Gremolata – záhadná italská kráska

Rating: 0.00
(0)

Když se řekne gremolata, tak to vyvolá jistou nejistotu. Zní to povědomě, ale co to vlastně je? Odkud gremolata pochází a k čemu je dobrá?

Gremolata se vzala přesně tam, kde pesto, tedy v Itálii. Je na pováženou, že pesto si užíváme plnými lžícemi, zatímco gremolata zůstala opatrně stát někde na hranicích Itálie se světem a jen velmi zřídka se objeví v nějakém jídle.

Což je na jednu stranu pochopitelné, na druhou stranu škoda, tak jdu obojí napravit.

Jak se gremolata připravuje

Připravuje se snadno, neboť za pět minut budete mít hotovo.

Gremolata obsahuje především petrželovou nať a hned po ní citronovou kůru. To jsou klíčové suroviny. Dál lze pokračovat přidáním česneku, soli, případně i ančoviček nebo jiných bylinek – pochopitelně ne nutně všeho najednou. Podle toho také chutná, ale k tomu se ještě dostanu.

Gremolata vzniká tak, že se suroviny nasekají velkým nožem na pořádném prkénku. Nejlépe každá zvlášť, protože všechny z jmenovaných ingrediencí vyžadují trochu jinou péči při sekání nadrobno.

Petrželka

Petrželovou nať mějte vždy čistou a suchou. Pokud potřebuje opláchnout od nečistot, pečlivě ji vysušte. Nejlépe to jde v salátové odstředivce a hned poté na utěrce. Lístky otrhejte ze stonků, stonky potřeba nebudou. Posléze listy petrželky nasekejte co nejlíp umíte.

Až začnete pracovat nožem, petrželovou vůni budete mít až za ušima. V Itálii se do gremolaty zpracovává hladkolistá petrželka, ale pokud vaše srdce bije spíš pro kudrnku, rozhodně zůstaňte své lásce věrni.

gremolata sekání petrželky
Citronová kůra

Citronovou kůru nejprve oškrábejte škrabkou z vhodného citronu. Tedy citronu, který nemá chemicky ošetřenou kůru a i tak ho ještě před oškrábáním pečlivě vydrbejte v horké vodě.

Kousky kůry naskládejte na sebe a nejprve je nakrájejte na tenké nudličky. Teprve poté důkladně rozsekejte.

gremolata příprava citronu
Česnek

Přídavek česneku do gremolaty si nemohu odpustit. Nejprve oloupané stroužky rozmáčkněte plochou stranou nože, poté nakrájejte na plátky, pak ještě co nejdrobněji nasekejte.

Pokud se ptáte, zda by nebylo lepší česnek prolisovat nebo nastrouhat na jemném struhadle, tak ne, nebylo. Prolisovaný česnek má jinou konzistenci a palčivější aroma a ani jedno se do gremolaty nehodí.

gremolata nasekané suroviny
Závěrečné nasekání

Teprve když budete mít všechny suroviny nasekané zvlášť, smíchejte je dohromady a ještě tak dlouho společně sekejte, až uvidíte, že se směs rovnoměrně promíchala. Pak můžete prohlásit, že máte hotovo, a všechny k té kráse svolat svýma voňavýma rukama.

gremolata sekání nožem

Jak gremolata chutná

Buďte opatrní, až gremolatu ochutnáte, protože se na její stranu snadno pronášejí odsuzující soudy.

Ona totiž sama o sobě chutná divně. Tak nějak nepatřičně. Zatímco pesto nebo chimichurri se dají jíst lžičkou ze skleničky, gremolata nikoli. Je na rozdíl od nich suchá, sypká a především chuťově neukázněná. Je zvláštně výrazná, nahořklá po citronové kůře, plná petrželového aroma, pálí po česneku. Snadno by se zdálo, že tento kuchařský experiment skončil neúspěchem.

Ale jakmile se gremolata projeví v souvislostech, začnete ji milovat.

gremolata na ochucení

A souvislostmi zde myslím především masa s omáčkami, zejména plátky dušené na přírodní způsob, minutková masa s trochou máslové šťávy z pánve, a do třetice i dlouho a pomalu dušená masa.

Gremolata se používá tak, že těsně před odevzdáním připravených talířů strávníkům nasypete na plátky masa jednu až dvě lžičky gremolaty. Následně už jen spokojeně pozorujete, jaký to má efekt.

Kouzlo gremolaty spočívá v tom, že se skvěle spojí se šťavnatostí omáčky a osvěží její chuť. Nebude z ní už ani trochu křičet aroma petržele, citronu nebo česneku. Splyne s jídlem, jako by k němu odjakživa patřila.

Gremolata bude slušet taky opečené rybě, vaječným pokrmům a dokonce se dá přimíchat i k salátovým zálivkám.

Ze všeho nejvíc gremolata tradičně patří na osso buco. Právě v této souvislosti jste se s ní už možná setkali. Nenechte se tím nijak ovlivnit a použijte ji všude tam, kde uznáte za vhodné.

Gremolata podle receptu vydá na 4 porce a je to tak správně. Nejlépe totiž chutná čerstvá, v lednici ji netrapte déle než 3 dny.

gremolata recept
gremolata na ochucení

Gremolata

Počet porcí 4 porce
Příprava 10 minutes
Celkový čas 10 minutes

Suroviny
  

  • 1 citron – větší, s chemicky neošetřenou kůrou
  • 25 g petrželová nať
  • 2 stroužky česnek
  • 1 špetka sůl

Postup
 

  • Citron vydrhněte kartáčkem pod teplou tekoucí vodou, abyste odstranili případné ošetření na povrchu. Škrabkou na brambory oloupejte kůru. Smyslem použití škrabky je vyhnout se bílé části kůry, která je nahořklá. Takto získáte jen kůru s koncentrovaným aroma a svěží žlutou barvou.
  • Citronovou kůru nasekejte nejprve na nudličky, poté ještě co nejvíc nadrobno. Petrželku zbavte stonků, potřebovat je nebudete. Lístky nasekejte také co nejjemněji. Česnek oloupejte, stroužky rozmáčkněte plochou stranou nože, pokrájejte na plátky a následně sekejte tak dlouho, až z něj budou pouze jemné kousky.
  • Všechny nasekané suroviny na prkénku smíchejte a ještě chvíli společně sekejte a promíchávejte, až vznikne rovnoměrná směs. Osolte ji, zakápněte pár kapkami citronové šťávy z oškrábaného citronu, naposledy promíchejte, přesuňte do skleničky a uložte zatím do lednice.
  • Při servírování nasypte na plátky dušeného masa.
Druh jídla: Omáčka
Kuchyně: Italská

Join the Conversation

  1. Ahoj Flo, posílám palec nahoru, jen co doma přistane petrželka, tak se do toho pustím.

  2. Evžen says:

    Suroviny mám, chuť na tu gremolatu nějak ani ne.
    Příště možná něco k jídlu, ale děkuji ?

  3. Ahoj Flo, gremolatu neznám, možná vyzkouším při grilování.

  4. Marie Segešová says:

    děkuji za úžasné nápady, ta pestrost mne fascinuje děkuji a hodně síly do života

  5. Dekuji za skvělý recept, určitě udělám

  6. Valerie says:

    Děkuji za recept, to mě opravdu láká! Vyzkouším.

  7. Děkuji za tip, zase jsem chytřejší 🙂 uvědomila jsem si, že už jsem ji v Itálii jedla, aniž jsem tušila…..miluju česnek, citron, bylinky, tam jsem se také naučila k bylinkové směsi na pastu/těstoviny přidávat právě trochu sušené citronové kůry a máty.
    Mějte se krásně! Hela

  8. Alžběta says:

    Doposud jsem gremolatu neznala. Věřím, že se jedná o chuťovou vychytávku. Musím vyzkoušet.

  9. Petrželku,česnek a citron mám vždy v ledničce a tuhletu kombinaci používám velice často ale vždy jen podle potřeby ,neskladují ale nasekám podle potřeby je to má oblíbená kombinace

  10. Ja dávám ještě olivový olej a citronovou šťávu (té jen pár kapek). Výborná je s grilovaným kuřetem (i s kůží). Pro sebe ji dávám na antipasty.

  11. Mdlenka says:

    Omlouvám se za off topic otázku, ale co znamenají ty rysky a nápisy na Fabiniho noži? Předem díky za vysvětlení.
    Mdl

  12. Miroslava says:

    Ozvláštnění touto italskou vychytávkou mě láká, díky, vyzkouším ?

  13. Blanka says:

    Skvělá připomínka Flo, díky, díky!! Měla jsem tuhletu dobrotu (ještě s olejem… petrželka, česnek, olej. Jestli citron, nevím) na talíři v Itálii v minulém století, tuším 1980. Byla to úžasná mňamka.

  14. Šárka says:

    Děkuji za zajímavý pro nás netradiční recept zkusíme, pesto v jiné podobě. S pozdravem Šárka

  15. Šárka says:

    Zrovna tuhle citronovou gremolatu, ve které je ještě navíc citronová šťáva a trochu nastrouhaného sýra (parmazán nebo gruyère), dávám navrch zapékaných vyšších filetů bělomasých mořských ryb a nemá to chybu.

  16. Vlasta Krestová says:

    Florentýnko, posílám pozdrav a určitě vyzkouším gremoletu, neznám to a je to zajímavé. Uvidíme co na to řeknou strávníci. Děkuji

  17. Libuše says:

    Vypadá to zajímavě, tuto kombinaci neznám. Ale doma denně nabízím petrželku, ne vždy je o ni zájem, takže bych s touto úpravou neuspěla. Ne všichni na stáří přijímají nové věci.
    Česnek jíme, petržel i pažitku jíme, ale bojím se, že bych neuspěla. Libuše

  18. Jarča says:

    Ahoj Flo, moc děkuji za něco nového. Neznám a ráda vyzkouším. Snad mile ? prekvapím. Jarča

  19. Florentýnko, děkuji, opět jsem se něco nového naučila. Společně s masem jistě chutná báječně. Hezký víkend

  20. Děkuji za recept. Poptám se, kdo to dělá, nechám se pozvat, ochutnám a možná vyzkouším. Petrželka je na talíři skoro pořád, česnek taky,, problém bude s citronem. Nechàm se překvapit.

  21. Kocourek Bodík says:

    Tak do toho jdu na plné kule, tohle musím za každou cenu oprubovat! ?
    Bo nepochybuji o kouzlech na talíři, na která jsou zvyky našich mlsných jazyků krátké – a tady se to zatraceně snoubí!?
    A Florentýna ještě nikdy nezklamala! ?

  22. Pavel Blažek says:

    Ahoj Florentýnko,
    vypadá to velmi zajímavě. Určitě ji vyzkouším. Maso griluji a smažím každou chvíli a mám rád takovéto výzvy.
    Přeji krásné jaro.
    Pavel

  23. Dáša says:

    Ahoj Flo, ďakujem za skvelý recept! Hneď som aj vyskúšala na minútkovej kotlete.
    Jednoducho úžasné ?

  24. Blanka says:

    Ahoj Florentýnko, už jsem o tom někde četla, ale nedovedla jsem si to představit. Teprve po Tvém receptu si umím představit tu chuť a jdu to rychle vyzkoušet. Díky za recept.

  25. Simča S. says:

    Zajímavé, děkuji o gremolatě jsem nikdy ještě neslyšela. Člověk se stále učí!

  26. Blanka says:

    Ahoj Florentynko,
    Gremolatu neznam, ale ossobuco delam casto, takze hned pristi tyden vyzkousim. Diky za recept.

  27. Super,děkuji za inspiraci,určitě použiji při grilování ?

  28. JITKA says:

    Děkuji za recept, já chodím po zahradě a utrhnu všechno co vidím a nasekám. Používám kde můžu. Posíláme pozdrav a přejeme pohodový víkend JITKA a děda

  29. Vlastimil says:

    Děkuji za typ.

  30. Libuša says:

    Paráda, ďakujem za super nápady, neviem si predstaviť petržlen s citrónovou kôrou, ale skúsim to

  31. Jarmila says:

    Ahoj Florentýno, gremolatu neznám. Zase nová inspirace.

  32. Věrka says:

    Zdravím tě, Flo. Gremolatu neznám, ale dnes se do ní pustím, mám ráda tyto tvoje výzvy. Dnes bude kuřecí prso na přírodno… s gemolatou navrch.
    Teď si uvědomuji, že vlastně takovou směs dávám dovnitř do grilované nebo pečené pražmy. Ahá, tak to jó ?.

  33. vyzkoušela jsem a je to božské jídlo
    na sekání jsem použila těžký a ostrý nůž od master chefa
    je to paráda
    děkuji za krásné příběhy a recepty
    pa Anna

  34. Magdaléna says:

    Poznali jsme v Chorvatsku, ještě s přídavkem olivového oleje (jen jsem nevěděla, že se to jmenuje gremolata) podávané ke grilovaným rybám – bylo to vynikající! Od té doby ji připravujeme, hlavně k té rybě, pečené nebo grilované, i k jiným grilovaným věcem. Návštěvy většinou neznají a bez výjimky se oblizují ?

    1. Magdaléna says:

      a taky dávám hladkolistou petržel, přijde mi, že má víc té petrželové vůně a v puse není tak tvrdá

  35. Milá Flo, díky… :)… Je to výborné!!!
    🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hodnocení receptu




Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close