Játra na cibulce jsou nejspíš jediné jídlo, u kterého může rychlost kuchaře překonat rychlost strávníka. A vůbec přitom nemám na mysli opatrný odstup, který si někteří jedinci drží od jater a podobných vnitřností. Pro tuto chvíli a pro tento recept se budu tvářit, že něco takového vůbec neexistuje.
Tak tedy: Játra na cibulce budete mít hotová do deseti minut; využít zde můžete skutečnosti, že játra některých zvířat mají minutkovou povahu a nepotřebují se dlouho dusit doměkka. Taková játra jsou doslova křehká, i když jim uvnitř nezůstane ani náznak růžové barvy.
O svou křehkost přijdou ve chvíli, kdy se budou v pánvi dusit příliš dlouho, anebo pokud vychladnou a pokusíte se je znovu ohřát.
Játra na cibulce rychlá i pomalá
Jak tedy na taková blesková játra? Především byste měli vědět, že játra na cibulce se dají udělat jak rychle, tak i pomalu, a že každý z těchto způsobů má své pro a proti.
Rychlá játra – pouze opečená
Rychlá játra mají podobu bleskově opečeného jídla. Jsou nakrájená na nudličky nebo na menší plátky a jsou hotová v tom okamžiku, kdy jim uvnitř zmizí růžová barva.
Taková játra budou na povrchu křupavá a uvnitř šťavnatá, budou mít jemnější, méně játrovou chuť a je velká šance, že jídlo snědí i ti, kdo se před játry mají na pozoru. Dost možná i tací, jejichž rejstřík názorů, co si o játrech myslí, je velmi široký a rozmanitý a ne zcela lichotivý.
Na rychlou úpravu se hodí játra drůbeží, telecí a vepřová. Zjednodušeně by se dalo říct, že se na ni nehodí játra hovězí, ta potřebují delší čas, aby změkla.
Pomalá játra – opečená a podušená
Tato úprava se hodí na všechna játra. Na ta minutková, i na ta ostatní.
Začíná to stejně, suroviny se nejprve opečou v pánvi do co nejvýraznější barvy, ale pak se k nim přilije hlt tekutiny, zmírní se teplota, vše se zakryje pokličkou a nechá se to společně nějakou dobu (která by měla být aspoň přibližně uvedená v konkrétním receptu) dusit.
Některá játra už jsou sice dost měkká hned po opečení, ale čtvrthodinovým až půlhodinovým dušením se u nich nic nezkazí, jen se jim změní konzistence a chuť. Během dušení sice přijdou o počáteční šťavnatost, ale přesto nebudou suchá. Taky přijdou o křehký dojem na povrchu, ale zase získají sametovost a hebkost. A samozřejmě se jim zvýrazní játrová chuť.
Navíc se dušení dá využít k tomu, že se k játrům přidá něco na zvýraznění šťávy, například protlak, víno, zelenina, slanina, koření – takové ty běžné věci, které se používají u jiných dušených jídel.
Aby šťáva z dušených jater nebyla vodnatá, na závěr se obvykle zahušťuje, nejčastěji jíškou. Anebo se syrová játra mohou před vhozením do pánve letmo obalit v mouce, to vyřeší jak zahuštění, tak i výraznější a rychlejší opečení.
V dalším postupu se výhradně věnuji játrům rychlým, protože jsem slíbila, že úniková rychlost strávníků nebude tentokrát stačit tempu kuchařovu.
Cibulový základ pro játra na cibulce
Už samotný název jídla říká všechno. Játra se na pánvi dávají až do cibulky, která už je opečená, tedy měkká a pohrávající si s nazlátlými a nasládlými tóny.
Toto je jedno z mála jídel, kde má smysl opékat dřív cibuli než maso.
Pokud by se to otočilo, nemohlo by se naplnit pravidlo, že ta nejlepší minutková játra jsou hotová v okamžiku, kdy se dost prohřejí uvnitř. Kdyby se ještě čekalo, až změkne a trochu zezlátne i cibulka, která přijde do pánve až jako druhá, budou už játra dávno za vrcholem své křehkosti a šťavnatosti. Budou dobrá, budou k jídlu, nejspíš za ně dostanete pochvalu, ale dokonalá nebudou.
Co se týká jakéhokoli ochucení, cibule a játra si v pohodě vystačí samy o sobě. Dá se to trochu obměnit – ovšem opravdu jen trochu. K opékání můžete přidat trochu pepře, případně drceného kmínu. Nebo lžičku rajčatového protlaku. Ti odvážnější mohou zkusit ždibec jalovce. Místo másla můžete použít slaninu, kterou nejprve prohřejte a necháte ji pustit sádlo. Po opékání – než se v receptu vše přiklopí pokličkou na závěrečnou minutu nebo dvě – můžete přidat lžíci zakysané smetany nebo lžičku hořčice. Ale to je asi tak všechno.
Jak ještě vylepšit chuť jater
Obecně se říká, že pokud se játra osolí ještě před opečením, budou sušší a drolivější, než kdyby se to neudělalo. Pro tuto rozpadavé dusivou konzistenci se používá krásné staré české slovo trupelnatý. Osolení jater až po počátečním opečení skutečně zamezí nežádoucímu ztvrdnutí a zgumovatění jater.
Další úskok, který se hodí znát, je namočení očištěných, nakrájených jater do mléka, podmáslí nebo do vody s trochou citronové šťávy. Už po pár hodinách namočení přijdou játra o část svých silných, specifických, zemitých, živočišných, nahořklých a železitých chutí a vůní. Dělá se to především s játry hovězími, skopovými nebo s játry ze zvěřiny, protože u nich je chuť nejvýraznější. Namočení můžete samozřejmě vynechat, na měkkost, tvrdost nebo tuhost jater to mít vliv nebude.
A teď už rychle k té rychlovce.
Suroviny
- 400-500 g drůbežích jater
- 1 středně velká cibule
- 2 lžíce másla
- 1 větší špetka soli
Postup
- Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno. Do středně velké pánve – tak velké, aby se do ní posléze játra vešly pokud možno v jedné vrstvě – vhoďte máslo a nechte ho na mírné plotýnce rozpustit. K máslu vhoďte cibuli a umožněte ji, ať se zvolna zahřeje a začne opékat, než očistíte a připravíte maso.
- Játra zbavte všech nehezkých částí – zbytků tuku, rozdrcených okrajů, žilek. Očištěná je pak překrájejte na nudličky nebo jiné, stejně velké kousky.
- Jakmile začne cibulka získávat nazlátlé okraje, což bude pomalým tempem zhruba za 5 minut, zvyšte žár plotýnky a naráz přidejte všechna játra. Rozložte je po celém dně pánve a zprudka je opečte. Jakmile získají opečenou barvu, promíchejte je a osmahněte je i z ostatních stran. Pokud by se někde něco začalo nebezpečně připalovat, zalijte kritické místo jednou lžící vody, ta s malou pomocí vařečky stihne přípečky rozpustit dřív, než se vyvaří a odpaří.
- Znovu ztlumte plotýnku na minimum, játra jemně osolte a pánev na poslední minutu, nejvýš dvě, zakryjte pokličkou. Játra se zapaří, pustí malé množství tekutiny a ta rozpustí všechny aromatické přípečky i sůl. Nakonec vše promíchejte, ochutnejte, zda není potřeba ještě jedna malá špetka soli, ale pak hned podávejte. Jako příloha se hodí především všechny podoby opečených či smažených brambor, případně bílé pečivo a zeleninový salát.
Ano, na topince vynikající rychlovka. A snese i lžičku Madeiry nebo Portského nebo Sherry (dokonce i polosuché). Dík za připomenutí…
Nádherný recept, kuřecí játra milujeme a já dávám kormě cibulky i vlastní majoránku, a dost. Taky je to úžasn.
Florentýnko mooooc děkuji za recept. Krásné léto. Hanka
Receptů na rychlá jídla není nikdy dost. Díky moc a krásné prázdniny!
jatýrka milujeme v jakékoliv podobě, skvělá volba ,O)
No super, co nejdřív vyzkouším 🙂
Skvělé, zkusím!
My játra s mužem můžem, ale když chodíme do práce a o víkendech jsme v trapu, málokdy na ně došla řada… A tak co máme už přes rok práce z domova kvůli COVIDu, tak jsou pravidelně na našem jídelníčku. Máme je rádi nakořeněné alá zvěřina, na víně s žampiony, fazolkami a pohankou, v kari či BBQ omáčce… A nedáme dopustit na tvou játrovou paštiku!!! Játra i homeoffice budiž pochváleny.
Díky za recept, hned zítra udělám 🙂 Krásné prázdniny
Mnaaam, zasa skvelý tip!
Milá Flo, krásne prázdninové dni a nech sa Ti dobre darí!
Teším sa na ďalší mail od Teba.
Jana
tyhle játra miluju s čerstvým chlebem, pod cibuli ještě dávám anglickou slaninu. k tomu ještě půlitřík dobrého piva z malého pivovaru a už se dělají boule za ušima.
hezký den, jdu si utřít uslintanou hubu. 🙂
Drahá Flo, moc děkuji za “čtvrtek” !!!! Játra mohu v jakékoliv podobě, tato rychlá dělám často k večeři jen s čerstvým chlebem a měním pouze příchutě- střídám bílý pepř, slaninu, nejvíce oblíbené máme zaprášené majoránkou……přeji krásné prázdniny
Děkuji za připomenutí této rychlovky?
Milá Florentýno,
játra já rád na více způsobů, jsou moc dobré a rychlé. Hezké prázdniny!
Ahoj, Flo, připomněla jste mi večeře mého dětství, kdy mamka narychlo opekla na cibulce kousek jater (králík, drůbež) a já ani netušila, jakou to dobrotu baštím ?. Moc díky a krásné prázdniny
Zrovna nedávno se doma remcalo, že už dlouho nebbyla játra. Tak budou!
Děkuju za připomínku – a všem hezké prázdniny?
Také dělám drůbeží a vepřová a nakonec pokapu worcesterem-to mám ráda. Je to rychlovka třeba i s čerstvým chlebem. Přeji krásné léto.
Játra dělávám stejným způsobem na domácím sádle (snese vyšší teplotu :-), k cibulovemu základu pak přidávám kari a trochu pepře – bleskovka má vždycky úspěch. Příště vyzkouším přidat hořčici nebo zakysanou smetanu.
Děkuji za nápad, zítra bude dobrá večeře. Přijede návstěva. Posíláme všem prázdninový pozdrav JITKA a děda
Rychlý jatýrka s cibulí dělám podle svýho receptu a je to úžasná dobrota. Škoda, že dnešní doba předstírá, že vnitřnosti jsou fuj, na rozdíl o mekáčů, kebabů a smažené nudle, které jsou IN a nepochybně strááášně zdravé a vynikající. Divná doba, ale mně už nikdo nepředělá. Budu jíst, co mi chutná, co k nám patří, a na těch importovaných lahůdkách ať si zkazí zažívání naše pokérovaná, vyžilá a nebo naopak luxusně vypasená mobilová mládež :-))))
Nezlobte se, ale tento vetsinu ctenaru zdrojem radosti.
Prosim nekazte jim to svym prispevkem!
Dekuji
Iva
Milá Flo,
díky za připomenutí že existují játra.Nějak jsem na ně zapomněla v poslední době ale jsou dobrá na všechny způsoby já přidávám do Tvého receptu ještě slaninu a je to moc dobré.Zdravím.
Tak jedině tak mám játra ráda. Pěkný prázdniny.
Manžel játra nenáviděl, díky školní jídelně, jak jinak. Já si občas osmahla na cibulce kuřecí jatýrka, zasypala kořením provensálským a lahoda provoněla nejen náš byt. Jednou pojají ochutnal a od té doby je musím dělat minimálně každý měsíc, milujeme k nim rýži, kousek domácího chleba nebo jen tak, samotné. Příště vyzkoušíme tu topinku.. Krásné léto všem!
Játra máme rádi. Vnoučata ovšem o ně nestojí. Třeba je budou jíst až poporostou. Také nám chutnají jako domácí paštika a pak jsem parkrát udělala játra nakrájená na kostky a ochucená jako guláš. Prostě na paprice a trochu vývaru. Takže dobrý tip. Díky za připomenutí. Alča
Zdravím milá Flo, tak zase prima rychlovka, kterou máme rádi a dlouho jsem játra nedělala. Ale taky jsem je nedělala na másle, tak bude určitě fajn změna a pochutnáme si všichni. Už teď se těším. Hezké léto Jana
Děkuji s láskou, všechny recepty vyjdou a langoše jsem dělala poprvé a mňam. Těším se na játra na cibulce. Krásné léto Florentýno
Od určité doby už nemusíme omáčku,ale jen tak na slanině a cibulce,trochu másla
a osolit ,opepřit po osmažení,je to fakt dobrota a více nám to chutná s chlebem,než s bramborem.Všem dobrou chuť…
Delam vetsinou ta pomalu dusena, cibulka- jablko a hrebicek, recept po babicce. Zkusim pro zmenu ta rychlejsi na topinku. Radka.
Děkuji za inspiraci a přeji příjemné prázdniny.-)
U nás budou játra zítra k obědu a nejraději používám játra krůtí. Dělám je podobně na cibulce a slanině, předtím je obalím lehce v mouce s kořením. Přidám je k osmahnuté cibulce se slaninou a orestuji. Podleji trochou vody, a pod pokličkou chvilku podusím. Podávám s rýží.
Díky za inspiraci. Játra můžu i syrová, vepřová nebo telecí, na drobno nadělat, dát na chleba s máslem, sekanou cibulku, pepř a sůl, je to mňamka a navíc je to dobré na krev.?
Pardon na drobno nasekat.
Florentýno, děkuji za recept. Játra dělám dušená na pomalý způsob, zkusím dle Tvého receptu. Pěkné léto.
Ja delam drubezi jatra, po osmahnuti pridavam ruzna koreni a hlavne kvasene zeli, jako prilohu pak brambory nebo plnim do palacinek. Kdyz to delam do palacinek, tak pridavam trochu skrobu. Je to nas rodinny recept.
S tím kysaným zelím to musím zkusit, díky za inspiraci 🙂
Ja nakoniec pridavam este majoranku. Je to skvele.
Játra miluji na smetaně. Do cibulového základu dávám i česnek a potom tymián. Zaleju šlehačkou a dusím krátce do změknutí. Lahoda!
Moje mamka dělávala smažená játra v trojobalu, před obalením je z jedné strany opepřila a z druhé posypala majoránkou.
Krásný prázdninový den, děkuji moc za připomenutí! Clověk už neví co vařit, tak zařadíme i jatýrka. Užívejte léta!