V jednom starším článku na tomto blogu jsem zmínila, že upéct dokonalé pečené kuře nelze. Že se dá k dokonalosti pouze přiblížit, možná ji mít i téměř na dosah, ale plné dokonalosti dosáhnout nejde.
Důvod k takovému tvrzení mám jednoduchý: každé syrové kuře obvykle mívá dvě prsa a dvě stehna. Na tom by nebylo nic k podivení, kdyby ovšem oba dva druhy tohoto masa nevyžadovaly jiné množství tepla.
Kuřecí prsa jsou svou povahou minutková, takže by se správně měly podávat přesně v tom okamžiku, kdy se uvnitř zahřejí na dostatečnou teplotu. Jakýkoli další pobyt v teple je vysušuje, vytéká z nich šťáva, až se z nich časem, když se zapomenete dívat na hodinky, stanou tuhé slisované piliny. Kuřecím prsům zcela vyhovuje rychlé, silné, prudké a krátké teplo.
Kuřecí stehna to mají přesně naopak. Vyhovuje jim spíš delší, pozvolnější pobyt v teple, neboť se jedná o maso lehce prorostlé, které potřebuje víc času, aby změklo. Dosažení cílové teploty mu nestačí, potřebuje v ní ještě nějaký čas pobýt. Prudkým rychlým teplem mu způsobíte povrchové spáleniny, zatímco uvnitř zůstane tuhé a žvýkavé a nepůjde od kosti. Ideální pečené kuřecí stehno totiž podle mě od kosti odpadává, už jen když se na něj podíváte.
Pečené kuře v mnoha obměnách
Z toho, co jsem uvedla, vyplývá jediné: pečené kuře od vás bude chtít kompromis. Prsíčka je potřeba upéct o něco málo víc, než by jim stačilo, zatímco stehna o trochu méně, než by bylo žádoucí. Každá strana kuřete tak bude muset ze svých tepelných nároků maličko ustoupit, aby všichni byli spokojení.
Naštěstí je kuře vcelku malé zvíře, a tak časové rozdíly mezi tím, co potřebují prsa, a tím, co vyžadují stehna, nejsou až tak obrovské. Řekněme, že prsa dostanou o deset minut delší zásah teplem, zatímco stehna o deset minut kratší, a máme tu téměř ideální situaci.
Desatero, jak připravit šťavnaté a křupavé pečené kuře
A taky je skvělé, že se dá ještě přijít s několika vtipnými kuchařskými zásahy, které zpomalí tepelnou úpravu kuřecích prsou. Tím pádem na prsa půjde méně tepla, takže můžou v troubě bez újmy setrvat o něco déle. Zajímá vás, co všechno se pro to dá udělat? Tak podívejte.
1. Svázání kuřete
Svázáním kuřete dosáhnete kompaktnějšího tvaru, díky kterému se kuře bude propékat rovnoměrněji. Na prsa nepůjde tolik tepla najednou, protože horký vzduch se jen snadno nedostane do břišní dutiny, odkud by pak propékal prsa zevnitř.
Na svazování kuřete nic není. V tom nejjednodušším případě stačí, když k sobě aspoň svážete překřížené konce stehen.
Pokud chcete provést svázání úplné, ustřihněte si asi 70 cm provázku a položte kuře stehny k vám. Prostředek provázku veďte přes krční otvor, zaklesněte ho za křídla a pak ho protáhněte úžlabinou, která se nachází na rozhraní prsou a stehen. Když pak provázek na dolním konci prsou překřížíte a zatáhnete za oba konce, kuře se tím stáhne do krásného bochánku. Pak stačí provázek zavázat kolem konců překřížených stehen, aby nožky nepůsobily vyzývavě, a máte to.
2. K dvířkám čelem
Babě Jaze v pohádce o Mrazíkovi nebylo jedno, kam má otočenou svou chaloupku, vzpomínáte? Chtěla ji mít k lesu čelem a k Ivanovi zády. Ani vám by při vašem kuchařském čarování nemělo být fuk, jak položíte kuře do trouby. U zadní stěny je o pár stupňů tepleji než u dvířek. Takže toho využijte a dozadu nasměrujte stehna, která víc tepla ocení, zatímco dopředu, směrem k vám, položte prsa.
Sice to trochu odporuje zvyku dávat kuře do trouby napříč, ale zkuste to.
3. Zakrytí prsíček
Položením nějaké další vrstvy přes prsíčka zpomalíte prostup tepla. Mělo by to být něco, co snese vysokou teplotu a co zároveň dovede přidat trochu šťavnatosti a chuti, takže jako ideální řešení se nabízí slanina nebo špek.
4. Rozmary pod kůží
Další možnosti, velmi podobné té předchozí, velí máslo. To se nedává na kůži, ale pod kůži na prsou, takže ji musíte nejprve od prsního masa trochu uvolnit, aby se vytvořila kapsa. Máslo může být jen obyčejné, ale jako hvězda té nejvyšší kuchařské kategorie se budete cítit, když ho něčím ochutíte – solí, kořením, bylinkami.
Když jsme u tuku, podobně by zafungovalo i sádlo.
5. Obracení kuřete
Prsa můžete chránit před vysokou dávkou tepla i tak, že nejprve budete kuře péct prsní, masitou stranou dolů, čili páteří nahoru. Když první půlhodinku pečení ponecháte opeřence prsíčky dolů, prsa budou mít o něco víc šťávy a je větší šance, že jejich konzistence nebude připomínat odřezek dřeva.
Má to malý háček: aby se kuře dalo po půl hodině otočit bez potrhání kůže, nemůžete ho položit na plech, ale potřebuje něčím podložit, ideálně mřížkou.
6. Mřížka nebo rošt
Když už jsem ji zmínila u předchozího bodu, tak se u ní zastavím podrobněji. Mřížka nebo rošt do pekáčku se považuje za jednu z nejlepších možností, jak mít pečené kuře co nejdokonalejší. V soutěžích vyhrávají kuřata pečená na mřížce. Takže pokud byste si měli vybrat pouze jednu věc z mého desatera, vyberte si rošt.
Je to z toho důvodu, že teplo se díky mřížce dostane ke kuřeti i zespodu. Kuře neleží ve výpeku, ale může k němu teplo ze všech stran. Tím pádem to stehnům nebude tak dlouho trvat, než se dostatečně propečou. Rošt tedy nezpomaluje úpravu prsou, ale zrychluje úpravu stehen, a to se taky počítá.
A to není všechno. Množství vypečené, šťavnaté, zlatavé kůže se vám díky roštu zvětší nejméně o 50 procent. Dost bylo žužlavé, bledé kůže na kuřeti!
7. Pokojová teplota
Zkuste si někdy vyndat kuře ven z lednice o hodinu dřív, než ho budete dávat do trouby. Rozdíl poznáte. Vytemperované maso se líp propéká, zůstane šťavnatější, osobně bych řekla, že se takto o pár minutek sníží rozdíl času mezi tím, co potřebují stehna, a tím, co chtějí prsa.
8. Osušení masa před pečením
Nikdy, nikdy, nikdy bych neřekla, že existuje nějaká zásadní odlišnost mezi tím, jak se upeče kuře mokré a kuře osušené. Jenomže jsem to zkusila a rozdíl jsem našla dost velký.
Když maso opláchnete a dáte ho rovnou péct, povrchová vlhkost se vypaří do vzduchu uvnitř trouby, který díky tomu bude vlhčí. Jenomže u pečení platí, že čím sušší vzduch, tím líp. Tím křupavější, zevnitř šťavnatější, na pohled hezčí výsledek. Takže to je ten důvod, proč kuře před pečením utřít dosucha, a to zevnitř i zvenku.
Ve své domácnosti se snažím eliminovat množství jednorázových papírových kuchyňských utěrek, ale tady jsem lepší řešení nenašla. Jde to samozřejmě provést i látkovou utěrkou, ale ta pak musí co nejdřív na vyvářku.
9. Původ kuřete
Nebudu se tvářit, že na tom nezáleží. Když máte slušné kuře (a vůbec netrvám na bio kuřeti z farmy od odpovědného farmáře), nebude obsahovat nadměrné množství vody v mase. Zbytečná voda uvnitř masa je na škodu, protože místo aby se maso hezky zprudka peklo, tak se bude zevnitř dusit v páře. Paradoxně to vede k suššímu, méně šťavnatému výsledku.
Slušné kuře má ještě další výhody: i když na jeho ochucení použijete jen a pouze sůl a nic víc, bude chutnat přímo parádně. Pro mě je pečení jen se solí hlavním rozhodovacím vodítkem, zda dané značce kuřete můžu a chci věřit či nikoli. A poslední věc, která se taky počítá: kvalitnější maso tolik neprská v troubě.
10. Neotvírat troubu
Pokud to není vyloženě nezbytné a z trouby nejde černošedý dým, nechte kuře svému osudu. I kdyby to v troubě trochu prskalo, vydržte, neotvírejte ji. Otevíráním větráte. Otevíráním v troubě kondenzuje pára. A páru, jak jsem uvedla, nechcete, protože suché teplo má pro maso lepší přínosy.
Nejjednodušší recept na pečené kuře
Právě jsem vám dala deset nápadů, jak vylepšit váš oblíbený recept.
Recept na nejlepší pečené kuře v celosvětovém měřítku se přisuzuje Thomasi Kellerovi, jednomu z hvězdných současných amerických šéfkuchařů.
Jeho postup je zároveň ten nejjednodušší: osušené, osolené, svázané kuře se položí na rošt a vloží do trouby vyhřáté na 225 stupňů. Takto se bez zásahu, bez potírání tukem, bez otvírání, přelévání a podlévání peče 50-60 minut podle velikosti, načež se nechá 15 minut venku odpočinout.
Jeho postup neobsahuje žádné triky, fígle ani vychytávky.
Jeho postup vyžaduje jen trpělivost a silnou vůli, abyste troubu v průběhu pečení neotvírali, nepokoušeli se kuře usměrňovat a aby vám nevadilo pár prskanců na stěnách trouby, neboť při takto vysoké teplotě tuk prská a nedá se s tím nic dělat. Pokud máte samočistící troubu, pak by vám od vyzkoušení tohoto postupu nemělo nic bránit.
Pochopitelně jsem jeho postup vyzkoušela a jsem přesvědčená, že lepší pečené kuře už opravdu neexistuje. Není pro mě cesta zpátky, kuře budu už vždycky péct jedině takto.
Pokud nejste na poprskanou troubu zvědaví, nabízím svůj nyní už jen druhý nejlepší recept. Obsahuje svázání kuřete, rošt, počáteční pečení prsíčky dolů. Maso se v něm peče při trochu nižší teplotě než je Kellerových 225 stupňů, takže to tolik neprská a taky to o něco déle trvá. Nepeču kuře nasucho, ale ke zvýšení šťavnatosti používám sádlo.
Takže abych to shrnula: postup na pečené kuře můžete mít tak složitý a pracný, jak si ho uděláte. Kuře se v naprostém pořádku dopeče i bez jakékoli pozornosti. Jde to bez podlévání a přelévání, bez otáčení i bez sádla. Právě proto je pečené kuře tak vděčné. Ale je jen na vás, jak si to vaše jedinečné, dokonalé a šťavnaté pečené kuře vypipláte a dochutíte.
Suroviny
- 1 celé kuře nebo 4 kuřecí čtvrtky (je to s podivem, ale kuře pečené vcelku chutná tak nějak lépe)
- 3 vrchovaté lžíce vepřového sádla
- 1 lžička soli
- 1 špetka celého nebo mletého kmínu
Postup
- Předehřejte troubu na 220 stupňů. Celé kuře nebo čtvrtky omyjte tekoucí studenou vodou. Pokud je kuře vcelku, nezapomeňte dobře vypláchnout také břišní dutinu. Přebytečné kousky kůže neodstraňujte, na to bude dost času po upečení. Kuře zevnitř i zvenku osušte papírovými utěrkami.
- Krátkým provázkem (z přírodního, nikoli umělého vlákna) buď svažte celé kuře, nebo aspoň koncové díly stehýnek. Nejlíp to jde, když je před tím překřížíte přes sebe. Neberte tento úkon pouze jako samoúčelné vylepšení tvaru, které opeřenci zabrání vypadat poněkud odvázaně a vyzývavě. Kuře zaujme kompaktnější tvar, konce stehen se zbytečně nevysuší a v masu zůstane víc šťávy.
- Připravené kuře potřete dvěma lžícemi sádla – nejlépe to samozřejmě jde rukou. Zbývající sádlo vložte do břišní dutiny. Pokud máte jen kuřecí čtvrtky, dejte zbytek sádla na dno pekáčku, ve kterém se budou péct. Maso osolte na povrchu i uvnitř a lehce posypte kmínem. Dobře osolená kůže se upeče dokřupava, proto solí nešetřete. Můžete ji do kůže také vetřít umaštěnými prsty.
- Kuře položte do pekáčku, který bude jen o málo větší, než samotný pták, a položte ho prsní, masitou stranou dolů. Takto by se kůže snadno mohla přichytit k plechu a po otočení by kuře nevypadalo zrovna dokonale, proto podložte kuře buď roštem do pekáčku, nebo aspoň několika obyčejnými špejlemi. Rošt pomáhá lepšímu zezlátnutí kůže a usnadňuje průnik tepla zespodu, proto ho použijte i na obyčejné kuřecí čtvrtky, pokud je pečete místo celého kuřete. V takovém případě položte čtvrtky kůží nahoru a v průběhu pečení je neotáčejte, tento úkon se dělá jen pro dosažení šťavnatějších a méně vysušených prsou.
- Pekáček s masem vložte do vyhřáté trouby a ihned zmírněte teplotu na 190 stupňů. Po 15 minutách pečení nalijte do pekáčku ke kuřeti malý šálek horké vody, nelijte však vodu přes maso. Zabráníte tak vypečenému tuku, aby prskal na topná tělesa v troubě a vytvářel oblaka štiplavého dýmu. Pokud vám trocha prskání nevadí, kuře se v pohodě obejde i bez podlévání. Případně podlijte později, až už to bude nezbytně nutné a budete mít pocit, že jinak výpek v pekáčku začne uhelnatět.
- Po dalších 15 minutách pečení vyndejte pekáček z trouby a otočte kuře prsíčky nahoru. Po obracecím manévru vraťte kuře zpět do tepla. Tímto okamžikem začněte kuře každých 10-15 minut až do konce pečení přelévat vypečeným tukem z pekáčku. Snažte se přelévat jen tukem, nikoli tukem smíchaným s tekutinou. Vodu do pekáčku dolévat můžete, ale snažte se to i v tomto případě dělat jen po malých množstvích a jen když to bude nevyhnutelné.
- 40 minut od otočení kuřete by mělo být maso hotové. Můžete se o tom přesvědčit tak, že zapíchnete dlouhý tenký nůž do nejsilnější části stehna nebo prsa. Když nůž vytáhnete, začne z místa vpichu po chvíli vytékat šťáva. Pokud je čirá, máte před sebou dobře propečené kuře. Jestliže je však ještě trochu růžová, pokračujte v pečení dalších 15 minut.
- Upečené kuře vyndejte z trouby a počkejte aspoň 5 minut, maso si odpočine a bude se lépe krájet, protože z něj nevyteče tolik šťávy. Pak kuře zbavte provázku a libovolným způsobem ho nakrájejte (nasekejte, natrhejte).
Ahoj Flo,
pekla jsem podle Tvého receptu maso vepřové svázané,
tak jsem svázala i kuře při pěčení a musím uznat ,že je podstatně hutnější.
Díky za dobré rady
Ahoj Anička
Mila Flo!
Srdečne Ťa pozdravujem a musím povedať, že si mi urobila veľkú radost! Aj minule buchtičky s krémom a dnešné pečene kuriatko- to je trefa. Výborne rady-vychytávky. Si skvela!
Prajem Ti veľa elanu do chaosu spojeného so začiatkom školského rolu ( viem, že všetko zvládneš v pohode). Moja babička bola z Brna a vždy mi hovorievala: “ pamatuj devce, jedna ženská musí vydržte víc, než človek”- držím sa toho, babička mala vo všetkom pravdu, veľmi som ju lubila.
Krásny koniec leta a peknu jeseň, stále slnko v duši! Tesim sa na ďalšie maily!????
Jana
Milá Flo.
Už léta praktikuji opatření pro dokonale upečené kuře. Určitě to všichni znáte a jasně, není to přesně ono, ale 4 čtvrtky jsou prostě přesně to pravé 🙂
A ještě se u stolu nedohadujeme, kdo bude mít štěstí na stehno.
Milá Flo
jak ty udáváš problém s různou dobou pečení prsíček a stehen, já mám problém s jejich počty. Jsme doma čtyři a kuře se většinou bere, jako čtyři porce, tedy počet odpovídá. Problém je u nás doma ale v počtech jednotlivých druhů masa. Já dávám přednost stehýnku, manžel a dcery ovšem upřednostňují prsíčka. A jsme u jára pudla – viděla jsem prodávat kuře + 2 stehna navíc, ale kuře + 2 prsíčka na trhu nebývají…
Jinak u nás doma se kuře pokládá na máry, vytvořené z hrubě nakrájené cibule, která zajistí jednak chutnou a hutnou šťávu (té je u mého muže vždy obrovská spotřeba, potřebuje, aby jídlo na talíři plavalo) a současně zajistí, že se kuře prsíčky nepřilepí k pekáči a lze je otočit bez poškození kůže… A potom jsme se naučili péci ho velmi pomalu, nejprve hodinu na 70°C, pak přidám na hodinu na 100°C a v té době se už maso úplně rozpadá od kostí, ale kůže je bledá, takže nakonec nechám jednotlivé porce kůží nahoru „ožehnout“ na 230°C po dobu cca 15 či 20 minut, aby získaly barvu a křupavost.
Nikdy jsem nezkoušela kuře svazovt, příště to vyzkouším, abych zjistila, zda nám to zážiek ještě vylepší :-).
❤️
Milá Florentýnko!
Kuře peču podobně jako paní Simča ( nade mnou) a opravdu odpadá od kosti. Nakonec přidávám velkou lžíci másla. Zkusím to svázané na roštu – změna je život. Děkuji za recept i hezké povídání…nějak mi to balení knih a sešitů schází….
Moje maminka vždycky kuře pekla naporcované. Jednotlivé díly potřela prsty namočenými do soli, posypala majoránkou a naskládala do skleněného pekáčku (stehna navrch). Pekla přikryté, nepodlévala. Nevím, jak dlouho a při jaké teplotě, ale vím, že bylo vynikající. V poslední době jsou ale kupovaná kuřata strašně vodnatá a už to není ono.
Ahoj Flo, kuře kupuji většinou farmářské, je lepší masitější, peču s nádivkou a na másle
s česnekem, podkládám mřížkou ze špejlí, podleji trochu vodou nebo bujonem, ale malinko. Někdy ho svážu a někdy ne, přílohou většinou je bramborovo – celerové pyré.
Ahoj Flo,
taky mně připadá září hektické i když je dceři 16 let jsou ty začátky školního roku pořád stejné – pečené kuře to milujeme ale zkusím ho taky podle paní Simony a u nás by zase kuře mělo mít 4 nohy a 1 prsičko malé – holt ani to kuře není dokonalé ale vždycky si poradíme – děláme i tzv. kuře na čtvrtek napíši Ti na něj recept do emailu a můžeš ho vyzkoušet – je to mocinky dobré
Milá Flo, díky za báječné čtení i rady.
Milá Flo, děkuji za recept, určitě vyzkouším. Moje nejčastější úprava kuřete je vykostit ho, stehýnka upéct, prsíčka nechám na minutku nebo na směsi, a ze zbytků udělám vývar. Kuře a vývar zásadně bez cibule. Ale když nás bylo doma víc, tak jsem ho pekla a ještě jsem přidala stehýnka. Hela
Milá Florentýno,
děkuji za dobrý nápad s mřížkou. Znám to, ale nějak se mi to z pečení vytratilo.
Milá Flo,
Děkuji za dobré nápady, my už léta praktikujeme verzi pečení pouze kuřecích čtvrtek, ale je pravda, že celé pečené kuře chutná tak nějak lépe 🙂
Také mám hodně vyzkoušenou variantu kuře pečené na stojánku, je krásně propečené ze všech stran a navíc má dole misku na kapající výpeček, k tomu čerstvý chléb a to je mňamka. Nyní vyzkouším tvou variantu svázaného kuřete a pozvu dceru na oběd, má ráda právě ta prsa, jsem zvědavá co na ně řekne.
Měj se hezky a jen tak dál s jednoduchými a rychlými recepty, nejsem zrovna kuchařka, která se ráda točí v kuchyni 🙂 Baví mě rychlá příprava pokrmů.
Jana
Milá Flo,
tenhle recept mi připomíná hned 2 věci, kterými chci už delší dobu dovybavit svoji kuchyň – pekáček s roštem a provázek. Jinak jsem jednou vyzkoušela verzi se sádlem a bylo to moc vepřové, takže se držím másla. Desatero si každopádně dopíšu do svojí Kuchařky pro dceru, v knize ne všechny vychytávky jsou.
Pečené kuře je u nás evergreen, když má přijít na návštěvu tchýně. Zaprvé se nedá zkazit a zadruhé vyhovuje jejím požadavkům na jídlo (bez česneku, bez omáčky, bez nudlí…).
Září se mě netýká! Ale už jen pár let, pak moje malinká vyroste a začne to znovu, jen z jiného úhlu. Přeju pevné nervy.
M.
Srdečně zdravím Florentynko. Tvé rady, recepty, povídání je jako pohádka. Miluji čtvrtky. Děkuji, Radana
❤️
Zdravim a mám dotaz. Koupila jsem si pekáč s roštem, těšila jsem se, jak na něm bude vše (včetně kuřete) úžasné, ale výpek z masa se na dně pekáče spálí, než je jídlo hotové a očoudí mi maso nad ním.
Výsledek stejný i při nižší teplotě. Pekáč je nerezovy. Co s tím?
A pak taky není žádná šťáva, jen to maso.
Děkuji za radu.
Jitko, pokud se výpek připaluje do černa (sytě hnědá nevadí, ta je ještě v pohodě), jednak bych zkusila jinou značku kuřete a druhak se tomu dá zabránit právě tím, že se do spodní části pekáče přilévá podle potřeby voda. Neděláte to náhodou v plynové troubě? Ta peče odspodu víc, než shora, a mohla by právě tohle způsobovat. Víc o tom píšu tady: pečení v troubě.
Na dno trouby, hlavně pokud je plynová, položit střešní tašku bobrovku, nebo dvě vedle sebe. Zabrání prudkému pečení zespoda.
Milá Florentýnko,
kuře peču velmi podobně (osolené, svázané, 220st, 1 hod), zkusím ještě tvé vychytavky…A dovoluji si přidat vychytávku č.11 – kůře nasolit den předem, nechat v lednici na talíři volně „rozcapené“, nezakryté přes noc. Kůže bude pak krásně křupavá a i prsa šťavnatá. Zkoušela jsem i variantu bez odležení, rozdíl je značný, hlavně ve šťavňatosti masa…
Zdravím tě Florentýnko, to kuře na mřížce je fakt dobrá vychytávka. Mám ji,ale málo využívanou. Teď už zahálet nebude. A už se těším na kuřátko na roštu. Maminka dost využívala recept“ kuře na stojánku“. Konečně tuším proč. Měj se hezky, Alča
Vazeni….pokud se ke kuratku chovame s nalezitou uctou a zachovavame rady nasi mile Florentynky Brtnikove z Brtniku….tak s nalezitou pietou pri jeho vlastni „kremaci“ nemuzeme udelat chybu. Ten operenec se nam pak nalezite odmeni neobycejnym kulinarskym zazitkem….Dobrou chut…..z Chicaga…
Kremace mě rozesmála. Děkuju.
Masíčko…kuřátko…vypečená křupavá kůžička…se šťouchanými brambůrky… a s pivečkem… milá Flo, tudy cesta k mužskému srdci a štěstí 😉
Děkuji za recept, už se těším, až ho vyzkouším.
Jen bych podotkla, že na prsíčka lze použít i sádlo z břicha kuřete, dokonce se to i lépe cpe pod kůži. Ještě jsem zkoušela udělat i díru do svrchní části prsou a udělat další kapsu mezi vrchním svalem a „panenkou“, nacpat do ní ale další tuk už vyžaduje hodně dlouhé prsty.
Super recept, jen mě chybí ta mřížka do pekáče : -(. Musím pohledat kde koupit.
Stačí na dno pekáče položit špejle, mřížky netřeba 😀
Milá Flo, děkuji za podnětný návod na masité jídlo, po prázdninových sladkých sice dobrotách ale přeci jen… je to príma. Kuře milujeme, peču různě i na kyselém zelí nebo zelenině. Nikdy jsem ještě nevázala, je to nejbližší cíl snad víkendový. Hezký, pohodovýden všem a maminkám školáků zvlášť
Mila Flo, udělala jsi mi radost, co nejdříve vyzkoušim tvé rady. U nás doma se peče celé kůře svázané pomoci kovových jehel a po důkladném prosoleni se položí do pekacku, který je vysypán silnou vrstvou soli do které je z kuřete vše nevoňave vsáknuto, od soli se kuře v půlce pečení krásně oddělí a prsička jsou krásná zlatavá. Po upečení se potírá máslem, které do sebe vstřebá přebytek soli na kůži a vše krásně provoní, chleba se namáčí do rozpuštěného másla a vše se jí rukama. Jako malá jsem to milovala jist bez nutnosti příborů. Všem přeji krásný podzim 🙂
Och 🙂
Ahoj Flo,
díky za skvělé vysvětlení, proč má celé pečené kuře vždycky nějkou mouchu, nikdy jsem nemohla pochopit, proč je část výtečná a část (prsa) trochu vyschlá.
V úterý přijde návštěva a chystám se na Kellerovo kuře. Mohla bych se prosím ještě zeptat, jak čas, který stráví v troubě, nějaký záleží na váze? Dvoukilové kuře je spíš na 50, nebo na 60 minut v teple?
Moc děkuju a těším se na další recepty!
Johana
Dvoukilové kuře bude určitě aspoň 60 minut. Těch 50 minut bych použila na malé kuře do 1,2 kg, 55 minut odpovídá cca 1,4 kg. Když píchneš do nejtlustší části stehna a zachytíš třeba na papírovou utěrku vytékající šťávu, tak pak na denním světle poznáš, jestli je šťáva ještě syrově narůžovělá nebo už hotová a čirá.
Milá Flo, zmátla jsi mne. Polévat a podlévat nebo ne? Za 6. píšeš: začněte kuře každých 10-15 minut až do konce pečení přelévat vypečeným tukem z pekáčku. Keller nic. Jak to tedy děláš?
Mřížka objednaná, kuře koupené, jen sbírám odvahu na poprskanou troubu. Díky za super recepty a super povídání.
No to záleží právě na tom, jestli budeš péct tou drasticky vysokou teplotou podle Kellera (a strpíš to zacákání trouby), nebo zda chceš spíš šetrnější cestu, s míň prskajícím tukem a s podléváním a přeléváním.
Ahojky Florentýno i milé kuchařinky!
I na stará kolena se člověk pořád učí 🙂 Děkuji, je to klasický recept. Nevím,zda se to sem hodí, ale ráda bych zmínila i náš oblíbený rodiinný recept. Kuře na zelenině. V podstatě použijete stejné ingredience jako na svíčkovou a záleží jen na vás, zda kuře pečete v celku nebo porcované.
Ahoj Flo, díky za inspiraci. Já tedy peču jakéhokoliv opeřence vždy naporcovaného a v zavřeném pekáči na 230C asi 1h 40 minut. Potom sliju veškerou šťávu a dopeču úplně nasucho ještě asi 20 minut, někdy nechám ještě chvilku dojít. Pak šťávu naliju zpět a podávám. Maso zůstane šťavnaté s krásnou křupavou kůrčičkou. Problém s vysušením některých částí odpadá. Vcelku nepeču z toho důvodu, že nemáme rádi vnitřek ,,uvařený,,. Ale tip s mřížkou vyzkouším ;-).
Milí Flo, díky za recept, kuře peču podobně, ale bez mřížky, tu musím někde dokoupit.
Kuře jsem nikdy nesvazovala, tak jsem to nyní učinila. Je to skutečně lepší, zase jsem chytřejší. Zdena
Ahoj Flo,
já tedy koukám, jak jsi zkušená kuchařka a to jsi ještě mladá a navíc krásná….
Já mám již 65 let, ale kde se na Tebe hrabu?!
Díky za skvělé nápady a jen tak dál! Naďa
Ahoj milá Flo kuřátko rádi a to docela často v podobě prsíček , ,křidýlek či stehýnek , přiznám se ,že celé kuřátko jsem delší dobu nepekla.Každý kuchařínek připravuje dle receptů rodinných nebo osvědčených.Tento ,zdá se je základní a tak krásně vypečený.
Určitě vyzkouším ,no a okousané kostičky budeme házet za sebe že?…Děkuji za recept
Šárka
Ahoj Flo,
Díky za recept, na dvoře už nám dorůstají kuřata, tak určitě vyzkouším podle tebe.
Pečení kuřat jsem vyřešila takto: všichni chtějí stehna, tak z rozpůleného, syrového kuřete vypreparuji prsa, chybějící maso náhradním nádivkou, nebo skelet nechám na vývar. Peču kostmi dolů celou dobu. Z prsíček dělám k večeři malé řízečky a k nim vařenou kukuřici – děti to moc milují ????
přesně tak nekupuji kuře v celku na pečení ale jen čtvrtky nebo křidýlka kuře nejlépe dvě jen na rozporcování a uložení podle toho co budu z něj dělat jinak kuře moc fajn
Milá Florentýnko,
Kuře pečené za hodinku bez otvírání trouby,podlévání a jen posolené, pečené na špejlích přesně podle návodu,nemělo absolutně chybu jinak už ho péct nebudu,návštěva byla nadšená,dík za skvělý recept.Jarka
Díky za recepty. Jen bych měl poznámku k mytí masa. Na amerických serverech se často uvádí rada od renomovaných šéfkuchařů, že by se maso nemělo omývat, a rozhodně by se nemělo omývat kuřecí, kde navíc hrozí kontaminace kuchyně salmonelou (vyšší než z vajec). Nějakou dobu to již praktikuju a musím říci že je výsledná chuť jídla mnohem vyšší, znamená to ovšem kupovat maso od renomovaného řezníka a ne vodňanské kuře od Babiše.
Ahojky, Flo, ráda bych zkusila Kellerovo kuřátko. Píšeš, že se jen vloží na roštu do trouby, můžu po něj dát nějaký pekáček, do kterého bude kapat šťáva? Nebo ani to ne?
Milá Florentýno, když nevím, jak něco uvařit či iupéci, kouknu na tvé stránky. Líbí se mi moc, že uvádíš nejenom jak, ale i proč zrovna tak. No, a chci podle tvého receptu upéci kuře. Ale váží 3 kila. Jak dlouho Ho mám a při té vysoké teplotě 200 stC? Poraď mi, prosím. Jana
Jani, tříkilové kuře už je na pečení v celku trochu moc velké. Já bych ho přinejmenším naporcovala a klidně zpočátku pekla pomaleji a zakryté, protože se podle mě bude spíš chovat jako slepice.
Ahoj,
zkoušela jsem kuře péct podle Kellerova receptu a narazila jsem na problém, který neumím vyřešit. Po 15-20 minutách pečení mám kuchyň plnou štiplavého kouře jak se na podloženém plechu v troubě pálí odkapávající šťáva. Je chyba v mé staré troubě že netěsní a nebo ve mě a udělala jsem někde chybu?
Jednak trouba asi opravdu tolik netěsní, ale hlavně si myslím, že měla uvnitř ještě vyšší teplotu, než bylo zamýšleno.
Ahoj Flo ,pekl jsem kuře podle Tvého báječného receptu a po dlouhatánském čase jsem si na něm taky pochutnal , děláš to z láskou a činíš lidi šťastnějšími
Tvůj recept nemá chybu. Pod kůži na prsa jsem vložila plátky másla do kterého jsem vmáčkla provensálské bylinky….voní to úžasně a zlatavá kůrka je úplně božská. Děkuji!!!
Nasadili jste mi pořádného brouka do hlavy. Pekáček s roštem jsem si chtěla koupit – ale může mi někdo vysvětlit, jak se nabírá šťáva na polití kuřete mezi dráty mřížky? Díky.
Povytáhne se z trouby, nadzvihne se pekáč, šťáva se slije ke konci pekáče a nabere 😀
Nejmilejší Flo,
jak už tady řeklo mnoho lidí přede mnou, když nevím jak mám něco uvařit, utíkám se podívat na Tvé stránky nebo do Tvých kuchařek.
Dneska jsem si dodala odvahu, a zkusila jsem udělat kuře na ten americký způsob.
Trouba je jako čuně (a to jsem ji zrovna včera vydrhla :-D), ale za ta slova chvály u stolu to stálo.
Děkuji moc za veškeré Tvé báječné recepty.
Doporučuji sáčky na pečení.. pecka, mají různé délky a velikosti v DM, Kaufland, maso šťavnaté, pro pečené, spousta šťávy a nic se nezacáká?!
Fajn nápad,, ale když já miluju (a vnoučata taky) do zlatova vypečenou kůžičku a plátky slaniny položené přes kuře… co když se do nich kousne tak křupnou a rozpustí se na jazyku..
Peču velmi podobně, kdysi jsem to zkusila z hecu, že to je jen práce navíc a poznat to určitě nebude. A pak jsme zakrojili a z prsicek tekla proudem šťáva… Od té doby vždycky svazuju.
Ale ještě máme jeden trik – den předem naložit do slané vody. Rovnoměrně se tím prosoli a výrazně se zvedne stavnatost. Pak už jen vyndat, otřít, nechat dvě hodiny temperovat, svázat a hurá do trouby.
Do vody dávám i kachnu a husu (ta se v zimě macerovala v plastovém úložném boxu za domem :-D) a máme nekolikerym srovnáním potvrzeno, že je to opravdu hodně znát na měkkosti a stavnatosti. A ten opruz navíc je k tomu minimální.
Milá Flo, právě pečeme kuře dle tvého receptu. Problém nastal u bodu, kdy se má kuře začít polevat vypekem. Protože tim, že mám kuře na mřížce v pekáčku, tak se přes tu mřížku k vypeku neostanu bez toho, abych ji i s kuřetem vyndala. Nějaký nápad? Děkuji ?
Aneto, pokud se nedá mřížka bezpečně přinadzvednout nebo poodsunout, tak buď musíš vše vyndat ven z trouby, což je docela opruz a zásek, anebo si pořiď odsávačku na polévání masa při pečení. To je taková plastová násoska se silikonovým balonkem. Její úzký konec se dá prostrčit mřížkou a té šťávy takhle nabereš opravdu hodně. Je to levné, pohodlné, bezpečné, účinné, vřele doporučuji.
Zdravim,
zkousel jsem „jendoduchy“ recept a na 225 se mi deje to, ze z kurete kape stava a ta se okamzite odparuje a dela z trouby vlastne parni troubu. Jedine co to resilo byla panev/pekac s trocou vody na dne trouby. Tak je to take OK?
Diky moc
A
Dobrý den, mohu poprosit o radu jak nejlépe upravit teplotu a dobu pečení pokud chci upéct vvelku větší kuře? Myslím tím kuře z domácího chovu které má 2,5-3kg (to jsou ta menší ?). Tato kuřata je potřeba lépe propéct protože i spojení kostí je podstatně pevnější než u těch chudinek co se koupí v supermarketu.
Hodně dobrých nápadů, ale když já tak miluji nádivku… Víc, než toho opeřence 😀
Hmmm, určitě vyzkouším. Jen by mě zajímalo, jak se to přelévá tím vypekem, když je tam ta mřížka ?
Jejda, odpověď je přímo nade mnou ?
Tak jsem vyzkoušel druhý způsob ze sádlem a bomba, prsa jsem na chvilku přikryl uzenou krkovicí, ta dodala trochu chuti výpeku a kuře už není. Tak všem dobrou chuť a já jdu zkoušet další recept
Ahoj,
vařím skoro každý týden přesně podle tohoto receptu. Ale dávám KACHNÍ SÁDLO. Z legrace pak říkáme, že je to kuře a la kachna. Máte-li možnost vyzkoušet, je to lahodné. Moje 2 a 4-leté děti sní půlku kuřete na posezení a pokaždé poslouchám od manžela, že je to nejlepší kuře, které kdy jedl.. a to se neomrzí 😀
Odřezky a kosti také dám po večeři do papiňáku a nachystám si vývar na třeba na úžasnou pórkovou polévku, která je na tomto webu ;).
Děkuji za kvalitní recepty!
Hezký den
Mám li být upřímný.. už ani nepamatuji kdy se u nás peklo celé kuřátko. Co já, ale vnoučata to nezažila nikdy… Tak dnes jen tak se solí a kmínem na „roštu“ ze špejlí. Výsledek podle očekávání dokonalý.
Skoro jako kdysi módní kuře na soli.. tam mi ale vadila absence šťávičky.
Díky
Karel
Díky za skvělý recept na kuře na roštu ale kdo má potom uklízet tu šíleně zaprskanou troubu ? Odpověď zní – manželka. Aby byl klid v rodině,tak kuře na roštu už nikdy neudelám.Bohužel. Flo,není rada jak to vyřešit ? Děkuji. Láďa
Je, myslím, že ti trouba peče o něco málo víc, než by měla. Zkus o 10-15 stupňů snížit teplotu, prskat to asi trochu bude, ale nemělo by to být takhle urputné a zralé na náročný úklid trouby. Anebo druhé řešení je trouba s pyrolýzou, ta se čistí snadno.
Docela mě vyděsila zmínka o oplachování kuřete. Je to hrozně nehygienické – kapičky vody vám roznesou bakterie po celé kuchyni, zatímco když ho neoplàchnete, zabijete je pečením …