Hovězí Stroganov krok za krokem

Hovězí Stroganov (nebo též Stroganoff) už svým názvem napovídá, že jde o něco s dost významným původem. Uznejte sami: kolik jídel má v názvu nějaké příjmení?

Tento pokrm nese jméno ruského rodu Stroganovů (nebo Stroganovovů, jak chcete) a rozšířilo se do celého světa z ruské kuchyně pravděpodobně při příležitosti Velké říjnové socialistické revoluce, kvůli které příslušníci šlechtického rodu ve vlastním zájmu emigrovali z vznikajícího Sovětského svazu.

Tudíž hovězí Stroganov doprovází mnoho legend, jak vlastně přišlo na svět, tudíž má mnoho kuchařských verzí, tudíž není jasné, která je vlastně ta jediná správná a tudíž jakákoli diskuze na téma, kdo do něj co dává, se může nést pouze v duchu slastného mručení.

Možná už nějaké ochutnávání hovězího Stroganov máte za sebou a proto vám třeba v mém postupu budou chybět kyselé okurky nebo rajčata. Možná budete postrádat narůžovělou barvu způsobenou sladkou paprikou. Možná se vám budou zdát houby přebytečné a možná je vaše jediná verze přípustná s bílým vínem. Dokonce možná maso flambujete vodkou nebo koňakem. Tohle všechno se dá snadno přidat nebo ubrat podle chuti a podle výsledků inventury ve spíži. Jeden parametr však zůstává společný: hovězí Stroganov má minutkovou povahu a přesto chutná jako něco, co se dlouho dusilo v pánvi.

Hovězí Stroganov rozložené na prvočinitele

Hovězí Stroganov má být velmi rychlé a svižné jídlo z jedné pánve. Proto si musíte dát pozor na to, co s těmi pár surovinami přesně provedete a jaké suroviny si vlastně do vaření pustíte. Jinak skončíte s tuhým masem a zdrclou našedlou omáčkou bez svěží barvy a výrazné chuti.

Výsledkem vašeho počínání by mělo být křehké a šťavnaté maso podávané ve smetanové omáčce, hebké a přesto výrazné, zemité, plné a zároveň svěží, prostě šťastné.

Maso

Hovězí Stroganov připravíte pouze, výhradně a bez diskuse z minutkového masa, které nepotřebuje dlouhou úpravu. A protože už název napovídá, že to má být maso hovězí, nejtěžším úkolem pro vás bude sehnat správné maso.

Nemyslím teď maso ze správné části zvířete, ale maso ze správného zvířete a zároveň maso správně vyzrálé.

Hovězí je na odležení na rozdíl od jiných mas velmi citlivé; stáří tři dny po porážce vám zaručí měkkost na úrovni podešve, tři týdny celkem slušnou poživatelnost, tři měsíce – zrajíc v sáčku ve vakuu na lodi – zase cizokrajný původ, geniální konzistenci a vysoký účet u pokladny.

O důležitosti zrání hovězího masa už jsem se rozepsala v článku na téma hovězí steak; vy pro tuhle chvíli nezapomeňte u řezníka vyřknout slovo „vyzrálé.“ Možná se vám vysměje, tak jako mně už mnohokrát, ale jednou určitě uspějete a svůj zdroj stařeného hovězího masa najdete. Čím víc se nás bude ptát, tím víc vyzrálého masa pro všechny. To sice není žádná kuchařská zásada, ale docela obyčejný a fungující zákon nabídky a poptávky. Když jde o něco tak dokonalého a přitom snadného jako hovězí Stroganov, každý uvědomělý řezník se počítá.

Tradičně se hovězí Stroganov připravuje z hovězí svíčkové; pokud je to i vaše vysněná verze, směle se do ní pusťte. V úvahu ale připadají i další minutkové části hovězího masa, především nízký roštěnec. Dalo by se uvažovat i o flank steaku, případně o uleželé části kýty nebo plece.

Preventivně mám ale pro vás pro případ, že u vás minutkové hovězí maso přes veškerou snahu opravdu nehrozí, variantu s obyčejným hovězím masem. Najdete ji na konci článku.

Houby

Nepředpokládám, že původní Stroganovové si ve sklepě pěstovali žampiony, aby je pak mohli přidávat do jídla, každopádně právě žampiony jsou houbami první volby, když dojde na vaření tohoto pokrmu. Je to logické, neb to jsou nejdostupnější a nejlevnější houby.

Abyste z žampionů neměli na talíři šedivé kousky houbovité hmoty bez chuti, budete s nimi muset provést pár uvědomělých chvatů:

  1. Omáčka vypadá líp, když houby překrojíte na čtvrtky nebo na poloviny, než když se je budete snažit nakrájet na úhledné plátky.
  2. Po očištění a nakrájení vložte žampiony na chvíli do vody s citronovou šťávou. Vím, že se houby nemají namáčet do vody, neboť sají jako houby, ale s výslednou barvou v pánvi to pak udělá doslova divy. Zabráníte tím šednutí hub při tepelné úpravě. Věřte mi, že za tu chvilku, co si zaplavou v misce s citronovou vodou, toho zas tak moc nenasají a že to stojí za to.
  3. Žampiony dostanou pořádnou chuť teprve tehdy, když je budete v pánvi opékat tak dlouho, až dostanou krásnou sytou zlatavě hnědou barvu. A to chvíli trvá. Nevěřte receptům, které budou slibovat, že toho dosáhnete za jednu až dvě minuty. Ano, dosáhnete, ale jen pokud budete mít hub opravdu málo, anebo když budete stát u výkonného restauračního plynového hořáku. Doma to může trvat podstatně déle, zejména pokud čelíte množství hub od půl kila výš.Opékání hub dozlatova má vždycky tři fáze: v první fázi houby pod vlivem tepla pustí vodu, která přeruší jakýkoli pokus o opečení. V druhé fázi je potřeba všechnu tuto vodu odpařit, což spotřebuje hodně energie, a teprve nakonec ve třetím kroku můžete zdárně vytvářet zlatavé odstíny na povrchu hub. V první a druhé fázi nemusíte mít plotýnku rozehřátou vyloženě na plný výkon, ale ve druhé fázi ano, protože vám to zkrátí čekání na odpaření.
Cibule

Cibule, nebo ještě lépe šalotka, by též měla dostat šanci zezlátnout. Skoro syrová cibule pokazí jakýkoli pokus o hovězí Stroganov.

Nejlepší šanci cibuli dáte, pokud ji budete opékat v pánvi samostatně. Případně ji můžete přihodit k houbám, jakmile se začnou blížit k zezlátnutí, tedy na začátku třetí fáze opékání hub.

Další zelenina

Někdo má rád, když mu v hovězím Stroganov plavou kousky mrkve, někdo chce kousky oloupaných rajčat, někdo přidává rajský protlak. V severské verzi se často vyskytují kousky naložené okurky, které přidávají příjemnou kyselost. Tyhle dodatky a doplňky jsou jen na vás. Obvykle jim všem opět pomůže, když je opečete v pánvi kvůli zvýraznění chuti, a to včetně zmíněného protlaku.

Suroviny na omáčku

Omáčka vzniká v tomto jídle velmi rychle a až úplně nakonec. Dalo by se říct, že stačí do pánve k již připraveným opečeným surovinám vmíchat trochu vody a zakysané smetany, prohřát, dochutit solí, je-li to třeba, a ihned podávat.

Pokud jste dobře provedli veškeré opečení, opravdu stačí tak málo k vytvoření chuťově příjemné omáčky. Nicméně vylepšit se to pochopitelně dá.

Místo vody můžete například vzít vývar.

Do pánve můžete taky nalít nějaký ten alkohol, oblíbené je suché bílé víno. Udělá příjemnou nakyslou a svěží chuťovou linku. Nezapomeňte ho ale dobře odpařit, než přistoupíte k vmíchání rozředěné smetany. Zbytky alkoholu v jídle nechcete.

Známé jsou i případy, kdy se suroviny v pánvi flambují vodkou nebo koňakem. Zejména v ruských verzích receptu.

Taky se nedivte, že někdo do omáčky přidává hořčici, především dijonskou. Tohle zase vzniklo ve francouzských uměleckých kuchařských kruzích a taky to přináší zajímavou chuť.

Jak dát hovězí Stroganov na jedné pánvi dohromady

Zjednodušeně by se k postupu dalo říct jen tohle: opečte nakrájené suroviny v pánvi, zalijte rozkvedlanou smetanou, prohřejte a podávejte.

Ale protože si tu zahráváme s minutkovým hovězím masem, kterému každá další minuta v teple spíš škodí než prospívá, a protože potřebujeme všechny suroviny opravdu pečlivě opéct dozlatova, zaslouží si to o něco víc pozornosti.

Každá ingredience, která má být opečena do krásné zlaté barvy, se nejlíp orestuje, když bude v pánvi sama a když pánev příliš nepřeplní.

Úplně nejhorší je hodit do pánve všechno najednou, zaplnit ji až po okraj a marně čekat, že to nějakým zázrakem zhnědne. Nezhnědne, naopak to všechno pustí vodu, která se nebude dát snadno odpařit, a všechny suroviny budete mít nikoli opečené, ale dušené. Minutkové maso se udusí skrz naskrz a ztvrdne, aniž by se mu vytvořila pořádná chuť díky opečení.

Takže prosím, dávejte věci do pánve postupně. Je možné opéct jednu surovinu a další k ní přihodit, to se dělá hlavně když jsou některé ingredience tepelně odolnější než jiné. Ještě lepší ale je opéct jednu surovinu, odložit si ji stranou na talířek a pokračovat s další.

Na pořadí opékání sice taky trochu záleží, ale není to tak důležité, jako opečení samotné.

Zvýšenou pozornost věnujte masu. Jakmile ho opečete, buď musíte ihned dokončit omáčku a jídlo servírovat, nebo zatím poslat maso na čekačku někam mimo teplo, ideální je pro tyto případy zvlášť vyhrazený talířek. Každá minuta v teple minutkové maso vysušuje, maso tuhne a ztrácí šťavnatost. Takže maso opékejte buď nakonec a nechte ho už v pánvi, nebo úplně na začátek a pošlete ho čekat mimo pánev.

Posledním krokem přípravy hovězího Stroganov je omáčka. Ta se připraví jednoduše tak, že do pánve přidáte vývar nebo vodu a následně zakysanou smetanu. Smetanu jen jemně prohřejte, nejlépe už nevařte, nebo se začne postupně srážet. Tím pádem je asi jasné, že tohle jídlo nedovede na strávníky čekat a přitom zůstat v ideální kondici.

Odvozená jídla, která se jako hovězí Stroganov pouze tváří

Pokud vám jde o podobnou chuť a mnohem nižší pořizovací náklady na suroviny, a pokud jste ochotni tomu na talíři neříkat Stroganov, jsou tu jisté možnosti, kterak na to.

Hovězí verze

Jestliže nemáte minutkové hovězí maso, tak budete muset maso nejprve podusit doměkka.

Uděláte to snadno, všechno postupně opečete, jako byste dělali minutkový Stroganov, ale pak suroviny v pánvi podlijete vodou nebo vývarem a přikryté dusíte úplně doměkka. Cibule se sice za tu dobu poněkud rozdusí a zanikne, ale je to šance, jak si užít na talíři něco chuťově podobného originálu. Nakonec vmícháte do omáčky zakysanou smetanu a máte hotovo.

V případě, že byste chtěli omáčku hustší, je samozřejmě možnost ji zahustit jíškou – pochopitelně ještě před závěrečným zjemněním smetanou.

Kuřecí verze

Když použijete kuřecí prsa, můžete se směle vydat minutkovou cestou. Jen si dejte pozor, aby vám nudličky masa nezůstaly po opečení uvnitř syrové, to se kuřecímu masu na rozdíl od hovězího stát nesmí.

A naopak budete-li mít vykoštěná stehna nakrájená na nudličky, můžete je dusit 30-40 minut doměkka.

Verze s mletým masem

Pro zapálené experimentální kuchaře už jen dodávám zmínku, že se dá hovězí Stroganov připravit i s masovými kuličkami. Budou opět potřebovat nejprve opéct dozlatova a pak společně podusit doměkka, než je definitvně zalijete zakysanou smetanou.

Hovězímu Stroganov třikrát zdar!

PS. V Rusku byste měli nejspíš Stroganov podávat s bramborovými hranolky, ale celosvětově je jako příloha uznáváno cokoli od dušené rýže, bramborové kaše až po těstoviny.

 

Hovězí Stroganov

Množství: 2 porce

Hovězí Stroganov

Suroviny

  • 300 g vyzrálého hovězího nízkého roštěnce
  • 1 lžíce oleje nebo másla
  • 1 cibule
  • 100 g žampionů
  • 1/2 citronu
  • 1/2 kelímku tučné zakysané smetany
  • sůl a čerstvě mletý pepř

Postup

  1. Maso nakrájejte na centimetrové plátky, odřízněte zbytky tukového krytí a poté ještě překrájejte na tenké, půl až jeden centimetr silné nudličky. Promíchejte je s dvěma velkými špetkami soli, trochou pepře a nechte zatím stát stranou.
  2. Cibuli oloupejte, rozpůlte a nakrájejte na půlměsíčky. Z hub odřízněte zaschlý, tužší konec nožičky, rychle je opláchněte od zbytků substrátu a pak rnakrájejte na čtvrtky nebo půlky podle velikosti. Do misky vymáčkněte šťávu z citronu, přilijte asi 100 ml studené vody a nakrájené houby v této vodě omočte ze všech stran. Zabráníte tím jejich hnědnutí na řezu a později i šednutí v pánvi. Po chvíli zase sceďte, jsou to přeci jen houby a tudíž sají a sají.
  3. V pánvi rozehřejte máslo, až zpění, případně jen zahřejte olej. Přidejte okapané houby a na středně silném plameni je nejprve nechte pustit tekutinu, pak tekutinu odpařte a přidejte cibuli. Obojí společně za občasného promíchání opečte do hnědé, zlatavé barvy. Poté vyjměte stranou.
  4. Pokud v pánvi nezůstal žádný tuk, ještě půl lžíce přidejte. Hodně rozehřejte pánev a vhoďte maso, rozložte ho rovnoměrně po celém dnu. Bez promíchávání nechte maso pořádně na spodní straně opéct dohněda, poté jemně obraťte a ještě chvíli opečte i z druhé strany. Nudličky jsou velmi tenké, takže mají sklon k okamžitému vysušení, proto to nepřežeňte. Bude vám stačit doslova pár minut.
  5. Maso vyjměte stranou k opečeným houbám a cibuli. Pánev vraťte na plotýnku a vlijte do ní 100 ml vody (nebo lépe vývaru) a nechte téměř všechnu prudce odpařit, tím se uvolní přípečky ze dna pánve. Vmíchejte smetanu a vypněte plotýnku. Jakmile se smetana prohřeje, vraťte do pánve její původní obsah a promíchejte. Zakryjte a nechte 5 minut stát někde stranou, ale už nevařte. Podávejte například s rýží, zasypané zelenou petrželkou pro živější barvu.

 

Join the Conversation

  1. Super jako vždy,,zdravím Flo,i když jsem již starší tak nikde není psáno,že se nemůžu ponaučit od mladších děkuji za Tvé rady ,recepty a nápady.Věra

  2. Tohle jídlo přímo miluji. Je sice náročnější na suroviny, ale stoji to za to. Díky Zdena

  3. Tak tohle je můj kostlivec ve skříni. Zatím jsem ho zkusila jen jednou a vůbec se to nepovedlo, ale jelikož podle tvých receptů vychází všechno, řekla bych, že mám oběd na víkend jasný ;o) Děkuji za recept a návod, už teď se těším, jak se do toho pustím!

  4. Ludmila says:

    Dobrý den Florentýnko,
    Beef Stroganoff je naše oblíbené jídlo. Připravuji ho dobrých 40 let. Na rozdíl od receptu vždy přidávám rajský protlak a bílé víno, místo zakysané smetany dávám smetanu ke šlehání a zcela neodmyslitelnou součástí je kopr, který k ruské kuchyni patří. Maso z pravé svíčkové beru na užším konci, tudíž odřezky masa, ze kterých pěkné steaky nevykouzlím, ať dělám co dělám. Občas v minulosti jsem sáhla i po méně kvalitním hovězím, ale není to to pravé ořechové. Dříve jsem upřednostňovala hranolky, nyní občas podávám s bramborovým pyré. Na cestách do Ruska jsem zjistila, že je to nejčastější příloha i v těch nejlepších restauracích. Jídlo je velmi chutné, pro slavnostní události i pro všední dny, když máte chuť na něco dobrého a rychlého a náhodou narazíte na kousky svíčkové za lepší cenu. Přeji dobrou chuť!

  5. Tereza says:

    Ahoj Flo, k narozeninám jsem dostala set všech Tvých knih, ale je tam tolik receptů, že jsem je ještě nestihla všechny pročíst. Houby milujeme já i manžel a musím uznat, že to vypadá opravdu úžasně! Na víkend sice chystám knedlíky plněné uzeným masem, ale tohle bude do konce roku jistá volba 🙂 Podle mě by byla lahoda i s kuřecím, či krůtím masem 🙂 Děkuji

  6. „V první a druhé fázi nemusíte mít plotýnku rozehřátou vyloženě na plný výkon, ale ve druhé fázi ano, protože vám to zkrátí čekání na odpaření.“ – V té větě je něco špatně :o) Předpokládám, že má začínat „v první a třetí fázi“.
    Jako halloweenský strašák je tohle jídlo skvělá volba, myslím, že hraje jednu z hlavních rolí kostlivců v kuchyních. I v té mojí :o)

  7. Hezký námět, to musím vyzkoušet. Krásné dny a nebojte se.

  8. Alžběta Gondášová says:

    Stroganov patří k naším oblíbeným jídlám. Já do omáčky přidávám kapary.

  9. Adéla says:

    Hovězí maso bylo u mě v kuchyni strašák v jakékoliv podobě. Díky tobě Flo jsem už pokořila hovězí mleté, pak hovězí vařené do omáčky a hovězí dušené. Ale hovězí minutkové bude chtít delší duševní přípravu, takže dneska k večeři budou kuřecí nudličky se žampiony, když tomu nemám říkat Stroganoff. =)

  10. Skvělý recept Flo, to se podle něj bude vařit:-)
    Včera jsem si Stroganova dávala k obědu v restauraci:-). To je tedy náhoda:-)))

  11. Milá Florentýnko, ve Vašem podání vypadají všechny recepty nádherně a nijak složitě. Ráda se i v sedmdesáti poučím a tohle je právě ten případ. Ten recept je sice součástí mnoha kuchařek, ale zatím mě nikdy nenapadlo ho vyzkoušet. Tak po tomto dnešním Vašem příspěvku ho určitě zkusím. A do budoucna mě napadají ještě krůti prsa v této podobě 🙂

  12. Blanka says:

    Zrovna včera jsem říkala, že jsme už dlouho neměli Stroganov. Jak ta Flo vždycky pozná na co mám chuť? Jen do omáčky ještě přidávám lžičku domácího kečupu ( „južnyj sos“). Hezký den Blanka

  13. Vašek Jezárky says:

    Milá Florentýnko a všichni ostatní „řadoví“!
    Mockrát jsem se tady prokec, že už jsem opravdu hóóódně dlouho na naší modré planetce. Za celou tu dobu jsem ale nikde nikdy nepřišel a n e p a m a t u j i , tak dokonalý fantastický recept, jako jsem si přečetl dneska o Zlatém čtvrtku na Stroganoff od tebe!!
    Flo jsi g e n i u s !
    Vašek Jezárky.

  14. Ahoj Flo,zase fajn počteníčko a jasná volba,co bude v neděli k obědu.Už se těším,jak si pochutnáme,jen bez houbiček,ty já nemusím.Stroganov už jsem dlouho nevařila,díky za připomenutí skvělého jídla. Zdena

  15. adamos says:

    “ Holka zlatá “ – ty prostě U M Í Š ! ! zdr. ad

  16. Flo, díky za prima článek. Stroganov jsem dělala nějaký rok zpátky a až tak mě neuchvátil, teď když čtu tvůj článek tak vím proč (ten postup). Určitě ho udělám znovu a podle tebe a věřím, že se posune na vyšší stupeň :-).

  17. Milá Flo, děkuji za inspiraci. Tuto dobrotu jsem ještě nevařila a minutkové hovězí nezvládla. Posbíram odvahu a pustím se do toho. S Tvým návodem to zvládnu. Už se těším…

  18. Mila Flo,
    Dekuji za tento recept. Sice jsem zrovna nemela hovezi, takze kruti muselo stacit, ale inspirace byla bajecna a vysledek vecere jsem hodnotila velice kladne (posouzeno dle mlaskani stolovniku a prazdneho hrnce).
    Casova narocnost presne sedla mezi kojeni a ja si zase po nekolika tydnech mohla v klidu vychutnat veceri:)))
    Moc dekuji

  19. Ahoj všem, přidávám se k těm, kteří mají jasno co uvařit o víkendu. Akorát musím zaměnit kvalitní hovězí za krůtí prsa. Ve dvou řeznictvích na mě koukali jak na exota, když jsem chtěla maso vyzrálé.

  20. Blanka says:

    Zdravím Vas v klubu,
    Mela bych jeden dotaz. Pisete o osmahnuti všech ingrediencí na pánvi. Prosím o radu. Jakou pánev používáte. Já jsem jich vystřídala už mnoho. Ted uvažují o ocelové pánvi. Mate někdo s ocelovou pánvi zkušenosti? Flo, můžeš prozradit, jakou pánev používas ty? Děkuji za podněty. blanka

    1. Ahoj, používám ocelovou pánev a to tak, ze pokud možno, pouze na smažení. Dnes jsem si udělal hovězí nudličky podle receptu a všechno jsem odděleně smazil na ocelové pánvi a po osmazeni odebral na teflonovou pánev, kde jsem vsechno podlil vínem a kecupem, přidal kořeni a podusil. Nakonec jsem přidal smetanu. Snažím se ocelovou pánev používat bez vody – nevařit v ní. Jen na smažení. Po dosmazeni ocelovou pánev pouze vytřu papírem a naolejuji. Případně pokud se něco prismazilo, prisypu trochu soli a papírem vyčistím. Tak vaření zdar ????

  21. Vlasta Krestová says:

    Milá Florentýnko díky za skvělý recept, moc jsi mě potěšila, co dodat, jako vždy. Vlasta

  22. Díky za tu skvělou virtuální laskominu! Má pravdu můj kolega Vašek Jezárky, co se čtení Tvých receptů týká. Stále častěji si pochutnávám jejich čtením než zkoušením – můj lukulský požitek je jistější. Přeji mnoho dalších Tvých úspěchů a knih!

  23. Tento recept dělám s kuřecího.
    Vyzkouším hovězí-dík zatyp.

  24. Dobrý den, dělala jsem dle receptu včera a nudličky mi vůbec nezměkly. V čem jsem mohla udělat chybu?

    1. Leni, mohly se stát dvě věci: maso nebylo vyzrálé, ale obyčejné hovězí prodávané pár dní po porážce, nebo bylo teple moc dlouho. Asi sama budete vědět, která z těch dvou možností nastala. Dokonce připadají v úvahu i obě najednou.

  25. Vašek says:

    Můj bože Stroganoff, do dneška mé excelentní kuchyňské číslo, tedy to jsem si myslel…
    Chutnalo to všem, ale jak dnes čtu, Stroganov to nebyl. Tož přišel čas na reparát.
    Mimochodem, bydlím na vesnici, blízko malého města a v našem okolí jsem ještě nenašel řezníka, který by při mých dotazech na maso nepřevrátil oči v sloup.

  26. Stroganoff jsem ještě nevařila, vlastně z hovězího moc nevařím, ale tento recept mě nadchl, tak ho vyzkouším.
    Díky za skvělý recept.

  27. Irena says:

    Mila Florentynko,dekuji za pripomenuti tohoto receptu.Dlouho jsem ho nevarila a pritom mam houby velmi rada kazdou sobotu chodim na trh kde si je kupuji cerstve.Vetcinou si z nich delam vajecnou omeletu.Takze bude zmena pokusim se uvarit Stroganova podle tveho receptu.dekuji Irena

  28. astillerova@centrum.cz says:

    Vynikajici jidlo, pridala jsem horcici a pochutnali jsme si. S Vasim receptem jsem to zvladla hrave, nemohlo se nic pokazit. Dekuji!

  29. Blahoslava says:

    Ještěže jsem se nenechala zlákat jinými recepty s okurky, hořčicí, protlakem… Tohle bylo naprosto dokonalé a nic tomu nechybělo!

  30. Děkuji za skvělý recept. Ráda bych se přidala s menším typem. Žampiony nejprve nenamáčejte. Vhoďte je na suchu (i bez másla) na rozpalenou pánev. Tak Vám prvních 5 minut nepustí vodu a krásně zezlátnou. Až když se zpotí a voda se odpaří, přidejte máslo a cibulku. Vše bude nádherně zlatavé, dostatečně udělané a žampiony zůstanou křupavé 😉

  31. Stáňa says:

    Dnes jsem ho poprvé vařila doma, dle Vašeho receptu, ani hovězí jsem neměla zrovna předpisové, ale dcera je nadšená a strašně jsme si pochutnaly 🙂

  32. Přímo tento recept budu zítra zkoušet poprvé, vše jsem si opsala, tak jen aby se zadařilo. 🙂 (Jinak hovězí vařím – dusím, guláš apod., ale toto jsem ještě nezkoušela).

  33. Ráda vařím a docela často tohle jídlo podle vás,jen zatím ještě nikdy ne z hovězího. Zatím pokaždé buď z vepřového nebo kuřecího či krůtího. Hovězí miluji,tak až se někdy odvážím a koupím to správné maso,tak bude pravý Stroganov. Já jen sosík malinko zahušťuji,nevím proč mám pokaždé dost řídké ,když bylo dost šalotky a hub více než dost.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close