Pečené batáty na způsob salátu

Pečené batáty (alias sladké brambory) mají poslední dobou docela dost pozornosti a také docela dost prostoru v obchodech s potravinami. Už se dají sehnat prakticky všude. A hlavně: jsou skutečně sladké.

Batáty obsahují oproti bramborám o dost víc cukru. Hlavně sacharózy, ale najde se v nich i víc než malé množství glukózy a fruktózy.

Když se na ně použijí brutálnější tepelné úpravy, třeba pečení při vysokých teplotách nebo smažení, část vody se vypaří, chuť se zkoncentruje, cukr částečně zkaramelizuje a ještě víc tak vynikne sladká příchuť sladkých brambor.

Jak na pečené batáty

Oproti bramborám chtějí pečené batáty víc tepla a víc času. To proto, že jsou jednak o něco tvrdší, a taky stojí za to dopřát jim čas na karamelizaci, o které jsem se už zmínila.

Batáty pečené v celku

Pokud budete péct batáty v celku, ve slupce, pouze umyté a rozložené na plech, udělejte tato dvě opatření:

  1. Pečte klidně při 230 stupních – samozřejmě bez horkovzduchu, s ním by to už bylo trochu moc tepla najednou. Velké brambory vážící 400-450 g pečte i hodinu a půl, menší hodinu. Pokud by na slupce vznikly tmavé, spálené skvrny, buďte za ně rádi a nebraňte se jim.
  2. Pekáček vyložte papírem na pečení. Sladká šťáva, která může uniknout z brambor, se rychle spálí, zvlášť při vysokých teplotách. Usnadníte si mytí nádobí.
Batáty pečené, rozkrájené na kousky

Ať už ze sladkých brambor rozkrájíte hranolky, plátky nebo půlměsíčky, ať už je oloupete nebo ne, pečte je taktéž při 220-230 stupních, tedy hodně zprudka. Máte-li horkovzduch, uberte z uvedené teploty 15 stupňů.

Klidně se řiďte svým oblíbeným receptem na rozkrájené pečené brambory, ale přidejte ještě 10-15 minut navíc. Když ochutnáte, poznáte, zda ještě dává smysl péct, nebo už je hotovo.

Ani zde nejsou tmavě hnědé, vypečené flíčky na závadu.

Horká trouba v horkém létě?

Já vím, na co myslíte.

Že nedává smysl roztápět troubu, když je venku už tak dost horko.

Ale ono to smysl dávat může, jen to má háček.

Chce to dobře odizolovanou troubu, a to hned ze dvou důvodů:

  • Jednak všichni víme, co udělaly poslední dobou ceny energií, takže jakékoli plýtvání přijde draho. Levné, špatně izolované trouby mají obrovské ztráty tepla a v konečném důsledku se hodně rychle prodraží. Nyní víc než kdy jindy. Oproti tomu trouba s poctivou a několikavrstevnatou izolací má tak malé úniky tepla, že jakmile se uvnitř nahřeje, stačí jí jen malá dávka energie na udržení vnitřní teploty. Taková trouba se o své teplo nedělí s každým na potkání a nechává si ho pro sebe. (A tedy to není žádná trouba.) Když projdete kolem, třeba si ani nevšimnete, že se uvnitř něco peče. Takové modely jsou nejúspornější.
  • Z toho vyplývá druhá důležitá věc, totiž ta, že dobře izolovaná trouba vám nebude zvyšovat teplotu v kuchyni.

Ale pokud si tento recept necháte až na zimu, klidně to udělejte. Není vyloženě závislý na sezónních surovinách.

Čím pečené batáty doprovodit na talíři

Jelikož jsou brambory i sladké brambory velmi bohaté na sacharidy a tedy značně sytící, vždycky je kombinujte na talíři s nějakým zdrojem bílkovin (maso, vejce, sýry) a dále pak něčím na odlehčení, tedy zeleninou.

Chuťové kombinace

Co se týká chuťových kombinací, pečené batáty jdou ve třech směrech do extrému: jsou velmi sladké, velmi měkké a barevně velmi výrazné.

Skvěle se k ním hodí kyselé zálivky, ty vyrovnají silně sladkou chuť.

Taky se k nim hodí hodně slané sýry, především feta. Pokud byste chtěli pečené batáty doprovodit třeba zakysanou smetanou, bude potřeba ji výrazně dochutit.

Protože pečené batáty jsou měkoučké jako peřinka, dopřejte si k nim na talíři něco křupavého pro kontrast. Salátové listy, oříšky, zrnka z granátových jablíček, smaženou cibulku.

Pečené batáty jsou dále hutné a mazlavé, takže uvítají společnost něčeho svěžího a šťavnatého. Fungují tu už zmíněné salátové listy, čerstvá zelenina, kousky kyselého ovoce.

Sytě oranžová barva snese na talíři spoustu zelené barvy v mnoha odstínech. A vyniknou díky ní i suroviny bílé barvy, které by za jiných okolností byly poměrně nevýrazné.

Malá ukázka následuje v receptu, ale není to nic, co by se nedalo podle uvedeného schématu i sezóny vylepšovat a obměňovat. Jakmile je vám jasná logika, jste paní či pánem kuchyně vy, nikoli recept.

pečené batáty recept

 

Pečené batáty se špenátem, fetou a avokádem

Celkový čas: 1 hour, 30 minutes

Množství: 2 porce

Suroviny

  • 2 sladké brambory (300-350 g každá)
  • 100 g zakysané smetany
  • 1 limetka
  • 1 avokádo
  • 150 g sýra feta (pravého, náhražky jsou příliš slané)
  • 100 g zakysané smetany
  • 50 ml mléka
  • 2 hrsti baby špenátu
  • 3-4 snítky koriandru
  • sůl, zhruba větší špetka

Postup

  1. Brambory opláchněte a celé, tak jak jsou ve slupce, je položte do malého pekáčku vyloženého kouskem papíru na pečení. Troubu předehřejte na 220-230 stupňů bez horkovzduchu a batáty v ní jednu až jednu a čtvrt hodiny upečte úplně doměkka.
  2. Upečené sladké brambory nechte 10-15 minut vychládat. Mezitím si připravte hustou zálivku: v mixéru rozmixujte polovinu fety, dužinu z avokáda, mléko, zakysanou smetanu, půl hrsti špenátových listů, 2 snítky koriandru včetně stonků a pár strouhnutí limetkové kůry. Pokud by se směs špatně mixovala a byla příliš hustá, dolijte ještě trochu mléka. Výsledkem by měla být hebká, hladká, krémová zálivka. Dokyselte ji šťávou z limetky a dochuťte solí tak, aby měla znatelnou kyselost a výrazně slanou chuť - obojí má vytvořit spolehlivou protiváhu k dost sladkým pečeným batátům.
  3. Lžící odškrábněte nebo oddělte nebo odloupněte horní část slupky pečených batátů a dužinu uvnitř vydlabejte ven v několika kusech.
  4. Na talíř rozdělte dužinu z pečených batátů, zbytek špenátu, zakápněte zálivkou, posypte zbytkem rozdrobené fety a zbytkem koriandrových lístků. Podávejte se zbytkem limetky, protože kde kdo si nejspíš ještě bude chtít jídlo dokyselit, přestože jste se snažili mít zálivku kyselou dost.

 
 

Join the Conversation

  1. Ahoj Flo, batáty miluji, sice mi chvilku trvalo, než jsem je vyzkoušela, ale od té doby peču hlavně na kousky. Ovšem zblajznu je dřív, než s nimi stačím cokoli dalšího připravit ? Po tvém receptu zkusím vydržet ? Díky!!!

  2. Batáty mám moc ráda. Nejčastěji z nich dělám kaši nebo hranolky. Tenhle recept vypadá hodně dobře, tak ho určitě vyzkouším 🙂 Díky!!!

  3. Marcela says:

    Ahoj,
    Zatím kolem batátů jenom chodím ale asi brzy podlehnu… ?. Marcela

  4. Zajímavý recept, určitě vyzkouším 🙂

  5. Marťulák says:

    Milá Florentýno, už po přečtení receptu vím ,co udělám k večeři. Máš to jako vždy výborný.
    Děkuji.

  6. Zajímavý recept, bataty jsem ještě neměla, určitě vyzkouším, děkuji za recept

  7. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    Batáty jsem nikdy nejedl, musel bych to napřed u někoho ochutnat. Nevzbuzují ve mě důvěru. Snad to přijde časem. Děkuji za recept.

  8. Alena Svobodová says:

    Ahoj Flo, dobrý recept,hodí se mi. Batáty máme v oblibě. Hezké letní dny tobě i rodině

  9. Ahoj Flo, my děláme hlavně batátové hranolky. Díky za recept, zkusím změnu.

  10. Uff tak tohle je recept podle mého letního gusta a i když nám trouba zrovna dvakrát netěsní, tak se i dobrovolně zpotím :).

  11. Jarmila says:

    Milá Flo, batáty jsem zatím nezkoušela. Asi je třeba začít…

  12. Václav says:

    Batáty jsou rafinovaně boží jako naše Flo 🙂

  13. Višnja says:

    Teda Florentýno, hlásím, že mě batáty na lopatky nepoložily. Jednou dávn, jsem v Jugo byla pohoštěna pršutou a sladkou bramborovou kaší. Bylo to utrpení, navalovalo se mi fest, tím spíš, že jsem se na talíř koukla a už mi tekly sliny. Pak jsem utrpěla šok, nezapomenutelný, trapný zážitek. Byla to chudá rodina mé kamarádky a uctily mě tím nejlepším, co měli. Dodneška se kroutím trapností i lítostí, že jsem to nedokázala sníst. Takže sladké brambory nikdy.

  14. Šárka says:

    Děkuji za recept. Jen dlouhá doba pečení..

  15. jaroslav says:

    Batát mě připomíná “ namrzlou “ bramboru – ( chuťově) zdr ad

  16. Ten dresink!!! To je tak něco neuvěřitelně žravýho, že nevím, jestli vydržím počkat, než se udělají batáty… Už se těším ?

    1. Linda says:

      Update po jídle: Tohle bylo něco tak neskutečně dobrýho! Vše se navzájem tak skvěle doplňuje, že z toho vzniklo naprosto dokonalé jídlo. Já i můj muž jsme z toho úplně paf! Kdo to ještě nevyzkoušel, tak doporučuju!!!
      Díky Flo!

  17. Zdravím Fló, přiznám se, že jsem batáty ještě nejedla, nyní je o důvod víc je konečně vyzkoušet, děkuji za recept.

  18. Veronika says:

    Z batátů dělám už dlouho hranolky – oloupané a nakrájené na tyto tvary peču při podobné teplotě (stačí na 200), pokapané olivovým olejem, osolené a okořeněné dle chuti (pepř, paprika, sušený česnek…jak je libo další koření, i směsi, nebo i bylinková sůl apod.). Pečou se podstatně kratší dobu a jsou moc dobré. Myslím, že by se daly použít taky takto do salátu.
    Pekla jsem takto batáty už i mým dětem jako první jídlo do ruky, ale jen samotné, bez soli, koření a oleje. Mají je rády doteď. Ale rozumím i Višnji – kaši z batátů bych tedy také nepozřela. A už vůbec ke skvělému pršutu…

  19. V receptu je 2x uvedeno 100g zakysané smetany. Je to správně? Děkuji:-)

  20. Batáty jsem ještě nejedla, ale mám je jako kytky na zahradě. Ty ale k jídlu asi nejsou :-), hlízy jsou velmi tenké. Ale někdy je zkusím koupit a upéct. Vypadá to lákavě.

  21. Víťa Česnek says:

    Úplně bez oleje, jo?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close