Je jim úplně jedno, jestli je budete nazývat marshmallows, maršmelouny nebo žužu. Budou naprosto fantastické bez ohledu na název. Budou vaše domácí. Budou návykové. Budou nekonečně trvanlivé (to je samozřejmě velký omyl zakládající se na předpokladu, že neochutnáte ani jeden kousek). Budete se znovu a znovu omlouvat, že za to nemůžete (další velký omyl, způsobený ochutnáním prvního kousku).
Nevím, proč jsem na domácí marshmallows přikývla až letos, ale teď už vám můžu ze své čerstvé zkušenosti říct – dejte si pozor. Dejte si sakra velký pozor. Jak se do nich jednou pustíte, už nepřestanete.
Domácí marshmallows jsou zcela nenáročné na suroviny a tedy levné, nenáročné na práci a tedy snadné, a jedinou vzácnější ingrediencí je důslednost v dodržení postupu. Pokud ji ze sebe dokážete vydolovat, budete se nad výsledkem rozplývat stejně, jako se jednotlivé kousky marshmallows rozplynou v hrnku horké čokolády.
Domácí marshmallows krok za krokem
Abyste si udělali představu, jak domácí marshmallows vznikají, zkráceně naznačím, než se pustím do rozhodujících detailů:
To se vezme prášková želatina a nechá se nabobtnat v trošce vody. V kastrůlku se zatím svaří cukr s vodou na hustý sirup a ten se následně zašlehá k želatině, takže ji svým teplem rozpustí. Pokračováním ve šlehání vznikne velmi hutná a objemná pěna, která po ztuhnutí a rozkrájení dá vzniknout nové závislosti.
Ale jak jsem uvedla, nezáleží pouze na tom, kolik se čeho smíchá, ale jakým postupem se to smíchá, takže zdůrazním pět klíčových detailů, bez kterých vám to dost možná nevyjde.
1. Nabobtnání želatiny
Kdybyste vzali práškovou želatinu a nasypali ji do horkého cukrového sirupu, vzniknou hrudky, protože v teple začne želatina bobtat dost nekontrolovaně.
Želatina se zásadně dává nabobtnat do studené vody. Nesmíte ji však do vody naráz hrknout, ale pěkně pomaličku jí poprášit hladinu vody v misce.
Víc o práci s práškovou želatinou píšu v tomto receptu:
Zrcadlová poleva
Pokud se vám chce zeptat, zda je nějaký rozdíl mezi práškovou a plátkovou želatinou, tak ano, je. U plátkové želatiny se nedá tak dobře kontrolovat množství tekutiny, což je v případě tohoto receptu klíčové.
2. Svaření cukru na správný stupeň
Na vaření cukru s vodou je postavena polovina cukrářské vědy.
Když smícháte cukr s vodou a začnete je společně zahřívat, cukr se ve vodě postupně všechen rozpustí. Vznikne úplně obyčejný cukrový sirup. Když ho budete dál vařit, odpařující voda způsobí, že se bude stále zvyšovat koncentrace cukru v sirupu. A tak to bude pokračovat stále dál, vody bude ubývat, až nakonec nezůstane v kastrůlku vůbec žádná, zato sypký cukr se přemění na horoucí, tekutý karamel – finální stádium svařování cukru s vodou. Potom už se to může jenom spálit.
Jak se voda postupně odpařuje, mění se vlastnosti sirupu, zejména hustota a elasticita, ale i teplota, protože stoupá bod varu sirupu. Cukráři dovedou odlišit několik stupňů svařování cukru a hezky přitom popsat, jak se jednotlivé stupně chovají a jak se od sebe liší.
I o tomto tématu už jsem psala, takže pokud vás to blíže zajímá, odkážu vás na tento recept:
Sněhové pusinky
Najdete v něm sedm stupňů svařování cukru a v podstatě vám stačí vědět, že na výrobu domácích marshmallows budete muset svařit cukr na pátý ze sedmi stupňů, tedy to bude trochu trvat a je třeba u toho být ve střehu.
3. Zabránění opětovné krystalizaci cukru
Při svařování cukru na některý z posledních stupňů se vyskytuje jedna obtíž, kterou budete muset překonat. A ta obtíž se jmenuje opětovná krystalizace cukru.
Nevím, zda jste někdy byli na exkurzi v cukrovaru nebo jste se do nějakého sami vloudili jako já, ale u tohoto receptu se hodí aspoň trochu tušit, jak krystalický cukr vzniká. Zjednodušeně bych to popsala takto: Ze surové cukrové řepy se získá sladká šťáva, ta se vyčistí, svaří hodně nahusto, a pak se v ní nastartuje krystalizace. Stačí do ní přisypat nějaká krystalizační jádra, která spustí krystalizaci v celém jejím objemu. Dřív se na to používala část cukru vyrobená v některé z předchozích dávek, ale moderní věda přišla s mnohem úspornějším řešením. Je to jakýsi mikrokrystalický zázrak, kterého stačí jen maličké množství na celý jeden tank hustého řepného sirupu.
To, co spustilo krystalizaci, je samozřejmě přítomno i doma v každém sáčku s cukrem. Takže když rozpustíte cukr ve vodě, začnete ho zahřívat, míchat a odpařovat až do stavu, kdy už skoro žádná voda v kastrůlku nezbývá, klidně se může krystalizace spustit znovu sama od sebe a cukrový rozvar se vám z ničeno nic promění na hromadu bílého horkého a poněkud vlhkého prášku. Když budete pokračovat v zahřívání, vyrobíte karamel, bohužel ale přeskočíte ten stupeň, který je potřeba na přípravu marshmallows.
Chci tím vším říct, že vám cukr při svařování nesmí za žádných okolností zkrystalizovat zpátky. Pokud by se vám to stalo, je potřeba opatrně přilít vodu (je to horké, hned se jí část prudce odpaří), cukr rozpustit a začít svařovat v podstatě znovu.
(Mimochodem podobný úraz se stává, když třeba vaříte cukrový sirup na čokoládovou polevu podle mého receptu na Sacher dort a přeženete to s vařením.)
Pokud se chcete krystalizaci v posledních minutách svařování vyhnout, snažte se:
- sirupem nemíchat,
- nedopustit, aby vám do něj spadlo nějaké zatoulané zrnko cukru,
- nedovolit, aby vám do něj spadla nějaká zatoulaná kapka vody (třeba ze lžíce, až budete dělat test, zda je cukr dost uvařen – budu o tom psát za chvíli).
I tak je to občas sázka do loterie, takže je lepší si to ještě pojistit, abyste vařili na jistotu. Když k cukru a vodě přidáte do vaření nějakou jinou podobu cukru, která je za pokojové teploty tekutá, máte to v podstatě v kapse. Použít se dá ledacos: agávový sirup, javorový sirup, med (pokud vám nevadí, že ho vystavíte vysoké teplotě), golden syrup, glukózový sirup a tak podobně. Diabetické sirupy bez skutečného cukru samozřejmě takto fungovat nebudou. Já na tyhle účely ráda používám agávový sirup, protože je chuťově nevtíravý a dá se běžně sehnat, anebo golden syrup z obchodů se zahraničními potravinami.
Pravidla, jak zabránit krystalizaci, ale platí i nadále, nemyslete si. Takže pokud možno nemíchat a pozor na to, aby se nic nedostalo do kastrůlku.
4. Správný stupeň svaření cukru
Cukr s vodou svařujte kontrolovaně. Tedy ani překotně, ani moc pomalu. Jak se bude voda odpařovat, bude zcela jistě potřeba snižovat teplotu plotýnky, tak na to myslete. Sirup musí viditelně bublat a vřít, ale nesmí se pokoušet utéct z kastrůlku nebo se jenom líně převalovat.
Abyste nemuseli směsí cukru a vody míchat, a přesto měli jistotu, že se všechen cukr rozpustí, vařte sirup první 2-3 minuty zakrytý pokličkou. Působení vodní páry shora zajistí, že se rozpustí i krystalky cukru uvízlé po stranách, takže později nebudou škodit.
Vedle kastrůlku s cukrovým sirupem položte misku se studenou vodou. Budete v ní dělat test, zda je cukr už uvařený dost. Každých pět minut smočte do horkého sirupu čisté a suché držadlo lžíce a pak ho ponořte do studené vody. Nejprve se na lžíci sirup vůbec neudrží, ale jak bude čas postupovat dál, bude cukrová hmota na lžíci zůstávat. Ani se nerozpustí, ani nikam nesteče. Zkuste se teplé (nikoli horké) hmoty, která ulpěla na lžíci, dotknout, případně ji vzít mezi prsty. Bude-li tvárná jako lepkavá plastelína nebo jako výtvarnická guma na gumování, dosáhli jste cílového stádia a můžete sirup konečně přestat vařit.
Celkem vám svařování tím tempem, které jsem popsala, a v malém kastrůlku, bude trvat 25-30 minut. Ve větší nádobě nebo v pánvi to půjde rychleji, ale zase méně kontrolovaně.
5. Zchladnutí cukru před přilitím k želatině
Pokud znáte práci s želatinou, tak víte, že jí nesvědčí velké zahřátí, neboť v horku ztrácí část svých želírovacích schopností. Nalít tedy velmi horký svařený cukrový sirup k nabobtnané želatině nemusí vést ke zdárnému výsledku.
Osvědčilo se mi svařený cukrový sirup postavit na hodně mokrou, studenou utěrku a nechat ho 3 minuty po dovaření odpočívat, tím zchladne pod 100 stupňů. Také přilévání k želatině dělám co nejpomaleji, aby sirup stékal do nádoby robota velice tenoučkým pramínkem. Přitom nechávám směs neustále promíchávat šlehací metlou robota.
Robot může nejprve pracovat na nízký stupeň, ale po dokončení přilévání cukru je potřeba zvýšit rychlost zhruba na třetinu a takto vydržet šlehat 2 minuty. Během této doby směs zesvětlá a vznikne řídká pěna. Pak zvýšíte rychlost ještě trochu a po dalších 2-3 minutách můžete prohlásit, že máte fantastickou, nadýchanou, hustou a dechberoucí směs na domácí marshmallows. Vypadá takto nějak:
Nakonec ještě tuto směs ochuťte, případně obarvěte několika málo kapkami gelového barviva.
Jelikož jsem při přípravě použila přírodní třtinový cukr (v poměru 1:2 s rafinovaným řepným), dostala jsem směs světle hnědé barvy, takže jsem na dochucení přidala 50 g hořké rozpuštěné čokolády. Směs tak sice maličko přišla o objem a nadýchanost, ale co se týká chuti, neznám lepší marshmallows.
Varovnání jste dostali hned na úvod, takže už zbývá jen dodat recept.
Ještě malý potřeh na závěr. Jak asi tušíte, bez samostatně stojícího kuchyňského robota nemá smysl se do výroby domácích marshmallows pouštět, ručně se to nedá takhle krásně našlehat a utáhnout. O tom, jakého robota používám a proč, a taky slevový kód na jeho pořízení, najdete v tomto mém jiném článku:
Housky na hamburgery
Suroviny
- 375 g krupicového cukru (můžete použít i třtinový, případně ho namíchat s řepným)
- 90 g agávového sirupu
- 20 g práškové želatiny (obvykle je to přesně jedno balení)
- 2-3 kapky vanilkového extraktu
- 1 lžíce rostlinného oleje
- 50 g moučkového cukru
- 25 g kukuřičného škrobu
Postup
- Do mísy kuchyňského robota nalijte 100 ml studené vody a na hladinu postupně a jemně rozsypte všechnu želatinu. Nechte nabobtnat.
- Do kastrůlku odměřte cukr, agávový sirup (husté věci se lépe odměřují na váze, než přes objem, proto ho uvádím v gramech) a 120 ml studené vody. Jednou nebo dvakrát lžící promíchejte, postavte na plotýnku, zapněte ji na střední výkon a přiveďte k varu. Jakmile směs začne vřít, zakryjte ji poklicí, trochu uberte žár a vařte 2 minuty, až se všechen cukr rozpustí.
- Sejměte poklici a dál cukrovou směs zahřívejte, nechte znatelně bublat a odpařovat. Nemíchejte, nijak do dění uvnitř kastrůlku nezasahujte.
- Cukr je potřeba svařit poměrně nahusto, bude to trvat 20-30 minut podle velikosti kastrůlku a intenzity tepla. Každých pět minut do něj ponořte čisté a suché držadlo lžíce a hned ho zchlaďte v misce se studenou vodou. Jakmile cukr přestane stékat, ale zůstane na držadle a vytvoří na něm tvárnou lepkavou hmotu, která se dá hníst, sirup odstavte a nechte ho 3 minuty zchladnout na mokré utěrce.
- Teplý cukrový rozvar co nejtenčím praménkem a opravdu pomalu přilévejte do mísy k nabobtnané želatině a nechte přitom robota šlehat nízkou rychlostí. Až přilijete všechen svařený cukr, trochu zvyšte rychlost robota a dál šlehejte 2 minuty, směs zesvětlá a zhoustne na tekoucí pěnu.
- Ještě trochu zvyšte otáčky robota, takže budou zhruba na polovině maximální rychlosti, a šlehejte další asi 3 minuty, až směs znatelně ztratí teplo, nabude výrazně na objemu a hlavně pořádně zhoustne. Nakonec ještě kratičce zašlehejte vanilkový extrakt, ale dál už ve šlehání nepokračujte, dostali byste příliš tuhý výsledek.
- Zatímco se směs v poslední fázi šlehá, připravte si hranatou nádobu velkou zhruba 25 x 25 cm, vyložte ji papírem na pečení a ten ještě potřete trochou oleje.
- Vyšlehanou směs nalijte do připravené nádoby a rozetřete ji stěrkou, kterou jste si taky potřeli trochou oleje – je to prevence proti lepení. Uložte do lednice aspoň na 4 hodiny ztuhnout.
- Smíchejte cukr se škrobem. Krájecí podložku touto směsí lehce posypte, vyklopte na ni zatuhlou hmotu a rozkrájejte na libovolné tvary velkým, ostrým nožem, opět trochu potřeným olejem, aby se k němu hmota při krájení nelepila. Jelikož se kousky marshmallows mají tendenci k sobě přilepovat, obalte je ve směsi cukru a škrobu a co nejdůkladněji oklepejte.
- Skladujte uzavřené a pečlivě schované – stejně jako všechny jiné nebezpečné věci.
Poznámky, rady, nápady:
Pro čokoládovou verzi nahraďte vanilkový extrakt 50 g hořké rozpuštěné čokolády a ve směsi na obalování zaměňte 10 g kukuřičného škrobu za práškové kakao.
Milá Flo,
skvělý recept jako na zavolaní, zrovna přemýšlím čím dětem naplnit adventní kalendář, tenhle recept budu muset zkusit.
Děkuji za inspiraci
L
Aaaaaach, Jani! Hned jsem tvoji zprávu načrtla svým dcerkám a ještě dnes objednáváme suroviny.
Tyhle vánoce budou netradiční ve více rovinách 🙂 Zrovna sušíme arménský sudžuch (zhruba ořechy na niti v sušené vinné želatině). Doděláme ho a vlítneme na marshmallows. Děkujeme!
Prozradíte prosím recept na arménský sudžuch – zni to velice lákavě
No, tak je mi jasné, kdo je u nás sež….. pardon, sní ;-). Zkusím, ale bojím bojím, jak to pak budu shazovat :-D. Krásný konec listopadu a hezkou první Adventní neděli, Flo. Zdraví Marcela
Moc a moc děkuji za recept, neboť jsem mlsně okukovala proceduru na zahraničních pořadech o vaření, ale odvahu na překlad případného receptu na webu jsem nenašla. Neovládám angličtinu, což při mém věku není nic divného (71). Takže ještě jednou moc děkuji, a pevně věřím, že to snad zvládnu. Jen tu práškovou želatinu musím dokoupit a pak hurá do akce. Přeji krásný adventní čas – Irena
Tak tento recept se mi moc líbí. Mám však otázku. Myslíte, že by se část vody dala nahradit čistou, třeba malinovou šťávou? Jestli ano, kam by jste ji přidávala? Do cukrového sirupu nebo k želatině? Děkuji
Když už, tak k želatině, vysoká teplota při vaření by malinovým šťávám moc neprospěla. Ale počítejte s tím, že se použitím sirupu vnese do směsi další cukr navíc, takže rovnováha z receptu přestane fungovat a výsledek já osobně určitě nezaručím.
Zdravím milá Flo, to jsem netušila, že takovou dobrotu bych mohla připravit doma. Určitě vyzkouším a budu dál občas trénovat 🙂
Hezký den Jana
Skvělé, blíží se Mikuláš, dáme se do toho. Ptám se jako Miroslava – CHCI ŽUŽU . To jsem v dětství milovala. Když se má nakonec ochutit čokoládou , myslela jsem, že bych přidala trochu domácího hustého sirupu – malinový, višňový, třešňový.. Ochutí a obarví.
RADA ASI NENÍ, ŽE?
Tak tentokrát jsem zcela v pohodě, tohle zboží mne nikdy ke konzumaci nelákalo.
Bezva! Hned jsem odskoušel. Tolik sladkého olizovaní zapatlaného nádobí jsem od dětství nazažil. Super!
Milá Florentýnko,
moc tě zdravím a děkuji za krásné čtení na které se každý čtvrtek těším. Musí to být ňamka tak to prostě musíme mít.
Přeji ti krásný advent a věřme že bude líp.Jana?
Zdravím, děkuji za recept. Chci se zeptat, když nemám doma žádnou jinou podobu cukru (agávový sirup, med), o kolik víc cukru musím na tento rozpis použít? Děkuji 🙂
APAGE SATANAS ! Dost, že mne nedostatek pohybu dostal na hranici „přescentury“, ještě takové pokušení, a to mi výhra v nejmenované soutěži přinesla krabici čokoládového nadělení, z opět nejmenované , špičkové pražské čokoládovny. Poněkud to vyvažuje další krabice, také skoro plná, proteinových pochoutek, o ty se dělím s „bábinou“. Doufám, že znalé příbuzenststvo si v období nejen Vánoc, ale i snad možných pětaosmdesátin patriarchy rodu uvědomí, že jsou i jiné chutě, než sladké…Dobrá klobása ve -z láskou našlapaném kyselém zelí- má také něco do sebe, žeáno?
Nicméně, recept, jako vždy, předám mladšímu a ještě mladšímu pokolení, kterážto mohou činit radost pokolení už nejmladšímu /pravnoučat je už šest/.
Pohodový Advent, též Vánoce a Nový i další roky /pokud bych se již k tomu v prosinci nedostal/, Tobě, milá Flo, celé rodině doma a rodině příznivců a členů klubu přeje Jarda
Tak právě jsi mne, milá Flo, zasahla rovnou do srdce…
Čtu, postupně jsem více a více zaujatá a nadšená a pak!
PŘIJDE TA RÁNA: nemám mixér, ani robota. Vlastním je tyčový mixér… Hmm, tak nic.
A nebo přece: heč, já jediná tady nesním kupu Maršmelounů ?!!!
Nikdy jsem to nezkusila, ale kvůli vnoučatům se pokusím. Nemám ještě všechny suroviny
ale chuť už ano a děti to milují. Díky za recept.
Zdravím Flo,
Nemůžu se dočkat až je připravím po tomhle receptu jsem všude pokukovala už pár let, ale teprve teď mu opravdu rozumím a s chutí do něj!
Ráda bych se zeptala, jaký model konkrétně máte od KitchenAidu? Chci si nechat udělat radost k NarozeninoVánocům a po pořádném robotovi toužebně vzdychám už delší dobu, tak ať mi nepořídí darovaného koně. ?
Evi, mám model 5KSM150, ale nevím, jak to odpovídá dnešním modelům. Přece jenom – je to držák a mám ho dooouho 🙂
Když nemám agávový sirup, co dát?
Med?
čekankový sirup?
Odpověď i podrobné vysvětlení procesu krystalizace je uvedeno v úvodním povídání před samotným receptem.
Čekankový ne, ten je prakticky bez cukru, Flo to tam zmiňuje.
To je dneska jednoduchý. Nemám robota a žužu mám ráda kyselý. Ale pustím se do vaječného koňaku.
Milá Jani, o tomto receptu, raději před rodinou pomlčím, protože bych asi stála pořád u plotny. Potají si to vyzkouším a uvidím. Díky je to úžasný recept, ahojky Zdena V.
Ahoj Flo.
Na vytouženou žužu si fáákt netroufám.
Iveta.
Dobrý večer . Šlo by to udělat ve vegetariánské verzi? Místo želatiny dat agar nebo pektin? Jak by se ta hmota pak chovala? Bohužel nemám mixer,ale i tak mne to zajímá . Děkuji
Zdravím, cukrárenské želé asi nebude to pravé ořechové, co?
Třeba tohle https://www.sladke-potreby.cz/dr–oetker-cukrarenske-zele-cervene–10-g/?gclid=EAIaIQobChMI0c6SuNug7QIV1u7tCh1QvAwUEAkYASABEgLp2PD_BwE
Odpověděl jste si sám 🙂 Stačí kouknout na složení.
Dobrý den Flo, a šlo by agávový sirup nahradit medem? Děti mají marshmallows rády, nejlépe grilovaný 🙂 (grilujeme na kameni). Mohla bych je překvapit domácími.
Diky.
Také budu zkoušet v malém a potají…? Jestli se povede, tak děcka budou nadšený!!!
Jako na zavolanou. Právě mi přistál na lince předvánoční dárek – robot Catler (můj úplně první v předdůchodovém věku, ale taky třeba váhu jsem nikdy nevlastnila) a o víkendu se ho chystám prověřit. Jíst to samozřejmě nebudu, ale ta radost okolí!
Jana přeje hezkou adventní neděli první
Jani,jsi kouzelnice. Toto se dá vyrobit doma? Pokusím se.
Přeji krásný advent a zdraví všem. Alča
Milá Florentýno,
děkuji za zajímavý recept, ale tohle mne nikdy ke konzumaci nelákalo.
Vlastimile, mluvíte mi z duše! 🙂
Ochutnal jsem to jednou asi v pěti, myslím. Takže já si s dovolením nedám.
Nicméně opět velmi dobře zpracovaný recept.
Milá Florentýnko,zaujal mě Tvůj receptík,poctivě jsem jej celý pročetla se vším všudy,ale nemám moc odvahu se do něj pustit,no uvidím,třeba ten cukr s vodou nějak uhlídám.Malá vnoučata již nemám,ale pokusím se.Měj se moc hezky,hodně zdraví celé rodince přeji,ostatní přijde samo zdraví Olga
Ahoj Flo, čerpám z tvých receptů a už dlouho jsem za ně nepoděkovala. Takže díky moc. Zkusila bych žužu,, ale kupovat kvůli tomu agavový sirup, pro který jinak nemám využití? už se tady někdo ptal, jestli a čím lze nahradit. Počkám na odpověď. a Tobě hezké svátky ve zdraví přeji.
Květa
Flo píse receptu, ze lze nahradit medem.
Brrrrrr.
Ale proč píšu. Malý dotaz prosím. Zvrhlá malá generace tyhle děsy napichuje na klacek a strká nad oheň. V takový chvíli je moje reakce asi stejná, jako když jsem viděl jedno dítko strkat prst do nosu a pak… no nic, prostě žaludek naruby. Ta otázka je jednoduchá: lze to opékání těch …dobrot… přežít?
Zatím alespoň zlomyslně navádím odrůstající puboše, aby okusili sušený hovězí na česneku, že nejlepší je napíchnutý mezi marsmelounama, krátce opečený nad ohněm, zlitý kečupem do bezvědomí a zapitý jahodovým šejkem z mekáče. Že to je prý vynikající a že Australani se po tom můžou utlouct (moc se splést nemůžu).
Pro vysvětlenou – pokouším se tím zabít víc much jednou ranou 😉
Nicméně otázka ohledně opékání jest míněna vážně. Díky.
Strkání prstů do nosu a následné strkání onoho prsti i s vyloveným obsahem do pusy neodsuzujte. Je to jeden z nejlepších způsobů pěstování imunity.
Tondo ne…prosím…
Díky za povídání, vyzkouším! M.
Ahoj všichni velice podařený úvod od Jany ale u nás by tohle žužu asi nemělo úspěch přejí ostatním ať se dílo podaří.
Ahoj Flo!
Díky za recept, vidím,že máme rovnaké nápady:))) Ja každé ráno lákam mini-marshmallowsami do caro kávy dcéru na distančnú výuku, a teraz domáce a navyše čokoládové budú fungovať ešte oveľa lepšie! Mimochodom, Tvoj odkaz -“Cielená výchova kuchárskeho potomstva” u nás funguje úplne dokonale. Moja dcéra si už objednala u mňa Tvoje knihy do výbavy, keď sa bude vydávať a ja ich už mám pre ňu pripravené, keby náhodou medzitým došli!(má desať rokov:)))Prajeme ti obe krásny advent!
Mohla bych se zeptat, jestli jde udělat i ovocná verze? A pokud ano, co a kdy přidat? Např. trocha marmelády nebo tak něco? Děkuji 🙂
Dobrý večer,i já se připojuji jak udělat žužu.Vím že je z bílků a želatiny ale jak dál? Přeji všem příjemný víkend!!!
Děkuji za zajímavý recept žužu mají děti rádi. Přeji příjemný advent.
Tak bohužel, recept tentokrát pro mě mimo, maršmelouny ne-e v žádné podobě.
Ahoj Flo,
díky za recept. Určitě tento recept zkusím, až mi dcera koupí želatinu. Žužu jsem v mládí měla ráda, tak uvidím jestli se mi to povede. Srdečně zdravím.
Mila Flo, musi byt pouzita len praskova zelatina?
Pozeram co mam doma z špajzi a mam len zelatina v platkoch 10g ale to je na 500ml vody a Agar v prasku 4g balenie na 500 ml
Co z tohto viem pouzit? A viem ci musim kupit tu praskovu?
Dakujem
Danica
dcera dělá běžně vnoučata to milují a to zrovna moc nemusím,ale pošlu recept je napsaný moc pěkně
Milá Flo,
žužu určitě zkusím. Zatím jsem ho kupovala jen na pouti a nacpala se s ním, dokud mi nebylo špatně. Teprve potom jsem usoudila, že mám dost. Takže žužu je jasná volba. Když se mi povede, bude to další jedlý dárek pro rodinu.
Děkuji.
Díky bohu, že nemám robota:) Postup je perfektně popsán, ale u některých komentářů mám pocit, že čtou jen recept, a ne to profi povídání okolo, které já tak miluju.
První pokus zatím moc nedopadl. V receptu je svařování cukru na 20-30 minut, u mě už po 5 minutách bylo na úrovni 5 a po 10 minutách z toho byl hnědý karamel… (indukční vařič, poloviční výkon). Takže největší úspěch je, že se to podařilo dostat z hrnce ven…
A proč jste nepřestal na té úrovni pět a vařil jsi dál? Píšu v textu o zkoušce, která říká, kdy ukončit svařování cukru. Evidentně ta plotýnka byla rozehřátá moc, nebo byl moc velký a široký kastrůlek, který urychlil odpařování vody. Nebo té vody bylo méně. Je to celkem jedno, co tu rychlost zapříčinilo, dál se přece cukr vařit neměl.
Díky za recept. Dceru nadchnul, takže první várku máme za sebou. Povedly se, díky bohu. Jen se nám všechen cukr nezamíchal do želatiny, část cukru nám ztvrdla na stěnách mísy robota. Pak nám část cukru ztvrdla na vnitřku hrnce, ve kterém se cukr vařil. Lila jsem ho do želatiny pomalu. A teď dotaz. Byl cukr správně svařený? Nebyl to už šestý stupeň?
Ano, je možné, že už byl uvařený moc.
Děkuji za velmi obšírně popsaný jednoduchý recept, podle vašeho popisu i s obrázky to prostě musí zvládnout každý. Jen bych chtěla dodat, aby nezoufaly kuchařky, které doma nemají robota, já také nemám a ruční šlehač naprosto stačil, žužu se povedlo perfektně. A místo sirupu jsem přidala med, i když se vysokou teplotou částečně znehodnotí,ale žádný sirup doma zrovna nebyl.
Děkuji za perfektní recept a podrobný návod. Povedly se. Jen mě mrzí, že neuvádíte teplotu cukru. Myslím, že to je nejpřesnější, i když chápu, že každý nemá patřičný teploměr.