Zajímala by vás grilovaná vepřová panenka, se kterou není skoro žádná práce? Pokud vám nějaká dobrá duše připraví gril, vynese ho ze sklepa nebo z garáže nebo z kůlny, omete z něj pavučiny, vysmýčí rošt a zahřeje ho na provozní teplotu, pak se od vás v kuchyni čekají pouze dvě naprosto snadné věci: očistit maso a osolit ho. A přesto budete za hvězdu vy, nikdo jiný.
Vepřová panenka, a grilovaná obzvlášť, je tak neuvěřitelně jednoduchá, až to vysvětluje její cenu v obchodech – žádný kus vepřového masa už není ani dražší, ani lepší. Proto s ní dosáhnete užaslých pohledů svých blízkých klidně jen pomocí těch nejprimitivnějších úskoků.
Grilovaná vepřová panenka v souvislostech
Malé opáčko z minulých článků: panenka má povahu minutkového masa, jedná se o sval, který v průběhu života vepře není namáhaný a ani se moc nehýbe, proto je hotová v okamžiku, kdy se uvnitř prohřeje na dostatečnou teplotu.
Vepřová panenka nemá žádné tukové nebo šlachové prorosty, které by potřebovaly spoustu času v teple na změknutí a rozpuštění. Jakékoli další zbytečné zahřívání panenku vysuší. Typický rys správně připravené panenky znají všichni: je to růžová barva na řezu.
Rada číslo 1: Nechte panenku vcelku
Aby téhle růžové barvy zbylo panence co nejvíc, sluší se ji opékat nebo péct nejraději vcelku a rozkrájet až potom. Kdybyste nakrájeli plátky hned na začátku, každý z nich se na povrchu zatáhne, zhnědne, a růžového vnitřku zůstane minimum, jestli vůbec nějaký. To znamená, že pokud je to možné, nechte panenku vždycky v celku.
Rada číslo 2: Odkrojte stříbrnou blanku na povrchu
Jediné, co na vepřové panence nemá minutkovou povahu, je stříbrná tenoučká blanka, kterou ještě maso může, ale nemusí mít na povrchu – záleží na tom, co se s panenkou dělo při bourání masa. Obvykle má maso jen zbytky téhle blány. Vezmětě malý ostrý nožík a maso dobře očistěte.
Pokud na povrchu nějaký kousek blanky necháte, zůstane tohle místo po grilování tuhé, špatně rozkousatelné a navíc se blanka smrskne víc než maso, takže vám ho může začít kroutit a jinak deformovat.
A ještě jeden tip k povrchové blance mám: čím levnější vepřovou panenku seženete, tím víc ji nejspíš budete muset doma dočistit a tím větší ořez (čili odpad) z ní dostanete. Dražší panenky zpravidla bývají mohutnější a také lépe očištěné, takže se pochopitelně vyplatí víc.
Jak dlouho se grilovaná vepřová panenka připravuje? Jak maso naložit? Jaké koření použít?
Spousta věcí se děje člověku u grilu poprvé, včetně toho, že se poprvé chystá na chvat známý jako grilovaná vepřová panenka.
Než začnete laškovat s kdejakým kořením, s bylinkami nebo snad dokonce s kupovanými grilovacími směsmi, než začnete porovnávat, co je lepší a zjišťovat, jak se grilovaná vepřová panenka dělá u sousedů, protože ti ji mají dobrou, zkuste si aspoň jednou ugrilovat panenku jen osolenou, nic víc.
Má to svůj dobrý důvod: žádné koření, ani sebelíp namíchaná směs, nepřekoná vaši kuchařskou – nebo v tomto případě grilovací – dovednost.
Pokud nebudete vědět, co s masem na grilu udělat, kdy ho otočit, kdy ho nechat být, jak dlouho ho nechat být, kdy do něj šťouchat a kdy naopak nešťouchat, tak vás žádná marináda nezachrání. Ať si klidně výrobci koření tvrdí v televizních reklamách opak.
Marináda je to poslední, co vám zajistí úspěch. Taky je to to poslední, co vás zachrání od neúspěchu. Nehledě na to, že spousta bylinek a koření se v žáru grilu zbytečně pálí a hořkne.
Rada číslo 3: Novou chuť dodá omáčka
Je mi jasné, že toužíte po tom, aby maso chutnalo víc než jako maso. Aby v sobě obsahovalo i jiné chutě. I když ho ugrilujete pouze osolené, můžete svou kuchařskou múzu pustit ze řetězu při přípravě nejrůznějších studených omáček, kterými maso na stole doprovodíte. Věřte mi, efekt to má snad ještě větší než nakládání masa do marinády.
Já jsem během naší poslední víkendové grilovačky připravila pesto z medvědího česneku, protože je zrovna jeho sezóna. Ale stejně tak si můžete vymyslet i jiný příjemný doprovod: ochucenou zakysanou smetanu, ochucenou majonézu, vařenou smetanovou omáčku s ledasčím, co vás napadne (třeba s houbami, nebo s hořčicí, nebo se slaninou, anebo třeba s kukuřicí), domácí barbeque omáčku, nebo prostě jen vezměte trochu olivového oleje, smíchaného s citronovou šťávou a velkou hrstí čerstvě nasekaných bylinek.
Grilování panenky
Několikrát jsem tu psala o tom, jak je důležité rozlišovat grily, které grilují přímo, a grily, které zvládnou i grilování na nepřímý způsob.
Dobrá zpráva pro tento recept na grilovanou vepřovou panenku je ta, že ho zvládnou všechny grily, protože panenka se bude opékat zpříma, tedy rovnou nad zdrojem žáru. Jediná podmínka je, abyste gril dokázali předem dostatečně rozehřát, protože bez horké grilovací mřížky moc velkou parádu nenaděláte.
Rozehřívání grilu
Nejlíp se samozřejmě rozehřívají grily s poklopem, protože z nich zbytečně neutíká teplo. Máte-li poklop, v rozehřívací fázi ho rozhodně na gril přiklopte a nechte rošt aspoň pět minut nasucho rozehřát. Žár tepla volte hodně vysoký, ale v případě plynu nebo dřevěného uhlí ne zcela nejvyšší, zhruba na 75-80 % maximálního výkonu. Elektrický gril asi budete muset rozžhavit naplno a doufat, že to bude stačit.
Pokud váháte, zda vzít raději grilovací brikety nebo dřevěné uhlí, pokud máte ten druh grilu, který jedno z toho vyžaduje, já osobně bych se tentokrát přimlouvala za uhlí. Rychleji ho zapálíte, rychleji hoří a nemá tak velkou výhřevnost jako brikety, což mi pro panenku přijde nejlepší. Naopak pro bylinkový chléb pečený na grilu, který vidíte na fotkách v bílém pekáčku (a o kterém se rozepíšu třeba někdy jindy), jsem rozpálila brikety, neboť déle dovedou držet teplotu, pokud chcete mít z grilu něco jako pec na pečení.
Grilování masa
Jakmile máte horký gril a nachystané maso, jde to ráz na ráz. Panenku těsně před položením na gril potřete tenkou vrstvou oleje, já na to používám silikonový štětec, jde to s ním nejrychleji. Zasyčí to, zaprská to, ale jen na chvíli. Na panenku nyní zapomeňte na 4-5 minut (podle toho, jak je silná) a jděte si třeba po svých. Až se vrátíte, otočte panenku na druhou stranu a tohle cvičení si zopakujte. Nakonec to samé proveďte ještě dvakrát a grilujte panenku i po stranách.
To je celá věda, díky, že jste se mnou vydrželi až sem. Předem dobře rozehřátý rošt zajistí, že masu vytvoří krásné opečené vzorování a že se od něj maso ochotně odlepí, až přijde čas jeho otočení. Nechtějte ho však každou chvíli nadzvedávat a kontrolovat, je to zbytečné a hlavně se maso v prvních okamžicích opékání k roštu přilepí, takže ho nakukováním akorát tak potrháte.
Opečené maso nechte 2-3 minuty odpočívat někde na kraji grilu, kde není tak silný žár, ať si po tak náročném výkonu odpočine.
Následně už jen nakrájejte na medailonky a hrdě podávejte.
Florentýnko, nádherný úvod, bezva recept a ještě k tomu nás čeká nádherné počasí. Co víc si přát? Hodně sluníčka, pohody a radosti z vaření nám všem. Krásný víkend.
Mám krásný nový mohutný gril (no, manželovi trvalo jen rok, než ho zprovoznil, dostala jsem ho minulý rok v červnu), takže to v sobotu spustíme.
Ale zeptám se ještě – mrkvový salát jsem zahlédla, co je to ale to pěkné žluté v pekáčku vyloženém pečícím papírem? Můžu prosit recept?
Děkuji
Petro, Flo tm někde píše, že je to bylinkový chléb pečený na grilu (na fotkách v bílém pekáčku) a že o něm napíše někdy jindy.
Milá Flo, děláš mi chutě, tak se těším až venku rozpálíme gril….
Panenka na grilu.Dobrá rada,určitě vyskouším.
O víkendu budeme grilovat a panenku mám v mrazáku, tak ji vyzkoušíme a díky za bezvadný recept Zdena
Milá Flo,
zrovna minulou sobotu jsme zahajovali grilovací sezónu právě panenkou vcelku… Postupně jsme se dopracovali ke grilování bez ochucení u všech mas kromě kuřecího a mletého. Každý si osolí a přidá omáčku podle chuti a i přirozená chuť masa jen s pepřem má něco do sebe. Jen jsme si odvykli na jemnější chutě.
Milá Florentýnko. Tvoje recepty jsou stejně tak krásné a k nakousnutí jako Ty.
Už je mi 65 let, ale recepty od Tebe pravidelně nejen čtu, ale i v praxi zkouším.
Je to jedna veliká radost !!!Recepty jsou nekomplikované, suroviny jsou dostupné i nám důchodcům co se financí týká a tak Tě sleduji již několik let a vždy se něco nového a užitečného dozvím. Teď v důchodu mám i více času, takže si po všech stránkách „Kuchařku pro dceru“ užívám.
Moc děkuji za vše, co nám předáváš ze svých kulinářských dovedností a přeju Ti hodně zdraví, té Tvojí zářivé krásy a radosti ze života.
Drahoslava.
P.S. Byla Ti vděčná za recept na chléb, co je vyfocený vedle grilované a naporcované panenky.
Milá Florentýno, trochu jsem se u panenky vždycky bála, že ji vysuším,ale tohle vypadá suprově, příští týden je naplánovaná grilovačka tak to vyzkoušíme.Podle tvých receptů se vždy zadaří.
Hezký den a těším se na další čtvrtek Nina
Je to jako detektivní, ale romantická povídka 🙂
poslední dobou jsme samé kuře, panenku jsem trochu nechtěně odstrčila. Budu jí to muset vynahradit. teda vlastně sobě 🙂
Ty mi mluvíš z duše Florentýnko, krásné počasí, doba grilování. Jen s tím receptem jsi přišla pozdě (:-). Včera jsem ji bohužel naložil do medu s česnekem.
Milá Flo,
děkuji za hezké počteníčko.
Na sobotu už to máme nachystáno, tak se mi recept zrovna hodí.
Přeji pěkný sluníčkový víkend.
Vypadá to jednoduše a úžasně. Bohužel nemám gril, ale zkusím to na pánvi. Přeji hodně pohody a sluníčka.
Standa
Milá Flo,
krásný recept….v sobotu vyzkoušíme.Přeji hodně sluníčka…Alena
Milá Flo,
velké díky za inspiraci na snad nádherný víkend:-) Práce na zahradě, po ní kvalití papání- co více si přát? Velké díky za super tip, už se těším na sobotu ! .-) Jsi, jako vždy, originální!!!!!! Tobě i všem „klubočlenům“ krásný jarní víkend!
Milá Florentýnko. Musím moc pochválit tvůj recept na mrkvový koláč, neměl chybu. Upekla jsem z těsta i beránka a manžel už jiného nechce .Moc díky.
díky za návod ke grilování….krásné 2 panenky v mrazáku čekají na 6.5….bude pout a bude panenka,zelenina a nějaká ta omáčka….krásný víkend
Nádherná perspektiva na víkend. Nádherné počasí a toto božské menu na zahradě,
Gril nemám, ale švagrovi jsem ten úžasný recept poslala, a nechám se pozvat????????
I když na maso moc nejsem, tak tohle bude moc dobré….
Milá Florentýnko, díky za další skvělý recept. Tvoje rady jsou opravdu velmi užitečné a přicházejí vždy v pravou chvíli. Čas grilování a recept je již u nás a teď jen záleží jak se se vším poperene. Díky a hezký víkend. Vlasta
Děkuji za recept hned zítra jdu na to. Moc se těším
Milá Florentýnko, moc děkuji za super recept, panenka již čeká v lednici, počasí krásné – tak se těšíme! Pesto z medvědího česneku jsem zrovna tento týden také dělala, je to velká dobrota.Měj se hezky, krásný víkend přeje Otuš 🙂
Milá Flo,
hned v pátek vyzkoušeno včetně pesta z medvědího česneku a obrovský úspěch.
Děkuji. Monika
Ja žijem v cudzine už niekoľko desiatok rokov a v čase, keď som žil v komunistickom Československu aspoň manželke a mne názov časti mäsa ako „panenka“ bol neznámy.
S týmto názvom sme sa stretli, až keď sa začali objavovať recepty na varenie v Internete
aj z bývalého Časkoslovenska.
V čase, keď sme ešte žili v Československu bol ale známy Antonín Panenka a dodnes je vo futbale pri pokutových kopoch v celom svete spomínaný.
Keď som videl nápis „Panenka na grilu“, tak mi to prišlo tak trochu tragikomické.
Vyzkoušeno na pánvi a ačkoliv nejsem milovník grilovaného masa ii na grilu. Jinak už ji dělat nebudu než podle tvého dokonalého návodu a receptu. Děkuji, úžasně jednoduše vše popisuješ. Takovou paní učitelku bych přála svým vnoučatům. Jana
Skvělý nápad, vynikající popis, ale grilovat budu jenom v duchu. Zato děkuji za rychlý salát, který si vychutnám určitě častěji.
Děkuji za super postup na přípravu grilované panenky:).
Prosím o malou radu, já mám grill kontaktní, jak na panenku v tomto případě?
Lucka
Gril pořádně (ale opravdu pořádně) rozehřát předem, kontaktní grily totiž nemusí umět dosahovat tak velké teploty, jako je žár grilu na plyn nebo na dřevěné uhlí. Záleží, jak jsou výkonné. Pokud je gril dobře rozehřátý a vcelku výkonný, tak by měl být postup stejný.
Na grilování jsem si zvykl používat vpichovací digi teploměr. Kamarád mi poradil, že bez toho se grilovat na vyšší úrovni moc nedá a dnes mu dávám za pravdu. Právě u panenky má člověk tendenci ji udělat víc, než je správné. Stačí chvilička navíc a maso už růžové prostě nebude. Sonda se zapíchne do nejsilnější části masa a u panenky stačí 60 stupňů. Když necháte 70, panenka je naprosto vysušená a bez šťávy. I když griluji nějakých 20 let, tak bez znalosti přesné teploty uvnitř masa je to velmi složité odhadnout a bývá to trochu i o štěstí, jak se povede.
Dovnitř nevidíte, teplotu grilu máte pokaždé jinou (záleží dost na kvalitě uhlí), panenka je pokaždé jinak silná atd. Takže přesný čas se nedá určit. Ta teplota je velice spolehlivá metoda a vynikající maso s ním zvládne i začátečník.
Petře, souhlasím, sonda je parádní věc, na uhlídání vnitřní teploty ta nejlepší. Problém je, že pokud díky ní získáte pověst geniálního mistra grilu, a pak vás někde na návštěvě uprosí, abyste jim něco ugriloval, tak bez sondy to nepůjde. Anebo dojde baterce šťáva a nová nebude po ruce. Proto jsem v tomhle minimalista a snažím se grilovat s co nejmenším množstvím pomůcek. Myslím, že dobrý kuchař by měl i dotykem poznat, jak moc je maso uvnitř propečené. Samozřejmě to nelze odhadnout na stupeň přesně, ale vodítko je to hodně dobré. Teploměr do masa je pak už jen bonus, nikoli nezbytnost.
Panenka na grilu ma vzdy uspech. Jeste na poslednich nekolik malo minut grilovani opeprit hrubym peprem…
Nechápu, co všichni vidíte na panence… Je to nejnudnější maso z prasete a po kuřecích prsou druhé nejnudnější maso ze všech.
Z popisu není zřejmé, jak dlouho se má panenka grilovat. „Tohle si zopakujte … a pak ještě dvakrát“ znamená ((5×2)x2)x2 = 40 minut a to je příliš mnoho.