Hrách a kroupy pro 21. století

Hrách a kroupy mají být dle proslulé lidové říkanky hloupé, neboť se na talíři vyskytují každý den. S výjimkou neděle, to se podávají vdolky z bílé mouky.

Tím povídačky o hrachu a kroupách zdaleka nekončí. Například když se o někom řeklo, že umí víc než vařit hrách, myslelo se tím, že je protřelý. Ovšem protřelý nikoli skrz síto. Vaření hrachu patřilo ke každodennímu životu prostého vesnického lidu, bez ohledu na to, jak se mu panské stavy vysmívaly. Proto taky zaznívalo „Hrách, slanina a kroupy, to sluší na sedláky a troupy.“

Vařit hrách prostě uměl každý obyčejný člověk a lidé si této suroviny vážili jako jedny z nejzákladnějších. I vozka s těžkým vozem by se zrnku hrachu na cestě raději vyhnul, než aby ho přejel.

Zvlášť oblíbený a dostupný byl hrách ve spojení s kroupami. Toto kuchařské sezdání dostalo pojmenování kočičí svarba, nebo prostě jen svarba. Obojí se vařilo zvlášť, ve vrstvách urovnalo na mísu a řádně omastilo sádlem. Pokud se doma našly také škvarky, tím líp, neboť neomaštěné jídlo bylo skutečně nuzné a zejména čeládce dvakrát nejelo. Říkalo se, že nemastný hrách je jako nebitá žena – a pro nás z toho plyne poučení, že do praktického života bychom ani jedno neměli brát.

Tím plané řeči o hrachu a kroupách ukončím a přejdu k praktické stránce věci, tedy k tomu, co si můžeme z tak obyčejných surovin odnést do dnešní kuchyně.

hrách a kroupy moderně

Hrách a kroupy – hrachová část

Hrách se dříve dal uchovat pouze v sušené podobě. Aby se mohl podávat k jídlu, musel se 24 hodin předem namočit do studené vody a na druhý den zvolna vařit aspoň hodinu.

Dnes nás potravinové obchody dovedou zásobovat i hráškem mraženým, který spojení hrachu a krup pozvedne na úplně novou úroveň požitku z jídla. Normálně mraženým potravinám zas tak moc nefandím, zejména u zeleniny se jim spíš vyhýbám, ovšem mražený hrášek je docela jiná liga. 51 týdnů v roce dovede překonat hrášek čerstvý. Ten zbylý týden je výjimka, jen pokud máme na zahradě hrášek vlastní, který můžeme sníst do pěti vteřin od sklizně.

Hrachové lusky z obchodu nebo z tržnice už mají několik hodin (někdy bohužel i dní) od utržení za sebou, čímž přišly o spoustu mladosti, šťavnatosti a křupavosti. Oproti tomu mražený hrášek je obvykle zamražený po sklizni v podstatě okamžitě, bez prodlevy, tedy může být klidně čerstvější a lepší, než kupovaný sezónní hrášek.

Určitě máte sami vypozorováno, jak která značka mrazíren s touto sortimentní položkou pracuje a jak mladý, šťavnatý a křupavý hrášek uvrhne do kryogenního stavu. Ať už je mladost suroviny zřetelně vyznačená na obalu nebo ne, pro výsledný požitek je důležitá.

Pro vaření mladého hrášku platí jednoduchá zásada: čím méně tepla, tím líp. Mladičký hrášek stačí jen prohřát a dost; dalším varem ztrácí nejen barvu jako kterákoli jiná zelenina zelené barvy, ale taky tuhne až dřevnatí. Platí to nejen pro mladý hrášek čerstvý, ale i ten mražený – ani jeden se nemusí vařit.

Naopak pokud se vám do rukou dostane sklizeň hrášku tužšího, pevnějšího, méně šťavnatého, nebojte se ho pár minut vařit, až trochu změkne. Sice tím lehce přijdete o zelenou barvu, ale zase si víc pochutnáte. Totéž platí i pro tužší a starší mražený hrášek.

Hrách a kroupy – kroupová část

Když vezmete kroupy, propláchnete je, nasypete do vody a začnete vařit doměkka, v zásadě tím až tak moc nezkazíte, k jídlu to bude. Jakmile kroupy asi tak po 30-40 minutách změknou, tak je prostě scedíte, tedy zbavíte zbylé vody, a prohlásíte za hotové.

Nicméně byste měli vědět, že se s nimi dá zacházet i lépe a že výsledek bude rovnoměrněji uvařený, bez tuhého povrchu a rozvařeného vnitřku.

Začněte tím, že po propláchnutí kroupy namočíte aspoň na půl hodiny do studené vody. Tím nabobtnají a budou se chovat způsobněji. Vodu z namáčení před vařením slijte a vyměňte ji za novou, tentokrát už přesně odměřenou. Obvykle se držím pravidla na 100 g krup nalít 200 ml vody. Kroupy chutnají lépe, když mají možnost do sebe všechnu tekutinu z vaření vstřebat, takže se nakonec nemusí nic vylévat.

Var by měl být za všech okolností spíš mírný, až téměř neznatelný. Nespěchejte při jejich prvotním zahřívání, a i když pak konečně začnou vařit, nechte je jen zvolna převalovat. Prvních 10 minut vařte bez pokličky, tím můžete jednou nebo dvakrát sebrat pěnu, a taky snadněji docílíte kontroly nad tím, jak moc kroupy vřou.

vaření krup

Po 10 minutách klidně kroupy osolte, zakryjte pokličkou, ztlumte plamen na úplně minimální výši nebo vypněte plotýnku docela a nechte je 20-30 minut dojít. Když bude plotýnka vypnutá, nemusíte si jich všímat třeba hodinu, kroupy stáním dál bobtají a nabývají na objemu (pokud mají dost tekutiny).

Kroupy si klidně můžete uvařit den nebo dva předem, v dobré náladě a pohodě počkají v lednici.

Co se týká měknutí, nikdy neuvaříte kroupy úplně doměkka, vždycky budou při skusu klást vrzavý odpor. Tak je to ale správně; delším vařením a přidáním většího množství vody pouze nabývají dál na objemu.

Chuť jim můžete zlepšit tím, že místo vody použijete k vaření vývar, ale u tak prostého jídla je to skoro škoda. Ačkoli – vývar se ke slovu ještě dostane.

Hrách a kroupy – servírovací část

Nakonec zbývá vyřešit otázku, zda je navrstvení krup a uvařeného hrášku do mísy, přelití sádlem a posypání škvarky ta nejlepší možná varianta pro rok 2020. Já myslím, že není.

Chutě obou surovin se dají mnohem lépe propojit, a to v pánvi. Na pomoc si můžeme vzít špek, cibuli, česnek a maličkou trochu vývaru, který by šel s přivřením oka vyměnit za vodu.

Začněte tím, že nakrájený špek na polovičním výkonu plotýnky povolíte a necháte z něj vypéct trochu sádla. Jakmile se objeví tuk, přidejte nakrájenou cibuli a obojí dál opékejte, až se vám bude líbit dosažený odstín zlatavé barvy a až vás obojí při ochutnání nadmíru uspokojí.

opečení špeku a cibule

K opečené cibulce nasypte uvařené kroupy, je jedno, zda právě uvařené a teplé, nebo studené z lednice.

vařené kroupy, cibule a slanina

Chvíli je nechte proskočit v pánvi a nasát chuť a vůni surovin, dokonce jim dopřejte, aby se lehce přichytily ke dnu pánve.

opečení krup

Když se tak stane, přilijte k nim trochu vývaru. Kroupy ho žíznivě nasají, ale tekutina zároveň rozpustí počínající přípečky na dně pánve, takže se dno vyčistí. Toto proveďte dvakrát až třikrát, jak vám vývar vystačí.

U nepřilnavých pánví si přípečky na dně moc neužijete, tam prostě nevzniknou.

K takto obstaraným a ochuceným kroupám přidejte rozetřený nebo prolisovaný česnek.

ochucení česnekem

Hned nato přisypte i mražený hrášek a dál zahřívejte, až se hrášek plnohodnotně prohřeje a česnek trochu ztratí svou pálivost.

mražený hrách a vařené kroupy

Kdyby se kroupy pokoušely o další připalování, pár lžic vody nebo dalšího vývaru to vždycky spraví. Nakonec stačí dosolit podle chuti, to jediné vám může k dokonalosti této přílohy chybět.

Na začátku jsem sice psala, že hrách a kroupy rozhodně nejsou nedělní jídlo, nýbrž všednost, ale podívejte se na tu krásu. Dovedete si ji představit jako nevšední nedělní přílohu třeba k pečeni, k uzenému masu nebo k dušenému vepřovému? Já tedy ano.

hrách a kroupy recept

Pro všední dny se nabízí varianta, že místo špeku použijete 200-300 g nakrájené klobásy nebo jiné uzeniny, takže dostanete hrách, klobásu a kroupy, což je taky docela nebezpečná a neodolatelná kombinace.

Tolik na téma rehabilitace pokrmu zvaného hrách a kroupy pro 21. století.

PS. Dřív byla poměrně rozšířená i moravská, tedy fazolová verze tohoto jídla. Na Moravě se fazolím dařilo víc, protože potřebují přece jen o něco tepleji než hrách a čočka. Proto zde vzniknul i samostatný název pro fazole s kroupami, maštěné škvarky – říkalo se jim manželstvo či šumajstr nebo šumajzl. Dovedu si představit, že by se místo sušených fazolí použily pro odlehčenou soudobou verzi uvařené zelené fazolové lusky. Provedení ponechám zcela na vás, dá se dovodit z výše uvedeného postupu zcela obdobně.
 

Hrách a kroupy

Celkový čas: 1 hour, 15 minutes

Množství: 4 velké přílohové porce

Suroviny

  • 150 g krup
  • 300 ml vody
  • 1/2 lžičky soli
  • 100 ml vývaru (zeleninového, drůbežího nebo hovězího)
  • 80 g špeku nebo slaniny
  • 1 cibule
  • 2-3 stroužky česneku
  • 350-400 g mraženého hrášku

Postup

  1. Kroupy propláchněte na cedníku, dejte do kastrůlku, zalijte vodou asi dva centimetry nad kroupy a nechte 30 minut až hodinu na kuchyňské lince trochu nabobtnat.
  2. Vodu z krup slijte, místo ní odměřte 300 ml nové studené vody a společně s kroupami pozvolna přiveďte k varu. Nespěchejte, jinak kroupy na povrchu zbytečně zatuhnou.
  3. Jakmile voda začne vřít, můžete letmo sebrat pěnu. Nezakryté nechte nenápadně pobublávat 10 minut.
  4. Po uplynutí této doby ke kroupám přidejte sůl, zakryjte pokličkou, zmírněte žár plotýnky na naprosté minimum a zanechte 20-30 minut svému osudu. Kroupy by tímto způsobem měly pěkně změknout a nasát všechnu volnou tekutinu.
  5. Špek nebo slaninu nakrájejte na drobné kostičky, cibuli oloupejte a nakrájejte kousky velikosti nejvýš 1 cm. Do velké pánve vhoďte špek a zvolna zahřejte, aby pustil tuk. Jakmile se z něj vypeče aspoň jedna lžíce sádla, přidejte nakrájenou cibuli a společně opečte do zlaté barvy, bude to trvat 2-3 minuty podle toho, jak na zezlátnutí budete tlačit žárem plotýnky.
  6. K opečenému základu nasypte uvařené kroupy, důkladně promíchejte a nechte dál opékat. Až se kroupy začnou přichytávat ke dnu, podlijte třetinou vývaru a míchejte, tím se rozpustí a odvaří přípečky ze dna. Toto připečení a rozpuštění opakujte, dokud vám bude stačit vývar.
  7. K ochuceným kroupám nasypte zmrzlý hrášek a přidejte prolisovaný česnek. Dál ještě asi 2 minuty zahřívejte a míchejte, až se hrášek prohřeje na teplotu ostatních surovin v pánvi. Pokud by se mezitím chtělo něco začít připalovat, zabraňte tomu 1-2 lžícemi vody.
  8. Hotové jídlo dosolte, jak pociťujete, a hrdě podávejte nejen ve všední den, ale jako moderně vypadající přílohu klidně i v neděli.

 
 

Join the Conversation

  1. To snad není možný, Flo, už několikátý den myslím na to, že chci najít recept na hrách a kroupy (nebylo to v nějakém Tvém mailu, že to vůbec není hloupý?). Tak jsi mi ušetřila hledání, děkuju. Podobně sympaticky luštěninové jídlo dělají Kubánci, říká se mu, myslím, „kongri“ a je z černých fazolí a rýže.

    Jo, a v úterý jsem dělala Tvůj naked cake nejmenovanému dítěti k narozeninám, tak jsem na sebe pyšná, že jsem zase o něco pokročilejší kuchařka. Už umím i máslový krém! Tradá!

  2. Jo, a ještě mám tip: strašně často dělám Tvoji pučálku. Postupně jsem se díky Tobě naučila stejným způsobem nechat klíčit i mungo, čočku a cizrnu.

    Tak jsem si zvykla ji dělat tak, že když luštěninu nestihnu zpracovat hned po namočení, tak ji dám klíčit, aby se mi ve vodě neválela moc dlouho a nezačala hnít. I třeba cizrnu do hummusu nebo tu Tvoji geniální pečenou cizrnu dělám leckdy z naklíčené cizrny. Navíc se mi zdá, že se ta napučená luštěnina uvaří rychleji než jen namočená.

  3. Jaroslav S. says:

    Dobrý den, Flo,
    zase rada v pravý čas. Onehdy jsem se podíval na poličku, kde mám něco luštěnin i krup a uvažoval jsem co s nimi, dokonce i ten mražený hrášek se v mrazničce nachází, jako by čekal , holt, tak se, o mém víkendovém vaření,dočká. Asi to doplním kouskem mortadely a krajíčkem tmavého chleba – nejsem příliš náročný.
    Přeji pěkné, orouškované dny – Jarda

  4. anička says:

    Ahoj Flo, děláš mi chutě, uvařím to hned tuto neděli, nicméně mého manžela ani tento pokrm nenaučí jíst hrách. Jeho škoda. V neděli bude pečeně, on bude mít zase jen brambory (které jsou v tomto ročním období už pěkně hnusné) a já si pošmáknu na kroupách s hráškem. Mňam, opět díky za tip.

    1. Hana - Marmota says:

      To už tak asi někdo má, já se zase obávám, že mě ani tento recept nenaláká na kroupy, prostě mají jakousi pachuť, která mě neoslovuje… přemýšlím, jestli je nemůžu nahradit jáhlami, které mi myslím chutnají líp. 🙂

  5. Teda Flo,

    Tohle musím vyzkoušet! Hrách i kroupy máme rádi, ale nikdy mě nenapadlo to takto spojit. Děkuji 🙂

  6. Jana Č says:

    Krásný den Flo, každý čtvrtek je o kousek krásnější, hned jak dorazí povídání od Tebe a s první větou,kterou čtu, naskočí úsměv a pak se začnou sbíhat sliny. Moc děkujeme za nádherné čtvrtky a já běžím pro mražený hrášek… :))). Jana

  7. Díky. Tohle jídlo znám z knížek a bájného vyprávění starců a vždycky ve mně vzbuzovalo takové pocity… řekněme odtažité. A teď se mi díky vám začaly sbíhat sliny. Člověk se pořád uči, jde sehnat kroupy… 🙂

  8. OLINKA says:

    AHOJKY FLO!!! VYPADÁ TO BÁJEČNĚ A URČITĚ VONÍ HODNĚ DALEKO!!! MUSÍM NĚKDY VYZKOUŠET TUTO LAHŮDKU!!!
    VČERA JSEM PODOBNĚ VAŘILA ČOČKU SE SLANINKOU A ZELENINKOU!!! DNES JSEM KOUPILA KRÁSNÝ ZELENÝ CHŘEST TAK BUDE SE ZASTŘENÝM VEJCEM A ŠUNKOU!!! MĚJ SE MOOOC KRÁSNĚ A UŽÍVEJ SI ŽIVOTA!!!

  9. Přikláním se k Aničce (viz výše), že manžel by mě zase přemluvil jen na tu pečeni s bramborem. Ale zkusím nenápadně s těmi kroupami propašovat alespoň chorizo klobásku. Bohužel však musím počkat, až se v obchodě opět objeví mražený hrášek, který někteří blázni vykoupili v březnu. Moc mi chybí.

    1. Dobrý den Evo, zkuste kroupy smíchat s vařeným suchým hrachem, může být zelený i žlutý a je to taky moc dobré. Mám vyzkoušené. Ilona

    2. Mražený hrášek seženete, myslím, všude.

  10. Vypadá to sakra dobře – doufám, že seženu mražený hrášek.
    U nás se tradičně na Nový rok jedlo něco s čočkou (aby se nás už konečně držely peníze) a moje nejoblébenější kombinace byly nudle s čočkou (fleky a čočku uvařit zvlášť, na talíři horké smíchat, osolit a zasypat spoustou na sádle osmažené cibulky).

  11. Marcela says:

    Milá Flo,

    děkuji moc za recept. Přidávám se k ostatním diskutujícím, dobrý tip na nedělní oběd.
    Kdysi za mlada jsme toto jídlo mívali na jídelničku na internátě pod názvem šoulet
    snad každý týden a doslova se mi hrách s kroupami zprotivily. Od té doby uplynulo mnoho let a tak si s chutí tuto zdravou kombinaci hrachu a krup uvařím.
    Při pohledu na tvůj talíř se mi sbíhají sliny.

  12. Gregor says:

    Ano, Flo, to je zásah. V jednoduchosti je sila a krása.
    Ďakujem

  13. Tedy, tohle je vážně taaaak skvělá kuchařská stránka!!
    Kolikrát já už jsem si / paní Florentině blahořečila. Sobě, že jsem to tu našla – a paní Flo – že to tu vede 🙂
    Tak, nedělní oběd je jasný .. mám vymyšleno. Největší díl práce. Nakoupit a uvařit – to je už jen radost. Nejlepší odměna kuchařky – když u jejího stolu strávníkům chutná. U mého to tak je – a ráda přiznávám, že za některými z mých úspěchů stojí tiše a skromně paní Florentýna. Řekla jsem si právě, že dost bylo “tiše” – a proto tady to zvolání :-)) Děkuji, děkuji, děkuji! ….. jooo .. a v červenci budu mít novou pánev Fabini, zrovna tam na ní pracují .. a to teprve bude radost stát u plotny 🙂

  14. skvělý článeček, určitě hrášek a kroupy zkusím. A musím potvrdit, že zelené fazolky s kroupami a opečenou slaninou jsou výborné a dají se jíst jako příloha i jako samostatné rychlé jídlo.

  15. No tak to je gol…stejne jako i jini lide zde v prispevcich – i my jsme doma pred par dny resili hrach a kroupy k obedu. Zrejme ted nase tela potrebuji nejake ziviny v nich obsazene, tak si o to rikaji!:-) Jo a myslim, ze se tomu jidlu taky rika Kocici tanec!

  16. Díky za připomenutí, určitě bude v nejbližší době na jídelníčku. A moc, ale opravdu moc, se těšíme na Hovory s řezníkem.

  17. Krásná klasika. Že bych do toho šel??? Vypadá to báječně, i když nejsem moc kroupovej. Díky, Flo

  18. Kroupy mám, jen mraženého hrášku už moc nezůstalo. Takže dokoupím, a pochutnám si. Ale minulý týden jsem vařila hrstkovou polévku, naštěstí všechno zvlášť a kroupy se vařily skoro dvě hodiny! Ale polévka byla moc dobrá.

  19. Hrách a kroupy, to je židovský šoulet. Ortodoxní židé nejedí vepřové, takže jídlo nemastí škvarky. Pokud vím, podávají šoulet s husou. Díky za tip, zpestřím jídelníček. Jarka

  20. Marcela says:

    Milá Flo, další skvělý tip. Děkuji. M.

  21. Znám jen z popěvků. Tam recept není.. Děkuji.

  22. Zuzana says:

    Tohle jídlo jsme dělávaly a mamkou (podle receptur teplých pokrmů) ,ale se žlutým hrachem. Mám je moc ráda. Škoda jen že můj muž nemá rád kroupy. Nedaly by se něčím nahradit? Dík

    1. Mdlenka says:

      Zkuste třeba kuskus.

  23. Laďka says:

    Já tohle jídlo miluju od dětství, kdy nám toho vždycky celý kotel vařila babička. Čas od času si vzpomenu a uvařím si to. Babička to dělávala i v neděli s králíkem vlastní „výroby“. Taky ňamka.

  24. Milá Flo,
    tak takto nádherně okomentovaná příprava receptu mě přímo nadchla a určitě vyzkouším při nejbližší příležitosti, a to i jako přílohu k pečenému masu…výborný nápad, moc se mi líbí.
    A jak správně kroupy připravit tím, že se předem namočí, se dozvídám až od Tebe. Děkuji moooc za Tvé skvělé nápady a už tedˇse těším, co nám nabídneš příští čtvrtek!

  25. To je ale náhoda. zrovna jsem včera vařila, ze suchého hrachu. Dělám poměrně často, na smažené cibuli smícháme uvařený hrách a kroupy, kořením česnekem, pepřem, drceným kmínem a majoránkou. Znám pod názvem šoulet. Nikdy mne nenapadlo vyměnit hrách za hrášek. Tak příště a určitě bude super. Děkuji za nápad. Marie

  26. Simča S. says:

    Milá Flo
    „Kočičí svarbu“ jsem dělala na velikonoční pátek jako postní jídlo a bylo to moc dobré. Trochu nepostně jsem tam vpašovala i kousek slaniny a bylo to výborné.
    Zdravím všechny.

  27. Ještě mne napadlo smíchat hrášek místo s kroupami s bulgurem. Určitě vyzkouším.
    Marie

    1. Mdlenka says:

      Jo, tuhle scénku miluju 🙂

  28. Skvělý recept, těším se.

  29. Ahoj Flo,

    s jakou značkou mraženého hrášku máš nejlepší zkušenosti?

    1. Historicky nejlepší bývala značka Bonduelle, ale teď nějak poslední dobou mám pocit, že jsou v pohodě úplně všechny, včetně těch, od kterých jsem to předtím nečekala.

  30. Nykteris says:

    Děkuji za recept, ráda vyzkouším všechny jeho varianty a myslím, že budou výborné. Jen mě zrovna od Vás, Flo, trochu mrzí „míchání“ hrachu s hráškem. Zrovna v tomto případě je myslím hodně důležité správné názvosloví, protože když mi v restauraci místo hráškové polévky přinesou hrachovou (případně naopak), tak se neznám.

    1. Rozumím, taky se snažím vnímat hrách jako luštěninu a hrášek jako zeleninu. Tady ten přechod mezi hrachem a hráškem udělá divy a není to žádné překvapení až na talíři, tak snad mi bude prominuto 🙂

  31. Haňour says:

    Tak přesně toto jsem měla dnes v plánu uklohnit ? trefa do černého! ?

  32. Hana Vlčková says:

    Tak na to se opravdu těším. Budou hned zítra.

  33. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    děkuji za recept, já to znám pod názvem Šoulet. Je to jednoduché a dobré jídlo.

  34. Marie Džujíková says:

    Ahoj Flo,děkuji moc za dnešn Tvůj vylepšený recept,kdysi jsem to zkoušela,ale rodině to moc nešlo,ale ted to zkusím .Díky za dobré nápady.Maruš

  35. Milá Florentýnko :-),

    hrách a kroupy nejsou hloupý,
    i když nejsou každej den.
    Kéž by vdolky z bílý mouky
    byly jen jednou za tejden. 🙂

    Díky za recept i za – jako ostatně vždycky – milý textík okolo. Tvé recepty jsou všechny moc fajn, zaujaly dokonce i mou dceru 😉 :-). A Tvůj komentář v každém mailu si přečtu s velkou chutí. 🙂 Líbí se mi Tvoje zaujatost kuchařským uměním i Tvoje všestrannost, která se projevuje moc pěkným slohem i bohatou slovní zásobou.

    Hrách a kroupy miluju, ať jsou nazývány kočičí svatbou, kočičím tancem (pročpak asi? 😉 ) či po židovsku šoulet. Když to vezmu kolem a kolem, tak kombinace se sádlem nebo škvarky vlastně naprosto vyhovuje správnému složení hlavního jídla. Kroupy? Obilniny. Hrách? Bílkoviny. Škvarky? Tuky, a to v dost přirozené podobě. Vždyť sádlo je tuk v NEPŘEHNANÉM množství poměrně dost zdravý a lidskému tělu „příbuzný“ (a při tepelné úpravě se nepřepaluje tak rychle jako oleje).

    Prostě ti naši pra- pra- pra- to měli docela zmáknuté. 🙂 (Jako ostatně ledacos, co si budeme povídat. 😉 )

    A Tobě moc děkuji za to, že to vnímáš a krásně to umíš předávat nám všem. 🙂

    Dělej to dál, už se moc těším!!! 🙂 (A sbíhají se mi sliny! 🙂 )

    Radka

  36. Zdravím Flo,
    otevřela jsem tvůj E-mail a začaa se smát. My měli dnes k obědu hrách a kroupy.
    A jak si tak pročítám komentáře tak je to oblíbený pokrm. Bylo to báječné.

  37. Skvělé, tento recept jsem už dávno nedělala. Kroupy máme,hrášek koupíme a už můžeme vařit. Občas přidám sušené houby a je z toho kroupová záležitost jako na vánočního kubu. Už se těším,tohle baští i manžel. Přeji hodně pohody a zdraví všem. Měj se hezky Florentýnko! Alča

  38. Zdravím Flo. Protože mi emaily nechodí, tak tě jen sleduji. A dneska se musím přidat. Šoulet s husickou je bomba. Ale my děláme i fazole s koupání a říkáme tomu šormajzl. Ach jo, všechno je tak dobré.

  39. zdravím ahoj šoulet je pochoutkou i pro labužníky s uzeným kuřecím stehnem je to mnamka zrovna tak jako zeleninové nebo masové krupoto..Jirka

  40. Mdlenka says:

    Díky, milá Florentýnko, zrovna mám odřezky uzeného a chci si ho zítra udělat s kroupami 🙂

  41. Hallo Florentýno,
    toto jídlo neznám, ale sestra vaří kubu a tu nebo toho?? mám ráda. Určitě vyzkouším. Ciao Olga

  42. Jídlo vypadá dobře,znám to ale nikdy jsem dohromady hrách a kroupy nedělala.Vždy jen zvlášť.Možná vyzkouším a dík za upřesnění receptu.Měj se hezky.I.

  43. Dík za tip s hráškem. Občas vařím kroupy s hrachem. Jídlo s hráškem dobře vypadá.

  44. Milá Flo,
    tohle jídlo mám ráda, ale nevařím ho. Vždy ho vařila moje kamarádka. Nu což, zkusím uvařit sama. A už se moc těším na „Řezníka“ 🙂
    Hanka

  45. Iveta says:

    Ahoj Flo.
    Hrách a kroupy pro sebe určitě uvařím, ale pro manžela budu muset přidat kus uzeného,aby to bylo jedlý.
    Díky za tip. Iveta.

  46. Milá Flo,
    děkuji za recept. Já si tedy vždy myslela, že se to jmenuje šoulet…? Párkrát jsem ho zkusila ze sušeného hrachu a také si jej sama snědla (pro velký nezájem zbytku rodiny).
    S hráškem zkusím vyzkoušet.
    Hezké májové dny přeji všem.

  47. Johanka says:

    Kočičí svatbu dělám relativně často, jen nepoužíváme mražený, ale sušený hrách. Pokud jde o kombinace s luštěninami, tak děláváme rýži s čočkou.

  48. Zdenka says:

    Dobrý deň Flo, superrecepty si dnes vybrala. Kočičí svadbu a Šumajstra pripravujem mojej rodine už vyše 30 rokov – máme ich radi s kockami vyškvarenej slaninky, klobáskou alebo údeným. Ale doteraz som ich robila len zo suchými strukovinami. Ten zelený hrášok v recepte vyzerá veľmi dobre – vyskúšam. Pekný deň.

  49. Ahoj Flo,
    moje maminka dost často vařila hrách a kroupy se slaninou. Bylo nás pět hladových krků a slaninka domácí. Kdo chtěl dostal k tomu chleba. Díky moc za připomenutí, nedělní oběd bude luxusní ?

  50. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, opět pěkné počteníčko. Sušený hrách a kroupy vaříme občas, tak jako kubu. Docela nám chutná kombinace pohanky s čočkou. Tyto jídla mám ráda s kyselou okurkou.S mraženým hráškem kroupy vypadají dobře, co nejdříve vyzkouším.

  51. Jeee zrovna jsme dojedli nasi verzi kde neni cesnek (musim vyzkouset), za to je cibulka zaprasena cervenou paprikou a masovou slozku tvori uvareny a obrany uzeny veprovy ocasek, ktery se promicha s hraskem a kroupami. Ale jako priloha to muze byt taky super. Uz se tesim az muz zapomene ze jsme to meli nedavno a budu to moct propasovat do jidelnicku :-D. Jinak kdo nema rad kroupy tak skvele funguje hrasek i s bulgurem a ryzi, stejne jako cizrna.

  52. Milá Florentýnko,
    díky za připomenutí zapomenutého papání. Včera jsem ho vytvořila ke všeobecné radosti. Jinak dovol abych ti popřála k zítřejšímu svátku hodně zdravíčka a štestíčka a radosti s každou novou knížkou ,která ti vyjde.
    Měj se krásně a jen tak dál.To a ještě mnohem více krásného v životě ti přeje Jana ?.

  53. Šárka Šichorová says:

    Dobrý rok jsem otálela s kroupami myslela jsem,že ve spíži začnou nějak růst. Tento
    týden jsem ale vařila uzenou polévku a tak jsem použila kroupy.Ještě mi zbylo a já si
    řekla,že tyto kroupy už určitě vyrostou a nebo si pochutnají nějaké nepříliš oblíbené
    breberky, totiž tak se vyhýbám jejich konzumaci.Ale recept který jsi poslala mi napovídá
    že bych mohla s tímto udělat nějaký posun.No uvidíme ..zkusím ..Děkuji Šárka

  54. Děkuji Flo za inspiraci. Já dělám kachnu v šouletu , ale z tvrdým hrachem. Zkusila jsem to s mraženým a mě to chutná víc. Manžel k tomu chtěl kachnu, dala jsem kousek vepřové pečeně, ale přý to není ono, ale snědl všechno. Já jsem si pochutnala. Uvařila jsem krupota hodně, tak zbylo ještě na večeři. Lidka

  55. Ahoj Flo,
    moc děkuji za povídání o hrachu s kroupami.. zvedám palec! Bylo to oblíbené jídlo mého táty a tím pádem milá vzpomínka a vlhké oči.. hned zítra ráno máčím kroupy a mažu pro hrášek ?. Diky za hezký článek, který oživil nejen vzpomínky, ale obohatil jídelníček o zdravé a jednoduché meníčko.
    Hanka

  56. Táňa says:

    Flo, právě jsem doobědvala a moc jsem si pochutnala! Doma jsem měla jen malé krupky, takže příprava byla o to rychlejší, a s klobásou nakrájenou do základu to nemělo chybu. Děkuji!

  57. .. tak jsem si pochutnala a dokonce(!) i manžel, třebaže při hlášce „Kroupy s hráškem“ vznesl protest.. pravda, přihodila jsem na talíř pikantní klobásky ?.. Určitě jsem meníčko nevařila naposledy! Ještě jednou děkuji za recept.
    Hanka

  58. Slávek says:

    Zdravím. Myslím si, že další chvála je zbytečná. Já mám kroupy rád, ale tahle úprava chutnala i manželce. Výborné. Sláva

  59. Ja nikdy kroupy nemusela, v polivce atd. Ale podle tveho receptu, Flo, jsem se hecla a bylo to vynikajici. Manzelovi svitily oci jak mu to chutnalo. Hrach a kroupy s nakrajenym kousickem klobasy a k tomu veprova pecene take podle Flo. Bašta a tisknu si recept pro uvareni pripadnym návštěvám. Dekuji. Lida

  60. takyjana says:

    Recept jsem nezkoušela, vim, že se jedná o novou obměnu, ale teda mně osobně hrášek a hrách přijde jako chuťově něco úúplně jinýho. Takže bych nezanevřela nutně ani na tu starou verzi, protože je to vlastně úplně jiný jídlo:)

    Ale co chci hlavně říct…. Nechtěla byste přidat nějaký recept s kroupami? Pokud koukám správně, vidím jen návod na kubu. Myslím, že kroupy jsou neprávem v dnešních kuchyních zanedbávaný. A jak se to nevaří, nějak nejsou nápady, jak je vlastně použít, když pominu samotný kroupy jako přílohu. Nějaký osvědčený kombinace, nebo lépe třeba zapečený v něčem (rychlá příprava, kroupy se daj dát i do mražáku, kde nějakou dobu v pohodě vydrží a pak jsou hned k doúpravě rychlojídla:))…?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close