Pečená zelenina, na kterou nepotřebujete recept, a 10 nápadů, co s ní druhý den

Zelenina má mnoho chutných podob. Naprosto nepřekonatelná je ovšem upečená velmi zprudka a s trochou oleje a soli, což je zejména pro kuchařské novice a elévy objev na úrovni Kolumbovy Ameriky.

Prostě jen vezmete pár kousků zeleniny, vhodíte do pekáčku a zavřete do trouby rozehřáté na 220 stupňů. O půl hodiny a jedno až dvě promíchání později máte nebezpečně návykovou přílohu pro všednodenní večeře. Zelenina na povrchu vlivem prudkého žáru zkaramelizuje, změkne, zezlátne a zesládne. Chutě se zkoncentrují a vylepší, syrová křupavost se ztratí. To vše tak nějak bezpracně a samovolně.

Protože je tento postup tak přímočarý, že v podstatě vylučuje všechna zbytečná slova, takže jsem už všechny řekla, raději ještě jednou zopakuji to podstatné, na co si dát v začátečnické úrovni pozor.

Pečená zelenina – postup

  1. Věnujte pozornost přípravě zeleniny. Logicky se očekává, že ji neprve zbavíte všech nejedlých částí, umyjete, případně též oloupete nebo oškrábete, pokud je to třeba. Dál myslete na to, že zelenina se nejlépe jí, když je předem pokrájená na kousky velikosti sousta. Snažte se při krájení držet jedné a té samé velikosti kousků, protože jinak vám ty menší shoří v troubě na troud, zatímco větší se ještě budou vesele chlubit svou syrovostí.
     
  2. Vyhřejte pořádně troubu. Pečená zelenina dosahuje svého chuťového maxima, pokud je pečena při velmi vysoké teplotě kolem 220 stupňů (bez horkovzduchu, ten zbytečně vysušuje). Nižší teploty nezajistí, aby pořádně zezlátla, zkaramelizovala a dosáhla výraznější a sladší chuti. Zelenina se peče prudce a rychle a bez diskuze.
     
  3. Použijte dost oleje. Každý kousek zeleniny by měl být pokryt tenoučkou vrstvou tuku ze všech stran, protože je to právě tuk, který způsobuje sympatické zezlátnutí a opečení. Rozhodně nepečte zeleninu nasucho a rozhodně ji jen tak letmo nepocákejte pár kapkami oleje. Nejlepší způsob, jak obalení olejem zajistit, je začít s jednou až dvěmi lžícemi oleje, promíchat ho s připravenými kousky zeleniny v misce nebo přímo v pekáčku a pokud bude oleje málo, přidat a promíchání zopakovat. Nejuspokojivější je pracovat rukama, jak jinak.
     
  4. Dopřejte zelenině prostor. Každý kousek zeleniny by měl mít aspoň trochu místa vedle sebe, aby k němu mohl horký žár ze všech stran. Přeplněný pekáček a zelenina ve více vrstvách rozhodně nezaručí ten správný výsledek, a to ani když prodloužíte dobu pečení. Čím víc nádobu na pečení přeplníte, tím víc se v ní bude hromadit uvolněná vlhkost a voda ze zeleniny a tím spíš se opékání v tuku konat nebude.
     
  5. Solte předem. Sůl se podílí na karamelizující chemické reakci, která se odehrává při vysoké teplotě, takže bez soli se připravujete o část zážitku. A navíc, jak jsem tu už psala, sůl přidaná na začátku vaření se vždy chuťově stihne spojit s jídlem, zatímco sůl přidaná až na konec se bude vždy projevovat jen jako prázdná slaná chuť. (Víc v článku Jak solit).
     
  6. Bez obav použijte i koření a bylinky. Koření volte podle chuti a podle toho, co máte rádi; mezi koření první volby patří pepř, kmín, římský kmín a chilli. U bylinek ale opatrně, jsou křehké a snadno se sežehnou, a to i ty sušené. Pokud se rozhodnete bylinky použít, osobně bych se zastávala vmíchat sušené až zhruba 5 minut před dopečením a čerstvé dokonce až po vytažení zeleniny z trouby.
     
  7. Na pečenou zeleninu nespěchejte. Ona je poměrně odolná a jen tak se v troubě i při té vysoké teplotě nespálí. Nemusíte ji kontrolovat a míchat každé dvě minuty, tím jí akorát vyvětráte teplo z trouby. V menším množství budete potřebovat na zeleninu 15-20 minut, ve větším půl hodiny a víc. Nechte se vést svým vlastním nosem; jakmile to v kuchyni zavoní, je čas opatrně nakouknout a případně zeleninu promíchat.
     

Druhy zeleniny na pečení

Pro potěchu kuchařovu tahle finta funguje nejen na všechny druhy zimní uskladněné zeleniny, tedy na mrkve, petržele, pastináky, celerové hlízy, dýně, brambory, cibuli, česnek, pórky, tuříny, hlízový fenykl, růžičkové kapusty.

Na jaře klidně vyzkoušejte kedlubny, chřest a ředkvičky, v létě papriky, cukety, patizony, lilek (pozor, ten potřebuje víc oleje, než uvádím v základním receptu), květák a brokolici, na podzim řepu, zelí, kapustu i kadeřávek. Jarní křehké a šťavnaté druhy budou logicky upečené o něco dřív než tuhé zimní kousky, ale princip je pořád stejný.

Dejte si však pozor na tyto druhy zeleniny, které mohou pečení zkomplikovat:

Rajčata – obsahují tolik vody, že ji během pár minut uvolní do pekáčku a ostatní zelenina se tak nebude opékat, ale dusit. Rajčata tedy na pečení příliš vhodná nejsou.

Houby – stejný případ, jako rajčata. Pokud je chcete do pečené zeleniny přidat, pečte je zvlášť a dopřejte jim víc času, protože uvolněná voda se bude potřebovat nejprve vydusit, než se houby začnou opékat.

Zelená listová zelenina – špenát, kadeřávek, nať jarní cibulky, rozebraná nať pórku, listy kapusty – to všechno jsou druhy, které se snadno v troubě sežehnou durch. Pokud si je chcete vychutnat pečené, přidejte je (předem opět promíchané s olejem a solí) k ostatní zelenině až v samém závěru pečení a pak pečlivě hlídejte. Půjde o minuty.

zelenina z plechu

Plánujte zbytky pečené zeleniny

Pečená zelenina je tak dobrá, že to člověk při příštím opakování snadno přežene s očekáváním, co vše se dá na jedno posezení sníst. Takže pokud vám nějakým nedopatřením dost zeleniny zbude, nebo si tenhle zbytek naopak při plném vědomí naplánujete předem, přidávám ještě deset zajímavých nápadů, kam nebohou vychladlou pečenou zeleninu schovat na druhý den.

1. Do salátu.

Kromě pečené zeleniny budete potřebovat i trochu natrhaných salátových listů, zálivku metličkou smíchanou z 1 lžíce jemného vinného octa, 2 lžic olivového oleje a špetky soli, a na závěrečné posypání taky kousek pikantnějšího nebo výraznějšího sýra, například kozího. Salátové listy natrhejte na kousky, smíchejte se zeleninou a zálivkou. Naaranžujte na talíř, posypte sýrem a podávejte s dobrým čerstvým pečivem jako kompletní večeři.

2. Do krémové polévky.

Asi nemusím zmiňovat proslulost polévky z pečené dýně, takže se nebojte sáhnout i po jiných druzích zeleniny. Vezměte takové, které jsou spolu v barevném souladu, jinak bude výsledek hnědý a nevábný; především se vyhněte kombinaci červené a zelené zeleniny, tam byste šli s barevnou nevhodností na jistotu. Pokud nevíte, jak na krémovou polévku správně jít, vezměte cibulku nakrájenou nadrobno, poduste ji na lžíci másla, přidejte pečenou zeleninu, zalijte vývarem a smetanou na šlehání a chvíli společně povařte. Protože je vše měkké, stačí 5 minut na prolnutí chutí. Nakonec rozmixujte a napěňte ponorným mixérem. Více o tomto typu polévek píšu zde: Krémová polévka.

3. Do těstovin.

Jednak můžete kousky pečené zeleniny prohřát v rajčatové omáčce, kterou obvykle k těstovinám podáváte.

Nebo můžete pečenou zeleninu udělat součástí těstovinového salátu.

Případně se dá část jednobarevné pečené zeleniny rozmixovat se zakysanou smetanou nebo mascarpone a použít na těstoviny jako omáčka doplněná zbytkem nerozmixované pečené zeleniny. Tohle například skvěle funguje s pečenou řepou.

4. Do omelet, fritát a dalších vaječných záležitostí z jedné pánve.

Tohle myslím nepotřebuje další vysvětlování.

5. Do sendvičů na svačinu nebo na oběd.

Přidejte nějaký moderní dip nebo třeba hummus z cizrny (recept zde: hummus), nebo stačí jen obyčejná lučina, a budete vždycky a všude za hvězdu.

6. Do tortillových wrapů.

Toto je vyšší level předchozího. Nirvány dosáhnete přidáním mlaďoučkých špenátových listů.

7. Jako náplň do quesadilly.

Recept zde: quesadilla.

8. Do zapékaných jídel.

Protože je zelenina již předem tepelně upravená a měkká, je jako stvořená na krátké prohřátí pod grilem, překrytá vhodnou sýrovou omáčkou a smíchaná s dalšími surovinami, například vařenými bramborami, noky nebo těstovinami. O zapékání a příslušné sýrové omáčce najdete víc podrobností zde: zapékání.

9. Jako náplň do slaného domácího pečiva.

Můžete začít u pizzy, pokračovat k zeleninovým štrúdlům a koláčům na plech a završit to můžou třeba pirohy nebo samosy. Nikdy není na škodu, když zeleninu do náplně nakrájíte co nejvíc nadrobno a smícháte se šťouchanými bramborami nebo bramborovou kaší.

10. Do dipu z pečené zeleniny.

Stačí naházet pečenou zeleninu (opět pokud možno podobné barvy) do mixéru, zakápnout pár kapkami citronové šťávy a přidat tahinu. Na půl pekáčku zeleniny jí budete potřebovat zhruba 3 lžíce. Chutě se lépe prolnou zatepla, takže pokud víte, že zbytek pečené zeleniny skončí v dipu, udělejte ho hned. Podávejte s pita chlebem nebo špalíčky čerstvé křupavé zeleniny.

Do předchozích deseti bodů se mi už nějak nemůže vejít zmínka, že pečenou zeleninu můžete schovat k dušenému masu nebo ji použít do zeleninového kari. Takže pardon. Navíc mám takový pocit, že mě překvapíte dalšími nápady v komentářích.

 

Join the Conversation

  1. miluju pečenou zeleninu

  2. Zdenka says:

    K venkovnímu grilování ji vždy připravujeme. Ráda jsem si prošla podrobný článek a našla tam pár užitečných tipů. Já osobně používám horkovzdušnou troubu z toho důvodu, že dávám postupně dva až tři pekáče, každý z jinak tepelně náročnou směsí zeleniny. Napřed brambory, mrkev, dýně, cibule a pod. Pak paprika, zuchini, kapustičky, pórek . Když je to jen pro 4 lidi, horkovzdušnou funkci nepoužívám a zeleninu jen přidávám k tvrdším druhům.

  3. kateřina says:

    prostě si tu slintám na papíry

  4. Mili Ovsíková says:

    Ahoj Flori 😀
    Moc, moc děkuji za recepty na pečenou zeleninu.
    Asi nebudu vědět, které dělat dřív.
    Velmi ráda si pročítám Tvoje komentáře. Jsou úžasné.
    Měj se hezky .:D Mili

  5. Ahoj Flo,
    ten napad s tahini alebo dipom sa mi velmi paci, vdaka, vyskusam…

  6. Hurááà!!! Včera mi změnili léky, a já po čtyřech letech půstu konečně můžu zeleninu!!! Oslavila jsem to plněnými paprikami…peču, nedávám rajskou, jíme s bramborem. Tak větší radost jste mi udělat nemohla. Moc děkuju!

  7. Miriam says:

    Excelentný článok, ďakujem hlavne za upozornenie, s ktorou zeleninou opatrnejšie, cherry paradajky (rozpoltené) som pridávala s úplnou samozrejmosťou. Taktiež som nemyslela na to, že kúsky zeleniny potrebuju svoj vlastný priestor…. Mám jednu otázku. Pri pečeni si nemôžem zvoliť funkciu s alebo bez teplovzdušnej funkcie. Moja „trúba“ pečie len v teplovzdušným režime. Je lepšie v tomto prípade použiť funkciu gril? A ako dlho? Ak áno grilovať pri pootvorených dvierkach? Ďakujem za článok, ešte tak presvedčiť deti, že pečená zelenina je cool! (Že je dobrá a zdravá nestačí ????????)

    1. Miriam, pokud už nelze péct bez horkovzduchu, pak bych doporučovala snížit teplotu na 200 stupňů. Víc k pečení v troubě tady: pečení v troubě.

  8. Zuzana says:

    Pečená zelenina s dipem je moje oblíbená zimní večeře, obvykle mrkev, celer, pertžel, ale ještě jsem nikdy nezkusila kapustu, pórek a podobně. Už se těším. Současné počasí k tomu přímo vyzívá. Jen nevím, jestli někdy zbude na ty skvělé tipy se zbytky -to asi nedám :-))

    1. Mohu poprosit o recept na dip?Děkuji. Pavla M.

  9. Ach, pečená dýně a růžičková kapusta…
    Mile mě překvapil přítel u svatebního rautu našich přátel, kde jsem mu doporučovala kavkazský salát, který mi moc chutnal, i když nemusím červenou řepu, a dozvěděla jsem se, že přítel řepu miluje. Tak ji musím zařadit do pečené zeleniny:o)

  10. Mňam mňam, moje oblíbené podzimní večeře 😀 Peču brambory, mrkev, pastyňák, celer, cibuli, česnek, pórek, mám v plánu přidat dýni. Vždycky peču větší množství, Jirka si z toho vybere brambory, občas kousek mrkve, udělám mu k tomu maso. Já si klidně vychutnám samotnou zeleninu.

  11. Milá Flo!,
    tento recept jsem našla ve Tvé Vánoční kuchařce pro dceru – je fantastický! Především díky Tobě jsem lepší kuchařka. Děkuji jistě nejen za sebe!
    🙂

  12. Ladislav says:

    Ahoj všichni.Určitě vyskouším.

  13. Děkuju za super tip a návod, odpoledne jdu na to 🙂

  14. Helena says:

    Zrovna včera byla tato pochoutka u nás na stole a dnes ještě krémová polévka. Ale peču zeleninu trochu jinak, s horkovzduchem na 180 a na podestýlce z větviček čerstvých bylinek ( ty se pak ovšem nejí, ale vůně přejde i do zeleniny). Příště ráda vyzkouším tvé rady, Flo!

    1. Bezva vychytávka s těmi bylinkami, Heli! Moc se mi líbí.

  15. Maruška says:

    Florentýnko, Ty to vždycky tak nádherně popíšeš, že tu úžasnou chuť cítím už při čtení receptu , který samosébně nejde nevyzkoušet. Pečená zelenina je bomba, ale už jsem ji dlouho nedělala, takže děkuju za připomenutí.♥

  16. Jiřina says:

    Potřebovala bych vlastního dodavatele zeleniny. Pečenou mám nejradši. Dýně, batát, kousek cukety, řepu, cibuli a česnek promíchat s olejem osolit přidat čerstvý timián nebo rozmarýn, majoránku. Nepotřebuju ani různé dipy;-) jediný co, že si peču čím dál větší plechy a stejně mě nikdy nezbyde;-))

  17. Milá Florentýnko, s recepty jsem spokojená vždy, ale dnes jedním slovem nadšená. Tolik inspirativních nápadů! I když si myslíme, že již vše umíme, tak vždy se můžeme něčemu novému přiučit.

  18. Libuše says:

    Milá Florentýno,
    S tímto receptem jsi mi kapka do noty. Pecenou zeleninu dělám velmi často. Nejraději v kombinaci červená kapie. Rapikaty celer (ty mi chutnají nejvic),cuketa, mrkev, petržel, brambory. Zelí. Díky za další tipy. L.

  19. Milá Florentýno, líbí se mi ta náhoda, že zrovna včera jsem myslela na možnosti a kouzlo pečené zeleniny, protože jsem ji dělala k obědu i k večeři: noky à la Caprese (z tvojí Večeře / tvých Večeří), a pak hranolky celerové, bramborové a mrkvové. Ze sedmi pravidel pečení zeleniny porušuju asi už jenom tu čtyřku – vždycky ji do toho pekáčku naskládám natěsno, aby zbylo na všechny. Onen objev Ameriky pro mě znamenalo vyzkoušet v dubnu ten samý postup s kedlubny a ředkvičkami – doposud jsem netušila, že to vůbec jde. 🙂 Bylo těžké si představit, jak se ta čerstvost a křupavost zrovna té kedlubny vůbec může konvertovat do chuti pečené. Odvážila jsem se ale a výsledek byl fantastický! Děkuju ti za rozšiřování obzorů. 🙂

  20. Marcela flair says:

    Milá Flo, díky za úžasný článek, přečetla jsem opět jedním dechem. Je fakt, že když jsem občas nějakou zeleninu na plech dala, byla to lahoda nevídaná (červená řepa, mrkev, cuketa), takže se budu směle inspirovat tipy, a do jídelníčku s důvěrou zařadím častěji. Dnes jsem shodou okolností taky koketovala s myšlenkou pečené zeleniny, ale nakonec jsem v rámci úspor času a energie sáhla po pánvi a vymyslela (pro mě nový) recept – na oleji osmahnutá a lehce podušená cibule, zbytky šunky či jiné hodně masa obsahující uzeniny, nastrouhaná mrkev a cuketa (z vlastních zdrojů), to vše symbolicky zalité rozšlehanými vejci. Doladěno sušenými rajčaty, estragonem a špetkou soli. Spodek „omelety“ krásně zezlátl a zkaramelizoval, omeleta díky cuketě zůstala šťavnatá. Děti vyluxovaly talíře bez mrknutí oka. Ať žije zelenina! M.

  21. Florentýnko díky za výborný typ .Určitě vyzkouším ,zeleinu mám ráda
    ve všech úpravách. S pozdravem Maruška

  22. mirka dvořáková says:

    Milá Flo, děkuji za perfektní inspiraci na zdravou zeleninovou pochoutku.

  23. Dobry den.prosim ta zelenina se pece na plechu?pecicim papiru?a zakryta nebo odkryta a micha se pri peceni?dekuji katka

    1. Na plechu, bez papíru, nepřikrytá. Míchá se jednou až dvakrát v druhé polovině pečení, jen v rámci prevence případného místního připálení.

  24. Ahoj Flo,
    výborný recept. Pečenou zeleninu dělám dost často-mrkev, cuketu, papriky, dýně, červenou řepu, lilek+olej, sůl a provensálské bylinky. K tomu udělám dip z Lučiny, tvarohu, kurkumy a nadrobno nakrájených barevných paprik a rajčat a je to moc fajn. Dík za připomenutí, určitě ji do konce týdne udělám. H.

  25. Renata Procházková says:

    Miluju pečený lilek , cukety , papriky a pečený česnek, vše promíchat s oliváčem, balzamikem a nastrouhat parmazán.

    Tahini a pečenou zeleninu jsem nezkoušela, zní to dobře, takže vyzkouším.
    Zdravím . Renata

  26. Úžasné a výborné. To si tedy pochutnáme.

  27. Ahoj Flo, díky za kopec nové inspirace, dodala si mi odvahu vyzkoušet konečně i další druhy zeleniny, než již okoukanou klasiku 🙂

  28. Marcela says:

    Ahoj Flo,
    zeleninu peču nejmíň třikrát do měsíce. Včera jsem s ní plnila pirohy. Bezvadná večeře, zbylo i na oběd. Díky za inspirace 🙂 Marcela Ň.

  29. Ahoj Flo,pečenou zeleninu máme moc rádi,nikdy nezbude,jen lilku jsme nepřišli na chuť.Díky za tip-zkusím červenou řepu,tu jsem ještě takhle nepekla.

  30. Adéla says:

    Kolem pečené zeleniny chodím jako mlsný kocour už nějakou dobu. Tak jsi mě Flo dneska pošťouchla a já se konečně odhodlala. Pro začátek jsem zvolila nenásilnou variantu – brambory, dýně, cibule, rozmarýn a k tomu přírodní kuřecí plátek. Na dýních tenhle podzim docela ujíždím, taky díky tobě. Přítel se většinou tváří trochu nedůvěřivě, ale pak slupne všechno. =)

  31. JIrina says:

    Milá Florentýnko, mám ráda zeleninu i pokrmy z ni proto ti děkuji moc za inspiraci a hlavně za rady které jsou k nezaplacení děkuji

  32. Vlasta Krestova says:

    Florentýnko děkuji za další skvělé recepty na přípravu zeleniny. Vlasta

  33. Už se těším na zítřejší obídek.Bude kuřátko a pečená zelenina.Už to vidím na talíři.Děkuji Florentýnko za recepty.

  34. Renata says:

    Milá Flo, pečenou zeleninu zbožňuji. Při jedné preventivce mi lékař doporučil jíst více zeleniny, to aby šla váha trochu dolů. Vysvětlila jsem mu, že jím zeleninu hodně často a to samotnou. Dal mi nakonec za pravdu, že po snězeném pekáči zeleniny se opravdu zhubnout nedá. 🙂

  35. Renata says:

    Ještě můj oblíbený recept:
    asi 1 kg červené řepy očistíme a nakrájíme na kolečka (asi 3 mm tloušťka), osolíme, přidáme česnek nakrájený na plátky (podle chuti tak 7 stroužků), lžíce balsamikového octa a 4 lžíce olivového oleje. Promícháme a dáme na pekáč, přikryjeme a pečeme na 200°C cca hoďku i déle, až změkne. Vlažný lahůdka.

    1. Jiřina says:

      Tak to taky ráda vyzkouším. Řepy mám ještě na zahradě dost. Díky.

  36. Julianna says:

    ráda vyzkouším podle tebe mi se ,vždy zdála mňagavá a to bylo tou teplotou netušila jsem, že se může péct při tak vysoké ,vždy jsem si myslela,že se připálí děkuji za radu.

    1. Pokud ji budeš ke konci hlídat a občas promícháš, tak se ti nepřipálí. Obavy stranou.

  37. Renata says:

    Julianno, v rychlosti jsem nenapsala, ke konci je třeba se občas podívat, případně přidat trochu vody. Záleží jaká je řepa. Teplota pečení musí být vyšší, jak píše Flo.

  38. Pečenou zeleninu miluji a ještě se nám nestalo, že by kousek zbyl na další den :-). Z bylinek doporučuji použít jemně promnuté sušené šalvějové listy, jen tak se nespálí a zelenina krásně voní.

  39. Pečená zelenina je mnamozní,v létě k masíčku,v zimě v troubě jako příloha…

  40. Martina Křenková says:

    Florentýnko, opět prima počteníčko a skvělý typ, určitě zařadím do jídelníčku…

  41. Radši se zeptám – je důležité péct přikryté (v pekáčku) nebo na plechu odkryté? Fotka je z plechu, ale když už to má být ňamina, tak abych věděla přesně, díky!

    1. Samozřejmě odkryté. Kdyby se přikrývalo, zmínila bych to v postupu.

  42. Ahoj Flo, dostala jsi mě nejdřív jsem si myslela, že špatně čtu čekala jsem překvapení (recept na pečenou husu):)) ale i tak to dobře vypadá a zkusím

  43. Jiřina says:

    Pečenou zeleninu dělám často.Ta teplotou pečení je pro mě dobrá rada. Díky.

  44. Pečenou zeleninu mám moc ráda, už se na ní těším. Díky za dobré rady a recepty….

  45. Pěkný den nejsem vůbec na psaní ale pečenou zeleninu mám moc ráda děkuji za tip

  46. Milá Florentýnko, už jsem pekla několikrát podle tebe a je opravdu úžasná! Díky????

  47. Maruska says:

    Moje trouba neumi vypnout horkovzduch, tak to budu muset zkusit s nim, jen snizim preventivne teplotu na 200. Snad to vyjde, tepelne upravenou zeleninu mam tisickrat radsi nez syrovou a tohle vypada (opet) jako dobrota!

  48. Velký dík za podrobně popsaný a skvělý recept-konečně vím jak správně péct zeleninu!

  49. Kateřina says:

    Skvěle popsáno, opět děkuji za recept. Pečenou zeleninu máme rádi, jen jsem nevěděla, že potřebuje prostor a tolik stupňů. A už vůbec jsem nevěděla, že mohu použít i jarní druhy. Teď jsme dojedli, největší představitelný pekáč, který se vejde do trouby…nezbylo ani sousto… a takhle to dopadne vždycky, i když podle receptu je úúúžasnáá! Tím pádem nemohu doporučit s čím jiným si tu dobrotu dát. Nakombinovala jsem mrkev, petržel, cibuli, česnek, brambory, bílou papriku, kmín, tymián suš., 3 lžíce oleje slunečn. a lžíci balzamika. Příloha včerejší Tradiční hrachová polévka podle receptů výše, ze které dnes byla kaše:-)) Kačka

  50. Tak opékat ředkvičky by mě až dosud nenapadlo, ale je to taková dobrota, že ti moc děkuji za tento recept.

  51. Přesně tak, ředkvičky mě nikdy nenapadly. Co nejdřív to vyzkouším

  52. Milá Florentýnko (úžasné jméno ) už zdaleka nejsem dcera která by se učila vařit. Naopak jsem babička 70+ a vařím moc dobře, jak soudí jiní. Ale mojí svíčkovou, husu, nebo jinou klasiku si rodina dá s chutí jednou za čas a jinak se stravují rozumně a tedy moderně. Na tvůj recept na pečenou zeleninu jsem narazila náhodou a teď si čtu a čtu další recepty. Tak moc děkuji za všelijaké inspirace na současnou kuchyni. A hlavně za styl který užíváš a dobrou češtinu. Jak vidíš člověk se pořád může učit. Jak od svých dětí tak od jiných mladých lidí. Přeju ti hodně štěstí a úspěchů ?Janysa

  53. Jirka K. says:

    No u nás je dost naivní očekávat, že zbyde na později. Pečená zelenina rozhodně néé. Tak maximálně zakrvácená vidlička a pobodané děti po bitce o poslední kousky.

  54. Vojtěch Bernovský says:

    Milá Flo! Vlastně nechápu, že jsem tenhle recept (pardon – tyhle skvělé recepty!) neobjevil už dřív! Ale jako kuchařský nováček mám tendenci vařit spíš to, co už bylo vyzkoušeno…
    Nicméně za rohem našeho bytu je denní trh se spoustou zeleniny, takže zřejmě začnu pěkně popořádku! Navíc potřebujeme s přítelem po zimě mírně zhubnout…:-)))) Díky!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close