Vánoční štóla sice nepatří mezi vyloženě české tradiční pečivo, ale jelikož to k nám má přes hranice z Německa jen kousek, kde kdo si ji chce v období adventu vychutnat. Nebo aspoň ochutnat.
Vánoční štóla prostě stojí za zakrojení. A taky za ní stojí hromada surovin, hromada času a hromada (ale už ne tak velká) práce.
Drážďanská vánoční štóla
Ze všech něměckých štól je nejlepší, nejznámější a nejslavnější ta drážďanská, rozinková. Je chráněná značkou původu a má svoji pečeť, dělá se ručně, peče se pouze v Drážďanech a blízkém okolí a smí ji vyrábět jen vybraní pekaři.
Nestalo se to hned; vedlo k tomu několik set let pekařské tradice.
Jako u mnoha křesťanských zvyků, i u štóly se tak nějak tuší, že má pohanský původ. Tohle pečivo zřejmě vyjadřovalo touhu po zdraví a plodnosti.
Co se týká zavinutého tvaru štóly, tam se pohanské vysvětlení už těžko hledá, ale víra v tom má jasno: je to malý Ježíšek zavinutý v plenkách či v látce. Německý časopis Geschichte k tomu v jednom svém článku poznamenal: „Sice je to kýčovité, ale to jsou i celé Vánoce.“
Advent byl pro křesťany dobou půstu. Zejména ve středověkých dobách bývalo máslo i mléko přísně zapovězeno, a tak na výrobu štól musela stačit mouka, voda, droždí a olej.
Saský kurfiřt Ernst a jeho bratr Heinrich si na takovém pečivu zrovna dvakrát nepochutnávali a poslali protestní dopis samotnému papeži. Po pár letech, konkrétně to bylo v roce 1491, se od Innocenta VIII. dočkali dopisu s odpovědí (dnes nazývaného Butterbrief), ve kterém našli svolení používat máslo.
Nebylo to zadarmo, některé církevní stavby tím dosáhly značného rozkvětu. Ale to i pekařské řemeslo v Drážďanech. Díky tomuto svolení začaly saské šťóly chutnat lépe než ty ostatní. Navíc se ve stejnou dobu začal vzmáhat a vzkvétat obchod s cizím kořením a novými, orientálními chutěmi. Ve štólách se začaly objevovat nevídané suroviny – cukr, rozinky, mandle a koření. Díky nim se tohle vánoční pečivo stalo naprosto luxusní záležitostí. Uvádí se, že tou dobou stály tři kilogramy cukru stejně, jako jeden kus hovězího dobytka.
(Uštěpačnou poznámku stran rostoucích současných cen surovin si pro tuto chvíli odpustím.)
V Lužici se štólám říkalo Striezel, proto se oblíbený tradiční vánoční trh v Drážďanech jmenuje Striezelmarkt. Všímaví si tohoto nápisu při návštěvě všimnou. Trh se nachází na drážďanském náměstí Altmarkt a je to jeden z nejstarších vánočních trhů v Německu vůbec. Poprvé se konal v roce 1434.
Pokud jsem vás ještě neunudila historickým výkladem, tak ještě dodám, že o druhé adventní sobotě se v Drážďanech konají slavnosti spojené se štólami. Objevuje se tu průvod, v něm největší štóla na světě a krájí se největším nožem na světě, načež se celá rozdá přihlížejícím. Důvodem je zase jiný příběh z roku 1730 o jiném kurfiřtovi, ale na ten už není na této nekonečné stránce místo.
Vánoční štóla k okamžitému snědení i k odležení
Pokud zvládnete zadělat těsto na vánočku, zvládnete připravit i těsto na štólu. Obě dvě těsta jsou docela hutná, těžká a vydatně máslová.
[Můj článek s veškerým vysvětlením k vánočce najdete zde: Jak se plete vánočka]
Těsto na štólu se od toho vánočkového přece jenom trochu liší. Nemusí do něj přijít vajíčka, úplně si pro zadělání vystačíte s mlékem a máslem. Zato však do těsta přijde nehorázné množství rozinek, mandlí a kandované citrusové kůry.
V podstatě se tyhle bonusové suroviny míchají s těstem téměř v poměru 1:1, takže si asi dovedete představit, že to nebude jen tak, dostat je všechny dovnitř.
Pokud si to představit nedovedete, přidám názornou ukázku.
Vánoční štola – zpracování těsta
Jakmile budete mít uhnětené hladké těsto, jen mírně lepkavé, jinak vcelku pokorné a poslušné, vezměte si na pomoc váleček.
Těsto rozválejte na placku silnou jenom asi půl centimetru a posypte ji všemi surovinami, které přijdou do náplně. Bude to vypadat, že jich je víc než těsta.
Těsto srolujte, roli přehněte na třetiny, a pak všechno ještě trochu prohněťte. Jakmile budete mít pocit, že jsou suroviny docela rovnoměrně rozptýleny v těstě, můžete přestat.
Rozdělte těsto na dva díly a z každého opět vykoulejte pěkný bochánek.
Uložte každý do své vlastní mísy uvnitř potřené olejem, zakryjte fólií, propíchněte do ní dýchací dírku a dejte kynout. V teplém prostředí trouby vyhřáté na 30 stupňů zhruba na hodinu a půl, v chladnějším prostředí kuchyně to může trvat i tři hodiny, protože těsto je těžké a máslové. Podstatné je, aby se objem těsta zdvojnásobil.
Nakynuté těsto vyklopte, párkrát prohněťte, znovu vytvořte bochánek a znovu dejte stejným způsobem kynout. Teď už jen na polovinu doby, co prve, pokud zachováte stejné podmínky pro kynutí. Dost možná vám to začne připadat jako hrnečku vař.
Těsto vyklopte, rukama roztáhněte na obdélník velikosti přibližně 25 x 30 cm, a položte na něj váleček z marcipánu (který klidně můžete vynechat).
Přeložte přes něj nejdřív jednu stranu těsta,
potom druhou, ale tak, aby přehyb zůstal vidět.
Takto opatrně přeneste na plech a ničím nepotírejte, pouze zase zakryjte fólií proti osychání. Nechte opět nakynout polovinu doby, co trvalo druhé kynutí, nebo o trochu málo déle, až štóly získají dvojnásobný objem.
Když to neuděláte a nenecháte pečivo opravdu dobře nakynout, bude muset štóla po vstupu do rozžhavené trouby rychle zvětšit velikost a přijde o půvabný tvar, protože popraská a roztrhne se. Nedostatečné dokynutí stojí za většinou pekařských zmetků. A další nepodarky vzniknou, když naopak necháte těsto kynout moc dlouho, pak se štóly roztečou do stran a můžou dokonce na řezu vypadat jako sražené.
Pokud máte strach z roztečení těsta do stran, utvořte ohrádky ze staniolu a upevněte je kolem vykynutých tvarů (detaily tohoto počínání najdete v receptu).
Po upečení se ještě horké štóly vydatně potřou máslem…
a posypou cukrem.
Nakonec se, když už jsou jen vlažné, ještě v cukru obalí. Cukr v nich udrží vlhkost pro delší uchování.
Můj recept vydá na dvě vydatné štóly. Jedna vánoční štola na teď, jedna k odležení. A dá se snadno přepočítat na poloviční množství, pokud vám jen jedna nohavice stačí.
Suroviny
- 500 g hladké mouky
- 30 g droždí
- 250 ml vlažného mléka
- 100 g cukru moučka
- 3 g soli
- 225 g másla, změklého při pokojové teplotě
- špetka strouhaného muškátového oříšku
- kůra nastrouhaná z jednoho malého citronu
- 250 g sultánek
- 100 g rozinek
- 40 ml tmavého rumu na namočení rozinek
- 100 g kandované citronové a pomerančové kůry (opravdové, nikoli citronátu nebo oranžátu)
- 100 g loupaných mandlí, nasekaných
- 150-200 g marcipánu (můžete vynechat)
- 80 g rozpuštěného másla
- 80 g cukru moučka smíchaného s 3 lžícemi domácího vanilkového cukru
Postup
- Sultánky a rozinky důkladně propláchněte na cedníku, nechte okapat, a pak je promíchejte s malou troškou rumu uvedeném v surovinách. Na úplné namočení to stačit nebude, na ochucení rozinek ano. Nechte je takto stát aspoň 30 minut, ale lépe přes den nebo přes noc.
- Do velké mísy prosejte všechnu mouku.
- Droždí a jednu lžíci cukru rozmačkejte v menší misce vidličkou. Nejprve to půjde ztuha, ale droždí postupně změkne, až se nakonec rozteče na kaši. Zalijte ho polovinou mléka, které v žádném případě nesmí přesáhnout 40 stupňů, jinak droždí spaříte a zabijete, přisypte lžíci mouky odebranou z té, co už máte v míse, a promíchejte. Během 10 minut by tato směs měla zhoustnout a zvětšit se na objemu, což je znamení, že droždí žije a dělá, co se od něj očekává.
- K míse v mouce přisypte zbytek cukru, sůl, koření, citronovou kůru, máslo nakrájené na kostky, zbytek mléka a zpěněný kvásek. Začněte zpracovávat vařečkou, a až to nepůjde, pokračujte rukou. Nakonec těsto vyklopte na pracovní plochu a rukama ho hněťte asi 5 minut, aby zjemnělo a vypadalo hladce. Dost možná budete muset těsto podsypávat moukou, aby se nelepilo, ale vždy tak čiňte, až když je to opravdu nezbytné, a v minimálním množství. Čím méně mouky přidáte, tím vláčnější štólu získáte. Hnětení samozřejmě můžete od samého začátku až do konce přenechat robotu s nasazeným hnětacím hákem.
- Uhnětené hebké a vláčné těsto rozválejte na placku velkou kolem 40 cm a posypte ji náplní – vším kromě marcipánu, tedy namočenými rozinkami, citronovou či pomerančovou kandovanou kůrou a mandlemi. Srolujte, několikrát přeložte a prohněťte, aby se náplň rovnoměrně v těstě rozmístila.
- Hotové těsto rozdělte na dvě stejné části, vytvarujte je do kulatých bochánků a uložte do olejem vymazaných misek. Přikryjte fólií, propíchněte jednu nebo dvě dírky a nechte v teple dvě až tři hodiny nakynout na dvojnásobný objem.
- Z vykynutého těsta vytlačte vzduch, jen krátce prohněťte a nechte stejným způsobem kynout polovinu času, co prve.
- Vykynuté těsto opět splácněte, vyklopte na pracovní plochu a rukama roztáhněte do tvaru obdélníku velkého zhruba 25 x 30 cm. Doprostřed každé placky položte váleček z marcipánu. Přeložte přes něj nejprve jeden okraj, poté i druhý, tím vznikne typický překládaný štólový bochníček. Plech vyložte papírem na pečení a bochníčky na něm nechte naposledy vykynout, až zdvojnásobí svůj objem. Bude to trvat přibližně polovinu času, co druhé kynutí, možná o trochu déle.
- Pokud si chcete pojistit, aby se štóly při pečení nerozjely do stran, utrhněte dlouhý kus alobalu – tak dlouhý, aby se jím dala kolem dokola obehnat nakynutá štóla, která už čeká na plechu. Přehněte jej podélně napůl, pak znovu napůl a ještě jednou napůl, až před vámi leží dlouhý, nízký pás o několika vrstvách. Postavte jej kolem štóly jako plot, a oba konce spíchněte k sobě párátkem. S touhle oporou budete štólu péct.
- Troubu vyhřejte na 180 stupňů (bez horkovzduchu) a štóly v ní upečte dozlatova, trvá to asi 50 minut.
- Po vyjmutí z trouby je hned velkoryse potřete rozpuštěným máslem, klidně v několika dávkách za sebou. Posypte částí cukru a nechte trochu vychladnout.
- Dokud jsou ještě teplé, avšak nikoli horké a dají se vzít opatrně do ruky, obalte je v cukru. Tento obal v nich pomůže udržet vlhkost. Takto nechte dobře vychladnout.
- Pokud chcete štólu uložit pro lepší odležení, dobře ji zabalte do potravinářské fólie nebo do alobalu a uschovejte před neohlášenými ochutnavači.
Milá Flo, tvůj komentář o Mikulášských obdobích v životě mužů mě dostal ? štolu jsem pekla zatím jen jednou, z tvarohového těsta a byla luxusní. Z kynutého peču jen vánočku. Tak třeba bude letos změna ? přeji krásný adventní čas ❄?
Tvarohovou štolu jsem pekla minulý týden a hned se snědla. Jednou jsme si dovezli z Drážďan tu jejich, když jsme tam byli na trzích a nikdo ji nechtěl jíst, byla moc sladká a moc rozinek a kandovaného ovoce. A když si to člověk upeče doma, tak si tam dá podle své chuti. Kynutou z droždí jsem taky pekla, ale ta tvarohová je rychlejší a lehčí.
|Tak dobrou chuť.
Ilona
Florentýnko, děkuji, úplně mi čteš myšlenky! Zrovna jsem si říkala, že musím pohledat recept na štólu, takže díky tobě nemusím 😉
Milá Flo, díky za recept, konečně se do výroby pustím i já, už se toho nebudu bát 🙂
Přeji klidný advent a příjemné čekání na Ježíška 🙂
Jejda! To je mile vtipné – děkuju moc! Štolu peču jen pro sebe, vadí to ovoce, marcipán mi ujídají pod rukama, takže u nás vedou vánočky. Ale pro sebe opět upeču.
MILA FLO, VZDY JSME PEKLI VANOCKU, TENTOKRAT JSI NAM UDELALA CHUT NA VANOCNI STOLU. DEKUJEME TI. JSME ZVEDAVI, JAK TO RODINA PRIJME.
PREJEME HEZKY ADVENTNI CAS TVE CELE RODINE.-)
Děkuji za recept, v tento mikulášský den jsem se narodila, určitě na oslavu upeču mikulášskou štolu,přeji pěkný den
Štolu děláme, do Drážďan pro ni nepojedu, neb se cítím jako Mikuláš v 5. stádiu ( to je po očkování)
Přeju všem, co Tě sledují a fandí Ti-Tebe včetně- klidné nastávající svátky a dobré zdraví!! Evžen
Milá Flo. Ta předmluva to je něco tak originálního a skvělého, jsi úžasná. ???
A ta štola musí být také skvělá. Ale tedy na to si netroufnu.
Děkuji moc.
Florentýnko, jsi opravdu jednička. Úvod i recept vždycky pohladí.
Stromečky z minulého týdne udělaly velkou radost, zatím byly slané se sýrem a šunkou
a celkem povedené. Přes to příště zkusím přitvrdit s teplotou trouby a uvidím,
jestli budou ještě dokonalejší :-).
A štólu jsem nikdy nepekla, ani nekupovala, tak se těším na premiéru !
Milá Florentýnko, je to pár dní, kdy jsem si říkala, že bych letos mohla upéct štolu, místo vánočka. A nejlíp tvé recepty se vždy povedou a jsou famózní, tak štola bude! Už se na ni nic těším. Děkuji a přeji krásný předvánoční čas.
Mila Florentynko,
Kdyz budu chtít upéct ze stejného množství 4 stoly, jak dlouho je mám nechat pect v troubě ?
Dekuji a přeji krásný předvánoční čas
Pavlina
Čtyři se ti nejspíš nevlezou najednou do trouby, dvou byl plný velký plech. Nejlepší by bylo zadělat dvě dávky těsta s hodinovým odstupem za sebou a péct je postupně.
Zdravím Flo,
štola vypadá a jistě chutná úžasně. Podobný recept mám od maminky. Těsto je vláčné a chutné. Přeji krásné předvánoční dny plné pohody, lásky a klidu
Florentýnko,jsem už starší ročník,štolu dělám každý rok,ale pouze pro manžela,já tomu moc nedám.Dřív se do všeho dávala nastrouhaná kůra z citronu,když bylo kandovaná pomerančová kůra a rozinky.Letos tam tedy dám vše podle receptu a uvidím,jak to dopadne.Přeju tobě i dětem hezké prožití Mikuláše.Kamarádka má narozeniny 6.12.tak to oslavujeme společně.Majka
Florentýnko,
dělávala mně jí babička (byla němka) a já jí od ní zbožňovala. Nikdo jí pak už neudělal jako ona. Tak snad se odvážím a konečně jí zkusím.?
Úžasnou štolu pekla moje maminka, já si na ní netroufám.
Vám všem přeji krásný advent.
Jarka
Recept se mi moc libi. Marcipan si delam domaci z nasich mandli a je vyborny. Otazka, muzu dat i veganske maslo, tedy ciste rostlinne? Dekuji Lenka
Můžeš, i když považuji vegetariány a tím více vegany za ideologiclé magory
Jejda, drážďanskou vánoční štólu dělám asi tak 45 let! Teď jsem našla sešit, ve kterém recept je –
Vyšel v prosinci 1997!!!! Tehdy vycházel čtvrtletní sešitů s radami ručních prací, jídelníčku, receptů , knih, atd. Bylo jich vždycky asi 4- 5 a jmenovala se Květen. Recept je téměř identický! Vřele doporučuji, protože tato štóla je výborná! Přeji těm, co si ji vyzkoušení, ať chutná a nebojí se jít “ do toho“ . Přeji hezký adventní čas všem a Tobě Flo díky za vložení tohoto řeceptu!
Moc pozdravuji,velice hezký názorný recept.Jednou jsem ji zkoušela ale moc se mi to nepovedlo.Zkusím podle tohoto receptu zatím se mi všechny Tvé recepty podařily.Tak snad to neskazím.Děkuji za recept a přeji radostný Advent a hezké svátky. Marie
Ahojky děkuji za recept Flo hned si ho ovikendu vyzkouším s rodinou
Dík za vtipný úvod, opravdu mne rozesmál! Štolu nám z Drážďan vozili známí, je to bomba ( i kalorická! ) Ale ňamka ! Tak to zkusím . Přeji celé tvojí rodiné stejné veselého Mikuláše! A díky za to, jak se o nás staráš! ?Eva
Milá Flo, moc děkuji za milé povídání, jsi velmi sečtělá a zkušená žena. Hlavně však za originální recept na štólu. Chtěla bych ji upéct, snad se mi díky tobě taky povede. Jsi úžasná, krásné vánoční svátky a mnoho úspěchů přeji.
Milá Flo, velké díky za krásný úvod. Vánoční štólu peču každý rok, ale tvarohovou.
V sobotu upeču dle Tvého receptu štólu kynutou. Vše bude velmi dobré, usuzuji dle ingridiencí. Nemusím obalování v cukru, jen tak lehce vždy pocukruji. U nás štóla nemá dlouhou trvanlivost, protože se hned sní. Krásný adventní čas.
Dobrý den,
díky za recept, je hodně podobný tomu, který mám od babičky, ta ale používala polohrubou mouku. Jenže ona ji dávala snad do všeho.
Zaujala mě ta možnost štolu odležet. Jak dlouho se dá takhle zabalená v lednici skladovat, aby jí to odležení prospělo? Týden, dva, tři? Ta babiččina po cca dvou dnech vyschla, ale myslím, že se šetřilo na másle i cukrování a skladovala se jen v igelitovém pytlíku…
Milá Florentýno, je tu možné použít úskok s kypřícím práškem pro alergiky na droždí jen prostou záměnou těchto dvou surovin? Děkuji. P.
Milá Flo, dík za recept. Štolu dělám …no po každé, kdy manžel si přeje. Musí mít pořád něco k odpolední kávě a z tandemu vánočka-štola, vyhráva to druhé. A navíc z tvarohu a hooooodně ovocíčka. Někdy je to fofr, suroviny mám pořád doma a neni líno dojít pro tvaroh, mezi tím se namočí rozinky. Kynutou dělám spíše vánočku nebo záviny, ořechový nebo makový. No myslím, že prubnu i tuhle štolu a uvidím co na to „šéf“. Přeji klidný adventní čas a vůbec pohodu. Míla
Ahoj Flo, ja pečiem každý rok vianočku /už 32rokov/, štolu som zatiaľ nepiekla, ale skúsim. Hlavne preto, že sa dá piecť v predstihu. Mám už roky dilemu – vianočku pečem na štedrý deň, mohla by sa tiež upiecť a nechať odležať?
Štola se povedla, je excelentní. Napoprvé jsem ji dělala z poloviční dávky….škoda, mizí velmi rychle. Děkuji za recept.
Štolu peču každé vánoce. Ale ta má nikdy nebyla tak plná rozinek a ořechů a marcipán vůbec nepoznala. Musím tedy zkusit podle tvého receptu, protože sladké to je moje
Zdravím Flo, štolu mám moc ráda a ráda mám i výzvu, takže díky tobě se letos poprvé v životě pustím do pečení štóly. Děkuji za to a přeji hezký advent. Jana
Vazeny pane Berger, nikdy jsem Vas nevidela, tedy nechapu, proc mi tykate. Ale to mi tak nevadi. Veganem jsem se stala ze zdravotnich duvodu, ale do toho Vam nic neni. Jak nas ucili ve skole, ptat se neni nikdy nic spatneho, odpoved, ale muze i velmi ranit!
Opět krásné povídání a dopodrobna popsaný recept. Za to všechno ti mockrát děkuji a těším se na další čtvrtek. Vlastik
Štolu jsem pekla hned druhý den jak mi přišel recept. Florentýnko, byla výborná. Píši byla, protože bohužel na potom nic nezbylo. Marcipán jsem nedávala i tak je hodně sladká, ale jak píšeš v povídání, to k tomu patří. Děkuji a těším se na další čtvrtek 🙂
Milá Flo, toto je tedy skutečná kuchařská výzva. Nicméně jste mě tak nalákala, že ji asi zkusím. Už teď se těším ale i trochu bojím. Díky za vaše recepty 🙂
Ahoj Florentynko,
stola je hotova, zitra ochutname. Pekla jsem presne podle tveho receptu, je jsem dala hladkou a polohrubou mouku pul na pul. Delam tak I vanocky a vzdy se povedou.
Hodne predvanocni pohody,
Blanka
Milá Flo, vždy peču vánočku, zkusím letos i vánoční štólu dle Tvého receptu. Pěkný zbytek adventních dnů. Jarka
Milá Flo,
děkuji za skvělý recept!
Upečeno a snědeno v rámci vánočního obědu v práci.
Všem chutnalo, jen jsem vynechala marcipán, který nemám ráda 😉
Krásné dny všem!
Petra
Ahojky Flo,
dopekla jsem štolu a je to ONA, taková ta správná. Už jsem jich pekla, věř mi, opravdu hodně a žádná nebyla ta pravá. Tvarohová nám nechutná a pořád jim něco chybělo. Děkuji ti za recept a přeji krásné vánoce.
L.
Vy nejen, že jste skvělá kuchařka — zároveň tak krásně píšete! Člověk se toho od Vás může tolik naučit. Děkuji za Vaší práci! 🙂
Majo, moc děkuju, to je milé! Jsem ráda, že vám moje psaní přichází vhod. Flo.
Ahoj Flo, další tvůj recept který zkouším. Štolu jsem už dělal, ale takhle ne. Těsto zadělávam v domácí pekárně a droždí používám sušené. Poprvé přidám marcipán podle tvého receptu.
Skvostný recept, nebe v hubě. Děkuji!
Vynikající recept!!! Štola ještě pořádně nevychladla a už nebezpečně mizí. Vážně vynikající!!! Diky ?
Perfektní recept! Štola dopadla na výbornou. Přidal jsem domácí kandovanou kůru a rozinky jsem nechal odležet v kubánském rumu. Jen jsem musel oproti receptu zkrátit dobu pečení. Díky