Vaječná omeleta, která zachraňuje kde co a kde koho

Vaječná omeleta je u nás doma jídlo první i poslední záchrany.

První záchrany proto, že ji máme společně s ostatními snadnými vaječnými jídly jako pohotovostní řešení pro rychlý hlad. Jako jedno z prvních jídel jsem ji naučila děti: Přijdu domů, do večeře daleko, otvírám lednici, vyndávám vejce, vytahuju pánev a něco si v mžiku připravím. Může to být vaječná omeleta, ale klidně taky míchaná vajíčka, volská oka nebo hemenex.

Myslím, že kombinace vajíčka + pánev se k větším dětem skvěle hodí, protože je snadno uvede a vtáhne do tajů samostatného vaření. Je to rychlé, je to přímočaré, je toho jen jedna porce, nenadělá se u toho moc nádobí a nehrozí tu příliš mnoho zranění nebo katastrof. Navíc je pro ně úchvatné pozorovat v přímém přenosu, jak se pod jejich rukama mění vejce ve skořápce v opravdové jídlo.

A dál si taky myslím, že i my dospěláci se rádi necháme zlákat na vaječné jídlo, zejména když je dobře připravené. Obliba fotek na Instagramu na téma rozteklé vejce na kousku chleba budiž mi důkazem.

Následuje tedy snadný třístupňový návod na třívaječnou omeletu, za kterou budete pochváleni nejméně třikrát, protože splňuje všechna (čili tři) myslitelná měřítka dokonalosti: nadýchanost, šťavnatost a úhlednost.

vejce na omeletu

Vaječná omeleta ve třech krocích

Pakliže se shodneme na tom, že dokonalost vaječné omelety se pozná právě podle nadýchanosti, šťavnatosti a úhlednosti na talíři, pak se pojďme v každém kroku přípravy postarat postupně o každé z nich.

Krok 1: Nadýchanost

Předpokládejme, že jste si metličkou v misce rozmíchali tři vyklepnutá vajíčka, špetku soli a lžíci studené vody.

Nyní rozehřejte pánev – tentokrát nepřilnavou – na středním žáru plotýnky. Žádné zběsilé teplo, klidně dělejte omeletu pomaleji, dokud si nebudete jisti, že ji máte v malíku a můžete si dovolit trochu zrychlit.

Do teplé pánve vhoďte kousek másla, co by se vešel na polévkovou lžíci, a nechte ho úplně rozpustit.

Ovšem ještě před tím, než máslo začne pěnit, do něj vlijte připravená vejce. Nezahřívejte máslo víc, jinak začne hnědnout, následkem čehož budete mít omeletu barevně nedokonalou.

Kdybyste teď nechali vejce pouze zatuhnout, dostanete hutnou tenkou vaječnou placku. V prvním kroku proto máte za úkol vajíčka promíchávat a uvolňovat ode dna. Budou se tak tvořit vaječné hrudky, které docílí struktury a objemu.

Míchejte pomalu, s rozvahou, nikam nespěchejte. Přestaňte přesně ve chvíli, kdy se vzniklé mezery mezi odškrábnutými vejci už přestávají zpátky zalévat řídkou tekutou vaječnou hmotou, protože ta postupně dochází a je jí méně a méně.

Krok 2: Šťavnatost

Za šťavnatost a vláčnost omelety můžete vděčit zbytečně neprodlužované tepelné úpravě.

Jinými slovy, musíte včas přestat vajíčka zahřívat, jinak se vysuší a hotová omeleta se bude lámat a trhat.

Před chvílí jsme opustili vejce ve chvíli, kdy se v pánvi z velké části srazila a kdy zbývají poslední třaslavě mokré ostrůvky vaječné hmoty. Obracečkou vše uhlaďte do roviny, zarovnejte, uplácejte, jak je libo, a hlavně zlumte už tak mírný žár plotýnky na polovinu stávajícího výkonu. Pokud jste jeli na půl plynu, tak teď pokračujte jen na čtvrtinu.

A čekejte. Půl minuny, minutu, dvě minuty – záleží na tom, jak byla pánev rozehřátá a jaký žár plotýnka doopravdy vydává. Vydržte nezasahovat a nic nedělat až do chvíle, kdy povrch omelety přestane být mokrý. Vajíčka zmatní, zatuhnou, začnou na nich být zřetelné drobné bublinky uvězněné uvnitř. Což je přesně ta chvíle, kdy máte hotovo a můžete pánev odstavit.

Vypadá to asi takhle:

příprava vaječné omelety

Krok 3: Úhlednost

Přinejmenším byste se měli pokusit podávat omeletu aspoň přeloženou napůl. Anebo na třetiny, pokud si troufnete. Ale ze všeho nejkrásnější je srolovat ji ještě v pánvi a pak ji vyklopením přesunout na talíř.

  • Pokud jste postupovali správně, omeleta nemá vespod ani kousíček opečené barvy, naopak se skví ve své žluté kráse.
  • Pokud jste postupovali správně, vaječná omeleta se vám při stáčení netrhá a nepraská, protože jí stále ještě zůstala pružnost a tvárnost.
  • A pokud jste postupovali správně, máte teď na talíři jeden z největších zázraků, který se dá v kuchyni připravit.

K hezkému výsledku vám pomůže, když budete na body za umělecký dojem myslet už při počátečním prošlehávání vajec se solí a s vodou. Míchejte metličkou tak dlouho, dokud nebude ve směsi patrný ani kousek žloutku nebo bílku. Obvykle to bývá asi tak o deset pohybů ruky víc, než člověka baví.

vaječná omeleta recept

Vaječná omeleta jako jídlo poslední záchrany

Na začátku jsem se zmínila, že vaječná omeleta funguje i jako jídlo poslední záchrany.

Měla jsem tím na mysli záchranu surovin z lednice, které už těžko budou hledat nějaké pořádné využití a kterým by jinak hrozila zkáza a následná likvidace. Obvykle to jsou načaté, napůl spotřebované věci, dál taky zelenina v prvním stádiu zavadnutí, která už pozítří může být nejedlá, anebo zbytky ze včerejška. To všechno se dá šikovně propašovat buď přímo do omelety, anebo k ní na talíř v podobě přílohového salátku.

Myslete na to, až budete příště otvírat lednici a hledat odpověď na otázku, co bude dnes k večeři, aby to bylo rychlé, snadné, zdravé a moc to nestálo. Vaječná omeleta to všechno splňuje a ještě vám ušetří peníze hned dvakrát: nemusíte kupovat žádné nové suroviny a nepřijdete o peníze, které byste jinak vyhodili do odpadkového koše v podobě prošlých surovin.

Pokud teď máte chvilku, odpovězte mi prosím v komentářích na pár otázek týkajících se zbytků jídla. Nemusíte na všechny, vymyslela jsem si jich moc najednou, vím 🙂 Anebo klidně přidejte své další postřehy. (Ne)vyhazování jídla je důležité téma a do budoucna bude ještě důležitější:

  1. Pokud už se stane, že něco musíte vyhodit, které potraviny to nejčastěji bývají?
  2. Dokážete říct, proč se stalo, že je vyhazujete?
  3. Tušíte, co by vám pomohlo, abyste jídlo nemuseli vyhazovat?
  4. Jaká je vaše oblíbená finta na záchranu potravin v posledním tažení?

 

Join the Conversation

  1. Tereza says:

    Zdravím, zajímavý nápad jak připravit omeletu jinak, určitě vyzkouším.

    Nejčastěji vyhazuji salát-buď mix nebo i hlávkový, i když se snažím rychleji zpracovat a udržovat, časem, hlavně u míchaných salátů, některé listy hnědnou, zavadnou a pak břednou, a salát pak už není vůbec lákavý.
    Jednou za čas taktéž vyhazuji takové ty nákupy „na někdy“, jako tvaroh nebo cottage. Zvládám ještě třeba dva týdny po datu spotřeby, ale pak už mě to psychicky neláká a vyhazuji. Naštěstí málokdy.

    Tepelné zpracování a schování do jídel jako je omeleta nebo mix je hodně populární zbavování se zeleniny, co ztratila šmrnc, domácí ala kungpaoo a mixy třeba s těstovinami, tam se toho schová.

  2. Vlasta says:

    1. Pokud něco vyhazuji, obvykle to bývá otevřený jogurt, smetana atp., pak zelenina, která vyžaduje tepelnou úpravu (např. brokolice) a často pečivo a netrvanlivé šunky a salámy (v malém množství, spíš zbytky).
    2. Považuju to za chybu plánování, snažím se se v nákupech mírnit a raději opravdu koupit jen na nejbližší časový úsek, aby se vše stihlo sníst nebo zpracovat.
    3. Plánování a taky víc času na a energie na vaření a přípravu jídla.
    4. Tepelná úprava. Např. opéct šunku, která ještě není špatná, ale taky ne zrovna čerstvá, zvadlejší rajčata zapést se sýrem, zbytek brambor z předchozího dne zpracovat do jiného jídla atp.

  3. Já taky častěji vyhazuju zeleninu – stává se to, když nemám dobrý plán při nákupu, takže ji koupím s tím, že to nějak udělám (třeba vymyslím do rodiny protlačitelný recept)… a pak neudělám.

  4. Ahojky,omeletu ráda vyzkouším,a doufám,že se více začnu zabývat zbytky v lednici 🙂
    Mně osobně zbývá hlavně zelenina,a to papriky,salát,jak hlávkový tak míchaný,který si koupím v dobré vůli dělat si lehké večeře :),udělám jednou a pak už si dám něco jiného.
    No a dál kousek sýru i otevřená sklenička s řepou nebo zav.zel.salátem,do kterého se mi už jen tak pro chuť na vidličku nechce 🙁 . Kus celeru,protože malý neměli.
    Musím se nad tím víc zamyslet………..těším se na další nápady a recepty

  5. Klára says:

    1+2. Nejčastěji asi zbytky starého chleba (koupí se nový a starý pak už nikdo nechce) nebo zbytky kořenové zeleniny (např. petržel se často prodává v balení, kde je několik kusů, ale do vývaru nebo polévky se jí potřebuje jen málo). Také vaječné bílky, pokud se někam potřebuje jen žloutek. Pro bílek pak už většinou není uplatnění a samotný mně nechutná.
    3+4. Ze staršího chleba jsou třeba dobré krutonky do polévky (ale to musí zrovna nějaká být) nebo topinky, ale když je ho malý kousek, už se mi s tím většinou nechce dělat. Jinak moc nevím, co s ním, nemáme ani nikoho v okolí se zvířaty, která by ho snědla. Kořenovou zeleninu někdy rozkrájím a zmrazím, ale ne vždy mě napadne to udělat včas než zvadne nebo dokonce zplesniví. Přiznávám, že za vyhazování jídla taky dost často může moje lenost (ať už vymýšlet nebo vařit) 🙁

    1. Květa says:

      Milá Kláro, chtěla bych Vám poradit, co s těmi bílky. V lednici chvíli vydrží, ale používám je třeba do polévek (česnečka, zeleninová s krupičkou). Nebo – do špenátu, který zahušťuji vajíčkem, přidám navíc bílek. Pokud je bílků více, tak upeču pruhy listového těsta, které pak rozkrojím a plním v páře ušlehanými bílky s cukrem a nakrájím na obdélníčky. Nebo do kremrolek. Jinak přidávám i k vajíčkům na obalování či do míchaných vajíček. Tak i do zmíněných omelet. Třeba selská omeleta se zbytky vařených brambor s trochou uzeniny, posypaná sýrem a kečupem. Ta je u nás často k večeři.
      Květa

  6. Jaroslav S. says:

    Dobrý den, Flo,
    jak jsem již dříve uvedl, obědy pro mne i mou manželku jsou mi v týdnu dováženy sociální službou z jedné školní jídelny, o víkendech se starám sám, stejně jako každodenně o snídaně a večeře. Řeším často problémy, co s nadbytkem příloh- knedlíky houskové i bramborové, těstoviny, rýže- jsou zaplacené, škoda vyhodit, žeáno.? Bramborové placky zvládám na několik způsobů, úpravy rýže a případných zbytků masa/kuřecí, vepřové/ na
    rychlou večeři a knedlíků jsou rovněž nezbytné. Vždy to potřebuje i ve Tvém receptu uvedené vejce, v něm obalovaný, osmažený plátek knedlíku dobře nahradí jakýkoli toust.
    Zbylé, přílohové těstoviny, určené např.k perkeltu se hodí „nasladko“…Hlídám nezávadnost-přidala by se rada, co možno uchovat den, či dva a jakých podmínkách, co naopak jen od oběda do večera. Nepamatuji si,kdy jsem byl nucen něco vyhodit, právě včera jsem ze zbylých rohlíků dělal na dnešní ráno žemlovku, starší chléb nemívám,kupuji jen nezbytné množství.Jo a do té žemlovky byly u nás jablka po 10.-káčé za kilo…Přeji hezký den-Jarda

  7. Ahojky. Ja tiež nespotrebujem šalát, niekedy aj párky skončia v koši. Hlavne keď je kúpené väčšie balenie.

  8. S vyhazováním jídla bojuju taky a mrzí mě o to víc, že pocházím z rodiny, kde se jídlo fakt nevyhazovalo, protože byl případně vždy nějaký další vděčný strávník (pes, kočky, slepice…).
    Často vyhazuji různé načlé konzervy (olivy, kukuřici, pesto…), načlé mléčné výrobky (zejm. smetany a jogurty), občas zeleninu (hlavně tu rychle vadnoucí – saláty) nebo ovoce (tam to ale vidím tak, že si prostě přinesu už špatný kus z obchodu) a občas chleba.
    Důvody jsou hlavně dva: 1) pendluji mezi dvěma domácnostmi a to se prostě daleko hůř hlídá a plánuje 2) recepty, ve kterých je potřeba lžíce passaty; lžíce smetany; lžíce ajvaru… no, a co pak s tím zbytkem, že?
    Pomáhá mi, když jsem celý týden včetně víkendu doma a mohu tak zbytky zužitkovat do dalších jídel. A pak taky recepty, kde je méně těch zmíněných „lžícových“ ingrediencí.

  9. Daniela says:

    1. Vyhazujeme hotova jidla od tchyne, ona nam je vozi neohlasene a v opravdu velkem mnozstvi a nekdy se mi proste do logistiky obedu a veceri nevejdou a mrazak je plny (ona ani nevari nic moc). Nebezpecne je taky schovat nedojedky do NEPRUHLEDNE krabicky, casto se na ni v lednici zapomene a po tydnu je obsah plysovy.
    2. Podeziram nektere dodavky ovoce z zeleniny, ze byly uz v okamziku prodeje nic moc. Cibule a citrony casto zplesnivi za tri dny.
    4. Ponekud unavenou zeleninu nakrajim na platky a prudce upecu jako prilohu.

  10. Daniela says:

    Klaro, vajecne bilky se muzou klidne zmrazit! Jen si vzdycky na sklenicku napisu, kolik jich tam je.

    1. Tereza says:

      To také dělám, ale i tak je někdy nevyužiji … Teď mám třeba 4 od Vánoc a 3 od Velikonoc a nevím, zda jsou ještě v pohodě pro zpracování … Doporučuji tedy ještě kromě počtu, napsat na nádobu i datum zmrazení.

  11. Daniela says:

    Chleba nam moc nezbyva, a pokud ano, schranuju ho a parkrat za rok jedeme na vylet k jezeru a dame ho kachnam.

  12. Michaela says:

    Ahoj!

    S jídlem se snažím neplýtvat, ale je to těžké ze dvou důvodů:
    1. jsme velká rodina, takže nakupovat musím hodně
    2. bydlíme mimo civilizaci, takže musím nakupovat do zásoby

    Veškeré zbytky jídel ale snědí slepice, tkže kromě toho, že to není příliš ekonomické, tak objem odpadu tím nezvyšuji. Tam mám rezervy jinde.

    Zbytky se snažím zpracovat do nějakého jídla, ale moje velké mezery jsou ovoce a zelenina:
    teď jsem vyhodila pytlík cibule, asi nevhodné skladování, začala plesnivět
    v lednici mám ještě půlku fialového zelí, ze kterého chci udělat coleslaw – často se takhle zkazí dřív, než na něj dojde řada

    pak taky otevřené jogurty, zakysaná smetana apod. Prostě se na ně zapomene.

    Tomu by jistojistě pomohl větší pořádek v lednici. A většímu pořádku v lednici by zase určitě pomohlo, kdyby do ní neměl volný přístup každý člen domácnosti…

    Je to boj:)

    1. Markéta says:

      Milá Michaelo,
      já to mám všechno úplně stejně. Máš pravdu je to boj 🙂
      Jsem moc ráda za ty slepice, o zbytky se postarají a člověku je lépe na duši. A omeleta dnešního receptu je z jejich vajec mnohem žlutější 🙂
      Markéta

  13. Přeji pěkný den!
    Potraviny vyhazuji velice málo. Pokud ale přece jen, tak je to kousek sýra (převážně Nivy, který si nechávám, že se bude na něco hodit – když se nehodí dlouho, tak jde bohužel do koše) , případně mix salátů v krabičce, na který mám chuť jenom já (manžel moc nemusí), dám si ho první den a pak to odkládám, až je pozdě a vyhodím. Uvítala bych v obchodech menší balení.
    No a když mám zbytků víc, tak dělám něco na způsob selské omelety. Na pánev dám kousek slaniny,když je rozškvařená, tak přidám vše, co potřebuji z pracovat – šunku,uvařené brambory, třeba papriku nebo prostě cokoliv. Zaliju rozšlehanými vejci, pokud zbudou rajčata, pokrájím je a přidám, až když jsou vejce trochu ztuhlá a navrch postrouhám sýr.
    Pečivo nechávám na strouhanku (kupovanou tedy opravdu nemusím), z chleba topinky ve vajíčku a pokud ještě zbyde, suším zvířátkům od souseda.

  14. dáša says:

    Ahoj Flo, pocházím z rodiny, kde se s ničím nešeredí. A co je moje maminka v důchodu, dovedla to k téměř dokonalosti. Vede téměř bezodpadové hospodářství. Největší odborník je na šetření vodou. A přitom má uklizeno, čisto a nikde nic nepáchne. Jen to je velmi náročné na čas.
    Co se týče záchrany zbytků jídla, tak naše maminka nedělá omelety, ale eintopfy. základem je většinou nějaká zelenina, co se dá dusit, a k tomu frkne, co lednice dá – od různých sýrů – tvrdých, tavených, hermelínů – úplně cokoli, uzenin, masa, ale i příloh. Pokaždé použije jiné koření, takže pokaždé je to jiné jídlo. A většinou je to moc dobré. ;o)

    1. Dáša says:

      Milá Dášo, budu ve věku tvé maminky, jsem již také v důchodu a zaujala mne tvoje odpověď – mluvíš o mamince, která umí hospodařit s vodou. Docela by mne zajímalo, jakým způsobem se jí to daří. Snažíme se o to také – např. tím, že když potřebuji teplou vodu, chvíli trvá, než ta studená odteče, ale ne do kanálu, chytáme ji do kbelíků a pak ji využiji na zalévání květin nebo na WC. Přesto se mi zdá, že máme při dvou dospělých lidech větší spotřebu (80- 90 m3 ročně).
      Moc zdravím tebe i maminku
      Dáša

  15. Svatava says:

    Nejčastěji musím vyhodit vaječné bílky a zbytky zeleniny. (Díky za tip na zamrazení bílků.) A pečivo – ale to nevyhazujeme, sušíme a posíláme známým, kteří ho mají pro zvířata. Moc potravin nevyhazujeme, nenakupujeme velké množství, které je spolu se špatným plánováním při nákupu a nedodržením plánu, nejčastější příčinou toho, že se potraviny nespotřebují.

    Gumovou mrkev restauruju naložením do vody, nasákne ji a je od čerstvé k nepoznání. 🙂 Osychající šunka patří do omelety nebo pod volská oka. Žervé dám do pomazánky, cottage sýr do zeleninového salátu.

    1. Tereza says:

      Děkuji za tip na mrkev! Gumovatí strašně rychle, ale tohle řešení mě nenapadlo.

    2. Tereza says:

      Super tip na mrkev! Zkusím! Většinou vše ovadlé orestuji nebo upeču

    3. Pokud máte tuto mrkev, ředkvičky či jinou podobnou zeleninu ze supermarketu, tak už jednou (před prodejem) ve studené vodě byla.

  16. Ahoj,
    tady už se vesele odpovídá a mě zase nepřišel email s článečkem od Tebe Flo :0(
    Prosím, prosím o zaslání :0)))
    Děkuji moc.

    1. Šárko, posílala jsem ti ho, raději jsem to prověřovala, ale opravdu. Buď je od deseti hodin ještě někde na cestě, nebo ho můžeš mít i v nějakých vtipných složkách nazvaných jako Hromadné, Obchodní sdělení (haha), Spam, Nevyžádané a podobně. Prosím, koukni i tam, kde bys normálně nehledala, anebo vydrž, než se doručí.

    2. Ahoj, mně poslední dobou chodí maily od Flo tak ve čtyři odpoledne 😛 myslela jsem, že posunula čas odesílání, ale koukám, že problém bude spíš v e-mailové schránce…mám seznamovskou, ještě někdo s obdobným problémem?

    3. Libuše says:

      Také mi několikrát nepřišly (centrum email), ale urgovala jsem u Flo. Prý je odesílala normálně. Nenašla jsem je nikde. Tak mi je poslala hned znovu. Dnešní už přišel v pořádku dopoledne. Díky Flo i vám všem za poučné rady, nápady a zkušenosti.

  17. Milá Flo, musím upřímně napsat, že se mi moc často nestává, abych musela nějaké potraviny vyhodit. A moje finta na záchranu těch v posledním tažení? I u mne to jistí vejce. Říkáme tomu Vaječná pánev. Rozehřeju pánev se lžičkou oleje ( klidně i méně nebo úplně bez) , vložím zbylé kousky uzeniny ( klobáska nebo salám, šunka, párek …) ,po chvilce klepnu asi 3 vejce ( ala volské oko),sůl, pepř a poté pokračujeme stylem co dům a lednice dala. Např. rozdrobit kousky Balkánského sýra, nebo uzené Parenice,nebo Mozarelly, přidáme pokrájenou zeleninu( papriky, ředkvičky,plátky rajčátek…) povrch posypeme strouhaným sýrem, pažitkou, jarní cibulkou,petrželkou….. Pokaždé je pánev trochu jiná- někdy dietnější, někdy kaloricky vydatnější. Ale chuť je výborná vždycky a ten pocit, že jsem využila zbytky, je k nezaplacení. Odkrojky zeleniny jdou do kompostu a skořápky usuším, rozemelu a užívám každý den lžičku ( např. do jogurtu), protože „léta letí“ a straší osteoporoza.
    Zbytky těstovin nebo rýže : těstovinový salát pokaždé jinak nebo rýžový salát naslano či nasladko. Prostě klasika.
    Krásný den přeji

  18. Adéla says:

    Ahoj Flo,
    u nás se nejčastěji vyhodí zavařeniny, trocha protlaku či pesto, které se načnou, ale nestihnou se sníst a zkazí se. Stejně tak vyhazuji poměrně často poslední kousek parmazánu, který se nestihne zpracovat a chytne plíseň. Snažím se nakupovat častěji, méně věcí a plánovat alespoň několik jídel dopředu, abych vyhazovala jídla co nejméně, ale někdy to prostě nevyjde. Zbytky zeleniny vesele baští náš králíček.
    Nejčastěji vyhazuji věci, které se nedají koupit v menším balení a nestihneme je ve dvou sníst včas.
    Měla bych si nastudovat jak správně skladovat potraviny a někdy bych v obchodech ocenila menší balení výraznějších potravin.
    A oblíbená finta na zpracování těžko kombinovatelných zbytků je fritáta, ta snese hodně a dají se do ní pohodlně použít věci, které mi často zbývají. =)

  19. Snažím se vše zpracovat a mít co nejméně zbytků, ale přiznávám, že ne vždy se mi daří. Nejvíce mám problémy s pečivem a myslím si, že to není vždy jen má chyba. Někdy je pečivo špatné i do dvou dnů. Hlavně u chleba se udělají bílé skvrny třeba hned druhý den. Často však zapomenu na zeleninu nebo zbytky uzenin. Ale snažím se , aby zbytků bylo co nejméně.

    1. Tereza says:

      Na chleba nám hodně pomohlo balení do utěrky, z kamenne a plesnivé věci za tři dny je teď i po týdnu chleba neplesnivý, i když tvrdý ale z topinkovače rozpečitelný.
      Případně se na to prodávají ještě nějaké ultra special ušité pytlíky, ale s těmi již zkušenost nemám

    2. Chleba pečený s kvasnicemi, a to je v supermarketech většina a všechen ten levný, tak ten se má spotřebovat do 2 dnů, pak zplesniví. Chleba pečený z pravého (žitného) kvásku, tedy bez kvasnic, vydrží týden a nezplesniví ale ztvrdne.

  20. Ahoj Flo, omeletu musím zkusit podle tvého návodu, když je hlad, většinou to odbudu a určitě není takto pěkná 🙂
    Zbytky… chleba dávám kamarádům pro slepice, vše ostatní se snažím plánovat, aby se tak nestalo. Nicméně stane se, takže rychlá improvizace na uplatnění do jídla, nejlépe pánev „co dům dal“. Vyhazuji hlavně to, co podléhá zkáze dřív, než má nárok, plíseň, nevábný vzhled, zápach, dost často se mi nelíbí cibule, česnek, asi špatně skladuji, což je v bytě hned. Zeleninu na tepelnou přípravu se snažím zpracovat a dát zamrazit k brzké spotřebě. Takže to se mnou vlastně docela jde. Tak ať se daří!

    1. Ahoj Lenko. Dostala jsem radu od své známé – jak uchovat česnek. Je téměř polovina dubna a já mám česnek jako čerstvý. A jak? Do čisté misky od masa uskladním česnek v jedné vrstvě a šup s ním v kuchyni na horní skříňky. Je tam od sklizně, pokaždé musím na židli abych si vzala potřebné množství, ale stojí to za to. Nemám v paličkách ani zelené klíčky. Zkus to a uvidíš. Taky jsem nevěřila.

  21. Děkuji za omeletu, naučím ji sebe i dceru 🙂
    Nejčastěji vyhazuji chleba, třetí den po nákupu je chléb na povrchu více „pomoučený“, mám pocit, že vidím mikroplísně. Potom občas i hotová jídla, když navařím moc, nikdo to nechce a do mrazáku se jídlo nehodí. V létě šunku a sem tam i plátkový sýr. Mě osobně by asi pomohlo lepší plánování, umět z jednoho nákupu navařit několik různých jídel a hlavně sladění chutí dětí (co jeden miluje, druhý nesnáší).

  22. Ahoj Florentýnko!
    Máme se ženou heslo „Ani zrno“ (nazmar) a vždycky, když začínáme vařit, zkontrolujeme stav lednice. Podle toho pak stanovíme menu. Vznikají tak jídla velice originální, ale naše kuchařské instinkty nás vždy dovedou do velice chutného cíle.
    Včera jsem upekl chléb (recept dodám) a teď zrovna krájím zbyteček starého chleba (patička 4 cm silná) na kostičky – budou krutonky do polévky.
    Za poslední měsíc jsem vyhodil 1/4 brokolice, na kterou se pozapomnělo a už nebyla pěkná. Jinak 1 nahnilé jablko a 1 citrón. To je vše.
    Krásný, i když chladný den!

    Honza Suchý 🙂

    1. Libuše says:

      SUPER… mám z tohoto příkladu velikou radost. Ono to opravdu jde. Bez výmluv a s rozumem. Kéž by nás takových byla většina.

  23. Zdravím,
    také přispěji svou troškou do mlýna.

    1. Pečivo, načatá konzerva se sterilovanou zeleninou, šunka, načatá smetana, povadlé salátové listy, syrové zelí.
    2. Bylo toho moc a nestihlo se to sníst (pečivo, šunka). Nenapadlo mě vhodné jídlo, do které bych uvedené ingredience začlenila (plechovka se steril. zeleninou, zelí). Moc surovin v lednici a prostě se to někam zašouplo (načatá smetana).
    3. Větší přehled v lednici (méně rozličných druhů surovin). Sestavený jídelníček na večeře a podle toho udělat nákup potřebných surovin. Odhad na porce (pokud přijde návštěva, já osobně ale chci, aby bylo možno si v případě potřeby přidat).
    4. Uvaření jídla „co dům dal“ – omeleta naslano, eintopf, kuřecí kousky ve smetanové omáčce.

  24. Karel Libušák says:

    V poslední době se mi šetřit potravinami celkem daří, takže vyhazuji jen občas nedojedené zbytky typu omáčky bez masa nebo nahnilé ovoce, které bylo „chycené“ už v obchodě. Co se mi ale nedaří je pečivo. Bílé pečivo se ještě dá použít – občas vytvořím špekové knedlíky, na které se jiné než zavadlé pečivo použít nedá, občas nechám vysušit a zpracuji na strouhanku. Katastrofa je ale chleba. Někdy začne hned druhý den plesnivět. A to je průmyslový chleba z velkopekárny, kde by člověk čekal nějakou tu chemii. Když jsem koupil chleba z menší pekárny, bylo to ještě horší. Chleba nestačil zplesnivět, druhý den se rozpadl na drobky a nedal se jíst. Nejlíp se mi osvědčil chleba z pekárny jednoho řetězce supermarketů, kde si ho pečou sami.

  25. Marcela says:

    Jak to mám já? Málokdy něco vyhodím, už ani nepamatuji, kdy to bylo naposledy a co, nejpíš ale zbytek většího balení chleba. Zeleninu ani nic jiného nevyhazuji, v jednočlenné domácnosti stačím vše uhlídat a zbytky nenechávat, ale správně rozdělit na porce (případně na večeři zkombinuji).

  26. Ahoj Flo,
    omeletu dělám po svém, ale to nic, to je jenom otázka zvyku a tradice.
    Zbytky v kuchyni? Nejčastěji zbývají rohlíky nebo kousek chleba. Důvod? Špatný odhad při nákupu. Řešení? Nakupovat s větším rozmyslem, tedy vědět, co budu večeřet a co snídat, ale to se dělá dost blbě, pokud je strávníků víc. Ale odzkoušeno, v jednom jedu prakticky beze zbytků. Nemluvě o tom, že pokud se člověk stravuje sám, sní toho sotva půlku, než když je celá rodina pohromadě. Občas i tak v lednici něco zbyde, ale nejčastěji to je proto, že leželo něco pod něčím a člověk na to zapomněl… Dojídání zbytků může vést i k překvapivým objevům. Takhle opravdu miluju rybí prsty (z filé) s míchanou teplou zeleninou na zlaté cibulce a s knedlíkem, pomaštěné máslem. Zní to příšerně, ale kdo rád třeba Pavlišovský řízek, si možná rychlé soudy odpustí… 😉
    Codo

  27. Když už něco musím vyhodit, tak to bývá zelenina. Je to paradoxní, neboť s čerstvou zeleninou je to v našem Coopu velice špatné a tak když se občas dostanu do nějakého supermarketu, tak mám ve vozíku zeleniny jako pro kozu.
    Ze zbytků všeho možného si dělám kuskus. Ten mám ráda a je to rychle hotové.

  28. Věrka says:

    Ahoj Florentýnko
    nejvíce ze všeho nám zbývá chleba a sem tam nějaký rohlík , ale pečivo nikdy nevyhodím , buď usušíme pro rybáře nebo na strouhanku . Chlebová strouhanka se hodí na zahuštění guláše . Občas mi zbude nějaká kapie a když vidím , že je dosti unavená , ale ne zkažená , tak ji orestuji a přidám do tvarohové pomazánky nebo k masu . Nestává se mi příliš často abych potraviny úplně vyhodila . Nakupuji spíš méně abych vše včas zužitkovala .

  29. tornado-lou says:

    mě se sem tam stane, že vyhodím zbytek vařeného jídla typu omáčka nebo tak. zkrátka toho děti snědly míň než jsem čekala.
    suroviny samotné moc nevyhazuju. dobrý řešení je třeba pizza, tam se dá dat plátek šunky, zbytek různých sýrů a tak. jinak ledacos jde zmrazit. tvarohy, sýry… jo, je to poznat. ale lepší než vyhodit.

  30. Jarmila says:

    Nesnáším vyhazování jídla, ale samozřejmě se občas stane, že něco neuhlídám.
    1/ Bývá to chleba, pro který znám nejméně „záchranářských“ receptů (obalený ve vajíčku se nedá jíst pořád), když koupíme větší a nikdo ho už nechce po dvou dnech jíst nebo nějaká zapomenutá zelenina, kousek droždí či mléčný výrobek.
    2/ Vyhazuju ve stadiu plísně.
    3/ Pomohlo by větší odhodlání věnovat víc času kuchyni a vaření, pak se dá zpracovat všechno včas.
    4/ Oblíbenou jistotou je tepelná úprava – šunka či sýr do zapečených brambor, z jogurtu či tvarohu upéct koláč, zeleninu zapéct nebo uvařit.
    Dodatek – spíš než nad jídlem, které opravdu vyhazuji velmi výjimečně, přemýšlím nad těmi hromadami odpadků, co vzniká všude kolem – plastů, kelímků atd. Ale při normálním provozu a vytíženosti nevím, jak je umenšit.

    1. Dobruška says:

      Mám to vlastně úplně stejně, jen ten chleba ve vajíčku můžu jíst každý den třikrát (a umím na něj spotřebovat zbytek rajského protlaku, restovanou nebo upečenou zeleninu k tomu jako teplý salát…), asi jako pozůstatek ze studentských let.
      Jinak mi s omezením jedlého odpadu hodně pomáhá, když mám dopředu připravený jídelníček a nakupuji dle spočítaného seznamu, snažím se plánovat tak, abych když mám jeden den v nějakém receptu např. lžíci protlaku nebo smetany, nejpozději do dvou dnů plánovala jídlo, kde v receptu upotřebím zbytek. Kazí mi to manžel, když přijde z práce a ve dveřích zahlásí, že spěchá pryč a že si dá oběd k večeři – prostě pak přebývá jedna porce….
      S nejedlým odpadem mi pomáhá bezobalový obchod v okresním městě (luštěniny, rýže, těstoviny, sušené ovoce, ořechy a koření), nedaleký mlýn (mouku a krupici mi naváží do látkových pytlíků, které nosím z domu), v sýrárně už si zvykli, že mi balí sýry do svačinového papíru a skládám si je do krabičky, kupuji zde i tvaroh, máslo a zakysanou smetanu (na váhu) do vlastních plastových krabiček.
      Jogurty kupuji ve skleničkách, pak do nich buď zavařuji, nebo je používám v práci na přepravu vzorků. A když někdy náhodou přijde domů plastový kelímek, chráním ho jako oko v hlavě, abych do něj v předjaří zasela na parapetu zeleninu, kde slouží pár sezón, než odejde do sběru.
      Jenom v rybárně nikdy nevím, s čím odejdu, takže tam používám jejich obaly a v jedné čajovně mi odmítli navážit čaj do mojí plechovky, takže už hodím jinam.

    2. Šárka says:

      Zdravím, existují bezobalove prodejny. Zadejte si do googlu!
      Možná že právě poblíž vašeho bydliště některou najdete!
      Já osobně v tom vidím budoucnost a velkou úlevu naší planetě.. <3

  31. Andrea says:

    Ja sa snažím všetko spotrebovať. Plánujem, čo budem v týždni variť a podľa toho aj nakupujem. Ak sa stane, že niečo vyhodím, tak je to najčastejšie nejaká zelenina.

  32. Eva Magdalena says:

    Občas musím nějaké potraviny vyhodit, ačkoli mi to hodně vadí. Po operaci tenkého střeva mívám čas od času střevní problémy a tak nedojde ke konzumaci plánovaného jídla. Bohužel se to nijak nedá odhadnout, a tak trpím dvojnásobně.

  33. Tereza says:

    Já dělám ze zbytků salámů, sýrů, vajíček, zeleniny a podobných věcí zapečené brambory, zaliju zbytkem smetany nebo mlékem s vajíčkem a je hotovo.

  34. U nás se sice vyhazuje čím dál méně, ale stále dost. Hodně mi obecně od zbytků ulevil svědomí sdílený kompost, ale přeci jen…
    Nejčastěji vyhazuji rozblemtané zbytky na talíři po dětech 🙂 ale ze surovin je to sem tam zelenina (nejvíc cibule a česnek) a dost často i zmiňované trvanlivé věci a to jak načnuté zavařeniny či konzervy, nebo jednou za půlroku suché potraviny po molové invazi. Dost se mi toho podařilo redukovat nákupy na váhu v bezobalových obchodech a naštěstí rostou jako houby po dešti, takže jsou čím dál dosažitejnějí!!!
    Jento boj, ale aintipfy u nás vedou. Když je načasuji na večeři bez manžela, tak mohou být třeba s pohankou a snědí je s chutí i děti (jako třeba včera mrkev, červená čočka a pohanka, se lžící zakysky – normálně by mě hnali na pranýř a včera se přidávalo)

    Těším se na další rady!

  35. U nás se vyhazuje málo, mám doma samý chlapi.
    Hodně oblíbené jsou různé obložené chleby, to si pak pánové dělají legraci, že jsem zase uklízela ledničku.

  36. Milá Flo, hlásím, že mail mi taky nedošel. Od 10 hod jsem hlídala poštu včetně spamů a hromadné – a nic.
    Ale naštěstí jsou stránky:-)
    Vaječná omeleta je u nás přesně to, co píšeš – záchrana v nouzi:-) A často do ní přijde to, co v lednici zbývá – kousek sýra či šunky a k ní nějaká zelenina.
    Co se týká vyhazování potravin – snažíme se nic nevyhazovat, ale opravdu se občas stane, že najdu v lednici nějaký zapomenutý rozjedený jogurt, který už nedám ani slepicím… Ale občas opravdu jde něco zvířátkům – vyschlá zelenina, zbytky starého usušeného chleba. Fakt je, že se potřebuji odnaučit nakupovat do zásoby a taky se srovnat s tím, že už nás není doma 9:-)
    A jedna milá zpráva – dcera dnes dělá ve Francii pro své spolužáky a kamarády svíčkovou podle Tvé kuchařky:-)

  37. Lucia G. says:

    Toto su uzasne odpovede!!! Uprimne a vecne. Ja mam skusenost, ze u nas na Slovensku je tato tema mimoriadne citliva, malokto chce vyjst s pravdou von. Casto krat sa ludia tvaria ze nevyhadzuju, vynimkou nie su emotivne komentare ktorych autori by kazdeho komu sa kedy nieco podarilo vyhodit, ukamenovali. Zial, statistiky a analyzy komunalneho odpadu pochadzajuceho z bytov a domov ukazuju cosi ine.
    Chvala a cest vsetkym, kto su ochotni na tuto temu diskutovat!

  38. Ahoj Flo, vyhazovat jídlo, to neznám.Nakupuji jen to, co do dvou – tří dnů dokáži spotřebovat. Nekupuji nic do“ zásoby.“ Jídelníček si plánuji na tři dny dopředu. Je pravda, že vařím jen pro sebe. Pokud přijdou děti s rodinami, tak se to dá také naplánovat, a pokud něco zůstane nabalím jim sebou domů. V dnešní době jsou obchody otevřeny každý den a pokud se jedná o určité svátky – také se to dá naplánovat. Když někdy vidím ty plné košíky narvané vším možným před takovým svátkem a po dvou- třech dnech nerozbalené v kontejneru, je mě z toho smutno. Byla jsem vychována tak, že si jídla musíme vážit!!! A dnes to samé se snažím vštěpovat svým vnoučatům ( tak jako před časem jejich rodičům). A pokud již něco“ zbyde,“tak to zaneseme zvířátkům. Máme v okolí slepice, kačenky, ryby, psi i kočky. Takže ani kostičky nevyhazujeme.

  39. Ahoj Flo,

    jídla vyhazuji jen velice málo. Jezdím do/z práce kolem supermarketu, hodně často z noční, takže brzo ráno, a tak nakupuji s jasnou myšlenkou a maximálně na dva dny. Zásob doma moc nemám. Naši dospívající synové dokážou vzorně vyluxovat úplně všechno, takže nacházím pečlivě zakryté misky, pekáčky a hrnce, leč úplně prázdné :-). Pokud zbyde pečivo, usuším ho a putuje k pánovi, co chová králíky a ten nám pak za to jednou za čas nějakého dá. Pokud se něco vyhodí, tak jsou to zbytky koupených pomazánek (tvarohové s bylinkami či paprikou), protože pánové občas otevřou vícero příchutí a nenapíší na víčko datum. Zpracování zbytků tím pádem řeším málokdy. Pokud ano, tak stylem brambory na cibulce, knedlíky s vajíčkem, případně zbytek masa zalitý šťávou, vychlazený a pak konzumovaný na chlebu s hořčicí či křenem 🙂

  40. Já bych to rozdělila na dvě skupiny, věci, které jsem zanedbala já a prostě umřely. Nejčastěji jsou to zbytky jogurtů, smetany, žervé apod. Pak taky občas něco co jsem koupila z náhlého popudu, ale už jsem to pak nějak nestihla/nedokázala použít (tvaroh/cottage, nárazová zelenina a ovoce z nákupu typu: hele brokolice, ta by se mohla hodit). A pak je druhá skupina potravin, která se prostě zkazí mnohem dříve, než by měla. Chleba plesnivý hned druhý den po nákupu, kyselá zavánějící šunka z pultu (občas už v den nákupu – zdravím lišovský COOP). Tahle druhá skupina mě štve možná víc než ta první… Protože s ní zase tolik nezmůžu – s tou první je to jinak, tam je prostě třeba lepší plánování

  41. Nikola says:

    Ahoj, Flo 🙂
    zákeřné otázky, jen co je pravda.
    Přiznám se a očekávám lynčování a natažení na pranýř.
    Vyhazuji potraviny, velmi často jsou to už zpracované potraviny a tím pádem nedojezená jídla, na která už nikdo neměl chuť. Dále to bývají vakuované věci, které mi v lednici zůstavají delší čas a tím pádem velmi často prošvihnu to jejich ,,best before“, jako balkánský sýr, vakuované sýry nebo šunka. prostě zůstanou někde v tajných zákoutích lednice a než se mi podaří je vypátrat, je zpravidla pozdě.
    pomohlo by mi asi nechodit nakupovat hladová a dělat si nákupní seznam, což je nad mé organizační schopnosti.
    Nikol

  42. Jirka Chmelík says:

    Aho j Flo,
    zajímavé téma – myslím, že se to bude stupňovat (vyhazujeme toho podstatně míň než naši jižní sousedi, soudím podle návštěv v Bavorsku)- Zcela intuitivně používám tvé techniky už dlouho, rozšířil bych to o zapečené …. (brambory, knedlíky, těstoviny, ….) tam se toho schová!!!!
    Jako skoro všude – pokud něco putuje do popelnice, tak pro nenapravitelnou změnu chuti (zkvašený kompot, plesnivá sírová pomazánka, ….) většinou jde o zasunuté suroviny, snažím se, aby ztrát bylo co nejméně.
    Podotýkám, že mám dost „cimprlich“ (jak se česky říká) manželku a kdybych nevymýšlel záchranná jídla, tak do popelnice letí kde co.

  43. zdravím taky se snažím vyhazovat co nejméně jídla ,většinou jsou to přílohy ale u nas všechno slupnou slepice a odměna jsou dobra vajíčka

  44. Ľubka says:

    Úprimne! Ja nevýhodím žiadne potraviny,recyklujem.
    Zo staršieho chleba urobím placky,namočim,pridám 1-2 postrúhané zemiaky,vajíčko,soľ,korenie,cesnak,majoránku a snažím placky,sú výborné 🙂 vaječné bielky zamrazim,keď sa mi nazbierajú použijem do fašírky,alebo upečiem snehové pusinky s kokosom.Korenovu zeleninu,ktorá zostala uvarím,vývar zamrazim a príležitostne použijem, uvarenú zeleninu pomackam a pridám mleté mäso,koreniny,vajíčko ,urobím sekanu….a takto môžem pokračovať:-)
    Jogurty tiež nevýhodím,rozmixujeme buď so zaváraninou,alebo džemom,plus piškóty a je dezert.
    Aj zo zvyšnej polievky urobím pridaním ďalších surovín inú,novú…

  45. Děkuji za další výborný recept, který mám spojený s víkendovou snídaní a celkově pohodou.
    Snažím se s potravinami neplýtvat, je to ale někdy těžké z důvody kvality, např. nyní brambory.
    Nejvíce u mě funguje důslednost, většinou ve čtvrtek uklidím police v ledničce, tím získám přehled a udělám si plán, co budu vařit další týden, nakoupím podle seznamu. Přiznám se, že ne vždy je to zábava, hledám inspiraci, např. v časopisu Apetit, který mám předplacený, a zde jsem také objevila Tvé jméno a přidala se do klubu, moc a moc děkuji za všechny ty recepty, a hlavně rady, návody, které tak báječně fungují.

  46. Ja mam bohuzial tiez skusenosti s vyhadzavanim nespotrebovaného jedla :(.
    Najviac salaty, rukola…co dlho nevydrzi a ja to nestihnem spotrebovat. Dakedy sme sa takto delili s kolegynou, aby nam salaty „neexli“, ale obcas na to aj zabúdame.
    No a takisto na vyhodenie mi zostava nedojedene a zabudnute hotove jedlo kdesi vzadu v chladnicke, syry, cuketa…
    Ale jogurty nie, tie zjem aj tyzden aj 2 po zaruke a este sa mi z nich nikdy nic nestalo.
    Zacala som ale nakupovat vacsi nakup raz tyzdenne a doplnat iba ovocie a pecivo. zatial sa mi dari a vyhadzujem ovela menej nespotrebovaných a pokazených potravin :).

  47. Ahojky všichni,
    také vyhazuji nejčastěji smetanu nebo jogurty nakoupené do zásoby. Dále zvadlou zeleninu, tu ale kompostuji na zahradě. Koukám, že to mám s mnohými dost podobné. V obchodě dobrý nápad co připravím k jídlu. Doma pak zjistím, že mi do receptu ještě nějaká surovina chybí, ale příště už si na to nevzpomenu a najednou koukám a v lednici prošlá smetana nebo tvaroh. Vždy mě to hrozně mrzí a říkám si, že příště už si na to dám pozor. Ale upřímně – daří se mi to třeba dva týdny, a pak už zase vyhazuji 🙁

  48. Dáša says:

    K vyhazování jídla dochází i u nás, nejčastěji zelenina. Někdy mám velkolepé plány na které pak nedojde a někdy je to i nekvalitní nákup, kdy se zelenina zkazí málem druhý den po nákupu. Co se nám ale daří je pečivo. Co jsem začala péct vlastní chleba, tak se opravdu nestane, že by okoral. Za prvé mizí rychle a za druhé i sám o sobě déle vydrží.

  49. U nás doma většinu zbytků dáme slepicím. Pokud je chléb takový že na něj nemáme chut, ale není plesnivý tak nechat usušit a šup pipkám. Pokud plesnivý tak se vyhodí. jinak se slepicím dávají všechny zbytečky od jídel co už nikdo nechce nebo se na ně zapomnělo a nejsou plesnivé. Že máme slepice je výmysl muže a někdy mě to zlobí neb to je starost když chceme odjed na výlet na více dní. Ale vybalancuje to úžasné míchané vajíčka, domácí majonéza či žlutá buchta a pocit, že nevyhazuji nic zbytečně.

  50. Věra Dvořáková says:

    Ahoj Flo,
    vaječná omeleta jeu nás v poslední době hodně v kursu. Je to pochoutka a ano, spotřebujeme tam i zbylý salám, šunku, sýr…
    já občas musím vyhodit plesnivý chleba, kterého jsme si dřív nevšimli… taky česnek u nás dlouho nevydrží a sesychá a plesniví… a upřímně řečeno, i domácí kyselé zelí – někdy ho vyndám ze zeláku víc, všechno nespotřebuju, a když bych ho použila příště, už „nevoní“.
    Máme slepice a kočky, takže něco ze zbylých potravin dostanou ony, něco putuje na kompost.
    Jinak – když mi zbudou brambory, uvařím třeba přesbidlo, prostě udělám noky, které zavařím do vody a na konci varu vhodím zbylé vařené brambory z předchozího dne, které se tím ohřejou. Je to velice rychlé, navrch osmaženou cibulku nebo nastrouhaný sýr. Oběd za několik minut 🙂 Nebo brambory „projedu“ kolečkem na bramborový salát, přihodím jednu Kunovjanku (dělám si domácí), vařené vajíčko, okurku a majolku – a mám bramborový salát nejen na Vánoce.
    Kromě brambor použiju i zbylé těstoviny a ostatní ingredience jako na bram. salát a máme těstovinový.
    Zbylé jogurty, na které už nemám odvahu (dokonce i ty s ovocnou vložkou), zakysanku, kys. mléko atd. použiji při pečení moučníků typu „chlejst na plech“.
    Zajímavá vychytávka na naprosto zvadlé ředkvičky – občas je v tomto stavu už koupím v supermarketu. Namočím je do studené vody i s listy přes noc – a ráno jsou krásně čerstvé a křehounké.

    1. Ty ředkvičky už jednou ve vodě byly, aby se nacucaly před prodejem. Proto tak rychle na vzduchu vadnou a zmenšují se.

  51. OLINKA says:

    AHOJKY FLO!
    DÍKY ZA SUPER VAJEČNOU OMELETU! NĚKOLIK TÝDNŮ SE SNAŽÍM DODRŽOVAT NÍZKOSACHARIDOVOU DIETU A TAK VAJÍČKA V RŮZNÝCH PODOBÁCH VĚTŠINOU SNÍDÁM! DĚLÁM SI PODOBNOU OMELETU ZE 2 VAJEC A V POSLEDNÍ FÁZI PŘIDÁVÁM NAKRÁJENOU PAPRIKU, PÓREK, MEDVĚDÍ ČESNEK, LISTOVÝ SALÁT, KOUSEK SÝRA, PŘÍPADNĚ ŠUNKU, POKAŽDÉ NĚCO JINÉHO A VŽDY JE TO ORIGINÁL!!!
    U NÁS SE NEVYHAZUJE VŮBEC NIC – KROMĚ NAHNILÝCH JABLEK NEBO ČERVENÉ ŘEPY USKLADNĚNÉ VE SKLÍPKU Z MINULÉ SKLIZNĚ! ZBYTKY UVAŘENÉHO JÍDLA UKLÁDÁM V KRABIČKÁCH DO MRAZNIČKY A KDYŽ JEDU NEOČEKÁVANĚ HLÍDAT VNUČKY, TAK MANŽELOVI NĚCO DOBRÉHO VYBERU!
    MĚJ SE MOOOC KRÁSNĚ A UŽÍVEJ SI JARA V TVÉ KRÁSNÉ NOVÉ KUCHYNI!!!
    PS: TĚŠÍM SE KAŽDÝ ČTVRTEK NA TVOJE DOBROTY!!!

  52. Moc zdravím, Flo,
    já tento problém za posledních zhruba 20 let vůbec neznám. Jídlo se u nás nevyhazuje, ono ani není, co vyhodit, protože všechno spotřebujeme. Řekla bych, že je to způsobeno tím, že spoustu jídla dělám domácí, například peču kváskový chleba a pečivo, dělám domácí jogurty, domácí paštiky a další a další, takže jsme se naučili jídla si opravdu vážit a kupujeme skutečně jen to nezbytné. Škoda, že nemáme trochu větší zahradu, bylo by to s domácími produkty ještě lepší, nákup ovoce a zeleniny fakt musím dobře plánovat. Ale zatím mi to vychází, zbytky se spotřebují vždycky. Kdybych měla něco vyhodit, tak by mě asi chodila strašit moje babička, která by se chuděra musela v hrobě obracet 🙂

  53. Milá Flo, i mně se občas stane, že musím vyhazovat. 🙂 Stává se to nejčastěji tehdy, když mám „velké oči“ a zvláště zelenina nebo ovoce vypadá až až lákavě. Hlavně brokolice, banány, ředkvičky, chléb … Nezdá se ti, že se kazí rychleji než dříve? V poslední době mi potraviny tohoto typu !zvadnou“ raz dva.
    Vaječnou omeletu mám také moc ráda, je to správná záchranná brzda, když je doma vymeteno :-), s rajčaty, se špenátem, možností je hodně. Brzy ji zase zkusím (děkuji za dobrou inspiraci) a podle tvého návodu. Měj se hezky, ať se ti všechno daří a nikdo a nic tě nezlobí!

  54. Pěkný den Flo,
    nevyhazuji toho moc, ale někdy nevydrží zelenina – okurek, rajče, nějaký zbytek, s kterým jsem počítala na nějaké jídlo a nevařila ho. Z mléčných výrobků troška tvarohu, někdy zbytek mléka po datu trvanlivosti (kupuji jen čerstvé). Pečivo zkonzumujeme beze zbytku.
    Ovoce nezbude nikdy.

  55. Ahoj Florentýnko,
    také mě dost mrzí, když musím vyhazovat zbytky. Stává se mi to hlavně u zeleniny, kterou v zimě kupuji, např ledový salát. Jsme pouze dva členové domácnosti, takže, než hlávku stihneme zkonzumovat, je už zavadlá. Ale máme zahradu, takže roslinné zbytky schraňuji do kompostu.
    Tvůj recept na vydařenou omeletu je úžasný, určitě bych ho chtěla v budoucnu použít.Škoda, že ho nenajdu na webových stránkách v seznamu receptů, od jisté doby /snad rok/ do seznamu nepřibývajíTvé nové recepty.
    Jinak se vždy ve čtvrtek nemohu dočkat nového receptu.
    Marie

  56. Martina says:

    Ahoj Flo, tak tedy:
    Nadychaná a šťavnatá omeleta dopadla, v úhlednosti zůstávají rezervy. I tak jsem spokojená, že jsem zachránila 3 vyfouknutá vajíčka od včerejška. 2 obaly (skořápky) z nich si odnesl syn do školy, třetí byl prořez.
    Odpady se snažím minimalizovat a nekupovat balení sýrů v plastu po 100g a pod., ale někdy je to těžké. Se zbytky jídla nám pomáhají kočky a kompost, suché pečivo posílám slepicím. Záchranářské recepty mám ráda, občas stačí jen oběd nazvat „luxusním čtyřchodovým menu“ a zbytky od víkendu jsou pryč.
    Přeji ti krásné jaro, Martina

  57. Ahoj Flo,
    tak se emailik doručil v 14:57 hod :0))) Hurá!!! Děkuji moc. A teď k těm otázkám.
    Vyhazuji málo, ale většinou jogurt na který se zapomnělo. Pečivo nevyhazuji, chléb sušíme králíkům a z rohlíků strouhám strouhanku. A když je pár věcí v posledním tažení, tak holt večeře co dům dal :0)) Každý si vybere tu svoji pochoutku. Přeji krásné dny.

  58. Koukám, že tu spousta lidí řeší, jak na přebytečný chleba. Zkusila bych nabídnout tip: my nakupujeme chleba plánovaně podle očekávané spotřeby (bydlíme ve městě, takže můžeme nakupovat každý den, chceme-li), ale už ne víc. A doma je trvale nějaké záložní pečivo pro případ, že bychom to podcenili: občas trvanlivé plátky nebo „polystyreny“, ale ta hlavní záloha je naplátkovaný kus chleba v mražáku, který se dá podle potřeby vytáhnout. Potom není nutné při nákupu uvažovat stylem půlka chleba nestačí, tak se musí koupit celý bochník, i když je to už moc.

  59. Eliška says:

    Milá Flo,
    zajímavé a užitečné téma.
    Čím jsem starší, tím více mi vadí vyhazovat potraviny. Tím pádem se snažím, aby k tomu docházelo co nejméně. Dokonce jsem vychovala i svého muže, že se snaží v lednici udržovat jakž takž pořádek a kontroluje data spotřeby. Přesto se občas stane, že nám něco uteče a najednou je tam třeba šunka nebo sýr na hranici spotřeby.
    Většinou se to dá zachránit tepelnou úpravou . Občas ale i mně „uteče“ malý zbytek smetany nebo rajčatového protlaku a s tou plísní fakt nic nenaděláš.
    Pokud zbyde chleba a nedojí se jako topinky, necháme usušit a vozíme známým pro koníky a slepičky, z toho pak nemám výčitky.

  60. Jarmila Vodičková says:

    Ahoj Flo,
    vejce můžu v každé podobě,díky za inpiraci.Snad bude načechranější než si ji dělám já.
    Nepřidávám vodu.
    Nám zbývá jen chleba a ten když si ho neobalím ve vajíčku tak usuším pro slepice.
    Mrkev když mám víc tak nakrájím na kousky a zamrazím nebo i jinou zeleninu.
    Hezký zbytek dne. Jarmila

  61. Vlasta Krestová says:

    Zdravím Florentýnko a děkuji za recept. Vaječnou omeletu také doma děláme, pokud máme zbytek šunky nebo slaniny, tak ji do omelety nakrájíme také a vždy je výborná.
    Potraviny nevyhazujeme, většinou zbyde pečivo a to dáváme zvířatům, které chováme. Uvařené přebytky zamrazujeme. Jsme v důchodu a tak s potravinami neplýtváme, snažíme se všechny zbytky zužitkovat.
    Myslím, že to tak chodí ve většně domácností, hlavně u starší generace, ale myslím že jsou šetrné i mladší hospodyňky.
    Florentýnko přeji ti hezký jarní víkend a těším se na další čtvrtek se zajímavými nápady.????

  62. Ahoj Flo, je super, že si nakousla téma plýtvání potravinami – je to v dnešní době velký problém a tak je fajn vyměnit si tipy, jak vyhazované množství eliminovat! Je tady ale ještě druhý problém a to jsou obaly potravin. Já dostala jako dárek šikovné pytlíky na pečivo a zeleninu, které stále nosím v kabelce, aby byly vždy po ruce. Do kabelky jsem také přihodila síťovku, která se až zázračně přizpůsobí velikosti mého nákupu a na uzeniny a maso používám sice plasty v podobě igelitových sáčků se zipem koupené v Ikea, ale ty vymývám a používám až do roztrhání.
    Měj se fajn a těším se na další recepty!

  63. Ahoj všichni. Oznamuji Vám, že jsem se dnes taky nemohla dočkat e-mailu od Flo. Přišel před chvílí. Asi na přenos dat působil „vítr“ a já měla strach, že se na mě zapomnělo …. Ráda jsem si přečetla názory všech jak šetřit potravinami a přestávám si dělat výčitky, že neuhlídám chleba a on mi zplesniví. Bílky dávám zamrazit a na mističku fixou napíšu množství. Pro všechny dávám přejatou radu na úschovu česneku: česnek uložím volně v jedné vrstvě do krabičky od masa a dám v kuchyni na horní skříňku. Loňský česnek je jako čerstvý a nemám v něm ani zelené klíčky. Přeji všem krásné jarní dny.

    1. Libuše says:

      Díky za radu. Ráda vyzkouším.

  64. Martina says:

    Milá Flo,

    moc děkuji za inspiraci, jak spotřebovat zbytky jídla, je to důležité téma a hodně o něm přemýšlím. U nás se nejčastěji vyhazují nesnězené porce. Chyba je určitě v plánování, ale těžko se plánuje, zda dětem bude zrovna chutnat nebo že manžel nestihne přijít na oběd domů. Pak už na jednu ohřávanou porci nemá nikdo chuť, když je uvařené čerstvé jídlo. Kolikrát taky nevím, co s nakousaným jablkem po dětech apod. Ale jinak myslím, ze suroviny vyhazujeme málokdy. Zavadlou zeleninu dávám do mrazáku a pak z ni jednou za čas udělám vývar. Vajíčka jsou skvělá, hodně pomáhají se zpracováním zbytků, máme rádi knedliky s vajíčkem a k tomu ovocný kompot, nebo nakrájené bramboráky osmažené s vajíčkem. Je to trochu na jedno brdo, takže se velmi ráda inspiruji dalšími nápady!

  65. Ahoj, ja som svojho času často vyhadzovala načaté rozpůlené citróny – az do doby kedy som si začala odkladať malinkate plastové mističky v ktorých som dostávala sójovú omáčku z rozvozov – nedopoužívaný citrón som rovno odstavnila do nich a dala zmraziť – a ma to niekoľko výhod : nevyhadzujem plesnive citróny, malé plastové nádobky nemusím vyhadzovať lebo pre ne mám využitie, a v neposlednom rade mam v lete extra rýchlu vychladenu citronadu 🙂

  66. Omeletu máme rádi,a jak píšes dá se do ní nakrájet spoustu dobrot.Jsme dost velká rodina a tak se u nás nic nevyhazovalo.Teď jsem se musela naučit vařit pro dva.Chvilku to trvalo ale už to jde.No když zůstane pečivo tak se o něj postarají králíci.Krásný i když studený den přeje Jitka

  67. Zdravím.Snažím se nakupovat méně,aby se to všechno spotřebovalo.Omeleta je dobrá věc.Já tomu u nás říkám:Omeleta,co je ti do toho.Co najdu,osmžím,cibulka,černek rozšlehané vjíčka s mlékem a je to.Neřeším víc-chceš jez,nechceš nejez nic jinýho nebude.Jsme dva s manželem a tak to je takový v klidu a pohodě.Přeji krásné dny všem a hlavně at jste všichni natěšení na jaro.

  68. Pěkný den.Protože bydlíme na vesnici kde není ani hospoda natož obchod jsme nuceni na nákup jezdit a tak se nakupuje do zásoby a to je kámen úrazu.Vobchodech už vytvářejí balíčky do kterých propašují už procházející.A tak holt máme dva mrazáky .Do nich dám třeba hned po nákupu rohlíky,ráno je včas vyndám a nebo dám do trouby na chvíli rozpéct a to jsou lepší než čerstvě koupené.Chleba si peču svůj a ten vydrží.A jinak také vařím jídla co dům dal.Zbytky do mrazáku a ono se to někdy hodí když není čas vařit.A tak opravdu nejčastěji vyhazuji plesnivou zeleninu .To je horor. Mrkev a cibule plesniví před očima .česnek hned na podzim když koupím čerstvý, vyloupu a šup s ním do mrazáku.tam také končí sýry,smetana(tu si rozdělím na menší porce),máslo když koupím ve slevě.Plno potravin jde zpracovat na pomazánky.

  69. Ahoj Flo, omeletu si dělám docela často k snídani a tak do ní zpracuju zbytky šunky, sýra, kukuřice, hrášku a podobně.
    Pokud se stane, že mi něco chytne zelenou barvu, většinou citron, ze sýra niva, protože koupit třeba 50g je docela problém.
    Z pečiva jsem proto přestala kupovat chléb, radši si koupím dalamánek, nebo si ho upeču.
    Zdravím a přeji pěkný den.

  70. Babička mi vtloukala do hlavy, že chleba je boží dar. Já to vztahuji na veškeré jídlo. Vaření plánuji, nakupuji podle seznamu a čas od času improvizuju tak, aby se lednice komplet vyjedla… Raději vyhodím drahé oblečení. Kdybych vyhazovala jídlo, styděla bych se před svou dávno mrtvou hospodárnou babičkou…

  71. Martina says:

    Ahoj Flo,

    děkuji za recept na sýrovou omeletu. Máme moc rádi, ale většinou tradičně spěchám,
    a tak to dopadá různě.
    Dcera se naučila dělat si sama a moc jí to baví. Návod od Tebe jí vytisknu, bude nadšená.

    Nyní odpovědi:

    1. Většinou vyhazuji jogurty.
    2. Nakupuji více, než spotřebujeme. Nákupy z drtivé většiny dělám přes dovážkové služby přes Internet a z obavy, aby doma něco nechybělo, nakoupím více. Bohužel mám nejbližší obchod celkem daleko.
    3. Dostupný obchod, kam bych mohla zajít alespoň obden. Těžko se mi odhaduje množství potravin, které sníme kupříkladu za týden.
    4. zapečené těstoviny ukryjí ledasco, těstovinový salát, polévka… 🙂

    Prima odpoledne

    Martina

  72. Jarmila says:

    Ahoj, Flo,
    taky se mě nelíbí plýtvání s jídlem, co se mě bohužel podaří někdy prošvihnout, je 1-2 plátky šunky, ale už si dávám bacha a kupuju menší množství i když mě přijde, že většinou prodavačky naváží víc a s úsměvem se ptají, zdali to mohou nechat. S úsměvem jim odpovím, že chci jen požadované množství:))
    Se zbytky povadlé zeleniny se vypořádávám tak, že dělám zapečený pekáč – veškerá zelenina, která zbude nakrájím, přidám pár brambor a provensálské koření, kmín sůl, olej/máslo a zapeču. Někdy posypu zbytkem tvrdého sýru nebo si strávníci pokapou kysanou smetanou s trochou soli a kari/kurkumou, prostě použiju co dům dá. Tvrdší chleba máme rádi jako vaječné topinky + rajčata, okurky anebo z tvrdého chleba dělám strouhanku na zahuštění guláše. A že by zůstalo maso a kazilo se, to nepřipadá v úvahu:))
    Hezký den a díky za skvělé recepty!
    Jarmila

  73. Hana Mušková says:

    Ahoj Florentýno,
    nebudu tvrdit, že občas něco nevyhodím. S čím ale mám vždycky problém, je rajský protlak. Jsou v tak zvláštní ( pro mne) gramáži, že jeden je vždycky málo a dva moc. Půlka, která mi zbyde pak často končí v koši.
    Ještě je nepříjemné, když ohlášená návštěva na poslední chvíli nedorazí. Všecko se zamrazit nedá.
    Omeleta je moc fajn a vím. že na tom, jak se vejce míchají opravdu hodně záleží.

    1. I protlak se dá strčit do mrazáku. Většinou načnu a pak z mraženého podle potřeby kousek odloupnu.

  74. Miluše Dvořáková says:

    Milá Flo, zrovna dnes jsem připravila omeletu ze všeho, co mi v ledničce zbylo (brambory, anglická slanina, vejce, kterými jsem mašlovala bochánek), hotovou jsem posypala petrželkou a strouhaným sýrem a bylo to moc dobré. Škoda, že jsem si nepřečetla tvoji zprávu dříve a nevyfotila jsem tu dobrotu. Každý týden se těším na tvůj mail a vždy něco nového se dovím. V ledničce nemívám nic, co bych měla vyhodit, nákupy dělám v takovém množství, abych nemusela vyhodit nic.
    Děkuji za maily a zdravím MD????????????

  75. Míša says:

    U nás je to podobné jako u mnoha předchozích. Většinou vyhazuji plesnivou zeleninu, kterou jsem koupila ve slevě, neplánovaně, a pak jsem ji honem nespotřebovala. Zelenina ze supermarketů se kazí superrychle…Ale nevyhazuji do odpadu, máme kompost, tak jde tam. Máme dva mrazáky, tak mrazím, co nesníme. Chleba zásadně nekupujeme balený, ale jezdíme k pekaři pro čerstvý a ten pak rozkrájíme na čtvrtky, jednu necháme k užívání a tři dáme do mrazáku. Jsme už sami dva, snažíme se jíst střídmě, tak je to pro nás ideální. A ten rozmražený chleba je pak úplně jako čerstvý.

  76. Alena Žitná says:

    Ahoj,
    vyhazuji jídlo koupené „napotom“ , ale na moc často.Dvakrát týdně kontroluji lednici na zda v ní nemám zbytky. Většinou , když vidím , že je tam něčeho moc, snažím se to co nejrychleji uklidit do mrazáku a když se mi nechce vařit, tak to vytáhnu

  77. Já poměrně hodně vařím a obědvám doma, takže zbytky většinou dojídám k obědu. Chleba schováváme pro zvířátka nebo topinkujeme či děláme kousky chleba s vajíčkem podle pana Cuketky. Nejvíce se mi kazí zelenina, kterou mám dole ve spíži (takže ne úplně na očích) a zbytky ve skleničkách. Občas nám taky projde tofu, když delší dobu zapomenu zkontrolovat spotřebu. Zavadlejší zeleninu upravuji do nejrůznějších směsí, tam přidávám i zbytky sýra, smetany, jogurtu, jako ostatní.

  78. Dobrý den Flo,
    snažím se nakupovat tak a zpracovávat potraviny tak, aby nic nezbývalo.
    Pokud něco zbývá, jsou to uvařené brambory, ty pak stačí nakrájet na menší kousky, přidat třeba trochu hrášku, mrkve, zbytek masa či salámu a nakonec přidat vajíčka, usmažit omeletu na pánvi. Říkáme jí selská omeleta 🙂
    Jinak pokud to jde kompostujeme.

  79. Štěpánka says:

    Priznam se, ze mam radsi omeletu trochu nahnedlou. Tedy aby nedoslo k omylu-jeste ji obratim jako palacinku a aby se mi netrhala, tak davam mleko misto vody.
    Co se tyce zbytku. Je nas pet, tak co nesnime my sni ovecky nebo nebo slepicky. Ale vzhledem k tomu, ze zpracuju prakticky vsechno a dostali by jen nate od zeleniny trochu vnejsich listu nebo kostaly, tak mi cele pribuzenstvo sbira suche rohliky a podobne, protoze to nam proste ne a ne zbyt…. 😉 Opatrujte se!

  80. Ahoj Flo,byly doby kdy jsem zbytky moc neřešila a končily v koši. Protože jsme už dost dlouho v důchodu,finance mě donutily s jídlem nakládat tak,abych nevařila jídla víc než je potřeba a nakupuje se jen v menším množství. Pokud něco zbyde,vymýšlím s pomocí internetu jak to zužitkovat.Jen když přijedou děti a vnoučata jsem u sporáku víc než jindy,
    Jinak chci poděkovat za tvoje čtvrteční mailíky,které mi pomůžou zkoušet něco nového,
    Tobě i všem přeji hezký den
    Marie

  81. Ahoj Florentýno, občas něco vyhodím. Většinou zbytek salámu, který byl schovaný za něčím jiným. Nejdřív ho zkusím dát kočkám a když ani ty ho nežerou jde salám do popelnice. Starý chleba krájím a suším. Sousedka si ho bere pro koně.
    Vždy, když jdu z práce domů obvolám členy rodiny, co by chtěli k večeři. Podle toho nakoupím a večer vše sníme. Proto naše lednice většinou zeje prázdnotou. Náš odpad je asi 1% z toho, co nakoupíme.
    Přeji pěkný den.
    Zuzka

  82. Také se snažím, abych nemusela vyhazovat žádné potraviny. Ale někdy se stane, občas je to kousek pečiva nebo zapomenuté ovoce. Někdy jsme v tom nevinně, to když koupíme zeleninu, která už je „načatá“ a není to vidět. Po dvou dnech v lednici je na vyhození.
    Snažím se nenakupovat moc do zásoby, občas se to sice nepovede, ale troufám si říct, že potravinami neplýtváme.
    Jinak děkuji za inspirativní recepty, některé znám, něco je dobrý nápad k vyzkoušení.
    Hezké jaro všem, IJ

  83. Vajíčka používáme často a rádi. Máme stálý zdroj domácích. Obvykle vyhazujeme ovoce. I to dostáváme domácí a bohužel ve větším množství, než zvládneme zpracovat. Holt i kompoty dostáváme domácí.????

  84. Jediná možnost je provdat se za všežravce. U nás se nevyhazuje nic. Z chleba jsou krutony, z načatých mléčných výrobků koláče, zeleninu sním já.
    Po snížení členů domácnosti na dva jsem musela změnit kalkulaci, ale když nás je na víkend o devět víc, nezbude ani sousto.
    Na omeletu se těším a bude jenom moje.
    J.

  85. I já jsem se naučila čerstvý chléb dávat do mrazáku, protože ho nestacime sníst. Proložím krajíce potravinovou fólií a pak uzavřu ještě do mrazicího sáčku. Tak mohu jednotlivé krajíce odebírat podle potřeby. Po krátkém rozmrazení je chléb jako čerstvý.Snažím se jídlo nevyhazovat, občas zbytek konzervované zeleniny v plechovce nebo prošlý jogurt. Pokud zbyde něco, co jde zamrazit, zamrazím ???? !

  86. Libuše says:

    Milá Flo, potravin vyhuzujeme opravdu minimum. Nakupujeme raději častěji a malé množství. Ale bohužel se stane, že třeba okurka je hned druhý den měkká a i jiná zelenina je brzy unavená. Starší chleba spotřebujem na topinky v různé úpravě, různé zbytky jistí omeleta, nebo zapečené brambory. Když plánujeme, co uvařit, vždy se snažíme vyjít z toho, co už máme doma a dokoupit jen to, co je třeba.

  87. Hezký večer Florentýno, omeletka je super jídlo, a co se týka vyhazování potravin, tak to opravdu snažím minimalizovat, chleba mám v mrazáků, jogurty kupují male balení (jsem sama), horší to je se zeleninou, takový ledový salát je dost velký a pak už na to není chuť. Uzeninu si kupují opravdu v malém množství, klidně si řeknu jen o 5dkg šunky nebo sýra. Těším sa na další články, Měj se moc hezky

  88. Ľubica says:

    Milá Flo,

    ďakujem za všetky super recepty, ktoré píšeš s takým šarmom a vtipom a hlavne s láskou. Je radosť ich čítať. Nepíšem často, ale je to termín trvalý, Mnohé Tvoje recepty si odkladám na vyskúšanie. Mrzí ma, že vyhadzujem potraviny, niekedy ich stačí dať do mrazáku a nie sa spoliehať, že veď zajtra ich zjeme. Potom prejdú 2-3 dni a už ich veru nezjeme, lebo sa v tom chlade niekedy zaodejú do zelených kožúškov. Ide hlavne o zeleninu ap. Potom si vždy poviem: Já už budu hodný, dědečku…A tak dokola. Ešte raz vďaka za Tvoje príspevky, nech sa Ti darí a nech Ti dlho vydrží Tvoj elán. Ľubica

  89. Blanka says:

    Florentýno, též moc děkuji za Tvoje emaily a i vám všem ostatním za nápady.
    Stává semi, že nespotřebuji všechnu zeleninu, problém je v mém špatném plánování a nedodržovaných předsevzetích o zdravém způsobu stravování.
    Také mám problém v tom, že mám dost malý mrazák (součást lednice), takže je hned plný. Teď je ještě ke všemu plný i námrazy, takže budu muset vše vyndat, abych mohla rozmrazit (nemá čudlík „defrost“ ale ne vše se mi teď hodí ke zpracování.
    Jinak chleba koníkům, zbytky jídel slepicím.

  90. Zdeňka Pokorná says:

    Milá Flo tvoje recepty nemají chybu.Ty otázky co jsi nám dala jsou pro každého k zamyšlení. Já nevyhazuji skoro nic rohlíky mám na strouhanku,chleba na topinky a jídlo jenom co zbyde trošku na talíři.Celý život mě vadilo když něco zbylo tak jsem přemýšlela co s tím a vždy jsem něco vymyslela.Hrůza je když jdu s košem a vidím co všechno je vyhozené.Byla bych pro aby bylo něco vedle kontejnerů a tam by lidé mohli dát to co je k potřebě a lidé by tam nemuseli hrabat ani kosti tam nehážu v sáčku to pověsím na bok a vždy si to někdo vezme.

  91. Ahoj Florentýno,
    vaječnou omeletu máme rádi a také je to rychlovka.
    Nejčastěji vyhazujeme různé saláty, papriku, okurky. Nebo pečivo. Buď z pečiva dělám zapečený chléb (pečivo) s vajíčkem, salámem a sýrem. A co zbyde sušíme pro ovce.

  92. Milá Flo, dříve jsem zbytky, zvadlou zeleninu a to, co už si dobrovolně nikdo nevezme házela s těžkým srdcem do popelnice, Teď máme slepičky a zbytky jsou pro ně velká pochoutka. Potom mi dají vajíčka na omeletu a je to super koloběh.

  93. Milá Flo,
    občas také něco málo vyhodím, vždycky mě to moc mrzí a slibuju si, že příště už … Skoro nikdy ale nevyhazuju zeleninu. Můj tip – víkendová kontrola v ledničce (dopoledne trávím v kuchyni a vařím oběd pro celou rodinu) a všechnu ovadlou, scvrklou a jinak nelákavou zeleninu (ovšem bez plísně) umyju, oloupu, hodím do hrnce s vodou, přidám nějaké koření (bobkový list, nové koření, pepř atp.) a uvařím. Pak scedím a mám zeleninový vývar, který pro posílení chuti používám do polévek, rizota, omáček…

  94. po pořádku
    :Pokud už se stane, že něco musíte vyhodit, které potraviny to nejčastěji bývají?
    Ano, stává. Obyčejně rýže..nebo jídlo, o kterém mi manžel řekne – nech mi to v lednici, já si to zítra ohřeju. 😀
    Dokážete říct, proč se stalo, že je vyhazujete?
    no protože si ho neohřeje 😀 Chléba rohlíky nevyhazuju, usuším a dám kámoškám se slepicemi nebo králíky. Zeleninu – pokud ji chytnu ještě jedlou – věnuji sousedčině kozám. Většinou mne za to některá potrká :-/
    Tušíte, co by vám pomohlo, abyste jídlo nemuseli vyhazovat?
    Velmi mi pomohl obří mražák
    Jaká je vaše oblíbená finta na záchranu potravin v posledním tažení?
    Pečené maso a kuře nakrájím na kousky, zamrazím a používám na „pizzu“. Pokud je maso nebo uzenina v posledním tažení, použiji apetit kočiček a pejska. Naštěstí to teď už není moc často 😀 .Taky je používám na různé jiné jedlé „cucky“ jídla. Kořenovou zeleninu upeču v troubě, pak zamrazím, rajčata a papriky mrazím rovnou a pak používám pod maso, nebo do rizota …no a tak různě.. mražák je moje opravdu velká kámoška

  95. Daniela says:

    Mila Flo, od te doby, co jsem v duchodu, mam vic casu premyslet a planovat jidlo. Rekla bych, ze nejcasteji ( i kdyz ted jen malo) se u nas zkazi netrvanliva uzenina, obcas otevreny jogurt. Snazim se potraviny delit na mensi porce a vyuzivat mrazak. Taky nakupuju mensi mnozstvi a vyuzivam dovoz nakupu. Vetsinou pak nemusim mit prilis velke zasoby potravin, ktere snadno podlehaji zkaze.
    Zbytky a prebytky obvykle zpracovavam s testovinami, do rizota, nekdy jen proste na nejakou smes z panve, pomazanky , ale i tvou omeletu nebo plnenou palacinku ci tortillu.
    Pecivo a chleba zasadne mrazim a vyndavam po castech a chleba kupuji kvalitni od pekaru nebo si ho pecu sama. Mnohem dele vydrzi a neni treba ho vyhazovat.
    Zasadne nekupuju potraviny v akci, pokud vim, ze je ihned nespotrebuju. Akce jsou obvykle finty prodejcu, jak se zbavit jiz unavenejsich produktu. A vetsina z nas neodola, koupi vyhodne a pak to casto vyhodi.Kupuji potravin radeji mene a kvalitnich (tudiz i drazsich) i kdyz chapu, ze obzvlaste v rodine s pubertalnimi hladovci se to asi neda.
    Rozhodne ti ale Flo dekuju za inspirativni recepty, ktere mi taky pomahaji nevyhazovat potraviny????

  96. Ahoj,
    U nás často zbývá zbytek jogurtu, smetany, načatý tvaroh. Občas i nějaká zelenina, nejčastěji ředkvičky.
    Pečiva kupuji více a dávám ihned část čerstvého zmrazit. Potom odebírám potřebné množství. Jinak milujeme topinky ve vajíčku. Z rohlíků je strouhanka. Kdysi jsem dělala ze zbytku chleba dalamánky, nebyly špatné.
    Zbytky rovněž ráda zpracuji do omelety nebo teplý salát s těstovinami. Dobrá je i chalupářská bašta – opeču brambory, zbytky uzeniny nebo masa, zeleninu a na závěr rozklepnu vajíčka.
    Zbytek brokolice je možné nastrouhat do těsta na bramboráky. Z vařené jde udělat i pomazánka.
    Mám velké rezervy v plánování, obvykle vařím i nakupuju víc intuitivně než plánovaně.
    Na případné zbytky mám strávníky slepice. A jaké jsou z těch zbytků domácí vajíčka!

  97. Daniela says:

    A jeste jedna vec, v lednickach se plisnim dari! Je treba je pravidelne cistit, nejlepe octovou vodou. Jinak vam zplesnivi i to, co by nemuselo! No a mraznicky, pokud nemate samoodmrazovaci, je treba pravidelne odmrazovat.

  98. Filomena says:

    Různé životní situace mě naučily vařit bezodpadově a tak to dělám celý život i v době kdy nemusím. Jsem toho názoru, že kdybych vyhazovala jídlo, vyhazuji si peníze z kapsy. Když už se opravdu stane, že něco musím s krvácejícím srdcem vyhodit, bývá to v době, kdy třeba pár dní nejsem doma a manžel si „vaří“. Obvykle to bývá hrnec rýže a denně něco k ní, takže rýže, kterou na rozdíl ode mně miluje (letos už jsem jí měla), mu leze i ušima. Co potom s ní, pokud jí zbyde trochu, přijde do polévky, jinak se jí opravdu zbavuji. Chléb, když vidím, že zbyde, nakrájím na kostičky, opeču na másle a dám v krabici do mrazáku. Bude se hodit do polévky. Chleba většinou ukládám do chladničky, protože jinak brzy, zejména v létě, plesniví. Polévky jsou pro mně záchrana zbytků. Jednou jsem při větším přebytku různých sýrů vytvořila sýrovou polévku, po které se rodinné návštěvy pozvané na oběd, vždycky shánějí. Včera byly v kuřecí polévce zase noky ze zbylé nivy. A kdyby něco zrovna v polévce vypadalo divně a nevábně, zachrání to poporný mixér. Ten zpracuje všechno. Bílky, strouhaný sýr, osolené a okořeněné, zahuštěné trochou mouky nebo krupice udělají docela dobrou zavářku do polévky. A i samotný bílek, když se v polévce rozmixuje, je dobrý. Ty hodnoty v tom jsou – jak říkávala moje přítelkyně. Jinak zeleninu hlídám a když vidím třeba, že nespotřebuji hlávkové zelí, obdělám ho a zamrazím. Potom už při plánovaní na další týden prohlédnu zásoby a podle toho plánuji jídelníček. Ostatní zeleninu zamrazím nakrájenou, z rajčat udělám polotovar omáčky, pokud mám i nějakou papriku, tak polotovar leča. Pokud se potom víc vydusí, může to být i jako příloha k masu nebo do těstovinového salátu. Ze zbytku dušené čočky je čočková polévka, pokud je jí víc a je nezahuštěná, tak čočkový salát. Zbytky většinou zpracovávám k večeřím, protože ty moc neplánuji, právě proto, že v nich likviduji zbytky. Dnes jsme například měli salát ze zbytků čočky, l krabiky sardinek, a zbytku zcezené Moravanky. Pár kapek citronu, špetka cukru, trochu pepře, soli, špetka sušeného česneku a půl lžičky sojové omáčky udělalo své a s rohlíky jsme měli v manželem večeři. Jsme už starší, v poledne vařím tři chody (polévku, hlavní jídlo a salát), proto večeře bývají menší. – Důchodci nic vyhazovat nemohou:-)

  99. Kristýna says:

    Milá Flo, taky je mně líto, když musím něco vyhodit. Hodně mně pomohla nová lednička, kde má všechno svoje místo.
    Když mně projde nějaký mléčný výrobek (jogurt, smetana, tvaroh), tak ho dám do bábovky. Když děti dostanou čokoládu, bonboniéru nebo kolekci a netváří se na to, tak to nakrájím do perníku na plech. Ze zbylé rýže vařím sladkou kaši, zbylý těstoviny dávám na pánev se zeleninou na másle. Chleba dávám do utěrky, takže pouze ztvrdne, ale neplesniví. Když přezraje banán, nakrájím ho na kolečka do mrazáku a dělám zmrzlinu nebo koktejl…

  100. Mária Janovská says:

    Nevyhazuji vůbec nic, nakupuji střídmě a když opravdu něco zbyde, udělám taky omeletu, nebo eintopf.Nic nepřijde nazmar, ani ty skořápky, ty jdou na záhony.

  101. Dominika says:

    Ano vajíčka nás zachraňují od akutního hladu při nedostatečně naplněné lednici, hlavně i díky tomu, že jsme zásobeni domácími od manželových prarodičů. Vrazit do omelety nevyužité zbytky je dobrej nápad, já je většinou schovávám do „těstovin z jednoho hrnce“. Potraviny, si myslím, moc často nevyhazujeme, když už, tak jsou to spíš zbytky už uvařených jídel, kdy neodhadnu množství nebo díky tomu, že manžel má nevyzpytatelný apetit, někdy přijde z práce hladový a dožaduje se nakrmení, jindy je bez chuti a pak porce, co na něj čekala, čeká a čeká až se nedočká, protože druhý den se vaří něco nového a čerstvé se jí vždycky raději, než to ze včerejška. A jinak občas taky skončí v koši ta načatá zakysaná smetana nebo jogurt, posledně jsem musela vyhodit celou brokolici, to mi bylo fakt líto a tady bylo na vině, že teď dokončujeme poslední práce na baráku, kde trávíme celé dny, kuchyň tam bude až příští týden a tak buď chodíme na obědy do místního pohostinství nebo, když je hezky, v rychlosti něco opečem na ohni. Až přestaneme takhle přejíždět mez dvěma domovy, tak si myslím, že se mé zpracovávání surovin zdokonalí a množství vyhozených zbytků se mi snad podaří eliminovat na minimum.

  102. Stáňa says:

    Ahoj Florentýno,
    nepamatuji, kdy jsem naposledy něco vyhodila, kromě pesta…dlouho nebyla chuť na těstoviny 🙂 Při čtení většiny komentářů si říkám, jaký jsme to bohatý národ 🙂
    Nenakupujeme moc, můžeme si to dovolit, život ve městě nám umožňuje koupit si v případě potřeby v podstatě kdykoli cokoli podle chuti…nemáme potřebu se nějak zvlášť předzásobovat. Když se blíží „konec“ některé potravině, většinou to vyřeším právě vaječnou omeletou „se vším“.
    Moc se těším, až zkusím tu Tvoji a díky moc za všechno, co děláš.

  103. Dobrý den, děkuji za další vynikající recept do sbírky.
    Pokud se týká vyhazování potravin se snažím to dělat co nejméně. Občas se stane, že zbytek sýra zapomenu využít a ten zplesniví. Plánuji co uvařím, přílohy, které zbydou, kombinuji se zeleninou, ovocem na různé nákypy, rizota, zapečené brambory, kombinace s vajíčky na různé omelety atd. Pečivo uchováváme v chladničce, kde vydrží déle. Jogurty a tvaroh, kterým končí doba použitelnosti, dávám do těsta na různé koláče a buchty. Chleba nakrájím na kostičky, používám do polévky nebo osmažený do zeleného salátu jako krutonky nebo nastrouhám a po usušení použiji na zahuštění guláše. Slupky ze zeleniny a ovoce dáváme do kompostu, tvrdý chleba dáváme pro slepice.

  104. Naďa Kleinerová says:

    Ze zbytků starého chleba vařím s úspěchem polévku. Večer zbytky namočím do studené vody, ráno provařím, rozmixuju, přidám kořenovou zeleninu, cibuli, česnek, okořením a po změknutí zaleju rozšlehaným vajíčkem. Chleba v utěrce vydrží skoro týden i nám dvěma více než osmdesátníkům, kteří už jedí malé porce. Zdravím Flo a děkuji za každý čtvrtek (i za každé ráno.

  105. Zuzana Poncová says:

    Píši až pozdě večer a tak už jsem přečetla hodně rad a mezi nimi i moje “ fígle“. Něco ale ještě mohu dodat. Občas najdu v ledničce něco, co by chtělo zpracovat a zrovna nevím co s tím, nebo se mi zdá, že to nejde dohromady použít. Potom napíši do vyhledávače seznam, zdánlivě i neslučitelných potravin a on se mi dosti často objeví recept, který to vyřeší. A také to chce trochu kázně a občas vařit co je v ledničce a ne na co mám zrovna chuť.

  106. Ahoj Florentýnko,
    moc děkuji za receptíky a za rady.
    Snažím se nic nevyhazovat ale stane se. Pečivo usuším pro koně, skořápky pro slepičky a tvaroh nebo sýr pro psa.
    Když to neprošvihnu tak udělám slaný koláč z listového těsta – uzenina, sýry, zelenina,vejce a nebo receptík „co je komu do toho“ na pánvi – buď s vejcem nebo sosíkem.
    Mám ráda „komentáře“ z těch se také ráda přiučím – třeba jak uchovat česnek,díky.
    Zdravím a přeji hodně nápadů, síly, zdraví a komentářů,A

  107. Zdravím Flo a odpovídám na otázky

    zbylé pečivo suším na strouhánku asi jako každá kuchařka
    zbylý chléb suším kamarádce pro slepice ,též skořápky od vajec
    všechny zbytky syrové zeleniny, vzniklé při čištění jdou do kompostu,též sl.brambor
    zbylá rýže jde do polévky
    zbylé zbytky salámů a sýru do vaječné pomazánky
    vaječné bílky dávám do mrazáku
    Minulý týden jsme měli 14 dnů ve znamení dortů Pavlova. Upekla / usušila jsem /
    několik korpusů, nakoupila šlehačky a ovoce. Pak už stačilo využít mého nového
    robotu. A vždy udělat dort tak, aby byl přes noc v chladničce. Dobrá rada Flo ,díky.
    Vnoučata, kamarádky i nečekaná návštěva,všichni byli překvapeni. Nikdy neházím
    žádné jídlo do odpadkového koše. Dokonce drobky od pečiva ,zrníčka z celozrn.
    pečiva i strouhánku zbylou od obalování řízků nosím vrabcům na zahrádku. A ráno
    když snídám tak je ráda pozoruji .No né každý má zahrádku a kompost. Pak zbývá
    asi jenom odpadkový koš. A ještě k minulému emailu. Také třídím odpad. Ale nerada
    píši nějaké poznámky k receptům. Ale čtu všechny . Děkuji za ně . Lidka

  108. Lída says:

    Recept na omeletu je skvělý. Určitě vyzkoušíme.
    Doma jídlo téměř nevyhazujeme. Je to tím, že jsme teď už jenom sami s mužem a tak se dá docela dobře uhlídat vše co nakoupíme. A můj muž je na vyhazování jídla velice háklivý. Spíše se stává, že vyhodíme něco co jsme koupili a pak zjistíme že je to plesnivé, nebo zkažené – hlavně brambory, zelenina nebo ovoce. Do balení člověk nevidí.
    A když je v lednici nějaký zbytek třeba sýra nebo něčeho od oběda, tak to prostě sníme, třeba si to do něčeho přidáme.
    Chce to prostě dobrou organizaci a spolupráci celé rodiny. Když jsou ještě doma děti je to složitější. Ale ve dvou se to zvládne v pohodě.

  109. Martina says:

    Vše se snažím eliminovat, ale úplně „bezodpadová nejsem“.
    1. Pečivo a zelenina/ovoce, mléčné výrobky.
    2. Špatné plánování jídel a nebo zbytky po vaření (typicky recepty, kde je potřeba lžíce dvě smetany a už není potřeba zbytek, pak zůstávají v ledničce). Starší pečivo, pokud se koupí nové (i když občas dělám topinky, krutony…). Případně někdo přinese nějaké jídlo, které se musí sníst hned (typicky jídlo po víkendu od rodičů).
    3. Lepší plánování, co vařit a to poté dodržet. Nakupovat méně – a snažit se o „vyjídání spíže“, tj. likvidaci zásob.
    4. Asi jsem frfňa, ale pokud to nevypadá dobře, tak vyhazuju (tj. například vidím plíseň na jednom rajčátku, tak vyhazuju i zbytek, to samé s nahnilou částí okurky, přeci jenom se mezi „měkkým“ ovocem plísně šíří víc než mezi tvrdou mrkví). U „tvrdé zeleniny“ (papriky, mrkev apod.) zprudka upeču. Prošlé mléčné výrobky (pokud jde) dávám do pečení (tj. úprava teplem).

  110. žabakuk says:

    Zdravím a zasílám komentář…pěkný den

    Pokud už se stane, že něco musíte vyhodit, které potraviny to nejčastěji bývají?
    – plesnivý chléb

    Dokážete říct, proč se stalo, že je vyhazujete?
    – špatné odhadnutí a naplánování situace, zda to budu potřebovat, anebo přišlo najednou vhod jiné jídlo…nyní kupuji do rodiny menší množství pečiva na den, a raději ho chodím kupovat každý den,ale málo

    Tušíte, co by vám pomohlo, abyste jídlo nemuseli vyhazovat?
    – víc času pro mé chutě něco nového zkoušet a kupovat si na to potraviny, když si něco naplánuji a pak to najednou nevyjde, dostávám se do časového presu a tím pádem do skluzu a už ty potraviny, co tam mám připravené, musím zpracovat nějak rychle ke zpracování např. do mrazáku

    Jaká je vaše oblíbená finta na záchranu potravin v posledním tažení?
    opečení, zapečení, úprava na pánvi, toasty…

  111. Věra says:

    Ahoj Flo,

    tvůj receptík je super jako vždycky a moc ráda vyzkouším tvůj způsob přípravy dělám ji jinak a co se týká tvých otázek : 1/ v posledních měsících jsem vyhodila jen zbyteček otevřené zeleniny která už nebyla poživatelná 2/ když na to zapomenu a hlavně když se řekne já to sním a pak to tam najdu 3/ začala jsem víc nakupovat systematicky – a v pohodě to funguje a hlavně mám napsaný jídelníček na cca 14 dní tak vím co budu potřebovat. 4/ A moje záchrana pokud mně zbyde pečivo tak milujeme je ve vajíčku a pak na ně i k nim všechny různé zbytky a když mně zbyvají kousky sýrů, salámů, zeleniny tak pomazánky a to je pak super mňamka.

  112. Nejčastěji asi musím vyhazovat zeleninu – buď to jsou brambory ze supermarketu, které jsou někdy prakticky nepoužitelné už hned po zakoupení, pak je to zelenina, kterou nestihnu zpracovat (např. brokolice). Natšěstí mám kompost, takže to neberu až tak úplně jako vyhazování.
    Je tu v komentářích zmiňována kořenová zelenina – když koupím celý celer – co hned nevyužiju, nakrájím na špalíky a dám zmrazit (používám pak běžně na vývar), případně nakrájím na kostičky nebo nastrouhám a opět zamrazím. To samé petržel, případně mrkev..
    Pak mi zbývá pečivo – tvrdý chleba vozím pro králíky a slepice, rohlíky nechám buď úplně ztvrdnout – na strouhanku nebo je případně zamrazím a později použiju na žemlovku nebo nádivku.
    Prošlé jogurty – pro slepice.. Jinak např. ze zbylých uvařených brambor běžně dělám placky. Hodně hotových jídel se dá bez problému zamrazit.
    Když to shrnu, tak asi nejlepší proti plýtvání potravin je dobré plánování a hlavně mrazák, kompost a zvířata 🙂

  113. Táňa says:

    Ahoj, Flo. Tak tohle je téma, které je fakt velmi aktuální. V době, kdy všeho je dostatek.. No mě to učili už rodiče a babička, že s jídlem se nešeredí, doteď mám špatný pocit, když nedojím porci na talíři.. Nám doma nejvíc zbývá pečivo a někdy prostě vykvete a už se nedá zužitkovat. Jinak rohlíky suším na strouhanku, chléb pro králíka a nebo ho nastrouhámdo guláše na zahuštění. Jogurty, tvaroh, cottage a jiné se dá dobře využít v bábovce, či jiné sladké rychlovce na pekáč a tam se dá využít i přesnídávka a zbytky marmelád.. Párkrát se mi taky stalo, že mi mouky začali okupovat moli, tak když už, tak posílám prasatkům, co májí známí.. Na tohle jsem fakt magor.????

  114. Ráda vyzkouším Tvůj způsob přípravy, určitě mi umožní zpestřit varianty omelet.
    U nás nejvíce zbývá chleba, ale nedělám si s tím hlavu, usuším ho a putuje pro slepice a králíky, jejichž majitelé jsou vděčni. Další potravinou je zelenina. Může za to i moderní lednice, která zeleninu vysušuje a mne nepříjemně překvapí, jak rychle změnila svou kvalitu. Sklep máme teplý a také nevhodný na uchovávání. Zbytky vznikají, když si chci ušetřit práci, jídlo nepřipravím a nechám rodině, ať si něco vezmou. Pokud poctivě plánuji a podle toho i připravuji, zbytky nejsou.

  115. Florentýnko, my moc zbytků nemáme a když tak je to většinou pečivo a sem tam zelenina, ale zase máme slepice, takže to zvládnou ony. A když něco zbývá v ledničce tak dělám různé omelety, zapečené těstoviny, zapečené brambory. Když je tvrdší chleba, tak ho nakrájím na kostky, opražím a dám do něho vejce. Zrovna tak to dělám, když zbyde knedlík.

  116. Vláďa says:

    Milá Janinko,
    již delší dobu jsem se neozval a tak nejprve posílám pozdrav a vzpomínku.
    A nyní k tvým otázkám o likvidaci zbytků potravin. Jsem přesvědčen,
    že většinu zbytků vařených potravin včas zkonzumuji. Jiné je to např. u zelenIny, když dojde k zvadnutí, popř. částečnému ohnití. Totéž platí o ovoci, kde je to jen výjimečné. U mléčných výrobků se se zbytky prakticky nesetkávám, vše spotšebuji včas.Myslím si tedy, že v tomto směru nemám moc potíží.
    Zdraví věrný čtenář tvých resceptů Vláďa

  117. Radka says:

    Ahoj, nám zbytky nezůstávají, spíš jídlo chybí 🙂
    protože se hned sní, jsme velká rodina, chodíme průběžně nakupovat jen na pár dní dopředu, neumím dělat velké nákupy, taky z obyvy, že se to nespotřebuje. No a když už se náhodou tak stane, máme naštěstí slepičky, zbytky salátů a zeleniny zase pro šneky 🙂

  118. Šárka Šichorová says:

    Ahoj Flo a jak tak koukám vespolek a to je dobře protože toto téma je mi blízké ,snažím se nic nevyhodit,pečivo dám do mrazáku,tak jako je čerstvé jen nechám pečivo povolit pak je i rozmražené čerstvé,ačkoliv to někomu může být proti srsti.Dělá mi starost jen salát koupený v mixu.Zavadne protože je ho docela dost na jednu spotřebu…Jsem docela ráda za toto téma.Děkuji za postup pro vaječnou omeletu.Šárka Š.

  119. Ahoj Flo,

    Tvá omeleta vypadá úžasně! :o)
    Ke zbytkům – občas se mi stane, že musím vylít zbytek zkyslého mléka z lednice nebo zbytek piva, které manžel večer nedopije, usne a ráno je již zvětralé, výjimečně malý zbytek šunky.
    Zbytky chleba krájíme na kostičky, usušíme a poté dáváme pejskovi jako odměnu.
    Zvadlou zeleninu opeču nebo zapeču, unavené ovoce proženu odšťavňovačem.

  120. Ahoj Flo,

    díky za nekončící množství tipů a nápadů, o které se tady dělíš.

    Tak aspoň něco málo na oplátku:
    1. Víc než unavená zelenina a chleba, některé hnusné kupné brambory, hodně zřídka nějaká uzenina, to už se nehodí ani do 4, nebo zapomenutý načatý mléčný výrobek. Zvlášť u toho chleba mě to štve, ale nedaří se, buď není, nebo přebývá 🙁 Všechen zmrazit nejde (a po rozmražení není to nic moc).
    2. Nesnědlo „se“. 😀 Chyba v plánování, velké oči při nakupování, nedořešené skladování, nevyhovující velikost prodejního balení, neochota chodit nakupovat častěji, nedůsledné kontroly obsahu lednice/chlebníku, podlehnutí větší atraktivitě čerstvého…
    3. Opak předchozího 😀
    4. Nejčastěji vaječné cokoliv nebo zapéct (těstoviny/brambory). Takže předpokládám, že příští omeleta bude úplně, ale úplně jiná, než dosud. Jen najít metličku. (ženo, máme ji vůbec?)

  121. Marie Džujíková says:

    Ahoj Flo, sice nakupují a vařím většinou pro sebe,ale vyhazují potraviny,protože neodhadnu množství,zelenina,ovoce,otevřené konzervy,načaté sýry s prošlou trvanlivostí,mléčné výrobky,mléko dlouho nevydrží otevřené.
    Když mám větší množství zbytků,tak si udělá taky amoletu,nebo něco na způsob všehochut-polévka,guláš zeleninový atd.Zdravím Maruš

  122. Monika says:

    Tzv nulovému odpadu se věnuji už delší dobu – u nás to začalo nákupem nové lednice – do té doby jsem měla dle tvrzení mercedes, ale teď můžu říct, že mám opravdu mercedes mezi lednicemi, která mi udrží potraviny – hlavně ovozel, maso a ryby opravdu v super stavu. Druhým stupněm byl pak nákup s rozumem :-), dnes už pro mě zaběhlá věc, která ze začátku byla trochu těžší – nakupuji se seznamem, už i píďa se dá korigovat 🙂 – naštěstí sahá jen po ovozelu. Bydlíme na vsi, takže nákupy ve městě jsou většinou jen jedenkrát týdně a v létě se jídlo a recepty „odvozují“ od zeleninových bedýnek z nedaleké farmy + obsah výpěstků z naší zahrádky, aby nic nepřišlo nazmar. Na lednici i mrazáku mám seznam potravin, které mám uvnitř – z důvodu přehledu v lednici a u mrazáku, abych zbytečně „nevětrala“ – i muž je rád, že má přehled:-) Pokud vyhazuji potraviny, tak pak ty, které už byly „načaté“ v obchodě – většinou u citrónu – asi před 3 týdny jsem vyhodila 2dny po nákupu jeden kus s penicilinem :-). Naši příbuzní i někteří známí už se nepozastavují nad naši úspornou domácností, kde se bedlivě hlídá spotřeba energií i potravin – a nejde o úsporu financí – to je výsledný benefit – spíše se snažíme o „úsporu“ životního prostředí. Máme ještě velké mezery a spoustu dalších kroků ke změně, ale důležité je to nadšení a chuť něco změnit a tobě Florentynko děkuji za super recepty, ale i za podněty k zamyšlení pro ostatní a snad bude do budoucna přibývat více lidí se snahou o změnu a zachování toho, co máme nejcennější pro naše děti a další generace – aby pak nedopadly, že se budou stravovat „amarouny“ 🙁

  123. František JANČAŘÍK says:

    Ahoj Flo,
    1. Jako tak do popelnice nevyhazujeme nic, protože kousek dál soused má slepičky a vše mu dáváme. Ale zůstává tvrdé pečivo všeho druhu, zbytky jídla, vyjímečně nějaké zbytky mléčných výrobků.
    2.Proč vyhazujeme?-někdy se zbytečně nakoupí všeho možného a nestačí se to pojíst. Zbytky jídla po obědě či večeři = nikdo nechce již dojídat druhý den. Mělo by se kupovat přiměřeně počtu členů rodiny a kdo co má rád. Raději chodit častěji nakupovat a mít pořád čerstvé potraviny.
    3.Aby se nevyhazovalo = nekupovat moc do zásoby, když tak do mrazáku. Raději méně a čerstvé.
    4. Ano snažíme se využít starší chleba-topinky, chleby ve vajíčku, osmahnuté kostičky do polévky. Rád dělám ze zbytků pomazánky. Když zbude rýže, tak s mlékem na sladko. Z ostatku brambor – osmahnu je na pánvi + volské oko a k tomu podmáslí. Atd.

  124. Milá Flo,
    zbytky ovocia, zeleniny – surové alebo povarené rozmixovať, dochutiť a máme chutnú omáčku k cestovinám, ryži, zbytku mäsa…na palacinky či ešte do smoothie…
    Žiaľ, nie vždy sa dá na 100% všetko zúžitkovať, presne tak, ako sa v niektorých komentároch píše…
    Pekný deň a príjemný víkend.

  125. Ahoj Flo a všichni,na čtvrtek se těším na nové receptíky.K tomu zbytkování,mrazák je muj velký kamarád, ale musím se přiznat,že někdy zápasím s pytlíkem který zrovna potřebuji a je na dně a to jsem potom i já. Hezký den všem jana

  126. Ani nevíš Flo a všechny milé čtenářky jak mi tohle téma přišlo vhod. Já a moje lednička víme přesně, co jsi měla na mysli a jsem ráda že v tom nejsem sama. A taky za spoustu nápadů jak na to. Jdu na to, a těším se na všech 130 nápadů od čtenářek.

  127. Kauerová Zdenka says:

    Ahoj Flo,
    úžasná omeleta. Vejce mohu jístí ve všech podobách i velmi často. Je to velmi rychlé a chutné jídlo. Děkuji-
    Jídlo nevyhazuji, pokud zůstane někdy něčeho pomálu, udělám různé pomazánky, nebo dojídám následný den. Povadlou zeleninu konzumuje morče. Hezký víkend, Zdena

  128. Jiřina says:

    Snažím se nakupovat s rozvahou, ale vždycky koupím něco navíc. Tak nák se mi nedaří plánovat jídelníček na kolik dnů dopředu. To snad ani nejde, jsem ráda připravená ať přijde jakákliv návštěva včetně rodiny. Tak některé potraviny, dám do mrazáku hned jak nakoupim. Zeleninu a mléčné výrobky se snažim zpracovat, ale taky někdy vyhazuju. Vždy kouknu do lednice co tam je a podle toho sestavuju jídelníček.
    A hotová jídla,- hned po obědě, nesnědený zbytek zamrazim.Se zbytkem se nesmí otálet, jinak už to nebaví do mrazáku dávat. To pak nechutná. Zbytky dávám do malých krabiček jedné porce. Osvědčili se krabičky velikosti od malé Ramy. A je to paráda, často krabičkou doplnuji jídelníček. Jednou je to zelí, nebo polévka, myslim že všechny hotovky jdou zamrazit….. vždy podle chutě. Jen se musí ty krabičky z toho mrazáku taky brát. Ale to nám se daří.

  129. snazim se nevyhazovat skoro nic, zeleninu zamrazuji,jablka nastrouham a zavarim,cibuli usmazim precedim pres sito necham okapat a pak skladuji v nrazaku.Doma nechavam cibuli pouze kde je nutna cerstva.Bilky z vajicek pridam dohromady s celymi vejci a udelam nudle nebo flicky do zasoby. Skorapky z vajec ususim, rozemelu na prasek a pridavam k rajcatum-potrebuji vapnik Jinak preji krasny den

  130. Ahoj,
    tímhle tématem se už zabývám dlouho 🙂
    1+2) Obvykle protože je špatně uskladním. Nedávno jsem poslala – naštěstí na kompost – brambory a cibule, které následovaly volání jara. Někdy taky kvůli opomenutí nebo špatnému odhadu. Co nestihnu spotřebovat běžně suším nebo mrazím.
    3) Lepší plánování vaření.
    4) Zapéct na různé způsoby 🙂

  131. 1. vyhazujeme velmi málo, nejčastěji zbytky zeleniny jako je salát, paprika apod. Zcela ojediněle i pečivo nebo chleba, když se nepodaří koupit osvědčený chleba, který dlouho vydrží a neplesniví.
    2. Špatné plánování, nepřehledné uskladnění v ledničce, únava (vaříme až večer po práci – cca kol.20-21 hod 🙁
    3. lepší plánování; větší lednice a lepší uspořádání v ní; možnost kupovat kvalitnější výrobky (zlobí mě to hlavně u chleba a šunky – někdy koupíte šunku, která smrdí hned po vybalení); kratší pracovní doba 🙂
    4. chleba a pečivo nakrájet na krutony a zamrazit, případně usušit pro sousedovic zvířectvo; tepelné zpracování uvadlé zeleniny a „unavené“ šunky v rychlých jídlech; případně zmrazení uzenin a šunky, aby se dala posléze zpracovat tepelně; drobné zbytky s nadšením dojídá náš pes

    Dokážete říct, proč se stalo, že je vyhazujete?
    Tušíte, co by vám pomohlo, abyste jídlo nemuseli vyhazovat?
    Jaká je vaše oblíbená finta na záchranu potravin v posledním tažení?

  132. Nevyhodím vůbec nic, jen kousek chleba, když začne plesnivět. Žiji sama, málo nakupuji. Uvítala bych, kdyby byl k dostání chleba v malém balení. Abych měla vždy čerstvý. Nikdy bych nevyhodila jogurt, vždycky ho dojím.

  133. Kristýna says:

    Děkuji za recept, za chvíli vyzkouším na večeři! 🙂
    K Vašim otázkám:

    1. Pokud už se stane, že něco musíte vyhodit, které potraviny to nejčastěji bývají?
    Nevyhazuji skoro vůbec, z posledních měsíců se mi vybaví jen zázvor a rybí karbanátky.

    2. Dokážete říct, proč se stalo, že je vyhazujete?
    Zázvoru jsem nakoupila zbytečně moc (v období nemoci) a seschnul. Rybí karbanátky jsem nakoupila omylem a několik měsíců jsem se neodhodlala je snít (nechutnají mi).

    3. Tušíte, co by vám pomohlo, abyste jídlo nemuseli vyhazovat?
    Asi nic, jak jsem psala, jídlo nevyhazuji téměř nikdy a obvykle ho tesně před zkažením zvládnu zpracovat.

    4. Jaká je vaše oblíbená finta na záchranu potravin v posledním tažení?
    Včas si toho všimnout, dát je na viditelné místo a dát si za úkol je během 1-2 dní rychle zpracovat. Nároky na kvalitu jídla zahrnujícího tyto potraviny jsou pak dost nízké, žádná vysoká kuchařina.

  134. Milá Florentýnko,
    potraviny vyhazujeme v naší domácnosti minimálně, někdy to je zelenina, okurka hadovka, která nepřežila vícedenní uskladnění nebo rajče. Nakupuji s rozvahou a plánovitě, nedělám velké zásoby. Zbude-li někdy něco málo, ráda si zamražené zbytky v plastové krabičce vezme teta, která má slepičky. Dostane pro ně od nás i usušené skořápky.
    Pro nečekanou návštěvu mám vždy v zásobě něco na mražáku.
    Nechápu, proč někteří lidé nakupují nadmíru potravin a pak je vyhazují do kontejnerů, jelikož je nestačí zkonzumovat.
    Děkuji ti nejen za prima recepty a rady při vaření, ale i za tvé podněty k zamýšlení se nad současnými palčivými tématy, mezi které plýtvání potravinami bezesporu patří.

  135. Kača says:

    Ahoj Flo,

    pro přehlednost zkusím odpovědět ve tvých 4 bodech..

    1) přiznávám se bez mučení..zelenina a ovoce, nejčastěji avokádo..případný ztvrdlý chleba naštěstí udělá radost hlodavcům v nedalekém zverimexu 🙂
    Občas jsem v tom nevinně, to když se babičkám snažím vysvětlit že vnouček darované kilo banánů denně prostě nespapá.. :-)))
    2) jako ženská na rodičovské se občas nechám unést a koupím něco protože je to „v akci“ v dobré víře ať nezatížím rodinný rozpočet..občas skutek utek..
    3) chtěla bych zapracovat na tom že si naplánuji co budu vařit a ne čeho se musím zbavit..
    4) naštěstí nejsme vybíraví a manžel zná z dětsví i věci jako řízky z černého bezu takže „sežereme všechno“.. :-)) a když se něco opeče, zapeče nebo ogriluje tak se tím nic nezkazí..

  136. Ahoj Flo, budu se snažit odpovědět na všechny otázky najednou. Když koupím chleba, celou štryclu nakrájím doma na krajíčky a po porcích ukládám do mrazáku,takže mi 1 chleba vystačí celý týden a stále mám čerstvý.. Pokud se stane že mi nějaký kousek zbude tak usuším a sousedka má slepičky. Jinak zahušťuji guláše pomletou sušenou kůrkou chleba ,je to mnohem chutnější než moukou.Zbytky mívám pouze když zapomenu nějaké kolečko salámu v lednici a to nosíme pejskovi.Vyhodím snad jen nějakou moc unavenou zeleninu. Někdy brzy zkysne mléko, kyška z něho udělat nejde, kdo ví z čeho to mléko je. Myslím si že u nás odpad potravin je minimální. Ale také se stane že v akci nakoupím něčeho víc,tak to pak dávám do mrazáku. Jsme pouze 2 strávníci takže toho moc nespotřebujeme Zbytky brambor od oběda- udělám selskou amoletu-obdoba té tvé . V mrazáku mám potraviny popsané co to je,datum kdy jsem to koupila,takže vím který balíček mám vzít a co to je. Také si píšu na papír co v kterém šuplíku mám ať stále neotvírám mrazák a mám přehled co je kde uloženoa když to upotřebím tak to škrtnu. Je to myslím dobrá vychytávka,protože si vše zapamatovat nelze.Důležité je jít do obchodu NAJEZENÁ a se seznamem co potřebuji, jinak koupím každou blbost. Jsem ráda že jsi nahodila toto téma, protože spousta lidí by se měla zamyslet jak s potravinami zacházet. Když vidím jak někde trpí hladem a u nás šup s tím do kontejneru až mě bolí srdce. A taky chleba je boží dar!!! Alča

  137. Zdravím,
    souhlasím s Alčou, mám to podobně, jinak omeletu připravuji co dům dá, jak to popisuješ i Ty. Omeletu ráda připravuji zatočenou a přidávám přílohu se zeleniny.
    Omlouvám se, že tak minimálně reaguji na Tvé krásné recepty, děkuji za ně.
    Pracuji teď na keramice – jsem na facebooku, kde mám fotky, Marie

  138. julianna says:

    také se snažím nic nevyhodit, ale máme výhodu,že máme slepičky,a když něco zůstane dostanou to ony omoleta perfektní dělávám a někdy přidám salám cibulku a podobně co je v lednici

  139. Hanka H. says:

    Ahoj Flo,

    mám to podobně jako hodně čtenářek a čtenářů.
    Vyhazuji, myslím, málo, ale přece – nejčastěji zeleninu, která je v lednici v šupleti a tudíž nejméně vidět, koupím ji v dobré víře, jak budeme jíst zdravě a pak na to zapomenu. Na druhém místě je chleba, který je dobrý, dobrý a řikám si, že ho ještě sušit nebudu a najednou je na něm plíseň. Občas zbytek něčeho, na co už nemáme chuť a nedá se to zamrazit, ale to velmi velmi zřídka. A pak taky, když něco koupím „že by se to mohlo hodit“, má to delší spotřebu, takže to mám v lednici jako „železnou zásobu“ a pak to nestihnu včas zpracovat. Tak tohle už nedělám, bez plánu, kdy to uvařím, už věci nekupuju. Jo a pesto! Udělám jednou a co se zbytkem skleničky? Ale to by šlo asi udělat domácí a zamrazit ve tvořítku na led, viď?

    Pomohlo mi paradoxně to, že mám teď na vaření s druhým dítětem méně času. Vařím dvojité dávky a mrazím. Dělám si jídelníček alespoň na 4 dny, podle toho nakupuji. Když se blíží konec toho čtyřdenního období a budu znovu nakupovat a vařit, projdu lednici a kontroluju, co je potřeba sníst. Takže odpověď je flexibilní plánování a mrazák.

    U našich se vyhazuje podle mě ještě méně, přeci jen generaci mých rodičů vychovala ta, co žila za obou válek a krize, takže maminka mě naučila vařit s fantazíí, nedržet se zuby nehty receptu. Spíš tak nějak myslet, co se k sobě hodí. Takže zbytky zpracovávám různě. Příklad – rýži osmahnu a něco k ní přihodím, utopím jako zavářku do polívky, vytáhnu z mrazáku jídlo ke kterému se hodí a zbytku rodiny dodělám kuskus. Brambory na pánev se šunkou a sýrem, bramborové placky, opět na zahuštění do nějakého dušeného jídla. A podobně no 😀 Inspiraci na další možnosti uvítám 😀

    V tomhle tématu ti moc fandím. Už tady v komentářích jsem narazila na další vychytávky, jak předejdu těm chlebovým karambolům.

    A posledně mě jeden nejmenovaný čuprový internetový prodejce potravin „převezl“, zlevněné potraviny s blížícím se datem spotřeby začal označovat výzvou „Pomozte nám zachránit jídlo“ (udělal to prý dříve i jeden supermarket, jinde jsem to zatím neviděla). No, nepomáhej, že jo :). Takže jsme měli dvakrát za sebou vývar (jako šestinedělka to spíš vítám) a místo kuřete králíka. A taky dobrý pocit. Snad to nebudou zneužívat… :-)))

    Obdivuju, jestli to všechno přečteš a zpracuješ! Ať se ti daří a těším se na další recept!

  140. Zdravím.
    Děkuji za tip, jak připravit nadýchanou omeletu. Doposud jsem ji dělala jako tenkou placku.
    Občas se mi stane, že mi v lednici zplesniví kořenová zelenina. Pečivo uchovávám v chlebníku zabalené v utěrce a papírovém sáčku. Starší pečivo nakrájím na plátky, obalím v rozšlehaném vejci a osmažím.

  141. Anička says:

    Zdravím, byla bych ráda za více takových receptů, protože každý týden vyhodím obvykle aspoň jeden nějaký zbytek potravin, což mě neskutečně štve a snažím se jakkoli, aby se to nedělo, ale zatím se mi povedlo jen snížit množství vyhazovaných potravin.
    1.
    Většinou zbytky mléka – protože jej pije jen přítel a já jinak moc nevím kam s ním, také zbytek něčeho už uvařeného, co schovám do krabiček do lednice a pak to skončí v koši.
    2.
    Bývají dva důvody. První je ten, že některé potraviny jím buď jen já nebo jen přítel (hlavně mléko a salámy) a tak se jeden z nás nestihne sníst než to zplesniví/shnije a podobně. Druhý je, že zbytky uvařeného jídla, které schovám v krabičkách do lednice tam leží tak dlouho a nikdo na ně stále nemá chuť, až jsou na vyhození.
    3.
    Asi by mi pomohlo naučit se kupovat správné množství potravin, aby se nestalo, že něco nestihneme zkonzumovat v takovém množství. Taky kdyby nezbylo nic moc od vaření, ať to pak neschovávám.
    4.
    Pokud jde ovšem o zeleninu nebo zbytečky sýru/šunky, tak často dělám slané palačinky – do těch lze dát také cokoliv + ještě spotřebuji zbytek mléka.

  142. Asi jsem to zvoral, příště to napravím

  143. Marie Jerešová says:

    Milá Flo,
    přiznám se, že zbytky u nás se moc nepěstují. My jsme sami dva s manželem a vařím tak, aby zůstalo jen to, co se sní, nejpozději druhý den. Zeleninu máme ze své zahrady, takže kolik budu ten den potřebovat tak si vezmu. V obchodě nakupujeme to, co si naplánuji k vaření. Chleba kupujeme od pekaře u nás ve vedlejší dědině, pokud nějaký zůstane tak udělám večer topinky, anebo dám usušit pro naše slepičky. Přiznám se, že chleba i rohlíky kupujeme navíc a usušime je a pak je namáčíme slepičkám na přilepšenou. Kosti z kuřete potlučené jsou pro slepičky taky pochoutka.
    Jediné, co jsem vyhodila do kompostu, byla plesnivá zavařenina, která byla v ledničce a my jsme si ji nevšimli.
    Děkuji za recept na nadýchanou omeletu.

  144. Ahoj holky, tak já občas vyhazuji plesnivý nebo nevonící chleba. Už jsem si pořídila pekárnu a raději peču menší a častěji sama doma. Ten recyklovaný z obchodu je hrůza.
    Jinak pizza, různé nádivky, nákypy, domácí saláty, rizoto, „čína“… to jsou moje tipy na využití zbytků. U zeleniny jsou to polévky inspirované návštěvou z Francie = všechno uvařit, ochutit a rozmixovat se smetanou a u ovoce to zase spraví tvarohový koláč nebo želatina s drobně nakrájeným ovocem na koláči.

  145. Ahoj Florentýno,
    jsem moc ráda, že se tímto tématem zabýváš a těším se na další recepty na záchranu zbytků. U nás vede rizoto, to také snese kde co.
    Obvykle se ale snažím zbytky nenechávat, nakupujeme tak na týden a kontrolujeme data spotřeby věcí v lednici. A hlavně nic nevyhodím jen kvůli číslu na obalu, pokud to není vyloženě plesnivé, tak to nejprve ochutnám a vyhodnotím. Stravitelné zbytky z vaření buď mrazím, nebo zužitkuji do dalších jídel (beru to jako takovou kuchařskou výzvu). O nestravitelné se postará trio kočky/slepice/kompost, takže do popelnice jdou leda tak vyvařené a dokonale oklobané kosti.
    Z menších vychytávek bych zmínila, že starší chleba si rovnou pokrájím na kostičky a usuším na krutony, jednotlivé bílky zavářím do polévek. Kosti a kůže z pečené drůbeže ještě vyvařím na obstojný vývar.
    Dlouho mě trápilo, co udělat s větším množstvím bílků, než jsem přišla na recept na trhanec, který snese vynechání většiny žloutků (600 ml mléka, 300 g mouky včetně části celozrnné, lze i nízkolepkové jako třeba pohankové, 1 žloutek a sníh ze šesti bílků). Je to u nás už osvědčená kombinace s pasta carbonara/cuketára.

  146. Zdravím všechny čtenáře.K ot. vyhazování jídla-někdy brokolice, v zimě zplesnivěla mrkev. Tak po nákupu odeberu množství, které potřebuji a zbytek jde do mrazáku.Minulý týden jsem vyhodila na kompost balení hlívy, nevydržela do data spotřeby.Pečivo nezbývá, dělám vaječné topinky, krutonky do zásoby, v případě většího množství jde do mrazáku.Ostatní zbytky likviduji cestou zapečení.Do popelnice ale vyhazuji slupky z brambor, protože z některých koupených brambor do kompostu nemohou přijít-černé skvrny, to pak jdou do popelnice celé brambory.

  147. Markéta says:

    Včera byla omeletka ala Flo. Byla luxusní. Všem moc chutnala, nadýchaná, krémová…a nastrouhala jsem k ní zbytek ředkve s mrkví. Ani jsem zeleninu nedochucovala, ředkev se o to postarala :). Doteď mám stejnou zkušenost jako Alla.

  148. Zdravím.

    Tak to je ale inšpiratívne vlákno…

    Nuž, najčastejšie letí do kompostu zelovoc,ktorý už nevydržal čakať,kým ho zjeme. A starý chlieb,na ktorý sa zabudne, sa snažím usušiť a dávam ho zelinárovi,čo nám vozí zelovoc. Staré jogurty a smotany ak po otvorení nemajú známku plesne,zjeme (obvykle muž), prípadne spotrebujeme do varenia (naposledy som starú smotanu pridala do fazuľovej polievky,ktorá vznikla z dôvodu zvyšku mexických fazuli????).údeniny a šunky,ktoré sa tvária podozrivo,ale sa nezelenajú, opražíme na panvici buď s vajíčkami alebo ich opražené pridám do polievky,či pomazánok.
    Vyhadzuje sa,lebo sa povie,to je na neskôr,to sa zje potom,ale potom býva už neskoro.Pripadne sa aj naplánuje,čo sa bude variť,ale zlý odhad spôsobí,že sa pred sebou tlačí buď uvarené jedlo,čo zvýšilo,prípadne suroviny na ďalšie jedlo.
    Pomohol by mi ešte ďalší žalúdok,pre prípad,že sa navarí viac,ako sa spotrebuje.???? No,lepšie plánovanie a odhad surovín…najmä so zemiakmi mám problém…keď ich šúpem,stále sa mi zdá málo,no a po naložení na tanier s hrôzou pozerám,že zas bude treba vymýšľať ,čo so zbytkom. A to už beriem počet kusov na počet ľudí.Avšak, zlepšujem sa v odhade.
    Obľúbenú fintu nemám na záchranu,je to pre mňa akurát časovo aj mentálne náročné niečo jedlé vymyslieť,čo by mi deti (a v najhoršom prípade aj muž) neotrepali o hlavu. Našla som však náhodou dve stránky na nete,vďaka ktorým mám o zábavu postarané,kým ich preštudujem…neviem,či sa tu môžu dávať odkazy…
    Ďakujem za rôzne tipy. Najmä za ten cesnak…snáď postačí dávať hore na chladničku? To ho zase muž bude hľadať. Haha.

  149. Ahoj Flo,
    na omeletu se chystám teprve dnes, doufám, že se povede jako ostatně všecko z Tvých receptů.
    Nejčastěji vyhazuji zeleninu nebo zapomenutý mléčný výrobek z lednice. Je to hlavně tím, že ne vždy je zelenina nebo cibule všechna v pořádku už při zakoupení a také organizací nákupů a ledničky.
    Pomohlo by mi, kdyby zelenina a ovoce, které kupuju, byly v době nákupu ve stoprocentní kvalitě.
    Starší chleba a pečivo suším a dávám sousedům se slepicema nebo dělám strouhánku. Chleba se taky dá dělat ve vajíčku, napadá mě i vánočka ve vajíčku na sladko není marná.

  150. Naděžda says:

    Ahoj Flo,

    mě doma zbývají patky chleba, ale ty jdou pro kačenky. Nakupuji tak akorát a když je něčeho přebytek uvařím s toho polévku. Zbytky jídla si zamrazím a pak to mám na svačinku. Samozřejmě ne pro manžela. Omeleta super.
    Přeji Krásné Svátky

  151. Děkuju všem za naprosto mimořádnou a nápaditou diskuzi. Myslím, že se tu objevila spousta velmi dobrých rad, jak se postarat o zbytky a zamezit tak plýtvání jídlem. Moc si toho vážím a děkuju ještě jednou za podněty i za otevřenost. Kéž by i jinde na internetu nebo sociálních sítích byly tak upřímné a milé komentáře. Jste báječní. ❤️❤️❤️

  152. Jirina says:

    Ahoj holky, zdravim z Zürichu
    u nas se ted casto pise v casopisech pro konzumenty, ze ty udavany lhuty na potravinach se maji prestupovat, protoze jidlo, podle toho co, vydrzi mnohem dil nez je natisteny na obalech. Musim se priznat, ze jsem se leta koukala na datum a ridila se podle nej. Tak ted zase spis cucham a kontroluju, coz me na jistote neprida. S tim taky souvisi to vyhazovani potravin, ze nevim, muzu to jeste pouzit, kdyz je propadly datum a neni do toho videt.

    Jinak holt vic kontroluju lednicku, a protoze mame napriklad radi rajcatovou omacku na testoviny, nakrajim do ni vsechnu moznou zeleninu a maso. Nebo na pizzu se da zvyknout davat skoro cokoliv zapict a je to dobrota.
    Hezky velikonoce

  153. Míša says:

    Ahoj Flo a všichni,
    jako všichni, i já se snažím vyhazovat co nejmíň jídla. Nejčastěji je to pečivo – ten poslední kousek, na který se zapomnělo. Snažím se ale si vždy včas vzpomenout a zbytky pečiva včas rozkrájet a usušit a jednou za čas jdeme krmit labutě. Dále pak zelenina, ale obvykle jen ty nepoužitelné první listy salátu, zapomenutá mrkev nebo rychle rozkvetlá brokolice (a i tak se ji snažím zužitkovat, košťál je super do polévky).
    No a pak mám spoustu potravin, které mohu kupovat jen tehdy, když přesně vím, kdy je sníme (jinak je vyhazuju) – šunka, čerstvé maso (to jde kdyžtak do mrazáku), cottage sýr, čerstvý sýr, jakékoliv citrusy a pod. Je to prostě vše, co má kratší dobu trvanlivosti, a ještě k tomu je sice s manželem jíme, ale když jdeme do ledničky pro něco dobrého (klidně i na večeři), tak si jich ani nevšimneme. U těchto potravin jsem se to musela naučit stylem pokus omyl – když už po třetí házím stejnou potravinu do koše, tak ji prostě přestanu kupovat jen tak (že se přece do něčeho spotřebuje…).
    No a na spotřebování zbytků je nejlepší vaření co dům dal – na způsob eintopfu.

    1. Míša says:

      Jo a taky se mi dost často stává (většinou tak 5 dní po velkým nákupu), že máme týden jídla ve stylu: No, ten květák už chce dojíst, tak dneska bude květáková polévka… Ten parmazán už je tam nějak dlouho, to by byla škoda, dneska budou špagety…
      Takže mi vlastně proti vyhazování jídla pomáhá můj dobrý přehled o tom, co v ledničce máme 😉

  154. Blanka says:

    Florentýno, tak mi vyšla uplácaná míchaná vajíčka. Kde je nejvyšší pravděpodobnost, že jsem tam udělala chybu, prosím?

  155. Nikola says:

    Hezky den:-)
    K onomu vyhazovani jidla, tedy plýtvání.. u me k tomu drive, než jsem si to uvědomila a poněkud..tedy razantně změnila přístup k přípravě jídla a životospráve jako takové, paradoxně vedla taková zvrácená spořivost a samozřejmě i lennost. Spořivost se projevovala tim, ze kdyz jsem dělala napriklad zapecene testoviny, kde máme rádi syr, tak jsem z nacateho balicku vždy chtela něco ušetřit…Protože prece to nesníme na posezeni..to se muže hodit treba jeste další den na snidani..jenže neuvedomila jsem si v tu chvíli, že na tu snidani je v lednici napr.jeste nedojedena načata paštika…další den, kdy by mohlo tedy dojít na ten sýr, se už na nej zapomnelo..a tak dale, x krat do týdne podobné scénáře. Nákupy jídla do zásoby a potom jeho střádání, na někdy „potom“… nebo smetana do omáčky, klidně by se tam mohla vrazit cela, ale aspoň trochu si nechám, kdyby něco.
    Tak s tim je u me jiz nejakou dobu konec. Naucila jsem se spotrebovavat nakoupene jidlo co nejdříve, super si zereme a jeste ušetříme, daří se mi i lépe plánovat. Také je to v souvislosti s tim, ze jsem přestala jist cukr a bílou mouku a restartovaly se mi chuťové buňky, což mi připadá jako zázrak…
    A ještě jednu věc si zvykám a sice všechno jidlo, ktere přinesu domů hned ukladam tak, aby jej bylo co nejjednodušší použít, pokud to jeho charakter dovoluje. Tzn.ihned myju co nejvíce ovoce i zeleniny, kterou dávám do krabicek, nektere druhy potravin a zbytku varenych jídel davam do vakouvych doz, nebo sáčků..
    Nicméně i ted se mi stane, ze neodhadnu treba nákup pečiva, ale to, spolu se skorapkami svedomite susim a vozim k rodičům pro slepičky.
    Pobavila me onehdy kamaradka… dělala zampionovy „krem“, ale bylo ji lito nacinat novou smetanu, takze tam přišel jakýsi zbytek, dale ji bylo lito nacinat sýr, takže ten tam nedala vubec, no nakonec z kremu byla trochu voda a pointa byla v tom, ze onu smetanu za tri dny vyhodila, protoze si nevsimla, ze neni ta echt trvanliva, ale ve chvili kdy delala polevku byla s velkou pravdepodobnosti ješte použitelná..
    A tak přesně to bývalo u me. Totez se zeleninou, kde je to obzvlášť zrádné, ta se rychle kazi.
    A ještě jsem chtěla říct, že umím velmi dobrou omeletu, ale delam ji jinak a proto zkusím podle tebe, Flo. Třeba zjistím, že je ještě lepší;-)

  156. 1. Pokud už se stane, že něco musíte vyhodit, které potraviny to nejčastěji bývají?
    balené krájené saláty (moje lenost), stačí dva dny a zavadnou a zfermentují
    taky brokolice v igelitu
    občas se podaří zapomenout na načlý jogurt, pomazánkové máslo – vyhazuju ve stadiu plísně, pokud to je „pouze“ prošlé, tepelně upravím,upeču z toho

    2. Dokážete říct, proč se stalo, že je vyhazujete?
    špatný přehled o tom, co kdo otevřel/ načal a nechal
    o zůstatku v lednici i špajzu mám myslím přehled dost slušný, ale těžko uhlídat aktivity ostatních členů rodiny

    3. Tušíte, co by vám pomohlo, abyste jídlo nemuseli vyhazovat?
    vyhazuju fakt výjimečně,nesnáším plýtvání, holt vesnice 🙂
    a na vině je lidský faktor, jsme velká rodina, nemůžu evidovat každý krok pubošů u lednice

    4. Jaká je vaše oblíbená finta na záchranu potravin v posledním tažení?
    Zmrazím, zpracuju, tepelně upravím.
    Usuším zvířatům.
    V nejhorším zkompostuju.
    Pečlivě monitoruju, za co vlastně utrácíme. Dřív jsme prostě jeli do superhyper a něco tam nakoupili, plus ještě spoustu kravin navíc. Dnes jen to, co je na seznamu (a pokud si vzpomenu na nějakou základní surovinu, která na seznamu chybí, tak tu jo, případně vyskytne-li se výhodná akce, o které vím, že výrobek FAKT upotřebím. Hodně ty akce sleduju, ale s rozumem, nakupuju v nich trvanlivé potraviny, případně máslo /do mrazáku/.

    Přestali jsme kupovat:
    – malé ovocné jogurty, dezertíky, tyčinky, pochutiny
    – zmražené polotovary (plněné knedlíky apod.)
    – sladké (mimo kvalitní čokoládu)
    – víceméně i pečivo, celkově jsme hodně omezili bílou mouku
    – müsli
    – minerálky, sladké pití (máme sodastream a domácí sirupy)

    Začali jsme nakupovat:
    – velké bílé jogurty (mám plný sklep marmelád ze zahrady)
    – tvarohy, máslo (pomazánky dělám vlastní)
    – obecně základní potraviny ve velkých ekonomických baleních, např. basmati rýže po 10 kg pytlích
    – vločky, oříšky, luštěniny – hodně druhů

    Taky doma víc peču – sladké nám nahradí to kupované. Jsem na RD, mám čas, ale dělala jsem to běžně i za „pracovního života“, je to pro mě relax. Mám v mrazáku zásoby, btw. na tohle je třeba taky dohlížet, aby se z něj nestalo odkladiště mražených věcí a pak se člověk nestačí divit, co tam najde za poklady.

    Igelitky doma mám, ale to jsou nějaké zbytky, hodně si hlídám látkové tašky, nebo skládací nákupní koš (mám i takové pevné tašky z déemka), hodně se toho do nich vejde

    Látkové pytlíčky jsem dostala ušité ze záclon, ale přiznám se, že je zapomínám doma – řeším to aspoň tak, že ty mikrotenové sáčky schovávám a používám jako odpadní pytlíky do košů v koupelně (skvěle tam padnou).

    A dámy … super zerowaste vychytávka je menstruační kalíšek! Mám ho už asi kolik? 5, sedm let? a neměnila bych!

  157. Baťůžkář says:

    Ahoj. Rád bych se optal z jakého důvodu se do vajec přidává lžíce vody. Přiznám se, že jsem k tom jaktěživ neslyšel.

    Krom toho děkuji za užitečné tipy a rady. Asi půjdu vyzkoušet novou verzi omelety 2.0.

    1. Jednak se líp rozkvedlají vajíčka na směs, ve které není rozlišitelný žloutek od bílku, a jednak přidání tekutiny zpomalí tuhnutí vajíček v pánvi, takže budou déle vláčnější. Dává to větší manipulační prostor vystihnout ten správný okamžik, kdy přestat s mícháním a kdy ukončit zatuhnutí.

  158. Veronika says:

    Milá Flo, ráda přidám své odpovědi, minimálně stejně ráda, jak si čtu Tvé články a rady. Snažím se jídlo nevyhazovat, využívat vše, plánovaat a průběžně spotřebovávat. Nicméně naše nejčastější zbytky jsou:
    1. Pečivo – pokud je pečivo z předchozího dne – použiji na krutonky do krémových polévek, nebo usuším na strouhanku nebo pro zvířátka
    2. Zbytky zeleniny a ovoce – uvařenou (blanšírovanou) zeleninu používám jako přílohu k masu a pokud něco zbyde dělám krémovou zeleninovou polévku, košťály zmrazím na vývar, odřezky kompostujeme.
    Když odšťavňujeme ovoce (nejčastěji jablka) –> šťávu vypijeme a zbytky jablek dám do skleniček a zavařím, požívám průběžně do štrůdlů
    3. když koupím větší balení sýru a vím, že ho nestihnu spotřebovat, tak ho rovnou nastrouhám a dám do mrazáku a používám na špagety, zapečené těstoviny, rizota etc.
    4. Mléko, – když mám déle otevřenou lahev (moc ho nepijeme) – udělám krupičkovou kaši / nebo palačinky pro děti

  159. Hezký den,
    poctivě jsem posledních pár dnů sledovala a přemýšlela o vyhazovaných potravinách a došla jsem ke dvěma nejčastějším: načnuté mléčné výrobky (smetana/sýr), kde se udělá plíseň. To jsme začali řešit tím, že si načnuté věci dáváme na horní poličku a lihovkou na obal píšeme datum otevření, což poutá pozornost při každé návštěvě lednice. A zatím to funguje.
    Druhá skupina je zelenina, kde je bohužel v drtivé většině vyhozena okurka (popř. brokolice).Tady mám pocit, že je na vině ten plastový obal, kde se možná okurka rychleji zapaří…nebo obal klame tělem a vydává stav okurky za ucházející až do chvíle, kdy začne nahnilá okurka téct a nabývat opravdu zajímavých barev.. Testuji teď vybalení okurky z plastu hned, jak ji přinesu domů, tak uvidíme, zda to pomůže.
    A nejčastější záchrana jsou u nás vejce, nebo zapečení do quesadilly 🙂
    Mějte krásný den!

  160. 1/ potraviny zkažené (na pohled, chuť nebo čich), obvykle to byla zelenina nebo potraviny koupené v neprůhledném obalu (před skončením doby spotřeby)
    2/ dtto
    3/ teď mi pomáhají moje “holky”, které bydlí v kurníku na zahradě a jsou to takové moje “předpopelničky” a téměř vše (vyjma plesnivého či hnilobou zasaženého) zblajznou s takovým apetitem a nadšeným křikem, že mě to přivádí opakovaně v úžas. Ruce by mi uzobaly, když je k nim natáhnu s nějakou takovou baštou. 😉
    4/ co by mi pomohlo? Víc času. Méně prokrastinace (včetně odpovídání na anketní otázky. 😉 Ale s tebou, milá Flo, prokrastinuji ráda a bez výčitek). Jinak jsem zvyklá nakupovat se seznamem, který zapisuji průběžně- nezbytnosti a suroviny ohrožené nedostatkem hned do mobilu (dříve na papírek) a potraviny méně časté, sezonní nebo nikoli nezbytné píšu na křídovou tabuli na lednici. Jinak na nadbytek surovinových zásob mám chladný suchý sklep a větší mrazák, suroviny se mi zkazí výjimečně. Hezký víkend, Flo. Hezký víkend, kuchařinky.

  161. Jiřina Adamová says:

    Dobrý den Flo,
    vyhazování jídla bylo vždy něco co mne uvrhovalo do deprese…Nejčastěji mléčné výrobky a maso, kterému nevím, jestli ještě můžu věřit 🙁
    Potom se mi v životě něco změnilo a aby nebylo změn málo, pořídila jsem si tři slepičky. A panečku to je radosti, když zbyde po dětěch vločková kaše…nebo projde jogurt, cottage…výčitky jsou minimální a ta chuť vajíček! To za to rozhodně stojí.
    Tak přeji všem také nějaké řešení, kdy bude místo výčitek spokojenost 🙂

  162. U nás se tu a tam něco musí vyhodit,ale většinou z důvodů že je to nepoživatelné i když by poživatelné ještě mělo být,zejména nějaká uzenina. Jsme rodina tří dospělých,já žena a už dospělý syn….začnu tím jak se nakupuje,buďto se napíše seznam kdo co chce,nebo se nakoupí tak nějak aby všichni našli něco co jim vyloženě chutná a má rád,podotýkám že všichni tři děláme dost nepravidelně na směny a podobně…vadí mí a asi nejen mi jeden nešvar veškérých márketů (přijde mi že prodávají zejména uzeninu a výrobky lahůdek bud na hraně expirace,nebo snad už i po ní) ,stalo se mi opakovaně že večér koupený výrobek byl po 24 hodinách pobytu doma v lednici nepoživatelný-páchnul a byl na omak slizký,takže….je na snadě nakupovat někde u ověřenýho řezníka,to ano,tam je to většinou v pořádku a vyrobky vydrží několik dnů…žena to začla řešit tím ,že nakupuje vakuově balený výrobky,ale ty jsou zase bud plný chemie,nebo mají díky ní úplně jinou chut než by měly mít….jinak až na tu a tam zapomenutý malý kousek něčeho si myslím že jsme vcelku hospodárná rodina….takže ano vyhazujeme,ale tak nějak né vlastní vinou…

  163. Ano, vyhazuji a často. Vzhledem k mé nepozornosti a nedůvěře v prodejce, kdy koupím potraviny, které mají dobu použitelnosti do dne, kdy nakupuji a nebo se nějakým zázrakem zkazí, zasmrádnou dříve ještě než je záruční lhůta. Podvod prodejce? Maso přebalené a změněné datum. Dále v zimě přemrzlá zelenina, ovoce, které nejsou k jídlu druhý den. (Ale ty lze ještě nějak zpracovat). Pečivo, které nevydrží déle než deset hodit (a tak omezujeme i tak minimální spotřebu pečiva)

  164. Místo vody půl až celé deci mléka nejlépe plnotučného mleka “ já dávám decku“ hrstku čerstvé natě s Petrželky a špetku chilli, metličkou promíchat ale jen jemně na pánvi stejný postup a před závěrem naskládat nebo nastrouhat tvrdý sýr, jakmile se rozpouští začít rolovat na pánvi, poslední otočka by měla spadnout na talíř…. Hm už se mi dělají sliny. ?

  165. Lucie Nagyová says:

    Dobrý den Florentýno,
    Vaše recepty miluji, poslední dobou hlavně návod na biftek 🙂 Tento recept jsem včera objevila a hned večer vyzkoušela. Jsem nadšená, jak něco tak ,,obyčejného,, může být tak skvělé. Děkuji a prosím, tvořte dál!

  166. Štěpánka says:

    Hezky vecer vsem! Ja jsem zasadne proti vyhazovani cehokoliv, ale mam vyhodu ovecek, takze slupky, jadrince a tvrdy chleba je pro ovecky. Stare obleceni do charity. Zbytek tridim, takze odpadu do popelnice je hrozne malo. Dokonce ani nepreziju vylit vodu z brambor a radeji udelam cesnecku s bramborou co davam navic. Moje babicka, ktera se narodila jeste pred prvni valkou rikala, ze jidlo je bozi dar a tudiz nemam to srdce dar vyhodit, i kdyz jsem zaplatpanuh atheista. 😉

  167. Štěpánka says:

    Samozrejme omeleta byla bajecna! Dekuji moc za bajecny recept. Nikdy me nenapadlo ji vlastne tak trochu michat, ale byla vyslovene „pazrava“. Vsichni se oblizovali.

  168. K tématu vaječné omelety a likvidace zbytků mám vlastní postup: Cokoliv se dá spotřebovat, dá se použít spolu s vejcem. Takže se dá do omelety nasekat na drobno třeba trochu špaget ze včerejška nebo rozdrobit trochu nivy atd. atd.
    Osobně do omelety (už do rozšlehaných vajec) přidávám nadrobno nasekaná sušená rajčata z oleje a trochu petrželové natě; to je lahoda. Občas pro změnu udělám omeletu s nasekanými olivami nebo s cibulkou či pórkem nebo se sýrem pecorino nebo …, prostě, co mě zrovna napadne nebo na co mám zrovna chuť. Pokud nemám chuť jen na tu chuť vajec, přidávám trochu bílého pepře nebo pálivé papriky, hodí se i kari koření.
    Tyto plněné omelety dělám silnější, takže je neroluji.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close