Vinná klobása: spařená, pečená a rychle snězená

Když se řekne vinná klobása, hned mi prolítnou hlavou tři myšlenky:

1. Kde ji letos na Vánoce budu kupovat?
2. Budou mým nebožátkům nenajedeným stačit dvě kila?
3. Popraská při pečení?

Až do svých zhruba 30 let jsem v podstatě nevěděla, že něco jako vinná klobása existuje. Celý svět ji přede mnou tajil jako vřeteno kolovrátku před Šípkovou Růženkou. Ale i ta se jednou nechala nachytat zlou babiznou, která na sebe vzala podobu líbezné stařenky.

K vyzkoušení vinné klobásy mě přemluvil můj drahý muž, když na sebe vzal podobu líbezného mladíka s balíčkem z řeznictví v ruce. Ten mladík byl samozřejmě jen dočasný převlek a já jsem se u vinné klobásy zasekla na příštích sto let.

Nutno dodat, že pro mě do té doby neexistoval ani bramborový salát se šunkou. Začala jsem proto s obojím pomalu, po půl kile od každého. Pochopitelně se to ukázalo jako velmi špatný nápad. Co jiného jsem taky mohla čekat? Půl kila bylo zatraceně málo.

Vinná klobása v kuchyni

S vinnou klobásou jsem začala koketovat velmi opatrně.

Nejprve jsem ji smotávala do malých šneků, křížem propíchala špejlemi a opékala na nepřilnavé pánvi. Chuťově výborná, vzhledem spíš sázka do loterie.

Později, když jsme společně s klobásou překonaly seznamovací fázi, jsem si dovolila ji nejprve spařit v horké vodě, protože to tak doporučovala jedna stará kuchařská kniha. Tím se mi podařilo spolehlivě zabezpečit nejen chuť, ale i nepopraskaný vzhled.

Momentálně doma procházíme pažravou pubertální fází, kdy se mi klobásy nevejdou do pánve, natož do tří pánví, takže je peču v troubě na plechu. A řeknu vám, že konečně mám pocit, že Vánoce jsou svátky klidu a míru.

Trochu o vinné klobáse

Co se složení týká, vinná klobása je velmi nevinná. Kromě vepřového masa a pečiva rozmočeného ve víně obsahuje už jen trochu soli a koření, především bílého pepře, muškátového květu a citronové kůry. To vše je rozemleto, propracováno a natlačeno do tenkého vepřového střívka v podobě jedné skoro nekonečně dlouhé klobásy.

Některé recepty doporučují ještě přidat trochu mléka nebo smetany. Ač to ničemu nevadí, připadá mi to tak trochu jako úkrok stranou. Krom toho s mlékem se klobása mnohem dříve kazí.

příprava vinné klobásy

Podstatou vinné klobásy je propracovat maso s namočeným pečivem opravdu důkladně a najemno, ale směs přitom příliš nezahřát. Všechno se musí odehrávat rychle a zastudena. Je to stejné jako s paštikou: když ji při vypracování a vymíchání příliš zahřejete, poruší se vzájemné provázání tuků, masa a tekutiny. Při pečení pak tuk nebude držet ve směsi, ale vyteče a ponechá maso suché a drobivé. To samé se stane s vinnou klobásou, pokud se při výrobě nedodrží podmínka chladu.

Stejně jako paštika, i klobása se ze stejného důvodu peče spíše zvolna a pomaleji. Sice trochu tekutiny a tuku pustí, ale při vyšším žáru by to bylo mnohem horší a neuspokojivější.

Spaření vinné klobásy

Už jsem naznačila, že jedním z triků proti popraskání vinné klobásy je spařit ji ve vroucí vodě. Nevymyslela jsem si to já, ale Marie B. Svobodová ve své Kuchařské škole z roku 1894.

Autorka doporučuje klobásu spařit vroucí vodou ještě před tím, než ji rozdělíte na kousky a zamotáte do šneků. Prý pak trochu zpevní, neklouže a líp se tvaruje do finální podoby.

Jenomže ouha! Kapacita mých hrnců je značně omezená a prádelní hrnec nevlastním. Na spaření je totiž vždycky potřeba podstatně víc tekutiny, než je spařované suroviny, řekněme třeba pětkrát tolik. Jinak voda prudce zchladne a šokové spaření se nekoná. Nemám tudíž jinou možnost než spařovat ve vroucí vodě postupně, po kouscích, a tedy už rovnou zamotané, protože se mi tak s klobásou líp manipuluje.

spaření vinné klobásy

Tenhle trik opravdu funguje. Pokud mi dřív popraskalo šest klobás z pěti, nyní vůbec žádná nebo třeba jen jedna, a ještě k tomu velmi decentně. Podmínkou samozřejmě je, že je nezapomenu v troubě moc dlouho, třeba při koukání na Mrazíka nebo jiné napínavé vánoční odrhovačky.

Pečení vinné klobásy

Ideální teplota, při které se klobásy pečou sice zvolna, ale přesto do zezlátnutí, se nachází kolem 140-150 stupňů. Dejte jim čas, bude jim to maličko trvat. Právě proto snadno hrozí, že si nevšimnete, jak by už rády skočily z trouby na talíř.

Tím, že klobása má na porvrchu tenké střívko a obsahuje mouku z pečiva, snadno se chytá k pánvi nebo plechu. Při pokusu o otočení ji pak snadno potrháte. Nepřilnavý povrch je výhodou, ovšem papír na pečení to rozseká docela. Malý krůček pro člověka, ale velký krok pro lidstvo.

Aby se klobása vůbec mohla opéct dozlatova, budete ji muset zpočátku potřít tukem. Nejlepší je – jak jinak – vepřové sádlo, ale poslouží i rostlinný olej. Vezměte štěteček nebo peroutku a klobásu pěkně vybavte vrstvou tuku. Jak se zahřeje, pustí vlastní tuk a tekutinu, takže ji v průběhu pečení můžete potírat výpekem.

Čím líp se o ni budete starat, tím vypečenější, křupavější, zlatavější a nepopraskanější vaše vinná klobása bude.

Další triky

Jestliže vám moje úvodní setkání s vinnou klobásou připomíná posloupnost seznámení – randění – svatba – líbánky, tak určitě dobře víte, že tím celý příběh zdaleka nekončí.

Teprve pak nastává to pravé dobrodružství v podobě překonávání stereotypu, odpouštění chyb, které dřív nebyly vidět, hledání nových možností vzájemné společné zábavy.

Stejné je to s vinnou klobásou. Až se ji jednou naučíte připravit bez popraskání, začnete vymýšlet, jaká jídla byste s ní ještě mohli zažít a kam byste ji mohli ještě vzít.

Tak třeba:

  • Když obsah klobásky vytlačíte ze střívka, poslouží jako skvělá náplň do masových kapes a rolád. Včetně plněných řízků.
  • Vinná klobása stočená do podoby šneku se dá obalit v trojobalu a usmažit jako klasický řízek.
  • Vinná klobása je úplně báječná, když ji zapečete v pekáčku podlitou šlehačkou.
  • Klobásu můžete při pečení podložit vrstvou kysaného zelí. To zelí může být i s jablkem.
  • Zahlídla jsem i nápad použít ji jako náplň do různých kapes z pečiva, například z listového těsta.

Přes to všechno s ní každé Vánoce budete zažívat znovu to stejné romantické kouzlo.
 

Vinná klobása

51

Množství: 4 porce

Vinná klobása

Suroviny

  • 1 kg vinné klobásy
  • 2 lžíce sádla
  • špízové špejle (délka kolem 15 cm)

Postup

  1. Vinnou klobásu rozdělte na čtyři díly. V místě, kde ji chcete rozříznout, ji nejprve zakruťte, teprve potom rozkrojte v místě, kde díky zakroucení není žádná náplň. Každou část volně zamotejte do podoby šneka a křížem ho propíchněte dvěma špičatými špejlemi. Klasické neseříznuté špejle klobásu spíš potrhají, raději je nepoužívejte.
  2. V hrnci přiveďte k varu asi 2 litry vody a osolte lžičkou soli. Jakmile voda vře, ztlumte plotýnku na střední výkon a každou zatočenou klobásu v ní povařte asi 30 sekund, až na povrchu zatuhne a zbělá. Vyjměte stranou na talíř. Nyní můžete ulomit ty konce špejlí, které přečnívají až příliš.
  3. Spařené klobásy vyskládejte na plech vyložený papírem na pečení. Důkladně potřete rozpuštěným sádlem, otočte a potřete i z druhé strany. Pečte při 150 stupních 15 minut, až na povrchu lehce zezlátnou. Pokud je v průběhu jednou potřete sádlem nebo výpekem, bod pro vás. Poté otočte a pečte ještě dalších asi 10 minut, dokud krásně nezezlátnou. Opět můžete získat plusový bod za potírání výpekem. Rozhodující pro dokončení pečení je barva, při této teplotě se nemusíte bát, že by zůstaly syrové uvnitř.
  4. Upečené klobásy podávejte s bramborovou kaší, vařenými a máslem maštěnými bramborami nebo dokonce s bramborovým salátem. K tomu se totiž hodí všechno smažené i pečené.

 

Necháte mě vhlédnout do vaší vánoční tradice? Patří k ní vinná klobása? Který sváteční den si ji připravujete? V jaké podobě? A co k ní podáváte?

Join the Conversation

  1. Milá Flo, díky za radu, jak připravit nepopraskané klobásy! U nás nejvíc boduje zapečená – „posázená“ brusinkovým kompotem a zalitá šlehačkou. Dvě kila jsou pro naši velkou rodinu většinou málo…
    Přeji krásné poslední adventní dny!
    Lída

    1. Monika says:

      Mila Lido, prozradila bys mi recept na vinnou klobasu s brusinkami. U nas doma ji milujeme 🙂 diky….
      Krasne a pohodove vanoce 🙂 preje Monika

    2. Lído, zní to opravdu zajímavě, přimlouvala bych se za recept 🙂

    3. Můžu poprosit o rcp s brusinkami a šlehačkou ?Dík Magda

    4. Tak s pořádným zpožděním odpovídám – klobásy stočím do zapékací misky, zaliji šlehačkou a na každého šneka přidám asi lžičku brusinek (kompot). Peču dozlatova. Dcera už se tady olizuje, takže je jdu dát do trouby:-)

  2. Milá Flo, rada s vařící vodou je úžasná. Kdysi jsem někde vyčetla, že již zašpejlovanou, namaštěnou je dobré poprášit moukou s paprikou. Zkusila jsem – jde to a asi to pomáhá k červenějšímu vzhledu. Ale zase ta mouka? U nás o vánocích vévodí ryby, takže klobásy před a po nich. Vinšuju krásné sváteční dny se všemi milými, u nás postupně dětmi, vnuky a pravnoučaty. Moc se těším. Tvoje Naďa

    1. Naďo, máš pravdu, často se radí poprášit klobásu před opečením moukou. Jenomže mouka se ráda chytá a chce to podstatně víc tuku k opékání nebo dobrou nepřilnavou pánev. Ale zase to zvyšuje křupavost 🙂

  3. Dík za radu, jak na klobásu aby nepopraskala. Určitě vyzkouším. Hezké a hlavně pohodové vánoční svátky. Iva

    1. Krásný zbytek svátků i tobě, Ivo. Flo.

    2. My to s moukou děláme a připéká se to strašně – jenže si to nějak bez té moučné kůrčičky nedovedu představit – holt rodinné tradice. 😀

  4. VLASTA ŠILHÁNOVÁ says:

    Štědrý den si vůbec bez klobás neumím představit.Pamatuji ještě doby,kdy slabé klobásy byly podpultové zboží a co nám dalo práce je sehnat.Nyní jsou po celý rok,pravda ,někdy dobré,někdy horší,záleží na výrobci.
    Ale děkuji za radu,jak s nimi naložit aby nepopraskaly.Tento trik,jak jsem stará neznám a hned ho letos vyzkouším.Děkuji.

    JINAK PŘEJI PŘÍJEMNÉ PROŽITÍ SVÁTKŮ VÁNOČNÍCH,MÁLO STAROSTÍ,ALE HODNĚ RADOSTI A VŠECHNO NEJLEPŠÍ V NOVÉM ROCE,HLAVNĚ ZDRAVÍ.

    1. Vlasto, tak snad se klobásky vydařily, svátky též a pohody bylo dostatek. Flo.

  5. Milá Flo, díky za bezvadné recepty a kuchařské zlepšováky,kterými

    nás zásobuješ.Preji Ti krásné a pohodové svátky vánoční

    a do Nového Roku – hodně zdraví a kapičku toho

    “ pokakaného “ štěstíčka jarda adamos

    1. Jardo, děkuju a nápodobně! Flo.

  6. Jitkakytka says:

    Milá Flo, moc děkuji za radu o tom spařování, slyším to prvně a že už jsem se ve svém věku něco navařila. Zrovna zítra jedu na návštěvu a na oběd budeme společnými silami dělat klobásu s bram. kaší…………..

    Přeji hezký, pohodový adventní čas
    Jitkakytka

    1. Snad se všechno zadařilo, jak mělo 🙂 Krásný zbytek svátků i tobě. Flo.

  7. Milá Flo, tento zlepšovák na přípravu pečené klobásy jsem také neznala a musím ho co nejdříve vyzkoušet. Díky za všechny dobré nápady, o které se s námi dělíš! Přeji Tobě i celé rodině klidné a pohodové Vánoce, plné dobrot :-). Blanka

    1. Blanko, děkuju moc a přání posílám i tobě. Flo.

  8. Přeji krásné vánoční svátky. Velké díky za všechny čtvrteční inspirační maily s návody, radami. AŤ i ten příští rok je ptro Tebe tak úspěšný ,jako byl tento. Amúže být imalinko úspěšnější.
    Co se týká vinné klobásy – mám kamarádku, která z ní dělá i knedlíčky do polévky

    1. Heleno, děkuju za přání i za nový nápad, mám velkou chuť ho vyzkoušet. Neznáš detaily receptu na ty polévkové knedlíčky? Flo.

  9. Marcela says:

    Ahoj Flo,
    vinná klobása má láska. Tak jako každý rok objíždím okres a beru vzorky již měsíc před svátky. Jak vyberu, nakoupím a zmrazím po šnecích, neb někteří obchodníci před svátky recepturu lehce upraví v neprospěch produktu :-(. Což mi připomíná, že vybráno a zamrazeno mám, ale také již notně rozmrazeno a sežráno :-(. Ještě k vylepšením, jaká jsi přidala. Vinná klobása, tak pro to nebrat jako možnost otevřít si sedminku a podlít? Riziko prasknutí sice stoupá, ale ta vůně co se line domovem….
    Hezké svátky M

    1. Marcelo, teda, jsi úžasně pečlivá, ten proces výběru musí být vlastně zábava, že? S tím vínem tě naprosto chápu a podporuju. Flo.

  10. Milá Flo,

    moc děkuju, za možnost být v klubu. Děkuji za všechny rady a recepty. Přeji tobě, tvé rodině a všem v klubu pohodové vánoce, v novém roce štěstí, zdraví a všechno dobré.

    Jana

    Vinná klobása se u nás nedělá. Nikdy jsem ji nepřipravovala ani nejedla. Možná se to změní.

    1. Jani, děkuju za milá slova i za přání a té klobáse dej určitě někdy šanci, myslím, že budeš mile překvapená.

  11. Vlasta Krestová says:

    Milá Florentýnko,
    děkuji za přání k vánočním svátkům a také za radu jak s vinnými klobásami. Většinou mi popraskají a to i přes to, že se snažím je péci při nižší teplotě.
    Určitě je vyzkouším dle tvé rady a sdělím jak se povedly.
    Ještě jednou díky za hezké přání. A budu se opakovat, jsem ráda, že jsem členkou e-mailového klubu, neboť se zde setkávám s novými recepty, radami pro kuchařky od tebe i od kuchařů z klubu. Jsem za to vše vděčna.
    Přeji klidné, pohodové vánoční svátky a mnoho štěstí, zdraví a inspirace v příštím roce.
    Vlasta

    1. Milá Vlasto, mám radost, že ti E-mailový klub přináší radost, budu se těšit na setkávání v novém roce. Hezký zbytek svátků ti přeju! Flo.

  12. Martina says:

    Milá Flo, nejprv také přeji krásné svátky a pohodu s nejbližšími :-)!
    Jinak já na vinných klobáskách vyrostla díky taťkovi, který byl řezník a klobásky přímo vyráběl a nosil ty nejlepší domů :-)! A nejlepší na nich bylo, když praskly. Milovala jsem ty vypečený kuličky té směsi :-). Ale moc se mi líbí ten nápad pečení v troubě :-)! Dík a krasný den všem

    1. Martino, to je krásná vzpomínka, děkuju. Užívej si posledních zbytků letošního roku, Flo.

  13. Veronika says:

    Milá Flo,

    děkuji za krásné a užitečné rady, klobásy hned vyzkouším, vždycky mne odradilo právě to praskání a přeji krásné vánoční svátky plné pohody a dobré nálady nad skvělými recepty.Veronika

    1. Veroniko, tak ať to příště klapne a díky za přání! Flo.

  14. cllowie says:

    Dobré odpoledne,

    u nás již několik let patří vinná klobása k vánoční tradici, obvykle ji máme v některém ze svátečních dnů k večeři. Klobásy však nezamotáváme do šneků, ale po asi 20cm kouscích jednotlivě obalujeme v hladké mouce a pak opékáme na pánvi do zezlátnutí. Máme na ni rádi právě tu křupavou kůrčičku.

    Přeji všem svátky plné rodinné pohody a klidu!

    1. Ale to zní taky skvěle! Díky za nápad i za přání, užívej si přelom roku, Flo.

  15. Florentýnko zdravím a děkuji za radu, kterou vyzkouším. Přeji tobě a celé rodině krásné a pokojné vánoční i novoroční svátky, prožité ve zdraví a dobré pohodě. Mirka

    1. Mirko, děkuju a nápodobně! Flo.

  16. Milá Flo,
    připomněla jste mi babičku – vychytávku s horkou vodou jsme zdědili po ní. Klobásy po spaření pomaličku smažívala na přepuštěném másle.
    Děkui Vám za precizně propracované rady a nápady a přeji Vám krásné Vánoce a vše dobré do nového roku.

    1. Renato, to jsem ráda, že babička tuhle praxi potvrzuje. Hezký zbytek svátků přeju, Flo.

  17. Zdena Kornasová says:

    Milá paní Filo,
    děkuji za zaslaný návod na pečení klobásy a tento recept jsem přeposlala i dalším kuchařinkám, které znám a mají E-mail.Hezké svátky vánoční a dobrou pohodu v novém roce celé rodině přejí
    Olda a Zdena Kornasovi.

    1. Milá Zdeno, milý Oldo, děkuju za milou přízeň a jen to nejlepší do nového roku!

  18. Zrovna včera jsem dělala nevinnou vinnnou klobásu k večeři. Fígl se spařením neznám, ale určitě vyzkouším. Já vždycky klobásku propíchám jehlou, to popraskání také docela dobře eliminuje. 😉 Třeba včera mi nepraskla ani jedna. A z vytlačené klobásky občas dělám opečené „karbanátky“, nabo jak to nazvat. Prostě vytlačím, vytvaruji menší placky, které obalím v hladké mouce (trojobal by taky šel, ale to jsem nikdy nedělala) a hodím na pánvičku, kde smažím dozlatova. 🙂
    Přeji pohodové Vánoce. 🙂

    1. Holy, díky za další bezva nápady, tak krásné zbytky svátků a dobře vykroč do roku 2016! Flo.

  19. Ahoj Flo, díky za tenhle návod k vinné dobrotě, zase tolik vychytávek, fakt s e pořád učím:) což je dobře. Díky i za další moudra a recepty a návody , co jsi posílala a posílat ještě budeš. A díky za přání. Měj se i ty o Vánocích moc hezky, užij si je ve zdraví s rodinou a s těmi, co máš ráda. Hezké Vánoce a pěkný,pohodový, úspěšný nový rok ve zdraví.
    Květa

    1. Květo, děkuju ti a jen to nejlepší i tobě. Flo.

  20. vhumhejova says:

    Dobrý den
    děkuji za Vaši pro mne první radu a hned taková šikovná vychytávka.
    Opravdu se člověk stále něco učí.
    Přeji Vám i všem přátelům Vašich stránek hodně zdraví , štěstí
    a dobré pohody po zbytek starého roku a do nového roku ještě
    více všeho dobrého.
    Vlaďka

    1. Vlaďko, moc děkuju za krásná slova, jsem ráda, že se vám tu líbí. Tak jen to dobré do příštího roku. Flo.

  21. Vinnou klobásu jsme objevili pozdě, ale zamilovala si ji celá rodina – zapečenou v kynutém plundrovém těstě. U nás na střední Moravě není moc tradiční. A pan řezník už neprodává, skončil a žádnou dobrou jsme v okolí zatím nenašli 🙂 ta ze supermarketu je jí podobná jen podle jména 🙂

    1. Jani, to zní skvěle, děkuju za další nápad.

  22. Flo, i já ti přeji klidné a pohodové svátky v kruhu rodiny.

    Vinnou klobásu jsem dělala tento týden, recept jsem našla kdesi v jakémsi časopise –

    koupila jsem těstoviny, takové ty široké rolky, na chvíli je spařila – povařila – asi 3 minuty. Potom do každé kousek vinné kilobásy a šup s ní na plech. Uvařit bešamel, ochutit jej, přidat houbičky – z mrazaku podušené na másle – zalít rolky s klobáskou a šup do trouby. K tomu jsme měli brambory a čínského zelí salát – pekáč byl vylízaný, ani jsempořádně nestihla ochutnat, vnouček se rozčiloval, že není na přidáníl

    Jinak klobásu na vánoce neděláme, jíme ji po celý rok,jak ji někde uvidíme, šup a je v mrazáku.

    1. Dano, další bezva nápad, děkuju!

  23. Ahoj Flo, jsem ráda že jsem mohla s tebou sdílet předvánoční úkoly, už v 5hod. ráno jsem vyhlížela zda jsi na mně nezapomněla ještě se to nestalo, děkuji moc, i tobě a celé tvé rodině přeji krásné svátky vánoční, hodně pohody a prožití v kruhu blízkých. Vinnou klobásu zkusím ,moje vnoučata budou ráda, u nás to není tradice ale znám to od kamarádky z Jablonce moc mi chutnají, teď půjde hlavně o kvalitu,srdečně zdravím tvá příznivkyně Hana

    1. Hani, díky a krásný zbytek svátků i tobě! Flo.

  24. Jaroslav S. says:

    Díky za přání, ,které opětuji a přeji tedy vše nej… nej… nej v roce budoucím i dalších , pochopitelně po bezstarostném prožití těch nejbližších svátků vánočních.
    Rady asi nevyužiji, okopíroval jsem ji pro „omladinu“. Nejsem troškař, prasklá klobása mi nevadí, stejně jako např, popraskaná jelita či jitrnice /připečené nejlepší/…
    Klobásu jsem občas pekl v listovém, kynutém i bramborovém těstě, pak ukrajoval, ukrajoval až doukrajoval.
    Ještě jednou zdravím, přání všeho dobrého celé rodině / i té obrovské, tvořené Vašimi vděčnými příznivkyněni a příznivci, mezi které počítejte, prosím, i mou maličkost./
    Jaroslav S.
    PS. Dá-li Pánbůh a Příroda, napřesrok na přečtenou! J.

    1. Jaroslave, díky a těším se na přečtenou. Dobře vykročte do nového letopočtu. Flo.

  25. Milá Flo, vinnou klobásu máme v rodině moc rádi, někdy ji jen obalím v mouce a smažím na pánvi, v poslední době využívám pečení v troubě, klobásku potírám olejem z obou stran. Někdy praskne, ale nikdy nezůstane nesnědená. Teď zkusím to spaření a všichni budou u stolu koukat, jak jsem to dokázala, že jsou všechny šneky bez vady. To je další RADA NAD ZLATO. DÍKY ZA NI.
    Jsem moc ráda, že jsem v tvém e.mailovém klubu, dovídám se nové a nové věci, můžu zkoušet nové rady i recepty a tím obohatit svou kuchyň.
    Krásný a klidný poslední týden do nejkrásnějších svátků roku!

    1. Ivo, díky za milá slova, taky jsem ráda, že jsi v E-mailovém klubu. Krásný poslední den roku přeju, Flo.

  26. Jarmila says:

    Přeji krásné Vánoce,dík za všechny rady a vychytávky ráda je zkouším.Vaření mě
    znovu začalo bavit.No a do nového roku hodně zdraví a stále nové nápady.Jarmila

    1. Jarmilo, těším se s tebou, že je pro tebe vaření opět zábava a radost. Hodně zdraví a štěstí i tobě.

  27. Milá Flo,děkuji za odpověď ohledně salátu. Takže letos ho zkusím podle tvého receptu,teplé brambory a lák a pak zbytek.Něco vynechám,třeba šunku,a moc se těším,určitě bude fajn. Jinak vinnou klobásu miluju od dětství,tehdy se dala opravdu sehnat jen na vánoce a máma ji pekla jen tak na pánvi. Samozřejmě,že popraskala a napůl i vytekla,ale tyhle připečený kousky mi chutnaly nejvíc. Dnes se dá sehnat kdykoliv,takže ji během roku občas upeču.Zamotám,propíchnu špejlí a upeču.A letos vyzkouším i tu fintu s horkou vodou.Díky moc za tvoje rady. Jinak přeju krásné a pohodové svátky. JanaM.

    1. Jani, krásný a pohodový přelom roku, hodně štěstí, zdraví a radosti v roce novém, Flo.

  28. Elvíra Kovařčíková says:

    Milá Flo,děkuji za přání a také přeji vše co si může člověk přát a hlavně klidné a pohodové vánoce a šťastný nový rok přeje Elvíra s manželem.Také děkuji za radu o klobáse,určitě to tak udělám.

    1. Milá Elvíro, děkuji, pozdravuji manžela a krásné svátky, Flo.

  29. Ahoj Flo,

    to jsou super tipy! S vinnou klobásou mě taky seznámil až manžel, dělám ji obalenou v mouce s paprikou, na pánvi. Dnes jsem ji zrovna koupila, zítra tedy bude nově podle tvého receptu!
    Krásný zbytek adventu a pohodové Vánoce!

    1. Ivet, tak snad se všechno zadařilo, jak mělo. Krásné svátky, Flo.

  30. DĚKUJI ZA RADU,JÁ JSEM JÍ POKAŽDÉ VYMÁČKLA ZE STŘÍVKA A POKLA JEN TAK.VŮBEC TI NEZÁVIDÍM TVÉ ,ŽROUTY,JÁ UŽ TO MÁM VYZKOUŠENÉ.TI MOJI KLUCI TAKY TAK LÁDOVALI.TAĎ UŽ KAŽDÝ MÁ SVOJÍ RODINU.DCERA TAKY JEDLA ALE NÉ TOLIK.NO ALE KDYŽ SE SEJDEME TAK TO TAKY STOJÍ ZA TO.VŠEM PŘEJU KRÁSNOU POSLEDNÍ ADVENTNÍ POHODU,NA SVÁTKYJITKA A DĚDA VŠEM POPŘEJU AŽ PŘÍŠTÍ TÝDEN.

    1. OMLOUVÁM SE ZA PŘEKLEP.JEŠTĚ SI TAK NEROZUMÍM S TÍMTO PŘÍSTROJEM.JITKA A DĚDA

    2. Žrouti zrovna dostali čtyři nohavice štrúdlu a kastrol vanilkového pudinku, to jim snad do oběda vydrží a pak už budou hromady chlebíčků 🙂 Pozdravy dědovi a krásného Silvestra! Flo.

  31. Díky, Flo, za spařovací vychytávku, vyzkouším o Štědrém dnu v poledne…
    Musím ovšem vehementně nesouhlasit s tvou „vychytávkou“, co se krájení klobásy týče. Klobása mi totiž nevíc chutná vytlačená ze střívka ještě za syrova… musím s tímto úbytkem materiálu počítat už při nákupu, bývá značný… Inu, genům neporučím, mamka to dělávala taky tak 🙂
    Spokojené vánoce všem!

    1. :-)))
      I tobě spokojené svátky!

  32. Ahoj Flo.
    Děkuji za hezké oslovení k nadcházejícím vánočním svátkům. Moc mně to potěšilo.
    Též přeji pěkné a klidné prožití vánoc a hlavně zdraví a štěstí do nového roku.
    Co jsem si začala s tebou dopisovat dcera mně pochválila, že se mé jídlo zlepšilo.
    Je to fajn. Co se týče klobás takovým způsobem jsem je ještě nezkoušela.
    U nás je řezník prodává na náměstí. Zkusím jej udělat dle tvých rad. A pak Ti dám
    vědět. Klobásy jíme s bramborovou kaší.
    Děkuji za tvé rady a recepty a hlavně za to, že jsi na mně nezapomněla. Iveta.

    1. Iveto, mám radost, že ti E-mailový klub přináší viditelné zlepšení do kuchyně a máš bezva ohlasy. Snad se i klobása povedla, pozdravy dceři a šťasný vstup do nového roku, Flo.

  33. Mila Flo, moc dekuju,ze muzu patrit do tveho mailoveho klubu. Je to tady moc fajn, nejsem uz zadna mladice a presto uz jsem se tady dozvedela plno veci, ktere by me nikdy nenapadly. S klobasami zapasim pokazde, kdyz je delam, ted se tesim na 25.12., ze je holky pekne sparim a konecne se mi povedou. Dam potom vedet. Preju tobe a cele rodine vcetne zverince krasne vanoce.Soňa

    1. Soňo, díky za milá slova, snad se klobásy povedly a všichni jste byli spokojení. Krásný zbytek svátků ti přeju, Flo.

  34. Ahojky, mnoho krásných chvil prožitých o svátcích vánočních.
    Já klobásku dělám…na dno kysané zelí, klobásku, potřenou sádlem, paprikou, česnekem a římským kmínem. Velmi dobré. Nikdy mi nepopraská.
    Jinak za vše děkujeme Maruš

    1. Maruš, to zní výborně! Klobásku nějak stáčíš? Nebo ji vytlačíš ze střívka?

      Flo.

  35. Alena Jičínská says:

    Vinnou klobásu milujeme. Na vánoce byla na stole mých prarodičů, dokud žil dědeček. Já ji na vánoce nedělá, O spařování jsem nevěděla. Opékám ji v pánvi, když je hotová, podlévám bílým vínem a při servírování tou šťávou přelévám kysané zelí. K tomu jíme chléb.
    Milá Flo, přeji krásně prožité sváteční chvíle.

    1. Podlití bílým vínem je taky bezva vychytávka, děkuju ti, Aleno. Krásné sváteční chvilky i tobě. Flo.

  36. Milá Flo,
    mí rodiče mi z nějakého důvodu vinnou klobásu zatajovali. Prvně jsem ji tudíž jedla až u manželových rodičů. Od té doby ji miluji.
    Jíme ji po celou sezónu, tj od října do března. Podle starých norem se od dubna do září nesměla vyrábět. A výrobci, kteří ji mají podle nás nejlepší, ji opravdu dělají jen v sezóně.
    Připravuji ji na pánvi podlitou bílým vínem, takže ji zpočátku dusím, pak popíchám a dopékám na výpeku. Pokud je k obědu, je s br.kaší, k večeři s domácím chlebem. Akorát o vánocích je u nás na Štědrý den k obědu se šťouchanými bramborami, protože večer máme br.kaši k pečené rybě.

    Přeji tobě i tvé rodině krásné svátky a spoustu chutných článků.

    1. Ivo, no vidíš, to jsem vůbec nevěděla, že klobása měla svou sezónu, moc ti děkuju za doplnění. Tvá příprava zní výborně, určitě ji někdy vyzkouším. Krásný zbytek svátků přeju, Flo.

  37. Marcela - flair says:

    Milá Flo, díky za tip s tím spařením. Klobásu jsme u nás doma jedli vždycky v trojobalu s bramborovou kaší. Až časem jsem zjistila, že jde připravit i „nahatá“ :-). V troubě ji peču už roky, na pánvičku se mi prostě nevejde – často ji totiž připravuji, když dojede návštěva a strávníků je povícero. Šťouchané brambory nebo kaše jako ideální příloha zůstává. Což mi připomíná, že brambory na kaši i na salát mi včera iTesco dovezlo, ale neměla bych zapomenout na klobásu v místní masně – jdu si ji dopsat na nákupní seznam :-). Krásný Advent!

    1. Krásný zbytek svátků i tobě, Marci. Flo.

  38. Milá Fló, děuji za radu,
    vinné klobásy vždy rozpoutají dohady, nemám je ráda právě z důvodu praskání,
    následného prskání kolem atd. Ráda vyzkouším tuto radu a těším se jak bude rodina překvapená , nejen tím, že je koupím , ale i tím jak je připravím. Ještě jednou děkuji,za všechny rady, recepty kuchařky, které mám 3, jsou sice pro dceru,ale i jako zkušená kuchařka jsem ledacos objevila. Adventní kalendář se také moc povedl. Děkuji
    a přeji krásné a požehnané Vánoce a těším se co nového nám připravíš.
    Zdravím Lidka

    1. Lidko, no vidíš, a tahle příprava vůbec neprská. Snad se dceři knížky líbily a brzy ti něco uvaří. Měj se krásně a v novém roce opět na viděnou, Flo.

  39. Martina says:

    Tak u nás doma vinná klobása zatím ještě nebyla. Už jsem po ní u řezníka sice mnohokrát pokukovala, ale nevěděla jsem, co bych si s ní počala, tak jsem ji nikdy nekoupila. Ale po přečtení tohoto inspirativního článku se na ni už chystám:))

    1. Martino, no vidíš, snad tedy najdeš odvahu a pak dáš vědět. Flo.

  40. Milá Flo, děkuji za překrásné přáníčko a také přeji pohodové vánoce a hodně zdravíčka pro příští a další následující roky.Také děkuji za radu o klobáse, občas ji během roku a v adventní čas dělám, manžel ji miluje, U nás na Slovensku se nedělala. Děkuji za nový recept. Určitě jej zkusím udělat dle tvých rad.
    Krásný pohodový adventní večer

    1. Krásný poslední den letošního roku, Mariko, a v tom novém na viděnou, Flo.

  41. Milá Flo,také se připojuji a přeji Ti krásné prožití vánočních svátků v kruhu Tvé nádherné rodiny.
    Za inspiraci na vinnou klobásu děkuji,určitě vyzkouším.Já ji dělávám jen stočenou a opečenou na pánvi. Majka

    1. Majko, díky za přání, i tobě hezký poslední den letošního roku a úspěšné vykročení do toho dalšího. Flo.

  42. andulka says:

    Díky za tipy, vinnou klobásu máme rádi, zatím jsme si vždycky vystačili s opečením na pánvi, ale proč nezkusit něco vychytanějšího, že? Na vánoce to letos vyšlo na tchýni, u nás bude kachna – máme to k sobě kousek, tak se zveme navzájem;)
    Přeju krásné nestresové Vánoce!
    A.

    1. Krásné nestresové poslední sváteční dny i tobě, Andulko. Flo.

  43. Jindřiška says:

    Ani já jsem vinnou klobásu dlouho neznala.Na Moravě,odkud pocházím,nebyla.Seznámila jsem se s ní až poté,co jsem přišla na Vysočinu.Dlouho jsem jí nedůvěřovala a nevěděla co s ní,ale dnes se občas na našem stole objeví. Přidám jeden recept,který mi poradila jedna paní.Klobásu svinu do šneku tak,aby uprostřed zůstal větší volný kruh.Posypu trochu kořením,které nám chutná a opékám po jedné straně.Když ji otočím,do středu šneka rozklepnu vajíčko a dopeču s ním.Podávám ke špenátu s bramborami.Překvapilo mě,že je to fakt dobrá kombinace.A nabaští se i největší hladovec. Všem přeju krásné Vánoce.

    1. Jindřiško, zní to opravdu výborně, mám chuť to vyzkoušet. Děkuju ti! Flo.

  44. Blanka says:

    Ahoj Flo. To s tím spařováním už dělám leta, letoucí. Tenkrát to vymyslel můj ještě školák syn. On byl takový cimprlik a tak začal chtít abych klobásu nejdříve vyprala. Tak jsem si zvykla pod co nejteplejší tekoucí vodou ji prát. A opravdu mě nikdy nepraskla. A v troubě ji taky peču, protože se mi na několikrát nechtěla na pánvi smažit. Přeji krásný předvánoční den.

    1. Blanko, to je pěkné, jak jsi postupně a zase z jiné strany došla ke stejnému výsledku 🙂 Tak krásného Silvestra přeju, Flo.

  45. Ahoj Flo, u nás se klobása jedla vždycky se salátem nebo s br. kaší. Pocházím z Krkonoš a tady v jižních Čechách ji nedělali. Moje babička ji vždycky dělávala v troubě a pamatuji si, že ji pekla pomalu, na nízké teplotě a občas ji podlila vodou. Vždycky byla výborná, křupavoučká. Já ji dělám také tak, nikdy jsem ji nespařovala horkou vodou, zkusím to, i když mi klobásy skoro nikdy nepopraskaly.
    Přeji krásný adventní večer.

    1. Ivano, tak ať se všechno zadaří a krásné poslední dny těchto svátků, Flo.

  46. Flo, zdravim od klobasy, podle tebe ukuchtene. Návod fajn, opravdu to funguje jak pises. Tak na oplatku i tobe jedna vychytávka (často pouzivam) upekla jsem primo na taliri ! Nikam se nic nelepi a stavicka zustane pod klobasou. Když se pece na talirkach desertnich, vejde se jich do trouby několik!
    Ale jinak – jak tu nekteri pisou, popraskana mi nikdy nevadila, protože je pecena na tom taliri a krasne se do ni namaci chlebíček mekkoucky. A také mi prijde takova stvanatejsi. Tuhle vychytávku ale budu také využívat, libi se mi!
    Prijemne a neuspechane dny ti preju i ja a za každý recept diky! I když netestuju, rada je ctu 🙂

    1. Míšo, díky, to je taky bezva nápad! Pokud člověk dělá jen pár porcí, tak proč špinit plech, že? Krásný konec roku ti přeju, Flo.

  47. kakajda says:

    Když jsem byla malá, nazývala jsem vinné klobásy „ještěrkami“. U nás v rodině se to úplně vžilo, přeneslo se to do mé rodiny, takže jsme mnohokrát vyděsili cizí lidi sdělením, že k obědu jsme měli ještěrky. Maminka je dělala na pánvi, poprášené hladkou moukou, já jsem nedávno přešla na pečení v troubě. Nespařuju, nepotírám, i tak jsou nepopraskané, lesklé, ale bohužel je jich vždycky málo. Jednou jsem kousky, které se vytlačily ze střívka, hodila bez jakékoliv úpravy do připravované polévky, a objevila tak mimochodem velmi rychlou dobrou zavářku. A že patří k tradičním vánočním jídlům, mi opravdu uniklo až do mého vyššího středního věku.

    1. To je krásné! Ještěrky se mi moc líbí. A ty další nápady taky. Jsi bezva, Kájo. Krásného Silvestra přeju, Flo.

  48. Milá Flo,
    Děkuji za nápad – receptík jsme vyzkoušely a opravdu funguje, jen tu teplotu jsme museli dát na 180, protože při 150 se nám nic nedělo, klobásky se vůbec nechtěly červenat, tak jsme po 15 minutách přidali na teplotě a ejhle krásně se začaly péct… Asi to bude troubou, ta naše peče asi trochu jinak… No klobásky byly fantastické a ani jedna nepraskla… Díky za nápad a krásné svátky!!!

    1. Jani, každá trouba peče jinak, to je dobře, že sis poradila. V té mé by při 180 stupních byly příliš rychle upečené a nejspíš by tím žárem popraskaly. Krásného Silvestra ti přeju a úspěšný vstup do dalšího roku, Flo.

  49. Michal says:

    Z mého dětství si pamatuji že vinné a smetanové klobásy se dělali v silnějších střevech.
    Byly k sehnání hlavně kolem vánoc, to bylo na konci padesátých a začátkem šedesátých let. Miloval je hlavně můj tatínek, já jako kluk jsem je rád neměl. Dnes bych se po nich mohl utlouct. Dělám je všemi způsoby které tady byly popsány. Občas se u nás dá sehnat i smetanová klobása v silnějším střívku, ale ta se málo kdy povede upéct bez
    prasknutí. Vyzkouším vaší radu se spařením. Moc se mě líbí Vaše stránky, jsou vkusné a velmi příjemně psané.
    Přeji Vám hodně štěstí a hlavně zdraví v novém roce.

    1. Michale, děkuju za milá slova, hodně štěstí a zdraví i Vám! Flo.

  50. reny.b says:

    milá Flo, bezva tip se spařením, praskla 0 ze 2 :-), díky. jinak pečené na pánvi na sádle z mangalic, mnam. historie – mám to stejně jako Michal výše, jako malou mě vinná klobása nebrala, dnes se po ní můžu utlouci. asi další klasické dospělé jidlo, ve skupině s olivami, zavináči a pálivými paprikami…

  51. Adéla says:

    Milá Flo,
    tak jsem zkusila klobásky podle tvého receptu. Ale oproti všem diskutujícím ti musím sdělit negativní zkušenost. Klobásky jsem zatočila, propíchala, spařila, dala péct na plech na 150°C a 20 min se nic nedělo, pak popraskaly, tak jsem přidala na 180°C (stejně už byly popraskané), ale zlatá barva se nechtěla dostavit. Tak z nedostatku času jsem je opekla na pánvi a nechala ještě hřát v troubě, než se dovaří brambory. Bylo to zdlouhavé, ale přesto byly výborné, úžasně jsme se najedli. Nicméně, pro příště zůstanu u osvědčené prskající klasiky na pánvi.
    Adéla

    1. Adélo, marně přemýšlím, co se mohlo stát. Opravdu jsi klobásky dobře spařila? Nechala jsi je v horké vodě zhruba 30 vteřin, klidně i minutu?

      Pak už mě jen napadá příliš mnoho zbytečné tekutiny v klobásové hmotě (a tedy horší řezník). Jinak opravdu nevím, kde se mohla objevit chyba. Ale na druhou stranu jsem ráda, jak báječně sis s nimi nakonec poradila.

  52. Ahoj Flo,
    i když nejsou vánoce, dělala jsem včera vinnou klobásu a zkusila to podle Tebe. Byla úžasná, nepraskla ani jedna, akorát k docílení té správné barvy jsem nechala déle. Vinnou klobásu máme vždy na Štedrý den a já jí měla vždy místo řízku jako dítě, jelikož maso jsem až tak nemusela. Nyní mám většinou obojí :-). O Štědrý den míváme bramborový salát, jinak většinou chléb nebo kaše. Měj se krásně. Teď jdu dělat guláš a hovězí na smetaně a obojí už né jinak, než podle Tebe :-). Pa.

    1. Helo, máš další zářez na kuchyňských futrech 🙂 Díky, mám radost.

  53. Migrib Migribič says:

    Ahoj,
    mně vinná klobása chutnala nejvíc v práci, když jsme jí na Silvestra pekli podlitou vínem. Víno, co zbylo, se pilo při čekání na upečení a bylo to moc fajn – čekání, i následná konzumace klobásy s „omáčkou“ 😉

  54. Martina says:

    Děkuji moc za super recept. Dnes jsem hostila příbuzné a klobása se vydařila. Poprvé v životě mi nepopraskala a neměla jsem zaneřáděnou celou kuchyň 🙂

    1. Bezva 🙂 Hlavně, jestli pak nepraskli příbuzní a nezaneřádili celou kuchyň.

  55. Zdravím všechny, vinnou klobásu dělám vyjímečně, tak až dnes jsem vyzkoušela podle rady spařit, ale bohužel mě popraskala už při stáčení. Tak nevím.
    Jinak moc ráda zkouším recepty zde uvedené a vždy ku prospěchu věci, za což moc děkuji

    1. Maruško, tak to asi byla špatně naplněná klobása nebo nekvalitní střívko. Stáčení zasyrova by nikdy neměl být problém.

  56. Tomáš says:

    U nás vždycky byla klobása na Boží hod a dělal ji taťka – vždycky na plechu. Až poslední dobou je mamka chce smažit na pánvi, aby byly opečenější.
    Špízové špejle jsme nevedli, taťka si je vyrobil tak, že obyčejnou špejli rozpůlil dlouhým šikmým řezem.
    Obliba klobás je asi dědičná, můj tříletý syn, nechtěl vydat tchýni porci, co jsem pro ni nakoupil. Blokoval lednici se slovy „Básy nee“.

    1. Syn má moje sympatie! 🙂

  57. pirpa says:

    Ahoj Flo, reaguji na spařování vinné klobásy. Já to dělám už léta. Klobásu zatočím na malé párečky, dám do sítka na těstoviny a přeliji vodou z rychlovarné konvice , vyndám a opeču na pánvi ???? Zatím se mi vždy dařilo. Dost také záleží na výrobci klobás, na poctivosti surovin a práce. My je jíme opečené přírodně ( bez mouky nebo trojobalu). Pokapeme citrónovou šťávou. Je to dobrota.

  58. Karolína says:

    Velice děkuji za rady (spařování, teplota), které mi konečně objasnily, jak omezit praskání. Vinná klobása dlouhá léta neodmyslitelně patří k našim Vánocům. Nyní, kdy ji lze koupit prakticky kdykoli, ji připravuji častěji, ale za mého dětství nám byla vzácná, mívali jsme ji opravdu jen na Vánoce a jedli jsme ji nadšeně celé svátky. Teplou i studenou. Jsem teď ve fázi experimentování – v této zimní sezóně ji pro srovnání postupně dělám na pánvi, v troubě, remosce, na elektrické pánvi a ještě je přede mnou zkouška v horkovzdušné fritéze. V troubě i remosce mi vzdor spařování klobása dost popraskala, elektrická pánev o velikém průměru má výhodu přípravy 7 klobás najednou. Fritéza je naopak malá, ale osvědčí-li se, nadvakrát by klobásy pro nás tři zvládla.

  59. Karolína says:

    Hlásím výsledek : z horkovzdušné fritézy byla klobása vynikající a zcela nepopraskaná. Ale opravuji své předchozí tvrzení : v remosce a troubě klobása popraskala, ale nikoli vzdor spařování . Tehdy jsem ještě spařování neznala , a taky jsem pekla na zbytečně vysokou teplotu.

  60. Ahoj Flo,
    díky za krásné, chutné, proveditelné, pochopitelné (i mě) recepty a finty, ráda sem chodím nakukovat a pro inspiraci.
    Ohledně klobás, které mi také vždycky vytekly a připálily, mě jednou napadlo „předvařit“ je v mikrovlnce. Krásně se „zdrcly“ zevnitř, jak to umí jen mikrovlnka. Stačila chvilka a pak už se sebou nechaly dělat cokoli 🙂 Nejčastěji je pak peču v troubě, smažené my moc nemusíme.

    1. To je vtipný nápad s tou mikrovlnkou 🙂 ????

  61. Markéta says:

    Dobrý den, moc vám děkuji za vychytávky. Můj muž nemá rád klobasku obalenou v mouce a na pánvi se mi nikdy nepovedla udělat tak, aby chutnala i mě. Dnes jsem si, díky vašim radám a asi po 10 letech, konečně zase pochutnala. Moc děkuji.

  62. Dobrý den Flo, píší Vám poprvé a tak předně prosím přijmete mou pochvalu a obdiv za vaše snažení z nás udělat tak trochu kuchaře. Bohužel mi to vždy nevyjde. Jako zrovna s vinnými klobasami. Proste mi nechtěly při těch 150 stupních v troubě zezlatnout. Nakonec jsem to musel dohnat zapnutím horního grilu. Nevíte proč? S přáním hezkého večera T.

    1. Tomáši, udělal jste to dobře. Ona ta teplota 150 stupňů je taková zrádná, některé trouby se k ní blíží spíš zdola, takže klobásky neměly dost tepla. Někdy stačí přidat jen 10 stupňů na termostatu, někdy to musí být 20, anebo pomůže rychlé zapečení pod grilem. Uvnitř jsou měkké, takže je vcelku jedno, jakou cestu zvolíte k finálnímu zezlátnutí, hlavně, když je rychlá 🙂 Flo.

  63. Jindřich says:

    Krásný den v roce 2021.
    tento web je perfektní a klobásku nedělám pár let jinak.Přeji hodně zdraví a chuti do dalších dnů

  64. Dobrý den,
    už poněkolikáté při nějakém hledání informací o jídle jsem se dostala na Váš web, a jsou to ty nejmilejší a nejněžnější stránky pro kuchaře a mlsouny 🙂 co jsem kdy viděla.
    Už ten krásný osobní název….
    K vinné klobásce – u nás doma patřila k vánocům jako stromeček, byla na oběd s chlebem vždy na Štědrý den. Naučila jsem ji pak kupovat i manžela a celou jejich rodinu z Moravy, kde to neznali a kupodivu jim to vydrželo dodnes, i když jsme už dávno rozvedení :-).
    Moje maminka ji vždy hned po zakoupení smotala do zavírací sklenice a zalila obyčejným stolním bílým vínem, ve kterém se klobáska koupala v ledničce několik málo dní až do dne Štědrého.
    Vinná chuť se tím nesmírně rozvinula a bylo to mňamózní .
    Mějte se krásně, zdraví, a moc děkuji za krásné stránky, co mě vždy poteší ,
    Ivana

  65. Mařenka says:

    Dobrý den,
    mně se podle vašich stránek tak dobře vaří! Já to vždycky krásně pochopím, jak to tak mile popisujete! A navíc můžu dostat body navíc, a nebo taky klidně ne, no to je taková paráda! :-))) Moc děkuju za příjemné vaření s vámi a přeji vám hezký den.

  66. Krásný den.
    Trik neznám a děkuji za typ, určitě vyzkouším.První letošní ochutnávka už čeká v ledničce…kde, u koho nakoupit na vánoce, jestli budou chutnat.
    Do této doby jsem si myslela,že jestli praskají nebo ne, je dáno kvalitou, sílou střívka…no, učíme se pořád…
    Jako dítě jsem vinné klobásy neznala, na sváteční stůl,patřila u nás ryba a nebo řízek.
    Vinnou klobásu na vánočnmí stole, jsem našla až cca 40 let zpátky, u rodiny mého budoucího-nyní současného, manžela. Část jeho rodiny má německý původ a klobása byla u nich zvykem.
    Co by člověk neudělal z lásky,že? Jeho tradice se stala i mojí a posléze i našich dětí.Měli jsme tři kluky a s přibývajícím věkem chlapců, se zvyšovalo i množství bramborového salátu a klobás.Byly, před revolucí, jen kolem vánoc a asi si je všichni chtěli užít co jde nebo urvat co jde…Byli schopní je jíst od snídaně až po večeři a to po všechny tři vánoční svátky.Chodili i na tajňačku, abych neviděla…Možná se báli, že jestli mě trefí, zahynou hlady.Manžel umí jen pudink /-recept je zezadu na sáčku./
    Jeden rok, když už se promíchával salát v dětské vaničce, kterou jsme naštěstí ještě nevyhodili a při nákupu pěti kg klobás, aby byly, jsem se zamýšlela, kam až to půjde…v čem se bude salát rochnit za pár let…a při placení klobás, bych nepřiznala, že jsou jen na vánoce a na silvetra, se půjdou koupit další,…pokud budou.
    Mě víc ničila představa, že mě čeká do silvestra ještě jednou další bramborový salát…dva nej hrnce s bramborama, oloupat, vše nakrájet a promíchat, dochutit…
    Zlaté klobásy…jen upéct.!
    Po pravdě, byla jsem mrzutá, když praskaly,ale díky nim, jsem vánoce přežila a nestála celý den u plotny a děti, manžel, praskou klobásu neřešily…Vinným klobásám třikrát sláva : „Sláva,sláva,slava!“

    1. Dano, to jsou milé vzpomínky, díky za ně. Ono to praskání samozřejmě s kvalitou (nebo spíš nekvalitou) taky bude souviset, ale spaření je opravdu velký pomocník.

  67. Já jen k tomu obalování v (ochucené) mouce. Možná to v té dlouhé diskusi zaznělo, ale stačí použít pečící papír a máte po problému s připalováním.

  68. Dík za nepřeberné rady a vše vyzkouším moc ráda se poučím. Pište dal

  69. Dík za nepřeberné rady a vše vyzkouším moc ráda se poučím. Pište dal cokoliv díky

  70. Klobásky peču v troubě ve tvaru šnečků okolo kterých omotám plátek anglické slaniny.

  71. Mdlenka says:

    Po přečtení všech komentářů jsem v misce od remosky rozehřála sádlo, pokladla kolečky cibule, poprášila hladkou moukou, pokladla kolečky brambor uvařených ve slupce, osolila, na to dala vrstvu kysaného zelí obohaceného nakrájenou čerstvou feferonkou, poprášila hladkou moukou, položila jednoho velkého šneka klobásy (necelého půl kila), konec zajistila párátkem, potřela změklým sádlem a opět poprášila hladkou moukou. Peklo se to asi 40 minut, po vypnutí jsem to ještě nechala dojít. Prima oběd, druhou půlku si zítra vezmu v krabičce do práce.

  72. Krásný den. Děkuji za skvělé vychytávky. Spaření vyzkouším při nejbližší příležitosti, i když mi klobásy málokdy prasknou. A když, tak jen trochu. Po zkušenostech se zaprskanou troubou či sporákem je připravuji už přes 30 let na kontaktním grilu. Používám kovové jehly, na každého šneka stačí jedna. V průběhu grilování obrátím a zároveň otočím o 90 stupňů. Pod gril dávám misku, z nekvalitních klobás někdy vyteče značné množství tuku. Přečetla jsem celou diskuzi a překvapilo mě, že je takto nikdo nedělá. Přeji krásné a hlavně klidné Vánoce všem.

  73. Klobásu jsme opékali, posléze přešli na pečení v troubě, ale nakonec jsme zjistili, že vůbec není špatná vařená. Kůrčička nekřupe, pravda, ale nepřipaluje se to a vynikne vlastní chuť klobásy. A pokud má být jak se patří, tak jedině s vejmrdou. A pokud není tak alespoň s kremžskou hořčicí.
    Jirka

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close