Foodstyling je umění udělat jídlo na talíři pěkné. Pokud se říká, že jíme i očima, tak přesně o to tu jde.
Budu vám dnes vyprávět o tom, jak si udělat estetično na talíři v domácích podmínkách, každý den při večerním kalupu i během víkendového hodování, bez nějaké velké vědy, bez desítek let praxe v restaurační kuchyni a bez nároků na přílišnou zručnost.
Co to je foodstyling
Pokud už jste někdy zkoušeli najít nějaké rady o tom, jak pěkně upravit a naaranžovat jídlo na talíř, asi jste byli zklamaní, protože dostupné foodstylingové poučky jsou buď příliš profesionální, nebo příliš fotograficky zaměřené, nebo vyžadují speciální náčiní a nejedlé suroviny.
Třeba jste se už dozvěděli, že pečené kuře vypadá nejlíp, když ho upečete jen asi tak z poloviny a pak mu trochu opálíte kůži dozlatova, aby získala barvu. Pak se kůže nescvrkne, maso se neodtáhne od konců kostí, ale bude pěkně naducané a šťavnaté. Prostě rada, která se do domácích podmínek moc nehodí, protože v první řadě jde o jídlo k jídlu, ne na billboard nebo do časopisu.
Nebo jste si třeba všimli, že když profi kuchař nalévá na talíř omáčku, není u toho jedno, jak drží lžíci, protože jiný úchop vede k jinému aranžmá omáčky.
Domácí kuchaři a kuchařky jsou nadále ponecháni na pospas tomu, co kde na internetu pěkného zahlídnou, tak si říkám, že je možná čas pro pár základních pravidel, která vám můžou usnadnit váš kuchařsko-estetický život.
To, co vám teď předám, jsem si kdysi vytvořila sama pro sebe. Nemá to žádné vědecké opodstatnění, ani to nevychází z žádného výzkumu. Jsou to však pravidla, která podle mě dávají víc než dobrý smysl, protože jsou snadno použitelná, pochopitelná a nestaví vaření na hlavu. Nechávají jídlo, aby bylo opravdu k jídlu.
Zejména něžnému pohlaví by se mohl můj dnešní článek líbit, protože vychází ze zásad oblékání. Pánové snad prominou, anebo třeba díky tomu aspoň lépe pochopí záležitosti dámského šatníku, včetně všudypřítomné věty „miláčku, už zase nemám co na sebe.“
Čtyři pravidla
Přejdu rovnou k věci. Pokud nemáte co dělat, tak si třeba stoupněte před otevřenou skříň a opakujte po mně.
Univerzální pravidlo pro oblékání zní:
Zajímavé a přitom pěkně sladěné oblečení má aspoň dvě, lépe tři, ideálně všechny čtyři tyto vlastnosti:
COLOR (čili barva)
TEXTURE (struktura či textura)
PATTERN (vzor)
SHINE (lesk)
Poprvé jsem tohle pravidlo zahlídla v pořadu What not to wear, který moderují báječní Clinton Kelly a Stacy London. Od té doby jsem jim zůstala věrná, protože jejich přístup opravdu funguje.
Pravidlo těchto čtyř zajímavých prvků mě zbavilo každodenní kombinace modrých džínů a černé bundy, a taky modrých džínů a bílého trička. Z pohledu tohoto pravidla totiž jde o naprosto nedostatečné a fádní kombinace, a to až do doby, než je něčím vylepšíte.
Je to opravdu výborný oblékací vyprošťovák, takže pokud ho neznáte, rozvedu vám čtyři zmíněné body trochu blíž.
Pravidlo barvy
znamená, že byste měli oblečení oživit aspoň jednou barvou. Ale pozor, není barva jako barva. Pro tyto účely se barvy dělí na dvě skupiny: neutrální a barevné.
- Za neutrální se považuje bílá, béžová, hnědá, šedá, černá, a pak taky ještě khaki, džínová modrá a námořnická modrá. To, co je neutrální, oblečení neoživí a nepočítá se to tedy jako barva. Tvoří to základ, něco jako malířské plátno.
- Za barevné se považuje všechno ostatní. Pokud se rozhodnete použít víc než jednu barevnou barvu, měly by spolu aspoň trochu nějak ladit dohromady. Jestliže si nejste jistí, aspoň slaďte sytost čili výraznost barev. Tak třeba tmavě žlutá a sytě fialová k sobě půjdou, světloučce žlutá a sytě fialová už nejspíš ne.
Když budete mít šatník plný jednoduchých kousků neutrálních barev, můžete je pak kombinovat v podstatě s jakýmkoli barevným výstřelkem a bude to fungovat.
Já za základ považuju: černou sukni, tmavě modré džíny, bílé capri kalhoty, béžové kalhoty, bílou blůzu, bílé tričko, bílé sako, béžové sako, džínovou bundu, černé sako, bílý svetr a námořnický svetr.
Dá se k tomu libovolně přidávat dál, třeba tmavě modré kalhoty, tmavě modrá sukně, džínová sukně, bílá sukně, béžová sukně, khaki kalhoty, khaki sukně, černé šaty, bílé šaty, a tak dále a tak podobně.
Protože to všechno jsou nejčastěji nošené kousky, rozhodně chci, aby byly kvalitní, dobře seděly a něco vydržely. Jsem ochotná za ně zaplatit víc než za barevné, sezónní a dočasné kousky.
Čistě teoreticky: kdybych teď k mému základnímu šatníku pořídila jedno jediné fialové tričko (samozřejmě v odstínu, který mi půjde k pleti a hlavně k vlasům! :-)), dostanu všechny tyhle kombinace:
džíny, fialové tričko, bílé sako |
černá sukně, fialové tričko, bílé sako |
béžové kalhoty, fialové tričko, bílé sako |
bílé capri, fialové tričko, bílé sako |
džíny, fialové tričko, béžové sako |
černá sukně, fialové tričko, béžové sako |
béžové kalhoty, fialové tričko, béžové sako |
bílé capri, fialové tričko, sako |
džíny, fialové tričko, černé sako |
černá sukně, fialové tričko, černé sako |
béžové kalhoty, fialové tričko, černé sako |
bílé capri, fialové tričko, černé sako |
džíny, fialové tričko, bílý svetr |
černá sukně, fialové tričko, bílý svetr |
béžové kalhoty, fialové tričko, bílý svetr |
bílé capri, fialové tričko, bílý svetr |
džíny, fialové tričko, modrý svetr |
černá sukně, fialové tričko, modrý svetr |
béžové kalhoty, fialové tričko, modrý svetr |
bílé capri, fialové tričko, modrý svetr |
černá sukně, fialové tričko, džínová bunda |
béžové kalhoty, fialové tričko, džínová bunda |
bílé capri, fialové tričko, džínová bunda |
Přidala jsem jedno jediné barevné tričko a mám 23 různých nositelných kombinací. Bylo by jich teoreticky 24, ale džíny, tričko a džínová bunda se nosí leda tak v Texasu.
Já bych sice nepořídila fialové tričko, ale blůzu, nicméně to je můj problém a s počtem kombinací to vyjde nastejno.
Pravidlo struktury
znamená, že byste měli v rámci oblečení kombinovat různé tkaniny a povrchy, čili různou hrubost látky. Něco by mělo být plastičtější, něco hladké.
Většina oblečení je spíš hladká, takže jde o to, jak oživit oblečení něčím hmatově zajímavějším. Třeba sakem, které je z hrubší látky á la Channel. Nebo pleteným svetrem. Nebo kožešinovým límečkem. Nebo kůží. A tak podobně.
Pravidlo vzoru
říká, že jeden kousek vašeho oblečení by měl mít na sobě nějaký vzor.
Proužky, kostičky, kytičky, sovy, lístečky, hvězdičky, je to celkem fuk, stačí, když to bude zapadat do současnosti. Vzory z šatových zástěr ze sedmdesátých let raději nechte ve skříni babičce.
Nejjednodušší je, když budete mít vzorovanou blůzu, případně nějaký doplněk jako třeba šátek.
Potisky a nápisy na tričkách se jako vzor neberou, pardon. Nechte je puberťákům, sportovcům a příznivcům motorek značky Harley.
Pokud chcete mít na sobě víc než jeden vzorovaný kousek oblečení, dejte si velký pozor, ať jdou oba vzory dohromady. Takové kombinování už je vyšší dívčí a ne vždycky to funguje. Respektujte aspoň pravidlo, že by každý z použitých vzorů měl mít jinou velikost (třeba jeden drobný a jeden středně velký nebo veliký) a že jeden by měl vycházet z jednoduchých geometrických tvarů, druhý může být divočejší.
Pravidlo lesku
dodává šarm i za bílého dne. Vezměte si na sebe něco třpytivého. Může to být metalický pásek či metalické boty, jednoduchý náhrdelník, svetřík se stříbrnými nitkami v přízi, jemné flitry zašité do okraje sukně, lesklé lemování kapes… To je jedno. Opět stačí, prosím pěkně, jedna jediná lesklá věc na den.
Když se vrátím k případu zvanému obyčejné džíny a bílé tričko: samo o sobě to nesplňuje ani jednu z podmínek zajímavosti. Není to ani barevné, ani vzorované, ani to pořádně nemá zajímavou texturu, ani to nemá náznak lesku. Ale když přidám úplně obyčejné červené sako nebo červený rozepínací svetřík (barva) z trochu hrubšího úpletu (struktura), uvážu si kolem krku šátek v modro-bílé barvě s motivem námořnických provazů a uzlů (vzor) a natáhnu na nohy tenisky se stříbrnými tkaničkami, mám na sobě pořád jen džíny s tričkem, ale výsledný dojem se značně posune. Bude to vypadat promyšleně a uspořádaně a sofistikovaně. Každý den můžu tyhle džíny a tričko doplnit něčím jiným a každý den budu vypadat jinak. A to už je docela zábava.
Jak tyhle pravidla používám? Začínám den tím, že si vytáhnu ze skříně libovolné dva kousky oblečení v neutrálních barvách, jeden na nohy, jeden na horní polovinu těla. Bez přemýšlení, prostě podle počasí. Pak k tomu zvolím něco barevného podle nálady. Pak vyberu aspoň zhruba ladící doplněk (nebo dva). Nakonec to vždycky bez velké vědy funguje dohromady.
Problém s oblíkáním jsem kdysi měla proto, že kromě modrých džínů a bílého trička jsem nevlastnila žádný jiný neutrální kousek oblečení. Neměla jsem dobře položené základy šatníku. Stejně jako jsem neznala základy vaření.
A teď konečně domácí foodstyling
Vzhled jako vzhled, že? Tak proč tuhle oblékací teorii nepřenést i na talíř.
Když se budete v kuchyni držet stejných pravidel jako u skříně, bude váš talíř vždycky vypadat živě, chutně, promyšleně, k nakousnutí. Takhle se dají ty čtyři zmíněné body aplikovat:
BARVA
Rozlište potraviny na dvě skupiny: na neutrální a barevné.
Na jednu stranu dejte všechno, co má barvu bílou (rýže, bílek), béžovou (kuřecí a králičí maso, ryby, bílé fazole, těstoviny), hnědou (celozrnné těstoviny, tmavší maso, houby), šedou (některé houby), černou (fazole, chia semínka, černá quinoa, sepiový inkoust) a barvu khaki (loupaný půlený hrách, kapusta, zelí). Asi tušíte, jak to myslím.
Na druhou stranu dejte všechno ostatní. Mrkev, žloutek, brambory, borůvky, zelenou petrželku, hrášek, jahody, pomeranče… Jinými slovy, hlavně všechno ovoce a zeleninu. Jaké překvapení 🙂
Když budete přemýšlet o vašem budoucím jídle, dejte tam aspoň jednu barevnou barvu. Pokud má být barev víc, držte se sezónní produkce, protože to pak snadno ladí dohromady.
STRUKTURA
Vyložím vám ji jako texturu vzniklou jednotlivými druhy tepelné úpravy. Jinak vypadá a chutná brambora upečená oproti bramboře uvařené.
Když dáte na talíř všechno pečené, bude to fádní. Když tam dáte všechno vařené, opět to bude jen fádní. Takže prosím, vyvarujte se pečeného masa s pečenou zeleninou a pečenými bramborami, stejně jako na páře vařené zeleniny s vařenou rybou a vařenými bramborami. Chce to rozmanitost v tepelných úpravách.
VZOR
Určitě čekáte, co vymyslím na téma vzor, protože ten se v jídle špatně hledá. Vysvětlete si ho tu jako velikost. Rýže je drobná, maso je na kostky nebo na plátky, zelenina na kostičky velikosti ořechu, brambory zůstanou třeba v celku.
Vyvarujte se stejné velikosti kousků u přílohy, masa i zeleniny. Neděláte dětské jídlo, aby to všechno bylo na drobno nebo na kaši.
Jinými slovy se to ještě dá vysvětlit i tak, že byste na talíři měli chtít vidět různé konzistence. Něco by mělo mít vidět strukturu (těstoviny, maso, knedlík), něco by mělo být hladké (omáčka, brambory). Od každého něco. Taky to ale znamená, že by na talíři vždycky měla být nějaká šťáva nebo omáčka, myslete na to.
Dovolím si tu ještě jednu odbočku na téma použitý talíř. Když máte talíř se vzorem, nikoli jednobarevný, vstupuje tenhle vzor do celého vizuálního schématu taky. Musíte na něj brát ohled a přizpůsobit se mu. Ozdobný okraj talíře je naprosto báječný, pokud do talíře naléváte hladkou krémovou polévku, a je naprosto k ničemu, jakmile se na talíř pokusíte naservírovat klasický trojboj maso + příloha + zelenina. Totéž platí pro talíře vesele barevné. Proto hladké, jednobarevné, neutrální talíře s jednoduchými okraji fungují nejlépe a za všech podmínek.
LESK
Tohle je moje nejoblíbenější část domácího foodstylingu. Dokázala bych o ní napsat celý další článek.
Je mi jasné, že na jedlé plátky z pravého zlata vás nedostanu. A to je dobře.
V mém pojetí lesk vyvolává i pár dobře mířených kapek tuku. Třeba když tak dlouho provařím jíšku v omáčce, až se z ní uvolní tuk a udělá mastná oka na hladině guláše. Když zakápnu krémovou polívku olivovým olejem. Když salátové listy promíchám se základní zálivkou, aby se v ní všechny jemně obalily. Když uvařím glazovanou mrkev. Když jídlo posypu opraženými semínky.
Za lesk v kuchyni ale beru nejen odlesky tuku, nýbrž všechno, co se dá použít na ozdobu jídla. Je to takové závěrečné vyšperkování. Dělím ho do tří kategorií, protože tak jsem to odkoukala od profesionálních kuchařů, aniž by si toho oni sami byli vědomi. Použít můžete klidně všechny tři najednou, ale stačí i jedna samotná.
1. Něčím zakápnout: olivovým olejem, ovocným pyré, zakysanou smetanou, smetanou, dýňovým olejem, zeleninovým pyré, rozpuštěným máslem.
2. Něčím posypat: nasekanými oříšky, celými semínky, nasekanými bylinkami, malými lístečky bylinek, mákem, strouhankou, tvarohem, cukrem, kakaem, paprikou, pepřem.
3. Něčím tvarově výrazným ozdobit: lístkem šalvěje, plátkem karamboly, mučenkou, snítkou petrželky, plátkem citronu, srolovaného do osmičky, kouskem maličké naložené kukuřičky, velkými kapary i se stopkou, malými naklíčenými rostlinkami i se semínky, rukolou, kopečkem šlehačky, zeleninovým chipsem.
To by pro dnešek bylo. Jak vidíte, foodstyling začíná už u lednice. Vůbec sice neřeší, jak jídlo chutná, ale tak trochu mluví do toho, z čeho budete vařit, jak to budete vařit a co nakombinujete dohromady.
A pokud vám to pořád nic neříká, tak se hezky oblíkněte a posaďte se ke stolu. I to je způsob, jak spojit pěkné oblečení a pěkné jídlo.
PS. Zkuste někdy zabrousit do fotek jídla, které jste si dřív pořídili pro radost, pro vzpomínku nebo jen tak do záznamu. Vyberte ty, které se vám opravdu líbí. A řekněte mi, kolik z toho, co jsem dnes popsala, tam vidíte. Vsadím se s vámi, že na těch opravdu pěkných toho bude k vidění dost.
Milá Flo, díky za krásný článek. Nikdy jsem o tom takhle nepřemýšlela…
ale tvůj nápad s fotografiemi – tak to mě dostalo. Je tam vidět vše. A co se oblékání týká, má to jistě svá pravidla. Pro někoho jasná, pro jiného nepochopitelná. Děkuji za podnětný nápad. Jdu probrat skříň.. v kuchyni mám jasno. Krásný den. Líba
Kdepak všechno, je tam vidět jen něco 🙂
Tak ať ti to pořád tak vaří a ze skříně lítá. Flo.
Milá Flo, ještě si dovoluji doplnit, že záleží i na ubrusu, případně ubrouscích, či prostírání. Já, jako stařešina, používám vždycky, i kdyžbyly děti malé, látkové ubrusy. Zákon schválnosti pochopitelně fungoval a funguje, ale raději vyprat ubrus, než jíst na čemkoli.Troufám si tvrdit, že oblečení sladit umím, trochu mi v těch barvách chybí třeba zelená, či růžová. Ale záleží na chuti každého. Zdravím.
Samozřejmě! Ubrus, ubrousky, to všechno dodává jídlu další strukturu, barvy, vzory. Ale dá se to dohromady sladit úplně stejným způsobem, proto nejlíp fungují krásné bílé ubrusy a bílé plátěné ubrousky.
Růžovou i zelenou (i žlutou a spol.) v šatníku mám, neboj, jen se nevešly na fotky.
Ahoj Flo, moooc hezký článek, foodstyling zatím flákám, nějak se víc soustředim na obsah než formu, ale při čtení jsem si vzpomněla na babičku, která nás od dětství honí s nakládanými papričkami po kuchyni, protože jinak ta kuřecí játra s rýží prostě nepůjdou jíst. A ještě jeden postřeh, v pražských restauracích se teď rozmahá zvyk polední jídlo za zvýhodnění cenu nezdobit, takže bramborová kaše, karbanátek a nic dál ani rajče ani okurka, pravidelně mě to zamrzí a u jídla si o tom přemýšlím, jestli by to ty náklady skutečně tak zvedlo… a asi ano, cítím se odbytá. Závěr je jasný – ode dneška ZDOBÍM!
Klárko, ale obsah je samozřejmě stejně tak důležitý, jako forma. Když to nebude chutnat dobře, tak už to žádný foodstyling stejně nezachrání.
Flo, proste, jsi genius. Clanek je uzasny, citim, ze s Tvym blogem a s Tvymi knihami se pomalu dostavam do stadia, kdy vyrazim na trh/k reznikovi apod. a koupim, co zrovna maji, co je sezonni apod. a pak z toho jen tak neco uvarim. A foodstyling, dekuji za tipy, presne tohle potrebuju, jidlo je treba uzasne, ale tyhle vychytavky mi chybely. A inspirovala jsi me i co se tyce satniku. Jsi skvela.
Tak to je super! Jsem ráda, že cítíš své nové kuchařské sebevědomí. Tak to má být.
Milá Florentýnko,z článku jsem nadšená!Ale zase se musím nad sebou zamyslet a polepšit se.Vařím dobře,ale nezdobím – doma se to nedělalo,a chodím hlavně v černé a jen něco malého barevného k tomu-jsem plnoštíhlá babička.No,jsem zvědavá ,jestli „toho starého psa naučím novým kouskům!“
Díky a těším se na další.
Martino, já myslím, že „ani nad starým psem není třeba předčasně lámat hůl“ 🙂 Díky! Flo.
Bože, to jsou úžasné a neocenitelné rady. Znám a dodržuju pravidla oblékání podle barev (studené, teplé atd.), materiálů a střihů hodící se k mé postavě, ale jsem slabá v doplňcích. Tvoje rady jsou pro mě neocenitelné. A nejen pro mě, rozesílám Tvůj článek dcerám a kamarádkám.
A aranžování jídla je pro mě bonbónek, budu se opakovat, ale zase jsou to rady za všechny peníze.
Dík, že se s námi o všechno dělíš.
Ivano, potěšení je na mé straně. Doufám, že ti mé rady už mezitím stihly nějak pomoct.
Super článek, moc mě Vaše clanky baví i inspirují (nejime maso, ani mléčné výrobky, tak recepty musim hledat jinde, nicméně k tomu konečně vyzkoušet a začít snidat ovesne vločky mě dokopal Váš článek!)… Úplně miluji, když někdo dokaze rict věci věcně, jasně, dát do logických souvislosti a ještě nápaditě a nečekaně propojit. A k tomu pochopitelně má co říct. Presne jako v tomto článku! Diky, moc Vám fandím a těším se na dalsi nápady. (Diakritiku mi tablet ignoruje).
Madlo, děkuju za všechna krásná slova. Potěšila jste mě moc.
Výborné rady, které se mi hodí. Akorát ty sukně – no, nevím jak se v nich budu cítit :-)))
:-)))
Milá Flo,
nepřestáváš mě překvapovat! Musím se polepšit – v šatníku i kuchyni, ale nelajdám to zcela.
Řídím se klasickým „jí se i očima“, což nám vštěpoval tatínek pokaždé, když něco připravoval. Díky článku mi ze vzpomínek na dětství připlula „rohlíková plachetnice“, „rajčatovo-vaječná“ muchomůrka i to, jak nám maminka kreslila do chleba s taveňákem sluníčka.
Děkuju za tipy i podnět pro milé vzpomínání.
Neee! Rohlíkové plachetnice, vaječné muchomůrky a smajlíky z toustového chleba jsou zlo 🙂 No dobře, možná na dětskou párty by to bylo fajn.
Skvělý článek,díky.
Díky, Alžběto.
Ahoj Flo, moc pěkně napsaný článek jako vždy. Je pravda,že se jí i očima,doma servíruji a zdobím podobně jak jsi psala. Líbí se mi kouzlo uvařeného jídla a nazdobeného stolu / svíčka, kytička, ubrus/. Ale je pravda ,že v šatníku mě to nenapadlo to se musím hodně polepšit 😀
Doplňky na stole jsou jako doplňky k oblečení. Funguje to prostě všude. Tak úspěšnou „nápravu“ přeju 🙂
Ahoj Flo,
článek se ti povedl, moc mě zaujal- zejména část o šatníku:-)
Petra
Děkuju, Petro!
Milá Florentýnko,
děkuji za skvělý článek,mám o čem přemýšlet
Taková rozcvička nejen do kuchyně, ale i pro mozek, což? 🙂
Dobrý den, Flo, jako vždy hezký námět, dobré rady, spousta inspirace. Jsem rovněž názoru, že způsob podávání může i velmi kvalitnímu jídlu „přidat na kráse“
K šatníku – jeden starý:
Sedí takhle po šichtě Francek s Juzkem u piva a Francek mudruje“
“ Juzek, ja ti nevim, co ta moja roba chce. Furt dřišče, že něma co na sebe, dyť enem po mně ma troje teplaky!“
Přeji hezký večer, zítra si jedu pro ČD pro vás – doufám, že Vás tam opět najdu. JS
Zdravím pane Jaroslave,
jsem udřený jak kůň, ale Váš komentář mně dostal do kolen. Doma řešení šatníku nehrozí, ale mám kamaráda na kterého to sedí jak ulité. Doufám, že Vám nebude vadit, že mu to překopíruju.
Přeju klidný zbytek dne A DÍKY ZA KRÁSNÝ FÓR.
Ten vtip se opravdu povedl. Díky.
Milá šikulko, jen bych opakovala předchozí komentáře. Jsi prostě všestranná a myslím, že kromě kuchařek bys zvládla i nějaký ten módní časopis. Díky za všechny rady.
Zdeno, ty lichotnice jedna! Myslím, že módní časopisy přece jen přenechám jiným. Ono by to mohlo dopadnout tak, že bych začala doporučovat jahodovou červeň, hráškovou zelenou, mandarinkově oranžovou a to by se mohlo rychle přejíst 🙂
Milá Flo jsem moc ráda za všechny Tvé rady.Jsi prostě báječna.Je mi už72let ale ráda sepořád něco nového učím.Ted jsem dělala Tvoje vepřové na mrkví báječné.Těším se na kařdý čtvrtek pa Věra
Věro, moc jsi mě svým komentářem potěšila. Děkuju. Jsem ráda, že se ti daří.
Jak už tu zaznělo, v kuchyni mám jasno, jdu třídit skříň 🙂
🙂
Milá Florentýnko,
senzační rady! Když to čtu, již vidím,co jako mám
udělat.Tvoje nápady nemají chybu! Tak,jako se šatníkem,
tak i s jídlem.Všechno to zapadá do sebe.
Díky za to,že jsi!
Helena.
A díky za to, že to vidíš stejně a že tu jsi.
Úžasný článek! Na šatník jsem celkem dbala, ale co jsem doma s dětmi, je to bída. Ale cítím, že bych to měla změnit. S foodstylingem to mám tak napůl – jsem si vědoma jeho moci a ráda jím u dokonale prostřeného stolu se vším, co k tomu patří, ale opět to poslední dobou pokulhává – 3 hodně malé děti u stolu prostě znát jsou… Ale to přijde :-).
Marcelo, to je jasné, s malými dětmi člověk vždycky dělá ústupky — i v šatníku, i na stole. Ale není to napořád.
Články se mi líbí čím dál víc – jsou neotřelé a inspirativní. Děkuji. I kdybych ve finále nic nepoužila, tak mě blaží, že kdybych chtěla, tak můžu. :-))
Moc pěkně řečeno 🙂
Páni, Flo, a já ten článek málem přeskočila, protože dětem se jídlo tvaruje do smajlíků a zvířátek, to každý ví.
A vida, zase tolik poučení! Díky 🙂
Ke smajlíkům už jsem se tu mezitím stihla vyjádřit, Jani 🙂
Milá Flo,
úžasná inspirace, jak do kuchyně, tak do šatníku – díky za tip na ten pořad o oblékání – doteď jsem o něm neslyšela a taky jsem netušila, že pro oblékání existují nějaká pravidla vyjma – vypadá to hezky\nevypadá to hezky.
Vzhledem k tomu, že pochopení vztahů a sousledností ve vaření (díky Tvému blogu) posunulo mou kuchyni na mnohem vyšší level, rozhodně vyzkouším výše popsaná pravidla i ve svém šatníku.
Díky, že se s námi dělíš i o tyto zkušenosti, které s vařením zdánlivě nesouvisí, ale obojí je prima pro to, aby jsme si život plně užili 🙂
Hanko, líp bych to neřekla, děkuju ti.
moc děkuji za inspirace,jsi úžasná
Potěšení je na mé straně.
Milá Flo,jsi úžasná umíš poradit ve všem díky za vše zdraví Jiťa.
Jitko, ohledně opravy aut myslím ještě nějakou dobu psát raději nebudu 🙂
Zajímavý článek. Co se foodtylingu týká, velmi inspirativní. Co se módy týká, takhle to vubec nemam. Každá žena je jiná, každá má jinou povahu a tak energická nebude nosit neutrální barvy a hloubavou duši zas nepotkáte v červené nebo kanárkové. Prostě by jim to neslušelo ať na ně pustíte jakékoliv světlo. Já jsem například nejspokojenější v základních barvách a naprosto nesnesu jakékoliv pozlátkové doplňky. Znamená to, že i moje jídlo bude fádní a bez příkras? Nejspíš ano, servírování mě nějak nebere. 🙂 Ale to už nějak přežiju.
Což o to, přežít se dá ledacos. Tohle spíš bylo zamyšlení na téma, jak si to udělat hezčí, když je chuť.
S výběrem barev souhlasím, ne každý bude jásat nad červenou. Nicméně i ta má mnoho odstínů a každý vyvolává jiné emoce, takže i v červené si hloubavá duše vybere, když chce. A vice versa.
Já se červené taky bála, ale jde to velice snadno. Stačí k modrobílé kombinaci tenoučký červený pásek – je to pořád nesmírně klasická kombinace, ale v tu ránu je to taky vyšší level. 🙂 Jinak mezi barevné barvy se podle tohohle návodu počítá i třeba zelená nebo světle žlutá… nemusí to být hned červeň. A stačí mít třeba na zimu k neutrálním kalhotům a kabátu barevnou šálu…
Já to mám tak trochu obráceně – v jídle se o vyšší stylingové levely moc nesnažím; ale pár užitečných tipů jsem tady stejně našla. Díky!
🙂
Milá Jano,konečně jsem se dostala k tomu si to přečíst máš pravdu o tom oblečení,ale bohužel se toho moc lidí nedrží.Stačí si sednout v jakemkoliv obchodním centru a dívat se v čem jsou lidé schopni vyjít do ulic.Co se týče zdobení jídla hezká věc,pokud žiješ s někým kdo si toho všimne.Pokud né a máš doma to co já, je opravdu škoda se namáhat.Mého muže zajímá jen aby byl včas bylo toho dost a bylo to poživatelné.
Lado, máš pradu. Jen doufám, že si z řečí doma nic neděláš a trváš si na svém ztvárnění krásna, ať už ve skříni, nebo na taíři.
Ahoj Flo.
Děkuji za pěkný článek. Co se týká oblečení dost mi pomohl.
Servírovat jídlo na talíř tak velký problém nemám. V jídle mi to celkem jde.
U nás to nikdo neocení, děti nejí zeleninu a manželovy
stačí, když je jídlo jedlé.
Tvůj článek jsem si vytiskla je moc poučný. I.
Tak to mi udělalo radost, Iveto. Ať ti přináší spoustu nápadů ve vaření, servírování i oblékání.
Tohle je vynikajici clanek. Obe casti, o oblekani i jidle. Naprosto souhlasim, mluvite mi z duse 🙂
Marto, děkuju!
Mila Flo,
ty ma este aj obliekat naucis!
Vynikajuci clanok, velmi zan dakujem, dnes som sa podla neho riadila, obliekla, citila som sa vyborne 🙂
Ano, viem, ze pointa clanku bola o foodstylingu, ale ten na par rokov odlozim, pri dvoch divochoch (2 roky a 4 roky) si na to teraz netrufam 🙂
Ale tych 4 zasad obliekania sa od dnes drzim 😉
Dakujem za skvele clanky, velmi obdivujem Tvoje nadsenie, zrozumitelny styl, ktorym pises, nadhlad ktory mas neskutocnu energiu a lasku, ktoru do kazdeho clanku vkladas.
Klobuk dole!
Super 🙂 A děkuju <3
Vhledem k tomu, že manžel je zvyklý na pakistánskou kuchyni, tak tyto pravidla můžu v klidu vynechat, v této kuchyni platí, že čím víc barev, struktur a všeho ostatního to má, tím lépe. Ladit to absolutně nemusí, jen aby toho bylo co nejvíce, nejlépe na talíři, na němž není bílá skoro vidět 😀
🙂
Vyborny clanek! Kombinaci dvou z mych nejoblibenejsich cinnosti – jidla a oblekani – jen tak nic neprekona. Vyborne napsane a zapamatovatelne. Dekuji.
Nejmilejší Flo!
Už mi dávno není dvacet let, už mi není ani dvacet pět…dokonce i třicítku už mám za sebou, ale oblékací úvod k foodstylingu mi přivodil příslovečný aha-okamžik 🙂
Jo a zítra budu péct poprvé brownies (aby to nebylo jen o těch hadřících)
Ale pozítří provětrám s novým úhlem pohledu šatník…jaro je blízko!