlášť, zatímco my je tam dáváme rovnou…
    …a pak takové ty AHA! kosti do studené, maso do horké…
    Zkrátka!
    Vývar se povedl! Jakože na první dobrou! A to včetně domácích nudlí, které jsem si našla také na zdejších stránkách.
    Moc děkuji! Fakt jsem si doma šplhla :-))

    1. To jsou samé skvělé zprávy, díky za ně, mám velkou radost. Flo.

  92. Mirka says:

    Dobrý den, může se zeptat na názor přidání jablečného octa do vývaru? Prý dokáže vytáhnout vše dobré z kostí?

  93. Miroslav says:

    Vývar už dělám podle tohoto receptu poněkolikáté a vždy je vynikající. Jen nevím, do jakého objemu mám dolívat studenou vodu. Do původního 1,5 litru nebo až se původní množství vody vypaří pod 1 litr?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close