Zelenina na grilu – základní postup

Rating: 0.00
(0)

Křehká zelenina na grilu? Ano, a nejlépe na velmi rozpáleném grilu. Těžko se tomu věří, ale zelenina na grilu je skutečně značně odolná a potřebuje rázně zatopit.

Vydrží toho dost a nemusíte ji kontrolovat každých deset vteřin. Dokonce jí sluší částečné připálení až do stavu puchýřků. Obavy z horka proto pusťte k vodě.

Jestliže váš gril umožňuje nastavení na přímé i nepřímé grilování (víc o tom, co to vůbec znamená a jaký je mezi nimi rozdíl, najdete v článku nazvaném Grilovaná kuřecí stehna), rozhodně využijte prudký a přímý žár.

Pokud máte jen základní gril, stejně u něj ani jiný způsob grilování nepřipadá v úvahu, takže se neobávejte, že si zeleninu na grilu nemůžete udělat.

Dotaz: Dá se tato grilovaná zelenina dělat i na něčem jiném než na grilu s přímým ohněm? Třeba na toustovači se speciální grilovací plotnou? Je nějaká varianta pro ty, kdo žijí v paneláku?

Odpověď: Ano, jde to i v toustovači, na kontaktním grilu nebo na grilovací pánvi. Jediná podmínka je, že musí být plotýnka, rošt či pánev pořádně rozehřáté, jinak se bude zelenina lepit a chytat.

grilovaná zelenina recept

Zelenina na grilu – jaké druhy?

Na grilování se hodí především cukety, papriky a lilky. To vše nakrájejte na plátky silné kolem půl centimetru, očištěnou papriku překrájejte na kousky o velikosti většího sousta.

Dále se hodí i jarní cibulka – celá a očištěná, chřest – především ten zelený, houby, třešňová rajčátka – vcelku, čtvrtky červené cibule, dokonce i rozkrojený římský salát.

Dotaz: Je lepší lilek nakrájet na kolečka, posolit a nechat patnáct minut vypotit? A musí se z lilku okrájet slupka?

Odpověď: U mladého lilku tohle vypocení vůbec není potřeba. Pokud jsou semínka sotva znatelná, tak nasolení a vypocení jen zbytečně zdržuje od jednoduchého a přímočarého postupu. Přerostlým lilkům se dá snadno při nákupu vyhnout, jsou měkké na omak, hodně velké a velmi, velmi tmavé. Mladé jsou spíš menší, krásně pevné a mají fialovou slupku. Tak jako tak, slupka se z lilku neodstraňuje.

Zelenina na grilu – jak postupovat

Základní pravidlo týkající se grilované zeleniny je:

Zeleninu položte na žhavou a čistou mřížku grilu zcela nasucho.

Bez jakéhokoli oleje, bez jakéhokoli předchozího máchání v marinádě.

Když totiž zeleninu předem naložíte do marinády, v tom absolutním horku potom zbytečně zničíte všechny ty jemné panenské oleje i čerstvé bylinky, které se k zelenině hodí.

Prostě zeleninu opečte jen tak, na sucho, dokud se jí zespodu nevytvoří nahnědlý obtisk grilovacího roštu. Nebojte se toho. Pokud je gril čistý a suchý a dost horký, zelenina se k němu nepřilepí. Potom ji otočte a ugrilujte naprosto stejným způsobem i z druhé strany. Papriku dokonce stačí grilovat pouze po jedné straně, a to slupkou dolů.

Horkou zeleninu odkládejte do misky a skládejte na sebe. Jde to rychle, protože se tu pracuje s opravdu horkým grilem, takže než všechnu zeleninu opečete, ta odložená zatím vydrží teplá.

Teprve potom vše ochuťte, jak je libo.

Zelenina na grilu – jak ji ochutit

Vlažná grilovaná zelenina dobře pojme a nasaje všechny chutě.

Například ji zalijte dobrým olivovým olejem a jemně osolte. Přihoďte jakékoli čerstvé nebo sušené bylinky, anebo i drcené koření.

Pro občasnou změnu můžete nakonec vmíchat i trochu vinného octa, tím vznikne teplý grilovaný zeleninový salát.

Nejlepší možnost ochucení jsem si nechala nakonec. Pokud máte rádi bazalkové pesto, nebo jakékoli jiné pesto, neobávejte se ho použít místo oleje. Žádné další dochucení už není třeba.

Namísto pesta někdy vyzkoušejte i chimichurri, geniální argentinský vynález na grilovaná jídla. Navzdory zámořskému původu lze chimichurri připravit z obyčejných tuzemských surovin. Buďte opatrní, protože jakmile ochutnáte, propadnete mu a přinejmenším v grilovací polovině roku budete mít chimichurri stále v lednici. Recept najdete zde: chimichurri.

Ať vám tahle zelenina na grilu dělá radost nejen v létě u grilu, ale třeba i v zimě, kdy to nejde provést jinak než na grilovací pánvi.

zelenina na grilu recept


Grilovani bez tuku

Zelenina na grilu

Grilovaná zelenina se nemusí dotknout oleje, než ji položíte na gril. Naopak jí sluší následná zálivka, která se bez oleje neobejde, a taky trochu bylinek.
Počet porcí 3 porce
Příprava 10 minutes
Vaření či pečení 10 minutes
Odpočinek 10 minutes
Celkový čas 30 minutes

Suroviny
  

  • 3 paprika – každá jinak barevná
  • 1 cuketa – malá, 250-300 g
  • 1 lilek – malý, pevný na omak, o něco světlejší než temně fialový
  • 3 lžíce panenský olivový olej
  • 2-4 snítky čerstvý tymián
  • 2-4 snítky oregáno
  • sůl – podle chuti
  • pepř – podle chuti

Postup
 

  • Papriky očistěte a nakrájejte na trojúhelníky velké 3-4 cm. Cuketu i lilek opláchněte ještě před krájením, pak z nich vytvořte asi půl centimetru silná kolečka.
  • Kousky zeleniny pokládejte na absolutně čistý a dobře rozehřátý grilovací rošt nebo grilovací pánev. Tuku na potření mřížky se buď zcela vyhněte, anebo rošt potřete olejem jen velmi zlehka a jen před začátkem opékání, v průběhu by to už nemělo být potřeba. Přímo nad zdrojem tepla postupně po dávkách opékejte nakrájenou zeleninu po obou stranách, aby na ní zůstaly tmavé stopy po roštu. Opečenou zeleninu odkládejte a vrstvěte do misky.
  • Až budete mít všechnnu zeleninu opečenou, zalijte ji olejem, ochuťte solí a pepřem – stačí jen zlehka – a přihoďte bylinky. Nechte aspoň deset minut odpočinout. Už tak dost barevný salát můžete ještě víc nabudit závějí rozdrobené fety.

Rady, obměny, nápady

Máte-li po ruce své vlastní bazalkové či jakékoli jiné pesto, zkuste jím občas nahradit olej s bylinkami.
Druh jídla: Příloha

Join the Conversation

  1. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    dobrý nápad. Děkuji za recept.

  2. Ahoj, zaujalo mě to grilování na toustovači. Kdysi dávno jsi tu zmiňovala toustovač s výměnnými nástavci třeba na waffle, který nám následně skončil doma a je prima (díky za tip!). Bavíme se o takovémhle toustovači? Jaký nástavec by se na to grilování hodil? A má se to pak teda připlesknout i z horní strany?
    To totiž vypadá jako použitelný způsob jak udělat trochu zeleniny bez rozehřívání celé trouby.

    1. Ano, tenhle toustovač by to při troše dobré vůle mohl zvládnout, ale jen pokud bude dost rozehřátý. Vezmi grilovací desky na zapékání celých sendvičů (panini) – tedy ty vroubkované. Stolní gril je v tomto ohledu trochu jiná liga, jednak má větší desky a nebude to tedy na něm trvat tak dlouho, a druhak má podstatně větší výkon, což je u grilování (zejména zeleniny) dost zásadní. Co se týká zavírání nebo ne, vyzkoušej obojí a uvidíš, kdy se zelenina opeče líp, aniž by byla moc udušená.

  3. To bych si dala – klobásky, špekáčky a žebírka mě nenadchnou. Nechám to více vychladnout a místo oleje si dám zakysanku. Doufám, že kvůli tomu mê neexkomunikujete z této diskuze.

  4. Jaroslava says:

    Ahoj, zkusím použít toustovač s plotýnkami na paniny. J

  5. Skvělý tip, gril. zeleninu používám jako přílohu v létě snad ke všemu:)

  6. Kateřina says:

    Nevíte někdo zda by šlo do chimichurri použít medvědí česnek? Děkuji 🙂

    1. Já ho používám ve spojení s jinými bylinkami, např. hladkolistou petrželkou, hlavně když jsem líná mixovat pesto.

  7. Děkuji za skvělý recept.

  8. Věrka says:

    Senzace!
    V elektrické troubě pod infragrilem ogrilujete zelenínu jedna báseň. Na toustovač se vykašlete, je to zdlouhavé, pokud grilujete množství uvedené Florentýnou.

  9. Ahoj Fló, než jsem poprvé ochutnala grilovanou zeleninu, netušila jsem o co přicházím. Její chuť jsem si zamilovala a u grilovaného masa nesmí chybět.
    Přeji tobě i ostatním krásné dny. Jana

  10. Ahoj Florentýnko,
    grilovat zeleninu v toustovači mně nenapadlo, musím to zkusit.Díky za tip Jana??

  11. Grilovanou zeleninu jsem vždycky jen lehce osolila, zakápla citrónem nebo vinným octem a olivovým olejem a všem včetně mě to tak chutnalo. Teď na mě ale vykukuje z lednice pesto z medvědího česneku od kamarádky a svádí, abych udělala příští zeleninu s ním. Máte s tím prosím někdo zkušenost?

  12. Omlouvám se, poprvé jsem četla nepozorně, teď pozorněji a když Florentýna píše bazalkové nebo jakékoli jiné pesto, bude to s tím medvědočesnekovým určitě stoprocentní

  13. Jarmila says:

    Milá Florentýno děkuji vyzkouším grilovat v toustovači.

  14. Vladimír says:

    Mám gril, mám touhu a chuť, ale zoufale to neumím. Základní věci o gralování. Takže i přes nepochybně vynikající message dnešního článku se budu potácet v modelu „já to nějak připravím, Já (manželka) to s mírou toleranco sním, Zeleninu griluji pokaždé. Ale je to nať, ktorou pouze krkovička zachrání,

  15. Martina says:

    Milá Flo,
    Krásný recept, v jednoduchosti je krása…
    Pěkné jaro nám všem

  16. Milá Flo. Nádhera, nádhera, děkuji moc.

  17. Míša says:

    Milá Flo, jsem Vaší velkou příznivkyní, často podle Vašich receptů vařím (zapečené těstoviny se sněhem jsou nepřekonatelné) a moc bych se přimlouvala za ikonku, která zabraňuje ztmavnutí obrazovky, protože mě strašně nebaví neustále si , během vaření, mýt ruce a „startovat“ telefon. Moc díky Míša.

  18. Milá Flo, moc děkuji za receptík, ráda jej vyzkouším. Griluji v troubě nebo na grilu venku na dvoře, ale ráda zkusím podle tebe v toustovači. Přeji všem dobrou chuť ke Tvým skvělým receptům. Jana

  19. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, opět poučné počteníčko! Grilovanou zeleninu máme rádi a chimichurri u nás zdomácnělo.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hodnocení receptu




Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close