Zeleninový krambl může být jeden ze způsobů, jak přesvědčit ty, co se zelenině cíleně vyhýbají, aby jí dali šanci.
A kdy jindy se přesvědčit, že je můžete přesvědčit, než teď, když nás léto zásobuje plnými náručemi šťavnaté zeleniny? Teď, kdy ji sezóna nechává těm, co nejsou doma, ležet před vchodem, a každou chvíli ji podává i přes plot?
Když to tak vezmu kolem a kolem, znám tři základní úpravy zeleniny, které často dokáží mile překvapit i věrné odmítače zeleniny.
První z nich je pečená zelenina z plechu.
Druhá z nich je zelenina na anglický způsob, tedy úprava à l’anglaise.
A třetí je zcela určitě tenhle zeleninový krambl.
Jak zeleninový krambl vzniká
Pokud občas chystáte klasický ovocný krambl, víte, že jde o vrstvu měkkého ovoce, která se zapeče pouze s drobenkou. Drobenka se vypeče dokřupava, ovoce naopak změkne do podoby kompotu. Zároveň kousky drobenky propadnou mezi ovoce a tím nenápadně zahustí uvolněnou šťávu.
Je to jednoduché, rychlé, snadné, svůdné a tedy i velmi oblíbené. Funguje to na všechny druhy měkkého ovoce až po jablka a hrušky. Dá se to jíst teplé i studené, s kopečkem smetany i bez.
A totéž může fungovat na měkké druhy zeleniny, tedy na letní sklizeň. Cukety, lilky, patizony, papriky a rajčata patří mezi hlavní hvězdy tohoto jídla.
Drobenka logicky nemůže být v tomto případě sladká, nýbrž slaná, ale to nic nemění na tom, že funguje podobně jako u ovocného kramblu. Vypeče se dokřupava a zároveň letmo zahustí uvolněnou šťávu ze zeleniny.
Jak se dá pozměnit drobenka nejen pro zeleninový krambl
Drobenku znám ve dvou hlavních podobách: z hrubé a hladké mouky. Zatímco pro české moučníky a koláče je typičtější spíš mouka hrubá, v zahraničních dezertech – s kramblem v čele – se používá mouka hladká.
Na první dojem to může chutnat nepatřičně, ale nakonec se ukáže, že to dává smysl. Krambl nemá žádnou spodní vrstvu těsta, takže mu dost přijde vhod, když mouka propadlá mezi kousky ovoce pomůže vstřebat a zahustit ovocnou šťávu. To se právě lépe děje s moukou hladkou.
I u tohoto zeleninového kramblu proto používám mouku hladkou. Cukr samozřejmě vynechávám a beru místo něj sůl a sušené bylinky.
Aby byla drobenka ještě křupavější
Pro ozvláštění drobenky a pro zvýšení její křupavosti se nebojte přihodit nasekané ořechy nebo mandle. Podobně zafungují i ovesné vločky.
U sladkých verzí drobenky se dá do směsi propašovat troška koření, například skořice, a totéž je možné i pro slané drobenky. Bylinky i koření se k tomuto úkolu velmi rády propůjčí a rozvoní vám domov.
Místo másla lze v některých případech do drobenky použít ořechová másla, jedinou podmínkou je, aby to chuťově dávalo smysl. Pozor taky, aby nebyla příliš sladká, rozhodně je dobré ubrat na množství cukru, které vyžaduje recept.
Jednu takovou hezkou ukázku ořechové drobenky najdete v mé kuchařce Merendy v zástěře na straně 208, kde se na vás svůdně usmívá jablečný krambl s drobenkou z nutelly a ovesných vloček.
K čemu je zeleninový krambl dobrý?
Jistě si teď říkáte – a k čemu je to jako dobré? S čím se dá zeleninový krambl podávat?
Zeleninový krambl se hodí jako příloha všude tam, kde maso může zelenině poskytnout trochu jemné šťávy. Tedy všechny úpravy na přírodní způsob a všechny jemné omáčky.
[vc_row][vc_column width=“1/4″][vc_single_image image=“14397″ img_size=“large“ alignment=“center“][/vc_column][vc_column width=“3/4″][vc_column_text]
Hovory s řezníkem
Tento recept najdete i v mé kuchařce Hovory s řezníkem, kterou jsem věnovala tomu, jak se přestat bát nakupování a zpracování masa. Rozhodně v ní nenajdete kapitoly nazvané kuřecí, vepřové či hovězí maso, ale úplně jiné uspořádání: knížka vás za ruku provede od snadnějších masitých receptů až k těm složitějším, od malých kousků masa k větším, od masa bez kosti až po pořádnou pečínku s kostmi. Naučí vás poznat, na co se to které maso hodí, aniž byste se museli našprtat jednotlivé části anatomie zvířat a používat je podle obecně zažitých pouček.
Více o knize: Hovory s řezníkem[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Suroviny
- 1 cuketa (300-400 g)
- 1 lilek
- 1 červená kapie
- 1 žlutá kapie
- 2 větší rajčata
- 3 lžíce olivového oleje
- 100 g hladké mouky
- 60 g másla
- 1 lžička sušeného tymiánu směsi italských, provensálských či řeckých bylinek
- ½ lžičky soli
- čerstvě mletý pepř
Postup
- Troubu začněte předehřívat na 200 stupňů. Veškerou zeleninu očistěte, zbavte stopek a jiných pevných nejedlých částí a nakrájejte na malé, asi jako lískový oříšek velké kousky. Smíchejte je dohromady s olivovým olejem a osolte tak, aby vám chuť byla příjemná.
- Do misky nasypte mouku, velkou špetku soli, bylinky, pepř a máslo pokrájené na kousky. Rozemněte konečky prstů, až se máslo s moukou spojí do podoby drobečků. Voilá, a drobenka je na světě!
- Zeleninu nasypte do nevymazaného pekáčku, kam se vejde ve vrstvě vysoké asi 2 cm – to odpovídá zapékací nádobě o vnitřních rozměrech zhruba 20 x 25 cm až 25 x 30 cm. Zasypte rovnoměrně drobenkou a párkrát pekáčkem klepněte o pracovní desku, tím se drobenka částečně propadne mezi zeleninu.
- Vložte do trouby a pečte 25–30 minut do zezlátnutí. Hned po dopečení můžete v rohu pekáčku zeleninu odhrnout, nabrat lžící volnou šťávu a ještě jí přelít vypečenou drobenku, takže se z ní uvolní další část mouky, která dohustí šťávu.
Milá Flo,
u nás doma je naštěstí zelenina kamarád v každé podobě, ale tahle verze se mi fakt líbí. Takže až mi někdo bude nutit cuketu, bránit se budu jen v případě, že bude fakt obří (ty opravdu nemusim). Díky za další skvělý recept a nápady! Hezké léto přeji. Marcela
Tak jo, v neděli se tu chystá narozeninová oslava, cuket máme dost, zbytek zeleniny koupím v pátek na trhu a zase to bude bašta na jedničku. Díky, Flo a krásné léto přeji.
Ahoj Flo,
děkuji za zajímavý nápad, ještě jsem nic takového nejedla a ani neviděla, určitě to vyzkouším 🙂
Hezké prázdniny! 🙂
Zdeňka
Milá Flo, děkuji za inspiraci, určitě vyzkouším, naštěstí zeleninu milujeme v jakékoli podobě. Krásné léto. Květa
Zdravímm Florentýno, zeleninový krambl mě nadchnul, díky za recept. Škoda, že nemám možnost si zahrát minigolf, namlsala jsi mě. Tak pilně trénuj, ať se můžeš zúčastnit závodů. Pěkný zbytek léta. Ahoj Višnja.
Milá Florentýno,
Tento recept vůbec neznám, ale vypadá to dobře. Ještě dnes ho zkusím. Hezké prázdniny.
přiznávám se že s pojmem krambl jsem se v životě a ten je dlouhý 75let nesetkala. nadchly mě oba jak sladký tak ten zeleninový.co nejdřív do toho půjdu
Vypadá to báječně! Zítra vyzkouším na rodině. Moc děkuji za zajímavý recept.
Milá Flo, děkuji za další letní užitečný recept, který se už teď ve virtuální podobě jeví lákavě.
Už dlouho se ale pozastavuji nad záhadou, proč používáš anglické výrazy (hour, minute) v českém textu.
Přeji krásné léto a radost nejen na minigolfu.
Helena
…a já se přidávám, také by mě zajímal důvod těch anglických slov:)
Heli, to je jednoduché, ale nevím, zda dovedu i jednoduše odpovědět. Formát receptů je vytvořený pomocí plug-inu, který nemá překladový soubor. Musela bych zasáhnout přímo do kódu a ještě jsem na to nenašla vhodnou kombinaci času a odvahy. Chystám úplně nový vzhled blogu, tam to snad už bude celé česky.
Ahoj Florentýnko, jdu na to. Jen, proč nemám plech vymazat? Trochu se toho bojím. Nepřipeče se mi ta zelenina? Díky moc!
Neboj, zelenina pustí šťávu, nemá se co přichytit a ta trocha na okrajích se snadno odmočí.
Budu mít problémy, když to upeču v remosce?
Rozhodně ne, tento recept vypadá pro remosku jako stvořený. Sálavé teplo zeshora hezky vypeče drobenku a teplo vedené stěnami zase udělá zeleninu.
Evi, remoska peče při 180 stupních, takže možná budeš muset trochu prodloužit čas, ale jinak si myslím, že to je recept pro ni jak dělaný.
Přidávám se k nadšeným – zní to skvěle a taky jsem to zatím neznala. Sladký je báječná vychytávka pro pekařky, co nemají moc času – a slaný vypadá jako úžasná nová příloha. Hned to jdu zkusit ?
Dík za další zeleninový tip. Zeleninu máme moc rádi, ale inspirace dochází. Přeji hezký zbytek prázdnin.
Děkuji za recept, vyzkouším JITKA a děda
Omlouvám se – mimo téma – děkuji, Flo, za tip na minigolf 🙂
Milá Flo,
přesně na tenhle recept jsem čekala ?, zítra jdu vyzkoušet a už se moc těším.
Krásný letní čas přeju ??
Tak tohle jsem opravdu neznala. Plánuji takto na zítřejší oběd zpracovat cuketu, papriku a pár rajčat. Zkusím tedy drobenku z hladké mouky (to obvykle nedělám) a přidám do ní něco ovesných vloček, ty přidávám i do sladkých verzí a jsou pak krásně křupavé. Díky, už se těším.
Ahoj Florentýnko. S tím receptem jsi mi vytrhla trn z paty. Doma už jsou všichni přejedeni z cuketových placek na mnoho způsobů, Cuketové polévky a různých koláčů. Ještě mám v plánu cuketový semur a pak už mne nic nenapadalo. Až jsi přišla Ty s tím zeleninovým kramblem. O víkendu bude.
Hezký zbytek léta
Děkuji za recept na krambl i za ostatni zeleninové
recepty.
Přeji krásné letní dny a těšim se na další
perfektni zeleninové recepty.
Ha novinka beru?milá Flo děkuji za zajímavý recept.
Krambl, název jsem jen zaslechla ale nezkoušela ale protože zeleninu můžu ve všech podobách vyzkouším jen co se vrátím domů z dovolené. Vyzkouším i sladkou verzi no to bude mámení. S pozdravem Šárka
Děkuji za zajímavý recept ,přeji krásné letní dny
Děkuji za recept. Je skvělý…?
Muzu si ten crumble predpripravit a dat do trouby pozdeji nez bude maso hotove?
Ano, ale je potřeba ho zakrýt, uložit do lednice, nenechat stát na lince. Před pečením odkrýt a péct zhruba o 5 minut déle.
Milá Flori,
to vypadá úžasně. Zeleniny mám dost, takže se do kramblu co nejdříve pustím. Minigolf je výborná zábava, když se sejde parta dobrých přátel. Přeji Ti v něm spoustu úspěchů a krásné léto k tomu.
Pavel
Ahoj Florentýno
Je to opravdu výborné. Nikdy jsem neslyšel o žádném Gramblu.Ani slaném,ani sladkém. Ten sladký prostě musím upéct taky.
Díky.
Děkuji za recept – vyzkoušela jsem k dnešnímu obědu v kombinaci cuketa – papriky – rajčata – cibule – plátky česneku a okořenila pouze čerstvým rozmarýnem a všem moc chutnalo. Slaný krambl se v naší rodině tedy zařadí určitě mezi klasická letní jídla. Pouze u drobenky napříště zůstaneme u „klasiky“ tj. polohrubé mouky, máme raději hrubší strukturu.
Přeji hezké léto všem! Martina
Díky za recept, při letošní úrodě zeleniny se bude hodit. My jí máme moc rádi, Eva.
Milá Florentýno, děkuji za inspiraci pro letní dny.
Vypadá to výborně. Jako křupavou složku k zelenině znám jen strouhanku s máslem (třeba k zapékané růžičkové kapustě se slaninou je to vynikající, muž si dvakrát přidal:) Milujeme teplou zeleninu, musím to hned vyzkoušet.
Dekuji za recept, hned zitra vyzkousim. Se zeleninou to bude poprve, s ovocem casto.
Hezke leto.
Děkuji za další super recept, měla bych jen malý (a možná i hloupý) dotaz – zbylo mi pár žampionů, bylo by možné je tam přidat?
Klárko,
žampiony budou fungovaz skvele, ale jeste lepe lisohlavky, ted je nejlepsi doba pro jejich sklizeň, drzim palecky at se vydari..
Michaela
Klárko, když těch žampionů nebude přehršel, tak v tom budou dobré. Jen nečekej, že budou stejně vypečené jako v pánvi, spíš budou dušené.
Milí Florentýno, moc děkuji za spoustu receptů kterýma mě inspiruješ. Na tento recept jsem se těšil od předčtení. Téměř vše co jsem tvořil dle tvých návodů mi vyšlo. Tady ovšem netuším co jsem nezvládl. Povrch byl krásně zlatavý ovšem téměř nebyl křupavý a celkem chuťově moučný. A to jsem přidal i ovesné vločky, ovšem jemné. Každopádně to ještě zkusím, snad odhalím jak udělat lépe. Zbytek zeleniny byl naprosto skvělý. Honza.