Mangold je půvabná letní zelenina, kterou si můžete v kuchyni užít skoro stejně jako vzrostlý špenát. Chutná podobně, má podobné uplatnění a podobná pravidla pro přípravu. Protože stonky mohou mít bílou, žlutou i červenou barvu, oči se vám díky němu snadno rozzáří ještě dlouho předtím, než ho naservírujete na talíř.
Sezóna mangoldu začíná koncem května a končí zhruba v září, ale někdy se dá sehnat i později. Čili pokud jste si ho ještě nikdy nepustili do kuchyně, teď je ten nejlepší čas začít o tom aspoň uvažovat.
Kupte si svazek listů, které jsou lesklé, pevné, syté a křehké, čili nikoli zavadlé nebo zažlouté, a zdůvodněte si to třeba tím, že mangold vzhledem k obsahu výživných látek a antioxidantů prodlužuje a upevňuje zdraví.
Až s mangoldem vejdete do kuchyně a odoláte pokušení umístit ho do vázy na ozdobu, měli byste si uvědomit, že mangold klade na kuchaře pár svérázných výzev. Daly by se popsat asi takto:
- Když si mangold přinesete do kuchyně, je ho úctyhodně velká hromada
- Tepelně upravený mangold je mnohem lepší než syrový
- Když mangold tepelně upravíte, je ho jen malá hromádka
- Čím déle je mangold v teple, tím víc šedne
- Stonky mangoldu potřebují delší tepelnou úpravu než listy
Jinými slovy: platí zde všechno jako pro špenát a k tomu je tu navíc zajímavé pravidlo číslo pět.
Jak připravit mangold před vařením
Je úplně jedno, zda mangold sklidíte na své vlastní zahradě nebo si ho někde koupíte, vždycky byste měli začít s těmito přípravnými kroky:
Opláchnutí
Listy mohou skrývat nejrůznější nečistoty, takže je ze všeho nejdřív odmočte. Napusťte si dřez plný studené vody a listy v něm pár minut vyplavte.
Nikdy nepouštějte vodu přímo na listy, tím je pohmoždíte. Máte-li v úmyslu skladovat očištěný mangold pár dní v lednici, pomačkané listy by začaly rychleji zavadat a kazit se.
Odkrojení stonků
Už jsem zmínila, že stonky mají o několik minut delší čas tepelné úpravy než zbytek listů. Znamená to, že je musíte předem oddělit a zaobírat se jimi zvlášť.
Vyříznutí stonků je jednoduché, u každého listu proveďte řez po obou stranách stonku. Řez pak má tvar špičky a zůstane vám listová část zvlášť a stonek zvlášť.
U vyříznutých stonků ještě nezapomeňte odkrojit zaschlé konce, které by jen kazily dojem.
Osušení
Čím méně vody na listech necháte, tím méně se naředí chuť jídla, do kterého je přidáváte. Takže směle vytáhněte svou salátovou odstředivku a zbavte listy vody z umývání.
Pokud odstředivku ještě nemáte, což je zásadní chyba (víc o tom v článku Sedmero salátové bohyně), budete muset listy nouzově a něžně osušit pomocí plátěné utěrky.
Krájení
Stonky se obvykle krájí na tak velké kousky, jako požaduje recept, někdy to jsou drobné plátky, jindy klidně i několikacentimetrové špalíčky.
Listy se oproti tomu v podstatě vždy krájí na nudličky. Provedete to tak, že složíte pár listů na sebe, smotáte do volné ruličky a následně nožem překrájíte zhruba v jedno- až dvoucentimetrových odstupech.
Pokrájené stonky i listy (obojí stále zvlášť) můžete skladovat až dva dny v lednici v nějakém uzavřeném obalu. Takovou pohotovou zásobu pak oceníte při rychlých letních večeřích.
Jak připravit mangoldové stonky
Pokud se rozhodnete vyzkoušet jen samotné stonky, pro začátek si je třeba zapečte. Naskládejte nepřekrájené stonky do pekáčku, pokapejte olivovým olejem, jemně osolte a při 200 stupních pečte 15 minut. Ke konci pečení posypte parmazánem a ještě 5 minut dopečte.
Další možnost využití mangoldových stonků je v podobě rychle naložené zeleniny. Pokud znáte třeba moje bleskové okurky ze Snídaně u Florentýny (strana 168), můžete postupovat úplně stejně, jen stonky nekrájejte na plátky, ale naskládejte je do skleničky ve velikostech odpovídající jednomu soustu. Čím víc barev mangoldu použijete, tím krásnější výsledek dostanete.
Třetí zásadní možnost, jak stonky použít, je přimíchat je do jídla, kam se chystáte propašovat mangoldové listy. Jen byste je neměli přimíchat ve stejnou dobu.
Jak připravit mangoldové listy
Mangold fandí dvěma hlavním úpravám: spaření ve vodě a spaření v pánvi. Takže popořadě.
Spaření mangoldu ve vroucí vodě
Pokud se rozhodnete mangold předvařit, zbavit ho tak velkého objemu a nechat ho zároveň změknout, určitě vás v tom jedině podpořím.
- Nachystejte si velký hrnec s vroucí dobře osolenou vodou (rovná lžíce soli na 3 litry vody).
- Jakmile voda vře klokotem, vhoďte do ní mangoldové stonky, pokud jste se nerozhodli zpracovat je jinak. Nechte vařit 3-4 minuty, poté je vylovte děrovanou lžící a ihned vložte do mísy se studenou vodou a s ledem. Tím se přeruší vaření a mangoldu zůstane svěží barva i konzistence.
- Po předvaření stonků vhoďte do vody listy, promíchejte a nechte vařit jen 1-2 minuty. Poté opět vylovte a zchlaďte na ledu.
- Zchlazenou zeleninu sceďte a nechte co nejlépe okapat.
Procesu uvaření a rychlému zchlazení se říká blanšírování a už jsem o něm psala dřív. Pokud vám vrtá hlavou, proč se na zeleninu chodí tak složitě a k čemu je to dobré, doporučuju k přečtení.
Předvařený mangold je připravený okamžitě k jídlu, stačí ho jen dochutit a znovu prohřát. Tak například ho můžete přidat k opečené cibulce na pánvi, přisypat vařené brambory a udělat si šťouchané letní mangoldové brambory jako přílohu.
Dál se hodí ke smíchání s pohankou (a česnekem), s rýží, určitě by se dal propašovat do vařených těstovin, do těstovinového nebo kuskusového salátu, do náplně pro lasagne nebo jako vložka do slaných vaječných koláčů.
A to nejlepší nakonec: když uvaříte bešamelovou omáčku z trochy mléka, jíšky a muškátového oříšku, přimícháním spařeného nasekaného mangoldu získáte krémový mangold jedna radost.
Spaření mangoldu na pánvi
Vlastně nejde ani tak o spaření jako spíš rychlé opečení.
Stonky, pokud je použijete, je třeba nakrájet na drobnější příčné kousky, silné kolem půl centimetru.
V pánvi si rozehřejte pár lžic oleje, já zde mám ráda olivový, a jakmile je horký, vhoďte do něj nachystané syrové stonky. Pokud se rozhodnete zároveň přidat i trochu nakrájené cibule, zcela jistě tím nic nezkazíte. Chvíli na středně silném žáru míchejte, asi 2-3 minuty, tím stonky poněkud změknou.
Pak můžete přidat i listy a pokračovat v míchání, až listy vesměs zavadnou, zmenší svůj objem a taky trochu změknou.
Po osolení máte rychlou a výbornou přílohu, případně základ do dalších jídel.
Důležité je vědět, že mangold z pánve se nijak šokově nechladí, takže stáním a čekáním ztrácí svěží zelenou barvu a bude šednout. Vždy ho tedy připravujte pokud možno co nejblíž okamžiku podávání.
Mně osobně takto připravený mangold nejvíc chutná na chlebové topince potřené česnekem. Když jí budete říkat brusketa s mangoldem, můžete pěkně frajeřit. Když přidáte na ozdobu ztracené vejce nebo kousek uzené ryby, vznikne nebesky dobrá rychlá večeře.
Použití mangoldu v kuchyni
Z výše uvedeného je vám asi jasné, že mangold sám o sobě mnoho parády na talíři neudělá a že potřebuje doprovod dalších surovin. Funguje hlavně jako příloha nebo se musí propašovat do jiného jídla.
Vnímejte ho stejně jako špenát a kdekoli vidíte špenátový recept, nebojte se popustit uzdu fantazii a popřemýšlet o tom, jak špenát zaměnit za mangold. Jen se přitom pokuste dodržet výše uvedená pravidla, ať mangold zbytečně neutrápíte. I když se to nezdá, jeho velké majestátní listy v sobě mají jistou křehkost a noblesu.
Abych vás na mangold namlsala ještě trochu víc, přidávám recept na mangoldové zapečené noky, o které se nerada dělím a které nejsem líná si udělat uprostřed pracovního dne na oběd (když mám v lednici předem připravený spařený mangold a zbytek vařených brambor ze včerejška). Případně se podívejte na můj článek na téma amarant, je v něm recept na polévku s mangoldem.
Suroviny
- 4 středně velké brambory, zhruba 800 g
- 1 svazek mangoldu
- 2 stroužky česneku
- sůl
- 50 g strouhaného parmazánu
- 2 vejce
- 4 lžíce másla
Postup
- Troubu začněte předehřívat na 200 stupňů.
- Brambory oloupejte, nakrájejte na kostky, vhoďte do osolené vody, přiveďte k varu a vařte asi 12 minut doměkka. Poté slijte a nechte nepřikryté chvíli odpařit.
- Zatímco se vaří brambory, zpracujte mangold. Připravte si hrnec plný vroucí osolené vody. Z listů vyřízněte stonky, pokrájejte je na kousky velikosti sousta a v připravené vodě povařte 2-3 minuty, až změknou. Vylovte je cedníkem, zchlaďte v míse s ledovou vodou , opět vylovte a odložte stranou. Listy nakrájejte na širší nudličky a postupně je v několika dávkách předvařte ve stejné vodě jako předtím stonky. Během minuty zavadnou a to je signál, že je máte taky vylovit a zchladit.
- Česnek oloupejte a prolisujte. Brambory rozšťouchejte, mangold ještě trochu nasekejte na prkénku nožem, listy i stonky. Vhoďte k bramborám společně s česnekem, špetkou soli, vajíčkem a polovinou parmazánu. Promíchejte jako šťouchané brambory.
- Pekáček vymažte jednou lžící másla. Dvěma velkými lžícemi odkrajujte z bramborovo-mangoldové směsi noky nebo jiné hromádky a pokládejte je jeden vedle druhého do pekáčku. Až budete mít hotovo, rozpusťte zbytek másla a každý nok jím trochu přelijte.
- Vložte do trouby a zapékejte 15-20 minut, až noky na povrchu začnou místy zlátnout. Vyjměte, rozdělte na talíře a ještě horké je posypte zbytkem parmazánu. Pokud vám k takovému jídlu chybí kousek masa, udělejte si sázené vejce.
Právě včera jsem narazil na recept, který mne seznámil s existencí jakéhosi mangoldu, který prý lze nahradit špenátem, tedy jeho listy.
Na špenátové listy jsem se dosud nenaučil, zatímco na jeho protlak jsem přímo vysazený, tak jsem na mangold zapomenul – stejně jsem jej dosud nikde nikdy neviděl. Tvé dnešní básnění o něm mě však přesvědčilo, že vyzkoušet ho musím – jen ho někde sehnat. Už běžím!
Mjej se kraasnje!!
Pokud tě nezaujaly špenátové listy, tak si nejsem jistá, zda budeš u mangoldu projevovat nadšení. Ale díky za nadějné nadšení, třeba to dopadne 🙂
Mangold jsme měli na zahrádce kdysi dávno, když jsem měla malé děti. Pak jsme na něj na dlouho zapomněli. Byla jsem překvapená, když mi loni přinesla kamarádka sazeničky s bílým, žlutým a červeným řapíkem. Letos jsem si už sadbu rovnou drze vyžádala. Tahleta opomíjená zelenina je nejen zajímavé zpestření zeleného jídelníčku, ale je i velice krásná. Mangold, jak pokrájené řapíky, tak i čepele, jsem nevařila ve vodě, ale krátce osmahla na pánvi na olivovém oleji. Noky jsem kladla na pečicí papír, a už nepolívala máslem. Ne že bych se másla bála, ale tady jsem šáhla po oleji. Určitě je možná i varianta, kdy se do těsta přidá nějaká slanina – to zkusím třeba příště…
Skvělý nápad, děkuju za recept.
Milá Florentýno, mangold mám moc ráda, pěstovala jsem ho už začátkem 90. let. Tvoje pojednání o mangoldu mi přišlo velice vhod. Kdysi jsem vymyslela polévku, je to jen špek na kostičky, jíška, kostky brambor a mangold. Pořád nám chutná. Taky ho přidávám do různých zeleninových směsí, které dělám s cizrnou, fazolemi, quinoou, přidám tam třeba trochu brambor, těstovin, prostě skoro cokoliv a je to pokaždé jiné. Díky za mangoldové nápady, určitě vyzkouším, je to skvělá zelenina.
A já zase děkuju za tvoje nápady, to se vždycky hodí.
ahoj – já přiznávám bez mučení – že tahle zelenina mi utekla, vůbec ji neznám…. tak uvidím, jestli na ni narazím na trhu, vyzkouším. Když už tu mám recept krok za krokem, to se pak hned zkouší líp :-).
Lidko, tak to jsem ráda, že jsem ti mohla ukázat zase něco nového.
Milá Flo, moc děkuji za tento článek! Letos jsme poprvé vyseli na naši minizahrádku i mangold. Na záhonu už krásně svítí jeho žluté řapíky a sytě zelené listy. A teď už i vím, jak na něj. Zítra provedu první sklizeň 🙂 Pěkný den!
Ty se máš! Tak ať chutná.
Tedy ač zemědělsky vzdělaná, dodnes jsem netušila, že nějaký mangold je regionální listová zelenina. Nikde jsem ho též neviděla, leda u králíků :)))). Špenát můžu, ale tohle mě nezaujalo.
Vážně? Jsou ho momentálně plné trhy.
Ahoj, po přečtení jsem dostala hroznou chuť na zapečené noky! Snad někde mangold seženu 😉 Vloni jsem ho dostala od kamarádky přímo ze zahrádky a byl skvělý!
Hezký den!
Hezký den i tobě a nech si časem chutnat 🙂
Zdravím Flo o mangold jsem už pěkně dlouho nikde nezakopla 🙂 naposledy u své svokry, která ho zapékala ještě s další zeleninou. A možná ještě v dětství u své ruské babičky a prababičky. Budu se muset po něm někde poohlédnout a doufat,že na něj někde narazím.
Určitě ano, není takový problém ho sehnat. Tak příjemné ochutnávání.
Ahoj Florentýnko,
zrovna včera jsme s kamarádkou „narazily“ na mangold v Praze na Náplavce na trhu. Kamarádka zajásala, hned koupila a slíbila, že mi přinese ochutnat zapečený s bramborem. Tvůj recept a nápady na zpracování mě nadchly, takže hned ve středu jdu na trh koupit mangold – vypadal tam opravdu krásně – a vyzkouším. Udělám si i s pohankou, to mě láká… Moc díky za nové tipy!
Alena Z.
Aleno, tak ať vám to v kuchyni spolu pěkně klape a máš s ním krásné zážitky.
Zapečené mangoldové noky to je skvělý nápad. Na zahradě mám krásný mladý mangold, tak to hned vyzkouším. Díky
Budu se těšit na ohlasy 🙂
Milá Flo, věříš tomu, že mangold jsem ještě nikdy nepřipravovala, a nejsem si ani jistá tím, jestli jsem ho někdy ochutnala? Jsem ostuda, vím. Budu mít oči otevřené a až ho příště potkám, nebudu zdráhat a přidám ho do košíku. Ten přiložený recept se mi totiž velmi zamlouvá, a i ty tipy v článku mě navnadily… hlavně ta bruschetta s mangoldem a vajíčkem :-). Děkuji a přeji krásný den! Marcela
Vážně? Tak hodně zdaru při ochutnávání a ať ti brzy skočí do cesty :-*
Jejda, letos jsem ho zatím nenasela. Dnes to napravím/ on to dožene/. Seji směs barev a je nejenom dobrý, ale i nádherný. Dá se použít tam kde špenát a oproti špenátu vydrží na záhoně déle. Myslím vegetativně. Mangoldu a další listové zelenině zdar.
Zdravím Jiřina
Díky za postřehy ze zahradnické praxe, skvělé doplnění k článku. Flo.
Pro všechny, kdo jsou ochotny si připravovat domácí noky: nedávno jsem četla v „Lidovkách“ trik, že brambory na noky by se neměly vařit, ale péci na soli v troubě. Pak loupat a horké smíchat s moukou atd. Noky jsou pak nadýchané a mají úplně jinou chuť, protože varem brambory odevzdají všechnu chuť vodě.
To rozhodně můžu jen potvrdit.
Ahoj Flo děkuji za připomenutí mangoldu. Už jsem ho pěstovala na zahrádce tak se zas k němu vrátím. Recept na noky vypadá skvěle. přeji krásný den Hana
Ahoj Flo.
Mangold určitě zkusím, protože mám ráda špenát.
Vyzkouším tvůj recept na noky. Děkuji za čtvrtek.
Iveta.
Milá Flo, mangold jsem několikrát s velkým úspěchem ochutnala, znám ho od dětství, ale ještě nikdy jsem ho sama nepřipravovala. Je na čase to změnit:o)
Milá Flo, díky za další oslavnou ódu! Mangold jsem kdysi pěstovala ale nikde nenašla recepty. Úprava a la špenát mě úplně nenadchla. Nejvíc mě oslovil salát. Chce výraznou zálivku (česnek, balsamico…), aby zjemnila jeho specifickou chuť. Vzala jsem jednou mísu salátu na oslavu a za chvíli běžela udělat další.
Uvidím-li mangold v obchodě, určitě Tvá doporučení plně využiju. Těším se na Tvé další náměty. Ať Ti nikdy nedojdou!
Leni, díky za další bezvadné postřehy!
Díky Florentýnko za báječné postupy a recepty a vůbec za „zlatý“ čtvrtek. Mangold je nejen „f e š á k“ ale i vitamínová bomba plný veledůležitých minerálů. Někdy je člověk ale pěkně na vážkách jak se rozhodnout, zda m a n g o l d nebo třeba u z e n ý b ů č e k . Můj děda babičce říkával, že „zelenina je tak zdravá až z ní jeden může vonemocnět!“ Ideální řešení by bylo to v receptu zkombinovat. Určitě na to existuje nějaká klíčová kombinace!!
Hezký den všem v klubu, Florentýnce zvlášť!
Vašek Jezárky.
Vašku, ty jsi vážně agent provokatér. Určitě tu kombinaci objevíš dřív než já. Já si obojí dohromady umím představit v zapečených těstovinách.
Jsem ostuda, nemám zkušenost s mangoldem. Slibuju, že ho vyzkouším, recept mě láká.
Zdraví, Flo, mám dotaz trochu mimo téma, ale snad nevadí. Všimla jsem si na obrázku, kde se opeka mangold listy i stonky, pánve. Prosím o napsání, jaké je to pánev, protože jsem si koupila nerezovou a vůbec s ni nejsem spokojena. Prý je lepší ocelová. Tak me zajímá, jake mas zkusenosti ty, Flo. Jestli stoji za to kupovat ocelovou. (Nepocitam s teflonem).
A ještě prosím ty noky se mi moc líbí, nejsou s moukou a nemusím je jeden po druhem rukama koulet, či jinak tvarovat. Úspora času. Díky Blanka
Blanko, k tvému dotazu je vše zodpovězeno tady v mém starším článku: vychytávky do kuchyně. Nerezová pánev je ta nejlepší pánev, co sis mohla pořídit, důležité ale je, aby měla pevné a silné dno.
Flo, Ty mě vždycky nachytáš na švestkách. Musím přiznat, že mangold v mé kuchyni ještě nikdy nebyl. Ale v sobotu jdu na trh, tak pokud bude, půjde se mnou:))
Milá Florentýnko, s mangoldem jsem se již v obchodě setkala, ale díky neznalosti jsem ho nikdy nekoupila, nevyzkoušela. Díky tvému výkladu a receptu jistě u nás v kuchyni uplatnění najde. Špenát máme moc rádi, tak bude jistě chutnat i mangold. Úprava noků s mangoldem je velice lákavá a příprava se zdá být nenáročná. Moc se mi líbí. Díky Vlasta
Milá Flo slovo mangold jsem v kuchyni slyšela,ale vůbec jsem nevěděla jaká to je zelenina .Ty noky vypadají dobře myslíš,že bych si je mohla také udělat učím se jíst zdravě,protože neteř mi řekla,že to neumím a proto si tělo vše ukládá vše na horší časy.Vypadá to podle surovin,že bych mohla .
Juliannko, na těchto nocích nevidím absolutně nic nezdravého. Pozdravuj neteř.
Milá Florentýnko,mangold znám a občas připravuji. Díky za skvělý recept. Já jsem mangold vždy upravovala jako špenát,chutnal všem. A dokonce je šetrnější než zmíněný špenát k nemoci zvaná dna. Vyseli jsme mangold letos dost pozdě,proto je zatím malý,ale on doroste a pak budou hody. A právě s noky,na ty se těším. Ještě jednou díky za skvělý nápad. Alča
Ahoj Florentýnko, vždycky si přečtu co napíšeš. Mangold znám jen podle jména a nikdy jsem ho nejedla, ale asi ho zkusím až na něj „padnu“. Na trhnu jsem si už několikrát koupila špenátové listy a chutnají nám víc než protlak.Mangold zkusím udělat jinak než špenát.
TAK TO TU MÁME KRÁSNĚ NAPSANÉ,MANGOLD DĚLÁME UŽ DOST DLOUHO,NAUČILA JSEM SE HO U MOJÍ SKVĚLÉ MAMINKY MÉHO MUŽE.TAM SE DĚLAL CELÉ LÉTO.TATÍNEK HO SEL POSTUPNĚ A TAK DORŮSTAL.CHUTNÁ CELÉ RODINĚ.I U NÁS NA ZAHRADĚ HO MÁ DĚDA DOST.TAK SI VŠICHNI POCHUTNÁVEJTE,ZDRAVÍ JITKA A DĚDA
Loni jsme si mangold se synkem pěstovali. O výsledek jsme se poctivě dělili s králíčkem domácím a chutnal nám všem, i když tedy králíček nic neříkal. My lidé jsme řapíky konzumovali jako chřest a listy jako špenát, králík nedělal rozdíl a vaření svých porcí se nedožadoval. Dál moje fantazie nedošla. Letos tedy máme nový recept a tipy, ale jaksi jsme pozapomněli zasadit. Tož asi vyrazíme ke dvorním dodavatelům, kteří nás na něj před časem naučili. Ti snad zasadit nezapomněli…
Miluju lupení (kromě hořké čekanky) a ráda z něj vařím. Bramborové noky jsem ještě nedělala, ale tvarohové ano! Vajíčka, tvaroh, lupení. Tak ted se vrhnu na bramborové s česnekem. Dííík, takové recepty patří do mojí kuchařské pokladnice! 🙂
Milá Florentýno,
díky za nové nápady úpravy mangoldu. Můj křest mangoldem jsem zažila v Chorvatsku a potvrdila tak mou zelenou krevní skupinu.
Ahojky všem, mangold jsem kdysi pěstovala na zahrádce na chatě a dělala jsem ho jako špenát. Moc nám chutnal, ale pak jsem někde četla, že obsahuje kyselinu šťavelovou stejně jako špenát. Tak jsem ho přestala používat. Po nějaké době jsem se zase dověděla, že tuto kyselinu obsahuje jen v minimální míře, takže by ho mohli konzumovat i lidé s dnou. Tak teď nevím, co je pravda, ani kde hledat nějaké opravdu oficiální údaje.
Nadjo, nejlepší je velmi opatrně vyzkoušet, zda ti dělá dobře nebo ne.
ahoj Jani, mangold pěstuji a vydrží mi na zahonu i v zimě,rak ho využívám cely rok. Jen nevim, kolik je svazek mangoldu,jake je to mnozstvi????Zeleninu totiž prakticky nekupuji,jsme soběstačni.Moc děkuji a hezký den
Svazek je podle mě 10-12 stonků.
ahoj Jani, mangold pěstuji a vydrží mi na zahonu i v zimě,rak ho využívám cely rok. Jen nevim, kolik je svazek mangoldu,jake je to mnozstvi????Jinak kyselinu šťavelovou omezují mléčné výrobky, proto se lije mléko či smetana ke špenátu apod.Moc děkuji a hezký den
Veroniko, 10-12 stonků je zhruba jeden svazek. Díky za doplnění souvislosti mezi mléčnými výrobky a kyselinou šťavelovou.
Tak článek se mi opět pěkně trefil do noty… minulý týden mi mamka nabídla ze zahrady mangold, že je to podobné špenátu, že dostala semínka od sousedky, tak ho zasela. Tak jsem ho teda ač jsem nečetla tvůj článek, celkem správně oddělila stonky a listy, pokrájela a povařila (blanšírovala :-). No a pak jsem ho strčila do mrazáku na horší časy. Dneska se mamka znova ptala, jestli nechci ještě, no tak ho zítra otrhám, a o víkendu rovnou vyzkouším ty noky 🙂 mňam už se těším.
Ahoj Florentýno,mám taky jeden recept od svého bratra.
Mangoldové listy naklepeme hlavně v řapíkaté části,poklademe šunkou a sýrem,zabalíme do rulčky(sepnout párátkem) a obalit v trojobalu (mouka,vajíčko,strouhanka) a osmažit na oleji do zlatova.Vynikající s bramborem a tatarkou nebo kečupem. S pozdravem Ivana
Hezky pěkně 🙂 Díky.
Má ďaleko od špenátu, je lahodnejší, jemnejší a stonky mne pripomínajú špargľu. My ho máme radi len tak ako prílohu k mäsku porušený s prelisovaný cesnak cesnakom. Ale výborný je aj v miešaných vajíčkach. Tak dobrú chuť. A inak krásny blog, gratulujem!
Prepáčte …podusený na olív. oleji s prelisovaným cesnakomm
Díky, Renči.
Mým kamarádkám nejvíce chutná mangold zapečený v palačinkách. Zblanžíruju jej a pokladu palačinky, každou tak 3-4 listy po celé ploše. Ta to nastrouhám parmezán a kostičky slaniny. Zabalím a naskládám na mísu a zaleji vejcem s mlékem nebo smetanou. Zapeču v troubě dozlatova a děvčata se poperou 🙂
Dobrý, to se mi moc líbí 🙂
Ahoj,
mangold, chorvatsky blitva, určitě jedl skoro každý, kdo byl v Chorvatsku a jedl tam místní jídla. Jen si možná myslel, že jí špenát ????. Připravuje se tam jako příloha buď jen s česnekem, nebo i s bramborem a je vynikající …
Hezký postřeh, díky.
Pěstují mangold letos poprvé na zahradě a už jsem jej i se sousedy vyzkoušela. Je vynikající. Chutná nám všem víc než špenát.Už jsem jej vyzkoušela jako přílohu místo špenátu, dále jako náplň do pizzy a do šunkofleků. Díky za další nápady.Už se na ně těším jen musím nechat zase mangold dorůst, což je taky jeho super výhoda.
Ahoj Flo, mangold pěstuji na zahrádce, tak ho mám celou sezonu a v dostatečném množství, používám místo špenátu, ale ty noky si uvařím, hned jak se objeví první řapíky, též mne zaujal jako nápln do palačinek, děkuji za tvé nápady a rady, přeji krásný den ,ahoj
Evi, i tobě krásný den a ať chutná. Flo.
Ahoj,nikdy jsem neslyšela o mangoldu,ale manžel ho letos nasadil a já teď poprvé s něho dělám zapečené mangoldové noky. Jsem zvědavá jak budou chutnat a určitě dám vědět.
Díky za recepty Marcela
Děkuji za recept na noky. Zcela jistě jsem je nedělala naposledy. Svůdně voněly máslem a parmezánem už ve chvíli kdy jsem je dávala do trouby.
Dostala jsem včera od kolegyně v práci obrovskou kytici mangoldu, tak jsem dnes vyzkoušela noky: pravda, trochu jsem musela babicovat, protože jsem neměla parmezán a odvážně jsem jej nahradila jediným sýrem, který byl doma, uzenou mozzarelou. Jinak jsem se přísně držela receptu, což považuju za příčinu úspěchu: noky jsou (BYLY:-) vynikající! DÍKY ZA RECEPT!
Dělám mangoldový špenát,je super a ráda vyzkouším noky.Roste mi na zahradě už třetím rokem a já odebírám jak povyroste.Už se na ty noky těším.Dík za recepty.
Mangold jsem poprvé ochutnala v Chorvatsku u našich domácích, tam mu říkají blitva. Od té doby jsem pátrala co to vlastně je, až jsem se dozvěděla, že je to mangold. Je vynikající přílohou k mořským rybám. Letos jsem si jej poprvé vypěstovala v zahradě a mám z něj obrovskou radost. Poprvé jsem mangold použila do slaného závinu z listového těsta, plněného tvarohem, mangoldem a bazalkou. Bylo to moc dobré a celá rodina mi jej pochválila. Čerpala jsem z vašich stránek, kde jsem se dozvěděla jak mangold upravit. Moc mě překvapil svou nádhernou barvou, kterou si zachoval i když jsem jej povařila a rychle schladila a pak ještě v závinu upekla. Srdečné díky za vaše stránky, moc mě baví a ihned jsem je doporučila svým dvěma dcerám a manželce svého syna.
Letos jsem poprvé vypěstovala,zkusím i noky se smetanovo sýrovou omáčkou.Lze ho i zamrazit?
Milá Flo, díky vám mám nádherný recept na nádivku, po kterém toužím už léta. A ještě k tomu bezlepkový, což byla podmínka. POstupovala jsem podle vašeho receptu, akorát dno pekáčku vymazané máslem jsem ještě pokladla plátky slaniny. A že to celé chutná jako nádivka, jsem zjistila až při jídle. Inu, přání se plní opravdu neobvykle 🙂 Mockrát děkuji