Francouzská cibulačka, ta opravdová, hustá, s mnoha kousky cibule, není jen zkouškou v krájení a závodem v nebrečení.
Můžete si na ní také ověřit, jak důležitou roli má poctivé osmahnutí a jak podstatný je vývar i v domácí kuchyni, protože z vody byste tentokrát raději opravdu vařit neměli. Přinejmenším z úcty k francouzské kuchyni, která vývary, omáčky a polévky považuje za základní kuchařskou abecedu.
Malý odskok do francouzské kuchyně
Když jsem s vařením začínala, víc než čtyři roky jsem odolávala, než jsem si na Amazonu objednala klasickou knížku francouzské kuchyně od Augusta Escoffiera. Stejně jako člověk není schopen plně si vychutnat velká vína, pokud jim nerozumí, tak jsem i já odkládala nákup téhle knížky na dobu, kdy si budu jistá, že mi může být aspoň k něčemu dobrá.
V Le Guide Culinaire, která vyšla poprvé v roce 1903 a dočkala se pak ještě dalších tří revidovaných vydání, popsal tento francouzský šéfkuchař víc než pět tisíc receptur klasické kuchyně, ze kterých špičkové francouzské restaurace a francouzské kuchařské školy vycházejí dodnes.
Tento gastronomický průvodce neobsahuje žádné postupy krok za krokem, nenajdete v něm ani obrázky, natož fotografie jídel – víc než cokoli jiného se jedná o návody vzniklé na základě Escoffierovy padesátileté zkušenosti v kuchyni. A jelikož profesionální vaření není o receptech, ani o stovkách nebo tisícovkách receptů, ale o technice, chuťových kombinacích a vzájemných poměrech surovin, lze z téhle knížky čerpat dodnes, přestože spousta receptů se už po ekonomické stránce v běžných podmínkách obhájit nedá a další spousta se nedá uvařit vzhledem k požadovaným surovinám.
Z knížky občas dýchá pocit, že tento restauratér měl neomezenou zásobu surovin a mimořádně početný kuchařský tým, protože vnořené a ještě jednou vnořené recepty vyskakují z každé stránky. Zejména u receptů na přípravu masa se zpravidla musíte vrátit na začátek k omáčkám – a odtud ještě o kousek zpět k vývarům. Proto považuji za mistra každého, kdo rozumí francouzské kuchyni a nebo ji dokonce ovládá.
Dobrá francouzská restaurace tedy nestaví svou pověst jen na drahých a nedostupných surovinách, jako jsou husí játra, lanýže, ústřice nebo kaviár. Do jejího repertoáru zcela jistě spadá i obyčejná cibulová polévka. Mezi všemi těmi pěti tisíci Escoffierovými recepty se ovšem najít nedá – nebo aspoň ne v té podobě, jak se rozšířila po celém světě, tedy s mnoha velkými kousky cibule v polévce a s plátky bagety zapečenými se sýrem.
Francouzská cibulačka krok za krokem
Do francouzské cibulačky patří dvě zásadní suroviny: dohněda opečená cibule a vývar. Případně ještě trocha bílého vína, ale jde to i bez něj.
Cibule je ovšem potřeba hodně a to znamená, že pokud se k ní budete chovat jako k citlivé princezně, čili pokud ji budete zahřívat jen zvolna, stále hlídat, opečovávat a míchat, bude hezky dlouho trvat, než se všechna ráčí proměnit do požadovaného výrazného odstínu hnědé.
Finta s velkým F (zde je to naprosto příhodné označení) spočívá v tom, že se plotýnka bez obav o osud cibule zapne na plný výkon a polovina nakrájené cibule se velmi zprudka opeče na trošce oleje nebo sádla, až jí začnou naskakovat hnědé flíčky a začne se tvářit, že se určitě v příští vteřině připálí.
V takovém okamžiku máte dvě možnosti: buď prohlásit, že už je cibule opečená dost a že už ji dál míchat a hlídat nechcete, anebo použijete tajný úskok a cibuli podlijete jednou až dvěma lžícemi vody. Voda se sice během chvilky odpaří, ale než se tak stane, stihne rozpustit všechny přípečky na dně, které by se jinak skutečně připálily a zhořkly. Jedinou podmínkou je, že budete podlitou cibulí hbitě míchat. Rozpuštěné přípečky se vzápětí vsáknou do cibule, která tím získá na chuti i na barvě. Oddálí se tím okamžik připálení, takže můžete v opékání pokračovat ještě o chvíli déle. A jakmile se za minutu hrozba připalování objeví znovu, vrátíte se v myšlenkách i v činech na začátek tohoto odstavce.
Takhle to můžete vést pořád dokola, zhruba třikrát až pětkrát, až je cibule sympaticky hnědá, čili má zhruba barvu smaženého výletního řízku. Teprve potom k ní do hrnce přidejte i druhou polovinu cibule. Tu už tolik netrapte, pozlobte ji teplem jen chvíli. Tentokrát není cílem přivodit jí nasládlou chuť a zrzavou barvu, ale pouze ji nechat trochu změknout a rozvonět.
K dokončení polévky následně zbývá jen pár běžných chmatů:
- zasypat opečenou cibuli moukou a promíchat, aby se mezi těmi všemi kousky cibule vytvořila jíška (vůbec nehleďte na to, jaký zmatek to v hrnci udělá a jak divně to bude vypadat),
- přilít vývar (nebo vývar a suché bílé víno, které vyváží nasládlou chuť cibule), vše dobře rozmíchat, osolit a nechat zvolna 20 minut vařit. Tím se jíška spojí s vývarem, cibule změkne definitivně, polévka se zahustí a chutě se spojí.
Na talíři se cibulačka zdobí kousky bagety zapečenými se sýrem – postup na jejich přípravu najdete na konci článku v receptu – a klidně ještě pár kousky cibule.
Když to vezmete kolem a kolem, v základu polévky už dva druhy cibule jsou, tak proč v tomto duchu nepokračovat dál? Na výběr máte přinejmenším kroužky červené cibule, nať jarní cibulky nebo třeba smaženou cibulku. Rada, kterou si z toho můžete odvodit, zní takhle nějak: až příště nebudete vědět, čím chuťově vyspravit jídlo, přidejte jeho hlavní ingredienci v ještě jiné podobě. Dělá to tak jeden z nejlepších šéfkuchařů na světě Thomas Keller, takže vy můžete taky.
Pár poznámek k cibuli
Když se díváte na kuchaře, jak krájí cibuli, nemůžete se ubránit dojmu, že je tak trochu exhibicionista. Kmitání nožem se nedá stačit sledovat, kadence úderů o prkýnko (vlastně spíš pořádné prkno – a plastové k tomu) je nenapodobitelná, načež se z ničeho nic zjeví hromada nahrubo nakrájené cibule. Bylo by naivní podléhat iluzi, že jemnější řez na droboučké kostičky by trval déle.
Stejně tak by bylo naivní se spoléhat na očichávání kousku chleba, aby se zabránilo slzení. Pokud nechcete cibuli oplakat, stačí si při krájení vytvořit nenápadný průvan, třeba pomocí digestoře nebo šikovně pootevřených oken a dveří. Když se do tohoto průvanu postavíte při krájení cibule, pohybující se vzduch způsobí, že vám štiplavé aroma nebude stoupat rovnou do nosu, ale odkloní se stranou. Tím pádem nebudete mít důvod brečet, respektive rozhodně ne kvůli cibuli.
Bez ohledu na francouzský původ receptu, cibulačce nejlépe sluší cibule česká, nebo aspoň ze stejné zeměpisné šířky. U nás totiž roste při nižší teplotě, takže tolik nevyroste, zato její chuť je intenzivnější. V teplejších krajích vypěstují obrovské, vodnaté cibule, není problém sehnat třeba půlkilový kousek. Jenomže chuť je slabá a množství vody zbytečně velké.
Suroviny
- 600 g cibule
- 2 lžíce oleje
- 1 vrchovatá lžíce másla
- 2 lžičky cukru
- 1 litr domácího kuřecího nebo hovězího vývaru
- 150 ml suchého bílého vína
- 1 lžíce hladké mouky
- sůl, zhruba 1 lžička
- 4 krajíčky světlé bagety nebo veky, případně 2 rohlíky
- 50 g strouhaného sýra
Postup
- Cibuli oloupejte, překrojte napůl a potom nakrájejte na půl centimetru silné plátky.
- Ve větším hrnci zprudka rozehřejte máslo a olej a vsypte do něj polovinu cibule. Velmi intenzivně a rychle opečte, až cibule místy zezlátne. Barva je důležitá, proto míchejte a opékejte dál, dokud nebude hrozit připálení. V tu chvíli podlijte cibuli několika lžícemi vody a nechte rozpustit přípečky na dně. Tím na chvíli oddálíte spálení, a jakmile se voda odpaří, můžete cibuli opékat dál. Takto podlijte ještě dvakrát nebo třikrát, až má cibule rovnoměrnou, zlatou barvu.
- Jakmile je první polovina cibule opečená, přidejte i zbytek a opět ji za bedlivého míchání nechte změknout. Tentokrát už ji nemusíte nechat zezlátnout. Po tomto rozdílném zacházení nebude cibule v polévce jednotvárně měkká, ale některé kousky poskytnou zajímavější strukturu. Nakonec přidejte cukr a ještě minutu míchejte, až se rozpustí.
- Cibuli v hrnci poprašte moukou (pokud můžete, vezměte si na pomoc malý cedníček) a krátce promíchejte, aby se mouka rozpustila v tuku. Nyní přilijte jednu třetinu vývaru a opět důkladně zamíchejte, tím se zbavíte případných žmolků z mouky.
- Pak teprve přilijte i zbytek vývaru, víno, podle chuti dosolte, přiveďte polévku k varu, zakryjte a zvolna vařte 20 minut. Nezapomeňte občas promíchat.
- Mezitím rozehřejte gril v troubě, nebo vyhřejte troubu na 200 stupňů, pokud v ní gril nemáte. Krajíčky bagety nebo veky posypte strouhaným sýrem a naskládejte na plech; pokud použijete rohlíky, nakrájejte je na tenké šikmé plátky. Vložte do rozehřáté trouby a chvíli zapečte, až se sýr rozteče a okraje pečiva zezlátnou, zhruba pět minut.
- Polévku ještě jednou dochuťte solí, pokud to potřebuje, případně čerstvě mletým pepřem, rozdělte na talíře a ozdobte zapečenými sýrovými topinkami.
Ahoj Flo…tak tuhle polévku,určitě vyzkouším…????
Důkladně vysmažená cibulka do hnědé barvy – před dávnými lety, než se zrušíl Svit Zlín, vařili v závodní jídelně pověstný svačinový guláš o osmé (podával se v 8 hodin ráno a byla na něj fronta). Vynikající měkké velké kousky chutného masa v husté tmavěčervené šťávě… Kuchařova rada zněla – hodně moc cibule hodně dlouho smažit, až se „ztratí“, zmenší objem a je opravdu velmi tmavá, ale ne spálená. V průběhu smažení – když je zapotřebí, podlít trochou vody, hned se to vydusí, cibule se dále smaží, ale nepálí.. Tak jako právě poradila Flora. DÍKY ZA PODROBNÝ NÁVOD, JAK NA SKVĚLOU CIBULAČKU – je to královna kuchyně..UŽ VÍM JAK NA TO – KONEČNĚ. M.K.
Pověstné svačinové plévky se nějak už dávno vytratily. Taková gulášová, fazolová, čočková, držťková se správným zahuštěním. Tahle cibulová vypadá lákavě. Dnes ji uvařím.
Ahoj Flo.
Už se na ní těším. Blíží se víkend a chladné ráno na chatě. To přijde jistě vhod. Děkuji. Měj krásné dny.
Vendy
Cibule je královna v mé kuchyni…a smažená…mmmm cpu ji do všeho, tedy skoro..do palačinek a dortu zatím ještě ne????
Jsem také cibulová i česneková. Cibuli cpu i do táče na slano(pizza) :-)).
Recept je výborný a už jdu na to. Přeji všem příjemného dne. M.
Sašo dělám palačinky ze dvou vajec litru mléka a hladké mouky. Když dělám na sladko přidám dvě lžíce cukru. Když na slano tak dovnitř palačinkoveho těsta dám co mě napadlo, cibuli, česnek, šunku a může se i trochu sýra jen opatrně s hodně sýrem se trhají ☺️
Milá Flo, já děkuji za informaci o francouzském kuchaři,je zajímavé vědět,co kde vzniklo.
Flo, díky, dobrá cibulačka je můj sen, ale neměla jsem nikdy odvahu .Zkusím ráda!
Díky za cibulovou fintu, hned mám cibulačku raději.
Eva
Ahoj Flo.
Díky za recept, cibulačku určitě uvařím.
Standa.
Florentýno, dobrý den přeji, zrovna včera jsem si říkala, že bych si ráda dala cibulačku a že byste mě jí měla naučit! Když mi ve schránce přistál váš e-mail, málem jsem omdlela. Že ty internety fungujou i jako telepatie, jsem tedy netušila! Tisíceré díky! A teď si jdu přečíst recept 🙂
To jsou ty věci mezi nebem, zemí, kuchyní a klávesnicí 🙂
Určitě bude výborná.
Aho Flo,těšila jsem se na čtvrtek ,co si pro nás připravíš a opět jsi nezklamala.Pro tyto studené podzimní dny je cibulačka jako stvořená.Podle Tvého receptu se do ní pustím co nejdříve a už se těším….
Díky. K cibuli mám jen vřelý vztah. Přiznám se, že jsem variaci cibulačky vařila párkrát i bez vývaru, místo vína jsem použila myslím bourbon (koupila jsem ho dávno kvůli vaječňáku, který mne neučaroval) a do vaření jsem přidala sušenou šalvěj. Za nás velká spokojenost, ale radši se tím moc nechlubím…
Smím se prosím zeptat i na zhnědnutí cibule v troubě?
Děkuji.
Spravím určite! Díky za spríjrmnenie dňa ????????????.
Vždy jsem měla chuť cibulačku vyzkoušet,ale nikdy na to nedošlo.Myslím,že teď už je ten pravý čas se na to vrhnout…..s tímto receptem snad vše zvládnu.Děkuji.
Cibulačku vařím již hodně dlouho, ale cibuli opékám na másle najednou…. . Teď zkusím navržený postup, určitě se polévka ještě vylepší.
Děkuji za recept a zdravím
marta
Vypadá lákavě. Hloupě se zeptám – vývar se přidává horký, nebo studený? Děkuji
Radko, je to v podstatě jedno. Jaký zrovna je po ruce.
Ahoj Flo, nedávno jsem dělala cibulačku, ale bez toho opečeného pečiva se sýrem, a to by mohla být (a myslím, že JE) bomba. Takže příště – asi v nejbližší době- zkusím s tímto.
Díky za TIP 🙂
P.S. Snad už vaříš ve svém.
Měj se hezky
Zdenka
No, nevařím :-)))
Milá Florentýno, cibulačka je výborná.
Jenom ještě přání a dotaz: Dočkáme se i receptů pro celiatiky? Jsou tu mezi námi nejen dospělí ale i děti s alergií na lepek Moc ráda bych vařila správně a chutně pro vnoučka. Díky předem. Jana Ká
Recept vypadá moc lákavě, určitě vyzkouším. Ještě přidám jeden trik na nebrečení u krájení cibule, který jsem odkoukala od kamarádky – použít na oči potápěčské (popř. lyžaské) brýle. Vypadá to bizardně, ale funguje skvěle 🙂
Při krájení cibule dýchám výhradně ústy , nos nechám neprůchodný . Ale stačí jednou fouknout nosem a je zlé , tak to vyzkoušejte……
Francouzskou cibulačku má rád manžel, tak jsem ji jednou uvařit zkusila. Byl to proces na půl dne a výsledek podle mého nestál za to. Manžel sice říkal, že je dobrá, ale podruhé si ji nevyžádal. Přesvědčila jsi mě, Flo, dám druhý pokus 🙂
Milá Flo,
já už se při pouhém čtení receptu dostávám do stavu blaženosti, moc díky, vyzkouším!
Jarka
Ahoj Flo, moc děkuji za inspiraci, určitě rychle vyzkouším už kvůli tomu morybundu a pak jak mě už znáš se zase budu chlubit????Měj se krásně Láďa
Jasná věc, sto bodov pre kuchára! 😉 Úžasná, moje oblíbená polévka. Finta s troškou vody pod cibulí je geniální.
Není-li víno, polévku opatrně octuji. Bez jemně nakyslé složky nemá cibulačka cenu. Nuda.
Ještě zbývá otázka sýra. Sólo eidam, český „zázrak“, je pakárna. Míchám strouhaný eidam, goudu a čedar do směsi a tu zapékám. Eidam tam je kvůli objemu.
Ahoj Flo, na cibulačku se už dlouho chystá,že ji vyzkouším, dnes jsi mne Tvým receptem nakopla – v sobotu vyzkouším. Děkuji za inspirující krásně uváděné recepty Jana
dík za receptík,měla jsem na ni vždycky zálusk, tak teď bych se do ní mohla už pustit Věra
Ahoj Flo,
také vařím cibulačku už dlouho, určitě vyzkouším fintu s cibulí a vodou. Zapečené bagetky ale dávám zvlášť na talířek, protože z polévky se špatně jedí, stejně si je musím přidržet rukou, takže je rovnou přikusuji.
Díky za všechny recepty a rady!
Vlasta
Ahoj Flo, cibulačku miluji a vždy si jí dávám pouze po restauracích, jelikož můj jediný pokus doma byl nijaký. Takže jsem díky Tobě získala znovu odvahu a jdu na to!
Díky s přáním krásného dne…Alča
Dnes byla k obědu.EŇOŇŮŇO SUPERIJÓÓRE……
Ahoj Flo, určitě vyzkouším, stejně jsem přemýšlela co o víkendu uvařit. Cibulačka vypadá skvěle, už se na ni těším. Díky za inspiraci.
Anička
Ahoj, ta cibulová finta je geniální! Vždycky jsem se s cibulí trápila, aby byla dost a ne zas moc, tak to doufám končí a budu vařit naši oblíbenou polévku častěji. Díky! Milena
Děkuji za recept,
Jednou už jsem se o cibulačku pokoušela, ale výsledek nic moc. Když na to koukám, dělala jsem skoro všechno špatně.????
Takže, vyzkouším znovu – podle tebe.
Děkuji Petra
Ahoj Flor… jsem ráda že jsi mi dodala odvahu konečně uvařit cibulačku, přemýšlím nad ní už asi dva roky .
konečně jsem se odhodlala a pustila se do toho…. nevím jak asi tak chutná ta tvoje ale moje byla báječná a úspěch byl nad míru očekávaní ,tak musím ti pochválit tvůj recept kterým jsi mě opět inspirovala , za mě máš zase veliké Děkuji
Cibulačka je mou rodinou považována za „vlajkovou loď“ mé kuchyně. Dělám ji trošku jinak (vlastně i docela dost jinak), ale ten fígl s „toustíky“ předem opečenými pod grilem, jsem si samostatně vymyslela taky.
(Originál recept je, že se ve vhodných miskách zapéká pod grilem celá polévka nahoře pokryta plátky bagety a sýrem – a to se pro početnější rodinu fakt nedá zvládnout.)
Ahoj Flo,
u nás vaří cibulačku můj manžel, když má jednou v měsíci službu :-). Je to jedna z nejoblíbenějších polévek, i když není tak vypiplaná jako ta tvoje.
Míša
Dobrý den Florentýnko,
cibulačku už vařím pár let. Ráda si vždy přečtu a použiji Tvoje cenné rady. Cibuli jsem smažila vždy všechnu, ale nikdy nebyla tak do zlatova. Taky jsem ji strouhala na jemné plátky a to se potom v tom použitém množství více-méně dusí do měkka. Ale všem i tak chutnala. Tvůj postup a hlavně výsledek je daleko lepší a už jsem ji tak uvařila dnes k večeři. Už jen čekám na pochvalu! Děkuji za nápady.
Alena
Děkuji za recept,líbí se mi,vyzkouším.
K počítači jsem se dostala až teď k večeru,takže mě překvapil nápad na cibulačku. Nikdy jsem jí nejedla,ale cibuli máme rádi . Kam patří tam prostě je. Máme se na co těšit. Díky za námět a ať se Ti Flo,splní sen a můžeš nám napsat ,že už jsi ve své kuchyni. Alena
Dobrý den,o cibulačku jsem se pokoušel několikrát inspirován serialem Halo Halo kdy ji madam Fany měla plné zuby no výsledek mě moc neuspokojil.Tak udělám další pokus od Vás recept jak má chutnat jsem si ověřil v Horních Dubenkách v bistru de papa vaří tam majitel francouský kuchař.Musím potvrdit že mi tam chutnala tak se mi snad už taky povede.Zdravím a děkuji
Hmmmmmm mňam, tak to abych zítra běžela koupit hooooodně cibule 😀
Flo díky za úžasný receptík.
Hele a v sobotu jdeme opět na houby, co z nich udělat? smaženici už asi nedám, něco zapečeného? prosím prosím
Přeji hodně nápadů a pohodové psaní
Radka
Ahoj Flo, bezva tip na vikend. Tuto polevku jsem nikdy nevarila, ale pod Tvym kniznim vedenim se budu snazit ji uvarit. Vse je hezky technologicky popsane , pro kucharky meho tipu. Diky Zdenka
Mňam už se moc těším na tu dobrotu. Hned zítra vyzkouším.
Děkuji a ať už se můžeš vrátit do své kuchyně 🙂
Milá Flo, díky nejen za recept ale i hezký pozdrav. Cibulačku jsem vařila jen jednou a to už nějaký rok zpátky, ani nevím kde jsem vzala recept ale byla dobrá a chutnala mi ale už jsem nikdy neměla odvahu to zopakovat, až teď po přečtení tvého receptu.
Jen mě mrzí,že ještě nejste ve svém :(((
Ahoj Flo, děkuji za všechny e-maily, cibulačku jsem ještě nikdy nevařila a to už vařím hooodně dlouho a řekla bych, že ne špatně. Vlastně jsem ji ještě ani nejedla. Tak ji vyzkouším, podle Tvého receptu. Jsem fakt zvědavá.
Maruška
Cibulačku máme rádi. Výborně ji dělá moje žena. Máme rádi i jiná francouzská jídla, vždy ve Francii ochutnáme nějaký „originál“. Minule jsem v Remeši ochutnal ta pravá bílá husí játra. Oba s manželkou máme rádi kohouta na víně a slané koláče quiche, zvláště quiche loraine.
Jsou však i francouzské speciality, na kterých jsem si nepochutnal, např. marinované vařené mušle, ale také ratatouile; myslíme si, že naše lečo je lepší. A francouzské hořčice mi připadají zbytečně moc kyselé.
Ale jinak: Vivat France!
Decka, jsem tady nova a vůbec vám do
Toho nechci Kecat !!!! A zvláště ne paní Florentyne . Já jen si přidám do této skvěle polévky ( kterou ihned o víkendu spácham) , trošičku tymianu . Věra
Věro, klidně nám do toho kecejte, to jsou super postřehy. Tymián cibulačce sluší, a moc. Já mám takovou tendenci psát recepty s minimem surovin, aby se pak daly obměňovat a doplňovat, jak je libo.
Milá Flo!
díky za skvělý tip na přípravu cibule! Cibulačku vařím ráda, doposud jsem cibuli vždy těž svěřila troubě, ale pomyšlení na dvojí konzistenci cibule mi hned vyvolalo příslušné pochody v puse 🙂 🙂 🙂 Krásný víkend a těším se na další kouzla ve čvrteční poště.
Zuzka
Ahoj Flo,
výborný nápad. Cibulačku miluju a mám doma pytel cibule na obklady při bolavém krku. Ale v polévce bude rozhodně vítanější. Díky za cenné rady při smažení. Už se těším a rozhodně si ji dáme hned o víkendu.
Lída
A tak tady sedíme v práci a sliny nám tečou po bradě….
Ahoj Flo, cibulačku občas dělám. Zkusím to tentokrát podle tvého receptu. Ta finta s cibulí se mi moc líbí????. I ta rada, jak na krájení cibule. Ten průvan jsem ještě neslyšela, takže to určitě vyzkouším. Děkuji moc za tvé rady, které mi při vaření pomáhají.
Květa
Milá Flo, na ten průvan při krájení cibule jsem přišla nezávisle na tobě. V letošním horkém létě jsme bez větráku nemohli v kuchyni být a při krájení cibule mi vydatně pomáhal k údivu všem ostatním, ti pochopitelně brečeli:-)
Už se těším, až cibulačku podle tvého receptu uvařím. Díky.
Jarmila
Díky Flo, cibulačka mě lákala ale nevěděla jsem jak na to. Zítra ji bude mít rodinka k večeři. Eva.
Milá Flo, zrovna včera jsem vařil hovězí maso a přemýšlel jsem co z vývarem, tak jsi mi zrovna padla do noty. Dopoledne jsem koupil cibuli a dal se do toho. Hodně mi strašila ta hnědá cibule co s toho začala vylézat, ale když jsem to podlil troškou vody úplně se to změnilo a bylo to fajn. Moc mě chutnala a tak jsem ji nabídl dceři na ochutnání, zítra k nim jedu tak jsem zvědavý jak to dopadne. Tak Ti přeji aby už jsi měla svoji kuchyň a nám ostatním aby chodili dál Tvoje úžasné recepty. Bohouš
Dobrý den, Flo, jako vždy, díky za „připomenutí“ něčeho, co jsem míval před lety rád na stole a talíři. Zkusím s bagetou v sýru, protože cibule není „nikdy dosti“, přidával jsem do cibulačky cibulové kroužky v těstíčku – není to marné…
Přeji hezké“babí léto“ – Jarda S.
Ahoj,manžel miluje cibuli,zkusím polévku uvařit,vypadá dobře
Ahoj Florentýno.
Cibulačku máme rádi. Vařím jí podobným způsobem, jen jsem ještě nezkoušela přidat víno. Tak to vyzkouším. Hezký podzimní víkend. Mirka
Ahoj Flo,
zase jsi mě dostala, podzim je pro mě období vyložené polévkové, po létě a lehčích pokrmech si moje tělo žádá misku horké polévky…..Kdysi dávno jsem v jedné restauraci okusila cibulačku, která byla prostě luxusní. Z kuchaře jsem vytáhla, že cibuli restuje na kachním/husím sádle a používá vývar z kachních/husích drobů a skeletů (v té restauraci zrovna byly kachno-husí hody. Vyzkoušej, stojí to za to! Nicméně já zkoušela a nebylo to ono. Teď díky tobě vím proč….takže zkusím znovu a poskytnu cibuli větší péči. Už se těším 🙂
Marcela
Teď ujíždíme na dýňové . Tak to chce změnu.Diky za tip , určitě vyzkouším.????
Díky za připomenutí již zapomenutého receptu a hned zítra uvařím. Těším se! Jitka
Ahoj Flo, ty vždycky příjdeš jako na zavolanou. Když už si lámu hlavu co mám uvařit doma k obědu pro nás nebo naší už skoro roční holčičku, tak se vždy objeví nějaký recept od tebe, který mě nadchne a inspiruje. Výhodou je, že vždycky stačí malá úprava a mám i jídlo pro malého strávníka. Moc děkuji za tvé recepty. 🙂
Nikola
Milá Flo, opět krásné počteníčko. Polévka vyzkoušena, moc všem chutnala. Akorát jsem po dovaření všechnu cibuli rozmixovala, některým totiž kousky cibule v polévce „vadí“! Vlasta
Recept mne nadchl (konecne jsem videla srozumitelny recept na cibulacku) a uvarila jsem k nedelni veceri – je vyborna. A druhy den byla jeste lepsi! Asi se vsechny chute stihly krasne rozlezet a propojit. Dekuji za inspiraci! 🙂
Milá Flo děkuji za receptík a protože jsem ještě cibulačku neokusila a v kulinářských vařenich a na různých tel. kanálech je občas vidět v rozmanitých podobách chtěla bych
okusit tento polévkový gurmet.Pokusím se dle tvého receptu a protože nevím ,jak má zprávně chutnat budu se striktně držet tohoto tvého receptu,protože mě ještě žádný tvůj recept nezklamal…Šárka
Milá Flo, já jsem polévková, mám ji i 2x denně ale cibulačku jsem ještě nevařila. Tak se na ni moc těším, podle tvého skvělého popisu bude výborná. Nada
Milá Fló, cibulačku mám ráda, ale bojím se jí.:-)) Takže teď s chutí do toho, podle Tvého receptu to bude hračka.
Je výborná. Moc nám chutnala. Ani jsem nebrečela při krájení, dala jsem to nakrájet manželovi. 😀
:-)))
Jen mi není jasné jak se jí ty tousty. Na jednou sousto jsou velké a jak se porcují tou lžící když jsou případně oddělené části spojené sýrem? Do ruky asi je brát nebudu, když jsou namočené v polévce… nějak mi nedochází jak se s tím poprat…
Tousty v polévce změknou, hned jak trochu nasáknou. Takže se pak dají snadno krájet lžící.
tak se dnes chystam na zitrejsi sousedske prostreno a jelikož sem nikdy nedelal segedinnasel sem na netu vasi stranku,ackoli chlapi prece podle navodu nevari:)
musim pochválit. ze najdu recept sem tak nejak cekal,ale ještě něco o puvodu a pak super rady pro uspesnou pripravu,moznost pekne si to vytisknout je take fajn.mozna bych pridal i něco jako karkulacku pro nakupni kosik,vim ze staci vse vydelit poctem pro který recept je a pak násobit poctem skutecnych hladovcu:)není to kritika ,jen napad.
kazdopadne dekuji za inspiraci,zajimave ze sem zacal segedinem a nasel sem i cibulačku,pak jen tak něco rychleho na předkrm a nael sem vse zde:)
tak naposledy pochvala za tento blog Pavel P.Zlin
❤️
za ty hrubky se omlouvam,psal sem rychle pac musim letet do obchodu:)
Dobrý den, Flo:-)
Zkusila jsem a byla bezchyby.
Děkuji za recept.
Mohla bych ještě malou radu? Jaké bílé suché víno…zatím se mi nepodařilo sáhnout správně…nikdy to v nebylo ono.
Lze ho nějak skladovat-zamrazit, když ho neupotřebím celé? Kojím a nikdo jiný u nás víno nepije.
Děkuji a hezký den.
Petro, já v zásadě používám jenom víno rakouské, obvykle veltlínské zelené, od našich oblíbených vinařů za hranicemi. Ale pokud by se měla lahev otevírat jenom kvůli tomuto receptu, tak bych spíš doporučovala nahradit víno vodou, maličko naředěnou bílým vinným octem.
Francuzsku cibulacku robim uplne inak, ale ze uplne. 1,5 az 2 hodiny. A kazdy stravnik, len len chvalil. Kazdopadne challenge accepted a dam to na tvoj sposob. Podam spravu. 🙂
Milá paní Flo! Po delší době jsem zase začal něco dělat v kuchyni – důvodem je opět Covid-19, neboť jsem v karanténě… Polévka bublá na plotně a přítel se nemůže dočkat!
Udělal jsem variantu s vínem a voní to opravdu skvostně! Díky Vám!
Perfektni, ja bych jenom misto oleje/sadla dala maslo. Prece jenom je to francouzska kuchyne… a tam patri maslo 🙂 jinak cibulacku miluju teda ?
RECEPT VÝBORNÝ. DNES JSEM JI UVAŘILA.NA SÁDLE NEPŘIPALOVALA SE MI.DO DRUHÉ DÁVKY JSEM PŘIDALA KOUSEK MÁSLA A TROCHU OLIVOVÉHO OLEJE.VÍNO LAMBRUSCO .JINAK JSEM SE DRŽELA RECEPTU..JE JEŠTĚ LEPŠÍ PO OHŘÁTÍ .PŘIDALA JSEM TROCHU STROUHANÉHO SÝRA..POKUD MÁTE TOUSTOVAČ TOUST SE SÝREM SKVĚLÉ.
ta cibulačka je opravdu výborný recept dnes jsem ji vařila poprvé ,začala jsem sádlem ,,opravdu je lepší nepřipalovala se mi a šla hezky do hněda 5 krát vodu do druhé dávky jsem přidala kousek másla a trochu olivového oleje a jako víno jsem použila LAMBRUSCO .Jinak stejně věci Je úžasná lepší po ohřátí. Doporučuji
Dobrý den,fotografie jsou moc pěkné ale recept má bohužel závažné chyby.Pokud neodpaříte víno.polévka bude kyselá,chybí bylinky-bobkový list,tymián a petržel minimálně.Sýr by měl být Comté nebo Gruyere.Bagetu je třeba napřed vysušit při teplotě 160 stupňů v troubě.Potom ji dát na polévku ,posypat sýrem a zapéci buď v troubě nebo plynovou pistolí.Jinak to opravdu nebude francouzská cibulačka.
Díky za doplnění, Jiří, to je čirá radost, co popisujete.
👍🙂
Ahoj Flo,
již delší dobu vařím dle vašich receptů.
U nás se dělala cibulačka vždy bílá,se zakysanou smetanou.
tam nebylo potřeba tolik zlatit cibuli.
tak jsem se dnes nemazlil s princeznou a jal se zkusit francouzskou verzi.Ta mne v restauraci nikdy moc nebrala.
Ale dnešní vlastní výtvor byl vynikající a skvělý.
Díky tobě.
Děkuji za inspiraci…Vašek
Díky za důvěru, Vašku.
Dobrý den, tento recept jsem si moc oblíbila a ráda bych ho uvařila i přátelům, potřebovala bych však poradit čím zahustit pro bezlepkovou dietu. Děkuji za odpověď.
Monika
Ahoj všichni tuto polévku jsem ještě nevařil a proto ji musím vyzkoušet.
Jo – ty zapečené rohlíky se sýrem na povrchu jsou dobrý nápad, lepší, než osmažené kostičky, i kdyby na másle … 👍🙂
Já jsem měla cibulacku vždycky na můj vkus moc mastnou a stejně se mi cibule chytala do černa voda nevoda 😅 Ale možná ji dám ještě šanci.
Každopádně o průvanu v kuchyni si můžu nechat leda zdát, takže já používám jiný trik s vodou. Před krajenim si vezmu do pusy hlt studené vody a držím v puse dokud nedokrájím. Pánbůh ví jak, ale jak jsem na cibuli citlivka tak s tímhle nebrečím🤷 a manžel se raduje, že jsem chvilku zticha 🤣🤣🤣
Děkuji za cibulacku,zítra bude k obědu
Milá Jani, já cibulačku dělám pokaždé když vařím kousek uzeného. Je to sice uzená cibulačka, ale nám chutná ještě s kousíčkama maska….jo dobrota. Dávej na sebe pozor. Přání všeho dobrého posílám z Třebíče.
Dobrý den, cibulačku vařím pravidelně na podzim, máme jí rádi. Cibuli krájím zoubkatým nožem, a tak minimálně je štiplavá. Zahušťuji jí ovesnými vločkami, přijde mě zdravější než s jíškou.
Šikovná Flo, děkuji za recept, cibulačku miluji a dělám ji podobně jako vy. Pouze nakonec cibuli propasíruji přes sítko. Děkuji. Jarmila
Milá Flo, děkuji za recept, cibulačku vařím. Pěkná inspirace na víkendový oběd. Jarka
Zdravím Vás a cibulačku jsem ještě nikdy nedělal- zkusím
Milá Flo, právě tahle Vaše cibulačka mne kdysi přivedla k Vašim receptům a hlavně jejich postupům. Od té doby jsem ji vařila mnohokrát a moc nám chutná.
Cibulačka znám děkuji za jiný recept😉
Zdravím Fló,
recept na cibulačku mi udělal radost, tu polévku mám moc ráda a tak vyzkouším podle tvého receptu.
Měj hezké podzimní dny 🙂