Houbová omáčka je věc, která nejdřív vzniká v lese a potom v kuchyni v úplně samostatném kastrůlku.
Určitě si řeknete, proč nepřidat houby rovnou pod maso a dusit je s ním, případně je s masem péct. Samozřejmě, že to jde taky. Když se ale budu držet kuchařské terminologie, nevznikne pak maso s houbovou omáčkou, ale maso s houbovou šťávou, maso na houbách, houbové masové ragú nebo houbový masový guláš.
Omáčka prostě vzniká samostatně a pro houbovou to platí taky. (Jediná výjimka je svíčková omáčka, která se technicky vzato vůbec omáčka jmenovat nemá, ale s tím už se těžko něco nadělá.) Psala jsem o tom podrobněji tady: Omáčky k masu.
Díky své samostatnosti můžete houbovou omáčku přidat k čemukoli: k vařenému i pečenému masu, k rychlým plátkům masa z pánve, které nemají svou vlastní šťávu, ale klidně i k vařeným vajíčkům nebo k volským okům.
Jak se dělá houbová omáčka
Na každou omáčku jsou potřeba tři věci:
1. Jíška
Této položky se není třeba děsit. Jíška není zlo, jak se o ní často říká. Jíška je dobro. Jíška vůbec nemůže za to, že česká kuchyně dostala označení těžká, hutná, sytá, byť se jí to často dává za vinu. Nenechte se tímto davovým tažením proti jíšce strhnout taky.
Špatnou pověst jíška dostala jen proto, že spousta lidí zapomněla, proč se vlastně používá. V hospodách a restauracích nebo dokonce i jídelnách se často z pohodlnosti začalo zahušťovat moukou smíchanou s vodou, jenže takové omáčky pak působí jako klíh, jsou moc hutné a těžké do žaludku a leckomu je po nich nedobře. Díky tomu získala česká kuchyně pověst něčeho nezdravého, těžkého, tučného. Stalo se to kvůli lenosti, kvůli nedůslednosti při vaření, kvůli šetření pár halířů na tuku. Jíška je v tom naprosto nevinně.
Jíška, když se dobře použije, je něco – nebojím se to říct – vznešeného. Zahuštění jíškou není s ničím jiným srovnatelné, jíška je naprostá špička. Zajíškované omáčky dovedou být jemné, hedvábné, sametové, a hlavně lehoučké na jazyku, nikoli těžké.
Navíc je jíšky potřeba jen maličko, když se to přepočte na jednu porci, je to třeba jen 2 g tuku a 2 g mouky na osobu, čili zanedbatelné množství. Proto se ji snažím vracet zpátky na talíře, proto se k ní uchyluju, kdykoli můžu. Jsem přesvědčená, že česká kuchyně má šanci vrátit se znovu na výsluní a dělám pro to, co můžu.
O jíšce jsem psala už dřív v tomhle článku, kde jsem vysvětlovala, proč si zaslouží vzít znovu na milost: Jíška: recept a použití.
2. Vývar
Dává logiku, že k hovězímu masu budete nejspíš chtít použít hovězí vývar, ke kuřecímu masu kuřecí, ale nic vám nebrání udělat i vegetariánskou verzi omáčky ze zeleninového vývaru.
V nouzi může vzniknout houbová omáčka i z kupovaného bujonu, jen doporučuju použít co nejpřírodnější a co nejméně chuťově agresivní druhy. Pokud bujón doma připravíte podle návodu a přijde vám trochu mdlý, tak to bude přesně ten správný.
Návody na domácí vývary u mě najdete tady:
- hovězí vývar (včetně masa k jídlu)
- kuřecí vývar
- zeleninový vývar
3. Něco, co vytvoří vlastní charakter omáčky
V případě houbové omáčky to jsou pochopitelně houby, čerstvé nebo sušené.
Jako čtvrtá, nepovinná položka vystupuje v mnoha omáčkových receptech i smetana. Ta dělá omáčky světlé a hlavně hebčí a krémovější než obvykle.
Houbová omáčka z čerstvých hub
Už vás nebudu víc napínat teorií a rovnou řeknu, jak se houbová omáčka připravuje. Je to čarokrásně jednoduché:
- V kastrůlku umíchejte jíšku, zalijete ji vývarem, pořádně rozmíchejte a nechte zvolna vařit aspoň 20 minut. Detaily tohoto konání jsou uvedeny v přiložených receptech.
- Mezitím si očistěte houby a pokrájejte je. Pokud to jsou bílé žampiony, tak jim ještě na chvíli dopřejete kyselou lázeň ve vodě s citronovou šťávou, aby nešedly. Načež si rozehřejte v pánvi kousek másla, vysypete na něj houby a pěkně zprudka je opečete, aby ztratily objem a získaly hezkou barvu i chuť.
- Pokud si chcete s houbami vyhrát, nechte je nejprve v teple pánve pustit tekutinu a vydusit. Až se tekutina odpaří, houby se začnou opékat a hlavně připékat ke dnu. V tom okamžiku je můžete podlít několika lžícemi vývaru, rozpustit přípečky a pokračovat dál. Stačí si to zopakovat dvakrát až třikrát a budete mít houby jedna radost. Podmínkou samozřejmě je přilnavá pánev, ve které přípečky mohou vzniknout, čili nejlépe nerez, nikoli teflon a podobné klouzavé nepřilnavé povrchy.
- V posledním kroku stačí spojit dohromady zhoustlou omáčku a opečené houby. Kdo chce mít omáčku noblesní, nejprve zahuštěný provařený vývar procedí přes cedník, ten všechno zjemní a zachytí případné žmolky nebo kousíčky nečistot z vývaru. Pokud to považujete za zbytečné zdržování, chápu, ve všední den na to není tolik času.
- Houby přimíchejte do omáčky – ať už procezené nebo ne – a nechte ještě dvě až tři minuty společně pobublávat, aby se chutě stačily trochu propojit.
- Ve smetanové verzi omáčky ještě společně s houbami přijde do kastrůlku smetana, nejlépe ta tučná, určená na šlehání. Nesráží se v teple tak rychle jako její kolegyně s přívlastkem na vaření a dělá omáčku krémovější. Smetana potřebuje taky minutku až dvě povařit, tím zhoustne a spojí se s omáčkou.
Na dochucení houbových omáček se skvěle hodí hlavně kmín a zelená petrželka. Kmín můžete přidat do pánve hned zpočátku s houbami, petrželku naopak nasekejte a vmíchejte až do hotové omáčky úplně nakonec.
Houbové omáčky máme u nás v české kuchyni dvě: tmavou, a světlou. Tohle je ta tmavší, tedy bez smetany, a připravuje se z čerstvých hub.
Suroviny
- 400 ml hovězího (nebo jiného) vývaru
- 25 g másla
- 25 g hladké mouky
- 1 lžíce másla na opečení hub
- 250 g čerstvých hub
- velká špetka celého kmínu
- šťáva ze 1/4 citronu, pokud používáte žampiony
- hrst lístků zelené hladkolisté petrželky nebo několik stonků pažitky
Postup
- V kastrůlku na středním plameni zpěňte máslo, zasypte moukou a míchejte, dokud neustane pěna a jíška pozvolna nezezlátne, celkem asi 5 minut. Nepřestávejte míchat, i když to vypadá, že o nic nejde.
- Přilijte třetinu vývaru a pokračujte v míchání, dokud se nevytvoří hustá kaše. Dolijte další třetinu vývaru a znovu rozmíchejte dohladka, nakonec přilijte zbytek a přiveďte k varu. Pozvolna provářejte 20-30 minut, občas promíchejte, protože zahuštěná omáčka se ráda chytá dna.
- Zatímco se vaří omáčkový základ, očistěte čerstvé houby, tedy je zbavte všech nehezkých, zaschlých a červivých částí a otřete nebo omyjte z nich špínu (trocha vody jim neuškodí). Nakrájejte je na kousky zhruba velikosti sousta, i když se opékáním zmenší, je to ideální velikost do omáčky. Pokud používáte žampiony, po nakrájení je rovnou vhazujte do vody okyselené citronovou šťávou, aby nehnědly.
- V druhém kastrůlku rozehřejte máslo, vhoďte houby, osolte dvěma špetkami soli, zasypte kmínem a zprudka opékejte, dokud houby nepustí šťávu a ta se znovu nevydusí až na původní tuk.
- Houby odstavte, přebytečný tuk z nich můžete slít. Přimíchejte je do hotové, provařené omáčky.
- Petrželovou nať nasekejte nahrubo a přimíchejte k omáčce až těsně před podáváním.
Houbová omáčka má i svou světlou verzi. Postup je velmi podobný, jako u tmavé, liší se však tím, že nakonec všechno zjemníte - jak jinak - smetanou.
Suroviny
- 300 ml světlého hovězího vývaru z vařeného masa
- 25 g másla
- 25 g hladké mouky
- 1 lžíce másla na opečení hub
- 250 g čerstvých hub (báječné jsou například lišky)
- šťáva ze 1/4 citronu, pokud používáte žampiony
- 1 kelímek smetany ke šlehání (200 ml)
- hrst lístků zelené hladkolisté petrželky nebo několik stonků pažitky
Postup
- Máslo rozehřejte v malém kastrůlku a zasypte moukou. Nechte společně zpěnit, a jakmile pěna zmizí, nepokračujte ve smažení jíšky a dosahování tmavšího stupně hnědé, ale nechte ji světlou a rovnou ve dvou nebo ve třech dávkách zalijte studeným vývarem, přičemž vždy důkladně rozmíchejte. Přiveďte k velmi mírnému varu a nechte zvolna 20-25 minut vařit. Můžete sbírat pěnu a nečistoty, ale hlavně občas promíchejte a trpělivě čekejte, až se jíška dobře provaří a spojí s omáčkou. Pokud máte strach ze žmolků nebo chcete omáčku ještě trochu zjemnit, po provaření ji proceďte.
- Zatímco se základ na omáčku prováří, očistěte houby a nakrájejte je - na plátky, půlky nebo čtvrtky, jak vám velí momentální rozpoložení a taky tvar a velikost hub. Pokud máte co do činění s žampiony, po nakrájení je rovnou vhoďte do vody s citronovou šťávou, aby nehnědly na řezu a později v pánvi nešedly.
- Rozehřejte lžíci másla v pánvi a vhoďte všechny houby. Lehce osolte a zprudka opékejte, až houby pustí vodu a ta se odpaří na tuk. Znovu dosolte podle chuti, případně velmi zlehka okyselte pár kapkami citronové šťávy.
- Do téměř hotové omáčky přidejte opečené houby, vlijte smetanu a nechte přejít varem, půl minuty až minuta zcela stačí. Dochuťte solí. Petrželovou nať bez stonků nasekejte nahrubo a vmíchejte k omáčce.
Houbová omáčka ze sušených hub
Sušené houby vedou k trochu jiné chuti omáčky, ale zase dodají lepší houbovou sílu a vůni.
S houbovou omáčkou ze sušených hub začněte dřív. Buď hodinu předem, kdy sušené houby v mističce zalijete vroucí vodou a necháte nabobtnat na kuchyňské lince, nebo ještě lépe den předem, kdy sušené houby v mističce zalijete studenou vodou a necháte nabobtnat přes noc v lednici. Takové jsou měkčí a chutnější.
Až dojde na vaření omáčky, jsou tu tři základní odlišnosti oproti omáčce z čerstvých hub:
- Vodu z hub nevylévejte, ale přidejte ji do kastrůlku k masovému vývaru. Slévejte ji opatrně, na dně můžou být kamínky a jiné nečistoty.
- Tyhle houby nepotřebují opékat v pánvi, takže je přihoďte do kastrůlku hned po zalití jíšky a nechte potřebných 20-30 minut zvolna vařit společně s vývarem.
- Omáčka se nedá cedit, protože byste přišli o houby v ní.
I u této omáčky se dá na závěr vyrobit její smetanová verze, ale ta mi tu nepřijde tak dobrá jako u houbové omáčky z čerstvých hub. Proto ji neuvádím, dokončení smetanou by však bylo stejné jako v případě výše.
Suroviny
- 300 ml hovězího nebo jiného vývaru
- 25 g másla
- 25 g hladké mouky
- dámská hrst sušených hub, předem namočených do 200 ml vody horké (na 1 hodinu) nebo studené (na 1 den)
- špetka celého kmínu
- hrst lístků zelené hladkolisté petrželky nebo několik stonků pažitky
Postup
- V kastrůlku na středním plameni zpěňte máslo, zasypte moukou a míchejte, dokud neustane pěna a jíška pozvolna nezezlátne, celkem asi 5 minut. Nepřestávejte míchat, i když to vypadá, že se zdánlivě nic neděje. Nakonec by jíška měla skoro mít barvu liščí srsti.
- Přilijte třetinu vývaru a pokračujte v míchání, dokud se nevytvoří hustá kaše. Dolijte další třetinu vývaru a znovu rozmíchejte dohladka, nakonec přilijte zbytek i vodu z namáčení hub a přiveďte k varu.
- Houby trochu nasekejte a přidejte k omáčce. Kmín vsypte do kastrůlku taky. Pozvolna provářejte 20-30 minut.
- Provařenou omáčku dochuťte solí, aby vám její chuť přišla příjemná. Petrželovou nať nasekejte nahrubo a přimíchejte k omáčce až těsně před podáváním.
Tím jsem vám dala návod na tři různé houbové omáčky postavené na jednom a tom samém principu. A jak děláte houbovou omáčku vy?
Milá Florentýno, houbovou omáčku dělám jak z čerstvých, tak ze sušených hub. Stejně jako ty s jíškou. Jen mě nikdy nenapadlo, osmahnout houby zvlášť a až pak je přidat do omáčky. Na tvých fotkách vypadá úplně úžasně. Okamžitě jsem na ní dostala chuť. Určitě vyzkouším. Děkuji za inspiraci. Všechny tvé recepty jsou skvělé.
Jitka
❤️
Houby miluju… v jakékoliv vařeně nebo smažené podobě… takže zbývá jen ty houby najít 😀 .. a mimochodem.. tu básničku co zmiňujete v dnešním emailu.. znám celou 😀 …
hezký den a houbaření zvlášť. Š.
To já právě taky 🙂
Ahoj Flo,
houbovou omáčku jsem dělala v srpnu – zvlášť vlastně bešamel (bez muškátového oříšku) a zvlášť jsem opekla houby na cibulce. Dohromady pak povařila asi 10 minut. Byla to ta nejlepší a nejhoubovější omáčka, jakou jsem kdy jedla. A to byla ve směsi lesních hub převaha babek. Dneska mám pro změnu houbové kyselo a houbový guláš, bez masa, jen houby, paprika… Přeju všem dobrou chuť a ať rostou!! 🙂
Mám ráda houby a miluju houbaření. Houbovou omáčku ale dělám úplně jinak. Osmažím cibuli, přidám nakrájené hovězí maso, opeču, přidám koření. Pak dusím, přidám nakrájené houby (čerstvé nebo sušené). Až je vše měkké zahustím a nakonec sladkou i zakysanou smetanu. Takže vývar se mi udělá při vaření omáčky. Nedávno jsem si pořídila pomalý hrnec a z něj je tahle omáčka vynikající a prakticky bez práce. Asi se budeme muset zajít podívat, jestli ještě rostou. ☺V.
Houbovou omáčku mám také moc ráda. Dělám ji také z besamelu a používám vývar z pomalého hrnce. Nenapadlo mě však na žampióny dát ? a potom je upravovat. Citron dávám až na závěr při ochucovani omáčky. Omáčky z pomalého hrnce jsou výborné, no houbovou jsem zatím nedělala v pomalem hrnci. Omlouvám se, že nemám v textu u všech slov diakritiku, píšu z mobilu.
Ahoj všichni nebudu se zdržovat a jdu do toho.
MiLA FLO,
TVUJ RECEPT JE PRESNY A VYNIKAJICI. MUSIM POTVRDIT, ZE SE MAJI HOUBY UDELAT Z V L A S T. NAVIC JSI MI UKAZALA JESTE JEDEN KROK A SICE: NEJPRVE ZPRUDKA HOUBY OPECI A PAK DUSIT. TAK JEDINE HOUBY ZMEKNOU!
MOC DEKUJI.
Já doposud houbovou omáčku jen z čerstvých hub. Děkuju moc za tu ze sušených, ani jsem to nezkoušela, tak teď můžu !????
Milá Flo,
díky za tyto recepty. U nás doma houby milujeme, jen ty čerstvé většinou skončí v míchanici (smaženici). Omáčku z čerstvých hub budu muset zařadit taky. Omáčku ze sušených hub dělám také a velmi podobně, jenom v ní ještě zavářím játrové knedlíky (zní to jako podivná kombinace, ale chutná to skvěle). A další super věc ze sušených hub je houbák a polévka mumranička. Obojí připravuje moje babička jako součást vánočního menu a všichni se na to vždy moc těšíme. Jen recept je pro mě zatím záhadou.
Opět skvěle zpracované….“rozpitvané“. Díky za inspiraci. Takto má vypadat profesionální kuchařská kniha….plná rad a vysvětlivek a nejenom fotek z fotoshopu!
Ahoj Flo,
tak dnes jsi se trefila úplně přesně :0)) Kamarádka mi přinesla ráno krásné houbičky a večer z nich, doufám, bude právě tato dobroučká smetanová omáčka. Už se těším.
Moc děkuji za Tvoje krásně podrobné a srozumitelné receptíky. Přeji krásný barevný podzim všem.
Ahoj Flo,
jdu na to, i když bez masa.
Jana
Houbovou omáčku dělám také z čerstvých hub (nebo z ovařených mražených). Bohužel děti houby nejí, tak je u nás jen výjmečně.
Asi ještě dnes budeme muset na houby vyrazit, úplně jsi mě inspirovala:-).
A jinak básničku neznám, budu muset zkusit „vygůglit“.
Drahá Flo,
moc děkuji za připomenutí této lahody. Dnes využiji 🙂
Zdraví nám v současné době nedovoluje jít do lesa. Ale ROSTOU!!! Mám od dobrých a laskavých známých slíbené houby, hned bude houbovka. Už se těším.
Ahoj Florentýno. při čtení dnešních receptů mi tečou sliny ale i slzy. Naše lesy jsou totiž plné divokých prasat a já už nejsem moc pohyblivá…Houbaření jsem moc milovala a houbovou kuchyni …ach jo.A tak to holt zachraňují žampiony a hlíva ale není to vždy ono .Pravou českou houbovku jak popisuješ s nimi neudělám a nákup v supru také ty nádherné toulky lesem nenahradí.Ještě že stále stěhují sortiment a tak nepříjdu o to hledání
Ahoj Flo, houbovou omáčku dělám nejraději z čerstvých houbiček, se smetanou jako ty, sušené, když byly tak do bramboračky nebo pod maso. letos je opravdu velká nouze,
u nás neprší a tak nejsou ani houby, ahojky.
Zdravím a děkuji za inspiraci. Houbové omáčky mě nadchly a určitě si vezmu i některá ponaučení.
Ahoj Flo, i všichni ostatní – přeji vám krásný, u nás i chvílemi slunečný den. Miluji houby na všechny způsoby a zásadně jen bez masa – vždyť houby byly, jsou i budou masem chudých. Celá rodina jsme vášniví houbaři, ale jím je pouze já s přítelem a jedno z vnoučat.
Nejraději mám v omáčce modráky, ale i další houby, které omáčku pěkně obarví (špičníky habrové, kováře, křemenáče – ale ty už jsem nenašla spoustu let, …).
Nakrájené houby s kmínem podusím na cibulce, zaliji trochou vody, přihodím divoké koření (bobkový list, nové koření, hřebíček, celý pepř) a povařím do změknutí hub. Pak vyndám koření, zahustím (místo jíšky jen na sucho opražím mouku), zaliji smetanou ke šlehání, provařím a nakonec ještě okyselím octem a nechám přejít varem. Podávám s houskovým knedlíkem, i když já ji mohu i jen tak samotnou, bez knedlíku.
Ahoj Florentýnko ,v sobotu jsem se vrátila po každoročním týdenním pobytu na Šumavě a nadílka hub byla velmi bohatá. Jako první proběhly tradičně obalované , smaženice ,bramboračka a ještě chybí houbová omáčka a na tu se taky brzy dostane a dělám ji stejně jako ty.
Přeji dobrou chuť všem houbařům.
Ahoj Flo, houbovou omáčku dělám smetanovou, všichni ji u nás mají rádi. Budu muset vyzkoušet i tu ze sušených hub. Ty dávám jen do polévky a ta je skvělá. A z čerstvých hub dělám ještě guláš, který je výborný.
Milá Flo,
taky jsem houby nikdy neopékala, ale napravím to určitě to budé chutnější.
Děkuji za skvělé počteníčko o prázdninách.
Tak to je krásná nápověda na nedělní oběd.Já houby neumím hledat,prostě je v lese nevidím.Mám ale hodné kamarády a ti nám houby pokaždé donesou.Už se těšíme na omáčku.Zrovna dneska jsme dostali řízečky,ještě teplé,moc jsme si pochutnali.
Milá Flo, stále jsem neměla možnost jet na houby do lesa a moji známí se dělí na dvě skupiny, ti co našli spoustu hub a nenapadlo je, že by mě mohli obdarovat a ti, co nenašli skoro nic a nechápou, kde lidi sbírají houby kosou 🙂 Takže jsem se zmínila mamince své známé a ta mi s radostí přinesla žampiony ze zahrady, prý je jí líto je tam nechat a sama je nesní.
Byla jsem moc ráda, protože žampionovou omáčku jsem se naučila ze staré kuchařky a uvítala jsem, že budu mít žampiony zadarmo. Ale už při přípravě těch zahradních žampionů jsem cítila nezvyklou a nepříjemnou vůni, říkala jsem si, že až omáčku dokončím, bude dobrá, ale nebyla, vylila jsem ji celou do wc, nešla nijak dochutit, tak už nikdy více nechci zahradní žampiony, jen klasické bílé od pěstitele, nebo z obchodu. Na lesní houby snad ještě zajdu a vyzkouším tu skvělou omáčku podle tebe. Zdraví Jana
Milá Jano, pravděpodobně jsi dostala žampiony zápašné, které nepříjemně voní po karbolu nebo svítiplynu. Jsou mírně jedovaté. My jsme jich kdysi nasbírali dva velké košíky, zavedl nás na ně kamarád, kterému jsme věřili, že se v houbách vyzná, bylo jich tam neuvěřitelné množství. Udělali jsme si smaženici a přežili jsme ve zdraví, neb jsme netušili, co jsme to vlastně nasbírali, (nedoporučuji zkoušet), ale známým bylo po nich špatně. Takže dobře, že jsi je vyhodila 🙂
Ahoj Flo,básnička mě pobavila,už jsem jí vlastně zapomněla. A taky mě napadla část textu z Čochtana,“já rád jíšku,ty taky máš ráda jíšku?“ A houbovou omáčku tmavou nebo bílou děláváme,skoro jako ty. A právě s tou jíškou,pěkně doma udělanou,tu hotovou koupenou nemusím. Jen jsem neznala usmažit houby do omáčky,na smaženici to je jasné. Tak se těším až najdeme pár hub a bude omajda. Zdraví Alča
Ahoj všichni 🙂
Florentýnko, tak to byl zásah. Ráno jdu na houby, prasata neprasata !
Tak vážení příznivci naší Týny, musím se pochlubit, že se mi minulý týden podařilo udělat manželovi z čerstvě posbíraných malilinkatých praváčků omáčku s hořčákem. Protože mám fobii z hřibů, při vaření neochutnávám, tak to zjistil až při hodování. Dovedete si představit ten úprk do koupelny. No jo, za 40 let houbaření se mi to ještě nepodařilo. Děkuji za pozornost.
Ahoj Flo, omáčku dělám jako ty, ať už se smetanou nebo bez a zásadně z čerstvých hub. Ale u nás je zvykem opéct houby na cibulce, která samozřejmě v omáčce zůstane, ale nijak nám to nevadilo. Příště zkusím bez cibulky. Dochucuji hodinovým kořením, které si dělám ze sušených rozemletých houbových nožek, mletého klínu a trošky soli. Zato houbovou polévku dělám zásadně že sušených hub. Byly doby, kdy nám rostla hlíva na ořechu, to byly časy. Hlívové řízky neměly chybu.
Houbám zdar ????
Renatko, ten „mletý klín“…?! Já jen aby ta moje neřvala!
C.
Oprava: houbovým kořením (píšu z mobilu a nápověda je rychlejší než já).
Renata
Ahoj Flo, úžasné 3 houbové omáčky. Maso k tomu nemusím, stačí mi houby a omáčka.
V sobotu jedeme na houby, tak se nejvíce těším na omáčku z čerstvých hub se smetanou.
Dobrá inspirace na víkend. Zdraví Zdena
Milá, zlatá, hodná Flo ! To je krása !
🙂 díky C.
Jo a Flo, děkuju za Tvoji odpověď na moje stesky u čískejku. Rozumím a beru. C.
Ahoj Flo.
Houbovou omáčku připravuji ze sušených i čerstvých hřibů.
Dělám ji na stejný způsob coby smetanovou.
Děkuji za další inspiraci receptů.Iveta.
Tak teď jsme právě s mužem dovečeřeli houbový gulášek, od maminky jsem převzala trochu jiný postup na přípravu omáčky, ale výsledek je asi stejný. Větší kousky čerstvých hub opékám na sádle s cibulkou, pak přidám trochu ml.červ.papriky a špetku koření na divočinu, zaliji vývarem, chvilku provařím a pak zahustím vámí opěvovanou jížkou, nad ní opravdu není! A zase chvíli provařím. Dá se jíst bez masa s čímkoliv – hous.knedlík, chléb, nočky a pod.
Flo, moc děkuji za různé recepty, jak jsem stará, přesto v nich nacházím nové inspirace. Teď se mnou již vaří i vnučka, které jsem loni k vánocům dala vaši „Kuch.pro dceru“, Já měla jen dva kluky, tak jsem neměla koho zaučovat.
Ještě jednou dík za váš blog.
Milá Flo, opět poučné počteníčko. Včera jsme dojedli smetanovou houbovou omáčku s knedlíkem, moc všem chutnala. U nás ji mají nejraději. Připravuji ji, že nejdříve pomalu orestuji cibuli, pak přidám nakrájené houby s kmínem, osolím, lehce popepřím a po orestování, zaleji trochou vody a dusím pod pokličkou 10 minut. Vodu s moukou a zakysanou smetanou provařím za stálého míchání a vleju do základu a nechám společně ještě provařit asi 10 minut. Tak houbovou omáčku vařila moje mamka, takže rodinná tradice.Příště zkusím pro změnu nějaký nový recept.
Milá Flo, děkuji za výborné recepty. Houbovou omáčku mám ráda ale nikdy mě nenapadlo je předem osmažit. Úplně cítím tu krásnou vůni.
A tu básničku neznám, ještě jsem ji neslyšela. Začátek je dobrý.
Pěkný den
Dana
Protože jsem hned po přečtení receptu na houbovou omáčku dostala košík hub, dneska jsem ji vyzkoušela. I s tím, že jsem si s houbami na pánvi „vyhrála“ . Výsledek předčil všechno očekávání. Omáčka je hladká, sametová, chutná, sklidila jsem velké ovace . Můžu vřele doporučit.
Milá Florentýno,
děkuji za bezva recepty, co se týče hub dělám je na všechny možné způsoby ( zelňačka, omáčky, pod maso i do těstovin). Bohužel letos se mi nedařilo najít dostatek hub na sušení a tak používám mražené. Aspoň jsem si připomenul co všechno se dá s houbami uvařit za dobroty.
Milá Florentýno, dnes jsem dělala houbovou omáčku dle tvého receptu-vynikajíci !!Moc všem chutnala,děkuji za inspiraci,přeji hezký den Alena
Milá Florentýnko, už dlouho jsem se tak nenasmála! Chechtala jsem se v lese i při vaření a rodina si myslela, že jsem blázen.Když jsem jim baladu při jídle přednesla, řehtala se celá kuchyně.
ALENA
Tři recepty po sobě a všechny famózní. Mažu k Hugovi pro hrudí. Kopy
moc dobré
Milá Flo,
tak jsem dnes uvařila houbovou omáčku podle tvého receptu. A byla jsem nadšená. Jemná, hladká, fakt sametová. Hlavně manželovi moc chutnala. Mám tě od něj pozdravovat a vyřídit, že umíš.
K omáčce jsem podávala chlupaté knedlíky a krůtí plátky. Úžasná kombinace.
Díky za recept, už je v mém sešitě s osvědčenými recepty.
Alča
Milá Flori,
houby teď u nás rostou jako divé. Už jich mám spoustu nasušenou. Tvoje recepty mi přišly jako na zavolanou. Hned jak mi to vyjde, vyrážím do lesa a potom nastanou ty správné houbařsko-omáčkové orgie.
Přeji krásné babí léto, Pavel.
Dobrý den,dnes jsme dělal smetanovou omáčku z praváků. Byla lepší než nejlepší (hodnocení mých synů 🙂 Jenom chci upozornit, že v receptu není napsáno kolik smetany mám do ní dát. Děkuji za Váš blok
libuše
Libuško, no jo, to je pravda, smetana nebyla uvedená v seznamu surovin. Omlouvám se, už jsem ji tam doplnila. Díky za všímavost.
Pozdravujte syny, kteří jsou jistě lepší než nejlepší 🙂
Naprosto úžasná omáčka, a to i náš syn , který nemusí houby, si přidal. Moc děkuji , za vás, za inspiraci ♥️
Milá Florentyno,
moc ti děkuji za to, jakým způsobem vysvětluješ postupy ve svých receptech. Díky tomu při vaření opravdu rozumím tomu, co dělám a jakého výsledku chci docílit.
Houbovka podle tebe je opět pohádka, kdy dobro zvítězí a všichni jsou šťastní až do dna talířů.
Měj se krásně a prosím pokračuj v tom, co pro nás děláš ❤️
Náš rodinný recept je na másle zesklovatět cibuli, přidat houby, sůl, bobkový list a kmín, podusit, zalít vývarem, uvařit doměkka. Přidat světlou jíšku na másle (je-li omáčka málo hustá, zahustit hladkou moukou rozmíchanou v mléce), nakonec přidat zakysanou smetanu a podle chuti pepř a ocet.
Ještě jsem to malinko vylepšila a do hříbků při dušení přidala trochu bílého vína 😉
Ahoj milá Florentýno, dnes jsem chtěla dělat omáčku z hub. Umím chutnou jen z lišek a tak mě napadlo, copak za rady má na houby asi naše Florentýna. Velmi jsem se inspirovala Vaším receptem, většinou jen houby dusíme, dnes jsem je udělala podle Vás a opražila je. A ta jíška, u nás se zahušťuje moukou rozmíchanou v mléce a není to to pravé. Já jsem teda ještě trochu doladila recept na smetanovou tím co mám v houbové ráda. Do základu na másle zesklovatěla cibuli a zapražila na ní trochu papriky. A se smetanou přidala dvě lžičky nakládaného kopru. Tyhle tři věci ve smetanové omáčce prostě musím mít, krásně jí to vyladí. Děkuji moc za inspiraci, opět.
Milá Flori…!
Diky za jistě vynikajici recepty , přivezla jsem si z Krkonoš čerstvé i polosušene houby , které ješté dosušuji a už se téšim na houbovou omáčku dle Tvého receptu .
S pozdevem Mila K. Pce
Skvělé recepty, nakonec jak jinak. Děkuji.
Milá Flo a všichni nadšenci.
S manželem jsme vášniví houbaři a houbovou omáčku vařím často – pro mne tam nemusí být maso, manžel je masožrout. (-:
Dělám ji stejně jako ty, ale poslední 2 roky jsem se naučila dělat smetanové omáčky obecně že místo smetany používám kvalitní pomazánkové máslo (je potřeba sledovat složení na obale, aby tam nebyly místo másla náhražky tuku). Nikdy se ta omáčka nesrazí a není potřeba přidávat citron.
Katarína
Na neděli jsem naplánovala houbovou omáčku. To je mi ale náhodička! Nebo snad čteš myšlenky? Děkuji za recepts opékáním hub!
Tohle všechno mám rád a zvládám. Občas zvládám i nějakou tu prevenci, po které asi dospáváš, ale tu rád moc nemám.
Takže – přeju dobré zdraví, pryč od Válka k válu!! Evžen
Děkuji za recepty a přeji pevné zdravý.
Děkuji za úžasné recepty,houby máme,a jdu do toho
No za mě tyto recepty zavání odjezdem do nemocnice poněvadž čerstvé houby může být i Hřib kovář který je vynikající na omáčku ale doba přípravy respektive dušení této houby je minimum 30 minut pokud je mladý Jinak si lidi zadělávají na problém a takových čerstvých hub do omáček je spoustu navíc některé houby čerstvé po opečení neuvěřitelně stvrdnou samozřejmě to se netýká lišek, žampionů a podobný hub. Ono totiž spoustu hub různých velice dobrých hřibů pokud se dostatečně tepelně nezpracují mohou být pro některé jedince i jedovaté.
Ahoj Florentynko,
Diky za bezva recept. Houbovou omacku delam casto, rada a se smetanou. A ted jsi mi dala inspiraci na opekani hub a teprve potom je smichat s omackou. Moc dekuji a preji jen vse dobre.
Miluji houbové omáčky, takže díky za inspiraci a některé nové nápady. Nikdy není pozdě se poučit 🙂
Milá Florentinka, superrrrr všetky tri omáčky ja preferujem so zásmaškou ( jiškou). Málo mliečnych produktov používam okrem masla . páči sa mi Tvoj postup takže nabudúce podľa toho budem variť. Ďakujem za recepty.
Dobrý den. Mám otázku, na kterou jsem nikde nenašla odpověď, teprve teď, u Vaší druhé omáčky. Je vždy napsáno: zalijte vývarem. Nemohu přijít na to, jestli horkým nebo vychladlým. Děkuji za odpověď.
Dělám jednoduchou omáčku se zakysanou smetanou, jen podusím houby na cibulce (varianta s přípečky je lepší) a po změknutí hub přidám hustější zakysanou smetanu a chvilku provařím. Na začátku ještě přidávám citronovou kůru a ke konci tymián, na talíři dochutím citronovou šťávou. Když chci trochu vylepšit, dusím s trochou másla. Bez vývaru, bez jíšky – dávám hodně hub, takže je to i husté.
Děkuji za recepty,houby máme,budeme vařit
Ahoj Florentynko no fakt nekecám, dnes jsem dostala od zkušeného věrohodného houbaře pěknou nálož hříbků. Zkusím i tento recept. Děkuji
Děkuji za pečlivé postupy, vše s houbami máme rádi, polévky i omáčky a letos už jsme si užili. Určitě se vyplatí si s omáčkou pohrát, takže příště si dám tu práci.
Jinak – celiakii nikdo nemáme, takže mi speciální recepty nechybí.
Ahoj Florentynko,
Houby delam rada a casto, hlavne se smetanou. Vetsinou pouzivam houby zmrazene, co jsem nestacila hned zpracovat. A dekuji za radu jak „ozivit“ houby susene horkou vodou.
Milá Florentýno,
Děkuji za recepty, hub mám nazbýráno až až.
Milá Flo,
prosím o postup, jak na houbovku z mražených již podušených lesních hub. Moc děkuji!
Skvělé, zrovna včera jsem byla na houbách a rostou. Přemýšlela jsem jakou omáčku udělám, teď už to vím. A určitě bude výborná, jako vše podle tvých receptů. Děkuji za inspiraci 🙂
Zdravím Flo,
houbovou omáčku jsem dělala nedávno, vyzkouším i některou z Tvých variant
Díky milá Flo!!!!!! Miluju houby a omáčku si podle Tebe uvařím, už se na ni těším. Měj se zdravě, krásně!
Ahoj Flo,
houbami jsem se již třikrát otrávil. Pokud chceš, můžeš mne angažovat jako znalce přes otravy. Odborné zázemí v osobě přítele – alergologa a imunologa mám. Ten mne z toho tahá.
Dnes ale píšu ohledně jiné věci:
Napsala jsi již několik kuchařek. Mám je a jimi se řídím, protože je považuji nejen za recepty, ale za učebnici vaření. Mám ale problém: Moje žena je nemocná. Má reflux a trpí. Moje jídla (vařím doma každý den full-servis) jí chutnají, ale každé komentuje: „Máš to dobré, ale mně tím zabíjíš. Chápu, že jsi chlap a vaříš jinak. Ale já bych potřebovala dietu.“
Dietní kuchyni prezentuje kde kdo. Kdo komu ale nevěřím. Flo, Ty jsi mne naučila vařit a proto Ti věřím. Nenajdeš si prostor pro jednu dietní kuchařku? Koupím 1.000 výtisků.
Zdraví Vladimír