[vc_row][vc_column][vc_column_text]Těžko říct, zda jsou boží milosti pečivo spíš masopustní nebo velikonoční, já bych ho nejraději označila za kolední. Co jiného dát koledníkům do ruky než štamprli a kousek něčeho malého k zakousnutí? Vím, že ne každý ocení sladké, ale pokud už se pro něco takového rozhodnete, boží milosti vám poskytnou vítanou pochoutku. Křehkou, nakysle sladkou, půvabně tvarovanou.
K velikonočním svátkům patří obřadní pečivo všech možných tvarů: nejen bochánek čili mazanec, ale též beránci, zajíčci, ptáčci, holubičky, ráčci, žáby, hadi a podobná havěť. Do škatulky roztodivných tvarů se dají uklidit i boží milosti. Každý je může mít podle svého nejlepšího receptu, vědomí a výtvarného přesvědčení.
Ale abych vysvětlila, proč řadím boží milosti spíš na Velikonoce: líbí se mi rozmanitost několika druhů těst, které se postupně objeví na našem stole. Na Zelený čtvrtek jemné kynuté medové jidášky, na Bílou sobotu beránek z třeného těsta, na Velikonoční neděli mazanec z těžšího nebo tvarohového kynutého těsta a nádivka zpracovaná jako nákyp, a konečně na pondělí smažené boží milosti.
Kam pro tradiční recept na boží milosti
Ideální je, když máte v rodině tradiční, prastarý recept po babičce, které ho dala zase její babička. Takovým božím milostem nemohu se svým receptem konkurovat a rovnou se vám k tomu přiznám. Jestliže máte na jazyku chutě dětství, je dost možné, že se vám do nich dnes netrefím, protože vám je koření vzpomínky a ty jsou nenahraditelné.
Protože i já se ráda dívám do minulosti, vyšla jsem při hledání dnešního receptu z mé oblíbené staré kuchařky nazvané Kuchařská škola od Marie B. Svobodové. Marie u každého receptu usilovala o nejlepší možnou verzi, takže se mi její odkaz tehdejším mladým kuchařkám značně líbí a rozhodla jsem se ji poslechnout i pro tentokrát. Trochu jsem si pohrála s poměry surovin, aby recept fungoval i v dnešní době, ale zadařilo se.
Jak postupovat a proč
Můj recept začíná tím, že se z hladké mouky a másla vytvoří co nejjemnější drobenka. Můžete na to jít prsty, ale stejně tak dobře si s moukou a máslem poradí třecí nástavec kuchyňského robota.
Máslová drobenka
Tohle zapracování másla do mouky má dle mého soudu tři výhody. Jednak se mouka obalí tukem, takže potom nenasaje tolik tekutiny a těsto zůstane křehké. Druhak se tím zlepší drobné lístkování v těstě. Když si kousek boží milosti ukousnete, uvnitř uvidíte drobné vrstvy a vrstvičky. No a konečně mám podezření, že tímto způsobem zpracované těsto nenasaje tolik tuku při smažení.
Něco kyselého
Jakmile budete mít drobenku, přidáte zakysanou smetanu, trochu cukru a žloutky a všechno to spojíte na pevné, avšak tvárné těsto. Kyselá přísada je, řekla bych, zcela nezbytná; ostatní suroviny nemají téměř žádnou chuť, takže by pak všechnu pozornost v ústech získal jen cukr, kterým se boží milosti obalují. Sladká chuť potřebuje vyvážit něčím navinulým.
Proto je v receptu kysaná smetana, ale nebojte se přidat i pár kapek citronové šťávy navrch nebo kapičku vína. Pozor, abyste nedali tekutin příliš, pak byste museli snížit množství smetany.
Překládání těsta a odpočinek
A nyní přijde takový druh zábavy, který byste čekali třeba u výroby listového těsta. Budete těsto několikrát překládat a rozvalovat. Kousíčky másla, které jsou uvězněny uvnitř, se tím zplacatí a rozloží stejným směrem, takže vytvoří právě ty jemné vrstvičky těsta na řezu.
Nakonec je třeba nechat těsto odpočinout aspoň hodinu v lednici. Lepek tak bude mít čas trochu na sobě zapracovat, zpevnit, umožní tenčí rozválení těsta a hlavně pak nedovolí, aby se ty tenoučké oddělené vrstvičky těsta zbortily.
Rozválení těsta
Při rozválení odpočinutého těsta nic nepodsypávejte moukou, těsto je tučné, nelepivé a téměř se nechytá podložky. Tedy aspoň ne tolik, aby to stálo za rozčilování. Když ho občas otočíte nebo posunete po pracovní ploše, máte vyhráno. Mouka by vám kazila olej při smažení, napadala by na dno kastrolu a pálila by se, takže to zkuste vydržet bez ní.
Rozválené těsto by mělo být silné asi jako stéblo slámy. Tedy kolem 3-4 mm. Tenčí můžete vyválet taky, těsto to unese, ale pak si tolik neužijete všech těch vnitřních vrstev a vrstviček a smažená boží milost ani tolik nenaskočí.
Vykrajování a prořezávání
Viděla jsem nejroztodivnější tvary božích milostí. Některé připomínaly věci, které by vůbec připomínat neměly. Sázka na jistotu a neškodná klasika je čtverec se dvěma nebo třemi podélnými proříznutými otvory. Půvabné jsou i dlouhé obdelníky s jedním průřezem, skrz který se dá prostrčit jeden z konců těsta, takže dlouhé boční strany pak vypadají jako zakroucené.
(Pokud máte matematické sklony, tak si třeba smotejte Möbiovy proužky a pak je ještě rozkrojte ve dví, větší frajeřinu asi nevymyslíte.)
Marie Svobodová ve své kuchařce píše:
Vykrajují se kulaté kousky jako na koblihy, jež se křížem rozříznou tak, aby kraje držely pohromadě. Nyní se každý kousek zvlášť nabeře na držátko u vařečky, vpustí do rozpáleného másla, do zlatova usmaží a pak cukrem a vanilkou nebo skořicí sype.
To pro mě znělo dost zajímavě, takže jsem začala hledat kulaté, leč vroubkované vypichovátko. Nález se nekonal, ale objevila jsem kytku. A s ní se dostavil tenhle nápad:
Musím přiznat, že mě výsledek vzhledově potěšil. Tohle jsou důstojně vypadající boží milosti, každá jedna na dvě sousta. Vůbec bych neváhala je předložit návštěvě nebo koledníkům. Udělala jsem jich tolik, že zbyly i na druhý den a přes všechna očekávání zůstaly stále křupavé a prudce jedlé. Dokonce bych řekla, že se i svůdným způsobem rozležely.
Smažení
Ono se to řekne, smažit na sádle nebo nebo na másle, jenže doba se mezitím poněkud změnila. Na boží milosti budete potřebovat dost tuku, aby v něm těsto plavalo a nedotýkalo se dna, a zároveň tuku, který snese vysokou teplotu.
Smažit byste měli pěkně v tempu a zprudka, sem tam smažené kousky otočit na druhou stranu, nicméně boží milosti zvládnou i trochu nižší teplotu. Sice jim to pak déle trvá a tolik se nenafouknou, ale výsledek je dobrý. Pokud nebudete stíhat vykrajovat a smažit zároveň a nikdo vám své ruce nepůjčí, nebojte se maličko zvolnit.
Závěrečné obalení v cukru
Použijte moučkový cukr smíchaný s vanilkou nebo se skořicí. Pár lžic cukru nasypte na pevný rozložený ubrousek a obalujte usmažené kousky, dokud budou ještě teplé, ale už ne zcela horké. Ideální doba je asi minutu od usmažení a okapání. Tak cukr dobře na povrchu ulpí, ale nerozmočí se v tuku.
Velikonoční dárek
To ještě není konec příběhu o božích milostech.
Ve staré kuchařce od Svobodové byla jedna zmínka, kterou jsem nutně musela vyzkoušet: růže z božích milostí. Tři vrstvy vykrojených koleček různé velikosti, spojených bílkem a uprostřed promáčknutých obrácenou stranou vařečky, aby držely u sebe. Usmažených, naplněných ve středu zavařeninou, po obvodu ozdobených šlehačkou.
Tahle pasáž mi nedala spát. Růže jsem viděla všude a představovala jsem si, jaké asi budou doopravdy. Po trošce experimentování jsem dospěla k závěru, že pokud nechci do hrnce nalít tři litry oleje, aby v něm růže mohly řádně plavat, budou mi muset stačit dvě vrstvy těsta. Výsledek však svůj půvab má a stál by za hřích sám o sobě.
Co myslíte? Může být?
Suroviny
- 280 g mouky
- 140 g másla
- velká špetka soli - dobenka
- 10 g cukru
- 100 g kysané smetany
- pár kapek citronové šťávy
- 2 žloutky
- 1 litr oleje
- 100 g cukru moučka
- 1/2 lžičky skořice nebo 1 lžíce domácího vanilkového cukru
Postup
- Máslo a mouku rozemněte prsty na velmi jemnou drobenku. Pokud můžete, použijte kuchyňský robot, udělá to za vás rád a za desetinu času. Vsypte sůl a cukr a dobře promíchejte. Nakonec přidejte smetanu, citronovou šťávu a žloutky a vše propracujte na tuhé těsto. Zabalte ho do folie nebo do sáčku a nechte 15 minut na kuchyňské lince odpočinout.
- Odpočinuté těsto vybalte a rozválejte na obdélník silný asi 1 cm. Pak ho přehněte na třetiny a totéž zopakujte ještě dvakrát. Znovu zabalte a znovu nechte na kuchyňské lince odpočívat.
- Zopakujte si předchozí bod postupu. Jediný rozdíl udělejte v tom, že znovu zabalené těsto vložíte do lednice a necháte 1-2 hodiny v chladu.
- Odleželé těsto rozválejte na plát silný 3-4 mm. Vykrajujte tvary dle požadavků vaší vůle, vašich příbuzných a vašich tradic. Vkládejte do horkého oleje, ve kterém by těsto mělo plavat za doprovodu zřetelného bublání oleje. Smažte 1-2 minuty dozlatova, několkrát přitom otočte. Usmažené kousky nechte chvíli okapat na papírové kuchyňské utěrce, pak je ale ještě teplé obalte ve směsi cukru a vanilky nebo skořice. Nejlépe to jde na pevném ubrousku, ve kterém prohazujete usmažené kousky v cukru tím, že nadzvedáváte kraje ubrousku.
- Odkrojky těsta už znovu nerozválejte. Buď je usmažte tak, jak jsou, v jejich roztodivných tvarech, dětem a ujídajícím pro radost, nebo se jich zbavte jiným vhodným způsobem.
- Snězte nejlépe ještě ten samý den. Hody hody doprovody, nezapomeňte přidat i vejce malovaný.
Je to můj letošní velikonoční objev. Boží milosti ve tvaru růží! Jsem ráda, že jsem se o něj s vámi mohla podělit.
Krásné svátky vám všem.
Florentýna[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_widget_sidebar sidebar_id=“Velikonoční recepty“][/vc_column][/vc_row]
Děkuji za tento krásný článek.Boží milosti jsou pro mě srdeční záležitost a tak jsem za něj moc ráda.Moc za něj děkuji
Martinko, tak ať se tvoje sbírka úspěšně rozrůstá 🙂
Boží milosti se u nás doma nikdy nedělaly. Ale vypadají parádně! Takže teď mám nasazeného brouka do hlavy… Že bych je zkusila? 🙂
Rozhodně zkus 🙂 Zas tak moc surovin nebo práce tím neriskuješ.
Ahoj Flo, ještě jsem to nestačila všechno přečíst a zažít a stáhnout, ale na to bude čas později, teď je trochu předvelikonoční shon. Ale poděkovat ti chci hned, za boží milosti – hlasovala jsem pro ně, protože jsem je nikdy nedělala a chci to změnit 🙂 a taky ten krásný dárek Velikonoční kuchařku a ještě jsi velkoryse dovolila šíření dál, což využiju a udělám radost i svým pečícím kamarádkám a příbuzným. Právě peču sekanou upravenou podle tebe, chystám se na bramborový salát, kde opět zapracuji to, co jsi napsala, zrátka doplňuji od tebe. hodně. Díky za to, A pěkné Velikonoce
Květa
Květo, to mám velkou radost, že si vaření tak užíváš. Snad se vše vydařilo k tvé plné spokojenosti a hodovníci nešetřili chválou.
Dekuji za velikonocni kucharku! A přeji vesele Velikonoce!
Blanka
Blanko, to je prima, že se ti kuchařka líbí. Krásný začátek jara, Flo.
ahoj Flo,
tímto Ti vyznávám lásku, tedy, čistě skrzevá recepty;-) Díky za Velikonoční kuchařku, hezké shrnutí všeho podstatného! Tradice je třeba udržovat! Jsou to totiž společné kořeny v dnešním kosmopolitním světě…
Přeji Ti něžné vyšlehání mladými proutky, ať rosteš do krásy a dobré nálady!
Zuzana
Milá Zuzi, takové vyznání nemůžu odmítnout a dovolím si ho opětovat 🙂 Tvoje věta o tradicích by měla být velkým červeným písmem hned na začátku všech velikonočních článků. Doufám, že jsi byla řádně vyšlehána a tvoje krása i mládí nejsou pro následující rok v ohrožení.
Děkuji za nádherný recept se spoustou informací, vtipem a trochou nostalgie. Připomnělo mi to kuchyni babičky mého manžela.
Byla to výborná kuchařka a vše od ní chutnalo výtečně. Boží milosti zadělávala smetanou a bílým vínem. Tradiční byly obdélníkové, dvakrát proříznuté. Občas z nich dělala podobné kytičky jaké popisuješ Ty. Říkala jim „lekníny“ …tři druhy vypichovaných hvězdiček (různých velikostí ) poskládaných na sebe s trochou
pikantní rybízové marmelády uprostřed. Důlek vytvářela promáčknutím všech vrstev obráceným koncem vařečky a plnila samozřejmě až po usmažení. Ještě teď cítím jejich chuť na jazyku.
Jooo joo vzpomínky. Láska s jakou babička vařila a pekla se nevytrácí. Zabydlela se v mém srdci a mých chuťových buňkách na trvalo. No a já ji obohacenou o své prožitky a zkušenosti předávám zase dál – svým synům, rodině,přátelům, kamarádům i náhodným ochutnavačům – koledníkům.
Tak krásné Velikonoce všem. S láskou Libuše
Libuško, přála bych si ty lekníny vidět. Je tolik zapomenutých věcí, které by stálo za to v dnešní době opět vynést na světlo světa… Díky za připomenutí. Snad jsi měla vydařené Velikonoce a užíváš si začátku letošního jara.
Tak tenhle recept odpovídá babiččiným zvykům.
Ráno ve tři vstanu a zadělám těsto, no a v sedm když přijdou koledníci….
:-)))
Přeji pěkný den! I když jsem hlasovala pro Jidáše – tak jsem si po přečtení tvého receptu Boží milosti řekla, že bych to mohla zkusit. Je to tu pěkně rozepsané. Moje drahá polovička prohlásila, že by je chtěl ochutnat, aby porovnal co mu dělala jeho maminka. Tak jsem ho mírně upozornila, že to takové nebude – jeho maminku nepřekonám, ale mohla bych mu nastolit novou chuť -:).
Moc děkuji za Velikonoční kuchařku a za to, že ji mohu zaslat i svým kamarádkám. Je to krásný velikonoční dárek od tebe.
Přeji tobě a celé tvé rodině krásné a radostné prožití Velikonoc.
Zdena
PS – Zelený čtvrtek – jdu dělat palačinky se špenátem -:)
Zdenko, doufám, že jsi se nakonec rozhodla pro vyzkoušení a že se vše vydařilo, jak mělo. Krásné jaro, Flo.
Milá Flo,
moc děkuji za velikonoční kuchařku, je to moc fajn dárek. Už se těším jak podle ní budu o velikonocích vařit a péct. Přeji Tobě a celé Tvé rodině krásné prožití velikonoc a spoustu sluníčka.
Věro, děkuju za milé přání, naše Velikonoce byly přesně takové. Snad můžeš říct totéž; doufám, že k tomu přispěly i výsledky tvého kuchařského počínání.
Milá Flo,
moc děkuji za krásný článek a ještě krásnější a moc užitečný dáreček. Právě jsem ho přeposlala své dceři, ještě před tím, než jí pořídím Tvou kuchařku ;-). Na Velikonoce bych chtěla zkusit mazanec, nádivku a boží milosti, tak nevím nevím, jestli to vše stihnu..
Každopádně jsem díky Tobě objevila léčebné vlastnosti bršlice, s kterou každoročně bojuji na zahradě.. Přeji příjemné a pohodové prožití svátků jara..
Ivana
Ivano, to je pěkné, jaké velikonoční výzvy sis na sebe přichystala. Snad jsi je všechny zvládla k plné spokojenosti tvé i tvojí rodiny.
Milá Flo! Při čtení všech těch velikonočních receptů se mě sbíhají sliny. Abych přispěla svojí troškou do mlýna, posílám precept – žlutou hrudku, který jsem dostala od kolegyne z práce, která je ze Slovenska. Tak tedy. Vezmeš 10 vajec, 1 litr mléka, špetku soli, 6 lžic cukru + vanilkový, dle chuti hrozinky, řádně promícháš a začneš zahřívat dokud se nesrazi všechny bílkoviny a neoddělí syrovátka. V této fázi obsah hrnce naliju do pytlíku na překapávání ovocné šťávy (stačí cedník a řídká látka) a nechám vykapat. Výsledkem je sladká žlutá kulička, kterou můžete krájet na plátky. Je to jednoduché, moc dobré, bohužel rychle mizí. Žlutou kuličku je možné pripravit i na slano – v tom případě vynecháš cukr a hrozinky. To ale nemám vyzkoušené. Tak krásné Velikonoce a bohatou pomlázku.
Hanka Chmelíková z Domažlic
Hanko, díky, takový recept se vždycky hodí! Jsi milá, že jsi se podělila.
Milá Florentýno,
opět, jako vždy, Ti musím poděkovat za recept na boží milosti, pro které jsem také přidávala hlas, určitě je vyzkouším. Vypadají nádherně a jistě i skvěle chutnají. Moc děkuji za kuchařku i možnost ji předat někomu blízkému. Jsem ráda, že velikonoční kuchařka obsahuje i recept na Jidáše, které moje mamka dělala, ale já nyní peču jen mazance a beránka. Ten bude letos dle Tvého receptu. Doufám, že se mi povede.
Stejně tak vyzkouším Tvůj recept na jehněčí, které u nás nesmí chybět.
Jsem Ti moc vděčná a přeji Ti jen samé hezké věci, příjemné prožití velikonočních svátků, také, aby Tě hoši trošičku vyšlehali, aby jsi byla stále svěží a nám přinášela radost jako doposud.
Zdraví Vlasta
Vlasto, děkuju za krásné přání, mé Velikonoce dopadly přesně tak, jak jsi mi to doporučila. Snad i tvé kuchařské výtvory splnily veškerá očekávání.
Milá Flo, moc děkuji za recept i za kuchařku. Přeju krásné svátky jara, ať máš pohodu a klid.
Radko, díky a tobě též! Flo.
Ahoj Flo,
já se blahem téměř vznáším. U nás budou letošní Velikonoce hodně i dle Tvých receptů a protože jsem hlasovala pro boží milosti, tak mám z jejich vítězství velkou radost. Ale hlavně…. hlavně moc díky za novou kuchařku. Když jsem v e-mailu našla odkaz pro její stažení, měla jsem pocit, jako by to byl dárek od Tebe přímo a jen pro mě. Moc děkuju a přeji Tobě i celé rodině radostné svátky jara.
Radko, to je úžasné, že jsem mohla být o Velikonocích u vás doma, byť jen prostřednictvím receptů. Snad tato moje návštěva byla vydařená a za rok si to třeba zopakujeme 🙂 Flo.
I já se s velkými díky připojuji k Radce a ostatním… u nás jsme už Vánoce měli s Tvými recepty! Díky moc moc moc za dárek k Velikonocům! Pohodové Velikonoce… 🙂
Děkuju a krásné jaro! Flo.
Ahoj Flo,
minulý čtvrtek mě trochu mrzelo, že o jeden z receptů přijdeme. Jenže – týden utekl jako voda a my tu máme ne jeden, nýbrž hned celou kuchařku základních velikonočních receptů pěkně pohromadě. Nádhera! Velké díky a hezké Velikonoce všem!
Aleš
Aleši, dlouho jsem přemýšlela, jak zveřejnit oba recepty, když hlasování bylo tak těsné. Naštěstí dnešní technika umí nabídnout zajímavá řešení 🙂 Snad se tvé svátky vydařily a užíváš si začátek jara. Flo.
Ahoj Flo,dekujibza skvělý dárek k Velikonocum. Sice jsem hlasovala o recept na jidasky ,ale boží milosti budou taky fajn. Sama jsem je nikdy nedelala, prisla jsem az k hotovemu a nebo ke smažení. Mamka do receptu misto zakysanky dava trochu šlehačk,tak uvidime,zda budou na chut jiné. Dnes jsem na zkoušku pekla mazanec,jen se mi krapet rozjel,priste nesmim tolik nastrihavat. Děkuji a preji Ti krásné velikonoční svátky.
Lenko, no vidíš, a jidášky jsi dostala návdavkem ve velikonoční kuchařce, takže můžeš zkusit oboje. Pevně věřím, že sis užila pěkné Velikonoce a že další mazanec už byl podle tvých představ. Flo.
Boží milosti někdy dělám a mám je celkem ráda. Teď jím dám nový vzhled dle Tvého nápadu. Díky.
Alžběta
Rádo se stalo, Alžběto, možností je tolik, že člověk může dělat jiné boží milosti každý rok a vždy ho budou překvapovat.
Milá Flo,
Co dodat? Už se těším, jak se na ně zítra vrhnu a snad se mi povedou aspoň zpola tak krásné, jaké máš ty na obrázku (o chuti vůbec nepochybuji). Přeji krásné Velikonoce všem a s válečkem vzhůru k milostem 🙂
Ano, váleček je mimořádně všestranná ženská zbraň. Možností, jak zneškodnit osobu druhého pohlaví, poskytuje opravdu hodně 🙂 Hezké jaro přeju, Flo.
Děkuji moc za recept a krásné nápady, určitě se do nich pustím! Přeji pěkně Velikonoce a těším se na další inspiraci. Helena
Heleno, krásné jaro ti přeju a spoustu vydařených jídel v kuchyni též. Flo.
Ahojky! Děkuji za každý recept, vyskoušime,ochutnáme. Tady na Slovensku se vaří uzené, které se podává k jídlu s pochutinami křenem,hořčicí,červenou řepou a vařenými vejci.Většinou k snidani se sladkou buchtou.Ale i normálně s chlebem. Včera jsem si skoušela nový recept mazance, dnes bylo repete,podařil se.
Přeji krásné,pohodové Velikonoce prožité v příjemné společnosti se spoustou dobrého jídla.
Takovou tradici bych si taky nechala líbit 🙂 Díky, že jsi se podělila. Pohodové a rozkvetlé jaro přeju, Flo.
Hurá, moje volba vyhrála! 😀 Myslím, že jsme je doma dělali jen jednou, ale teď mě na to chytla taková mlsná…
Ty kytičky s marmeládou vypadají báječně. Musím se pohrabat v naší zásobě vykrajovátek.
Hurá 🙂
Moc děkuji za nové recepty. Velikonoční kuchařka mně udělala velikou radost. V troubě už se peče mazanec a ostatní příjdou na řadu o víkendu. Ještě jednou díky a přeji klidné , pohodové svátky. Vlasta
Vlasto, potěšení je rozhodně na mé straně. Jsem ráda, že se kuchařka líbí a že už ji uvádíš do života.
Dobrý den, Flo,
díky za čtvrteční recept a milé překvapení – velikonoční kuchařku – jistě využiji.
Přeji hezky prožité Velikonoce, nejen Vám a Vaší rodině, ale i „rozšířené rodině“ Vašich čtenářek, čtenářů a vůbec realizátorů Vašich kulinářských pokušení . Po svácích se na přečtenou těší Jaroslav S.
Jaroslave, jako každý čtvrtek, nepřestávám se těšit na vaše komentáře. Snad se svátky vydařily a všechna ta pokušení jste si vespolek pěkně užili.
Tak se na ně opravdu těšim. Děkuji za recept
Maruško, rádo se stalo. Flo.
Milá Florentýnko!
Děkuji za velikonoční dáreček v podobě kuchařky – hned jsem ji rozeslala dále. Ráda bych zkusila upéci Tvůj mazanec. Mám ale už dlouho problém – tvaroh. Tady, kde žiji se prodává pouze vaničkový. Ten ale nedoporučuješ. Dal by se z vaničkového nějakým způsobem vytvořit podobný tomu u nás, balenému v kostce? Že bych ho nějak nechala odkapat, třeba bys měla nějaký nápad nebo zkušenost? Či někdo z ostatních kuchařinek a kuchařů? Přeji krásné aspoň trošičku slunečné a odpočinkové Velikonoce! Katka
Katko, použij vaničkový a přilij o něco méně tekutiny. Budeš to muset odhadnout, aby se těsto dalo bez problémů hníst a nebylo příliš řídké, ale půjde to. Flo.
Zdravím Tě Flo.
I když jsem hlasovla pro Jidáše, těsně zvítězily Boží milosti, ale jsou na obrázku opravdu Boží. Také v komentářích je mnoho radosti a chvály. Proto, že jsem sama, tak velikonoce měním za první jarní práce na zahradě, ale s Velikonočním beránkem. Tak bych touto cestou ráda popřála krásné a veselé Velikonoční svátky, poprosím o sluníčko, Tobě a rodině, Všem, které se pilně připravují na svátky jara s Tvou pomocí.
Veselé Velikonoce přeje Všem Eva.
Evi, dodatečně ti děkuju za takové milé velikonoční přání, udělalo mi velkou radost. Snad i tvůj jarní víkend byl plný sluníčka, dobré nálady a hlavně uspokojení z práce, kterou jsi vykonala. Flo.
Paní Florentýno,
boží milosti znám od své „staré tety“, ale letos vyzkouším Váš recept.
Přeji veselé a sluníčkové Velikonoce!!!
Věra
Věro, děkuju za vyzkoušení, snad recept nezklamal a sluníčko na Velikonoce svítilo i Vám. Flo.
Krásné Velikonoce jsem již všem popřála, vařím a peču všechny ty dobroty a chtěla bych se zeptat, jak poznám opravdu dobrou mouku – podle ceny, značky ? Děkuji za radu Vlasta
Vlasto, „dobrá mouka“ je velmi neurčitý pojem, já ho vnímám jako mouku s dostatečným obsahem lepku, která udrží i hutné kynuté těsto. V článku o vánočce jsem psala, jak doma udělat test na lepek. Bohužel se mouka povaha mouky mění šarži od šarže, takže spoléhat se na jednu značku není úplně jisté. Ale poslední dobou přišla značka Babiččina volba s moukou, která je označená jako mouka vhodná pro kynutá těsta. Zatím mě nezklamala.
NAPEČENO,NASMAŽENO.DALO TO TROCHU VÍC PRÁCE ALE TO KONEČENÉ POKOUKÁNÍ JE KRÁSNÉ.ZÍTRA SE VŠICHNI SJEDOU A TAK SE TĚŠÍM JAK JIM BUDE CHUTNAT.KRÁSNÉ SVÁTKY VŠEM PŘEJE JITKA A DĚDA
Jitko, to už je takový úděl domácích kuchařek, že si na velikonoční svátky trochu máknou v kuchyni. Ale stojí to za to, že? Ten pohled a vůně jsou neocenitelné. Určitě to u tebe doma bylo nádherné a všichni byli spokojení.
Milá Florentýnko,
díky za krásnou knihu, za všechny recepty a vůbec za všechno.
Moc krásné svátky přeje Rudka.
Rudko, děkuju ti, jsi moc milá. Krásný začátek jara ti přeju, Flo.
Milá FLO,
trochu jsem také byla zklamaná, že nevyhrál recept na Jidáše. Jak jsem zajásala, když jsem se dočetla o možnosti stáhnout si velikonoční kuchařku. Děkuji moc. Hned jsem ji poslala i své dceři, která peče mazance a vánočky i pro svoji tchyni s tchánem. Zatím ale podle našeho rodinného receptu.
Já jsem o kus dál, peču mazance i podle Tvého receptu. Včera jsem udělala navíc Jidáše, večer už nebyl jediný.
Dnes mám zaděláno na mazance a zítra budou na řadě boží milosti, i když jsem s nimi původně nepočítala. Ale Tvůj recept nejde nevyzkoušet. U nás v Třebíči se jim říká „křehutiny“. To ale asi jako rodačka víš.
Přeji krásné Velikonoce celé Tvé rodině a ať máš alespoň tolik radosti, jako předáváš Ty svými recepty a radami nám.
Lenko, no vidíš, to nevím! U nás doma se boží milosti ani křehutiny nedělaly. Ale Třebíč je rozmanitá a projevují se v ní nejrůznější vlivy. Díky za doplnění a za vyzkoušení receptů. Krásné jaro ti přeju, Flo.
Milá Flo vďaka za knihu, krásny darček ♥♥♥
Prajem všetkým pohodovú velkú noc, ženám vela vody, chlapom vodky a chlapcom bohatú výslužku
zdravím Irena
♥♥♥
Dobrý den, Flo,
nejsem moc na psaní komentářů, ale Vaše Boží milosti mě opravdu dostaly. Váhala jsem, jestli se mám do nich pustit – spíše je mám spojené s masopustem, ale po přečtení článku a zkouknutí těch krásných fotek je rozhodnuto. Jdu do toho. Chci Vám ještě poděkovat za velikonoční kuchařku a vůbec za všechny ty úžasné recepty a rady.
Přeji pěkné prožití velikonočních svátků a ať Vás nepokaká beránek.
Dano, díky! Hezké dny po svátcích přeju, Flo.
Ahoj Flo, moc děkuji za vše. Už se těším do kuchyně. Krásné velikonoce
Petro, rádo se stalo, užívej si jara, Flo.
Ahoj Flo,
díky za tento recept, v životě jsem snad boží milosti nejedla. Upřímně, ani jidášky ne. Ale ještě, že mám Tebe. A díky, žes dala dohromady tu Velikonoční kuchařku a že ses o ni podělila. Hezké předjaří!
:-))) I tobě krásné jaro! Flo.
Díky velice za recept. (Řekla bych ještě jednou, ale koukám, že jsem byla neslušná a napoprvé nepoděkovala.) Sestra nejí sladké; udělala jsem vinnou variantu zcela bez cukru (i citronové šťávy) a většinu jich vůbec nesladila, akorát ty, co mi zbyly na druhý den ke snídani, jsem si pak pocukrovala. I tak to bylo moc dobré! Jak jsem k velkému obveselení sestry řekla po prvním ochutnání, „Ono je to moc dobré i úplně bez chuti.“
(Dala jsem tak asi lžičku vína a kysané smetany – v mém případě dost husté – ubrala tak asi o lžíci. A vyšlo to zrovna akorát.)
Zbytek těsta jsem po pobytu v lednici rozválela na malý slaný koláč. Ten mám zítra na cestu vlakem, tak ještě nevím, jak těsto (samozřejmě tedy neslazené!) v téhle roli chutná, ale chová se v ní velice pěkně, ani jsem nemusela vymazat formu. 🙂
Hani, ty jsi dobrá experimentátorka. Neumím si představit ani jedno – především ne boží milosti bez cukru 🙂 Jako korpus na koláč to zní zajímavě, jak jsi s výsledkem spokojená?
S korpusem velice; náplň by možná bývala chtěla trochu víc osolit, ale na to tvůj recept vliv nemá. 😉 Co sestra s různými imunitními problémy zjistila, že sladké jí rozjíždí záněty, ubíráme cukr často…
Milá Flo, nebyla bys to Ty, kdybys neměla vždy nějaké eso v rukávu. Dopředu jsem si říkala, jak asi zareaguješ na převahu hlasů ve prospěch jidášů či milostí, ale nikdy by mě nenapadlo, že nám nabídneš rovnou celou kuchařku. Děkuji!!! Byl to příjemný start velikonoc a já jsem se tetelila radostí při pročítání postupů. Vždy pečlivě čtu Tvé teorie, které předcházejí vlastní recept, protože mi zkušenost říká, že tyto poznatky jsou velmi cenné.
Novinkou je pro mě „drobenkové“ kynuté těsto, určitě vyzkouším. Já jsem letos úspěšně zadělala kynuté těsto jak na jidáše, tak na mazanec, jako třené kynuté, tj. za pomoci robota jsem pečlivě utřela máslo, žloutky (3 ks na 500 g mouky) a hnědý třtinový cukr. Do této jemné hmoty jsem vlila kvásek a střídavě za chodu robota jsem přidávala mouku a mléko (sůl, vanilka a strouhaná citrónová kůra jsou samozřejmostí). V určité fázi vyměním metlu za hnětací hák, který završí zpracování těsta v robotu (před mým ručním, které si neodpustím, protože mi to přináší potěšení). Ale i s nejlepší vůlí vše udělat jaksepatří se mazanec při pečení trhnul, svádím to na méně lepku v mouce, ale mohlo to být i vinou kuchařky:-).
Krásné povelikonoční jarní dny přeje Dáša
Dášo, dobrý úmysl se vždycky počítá víc než trochu natržený mazanec, určitě byl výborný. Mám radost, že se ti kuchařka líbí a že našla tak smysluplné uplatnění. Krásné jaro přeju, Flo.
Ač začíná Advent, my zítra budeme péct Boží milosti…dle této skvělé receptůry. Děkujeme za ni. Věrka s dcerkou
Věrko a dcerko, tak krásný advent!
Flo, u nás na blatech se boží milosti jmenují krouhanice ( je to dobrota pro masopustní koledníky) – dovoluji si připojit můj recept od maminky, bohužel je to recept typu přiměřeně : RUM,4 VAJÍČKA,ŠLEHAČKA,CUKR-HRSTKA,SŮL-ŠPETKA,MOUKA-TOLIK ,ABY ŠLO VYVÁLET, PRDOPEČ, – VYVÁLET, VYKRÁJET TVARY, 2X NAKROJIT UPROSTŘED, USMAŽIT NA OLEJI A OBALIT VE VANILKOVÉM CUKRU
Díky, Jani, za nový název i za recept.
Moc krásné recepty s povídáním.Boží milosti pekla mamka když jsem byla malá.Každý rok přemýšlím,že je zkusím. Asi letos to vyjde podle Vašeho receptu.
Přeji krásné velikonoce a hodně sluníčka Hana
Díky, Hani, ať se daří.
Milá Flo, děkuju za báječný recept, boží milosti jsem právě dosmažila, rodina se o ně prala a nestačila jsem je ani obalovat. Mně na ochutnání zbyly jen ty odkrojky 🙂 Jsou naprosto báječné a díky Vašemu podrobnému popisu jsem za hvězdu 🙂 Jen budu muset večer místo odpočinku zadělat ještě na jednu (nebo radši dvě?) várky.
Také velikonoční nádivka podle Vašeho receptu dopadla báječně.
Ještě jednou mockrát děkuji!
Přeji Vám veselé a klidné Velikonoce !
Markéta
Markéto, tak to vypadá na obzvlášť vydařené a veselé Velikonoce. Díky, mám radost. Flo.
Děkuji za velikonoční kuchařku. Jidášky jsem pekla ve čtvrtek. Dneska mazanec (ten peču podle rodinného receptu) a tvarohové buchty podle tvé receptury. A teď váhám, že se pustím i do Božích milostí.
Hezké Velikonoce!
Soňo, to vypadá na parádně vydařené a chutné Velikonoce! Díky za tvou přízeň. Flo.
Milá Flo,moc děkuji za velikonoční kuchařku,Ráda zkouším nové recepty,takže letos to byly tvé jidáše (já je nepotírám medem,ale sypu bílým mákem) a dnes budou boží milosti,na které mám také jiný recept.Ty kytičky jsou prostě úúúžasné!!!
Díky Martina
Vid? Kytičky jsou nepřekonatelné, ještě jsem nenašla hezčí tvar pro boží milosti.
Vypadá to úžasně a určitě taky tak chutná,kdybych jich teď měla před sebou talíř tak se hned do nich pustím.
Přesně tak, dávaly se do rukou koledníkům. Tradice božích milostí se váže hlavně k masopustu. Prostě jako poslední sladká a tučná tečka za obdobím hojnosti. V některých regionech bylo ve zvyku je dělat ale i na Vánoce nebo na svatební hostinu, někde tradice přetrvala dodnes. Díky, Jani, za pěkné povídání a inspiraci, ty růže dělávala i Rettigová, takže tradice pokračuje. Maková panenka.
Krasny jarny deñ prajem,
chcela som sa opytat ci je mozne cesto pripravit vecer a nechat ho tam do rana. Aby som mohla rano cerstve smazit ale mohla si prispat 🙂
Teraz ich robim na skusku pocas dna a so smotanovym jogurtom, smotana nejak nebola 0:) . Tak sa snad vydaria.
PS: dakujem za krasne recepty a perfektne rozpisane <3
Martino, když tu dobu v bodě 3 prodloužíš na celou noc, tak si myslím, že to bude ok. Ovšem za záměnu smetany za jogurt už ručit nemůžu, je to jiný mléčný výrobek s jinými vlastnostmi, především nemá rád tepelnou úpravu, neboť se už při malém zahřátí okamžitě sráží.
Boží milosti dělávala i moje maminka na Slovensku. Recept jsem vyzkoušela, doma se po nich jen zaprášilo:-)! Takže děkuji za něj, zařadili jsme mezi oblíbené.
Když je udělám den předem pro koledníky, tedy v neděli, budou tak dobré i v pondělí? Myslím i usmažím. Nebo udělat čerstvé za každou cenu:-)? Děkuji za radu. Jana
Jani, asi nemá smysl si namlouvat, že na druhý den budou stejně křehké. Já bych je jako rozumný kompromis smažila v předvečer.
Děkuji za recept, byly křehoučké zevně, uvnitř krásně vláčné, opravdu boží! A ještě hotovo natotata .-)
Dobrý den, děkuji za tento skvělý recept! Boží milosti nám dělávala prababička, zkoušela jsem už nespočet receptů, ale žádný se k těm jejím bohužel ani nepřiblížil. Takže vám děkuji za tento skvělý recept, byly křehké, vláčné a tak akorát nakyslé, prostě skvělé! 😉 Pochutnala si celá rodina.
Tak to mám velkou radost, Veroniko, a díky za důvěru. Flo.
Milá Flo,
bohužel jsem někde zašantročila oblíbený recept po mojí babičce a tak jsem vyzkoušela, celá natěšená, tento „tradiční“ recept. Pečlivě jsem odvažovala ingredience, postupovala přesně podle návodu, nic jsem neošidila. Výsledek je uvnitř mazlavé, na povrchu tmavé nechutné cosi. Ani památky po křupavém, bublinkovatém a voňavém babiččině cukroví. Jdu pátrat po jiném receptu. To babiččino nebylo tak mastné, při smažení dělalo nádherné bublinky, bylo tužší a jeho výroba nebyla tak zdlouhavá.
Taťana
Taťano, to mě mrzí, že se boží milosti nevydařily. Spálený vnějšek a nedopečený vnitřek nasvědčují příliš vysoké teplotě při smažení, obávám se. Jinak by totiž měly chutnat přesně tak, jak popisuješ ze vzpomínek.
Boží milosti. Vzpomínky na mou babičku. Byly ve tvaru proužků něco jako je na fotce ale neprotočené. Milovala jsem je. Vždy je nosila společně s koblihami, ale já vždy mazaně vyjedla boží milosti. Právě ten cukr rozmočený tukem a že byly takové vlhké, to na nich bylo to pravé. Určitě musela do těsta dávat citrón, protože na chuti byl cítit a tak to bylo v kombinaci s tím cukrem to pravé ořechové. Škoda, že mě do jejich výroby nikdy nezasvětila ???? ani recept nemám, protože dělala vždy vše od oka.