Ať se na domácí nudle podíváte z jakéhokoli úhlu pohledu, vždycky se budou tvářit jako naprostá samozřejmost:
- Samozřejmě, že se dělají doma, dokonce do zásoby. Vždyť stojí pár korun a chvilku času.
- Samozřejmě, že se nevyplatí dělat domácí, jednak jsou v obchodě levné a jednak to zabere spoustu času a postup je složitý.
Pro tu první skupinu samozřejmníků tu mám článek, který jim nic nového neřekne, protože jde o tak samozřejmou záležitost, jako nudle do polévky, a pro tu druhou skupinu tu mám ten samý článek, který jim ukáže, že domácí nudle stojí za trochu času a námahy, protože chutnají úplně jinak, než kupované. A to nemluvím o té hromadě radosti nad hromadou nudliček. Třeba se jim z toho jednou stane samozřejmost.
Mouka na domácí nudle
Měla jsem tu čest číst dost nehezké internetové diskuze pod recepty na domácí nudle. Jinak zvolený druh mouky okamžitě v diskutujících vyvolával potřebu nadužívat psychiatrické termíny určené pro osoby s velmi nížkým IQ. Bohužel v tomto případě víc než kdy jindy platí, že autor takového komentáře tím nejvíc prozradil o sobě.
Babičky našich babiček brávaly na domácí nudle dobrou mouku, čímž se rozuměla co nejlepší mouka hladká. Polohrubá mouka tehdy neexistovala a pak už byla jen mouka někde na přechodu mezi hrubou moukou a krupicí.
Vtipné je, že recept na domácí nudle vám bude fungovat, ať už se rozhodnete vzít jakoukoli mouku – hladkou, polohrubou i hrubou. Není to tak, že pokud někdo dává přednost jiné mouce, tak musel upadnout na hlavu, následkem čehož se z něj stal domácí patlal.
Každá mouka vede k trochu jiným výsledkům, takže záleží na vás, co si od domácích nudlí do polévky slibujete:
- Hladká mouka je nejjemnější, ovšem její drobná škrobová zrna při vaření tolik nenabudou, takže nudle jsou z ní sice hladké a hebké, ale taky hutnější. Takto se dělaly domácí těstoviny dřív, hladká mouka je navíc typická pro italské těstoviny (bere se však mouka z jiného druhu pšenice, označovaného jako semolina).
- Hrubá mouka představuje pravý opak. Po uvaření bude v nudlích patrná její hrubší struktura, ovšem výsledek bude měkčí v důsledku vyšší nadýchanosti a nakypřenosti. Pochopitelně při vaření více nabudou. Za vše uvedené mohou větší škrobová zrna.
- Někde uprostřed tohoto rozmezí leží polohrubá mouka. Nabízí od každého něco a je skvělé východisko pro ty, kdo ještě nikdy domácí nudle nevyráběli. Následně se můžete sami rozhodnout, zda se chcete vydat cestou větší jemnosti nebo větší kyprosti.
Postup na domácí nudle
Stručný postup vypadá asi takto: těsto zpracujete během pár minut na kuchyňském vále (případně lze i v robotu, pokud si nechcete špinit ruce). V následné pauze, kdy těsto chvíli odpočívá, si stihnete uvařit kávu nebo rozehřát zmražený vývar na polévku nebo přečíst jednu kapitolu rozečtené knížky.
Něžnou ženskou sílu zapojíte hlavně při válení těsta na plát, který by měl být téměř průsvitný. Ten pak bude muset opět chvíli odpočívat, aby se nudličky při krájení k sobě nelepily. Nakonec dobře mířenými řezy nakrájíte odpočatý plát těsta na překvapivě velké množství polévkových nudliček, jednu jinou než druhou. Máte snad lepší představu o kuchyňské relaxaci?
Příprava těsta
Základními přísadami těsta jsou pouze mouka a vejce. Voda, mléko, tuk nebo sůl nejsou nutné, naopak mohou změnit vlastnosti těsta, ale k tomu se ještě dostanu.
Nyní si dovolím citovat ze staré kuchařky Marie B. Svobodové:
…vezme se potřebné množství mouky, dá na vál na hromádku, udělá na vrchu v ní důlek, do něhož se pak vejce vyklopí. …Vejce se nožem opatrně s moukou na těsto zadělají, aby bylo z počátku pěkně vláčné – ne pak ale sypké, což by se stalo, kdyby mouka z čerstva s vejci se smíchala, čímž se udělá těsto, kterému někde říkají zahnoutěné. Načež teprv co možná s moukou se prohněte, aby bylo tuhé a hladké.
Přeloženo do soudobého jazyka, kráter v mouce se dělá proto, aby se nejprve jen malá část mouky nožem nebo vidličkou smíchala s vajíčkem, a až vejce pozbude tekuté podoby, teprve potom se rukama zapracuje i okolní zbytek mouky.
Toto počínání vede k tomu, že do těsta zapracujete co největší možné množství mouky. Což by se vám nepovedlo, kdybyste vejce rovnou smíchali se vší odměřenou moukou. Dobré nudlové těsto má být výrazně tuhé, pro ženskou ruku dokonce až příliš.
Díky této nezvyklé tuhosti pak není potřeba téměř žádná mouka na podsypávání při rozvalování, takže můžete zavařit nudle rovnou do vývaru, protože ho nezakalí a nezpůsobí tvorbu šlemu. Takové těsto též lépe schne. Pokud byste používali strojek na těstoviny, tuhé těsto oceníte proto, že se nelepí na válce.
Jelikož je každé vejce jinak velké, bude se pokaždé lišit spotřeba mouky. Můžete se klidně dostat do sporu s receptem, když i po zapracování veškeré mouky budete mít pocit, že těsto stále ještě lepí jako napůl zaschlá žvýkačka, nebo když vám naopak malá hromádka mouky zbude, ale těsto už ji odmítne pojmout. Řiďte se citem a přestaňte, až když je těsto sice kompaktní, ale na omak nelepivé a dá to zabrat ho hníst v rukách.
Odpočívání těsta
Aby se hrouda těsta dala rozválet na tenký plát, přes který jde číst noviny, musí mít dost aktivního lepku. Lepek zařídí, že se těsto nebude trhat, ale bude se krásně táhnout.
Lepek můžete v nudlovém těstě podpořit dvěma způsoby: prací a časem.
Práce znamená hnětení, proto, až budete mít těsto pohromadě, ještě pár minut vydržte a dejte mu hnětoucí masáž.
Čas znamená odpočinek, v tomto případě aspoň 10-15 minut, ale víc neuškodí. Nemůžete však nechat těsto ležet jen tak na pracovní desce, protože by na povrchu okoralo a zaschlo. Třeba ho zabalte do igelitového sáčku, do potravinové fólie, anebo na něj přiklopte malou misku. Mezi milé fígly z babičkovských vzpomínek patří přiklopení nahřátým kastrůlkem, protože i teplo podporuje aktivaci lepku a zkracuje tak dobu čekání.
Vliv dalších surovin v těstě
Podle toho, co přišlo do těsta, dokázaly dřív šikovné kuchařky rozlišovat nudlové těsto lepší a obyčejnější.
- Běžný průměr je prostá kombinace mouky a vejce, tak jak jsem ji popsala.
- Lepší těsto obnášelo přidané žloutky nebo dokonce kousíček másla (asi jednu čajovou lžičku na jedno vejce). Takové domácí nudle pak chutnaly jemněji, vznešeněji a taky byly žlutější. K dlouhodobému uchování bych je ale nedoporučovala, tuk bude žluknout.
- Obyčejnější těsto na domácí nudle spočívalo například ve využití zbylých bílků, ke kterým se přidalo už jen jedno nebo dvě vejce. Výsledkem byla slušná zásoba nudlí nebo flíčků, které se hodily třeba do zapékaných pokrmů ve stylu šunkofleků, protože se jejich chuť i vzhled vylepšily přidáním dalších surovin do pekáčku.
O vlivu soli na těsto se vedou ostré diskuze. Sůl váže vodu, a to včetně vzdušné vlhkosti, takže může bránit prosychání těsta a hotových nudliček, zejména ve vlhkém prostředí. Pokud chcete nudličky dlouhodobě skladovat, bezpečná cesta je se soli vyhnout.
Neosolené domácí nudle můžete uvařit doměkka ve vydatně osolené vodě (1 vrchovatá lžička soli na 1 litr vody) a teprve potom přidat do polévky, takže se nemusíte bát, že by na talíři neměly pořádnou chuť.
Co se týká přidávání tekutin, jako je pár lžiček vody nebo mléka, výsledkem je naředění vaječné chuti za cenu hrstky nudliček navíc, protože logicky spotřebujete víc mouky a budete tak mít víc těsta.
Rozválení těsta
Nejlíp se vám bude s těstem pracovat, když ho rozdělíte na dvakrát tolik dílů, než jste vzali vajec. Těsto připravené z jednoho vejce tedy rozkrojte napůl, ze dvou vajec na čtvrtiny a tak podobně.
Každou tuhle část rozválejte na co nejtenčí placku (zbytek těsta pochopitelně udržujte zakrytý, aby neosychal, protože rozválení chvilku trvá). Pokud u toho nebudete muset nijak výrazně podsypávat a posypávat moukou, poplácejte si po rameni (stejně to nikdo jiný za vás neudělá), protože jste odvedli dobrou práci při výrobě těsta.
Kdyby se vám těsto přichytávalo k pracovní desce nebo k válečku, tak samozřejmě jemně podsypte. Použijte tu stejnou mouku, jako jste vzali do těsta.
Proschnutí těsta
Každému rozválenému plátu vyčleňte vlastní čistou a suchou utěrku, položte ho na ni a nechte při pokojové teplotě proschnout zhruba 30 minut. Kdybyste z plátů krájeli nudle hned, budou se vám lepit k sobě a už je nikdy neoddělíte.
Správně vyschlý plát těsta vypadá tak trochu jako pergamen. Vypadá kožovitě, ale stále je ohebný a nepraskne, když se ho pokusíte přeložit.
Při vyšších pokojových teplotách a suchých letních dnech bude prosychání trvat kratší dobu, než při zimních sychravých psa-by-do-nich-nevyhnal odpoledních.
Krájení domácích nudlí
Tato část vás buď bude ukrutně bavit, nebo se u ní budete nehezky vztekat. Možná je i kombinace obou dvou případů, kdy to začne vztekáním a skončí uspokojivým mručením nad prací s nožem. Ale nebráním se ani představě opačného vývoje.
Vezměte proschlý plát těsta a položte ho na čistý vál nebo na velké prkýnko. Překrojte ho na polovinu a obě poloviny pak položte přes sebe.
Kolmo k předchozímu řezu nakrájejte pruhy těsta tak široké, jak dlouhé chcete mít hotové nudličky, čili kolem tří až pěti centimetrů.
Nakonec vezměte vzniklé pruhy těsta, naskládajte je přesně na sebe a začněte odkrajovat tak tenoučké nudličky, jak to jen dokážete. V ideálním případě budete nožem přejíždět těsně po hraně těsta, ale nečekejte, že vám to půjde hned. Do babičkovské dokonalosti vlasových domácích nudlí to může trvat pěkných pár let.
Co vám k tomu může výrazně pomoci:
- Velký těžký ostrý nůž.
- Typický krájecí pohyb, kdy se špička nože stále dotýká pracovní desky (jen se po ní posunuje) a kdy krájíte spíš prostřední nebo i zadní částí nože. Vypadá to tak trochu jako kolébání.
- Správný úchop těsta druhou, nekrájecí, přidržovací rukou, která slouží jako vodítko pro nůž. Víc o tom v článku Jak krájet.
Proschnutí domácích nudlí
Pro slavnostní hostiny bylo zvykem zavařovat do polévky domácí nudle čerstvé, jen krátce proschlé.
Pro úspornou kuchyni se naopak příprava nudlí odehrávala především v létě, kdy byl dostatek levných a dobrých vajec. Nudle se usušily, uložily a v průběhu zbyktu roku používaly. K tomu bylo potřeba, aby hotové nakrájené nudle co nejlíp proschly.
Nudle tedy sušte rozložené v tenké vrstvě na utěrce. Klidně je občas načechrejte a přehoďte, když půjdete kolem, ale pozor, ať je zbytečně nenadrtíte. Čím jsou tenčí, tím jsou křehčí.
Skladování se nejlépe děje v papírovém sáčku, případně ve sklenici převázané papírem místo plechového víčka.
Jak dostat domácí nudle do polévky
Už jsem naznačila, že pokud se vám výroba domácích nudlí povede bez zbytečného podsypávání moukou, nemusíte se bát zavařit je rovnou do polévky, protože jí nezpůsobí ani moučný šlem, ani moučnou příchuť.
Spolehlivá cesta však je uvařit nudličky zvlášť v silně osolené vodě, což bude trvat podle tloušťky nudí 3-5 minut. Když je scedíte a propláchnete studenou vodou, neměly by se slepit. Zejména pokud je vyrábíte z hrubé mouky, vydrží stát scezené a zchlazené a znovu scezené bez úhony v misce na stole třeba i hodinu.
Uvařené nudličky vkládejte do talířů a zalévejte vývarem nebo polévkou z vývaru. A pak si pogratulujte, protože jste domácí bohyně.
Suroviny
- 1 velké vejce
- zhruba 100-110 g hrubé mouky plus trocha na podsypávání při válení těsta
Postup
- Vysypte mouku na vál, rukou udělejte uprostřed důlek a do něj vyklepněte vejce. Vezměte příborový nůž a začněte jím od středu promíchávat mouku s vajíčkem.
- V určité chvíli už vám to hustota těsta nedovolí. Pak odložte nůž a dopracujte těsto rukama. Mělo by být celkem tuhé, ale nelepivé. Konzistenci můžete podle potřeby vylepšit několika kapkami vody, když je příliš suché a drolivé, nebo malou hrstí mouky, když příliš lepí. Hotové těsto aspoň dvě minuty hněťte spodní stranou dlaně, odtlačujte jí těsto od sebe po vále, a pak znovu a znovu. Pokaždé těsto přehněte napůl a pootočte, aby se prohnětlo ze všech stran.
- Nudlové těsto uložte do mikrotenového sáčku k alespoň patnáctiminutovému odpočinku při pokojové teplotě. Sáček nezapomeňte uzavřít, aby do něj nemohl vzduch a těsto nezačalo osychat.
- Jakmile je těsto odpočaté, rozkrojte ho na dvě stejné části. Jen velmi zlehka, téměř symbolicky, si posypte vál moukou a každý kousek těsta zvlášť rozválejte kuchyňským válečkem. Pokud to bude potřeba, těsto znovu podsypte moukou, abyste zabránili přilepení k válu, a válečkem pracujte od středu těsta ven ve všech směrech – buď můžete těstem otáčet, nebo měnit směr pohybu válečku. Rozválené těsto by mělo být tak tenké, že pokud je přesunete na utěrku, bude vzorek na látce prosvítat skrz.
- Oba pláty těsta položte na vzorně čistou utěrku a nechte na suchém místě odpočívat kolem půl až tři čtvrtě hodiny. Pokud si během této doby jednou nebo dvakrát vzpomenete a obrátíte je spodní stranou nahoru, jen dobře. Správně proschnutý plát připomíná kožovitý pergamen, ale není tak vyschlý, aby se při pokusu o ohnutí hned zlomil. Musí si stále zachovat jistou pružnost.
- Pláty překrojte napůl a pak ještě na 3-5 centimetrů široké pruhy. Ty následně složte na sebe. Velkým ostrým nožem je podél kratší strany začněte krájet na malé nudličky, a to co nejtenčí, tedy těsně podél hrany. Prsty levé ruky opatrně používejte jako zarážku a vodítko pro nůž.
- Jakmile skončíte s krájením nudliček, důkladně je načechrejte opakovaným nadzvedáváním a pouštěním zpět na podložku. Rozprostřete je v tenké vrstvě na utěrku a nechte řádně proschnout, ideálně celou noc. Teprve poté je můžete uschovat pro pozdější použití. Část nudliček, kterou chcete hned použít do polévky, samozřejmě nemusíte vystavovat celonočnímu schnutí, to je nezbytné jen pro účely skladování.
- Nudličky uvaříte tak, že je v množství jedné malé hrsti na osobu vhodíte do malého kastrůlku s vroucí vodou osolenou půl lžičkou soli. Vařte pět minut do změknutí, poté je sceďte, krátce na cedníku propláchněte studenou tekoucí vodou a teprve pak přidejte do hotové polévky. Kdybyste je uvařili rovnou ve vývaru, dáváte v sázku čirost polévky – a ta je mnohdy přednější než jeden zašpiněný kousek nádobí navíc.
Děkuju mnohokrát za tenhle recept! Nudle u nás vždy zajišťovala babička a byly skvělé, vždycky jsem pomáhala válet, ale těsto jsem se nenaučila. Teď už pár měsíců není nikdo, kdo by nudle dělal, tak tradici přejímám spolu s nudlovým kráječem já. Jen ten skvělý recept mi chyběl. Hned dneska se na ně vrhnu! 🙂
Budu na tebe myslet a držím palce, ať jsou prvotřídní.
Také to tak dělám,ale vzhledem k mému věku -72- je to asi normální.
Věřím, že v takovém krásném věku to tu budeme říkat úplně všichni ❤️
Ahoj Flo a ostaní kuchařinky…já jsem starší ročník a tak dělám do polévky pouze domácí nudle .Moje vnučky je milují a když přijedou musí jich mít plný talíř a pouze zalijí troškou vývaru.Jinak dělám i široké a flíčky je to opravdu o něčem jiném.Hezký den všem
Věro, a vsadím se, že si tvé nudličky vnučky předem s chutí objednávají, než přijedou, že? Aspoň u nás to tak s babičkou funguje.
Díky za recept Florentýnko, je bezvadný a úplně jednoduchý, tak snad už budu mít dobré nudle. Přeji Ti pěkný den
Určitě budeš, Evi. Krásný den i tobě.
Milá Flo,
nudle jsou u nás rodinná záležitost:-). Dcera (10 let) udělá těsto, já vyválím a potom s mužem strojkem „krájíme“. Používáme hladkou mouku speciál z námi oblíbeného mlýna.
Mirka
Tak to je velká paráda! ❤️
Domácí nudle dělám na strojku – od rozhodnutí do vhození nudlí do vody cca 10 min. Výhodou okamžité výroby je to, že těsto rozválené strojkem ihned (bez čekání) strojkem nakrájím. Když pak nudle dám hned vařit, neslepí se. A protože těsto není vysušené, vaření je kratší.
Moc hezký 🙂 Je vidět, jak vy muži máte k vaření úplně jiný přístup, leckdy ve své průzračnosti geniální.
Milá Flo,
děkuji za super článek o výrobě nudlí. Souhlasím, že domácí nudle jsou zcela jiná kategorie než ty kupované. Já dělám těsto do zásoby pravidelně a po dlouhém zkoušení se mi jako nejlepší jeví poměr na 5 vajíček, 400 g hrubé a 100 g polohrubé mouky. Těsto nechám zpracovat v domácí pekárně a pak nastupuje můj veliký pomocník strojek na nudle, s nímž výroba nudlí je vlastně hračka.
Přeji pěkný den!
Úplně tu krásu vidím. Děkuju ❤️
Díky za recept, vyvolal mi vzpomínku na to, jak dělávala domácí nudle moje mamka. Nejvíc mě na nich bavilo to, že rozválené pláty nekrájela, ale srolovala a krájela tak vlastně strašně dlouhé nudle :o). Byly úžasné :o). Asi si je o víkendu taky udělám.
Tak at se povedou přesně tak, jak mají 🙂 Flo.
Děkuju!
Ano, je tomu tak, že náhoda neexistuje. V sobotu máme rodinnou slávu (dodatečné Vánoce, masopust, narozeniny nejmenší členky rodiny), jež se bude konat – jak jinak – u nás, neb mladí mají malé byty, bydlí daleko a tak podobně; i přemýšlela jsem, co zavařit do chystané drůbeží polévky. Kupované nudle ani jiné těstoviny (tarhoně atd.) mě nebaví, kapání není dost slavnostní, knedlíčky okoukané, nudličky neumím…
A ejhle!
Jdu na to. Jsem zvědavá, jak to dopadne.
Ještě jednou díky!
Libuše L.
Libuško, tak si to vespolek moc užijte a ať mají nudličky úspěch! Flo.
Florentýnko za tohle moc děkuji.Pošlu vnučkám recept.Taky si vzpomínám co mě to dalo než jsem ty prsty srovnala a pořádně krájet jemné nudličky.No a naučila jsem se to,ale musí se chtít a jedině neustálým tréninkem se člověk dostane k naprosté dokonalosti.Musím se smát,když jsi vzpomenu,jak jsem byla nafučená,když maminka řekla at udělám nudle.Přeji Ti krásný život za to,co pro nás všechny děláš a jen tak.Jsi úžasný člověk.
Danko, ty jsi milá, děkuju z celého srdce. Totéž přeju tobě. Flo.
Vyskočila mi vzpomínka na babičku, její bílou zástěru a obličej natřený norkovým krémem…, na do tenoučka vyválené těsto, štrikované krajkové dečky, asparágus ve svátečním pokoji a vůně polévky, která čekala na kamnech, až budou nudličky hotové. To všechno se mi vybavilo při tvém dnešním článku, naše milá Flo. Děkuji.
Evi, děkuju. Já věřím, že jistou obdobu přesně téhle vzpomínky má v sobě snad každý. Nudličky jsou v tomhle zázračné, že ji dokážou přivolat.
Děkuji za krásný recept. Úplně mě navnadil ,abych vyzkoušela sama ,bez naší babičky .
Je ji 86 let a pravidelně dělá pro všechny nudle …..já trávím celé dny za počítačem v práci. Není to škoda ? Je.
Musím to vyzkoušet …..
Souhlas! 🙂
Milá Flo, myslím, že stačí, aby byl člověk mlsný a nebyl líný, což je kombinace vlastností, které vedou k poctivé kuchyni včetně domácích nudlí. Také si pamatuji, jak nade mnou babička stála a radila mi, jak držet nůž a prsty levé ruky, aby byl výsledek co nejlepší a bezbolestný. Pak mi vždy posílala sáček domácích a dnes už nudle posílám svým snachám. Ze stejného těsta dělám i flíčky na šunkofleky a široké nudle s tvarohem nebo mákem a je to naprosto jiné než z kupovaných těstovin.
Dagmar, to je úžasně shrnuto. Ta první věta je perla a patří zarámovat.
Přesně. První větu tesat do kamene!
Děkuji za návod. Já je v minulém roce párkrát zkoušela, ale vždycky skončily v koši. Ale zatím jsem to nevzdala ???? Jen jsem nikdy nebyla u výroby přítomna a v rodině není nikdo u koho bych si mohla osahat jaká je ta správná konzistence těsta a jak poznám, že je vyválené těsto ideálně proschlé, aby se dalo krájet a už se nelepilo, ale ještě se nedrolilo. Ale jsem rozhodnutá domácí nudle porazit ????
Lucie, jestli je těsto dobře proschlé poznáš snadno. Když si ho rozkrájíš na pruhy a začneš tvořit nudličky, musí se od sebe samy rozpadat. Když jich pár ještě bude slepených k sobě, chce to ještě pár minut prosychat. Takže stačí ty pruhy zase rozhodit od sebe, počkat, a pak se k nim po chvíli znovu vrátit.
Taky se mi moc nedařilo. Nejdůležitější finta podle mě je, udělat si nejdřív ten důlek, ve kterém se udělá to „základní“ těsto, do kterého se potom vpracovává další mouka. Konzistence by měla být dost tuhá, vpracovávám mouku „co to jde“, ale myslím, že i když to nebude úplně tuhé, zase tolik se nestane, jen to bude trochu dýl prosychat.
Na vyvalování je zase podle mě dobré střídat při válení pláty. Naučila jsem se tak postupovat, když jsem dělala tortily podle nějaké zahraničního webu. Ty řetězce lepku mají tendenci se smršťovat, proto se těsto při rozvalování „vrací“. Když si ho ale předválíte a necháte chvilku ležet, zatímco budete rozvalovat druhý plát, ty řetězce povolí a těsto půjde lépe vyvalovat do tenka.
Ahojky FLO.Doufám že již kuchyň i dům máš podle svých představ v pořádku musela jsi mít velkou trpělivost.Dnes vařím podle Tvého receptu pomalý hovězí vývar a dnes přišel recept na nudle maminka je 40 let po smrti a já si dobře vzpomínám jak dělala těsto a rozválela velká kola která sušila na ubrusu.Mám teď více času tak ten Tvůj recept vyzkouším.Přeji Ti ať Tě vaření stále baví a hlavně Tě vydrželo zdravíčko.PA.L.
Ludmilo, moc děkuju. Kuchyň ještě úplně není, ale rýsuje se. Přeju ti, ať se ti dnes vše povede a ať i tebe vaření stále baví a zdraví tě doprovází.
Recept ve mně vyvolal dávné vzpomínky, když jsem rozvalovala těsto na placky, pořád nebyly podle maminky dost průsvitné. A při krájení jsem začínala tenkými nudličkami a na konci jsem krájela skoro fleky. Ale část nakrájených plátů jsme dávali opražit na plotnu a to byla pochoutka.
Jé, to je pro mě novinka s tím opečením. Děkuju!
Na domácí nudle se už nějaký čas chystám! Ale chtěla bych je zkusit z celozrnné mouky. Je pak potřeba recept nějak upravit? A lze použít třeba i špaldovou mouku, nebo ji s pšeničnou namíchat?
Jiřko, podle mě to půjde i z jiné mouky, jen se bude lišit poměr mouky a vajíčka, zřejmě budeš potřebovat méně mouky. Pokud máš v ruce konzistenci běžného nudlového těsta, tak do stejného stavu se budeš chtít dostat i s jinou moukou. Taky počítej s tím, že se ti bude vál hůř vyvalovat pro menší obsah lepku a je dost možné, že ho do tenkého stavu vůbec nedostaneš, takže skončíš u flíčků a podobných radostí.
Přesně takhle je dělám, a ve vývaru jsou nenahraditelný! Kupovaný, údajně vlasový, nudle mi nesmí do baráku,
Paráda! C.
❤️
Milá Flo, recept na tyto domácí nudle jsem objevila ve Tvé Kuchařce pro dceru… Nudle se mi vždy krásně povedou! Ovšem, těsto dělám v robotu… :).
Hezký čtvrtek… 🙂
Vůbec se ti nedivím, zejména pokud to není jen z jednoho vajíčka 🙂
Ahoj Flo, domácí nudle do polévky mě provázely celé dětství, byla to pro mě čest, když mě jejich přípravou maminka v neděli pověřila. Vše klaplo, ale krájet mě nechala málokdy, prý její jsou tenčí ???? Dlouho se chystám k této tradici vrátit, díky, žes mi to připomněla! Prima den ????
❤️
Ahoj Flo 😉 Děkuji Ti za nádherné povídání o nudlích. Nudle mám spojené s babičkou, ať u ní na prázdninách, nebo když nás hlídala doma. Pokaždé se konaly nudle. A my jako malý zmetci jsme je chodili k válu kde schly pěkné krást a jak nám chutnaly 😀
Nudle jsem sama začla dělat cca před 2 lety, a už nic nikdy jiného. Jednak vzpomínka, druhak chuť, třeťak to nervový uklidnění je k nezaplacení ………
Těším se na další článek 🙂
:-)))
Milá FLO, moc děkuji za vysvětlení, jakže je to vlastně s tou moukou… Já žila vždy v přesvědčení, že jediná správná je mouka hladká (protože z té dělala nudle moje babička a maminka). Je fakt, že jsem zaregistrovala diskuse o tom, zda hladká či hrubá, ale nikdy jsem při nich nikomu nanadávala do osob s nízkým IQ (není to můj styl…). Je ale pravda, že jsem si o těch „polohrubých“ a „hrubých“ myslela své. A nyní vidím, že jsem neměla pravdu…
Já nudle do polévky nedělám, protože nejsem polévková a polévky vařím spíš výjmečně, ale když se rozhodnu rodinu „ošidit“ k večeři nudlemi s tvarohem, tak jim to vynahradím alespoň tím, že ty nudle jsou domácí :-). A to si pak celá rodina pochutnává bezmála jako by měli na talíř stejk nebo jnou dobrotu. Nudle sypeme strouhanými ořechy, cukrem, polijeme máslem a navrch přijde lžíce rozmíchaného tvarohu.
Och… Dala bych si!
Ahoj Flo,
kam chodíš na ty vtipné glosy před uvedení každého z Tvých doporučovaných receptů? Mě nebaví jenom pročítat Tvé nabídky a brát si z nich inspiraci a ponaučení, ale bavím se také kolem té „omáčky“ kolem, která Tvé recepty doprovází. Ty musíš často pojídat jako lahůdku vtipnou kaši, proto jsi tak nabitá úsměvnými průpovídkami.
Hezký den Ti přeje Miloš
Miloši, děkuju za takovou nádhernou poklonu. Moc si jí vážím. Flo.
Děkuji za vysvětlení,jak se která mouka chová. Mě je naučila babička a ta používala jen hrubou. Když na to kdysi přišla řeč,kolegyně,které je dělají,se zhrozily. Prý zásadně hladkou. Pomyslné veslo jsem v rodině zdědila já a tak zásobuji nudlema a fleky dceru i snachy. A dělám je dál z hrubé.Měla bych je asi vyzkoušet i z té hladké. Vždyt‘ kde nejvíc platí,že vyzkoušet se má všecko,než právě v kuchyni,že?
Souhlas 🙂 Každá mouka má své výhody a je jen na tobě, co přesně volbou mouky sleduješ.
moje maminka taky preferovala hrubou mouku a tak je dělám stejně. Kluci je milují, no tedy již jsou dospělí muži, když uvařím polévku s játrovými knedlíčky a domácíma nudličkama, tak někdy ani nechtějí druhé, protože si tak přidávají polévky, že nezbyde místo v žaludku na nic jiného :D.
Snacha není Češka, ale moc jí chutná česká, slovenská i maďarská kuchyně. Když u nás byli na návštěvě kamarádi mého syna ze Španělska, tak přijeli nejprve do Prahy a pak k nám s tím, že jim ta polévka moc chutnala. Na jednu snídani jsem jim nabídla tresčí játra, ale odmítli s tím, že játra vůbec nejedí. Ale polévka s játrovými knedlíčky a domácími nudlemi jim jela dokonale. Pak se ptali na recept, tak jsem řekla, že rodinné tajemství a „opovaž se synku říci jim, že je to z jater!“
Ahoj Flo Přesně takhle dělám těsto asi 30 let .Mam ho od me maminky ktera mně ho naucila dělat.Dělam ho i pro mou dceru.Krasmy den ahesky vikend. Preje vašek
❤️
Milá Flo,
každý čtvrtek se nemůžu dočkat nové inspirace. Dnešní článek mi sice nepřinesl nové poznatky, protože sice nepatřím do babičkovského věku, je mi přes 30, ale mám doma 7 strávníků a ti nejstarší z nich, otec se synem 60 a 40 let, byli odjakživa zvyklí na poctivou vesnickou stravu, takže mi nezbylo nic jiného, než se rychle doučit potřebné, když jsem převzala na starost domácí plotnu. A k tomu samozřejmě patří i poctivé vývary s domácími nudlemi. Nakrájet je umím výborně, ale máme starý kráječ na polévkové nudličky, tak můžu tuhle činnost svěřit nejstarším dětem. A že u nás těch nudlí za rok do polévek padne. Moc Ti děkuju za všechny rady, protože hlavně díky Tobě už vařím tak, že se to s tím od babičky může směle měřit.
Katko, klobouk dolů ❤️
Děkuji za článek, potvrzuji, že domácí nudle jsou jiný level těstovin než z obchodu. Já ale jejich dělání vzdala kvůli zpracovávání těsta – rozválením na tenké placky. Těsto bylo tuhé, smršťovalo se (přidání tekutější přísady, ubrání mouky, odležení atd. moc nepomohlo – tipuju, že je to jeho vlastnost). Ve chvíli, kdy bylo natenko, tak už další postup OK. Takže mám dotaz, jestli nemáš, nebo někdo, zkušenosti se strojkem na těstoviny, kam se dá hrouda zpracovaného těsta a ono si to vyválí na placku (rozkrájení je bonus). Ať už manuální, nebo třeba elektrický. Děkuju.
Moniko, těsto se v první chvíli při rozvalování vzteká, než pochopí, že se musí podvolit. Smršťuje se a vrací se zpět, někdy víc a někdy míň, ale časem to vzdá. Když to opravdu hodně nejde, stačí částečně vyválenou placku nechat chviličku odpočinout. Jen pozor, aby ti nezaschla na povrchu, než se k ní vrátíš.
Milá Flo ráda čtu tvé hezké povídání ,protože se příjemně naladím ale i pobavím ne jen recepty.I tento recept na nudle v dohledné době vyzkouším budu vařit hovězí vývar..děkuji
❤️
Dobrý den, Flo,
udělala jste mi článkem o nudlích velkou radost 🙂
Tak jako mnoho z nás kuchařek jsem si vzpomněla na svou babičku, která nám doma dělala nejen domácí tenké nudle, ale i nudle široké, které uvařené, polité máslem, posypané cukrem a mletým mákem byly tak úžasné, že se jim žádné jiné nevyrovnaly.
Také s tou solí do těsta je to zajímavé, je pravda, že někdy těsto trochu osolím a dívím se, že nechce prosychat – zkrátka, člověk se učí celý život. Díky a krásný den. Hanka
❤️
Domácí nudle dělám pořád. Mám na to i zvláštní nůž.Je přímo určený na nudle a krásně se krájejí. Vyrábím i fleky ,.
Nůž na nudle? Tak to je paráda ❤️
Ahoj Flori,koupila jsem si mlýnek na těstoviny od Tescomy,ale nějak jsem se s ním nedomluvila.Tak jsem udělala podle tvého receptu těsto,teď suší.Děkuji za tvoje recepty.Přeji krásný den.
????
Milá Flo:)
Díky za skvělý a naprosto bezkonkurenční článek, vždy mám pocit, že s Tvým popisem nemůžu nic zkazit 🙂
Chtěla jsem se zeptat, jakou máš zkušenost s trvanlivostí domácích nudlí a kde je nejlepší je skladovat (co se teploty týče).
Měj se krásně,
M.
Při pokojové teplotě a vydrží klidně i rok, pokud je uložíš dobře proschlé.
Dobrý den a krásný Nový rok ( opožděně) všem. Domácí nudle dělávám, v podstatě stejně jako moje babičky. I když ty jejich byly tenčí na výšku i na šířku. Všechno zvládám, až na to vyválení tenké placky. Takže když jsem v časové tísni nebo mě to jenom už přestává bavit, postrouhám těsto na jazýčkovém struhadle, asi by to vlastně šlo i na robotu, ještě jsem nezkusila, a zavařím do polévky tzv. strouhání. Je dobré, ale nudle to prostě nejsou.
????
Ahoj Flo, dělám těsto naprosto stejně, ale naučila jsem se přidat trochu oleje. Kromě tvarovaných si těstoviny vyrábím doma. Přeji krásný den a těším se na další recepty.
????
Zrovínka minulý týden jsem dělala nudle do plévky. Naučila mě to kdysi babička a úplně stejně jako je tvůj recept. Hezký den přeji iva
❤️
Ahoj Flo. Nudle dělám hodně let ale vždycky se dozvím něco nového. Hned zkusím nahřaty hrneček. Opékání nudli na kamnech byla v dětství ta největší pochoutka.
Jak to, že mě to opékání úplně minulo? Vypadá to, že to zažili úplně všichni 🙂
hezký den.Než kupované nudle tak raději udělám kapání.jsou ale dvě jídla kde kupované nudle by byl smrtelný hřích,slepice v nudlích (v silném slepčím vývaru uvařit nudle kterými přikryjeme slepici naporcovanou na pekáči,přelít rozkvedlaným vajíčkem ,zasypat sýrem a zapéct) a to druhé je arabská rýže.Tujsem pochytila nedávno na plteňském rozhlase a netušila jsem o jakou dobrotu se jedná.Jakou mouku jsem řešila teké až jsem to vyřešila šalamounsky nudle hladká a tažený závin hrubá akdyž si nejsem jistá jistí to polohrubá
❤️
Milá Flo, zrovna o víkendu jsem zpovídala svoji kamarádku – zkušenou kuchařku, jestli si vzpomene, jak moje babička dělala ty úžasné nudle do polévky, které jsem od jejího odchodu už nikde jinde nejedla, takže tvůj článek přišel přesně včas a za to ti děkuji – o víkendu bude polévka s domácími nudlemi, už se na to těším 🙂
????
Ahoj Florentýno,
jako obvykle vědecké pojednání o nudlích. Prostuduji a asi vybalím italskou mašinku na válení těsta.
Z.
Italské mašinky jsou báječné ????
Milá Flo,
vzhledem k tomu, ze jsem na nudle nenašla odvahu nebo spis čas má jejich schnutí, dělám z tohoto těsta “drobení”. Kouli těsta nastrouham na hrubém struhadle a nechám vyschnout 🙂
Míša
Míšo, tak třeba teď ta odvaha přijde, držím palec ❤️
Co já se jako dítě těch nudlí nakrájela – maminka připravila a vyválela těsto a já krájela a zakládala si na tom, že jsou krásně jemné. Ostatní těstoviny sice kupuji, ale do polévky dělám svoje. Z hrubé mouky. Na tenké rozválení mám fígl – silnější placku rozkrájím na pruhy a ty vyvaluji dotenka – jde to velmi dobře. A na krájení – nůž „nudláček“ od nožířské firmy odněkud od Hořic, koupila jsem před několika lety na nějakém jarmarku, je tam takový jakoby odsazený zub a jde to s ním báječně. A pokud se vám nechce rozvalovat a krájet, lze hroudu nudlového těsta nastrouhat – v polévce je strouhání stejně dobré.
A ještě vzpomínka, když jsem nudle připravovala, když byly dcery malé, vždycky mi ujídaly syrové těsto pod rukama. Nevím proč, ale velice jim to chutnalo.
O noži na nudle jsem ještě neslyšela, to jsou věci…
Tak já jsem z receptu a z popisu nudlí úplně naměkko. Přesně takhle dělala nudle moje babička i moje maminka. Dokud byly moje děti malé, dostávala jsem v papírovém sáčku od maminky … No a teď už chystám domácí nudličky do papírového sáčku já a předávám dál.
❤️❤️❤️
Milá Flo, v naší 53 let staré domácnosti se vaří vývary zásadně s nudličkami. A to dost často. Je to prostě pochoutka. Dlouhá léta nám nudličky dělala babička, po jejím odchodu na věčnost, ji nahradila sestřenka. Jsme ji za nudličky všichni vděční a u jejich konzumaci na sestřenku Járu vzpomínáme. Já jsem schopna vyrobit flíčky, široké nudle, ale ty pravé polévkové domácí tenoučké nudličky mi nějak nejdou. Když je „náhodou“ nejhůř, prostřídám drobení. Ale to se nestává moc často. Nudličky jsou prostě nenahraditelné NUDLIČKY.
Ivo, tak třeba jednou i ty tyhle nudličky pokoříš. Držím palce.
Milá Florentýnko, díky za rady na nudlové těsto. Nudle dělám, ale čím jsem starší, tak zpracování a válení těsta je obtížnější, někdy se přikloním k nastrouhání na větší nudličky.
Mám radost že tradice domácích nudlí se neopomíjí a díky tobě a dalším autorkám a autorům,kteří uvádějí kuchařské umění od základu se dostává do podvědomí i začínajícím kuchařkám a kuchařům. Vždyť vaření těstovin je celkem oblíbené a nad domácími není konkurenta a do dobrého svátečního vývaru domácí nudličky, jen se sliny sbíhají.
Florentýnko přeji hezký víkend a těším se na další potěšení z vynikajících receptů.
Vlasto, máš pravdu, zpracovat těsto je úkol pro siláka. Pokud to můžeš svěřit robotovi, třeba by ti to pomohlo. Na rozválení pak jedině strojek na těstoviny.
Milá Flo, tím receptem jsi mi připomněla mamku, že jí toto dlužím. Mamka dělávala domácí nudle celou dobu, co žila. Já, jako asi 14 letá, jsem je krájela hezky tenoučce. Bohužel, jsem je pak sama nikdy nedělala. Když mamka ovdověla, dávala mi na Vánoce vždy nudličky v třílitrové sklenici. Než zemřela, tak mě v jejích 90 letech opět ukázala, jak je dělat. Předala mi i strojek na nudle. Sama jsem se k tomu zatím neodvážila. Ale ty jsi mě vyburcovala. Dostala jsem od bratra domácí vejce a slibuji, že se o víkend do toho pustím. Děkuji moc. Květa
Květo, tak doufám, že se ti nudličky povedly a že pokračuješ v krásné tradici. ❤️
Ahoj Flo, dělám nudle z polohrubé mouky, kupované mi nechutnají, ale krájím je na strojku. Maminka je krájela tak, že těsto srolovala a krájela je šikmo, taky jsem je tak krájela, než jsem dostala strojek a bylo to lehčí než krájet ty pásky. Recept na vývar je výborný, dostala mě ta opražená cibule. Tento fígl jsem neznala. Děkuji. Měj se hezky!
❤️
Nudle dělám od té doby co je přestala dělat babička , dnes má 95 let a už to nejde. Ale “ za mlada “ nám dělala „ryby “ to vyválené kousky opekla na plotně, udělaly se krásné puchýře a jen se osolily. Je to taková dávná vzpomínka. Moc zdravím Olga
❤️
Krásný den Florentýnko,
nudle máme moc rádi, a tak jsem si asi před 4 lety koupila kvalitní strojek na nudle i s el. motorkem, který těsto vyválí i nakrájí a s těstem mi pomáhá domácí pekárna. Začínala jsem s hladkou moukou, ale neobstála při porovnání se semolinovou, ze které jsou těstoviny neskutečně dobré, zvlášť když se vaří hned, nesušené. Do těsta navíc přidávám půl lžičky olivového oleje a trošku kurkumy, která chuťově nudle neovlivní, ale přidá krásnou žlutou barvu .Čerstvé nudle se vaří jen krátce 3-4 minutky (široké ,flíčky), tak je to i rychlovka. Párkrát jsem je udělala i jako dárek pro kamarádky – na tácku hromádky širokých nudlí, přikryté útěrkou, vložené do sáčku, vydrží v lednici pár dní
Už se na ně zase chystám :o)
Evi, máš to parádně vychytané ????
Milá Florentýnko,
díky za recept na domácí nudle vyvolal u mne vzpomínky na babičku, která dělala jen domácí a v polévce nikdy nebyly kupované. Přiznám se, že na vaření mám stále méně času, takže vítězí kupované. Třeba se to někdy změní. Moc děkuji 🙂
A i kdyby se to nezměnilo, třeba se je občas uděláš jen tak pro radost 🙂
Milá Fló, zase jsem se u čtení pobavila, píšeš úžasně. Já nudle sice nedělám, ale užila jsem si to a neříkej nikdy nikdy. Možná mi to nedá, přečtu si povídání a recept znovu a pustím se do práce 🙂
Vše nejlepší v novém roce a těším se na další čtvrtky.
Olga
Tak nám oběma budu držet palce, ať se do nich opravdu pustíš 🙂
Milá Florentýnko, díky za připomenutí receptu.Z hlatké mouky dělám plněné pirohy a z hrubé nudličky.Někdy přidám trochu papriky a jindy vymačkaný špenát.Super recepty díky za ně.Hanka
Krása ❤️
Omlouvám se za chybu, z hladké, sjel mi prst.
Ahoj Flo,
krásný článek o nudlích.
Díky za inspiraci a poučení.
❤️
Ahoj všichni.Tak jako v úvodu popsal Petr,že k výrobě nudlí používá strojek,tak i já jsem si jej opatřil a musí říct,že to namáhavé ruční rozválení za mne udělá.Je potřeba těsto mít nelepkavé ,jinak při řezání se slepí a už s nim nenaděláte nic.Jednou se mi to tak stalo a od té doby si dávám na to pozor.
Se strojkem je spousta zábavy, potvrzuju.
Milá Florentýnko ,
děkuji za vtipné pojednání o výrobě nudlí, pro mne se spoustou novinek. Používám mouku hladkou, ale určitě vyzkouším i polohrubou a hrubou.
Mirka
❤️
Ahoj, Florentýnko, také jako Olga vzpomínám na chvíle, kdy dělala nudle moje maminka. Většinou to bylo do nedělní polévky a my jsme se se sestrou moc těšily na pečené placičky, které nám při tom vždycky udělala. Nejlepší byly ty hnědé puchýřky, které jsme počítaly. Přeji hezký víkend.
Alena
❤️
Také takto dělám, ale jak je krásně tenoučce a rychle krájela moje tchyně, tak to jsem nikdy nedokázala.
Tak třeba jednou? ❤️
Milá Flo, domácí nudle dělám stejným způsobem, těsto nesolím a na jedno vejce přidávám lžičku vody. Dlouho jsem je nedělala, až když jsem shlédla video „Kuchař ví“ s kuchařem Marcínem a nudle se podařily, dělám si je často aji do zásoby. U nás má jedna polovina ráda nudle z hladké mouky – ty lepivější, druhá je kategoricky proti a chce ty z hrubé mouky. U mě vyhrávají z hrubé mouky, všem se nejde zavděčit.
Případně jim všem uvařit z polohrubé, to by mohly ustát oba tábory najednou 🙂
Přidávám se k všeobecné nostalgii, úplně vidím svoji maličkou babičku, měřila jen něco málo přes 150 centimetrů, jak stojí u stolu, ruku s nožem zapřenou o bok, před sebou štůsek těsta, jede jako stroj a před ní roste zásoba krásných tenounkých nudliček pro celou širokou rodinu…. taky pekla skvělé mazance a vánočky a koblihy, všechno od oka a v kamnech na dřevo, speciální bábovku, která byla vždycky trochu osolená, protože dědovi to tak chutnalo… a v neděli se u nich sešla celá rodina, v pekáči byla kuřata pečená s kusem bůčku, k tomu babiččiny knedlíky zadělávané sodovkou a hlávkové zelí, babička se usadila na „otoman“ a spokojeně koukala, jak nám chutná, ach jo, hezky se na to vzpomíná.
Úžasné ❤️
Ahoj Flo, za tenhle článek děkuji, domácí nudle jsou má srdeční záležitost. Vzpomínám si, jak je s oblibou krájel dědeček. Nejprve si pečlivě nabrousil nůž a pak jel krásně natenko, jednu nudličku jako druhou. A pak se posmíval mámě, že to, co nakrájela ona, opravdu nejsou vlasové nudle (nebyly a moje jsou ještě širší). Pak jsme to řešily tak, že jsme dělaly „široké nudle“, takže polévka s nimi vydala za regulérní oběd.
Každopádně ještě jednou děkuji za článek 🙂
🙂
Milá Florentinko,
děkuji za recept, který mě vrátil do dětství, neboť už raném věku mne babička učila vyrábět domácí nudle. Tehdy to byla prestiž hospodyňky, jaké nudle dokázala vyrobit a díky tomu nemám dnes s nudlemi problém.
❤️
Dělám stejně. Jen moje babi používala hrubou mouku, tak dělám nudle z hrubé. A když se mě nechce nudle dělat, tak tu kouli nevyválím, ale udělám strouhání. Je to rychlejší, a např. v bramboračce je to moc dobré.
????
Ahoj Florka.
Pripomenula si mi, že donedávna sme mali rodinnú veľkovýrobňu nudlí (u nás slížiky).
S manželom sme robily celej rodine, hlavne k sviatkom. K minulým
Vianociam to bolo z 10 kg hrubej múky a 100 vajec. Cesto sme vypracocali v robote a ďalej sme valkali a krájali na strojčeku. Išlo to výborne, len sa musí pri tom stáť a to sme už minulý rok nezvládli. Použili sme zbytky čo nám zostali. Dcéram padli vhod nemuseli robiť ony. No ale už stačia aj krupicové halušky alebo kupované.
Anka
Aničko, jestli si něco nedovedu představit, pak výrobu nudlí z 10 kg mouky. To teda smekám všechny klobouky, co mám.
Ahojky Florentinko.Také dělám nudle domácí z hrubé mouky.Vždy je tak dělávala babička i maminka pro nás do zásoby a teď je dělám já pro snachy.Milují nudlovou polévku s domácími nudličkami.
❤️
Milá Flo,děkuji za recepis,dělám nudle často pro svoje vnučky milují babičciny dá to práce,ale co bych neudělala pro své milované.Přeji plnou náruč zdravíčka všem po celý rok 2019.Za vše co pro nás děláš veliké děkuji.Marta.
I tobě zdraví každý den a radost z domácích nudlí taktéž ❤️
Milá Florentyno, přesně takové nudle stále ještě dělá moje 89letá maminka. Nikdy mi nezapomene připomenout, že těsto musí být vyválené tak, aby přes něj bylo vidět! A umí je úžasně jemně nakrájet. Zásobuje jimi celou rodinu… A její pravnuci chtějí „nudličky od babičky “ i jako přílohu k omáčkám. K tvému jako vždy úžasně popsanému receptu se vrátím až budu muset nudle dělat sama…
Díky… Libuše
❤️
Milá Flor, děkuji za recept na domácí nudličky. Dvakrát jsem je doma zkusila vyrobit sama, ale bohužel se mi částečně slepily k sobě. Teď už vím,že jsem je prostě nenechala dostatečně proschnout. Zítra se do nich pouštím znovu. Moc děkuji. Pěkný den. 🙂
Mončo, tak snad se napotřetí vydařily, jak měly. Flo.
Děkuji Florentýno, že jsi mi dovolila vzpomenout na babičku, na její ruce které krájely nudle, na její zpěv v kuchyni a na všechny dobroty, které dokázala vyčarovat. Nedávno takřka stoletá zemřela a mě konečně, díky dnešní vzpomínce, poprvé od té doby přemohly emoce…
Leone, soucítím s tebou a upřímnou soustrast. Až si jednou budeš dělat domácí nudličky, přeju, ať jsou plné krásných vzpomínek na tvou mimořádnou a milovanou babičku.
Dobrý večer, milá Florentýno,
nudle dělám moc ráda. Nejraději je krájím ručně /strojek mám, ale to není ono/. Moje snacha si nic jiného k svátku nepřeje, jak domácí nudle,,,,,,,,,,,,,a tak krájím a krájím, jak to dělávala moje babička……..a máme z toho radost obě dvě! A o tom ten život je………..
S pozdravem Jarča
Jarčo, tak to jsou krásné dárky, vlastně ty nejlepší! Flo.
Ahoj Flo, úžasný recept, domácí nudle dělám z hrubé mouky přesně tak, jak popisuješ.Někdy jsou tenčí, někdy širší, ale lepší než kupované. Vše dělám ručně, nejtěžší mi připadá vyválet slabé placky a po proschnutí odhadnout ten správný čas na krájení. Pokud dělám nudle, dělám jich vždy více do zásoby. Díky za krásně popsaný recept. Kdyby člověk nikdy nudle nedělal, dle krásného pracovního postupu je musí začít dělat. Díky..Zdena
❤️
Děkuji za krásné čtení,nudle už děláme hodně let.Když jsem byla malá koukala jsem na mamku jak jí to šlo.Vařila ve školní jídelně,i tam ty nudle dělala.Byla to makačka.Vařila pro 50 dětí.Když byly k obědu těstoviny tak vstávala brzo.Nikdy se nic nevracelo,prostě bylo na talíři vymeteno.Nedovedu si představit že bych je kupovala.Domácí jsou domácí Jitka
Jitko, klobouk dolů před tvojí maminkou a její obětavostí. Tehdejší děti musí mít i dnes jen ty nejlepší vzpomínky na školní jídelnu.
Milá Flo, svým článkem jsi mi připomněla naši rodinnou manufakturu,kdy já jsem dělala těsto,syn – silák – vyválel a manžel,velmi trpělový člověk, krájel úžasně tenoulinké nudličky. To už je strašně dávno. Nudle jsem nepřestala dělat – sice mi už tolik neslouží nohy, ale ruce pořád fungují. A ta radost, když mne pochválí moje rodinná smečka.
❤️
Milá Florentýno, ráda bych se připojila k e-mailovému klubu Kuchařky pro dceru. Děkuji Kétka
Kétko, stačí kliknout na tlačítko, které je v tom červeném rámečku dole pod receptem v článku (vlastně je v každém článku) a pak vyplnit potřebné údaje. Těším se na tebe.
Milá Florentýnko,
Tvoje krásné roztomilé povídání o domácích nudlích všechny potěšilo a jak vidíš, je nás hodně, co doma vyrábíme pravidelně pro sebe a své děti tuhle samozřejmost. U nás je to hlavně proto, že máme pejska a vaříme mu kuřecí masíčko (má zdravotní problémy a rozmazlenost) a proto máme velice často vývary. No a do vývarů jedině domácí nudle a zelenina. Pa pa
❤️
Milá Flo, po přečtení tvého článku se mi úplně vybavilo dětství trávené u babičky. Její koncert při krájení nudlí a flíčků. A plný talíř těch nejlepších nudlí na světě s úplně čirým kuřecím vývarem. Babičky to prostě uměly nejlíp. Asi je tedy zkusím taky. Prvně ve svým 45ti letech. 😀 snad to nebude úplné fiasko. Ale mám ještě čas se je naučit. Babičkou zatím nejsem a ani v nejbližší době prý nebudu. Peta
🙂
Ahojky Flo, dnes jsi mi udělala velkou radost s krásně napsaným návodem na domácí nudle. U nás nikdo jiné nechce než domácí. Naučila mi je moje milovaná babička, která je taky dělala do zásoby, hlavně v létě bylo u ní v kuchyni spousty placek. Já na vždycky loudila plátky, které jsem si opékala na kamnech. Taky je dělala z hrubé mouky a když dělala jen do polévky z jednoho vajíčka a k tomu přidala z půlky skořápky vodu. Děkuji Zdena V.
❤️
Zdravím Flo a všechny kuchařky, dělám nudle do polévky již dlouhá léta, představte si, že moje dcera raději kupavané úplně obyčejné vlasové.
Chtěla jsem se ale zeptat. Na fleky se dělá těsto úplně stejné?
Danielo, ano, na fleky uděláš vše úplně stejně, jen nebudeš válet těsto tak dotenka. A taky je budeš krájet na silnější kousky než nudličky.
Omlouvám se, pokud bude můj dotaz z kategorie totálně hloupých, ale… dá se tohle těsto využít i na široké dlouhé nudle, ke kterým se následně udělá nějaká masorajčatová omáčka (jakože boloňská) případně jiná jihem inspirovaná bašta? Díky
Katko, asi myslíš využití podobné jako v italské kuchyni, že? Pak by bylo mnohem lepší použít italskou semolinovou hladkou mouku, ale jinak je postup výroby v podstatě stejný. Plát nemusíš mít vyválený tak natenko, jako na vlasové nudle, může být o chloupek silnější.
Krásný den Flo.Já je dělám již 44let.Každý víkend..
Tak to je neuvěřitelná doba, Naďo, máš úžasnou vytrvalost. ????
Milá Flo, i mně tvůj recept vrátil do dětství. Vzpomínám jak po bytě všude ležely na utěrkách placky a mamka pak krájela, krájela a krájela. I já se snažím jít v jejích stopách. Jen jsem si práci zlechčila strojkem. Těstoviny dělám ze semoliny a mám jeden problém. Těstoviny se při skladování lámou. Poradíš? Přidávat tuk se bojím, neboť jich dělám do zásoby více a mám obavy, že začnou plesnivět. Takže volám SOS. Děkuji.Lenka
Lenko, tyhle semolinové těstoviny se vyrábějí spíš s cílem použít je čerstvé, čili se nesuší a neskladují. Maximálně jako chlazené několik dní v lednici.
Jinak lámat se ti budou každé sušené těstoviny domácího původu, záleží na jejich konkrétním tvaru, ale obecně čím delší, tím náchylnější.
Ahoj FLO.
Tvůj návod na domácí nudle mi připomněl, jak je kdysi dávno připravovala moje maminka. Pro mě, tenkrát 6-tiletýho kluka, dala vždycky stranou menší (možná i větší) placku, kterou pak nakrájela na širší pruhy a ty opekla z obou stran na plotně kamen. To byla dobrota!
A tak mám už nápad, co budu dělat se svými třemi ontárijskými vnoučaty tenhle víkend. No jasně – přece domácí český nudle! A opečeme si je na plotně! Už je slyším mlaskat!
To je nádhera, pozdravy vnoučkům! ❤️
Děkuji, opět hezké počteníčko.
❤️
nudle mě naučila dělat tchyně právě z hrubé mouky co holky odešly z domu jsem je nedělala říkala jsem si že se to neoplatí,ale začnu znova,když máme domácí vajíčka děkuji za připomenutí Flo
❤️
Milá Flo
jako bych se vrátila v čase . Na fotkách od vajíčka v důlku až po rozválené těsto a pak nakrájené nudličky. Takto si to pamatuji z dětství . Taky to moje maminka dělala
a mě to přišlo úplně normální, že se to takto dělá .To se nezapomíná .Doba nás naučila si spoustu věcí ulehčovat a tím je i nákup nudlí . Neznamená to , že jsou horší ,ale ty domácí mají v sobě něco jiného, co ty kupované mít nikdy nebudou .Děkuji, že jsi mi to připomněla . Dana
❤️
Jelikož vidím,že nikdo neodpověděl na dotaz jedné spolukuchařinky,tak se přidám.
Z tohoto úplně stejného těsta se krájí i široké nudle a fleky.
Já je taky mám ráda s tvarohem,mákem,skořicí s ořechy a můj muž,který není na sladké
je snese i se špenátem-to asi moc známé není,ale je to výborné jídlo a zase změna…
Šunkofleky jsem jen jednou -poprvé a naposledy ,zkusila z kupovaných a nepochutnali jsme si na nich.
Jen to krájení tenkých nudliček mi zas tak moc nejde,zlatá maminka….
????
Dnes jsem pročetla všechny komentáře a také jsem propadla té čiré nudličkové radosti!
Zítra si je taky vyválím.
Tak to mám radost, že máš radost 🙂
Clanok je napisany skvele, musim pochvalit napriek velkemu poctu komentárov.
Uz davno chodi za mnou chut urobit domace rezance, ale robievala ich mamicka a tak som sa k tomu skor nedostala. Vedela krajat rychle a presne ako strojcek.
Najoblubenejsie boli s krupicovou posýpkou na slano.
Z vody, v ktorých sa varili urobila cesnakovu „ocetkovu“ polievku podla svojej svokry. Boli to usporne recepty kedysi, ale sucasne ake chutne!!!
Podla Tvojho popisu s na moje pokusy so „slížikmi“ uz teraz tesim.
Elenko, to je zajímavý postřeh s tou polévkou z vody. Děkuju za vzpomínky. Flo.
Mně se k tomu všemu, co tu už bylo napsáno o našich babičkách, vybavilo , jak ta moje mistrně mrskala nožem o vál a krájela tím nudličky tenké jako vlásky. S otevřenou pusou jsme ji jako děti pozorovaly. Ve sporáku praskal oheň, teploučko sálalo a babička brala ty nenakrájené „štráfy“, házela je na plotnu a opékala, dělaly se na nich opečené puchýřky a pak je mazala rozehřátým máslem s česnekem…. Jak já to milovala! Kozí mlíko k tomu…. Je to jako sen, který se už nikdy nevrátí…????
Já mám stejné vzpomínky na maminku. Když vezmu nůž a začnu ty pláty krájet na nudličky nebo fleky, je mi hrozně smutno.
❤️
Milá Flo,
přesně jak je popsáno několikrát výše. Nudle dělám stejným způsobem jak píšeš, naučila mě to je moje babička. Dnes jsem už také babičkou ( čtyřnásobnou). Vždy pár štráfků dala stranou a opekla na tálu na kamnech. My děti jsme je rády křupaly, byla to úžasná pochoutka.
❤️
Milá Flo,
na Tvých receptech se mi líbí, že k nim přistupuješ komplexně. Rady ohledně surovin, precizní a srozumitelný výklad postupu.
Polévkové nudle jsem kdysi dělávala, ale moc se mi nedařilo. Plát byl příliš suchý a lámal se.
Tvůj postup jsem si vytiskla a určitě se do nudliček pustím.
Jitka
Jitko, tak ať se tentokrát povedou, držím palce. Flo.
ahoj Flo, asi jsme se naladila na tvoji vlnu o pár dní dříve – pomyslela jsem totiž na nudle. Vzpomněla si, že se mi před asi dvěma lety nepovedly, nešly mi rozválet a tlusté se snad vůbec nikdy neuvaří! A že by bylo fajn to zase zkusit. Tak jsem si přála, jestli bys nemohla zrovna dělat nudle. Asi jsem si to přála hodně 🙂 To jsem ráda, parádně popsáno, všechno klaplo. Jasně, není to složitý, ale odhad mouky, aby to ideálně dopadlo … Ale zase musim říct, že mě víc bavila ta příprava se vzpomínkami než ten výsledek. Koupené pěkné nudle udělají vlastně stejný efekt 🙂
Asi se ne nadarmo říká, že člověk má být opatrný v tom, co si přeje 🙂
Mám radost, že jsi se do toho pustila a klaplo to.
Ahoj Flo, i když už jsem se v životě něco navařila, domácí nudle jsem nějak míjela. Dostala jsem se ale do životní etapy, kdy už i na nudle mám čas. Po přečtení Tvého receptu, dokonale popsaného jako vždy :-), jsem věděla, že to musím udělat. Tak jsme měli široké nudle s mákem. Bylo to famózní! Inspirovala jsem se navíc radou jedné pisatelky a dala jsem poměr mouky 4/5 hrubé a 1/5 polohrubé, nemělo to chybu. Tisíceré díky, DášaV.
Ahoj Flo,
díky za recept, pustila jsem se do nich poprvé v životě… A povedly se, a ta chuť…jako od babičky! Myslím, že na kupované už dojde jen z nouze nejvyšší ????
Nechtěl jsem psát,je tu k nudlím tolik komentářů že mi to připadá až zbytečné.Jsem ročník 53 domácí nudle dělám už pěkných pár let je to poměrně dřina udělat rukama těsto ,co jsem si pořídíl strojek tak odpadlo válení i krájení i sušení suším až hotové nudle vlastně jen přesušuji.Ale proč vlastně píšu i já vzpomínám že když maminka dělala nudle tak jsme ze sestrou ty větší kousky také pekli na kamnech a moc nám to chutnalo.No na indukční desce už to nejde,
Díky za precizní článek! Babička mi říkala, jak na to, ale pro jistotu jsem hledala na netu množství mouky na jedno vejce, a narazila na tuhle super stránku. Zítra vyzkouším. <3
Lucko, tak snad se podařily a jsou skoro jako od babičky ❤️
Nudle dělám celý život, akorát jak děti vlétly z domu, tak už jen sporadicky. A celý život mi neustále někdo vytýká, že se dělají z HRUBÉ mouky, a já je dělám z hladké. A ejhle, konečně osvícený člověk, který napíše, že je to jedno… Takže díky, a také díky za vaše ostatní recepty, které mohou využít dcery, vnučky i babičky..
Takhle nudle dělávala má babička. Jen to vaření zvlášť bylo zrádné – oběda se často nedočkaly, jak jsme je chodily s tátou mlsat 🙂
Dobrý den, Florentýno, zkoušela jsem dle Vašeho receptu nudličky a dopadly výborně. Potom jsem zkoušela ještě stejným způsobem pláty na lasagne a i když chuťově jsou také skvělé. při sušení se zkroutily. Nevíte, v čem jsem mohla udělat chybu?
MilaFlorentynko, nudle jsem se naucila v utlem detstvi od babicky. Později začala dělat pro rodinu i když občas mi přinesla i maminka aby mi ulehčila, dodnes je dělám, ale z hladké mouky neboť v USA máme pouze hladkou a polohrubou,ale špatně se shání a je i draha. Když mám čas skočím fo kuchyně a za chvilku nudle z 20 vajec do zásoby. Vždy udělám placky ze dvou vajec, na chvilku do susicky a mezi tím připravím další a hned nakrájím Pochopitelne těsto mám pod miskami, aby neoschlo. Nadelam polevkove nudle,polevkove malé flicky pak větší na šunka fleky a siroke nudle. Vše diskusím v susicce na ovoce a mám trochu do zásoby, ale u nás to rychle zmizí milujeme vývar s jatrovymi knedlicky a nudlickami.krasne otom pises vzpominam na detsvi, vratit alespon 50 let to by bylo.preji hodne uspechu hlavně zdraví a hodne receptů stále se něco učím a ty máš skvěle nápady dík, že jsi . EvaK
Vážená paní Florentýno,
včera jsem poprvé v životě vyzkoušel udělat domácí nudle z hrubé mouky. Jsem nadšen!
Děkuji moc za skvělou radu.
Stan.
Dnes zkousim poprve pro me 3 deti. Tak snad se povedou. Zatim se dari.
Kucharku pro dceru pouzivam casteji je super.
Gabina
Šlo by to rozválet tenčeji a nakrájet jemněji, ale to nevadí.
https://ibb.co/SsWTLpG
Můj vzorec na množství mouky = váha vejce/vajec v g x 2 x 0,95 (osobně vypátraný a xkrát odzkoušený koeficient, který zaručuje správnou konzistenci těsta :-)). Nudle válím i krájím ve strojku.
Zajímalo by mne, jestli někdo znáte sladké placky z těsta na těstoviny? Pamatuju si, že když babička dělala nudle, vždycky část těsta pokrájela na čtverce, upekla na sucho na plotně, pak potřela máslem a obalila v cukru, byla to lahůdka:)
Zdravím vespolek, přiznám se, že jsem nečetla všechny komentáře, tak možná budu opakovat už řečené, ale u nás je úzus, že do polévky patří nudle z hrubé mouky, zatímco fleky na šunkofleky nebo třeba nudle s mákem se dělají z hladké. Ale osobně jsem v tomhle ohledu tolerantní a nemíním nikomu brát jeho názor.
Jinak bych jen chtěla poznamenat, že i kdybyste mě nakrájeli na takovýhle nudličky, tak mě do žádný školy nedostanete 😉
Zdravím všechny poctivé kuchařky a kuchaře :-))
myslím tedy ty , kteří si dělají třeba nudle doma. Osobně používám kvalitní hrubou mouku.Na 1 kg 10 vajec a úspěch je zaručen:-) Je mi 70 let a do vaření jsem se dal až při odchodu do důchodu a musím říct, že mě to baví a jsem i rád , jako každý ješitný mužský, když sem pochválen. Pocházím z vesnice a pamatuji, že všechny ,,zavářky,, do polévky si maminka nebo babička, dělaly samy. Ať to byly nudle , tenké nebo široké s mákem nebo fleky na šunkofleky z domácího uzeného . Bašta! Pokud bylo třeba rychlovku do polévky, tak z 1 vajíčka těsto a nastrouhalo se do polévky.
Můj majstrštyk je consomé! Dělám ho 2 dny , tedy táhnu . Základ volská oháňka , pěkně vyčeřit mletým , domácí nudle 🙂 a játrové knedlíčky. Neznám lepší polévku!!
Do čeho se tedy nepouštím , je pečení moučníků apod. To beru jako vyšší dívčí. Ale je pravdou , že se mi podařilo (striktně podle kuchařky) upéct fantastický čokoládový dort. Krásně vláčný, nadýchaný s polevou z hořké čokolády. Návštěva příbuzných, dvou zkušených pekařek dopadla nad očekávání. Přichystal sem své consomé, cordon bleu s brkaší a ten čokodort. Nestačily se divit a chválit :-)))).
Tímto bych chtěl hlavně podpořit hlavně mužské čtenáře. Chlapi, uvařit dobrý guláš se povede skoro vždycky .
Srdečně zdraví Milan
Zdravím, tak jsem došel k názoru, že tohle je to pravé co mi chybělo k (téměř) dokonalosti. 🙂