Domácí máslo se vzhledem k cenám másla a jeho nedostatku v obchodech stalo poslední dobou velkým tématem. Pokud si chcete na výrobu másla udělat vlastní názor a případně si ho vyzkoušet, mám pro vás kompletní návod se všemi výhodami a nevýhodami, které ho doprovázejí.
Odpovím vám na tři hlavní otázky:
Jak se domácí máslo dělá?
Vyplatí se finančně?
Je domácí máslo chuťově lepší než kupované?
Z čeho se dělá domácí máslo
Vzpomínáte si na hlášku našich maminek a babiček, která se pronášela při šlehání šlehačky? Zněla asi takhle: Hlavně mi z toho neudělej máslo!
A v tom je celé tajemství. Stačí šlehačku šlehat tak dlouho, až zhoustne, zhrudkovatí a srazí se, nebo se vlastně spíš oddělí mléčný tuk od podmáslí. Z hrudek tuku, které zůstanou v nádobě, stačí scedit podmáslí a vytvořit pěkný bochníček másla. Žádná další surovina než smetana ke šlehání není na výrobu másla potřeba.
Při výrobě másla se vždycky vychází z vysokotučné smetany, jako je například ta na šlehání s tučností kolem 31-33 procent, v průmyslových podmínkách se však její tučnost pohybuje až kolem 40 %. Tahle smetana může být i zakysaná – pak má máslo jemně kyselou příchuť.
K nákupu smetany vám dám jednu důležitou radu. Mnoho značek smetan ke šlehání je stabilizovaných, na obalu je napsáno, že výrobek obsahuje karagenan. Případně najdete aspoň slůvko stabilizováno. Taková smetana se přešlehá na máslo podstatně hůř, než smetana nestabilizovaná. Stabilizátor bude oddalovat okamžik, kdy to nadýcháná šlehačková hmota vzdá a zhroutí se na máslo.
Já momentálně používám čerstvou pasterizovanou smetanu Bohemilk, u té jediné jsem stabilizátory neobjevila, na rozdíl třeba od značky Kunín, Madeta nebo Milkin.
Domácí máslo krok za krokem
Máte smetanu? Připravte si mísu, hrnec nebo jinou vhodnou nádobu, šlehač, cedník, misku na podmáslí a houbičku na utření pracovní plochy poseté kapičkami smetany. Jedincům s robotem se třeba i podaří udržet si čistou kuchyni. A jestli vám vadí mastné ruce, přidejte ještě slušivé mikrotenové rukavičky, budeme sahat na máslo. Hotovo? Pusťte stopky, jedeme.
Smetanu na šlehání nalijte do robotu, mísy, či hrnce. Šlehejte, šlehejte, šlehejte. Až budete mít polotekutou šlehačku, nezastavujte. Šlehačka v téhle fázi našlehání se hodí jako součást krémů a náplní.
Za chvíli přejdete z měkké šlehačky na hustou, tuhou. Taková by se hodila třeba na zmrzlinový pohár.
Přesto šlehejte dál. Až se vám hmota pod metlami začne skládat do těžkých barokních křivek máslového krému, ještě pokračujte. Pak najednou přijde změna. Dřívější šlehačka začne ztrácet bílou barvu i jednolitý vzhled a začne vytvářet tužší nažloutlé hrudky v do té doby celistvé hmotě.
Tady zvolněte, přichází finále. Nebojte se, nečekají vás dvě vteřiny, které musíte zachytit, abyste neměli kuchyni vymalovanou podmáslím. Dostanete dost času uvědomit si, co se tu děje. Ale vážně uberte plyn. Během chvilky se máslo oddělí od podmáslí a v nádobě to začne hlasitě žbluňkat.
Teď už šleháte kousíčky tuku plovoucí v mléce. Když vypnete šlehač, zjistíte, že je načase scedit podmáslí přes cedník do menší misky. Ještě než to uděláte – teď je ta správná chvíle na rukavice, pokud je hodláte použít.
Z rodícího se másla zároveň v cedníku vymačkejte co nejvíc podmáslí. Je to jako hníst měkkou, poddajnou plastelínu, taková dospělácká radost v kuchyni, řekla bych. Z původní smetany na šlehání tvoří podmáslí kolem 60 procent, takže z litru smenaty dostanete 600 ml báječného podmáslí. U nás z něj frčí kakao.
Vypláchněte si mísu, kde jste máslo šlehali, co nejstudenější vodou. Příště si možná předem vychladíte vodu s několika kostkami ledu, ale není to nezbytné. Máslo ponořte do studené vody a prohněťte ho v ní. Voda se mléčně zakalí, což je známka, že se do ní uvolnila část podmáslí uvězněného v másle. Vodu vylejte, dejte si do misky novou, a celé to opakujte třikrát nebo čtyřikrát, až voda zůstává čistá a máslo je tak v podstatě zbavené volného podmáslí.
Pokud se ptáte, zda je tohle proplachování nezbytné, pak vězte, že ano a že hodně. Nepropláchnuté a neprohnětené máslo se jednak rychle kazí, a jednak je jeho konzistence po zatuhnutí v lednici nedobrá. Lístkuje, trhá se, divně se natírá, není to žádná radost.
Zbývá naposledy vymačkat vodu z másla a máte hotovo. Zastavte stopky; víc než deset minut to celé zřejmě netrvalo.
Chcete-li vyrobit ochucené máslo, udělejte to v téhle fázi, dokud je tvárné a měkké. Můžete ho prohníst s česnekem, jemnou solí, kořením nebo bylinkami podle vlastního výběru. Tak jako tak nakonec nevzhlednou hroudu másla uložte do máselničky nebo zabalte do folie, uložte do ledničky a podle potřeby užívejte.
Kolik stojí domácí máslo
Pro snadnost výpočtu vyjdu z 1 litru smetany ke šlehání. Ve velkoobchodě momentálně stojí pohodlné litrové balení kolem 100 Kč. V maloobchodní síti je třeba nasbírat několik kelímků po 200 g, které stojí někde v rozmezí od 15 do 23 korun za kus. 200 g sice není totéž co 200 ml, ale vcelku se to blíží. Takže i při nejlepší vůli a při výhodné akci pořídíte v obchodě litr šlehačky minimálně za 75 Kč.
Z litru přešlehané šlehačky scedíte kolem 600 ml podmáslí. Hrudka másla, která při této akci vznikne, váží kolem 350 g.
Jinými slovy je to 350 g domácího másla za 75-100 Kč. Při přepočtu na kostku másla se známou matematickou fintou zvaná trojčlenka dostaneme na cenu 53 – 71 Kč. Čili na částku, která je zatím vyšší než cena másla v obchodě, pokud má člověk štěstí a je u regálu včas.
Jelikož jsem k tomu vůbec nepočítala spotřebu elektrické energie, vody a těch pár minut času, co domácí výroba másla stojí, můžu s jasnou myslí odpovědět: Doma se vyrábět máslo nevyplatí.
Má domácí máslo nějaké výhody oproti kupovanému?
Pokud jsem vám předchozím odstavcem vstříkla příliš mnoho pesimismu do žil, pokusím se to teď razantně napravit.
V Hamletovi se tvrdí, že je cosi shnilého ve státě dánském.
Ale ono je cosi shnilého i v království českém a jeho chladicích pultech.
Už několik let se trápím tím, že kupované máslo až na občasné náhodné výjimky vůbec nechutná dobře. Lepí se na pusu, zůstává po něm pachuť, snadno se maže na pečivo hned po vyjmutí z lednice, zatímco za mých mladých let se vychlazené máslo dalo sotva ukrojit, natož ihned roztírat. Takový malý fyzikálně-chemický zázrak, chtělo by se mi říct. Mléčný tuk je po vytažení z lednice prostě tvrdý a tuhý a potřebuje vytemperovat na pokojovou teplotu, aby se stal poddajným. Ne jako margarín, který je tvárný, kdykoli si vzpomenete.
Chvíli jsem si dávala pozor na to, co se píše na obalech másla. A je to poměrně zajímavé čtení.
To nejlepší máslo se smí na obalu nazývat čerstvé máslo. Je to máslo označené datem spotřeby a není starší než 20 dní od výroby. Poslední dobou dělala toto máslo jen Poděbradská mlékárna, vždycky bývalo vyprodané jako první a pro mě bylo máslem první volby, pokud už jsem nějaké kupovala. Ale dnes se v podstatě sehnat nedá a i kdyby nevládla máslová hysterie, je čím dál méně běžné.
Všechny ostatní výrobky označené jen slovem máslo, případně slovem máslo s jakýmkoli jiným dodatkem, například farmářské máslo, selské máslo, jihočeské máslo, nedělní máslo, horácké máslo, stolní máslo, už podmínku čerstvosti splňovat nemusí a místo data spotřeby mají minimální trvanlivost. Tyhle druhy másla dost často pochází ze zásob strategicky a dlouhodobě uložených v mrazáku, následně rozmražených, znovu prohnětených, v lepším případě kvůli lepší chuti částečně smíchaných s čerstvým máslem a teprve poté vypuštěných do prodejní sítě. Tato másla mají logicky horší chuť, mně na nich vadí i podivná mazlavost za nízkých teplot.
České provozy, pokud je mi známo, ještě před pár lety neměly tak pokročilé technologie, aby dokázaly do vyráběného másla vpravit a emulgovat starý, zmražený mléčný tuk. Ale už nějakou dobu se to dělá v Polsku, a taky v Německu a v Belgii. Ale kdo ví, možná už se i k nám stačily mezitím tyhle novinky do výroby másla přestěhovat.
Ovšem ze všeho nejvypečenější jsou takové výrobky, které pouze jako máslo vypadají, aniž by slovo máslo měly kdekoli na obalu. Známý příklad je třeba Jihočeské AB, využívající stejné grafické prvky na obalu jako Jihočeské máslo. Tyhle výrobky definici másla nesplňují ani omylem, buď mají méně mléčného tuku, než je pro máslo povinné, nebo dokonce mohou obsahovat i tuky rostlinné. Je logické, že takový výrobek pak pohromadě musí držet chemické emulgátory, aby z něj netekla voda, kterou je produkt doplněn na potřebný objem. Leckdy mohou ve výpisu látek ve složení následovat i aromata nebo barviva, aby se výrobek ještě víc tvářil jako máslo.
Teprve ve chvíli, kdy porovnáte chuť domácího másla s máslem kupovaným, ihned pochopíte, zda jeho příprava v domácích podmínkách za to stála.
Jakmile si dáte domácí máslo na jazyk, máslo se rozplyne a jeho chuť zmizí stejně rychle, jako se objeví. Je doslova lehoučké, voňavé a sladké a rozhodně vás nebude obtěžovat žádné vědomí osmdesátiprocentní tučnosti nebo tukem olepený vnitřek úst. Je to takový malý zázrak a zároveň návrat k tomu, co je dobré a původní a co bychom si měli brátit zuby nehty před tou částí potravinářského průmyslu, která se zvrhla špatným směrem.
Domácí máslo oproti kupovanému je chuťová výhra ve výši asi tak tisíc procent.
Každý si pak už musí rozhodnout sám za sebe, zda tenhle chuťový zisk převáží nad finančním hlediskem a 15 minutami práce. U nás doma rozhodně ano. Třikrát podtrženo. Domácí máslo je součástí naší lednice bez ohledu na máslovou krizi, která zuří za okny.
Já jen doufám, že se snad i výrobci másla vzpamatují, a dostaneme koupit opravdové máslo. Asi jsem bláhová, tak si jen povzdechnu…ach jo!
A to domácí určitě zkusím…kdysi se mi sem tam povedlo, když jsem přešlehala, a bylo to hodně rychle. Aspoň vnouček si pochutná, a já oblíznu…
Děkuju moc, že jste se nám věnovala i ve sváteční den.
Díky Flo! Už nějakou dobu si říkám, že bych to mohla zkusit. Ani ne tak kvůli ceně, ale kvůli chuti, to máš pravdu. Taky už jsem narazila na máslo, které nechávalo takový mastný film v puse, fuj.
Na dovolené jsem objevila slané máslo, hrozně mi chutnalo, ale u nás se prakticky nedá sehnat… nebo je neskutečně drahé. Neměla bys náhodou radu, kolik soli na litr šlehačky je tak akorát? Nebo je lepší se řídit vlastní chutí, bojím se, abych to nepřepískla.
A pak ještě jedna otázka… jak dlouho čerstvé máslo v lednici vydrží? Někde jsem četla, že domácí se kazí podstatně rychleji…
Ahoj Adélo, slané máslo prodávají zde http://www.iceland.cz/kontakt/prodejny/, cena se pohybovala cca stejně jako za kostku normálního másla. Nekupovala jsem ho, takže bohužel nemůžu potvrdit kvalitu, ale mají ho tam vždy:)
Adélo, já bych s tou solí byla opatrná, stačí jen lehce. Asi bych pro začátek nešla přes 1 gram na litr šlehačky, sůl přidávej až do hotového másla, a nejlépe sůl lupínkovou (více zde: jak solit). K trvanlivosti jsem psala v dalších komentářích.
Zdravim. Pred casem se dalo sehnat slane irske maslo Kerrygold , http://www.kerrygold.cz/vyrobky.html. V Praze ho mely i supermarkety Albert, dnes uz mozna jen hyper. Jelikoz uz tehdy bylo vyrazne drazsi nez obycejne maslo, nedivila bych se, kdyby z obchodu zmizelo. Loni na jare jsem koupila slane maslo i v Lidlu v ramci Britskeho tydne. Ten byl od te doby jiz vickrat, ale maslo v nem uz myslim nebylo. Jak uz nekdo psal, v soucasnosti se da sehnat v prodejnach Iceland. A pokud byste tam mela cestu, tak vyborne slane maslo i dobre slane margariny s maslem maji ve Svedsku. 😉
Šílenství okolo másla je neskutečné. Domácí už jsem dělala a dnes k snídani jsme si ho mazali na chleba :-). Chuťově je opravdu nesrovnatelné. Ráda se Vás zeptám na názor na „bio máslo“. Začínám dávat synovi máslo do příkrmů, tak se p máslo začínám zajímat víc než kdy jindy. Děkuji za další přínosný článek a přeji krásný sváteční den :-).
Lucie, bio máslo je z bio mléka/bio smetany, tedy prosté některých vlivů prostředí a krmiv, určitě je to dobrá volba.
Ahoj,diky za recept na opravdove a nesizene maslo.Zkusim to.Nekolikrat jsem si koupila maslo na trhu a melo uplne jinou chut nez to z obchodu.Tucne a smetanove.Vsem doporucuji to zkusit udelat.Preji hezky den.Irena
Dobre chutnalo i maslo z litovelske mlekarny, co se prodava v prodejnach La Formaggeria.
Děkuji za krásné počtení o chuti másla,určitě vyzkouším.
Dělám podle Vás pečenou zeleninu a ty krémové polévky jsem si oblíbila nejvíc.Recept na ně jsem předala dceři a kamarádkám a mají velký úspěch.
Těším se na další čtvrtek.
Jarmila Antošová.
Ahoj Flo, dekuji za hezky clanek v tento svatecni den. Uz jsem nekolikrat premyslela,ze ho zkusim sama udelat. Jen dotaz, jak dlouho domaci maslo vydrzi v lednici? Dekuji. Pavlina
Pavlíno, zhruba týden, více k tomu v dalších komentářích.
I já se s díky za tvoje rady, připojuji se stejným přáním. Ještě před pár roky fungovala mlékárna v Příšovicích. Měla hned vedle svoji malou firemní prodejnu a v ní jsem kupovala, kromě sýrů, máslo. Příšovické máslo. MÁSLO, které mohlo chutí konkurovat máslu Jihočeskému, ba co víc, chutí ho i předčilo. Pak najednou prodejnu zavřeli, mlékárnu zrušili. Místní lidé a lidé z blízkého okolí ztratili práci a my svoji pochoutku, neboť co chutnějšího, než čerstvý, ještě teplý a dobře propečený chléb a k němu dobré MÁSLO.
Přidávám se ke smutku za Příšovickou mlékárnu, kupovala jsem v malé prodejně jejich vynikající sýry… Třeba eidam s dýňovými semínky, který jsem nikde jinde neviděla. Maminka na ně kdysi narazila dokonce v Kauflandu a hned se dívala, co je to za výrobce, jak jí ty sýry chutnaly.
Ahoj Flo, krasny clanok, dakujem :-* Na vyrobu domaceho masla sa chystam uz dlho ale na Slovensku sa mi este nepodarilo objavit slahacku bez karagenanu. V tomto bode som zatial s vyrobou domaceho masla skoncila ale nevzdavam to, hladam dalej. Ak by nahodou niekto vedel poradit konkretnu znacku a konkretny obchod, budem vdacna.
Zbieranie slahacky z kupeneho domaceho mlieka som zavrhla, kedze spotreba mlieka u nas doma nie je taka vysoka…hoci…mozno tomu predsa len dam sancu – ak z mlieka spravim domaci tvaroh a jogurty, ten zvysok snad stihneme vypit bez ujmy na mlieku. Robite to niekto takto?
Zelam krasny sviatocny den 🙂 🙂 🙂
Ahoj Lucia,
aj u nás na Slovensku sa dá (asi zázrakom 🙂 kúpiť aj smotana bez stabilizátorov. Jednu vyrába Tami Nitra. Je to 250 ml červenobiely kelímok. Ja ju zvyčajne kupujem u nás v Tescu. Je taká ako bývala kedysi – pod viečkom sa zvykne vyzrážať viac tuku a veľmi dobre sa šľahá. Druhú dostať v Lidli – smotana na šľahanie 33 % v 250 ml červenom tetrapaku. Túto kupujem pomenej, nechodím tak často do Lidla. Naposledy v nej žiadne stabilizátory neboli, treba si overiť či nezmenili zloženie.
Já kupuju 33% šlehačku značky Pilos v Lidlu. Je pasterizovaná, o stabilizátorech na obalu ani zmínka. Jen nevím, jestli máte Lidl na Slovensku.
Luci, myslím, že odpověď už máš v dalších komentářích 🙂
Díky za krásný článek!
Moje poslední zkušenost s domácím máslem, ještě jedna verze ekonomiky výroby 🙂 :
Koupím 10l mléka v kravíně (15Kč/l). Protože jsem špatná sběračka smetany, posbírám necelý litr a udělám z toho cca 250g másla. Máslo je bio (kravín má certifikát) a je výborné, nicméně drahé je taky dost :). Nám to nevadí, protože mléko kupujeme tak jako tak a smetanu nějak využít musíme.
Další varianta je domácí mléko od chovatele, kde platím 10Kč/l a je nyní mimořádně tučné, protože kráva je krátce po otelení.
Pořád by to ale chtělo tu odstředivku 🙂
Ještě jsem četla, že pokud smetanu zaočkuji smetanovým zákysem a nechám zkysnout, máslo je lepší a je i vyšší výtěžnost. To jsem ale ještě nezkoušela.
Čerstvé máslo v obchodě – u nás v obchodech s názvem Polabské – jsem opravdu velmi dlouho neviděla. Škoda.
Snad se máslo zas nějak vzpamatuje.
Hezký den všem, máslu zdar!
PS: Někdy kupujeme máslo v zahraničí – Německu nebo Polsku. V Polsku mají taky několik typů, kupujeme to nejdražší, co i vypadá nejlépe. Má nějaké označení, docela by mě zajímalo, jestli to náhodou neznačí to čerstvé máslo (dle obalu i obrázků by to tomu nasvědčovalo). Škoda, že neumím Polsky, zkusím si to ale nastudovat i tak.
A taky tam kupujeme přepuštěné máslo, které tam mají naprosto běžně a já nechápu, proč se to neprodává i u nás.
Dobrý den,
přepuštěné máslo (ghí) můžete kupovat tady: http://ceskeghicko.cz/kategorie-produktu/ghicko-natural/
Když vezmu v úvahu cenu kupovaného přepuštěného másla a fakt, že jednoduchá domácí výroba trvá asi čtvrt hodiny, nemyslím, že se nákup vyplatí ( neznám tedy polské ceny, ty české mi přijdou dost přepálené).
Míšo, bezvadný ekonomický rozbor, díky!
….. jak nejdele vydrzi nevim, protoze vzdycky zmizi tak rychle, ze se zkazit nestihne. Ale ja jsem asi divna, protoze jej spolu s domacim sadlem pouzivam i na vareni a na peceni…….ale z vlastni zkusenosti vim, ze i kdyz se necha jen na chleba ci housticky tak se zkazit nestihne!!!!
:-)))
Ahoj Flo,poslední dobou se na netu roztrhnul pytel s nejrůznějšími recepty na domácí máslo.Nikdy jsem ale neměla chuť výrobu zkusit,až dnes.Bylo jasné,že se po spočítání nákladů domácí výroba nevyplatí,ale potřebovala jsem slyšet názor někoho,kdo mi řekne,jaká je chuť.Zase jsi nám to krásně popsala,rozebrala a podle Tvého receptu se do výroby určitě pustím.Úplně se mi začaly sbíhat sliny na domácí chlebíček s domácím bylinkovým máslem. Díky a přeju krásný sváteční den. Zdena
Díky za hezké povídání, Flo. Dělala jsem domácí máslo 2x a je fakt vynikající. Výroba zabere chviličku, proto dělám vždy jen ze dvou šlehaček a mám záruku čerstvosti. Jen malou vychytávku: do cedníku si vložím gázu (role v lékárně za 80 Kč a používám ji při výrobě domácích šťáv z rybízu, malin apod – vydrží tak 5 let), naleju máslo, zatočím a podmáslí krásně vyteče.
Hezký sváteční den
dobrý tip s gázou, já mám zatím zásobu látkových plen vyřazených po synovi, mám je nastříhané na 4 kusy, vždy po použití vyhodím, tak až dojdu, jdu pro gázu 🙂 taky používám na domácí šťávy, bylinkové sirupy, apod.
Paráda, díky za skvělé doplnění, Evi.
Domácí máslo asi zatím zkoušet nebudu (snad jen nárazově, když budu vědět, že ho spotřebujeme). Každopádně připojím tip na šlehačku bez karenganu – privátní značka Globusu.
Díky, to se vždycky hodí vědět 🙂
Milá Flo, díky za parádní článek! Už jsem párkrát přešlehala šlehačku a to že mám máslo mi došlo rychle 🙂 Bohužel jsem netušila, že následující krok, vymývání v ledové vodě je to kouzlo! Ono totiž to máslo bylo „divné“. Díky také za zmínku o „stabilizováno“, do teď jsem moc netušila co to vlastně znamená.
Ahoj Flo, po delší době přidávám komentář. Domácí máslo si vyrábím již několik let a nedám na něj dopustit. Z takového másla dělám i GHI máslo, které nemá v mé kuchyni konkurenci. Chce to jen trochu trpělivosti, ale výsledek je skvělý!!! Určitě Tě mnohé hospodyňky za Tvúj podrobný recept pochválí a vyzkouší. Hezký zbytek svátečního – u nás na Moravě slunečného dne.
Diky moc za clanek! Maslo urcite zkusim! 🙂 jen by me zajimalo jak dlouho takovy domaci maslo vydzi 🙂
než ho “ spapáš „
Lucie, maximálně týden. Blíž k tomu píšu dál v komentářích.
Děkuji, milá Flo, za tento článek. I když cena másla poslední dobou letí vzhůru, mnohem víc mě znepokojuje kvalita toho, co lze v našich obchodech jako máslo koupit. Přesně, jak píšete, měkké hned po vytažení z lednice, divná pachuť a potí vodu. Hned v sobotu koupím šlehačku a pustím se do másla vlastního.
V kuchyni je máslo nenahraditelné. Na vaření, na pečení, na brambory na loupačku a čerstvý chléb.
Krásný den!
Máslo určitě vyzkouším. Děkuji za recept.
Milá Florentýno, smetanu už mám koupenou a až bude zvládnutá další várka hub, na které se teď vyplatí jít spíš s nůšemi a kosou /aspoň lze podarovat ty, kteří do lesa nemůžou/, dám se do toho.
Kupuju jen smetanu Moravia 250 ml 33% za 20 Kč, např. v Bille nebo v Normě, nikdy mě nezklamala a cena je fakt dobrá. Loni bývala v Bille občas v akci za 11,90. Já recept na máslo už mám, ale je to jen recept. Tvoje recepty, to je poezie kuchyně a k tomu vyčerpávající informace a to já ráda. Moje babička a teta kdysi říkávaly o jídlech, které vařily: víme, co jsme do toho daly. A já se tím taky řídím.
Přeju ti hezký zbytek týdne a velké díky za to co děláš.
Děkuju!
Ahoj všichni. Tak nevím,vyplatí, nevyplatí v každém případě je domácí máslo asi kvalitnělší.Koukám ,že reagují na máslo jenom ženy,mužet to nezajímá .Máslo použivají všichni je samozřejmá věc a proto se divím, že muži k tomu nemají co říct.Ještě ke kvalitě másla.Byl jsem na lovu ryb v Norsku a koupil jsem máslo s příchutí soli (prodává se od malého množství až po 1 Kg.Musím říct,že jsem nic lepšího nejedl.Domů jsem dovezl 1kus a žena byla unešená z toho jaj jí chutnalo.Prostě si dávají na výrobě másla záležet.Mějte se krásně.
Domácí máslo a šlehačka …mňam….vzpomínka na dětství ..domácí chleba s domácím máslem a medem dobroda
Díky za aktuální článek. Jsem také máslová a nikdo mne nepřesvědčí o tom, že margaríny jsou lepší. Naše babičky je používaly jen ve stavu nouze, např. v období války a lístkového hospodářství. Snad se nedostaneme do situace, kdy opravdové máslo bude jen pro horních deset…. Pamatuji i dobu, kdy bylo máslo krájeno z obří kostky a prodávalo se ve dvou jakostech. Jedničku jsme používali na přímý konzum, za studena. A dvojku do vaření. Byla jsem dítě a tak dodnes nevím, v čem byl rozdíl. A ještě na závěr: Viděla jste některá reklamu na máslo? Ne? Ale ono ji přece NEPOTŘEBUJE.
Leni, dobrý postřeh s tou reklamou 🙂
Rozdíl mezi jedničkou a dvojkou máslem je popsán níže v komentářích.
Ahoj všem. Dnes peču větší dort, na přání máslový krém , nehezky se prodraží.
Ahoj Florentyno,
díky e-mailovemu klubu se ke mně dostal tento tvůj článek, za který jsem moc ráda. Hned jsem běžela do lednice, abych zjistila, jestli tam mám fakt máslo, nebo jen cosi ve stříbrném kabátku. A je tamto fakt máslo. Ufff 🙂 Každopádně mě zajímá chuťový rozdíl mezi kupovaným a domácím, takže co nevidět vyzkouším tvůj postup.
Já kupuju čerstvé máslo v prodejně Formaggeria. Jmenuje se opravdu ČERSTVÉ máslo, je z litovelské mlékárny (té, co vyrábí i sýr Gran Moravia) a je krájené, zabalené jen v potravinové fólii. Minulý týden stálo 62,50 za čtvrt kila, Nám doma moc chutná, mám i rezervu v mrazáku na pečení. Domácí máslo jsem zatím neochutnala, ale pro porovnání bych to mohla zkusit.
PS: Margaríny mi nesmí přes práh, chuť a kvalitu másla a sádla nic nenahradí.
Ahoj Florentýnko,a vy ostatní. Až jsem překvapená,že dnes,ač ve svátek, je tu od Tebe počteníčko. Myslela jsem si,že také svátkuješ. Máme v rodině dva Václavy,tak jsem si k počítači sedla až po poledni. Zrovna budu dělat chuťovky a do krému použiji máslo. Tak to doma udělané již nestihnu,ale určitě domácí máslo brzo udělám. Je to lákavé téma.
Zdravím Tě a přeji hezké odpoledne. U nás je jen mírně ,tedy mírně slunečno ,ale jinak den poklidný, takový barevný začínající podzim. Alča
Čerstvé máslo Poděbrady se určitě sehnat dá, já ho kupuji běžně, ale je pravda, že nakupuji většinou online (rohlik.cz, kosik.cz), tak nemám přehled, jestli ho běžně mají i v supermarketech. Takto online se dá koupit i máslo Gran Moravia, co tu někdo zmiňoval v komentářích, stejně jako přepuštěné máslo (myslím, že je teď „in“ tomu říkat ghí, ale je to to samé), to jsem začala používat nedávno a na smažení/opékání je fakt bezvadné.
Stejně jako ostatní bych se ráda zeptala, jak dlouho domácí máslo vydrží v lednici – je to srovnatelné s kupovaným čerstvým máslem, tj. aspoň pár týdnů?
Kláro, domácí máslo má životnost do jednoho týdne. Je to proto, že v domácích podmínkách není možné ho tak dokonale zbavit zbývajícího podmáslí, které se začne kazit jako první.
Tak teda já dost nesouhlasím. Výroba domácího másla z v obchodě koupené šlehačky neekomická hloupost, která má smysl jen v případě, že omylem přešlehám šlehačku, pak ano, raději z užitkuji než vyleji. Nebo když chci dětem ukázat jak se co dělá. Jinak podle všech testů včetně těch opravdu objektivních D-test vychází kvalita másla z mlékáren velmi dobře.
Jinak nejrychleji se teda ž jedné koupené šlehačky máslo vyrobí v klasickém ručním pístovem šlehači. Je to logické, protože, máslo se nešlehá máslo se tluče.
Jsi Chytrá . . je to tak – nechtěl jsem do toho cancat,ale máslo se opravdu “ stlouká “ zd. ad
Jani, D-test ale není zcela objektivní, nezlobte se. Stačí se někdy podívat, co se s čím porovnává. Kvalita másla z mlékáren bude vycházet vždy dobře, jestliže jsou dodrženy všechny předpisy technologie výroby. Pokud se ale i vítěz testu krásně maže hned po vytažení z lednice, je někde něco špatně, protože čerstvé máslo tohle prostě udělat nemůže. Nepřesvědčila mě ani kvalita másla prodávaného na váhu třeba na farmářských trzích. Stačí si dát vedle sebe dva vzorky, jeden kupovaný (ten nejlepší) a jeden domácí, a rozdíl je patrný na první ochutnání. V tom případě tedy nelze ani srovnávat cenu, pokud je každé máslo z jiné kvalitativní kategorie.
Díky za postřeh s tím tlučením. Samozřejmě není problém nalít šlehačku do uzavíratelné lahve a třepat s ní tak dlouho, až se z ní utluče máslo. Šlehač však ve finále udělá stejný efekt, v závěrečné fázi, kdy se šlehačka srazí, i v něm dochází k stloukání, neboť o nějakém vhánění vzduchu do šlehačky už nemůže být ani řeč.
Já teda nevím jaké máslo kupujete, ale ještě se mi nestalo, abych ho mohl hned po vytažení z lednice lehce namazat. Krajim ho na tenké plátky a položím ho na pečivo. Určitě je výroba domácího másla neekonomicka.
Ahoj Flo,
díky za postup na výrobu domácího másla. Určitě to zkusím, dělávala jsem i domácí mazací sýr. Teď na to nemám tolik času. Jinak co se týká ceny másel, to cenový šílenství nechápu. Vždyť přece nemůže být výroba nejen na farmách tak drahá, když výkupní cena mléka je kolem 6 – 7,- Kč.
Moc děkuji, Florentýnko, určitě vyzkouším a už se na to skutečné máslo moc těším :-)Mimochodem, matematiku v sobě nezapřeš, musela jsem se usmát nad trojčlenkou 🙂
Srdečně zdravím a přeji krásné dny!!
Milá Florentýno,
tohle bylo naprosto úžasné, vlídné čtení. Díky. Připomněla jsi mi zážitek z dětství u babičky, kdy se mi opravdu podařilo přešlehat šlehačku na máslo. Teď to zkusím naprosto záměrně, jen co se mi podaří koupit slušnou smetanu.
Taky děkuji za tento recept všechny si od tebe ukládám, moc mi pomáhají umíš to velmi dobře popsat, jsem rád, že jsem tady toho součástí
Milá Flo, díky za radu. Ale je to řešení situace, která kolem másla nastala? Jak dlouho to bude ještě trvat, než se kvalita i ostatních potravin zlepší …
Ivo, dokud si to necháme líbit a nebudeme hledat kvalitní alternativy, byť za cenu domácí výroby, tak se to nezlepší, protože tak funguje trh.
Hezky napsáno,když jsme měli krávu tak jsme stloukali máslo ještě v dřevěné máselnici,ted ji mají lidé jako dekoraci na chalupách.Máslo bylo ůplné jiné chuti a podmáslí ještě s malými hrudkami másla balada.Pozdravuji,vše máte srozumitelně napsáno.
já se minulý týden konečně rozhoupala, z mlíka, co máme přímo z kravína, jsme začala sbírat smetanu (nechtělo se mi to dřív přelívat z lahví do hrnce a zpátky;)
z pěti litrů mlíka mám asi 150g másla, to všechno za cenu jedné kostky z obchodu. tescoma teď vyrábí legrační čtvrtlitrovou máselničku, funguje výborně (utlučeno během dvou minut). takže až si začněm vyrábět máslo doma, poklesne poptávka a následně ceny, ne? teda takhle to říkali ve škole…
Andulko, tak to je ještě vyšší level, než popisuju v článku, jsi borec.
Domácí máslo určitě zkoušet budu, ale až si pořídím nový robot. Ruční šlehač, co mám doma, by mi už při „tlučení“ másla asi vyhořel 😀
Zatím, pokud to regál dovolí, kupuji Poděbradské čerstvé máslo. Kupuji ho ze zvyku a nostalgie, protože je to první máslo, co si z dětství pamatuju (a to už je skoro 40 let!).
V Praze se koupit dá dobře, ale kostka stojí 65 Kč, takže oproti domácímu cenově žádný rozdíl 😉
Milá Florentýnko moc děkuji za příspěvek o výrobě másla akor ted když je ted tak drahé určitě ho vyzkouším
Já jsem domácí máslo ještě nezkoušela – ale určitě brzy zkusím. Jen malá poznámka – Flo píše, že cena 53-71 kč za kostku másla je zatím víc než v obchodě – nevím jak kde, ale u nás už není delší dobu máslo pod 60 kč. Takže o finanční nevýhodě nemůže být skoro řeč. Hlavně koupit tedy dobrou šlehačku a jdu na to. Čerstvý rohlík a čerstvé máslo..mňam.
Florentýnko, děkuji za krásný článek. Také už máslo dělám z Moravie 250 ml 33% za 17-20 Kč(Penny) a dětem moc chutnalo, tak jsem vůbec neřešila, jak dlouho vydrží do týdne byla kostka pryč 🙂 snad se trh s máslem brzy srovná …
Zrovna tak přemýšlím o tom, jak se časy mění. Někdy na začátku 60. let se z másla a mléka doma dělala nedostatková šlehačka, a teď se ze šlehačky dělá máslo ….. !!!
🙂
ZDRAVÍM VŠECHNY NÁVŠTĚVNÍKY KRÁSNÉHO SVÁTEČNÍHO POČTENÍČKA,DOMÁCÍ MÁSLO DĚLÁM.OD ,MÉHO, MALA JSME HO DĚLALI.NEDÁ SE TO SROVNAT S KUPOVANÝM.NAUČILA JSEM SE TO OD BABIČKY.U NÁS DOMA JSME CHOVALY KRAVKY A TAK TO BYLO SNADNÉ UDĚLAT MÁSLO.NAMAZAT SI DOMÁCÍ CHLÉB MÁSLEM KTERÉ SI UDĚLÁŠ SAMA JE ÚŽASNÉ,NO A KDYŽ JEŠTĚ PŘIDÁŠ MED NEDÁ SE TA CHUŤ ANI POPSAT.TAK SI VŠICHNI UŽÍVEJTE POSLEDNÍ KRÁSNÉ DNY JITKA A DĚDA
máslo si doma dělám už delší dobu,je fakt chutnější,než kupované,slané máslo si vozím z Německa…mají dost výběr.
Převařené máslo,neboli ghí dělala moje máma pořád,dá se na něm smažit,nepřepaluje se jako čerstvé máslo,je vynikající na nové brambory atd…dělám si ho doma taky…to mám právě na vaření…
Nevím kdo se ptal na rozdíl v máslech dřív za našeho mládí..1 máslo bylo máslo čerstvé a 2 v té kostce, co se krájelo byly vojenské zásoby zamražené..toto máslo se většinou kupovalo na vaření, pečení…ale bylo stejně dobré jako ta 1 ,jenom holt z mrazáku.Ale byl o něj velkej zájem,někdy jsme pomalu ještě nedokrájeli kostku a už byla rozebraná.Lidi nám to brali pod rukama.Ono toto máslo 2 nebylo pořád,jen občas.Krásný svátečný den přeji….
Milá Flo
Jak už tu někdo psal, mám taky v rodině několik Václavů a dalšího na cestě, takže se na net dostávám až teď.
Domácí máslo určitě vyzkouším, už se na to stejně chvíli chystám. Že se nevyplatí finančně je mi celkem jedno, protože spousta doma dělaných věcí vychází dráž než v obchodě. To vše ale vyvažuje výsledek, hřejivý pocit z toho, že jsem pro rodinu mohla připravit něco lepšího, zdravějšího a posléze pochvala od strávníků.
Jani, to je moc krásně řečeno. Díky.
Milá Florentýnko, moc děkuji za sváteční počtení a za máslový recept! Vypadá to jednoduše a lákavě, určitě vyzkouším, protože bez opravdového másla si vaření, pečení i pochutnávání za studena neumím představit!????????????
No mě si nalákala a pustím se do výroby .
Já jsem se naposledy nachytala na Rodinné 82% 🙁
http://www.ferpotravina.cz/margarin/rodinne-82
Ahoj Flo, moc hezký článek a vysvětlení proč si udělat domácí máslo. Dostala jsem na něj chuť a dnes se podívám po šlehačce. U nás je Billa tak nevím zda ji tam seženu, aby to byla ta pravá.
U nás na Slovensku svátek nemáme tak jsem šla koupit šlehačku 33% bohužel se stabilizátorem.Dnes jsem se hned s chuti pustila do šlehání, trvalo to sice dost dlouho ale radost převeliká.Jsem spokojená i s množstvím ani jsem to nečekala.Mějte všichni hezké pohodové dny.Jiřina
Do kalkulace, zda se výroba vyplatí, či ne, je ještě potřeba přičíst i cenu vzniklého podmáslí – a pak to vypadá hned líp, respektive fifty-fifty (s bonusem chuti u domácího výrobku navíc).
Ahoj Flo, mám radost, že šíříš tento recept mezi širší veřejnost. Já ve svém mládí vyrobila másla na metráky z naší smetany, kterou jsem znala od úplného prvopočátku, počínaje telátkem,jeho vychováním ve zdravou dojnici až po, většinou ruční, dojení voňavého mléka. Tyto krásné časy mi právě dnes připomněl manžel dovezením německého biomásla,které je přesně jako naše čerstvé máslíčko. Nejvíc si ho vychutnám na domácím chlebu. Co se týče návratnosti domácího másla, myslím, že kdo má poblíž mlékomat,smetanu z mléka sesbírá,ze zbylého mléka nadělá tvaroh, rozhodně je v plusu. Jen je to trochu náročnější na prostor v lednici.
Z ceny domácího másla by se mohla odečíst také cena podmáslí. I za něj v obchodě něco zaplatíš.
Lidičky,jdeme likvidovat mlékárenské zloděje!
Krásné vzpomínky, díky! Flo.
A ještě chci připomenout možnost zakoupení domácího másla na trzích,kde je kvalita a cena vyrovnaná.
Místní,čeští farmáři vás neokradou.
Florentynko, perfektni clanek, dekuji. A prosim, jaka je trvanlivost domaciho masla?
V lednici nejvýš týden, v mrazáku pár měsíců.
Tak jsem to zkusila. Smetana 33% tuku Pilos v čtvrthrané krabičce z lidlu, pasterovaná, bez stabilizátoru. Ze dvou se mi udělalo 182 g másla. Cena 19,90 Kč za jednu smetanu, při přepočtu na 25 9 g kostku másla 54,70 Kč. To jde. ????
Ahoj Flori 😀
Děkuji Ti za krásné máslové počteníčko a za další úžasný recept.
Dnes se musím také připojit a to kvůli máslu 1 a 2. Před mnoha lety jsem o prázdninách brigádničila v mlékárně ve výrobě másla, brigádnice byly na konci výrobní linky, kde z výrobníku už vylézaly zabalené kostky másla a bylo zapotřebí je brát po pěti a balit do balíčků po pětadvaceti. Když se nic nepokazilo, byla to jednička, když byla brigádnice nešikovná a máslo třeba pomačkala, nebo jí upadlo, dávalo se stranou a byla to dvojka – od té doby jsme doma kupovali klidně dvojku, protože to byla pouze pomačkaná jednička.
Aleno, díky za vzpomínkové doplnění. Máslo jednička a dvojka se v minulosti nelišilo jen tím, že dvojka mohla být jen potlučená, do druhé kategorie spadaly i výrobky, které by neodpovídaly dnešnímu významu čerstvé máslo. Tedy mohly obsahovat i starší tuk.
Milá Flo, díky za recept na máslo i za celý článek. Připomnělo mi to doby když jsem byla malá a měli jsme doma jednu kravičku a maminka občas dělala máslo v dřevěné máselnici. Určitě se do toho pustím! Těším se na Tvé další recepty. Občas zkusím i něco podle receptů na Fcb. Ahoj Ilona
Takže mám vyrobeno. Zatím je v lednici, ještě jsem neochutnala. Stálo mě 1000,- Ká. Odešel mě 30 let starý šlechač od Ety, takže jsem musela zakoupit na máslo nový. A rozhodně si koupím mísu na šlehání s víkem, protože kuchyň, i když jsem šlehala ve dřezu ,byla zralá na generální úklid. Brýle si musím dát do ultrazvukové čističky :-D. Ze tří šlehaček 250 g másla.
Lucie, to je teda dobrodružství! Nicméně z čistě ekonomického hlediska byl ten šlehač už dávno odepsaný a nový udělá radost, stejně tak jako čisté brýle, nebo ne? 🙂
Občas máslo dělám???? Neřeším cenu ale chuť. A lze si ho udělat kdykoliv. Jiřina
PS pro pekaře a pekařky – podmáslí z domácí výroby másla lze s úspěchem využít na zadělání domácího chleba :o)
Milá Florentýno, proklínám Tě do horoucích pekel. 🙂
Doteď jsem si maslo kupovala a byla sem s nim celkem spokojena. Vyrobit jsem ho zkusila kdysi, podle návodu z BistraFlorentýna, snad pred 10lety nebo tak. Tehdy jsem vyhodnotila chutovy prinos jako nevyznamy a dal si maslo kupovala. Az dodnes. Sla jsem kolem syrotéky, koupila jsem si par syru a zahledla v lednicce cerstve maslo. Pod vlivem ctvretcniho clanku jsem si ho koupila. Preju si, abych to byvala neudelala. Doma jsem ho ochutnala a porovnala ho s obchodnim. . To obchodni maslo ma skutecne chutovy ocas. Co budu delat! Bojim se, ze neni cesty zpet. Jestli nektery jidlo skutecne miluju a nevzdam se ho, je to chleba s maslem. A ted jsem zjistla, ze.muze byt lepsi. Domaci chleba, domaci maslo…. jestli to takhle pujde dal, budu si muset poridit pole a kravu… ach jo.
Zdravim 🙂
To se vůbec bát nemusíš, cesty zpět opravdu není 🙂
Pekny den,
Kdyz jsem byla mala,moje mama maslo nekupovala. Zdalo se ji drahe a zbytecne. Maslo jsme si uzivali u babicky na Morave. Mela zasadu,jidlo nesidit a hlavne si ho uzit. To byl zazitek pro nase jazycky,kdyz nam uvarila.
Ale zpatky maslu! V mem jidelnicku se maslo neobjevovalo,zvyk z detstvi. Az jsem poznala meho manzela. Jeho babicka a maminka maslo pri vareni pouzivaly. Babicka mela svuj patecni ritual. K veceri si s dedou davali cerstvy chleb,maslo,gothaj. Bylo skvele toho ritualu se zucastnit!!!
Ted uz mame taky doma svuj ritual . Sice ne kazdy patek,ale cerstvy chleb a maslo velka pochoutka. I moje dve deti maslo zaradilindo sveho jidelnicku a kuchyne. Doudam,ze i muj vnoucek si maslo oblibi.
Verim,ze nase prave maslo nikdy nezmizi z naseho jidelnicku,z nasi kuchyne.
A ja urcite domaci maslo vyzkousim!!!
Hana
Krásný den všem,
máslo dělám a je skvělé. Podmáslí jsem dala do buchet místo mléka. Byla to mňamka.
Tím jsem využila šlehačku na 100%.
Děkuji Florentýnko za krásné recepty podávané milou a vtipnou formou. Člověk má pocit, že je vaření s Tebou tančení po kuchyni :-)).
Lenka
Milá Flori, je báječné, že máš stále guráž a nenechávaš si všetky tie hity iba pre seba!
Posielam po dlhej dobe pozdrav zo Slovenska. Nech sa Ti darí! Eva
Zdravím, já koupila Pilos z Lidlu a to je také čerstvá pasterovaná smetana. Zítra se na to chystám, tak jsem zvědavá.
Flo,tak jsme taky zkouseli,dik za tip s tou stabilizovanou slehackou. Cetla jsem uz nejake navody predtim,ale o tomto tam nic nebylo. Nestabilizovana je i kauflandacka (necetla jsem vsechny komentare,tak nevim,zda to nekde v druhe pulce uz nekdo nepsal). Maslo je bezvadne. Taky tu nekomu dekuji za tip s gazou,slo to krasne. Mejte se bezvadne 🙂
Ahoj Flo!
Tak jsem právě stvořila své první máslo a výsledek je skvělý. Trvalo mi to trochu déle než popisuješ a po 20 minutách šlehání jsem začala propadat panice, ale výsledek se nakonec dostavil. Z 1 litru smetany mám 317g másla a bylo by ho více, kdybych neužírala šlehačku, kterou miluji. Sice jsem se musela jít převléknout, protože jsem při žbluňkání chránila mísu vlastním tělem, ale zase mám čistou kuchyni. Teď právě připravuji kvásek na chleba a těším se na večerní dobrotu. Podmáslí nechám zkysnout a udělám k němu celou rodinou milovaný náš krajový pokrm zvaný šmorn“ (obsahuje pouze brambory, hrubou mouku, sůl a sádlo, celé kouzlo spočívá v jeho přípravě).
Děkuji za skvěle popsaný postup.
Jana
Míla Jano, mohla byste přidat recept na Vámi zmiňovaný šmorn? Jinak, mílá Flo díky. Máslo jsem dnes udělala -rodina chvali a Já asi zase při beru další kila jelikož mi chutná. …
Ahoj Flo, píšu trochu opožděně. O másle jsem přemýšlela, že si ho vyrobím, četla jsem nějaké recepty na nettu, ale ten tvůj recept je tak dokonale popsán a vyobrazen, že jsem dostala chuť okamžitě se do něj pustit. Díky.
Děkují za krásné přečtení a dám jse také do masílka ted jen zavařují vše co jde Jani těším jse opět zde Krásný večer
Dobrý den Marie!
Pokusím se Vám popsat výrobu šmornu. Není to vůbec nic náročného.
Den dopředu je potřeba uvařit a oloupat brambory( těžko říct kolik, řekněme 1kg), nejlépe salátové, musí být opravdu důkladně vychladlé. Druhý den nasypat do pekáče hrubou mouku, pro začátek asi tak 2 až 3 hrsti.Mouku je dobré předem nasucho opražit, zrychlí to následující proces. Do pekáče nastrouhat brambory nahrubo. Pak je rukou promíchávat s moukou tak, aby vznikla sypká drobenka, tedy aby kousky brambor byly obalené moukou, nesmí z nich být lepenec. Mouku přidávat podle potřeby. Dát do trouby vyhřáté asi tak na 150° a nechat trochu zasušit, občas promíchat. Po této proceduře si připravit velkou pánev, nejlepší je železná , ale poslouží i s nepřilnavým povrchem. V pánvi lehce rozpálit trochu sádla ( asi tak necelou lžíci). A teď je to hlavní, co z tohoto polotovaru udělá tu správnou dobrotu. Na sádlo dát tak dvě až tři naběračky brambor a pražit, nikoliv smažit. Musí se stále míchat, aby se kousky brambor neslepovaly. Ze začátku budete mít pocit, že je to lepenec, ale při poctivém míchání se výsledek dostaví. Trvá to tak do deseti minut, kousíčky jsou světle žluté a mouka se na nich opraží dohněda. Pak přesypat do hrnce, přikrýt pokličkou, aby se to pěkně propařilo. Takto pokračovat, až opražíte všechno. Na závěr múžete do hrnce přidat trochu másla a promíchat, dodá to příjemnou vůni. K tomu kysané mléko či podmáslí. Pokud vyzkoušíte, přeji ať chutná !
Vypadá to složitě, ale není. Tuku je opravdu minimální spotřeba. A ještě něco k názvu. Je to vlastně německý schmarn(nevím, jestli to píšu správně), neboli trhanec, staré šumavské jídlo. U nás se tento recept dědí po generace.
Krásné ránko, poledne či večer (podle toho kdy to kdo čte 🙂 ), máslo odzkoušeno, využil jsem toho, že mám na robotu i kryt nad mísou, takže kuchyně jednou po mne nevypadala jak po tajfunu.. 🙂 Máslo výborné, akorát že vydrželo sotva dva dny …. tak rychle bylo snězeno… 🙂 a podmáslí se synem vypito na dva hlty.. 🙂
Jen skromný dotaz, najde se tu stejně báječný receprt i na tatarku?
Díky Jani za supr postup a recepty a všem krásný den
Zdeněk
Dobrý den, díky moc za inspiraci, máslo se povedlo! Ještě prosím o radu – jakou metodu šlehání, stloukání,… považujete za nejrychlejší pro zpracování 1l smetany? Můj elektrický šlehač možná není nejvhodnější, šlehal 17 minut a navíc v něm teď divně hrká. Bude rychlejší bytelný kuchyňský robot? Nebo že by ruční šlehání metlou, co máte na ilustračních fotkách, předčilo elektrické pomocníky? Pístový šlehač mne napadl také, ale ten je vhodný jen na 250ml šlehačky. Díky moc za rady :)!
Jitko, na fotkách není ruční metla, ale metla kuchyňského robotu (Kitchen Aid). Ten si s litrem šlehačky v pohodě poradí. Pokud vám šlehání trvalo moc dlouho, určitě pomůže snížit množství smetany na polovinu, to zkrátí čas a šlehač to třeba ustojí líp.
Optimistická kalkulace domácí výroby mléka. Kupuji mléko (bez jakékoli chemie) z mobilního mlékomatu http://blahuvdvur.cz/mlekomat jednou týdně či dekádně. Beru 5,5 litru plnotučného mléka s garantovanou tučností 4% do petek. Jednu dám do lednice na snídani. Ostatní přeleji do 2 dvoulitrových skleněných nádob s širokým hrdlem a dám do ledničky. Po dvou dnech seberu cca 0,5 l. smetany, mléko dám do 2 l. petky a druhé 2 l. pasteruji 30 min. á 63 st. C i když mi v ledničce vydrželo už 10 dní bez ztráty kytičky, ale neriskuji (https://cs.wikipedia.org/wiki/Pasterizace).
A kalkulace:
4 l. plnotučného mléka á 15 Kč 60 Kč
z něj odstáto 0,5 l. smetany – odhad 40 Kč
z ní uvrtěno 133 g. másla – zaokr. na 1/8 kg 25 Kč
zbývá
3,5 l. nízkotučného mléka – dopočtem cca 1 – 1,5% tuku, tedy
1 l. za 10 Kč
případně i cca 350 ml. podmáslí – chuťově jak mléko – nekalkulováno.
Závěr – naše babičky by plakaly, kdyby věděly jak fachčí ponorný mixer. S ním je to hotovo za 5 minut. A máslo je pravé – po vyndání z ledničky nutno počkat až povolí.
Ahojky, ráno jsme váhali s manželem, jestli našlehat šlehačku na palačinky nebo konečně vyzkoušet máslo. Vyhrálo maslo a je dokonalé. Bylo hotovo za 5 minut. Smetana pilos z Lidlu z 250ml (19.90,-) 98g másla. Děkujeme za recept.
Milá Flo, nejdřív jsem proklela Albert a jejich šlehačku v papundeklové kostce, potom Tebe… Protože jsem stála se šlehačem zapnutým na plné obrátky 25 minut u linky, než se „to“ konečně stalo, a i tak jsem ještě 5 minut šlehala – holt kvalitní stabilizátor… Ale máslo hotové, z rukou mi krásně voní (ne, nevzala jsem si rukavice), a chuťově výborné – díky moc! (a už tě neproklínám, neboj)
Jinak ad množství – sice už se solí „od oka“ a kapkou sušených italských bylinek, toho z litru šlehačky bylo cca 340g.
Milá Flo, překrásně popisuješ své recepty, máš zvláštní dar, že když příšeš, hned dostáváme chuť vařit, péci a tvořit 🙂 – tak tedy díky moc :)…k máslu bych měla jeden dotaz, co dělám špatně, že mé máslo má v sobě vodu? Tedy pokud jej chci namazat na chléb a nožem nabírám z máselničky, vytváří se jakoby rosa (voda co zůstala uvnitř hmoty!, díky moc za radu!!
Drahuško, dle mého názoru sis máslo málo vymačkala. Také se mi to někdy stává, to když moc spěchám.
Ahoj, já jsem díky své spolubydlící na koleji objevila máslo z Gan Moravie. Cena za kilo je okolo 220 Kč. Má skvělou chuť, kam se hrabe máslo z Madety (dřív moje oblíbené spolu s Farmářským máslem z Tatry). Hlavně je levnější než v řetězcích. Prodávají ho jako „hroudu“, tzn. že každý kus másla váží jinak (není to vyloženě kostka, na kterou je člověk zvyklý). Bohužel ne všude má Gan Moravia svoje vlastní obchody, ale pokud na něj někde natrefíte, tak tam zajděte 😉
Tuším že jsem ho viděl v současné době za cenu 380 Kč?… prostě „Čas oponou ( v tomhle případě cenou ) trhnul…
Ahoj Flo, máslo jsem podle tvého návodu dělala již několikrát. Je výborné. Předtím jsem měla recept s 1 lžící zakysanky. Bylo ale dost drobivé.
Teď naposledy jsem opět dělala máslo podle tebe. Dělala jsem ho v Kenvodu šlehací metlou (500 ml šlehačky), trvalo to cca 10 minut. Pak jsem slila podmáslí a protože mi nejvíc vadilo hnětání másla ve studené vodě, zkusila jsem následující postup.
Šlehací metlu jsem vyměnila za hnětací hák. Máslo v míse jsem zalila ledovou vodou a opatrně hnětala. Když se voda zakalila, vyměnila jsem jí za novou. Takto jsem postupovala tak dlouho, dokud nezůstala voda čistá. Máslo je nádherné a hezky hladké. Šlo to výborně. Jen pozor – hnětání se musí nastavit na nejnižší obrátky, protože jinak i málo vody v míse má snahu vyšplouchnout ven. Snad to někomu pomůže.
Dobrý den, děkuji za Váš skvělý recept. Dokonale popsaný postup je radostí něco v kuchyni tvořit 🙂 Máslo se vynikající. Přeji pěkný den Hanka
Dobrý den. A dase toto vyrobené máslo použít třeba Na cukroví nebo na krém. Nebo je to jen máslo na chleba. Díky
Pokud je správně připravené a dobře propláchnuté, je to opravdové máslo se všemi možnostmi využití a použití, tedy nejen na chleba.
Dnes jsme z nedaleké bio farmy dovezli 2l smetany a dali se do šlehání – prostým ručním šlehačem, trvalo to asi 15-20min a máme z toho 600g výborného másla za cenu, která je stejná jako máslo s Rohlíku (bez ceny práce).
Naprosto skvělá akce! Děkujeme za detailní informace na této stránce.
Moc díky za skvělý recept. Dnes vyzkoušeno. Milujeme máslo,kupujeme do zásoby a mrazáku, ale po dnešním prvním pokusu o domácí se už asi ke kupovanému nevrátíme. Sice je to mazlavá práce a je mi líto zbytků na rukavicích,které nikdy nedostanu dolů,ale ta chuť a konzistence! Ještě to chce sehnat smetanu bez toho stabilizátoru, máte tip? Koupila jsem si po přečtení komentářů udělátko z Tescomy,ale tloukla jsem smetanu asi půl hodiny, dvakrát,do nádoby se vejde jen jedna. U nás mají v coopu na vsi sice čtyři druhy smetany, ale všechny stabilizované. Hezký den a díky!
Ozelim sunku, ozelim salam. Staci mi dobre domaci maslo. A na domaci chleba. Genialne jednoduche a nic to netrumfne. A na nedeli… S medem.
Dobry den, postup vynikajici, maslo se mi povedlo, je vyborne, akorat me mrzi, ze jsem ho uz neudelala driv. Chci se zeptat, zda maslo muzu dat do mrazaku, rekla bych ze ano, je to maslo. A jestli lze z nej udelat ghi? Jestli mate zkusenosti s vyrobou ghi z domacihi masla? Dekuji za odpoved. A moc dekuji za popis.
Jednou jsem z lednice vytáhl prošlou (neotevřenou) 33% smetanu z Alberta a máslo se z ní udělalo samo. Stačilo otevřít a namazat 🙂