Jak uvařit rýži – základní návod na dušenou rýži

Vím, že spousta lidí dávno ví, jak uvařit rýži. Ale další spousta lidí to vůbec neví. Vím to, protože mi to svěřujete ve svých e-mailech. Dnešní článek je tu tedy na pomoc té druhé jmenované spoustě lidí.

Mým cílem je naučit vás uvařit dokonalou, nadýchanou, voňavou rýži. Takovou, na kterou se budete moci kdykoli spolehnout a se kterou se budete moci kdykoli pochlubit.

Když se rozhlédnete kolem sebe v obchodě, určitě objevíte spoustu rýžových polotovarů. Mezi nimi kraluje rýže ve varných sáčcích a taky speciálně upravená, předvařená rýže (parboiled). Už jen to samo o sobě potvrzuje, že hodně lidí má z rýže obavy a proto se na tyto pomůcky a polotovary spoléhá.

Pokud mezi ně patříte, ode dneška už nemusíte. Jamile ochutnáte rozdíl, už se k nim nikdy nevrátíte. Taky pak na první pohled poznáte, kdy vaše závodní jídelna servíruje verzi parboiled a dává vám najevo, že pohodlnost je pro ni důležitější než chuť.

Uvařit si dušenou rýži po vlastní ose, z obyčejné rýže, vám přinese mnohem lepší chuťové zážitky a hlavně zjistíte, že to je podstatně levnější. Navíc tím otevřete vrátka pro mnoho druhů ochucené dušené rýže, která se s polotovary vůbec nedá připravit – anebo jen dost nedokonale.

Tak se pojďme spolu podívat, co je pro dušenou rýži skutečně důležité a na co si dát pozor.

Jak vybrat rýži

Ze všeho nejdřív se musíte naučit rozlišovat mezi kulatozrnnou a dlouhozrnou rýží. Podívejte se na fotku, jak velký je mezi nimi rozdíl. Nelze si je splést.

dlouhozrnná a kulatozrnná rýže

Ta drobnější, baculatá, krátká zrníčka rýže se hodí na všechna jídla, která mají kašovitou, krémovitou konzistenci. Tedy italská krémová risotta, mléčné kaše, kaše a základy pro rýžové nákypy, případně suši. Tahle rýže totiž při vaření a míchání uvolňuje škrob, lepí se a houstne.

Ta delší, dlouhá, špičatá zrníčka jsou naopak velmi vhodná pro dušení pod pokličkou, protože dávají nadýchaný výsledek s oddělenými zrnky.

Ze všech dlouhozrnných rýží se na dušení hodí nejlépe rýže basmati a rýže jasmínová. Obě dvě můžete koupit velmi draze, ale taky velmi levně. Jen si pro ně asi nebudete chodit do supermarketu, nýbrž nejlépe do vietnamské večerky. Ne vše, co tyhle obchody nabízí, je očím viditelné; když se zeptáte prodavače, není problém ve skladu najít i pytel o váze 5 nebo 20 kg, případně si ho nechat objednat na příště. Pokud nemáte večerku při ruce, zkuste Billu nebo Tesco, oba dva řetězce mají levnou a přitom dobrou basmati rýži ve svém sortimentu.

druhy rýže

Rozdíl mezi basmati a jasmínovou rýží

Basmati rýže se pěstuje v oblasti severní Indie a Pákistánu a její zrnka se po uvaření prodlouží téměř na dvojnásobek. Je opravdu krásná, příjemně voní a snadno ji připravíte v nadýchané podobě. Pochopitelně obvykle doprovází indickou kuchyni.

Oproti tomu jasmínová rýže pochází z Thajska a přestože má zřejmě ještě hezčí aroma, podle kterého se ostatně jmenuje, je trochu lepivější. Používá se hlavně v čínské, thajské a japonské kuchyni.

Pro dnešní recept je jedno, kterou použijete, v obchodě nejspíš budete mít větší štěstí potkat rýži basmati.

Jak uvařit rýži krok za krokem

Když dojde na přesné detaily, zde je máte všechny pohromadě. Třeba vám některé z nich objasní, co jste občas dělali špatně a proč se vám rýže nedařila nadýchaná a kyprá.

Dávkování: pro 2 osoby budete potřebovat 160 g rýže, odpovídající objem horké vody (viz dále), 1 lžíci rostlinného oleje a 1/2 lžičky soli.

Správná nádoba

V článku, jak připravit kuskus, jsem zdůrazňovala, že je důležitá nízká, široká nádoba, aby kuskus netrpěl pod tíhou vyšší vrstvy a zůstal nadýchaný. Totéž platí pro rýži: když ji budete připravovat v malém, avšak vysokém hrnci, spodní část rýže bude upěchovaná, nikoli nadýchaná. Vždy je lepší vzít širší a nižší nádobu a rýži v ní rozprostřít. A abych nezapomněla, je třeba k této nádobě najít i dobře padnoucí poklici.

Měření rýže

V dalším kroku si připravte rýži a vroucí vodu. Na osobu budete potřebovat 80 g rýže. Je mi jasné, že spotřeba na strávníka se liší rodinu od rodiny, ale tohle berte jako snadné východisko a postupně si množství upravte.

Nejprve rýži odvažte na váze a potom přesypte do hrnku. Potřebné množství vody totiž závisí na objemovém množství rýže, nikoli na váze. Je třeba použít přesně tolik vody, aby se všechna vsákla do rýže, ale přitom jí bylo dost na změknutí. V tomto případě je poměr rýže:voda 1:1,5. Jinak řečeno, na jeden hrnek rýže budete potřebovat jeden a půl hrnku vroucí vody. Stejného hrnku, kdyby to nebylo jasné.

měření rýže

Propláchnutí rýže

Někde se to doporučuje, jinde nedoporučuje. Někdo tvrdí, že nepropláchnutá rýže je kypřejší. Já osobně nevěřím tomu, že by rýže nebyla při skladování ošetřena proti škůdcům a plísním, takže ji vždy proplachuji. Je to pro mě důležitější, než případná ztráta kyprosti. Vy si to ale klidně rozhodněte podle sebe.

propláchnutí na cedníku

Základ

Postavte kastrol na plotýnku a zahřejte ho chvíli nasucho na plném plameni. Přilijte olej a nechte ho prohřát. Do horkého oleje vsypte propláchnutou rýži a zprukda ji opékejte asi minutu. Nenechte ji připálit, míchejte ji. Postupně uvidíte, jak zbělá a jak zrnka začínají skákat po horkém dně, a ucítíte, jak se rozvoní. To je ten správný moment opečení.

orestování

V tu chvíli rýži zalijte odměřenou horkou vodou. Opatrně, ať se neopaříte, z vody se hned vyvine spousta páry, dno je totiž rozpálené a voda předehřátá, takže ke skupenské přeměně jí bude stačit jen málo. Přidejte sůl, zamíchejte – neboť tohle je vaše poslední příležitost rýži promíchat – zakryjte poklicí a nechte na zcela mírném plameni nebo dokonce na vypnuté plotýnce 15 minut zvolna dusit.

zalití horkou vodou

Pokud máte problémy s regulací plotýnky, nebojte se rýži zcela odstavit po první minutě nebo dvou jemného varu. Třeba ji přikryjte utěrkou, aby zbytečně neztrácela teplo. Rýže sama dojde i bez soustavného zahřívání.

Dušení

Nenakukujte pod pokličku, nemíchejte rýži, vydržte a trpělivě vyčkejte, co se stane. Jakékoli zasahování do vnitřních záležitostí kastrůlku může způsobit méně načechranou, více ulepenou rýži.

Po 15 minutách odejměte pokličku a promíchejte rýži velkou dvouzubou vidličkou na maso (případně obyčejnou vidličkou).

dušená rýže

A to je celá věda.

Základem to začíná

Možná se ptáte, k čemu je tohle všechno dobré. Za prvé je to dobré k tomu, že si uvědomíte rozdíl mezi dobrou rýží a podřadnou rýží. Varné sáčky a předvařenou rýži můžete klidně vyhodit. Navíc postupně poznáte, že pouhý přívlastek “dlouhozrnná rýže” na obalu ještě neznamená tu nejlepší možnost a nejlepší řešení. Soustřeďte se na basmati a jasmínovou rýží a budete mít zcela jiné zážitky. Nemyslím cenové.

A za druhé, s tímto základem se dá vykročit směrem k něčemu, čemu se říká ochucená rýže. Ta se dá připravit dvěma způsoby: buď udusíte neochucenou rýži a s něčím ji potom smícháte, anebo nejprve rýži s něčím smícháte a pak teprve společně podusíte. Jak asi tušíte, druhá možnost je ta správná: jen tak se chuť prolne s rýží skrz naskrz.

Líný restaurační kuchař volí první možnost, zkušený tu druhou. Pokud nevíte, na čem si stojíte, a chcete si ho otestovat, objednejte si u něj kari rýži. Správně udělaná je půvabně žlutá i uvnitř každého zrnka. Když ale kuchař udušenou planou rýži smíchá s kari kořením až nakonec, bude žlutá jen na povrchu. Koření se nestihne prolnout s rýží a barva taky ne.

Ochucená rýže

Podívejte se, jaké máte pro začátek možnosti pro obohacení základu pod rýži:

  • na oleji v kastrůlku nejprve zpěňte nadrobno nakrájenou cibuli a nechte ji krátce změknout, ne však zhnědnout
  • k cibuli můžete přidat koření jako třeba drcený římský kmín, kardamom, koriandr
  • v oleji nechte krátce rozvonět mletou papriku
  • v oleji nechte krátce rozvonět kari koření
  • na oleji nejprve orestujte pokrájené houby
  • na oleji nejprve orestujte nadrobno pokrájenou cibuli a česnek, poté ještě lžíci rajčatového protlaku
  • na oleji krátce opečte pokrájené maso zbylé ze včerejška
  • opečte kousky slaniny, přidejte k nim majoránku a česnek

Ve všech těchto případech pokračujte dál přidáním rýže, zamícháním, krátkým opečením a zalitím horkou vodou, tedy jak bylo uvedeno v základním postupu.

A to už mi pomalu docházejí slova o tom, jak naše babičky do dušené rýže vkládaly oloupanou cibuli, na pár místech propíchnutou hřebíčkem. Někdy i přikládaly kousek skořice a bobkový list. Teď už na to nemusíte jen vzpomínat. Ode dneška víte, jak uvařit rýži a jak tohle umění rozvíjet dál.

basmati rýže

Otázka na konec: jaká je vaše oblíbená rýže a jak si ji připravujete?

Join the Conversation

  1. Ahoj Flo, u nás v rodině se rýže dělá stejně, až na to, že se po opečení na oleji a zalití vodou vrazí na 20min do trouby.

    1. Přesně 🙂 Jen maminka mne to naučila rovnou s tou cibulkou. Těším se až zkusím přidat i nějaké koření.

      1. Veru, cibulkou v rýži se nikdy nic nezkazí, naopak 🙂 Díky za milý komentář.

    2. Hanko, máš pravdu, trouba je na dušení rýže taky vynikající pomocník. Využívám ji, když mi nezbývá místo na plotýnce.

    3. veverka says:

      Troubu take pouzivam,ale jen ji pri zacatku restovani ryze zapinam na plny vykon-predehreji, a jak dam do trouby ryzi,vypinam a muzu rict kno SE TO udela 😀 😀 a pouzivame uz vyhradne jasminovku..

  2. Monika says:

    Tak zítra bude kari rýže 🙂 Děkuju za článek, dodnes jsem byla jedna z těch s varnými sáčky rýže parboiled 🙁 bohužel.

    1. A ode dneška už jednou takovou nebudeš, gratuluju 🙂

  3. Ahoj Flo,díky za inspiraci s ochucenou rýží.
    Dříve jsem taky používala rýži v sáčcích,ale ta doba je pryč.“Normálně „uvařená rýže je o něčem jiném.A ta kulatá na nákyp je výborná.Když ho udělám sníme s dcerou celý pekáček.Vnučka miluje rýži suchou, bez ničeho.

    1. Aleno, já myslím, že obdobím sáčkové rýže si každý musí projít, aby poté lépe viděl, o co se celou tu dobu připravoval 🙂

  4. Jak jsem pročítala dnešní článek, došla mi jedna věc. Už vím, proč moje domácí „čína“ selhává. Ať dělám, co dělám, nikdy nevyrobím rýži jako od „Číňanů“. Už i vím, čím to je – rýže z varného sáčku. Inu, při nejbližší možné příležitosti to asi zkusím trochu jinak 😉

    1. Lenko, to je krásné uvědomění, tak ať už ode dneška tvé číně nic nechybí.

  5. Nejčastěji dělám Jasmínovou rýži, nejlepší je když dojde pod peřinou.

    1. Och. Peřinová rýže je legenda. Já mám v tomhle případě problém s tím, že nejbližší peřina bývá od kuchyně poměrně daleko.

  6. Marcela flair says:

    Super článek, Flo – jako vždy :-). Na vaření rýže jsem si před pár lety pořídila „rýžovar“ do mikrovlnky. Ušetří spoustu práce, a rýže je z něho ucházející. Jen jaksi přestává jeho kapacita postačovat mým hladovým strávníkům. Při příští příležitosti vyzkouším nějakou ochucenou variantu. Před „rýžovarem“ jsem připravovala rýži podobně jako Ty, a opravdu byla dobrá. Cibuli s napíchaným hřebíčkem doporučuji :-).

    1. Marcelo, rýžovar do mikrovlnky? To jsem ještě neslyšela. Jak dlouho v něm příprava rýže trvá? Je to skutečně nějaká úspora proti tomuto receptu z kastrůlku, který je sám o sobě velmi snadný a nenáročný na úklid a použité nádobí?

  7. Ahoj Flo.
    Ja už asi desať rokov, možno aj viac, nepoužívam inú ryžu, ako jazmínovu.
    Nepreplachujem ju a olej vôbec nedávam. Tak isto ju prehrejem na sucho v hrnci, za stáleho miešania, kým mi v rýchlovarnej kanvici nezovrie voda, zalejem, posolím a varím zatiaľ kým sa neodparí voda.
    Potom hrnec zakrytý utierkami šupnem pod paplon a tam sa ryža sama dorobí cca 35 až 45 minut. Tak isto ju otvorím a premiešam. Zostane sypká nadýchaná
    Niekedy zvyknem pridať, ak už je voda skoro odparená, mrazený hrášok, ale to záleží k čomu sa bude servírovať…………………

    1. Milane, super, děkuju za exkurzi do tvé kuchyně.

  8. Zdenka says:

    Při otevření zprávy o vaření rýže jsem byla zvědavá, zda tu bude uveden i můj postup – osmažit cibulku na oleji – občas použiji vyškvařené voňavé sádlo. Přiznávám ale, že rýži zalévám studenou vodou. Ode dneška to bude horká.
    Při přípravě kari rýže jsem nasypala kari na rýži, než jsem nalila vodu. Tady zjišťuji, že je dobré kari rozpustit přímo v oleji než přijde rýže.
    Díky za nové poznatky.
    Zdena

    1. Rýže na základu ze sádla zní velmi svůdně, děkuju. Každé koření se lépe rozvoní a otevře v tuku než ve vodě, proto tím nic nezkazíš.

  9. babi N says:

    Souhlasím.Pod peřinou, pod kožešinou, co je po ruce.Když nespěchám, přileju pod obalení v tuku trochu bílého, někdy i červeného vína, nechám odpařit a teprve potom vodu. Když hodně spěchám, mám tlakový hrnec do mikrovlnky a tam je rýže též výborná. Používám výhradně jasmínovou z vietnamské prodejničky. Nám, stařešinám už postačuje 9 dkg rýže pro oba, takže rozložená je krásně. Sáčky ani omylem.Zkusila jsem jednou na chatě a nedalo se to jíst. Moc zdravím.

    1. Děkuju za další nápady, rýže s vínem zní velmi zajímavě. Flo.

  10. Ahoj Jani. U nás mi dušená rýže neprošla, musím vařit. Navíc jsem dostala rýžovar, což taky není ideální-nedá se nastavit čas. Ale i vařená rýže je dobrá a nemusí být ze sáčku. Pěkný den. Irka

    1. Irko, vařená rýže je taky skvělá! Teda pokud to není ta sáčková… 🙂

  11. Michaela says:

    Ahoj Flo,otevření článku mě rozesmálo.Zrovna včera jsem se na jedné stránce ptala jakou lidi používají rýži.Já jsem byla zvyklá na sáčkovou od Vitany.Včera jsem vyzkoušela Pardoild a je chuťově mnohem lepši i tím že se nelepí.Snad se někdy odstanu odvahu vyzkoušet i bezsáčkovou.Zatím mám strach že bych jí připálila.

    1. Míšo, pokud budeš mít úplně staženou teplotu plotýnky, případně ji úplně vypneš zhruba v polovině vaření, kdy se už skoro všechna voda vsákla, tak nemáš co připálit, neboj!

  12. Milá Florentýnko,snad už ta….proradná, chtěla jsem napsat něco jiného chřipka je na ústupu a někdo vám uvaří slepičí polévku a bude líp.Určitě ji dobře vyležte,protože se těšíme na vaše nové výzvy,které nikdy nezklamou.Už jako svobodná,nic neuměje, jsem dělala rýži podle Sandtnerky a pak jsem na ní zapomněla a te´d jste mi vše připomněla a kaju se a budu už vařit je sypanou.Nastartovala jste mě k přehození „výhybek v mozku“a moc vám děkuji,myslím k zdravé stravě.Oli

    1. Oli, já děkuju, to je krásné! Tak ať se vám úspěšně daří přehazovat výhybky 🙂 Flo.

  13. Ja mám na rozdiel od väčšiny radšej ryžu guľatozrnnú lepivú – ale nie kašovitú! (Risoto ani mliečnu ryžu by som nezjedla, ale rozsýpavá suchá ryža mi tiež veľmi nejde.) O to väčšie nároky sú na správne množstvo vody. Zistila som, že potrebné množstvo vody závisí aj od druhu ryže (značka), použitého hrnca (ideálne je hrubé dno) a sporáka.

    Najradšej mám prostú chuť ryže (orestovanej na oleji podľa tvojho návodu) do ktorej po zaliatí (studenou vodou) vložím rozkrojenú cibuľu (dve polovičky) osolím pomiešam a prikryté nechám zovrieť. Potom stíšim na minimum a 20 minút nechám bez povšimnutia.

    Dobrú chuť a skoré vyzdravenie želám!

    1. Letitia, díky! Ty máš vždycky něco extra. Je to krásné, jak každý vaříme rýži trochu jinak a vzájemně se můžeme doplňovat.

  14. Michaela says:

    Ahoj Flo,

    přeji brzké uzdravení a soucítím s tebou, já si zablokovala záda a tak mi ušel jeden den výzvy a včera si mne zachránila hermelínem v těstíčku, dnes potěšila svým mailem:) Rýži vařím obdobně, mám velký pytel jasmínové za SAPY, jen z lenosti dávám do tlakového hrnce do mikrovlnky a za 12 min mam uvareno, dalsich 5-10min nechavam dojit a je bajecna, davam cibuli, kmin. Babicka dostala od kamaradky velmi kvalitni hrnec Staub z litiny ve tvaru dyne, vhodny jak do trouby tak na plotnu a z nej je ryze absolutne fantasticka, dava ji do trouby, takze bych asi jen dodala, ze hrnec udela take hodne;)

    1. Míšo, hrnec rozhodně udělá hodně! Nikdy by mě nenapadlo sypat rýži do litiňáku, už se těším, až to vyzkouším.

  15. Ahoj Florentýno,

    konečně jsem se dostala ke komentáři. Také patřím k fandům „čerstvé rýže “ a nejsem zastánce rýže ve varných sáčcích . Nepřesvědčila mě cenově,chuťově a ani konzistencí a nehledě na to že dá stejnou a možná i větší práci než rýže normální.

    Já má ráda jakkoliv ochucenou rýži , ale na jihu pravděpodobně v Chorvatsku jsem jedla rýži ochucenou zeleninou a protlakem ( rajčaty – podle možnosti ) a já mám ráda když se k takové variantě do tuku ze začátku přidá hřebíček,který nevadí ani při servírování ,ale musí se na něj dát při konzumaci pozor , pak se dochutí paprikou a myslím ,že ani česnek to nepokazí a nakonec rýže – přesně se pokračuje jak máš ve své receptuře a hlavně ,když se udělá dobře je velmi chutná i k minutkovým masům.

    1. Naďo, děláš mi velké chutě! 🙂

    2. Alena says:

      Dobrý den,
      děkuji Florentýno moc za návod na dobře uvařenou rýži. A jen doplním paní/slečnu Naďu, zkoušela jsem ochutit rýži i ajvarem z Chorvatska dovezeným, a taky byla výborná.

  16. Libuše L. says:

    Milá Jano Flo,
    Spoustu věcí se od Tebe dovídám a jsem za to vděčná, fakt. Rýži snad celkem ovládám. Do nedávna jsem neuměla italské rizoto, ale to je jiná kapitola.
    Proč píšu:
    Ty se hlavně brzy uzdrav! Pilně lež a nevstávej předčasně. Je to banální rada, ale dodržet ji vůbec není lehké. Známe to.
    Držím palce.
    Liba

    1. Ležím, nevstávám, odpočívám, jen občas píšu 🙂 Děkuju ti, Libuše.

  17. Vlasta Krestová says:

    Zdravím Florentýnko,
    musím se přiznat, rýži vařím v rýžovaru, někdy do ní přidám před vařením pro barvu trochu kurkumy a pod. Práci si prostě ulehčuji. Varné sáčky jsem kdysi kupovala, ale již jsem od nich upustila. Vidím, že se musím stále učit a nemyslet si, že mám nejjednodušší rychlý recept. Polepším se.
    Děkuji a přeji hezký den. Vlasta

    1. Vlasto, děkuju ti za milý komentář, tak ať ti tahle rýže taky chutná. Flo.

  18. Brzy se uzdrav! 🙂

    1. Děkuju, rozkaz, provedu!

  19. Jaroslav S. says:

    Dobrý den, Flo,
    přeji , pokud možno, rychlé a při tom úplné uzdravení. Žádné takové to: “ už je mi líp, tak musím udělat ono a tohle a tak vůbec…“
    Chřipka a ty nemoci z nachlazení, kdy bolí“celý člověk“, se musí holt vyležet.
    Rýži dělám obdobně – do menší cibule, nebo dvou, také píchám ten hřebíček a tu cibuli pak sobecky /a pro nezájem mé souputkyně/ zbodnu sám.
    Pravdu díte, že rýže v sáčku není nic moc, zvláště, věříte-li na dobu přípravy, uvedenou v návodu. Platí to i o mnohých těstovinách, časy tam uváděné jsou většinou – snad záměrně- značně podhodnocené.
    Pravdu dí přítelkyně Michaela – není nad kvalitní „železňák“ s poklicí – taky mám jeden, co mne provází životem a rozhodně přežije…
    Takže ještě jednou, ležet, nevstávat a pokud se najde doma dobrá slivovice – zdravě užívat, je to lék na všechno, jak povídal před lety herec a pravověrný Valach, Franta Hanus, blahé paměti…
    Jaroslav S.

    1. Jaroslave, děkuju za podporu, zdárně užívám kde co a značně se to lepší 🙂

  20. Lenka K. says:

    Konečně aspon jednu věc dělám dobře. Ochucenou rýži máme rádi. Hodně dělám s domácím houbovým kořením, naposledy jsem dělala s kořením garam masala. Bála jsem se, co na to řekne rodina. Novinky jim moc nevoní, ale tohle si pochvalovali všichni. Rýži mě naučila vařit tchýně s radou 10+10. 10 minut vařit, 10 minut odpočívat. Ještě se mi nestalo, že by to nefungovalo. Jasmínovou proplachuji. Jen jednou jsem to neudělala a nechutnala mi. Vždy jsem chtěla zkusit pečenou v troubě. Nikde jsem ale nenašla na kolik stupňů a jak dlouho a jestli je poměr vody a rýže stejný, jako u varené. Poradí někdo? Jinak přeji brzké uzdravení

    1. Lenko, na rýži funguje teplota kolem 150 stupňů. Nemusí to být přesně, lze se odchýlit oběma směry. Doba je stejná, pokud jde do trouby hrnec s horkým, v podstatě vroucím obsahem.

  21. tornado-lou says:

    Ryzi s cibuli a hrebickem delala mama. Manzel to tak nema rad, tak varim bez hrebicku. Kdyz stiham, tak opekam:-) kdyz nestiham, tak to flakam:-) ale zalivala sem studenou, priste zkusim horkou. A ano, mam na ryzi preferovany hrnec:-)

    1. tornado-lou says:

      dneska sem měla čas pařit poctivě a vzpomněla jsem si, že mám zalít horkou vodou. a ejhle – lepší! (teda, byla by, kdybych ji katastrofálně nepřesolila) odted používám horkou.

      1. Bezva! Každé zlepšení se v kuchyni počítá a tohle dokonce bude mít dlouhodobý vliv 🙂

  22. Martina says:

    vodu nahrazuji zčásti nebo úplně bílým vínem – hrozně mi to chutná :o)

    1. Martino, to už je druhá zmínka o víně, budu muset zkusit co nejdříve.

  23. Silkwe says:

    U nás doma vede basmati rýže…
    A kupujeme ji v indické restauraci v pětikilovém pytli…(v Č. Budějovicích, v Nové ulici)
    Ta je prostě nejlepší a navíc samotný pytel tak nějak tou indií i voní (stejně jako vše v téhle restauraci:)

    Rýži lze mimochodem vylepšit třeba i kokosem (to jsem pochytila z nějakého thajského receptu) – jinak se držím klasiky a koření volím podle toho, k čemu rýži podávám – buď jen sůl, případně přidávám hřebíček, či čerstvě mleté kari koření…

    1. Kokos do rýže? Super nápad, děkuju!

    2. Rýže, kokos, kokosové mléko a cizrna – to je geniální kombinace 🙂 vřele doporučuji! A teď když už vím, jak se zbavit pytlíkové rýže bude mi to chutnat ještě víc 🙂
      Zajímalo by mě ale, jak na indickou šafránovou rýži?
      Předem díky! Majda

  24. Elvíra Kovařčíková says:

    Ahoj Florentýnko,hlavně Ti předem přeji aby ses brzy uzdravila a byla zase fit.
    Máme nejraději rýži basmati a jasmínovou.Už někilik let tak rýži vařím jak to píšeš.
    Měj krásný den třeba i v posteli. Elvíra

    1. Elvíro, děkuju ti za podporu. Už se to značně lepší. Tak ať se ti dobře vaří. Flo.

  25. Milá Flo, přeji hodně síly i uzdravení. Ty chřipky jsou úporné a bolí celé tělo. Chce to opravdu vyležet, vypotit a zas bude dobře.
    Rýži mám ráda ochucenou cibulí se zapíchnutým hřebíčkem, vařím ji často. V mládí jsem ji „pekla“ v remosce – byla vždy úžasná, sypká a dobrá. Teď vyzkouším podle rady zalít horkou vodou.

    1. Ivo, máš samozřejmě pravdu, chce to vyležet. Jsem zvědavá, co na rýži řekneš. Flo.

  26. Pokud jde o rýži, je pro mě favoritem jasmínová… Připravuji ji tak, že ji nejdříve orestuji na hrudce másla, poté přidám 1,5 X množství vody (studené) a nechám vodu bez poklice vyvařit, dokud už není vidět pouze rýže, teprve tehdy ji přiklopím pokličkou, uberu plamen na minimum a nechám bez povšimnutí dojít 😉 na závěr prohrabat vidličkou a nechat všechnu páru odpařit… pokud chcete rýži jako z čínské restaurace, nesmíte do ní dát ani zrnko soli, to je celá věda 🙂 jedině tak zůstane nasládlá a její jemná chuť vynikne 🙂

    1. Mirko, díky za tajný tip 🙂

  27. Maruška says:

    Milá Flo, přeji brzké uzdravení. Rýži dělám stejně jako popisuješ i Ty už od dětství, kdy mě učil vařit tatínek. Vše, co v kuchyni umím, mám odkoukané od něho. Rovněž ji různě ochucuji ( podle toho, k čemu ji připravuji ). Po přiklopení poklicí ji zabalím do utěrky, poté do velké osušky a až do podávání ponechám v peřinách. ( cca 30 minut). Nejraději mám jasmínovou.

    1. Maruško, děkuju za přání, už jsem z toho skoro venku (ťuk ťuk na dřevo).

  28. Vlaďka says:

    Ahoj Flo,
    rýži vařím podobně. V poslední době na radu od dcery používám jasmínovou rýži od Vietnamců, prodávají baleni po 4,55 kg. Vypadlo mi z paměti, že doma jsme dávali do rýže cibuli s hřebíčkem. Vyzkouším. Přeji brzké uzdravení. Vlaďka

    1. Vlaďko, děkuju a ať se ti s rýží stále daří. Flo.

  29. Ahoj Flo,
    robim ryzu velmi podobne, zalievam studenou, moj muz ale prevarenou takze dotiahneme detaily a zase sme o krok vpred. Inak pridavam mrazeny hrasok alebo strukovu fazulku. Dakujem a prajeme skore uzdravenie.

    1. Rýže s mraženým hráškem je skvost, chuťový i vizuální. Díky za připomenutí! Flo.

  30. Pavlína says:

    Milá Florentýno, přeji hlavně úplné a brzké uzdravení.
    Před časem jsem si pořídila rýžovar, v kombinaci pochutin na doplnění rýže jsem docela daleko, od smažené cibulky přes nejrůznější bylinky až po krále – šafrán. Vařím hlavně basmati, jasminovou. Ale take se v hrnci úžasně udělá bulgur, jáhly i kuskus, tarhoňa. Nad rýží v pařáčku pak vařím v páře doplňky – hlavně zeleninu. Geniální pomocník pohodlné ženské. Přeji ti krasne uzdravující odpoledne.

    1. Pavlíno, zní to skvěle. A nenáročně. A odlehčeně. Děkuju za další nápady.

  31. Ryzi zasadne basmati, nedavno dosla a uvarila jsem dlouhozrnnou, detem uz nechutnala,jsou zvykle na basmati. Koupila jsem i jasminovou a uvidime. Varim leta v ryzovaru,mam ho uz 10 let- svatebni dar, nasi meli a maji tez ryzovar jeste z Japonska. Tam se da ryze, voda,sul,oleja zapne a nestara se. Casto davam kari – tu zlutou ryzi deti milujou, nebo na kousek trochu tymianu- to mam rada ja. Mamka vzdy davala cibuli s hrebickem,ale mi to nechutna.

    1. Díky za nápad na rýži s tymiánem a za náhled do tvé kuchyně! Flo.

  32. Tak já dělám rýži, jak mě naučila moje maminka – v troubě (propláchnutou rýži zaliji studenou vodou – poměr 1: 2, přidám sůl, cibuli s hřebíčkem a šup s ní do trouby. Asi po 10 minut přikryji pokličkou a za dalších 10 minutek je hotová. Po celé kuchyni se line krásná rýžová vůně. Ale určitě zkusím i tvůj recept a porovnám:-) Jinak přeji brzké uzdravení, ať jsou bacily rychle pryč.

  33. Eva Vrbková says:

    Milá Flo a kuchařinky.
    Je zde v komentářích napsáno mnoho variant a chutí při vaření rýže. Já ze zásady nepoužívám kulatou ani předvařenou v sáčcích. Chutě dělám s ohledem k příloze. Pokaždé jiná barva a jiná chuť. Po orestování přísad pokračuji v rýžovaru a na horním sítu je zelenina. Brokolice, pórek, libeček……. Skoro nikdy nedělám bílou, vždy ochucenou. Vařím pouze Jasmínovou jak si Flo uvedla v článku. Před dokončením často přimíchám sterilovaný hrášek. Pokud mám vývar, jde do rýže.

    1. Evi, rýže připravená s vývarem je skvost. Pak už stačí jen trocha zeleniny a lehké jídlo je na světě. Díky.

  34. Přesně tak jak uvádíš Florentýno, dusím rýži i já, jenom s tím rozdílem, že ji nedělám na sporáku, ale šupnu ji na cca 20 minut do trouby. A co jí hodně pomůže, že ji zabalím do velké osušky a nechám ji krásně dojí. Zrnka rýže se krásně oddělují a je móóc dobrá.

    1. Díky, Jani. Máš pravdu, dojití rýži vždycky sluší.

  35. Ahoj Flo, dříve jsem připravovala rýži v sáčkách, což dnes už vůbec nechápu, že nám to mohlo chutnat. Ale pak jsem dostala k vánocům rýžovar, k tomu jsem objevila velké pytle jamínové a basmati rýže v Lidlu, když jsou v akci. Jsou obě výborné.

    1. Evi, je to tak, cesta zpět k sáčkům už žádná nevede, že? 🙂

  36. norika says:

    Dobrý večer Flo, krásne rozprávanie o ryži, veľmi sa mi páčilo. A fakt, cibuľu s napichanými klinčekmi pridávala do ryže moja babička, moja mamka a ja to tak robím tiež. Ryžu zväčša dochucujem kari korením, lebo ho máme radi a potom má ryža aj krásnu farbu. Syn mi doniesol zo Španielska šafrán a ten je do ryže tiež veľmi fajn. Prajem rýchle uzdravenie 🙂

    1. Děkuju za přání, Norika, a za zmínku o šafránu, na ten jsem úplně zapomněla. I s ním je rýže skvělá.

  37. Milá Florentýnko, takto vařená rýže je opravdu výborná. Ale ty se koukej rychle uzdravit, držíme ti všechny palce a těšíme se na další recepty.

    1. Děkuju, uzdravuju! 🙂

  38. Martina says:

    Milá Florentýnko! I když rýži dělám stejným způsobem, moc ráda jsem si opět přečetla Tvé pěkné psaní…a nápad s ochucenou rýži je taky prima….to ráda vyzkouším!
    A pro mě je „nejlepší“ rýže jasmínová! Přeji Ti brzké uzdravení! A děkuji…!

  39. Jarka Dvorak says:

    Ja Vam prozradim ten nejjednodussi a nejuspesnejsi recept na Basmati ryzi. Vari se stejne jako pasta. Vodu v hrnci privedte do varu. Vsypte ryzi (jakekoliv mnozstvi potrebne pro dva nebo ctyri stolovniky).
    A ted to nejdulezitejsi.
    1. Varit 11-12 minut ! O nic dele.12 minut je maximum.
    2. Slejte do cedniku, Zpet do hrnce a polejte jenom trochu olejem.
    Promichejte a servitujte.
    Jestli se takto da varit i jiny druh ryze nevim, ale s Bastmati to funguje naprosto presne.

    Ja ryzi varim bez soli, Vetsinou maso a omacky jsou slane dost.

    1. Jarko, tohle je způsob vaření, který funguje především na basmati rýži. S jinými druhy už to tak vhodné není. Dokonce se někde doporučuje basmati rýži předem na půl hodiny namočit do studené vody. Děkuju, že jsi to zmínila.

  40. Klára says:

    Florentýnko, brzy se nám udzrav, snad už je Ti lépe. Článek je úžasný a děkuji za něj, ale myslím, že případné chřipkové prázdniny by Ti všichni odpustili. jinak k rýži: vždycky jsem si myslela, že ji neumím. Ale už asi týden ji umím a miluji! Stačilo (opět) poslechnout Tvou radu – tentokrát ne k receptu, ale k nákupu. Šla jsem koupit rýži do vietnamské večerky před barákem (kde jsem nikdy nebyla) a bylo to přesně, jak jsi říkala – byly tam kilové i pětikilové pytle. No co Ti budu povídat – příště poprosím prodavače o ten dvacetikilový. :-))) Je to ta nejlepší, nejvoňavější rýže na světě. A nebýt Tebe nikdy bych tam pro ni nešla a nevyzkoušela ji. <3

    1. Kláro, gratuluju ke zdolané rýži! Jsem ráda, že ti moje rada pomohla.

  41. Vladimíra says:

    Milá Florentýnko,
    jsi neskutečná, potýkáš se s nemocí a ještě myslíš na svoji čtvrteční povinnost, moc si vážím Flo Tvého více než zodpovědného přístupu! Nicméně věřím,že svoji současnou nepříjemnou nemoc brzy porazíš a načerpáš nové síly do dalšího bytí.
    S vařením rýže jsem se potýkala věky, ale díky Tvému dnešnímu článku již nebudu – udělala jsi mi velkou radost a uděláš ještě větší, když se brzy uzdravíš :-)¨
    Vladimíra

    1. Vlaďko, tak to už máme radost dvojnásobnou, už jsem skoro zdravá a ty máš nový postup na rýži 🙂

  42. Ano, kdysi jsem se také spoléhala na rýži ve varných sáčcích. Teď mám doma obrovský pytel basmati a dusím pod pokličkou, přesně jak je popsáno v článku :-). A přidávám tu cibuli napíchanou hřebíčkem, po vzoru manželovy babičky. Nejenže to hezky provoní rýži, ale po vyndání hřebíčků se ta dušená cibule takový malý chuťový bonus pro mě – miluju totiž cibuli v jakékoliv podobě, takže si smlsnu i na téhle :-))

    1. To je krásné, Jani, taky miluju tuhle cibuli z rýže. A jsem jen ráda, že se o ni nemusím až tak moc přetahovat.

  43. Zdravím,
    před měsícem jsem přijala nabídku práce ve Francii jako au-pair s důrazem na vaření. Vařím již dlouho, ráda a myslím, že mám i na to buňky, vzhledem k tomu, že drtivá většina mých snah sklízí ovace. Nicméně mi chyběly kvalitní recepty a mé základy měly žalostně četné díry. Kdysi dávno jsem narazila na vaší stránku a bookmarkla si jí pro pozdější potřeby, protože jsem si říkala, že takhle úžasně popsané a vysvětlené postupy zadělávání, dušení a dalších klasických metod, to aby člověk pohledal.
    Před tím měsícem, kdy jsem se rozhodla si doplnit základy a seriózněji vařit. Musím říct, že váš blog je zdrojem mých nejlépe hodnocených kulinářských snah a navykla jsem si, že když mám něco dělat, tak se nejdříve mrknu, zda o tom něco třeba neříkáte vy. Proto, když jsem si naplánovala dnes dělat fricassé a viděla jsem vaší poznámku o rýži, jsem se šla podívat, zda nemáte třeba i nějakou zmínku o dobré rýži. Jaké bylo mé překvapení, když jsem si všimla, že mi čtete myšlenky a zrovna včera jste o ní něco napsala!
    Děkuji vám za nádherný a extrémně užitečný blog, jste výborná kuchařka a dobrá spisovatelka, což se kloubí ve velký přínos pro tápající kuchaře. Hned jak potkám knihkupectví, skočím se dovnitř podívat po knižní verzi vaší kuchařky.

    1. Nix, to jsem ráda, že jsem užitečná i v zahraničí. Přeju hodně úspěchů s prací a ať tvé rodině chutná, co uvaříš! Flo.

  44. Ahoj Flo!
    Takto pripravená ryža je skutočne to pravé orechové, a som rada, že som v mladom veku pozorne počúvala staré a skúsené kuchárky. Olej s cesnakom a opečená ryža je to čo nám veľmi chutí, len majoránku dávam do ryže po zaliati vriacou vodou, polepším sa.
    A prajem skoré vyliečenie, pretože nevyležaná chrípka a nádcha privodí ďalšie choroby a oslabenie imunity. Eva

    1. Evi, díky i za tvou vzpomínku a za přání! Už je mi podstatně lépe a radostněji.

  45. Milá Flo, nejdříve bych Vám chtěl popřát brzké uzdravení. S tou slivovicí to není tak špatný nápad.
    Už léta používám jasmínovou rýži a nenechám na ni dopustit. Jen italská rizota vařím z kulatozrnné. Moje babička rýži krátce podusila, pak celý hrnec zabalila do novin a celé to strčila do peřin. Rýže byla vždy nějak ochucená a po vybalení jsme se o ni poprali. Snad to umím také tak, protože moje rýže vždycky zmizí.

    1. Jiří, díky! Úplně si představuju tu rýži zabalenou do novin. U nás se nikdy nic takového nedělalo, takže mám nové zprostředkované zážitky 🙂

  46. Květa says:

    Ahoj Flo, hlavně se brzo uzdav, ať zvítezíš nad chřipkou a zase máš náladu na vaření a na psaní. Díky za článek o rýži, u nás se moc nejí, ale když ji někdy dělám, tak v troubě a chutná, ale zase jsem od tebe načerpala nové věci a rady. Díky a hodně zdraví.

  47. Dagmar Kurilová says:

    Dobrý den, také takhle připravuji rýži, jen jasmínovou neproplachuji a osmažím jí na másle. Ale když chci mít rýži opravdu suchou a kyprou jako dělají vietnamci, tak jí připravuji následovně: dám vařit do 3/4 hrnce vodu, mezi tím propláchnu na sítku jasmínovou(jinou ani nekupuji) rýži a potom v osolené vodě povařím 3 min. Rýži sleju na síto, do hrnce dám trochu vody(jako na paření knedlíků), na pařák rozložím čisté plátýnko a na něj rýži nasypu, přikryju poklicí a pařím 15-18 min. Přesypu do mísy a dvojzubou vidlou načechrám. Je tak úžasná že se dá jíst samotná! Přeji przké uzdravení!

    1. Dášo, díky za tip na pařenou rýži i za přání brzkého uzdravení, Flo.

  48. Jindřiška says:

    Ahoj Flo,taky jsem si už prošla před nedávnem chřipkou a moc tě lituju,že tě pochytila.Je hnusná.Brzo se uzdrav,ať je ti zase dobře. A na tvoji počest v neděli udělám výbornou rýži./Aspoň se o ni pokusím!/

    1. Jindřiško, doufám, že už je ti lépe a radostněji a že rýže na naše obě choroby zabrala 🙂

  49. Libuše says:

    Dělám „babičkovskou“ scibuli a hřebíčkem,nám chutná-dá se jíst ke všemu.Ale moc dík za radu o koupi ve večerce,asi by mě to nikkdy nenapadlo.L.

    1. Libuško, taky ve večerce obvykle žádné velké poklady nehledám, ale tahle rýže opravdu za to stojí.

  50. Ahoj Floretýnko, rýži dělám podle Tvého receptu, ale neproplachuji. Používám zásoadně rýzi jasmínovou a je super!!!

    1. Ahoj Dano, jasmínová rýže je skvělá volba, mám radost, že to vidíš stejně.

  51. Rýži dělám po vzoru své babičky přesně tak jak se zde píše. nedávno jsem se dočetla, že je dobré rýži nechat několik hodin namočenou, vyzkoušela jsem a pokud si na to vzpomenu dostatečně dopředu, tak to tak i dělám. Rýže je ještě nadýchanější a zdá se mi jako by i nabyla více na objemu. Nejraději máme rýži basmati( v Lídlu mívají XXL balení). Pěkně podušená na cibulce je úplně nejlepší. Já osobně bych ji klidně mohla jíst denně i jen tak samotnou.
    Přeji brzké uzdravení všem, které chpřipka skolila, také jsme ji měli potvoru jednu.

    1. Věro, to je dobrý postřeh. Ze všech rýží se namáčí především rýže basmati. Díky za tip na velké balení z Lidlu, může se hodit 🙂

  52. Máří says:

    Ďakujem za skvelý článok a rady do zivota. Prajem rýchle uzdravenie.

  53. Jan.Ko says:

    Hezky popsané. Zkusím to a porovnám. Já dělám rýži takhle:
    http://akochutimasala.blogspot.cz/2012/11/dokonala-basmati.html
    Jednoduché, bezpečné (nerozvaříte) a velmi voňavé a dobré.

    1. Díky za odkaz, Michaela moc dobře ví, o čem píše, její rady se vždycky hodí. Basmati rýže se skutečně v Indii připravuje s namáčením a spíš vařením než dušením, je to prima alternativa, když má člověk víc času.

  54. Martina says:

    Léta jsem používala rýži ve varných sáčcích, a když jsem nedávno objevila jasmínovou rýži a metodu dušení, bylo to pro mě jako zjevení! Neuvěřitelný rozdíl! Sáčky už nikdy více!
    Někdy dělám rýži s osmahnutou cibulkou, ale děti ji pak vybírají, tak častěji spíš přidávám celou cibulku s hřebíčkem. Taky někdy přimíchám mražený hrášek, kukuřici nebo fazolky. Díky za další tipy na ochucení, rozhodně vyzkouším. Od té doby, co máme doma pytel jasmínové rýže ze Sapy, dělám rýži fakt hodně často.

    1. Martino, souhlasím s tebou, jakmile má člověk po ruce pytel dobré rýže, je snadné ji dělat a užívat si ji každou chvíli.

  55. Katka says:

    ahoj Flo,děkuji za úžasný návod na dušenou rýži,zkoušela sem poprvé vždy jsem dělala z pytlíku a ted už jinou rýži než dušenou dělat nebudu :D..byla opravdu výborná 🙂 ..tvoje recepty jsou úžasné píšeš to skvěle že to zvládne opravdu každý 🙂

    1. Katko, tak to mám radost, že se mi tě podařilo přesvědčit k vyzkoušení a že se teď můžeš zbavit dalších pytlíků 🙂

  56. Basmati rýži po pětikilových pytlech mívá LIDL. Dá se tam pořídit během těch jejich XXL týdnů ze velice příjemnou cenu. JO – a u nás se rýže připravuje odjakživa v remosce :-))) to je vlastně takový český rýžovar ;o)

    1. Evi, bezvadný tip, Lidl už tu byl zmíněn, budu se tam muset vypravit a podívat se.

  57. Květuše Fukalová says:

    Dobrý den,
    chci jen připomenout, že paraboild rýže není žádná předvařená rýže, je to jen technologie, která umožňuje veškeré vitaminy a další látky ze slupky dostat do zrnka rýže.
    Dá se koupit i bez varných sáčků v kilovém i ve větším balení.

    Jinak jsem zvyklá nechávat rýži dojít pod péřovým polštářem nebo peřinou.

    Zdravím Vás z Birminghamu

    1. Květuše, díky za doplnění, máte samozřejmě naprostou pravdu. Správně jsem měla napsat, že se nejedná o předvařenou rýži, nýbrž o rýži předpařenou, tedy upravenou při vysokém tlaku v páře. Jelikož vaření v páře považuju za jistou formu varu, nechám to být, jak jsem napsala.

      Obávám se, že svůj postoj k téhle rýži nezměním. Jakmile popis některé průmyslově zpracované potraviny tvrdí, že se „zachovávají všechny vitamíny a minerály a nutriční hodnoty,“ zbystřím zrak nebo sluch a začnu být velmi podezřívavá. Pokud vám tahle rýže chutná a vyhovuje, nemůžu proti tomu vůbec nic namítat, ale mně nesmí do kuchyně. Já si nadále budu myslet, že se jedná o výrobek účelně připravený pro velké jídelny, neboť tahle rýže pojme víc vody, takže se jí nespotřebuje tolik na jednu porci, je tudíž levnější, a dál se nelepí, ani když dvě hodiny leží ve výdejní vaně, tudíž s ní nejsou problémy.

  58. susan says:

    tak že bych se také rýžově odpanila :-))

    1. Pokud nejsi pod zákonem, tak směle do toho 🙂

  59. Hanka A. says:

    Ahoj Flo,
    tak jsem včera vyzkoušela dušnou rýži basmati. Senzace :o). Krásně voňavá, lahodná a příprava s minimální námahou. Protože jsem se bála, abych jí nepřipálila, vařila jsem jí jen asi 3 min. a pak nechala stát v hrnci dalších 15 min. Fakt to funguje :o). Můj chlap sice na otázku, jak mu chutná, řekl: „normální rejže“, ale co bych čekala, když si na ní nalil kečup. :o(
    Každopádně díky za recept, už se těším, až vyzkouším nějakou ochucenou variantu.

  60. Lucia G. says:

    Ahoj Flo,
    aj ja som si presla obdobim, kedy som varila ryzu vo varnych sackoch. Po case som vsak mala pocit, ze miesto ryze jem igelit. Ryza mi smrdela, vobec nebola chutna, a kedze som vtedy zacala byvat so svojim drahym a taky humus som mu rozhodne servirovat nechcela, rozhodla som sa, ze sa naucim varit taku ryzu, ako robieva jeho mama. Lebo jeho mama vari genialne. Zaciatky boli tazke, spalila som niekolko kastrolov a aj obedov, kym som sa naucila, ze kazdy typ ryze vyzaduje iny pomer vody, ze ryzu treba oprazit na tuku a ze zaliat ju treba horucou a nie studenou a ze k duseniu je nevyhnutna pokrievka. Presla som obdobim, kedy som ju robila v rure v jenskom skle, ale nakoniec som skoncila pri keramickej panvici, s ktorou som spokojna. Mam radost, ze som prisla na spravny sposob a ze nie som odkazana na ryzu vo varnych sackoch.
    Tesim sa na nove sposoby dochucovania ryze ktore si popisala v clanku – tam mam zatial rezervy. A vyskusat musim jazminovu ryzu, tu som tiez este nerobila. Opat velka vdaka za skvele tipy, v tvojich clankoch vzdy objavim nieco nove a inspirativne.
    Vareniu zdar! 🙂

    1. I tobě a tvým nekončícím experimentům zdar, o tom tvém zápalu pro věc se nádherně čte. Flo.

  61. katerinas.sedlackova says:

    ahoj Flo,
    dřív jsem vařila pouze rýži ze sáčku, ale tu správnou, jak popisuješ ty, mě naučil vařit tchán. Máš naprostou pravdu, takto je výborná :-). Dnes už tu sáčkovou vůbec nekupuji a dokonce bych asi i měla problém ji uvařit (odhadnout v sáčku, jestli je dost měkká).
    Děkuji za další hezký popis 🙂

    1. Sáčky jsou prima vyprošťovák, ale jen do chvíle, než člověk pozná, že to jde i jinak a podstatně lépe. To je prima, že tchán zasáhl včas 🙂

  62. Flo, velmi ti děkuji za skvělý článek! Rýži miluju, ale zjistila jsem, že ji lze milovat ještě víc 🙂 Velkým překvapením pro mě byla rýže parboiled, o které jsem si vždycky myslela, že je „top“ a že se jiná rýže nepodaří uvařit. Také jsem ráda, za tvou radu o hrnci s velkým dnem, to jsem doposud také nedělala. Mám takový dotaz, vařili jsme s manželem české rizoto, ale z kulatozrnné rýže…je u ní postup stejný jako u normální? myslím v poměru vody a délce vaření. Manžel tam musel několikrát přilít vodu. Ale na rizoto byla rýže lepší než parboiled 🙂 Jinak basmati má u mě jedničku, jasmínová mě tolik nenadchla. Těším se na další inspirativní lekce 🙂

    1. Kulatozrnná rýže se chová docela jinak, potřebuje víc vody než dlouhozrnná rýže na dušení a hlavně udělá ke konci kaši, ať už to zamýšlíš nebo ne. Takže na italská krémová rizota je geniální, na dušenou rýži a sypká dušená rizota se naprosto nehodí.

  63. Martina says:

    Děkuji za super článek. Rýži miluji. Hodně si ji kupuji u vietnamců a mají ji vynikající. Taky bych chtěla umět tak super rizoto 🙂 Moc hezké stránky.. budu chodit častěji 🙂

    1. Martino, díky a budu se těšit na další návštěvu.

  64. Žabakuk says:

    Milá Flo, píšu trochu pozdě (myslím časový odstup od vydání tohoto článku do dnešního dne), ale nedalo mi to, dnes jsem vařila pro 12 osob a chtěla jsem udělat rýži, přeci jenom pro tolik lidí je to náročnější, udělala jsem ji přesně podle tvého návodu (vyšlo to na necelé 1 kg) rýže a byla naprosto skvělá, prostě taková, jakou jsem si ji představovala…děkuji mnohokrát, už nebudu vařit jinak rýži než dle tohoto návodu, jsem šťastná, že to konečně dokážu tak výborně, děkuji!

    1. To je úžasná zpráva! Díky za důvěru, jsem šťastná, že jsi šťastná. Nedovedu si představit, jak velký byl ten kastrol rýže pro 12 lidí, ale jsi vážně dobrá. Flo.

  65. VeronikaK says:

    Budu za exota, ale já nejraději obyčejnou dlouhozrnou. Basmati mi chutná jen k něčemu a jasmínová mi páchne po myšině. A přijde mi univerzálnější – ze zbytků od oběda dělám často mixovanou kaši. A taky mám ráda tu nešťastnou parboiled, chutná mi. Ta úprava parou mi přijde obdobná úpravě ovesného zrna při výrobě vloček. To že by byla vyvinuta pro vývařovny si nemyslím. Tam jsem vždycky narazila na rozblemclé cosi, co parboiled rozhodně nebyla. Ta má svou specifickou chuť, která se pozná. A navíc, pochybuju, že ta trocha vody navíc, kterou pojme, vyváží její vyšší cenu.

    1. Veroniko, pokud se nepletu, parboiled rýže je oproti běžné dlouhozrnné dražší pouze o 10-20 procent, záleží na dodavateli. Tenhle příplatek bohatě vyváží komfort při závodním servírování i vyšší výtěžnost. Nevím, z jakého důvodu byla vyvinuta původně, ale nevěřím marketingovým hláškám, že je zdravější. Připadá mi to spíš jako alibi. Pokud vám chutná, tak samozřejmě není co řešit, nic špatného na ní de facto není.

  66. Přeji hezké chvilky a pohodu milá Flo, práve sme s manželem dokončili debatu proplachovat či nikoliv rýži.Jak jinak každý měl jiný názor, tak hupsnu k Tobě a čtu.Moje řeč, také proplachuji z toho samého důvodu a též se kloním k jasmínové či basmaty. Ve škole jsem se dověděla, že Parboiled je vynález zpoza velké louže, a než se rýže změní v parboiled, musí zrnko projít procesem namáčení a zpracováním vysokotlakou párou ve vákuu,při němž přecházejí dovnitř zrna vitaminy, minerální látky a stopové prvky, obsažené ve slupce, která je odstraněna a vylouhovaná. Výluh se pak tryskama zase vpravuje zpět, proto je tahle rýži i kvůly svoji technologické náročnosti drahá. (Bylo zřejmě potřebné udělat na pohled hezkou rýži, ale protože byla ochuzená o vše co je důležité tak koumali jak to tam vrátit…..) Nebo už jsem zapoměla jak sme se to vlastně učili? Jo a pokud mi zbyde tak neni nad to si ji studenou trochu polít javorovým sirupem. ten já můžu všude, ale hlavne na palačinkách.

    1. Mílo, díky za milé doplnění! Flo.

  67. Milá Flo, za tenhle jednoduchý recept (a pár tipů navrch) ruce líbat! Nebo vařečku? Tolik se ta mnou dělaná „rýže“ změnila… Opravdu moc děkuji. A na závěr – kdo jednou uvaří basmati nebo jasmínovou rýži, už nechce nikdy jinou.

    1. To je skvělá zpráva, Liu! Mám radost. Flo.

  68. Milá Flo, děkuji za inspirující článek, s rýží dost bojuji, nikdy se mi nepovede, jak bych si představovala. Nejdřív jsem vařila studentsky rýži v sáčcích, ale někdy byla tvrdá, někdy se mi podařilo rozvařit a prostě byla vždy nic moc. Vcelku nedávno jsem se přiklonila k té „normální“ basmati a vyšlo to většinou lépe, až do doby, kdy se mi podařilo připálit rýži v mém hrnci tak nenápadně a tak neodbytně (doslova – od té doby ten hrnec obden ze sentimentu seškrabuji tu černotinu), že jsem se skoro vrátila k varným sáčkům. A upřímně, nikdy mě nenapadlo hledat recept na to, jak uvařit rýži! Příště na to půjdu d novou chutí a novou odvahou úplně od začátku podle tvého receptu a budu se snažit dodržovat časování, i když to mi malá dcera často překazí 🙂 A.

    1. Ájo, tak držím palce, ty tu rýži zvládneš, uvidíš! Přece se nenecháš odradit jedním trošičku připáleným hrncem? 🙂

  69. Dobrý den,
    už nějaký rok připravuji rýži takto:
    http://pixy.cz/pixynergia/2008/02/27/ryze-v-mikrovlnce-jednoduchost-sama
    Rýži proplachuji, potom zakapávám olivovým olejem a už přidám jen sůl. Někdy si dáváme kari rýži, olej způsobí velmi dobré rozpuštění kari.
    Dokonalost…
    I

    1. Ivo, díky za další tip k rýži. Flo.

  70. A másle do hněda osmahnu drobné těstoviny (tarhoňa,nudle do polévky,pismenka…) a podusim rýží. Je to super! A nedám dopustit na rýžovar, udrží teplou rýží, nebo udělá rizoto, než přijdeme z procházky 🙂 Sám a to se počítá.

    1. Výborný nápad s těmi drobnými těstovinami! Díky.

  71. Erika says:

    dekuji presne takhle ji delam před mnoha lety ji takhle zacala delat moje mama a vtedy jsem se do ni zamilovala jina my nechutna a nejradši ji mam ochucenou s kari a kurkumou ma krasne zlutou barvu 🙂

    1. Eriko, naprostý souhlas, ta barva je jedinečná.

  72. Milá Flo,
    díky za podrobný návod na vaření rýže. Já jí obvykle moc nedělám z představy, že to neumím. Ale takhle to nevypadá nijak složitě.
    Nicméně – léto se blíží a my se s manželem (a dalšími pomocníky) chystáme vařit na táboře pro asi 60 lidí. Vždycky jsme dělali rýži sáčkovou a pak lovili sáčky z velkého horkého kastrolu a rozřezávali pytlíky….. Dost nepříjemná činnost, ale neuvařit rýži ani jednou za 14 dní v podstatě nejde. Tak mne napadlo, jestli bys pro nás neměla nějaký tip. Máme dva velké profi hořáky (takže jeden na přílohu a jeden na maso s omáčkou) a krásné veliké nerezové hrnce. No, v podstatě máme (kromě napařování knedlíků) starosti s každou vařenou přílohou, protože slít to obrovské množství horké vody a nevysypat obsah je docela výzva. Taky nás napadl nějaký napařovák (ale ten na knedlíky má díry jen ve dně a dost velké) ve kterém by šlo rovnou vařit a pak ho vyndat a voda by zůstala v hrnci. Ale nemáme na to příliš moc peněz a ani nevíme, kde takové veliké věci hledat. (Makro má jen v podstatě veliký cedník.) Měla bys nějaký nápad, prosím?
    Díky.
    Eva

    1. Evi, můžeš tu rýži dusit ve velkých gastronádobách nebo pekáčích v troubě? To by určitě bylo nejlepší řešení. Anebo se ji neboj udělat v tom velkém hrnci, jen si předem připrav dostatečné množství vroucí vody. Po pěti minutách dušení bych ještě rýži promíchala, běžně se to nedělá, ale tady v tom obrovském množství to určitě pomůže.

    2. Milá Flo,
      díky za reakci.
      Troubu ani gastronádoby nemáme. Jen ty veliké nerezové hrnce a veliké plynové hořáky. No, na to, že to je v lese docela luxus – vaří se v nich dobře (vloni jeden zvládl dokonce palačinky) 🙂
      Takže Ty bys 5 kg rýže (při 80g na osobu vyjde kilo na 12 lidí, jestli umím počítat. S pytlíkovou mi to vyšlo stejně.) osmahla na oleji (jestli se tomu dá vůbec říkat osmahnutí), zalila vodou a dusila a po 5ti minutách promíchala a případně vypla – ono se to bude asi vařit hodně (ten hořák je velký)? A za 15 minut od zalití by tam nebyla žádná voda, jen báječná uvařená rýže?
      Byla bych ráda, kdyby to fungovalo – včera jsem si udělala podle Tvého receptu ochucenou rýži (naprosto obyčejná dlouhozrná z hypermarketu, pečené kuře, mražená zelenina) a byla jsem nadšená!! A dnes jsem spokojená, že mi od včera zbylo :-)) Mňam! Takže rýži zdar!
      E

      1. Přesně tak. Ta rýže se i v tak velkém množství osmahnout dá, toho se neboj, jen to trvá několik minut a budeš to muset hlídat. Zalít ji musíš bezpodmínečně horkou vodou, ne studenou.

        Jen prosím tě, tahle rýže potřebuje pokud možno na strávníky nečekat a ideálně hned přijít na talíře, jinak se začne postupně lepit, jak je vlastní vahou těžká. Dá se to obejít tak, že ji rozdělíš do misek velikosti porce, necháš vychladnout, tím se tolik neslepí. Pak můžeš jednotlivé porce pro opozdilce ohřívat v mikrovlnce a vyklápět rovnou na talíř.

    3. Milá Flo,
      musím Ti napsat, že máš VELIKOU POCHVALU!
      Rýže dle Tvého receptu mne tak nadchla, že jsme ji měli (v těch 13ti dnech) hned 3x! 🙂 Dvakrát jako rizoto a jednou jako přílohu. A získané poznatky? To velké množství se opravdu nějak osmahnout dá, po pěti minutách jsem míchala a celkový čas přípravy musela prodloužit na 20 minut. Díky promíchání se směsí (za účelem výroby rizota) dokonce nebyla ani tak ulepená 🙂 Ta přílohová ulepená a upěchovaná byla, ale to by byla i ta pytlíková (a ještě bychom byli ulepení od těch sáčků my), takže mne to nikterak neodradilo 😉 Příště bych ji zkusila po uvaření promíchat, třeba to pomůže. (Fígl s mističkami a mikrovlnkou nešlo použít, neb tam není elektřina (o mikrovlnce nemluvě) a i kdyby, za 56 dalších mističek na mytí by mi služba určitě nepoděkovala;-) Takže díky, díky, díky a rýži zdar!
      E:-)

      1. Paráda, díky za obsáhlý táborový report 🙂

  73. Káťa says:

    U nás vede jednoznačně jasmínová rýže, kupovaná v 9kg balení přímo na vietnamské tržnici. Máme ji tak rádi, že jsme po ní pojmenovali dceru. Jmenuje se Jasmína, ne Rýže. Také ji připravujeme v troubě. Teda tu rýži, ne dceru 🙂

    1. Káťo, tenhle komentář mě rozesmál k slzám. Krásná práce se slovy. Díky.

  74. Šárka says:

    Dobrý den Flo,
    krásně napsané!
    Také jsem si prošla rýžovým trápením, také jsem neuměla uvařit jinou rýži, než ve varných sáčcích, když se objevila na trhu, tak jsem jásala. Dnes si myslím, že bylo za mého mládí těžké narazit na dobrou rýži a byla jsem nezkušená.
    Pak jsem si vzpoměla, že moje moravská babička vařila rýži takto s opékáním, a začala jsem mít konečně chutnou rýži. A postupně i ochucenou! Nyní si vybírám kvalitní rýži, je to již jednoduché, v obchodech je jich spousta. Moje nejoblíbenější je Basmati a Arborio. Kupodivu Jasmínová mi nevoní, Indiánská je mi sympatická…
    Děkuji za Vaše milé články, těším se na další, přeji krásné léto, Š.

    1. Šárko, máte pravdu, v dnešní době je to s nabídkou rýže podstatně lepší. Ale naštěstí tento postup funguje i na tu docela obyčejnou, sypanou. Jen s těmi exotičtějšími je to takové lepší, nadýchanější a voňavější.

  75. Ahoj Flo,díky za dobrý recept,ale trápí mš jedna otázka,možná budeš vědět víc.Zkoušela jsem kupovat rýži od Vietnamců,ale cítím v ní vždy myšinu.Jestli koupím obyčejnou,dražší,všechno stejné.Chutˇ je dobrá,ale kvůli té „myšině“ jsem tyhle nákupy vzdala…Ptala jsem se,jedni říkají že kvalitní jasmínová rýže není cítit,druzí že je to typický pach-tak nevím.Jak to vidíš ty?

    1. Evi, s myšinou jsem se u rýže nesetkala, ale protože v těchto večerkách je možné všechno, zkus sehnat basmati nebo jasmínovou rýži třeba v Bille, tam ji určitě mají. A pak uvidíš.

  76. Zdeňka says:

    Dobrý den,
    našla jsem dnes Váš článek jak vařit rýži, ale měla jsem doma k dispozici pouze obyčejnou dlouhozrnou. Bohužel se mi to dle receptu nezdařilo, ani po 30 minutách nebyla rýže měkká, musela jsem jí dovařit :-(…… Po zalití horkou vodou jsem postavila hrnec na plotýnku s nastavenou teplotou 2. Myslíte, že se nezdařilo, že jsem měla jen obyčejnou rýži?

    1. Zdeňko, a nebyla to rýže celozrnná (natural)? Ta potřebuje ještě víc než půl hodiny. Jinak opravdu netuším, proč by rýže neměla být tou dobou dobře uvařená. Zejména, pokud voda byla vroucí, pak by ani nízký žár plotýnky neměl vadit. Zkuste znovu s jinou rýží, snad to dopadne.

  77. zlomax says:

    Ahoj Flo.

    Poctivě jsem pročetl článek i komentáře, to pro jistotu abych se náhodou neopakoval. Moje Vyškovská babička naučila mou mámu vařit rýži společně s celou cibulí a v ní byl napíchaný hřebíček.
    Nedávno jsem v Anglii hodně po půlnoci otravoval v Tesco, protože jsem potřeboval sehnat rýži. Naštěstí v oddělení s Indickou kuchyní doplňoval zboží Ind. Byl velice příjemný a ochotně poradil. Já se zatím k jeho postupu nedostal, ale radil, že po uvaření Basmati rýže mám do hrnce s tou rýží nalít necelý hrnek vlažné vody, přiklopit a nechat vstřebat. Prý tak bude vláčnější a sypká.
    Jinak ti děkuji za krásné věnování ve Tvé knize, která mě hodně nadchla.

    1. Zajímavý tip, to jsem opravdu nikde neslyšela a dokud to nevyzkouším, nemůžu posoudit. Díky, že jsi to sem dovezl až z Anglie. A potěšilo mě, že se ti knížka líbí. Od tebe obzvláště.

  78. Páleníková Eva says:

    Ahoj Flo , doposud jsem vařila také rýži v sáčku. Určitě přejdu na rýži basmati.

    1. Evi, to je skvělá zpráva, blahopřeju k přechodu na vyšší kuchařský level.

  79. Luďka says:

    dnes jsem konecne „Tvoji“ ryzi vyzkousela presne podle navodu a byla skutecne vynikajici, chudak tovarna na pytliky s ryzi, brzy s takovou zkrachuje:-)…dekuji moc, uz nevarim jinak

    1. Luďko, to je paráda, mám radost, že už jsi jedna z těch, co rýži dusí a vidí v tom velký rozdíl.

  80. Milá Flo,
    nevím, kde se stala chyba, pracovala jsem přesně dle Tvého postupu a po více než 15 minutách byla rýže stále tvrdá (dělala jsem jasmínovou), tak jsem ji pak musela zalít vodou, dovařit a přecedit????

    1. Lenko, tak to opravdu netuším. Měla jsi správný druh rýže? Nebyla to třeba kulatozrnná či drobnozrnná na rizoto? A zalévala jsi vroucí vodou?

  81. Hned ji jdu zkusit, rýže mi dělá problémy. Tchyně mi říká, že jediný způsob jak udělat správně rýži, je dát ji do peřin….mně to připadne strašný, tak jsem ji radši nevařila 😀 tak doufám, že se mi povede ať mohu argumentovat, že dobrou rýži mohu udělat i bez zařazení lůžkovin do vaření 😀

    1. Jasně, jde to i bez peřin, přísahám. Peřiny jsou fajn, pokud není místo na sporáku.

  82. Julianna says:

    Milá Flo článek mě potěšil rýži dělám postupově skoro jak ty,protože mě to naučila dělat maminka je vtom dokončení mám jiný postup jak rýže zavaří pěkně ji zabalím do velkých novin kdysi do Rudého práva pak pěkně do utěrky a šup mezi dva peřové polštáře a tam zůstala pěkně než se dávala na stůl byla vždy pěkně horká a načechraná pak přišla rýže ve varných tak jsem si říkala jak to ulehčí práci ale ouha rýže byla rozvařená a uvnitř syrová a ubitá tak jsem se okamžitě vrátila zpátky k své původní.Ještě taková malá drobnost místo oleje užívám sádlo a dávám cibulku do sklovata někdy přidávám hrášek a od tety jsem zkusila nastrouhanou mrkvičku kterou také osmahnu.Dávám také kurkumu ,a také svou udělanou směs kořen.
    ..

    1. Děláš to skvěle, Julianno. Ty chuťové obměny nemají chybu.

  83. Wow, mamka vzdy delala ryzi na pare (paracek s platynkem), ja pro zjednoduseni jen varila. Dnes jsem zkusila ryzi udusit dle navodu-nic se nepripalilo,vysledek byl krasne nadychany a chut vyborna. Diky!

    1. Bezva, Jitko, jsem ráda, že máš nový spolehlivý způsob na dušenou rýži.

  84. no nevím no,asi jsem něco pokazil,mě se spodek rýže jako vždy připálil a místo voňavé rýže jsem cítil připáleninu po celém bytě 🙁

    1. A to já vím, určitě jste něco pokazil.

      Hádám, že plotýnka hřála moc. Opravdu moc. Věřím, že příště už to bude naprosto dokonalé a bez katastrof.

  85. Dobrý den Flo,

    Chci Vám moc poděkovat za popsaný postup. Rýži miluju (obzvlášť po několika návštěvách Asie) a pytlíkovou bych nepozřela. I já jsem však do dneška patřila k těm, které mají z rýže trochu stres – hlavně z toho jak to dopadne a jestli to bude k jídlu. Podle vašeho popisu mi dnes vznikla jako kouzlem ta nejlepší rýže, krásně nadýchaná a voňavá – jen se po ní zaprášilo. Takže od teď už jen takhle!

    DĚKUJI!

    PS: k nám domů nesmí jiná rýže než jasmínová (ve špajzu stojí pytel 10kg od vietnamců 🙂 )

    1. Výborné zprávy, děkuju a ať rýže z desetikilového pytle mizí před očima 🙂

  86. Ahoj,
    v naší rodině neumíme vařit rýži. Snažíme se všichni a stejně nám to nejde, dokonce mi to nevyšlo ani podle tohoto receptu 😀 udělala jsem všechno tak, jak je psáno výše a jediné, čeho jsem po 15 min dosáhla je rýže, která je na kraji zrnek hotová a na skus tvrdá. Ach né. Co děláme špatně? anebo je to prostě rodové prokletí? 😀

    1. Aničko, zbyla po 15 minutách na dně kastrůlku nevstřebaná voda?
      Pokud ano, potřebovala rýže víc času a trochu víc tepla.
      Pokud ne, buď byly špatně odměřené suroviny a vody nebylo dost, anebo se jednalo o hodně špatnou rýži.

  87. Nikča says:

    Moc děkuji za návod. Mamča vždycky dělala rýži přes takový přístroj a nikdy mi moc nechutnala, až když jsem si jednou řekla, že bych si jí mohla udělat k masu sama… Jakmile jsem vyzkoušela tento návod neustále mě mamča přemlouvá, že to mám jít udělat, že to „neumí“ i když jsem jí to už párkrát ukazovala. 😀 Prostě u nás doma už dělám rýži jedině já díky tomuto návodu, takže ještě jednou moc děkuji za recept. 🙂

    1. Nikčo, blahopřeju, to zní jako fantastické uznání. Pozdravy mamince 🙂

  88. Ono to fakt funguje! To je jiná rýže než jsem byl zvyklý. To je dobrota! Naučila jste mne Boloňskou omáčku, jak správně držet nůž a teď jak správně na rýži. Děkuji, jste super!!!

    1. Na to nezbývá než dodat: jen tak dál! Dobrá práce, blahopřeju k pokroku.

  89. Dříve (jsem už stará babka), jsem dělávala rýži jen z varných sáčků, stydím se, pak mě poradil syn a od té doby sáčky už nikdy. Kupuji – ne nejlacinější, ale kvalitní jasmínovou nebo basmati, je to o něčem jiném. Mám nádobu plastovou s víkem – nahoře uniká otvorem částečně pára, což musí být. Rýži propláchnu, nasypu, přidám 1 hřebíček, 1 nové koření, tr.soli, lžičku oleje a ráda pro barvu přidávám kurkumu (jak kdy), zaliji studenou vodou cca 1a půl cm nad rýži a dám na plný výkon 750 W na 8 minut do mikrovlnky, pak se mrknu a dám znovu, většinou 6-7 minut, je hotovo. Nyní dle Věšeho receptu zjišťuji, že vlastně časově nic neušetřím, nádoba je také jedna, nechá se asi udělat i více příchutí a kouzel, takže to určitě zkusím. Děkuji.

    1. Věro, máte naprostou pravdu. Čas se neušetří a nádoba taky ne. Na sporáku ovšem můžete kurkumu předem opéct a rozvonět v tuku a to přispěje k lepší chuti rýže. Zkuste a uvidíte.

  90. Flóra says:

    Ahoj Flo, já už léta kupuji jen rýži jasminovou ( vždy když je v akci velký pytel v Lidlu ) a peču v troubě. Neproplachlou rýži dám do varné mísy, zaliji vodou aby byla cca 1 článek prstu nad rýži, osolím, přiklopim a dám do horkovzduchu na 200°C na hodinu, když jí je víc tak na 2 hrnky tak o 15 min déle. A je skvělá. Voňavá a tak akorát jako z čínského bistra. A taky si jí po tu dobu nemusim vůbec všímat, což je bonus navíc. Tak vaření zdar a děkuji za skvělé recepty! ( Hlavně na svíčkovou, ta byla…. )

    1. 200 stupňů, horkovzuch a na hodinu? Opravdu tolik? Vždyť na sporáku stačí necelých 100 stupňů a 15 minut. Pokud nedusíš opravdu velký hrnec rýže, myslím, že bys v pohodě mohla ušetřit na energii snížením teploty, vypnutím horkovzduchu a zkrácením času.

  91. Škoda, že jsem Vás neobjevila dříve. Trvalo mi roky než jsem se dopracovala k dobré rýži. Do té doby jsem.na ní chodila do čínské restaurace:) Nechtěla se mnou spolupracovat ani plotýnka, ani hrnec (máme se silným těžkým dnem, takže jde jen pomalu tlumit teplota) a stálo nás to kila rozvařené rýže. Děkuju za článek i recept

    1. Ale objevila jste mě a to se taky počítá, přinejmenším rozvařené rýže bude nyní na světě podstatně méně 🙂

  92. Moje máma mě učila také s cibulkou a po vaření ji nechávala dojít v peřinách (teď používá deku, kterou má po ruce – peřiny má totiž v ložnici o patro výš ????.

    1. To jo, rýže s cibulí jsou skvělý chuťový pár. Škoda na to zapomínat.

  93. Věra says:

    Paní Jano, dnes jsem dělala „jasmínku“ už ne v mikrovlnce, ale podle Vašeho receptu v kastrolu na plotýnce, na oleji jsem skutečně tr.osmažila kardamom, čtvrtku cibule s 1 bodnutým hřebíčkem a dál přesne podle Vás – to byla dobrota, ta rýže je úžasná, Vy též a tak moc děkuji, určitě se podívám ještě na Vaše další nápady

    1. Věrko, to je krásná zpráva, děkuju a mám radost! Flo.

  94. elvienelda says:

    Tak už konečně umím uvařit rýži! Děkuji. Byla jsem z domu zvyklá na rýži ve varných sáčcích, až přítel mě ji odnaučil používat. Ale strašně se mi nedařila. Teď je to konečně ono, i když jsem si napoprvé nepřečetla tu první část o druzích rýže a budu se muset v některých ohledech polepšit.

    Jinak maminka dělávala ještě taky rýži v troubě a tuším že s novým kořením, bobkovým listem a cibulí, a tu jím klidně i samotnou 🙂

  95. Vlaďka says:

    Ďakujem vám, zachránili ste moje chuťové bunky na koleji… Dnes sa mi prvýkrát v živote podarila uvariť ryža, a to podľa vášho blbuvzdorného návodu! 😀

    1. Paráda! Pozdravy na kolej zachráněným chuťovým buňkám a jen tak dál 🙂

  96. Zdravim, ryzi jsem nikdy nedelal a popravde ji krom vietnamske ryze ani nemam rad, ale po precteni receptu jsem na ni dostal poradnou chut 🙂 uz se tesim az zkusim tu kari ochucenou ryzi 🙂

    1. V tom případě se těším na ohlasy.

  97. Kateřina says:

    Děkuji za super článek o rýži ☺ Jdu se učit dál z této stránky.

    1. Tak ať se učení daří 🙂 Flo.

  98. Ahoj Flo!
    tenhle blog je super a moc užitečný. Musim to s tou rýží vyzkoušet, všechno co jsem zatím zkoušela dopadlo dobře (až na barvení vajíček – to nedopadlo 🙂
    Díky moc!!!

    1. Jani, tak to mám radost, že máš z blogu i ze zkoušení radost.

      Napíšeš mi, prosím, třeba do komentářů k článku o barvení vajec, co přesně nedopadlo a jak jsi postupovala?

  99. Krásný den, Flo, díky za bezva článek o rýži, kterou miluju snad ze všech příloh nejvíce. Sáčky nepoužívám už dávno – už z důvodu dávkování, celý nesním a půlka je málo atd. + kvalita, cena…. Nejraději mám basmati, také jasmínovou, ale i celozrnnou rýži, nepohrdnu však ani parboiled – zde bych se zastala jídelen (ač nejsem závodkový nadšenec a do práce si nosím své) – ono je těžké udržet ve várnicích v teple delší dobu rýži čerstvou, nelepivou, nerozvařenou, neusušenou – a tohle fakt splní spolehlivě asi jen parboiled, za kterou jsem oproti zkušenostem s dětských let (kašovitá hmota v jídelně ve škole) fakt ráda. A rodiče ji vaří a chutná mi. Doma vařím ty „své“. A v čem se lisím ais od většiny – mám ráda rýži „plain“ prostě ji nesolím, neochucuji, jako přílohu mám ráda rýži prostě neutrální a chutná mi i samotná, asi jsem divná :-). A dále já rýži vařím podle různých návodů na youtube tomu říkají i Asiaté „in excess water“ prostě odvážená rýže, spousta vody – k basmati rýži tak 12 -13 min varu a slít a někdy i propláchnu vroucí vodou a prokypřím. Mám s ní takto úspěch, neřeším kolik vody, jak moc vaří můj sporák a kdy se voda vyvaří. Prý tento postup nezatracují ani odborníci, tak snad to není špatně…Zkoušela jsem i dusit do vypaření, také moc dobré ale vrátila jsem se ke svému způsobu. Dokonce jsem slyšela, že tím mým způsobem se prý lépe zbavím arsenu, který se v rýži často vyskytuje. Podobně vařím i jiné obiloviny krom kuskusu a také pohanky, u které nechci přijít o cenný rutin. Děkuji za blog a články – jsem u Vás nováček.

    1. Miri, arsen v rýži je teď, zdá se, velké téma, ale zatím jde podle testů stále ještě o zanedbatelné, nikoho neohrožující množství. Dá se mu preventivně vyhnout i namáčením neuvařené rýže ve studené vodě, třeba přes noc, a následném slití. Arsen má tu výhodu, že se vodou odplaví.

      Basmati rýže má ve světě, hlavně v Asii, opravdu velmi oblíbený způsob vaření, jak popisujete, tj. ve velkém množství vody a bez soli. Ale tam je to vyváženo chuťově výraznými omáčkami a šťávami, které se k rýži následně podávají.

    2. Kuskus není obilovina, ale těstovina. Je to sušená a drcená těstovina z pšenice semolina.
      Možná jste měla na mysli bulgur, to obilovina je.

  100. Kamínek says:

    Doteď se cpal jen rýží ze sáčku. Ze zvědavosti jsem koupil v Lidlu 2 kg pytel jasmínové rýže v rámci akce asijský týden,a už se těším, až vyskouším, co jsem si zde přečetl.

    1. Díky a držím palce, ať to klapne.

  101. Nevim, zda to tady nekdo zminoval, ale pokud neni po ruce perina, staci ryzi zabalit do novin a do dvou dek a nechat odpocivat treba na jidelnum stole, na lince, na podlaze… ????

  102. Nedařilo se mi uvařit rýži aby se sypala, pořád se trochu lepila až dcera mi řekla jak ji dělá – stejným způsobem jak to popisuješ ty,Flo, jen vody dávám dva hrnky místo jeden a půl a je to taky akorát. Jednou jsem dělala rýži jako přílohu k roštěnkám, dala jsem do ní dvě hrstě kokosové moučky a naložený hrášek, zamíchala a nechala vařit a pochutnali jsme si.

  103. Veronika says:

    Díky moc za recept. Dnes se mi konečně povedla dokonalá jasmínová rýže. Nebýt Vaší rady ohledně horké vody a poměru vody a rýže, měla bych rýži zase spálenou nebo kašovitou.

  104. Zuzana says:

    Koupila jsem si ryzovar,at dělám co dělám stále mám rýži na kaši.Varim přesně podle návodu ale rýže je opravdu jako kaše.Kdyz si rýži uvarim na plotně mám jí krásně sýpkou.Prosim o radu.

    1. Zuzano, nezlobte se, na tohle neumím odpovědět. Neznám váš rýžovar, nevím, jak funguje a co dělá špatně. Asi střelím od boku, ale přijde mi, že dáváte do rýže příliš mnoho vody.

  105. Mám dotaz : Je to ohledně způsobu vaření rýže na kaši. Prý podle nového zdravého receptu se má rýže namočit přes noc,ale pak je způsob vaření stejný.Jaký na to máš názor? Děkuji za odpověď. Ivka

    1. To je ten poplach se zvýšeným množstvím arsenu v rýži? Co jsem viděla poslední testy, v českých regálech s rýží je množství arsenu zcela zanedbatelné a naprosto neškodné. Takže pokud se ptáš, jestli rýži namáčím, tak nenamáčím. Pouze ji proplachuju.

  106. Tomáš says:

    Supr, konečně to má tu správnou konzistenci. Já si do rýže dávám chilli papričky. Sušené, aspoň dva kusy rozdrobím na olej a rýži přidám až když začnou černat

  107. Díky za skvělý a jednoduchý návod. Kyprá a načechraná rýže jako od Číňanů mi byla dlouho záhadou. Musím přiznat, že jsem byla odkojená na varných sáčcích a dlouho si myslela, že je to jediný a ten správný způsob jak připravovat rýži 🙂 Teď už si pochutnávám na skvělé načechrané večeři a postup přípravy a cenné rady jsem si vryla do paměti!

  108. Dobrý deň, Flo,
    tvoja stránka je úžasná obsahom aj formou, píšeš pekne, vtipne aj zaujímavo. No a to, že odovzdávaš svoje skúsenosti toľkým ľuďom je záslužná činnosť. Ďakujem ti za ňu.
    Som tu nová, narazila som na túto stránku keď som hľadala ako pripraviť quinou. Veľmi sa mi tam páčil tvoj postoj k zdravým potravinám. A pri článku o varení ryže ma prekvapilo, že nijak nepreferuješ celozrnnú ryžu. Je vraj oveľa zdravšia, nie? Vieš poradiť ako ju správne pripraviť? Ja ju varím vo veľkom množstve vody a scedím. Ochucujem dodatočne. Neviem či je to správne.
    Zdravím.
    Viera

    1. Vierko, díky za milá slova a hřejivé ohlasy, moc jsi mě potěšila. Co se týká tvého dotazu, samozřejmě vím, jak celozrnou rýži připravit, ale tohle byl článek o nadýchané rýži dušené, loupané, kterou jí polovina světa. O té celozrnné budu psát zase nkdy jindy. Ale rozhodně ji vaříš dobře, jen bych se přimlouvala za to, abys ji solila předem.

  109. Anna Machová says:

    Už nikdy víc rýže v sáčku! Díky! Pochutnala jsem si!

  110. Ladislav says:

    Ponejprv hodně štěstí a hlavně ZDRAVI v novém roce všem.Přes množství reakcí na vaření rýže jsem se nemohl dostat ke komentáří,ale vaření rýže je (kdo to umí) jednoduchá věc.To jak bylo vysvětleno samou Florenínou je nejlepší postup.Já osobně vařím rýži stejně,ale někdy přidám místo kari kurkumu,která rýži krásně obarví a dodá jinou chuť.(mírně) Osobně používám nejvíc jasminovou.Tak zase příště.

  111. Breburda says:

    Pritelova maminka vari zasadne z tech varnych sacku. Byla jsem v soku jak hnusna ryze muze byt. Ovsem ve vetsim, kdyz jsem pripravila kureci kari s kokosovym mlekem a ona nam k tomu na talir nasypala kunovjanku s tim, ze jsem zapomela do rizota dat zeleninu….

  112. Míša says:

    Když jsem ještě bydlela na kolejích, tak jsem používala pytlíkovou rýži, protože jsem se té sypané bála. Po přestěhování do našeho prvního podnájmu jsem si řekla, že to přece tak hrozný být nemůže a ono nebylo 🙂
    Můj recept zní: 1:1,5 objemu rýže:voda, rýži propláchnu, zaleju studenou vodou, osolím, přidám hřebíček a postavím na plotýnku. Tak 2x zamíchám, a ve chvíli, když zjistím, že tam už není skoro žádná voda, tak jde rýže do peřin – 30 minut je minimum. To mě naučila babička, ta klidně uvařila rýži už v 9 ráno, vrazila ji do peřin a v poledne byla stále teplá a nadýchaná.
    V peřinách každá rýže krásně dojde, i ta, která je po vaření ještě pořád na skus trošku tvrdá, tak v peřinách změkne…. Mňam 😀

  113. Ahoj Flo,
    skvělé stranky a rady. Moc díky za všechny , nejen za začátečníky :-*

    K ryži- dohadujeme se s maminkou, ja proplachuji vodou ohřátou z konvice. maminka vařící. Jak horkou vodou ji proplachuješ?

    1. Jitko, tou nejteplejší možnou vodou přímo z kohoutku.

  114. Šárka says:

    Právě jsem dovařila svou první povedenou jasmínovou rýži. Děkuji 🙂

  115. Markéta says:

    Děkuji za skvělý recept na rýži! Byla to mňamka

  116. Simona says:

    Ahoj Flo, nedá mi to abych se nezapojila do debaty. Já jsem dostala na vánoce rýžovat a k tomu rýží basmati. Rýžovar je super věc. Basmati z rýžovar je výborná. Dělám v tom i pohanku.

  117. Drahá „Flo“,

    tahle rýže změnila můj pohled na vaření. 😀 Upřímně tak dobrou rýži jsem ještě nikdy nejedla a to jsem ji uvařila sama! 😀 To je neuvěřitelné. Rýži jsem se vždycky vyhýbala, protože jsem věděla, že ji neumím a nechápu, jak ji správně uvařit.

    No ale po dnešku mi opravdu narostla křídla a teď se cítím jako skutečná kuchařka. Moc díky, Tvé stránky a recepty jsou fakt super! Je to čtivé, jednoduché a srozumitelné. Ještě jednou díky moc! Ať se Ti daří!

  118. Dnes 7.4.2018 jsem se do toho dal, rýži sem koupil dlouhoznou tu co se ráda rozvařuje.Ale pozor!! I tato šméčková rýže se udělala tak jak jste popsala ve Vašem návodu,super. Rýže byla pro mne alfa a omega. Jinak mne vařit baví, stou rýží jsem ale vždy bojoval pomali o život.Ale dnes jsem na celé čáře ,díky vašemu preciznímu návodu zvítězil. Paní Jano díky.

    Můj postup ,olej tak akorát rozpálený,cibule na drobno trošilinku smahnutá i s hobami/které sem den předem namočil/ smahl sem vše snad něco přes minutu a nasypal nato rýži a tu také něco přes minutu a zalil vřelou vodou. Až byla rýže vidět tak jak se voda vsakovala do rýže sem přikryl utěrkou ,pod poklici na hrncu a finito.Nezáleží na čase ale skutečném dodělání rýže.Jo a vařil sem na sklokeramice stupen 4…3..2. postupně sem ubíral už stou vřelou vodou. No an pánvi sem smahl zbyte hub,kuřecí prsa a na konec porek. To jsem opatrně v míchal do uvařené rýže.A věřte že sem nemusel bejt opatrný?? Rýže byla supr dobře se vše smíchalo …prostě namka tak jak má bejt. Ještě jednopu zdravím a díky za postup. Svatopluk Jirák.

  119. Zdarec ,
    Taky jsem zkoušel podle návodu klasickou dlouhozrnnou rýži z obchodu v 1kg balení . Dělal jsem cca 300g . Po dokončení byla rýže jako klasicky celkem rozvařená ,a relativně mastná , nemám cedník , musel zkoušel jsem slít vodu jen přes pokličku a kapal z toho víceméně jen olej – vodu jsem použil přesně 1,5x obsahu hrníčku . Dušeno na sklokeramice stupňě 4-2-0 cca 15 minut . Nevíte kde je chyba ? rád bych aby rýže nebyla tolik mastná ,a to jsem tam oleje nedával tolik . A aby nebyla tolik kašovitá , i když je to lepší rozhodně , než můj dosavadní způsob vaření . Možná moc dlouhý proplach studenou vodou ? Děkuji za rady .

  120. Dobrý den, musím se přiznat, že jsem rýži nikdy moc nemusela, ale pak jsem vycestovala na Bali, a tamnější rýže mě naprosto chuťově nadchla. Když jsem se ptala, jak ji připravují, tak mi byl poskytnut složitý způsob přípravy, ze kterého jsem nebyla úplně nejmoudřejší. Po návratu domů jsem pátrala na internetu a našla recept, který se tomu nejvíce podobal. V tom receptu vaří rýži ve speciálním dvoudílným hliněným hrnci, ale já vařím v obyčejném nerezu a používám takový ten pařáček, co se dá na dno hrnce a pod to voda.
    A jelikož miluju vaše knížky a recepty, tak jsem se chtěla o tento recept podělit – nikdy bych nevěřila, že může být rýže tak chuťově jiná v závislosti na přípravě, jakoby lepivá a přitom ale sypká a načechraná, sametově smetanová, nedokážu tu chuť pospat, musí se vyzkoušet 🙂 Tady je recept:

    Nejdříve rýži pořádně propláchnu (to je důležité, nevím, jestli tu chuť dělá to propláchnutí nebo pak samotná pára 🙂 Nasypu rýži do hrnce, naleju vlažnou vodu a rukou promíchávám, pak vodu vyleju. Postup opakuji, dokud voda není čirá (5-10x).
    Propláchnutou rýži dám do hrnce a zaleji 1.5x větším množstvím vody než rýže. Lehce osolím a přidám pár kousků celého kardamonu (ale kardamon není nutný). Přivedu k varu a nechám vařit, nezakryté, dokud se voda skoro celá nevypaří a v rýži se neobjeví „kráterky“.
    Následně přesypu rýži na pařáček, dám do hrnce nad vroucí vodu a vařím nad párou 10 min. Občas promíchám a nakypřím vidličkou. Poté nechám rýži chviličku odpočinout (vypaří se zbývající vlhkost). Podávám

    1. To je paráda, díky za podrobný popis! Flo.

  121. Tak jsem včera zkoušela podle tohohle návodu udělat dušenou rýži basmati na kokosovém oleji – a výsledek ten, že k vařené rýži bez chuti, hlavně té parboiled („vaření“ v užším slova smyslu, tzn. ne-dušení), se už asi skutečně nikdy nevrátím. Dělala jsem dušenou rýži sama poprvé a byla tak přenádherně nadýchaná, voňavá, sypká a chutná, že mi chutnala skoro víc než maso (to se mi ale povedlo krásně šťavnaté, takže nakonec přece jen pomyslně zvítězilo). Bohužel jsem dneska neměla možnost oběd od včerejška ohřát, ale ta rýže byla tak dobrá, že chutnala skvěle i za studena. 🙂 Velké díky za recept!

    1. Báro, tak to mám radost, díky za důvěru.

  122. Zdravím, přiznám se, že dlouhou dobu jsem vařila rýži ze sáčku, neboť jsem si myslela že je to rychlejší a nenáročné. Nenáročné to sice je ale nedá se to srovnat s rýží, která je osmahnutá na cibulce a česneku a poté do ní ještě dám hřebíček a bobkový list a je jako od babičky:). Někdy přidám ještě nakonec čerstvý koriandr nebo petrželkou a manžel se může utlouci 🙂

  123. Vynikající a levnou basmati rýži mívá Lidl, 5kg pytel v akci i za 200 Kč.
    je rychle hotová, od varu za 9 minut.

  124. Lucie H. says:

    Krásný den všem,
    dnes jsem podle tohoto postupu dělala jasmínovou rýži a jsem nadšená ???? Snad poprvé v životě se mi povedla. Do teď byla vždy taková ,,blemcavá“, ale dnes krásně kyprá a nadýchaná. Úžasné, už ji budu jen dusit. Těším se, že zkusím i ochucenou. Moc děkuji za Vaše rady ????????

  125. Karolína says:

    Milá Flo, moje máma mě toho v kuchyni moc nenaučila, ale s rýži nezklamala, tu mě naučila skvěle – do hrnce přidávala cibuli se zapíchaným hřebíčkem, sůl a lžíci sádla. Vody tolik, aby sahala 1,5 prstu nad rýži a když se v průběhu vaření voda vsákla a v rýži vznikly jakoby malé „krátery“, zabalila hrnec do utěrky a dala ho do peřin. Rýže krásně došla a když přišel čas prostírání, hrnec vytáhla, rýži několikrát prohrábla a nadlehčila pomocí dvou vidliček, aby si vydechla a bylo hotovo. A já to už čtvrt století dělám stejně, jen místo sádla dávám olivový olej. Pytlíková rýže se u nás jí jen na vandru 😉

  126. Ahoj.ja pamatuji jak ji mama dělala pod duchnou. Mimo jiné já mám doma lyžovat ale vzhledem k tomu že rád zkouším nové věci. Tak jsem se dnes rozhodl že ji zkusím připravit dle tvého návodu.????

  127. Mario Hlas says:

    Vařím si sám, ale plýtvat časem na složité postupy mne nebaví. Proto : rozehřát troubu na 3/4 (mám plynovou, proto nemohu uvést °C). Mezitím vybrat hrnec nebo kastrol (poměr výška/šířka zde nerozhoduje) s dobře přiléhající poklicí, na dně rozpustit lžičku omastku (olej neb sádlo), vložit dávku propláchnuté rýže a zalít 3/4 dávky vody (event. přidat koření), vložit do trouby. Po cca 15 min zkontrolovat. Zatím jsem nenarazil na žádný druh rýže, která by se nadměrně lepila. Přednosti tohoto postupu : zaručeně se nepřychytí, netřeba obsluha.

    1. Mario, prosím pěkně, co přesně je složitého na postupu propláchnout rýži, opéct ji na trošce tuku, zalít vroucí vodou, zakrýt pokličkou a nechat na mírné plotýnce 15 minut v klidu? Je to totožné s vaším návodem, jen na sporáku místo v troubě.

  128. Laďa Š. says:

    Dobrý den paní Jano,
    díky za inspiraci, pro kuchařská moudra často otvírám právě Váš blok. Rýži dělám podobně, akorát v tlakovém hrnci. Nejprve osmahnu, přidám vodu + sůl, přivedu k varu, zavřu hrnec, plamen na minimum, 5 min a je hotovo.

    V některých oblastech, kde se rýže pěstuje, je údajně voda kontaminována arsenem a dostat ho z rýže lze zase jen přes vodu (tedy namočením). Nejméně arsenu je prý v Basmati a jasmínové rýži. Kupuji převážně thajskou jasmínovou rýži Royal Umbrella, kde se chlubí, že mají kvalitní a čistý zdroj vody. Co si o tom myslíte? Je to skutečně tak vážné s obsahem arsenu, nebo i nejvíce kontaminovaná rýže je pořád pro tělo v normě?

    1. Laďo, viděla jsem nějaké testy rýže, co se prodává v ČR v běžných obchodních sítích a tam je kontaminace arsenem zcela minimální a zanedbatelná. Určitě rýži proplachujte, ale nemusíte to přehánět s namáčením.

  129. Manzelka me poprosila, abych dnes detem udelal prilohu k masu, ktere nam vcera nachystala. Jelikoz s varenim nemam zadne zkusenosti, vyuzil jsem vas navod na vareni ryze a je to super. Moc diky! Ale trochu se bojim, abych ted doma memusel varit pravidelne -:)

    1. No vidíš, a takové riziko my ženy podstupujeme v kuchyni pravidelně každý den 🙂

  130. Iveta says:

    Díky za návod, ve svých 25 letech se konečně učím vařit a s rýží jsem vždy bojovala, takže jsem se poslední dobou zbaběle uchylovala k pytlíkové rýži. Právě mi bublá na sporáku první várka, tak snad to bude k jídlu. Zatím jsem zjistila jen to, že náš kuchyňský hlásič požáru je velmi hlasitý. Příště budu muset zalévat vodou u otevřeného okna 🙂

  131. Helena says:

    Ahoj milá Flo.
    Díky Tobě jsem se naučila vařit bez masoxů a podobných věcí……..pochytila jsem od Tebe spoustu věcí a umím nyní vařit podle své fantazie podle toho co mám doma a vždy si pochutname.
    Rýže od Tebe je skvělá a konečně mám vždy stejně skvělý výsledek. Můžu se prostě na tuto rýži vždy spolehnout a to se mi opravdu moc líbí. Díky

    1. Heleno, jsi skvělá, mám radost, jak se ti v kuchyni daří ❤️

  132. Milá Flo! Sedíme tu s maminkou, obě Tvé velké fanynky a měly bychom otázku, prosím: jak správně připravit hnědou rýži? Kdykoliv použijeme výše uvedený postup, funguje skvěle pro všechny druhy rýže bílé. Jakmile ji ale nahradíme „zdravější“ verzí, rýže nám připadá tvrdší a ne tak chutná. Měla bys prosím nějaký tip? Děkujeme! Jana LeBlanc

  133. Dana Žáková 5 TV 5 says:

    Několikrát jsem zkoušela takto uvařit rýži ale nikdy se mě nepovedla tak jak by měla takže rýži dělám v remosce dávám hrnek rýže a DV hrnky vody cibuli s hrebckem a jednu kostku maso u a vecinou se mě povede

  134. Majka Světničková says:

    U nás doma jsme dusili rýží vždy na lehce osmažené cibulce. Začala jsem dávat na cibulku ještě půl lžičky kurkumy a trošičku pepře, pak hned nahrubo nastrouhanou mrkev a celer (možno použít i mraženou směs pod svíčkovou, krájenou na nudlicky), posypu bylinkovou solí, trochu vše osmahnu a přidám propranou rýži. Tu se snažím dát předem namočit na několik hodin, lépe i přes noc. Přidám vařící vodu (2 hrnky na hrnek rýže), dosolim a dusím 15 min. Tuto rýží jím i samotnou, případně posypanou sýrem.

  135. karel says:

    Taky bych rád věděl, jak je to s hnědou rýží? Zkusil jsem váš recapt , al rýže..bohužel broky . Podle mne má být 1díl rýže a 2 díly vody

    1. Karle, na hnědou rýži určitě víc vody, poměr 1:2 bude zhruba správně, ale hlavně i mnohem víc času – 30-35 minut bych viděla jako minimum.

  136. Lukáš says:

    Už měsíc žiju se svou filipínskou přítelkyní na Filipínách. Filipínština má stejné slovo pro rýži jako pro jídlo. Jím tady rýži k snídani, obědu i k večeři a stále mi chutná. Dobře připravená rýže se nepřejí a dá se jíst i holá, bez ničeho. Kdybych měl jíst třikrát denně rýži ve varných sáčcích, vydržel bych to tak dva dny a letěl bych domů.

  137. Pedro says:

    Milá Flo,způsob,kdy se nejprve rýže orestuje jsem úspěšně provozoval již před 30.lety na vojně a vždy se zadařilo:) Doma ji dělám podobně,orestuji rýži na másle zaliji vodou a když se voda vypaří po hladinu s rýží,dávám na 10 minut do vyhřáté mikrovlnky-cca těch 160.stupňů,po vyjmutí lehce promíchám,…a vždy je úžasná a kyprá..

    jinak moc děkuji za skvělé komentáře a recepty.
    P.

  138. Rád se podělím o vyzkoušený recept na základní italské rizoto.

    Italské rizoto bianco (bílé).
    1ks cibule, cca 50g másla plus na cca 20g na zjemnění nakonec
    30-50g jemně strouhaný sýr Gran Moravia (je bezlaktózový) v Itálii obvykle Parmazán
    vývar (nejlépe zeleninový, ale může být i masový)
    bílé víno, sůl

    Postup:
    1) na pánvi WOK nebo ve velkém kastrolu rozpustím máslo
    2) jemně orestuji drobně nakrájenou cibuli (do žluta ne do hněda)
    3) přidám suchou rýži na rizoto Arborio nebo Carnaoli
    4) přidám 1,5 dcl bílého vína, trochu vývaru a vařím, míchám
    5) jakmile se vývar vyvaří opět přidám a vařím rýži do stavu aldente
    6) přidám strouhaný sýr a trochu másla a vařím dokud vlny nedrží (až se vše dobře spojí)
    7) nakonec podle chuti mohu trošku dosolit a mohu nahoru posypat trochou sýra

    vývar: 1ks cibule, 2ks mrkve, 1 petržel, 2 malá rajčata

    cibuli, mrkve, petržel překrojím na polovinu a vše dám na suchou pánev a opeču do světle hněda,
    dám do horké vody, trochu osolím a uvařím vývar cca 20-30 min. na zalévání rýže

  139. Dobrý den, děkuji za podrobný návod. Nevím, kde jsem mohla udělat chybu, ale rýže je stále po 15 min dost tvrdá. 🙁 Při tom jsem postupovala podle návodu. Dusit jsem ji nechala na nízké teplotě… Neumím si představit, jak by to dopadlo, pokud bych ji nechala úplně mimo plotýnku.

    1. Hanko, záleží na tom, zda v kastrolu s rýží zbyla ještě nějaká voda, nebo už ně.

      Pokud ano, měla rýže málo tepla.

      Pokud ne, šlo o špatnou surovinu.

  140. tohle ze je SNADNY zpusob?? tohle je navod pro kuchare a ne pro lidi co v zivote nic nevarili!

    1. Zkusil jste to opravdu přečíst a pochopit postup, nebo soudíte jen podle rozsahu textu?

    2. Jednodušší způsob snad ani neexistuje, s výjimkou varných sáčků či koupě uvařené rýže v restauraci do kastrůlku.

  141. Milá Flo, já na Tvých receptech zbožnuju, jak je tam důkladně vysvětleno co, jak a proč.
    Rýži dělám podobně, akorát ne na oleji, ale na másle. Ráda ji kořením mimo jiné mletým kardamomem.
    Od doby, co znám tento recept, mám pro rýži ve varných sáčcích už jen pohrdavý pohled. 😀

  142. Taky bych potřebovala poradit . Vařím ve školní jídelně , kolem 400 jídel a předsmažení rýže je totálně nemožný. Flo prosím nějaký nápad ? Berem parbolku , děláme v konventomatu na páru 100 stupňů na hodinu a půl a neustále někomu přijde tvrdá. Trochu oleje taky přidáváme.

    1. Vladi, pokud berete parboiled rýži (a chápu, proč to tak je, na výdeji se nikdy neslepí, ani kdyby čekala tři hodiny), tak je asi úplně zbytečné se s ní snažit o jakékoli opékání.

  143. Ladis says:

    Dobrý den, Váš recept na vaření rýže je velmi hezky napsaný a svědčí o tom, že nevaříte z donucení ?. Já jsem kuchařské vemínko a také nerad poučuji zkušenější. Tak jen zlehka a opatrně – zavrhnout parboiled rýži by byl určitě omyl. Nemusí chuťově vyhovovat každému, ale zase má jiné nepominutelné přednosti. Podívejte se třeba na Vitaland. Vzniká krátkým prudkým propařením před odstraněním hnědé slupky a odtud získá nejen barvu, ale i spoustu prospěšných látek, které jinak jdou se slupkou „do pryč“. A v tom je její půvab. S předvařenou rýží nemá společného zhola nic a vaří se dokonce déle. Takže má jedinou vadu. Energetickou – propaření + delší var. Ať se daří. Ladis Režný

    1. Děkuju za bezvadné doplnění! Flo.

  144. Dana Jašková says:

    Ahoj Florentýnko,
    rýži vařím téměř stejně a výhradně jasmínovou, je skvělá, ale místo na oleji osmažím na másle.
    Dana

  145. Standa says:

    Jani, moc děkuji za recept. I mámě moc chutnala. Určitě zkusím i jiné recepty. Standa

  146. Dovolila bych si upozornit, že v pouhém 1,5násobku vody po pouhých 15 minutách varu je i po odležení pod peřinou rýže nedovařená.

  147. Dobry den, jak prosim timto zpusobem varit celozrnou ryzi? Vari se vyrazne dele nez bila. Mate prosim zkusenost jak dlouho nechat dusit?
    Dekuji

  148. Dobrý den, můžete mi prosím napsat, jak správně udělat rýži v mléku na rýžový nákyp, aby se nepřipalovala? Já nejdřív předvařím klasicky (mám taky takovou tu nádobu do mikrovlnky..), pak teprve dávám na plotnu do mléka, ale ráda bych se tomu předvaření vyhnula a nejspíš bude i chutnější, když ji udělám rovnou na plotně /?/. Děkuji!

  149. Ahoj Flo,
    musím říct, že tvé recepty jsou přesně to, co vždy hledám, vracím se k nim a hlavně.. nikdy nezklamou! Neměla jsem doma úplně možnost naučit se vařit od své maminky (vařila vždy babička :D). Tvá Kuchařka pro dceru je pro mě naprosto výstižná. Připadám si opravdu jako dcera, která si díky Tvé kuchařce přichází na kulinářský um. Už se těším, až budu předávám tyto znalosti dál svým dětem 🙂

    Díky že jsi,
    Katka 🙂

  150. Michal says:

    Poprvé v životě jsem díky Vašemu postupu uvařil výbornou rýži, moc děkuji 😉

  151. Iva P. says:

    Moc dekuji za krasny popis.
    Moje maminka davala ryzi do perin. Byla vynikajici! Krasna vzpominka ?

  152. Dobrý den ,

    dělám pečenou rýži s nastrouhanou mrkví , je to velká dobrota!
    A nebo s nadrobno nakrájenými olivami !Samozřejmostí je základ na zesklovatělé cibulce , předem osolené a dva hřebíčky a dva stroužky česneku a buď s mrkví orestovat , nebo s olivami :-*

  153. Ahoj Flo,
    ja se při dovče v Egyptě setkala s rice vermicelli, skvělá! Dělám jí docela často, skvěle doplní pečené kuřátko. Jinak krásný blog, když si s něčím nejsem jistá, vždy jsi první volba 🙂

  154. Vladimír says:

    Dobrý večer
    Vařím rád a vařím často. Mám rád jasmínovou rýži a tam to funguje na 20 minut dobře, i když nikdy mi to nevyšlo přijít do varu, vypnout a nechat třeba 15 minut dojít. Vždy musím, byť na malém plameni nechat vařit.
    Zkusil jsem ale dlouhozrnou rýži natural (k dostání v Ternu) a tady jsem narazil – 45 minut vaření a ještě to úplně nebylo ono. (Nenechával jsem ji přes noc namočit, rovnou jsem vařil). Takže asi jed opravdu dost velký rozdím v rýžích…….

  155. Míša says:

    Ahoj,

    dřív jsem vařila rýží podobně jako ty. Po procestování Asie jsme začali vařit čím dál víc a častěji místní pokrmy. Ať už thajské, indické, malajské, čínské nebo Indonéské recepty …jsou úžasné, rychlé a často obsahují rýží. Pořídili jsme si rýžovat v Thajsku značka „no name“ a je super. Dělám v něm jasmínovou rýží a pod ni kápnu sezamový olej. Ten rýži tak nádherně provoní a úplně jsi o krok blíže exotice.

    Teď žijeme 6 měsíců v zahraničí a rýžovar nemámy kuchyně je málo vybavená a tak jsem se dostala, k tvému článku o rýží, abych si připomněla, jak na ni. Dnes dělám chilli con carne. Udělám rýží s římským kmínem …děkuji za článek, který mi jako vždy moc pomohl. ?

  156. Pavlína says:

    Ahoj. Díky za nový postup, který jsem neznala! Zkoušela jsem takto udělat kari rýži a dnes ke kuřátku klasika jen čistá rýže s hřebíčkem. To je chuť dětství a mojí mamči. Krásná nostalgie. Dělala jsem ji teda na másle, na to hřebíček atd. V obyváku na gauči nám trůní přírodní obrovská deka přímo z ovečky, rýži dávám dojít jedině tam! Z plotny šup do ovečky. Jen teda ji tam nechávám minimálně hodinu. Vlastně je jedno, kdy dopoledne si tu rýži udělám, bezpečně tam vydrží až do oběda a je pořád horká, kyprá, nádherně sypká. Ten první pokus s kari rýží jsem tam měla kratší čas a spodek mi ještě plaval ve vodě, vrch byl kyprý, pár zrníček zůstalo tvrdých, ale ne moc. Takže v mých podmínkách mám vyzkoušeno, že přípravu oběda začínám rýží a ta si počká zahuhňaná klidně i dvě hodiny, než udělám maso, polévku, zeleninu, cokoliv…

  157. Dobrý den, paní Flo. Děkuji Vám za to, že jste. Vaše pojetí kuchařky je blbuvzdorné a uživatelsky přívětivé, ALE vraťme se k plotně. Jak a kdy dopravit šafrán do rýže? Umím pilav, ale netroufám si zkazit suroviny neuváženým počinem. Mohu-li rady: polévku zahušťuji košťálem rozmixovaným tyčovým. Žampionovou, květákovou, hlívovou a podobné typově. Vaše resuscitace Vídeňské školy vaření je sqělým počinem pro nás učedníky.
    Ještě jednou díky

  158. Laďka says:

    Dobrý den, koupila jsem si rýži basmati natural, ale nedaří se mi ji uvařit. Pokaždé ji popraskají zrnka, ještě než se uvaří. Zkoušela jsem už mnoho způsobů přípravy a stále stejný problém. Zkoušela jsem rýži nechat namočenou dopředu i více jak 24 hodin, vařit s pokličkou, bez pokličky, vařit, nevařit. Víte co je za problém? Přeji pěkný zbytek neděle.

  159. Ahoj Flo,
    z dovolené v Řecku jsem si přivezla kurkumu, (nedå se srovnat s našim kari) tohle kořeníčko dávám do rýže a nejen do ní, má krásnou barvu.

    1. Butenko says:

      Ahoj Majko, kurkuma a kari jsou dvě různá koření. Nemá smysl kupovat koření v supermarketech, to je smetí. Jezdím na řecké ostrovy každý rok a je radost projít se po kopcích a nasbírat si čerstvé oregáno, tymián, rozmarýn a další kořeníčko. To je radost, to je chuť a síla. ??

  160. Vladimír says:

    Parboiled rýže není předvařená rýže a rozhodně to není rýžový polotovar, vaří se stejně dlouho nebo dokonce déle, než rýže bílá.

  161. Vladimír says:

    Lidi ja to delam hrozne. Proste nasypu ryzi po proplachnuti do horke osolene vody. Zkusim se zlepsit tedy. S cibuli ji kdyi varil otec a rikal ze je to veda. Ale kdysi asi nebyla basmati atd. Ale…kdyz ryzi po tom svem zpusobu uvarim, tak citim, ze pak hlavne studena smrdi. I jsem ji vyhodil nez jsem zjistil, ze dalsi uvarenavsmrdi stejne. Nevíte nekdo proc? Takova zatuchlina. Muze to byt tim, ze ji predtim neopekam?

  162. Vladimír says:

    Jo a koukam, kolik let vam pisou prispevky k vareni ryze.. Uzasne. Clanek z roku 2015. Rolovani dolu mi trvalo. Pani Flo to jiste tesi.

  163. Renata Klímová says:

    Mila Flo, u nás máme nejraději dlouhozrnou. Mám keramicky hrnec od fr.vyrobce Emile Henry a ten je naopak spíše užši a vyšší (samozřejmě lze použít i na jine vaření). Rýži dělam tak, že rozpustím máslo, zpěním cibulku, vsypu rýži, promíchám, nechám „obalit“ máslem, vliju vodu. Přivedu k varu a necham 10 min. vařit. Poté vypnu a necham ještě 5 min. dojit. Na 100g rýže dávám 180ml vody. Vždy se krásně povede a nikdy se nepřipálí.
    Krásny inspirativní web i kuchařky! Ať se daří:)

  164. Lucie says:

    Ahojky, dnes zkusim uvařit rýži podle vaseho receptu a docela se těším. Přečetla jsem si spoustu komentářů a tipu. Ale jejich tady tolik. Ze bych tu byla do zitra :). Muzu se vas prosim zeptat případně jaj vaříte ryzi s vajickem na mekko, aby se krasne spojila. Mame to tak radi, pripadne co byste doporucovala prosím. Mrazena zelenina s cibulkou, vajickem smichany s rýží. Hadam, ze nejdříve olej, cibule, mraz.zel., ryze a pak vajicko? Děkuji 🙂

  165. V zásadě to dělám stejně, já mám moc rád rýži ochucenou kurkumou a VELMI se i osvědčila ta největší, hluboká pánev s nepřipalujícím se dnem. A pokud rýži orestovat na oleji, tak jedině olivovém 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close