Smělá otázka, vím.
Když si vybavím své kuchařské začátky, vidím kuchyň plnou odložených, použitých, zašpiněných věcí, které jsem v tom svém usilovném kuchařském soustředění prostě nestačila umýt, srovnat do dřezu, nastrkat do myčky (počkat – tu jsem vlastně neměla!), prostě je nějak důstojně zkrotit. Jak si udržet pořádek při vaření mi vůbec nepřicházelo na rozum. Použité věci jsem odkládala tam, kde jsem je přestala potřebovat: na linku, na prázdnou plotýnku sporáku, do dřezu, na přilehlé skříně, na kuchyňský stůl. V pozdějších fázích vaření, když už se jídlo chýlilo k dohotovení, jsem musela uvést do pohotovosti specializované mozkové buňky, které měly za úkol lokalizovat dostupná volná odkládací místa, případně zajistit optimalizaci obsazených ploch. Když dám tyhle dvě špinavé mísy do sebe, můžu na uvolněné místo položit použitý ponorný mixér, ne? nebo kam jinam s ním? Kdybych to měla vystihnout dvěma slovy, byly by to zcela jistě tyhle: nepořádek a katastrofa.
Doufám, že aspoň některá z vás se mnou soucítí. Já to dokážu doteď. Kdykoli si vzpomenu na své minulé, nezkušené kuchařské já, je mi ho líto, chtěla bych ho obejmout, podpořit a nabídnout mu radu. Řekla bych mu asi tohle.
8 rad, jak udržet pořádek při vaření
1. Než začneš vařit, dej všechno použité nádobí a náčiní, které kde v kuchyni a jinde po domě najdeš, do myčky nebo, pokud ji nemáš, na místo speciálně určené na odkládání špinavého nádobí. Pokud ani to nemáš, okamžitě ho vymysli, zařiď, improvizuj, ale vyřeš. Může to být třeba velký lavor, kus linky, jedna část dřezu, pokud máš dvoudílný. Cokoli, aby špinavé nádobí mělo své místo.
2. Pokud máš špinavého nádobí moc ještě před vařením a hrozí zahlcení myčky nebo odkládacího místa, rychle něco umyj a ukliď. Budeš si časem děkovat, že jsi to udělala. A pokud snad máš myčku plnou ČISTÉHO, umytého ale neuklizeného nádobí, pak hejbni zadkem a vyndej to, než si toho všimne Florentýna. To je taková děsná prudička, která by ti tyhle projevy lenosti pěkně spočítala.
3. Ok, začínáme vařit. Stále pamatuj na základní pravidlo, že všechno, co nepotřebuješ, odkládáš rovnou do myčky, případně na místo tomu určené. Nekompromisně. Na lince se ti nesmí zůstat válet nic, co už nemusíš dál vzít do ruky.
4. Všechno krájení udělej předem, pak po sobě ukliď škrabky, nože, prkénka a utři tu část linky, která tímto přípravným procesem zůstala poznamenaná. Ukonči přípravnou fázi vaření tím, že máš čistou linku.
5. Jakmile dáš do hrnce základní suroviny a začneš je opékat, vařit nebo dusit, zase po sobě ukliď všechny nádoby a obalové materiály, ve kterých čekaly na svou chvíli. Po dokončení fáze opékání masa a jeho podlití utři vlhkým hadříkem okolí plotýnky, protože je celé zacákané od stříkajícího tuku.
6. Pokud máš v průběhu vaření nějaký prostoj, třeba než se uvaří těstoviny, a pokud nemáš myčku, umyj a ukliď trochu špinavého nádobí, které čeká na odkládišti.
7. Uvařeno! Hurá! Nachystej si všechny talíře, které budeš potřebovat na první chod. Vyrovnej je na linku. Vidíš? Máš na ně místo, to se dřív nestávalo. Rozděl do talířů jídlo a pokud v hrnci nic nezbude, rovnou ho odnes do myčky nebo na odkládací místo. Naběračku, podběračku, servírovací lžíci nebo cokoli jsi k tomu potřebovala, samozřejmě taky.
8. Přines talíře ke stolu a podívej se za sebe: kuchyň je uklizená, jako by se v ní ani nevařilo! Na sporáku zůstaly hrnce s jídlem, někde je odloženo použité nádobí, které se po jídle musí umýt, ale tentokrát se to obešlo bez zmatků a nepořádku. Jsi skvělá, gratuluju!
Tak příště přidáme ještě jeden chod, co myslíte?
PS. A co vy? Jak zvládáte krotit svůj průběžný kuchařský nepořádek?
jo, nepořádek při vaření je pro mě momentálně takový strašák, že nedávno jsem raději naustále jedla chleba s něčím, abych zas nenadělala spoustu nádobí. Po osamostatnění od rodičů nemám myčku (to se to udržoval pořádek jedna báseň), ani dvoudílný dřez, a linka je najednou jen asi třetina plochy na níž jsem byla zvyklá, takže špinavé nádobí se kupí skoro rychlostí světla. A nejlépe se mi opravdu osvědčilo začít pracovat s umytým nádobím a umývat hned. někdy ale vařím víc věcí zároveň, nebo mezitím dělám i jiné věci, a pak mi nakonec stejně zbyde velká hora špíny. Pak díkybohu za přítele, nebo za mladší sestry co přijdou na návštevu a pomohou třeba aspoň s utíráním 🙂
linku máme malou, dřez má jen jedno dno a myčku nevlastníme, takže neumyté nádobí mě obtěžuje celkem často. ale nedovolím, aby mě vytáčelo i při vaření, takže než jdu vařit, nádobí si musí dát lázeň a pak šup do okapávače. tam ať si trůní třeba do večera.
PS: přijmu paní na mytí nádobí, ale jako odměna jí musí stačit dobrý pocit z odvedené práce 🙂
Milé moje, a máte nějakou fintu, jen vaši soukromou, jak si poradit s malým místem na kuchyňské lince? Já jsem měla kdysi zvláštní prozření, nejdřív jsem celkem dlouhou dobu bojovala v opravdu malé kuchyni (pracovní plocha měla nejvýš půl metru do šířky, mezi sporákem a skříní na potraviny). Teprve když jsem se tomu přestala bránit, hrozně mě to zrychlilo ve vaření. Jednou o tom třeba napíšu.
Milá Florentyno, na malé lince vařím dva roky a moc mi to vyhovuje. Předtím jsme měli velkou kuchyň a tam se člověk jen naběhal a ještě měl tendenci během vaření odkládat všechno už použité nádobí okolo. Výsledek? Bordel jak v tanku. Malá linka mě „naučila“ mít na ní jen věci potřebné pro aktuální vaření, používat jen základní nástroje, např.jak jsi psala, že stačí jen dva nože, a třetí pravidlo, umývat nádobí průběžně během volných minut při vaření.
S tím se naprosto ztotožňuju. Je lepší začít v malé kuchyni a naučit se pracovat s nedostatečným prostorem, to člověka dobře vycvičí 🙂
Josef, Florentýna: Naprosto souhlasím, už pět let jsem ve své první samostatné pidikuchyni v bytě, kde mám dřez, varnou desku s pouhými 2 hořáky a vedle něj linku 60×60 cm, na níž je při horním okraji rychlovarná konvice, sklenice medu a mlýnky na sůl a pepř, takže pracovní plocha tak 40×60 cm… A i když to někdy chaoticky nezvládám a v průběhu vaření vrstvím špinavé nádobí na ledničku, na kuchyňský stůl a kamkoli se něco dá nacpat :-), přesto jsem se naučila i tenhle malý prostor používat tak, že na něm uvařím i pět chodů najednou, vyválím na něm těsto na koláč a na konec na něj dám i utěrku a omyté nádobí. Je nutné si jen práce rozplánovat a ten jediný kousek pracovní plochy udržovat čistý a v pohotovosti 🙂 Nicméně na svou novou kuchyni v domku se těším jak blázen, už mám rozkreslený „projekt“ 🙂 a nepřekvapivě po letech strádání na dvou hořácích budu mít sporák ne se 4, ale rovnou s 5 hořáky! 🙂
Finta to asi není, ale prostě musí být uklizeno. Na sporáku můžou být maximálně chladnoucí hrnce (když jich je moc, tak jdou na zem do špajzu), na lince je jen kyblík s odpadky na kompost a do dřezu se skládá špinavé nádobí. Lehce použíté nádobí se rovnou omývá a putuje na odkapávač.
V receptu na kuřecí roládu píšeš, že máme v jistém okamžiku umýt všechno co jsme použili, že pak už nebude čas. To mě naučilo ve volné chvíli uklidit co se dá.
Řekla bych, že je zapotřebí se s nedostatkem prostoru smířit a naučit se s tím pracovat, než s tím bojovat.
Bingo. To je přesně ono. Nebojovat, akceptovat, a ono to najednou jde. Díky.
Hlásím dva body 6 🙂
Díky, opraveno :-*
tak takhle nějak jsem si to představovala ale nikdy nedělala pár věcí jsem si uvědomila a bingo ono to fakt funguje díky za dobrou radu 🙂
No prosím 🙂 Jsi šikovná, díky za zprávu. Flo.
Ahoj Flo,
ja poradek pri vareni mam uz od zacatku, co jsem zacla, delam to presne tak, jak jsi popsala, nepisu to naschval, je to pravda:)
Mam rada poradek vsude v byte a pri vareni obzvlast, nesnesla bych hromady spinaveho nadobi, vsechno co uz nepotrebuji okamzite umyju a uklidim.
Presto diky za tip a radu:)
Ivono, máš pravdu, že bez pořádku to nejde. Ne každý si důležitost průběžného úklidu uvědomuje, a pak pro něj tahle informace znamená velkou změnu v kuchyni.
Ahoj Flo,
jelikož už vařím nějaký ten pátek a hlavně mám malou panelákovou kuchyňku,tak jsem si zvykla na to, umýt nádobí před začátkem vaření a potom průběžně během vaření.Jinak bych ani v té malé kuchyňce nemohla vařit :-).Přesto se mi občas stane,když ještě dělám něco jiného,že se nádobí
„nahromadí“ a jelikož nemám myčku,tak se snažím jej co nejdříve umýt.Přece jen se člověk v uklizené kuchyni cítí líp a vaření jde i lépe od ruky.Takže díky za postřehy a typy na úklid kuchyně a těším se na další nové podněty k vaření.
Jasněnko, je to tak, malá kuchyň člověka mnohem líp donutí udržet si linku prázdnou, než kuchyň velká. Proto si myslím, že spousta kuchařek s krásnou velkou kuchyní tuhle radu potřebuje 🙂
Ahoj Flo,
tak i já to mám stejně… Bez uklizené kuchyně nejde ani začít vařit. A po dobrém jídle si nemůžu v klidu sednout, dokud zase není uklizeno. Kuchyň má být čistá a nachystaná na další vaření. Bohužel tento můj zvyk mi narušuje přítel, který nedocháže pochopit, že do kouzelné skříňky jménem myčka se dá naskládat špinavé nádobí a vše pak vypadá skvěle 😉
Haha, ony to ty drahé polovičky koukám mají všechny tak nějak podobně 🙂
Binec v kuchyni je vždycky na depku. Průběžný úklid je asi opravdu jediná záchrana, jak se po skončení vaření nezhroutit. 🙂 Jde to ale někdy stále těžko, s praxí se to ale lepší a člověk se pak cítí daleko lépe. 🙂
Praxí člověk dosáhne dokonalosti, troufám si říct 🙂
Ahoj Florentýnko, tak se směji při těch komentářích, protože můj přítel mi dělá taky pěkný zmatek v kuchyni při vaření. 😀 On vaří moc dobře, ale raději vařím sama, protože za ten čas, než po něm uklidím, bych už uvařila menu o čtyřech chodech…. Hrozná věc , kterou dělá je nepozornost u míchání, šlehání, mixování atd… čili rozstříkat omáčky, bílky atd nejlépe po celé kuchyni a nechat to všechno pěkně zatvrdnout u horkých plotýnek, rozšlapat po podlaze atd…. on nechápe, že pokud je to tekuté, krátce se to setře a je to pryč… zatvrdlé je to fakt časově náročná makačka to odstranit… 🙁 Takže doporučuju všem, aby si na tyto věci dávali pozor. Já taky umývám co se dá hned při vaření a nakonec mám jen ty hrnce s jídlem a odkapávač s čistým nádobím…. Při vaření začnu s tím, co se bude vařit nejdéle nebo co má delší přípravu. Pak mám čas na průběžný úklid při vaření. U vaření celkově je velice důležitá organizace práce… fandím všem zdatným organizátorům 🙂 a přeji vám všem dobrou chuť a pohodu v uklizené kuchyni 😀
Milá Florentýnko, bylo to opět skvělé a důležité téma 🙂
Jolano, máš velkou pravdu, organizace práce s tím pořádkem taky hodně souvisí. Trefila jsi hřebíček na hlavičku.
Můj chlap páchá v kuchyni přesně to, co váš přítel. 🙂
Tak mu to jednou nechte uklidit, aby taky zjistil, jaká je to práce 🙂
A klidně bych pak šla na kontrolu úklidu, jako správný generál!
Ale nesmí se zapomenout i pochválit 😀
Ahoj Flo, tak to je výborná myšlenka. Spíše to beru jako automatiku, že si nadobí předem umyju, než začnu vařit. Ale pokaždé se mi taky nechce a pak to končí katastrofálně 🙂 Takže na tom asi něco bude. A vidím, že spousta kuchařek má problém
jak si to zorganizovat, že v tom nejsem někdy sama 🙂 Přeji kuchařkám co nejméně nádobí 🙂
Zuzko, přísahám, že když se postaráš o eliminiaci špinavého nádobí hned, bude se ti vařit úplně jinak. Je to obrovská změna.
Krásný článek, měla bych ho dát přečíst manželovi. 🙂
Pro vysvětlení: Já vlastně postupuju tak, jak je v textu popsáno, ale manžela tím údajně vytáčím, neboť je toho názoru, že je to při vaření jen zbytečné zdržování. Takže po mém vaření zůstává kuchyně téměř čistá, po jeho vaření vypadá jako po výbuchu. A ten výbuch jdu já pak uklidit.
Mimochodem – uvědomuju si, že jsem se právě zmínila o bodu pro manžela: umí uvařit a občas skutečně i uvaří. 🙂
M.
🙂
Dobrý den, Flo.
Mám malou kuchyńku a k tomu i linku. Než začnu vařit všechno nádobí musím první umýt a schovat. Pokud dělám větší oběd nestíhám během vaření nádobí umýt, takže mívám hromady nádobí po kuchyni. Je to pro mně takový strašák. I.
To věřím, Iveto, jak se začne hromadit špinavé nádobí, vaření se doslova zasekne. Doporučuju vyhradit si na použité nádobí jedno striktní místo (ne ve dřezu) a kdykoli je to jen trochu během vařenení možné, aspoň část ho umýt a uklidit.
Milá Flo. Děkuji Ti opět za hezký článek.
Moc se mi líbí tvé „objímání“ začátečnického kuchařského já. Skvělý. No i já jsem si prošla za skoro půl století v kuchyni obrovský kus cesty na poli kuchařských úspěchů i drobných „katastrof.“ Hory nádobí a „veliká rozpracovanost“ na mnoha frontách k tomu prostě patří. Když jsem si pročítala komentáře pěkně od začátku až do konce, zjistila jsem, že jsem občas ve své kuchyni „jako chlap“
(V té pracovně profesní to nejde. Směna má většinou 12 hodin a víc. Tam si to nemohu dovolit. Člověk musí být dokonale pamětliv průběžného sklízení a úklidu. ) Ale doma….hmmmm to je jiná. Obdivuji ty z vás, co dokážete mít skoro sterilně uklizenou linku i v průběhu vaření. Nevzdávám to, věřím, že se postupně k dokonalosti propracuju. Nebo koupím myčku.
Hodně úspěchů vám / nám všem. Krásný den. Líba
Tu myčku bych ti přála, Libuško. Žena s takovým rozsahem a dosahem v kuchyni by ji mít měla a navíc i ocenila.
Milá Flo,
máš pravdu, taky během vaření dávám vše nepotřebné do myčky či hned umyjí v dřezu. Mám malou kuchyň, tak bych se tam vůbec nepohla. Jen jsem nějak nepřišla na to, jak donutit zbytek rodinky, aby po sobě též uklidily použité nádoby a nehromadily se hromady na kuchyňské lince. Nemáš nějaký trik jak na kluky v pubertě? Děkují a přejí krásný den.
Změnit jim heslo na domácí wi-fi?
Mila Flo,
Dakujem za podnetny a dolezity clanok! Velmi sa snazim konat podla tvojich rad ,ale vzdy mam pri vareni take fofry,ze upratujem,az ked sa vari/dusi/nieco proste v hrnci robi. Predtym len odhanam 2-rocneho syna z linky a od nozov.. Neznasam tento stav neporiadku, som si toho vedoma,ze je dolezite mat poriadok v kuchyni,ale zatial optimalizujem podla moznosti.. Tym,ze mam velku linku, tak je dost miesta odkladat a posuvat,takze ma ani priestor teraz neprinuti. Ale myslim na to a verim,ze kazdym dnom sa budem len zlepsovat v poriadku. A moj manzel – kde je miesto,tam odlozi… (nevari,takze svoj pouzity spinavy riad myslim.. ????)
Je mi to jasné, velká linka umí člověka pěkně rozmazlit, ale přesto – pokud se naučíš dávat špinavé nádobí na jedno místo, kam patří, tak tě to zrychlí při vaření. A to se s malým drakem u nohou docela počítá 🙂
To je zajímavé, že to dělám podobně. Asi jsem také takový prudič (ba sebe prudič), jako ta Florentýna.
Jirko, slyšela jsem hlášku, že při vaření jedna ruka vaří a druhá hned uklízí. Tím by se dal obsah tohoto článku vcelku uspokojivě shrnout 🙂
Je mi pouhých šestnáct let a tak před měsícem jsem objevila kouzlo vaření. S kamarády se střídáme ve vytváření obědů pro naši malou skupinku a já se rozhodla, že se posunu dál a přestanu pro nás dělat jen lehké saláty nebo zapečené tousty 😀 nedávno jsem narazila na tuto stránku a jsem okouzlena. Myslím, že mi poskytujete velmi praktické rady a to i příjemnou formou.
V brzké době si plánuji koupit i vaši kuchařku, abych ji měla v pohotovosti připravenou ve své knihovničce. Moc děkuji za tento web a vůbec za vaši práci a ochotu. Jsem opravdu nadšená 🙂
Aničko, tak to moc držím palce do takového bohulibého počinu. Ať se daří překvapovat kamarády i samu sebe.
Driv jsem praktikovala pravidlo: Ja varim, ty umyvas nadobi. Samozrejme to vzdy padlo na manzela, ktery je nastesti zlaty a vzdy vse uklidil. To bylo jeste v dobe, kdy jsme nemeli mycku. Dnes se pri varenim snazim dle clanku vyse a navic uz mam i kamosku mycku:).
🙂
Dobrý den,
Ve chvíli kdy jsem přečetla nadpis Vašeho článku jsem se v duchu rozesmála. Mám svou kuchyň asi 5 měsíců, s malým pracovním prostorem a bez myčky. Docela rychle jsem najela na systém průběžného odmývání a místa pro špinavé nádobí (když zůstane jinde, tak na něj při mytí zapomenu a pak při omývání kuchyně na něj narazím a nadávám si!). Ale nejde mi to pokaždé… Včera jsem vařila vývar s játrovými knedlíčky, paprikový guláš a do toho zadělávala a pekla medové koláčky. Když už jsem se chýlila ke konci, tak jsem musela přes všechny ty věci a chaos už např. vystydlé plechy s koláčky dávat na podlahu, abych na židli s prkýnkem mohla dávat ty žhavé! Když přišel přítel domů a viděl mě tam stát uprostřed toho chlívku, tak se jen divil… Podobnou scénu viděl naposledy při vánočním pečení. Naštěstí s vychládajícími hrnci a udělanými koláčky v zádech se mi velmi rychle podařilo vše uklidit až do té podoby, že by nikdo nepoznal, jaký tam vládl chaos, ale styděla jsem se za sebe neuvěřitelně. Bohužel při tolika práce naráz se tomu člověk zřejmě nevyhne!
Směju se od ucha k uchu. Souhlasím, že některé okamžiky vaření by se měly obejít bez jakýchkoli svědků 🙂
Také jsem zápasila s místem.Mám malou kuchyň, čím nás bylo více, bylo hůř. Základní pravidlo je, vše co nepotřebuješ dát z linky pryč. Ozdůbky na poličky, pořídit stohovatelné košíky do linky, dát do nich vše co patří dohromady. Pořídit kryt na kamna, to vás donutí, jak píše Flo, si vše připravit předem. Tak ať se daří.
Úplně přesně. Všechno nepotřebné musí pryč. Taky přeju, ať se daří.
Ano, nepořadek na lince 🙁
Špatně se vaří a pak ta hora špinavého po vaření a jídle 🙁
Snaha je i když někdy pokulhává.
Ale začala jsem hodně redukovat nádobí a náčiní a zjišťuju, že to vyhozené nechybí. Tak budu s nadšením pokračovat. Ono se za 24 let toho nahromadí 😀 😀 😀 😀
Super, parádní přístup. Já větrám v kuchyni nejmíň jednou za dva roky a i tak se nestačím divit, co opět nepotřebuju.
Já jsem sama, maličkou kuchyňku,vařím si jenom jedno jídlo a nádobí si umývám hned po použití a hned taky uklidím. Nemám žádný problém. Když si dusím zeleninu, tak brambory předvařím a potom přidám zeleninu a ušetřím 1 hrnec. Jsem diabetička, tak toho moc nenavymýšlím.Ale rady od tebe si velice ráda přečtu a někdy i použiju.
Osobně si nedovedu představit, že bych si všechno nejprve nachystala, tj. nakrájela. Vařila bych o dost déle. Přijde mi zbytečné koukat na restující se cibulku, když ji stačí jen občas promíchnout. Mezi tím se dá nakrájet tolik věcí… Případně oddumývat část nádobí. Navíc mi připadá, že pak nedělám nic jiného, než jen umývám (zbytečně) použité nádoby. Samozřejmě, maso vykostím a nakrájím předem, ale zelenina to v klidu snese v průběhu…
„Jednou rukou vařím, druhou rukou uklízím.“
Přijde mi, že to někde říkal p. Pohlreich, ale jisté to není, každopádně se o to při vaření snažím…
Áno, nie je čo dodať. Keď je voľný čas počas varenia treba ho využiť na upratanie. Potom sa všetci pekne spolu najete a svet je krásny 😉
Ha, tak zkusím! Jen nevím, kde najdu ty volné chvíle vmezičase, protože zatím jsem je využívala (a nutno říct, že některé i uměle vytvářela) na kojení, přebalování, foukání bolístek, poponášení dál od horké trouby a celkové tišení nespokojenosti s tím, že máma vaří. Poradíš? 🙂
Vydrž pár let a vyřeší se to samo, jinou radu na to nemám :-)))
To je také můj problém, i když se ho snažím řešit průběžnou improvizací. Ovšem pravá katastrofa pro kuchyň je moje žena. Ta dokáže s velkorysostí sobě vlastní „zadělat“ půlku kuchyně. A hádej, milá Florentýno, kdo potom to nádobí umývá, když ona teda vařila ten oběd? 🙂
Mila Flo,
Kedze ja som sa do klubu Tvojich fanusikov pripojila neskor, Tvoj tohtotyzdnovy mail, ktorym si mi pripomenula starsie clanky padol naozaj na urodnu podu. Som jedna z castych obyvateliek kuchyne, po krorych zostava v kuchyni priserny neporiadok a vzdy som uplne zufala, ked dovarim, dojeme a caka ma brutalne hodinove likvidovanie pohromy 😉
Velmi pekne dakujem za tento clanok, zobrala som si ho k srdcu a dnes som pred varenim vypratala mucku, vsetko som potom do nej okamzite odkladala, vsetko krajanie urobila dopredu a ajhla, ked som dovarila, kuchyna vyzerala presne tak ako mala – hrnce s uvarenym jedlon na sporaku a inak cisto… 😮 Ono to fakt fungovalo! Dakujem!!!
Dobrý večer, paní Florentýno,
právě jsem dočetla tento článek a moc za něj děkuji.
Jelikož jsem nevidomá a mýma očima jsou ruce, pořádek v kuchyni je pro mě životně důležitý. Když někde něco prskne na linku, nemůžu se spoléhat na to, že si za pět minut budu pamatovat, kde onen prskanec je. Takže IHNED otřít! Stejně tak jsem navyklá hned věci poklízet, jakmile už je nepotřebuju. Je to i z důvodu bezpečnosti. Ono není nic příjemného, když vás od procesu vaření vyruší taková blbost, jako že jste drcli do dózy s nějakou sypkou potravinou nebo hůř, třeba do láhve s olejem. Lepší hned všechno šup šup uklidit, ať je všude bezpečno a vše je na svém místě.
Stejně tak není moc legrace, kdybych se měla třeba říznout o zapomenutý bůhvíkde se povalující nůž.
Takže já jsem s těmito pravidly vyrůstala už odmala, že musím vše dobře a co možná nejefektivněji organizovat, protože nemůžu mrknout a říct: Aha, to jsem švihla támhle nebo tady je cákanec.
+ mě taky vycvičil malý prostor. Teď, když už mám myčku, je to lepší, ale troufám si říci, že bych uměla fungovat i bez ní, kdyby se pokazila. I s jedním dřezem. Sice se pak někdy špinavý pekáč odnesl třebas i do koupelny, ale po konci vaření bylo zase všude čisto a vše na svém místě.
Btw, nějak mě nikdy nenapadlo, že pořádek v kuchyni může být takové téma pro někoho, kdo dobře vidí. Je to paráda! A ještě jednou dík. 🙂 Vám za článek i všem za komentáře pod ním. Pro mě rozhodně čtení k zamyšlení.
MIlá Flo, vařím už hodně dlouho, myslím, že i celkem dobře, alespoň manželovi, dětem i vnoučatům chutná, ale když vařím, nadělám hrozný nepořádek. Samozřejmě po sobě uklidím, kdo jiný by to taky udělal, ale v průběhu vaření mi to nějak nejde. Zkusím vyzkoušet tvé rady, jak mít v kuchyni při vaření pořádek. Měj se krásně Anna
U vaření se střídáme s manželkou a dospělou dcerou. Když vařím já (2 dny v týdnu), tak nádobí umývám ručně a hned a mám spotřebu menší, když vaří manželka, používá myčku a nádobím nešetří, když vaří dcera je linka a okolí nádobím zcela zatarasená.
Milá Flo, musím říct, že tahle dovednost si mě nějak našla sama. Nesnáším při vaření nedostatek prostoru a navíc na naší kuchyňské lince se průběžně hromadí i věci, které tam vůbec nepatří (dvě dcery = sponky do vlasů, náušnice, obrázky, peříčka ze zahrady,…). Nádobí myju ručně, ovšem v průběhu celého vaření. Jakmile něco nepotřebuji, do dřezu s tím, umýt, usušit, uklidit.
To znám, kuchyňská linka je pro tyhle věci dokonalý magnet 🙂
Dobry den, narazila jsem na Vase stranky, protoze nesnasim vareni a nesnasim hlavne ten binec z vareni, trebaze umyvam prubezne. Chtela jsem jen podotknout, ze mam i mycku, ale nechapu, proc se tolik vychvaluje. Vzdyt je to jen prace navic a misto abych mela police na hrnce a kastroly, mam mycku, ktera je zbytecna. Uz nejmin rok jsem do ni nic nedala, protoze vlastne vsechno porad potrebuji, a nez bych to zaplnila, stejne si tam pro to chodim a nemam tolik mista na tolik nadobi, abych ho mohla tocit. Krome toho jsou veci, ktere se tam davat nedaji, nebo ktere to neumyje kdyz to tam zaschne, vse se musi pred mytim v mycce oplachovat a kdyz uz to oplachnu, tak to vlastne nemusi myt jeste mycka 3 hodiny. A to je veci, co se tam neda davat. Skoro vsechno. Drevene varecky, kvedlacka, zadrbany kastrolnod krupicne kase, bachrate sklenicky, noze ktere hned vzapeti opet potrebuji, mastna panev, ktera zamasti i vse ostatni, no mycka me teda nenadchla. Nez se to nasklada napul cistyma talirema a priborama, je to par dni, zacne to smrdet a plesnivet. To jen kdyby se nekdo rozhodoval, zda poridit mycku. Mne jen zabira cenne misto v kuchyni.
Jinak tedy-mycku jsme nekupovali my, byl koupen byt i s myckou.
Tohle jsou dobré rady 🙂 občas s tím bojuju, ale to hlavně tím, že si nějaký recept neprostuduju dopředu a najednou uprostřed zuřivého boje s varem / smažením zjistím že jsem přehlédla řádek v receptu a ted potrebuju na rychlo neco nakrajet / dostrouhat 😀 Sice mám doma jiz vetší linku (ale vymýšlel ji nekdo kdo nechape jak funguje vareni 😀 ) takže vedle sporaku je malinkaty prostor na pripravene suroviny (na šířkou dvou talířů možna 😀 ) a pak velký drez a ten hodnotím jako super bonus. Pokud si clovek osvojí odkladaní veci do drezu rovnou, tak větší a hlubší dřez, je skoro až požehnání. i kdyz tam hodim rendlik a par taliru, porad mam prostor pro oplachnutí zapomenutý zeleniny a napustení vody na pití atp. 🙂 nekteré Vaše rady jeste zkusím aplikovat, at to moje zacatecnické varení je trochu zvládnutejsí chaos 🙂