Chřest dovede pěkně potrápit, pokud nevíte, co od něj čekat a pokud nemáte spolehlivý recept a pár rad do života k němu. Tohle jsem nedávno zaslechla v metru.
Prosím tě, kolik kilo chřestu potřebuju na krémovou polívku? Uvařila jsem ji z jednoho svazku a byly toho ani ne dvě porce! Jak je to možný? Jo a taky jsem pak půl hodiny dolovala z mixéru všechna ta tuhá vlákna. Nemáš na ten chřest nějaký jiný repcet?
Tohle byla třetí chřestová stížnost, kterou jsem letos zaslechla. Takže zde máte odpověď, pokud by vás podobné pocity snad taky trápily. Ano, dokonalé recepty na chřest přidám taky. Dokonce hned tři, které byste měli umět.
Už nějakou dobu sleduju podivnou tendenci v přípravě krémových polévek v českých domácnostech. Dalo by se to popsat asi takhle: vzít hromadu zeleniny, povařit s vývarem, přilít smetanu a rozmixovat. V zásadě by se tomu daly vytknout jen dvě věci, ale to si nechám na jindy. Jednoho dne vám skutečně ukážu, jak udělat krémovou polívku, jejíž recept z vás bude mámit každý, kdo ji ochutná, byť by byla celerová, z červené řepy, špenátová nebo jinak surovinově konfliktní. A vy se budete jen smát, jak je to prosté, levné a geniální a jak z nevítané suroviny uděláte lahůdku. Na mou kuchařskou duši.
Ale prosím pěkně, s chřestem se v polívce musí jinak. Nejde jen o chuť, ale taky o váš ponorný mixér a o vaši peněženku. Jen si představte, jak kupujete dvě kila chřestu, abyste měli dost polívky pro vás dva a návštěvu. Tudy asi cesta nevede. Takže kudy?
Na krémovou chřestovou polévku běžně spotřebuju nanejvýš čtyři výhonky chřestu, a to vařím šest porcí. Ne, není vodnatá, je výrazná, chutná velmi chřestově, neničím s ní žádné kuchyňské vybavení a nepropadám nervovému kolapsu. Abych vás dovedla k podobné míře blaženosti, musím se nejdřív zmínit o tom, jak zaopatřím chřest, když si ho donesu domů plnou náruč. Vydržte, ono to s tou polívkou souvisí víc, než byste možná čekali.
Dokonalý návod na chřest a tři recepty návdavkem
Loupání je činnost, kterou si s chřestem v kuchyni musíte spojit automaticky a pokud možno ještě v den nákupu, i kdybyste měli jiné plány k večeři. Bílý chřest vyžaduje nemilosrdnou práci se škrabkou, jinak budete bojovat s dlouhými, téměř nepřeříznutelnými a nerozkousatelnými vlákny. To je jeden z důvodů, proč si při mixování omotáte nože mixéru tuhými vlákny. Špatně jste škrabali, přestože jste měli pocit, že už to stačí. Proto platí, že čím silnější výhonky, tím lépe – z tenkých vám toho totiž moc do vaření nezbude.
1. Škrábání a čištění
Řiďte se obecným pravidlem, že spodní čtvrtina výhonku přijde odlomit nebo odříznout a nejí se (na řezu by přitom chřest měl být výrazně šťavnatý a svěží, jinak je starý a nestojí za vaši pozornost), a ze zbytku výhonku důkladně oškrábejte spodní dvě třetiny. Škrabkou netknutá by měla zůstat špička a jeden až dva centimetry pod ní, to je ta nejjemnější, nejkřehčí a nejlahodnější část chřestu.
Když se podíváte na svou přípravnou akci s nadhledem, zjistíte, že z koupeného chřestu je asi tak polovina odpad a polovina vhodná k dalšímu vaření. O důvod víc, proč kupovat pouze svěží, čerstvý, křehký a co nejsilnější chřest – tedy ne takový, který k nám musel cestovat přes půl zeměkoule, protože ten svou záruku čerstvosti ztratil někde v půli cesty.
Nebojte se, nebrečte nad hromadou odpadu, ještě mu dáte možnost ukázat, že je k užitku.
2. Blanšírování (cože to?)
Kromě pečlivého oškrábání by vaším dalším kuchařským návykem mělo být rychlé blanšírování chřestu. Znamená to, že očištěné výhonky krátce – stačí nanejvýš 2 minuty – povaříte v osolené vodě, ochucené bílým vínem a máslem, a následně je zprudka zchladíte v ledové vodě, aby se přerušil proces vaření. Když to uděláte postupně, v několika dávkách, tekutina k blanšírování získává stále chřestovější a silnější chuť. Když v ní nakonec ještě krátce, opravdu jen kratičce povaříte slupky a odřezky, zesílí ještě víc.
3. Kde jsou ty výhody?
Naučte se takto najednou zpracovat všechen koupený chřest, i když nemáte v plánu ho rovnou sníst. Má to totiž dvě výhody. Pozor, odhaluji mé polévkové tajemství: ze silného vývaru z blanšírování uděláte tu nejlepší krémovou chřestovou polévku na světě. Ha! Ani jeden chřestový výhonek ještě nepřišel pod čepele mixéru, ale zárodek báječné a silné polévky je už dávno na světě.
A za druhé, blanšírovaný, zchlazený, osušený a dobře uložený chřest vydrží v lednici třeba i týden, aniž by zhořknul a stal se nerozkousatelným – na rozdíl od čerstvého. Je navíc okamžitě připraven k jakékoli další úpravě, ať už to má být rychlé opečení na pánvi, zapečení nebo jen prohřátí, abyste ho následně mohli podávat přelitý máslem a posypaný opraženou strouhankou, jak se alespoň jednou za rok v sezóně chřestu sluší a patří.
Končím motivačním citátem ze staré literatury, abyste věděli, že nejen v dnešní době nevíme, jak správně na chřest. Ty tři recepty máte odě mě pro radost, abyste si užili chřestovou sezónu, dokud ještě neskončila.
Dnes obzvlášť nezapomeňte na sdílecí tlačítka dole pod článkem. Pokud máte pocit, že ve vašem okolí někdo nepřipravuje chřestovou polévku zrovna dvakrát prakticky a ekonomicky, hned mu tento návod předhoďte na některé ze sociálních sítí. V zájmu všech tyčových mixérů této země a báječné chuti na talíři. Děkuju za všechny.
Ale když si vzal Ratibor šparglí na talíř, začne pojednou každý kousek obracet, oškrabuje z toho smaženou strouhanou žemličku a konečně se zeptá: Kde pak má ten chřest hlavičky? – Hlavičky? ptám se já. To kostrbaté, co je nahoře? Ty jsem přece uřezala, to je nezralé, zelené, to přec není k jídlu… Ale, Eminko, tu se na mne Ratibor podíval a ušklíbl se tak, že mi bylo, jakoby do mne nůž vrážel. A pak vykřikl, a hlas se mu třásl: Tys uřezala hlavičky chřestu? Viděla jsi už někdy vařený chřest? Jedla jsi chřest? Slyšelas někdy o něm? – A než jsem se mohla zpamatovat, hartusil dále: Inu pro Krista pána, já bych se zastřelil! Ona uřeže chřestu hlavičky!
Ignát Herrmann: Drobní lidé, Řada druhá, str. 57, vydáno v Praze 1888
Přestože silná a lahodná, je v podstatě připravená z nepotřebných věcí. Až na dva nebo tři výhonky chřestu na ni víc potřebovat nebudete, o zbytek chuti se postará vývar z blanšírování. Pozor, tentokrát je rozpis jen na 2 porce.
Suroviny
- 600 ml vody
- 100 ml suchého bílého vína
- 30 g másla
- 1/2 lžičky soli
- 1 kg neočištěného bílého chřestu - který vám však po uvaření polévky veskrze zbude pro jiné použití
- jíška z 15 g másla a 1 zarovnané lžíce hladké mouky
Postup
- Očistěte chřest: opláchněte ho ve studené vodě a zbavte všech nečistot, poté odkrojte nebo odlomte spodní čtvrtinu každého výhonku. Odlomené části si zatím ponechte stranou, přestože nejsou k jídlu, mouhou posílit vývar. Zbývající části výhonků důkladně a přitom opatrně oškrábejte škrabkou po celé délce, s výjimkou špičky a jednoho až dvou centimetrů pod ní. Slupky také ponechte stranou.
- Nyní chřest zblanšírujte: v nízkém, avšak širokém kastrolu přiveďte k varu vodu, víno, máslo a sůl. Nechejte minutu povařit, aby se část alkoholu odpařila, poté po částech - zhruba po šesti až osmi kouscích - vždy nanejvýš na dvě minuty vkládejte chřest. Jakmile změkne na skus, vyjměte ho děrovanou lžící do velké mísy, ve které máte připravenou studenou vodu s ledem. Takto postupně zpracujte všechen chřest, pokud by se přitom voda na blanšírování příliš odpařila, dolejte trochu nové.
- Jakmile máte všechen chřest zblanšírovaný, povařte ve vývaru spodní odřezky výhonků, tentokrát však jen sotva půl minuty. Vyjměte je a zahoďte. Nakonec přidejte polovinu slupek, opět půl minuty povařte a přes cedník slijte do menšího kastrůlku, kde již máte připravenou jíšku. Vyvařené i nepoužité slupky také zahoďte. Polévku důkladně metličkou rozmíchejte, přiveďte k varu, osolte podle chuti a nechte 15 minut provařit.
- Zchlazené výhonky sceďte, osušte a uložte do lednice pro jiné použití, do polévky si ponechte jen dva až tři. Rozkrájejte je na centimetrové špalíčky a vhoďte je do kastrůlku k polévce, bokem si odložte jen pokrájené špičky. Minutu povařte a pak hned rozmixujte ponorným mixérem.
- Pokud chcete polévku obzvlášť jemnou, ještě ji proceďte. Rozdělte na talíře a ozdobte pokrájenými špičkami.
Jakmile máte v lednici zásobu zblanšírovaného chřestu, je toto jídlo otázkou několika málo minut a dobře rozehřáté trouby. Jistě najdete i další způsoby, jak chřest pro rychlé zapečení ochutit a doplnit v pekáčku.
Suroviny
- 12 velkých bílých výhonků chřestu, zblanšírovaných
- 6 plátků šunky
- 100 g strouhaného nebo plátkového sýra
- 1 lžíce másla
- sůl
Postup
- Šunku rozkrojte podélně na dlouhé tenkté proužky. Každý výhonek chřestu jedním takovým proužkem omotejte ve své dolní části.
- Pekáček vytřete máslem a naskládejte do něj připravený chřest. Posypte strouhaným sýrem nebo poklaďte plátky sýra tak, aby špičky zůstaly nepřikryté, a vložte do trouby předehřáté na 200 stupňů. Zapékejte jen krátce do rozpuštění sýra a prohřátí chřestu, zhruba 5-7 minut. Podávejte jako přílohu k masu, případně doplňte vařenými bramborami pro lehkou večeři. V takovém případě se neobávejte zvýšit množství chřestu na osobu.
Dvě chřestové kombinace zcela jistě patří ke klasickým: vařený chřest s máslem a opraženou strouhankou, anebo chřest s holandskou omáčkou. Když jakoukoli z nich doplníte opékanými brambůrkami a rychlým steakem z masa - hovězího, vepřového či kuřecího, máte o vydatnou pochvalu vystaráno. A jakmile se jednou naučíte holandskou omáčku, nebudete vědět, kdy s ní přestat. Snese jakékoli ochucení čerstvými bylinkami a nemusí se vždy podávat jen k chřestu.
Suroviny
- 600 g steakového masa vaší volby
- olej, sůl a pepř na opečení masa
- 1 kg malých brambor, vařených předem ve slupce (mohou být z předchozího dne)
- 1 lžíce oleje
- 12 ks předvařeného chřestu
- 3 žloutky
- 100 g másla
- špetka soli
- 1 lžička plnotučné nebo 1/2 lžičky dijonské hořčice
- pár kapek citronové šťávy podle chuti
Postup
- Brambory podélně rozpůlte, na řezné ploše zlehka osolte a nechte je pozvolna na lžíci oleje opékat ve větší pánvi. Občas jimi protřeste, žádnou jinou péči nepotřebují.
- V jiné pánvi rozehřejte další lžíci oleje a začněte na ní restovat silnější plátky osoleného a opepřeného masa, v ideálním případě velmi zprudka a po obou stranách. Jakmile je maso opečené dozlatova, ale ještě nedodělané uprostřed, vložte ho i s pánví do trouby vyhřáté na 80 stupňů, aby zvolna došlo. Prospívá to zejména hovězímu.
- Postavte misku do vodní lázně nad mírně vroucí vodu. Rozmíchejte v ní žloutky, 2 lžíce vody, hořčici a sůl a trpělivě šlehejte metličkou 3-5 minut, dokud nebudou světlé, napěněné a trochu zhoustlé. Pokud by vám připadlo, že se žloutky začínají srážet, okamžitě odstavte misku a intenzivně míchejte, dokud obsah misky trochu nezchladne. Pozor, z teplem sražených žloutků už nikdy holandskou omáčku nevyšleháte. Máslo nakrájejte na osm dílků a po jednom je přidávejte k teplým žloutkům. Pokračujte ve šlehání, další kousek másla přidejte vždy až ve chvíli, co se předchozí beze stopy vstřebá do omáčky. Dál ještě pár minut šlehejte nad párou, až vznikne teplá omáčka s konzistencí majonézy. Odstavte ji a dochuťte podle potřeby solí a pár kapkami citronové šťávy.
- Blanšírovaný chřest krátce prohřejte v horké, osolené vodě, ale nevařte ho. Rozdělte na talíře, přidejte maso, brambory a přelijte omáčkou.
Dobrý den,
Vaše kuchařky jsem koupila dceři, když studovala a bydlela v Brně. Nadchly mne, a když odcházel z domu syn, tak jsem mu sepsala recepty sama, nazvala Kuchařkou pro syna. Jsou to jeho oblíbená jídla a hlavně rychlá a jednoduchá. Já sama čerpám z Vašich receptů, protože jsou dietnější, než recepty mých babiček: hutné polévky, tuhá kynutá těsta, sádlo… Jsem malý jedlík, tak mi více chutnají jídla odlehčená 🙂
Ať Vás nezdržuji od dalšího psaní, loučím se a přeji hodně nápadů a čtenářů
Pěkný den
Jitka Pierzynová (maminka dospělých jedinců, kteří vaří sami)
Flo, no to je bomba!!! Už roky vycházejí články o chřestu, ale takhle hezky to nikdo ještě nenapsal! Hlavně vždycky píšou spíš o rozdílu mezi zeleným, bílým, co je třeba odkrojit a o skladování jen to, že skladovat v utěrce…
V mládí jsem studovala ve městě chřestu, bohužel v té době ho tam i na slavnostech prodávali první hodinu (pak už nebyl) a zbytek byla jen pouť. Nikdo z lidí tam žijících ho určitě neuměl připravit a babička mi o něm jen vyprávěla, že se pěstoval na vedlejší farské zahradě. Takže mé pokusy s polévkou byly doteď jen tak jak popisuješ – z balíčku chřestu polévka pro 4 lidi. Díky moc, těším se, že si ho letos užiju víc než jen v polévce!
Míšo, teda díky za poklonu a za chřestové vzpomínky. Tak ať se ti vaření s chřestem vydaří, jak potřebuješ 🙂
Klobouk dolů.Takhle srozumitelně,hezky a jednoduše popsaný recept na chřestovou polévku a hlavně,to jak vůbec na něj..! Nedá mi to a musím pogratulovat paní kuchařce za její hezkou práci :). Je z toho vidět,jak Vás opravdu vaření baví.Zdá se mi,že spousta profíků spíše hledá jak popsat něco né moc známého jako převelkou složitost,snad pro zviditelnění,nebo zakrýt,že ve skutečnosti nevědí jak na to.Jsem ráda,že jsem objevila Vaše stránky a těším se na další inspirace.Děkuji a ať se Vám stále tak pěkně daří :).Markéta.
Markéto, děkuju za všechna krásná slova, moc jste mě potěšila. Ať vám to vaří!
Potřebuji poradit. Dá se ještě využít svazek zeleného chřestu, který mi už 11 dní leží v lednici tak, jak jsem ho koupila nebo ho mám vyhodit?
Šla by z toho alespoň polévka? Díky za odpověď! Eva
Evi, já bych ten chřest jen pořádně oloupala (kromě špiček samozřejmě), zprudka opekla na pánvi a podávala jako zeleninovou přílohu. Do polívky už by mohl být moc vláknitý.
Dobrý den, prosím, jak nejlépe skladovat blanžirovaný chřest? Děkuji Alena
Aleno, scezený, okapaný, případně lehce vysušený, v lednici v plastové dóze s víkem, aby neosychal. Neměl by ležet v žádné tekutině. Vydrží tak skoro týden.
Velké diky za rady o chřestu.Dělala jsem ho jednou.Jíst se dal,ale žádný chuťový zázrak.Jednou jsem si objednala v restauraci a téměř se to nedalo jíst.Zelená strašná kaše úplně bez chuti.Ale budu statečná a určitě vyzkouším.Vůbec děkuji za všechny rady.Jsou super.Alena
Aleno, tak to je smutné, pokud restaurační kuchař neuměl připravit chřest. Pevně věřím, že ty to zvládneš na jedničku a budeš mít úplně jiný zážitek. Flo.
Ahoj Flo.
Moc děkuji za recept jak uvařit chřest.
V loni jsem si koupila chřest, abych připravila něco nového.
Ovšem stala se katastrofa.
Chřest jsem oškrábala povařila asi 2.minuty,ale když jsem jej
dala na talíř byla to tuhá nepoživatelná zelenina.
Jako kuchařka jsem úplně propadla.
Všechno co jsem dala na talíř šlo do odpadu.
Je to takový první zážitek s chřestem. Iveta
Iveto, na 99 procent jsi měla špatný a starý chřest a bylo by škoda, kdyby ses kvůli tomu považovala za špatnou kuchařku. Tak to určitě není, myslím, že jsi postupovala zcela správně. Třeba budeš mít příště lepší štěstí na chřest.
Milá Flo,
je možné použít na Tvé recepty úplně stejně chřest zelený ? A je lepší, horší ? Děkuji za vysvětlení.
Lenko, samozřejmě to možné je. Nemusíš ho tolik škrábat, čerstvý dokonce skoro vůbec. Je výraznější v chuti a sluší mu to i na pánvi nebo na grilu, i k takto upravenému zelenému chřestu můžeš vzít holandskou omáčku.
Dobrý den,
mám otázku. Dnes jsem si koupil čerstvý chřest přímo od pěstitele. Postupoval jsem podle návodu, důsledně. A výsledek je ten, že chřest i polévka jsou dobré, ale lehce nahořklé. Kde jsem udělal chybu, popř. co mám udělat příště jinak, aby se to neopakovalo?
Děkuji a přeji hezký den
Tomáš
Tomáši, chřest buď nebyl úplně čerstvý, ale už měl pár dní v lednici za sebou (byť u pěstitele), anebo jsi chřest oloupal málo, anebo nevím, protože takhle se chová spíš chřest ke konci sezóny, nikoli ten první. Trochu pomůže, když mu příště do vody na vaření přidáš jeden nebo dva krajíce toustového chleba a necháš je tam volně celou dobu plavat. Maličko pohltí případnou hořkost.
Tak jsem začala experimentovat s chřestem (zeleným). Poprvé mi chřest sjel celý do vody a vařil se i s hlavičkami, holandskou omáčku jsem dělala podle tebe. Podruhé jsem jej vařila postavený, hlavičky nad vodou, a holandskou podle receptu Pohlreicha. Výsledek? Poprvé to bylo mnohem lepší! Teď právě vařím polévku podle tvého receptu a jsem moc zvědavá na výsledek.
To jsou skoro vědecké experimenty 🙂 A jsem moc ráda, že jsem nedopadla špatně! Flo.
Dobrý den, dnes jsem poprvé v životě jedla chřest . Dělala jsem ho podle Vašeho receptu zapečený se šunkou a sýrem. Byla to opravdu mňamka a manžel , přestože je masožravec, to vychvaloval až do nebe. Určitě se k chřestu budu vracet. Moc mě pomohly Vaše rady, jak vůbec s chřestem pracovat. Přeji hodně úspěchů a krásný den.
Díky, Svatko, to jsem ráda, že se vše zadařilo a chřest chutnal. Flo.
Dnes sa mi podaril úlovok, biely chřest pôvodom zo slovenska, väčšina kúskov v balíčku boli silné a vyzerali veľmi čerstvo (a ešte bol aj v akcii 😀 ) Prekvapilo ma hlavne to, že som spodnú tretinu vpodstate nemusel odkrajovať – len 2-3cm, bol totiž šťavnatý a bez vlákien aj takmer úplne dole. Hneď som sa pustil do krémovej polievky na večeru. Z 500g vznikli 4 porcie polievka a 3 kúsky zostali zblanšírované v chladničke na ďalšie použitie, pravdepodobne skončia ako experimentálna príloha k niečomu. Z tých zblanšírovaných sme si s mamkou počas robenia ďalšej várky ukrajovali špalíčky a rovno jedli – aj takto bol veľmi chutný. Polievka chutila, určite aj nabudúce. Ďakujem za recept, tak ako ostatné, ktoré som vyskúšal, ani tento nesklamal 🙂 Niektoré si už osvojila aj mamka, napríklad krémovú zeleninovú polievku alebo tvoj spôsob prípravy droždia – po tom, ako ho raz vyskúšala a droždie sa prelialo cez okraj nádoby (tak dobre jej nikdy predtým nevykyslo). Čítam všetko čo mi od teba príde a veľa z toho aj hneď skúsim, len mám momentálne málo času (o 10 dní maturita) takže moc nestíham odpovedať. Prajem pekný večer, Martin 🙂
Pěkně, Martine! Jsem ráda, že to tak krásně vyšlo, a teď hlavně přeju úspěšnou maturitu. Flo.
Díky za skvělé nápady. Zkoušela jsem zapékaný chřest se šunkou a sýrem. Protože jsem potřebovala nasytit pořádnýho chlapa, tak jsem dala nejdříve zapečené brambory s rozmarínem a na posledních 10 min je přidala. Pro mlsné jazýčky jsem dala místo šunky libovou anglickou 🙂
To zní výborně, děkuju za vyzkoušení a za nápady, jak tohle jídlo ještě vylepšit. Flo.
Vaše stránky patří mezi mé oblíbené. Moc se mi líbí způsob jakým recepty píšete a doplňujete o rady.
Zkoušela jsem polévku ze zeleného chřestu podle Vašeho recepta a je super. Akorát si myslím, že pokud ten chřest není moc přerostlý není vůbec třeba zelený chřest oškrabávat, protože ty vlákna jsou ještě jemná. U chřestu, kde bylo třeba, jsem uřízla ten tvrdý konec a více jsem se s tím nepárala. 🙂
Také jsem se pokoušela o holandskou omáčku. Myslím, že se podařila, byla dobrá, ale udělalo se mi potom zle a pěkně mě to prohnalo. Je možné, že to způsobily ty žloutky? Že byly málo prohřáté z té vodní lázně?
Renato, zelený chřest opravdu není nutné tolik škrábat, zato bílý ano a to důsledně. Jsem ráda, že se polévka vydařila.
Těžkost po holandské omáčce myslím nezpůsobily žloutky, ale žlučník. Omáčka obsahuje jen máslo a žloutky, pokud máte citlivější zažívání, tak se snadno může dostavit pocit plnosti až přeplněnosti. Takže vždycky myslet na to, že i tohle malé množství vydá na 4 porce, nenechat se svést tím, jak je to dobré, a sníst to jen ve dvou.
Jani, polévka je jednoduchá a skvělá. Už jsem ji vařila několikrát. A určitě zkusím i chřest zapečený se šunkou a sýrem. Chtěla bych se zeptat, jestli je vhodné chřest mrazit. Já hamoun jsem si totiž v akci, za dobrou cenu, koupila chřestu větší množství, které samozřejmě najednou nespotřebuji. Můžete mi poradit? Díky Lenka 🙂
Lenko, pokud už budeš chřest mrazit, tak rozhodně zblanšírovaný, a počítej s tím, že bude dobrý možná tak do polívky a do rizota. Určitě mražením a rozmražením dál změkne, takže do salátu nebo na zapečení už asi vhodný nebude.
Díky. Přesně tak jsem si to myslela a udělala 🙂
Dobrý den,
Moc děkuji za prima návod jak si poradit s bílým chrestem, který jsem dnes bez rozmyslu koupila. Pořádně jsem oskrsbala, zalomila, vyvarila, zchladila, udělala parádní polévku i zapekany se sýrem (šunka nebyla, použila jsem pršut),oba moji chlapi se rozplývali ( a to ten malý je pěkný fouňa) ????
O víkendu zopakuji i pro rodiče????
Díky moc.
Petro, to jsem ráda, díky za ohlasy a ať chutná i rodičům. Flo.
Omlouvám se, že chybí interpunkce, píši z mobilu ????
Milá Flo,
je mi 60, počet konzumací chřestu během těch let by se asi dal spočítat na prstech, co jich mám na rukou a nohou a dnes jsme chřest doma vařili (či přesněji připravovali) poprvé v životě
Vytáhl jsem nejdřív „rodinnou“ kuchařku, podle níž vařila moje babička, moje máma a která „provází“ mne a moji ženu už přes 30 let. Je z roku 1959, vydalo ji Státní zemědělské nakladatelství pro kuchařky na venkově (s mnoha surovinami vlastní provenience), jmenuje se Naše kuchařka a máme ji rádi, protože se podle ní vaří „obyčejně“, jednoduše a rozumně.
Nicméně jsem pak do Googlu stejně dal heslo „chřest recept“ a kromě jiných se objevily i ty Vaše. Především Váš popis základní přípravy chřestu je naprosto nedocenitelný, pravděpodobně bych bez něho někde něco zkonil a na lahůdku bychom museli čekat kdoví do kdy… A když jsme pak chřest zapekli, NEMĚLO TO CHYBU! A že už jsme za ta léta ochutnali a snědli leccos…
Velmi Vám děkuji – to co děláte, děláte moc dobře. Ať se Vám daří.
H.
Honzo, děkuju! To je pro mě od takového zkušeného kuchaře opravdu pocta.
Milí Flo.
Žasnu nad tím, jak ten čas neuvěřitelně rychle letí. V květnu to byl už rok, co jsem s Tebou poprvé vařila v jedné kuchyni. Nezapomenutelné setkání a zážitek na celý život. A byl to právě chřest s holandskou omáčkou.
Podařilo se mi sehnat nádherný, silný a hlavně úplně čerstvý chřest. Tak jsem ho nakoupila 6 svazků a dle tvých rad poctivě loupala.
Krátce zblanšírovaný ve vodě s máslem a bílým vínem, šokově chlazený, osušený už odpočívá v doze v lednici a čeká na svou příležitost. ( Díky za tak skvělý nápad. Dřív jsem kupovala jen tolik, co jsem stačila spotřebovat v den nákupu.Tvé rady mi hodně pomohly a ušetřily i spoustu času.) No a díky té mé dnešní přípravné práci mě čeká úžasný týden rychlého vaření s chřestem v mnoha podobách. Dnes hedvábně jemná a naprosto neodolatelná polévka.
Zítra bude chřest jen lehce prohřátý v trošce vývaru s vínem ( ten jsem moudře zavčasu odebrala před zahuštěním polévky jíškou a po vychladnutí ho uschovala v lednici) Podávat ho budu s holandskou omáčkou a opečenými malými brambůrky. Už se na to moc těším.
A ván všem ostatním, co třeba trochu váháte s nákupem poměrně drahé suroviny tento recept podle Florentýny vřele doporučuji.Určitě nebudete litovat. a když, tak jen toho, že chřestová sezona je tak krátká. Přeji hodně úspěchů. Libuše
Libuško, ty nejsi žádný troškař 🙂
Milá Fló,
super recepty. Dělala jsem chřestovou polévku a zapékaný chřest se šunkou a sýrem. V minulosti jsem zkoušela vařit z chřestu jen jednou a byl to děs. S Tvými recepty se k chřestu určitě vrátím. Děkuji !
Barbora
Paráda, jsem ráda, že jsi mu dala ještě jednu šanci a povedlo se. Díky.
Dnes jsem připravila polévku a zapékaný chřest dle Tvého receptu a moc nám s mužem chutnal (všechny tři děti ho odmítly, ale aspoň na nás víc zbylo). Díky za velmi podrobný recept.
Dobře jim tak 🙂 Jsem ráda, že dospělákům chutnalo, díky za vyzkoušení.
Vážené dámy. Chřest spotřebovávám pouze syrový.
A to, že ho přidávm do odšťavovače – k mrkvi, petrželi, červené řepě, prostě co zrovna mám /třeba i zel.červ. papriky, rajčata/. Tímto z chřestu získám jeho všechny vytamíny – žádné vaření v polévce, nebo s holandskou omáčkou. A je to super.
I v salátu je čerstvý chřest dobrý, ovšem musí být opravdu velmi, velmi čerstvý. Díky za další možnosti použití.
Ahoj Floi,
díky (opět) Tvému receptu na dokonalou polévku jsem se do chřestu naprosto Zamilovala! Je to pár let zpátky, co jsem ochutnala chřestovou omáčku a ta mi teda vůbec ale vůbec nechutnala, tak jsem byla trošičku skeptická při koupení zeleného chřestu, jestli to náhodou nebude chutnat stejně. No ale pravdou je, že všechno co uvařím podle Tebe, tak nám moc chutná, takže jsem pak ani moc neváhala. Sice přítel při pohledu do košíku hodil pěknej úškleb když tam viděl ten chřest, ale nakonec snědl celý talíř polívky, mě chutnala neskutečně a ty hlavičky, mňam! Šlo na něm vidět že by jí nemusel jíst častěji, ale ostatně co mu nandám na talíř tak sní 🙂 tak jako cenu útěchy jsem ještě udělala rychlé a výborné Beleše s tvarohem a marmeládou, no to už byl najednou jiný pohled když jsem mu to položila na stůl 😀 Jinak zítra je v plánu zapéct zbytek chřestu se šunkou a sýrem, líbí se mi jak to jde skvěle využít, ale na holandskou omáčku už mi nezbude, tak příště 😉
Ahoj Jana L.
Jani, ty si to teda umíš užít! Úžasná zpráva, děkuju za ni. Ať ti to v kuchyni letos ještě vydatně chřestí.
Divala jsem se na tento recept pred rokem a dnes jsem se konecne odvazila ho zkusit, jelikoz jsem neuvazene koupila chrest . Polevka byla lahodna a kremova. K veceri manzel dostal zapeceny chrest . Moc dekuji za recepty a vsechny rady .
Tatano, chřest se dá koupit i neuváženě? 🙂 Jsem ráda, že recept dostal po roce šanci a klaplo to. Ať se stále daří. Flo.
Polévka dle Vašeho receptu naprosto luxusní, nyní jsem dojedl a musím uznat že lepší jsem nemel. Děkuji za super recepty, zítra budu pokračovat. ????
Tak to mám radost, ať máte úspěch i s dalšími recepty. Flo.
Dobrý den,
chřestovou polévku milujeme a pro chřest jezdíme přímo do k pěstiteli. Dnes jsem vyzkoušela Váš recept a musím říci, že jsem polévku dodělal tak jak ji máme rádi, zahuštěnou hlavně rozmixovaným chřestem a se smetanou.
Chřest jíme dnes i čerstvý, je krásně křupavý a lehce nahořklý.
… nahořklý je vždy ( v jednom z komentářů píšete, že až pozdější), do lázně při vaření můžete dát lžičku cukru
Jana
Díky za doplnění, proto hořkosti pomáhá i kousek bílého pečiva vhozeného do vývaru po dobu vaření chřestu.
Dobrý den,
dělala jsem holanskou omáčku podle receptu, všechno šlo skvěle, omáčka vypadala nádherně, jen ji naservírovat. Pak jsem ji zakápla ale trochou citronu, jak radíte, a v ten moment se omáčka totálně zdrcla. Ale opravdu totálně. Čím to mohlo být, nevíte? Byla příliš teplá? Díky, Míša
Míšo, pokud zůstala omáčka v horké nádobě chvíli bez dozoru, než jste si sáhla pro citron, tak se opravdu mohla srazit teplem. Je lepší ji odstavit, ještě chvíli míchat, než se vstřebá zbylé teplo z nádoby, a pak teprve dochutit.
Milá Flo,
moje babička o šparglu básnila v dobách, kdy tady nebyl k mání. A tak jsem na něj byla zvědavá, když se začal v obchodech objevovat. Jenže jsem nevěděla, jak na něj a tak můj první pokus nedopadl dobře. Od té doby jsem ho už nezkoušela.
Až jednou nám kolega v práci koupil chřest naložený a mně moc zachutnal. Občas jsem si ho tedy koupila, ale pak jsem narazila na zcela nechutný, rozblemclý, i když na pohled vypadal hezky.
Tak teď jím jen syrový – příbuzní ho pěstují jako kytku – a já mu obírám mladé měkkoučké zelené větvičky. Chutnají něco jako mladinká křehká kedlubna.
Po přečtení Tvých rad se chystám na koupi a znovuvyzkoušení šparglu. Tak jsem zvědavá, jak to všechno dopadne.
Tak držím palce, ať tahle nová šance pro chřest dopadne skvěle pro všechny zúčastněné.
Do roka a možná i do dne jsem se vrátil k receptu na holandskou omáčku a tentokrát jsem potlačil jakoukoliv lidovou tvořivost a striktně dodržel celý recept se steakem… A výsledek? Můj syn jen užasle s plnou pusou konstatoval: Nechápu kde jsi se tak naučil vařit!!!
Zbaběle jsem nepřiznal pramen a těšil se jeho obdivem. Autorka receptu doufám promine….
Moc díky, právě jsem hledala jak udělat dobrou chřestovou polévku. Rady k nezaplacení!
V úvodu nás autorka láká na silnou chřestovou polévku:
Na krémovou chřestovou polévku běžně spotřebuju nanejvýš čtyři výhonky chřestu, a to vařím šest porcí.
A to ty čtyři ještě napíše tučně. No a o kus dál, kde je samotný recept, už to autorka vybalí natvrdo:
Až na dva nebo tři výhonky chřestu na ni víc potřebovat nebudete, o zbytek chuti se postará vývar z blanšírování. Pozor, tentokrát je rozpis jen na 2 porce.
Takže 2-3 výhonky na 2 porce, to máme 6-9 výhonků na 6 porcí. No, 6-9 je trochu rozdíl oproti „nanejvýš 4“, že?
Dobromile, vysvětlení s těmi počty je jednoduché. Jelikož je nás doma šest (tady počty sedí), blanšíruju vždy hodně velké množství chřestu a vznikne mi o dost silnější vývar. Proto můžu na šest porcí použít jen čtyři kousky chřestu namísto přímou úměrou dopočítaných 6-9. Obvykle takhle spotřebuju ty méně vzhledné kousky chřestu. Nehledejte za tím žádné vodění za nos, je to jen specifikum naší rodiny.
PS. Klidně příště můžete mluvit ke mně, nikoli o mně, jako bych tu nebyla. Jsem tu. Ani se přede mnou nemusíte skrývat za neplatnou e-mailovou adresu. Snažím se tu v diskuzi kultivovat slušné mravy a ráda bych, aby to respektovali všichni návštěvníci mého webu. Děkuju a budu se těšit na další postřehy.
Zdravím, mám pár dotazů z líné kuchyně 😀
1. Proč se musí kousky chřestu blanšírovat postupně – je to kvůli rychlému zchlazování ve vodě, kdy by velké množství chřestu příliš ohřálo studenou vodu nebo to má vliv i na silnější vývar? Což mi nejde do hlavy….
2. Z jakého důvodu musím vařit potom polévku 15 minut – pokud použiju hotovou jíšku, má doba vaření vliv na chuť vývaru, či ne?
Díky.
Ivet, je to jednoduché, obě dvě úvahy jsou správné. U blanšírování je skutečně důležité zachovávat velký poměr vody k blanšírované zelenině. Je to z toho důvodu, aby voda pokud možno nepřestala po přidání zeleniny vřít a udržela si svou teplotu. Kdybyste měla půl hrnce vody a přidala do něj naráz půl hrnce mrkve, tak bude dlouho trvat, než voda znovu přijde k varu, takže to nebude mít ten správný efekt. A za druhé, zde v případě chřestu je opravdu cílem mít výraznější vývar, ta ochucená voda z blanšírování se tu na rozdíl od jiných případů nevylévá, ale použije na polévku. Kdybyste chtěla zblanšírovat všechen chřest najednou, tak budete muset vzít velký kotel vroucí vody a pak ta voda logicky nebude mít skoro žádnou chuť.
Jíška se skutečně musí provářet aspoň 15 minut (bavíme se o domácí jíšce, ne o instantní kupované), jinak se dobře nespojí s polévkou a zůstane v ní jemná moučná pachuť. Na chuť vývaru to v podstatě vliv nemá, toho se nebojte. Mělo by to pouze vliv na konzistenci chřestu, kdyby se už v tom zahuštěném vývaru potuloval hned od začátku.
Tak to je pecka! Škoda že jsem si článek nepřečetl včera když jsem dělal KLASICKY polévku z bílého chřestu z 500g, článek mě nakopnul k tomu, že chřest koupím znovu a zkusím vaši variantu. Dnes zkusím zelený s holandskou a věřím že díky vašemu receptu povede. DÍKY!
❤️
Tak tenhle díl o chřestu je dnes obzvláště vypečený. (jak po stránce věcné, tak i slohové 😀 ) Děkuji za něj!
❤️
Dobrý den, souhlasím s ostatními, Váš odkaz na chřest byl první, který jsem otevřela a už nehodlám hledat nic dalšího. Je tady vše, co potřebuji.. A právě jsem se rozhodla, že po celé dětství našich dětí jim budu psát kuchařku podle toho, co budou mít rády.
Děkuji a přeji hezký den, Ilona
Ilono, tak to je krásné rozhodnutí, ať se psaní kuchařky daří a děti z ní jednou mají velikou radost. Flo.
Dobrý den milá Flo,
právě jsem objevila chřest a je to láska na první pohled (tedy spíš ochutnání) a protože Vaše stránky mám jako lásku prověřenou, ihned spěchám na rozumy sem. Ovšem po cestě jsem narazila na úpravu chřestu, kdy se oloupaný chřest svazuje po pěti až osmi kusech a vaří nastojato v hrnci tak, aby hlavičky čouhaly nad hladinu a dělaly se v páře. Zachová se tak prý jejich křehkost a delikátnost. doba varu 7-9 minut, silné výhonky 10-20 min. Tak se na Vás obracím jako na odbornici, co si o tom myslíte?
A ještě jenom obrovský dík za to co děláte. Díky Vám je vaření pohádka a ještě se mi nic, podle Vašeho receptu, nepodařilo zkazit. Jste skvělá. Díky a jen tak dál. Helena
Heleno, děkuju za milá slova, jsem ráda, že Vás vaření podle mých receptů baví.
K chřestovému dotazu: ano, toto se často doporučuje, je to proto, že chřestové hlavičky se v páře upravují o malý chloupek pomaleji než ve vroucí vodě, takže výsledek je tak akorát jak pro stonek, tak pro jemnou hlavičku. Na takto vařený chřest je potřeba hodně vysoký a hodně úzký hrnec, a protože nejsem zastánce jednoúčelového nádobí, chřest takto nevařím a nijak mi to nevadí. Ve spoustě svých receptů věnuju chřestovým hlavičkám zvláštní péči, ale jdu na to jinak – například do rizota je přidávám později než pokrájené stonky – a tak podobně.
skvěle napsaný návod na vaření – holandská omáčka se povedla hned na první pokus a chřest taky.
Paráda! Díky za milé ohlasy. Flo.
Normalne nekomentuji recepty, protoze malokdy mi jidlo vyjde tak dokonale, jak je to napsane. ALE tato polevka a zpracovani chrestu blansirovanim dela opravdu zazraky a tak musim pochvalit clanek a povzbudit lidi, kteri nekolikrat zkusili recept z chrestu a dopadlo to spatne (jako v minulosti u me), tak v tomto pripade se nebojte do toho jit, dopadne to super. Ja jsem mela zeleny chrest, co jsem koupila za dobrou cenu na trhu a nelituji, ze jsem to nevzdala a jeste neco s touto zeleninou zkusila. Dekuji za recept a rady.
Dobry den ,dnes jsem nalezla tyto krasne stranky s recepty na chrest. Loni jsme ho zkouseli prvne a i prvne v nasem pokrocilem veku ho jedli a moc nam chutnal. Ale v obdobi kdy jeste neni se nam po nem styska. Nasla jsem v obchode sterilovany jen nevim jak ho pripravit, v jakem stavu dat jako prilohu k masu, co proste s nim. Pouzivate take sterilovany ? Dekuji Eva
Evi, sterilovaný chřest vůbec nepouštím do kuchyně. To je úplně jiná kategorie chřestu, s čerstvým se nedá vůbec srovnat. Kdybych ho měla, asi bych ho použila do chřestové majonézy (chřestového koktejlu) a podávala jako malý studený předkrm.
Dobrý den, dnes jsem poprvé v životě blanšíroval chřest, podle vašeho receptu, a následně z vývaru udělal polévku. Na zítra mám v plánu steak s chřestem a pečenými brambory a samozřejmě se bude servírovat i zbytek polévky – už teď se těším! Moc děkuji za recept – polévka byla fantastická, děti se olizovaly až za ušima. 🙂
Milá Flo. Včera jsem podle Vašeho receptu pekla poprvé vepřovou pečeni. No nebe v hubě!?? S minimem namahy absolutní úžas! A dnes jsem podle Vás připravila chřest. Konečně jsem pochopila pořádně blanšírování a loupání chrestu. Takze dnes k obědu chrestova polévka, plátky pečeně a jako příloha zapečeny chrest -pridala jsem i trochu koziho sýru. Nikdy by mě nenapadlo že mohu doma já uvařit jako v restauraci. Možná i líp ??? díky
Dobrý den, moc děkuji za krásně popsané postupy, hned se člověk chřestu přestane bát. Bohužel polévka dopadla katastrofálně… Postupovala jsem přesně podle pokynů včetně množství surovin, jen jsem použila zelený chřest místo bílého, a přestože jsem na rozmixování použila pro jistotu 4 výhonky, výsledek byla jen nazelenalá voda. Prakticky jsem vodu nedolévala a hrnec jsem nezakrývala pokličkou, aby se voda odpařila, ale polévka krém nepřipomínala ani vzdáleně. Kdybych použila všechny výhonky, možná bych se této konzistenci přiblížila, ale bohužel 🙁 Navíc jsem zřejmě vybrala nevhodné víno, protože výsledná „voda“ byla navíc ještě příšerně kyselá. A to to vonělo na sporáku tak pěkně..
Šárko, tak to mě pochopitelně mrzí. Skoro bych si tipla, že jste na předvaření všeho chřestu použila příliš mnoho vody, takže chuť vývaru zůstala řídká, nevýrazná.
Dobrý den, děkuji za luxusni recept na špargl. Polévka neměla chybu a zapečený se šunkou a sýrem byl luxusní. Je mi skoro 70 a vzpomínala jsem, jak jsem ho za mlada, jednou jedla v NDR u příbuzných. Tak teprve teď jsem si koupila český zelený a podle vašeho receptu, náhodou objeveného, jsem vařila. Díky moc…. Jen to víno bílé nebylo, jsem na červené. Ale i bez vína super, nechala jsem hodně vyvařit odřezky a vývar taky hodně odvařit. DÍKY JEŠTĚ JEDNOU…..?
?
Milá Flo,
díky za dnešní chřestovou polévku. Chřest jsem dělala potřetí v životě, ovšem teprve dnes jsem si pochutnala. Na Vaši Kuchařku pro dceru jsem kdysi narazila náhodou a od té doby už do Googlu zadávám jen a pouze tato tři slova. Doporučila jsem i kamarádkám a jsou nadšené. Navíc oceňuji i Váš vtipný styl psaní. Člověk se nejen poučí, ale i pobaví. Přeju i nadále hodně elánu.
Milá Flo, polévku jsem vyzkoušel a chutnala skvěle – ostatně jako vždy všechno podle Tvého receptu! Trik s vývarem ze slupek a dřevnatých konců opravdu funguje – už to nebudu dělat jinak! Manžel se olizoval… 🙂 Díky a krásné velikonoce!
Milá Flo, kolem chřestu jsem už několikátou sezónu jenom uctivě procházela a neměla odvahu ho koupit. Dnes jsem to zkusila, koupila ten bílý a hned doma zblanšírovala. A jsem strašně zklamaná – je hořký. A to vypadal při loupání tak šťavnatě! Je opravdu možné, že byl starý? Pozná se to vizuelně? Nebo kde mohla nastat chyba?
Jsem barbar..
Podle kdysi vyčteného návodu chytím výhonek chřestu na koncích a zlomím ho. Tím oddělím spodní a horní část.. každý stonek ví sám nejlépe kde je tvrdý. Miluji ho syrový.., tak horních částí moc nezbyde..
(Doma jím špargl vlastně jen já)
No a zbytek nakrájím, povařím a použiji do zeleninové polévky..
Podle Vašeho receptu jsem vařil poprvé. Jen.. ty odřezané části jsem také projel ponorným mixerem a poté přecedil do základu. Na talíři pohodil krutonky z rohlíku..
Podařilo se.. děkuji