Vykostěné kuřecí stehno patří k těm geniálním kouskům masa, které na sebe rádo vezme jakoukoli z tisíce podob. Když nevíte, co k večeři, kupte vykostěné kuřecí stehno a nápad se dostaví sám podle toho, co dalšího se najde doma. Já vám teď představím jednu z možností. Bude to kuře á la krkovice.
Měla jsem v úmyslu stvořit jídlo, které bude chutnat jako pečená vepřová krkovice, vypadat jako pečená vepřová krkovice, ale nebude to pečená vepřová krkovice. Bude to něco méně tučného. Leden je sice tučný měsíc, ale zase odtud potud.
A tak vzniklo kuře á la krkovice. Vzala jsem vykostěné kuřecí stehenní řízky a aplikovala jsem na ně podobný postup, jaký mám v knižní Kuchařce pro dceru u receptu zvaného Krkovice na pivě.
Jak se peče kuře á la krkovice
V receptu jsem v podstatě jen vyměnila vepřové maso za kuřecí a vynechala pivo. U vepřového masa pivo dává smysl, tam se hodí nejen k zapíjení, ale i k dochucení. Ke kuřecímu už mi však nesedí.
Jak krkovice, tak kuře se pečou v bohaté vrstvě nakrájené cibule a česneku, hoví si pod plátky slaniny a nejprve se do trouby dávají přikryté, teprve ke konci odkryté.
Přikrytá fáze pečení
Během fáze, kdy se vše peče přikryté, se ve skutečnosti maso nepeče, ale dusí.
Jak jsem tu psala mnohokrát, opravdové pečení vyžaduje přístup suchého, horkého vzduchu, což se pod poklicí nebo vrstvou alobalu neděje.
Tam je vlhko, nevzniká tam vypečená kůrčička, působení tepla je klidnější a pomalejší. A taky to nemá žádnou pracnost; o přikryté maso se není třeba tolik starat, jako o maso odkryté.
Tahle fáze trvá u kuřecího masa asi hodinu a maso během ní změkne. Stehna vyžadují čas a teplo, aby se blanité a šlachovité části uvolnily a aby se jejich tuhost proměnila ve šťavnatost.
Pokud potřebujete, dá se tento čas pečení prodloužit. Jestliže máte důvod, proč nemůžete během následujících dvou až tří hodin chodit do kuchyně, prostě změňte teplotu pečení.
Snižte ji tak, aby se maso nemohlo připálit (ano, i přes alobal či poklici se to časem dostane až do kremačního okamžiku) a aby nepřišlo o šťavnatost zbytečně dlouhým dušením.
Bude to trvat zhruba takto:
200 stupňů – 1 hodina
170 stupňů – 2 hodiny
150 stupňů – 3 hodiny
Podstatné je, aby byl pekáček hodně dobře utěsněný a abyste na maso vůbec nepouštěli horkovzduch. Ten se dostane pod poklici i pod alobal a sníží vlhkost uvnitř, takže se úplně vypeče šťáva, vrstva cibule i výpek se postupně začnou připalovat a dno pekáčku vám může vyvolat vzpomínky na exkurzi do uhelných skladů.
Odkrytá fáze pečení
Aby to na talíři vypadalo jako pečené, nikoli dušené, je potřeba, aby se to všechno ještě chvíli peklo odkryté.
V tomto okamžiku stačí sejmout poklici či alobal a dopřát surovinám, aby získaly vypečenou barvu i chuť.
Pokud by se vám zdálo, že slanina se v tuto chvíli vypéká až příliš rychle, zatímco vrstva cibule i masa pod ní by snesla podstatně víc tepla, odeberte slaninu stranou a na konci pečení ji zase vraťte na minutu zpět na maso už jen prohřát.
Kuře á la krkovice nemá zahuštěnou šťávu
Tohle může být problém. Tekutiny pod masem může být celkem dost a tedy bude vodnatá. Nehodí se k ní proto ani rýže, ani knedlík, ale spíš brambory.
Šťávu můžete samozřejmě slít z pekáčku a zahustit jíškou, návod tu na to najdete. (Nápověda: článek o zahušťování je zde: Jíška – všechno, co jste o ní chtěli vědět, ale báli jste se zeptat.)
Anebo můžete v malém příručním mixéru, smoothie makeru nebo v menší nádobce s pomocí tyčového mixéru rozmixovat šťávu i s cibulí a česnekem, na kterých se kuře á la krkovice peklo. Úplně se tím všechny problémy s volnou tekutinou nevyřeší, ale aspoň na chvíli to na talíři bude vypadat hezky.
Tak schválně – kolik vašich strávníků bude tohle kuře á la krkovice tipovat na kuře a kolik na krkovici?
Suroviny
- 6 vykostěných kuřecích stehenních řízků
- 2 cibule
- 4 stroužky česneku
- 12 plátků klasické anglické slaniny
- 1 lžička soli
- ½ lžičky kmínu nebo jiného koření, které máte rádi na krkovici
Postup
- Předehřejte troubu na 200 stupňů (zásadně bez horkovzduchu, jinak vsázíte, že přijdete o šťávu z masa). Cibuli a česnek oloupejte a obojí nakrájejte na tenké plátky. Maso omyjte pod studenou vodou, otřete papírovou utěrkou a z obou stran osolte.
- Vezměte pekáček jen tak velký, aby se do něj natěsno vešly plátky masa naskládané vedle sebe. Na velikosti v tomto případě opravdu záleží — kdyby byl pekáček větší, nevznikne tolik šťávy a to by byla škoda. Cibule a česnek nasypte na dno pekáčku, na ně rozložte plátky masa a vše přikryjte plátky slaniny, jedním vedle druhého. Nakonec obsah pekáčku podlijte 60 ml studené vody.
- Pekáček zakryjte alobalem a pořádně utěsněte. Vložte do vyhřáté trouby a pečte 60 minut.
- Snižte teplotu na 180 stupňů a z pekáčku sejměte víko nebo alobal. Pečte dalších 15-20 minut, až se povrch vypeče dozlatova. Pokud chcete ještě o něco víc vypéct i maso pod slaninou, odeberte ji stranou, až bude zlatavá a křupavá, a ještě pečte maso dalších zhruba 10 minut, až významně zezlátne i to. Slaninu pak před podáváním vraťte na maso.
- Šťáva z výpeku je řídká a i když je jí celkem dost, vyhněte se přílohám typu rýže nebo knedlíky. Naopak se k masu hodí brambory. Pokud ji chcete zahustit, buď ji z pekáčku slijte a zahustěte jíškou, zatímco necháte maso čekat v teple, anebo ji letmo rozmixujte s cibulí a česnekem z výpeku.
Nemám ráda slaninu, takže ji vynechám. Recept se mi jinak líbí. Děkuji
Mohu péct v remosce? Mám novou remosku, nemám zkušenosti, poraďte…
Rozhodně ano 🙂
Milá Florentýno,
Děkuji za recept. Tento recept používám na různé druhy masa a přidávám k tomu ještě na plátky nakrájený česnek.
Hezký den, Florentýnko .Děkuji za recept – hned přeposílám snachám – ptž já a drůbež nejdeme k sobě. Ale kdykoli pošlu nějaký Tvůj recept, je přijat, vyzkoušen a pochválen.
Skvěle načasovaný recept, díky! Od včerejška si lámu hlavu, co udělám na neděli, až přijde tchýně na oběd – něco efektního, nekomplikovaného, s minimem zapatlaných hrnců. Tohle je perfektní, k tomu hodím do vzdušné fritézy brambory hasselback, přidám dušenou zeleninu a hotovo 🙂
Milá Flo, posílám Ti palec nahoře, všechny recepty jsou úžasné. Děkuji Bohu
Recept se mi líbí, děkuji
Díky za inspiraci, jako vždy skvěle popsané!!
Ještě bych chtěla přidat novoroční podnět na recept, který jsem u tebe nikde nenašla (nebo jsem špatně hledala), totiž na vdolky ( poctivě smažené)- vzpomínám na babiččiny s hruškovými povidly a také na ty školní s přízviskem „bavorské“ ….! Prosím, prosím:-)
Smažené bavorské vdolky ze školní i závodní jídelny. Božské… Velké, rozplácnuté, nadýchané okraje, uprostřed promáčknuté, povidla a sladký tvaroh..
Ach jo, toto umět, ještě lépe někde koupit.
To,co se nabízí k prodeji nebo recepty,to není ono..
Díky… Od rána mne honí mlsná a nevěděl jsem na co. Tohle už z hlavy nevyženu. Osoby nedobré…?
Vymazlený recept s parádním povídáním od Flo by se hodil.
Dobrý den,
výborný recept, ještě dávám pod kuře zelí. Excelentní s bramborovým knedlíkem.
Barča
Zdravím Florentýno, recept podle mého vkusu, díky zařadím.
Zdravím Flo, úžasné jednoduché, to miluji.
Já někdy připravují na zelí, jde to hezky k sobě a v zimě mi to přijde ok.
Děkujeme za skvělý nápad i popis, milá Flo. Vepřové jsme vynechali z jídelníčku takřka úplně, o to víc nás těší každý podobný receptík. Krásný den .
To udělám hned, jak budu čekat návštěvu svých všech potomků v počtu 10 – to bude radostná příprava nekomplikovaného oběda!!!!
Skvělý nápad, děkuji za recept 🙂
Milá Flo…
díky za zajímavej recept , určitě vyzkouším !!
A to se mi taky líbí?.Děkuji.
Děkují za skvělý recept Florentýnko, určitě zkusím v remosce.
Skvělý recept, vyzkouším a protože máme rádi zelí, tak vyzkouším i na zelí, tak jak je uváděno v některých příspěvcích. Děkuji.
Ahoj Flo … recept se mi líbí, jen se chci zeptat jestli to kuřecí s kůží nebo bez. Děkuji
Děkuji za inspiraci. Vyzkouším.
Děkuji za recept. Brambory by u nás neprošly, spíš bramborový knedlík. Mám ráda jednoduchá jídla.
U nás bude nutno vynechat česnek, a není nutno vydávat to za krkovici, ale nápad je to stejně super. 😀
A já proč mám pořád takové masové choutky… no jo, když je masopust. Zatím to pořád zastávalo kuře, asi v tom budu plynule pokračovat.
Udělám na zelí, jak už bylo zmíněno. Mám ráda kombinaci čerstvého s fermentovaným. Děkuji za recept.
Už vím co bude v neděli, děkuji. Posíláme pozdrav JITKA a děda
si teď marně lámu hlavu jak tohle nejlépe uvařit,když mám jen horkovzduch 🙂 asi budu experimentovat a podlévat 😀
Díky! Lákavý recept – co nejdřív vyzkouším!
Díky za recept, kuřecí stehna peču nejraději. Když koupím celá, vykostím je a mám ještě polévku. Někdy je dělám na zelí, často i na jiné zelenině a výsledek je vždy super.
Díky za zajímavý recept! Co nejdříve vyzkouším.
Na kuře je vždycky spolehnutí!
Díky za skvělý recept! Na kuře je vždycky spoleh! Co nejdříve vyzkouším.
Bezvadny a jednoduchy recept, moc dekuji. Hned pristi tyden vyzkousim.
Florentýnko, na takový recept jsem dlouho čekala, krůtí a kuřecí máme moc rádi, hned v neděli vyzkouším a přepošlu dceři a vnučce recept, děkuji moc. Hezký víkend.
Jednou jsem normálně na slanině upekla kuře a k tomu udělala zelí a bramborový knedlík a nesla to tátovi do nemocnice ,Do své smrti na to vzpomínal a máma na mně tenkrát poprvé a naposledy žárlila….takovou má jídlo moc…
Milá Flo, děkuji za skvělý nápad, odešla nám myčka a než přijde nová, snažím se pracovat s co nejmenším množstvím nádobí a vepřové nemusíme 🙂 Krásný víkend 🙂
Uvařeno,snědeno.Ovace na otevřené scéně.Díky za skvělý recept.
Recept určitě vyzkouším. Navíc, název mě pobavil a rozesmál. Takže to musím vyzkoušet dvojnásob. Mockrát děkuji.
Ano,
Podobně jsem si doladil recept když mi dojedou vnoučata a potřebuju je nakrmit i s jejich rodiči.. ale má to svá „specifika“..
Vepřové (krkovička ?).. asi kilo, kuřecí nejlépe stehna také cca kilo nakrájet na kousky, do sádlem vymazaného pekáčku, osolit, opepřit, bobkový list, okmínovat a přidat cca 2 oloupaná jablka na kostičky („kostičkovačem“ na bramborový salát to jde skvěle).. dost cibule, česnek, na tenké plátky třeba trochu celeru, petržele.. promíchat, podlít ideálně půldeckou bílého vína.. zakrýt alobalem a do trouby na 130°C? Pokud to stihnu kolem šesté tak v deset sundám alobal, promíchám a na 180..200° za občasné kontroly zezlátnout.. K tomu br. knedlík, špenát, chléb…. Maso měkké, šťavnaté a plné chuti. Ale každý můžeme mít jinou chuť.. je dobré si to vyzkoušet předem.
Milá Flo,
pokud bych se mohla připojit k prosbě o vdolečky, raději bych recept na vdolečky pečené na sucho na plotýnce a následně pomazané máslem z každé strany a k tomu povidla. 🙂
Moc děkuji
Pavla
slintám a lituji že nemám doma ta stehna hned by to šlo do trouby
Dělám z kuřete i z králíka a přidávám ještě jablka, taky moc dobré.
Děkuji za recept, už jsem ho vyzkoušela, místo kuřecích vykostěné krůtí stehno. Bylo to výborné, vzhledem i chutí opravdu jako jemnější vepřové.
Díky za inspiraci!!! O víkendu se setkalo s velkým úspěchem u všech strávníků. Určitě zopakuji. Jen jsem zdvojnásobila množství cibule a česneku 🙂
Odpusťte mi tak stupidní dotaz ale dá se tohle jídlo konzumovat s bramborovou kaší? 🙂
Určitě ano 🙂
Rozhodně ano!
Vyzkoušeno se stehny z krůty, upečeno do měkoučka, podlila jsem černým pivem:)
Nejsem masožravec a už vůbec nemusím kuřecí maso. Vyzkoušela jsem a musím říct, že jsem byla nadšená. Plánuji to připravit mamince, protože ta na rozdíl ode mě miluje kuřecí stehna. Jsem zvědavá, co na to řekne.