Gazpacho se označuje jako studená polévka. A v tom je celý problém. Slovní spojení studená polévka z něj dělá něco ne příliš žádaného. Dokonce odrazujícího. Kdo by jedl vystydlou polévku? Kdo by to vůbec ochutnával?
Pokud zažíváte stejné pocity, je čas se jich zbavit. Pevně věřím, že malá změna vnímání názvu a k tomu tenhle recept na milované andaluské gazpacho vám dovedou společně poskytnout významnou terapeutickou pomoc. Třeba se nakonec do téhle kategorie jídel bezhlavě zamilujete. O hezké zážitky byste se přece neměli ochudit jenom kvůli tomu, že se objekt zájmu divně jmenuje.
Abych nekázala vodu a nepila dobře vychlazeného radlera, přiznávám, že i já jsem na studené polévky koukala s opovržením. I já jsem patřila mezi ty, pro které bylo ochutnání takového jídla něco nepředstavitelného. Dokud jsem si nezakázala říkat tomu polévka, nic jsem na svém názoru nezměnila.
Gazpacho jako salát
Gazpacho se nevaří, tedy ani následně nechladne a proto není potřeba říkat mu polévka.
Gazpacho se připravuje ze syrových, tepelně nezpracovaných surovin.
Gazpacho má úplně stejné složení jako zeleninový salát. Přijdou do něj rajčata, okurka, paprika, červená cibule, olivový olej, ocet, sůl, pepř a malá trocha česneku. Poměry surovin budou dokonce odpovídat velmi lákavému a chuťově dobře vyváženému salátu.
Dovedli byste si představit takový salát v rozmixované podobě? Uznávám, moc velký posun od studené polévky to není, ale přesto to dost pomáhá.
Jestliže milujete zeleninové saláty, o případném zahoření pro gazpacho vůbec nepochybujte. Bude to láska na první ochutnání. Gazpacho je chuťově ještě lepší a uspokojivější než zeleninový salát. Co na tom, že se jí lžící místo vidličkou?
Gazpacho prostě berte jako zeleninový předkrm. Vydá i za velmi lehký hlavní chod uprostřed dne, kdy je obzvlášť horko.
Pokud se mi povedlo vás přesvědčit aspoň k malé nezávazné ochutnávce, zde je ještě pár poznámek k výběru surovin.
Suroviny na Gazpacho
Jako u každého receptu, i zde platí, že péče věnovaná surovinám má na výslednou chuť velký vliv.
Rajčata
Pochopitelně se hodí jen taková, která právě zažívají nejvyšší stupeň zralosti. Ideálně rajčatové přebytky z vlastní nebo spřátelené zahrádky či nedaleké farmy. Už teď se taková dají v Česku sehnat a s přibývajícím létem to bude jen lepší a lepší.
Rajčata poskytují základ pro gazpacho, jsou jeho hlavní hmotou i chutí, tedy jich je ze všech surovin nejvíc. Na 4 porce celé jedno kilo.
Ovšem do mixéru nemohou rajčata přijít tak, jak jsou, jen překrojená na pár kousků. Gazpacho by nebylo dost jemné a působivé ve své chladivé vznešenosti (sice nevím, jak si to přesně představit, ale zní to velkolepě).
K jemnosti gazpacha vede několik stupňů čištění rajčat:
- Vykrojení tuhého bubáka
- Vykrojení tuhého bubáka, odstranění pevného světlého vnitřku se semínky (i ta ráda unikají čepelím mixéru)
- Spaření rajčat, oloupání, vykrojení tuhého bubáka, odstranění pevného světlého vnitřku se semínky
- Spaření rajčat, oloupání, vykrojení tuhého bubáka, odstranění pevného světlého vnitřku se semínky, propasírování hotového gazpacha přes cedník
Vlastně je to na vás, kam až chcete v honbě za dokonalostí zajít a kolik času a úsilí tomu chcete věnovat. Já končím u bodu číslo dvě – zbavím rajčata tuhého místa, kde vrůstá stopka, a lžící vydloubnu dužinu se semínky. Slupku nechávám, gazpacho nepasíruju, a jsem s hebkostí i tak velmi spokojená. Ale vím, že by se dalo zajít dál, jen mi to už nestojí za to a očekávala bych to spíše v restauracích se sběratelskou vášní pro michelinské hvězdy.
Okurka a paprika
Pokud potřebujete spotřebovat přezrálou salátovou okurku, určitě ji zbavte slupky i velkých semínek. Mladší okurky můžete částečně nechat se slupkou kvůli chuti a semínka řešit nemusíte, obojí se postupně poddá mixéru.
Paprika potřebuje zbavit semeníku a semínek, ale loupat škrabkou jako na lečo ji nemusíte. [O tom, proč se to do leča dělá, jsem psala tady: Lečo aneb vymazlený recept na zeleninové jídlo] V gazpachu mi nejvíc chutná běžná světlá letní paprika.
Cibule a česnek
Bílá, ostrá podzimní česká cibule se sem moc nehodí. Použijte jakýkoli sladší a jemnější cibulový materiál a vezměte ho s mírou. Kousek červené cibule, bílá část jarních cibulek, kousek sladké bílé cibule nebo jedna malá šalotka – to všechno jsou dobré volby.
Cibule potřebuje před vhozením do mixéru nakrájet nahrubo, lépe se rozmixuje. Totéž platí pro česnek, ten dokonce raději nasekejte najemno. Jeho množství si upravte, jak je libo – gazpacho jeden nebo dva stroužky navíc snese, pokud je snesete i vy.
Olej a ocet
Olej budete potřebovat jednoznačně olivový, panenský, tedy lisovaný za studena. Je výrazný, někdy i trpce pikantní, a hezky řízně doplní chuť surovin. V rozpisu uvádím 3-4 lžíce, což je 45-60 ml, ale pokud budete chtít přilít víc, protože máte olivový olej rádi, neváhejte.
Co se týká octa, je zde na doladění svěží chuti podobně jako v salátu. Tedy se sem nehodí kvasný lihový ocet s 8% koncentrací, ten je příliš ostrý, nechte si ho na úklid a na zavařování. Použijte červený vinný ocet nebo klidně i pravé aceto balsamico, máte-li ho doma. (Nemyslím tím krémovou redukci z balzamika, ta je v levnějších variantách zahuštěná a doslazovaná a kazila by tu dojem.) Nejlepší samozřejmě bude španělský sherry ocet, ale dalo by se v podstatě říct, že jakýkoli vinný ocet červené barvy tu zafunguje. Dávkujte ho nejprve podle spodní hranice uváděného množství a teprve po rozmixování ještě přidejte, pokud to uznáte za potřebné.
Bílý chléb
Obyčejný bílý chléb nebo bageta jsou potřeba na to, aby gazpacho mělo správnou hustotu – jemně ho zahustí, zbaví pocitu vodnatosti a přidá na krémovosti. Nikdo nepozná, že v polévce nějaké rozmočené a rozmixované pečivo je, takže se toho nebojte. K salátu byste nejspíš taky kus pečiva přikusovali, protože to k sobě chuťově ladí.
Bílý chléb rozhodně zbavte kůrky a zužitkujte nejlépe ten, který se vám už pár dní povaluje doma.
Chuťové přídavky a obměny
Gazpacho, které uvádím v receptu, je pouze základní východisko, ze kterého už vlastně nelze nic vyjmout. Ale dá se chuťově rozvíjet a doplňovat, i malé nahlédnutí na internet vám dá rychlou představu, jaké rozmanité verze existují.
V Andalusii, zemi původu gazpacha, se často přidává drcený římský kmín. Z dalších možných a použitelných druhů koření by se dalo jmenovat chilli, pokud je tedy smysluplné takto přihřívat polévku, která má chladit. Na doladění chuti fungují i bylinky jako bazalka, pažitka, koriandr či malé množství tymiánu nebo rozmarýnu. A existují taky ovocné obměny s melounem nebo jahodami.
Kapacita mixéru
Pamatujte na to, že ryska maximálního plnění má u stolních mixérů svůj podstatný význam.
Když mixér přeplníte, nelze přesně předem odhadnout, kde všude pak naleznete mixované suroviny. Nejde ani tak o počáteční fázi, kdy je všechno ještě v pevném stavu, ale o druhou vlnu mixování, kdy už to poněkud šlouchá.
Při přípravě se totiž nejprve rozmixuje zelenina s octem, olejem, pepřem a solí, a jakmile vznikne tekutá směs, vloží se do ní kousky chleba a nechají se pár minut nasáknout, načež se všechno ještě jednou rozmixuje, tentokrát už hezky dohladka.
Pauzy mezi mixováním lze využít k očištění a nakrájení další dávky surovin. Vnímaví jedinci se sklonem k algoritmickému myšlení si zde mohou povšimnout, že se to v této fázi může jaksi zacyklit. Naštěstí je počet opakování konečný a končí ve chvíli, kdy dojdou rajčata nebo jiné suroviny.
Hotové hektolitry gazpacha lze několik dní uchovávat v lednici a chodit si pro ně jako do samoobsluhy – ostatně vychlazené stejně chutná nejlépe.
Suroviny
- 1 kg vyzrálých rajčat
- 1 salátová okurka (250 g)
- 1 letní paprika
- ½ červené cibule
- 1 stroužek česneku
- 1-2 lžíce (15-30 ml) červeného vinného octa, sherry octa nebo aceto balsamico
- 3-4 lžíce (45-60 ml) panenského olivového oleje
- ½ lžičky soli + další sůl na závěrečné ochucení
- čerstvě mletý černý pepř
- 2 plátky bílého chleba
Postup
- Rajčatům vykrojte tuhé místo, kde vrůstala stopka, rozkrojte je napůl a lžící z nich vydlabejte dužinu se semínky, nebude do gazpacha potřeba. Větší kousky rajčat ještě překrájejte. Okurku oloupejte, papriku očistěte od semeníku se semínky, a oba druhy zeleniny nakrájejte na kousky velikosti sousta. Cibuli a česnek oloupejte, cibuli nasekejte nahrubo, česnek najemno.
- Všechnu zeleninu, olej, ocet, sůl a pepř vhoďte do stolního mixéru a krátce rozmixujte na kaši. Z chleba odřežte kůrku, pokrájejte ho na větší kousky a přidejte k surovinám v mixéru. Nechte 2-3 minuty nasáknout, mezitím můžete vznikající gazpacho dochutit octem, olejem nebo solí, pokud to uznáte za potřebné.
- Znovu rozmixujte, tentokrát co nejvíc dohladka. Přelijte do vhodné skleněné nádoby a nechte před podáváním aspoň hodinu vychladit.
Díky za tip. Až se letos oteplí… A tip ode mne (nebo spíš z Asturie): přidávám i ugrilovanou červenou papriku…
MILA FLO, TOTO JE POLEVKA „MYCH SNU“. KDYSI JSEM JI JEDL V MEXIKU. TAM TO SERVIROVALI NA SIROKEM TALIRI, KDE BYLY KOSTKY LEDU, NA KTEREM BYLA UMISTENA POLEVKA, TAKZE POLEVKA BYLA ABSOLUTNE CHLADNA.
DEKUJEME ZE TVOJI VYNIKAJICI VYNALEZAVOST SE KTEROU NAM NEUSTALE PREDKLADAS RECEPTY NA TAKOVE POCHOUTKY. BRENT
Každá diskuze by měla být vyvážená, takže krom chvály za precizní popis a zejména mailovou předehru této lahodnosti, musím zcela důrazně vytknout významnou chybu, hraničící s trestným činem mučení, a to: Dobu sdělení!!!! Ano, v čase, kdy je prakticky nezvratně rozhodnuto co dostanu ohřáté k obědu, dostat do mailu takovou gastronomickou bombu je čin velmi, ale opravdu velmi, nechvalitebný! Nicméně i tak děkuji za pošťouchnutí a zítra mixuji!!!
Pardon!
…… , Flori. Díky Tobě za super info a recepty .Jsi vždy super…… ,
Já těším teplo v sauně, milují welness atd.
Teď se připravují do , Finské sauny “ . Je v letním období velice kvalitní . Aspoň velká vedra se dají snášet…
Zdravím ve zdraví a s úsměvem ….. Tonda
Milá Flo, díky za tip. Věřím, že gazpacho konečně vyzkouším….už se na něj chystám několik let 😉
Opravdu mě baví číst celý text… Taková obyčejná věc jako gazpacho! Ale jak neobyčejně vtipně popsáno! Skvělé 🙂 Dnes se vrhám na drobenkový koláč s tvarohem a třešněmi. Gazpacho přijde na řadu s domácími rajčaty. A na mixér si dám opravdu pozor 🙂 Díky a pěkný den všem.
Florentýnko, gazpacho mi nebylo ještě dopřáno, ale už při čtení jsem dostala chuť ochutnat, a to i kvůli dostupným surovinám. Navíc si v této době musím mixovat i jiné suroviny.
Věro, tak ať se vše vyvine k tvé spokojenosti a dobrému zdraví. Flo.
Děkuji za recept – hezky popsáno! Teď mě kamenujte – vykrojím jen bubáka a světlý střed pouze za předpokladu, že bude příliš tvrdý. A jelikož oliv olej nepozřu, použiju slunečnici. Ale jinak dodržím!! No, vím, že to nebude 100% ono, ale co nadělám.
A zítra bude drobenkový koláč!
Díky za super recept. Já se pokouším poslední roky napodobit španělské gazpacho od Alvalle, které mě svou chutí dostalo a stále to není ono. Kromě klasických surovin používají sherry ocet a místo černého pepře růžový. Rajčata jsem koupil v plechovce S. Marzano od Mutti, ale mám pocit, že mi vždycky gazpacho do druhého dne lehce zhořkne. Napadlo mě, že za to může česnek a zkusím ještě nahradit sušeným. Netušíte někdo příčinu hořknutí?
To hořknutí může být i cibulí. A konzervovaná rajčata mají též jinou chuť než čerstvá.
Ahoj Flo,
mockrát děkuji za skvělou inspiraci. Na čtvrteční recepty se každý týden těším jako dítě na oblíbenou hračku. 😀 Ve Španělsku jsem byla půl roku a gazpacho tam bylo naprosto dokonalý! Doufám že se mi povede vykouzlit podobně lahodnou chuť aspoň z desetiny. 🙂
A ještě jeden malý dotaz… Myslíš, že půjde rozmixovat i s ponorným mixérem? Stolní bohužel nemám, ale ráda bych si gazpacho udělala i tak. Vím že by to nebylo úplně ono, ale nejsem si jistá jestli to vůbec půjde… Děkuji za odpověď.
Měj se krásně!
Marika
Mariko, já myslím, že by to jít mohlo. Zelenina obsahuje hodně vody, takže jakmile se dostaneš přes počáteční hrubou fázi, už to bude ok.
mňam, děkuji!
Ahojky Florentýnko,
tak tuhle polévku dělám každé léto. Když jsou vedra je to úžasné. Jo a ještě můžu jíst zmrzku,na kila.Krásné léto. Jana?
Ahojky Flo
tahle polévka v létě patří mezi naše nejoblíbenější. Ještě máme moc rádi Tarator,
V Bulharsku je k dostání i tarator vylepšený červenou řepou:
jidlonacestach.cz/studena-polevka-tarator/
Doporučuji vyzkoušet na místě nebo doma, je to také pecka, stejně jako základní tarator.
Milá Flo, nejsem tak jako ty zbéhlá ve výkladu fyziky ale to mokré tričko jsem v tomto čase používala běžně a faktem je, že to super funguje. Děkuji, že jsi mi to tak pěkně zdůvodnila a k tomu ještě ten super ochlazený recept, no co víc říct-děkuji a pozdravuji jako vždy váa všechny ze Slovenska.
Milá Flo,
Gazpacho miluji už asi 15 let od doby, kdy mi jej poprvé přivezli na ochutnávku z výletu ve Francii (kde se dá koupit v krabicích podobně jako u nás džus, stejně jako ve Španělsku a jiných zemích), jsem schopná ho sníst hektolitry, klidně jen tak s rohlíkem (když není bageta 😀 ) k večeři.
Pamatuju si jak jsem pár let zpátky luštila cizojazyčnou etiketu abych se podle toho zkusila vrhnout do domácí výroby.
Co mě mile překvapilo je že můj recept, který jsem si za těch pár let celkem vymakala je veeelmi podobný tomu Tvému 🙂 Jen já do něj přidávám bazalku a občas trochu rajského pyré (ne protlaku, ale těch kvalitních co jsou defakto propasírovaná rajčata) také jsem zjistila že klasickou letní zelenou papriku je celkem fajn nahradit červenou kapií, dodá tomu zajímavější chuť a barvu 🙂 (a to ji jinak syrovou nemusím)
Jinak mi nezbývá než recept od Tebe podtrhnout a i bez zkoušení odsouhlasit na jedničku z hvězdičkou že naprosto funguje 🙂 Obzvlášť takto v létě je u mě gazpacho naprostá jistota 🙂
Milá Flo,
normálně mě to úplně nadchlo, jinak se to říci nedá, určitě vyzkouším. Jsem moc ráda, že ses objevila v mém životě se svou záplavou užitečných receptů, plných rozumu a vtipu a krásné hravé češtiny, díky, Jarka
Milá Flo, opět krásné počteníčko. Tento recept jsem ještě nezkoušela, jak dozrají rajčata,
udělám. Bylinkám se letos daří, tak budu experimentovat. Letos je nádherná mrkvová nať, tak se chystám na mé oblíbené mrkvové chimichurri.
Milá Florentýnko, jsem moc ráda, žes mě včera přijala do svého klubu!!! Narazila jsem na něj náhodou, když jsem na internetu hledala recept na rýžový nákyp a tvúj recept mě úplně nadchl. Zítra ho budu dělat k obědu. Moc děkuju za zajímavý recept na gazpacho – znala jsem ten pojem, ale taky jsem se na studené polévky dívala s velkou nedůvěrou. Určitě ho vyzkoušíme, až nám dozrají na zahrádce rajčata! Ještě jednou děkuju za členství v klubu! Krásné léto tobě i dětem!!! Helena
Potěšení je i na mé straně. Flo.
Milá Flo,
přesně jsi vystihla mé pocity, vždycky se „ofrňuju“ nad studenou polévkou a nikdy mě to nelákalo jí ochutnat. Ale teď, když jsi to tak krásně popsala to snad i vyzkouším, protože saláty v létě miluji 🙂 Díky za recept
Ivo, tak ať chutná. Flo.
Ne ještě jsem neochutnala ale zeleninový salát je fajn letní osvěžující pokrm. Děkuji za recept. Přeji hezký prodloužený víkend se svátky. Šárka
Ahoj všichni studenou polévku nemusím,ale mohu vyzkoušet co když mi zachutná.
Díky za recept, vypadá lákavě a studenou polévku můžu. 🙂 Vyzkouším, naladila jsi mě dokonale,
Tak studenou polévku jsem ještě nikdy nejedla a když to nezkusím, neposoudím.
Takže ráda vyzkouším, děkuji za recept. Jana
Milá Florentýno,
děkuji za další typ.
Milá Florentýno, děkuji za recept. Určitě vyzkouším. Jarka
Jé, vzdychám, to miluju! Zamilovaná jako ty, Florentýnko do všech variant mixovaných salátů. Naučila jsem se to hlavně proto, že si dělám půsty, kdy jím pouze mixované zeleninové polévky teplé či studené. Ze studených nejen gaspacho, ale všechny možné varianty. Zkus třeba mixovaný šopský salát. Je až neuvěřitelné, jak se ty chuti prolnou a jak to lžící úplně jinak chutná. Nebo umixované zaziki bez zbavení tekutiny. Nebo tarator, bulharskou studenou polévku. Naposledy jsem zkoušela: okurka včetně slupky, pár lžic jogurtu, česnek, chilli vločky, hrst máty a sůl. Fantazie!
Kdykoli i v zimě.
Gaspacho bylo výborný. Nečekaně lehký postup i s tyčovým mixerem. Díky
Gazpacho miluju, recept jsem před mnoha lety našla v nějaké vegetariánské kuchařce a od té doby se gazpacho stalo velmi oblíbeným letním jídlem. Doma však gazpacho děláme spíš jako salát – cca polovinu zeleniny rozmixujeme a použijeme jako zálivku na druhou polovinu zeleniny, která je pouze nakrájená. Někdy k mixované zelenině přidáváme trochu majonézy, často dochucujeme nasekanou bazalkou a vždycky cibulkou nakrájenou nadrobno. Rozmixovaná cibule je nějak nahořklá, víc nám chutná jen nakrájená 🙂
Ahoj, ja vsechny suroviny na gazpacho zasadne krajim na maly kosticky, cim mensi, tim lepsi, osolim opeprim, dam vinny ocet, olivovy olej a vsechno to zaliji rajcatovou stavou. Nic nemixuju, ta textura na drobno nakrajeny zeleniny je na tom nejlepsi. A kdyz se nediva zadnej spanel, pridavam tam kapary nebo treba olivy. A vzhledem k tomu, ze u nas bejva spanel malokdy, tak skoro vzdycky. Musi se to chvili rozlezet aby se ty chute spojily, ale stoji to za to. Nejlepsi je asi tak za pul dne v lednici, druhej den je taky super, treti den ujde a ctvrtej uz je ta zelenina dost unavena.
To je tak milý komentář, díky! Flo.
Vždy když gazpacho dělám a někdo se ofrňuje tak říkám ať nad tím nepřemýšlí jako nad studenou polévkou ale spíš tekutým salátem 😀
Milá Flo,
gazpacho dělám v těchto vedrech velice často a můj milý věčně hladový manžel ho miluje. Tvůj recept je super a celý text samozřejmě taky – jsi prostě novodobá Rettigová! 🙂
Byli jsme právě na dovolené na Gran Canaria a tam jsme ochutnali variantu s červenou řepou – polévka byla světle růžová a na dochucení i ozdobu v ní byly kousky krájeného jablka… Víš o tom něco?
Srdečně zdraví V+O