Ryba po florentinsku, nebo vlastně cokoli po florentinsku, co se ocitne na talíři, má vzdálený původ ve Florencii. Nijak to nesouvisí s tím, že si na tyto chutě docela potrpím.
Příběh o původu názvu vypráví o tom, jak se Kateřina Medicejská z Florencie vdala za Jindřicha II. Francouzského, budoucího krále Francie. Měla si k němu nastěhovat i dvorní kuchaře a lásku ke špenátu. A tak Paříž poznala jídla ve florentinském stylu. Ve skutečnosti se obliba špenátu rozšířila ve francouzské kuchyni mnohem dřív, ale to stejně libozvučnosti jídel inspirovaných Florencií neubírá.
Co obsahuje ryba po florentinsku
Ryba po florentinsku pochopitelně vyžaduje rybu, a hned po ní dušený špenát a bešamelu podobnou omáčku zvanou Mornay. Už jsem tu o ní psala, protože je velmi důležitá při zapékání jídel pod grilem.
Nevýhodou této kombinace je, že zatímco ryba i špenát se připraví za pár minut, a to doslova, bešamel potřebuje nejméně půl hodiny, neboť obnáší výrobu máslové jíšky a pak ještě důkladné povaření s mlékem.
V současných kuchyních se proto bešamel (nebo raději omáčka Mornay, která je z něj odvozená) nahrazuje smetanou ke šlehání, která dovede vytvořit podobně krémový a hustý dojem taky, ovšem za mnohem kratší čas.
Kromě ryby se na podobný způsob dá připravit všechno možné, hlavně však kuřecí prsa a ztracená vejce. Takže pokud si na rybu nepotrpíte, i tak vám může být tento recept k užitku.
Tradiční a moderní přístup
Vždycky je dobré znát, co bylo záměrem původního receptu, než se rozhodnete pro zjednodušenou moderní podobu.
Původní ryba po florentinsku
Pokud byste chtěli postupovat výhradně v duchu původní tradice, opečte na pánvi kousek bělomasé mořské ryby, přidejte k ní krátce podušený špenát a rybu na talíři přelijte omáčkou Mornay.
Návod na opečení ryby najdete o kousek níže a přípravu špenátu i omáčky Mornay v jiných článcích na tomto blogu:
Kdo si potrpí na labužnické výtržnosti, může si to ještě zkomplikovat. Opečenou rybu přelije připravenou omáčkou, posype strouhaným sýrem, zapeče pod grilem a teprve pak podává ve společnosti dušeného špenátu a radostné sešlosti u stolu.
Minutková soudobá ryba po florentinsku
Kdo by chtěl s rybou po florentinsku postupovat rychleji, protože ho stíhá vražedný hlad jeho i blízkých (přičemž ten je mnohem nebezpečnější), dokáže mít jídlo na stole za deset minut. Stačí vyměnit bešamel za smetanu ke šlehání.
Zatímco se bude v jedné pánvi v klidu opékat ryba, v druhé pánvi nebo kastrolu se nechají proskočit cibulka, česnek, listy baby špenátu, vše se podlije smetanou a počká se, až za bujarého pobublávání zhoustne na omáčku.
Samozřejmě se ryba po florentinsku dá ještě trochu vypiplat a obohatit a doladit. Já jsem například do receptu přidala i kousky papriky, aby omáčka měla zajímavější strukturu a barevný kontrast, pár lžic lučiny, aby získala trochu jemné kyselosti, a komu by to stále nestačilo, může přimíchat trochu parmazánu či vyměnit papriku za pár kousků hub nebo cuketu.
Jako příloha – pokud ji potřebujete – skvěle poslouží šťouchané nebo pečené brambory.
Suroviny
- 300 g filetu z mořské bělomasé ryby (treska, pražma, halibut apod.) - maso by mělo být čerstvé, na mražené a rozmrazené nebude tento postup moc dobře fungovat
- 2 lžíce másla
- 1 lžíce olivového oleje
- baby špenát 125 g
- 40 g lučiny
- ½ kelímku smetany ke šlehání (kelímek bývá 200 g)
- ½ červené papriky
- 1 jarní cibulka
- 2 stroužky česneku
- ½ lžičky soli
Postup
- Pokud má ryba kůži s šupinkami, buď pečlivě šupiny oškrábejte, jinak je později najdete na talíři v jídle, anebo opatrně stáhněte celou kůži. Maso opláchněte a důsledně osušte papírovými utěrkami. Rozkrájejte na několik stejných kousků, aby se vám s ní na pánvi lépe manipulovalo. Po obou stranách jemně osolte.
- V nepřilnavé pánvi (toto je jeden z těch výjimečných případů, kdy se po ní hodí sáhnout) rozehřejte lžíci oleje a lžíci másla na téměř nejvyšší teplotu. Jakmile začne máslo pěnit, vložte do něj kousky ryby kůží dolů a ihned ztlumte žár plotýnky tak, aby tuk probublával jen mírně a aby to zároveň byl nejnižší výkon, kdy tuk vůbec ještě bublá a v pánvi se něco děje.
- Cibulku, česnek i papriku očistěte a vše nakrájejte nadrobno - papriku na centimetrové kousky, cibulku též, přičemž si zelenou část natě ponechte na ozdobu, a česnek na tenké plátky nebo drobné kousky. Špenát pečlivě opláchněte, pokud je to potřeba, a stejně tak pečlivě ho osušte na utěrce. Ve středně velkém kastrůlku rozehřejte druhou lžíci másla, přidejte všechnu nakrájenou zeleninu, zbytek soli a 2-3 minuty míchejte, až vše změkne a rozvoní se, opečení však není žádoucí.
- K měkké zelenině přidejte všechen špenát a klidně a vytrvale minutu či dvě míchejte, až zavadne a ztratí všechen objem. V tomto stavu ochuťte špenátovou směs lučinou a pečlivě ji rozmíchejte, a jakmile se to povede, přilijte smetanu a vařte ještě chvíli, až smetana zhoustne na sympatickou krémovou omáčku. Pokud je to potřeba, ještě ji dosolte, případně můžete okyselit pár kapkami citronové šťávy.
- Po celou dobu, co se připravoval krémový špenát, se ryba v klidu opékala. Nyní by měla mít na spodní straně zezlátlou a vypečenou kůži a na horní straně by mělo být patrné, že změnila barvu a je propečená naskrz. Na poslední minutu nebo dvě filety otočte, aby měly možnost se v tuku prohřát i z druhé strany.
- Na dva talíře rozdělte krémový špenát, posaďte na něj kousky ryby a posypte zelenou částí jarní cibulky, případně jinými kousky zeleného.
Mňam.Spenát smíchám s medvědím česnekem. Děkuji. J.
Mňam 🙂
Ryba po florentinsku – obdivná poklona! Lehkostí střídmě k eleganci, probuzení do jara a další invence. Díky za jiskřivé nadšení , už tradiční)
Láďa!
Milá Florentýno,
už mi tečou sliny na tu rybu!
Recept na jedničku. Vyzkouším co nejdřív.
Milá Florentýno, děkuji za recept.
Neznám a ráda vyzkouším. Jarča
Děkuji za každý zaslaný recept, za každé další zajímavosti z kuchyně.
Děkuji za zajímavý recept na rybu. Snažíme se ryby konzumovat alespoň jednou týdně, tak další obohacení přijde vhod!
Dana
Ahojky Flo, tak teď nevím, zda nejsi jasnovidec, mluvíš sice o sobě, ale stejné pocity mám i já. Jarní měsíce jsou u mně úklidem nejen ve skříních, ale i ve mně samotné. Preferuju lehčí stravu, saláty, ryby. Tvůj recept přišel jako na zavolanou. Přeji krásný víkend
Děkuji za recept, ryby mám v oblibě, určitě vyzkouším
Úžasný recept, velký dík. Zelený čtvrtek bude ve velkém stylu ??? ?
Milá Florentýnko!
Milujeme ryby (tedy kromě zeťe, ten je nejí, přestože jeho otec je rybář). Rybu máme na stole jednou až dvakrát týdně. A když k tomu připočítám uzené makrely, zavináče, sardinky, tuňáka z konzervy, nebo pomazánky s obsahem ryb ke snídaním či večeřím, tak to vyjde pomalu na kousek ryby skoro každý den.
Tebou dnes zveřejněnou úpravu neznám, ale dostal jsem na ni chuť, tak ji brzy vyzkouším.
Děkuji za výborné tipy.
Tonda
Milá Flo, na zítra plánujeme na oběd rybu, jen nebylo jasné, jak jí upravíme. No, teď už to jasné je. ? Na nákupní seznam jsem připsala lučinu a baby špenát, vše ostatní máme a recept hned vyzkoušíme. Už teď se těšíme na zítřejší oběd! Moc díky za lákavý recept. Přeji všem krásné jarní dny??
Vyzkoušeno. Špenát jsem nastavila čerstvě utrženým medvědím česnekem z lesa. Za jedna!!
Ryby zrovna nemusim, prejedla jsem se jich, kdyz jsem pracovala pro jednoho moc bohateho pana a ryby jsme meli k obedu kazdy den po dobu asi 2 let. Ale tenhle recept urcite zkusim, mozna s kuretem, ale hlavne kvuli te omacce. Diky za inspiraci.
Špenát nešpenát…ale jak se vám povedlo takhle krásně ten filet opéct? Já ať dělám co dělám, vždycky se mi to potrhá, ať si pánev rozpaluju sebevíc…dokonce jsem už i zkoušela opékat filet na pečicím papíře, ale i tak se mi to nepovedlo 🙁
A to je ono ?.Moc děkuji za báječný recept?
Krásné jaro?
Milá Floro,
vypadá to úžasně. Ryby miluji a na tu omáčku už se mi sbíhají sliny. Určitě to co nejdříve vyzkouším.
Přeji krásné jarní dny. Pavel
Dnes jsme měli k obědu tilápii po florentýnsku s brambůrkami.
Povedlo se , moc jsme si pochutnali.
Děkuji za recept.
Radka
Dnes jsme si na rybě po florentinsku moc pochutnali, také jsme přidali medvědí česnek. Díky za recept.
Milá Flo! Recept je super, zvolil jsem variantu s lučinou a s paprikou… Přítel nešetřil obdivnými slovy (samozřejmě ví, že vařím JEN DÍKY TOBĚ)! Jako přílohu jsem dal opečené brambory. Neměl jsem rybu čerstvou, ale mraženou, takže jsem se trochu obával, jak to celé skončí, nicméně výsledek dopadl dobře (voda ze zmrazeného masa se postupně odpařila a ryba se krásně opekla). S čerstvou rybou to bude ještě o level výš! :-)) Vřelé díky!