Buřty na pivu se prý v kuchyni přihodí, když nevyjde počasí na tábornický oheň, načež po původní myšlence zbude nezapálená hranice a nakoupené špekáčky.
Ano, je to důstojná změna kuchařského záměru; krom buřtů je tou dobou jistě po ruce i pivo. O to je to tedy změna snazší a proveditelnější.
Já osobně na špatné počasí nečekám; jednou za čas mě chuť na buřty na pivu popadne tak jako tak. Obvykle se mi to stane u pultu s uzeninami a tomu, co přijde pak, se už moc zabránit nedá.
Obecný postup na buřty na pivu
Buřty na pivu spadají do kategorie jídel dušených.
Kdo zná základní principy dušení, ví, že všechno nejprve začíná důrazným, v podstatě nekompromisním opečením surovin v kastrolu, aby získaly zlatavou barvu plnou chuti. Teprve pak následuje mírné podlití a mírné pobublávání pod pokličkou, až je vše dokonale měkké, chuťově propojené a svůdně vonící.
Výrazná chuť dušeného jídla vzniká ze dvou složek: z opečení a z tekutiny, kterou se podlévá. Někdy se ještě všechno může zvýraznit tím, že se ta pomalá fáze dušení odehraje v troubě. I nadále je na to potřeba kastrol s poklicí, bez ní by se nejednalo o dušení, ale o pečení.
V troubě na suroviny působí teplo nejen zdola, to přivádí tekutinu k varu. Dál působí i teplo skrz stěny a poklici. Díky němu se na hladině v plovoucím uvolněném tuku opékají vyčnívající suroviny, takže se ještě o něco víc posilní původní opečená složka chuti.
Jelikož buřty jsou k opékání přímo stvořené, je můj recept na buřty na pivu přizpůsoben dušení v troubě. Pokud nechcete rozehřívat troubu, nevadí, uskutečněte dušení na plotýnce svého oblíbeného sporáku. Bude to taky dobré, jen zase o něco jiné.
Jaké suroviny jsou potřeba na buřty na pivu?
Jelikož buřty – jsou-li kvalitní – si pustí svůj vlastní tuk na opečení, dalo by se říct, že stačí vzít jen buřty a pivo. Ty tedy jsou nejdůležitější složkou jídla.
Ale vždycky se hodí i trocha cibule do základu jako u jiných dušených jídel, a pár dalších aromatických složek, které obohatí pivní omáčku. Zejména to jsou produkty rajčatové povahy, tedy pyré, drcená rajčata, čerstvá rajčata, protlak, kečup a jim podobné. S těmi si můžete vyhrát podle libosti, protože na nich recept nestojí a ani s nimi nepadá.
Jak vybrat pivo
Do buřtů na pivu patří spíš černé pivo, jelikož není tak hořké, ale působí sametově, nasládle, doplňuje barvu šťávy. Ale mně chutná tahle moje verze s plzní víc. Nedbejte na to a přilijte si do receptu pivo svého srdce.
Hořkost z piva se vytratí delším dušením. Stejně tak odležení do druhého dne těmto buřtům náramně prospěje. Kdo nevydrží, neuvěří.
Jak vybrat špekáčky
Když se v obchodě něco jmenuje špekáček, musí to splňovat potravinovou normu. Ta zaručuje, kolik procent strojově neodděleného masa by tenhle buřtík měl mít nejméně, jaké druhy masa lze použít a kolik tuku smí mít nejvýše. Na řezu je pravý špekáček špekatý, tedy vyvolává úsměv velkými kousky bílého špeku v růžolící okolní hmotě. Kousky špeku mají být hranaté, s rovnými okraji, tedy žádná drť.
V rámci evropsko-unijní ochrany místních tradičních specialit je ochrana našeho špekáčku ještě přísnější; takový špekáček s logem musí dodržet přesná procentuální složení masa, tuku, vody i škrobu.
Slovo špekáček je tedy samo o sobě dost zavazující a značí jasné úmysly výrobce. Pokud ho na obalu nebo na popisku v chladicím pultu naleznete, něco to už o uzenině znamená, a pokud ho naopak nenaleznete, i to mnohé znamená. Pokud chcete koupit pravý špekáček, nenechte se zlákat označením špekulínek, buřtíček, vuřtíček a jinými špeky, protože byste někomu skočili na špek.
Rajčatovo-pivní šťávu maličko zahušťuju moukou přisypanou už ve fázi opékání. Na talíři pak nevznikají vodnaté okraje omáčky. Mouku můžete samozřejmě vynechat, v takovém případě ale doporučuju uvalit na sebe na závěr trochu práce navíc a vydušenou šťávu samostatně svařit a odpařit na vyšší hustotu. Bude se na to opravdu lépe koukat.
Pokud vám tento recept přijde málo plamenný, máte ještě dvě možnosti, jak to napravit. Uvařte si buřty na pivu venku v kotlíku. Anebo zvyšte plamen v podobě dobře zvolených chilli papriček.
PS. Jestliže máte v úmyslu buřty na pivu pojídat z ešusu u malého ohýnku, doporučuju změnit techniku krájení špekáčků: místo naříznutí je rozkrájejte na silnější kolečka. Bude se vám líp koukat do plamenů, když se nebudete muset soustředit na to, jak kousek buřtu rozkrojit tábornickou lžící.
Suroviny
- 6-8 špekáčků (600-800 g)
- špetka sušeného chilli (nebo víc)
- 1 červená chilli paprička
- 1 cibule
- 3 stroužky česneku
- 200 g drcených rajčat
- 250 ml piva
- ½ lžičky soli
- 1 lžíce sádla, pokud špekáčky pustí málo tuku
Postup
- Špekáčky na povrchu ozdobně nařízněte do podoby ježka (tedy na malé kostičky cik cak). Cibuli a česnek oloupejte a nakrájejte na plátky.
- Kastrol rozehřejte jen na středním plameni, vložte do něj naříznuté buřty, podlijte dvěma lžícemi vody, zakryjte pokličkou a nechte zvolna asi 10 minut prohřát. Cílem je donutit uzeninu, aby vlivem tepla pustila trochu svého tuku a nemuseli jste tak žádný přidávat. Občas zkontrolujte, jestli se někde něco nepřipaluje, případně promíchejte a dolijte lžíci vody, pokud leží buřty na suchu. Ale měla by to být spíš poklidná fáze vaření, během které se špekáčky prohřejí, připraví na další tepelnou úpravu a lehce na povrchu opečou. Zatím opravdu jen lehce.
- Buřty vyjměte a na uvolněném tuku opečte cibuli, aby získala zlatavou barvu. To znamená, že už nebudete potřebovat poklici a taky můžete o něco málo zvýšit plamen. Opékání bude trvat asi dvě minuty a bude vyžadovat něco málo míchání a pozornosti z vaší strany. Poté přihoďte do kastrolu i česnek a taky ho nechte minutu rozvonět, prohřát a změknout.
- K zelenině přisypte mouku a asi minutu ji vydržte míchat. Bude se to tvářit všelijak a bude se to chtít lepit na dno, ale buďte s vařečkou ve střehu a nenechte se tím zaskočit. Nakonec tento základ zalijte pivem, důkladně rozmíchejte, přidejte drcená rajčata, sůl, chilli, znovu promíchejte, vraťte zpět špekáčky, opět přikryjte poklicí a nechte 30 minut pomalu pobublávat. Máte zde dvě možnosti: buď tak učiňte na sporáku, anebo pro trochu výraznější chuť v troubě vyhřáté na 180 stupňů.
- Závěrem znovu sejměte poklici a obsah kastrolu nechte 15-20 minut zapékat při uvedené teplotě. Špekáčky, které vyčnívají nad okolní hladinu, se sympaticky opečou a rozvoní a vydušená šťáva ještě maličko zhoustne.
- Pokud je šťáva málo slaná, ještě ji osolte. Podávejte posypané v podstatě jakoukoli zelenou natí a pokrájenou chilli papričkou.
Jé, já je dělala minulý týden! Přesně ten případ, kdy zůstali buřtíci v lednici, ale původně měli být utopeni v láku. K tomu nedošlo, tak jsem je utopila v pivu. Chá! Jedli jsme je tři dny.
Dávám černé pivo a kečup, celou flašku a bylinky z balkonu. Mňam!
Jsou výborné, s kečupem a tmavým pivem, děkuji za připomenutí, už dlouho jsem je nedělala.
Naprostý souhlas s výše uvedeným! Dobrota! Mňam, díky za připomenutí! Hezké dny… 🙂
Flo díky za připomenutí této staré známé pochutiny. S tou plzní to není špatný nápad. Určitě vyzkouším.
Je dobře, že kladeš důraz na kvalitu vstupní suroviny. Neboli žádné levné náhražky a šmakulády, ale kvalitní, poctivé špekáčky, nejlépe od známého řezníka.
Postup má podobný, jen nedávám kečup, ale raději italskou rajčatovo-paprikovou omáčku.
Suroviny mám, víkend má být teplý, tak to půjde asi do kotlíku. K tomu domácí chleba, ať si mladí užijou … 😉
Pozor na kvalitu piva, Argusem pokrm zničíte. Ano, vlastní zkušenost.
Znám špekáčky jen opékané nad ohněm.Toto jsem ještě nejedla a docela mám na to chuť. Určitě vyzkouším. Díky za recept a hezký den Marie
Už jsme je nedělali dlouho, musím to napravit JITKA a děda
Hezký den, také u nás nebyly strašně moc dlouho, a to je máme rádi, příští týden to hned napravím. Ač jsem z Plzně, tak do buřtů dávám černého Kozla. Děkuji a přeji hezký den, Hela
Ahoj Flo,
je to úžasná mňamka, mám je v lednici, tak se do nich pustím, díky za recept 🙂
Přestože piju plzeňský celý život, tak jsem vždy užíval pivo černé. Zkusím, ale obávám se, že mě všechny děti s „buřtama“ pošlou někam, zkusím proto malé debrecínské párky.
U nás oblíbená rychlovečere, jen dělám bez zahušťování a celý proces v troubě. Jinak ale hodně podobné ? super mňamka pro nenáročné ?
Jejda, děkuji za připomenutí dávného receptu.
Ihned oživím jídelníček ?
Jana
Ještě k tomu pivu. Mám vyzkoušené tmavé krušovické, nebo bernarda. Myslím si, že i druh piva je důležitý pro výslednou chuť. Na tu plzeň jsem zvědavý.
Ale když se dá hodně chilly, tak je to vcelku jedno … 😉
Děláme často, ale u nás tam musí být kopec zeleniny, cibule, rajčata a paprika ? a taky lžička hořčice ?
Zdravím Florentýno, prima týpek. Letos jsem uvařila ze švestek kečup, zdá se mi, že nemá chybu. Tak ho k buřtům přifrknu, myslím, že se blýsknu. Ahoj Višnja.
Dobrý nápad!
No, tak já jsem ten recept trefil hned ráno a radši jsem počkal, abych tu nebyl první. Protože…, no…
Před mnoha lety, asi tak čtyřiceti, tenhle recept viděla moje máma v televizi. Tipuji, že v Receptáři. S tátou se do toho doslova zamilovali, načež jsme to jedli téměř každý týden, o víkendu na chalupě. Pamatuji si živě, že do toho zářezu vkládala ještě kozí rohy (papriky, někdy jemně pikantní). Vždycky jsem to snědl, ostatně tehdy se žádné diskuse s dětmi o chuťových preferencích, ani jiných tématech nevedly. Mám rád jídla, ve kterých se přípravou původní suroviny promění, získají novou „osobnost“, zkrátka převtělí se do jiné, vyšší formy. To nemusí být žádná vysoká gastronomie, italská kuchyně budiž příkladem.
A to je právě to. Pro mě (a nikomu to nenutím) to zůstanou buřty. Jo, pravda, když se to povede a udělá správně, tak v dobré omáčce. ale pořád jenom buřty. Stejné buřty, jako když je usmažíte s vajíčky, zapečete v těstovinách, uvaříte v buřtguláši, atd.
Takže pro mě ne. Díky.
Tímto se omlouvám autorce, recept je jako vždy precizně zpracován, jakož i všem ostatním. Pouze jsem musel napsat svůj, subjektivní názor.
nemáš pravdu
Milá Florentýno, tento recept jsem nezkoušela. Špekáčky vždy opékáme na ohni. Určitě vyzkouším. Díky za recept.
Drazí vařící souputníci,
zajisté se shodneme v tom, že i dnešní byl opět připraven a servírován naprosto dokonalým způsobem. Děkuji, paní Florentýno!
Varování: střezte se při přípravě jakýchkoliv jídel na pivu Radegastu. Jídlo vám při jeho užití naprosto spolehlivě zhořkne, i kdybyste použili desítku …
😉
Dělám nejméně jednou za měsíc, ale bez rajčat či kečupu, zato s paprikami na kostičky a žampióny na plátky. A vždy s bramborovou kaší. Jo a pivo černé Krušovice, bo jiné u nás v Penny nemají. ?
Buřty na pivu se celkem ještě dají. Ale jinak považuju pivo za docela významný kurvitel chuti jídla. Nebo spíš ještě jinak a lépe – mně věci na pivě nechutnají.
Zato pivko ke kačence nebo třeba k výpečkům … jojoj!! :-))
Že nechutnají jídla na pivě zrovna vám ještě neznamená, že pivo je „kurvitel chutí“ jak jste se vyjádřil.
Buřty na pivu znám od svého dětství, dělávala je moje máti i moje tchýně, dělá je občas i manželka. Od Tvého receptu se však trochu lišíme:
1/ používáme vždy pivo černé, je to chuťově prověřené,
2/ špekáčky nařezáváme podélně, ale nedořezáváme; do řezu se vloží plátky cibule a případně bylinky či koření,
3/ špekáčky jsou takto naskládané vedle sebe, podlijí se pivem, nahoru se ještě nakydá kečup nebo protlak a vše se peče bez míchání až mírně do křupava; sós je hustý jaksi sám od sebe.
Je to basta,pouzivam cernou desitku, 12tka je uz dost horka. A pridavam plnotucnou hortici.
Jen nevím, jaké špekáčky použít… Já je nejím, ale manžel si vždycky stěžuje na kvalitní špekáčky, které mu koupím, že jsou jakoby bez tuku (samé maso) a že mu mám koupit nějaké obyčejnější… Máte také tu zkušenost? Zdraví Alena
milá Florentýno,
také dělám špekáčky na pivu, je to luxusní jídlo.
Ahoj všichni buřty na pivu dobrý nápad (jelikož jsem Ostravák tak pivo Nošovický Radek) vyzkouším.
Ahoj všem 🙂 Buřty na pivu děláme celkem často a všem nám moc chutnají. Buřty krájíme na půlky, na ně cibuli, kunovjanku, kečup a nejvíc se mi osvědčila polotmavá svijanská kněžna 🙂 Cvíli je v troubě dusím a pak už hezky nezaklopené peču, až mají hezkou barvu a přizhoustne pmáčka. Když se v pátek uklohní, v neděli jsou jako skvělá snídaně, pokud zbydou 🙂 Hezký podzimní víkend 🙂
Chci poprvé vyzkoušet, ale prosím o radu. Mám buřtíky oloupat? Když dělám utopence tak je loupu. M
Já bych je oloupala ?
Ahojda Florentýnko,
moc tě zdravím a přeji ti krásný začínající podzim. Jako dítě jsem móóóc ráda opékala buřtíky na ohni a jak píšeš také jsem buřtíky pekla pomalu, aby byli krásně propečené. Ovšem několikrát se mi stalo,že ten finálový produkt se mi sesmekl z proutku a spadl mi do ohně. To bylo slziček jako hrachu.
A buřty na pivu milujeme celá rodina,takže když je dělám je jich spousta. Dávám tam ingredience jako ty a případně ještě čerstvou krájenou papriku. ŇAM ŇAM.
Měj se moc fajn a opatruj se.Jana ?
Ahoj Flo,
Díky za recept. Buřty na pivu zbožňuju, tenhle postup vyzkouším. Naposledy jsem použila zvěřinové špekáčky z jedné malé provozovny v Posázaví. Nemělo to chybu!
Jo a taky přidávám trochu hnědého třtinového cukru.?
Ahoj Jani,
skvělé jídlo. Už dlouho se na ně chystám. Děkuji, že jsi mě na ně upozornila. Teď už mi neuniknou.
Přeji krásné babí léto a další skvělé nápady.
Pavel
Prima recept oživení kuchařského umění tak trochu jinak.. Děkuji za recept. Šárka
Výborná vec! Tiež to poznám ako písal @Stan, z Receptáře spred rokov… a dávam kečup a čierne pivo. Vďaka za recept, vyskúšam aj túto verziu.
Prastará klasika, tihleti buřty. No buřty, alias vuřty jsou základem. Ač vhodnější jsou špekáčky. Jeli v takovéto uzenině moc masa, nestojí za moc (viz párky). K pohodě při jídlu jsou vhodnější špekáčky v celku. To zakrojení do jejich těla a nahrnutí omáčky je potěchou pro oko.
Dalším rozhodujícím faktorem je zajisté druh piva. Černé pivo je sladší a tepelným zpracováním mění chuť. Plzeňské mne neosloví. Tedy jednáli se o Prazdroj. Na mne je moc hořké v tomto jídlo. A navíc Prazdroj je zásaditý, ne kyselý. Toť jeho zvláštnost a léčivá síla (týkají se tedy slinivky). Plzeňský Gambrinus je jiný. Rozhodně držím palce pivům sladšími (tak zvanými dámskými).
Cose týče tvorby omáčky, dříve oprodávála cikánská omáčka. Ta byla skvělá. Teď aby jeden, či jedna hledali, zda použít cibuli červenou, bílou všetany, ošlejch, jarní, asacalonskou, pórek, pažitka a tak dále. I protlak je vyráběn z různých odrůd rajčat. Je tu tolik možností odzkoušet variant k dosažení pro kuchaře a strávníky nejchutnějšího jídla
Prostě dobrota. A s vlastními, doma vyrobenými buřty je to naprostá fantazie. ?
To už je ovšem vyšší level 🙂
Jdu na to, mimochodem tohle se báječně dělá v remosce.