Mrkvové chimichurri

Pravé chimichurri pochází z Argentiny, takže v našich zeměpisných šířkách může žít spousta takových, kdo vůbec netuší, s čím mají tu čest.

Čest je slovo, které bych podtrhla. Mít v kuchyni chimichurri by skutečně mělo být předmětem opravdového vděku, protože kdo ho jednou ochutná, nemůže přestat, a sklání se mu v podstatě neustále.

Pravé argentinské chimichurri je obyčejné ochucovadlo z petrželové nati, česneku a chilli papriček, smíchaných s olejem a trochou octa. Na první pohled se jedná o zcela tuctové suroviny, nikoli o dalekou exotiku.

I celá příprava vypadá dost tuctově. Ovšem na talíři chimichurri udělá z grilovaného masa nebeský zážitek a to samé by se dalo říct o pečených bramborách nebo o pečené zelenině. Taky o chlebu. Nebo o zakysané smetaně, kterou přetvoří ve skvělou studenou omáčku. Na to, že chimichurri můžete použít i do zálivky na salát, přijdete taky dost rychle.

Mrkvové chimichurri

Tohle mrkvové chumichurri, ve kterém mrkvová nať zaskakuje za petrželovou, si vás omotá kolem prstu stejně tak rychle jako petrželový originál. A ještě budete mít skvělý pocit, že jste zase nezahodili tu krásnou, svěží nať, kterou měla mrkev, když jste si ji přinesli domů.

Až vám příště bude přebývat petrželová nať, a je jedno, jestli hladkolistá nebo kudrnka, samozřejmě neváhejte a postupujte úplně stejně.

mrkvové chimichurri recept

Proč vlastně o chimichurri píšu teď, uprostřed října a antikovidového tažení? Jednak je sezóna mrkve s natí, syrový česnek ve stravě taky přijde aktuálně vhod a celá kombinace ladí s podzimními jídly. No a konečně mám na vás jednu takovou kuchařskou otázku, která se mi honí hlavou už delší dobu.

Má se to asi takhle. Nejde si nevšimnout, že téma neplýtvání, šetrného hospodaření, úsporného nakládání se surovinami je zrovna v kuchyních velmi přetřásané. Někdy mi ovšem přijde, že snahy nic zbytečně nevyhodit zachází až do nesmyslných krajností. Tak třeba džem z jahodových stopek, chlebíček z banánových slupek nebo řízky z bílé dužiny pomela? Já tyhle zbytky raději odnesu na kompost. Přesto připouštím, že mohou existovat suroviny, které se na první pohled tváří jako odpad, ale vyhazovat se nemusí, jen jejich užitečnost není hned patrná. Typickým příkladem je právě dnešní chimichurri.

A tak se ptám: Jak to máte ve své kuchyni? Co dokážete zpracovat, i když to na první pohled může vypadat jako odpad? Napište mi do komentářů. Jsem opravdu a upřímně zvědavá, kde zhruba leží hranice využitelného a nevyužitelného.Věřím, že tyhle nápady budou zajímat i ostatní.
 
 

Mrkvové chimichurri

Celkový čas: 10 minutes

Množství: 1 sklenička 200 ml

Suroviny

  • 20 g mrkvové natě, bez tuhých stonků, pouze roztřepené lístky
  • 6 stroužků česneku
  • 2 zarovnané lžičky sušeného oregana
  • 2 zarovnané lžičky sušeného drceného chilli v podobě lupínků
  • 30 ml červeného (případně bílého) vinného octa
  • 120 ml jemného olivového oleje, anebo obyčejného rostlinného oleje

Postup

  1. Mrkvovou nať nasekejte na prkénku velkým ostrým nožem nejprve nahrubo, a pak ještě trochu. Zcela najemno ji však nesekejte. Česnek oloupejte, rozdrťte plochou stranou nože a nasekejte taky najemno. Pokud přemýšlíte, zda by to šlo udělat v robotu se sekacím nástavcem, tak sice šlo, ale bylo by to zbytečně na drť.
  2. V misce lžící smíchejte nasekanou nať, česnek, oregano, chilli, ocet a olej. Přendejte do zavírací skleničky a uložte do lednice.
  3. Vydržte aspoň jeden den, než mrkvové chimichurri použijete. Sice tím ztratí svěže zelenou barvu, ale zato neskonale získá na chuti. Před použitím promíchejte, po použití zbytek opět uložte do chladu. Ráda bych napsala, že se o trvanlivost nemusíte bát a že v lednici takto vydrží hodně dlouho, ale to bych lhala. Sníte ho mnohem dřív.

Poznámky, rady, nápady:

Místo sušeného oregana můžete použít i čerstvé, ale se sušeným se líp a jednodušeji pracuje, je podstatně levnější a dostupnější po většinu roku. Dokonce mi přijde, že je s ním chimichurri lepší.


 

Join the Conversation

  1. Naplňujete mne zvědavostí… Díky

  2. Ahoj Florentýnko, dík za nápad do kuchyně. Taky nerada něco vyhazují, zvlášť když se to dá zpracovat na něco dobrého. Určitě vyzkouším. Nevyhazují ani nohy věděl, když je najdu. Nohy z nich usuším, pak rozmixují na prášek a mám houbové ochucovadlo. Moc tě zdravím a ať se ti dobře daří. Taky jsem absolvovala jeden kuchařský kurs s italským kuchařem a přišla jsem na to, co jsem si už dávno myslela, že člověk se pořád učí

  3. Terezie says:

    Zdravím! Zrovna včera jsem vařila mrkvový krém a v nové kuchyni zatím postrádám škrabku, takže odkrojky mrkve a další zeleniny byly větší než bylo zamýšleno, tak jsem si z nich a dalších zbytků okrájené zeleniny rovnou připravila zeleninový vývar na polévku. Ráda se snažím zužitkovat potraviny co nejvíc to jde, ale nic se nemá přehánět, viz divnosti zmiňované v článku. A chimichurri zbožňuju!

  4. Prosím, jak se to správně čte?

    1. dobry den, cte se to „čimiruri“:)

    2. Spíše “čimičuri” ….. 😉

  5. Mňam, to bude dobrota. Doma se snažíme všechno sníst a nic nevyhazovat, v domácnosti mého syna se všechno na vyhození zváží a zapíše: letos jejich pětičlenná domácnost vyhodila 233 gramů potravin (kromě kompostování na sdílené zahradě)!
    Jana

    1. Wow tak ted nevim jestli mate preklep nebo 233g je spravne. Tak to je ovšem super vysledek!
      Myslim, ze jsou ojedinělý případ.

    2. Romano, nepřeklepla jsem se. Stav k začátku září. Ty tři gramy jsou kousíček zapomenutého sýra v lednici, který otec zapomněl sníst v nepřítomnosti rodiny:-)))))

  6. Tohle jsi zrejme slyset nechtela a nepotrebovala :), ale stejne… U nas je zbytku min uz jen proto, ze mame labradora, ktery na vsechno neustale ciha. Takze ohryzky od jablek ci hrusek miluje, ty uz mu davam rovnou do misky. Kdyz mi upadne slupka od mrkve, jde okamzite po ni. O slachach z masa, kdyz delam vyvar, snad nemusim vubec mluvit 🙂 Ze bude vyvar vi uplne prvni v dome 😀 Takze kdo chce kosi ulevit – LABRADORA PORIDIT! 😀
    (samozrejme ho nekrmime zbytky, dostava kvalitni stravu, ale jsou to popelnice, ktere budete mit v kuchyni stale pod nohama :D))

    1. Ano, přesně tak máme labradora , má rok a půl a je to číháva popelnice ,nic mu neujde ,jak se postavím ke kuchyňské lince už je vedle mne a pohled se dá překládat jako _ tak co ,co budeme vařit ? Bude toho hodně?_ , jí absolutně všechno ,ale musí se dávat pozor ,labrador rád tloustne , takže jenom takové ochutnávky .

    2. Taky mame labradora a vrele doporucuju. Sezere i to, co slepice nechaj 😀

  7. Šárka says:

    Košťál z brokolice pouzivam, když vařím brokolicovou polévku nebo připravuju zapekanou brokolici. Poradně ho okrajim a je moc dobrý, chuťově mi připomíná kedlubnu.

    1. Tiež spotrebujem brokolicu celú. Chutí ako kaleráb – kedlubna.
      Krásny deň prajem Lenka

  8. Drahomíra says:

    Urcite vyzkouším.
    Máme zahradu, takže natí mrkve i petržele je dost a dost

  9. Ráda vyzkouším na poslední velkou sklizeň petrželky! Co se týká neplýtvání v kuchyni: mám v ledničce speciální misku na všechny zbytky při zpracování zeleniny, tedy i slupky, jednou za dva-tři dny vše použiju na zeleninový vývar. Po pečeném masu sbírám z pekáče veškerý nezpracovaný tuk se šťávou a používám do polévek. Když je hodně slupek z jablek, vyvařuji se skořicí a citronem na báječný čaj. Na druhou stranu bych ale nešla nikdy do extrému jako je shromažďování použité strouhanky nebo mouky při obalení řízků nebo květáku.

    1. S tou strouhankou se to u nás dělalo vždy, přidala se do něčeho v nejbližší době. Jen od kaprů ne 🙂 Sama to nedělám, neb trojobal použiju tak 2-3x za rok.

    2. Věrka says:

      Ahoj, u nas se po obaleni rizku smicha zbyle vajicko se strouhankou a upece se jako placka. Ale se strouhankou se to nesmi prehnat, aby placicka nebyla tuha. A musim rict, ze se o ni pomalu jeste poperou.

    3. placka ze zbytků po trojobalu je u nás číslo jedna od mého dětství – já to teď vytunila – trošku mléka, trochu koření, kousek sýra, jedno sušené rajče na kousky když je v ledničce… taky se na ni všichni třesou 🙂

  10. Milá Flo, tak nějak intuitivně jsem vytvořila něco podobného a přidávám do polévek, i na chleba a zkusím k těstovinám. Tak děkuji za inspiraci pro vylepšení!

  11. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, tímto receptem jsem nadšená. Mrkvovou nať už nemám, ale petrželová nať je nádherná, takže hned zítra vyzkouším.

  12. Jarmila Vodičková says:

    Tak tohle neznám,jak přijdu k nati ,udělám. Díky za informaci .

  13. Jaroslav S. says:

    Díky za inspiraci, zatím jsem měl na mrazáku v několika mikrotenových sáčcích libeček, celý, dobře zmrzlý, stačí jen kousek nadrolit bez krájení, nápad na další“ochucovadla“ rozhodně využiji. Přeji hezký den – Jarda

  14. Milá Flo, netušila som, že aj z mrkvovej vňate sa dá robiť chimichurri, tak to určite skúsim. Petržlenové som robila prvýkrát pred pár rokmi a má to svoj príbeh. Keď som sa dozvedela, že u nás bude prvýkrát tráviť Vianoce partner mojej dcéry pochádzajúci z Argentíny, okamžite som brousovala po nete, aby som sa dozvedela niečo o argentínskej kuchyni a pripravila mu aj niečo od nich. Tak som sa teda pustila do chimichurri z petržlenovej vňate a empanadas. Stálo to za to, lebo to jeho prekvapenie a dojatie bolo neskutočné. Uvidíme, či mu bude chutiť aj chimichurri z mrkvovej vňate.

  15. Zdeňka says:

    Flo je dobře že to tu píšeš já nevyhodím skoro nic co se dá umýt umyju oloupu a dám zmrazit na polévku slupky s cibule dávám do sáčku a taky dávám do polévky díky ní má krásnou barvu a z petržele a mrkve mám udělané pesto takže opravdu využiju co se dá hezdý den?

  16. DanielaS says:

    Cerstve slupky z jablek jim jen tak, misto chipsu. Kdyz se prihodi vetsi mnozstvi nepeknych jablek, bez loupani a odohryzkovavani z nich varim rosol k mazani na chleba. Z mrkvove nate delam pesto, na testoviny spolu s opecenymi kolecky mrkve. Maso a zeleninu ve vyvaru nevarim upkne do mrtva, vcas vyjmu a nasekam jako napln do raviol. Kdejake varene prilohy, kdyz zbyde pul porce, pridavam do placek a karbenatku. Ze zbyvajicich kousku ruzneho ovoce uvarim marmeladu, klidne jen tak do misky bez zavarovani, sni se to behem par dnu.

  17. DanielaS says:

    Chleba u nas moc tvrdnout nestiha, ale kdyz to prece jen hrozi, nez se stane zcela kamennym, nakrajim ho na kosticky a osmazim. Bily na masle, tmavy na sadle. Radne osolim a tvarim se, ze jsou to krutony do pristi polevky. Ale vetsinou je nekdo sni jeste zatepla jen tak.

  18. Milá Flo, nápad přišel právě včas. V rodině se začíná sklízet mrkev, tak bude surovina a můžeme se pustit do díla. Díky.

  19. Terezie says:

    Ahoj! Mám na balkoně petržel, která buď zmrzne, nebo z ní bude třeba tohle chimichurri. My nevyhazujeme hlavně ovocné slupky a ovoce za zenitem. To rozmačkáme/vylouhujeme s vodou a cukrem a necháme kvasit na perlivou, trochu alkoholickou limonádu 🙂

  20. Filomena says:

    Já zase v sekáčku rozsekám všechny zeleninové zbytky včetně košťálů a dám v uzavíratelném sáčku do mrazáku. Případně uvařím a rozmixuji jako základ polévky. Do polévky také rozmixovávám zbytky sýrů (i tavených), zbytelé těstoviny pokrájím a použiji jako zavářku. Když obaluji řízky, misku se zbylým vejcem vypláchnu do polévky a povařím. U nás se zkonzumuje zkrátka všechno. Moje matka se to naučila za války a já jsem to od ní převzala v době, kdy jsme měli malé děti a plat jen jeden. A už to tak zůstalo. Moje matka vždycky pronášela přísloví své maminky: Kdo se neušetří, ten se nedodělá.

  21. Gábina says:

    Já jsem v létě zkoušela z mrkvové natě pesto a taky nám chutnalo. Před pár dny jsem vyzkoušela slupky z mrkve usušit v mikrovlnce, že je nadrtím příště do polévky, ale po ochutnání jsem je schroupala samotné – byly to vynikající chipsy 🙂

  22. Tak já málokdy natrefím na čerstvou mrkev – tedy nať – takže s petrželovou to bude ono!
    Taky šetřím, rozumně, sice máme taky doma chlupatou popelnici, ale jablko vezme do pracek a okusuje – ohryzek nechá. Tak to raději rovnou vykrojím a dělám jablečný ocet.
    A moc děkuju za dobrý nápad!

  23. Při sklízení červené řepy mi bylo líto vyhodit krásné listy, udělala jsem špenát, byl skvělý. Pár listů jsem nasušila a přidala do domácí Vegety. Slupky z červené řepy taky suším a melu do koření na guláš. To samé se slupkami z mrkve, petržele, rajčat. Jádřinec z jablek a případně i slupky používám na čaj. Babička mě naučila zpracovat hodně věcí, které se běžně vyhazují. Suším si slupky z pomerančů a melu do těsta. Nebo slupky z banánů používám na umývání vlasů. Listy a košťály z květáku a kedluben používám do polévek. Zbytky chleba nakrájím na kostičky, suším a používám jako přílohu k některým polévkám nebo přidám do guláše na zahuštění….. Je toho hodně, co se dá v kuchyni dobře zpotřebovat a co už ne, dostanou slepičky. ?

  24. Zdravím Flo,
    dobrý nápad, dříve jsem nať zamrazila a využívala do polévek společně s petrželí a jinými bylinkami

  25. Ahoj, je možné použít balsamico? Tedy, ptám se trochu s křížkem po funuse, už jsem ho tam dala…Uvidíme, jak to bude chutnat za pár dní. Prozatím nic moc.

    1. Balzamiko už mi přijde příliš výrazné, ocet je tam jen na doplnění chuti a taky částečně kvůli konzervaci.

  26. Zdravím, doufám , že se máte všichni dobře a jste zdraví. My doma také neradi plýtváme. Ze starého chleba dělám třeba polévku a z jablečných slupek výborný čaj – v kombinaci se šípky je to bomba. Ovšem co se mrkvové natě týká, tak to jsme bez šance, protože tu všechnu zbaští naše morčátka 😀

  27. Drahomira says:

    Ó děkuji, zrovna sklizim svoji mrkev ze zahrádky. Je poněkud baby, ale nať má parádní. Tak jako na zavolanou super zajimavej recept.

  28. Margita says:

    To mě mrzí. Již mám mrkev uskladněnou a nať jsem vyhodila. Mám však na zahrádce ještě celer, použiji celerové natě, příp. vemu z mrazničky natě petrželové. Určitě vyzkouším. Děkuji

  29. Ahoj Flo. Díky za dobrý nápad co s mrkvovou natí. Právě sklíme vlastní mrkvičku. Většinou jsme nať použili na pesto.
    Co se týče plýtvání, tak vše posuzuji podle kvality. S tím, co sklidím na zahrádce, problém nemám. Tam se dá použít cokoliv. Ale u kupovaných váhám. Právě v natích, listech a šlupkách je koncentrováno nejvíce různé chemie pro ochranu rostlin a ovoce. Tak nevím co je lepší. Zda nic nevyhodit, za každou, nebo použít jen to, o čem jsem přesvědčen, že je to zdravé.

  30. Ladislav says:

    Ahoj všichni-pokut se jedná o vyhazování zbytku tak na rozdíl od mé ženy jsem celkem šetřivý žena když si zkontroluje datum spotřeby tak je schopná vyhodit všechno ten den ,kdy platí.Dočetl jsem se,že některé potraviny se můžou používat i po datu spotřeby po nějakou dobu.Co se týká toho receptu tak nevím nevím jestli s tím uspěji.

  31. Milá Flo,vypadá to moc dobře,jen nemám ráda pálivé,musí tam být to chili?

    1. Dagmaro, tak vyzkoušejte jedno s chilli a druhé bez. Právě jsem to takto udělal. Děti u nás také pálivé moc nemusí.

  32. Pardon chilli:)

  33. Ahoj!
    Dík za recept! Určitě vyzkouším!
    Zní to dobře. Tady u nás sleduji “Chopped” a tam vždycky soutěží 4 kuchaři. Musí udělat předkrm, hlavní jídlo a pak desert. V zakrytým košíku mají ingredience, se který musí použit!! Je to pěknej oříšek. Protože ty ingredience jsou vždycky bláznivé a nejdou dohromady. Já, když to sleduji, tak bych byla “Chopped” hned při prvním kole!!! Velmi často jsem ani nevěděla, a nejen já, ale i ti kuchtíci, co vlastně ty ingredience jsou a jak chutnají!!! Tam často slyším, že budou dělat chimichuri.
    Tak to jen tak “na okraj”! ?
    Moc zdravím!!

  34. Vzhledem k tomu, že jsem šetřilka, tak jsem dneska zkusila zužitkovat pyré, co zbylo v cedníku při výrobě jablečného moštu. Tedy ne že všeho. Podotýkám, že zavařeného jablečného pyré a povidel mám dost. Zkusila jsem upéct sušenky z toho zbylého pyré, ale od oka, protože jsem nenašla recept, ve kterém by pyré bylo použito. Základem bylo pyré, přidala jsem ovesné vločky, med, ořechy, rozinky, brusinky, čokoládu, máslo, špaldovou mouku, skořici, sodu. S těstem se hůř pracovalo, ale vyzrála jsem na něj, nakonec dostalo tvar koka sušenek, kousky jsem rozmáčkla vidličkou. Po upečení uvnitř vláčné, ale spíš jako malinkatý dalamánek. Nemáte někdo dobrý recept právě s pyré? Byla bych moc ráda. Děkuji předem.

  35. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    opět zajímavý recept, jen ta mrkvová nať mi tam nesedí. U nás se vždy vyhazovala, nebo dávala králíkům. Zůstanu u petrželové natě.

  36. No a jak ten test nakonec dopadl? Tipuji palec nahoru. 🙂

  37. Ahoj, Flo,
    hlásím, že u mě organické zbytky 0. 00
    Mám vermikompostér, tam dám vše rostlinného původu, spíš mám někdy problém ty žížalky nakrmit, protože nevaříme denně. Kompost přijde pod kytky, žížalí voda na kytky.
    Co se týče zbytků masa a kostí, to zpracují pejsci, bílé pečivo čeká na strouhanku, skořápky a zbytky jídla dávám kamarádce, to zpracují slepičky.
    Vyhodím třeba pecky že švestek, nebo tak nějak. Spíš mě prudí pořád běhat s tříděným odpadem, ale to je spíš jen vtip a jiná kapitola.

  38. Marie Koudelková says:

    Milá Florentýnko…Tohle je pro mně něco nového a ráda bych vyzkoušela. Já se taky snažím vše ze zahrady zpracovat a využít. Jenže teďka škoda! Mrkev i petržel mám už sklizené.
    Jedinou nať mám ještě z celeru, ale o tomto nepíšeš. Takže si recept uložím na
    příští rok.

  39. Ahoj Flo, zrovna v těchto dnech sklízím mrkvičku a tak ten tvůj nápad vyzkouším, petržel se mi letos nepodařlo vypěstovat a tak někdy příště. Z kupované zeleniny bych si na to netroufla. přeji krásné podzimní dny všem a at koronavir brzy zmizí!

  40. Ahoj Jani. Moc děkuji za recept, určitě vyzkouším – obě varianty, z mrkvové i petrželové natě. Díky moc. Zuzka

  41. Ahoj Jani,
    vypadá to velmi lákavě. Mrkve mám na zahrádce dost tak to hned vyzkouším. Věřím, že zkouška dopadla na výbornou a Ty jsi postoupila do dalšího kola. Další prima kulinářské nápady a spoustu pohody i v těchto chmurných podzimních dnech přeje Pavel.

  42. Vlaďka says:

    U nás už několik let mixujeme/drtíme olámané česnekové květy, smícháme se solí a používáme na ochucení masa i polévek, dresingů, omáček… Občas mě trápí žlučník, takže s česnekem musím velmi opatrně, ale toto se ukázalo, jako příjemná náhrada – česnekově zavoní, ale je jemnější a k mému žlučníku šetrnější. Stopky bez květu občas ukládám do mrazáku ve velikosti zelených fazolek do omáčky. Následně je používám podobně jako fazolky- povařím v polévce nebo orestuji na másle či olivovém oleji jako přílohu k jídlu 😉

  43. To vypadá sakra dobře!!! Palec nahoru, smajlík neumím.

    Mimochodem k těm odpadům z kuchyně, co bylo psáno v debatě výše. Jsem zvědav, který právník se jednou do toho pustí (já nevím jak) a pošle výrobce (dodavatele) potravin k soudu za ty neskutečný, absurdní obaly, který barvičkami a metráky plastu prodávají cokoliv, jen aby to vypadalo. Zlatej salám do papíru a flákota taky, do vlastní tašky.
    Před rokem měli všichni novináři pusy plný ekologie, ale dnes se obědy pro firmy jinak než v plastových jednotlivých porcích nedodají (pokud není vlastní výroba). Víno se mluví, voda pije. Jsme na tom hůř než před rokem. Sorry za tenhle povzdech, ale už mě to nebaví předstírat, jak směřujemek úžasným, zářným eko zítřkům. Nesměřujeme. Mrkvové čirimuri je víc eko. C.

    [Pozn. od Flo: všechny tři politické vsuvky a narážky jsem, Codo, vymazala, nepatří to sem. A některá slova jsem zmírnila, jinak bych musela vymazat celý komentář.].

  44. Co v kuchyni vypadá jako odpad a přitom se dá využít? Zrovna včera jsem po 20měsíční dceři dojídala špagety na zemi pod stolem. 😀 O mrkvi ani nemluvim – tu má hrozně ráda, ale neumí ji rozkousat, tak jí jen ukusuje a trousí po obýváku.

  45. julianna says:

    zajímavé jak seženu mrkev s natí(před týdnem jsem vyhodila) tak zkusím děkuji Flo nové vydání Řezníka je moc pěkně mám to pr dceru k svátku mi stačí to první vydání

  46. Pokud jde o mrkvovou nať – když se vaří kroupy třeba na kočičí svatbu, tak se právě nať z mrkve přidává do vody, po uvaření se odstraní, neuvěřitelně to změní chuť krup k lepšímu. Myslím že by to mohlo fungovat i s rýží.

    Pokud jde o využití zbytků potravin – máme třístupňový systém – první stupeň naše psí holky a kocour, druhý slepice, třetí kompost. Zajímavé je, že pokud holkám nejedou psí granule, tak se o ně poperou slepice, Slepice občas pustím na zeleninovou zahradu, aby mi jí pomohly odhmyzit.

    Hodně zelených natí, bylinek a listů jako jahodník nebo rybíz, ze zahrádky suším v sušičce, ale i rybízové kuličky, maliny, višně, z těch je výborný čaj.

    Koupila jsem si na jaře „chytrou zahrádku Klarstein“ je to vlastně hydroponický systém, který umožňuje nejen mít doma čerstvé bylinky, ale já jsem ho použila na jaře na rychlé vypěstování sazenic rajčat a paprik. Minirajčata mi v tom plodí dodnes, a protože tam zůstalo místo, tak jsem do prázdných košíčků dala cibuli, která na zahradě moc nevyrostla a také dolní část porku s kořeny, krásně obojí vystartovalo a mám dost natě. Teď chci přes zimu vyzkoušet hydroponické pěstování okurek a další zeleniny v hydroponickém květináči. Jak říká můj manžel: „kdo si hraje, nezlobí“ :-))))

  47. Ahoj Flo,
    právě jsem dala hotovou skleničku do lednice, vypadá to moc dobře. Rozumím tomu správně, že tam není vůbec sůl? Jsem ráda, že se dá takhle využít nať, já ji používám i do polévek, vývarů a tak. Hezký víkend 🙂

  48. Alžběta says:

    Skvělé,to určitě vyzkouším.

  49. Marie F says:

    Dobrý den. Taky vyzkouším, ještě máme na zahrádce mrkev. Děláme si jablečný ocet ze všech malých a vyřazených jablek. Umyjeme, vykrojíme jen stopku a „šušínek“ ,a co je špatné, nastrouháme nahrubo i se slupkou a jadřincem. Dáme do 4litrovek asi půl sklinky nebo nad , dolijeme vodou z kohoutku, ale ne plné. Zakryjeme a necháme kvasit. Každý den promíchat. Až přestanou jabka kvasit (nejsou bublinky a dělá se třeba kříst -bílá pěna), přecedíme ocet a necháme ve skle další dobu stát, pak stočíme jednou nebo 2x do 4litrovky, nakonec do sklinek. Vydrží roky, i když je někdy kalný, není to na závadu. Do salátů nepoužíváme jiný ocet než tento.

  50. Dalo by se použit cilantro – obdoba petržele – typické pro jihoamerické jídla. Překlad do češtiny neznám .

    1. V češtině je to koriandrová nať. Vyzkoušené to s ní nemám, myslím, že s ní chimichurri dostane úplně jiné grády.

  51. Po letech vaření už moc neupotřebitelných zbytků nemám, vyhazuju toho dost málo. Brambory, okurky, cukety, lilky či jablka používám většinou i se slupkou. Jinak lze z jablečných slupek a ohryzků uvařit želé nebo přímo pektin – to jsem ještě nezkoušela.
    Taky se vaří polévka z ředkvičkového listí, je docela dobrá. Problém je pro mě spíš sehnat to čerstvé listí, což platí i o uvedené nati z mrkve.

    Odřezky masa krom nejedlých a nečistých kousků třeba kuřecí kůže nechám dusit s masem, pak se může sníst nebo vyhodit. I kůže ze slaniny se dobře použije. Jen nevyvařuju kosti z masa, které už někdo jedl…

    Když potravina po datu spotřeby není viditelně něčím napadená, nemá jinou chuť, vůni či barvu, byla celou dobu v lednici, nemá porušený obal, používám ji normálně (a už i záměrně si nakoupím zásobu) dál, třeba máslo několik měsíců po datu je úplně stejné a divili byste se, že i zakysaná smetana nebo jogurt. Pozor jen na ryby, čerstvé maso, uzeniny a sýry. Ale představa, že jeden den je jídlo poživatelné a hned ten následující se stane jedovatým, je, mírně řečeno, naivní.

    Občas se mi zkazí nějaká zelenina, když na ni zapomenu, to samé třeba se zbytkem rýže. Brambory většinou do něčeho přidám – do chleba nebo kynutého těsta, do pomazánky, můžou se udělat placky.

    Při všelijakých nečekaných událostech zas může připravené jídlo zbýt, tak je třeba ho rychle zmrazit, rozdat a podobně, aby se nezkazilo. Takový výpadek elektřiny v teplém počasí je pěkná pohroma, když je lednice zaplněná…

  52. jaroslav says:

    Dobry nápad – díky Nevíš jak se dělá domácí „bujón “ z nastrouhané zeleniny a soli, který vydrží díky vysušení v troubě i rok a více ? Díky za odp. zdr. ad

    1. Ano, dělám na pánvi:Bujónová zeleninová pasta

      Upravila jsem si recept od Benedetty. Nakrouhala jsem kilo polévkové zeleniny, může být i kus cukety, kedlubna, kapusta, houba, pór, zbylé zelené natě, rajče…víc druhů dá lepší chuť. Restovala jsem na pár lžicích oleje tak 20 minut, přidala sůl (100 g) a dál restovala ještě asi 10 minut, až vše změklo, pak jsem tyčákem vytvořila pastu, aby byla co nejjemnější, a trochu ji na pánvi dosušila. Bylo jí kolem půl kila. Ve skleničkách v lednici vydrží jistě 3 týdny, mimo ni cca 1-2. Nejlépe je vše zasterilovat, tedy povařit 20 minut ty malé skleničky ve vodě, to vydrží dlouho, určitě než se spotřebuje.. Může se dát i zmrazit. Na jednu porci zeleninové polévky jsem dala lžíci pasty. S nějakou zavářkou je to taky super rychlovka, ale pozor, neudělá se průhledný vývar, ta zelenina v něm všechna pořád je. Do polévek, omáček a dalších jídel se však hodí přenáramně. Skvělý polotovar, žádné přidané zbytečnosti.

  53. Děkuji za recept. Bohužel, zeleninu ze zahrady už mám sklizenou, jako většina 🙂 Ale lze sehnat v obchodě mrkev i petržel s natí, takže už je mám připsané v nákupním seznamu.
    Já jsem letos objevila pesto z česnekových výhonků. Je to neskutečná dobrota. Vrcholky z výhonků jsem zamrazila a používám je především do vývarů. Česnekové výhonky jsou velmi aromatické, rozhodně je nevyhazujte!

  54. Věrka says:

    Včera jsem si, Jani, udělala tak hezky, že se musím o tu radost podělit. Uvařila jsem dýňovku podle tvého předposledního receptu a mezi tím se vrhla na chimichurri. V pátek jsem se těšila, že si na trhu koupím mrkev s natí, ale trhy nebyly, tak jsem v Bille pořídila hezký svazek kudrnky. Tu jsem doplnila česnekem, čerstvými papričkami, čerstvou dobromyslí (mám jí celý keř) a olejem z ostropestřece. Mana nebeská! Ještě jsem zlikvidovala kontejnerek bazalky, už jí, chudince, byla na balkóně zima a tu jsem zkamarádila se stejnými ingrediencemi, jen olejem olivovým. Dali jsme si lžíci navrch na tu dýňovku a věř mi, pohádka podzimu. No a k tomu jsem se ještě vyblbla s domácím ajvarem…
    Moc děkuju za tvé nápady, které mi dělajjí tak dobře v téhle době, řekla bych, nepříliš hezké.

  55. Dobrý den, jde to udělat i bez česneku? Vypadá to lákavě, ale já bohužel nemůžu česnek v žádné úpravě. Děkuji Eva

    1. Evi, já bych řekla, že česnek je tam dost zásadní. Asi bych to bez něj nedělala a spíš zkusila z mrkvové natě třeba pesto.

  56. Šárka says:

    Už název napovídá že to bude zajímavé, pesto z bazalky je výborné tento recept z naťe z přídavkem chili také vyzkouším. Děkuji za recept.

  57. Tak dnes chimichurri uděláno-už se těším na ochutnání!!!…a moc děkuji za všechny recepty,už vařím jen podle vás a vše je moc chutné!!….včera byla rajská podle receptu a také jablkové kompoty byly několikrát,vždy,když dovezeme pár jablíček ze zahrady…Díky!

  58. Výborné téma, ráda si pročtu komentáře abych se inspirovala, také se snažím minimalizovat odpad v kuchyni. Z natí ráda dělám i pesto, děti mu říkají chocholaté. 🙂 Také dělám třeba “zbytkový vývar” – schovávám si odřezky zeleniny, kosti od pečeného masa, stonky od petrželky atd. do pytlíčku v mrazáku a když se naplní, tak z toho udělám vývar.

  59. Mrkvové natě má být skutečně jen 20 gramů?

    1. Ano, i těch 20 g je pěkná hromádka.

  60. To je bezvadný nápad i tipy v komentářích.
    Já sbírám do mrazáku tvrdé konce od parmezánů, protože jsem kdysi četla nějaký tip na jejich využití, ale úplně jsem zapomněla, co to bylo :/ Nevyužíváte je někdo? Možná je hodím do vývaru nebo základu do nějaké sýrové omáčky…

  61. Marcela says:

    Milá Fló.
    Já jsem se k tomuto receptu dostala až dnes. Uděláno a zítra vyzkouším. Už se těším.
    Mám ještě nějaké zbytky natí z mrkve a petržele, tak další várka bude z obojího.
    Pesta už mám na několik způsobů, něco už je i v mrazáku.
    Překvapilo mě, kolik z nás umí upotřebit veškerý odpad ze zeleniny. Já zrovna vařím zeleninový vývar. Vždy si všechny odkrojky schovávám do lednice a o víkendu uvařím. Horké pak dám do sklenic na zašroubování, otočím dnem vzhůru a po vychladnutí uložím do lednice. Během týdne ho stejně spotřebuju na veškeré vaření. Ale vydrží i dýl.
    V troubě mám jablíčka, budou z nich povidla a sušička jede také na plný výkon. Miluju tyhle dny, kdy zpracovávám co se dá. A hlavně, barákem to tak krásně voní….
    Všem vám přeji, ať se vám v té dnešní době mooooc daří.
    A hodně úspěchu ve vaření.

  62. Markéta says:

    Zdravím všechny,
    co se týká využití celé zeleniny. U mě jsou to ředkvičkové listy. Dělám z nich pesto. Je to z nich výborné.
    Hrst ředkvičkových listů, dýňová semínka, oliv.olej, česnek, parmezán a pro větší šmrnc (a když mám) pár bazalkových lístků. Rozmixovat a hotovo:)

  63. Výborné. Teprve teď jsem to udělala – sklidila jsem poslední zbytky mrkve . Úžasné a do podzimního počasí chuť správně naladěná. Udělala jsem jednu dávku, je toho MALIČKO. Zítra udělám ze zbylých natí. Mám jeden bio celer i s natí, tak zkusím i to.
    JAK DLOUHO MI TO VYDRŽÍ V LEDNICI, když to hned nesníme a budu mít více skleniček?

  64. Eliška says:

    Děkuji všem za obohacující nápady! A hlavně Flo, že tu toto téma otevřela! U nás se jídlo nikdy nevyhazovalo, máma vždycky hlídala, aby se někdo našel, kdo to dojí (většinou táta); u mého muže to tak ale nebylo, takže v naší domácnosti jsem to většinou já, kdo i když nemůže, tu poslední bramboru do sebe natlačí. Spíš se stává, že se něco nestihne spotřebovat nebo se zapomene v lednici, tak to pak končí na kompostu. Pečivo jsme ještě donedávna vždycky (jako že opravdu vždycky) dojedli, protože v trojobalu nesmažím, ale sousedi si na jaře pořídili slepičky, takže teď už nejsem tak urputná a občas jim dáme.
    Listy z červené řepy dáváme běžně do polívky, ale z mrkve jsem ještě nic nezkoušela, i když jsem už slyšela o pestu. Ale před pár lety byly Velikonoce nějak moc brzy, tak švagrová vyřešila nouzi o zelené do nádivky natí z ředkviček – prý to bylo jediné zelené, co v obchodě měli. Já se už leta chystám na jarní pampeliškový salát (znám ze Slovinska), ale zatím mi ty pampelišky vždycky dřív vykvetly.
    Každopádně díky za tip na zpracování slupek od zeleniny (to jsem dosud vždycky dávala na kompost) a za tip na domácí jablečný ocet. Slupky z cibule ale do polívky nedávám, to už je moje hranice. Radši je schovám na velikonoční barvení vajíček.
    A abych přidala svou trošku do mlýna – občas mi přezraje nějaké ovoce, když ho včas nedám dětem nebo sama nedojím, tak z hnědých banánů, vloček, vajíčka a rozinek dělám buchtu a měkkou hrušku nebo přezrálé jablko přidávám do těsta na jogurtovou/kefírovou buchtu. Jo a tu často dělám ze zkyslého mléka. A když zkysne moc, ještě ho trochu zahřeju a je tvaroh (ale kupuju jen mlíko z mlíkomatu, s krabicovým by tohle asi nešlo).

  65. Tak toto vůbec neznám.Může to být dobré. Byla jsem teď v lázních a tak pročítám recepty se zpožděním. Určitě to vyzkouším.Jsem teď odpočatá a tak mohu vyrábět. Zdraví Marie

  66. vyzkoušela jsem až dnes, je to s tím chilli opravdu ďábelské. Jen jsem se chtěla zeptat, jestli tam nepřidat kousek soli? díky za odpověď.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close