Hraběnčiny řezy, tradičnější než tradiční

Hraběnčiny řezy se považují za tradiční český moučník. Tak tradiční, že všechny recepty, které najdete, jsou v podstatě na gram totožné.

Moučník, který dostal tohle zámecké pojmenování, se skládá ze čtyř vrstev – a dovedla bych si představit ještě pátou, prostřední. Vespod leží vrstva křehkého, pevného těsta, která nese jablečnou náplň s ořechy. To je završeno čepicí z bílkového sněhu a tenoučkou vrstvou těsta, která se na sníh strouhá.

Už jen tento popis mě naplňuje chvěním a očekáváním a chce se mi nahlas zavolat: Dejte mi kousek, hned, netrapte mě! Ovšem mé nadšení vždycky trochu zchladne, když se podívám na recept.

Kde se v tak tradičním dezertu například vzal kypřicí prášek? Vždyť to, co se vaří a peče věky věků, nikdy nepotřebovalo moderní chemická kypřidla. Vzduch se do těsta dostával jinak, obvykle intenzivní prací vařečkou nebo metličkou.

A pak je tu ta část s těstem odloženým do mrazáku, aby ztuhlo a dalo se strouhat. Která prababička měla doma mrazák? Nebo mikrotenový sáček či folii, aby do nich zabalila těsto?

Jak asi chápete, musela jsem si tu tradičnost v tradici trochu proklepnout.

Hraběnčiny řezy podle starých kuchařek

Obklopila jsem se starými kuchařkami (těmi knižními) a zkusila jsem cvičně vypátrat minulost tohoto dezertu.

Pojem hraběnčiny řezy se nevyskytuje ani v jedné z těch hlavních, které mám doma. Nedokážu říct, odkud se přesně název vzal a kde se objevil poprvé, ale ještě kolem roku 1900 o něm nejspíš nikdo nevěděl.

Na druhou stranu se v těchto starých kuchařkách vyskytuje mnoho receptů na jablečné koláče, které jsou ve výsledku hraběnčiným řezům velmi podobné. A pochopitelně nepoužívají ani kypřicí prášek, ani mrazák. Základem je třené těsto a vrstva jablek pod zapečenou sněhovou čepicí.

Dovolila jsem si tedy malou dobovou rekonstrukci hraběnčiných řezů a zde je výsledek, upravený pro dnešní dobu. Striktně bez kypřicího prášku, který nemám ráda a který v těstě nemá co dělat, pokud to jen trochu jde. Mrazák beru na milost.

Spodní vrstva

Nejspodnější vrstva potřebuje být dost pevná, aby unesla všechno, co se na ni rozloží. Ale zároveň by měla působit křehce a rozplývavě, protože nikdo nemá zájem o dlouhý a tuhý žvýkací zážitek. Staré kuchařky i novodobý dezert vycházejí z třeného těsta.

Jeho základem je máslo, které se musí utřít s cukrem do pěny. Tím se do másla vžene dost vzduchu, který potom přinese žádanou křehkost a nadlehčenost.

Poté se zašlehávají žloutky, hezky jeden po druhém, aby se od másla neoddělily. Tím vznikne ještě nadýchanější pěna.

Nakonec se to zpevní moukou. Jenže – když mouky přijde do máslové pěny mnoho, kyprost zmizí, prostě se tím množstvím utluče. Pak není jiná možnost, než do těsta ještě přidat kypřicí prášek. Takže zde jsem si dovolila udělat první změnu: snížila jsem množství mouky, a to tak, že hodně, v podstatě na čtvrtinu. V tomhle jsem věřila starým receptům.

Není třeba se bát, že se těsto bez mouky rozpadne, to vůbec ne. Ono v horké troubě zpevní dostatečně. Jen se musíte smířit s tím, že hotové těsto nejde rozválet, jako to bývá běžné, ale musí se do pekáčku rozetřít, neboť je měkké. Ale tu nadýchanost z něj uvidíte.

vrstva těsta na hraběnčiny řezy

Vrstva jablek

Zde není co řešit. Jablka, pokrájená na plátky, stačí promíchat s citronovou šťávou, aby nehnědla, se skořicí, aby měla správnou vůni, a s trochou strouhanky, aby případná šťáva z jablek nerozmáčela vrstvu těsta. Případně s cukrem, aby se vyvážila kyselost v jablkách na tu správnou úroveň.

vrstva jablek na hraběnčiny řezy

Spodní vrstvu těsta a vrstvu jablek dávám zapéct předem, bez sněhové čepice. To proto, že potřebují trochu jinou teplotu trouby než sníh.

Zavařenina

Tohle je ta dodatečná pátá vrstva, o které jsem se zmiňovala na úvod. Nemusí v moučníku vůbec být, ale pokud chcete zvýšit zážitek z hraběnčiných řezů na nebývalou úroveň, přidejte ji.

Vezměte dvě lžíce zavařeniny z červeného rybízu, jednu lžíci vody a rozehřejte a rozmíchejte vše v kastrůlku, až dostanete tekutý výsledek. Ten pak štětečkem natřete na upečenou vrstvu jablek.

Nemusíte to dělat, moučník bude fungovat i bez zavařeniny. Dodávám to k dobru jen pro opravdové fajnšmekry.

Sněhová vrstva

V tradičním soudobém receptu se všechno peče najednou, a to je velká škoda. Sněhu svědčí spíš pomalejší pečení s cílem jemného zrůžovění na povrchu.

Během pečení vrstvy těsta s jablky si vyšlehejte tuhý sníh z bílků a krupicového cukru. Pokud máte výkonný robot, můžete do mísy odměřit bílky i cukr hned na začátku a dát šlehat, on si s tím poradí. Pokud ale šleháte ručně, nejprve vyšlehejte metličkou řídký sníh z bílků, pak do něj po lžících zašlehávejte cukr a teprve nakonec došlehejte dohusta (to trvá ze všeho nejdéle) – tenhle nápad si budete vyčítat ještě zítra.

šlehání sněhu na hraběnčiny řezy

Výsledek by měl být tak hustý sníh, že se mu neohýbají špičky dolů. Jedině ten krásně v troubě zpevní a nebude se rozpadat jako pěna do koupele.

Sněhová vrstva potřebuje zapékat pomaleji, teplota kolem 140 stupňů je zcela dostatečná. Díky tomuhle pomalejšímu samostatnému pečení nemusíte sníh vylepšovat ani octem, ani škrobem, a bude v pořádku i druhý den po upečení.

Okrášlení

Samotný sníh, když se zapeče, nevypadá tak hezky, jako když je ještě něčím před pečením posypaný.

Pokud máte, použijte tenké plátky mandlí, dají se koupit už takto připravené, aniž byste loupali a krájeli mandle doma. Stačí jich hrstička. Tak se to dělalo dřív, když veškeré domácí mrazící technologie spočívaly v ledu uloženém ve sklepě od zimy.

Ale pokud chcete, můžete použít i část těsta, která přišla dospod jako první vrstva. Jen si tohle těsto musíte včas odložit stranou, přimíchat k němu ještě trochu mouky, aby bylo pevnější, a navíc ho aspoň na 30 minut odložit do mrazáku nebo do lednice, aby maličko ztuhlo (naštěstí to odpovídá době pečení první části dezertu).

K takovému záměru stačí dát stranou asi čtvrtinu těsta, přimíchat k němu dvě lžíce mouky, zabalit do fólie do podoby tenkého malého válečku a uložit na půl hodiny do chladu. Což je přesně čas potřebný na zapečení spodní části hraběnčiných řezů.

odložené těsto

Na hrubém struhadle pak ze ztuhlého těsta vytvoříte podobný dojem, jako by vyvolaly popadané mandlové lupínky.

strouhání těsta na hraběnčiny řezy

A to je vše, co mě k hraběnčiným řezům napadá. Vypadá to složitě, protože jsem použila velkou hromadu slov potřebných k vysvětlení, ale pracnost je v podstatě stejná, jako u tradičních hraběnčiných řezů. Jen slibuju trochu jiné zážitky u stolu.
 

Hraběnčiny řezy

Celkový čas: 1 hour, 20 minutes

Množství: 16 kousků

Hraběnčiny řezy

Suroviny

    Na těsto:
  • 180 g másla
  • 75 g cukru krupice
  • 3 žloutky
  • 120g polohrubé mouky
  • 20 g mandlových lupínků nebo další 2 lžíce polohrubé mouky (30 g)
  • Na jablečnou vrstvu:
  • 3 jablka
  • 40 g vlašských ořechů
  • 1/2 lžičky mleté skořice
  • šťáva z 1/2 citronu
  • 3 lžíce strouhanky
  • 1-2 lžíce cukru podle kyselosti jablek
  • Na sněhovou vrstvu:
  • 3 bílky
  • 75 g cukru krupice

Postup

  1. Máslo a vajíčka by měly mít pokojovou teplotu, než s nimi začnete pracovat. Vyndejte si je tedy zhruba hodinu předem z lednice.
  2. Troubu předehřejte na 180 stupňů a pekáček o rozměrech 25x30 cm vyložte papírem na pečení.
  3. Máslo a cukr odměřte do mísy kuchyňského robota, nasaďte třecí (míchací) nástavec a třete postupně od nízké rychlosti po střední aspoň 5 minut, dokud se z másla nestane nadýchaná světlá pěna. Pokud byste chtěli třít vařečkou ručně v míse, počítejte s tím, že to bude trvat nejméně 20 minut.
  4. Než se máslo utře, oloupejte jablka, rozčtvrťte je, vykrojte z nich jádřinec a nakonec očištěná jablka nakrájejte na plátky silné nejvýš půl centimetru. Promíchejte s cukrem, citronovou šťávou, skořicí, ořechy a strouhankou.
  5. K utřenému máslu postupně jeden po druhém zamíchejte žloutky, další vždy, až se předchozí vstřebá beze stopy. Pak ještě další dvě minuty třete. Nakonec k pěně po lžících vmíchejte mouku.
  6. Pokud nechcete používat mandlové lupínky na posypání, nyní si čtvrtinu těsta odeberte stranou do misky. Zbytek těsta, anebo všechno, pokud nic neodebíráte, rozetřete stěrkou na dno pekáčku do stejnoměrné vrstvy. Nebude moc vysoká, ale to je v pořádku. Na těsto rozložte připravenou jablečnou směs a takto vložte do trouby.
  7. Pečte 30 minut. Za tu dobu spodní vrstva těsta hezky zpevní a jablka změknou.
  8. Pokud jste si dali kousek těsta stranou, hned po vložení pekáčku do trouby k odloženému těstu přimíchejte další 2 lžíce polohrubé mouky, tím trochu zpevní, ale žádný zázrak to pořád nebude. Zabalte do fólie, zformujte do válečku a dejte do mrazáku, než se suroviny v pekáčku upečou, tedy na 30 minut.
  9. Asi 5 minut před dopečením odměřte do mísy robota cukr a bílky a zpočátku zvolna, poté rychle vyšlehejte na pevný sníh, kterému se neohýbají špičky dolů. Pokud šleháte ručně, nejprve ušlehejte měkký sníh, poté po lžících zašlehejte cukr a teprve potom došlehejte do stavu hodně pevného sněhu.
  10. Sníh rozetřete na upečená jablka. Buď posypte mandlovými lupínky, anebo na sněhovou vrstvu nastrouhejte na hrubém struhadle část těsta uloženou do mrazáku.
  11. Teplotu v troubě snižte na 140 stupňů a dopečte 35-40 minut, dokud sníh nezrůžoví. Nastrouhané těsto zůstane bledé, pokud byste mu chtěli taky vdechnout nádech zrůžovění, na minutu nebo na dvě zapněte horní gril v troubě. Pečlivě hlídejte, sníh má tendenci se rychle sežehnout, půjde tu o vteřiny.
  12. Nechte vychladnout, než do moučníku zakrojíte. Všechny upečené vrstvy se chladnutím zpevní.

 
 

Join the Conversation

  1. Velký dík za tento recept očištěný od prášků do pečiva a umělých tuků. Jen teoretická otázka, než to sám vyzkouším – co by udělala nastrouhaná marcipánová hmota (50% mandlí, zbytek cukr) místo těsta, resp. plátků mandlí?

  2. No mňam 🙂

  3. Velké díky za recept. Jablka máme doma všude, kam se podíváš, takže přišel v pravý čas ????.
    To bude zase dobrota ????

  4. Znám tu verzi,co se peče vše najednou.O víkendu se pustím do tvého receptu.
    Minulý víkend jsem vyzkoušela Sacher a povedl! Poleva úžasná.
    Dík za recept a ať se daří.Hana

  5. Už aby byl víkend, už teď se mi zbíhají sliny. Tvůj recept zní hodně dobře, akorát vynechám ořechy snad to tím moc neskazím. Děkuji za inspiraci. Všechny tvé recepty jsou skvělé.

  6. Taky vyzkouším tuto verzi. Několikrát jsem tyto řezy pekla s rybízem a byla to taky velká dobrota. Děkuji za recept.

  7. Moc hezký recept a důkladně propracovaný jako vždy. Už se těším jak se do něho pustím.Také jsem už dělala žebra a moc všem chutnala.
    Tak díky za recepty a hezký den přeje Marie.

  8. Stáňa Malcová says:

    Ahoj Flo, to musím vyzkoušet. Doma jsme vždycky strouhali jablka i těsto navrch a pekli všechno najednou. Jsem zvědavá na tuhle mandlovo třenou verzi ☺ Stáňa

  9. S tím rybízem zní lákavě – možná i višňový džem by nebyl marný. Při nejbližší příležitosti vyzkouším! Děkuju..

  10. Chtěl jsem o víkendu péci buchty, ale asi je odložím na další termín. Na pořadu budou hraběnčiny řezy. 🙂

  11. Je o krása.. s těmi fotkami to vypadá tak lehce a elegantně, jako nemucená hra.. a cítí se jakoby měl půl práce hotovo a na tu druhou půlku se už jenom těší… Zítra mám dovolenou a jak s ní lépe naložit než svým drobečkům (čti těm pacholkům co nemusí řízením osudu do školy..) uvařit pořádný oběd a upéct něco neodolatelného..

  12. Ahoj Flo, zrovna minulý víkend jsem je pekla, ale takové ty všeobecně známe, tvůj recept je vylepšený malým množstvím mouky a marmeládou, která tomu všemu dává unikátní chutový zážitek, jak bude příležitost, hned vyzkouším, měj se krásně v těch výšinách.

  13. Ahoj Flo,

    to musím vyzkoušet podle tvého receptu pekla jsem vždy najednou ale tvůj nápad je super -to bude doma radosti – měj se moc krásně

  14. Milá Flo, i já peču ty obyčejné, které se pečou dohromady, určitě vyzkouším ty Tvoje, je to luxusní zákusek. Eva

  15. Jú a Hele, to bude dobrota. Díky za vylepšený recept. Krásné podzimní dny.

  16. Ahoj Flo, tohle vypadá suprově. O víkendu vyzkouším…díky.

  17. Recept je super, taky občas dělám a vždycky má úspěch. Miluji moučníky s jablky.

  18. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    vždy když pročítám tvé nové recepty, dostávám Pavlovův reflex. Při čtení tohoto už slintám jako bernardýn. Já to už totiž při čtení vidím barevně. Zřejmě velká představivost.
    Zítra je pátek a já už se nemůžu dočkat až si to upeču. měj se hezky na horách a zdravá se nám vrať!

  19. Ahoj Jani,
    prosím jen, jaký rozměr má plech?
    Já mám u koláčů vždy problém, že je dělám pro spoustu strávníků, tudíž na velký plech a to je většinou kámen úrazu. Ani množství 16 kousků mi moc neřekne, protože třeba synovec má jeden kousek cca 200 gramů, tedy tak čtyři tvé kousky na porci :D.
    Děkuji za odpověď.
    Monika

  20. VerChrob says:

    Dejte mi kousek, HNED, netrapte mě!!

  21. Milá Flo,
    nevím, jak to děláš, ale já jdu taky do toho! Vypadá to skvěle a rodinka to doufám o víkendu ocení, díky moc! Jarka

  22. Dělám to v podstatě stejně, mám recept od své „staré“ kamarádky, ale peču ve velkém poměru, páč je nás mnoho. Prášek do pečiva také nedávám, pouze špetku zažívací sody.

  23. Paní Florentýnko,
    já žasnu, tohle je přece nápad hodný kuchařské Nobelovy ceny, nebo aspoň Řádu zlaté vařečky. Recept je vysvětlený tak, že ho pochopí i nezkušené kuchařinky.
    Já ve svém věku – 79 r. 🙁 se domnívám být zkušená, ale nenapadlo by mně nedávat do těsta kypřící prášek, když je uvedený v receptu.
    Při nejbližší příležitosti zapřáhnu robot a upeču.
    Přeji vám další kuchařské inspirace.
    Helena

  24. Ahojky Flo na hraběnčiny řezy se chystám již dost dlouho. Tvůj recept se mi tak zalíbil, že svou nerozhodnost překonám a půjdu do toho a pak písnu jak jsem uspěla. Přeji krásné dny.Jana.????

  25. KateřinaHá says:

    Víte, co je, s prominutím, průser? Když tyhle vymazlené postupy, vylepšené bez chemie, kdy mám jako kuchařka pocit, že jsem se tentokrát fakt předvedla a udělala něco „lepšího“ i když s tím bylo třeba víc práce…nikdo neocení.
    Namátkou krupicová kaše vařená narychlo x z namáčené krupičky. Nebo rizoto podlévané vývarem domácím x z kostky. Chilli con carne z předvařených fazolí z plechovky x namáčených a poctivě uvařených. Nebo dušená jasmínová rýže x vařená parboiled v sáčku. Nic. NIC. Je jim to jedno. Vymetou talíře, poděkují, pochválí, ale rozdíl nevnímají.

    1. Viki Vikina says:

      Nevěřte tomu. Oni určitě říkají, jak super umí maminka/babička/teta vařit, jen netuší, v čem to je. A když to zjistí, z lenosti si řeknou, že člověk není na světe proto, aby jedl… ale to jsou jen kyselé hrozny. Znám to také.

    2. U nás je to úúúúplně to stejné :- D

  26. Vlasta Krestová says:

    Florentýnko děkuji za pro mě novou verzi hraběnčiných řezů. Vždy jsem pekla vše najednou, první část na plechu jsem nepředpíkala. Tvůj recept se mi líbí a určitě ho vyzkouším. Jablkové koláče, stejně jako i z jiného ovoce máme velice rádi.
    Přeji hezký víkend.????

  27. Dobrý večer Flo,také peču tento koláč,ale co nejdříve vyzkouším tvojí verzi, už se na to moc těším
    Hezký víkend

  28. Můj syn, co vůbec nemusí sladké, hraběbky miluje, a tak mu je peču místo dortu na narozeniny a podobné slávy. Taky si je vezl na služební cestu a kolegové rakušáci a němci mu je sežrali:-) (pro mě vyznamenání) Dělám tu verzi mrazák a vše najednou pečené a jablka nedávám syrová, ale rozdusím je předem s přidáním skořice, badyánu, hřebíčku a citronové kůry, vše v hmoždíři utřené. A je toho vždy ten obří plech do šedesátky trouby.
    Florentýnko, tvoji třenou variantu těsta určitě vyzkouším.

  29. A pak ,že nevymyslím sladkost k nedělní kávě??? Ano ,nevymyslím to já,je rozhodnuto,vymyslela jsi to za mě. Florentýnko,děkuji za skvělý recept. Už si sháním suroviny,aby neděle měla ten správný punc.
    Moje babička,když nebyly mrazáky, dávala těsto schladnout ven na starodávnou studnu a přiklopila ho řešetem. Ale to je jasné,že to šlo jen za mrazivých dnů,léto těmto receptům nepřálo… Ahoj Alča

  30. Milá Florentýnko,
    děkuji za určitě fantastický recept na Hraběnčiny řezy. Zatím žádný recept od Tebe nezklamal! 🙂 A moc se mi líbí, jak souzníš s tradiční přípravou jídel. Naše babičky uměly mnohé, co my už tak neumíme. A zdaleka neměly k dispozici v kuchyni takové vymoženosti jako máme my.

    Těsto třené skutečně TŘELY! Ručně, vařečkou, o stěny mísy. A dlouho. Dostatečně dlouho. Tak, aby se ingredience skutečně patřičně spojily a propojily. To s dnešní technikou trvá mnohem kratší dobu. Ale zase tam možná občas trošinku schází ta vložená vytrvalost spojená s láskou. 🙂

    Ani já nejsem skalní fanynkou kypřicího prášku do pečiva, lidově zvaného familiérním názvem „prdopeč“. 🙂 Když už je nejhůř, použiju sodu. A tak Tvůj recept bez prášku kvituji s velkým povděkem a už se moc těším, jak jej o víkendu vyzkouším. (Jablíčka mám domácí, byť jich letos není mnoho. Ale s kupovanými se srovnat stejně nedají. 🙂 )

    Hezký víkend přeji Tobě i všem spřízněným duším, co rády pobývají v kuchyni za účelem potěšit sebe i ostatní příjemným kulinářským zážitkem. 🙂

    Radka

  31. Marcela Lukešová says:

    Ahoj Florentýnko, už se těším až je na víkend upeču. Všechny recepty jsou úžasné a vždy se těším na čtvrtek

  32. Kačka says:

    Co víc na to říct??!! Mňamm.. vyzkouším hned tenhle víkend.. děkuji Ti Flo.

  33. Ahoj Flo,

    tak tohle vypadá vážně luxusně. Zrovna jsem se poohlížela po nějakém receptu, kam se dávají jablka, takže jsi mi kápla do noty ;-). Díky moc – určitě vyzkouším. Měj se krásně.

  34. Kauerová Zdenka says:

    Ahoj Flo, tento koláč peču již několik let, pouze jsem dávala umleté vlašské ořechy místo mandlových lupínků. Je to skutečně parádní zákusek. Děkuji. Zdena

  35. Ahoj Flo, díky za recept, každopádně zkusím dnes odpoledne tenhle moučník
    Dnes je zde svátek ,máme 26 stupňů (Itálie) ale je to i na to naše podnebí moc,a podzimní moučník je přesně to co mi dnes chybí, napíšu jak dopadl, doufám dobře,jinak jestli potřebuješ nějaký Ital.rcept napiš ,žijí zde už 40let a vařím moc ráda. Ahoj zdraví Eva

  36. Milá Flo,
    mockrát děkuji za tenhle příspěvek. Zrovna před 2 dny jsem tyto řezy pekla, sice podle jiného receptu, dodržela jsem i přidání sněhu a nastrouhaného těsta až později. Chuť byla suprová, ALE vadila mi tužší spodní vrstva! No a díky Tobě nemusím nikde pátrat a řešení je tu na zlatém podnosu 😀 Jupíí! K jablíčkům jsem tedy přidala i hrušky a vanilku.

  37. Včera hned po přečtení jsem se do nich pustila pekáč velikosti 20×30
    Nestačil na odebrání těsta těsto pokryto dno asi jen 1 1/2 cm postupovala jsem přesně podle receptu po upeč3ní první dávky s jablkama těsto skoro vůbec nenabylo potřelajsem s bílkovou hmotou a mandlov6´ma lupinkama dalších 35 minut výsledek byl OK chuťově dobré ale bylo to více méně jako ,, linecký koláč,, s jablky a sněhem

    1. Dnes upečeno, je to dobrota. Jen jsem druhou část pečení prodloužila skoro o polovinu, protože jsem šla koupat syna a úspěšně zapomněla, že peču, naštěstí se kremace nekonala. Těsto je sice tenčí, ale není to na závadu, pěkně se propojí s jablky.

  38. asi to nikdo nepochopí ale nikdy jsem to nepekla a ani nejedla(možná proto)ale návod a sugestivní fotky dělají divy a tak se o to pokusím,Musím ale překonat svou nechuť k pečení za kterou můžou mé pokusy s katastrofálním následkem.Dodnes rodina s láskou vzpomíná na můj pokus o medové řezy.Záchvaty smíchu přetrvávají

  39. Milá Flo, dnes jsem pekla dle tvého návodu a nic moc……..nezbylo! Šlo to velmi rychle a není jisté, jestli něco zbyde k nedělní kávě. Skvělý recept, žádná velká složitost, díky!

  40. Jhlianna Szollosiová says:

    děkuji Flo já znám nějakou jinou,ale tuto jistě vyzkouším

  41. Dobrý den, Flo,
    upekla jsem včera, podávala s espressem a všem moc chutnalo. Děkuji za recept!

  42. Ahoj Flo, pekla jsem přesně podle receptu a něco tak dobrého jsem už dlouho neudělala,povedlo se a dnes jsem je pekla podruhé s dvojité dávky, poněvadž tady o ně byl obrovský zájem,dala jsem ochutnat sousedce a její manžel a dcera oni nemlaskali oni přímo kňučeli blahem,tak jsem je dnes upekla a povedlo se ,on ten recept vypadá trochu náročně,ale když je děláš podruhé tak už to jede a není to ani zdlouhavé , také díky tvému vysvětlení jak postupovat.
    Takže další moučník v rodině.
    Mockrát děkuji a piš a piš samé takové dobré recepty .
    Ahoj Eva

  43. Vyzkoušeno, a to včetně páté dodatečné vrstvy. Sice jde o časově náročný moučník, ale ta chuť a vůně linouci se z trouby vše stonásobně vynahrazují. ????Když poznáte krásy piškotových, třených, křehkých a dalších těst, už se Vám ani nechce do rychlotesta s práškem do pečiva. Je to symfonie chutí. Objevila se mi jen jediná vada na krase, a to cukrové slzičky. ????

  44. Tak jsem v pátek hned vyzkoušela tento upravený recept a asi budu jediná, ale bohužel nevyšel. Dělala jsem roky starý neupravený recept a hraběnky máme rádi, ale tentokrát jsem sáhla vedle. Těsto nenabylo a byla z toho v podstatě jen hodně nízká placka s jablky a sněhem. A to jsem se snažila dělat vše přesně. Jeden z výjimek zdejších receptů, který si neuložím.

    1. dobrý den
      pekla jsem ted v sobotu 11.9.021 a bohužel mám stejnou zkušenost -placka
      přesto vyzkouším znova

  45. Šárka says:

    Ahoj Florentýnko,
    Hraběnčiny řezy peču asi 10 roků,recept mi dala moje teta a od té doby je to u nás
    jeden z nejoblíbenějších moučníků,vždy se po něm jen zapráší.Peču ho pokaždé s předstihem,protože druhý den je krásně rozležený a v mžiku i snězený.
    Já do něj přidávám na jablka rozinky,prostě je to mňamka,jen marmeládu příště
    vyzkouším podle Tebe.
    Přeji Ti mnoho úspěchů při přípravě dalších báječných kulinářských pochoutek.

  46. Štěpánka says:

    To je naprostý luxus! Opouštím starý recept a do zlatého fondu naší kuchařky zakládám Řezy hraběnky Flo 🙂

  47. Šárka says:

    Milá Flo tak jsem měla v neděli návštěvu a zrovinka jsem pekla hraběnčiny řezy to je ale náhodička ,teprve dnes jsem se dostala k meilu a četla tento recept.Děkuji,příště zkusím podle tohoto receptu,třeba bude koláč ještě lepší… s pozdravem Šárka

  48. Markéta says:

    Díky za recept.
    Vyzkoušeno a s úspěchem!
    Také jsem znala verzi, kdy se vše peče najednou. Ovšem tento vymazlený recept je mnohem lepší – na práci i na chuť. Kdo ochutnal, chválil!

  49. Slávka says:

    V rodině – široké – tyto řezy všichni milujeme, ale místo jablek tam dáváme hodně červeného rybízu, Koláč je pak příjemně osvěžující, pikantní, ale takto, s jablky ho také vyzkouším. Díky

  50. Bylo by dobré uvést, na jak velký plech je určeno toto množství. 16 kousku nikomu nic neřekne (kor pokud jsou myšleny ty pidi kousky jako na fotce a pro nás by ani nestačily)
    Protože jsem pekla na plech průměr 26 cm a těsto jsem sotva pokryla (vrstva asi 3 mm) a navrh skoro nezbylo.

  51. No teda Flo….já prostě žasnu! Hraběnčinny řezy znám a občas dělám již řadu let (recept po mamince), ale tahle bomba….Je luxusní !!!! velké díky

  52. Ahoj Flo, peču hraběnku často a je velmi oblíbená. Tvoji variantu zkusím, vypadá moc dobře. Eva.

  53. Anežka says:

    Mne, milovnici klasických hrabencinych řezů s práškem do pečiva, výsledek bohuzel trochu zklamal. Ale musím konstatovat, že je to úplně poprvé, jinak jsou Vaše recepty vždy sazkou na jistotu. 🙂 Donutilo mě to ale k přemýšlení, kde mohly vzit naše babičky (lépe řečeno prababicky a praprababicky), prášek do peciva. Ten určitě ve své době neměly, ale stoprocentně mohly mít po ruce jedlou sodu a vinný kámen.

  54. Milá Flo,

    Dnes ráno jsem si nastudovala recept na Tvoji verzi Hraběnčiných řezů, doběhla koupit robot na šlehání a tření těsta, pak postupovala krok za krokem přesně podle návodu a nyní koláč chladne na okně… Vypadá božsky:-)

    Tisíckrát díky za podrobné recepty sepsané zde na webu a v Tvých kuchařkách!

    Hanka

    1. Gratuluju k novému pomocníkovi do kuchyně, jsi teda žena činu ❤️

  55. Žaneta says:

    Děkuji za recept. Pečení ke věda a proto díky obzvlášť za ty detaily a drobné vychytávky. Zařadilo se a výsledek je výtečný, jen se z něj asi nebudeme radovat dlouho 🙂

  56. Naprostá dokonalost ,moc děkuji za fantastický recept.

  57. Měla jsem za to, že těsto je spíše linecké a ne třené ..

  58. Skvělý recept. Pekla jsem pro dceru s celiakií z mixu bezlepkové a mandlové mouky, ořechy nahradila mandlemi, a výsledek předčil očekávání. Samozřejmě nechyběla rybízová marmeláda. Klasický recept u nás už nemá šanci, navždy už jen tento.

  59. Milá Flo,
    tvoje hraběnčiny řezy jsou famózní. Dělala jsem je dle různých receptů mnohokrát, ale vždy jsem cítila prdopeč. Tvé stránky jsem objevila teprve před půl rokem a jsem nadšená. I ve svém věku (66) se stále dovídám něco nového a stále zkouším jídla, v
    ke kterým jsem dříve neměla důvěru. Líbí se mi, že dokážeš vysvětlit, proč se to musí dělat zrovna takhle, aby to vyšlo. A pod letošním vánočním stromkem budou tvoje knihy.
    Ještě jednou dík.

  60. Není v receptu na hraběnčiny řezy chyba? Není tam uvedeno málo mouky na takový poměr másla? děkuji

    1. Není. Když se těsto správně zpracuje, bude to fungovat.

  61. Ve ctvrtek jsem hledala na internetu recept na Hrabenciny rezy 😉 a tak jsem se ocitla tady. Dnes je sobota a pecu je podruhe (ty ctvrtecni zmizely ve ctvrtek). Velmi dobre. A ja nadsena z Tveho blogu a vsech receptu. Ziji uz 20 let v NYC a pracuji ve velmi dobre hotelove restauraci a jsem takovy „foodie“, miluju varit, pect, kvalitni noze a spravne stolovani. Od brezna 2020 jsem doma, nase restaurace je stale zavrena. Mam dve deti a manzela Polaka a od ctvrtka jsem diky Tvym strankam a receptum v sedmem nebi. NADHERA!!!!!!! Jednim slovem nadhera. Obdivuju Te, jak je tohle mozne pri 4 detech zvladnout. Mas to vsechno krasne, hlavne obdivuji konzistenci v receptech, mysleno, ze kazdy recept je stejne napsan atd. opravdu nadhera. Gratuluji a preji hodne uspechu. Libi se mi, ze mas recepty na jidla z celeho sveta (chlodnik, zidovske rohlicky apod.). Bravo. A dekuji.

  62. Šarlota says:

    Dobrý den, milá Flo,
    děkuji Vám za tento famózní recept!
    Sice jsem si během přípravy a pečení nebyla vůbec jistá, jestli se koláč povede, ale důvěřovala jsem Vám a výsledek byl jako vždy dokonalý.
    Na Váš blog jsem poprvé narazila před pár lety, kdy jsem se začala učit vařit pořádná jídla a od té doby chodím pro postup výhradně k Vám.
    Teď si jdu dát kousek koláče a podívat se, co dobrého uvařím v neděli. 🙂

  63. Dobrý den
    pekla jsem teď v sobotu 11.9.021 a přiznám byla to jen placka taková omeleta s jablky a sněhem Nevzdávám zkusím znovu Jen jestli je možné a má někdo vyzkoušeno na jaký rozměr plechu je těsto počítáno-děkuji
    váš blog jsem objevila náhodou na doporučení v jiné diskusi k receptu na dušenou mrkev-fantastická 1*-a jsem nadšená Ikdyž vzhledem k věku už mám něco navařeno pořád se učím a nevím jestli se těším na recept nebo to jak to krásně popíšete Krásné dny všem

  64. Veronika says:

    Úžasný recept, prdopeč taky nemusím a tady je to fakt skvěle popsané a vymyšlené, děkuji! Jen to těsto s jablky bych příště pekla max. 20 minut, už se mi le konci těch 30 minut začalo příliš barvit, ale to vychytám. ?

  65. Dobrý večer Flo,
    právě jsem dopekla a jelikož patřím k nenapravitelným zarovnávačům – zarovnávám…… Je to opravdu o level výš než doposud dělaný hraběnčin řez pečený současně….. Díky za recept s pěkným povídáním a přeji hezké dny a zdraví .Hanka

  66. Jo a ještě pro Olgu a ostatní, co se ptali na rozměr – rozměr plechu je uveden v postupu – 25×0 cm -ale je mi jasné, že se člověk rychle pídí po výsledku a tento drobný údaj mu unikne…. Tak šťastnou ruku při výběru plechu tak akorát a ať se nám všem recept povede. Hanka

  67. Omlouvám se – uteklo mi jedno číslo, rozměr je 25×30 cm. Tak snad už je to vše……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close