Je libo koláče chodské? Posvícenské? Družební? Sváteční? Koláče na neděli, na hody, na svatbu? Koláče do něžné malé ručky nebo koláče velké tak, že potřebují samostatné sedadlo v autě? Tohle všechno můžete mít, kdykoli se vám zamane.
A stačí na to všechno jeden jediný recept.
Velkorysé množství náplně způsobí, že koláče vydrží vláčné několik dní, jsou-li vzorně uchovávány v chladu.
Fantazie a zkušená ruka při zdobení naopak způsobí přitažlivost tak velkou, že koláče nevydrží ani vychladnout, natož počkat do druhého dne na opozdilce.
Kolik mouky na koláče
Nebudu vás přesvědčovat, že na tyhle koláče je jakékoli množství mouky zbytečně malé. To si snadno zjistíte a potvrdíte sami.
Z 300 g mouky upečete osm střímých koláčů, z nichž každý vystačí na svačinu. Vejdou se vám na dva plechy.
Z 600 g mouky získáte 3-4 koláče velké div ne jako kolo od vozu (a pak odkud se vzal název koláč!) a natolik jedlé a svůdné, že je budete znovu zadělávat dřív než do roka a do dne. Ani nemusíte mít něco společného s jakýmsi Lomikarem. Jaký potom div, že pekařské rozpočty chodských hospodyněk se v době místního posvícení pohybují kolem desetinásobku uvedeného.
Čím větší koláče, tím víc náplně
Zde se hodí důležité upozornění ohledně množství náplně. Čím větší budete tvořit koláče, tím víc spotřebujete náplně.
Když z jedné dávky těsta upečete 3 nebo 4 obrovské koláče, spotřebujete do nich dvakrát tolik náplně, než když stejné množství těsta rozdělíte na 16 kousků. Je to tím, že menší koláče mají víc okrajů na úkor vnitřku.
Nedá se to vyjádřit žádnou přímou úměrností, nedám vám na to žádnou rovnici. Orientační míry máte a skutečné množství náplně, které budou vyžadovat vaše koláče, si ověříte a upřesníte při prvním pečení.
Těsto na koláče
Recept na těsto, který najdete níže, rozhodně není jediný možný, jediný správný ani jediný tradiční.
Těsto na koláče lze zadělat mnoha způsoby a v různých poměrech; co by však mělo mít vždy společné, to jsou dobrá mouka, žloutky a máslo. Byly to vzácnější a dražší suroviny, které se při pečení používaly jen při významnějších příležitostech – a tedy do lepších těst.
Osobně mám ráda, když se máslo do těsta přidává studené, nakrájené na kostky, aby mohlo s moukou vytvořit drobenku. Máslo tedy nerozpouštím a nepřilévám, přestože se to tak v mnoha jiných receptech děje a rozhodně to není špatně.
Studené máslo spojené s moukou na drobenku vede k vyšší křehkosti těsta. Je to znát zejména v den upečení, potom už těsto zvláční vlivem náplně.
Obavy z kynutého těsta
Těsto na koláče je kynuté. Tohle se okecat, nahradit nebo obejít nedá.
Kynuté těsto potřebuje droždí a droždí potřebuje tři věci, aby dělalo, co má.
Od pekařských kvasinek se očekává, že budou s chutí požírat sacharidy z mouky a potom z toho spokojeně prdět do těsta, čímž se těsto nakypří velkým množstvím vzduchových bublin. Bez nich by vypadalo jako tuhá placka.
Znamená to, že kvasinkám je nezbytné poskytnout podmínky vhodné k životu a množení: budou chtít něco k pití, něco k jídlu a teplotu vhodnou pro život.
Zejména nevhodnou teplotou je můžete snadno zabít. Živé organismy se nesmí zahřát na víc než 40 stupňů, jinak nepřežijí.
Mrtvé kvasinky neprdí, tedy nekypří. Myslete na to, až budete příště do těsta přilévat teplé mléko nebo jinou teplou tekutinu. Jakmile i prstem cítíte, že je teplejší než lidské tělo, už je to nebezpečné. Dost kvasinek to nejspíš nepřežije a doufat, že jich zbude dost, aby odvedly veškerou práci, je poměrně troufalé. I pokud se tak nakonec stane, bude to trvat dlouho.
Vlažné mléko není totéž, co teplé mléko. Takže opatrně s teplotou.
Totéž platí pro teplotu prostředí při kynutí. Příliš teplý radiátor nebo příliš teplá trouba zahřejí těsto nad bezpečnou teplotu.
Jakmile se kynutí správně rozběhne, poslední nebezpečí číhá v tom, že rozežrané kvasinky se mohou udusit svými vlastními plyny. Myslím, že nevětranou místnost si snadno představíte, že?
Takže když těsto nakyne na dvojnásobek svého původního objemu, je nejvyšší čas kvasinkám vyvětrat. To znamená vyhnat z něj nahromaděný vzduch.
Pokud zrovna nemáte čas se těstu věnovat a vytvářet z něj rovnou koláče, přinejmenším je potřeba těsto splácnout. Pak může klidně znovu kynout – opět na dvojnásobek – a nic se mu nestane, o kypřicí schopnost droždí nepřijdete.
Třeba vám tohle vysvětlení pomůže uvědomit si, proč máte problémy s kynutým těstem a proč se s vámi kvasinky nechtějí kamarádit.
U pečení větších druhů pečiva, jako jsou vánočky a mazance, je ještě důležité, v jaké fázi nakynutí se vloží těsto do trouby. Koláče jsou však malé a nízké, takže příliš katastrof s popraskáním nebo rozjetím do stran nehrozí, tudíž to ani nebudu zmiňovat. Jako bych ani nenaznačila.
Nenechte těsto v žádné fázi zbytečně překynout, ale nic dalšího neřešte.
Náplň do koláčů
Když se řekne těsto, musí se říct i náplň.
Tvarohová náplň
Za základní náplň považuju náplň tvarohovou. Stačí na ni měkký tvaroh – zásadně ten z alobalu a nikdy z vaničky, k němu vejce a cukr. Pro lepší chuť se dá přidat citronová kůra, vanilkový cukr i mleté mandle, každému, jak co chutná.
Když se rozmíchá balený tvaroh s vejci, rozhodně se nestane, že začne být tekutý. K tekutosti bude mít daleko. U vaničkového tvarohu, který není ve vaničce jen tak z pouhého rozmaru, ale proto, že je řidší, obsahuje víc vody a ještě ke všemu je našlehaný, se to naopak stane snadno. Proto je volba tvarohu tak důležitá.
Jak uvidíte v receptu, do tvarohové náplně rozděluju vejce na žloutky a bílky a bílky vyšlehám na sníh. Dělám to proto, aby náplň byla nadýchanější, ale pokud vás tlačí čas i nedostatek čistého nádobí, prostě jenom smíchejte tvaroh s cukrem a celými vejci a taky to bude fungovat.
Náplň z povidel a jiných zavařenin
Další zásadní náplň je povidlová. Ta se vám při pečení nerozteče, jenom pokud se jedná o pravá povidla, tedy povidla vyrobená pouze ze švestek, anebo ze švestek a cukru.
Jakékoli další přídavky, pektiny, želírující látky a chemické zlepšovače hustoty v teple povolí a povidla se roztečou.
Ze stejného důvodu jsou problematické ovocné zavařeniny, ty totiž želírující látky obsahují bez výjimky. Co naopak v teple tuhne, je škrob. Přimícháním lžičky kukuřičného škrobu do domácí marmelády a rozmixováním na hladké pyré získáte směs, která je zpočátku tekutá, ale při pečení krásně ztuhne.
Maková náplň
A co se týká klasické makové náplně, zajděte si prosím pro recept jinam, my se s mákem nemáme moc rádi, takže vám neporadím.
Ať vás tyhle koláče baví při každé možné příležitosti.
Suroviny
- 300 g polohrubé mouky
- 300 g hladké mouky
- 25 g čerstvého droždí
- 5 g soli
- 125 g cukru krupice
- 100 g másla
- 250 ml vlažného mléka
- 4 žloutky (část bílků z vajec použijete na potření okrajů)
- 4 měkké tvarohy (ne ve vaničce)
- 2 vejce
- 4 lžíce cukru moučka
- 1 vanilkový cukr
- 4 lžíce kvalitních povidel (bez pektinu a jiných látek pro zahuštění, tedy pouze ze švestek, případně i cukru)
- 1 lžíce rumu
- 100 ml smetany
- 10 ml (1 lžíce) rumu
Postup
- Obě mouky prosejte do větší mísy, anebo přímo do mísy kuchyňského robota. Droždí vidličkou rozetřete s jednou lžičkou cukru (odeberte ji z odměřeného množství). Nejprve se to zdá nemožné, ale droždí povolí, až se nakonec rozteče na kaši. Z mísy naberte lžíci mouky, přidejte k rozetřenému droždí, zalijte 100 ml vlažného mléka a nechte 5 minut vzejít kvásek. Pokud se ani po deseti minutách neobjeví žádný náznak pěnění a kvásek se neprobudí, začněte znovu s novým droždím.
- K moukám přisypte sůl a cukr, přidejte máslo a nejlépe zpracujte na co nejjemnější drobenku – rukama i v robotu, možné je obojí. Ve zbytku vlažného mléka rozmíchejte žloutky a společně s napěněným kváskem přilijte k drobence. Vše společně vypracujte na nelepivé těsto (je-li to třeba a těsto se stále lepí, přisypte víc polohrubé mouky; je-li naopak suché a drobivé, přilijte trochu mléka). Hněťte 5 minut, až bude zcela hladké, hebké a vláčné, jemné jako dobře propracovaná plastelína, uložte do mísy, zakryjte fólií nebo poklicí a nechte asi hodinu odpočívat a nakynout na dvojnásobný objem.
- Zatímco těsto kyne, smíchejte na náplň tvarohy, žloutky, vanilkový cukr a polovinu moučkového cukru. Z bílků a zbytku cukru ušlehejte pevný sníh - opět nejlépe s robotizovanou pomocí, protože bílkům s cukrem to trvá o něco déle, než se dostatečně vyšlehají. Za odměnu je však takový sníh pevnější a trvalejší. Přimíchejte ho k tvarohům. Povidla zahřejte v kastrůlku, smíchejte s rumem a propasírujte sítem nebo rozmixujte, aby byla zcela hladká a lépe se s nimi zdobilo. Troubu předehřejte na 190 stupňů.
- Vykynuté těsto rozdělte na 3 nebo 4 díly. Z každého rozválejte kruhový koláč o průměru mezi 25 a 30 cm. Bez obav lze těsto roztáhnout jen rukama, i to je možnost, za kterou se nemusíte stydět. Položte na plech vyložený papírem na pečení - co koláč, to vlastní plech. Okraje těsta potřete bílkem, na zbytek koláče rovnoměrně naneste tvarohovou náplň. Povidla nalijte do sáčku, ustřihněte rožek a nakreslete na koláčích ornamenty - od pozdravů, přes kytičky, proužky, kudrlinky až po moderní abstrakci. Koláče můžete ještě dozdobit rozinkami a mandlemi pro vydatnější efekt.
- Koláče pečte zhruba 15 minut, až okraje sytě zezlátnou. Pokud je pečete ve dvou vrstvách nad sebou, nezapomeňte je v polovině pečení obrátit zadní stranou dopředu a prohodit pozice v troubě. Stejně tak učiňte, i pokud můžete použít horkovzduch (pak taky stačí nastavit troubu pouze na 175-180 stupňů).
- Ještě horké koláče potřete smetanou smíchanou s rumem. Zůstanou tak déle vláčné a chuťově jim to samozřejmě taky prospěje.
Co člověk, to recept na koláče. Tenhle vypadá moc dobře, musím hned vyzkoušet.
A mimochodem, geniální vysvětlení principu kynutí s prděním kvasinek do těsta mě tedy rozsekalo 🙂 🙂
Narazil jsem na Geniálně jednoduchou makovou náplň bez vaření od Josefa Maršálka* a dopadla skvěle: Smíchat 300 g smetanového bílého jogurtu, 200 g mletého máku, 75 g rozinek, 50 g cukru, 25 g rumu, špetka skořice, špetka soli, špetka mletého hřebíčku. Poté nechat min. pár hodin uležet v lednici.
Dělal jsem ji z klasického bílého jogurtu a byla také dobrá, ta rychlost přípravy se s klasickou vařenou náplní absolutně nedá srovnat. Těsto zadělávám zastudena už večer a následně kyne v lednici až do odpoledne, takže zároveň jsem připravil a dal uležet i náplň.
Množství nevím, původní recept jsem upravil na celé balení máku, protože mě rozčilují ty neustálé zbytky 🙂
*) Zdroj: https://regiony.rozhlas.cz/genialne-jednoducha-makova-napln-bez-vareni-od-josefa-marsalka-8732683
Makovou náplň také nevařím – smíchám mletý mák, skořici, rum, med a trochu švestkových povidel a hned používám. Většinou ani není potřeba náplň ředit. Moje maminka náplň vždy vařila, ale když mi kamarádka řekla, že to není třeba, že se přece peče, tak ji dělám už jen takto.
Dobrá rada – přidat lžičku škrobu do marmelády na náplň koláče. Díky.
P.S. Mravenci. Pokud lezou na rostliny v květináči, tak si tam nosí mšice.. Pozor na to
Já přidávám trochu pudinkového prášku do tvarohové náplně, pokud je tvaroh moc řídký.
Potírám koláče máslem s rumem, se smetanou jsem to ještě nezkoušela a asi budu muset. Povidla dělám domací, pečená… Tak na víkend budu muset upéct koláče ?
No jo, ale co to je, ta „dobrá“ mouka? V obchodě mají 00, speciál, výběrovou, bez přívlastku – ale na žádné není napsané, že by byla dobrá nebo špatná…
Já už jsem to tu zmiňovala tolikrát, že teď už mi to přišlo zbytečné 🙂 Dobrá mouka je v tomto případě mouka na kynutá těsta, tedy mouka, co má dost lepku, aby vytvořila pevnou strukturu pro bublinky vzduchu. Takže 00 nebo mouka s označením pro kynutá těsta by měla být správná volba.
Milá Flo, opakování je matka moudrosti, takže nikdy neuděláš špatně, když budeš stále dokola opakovat poznatky o mouce.
Milá Florentýno,
Děkuji za recept, koláčů je hodně druhů. Já dávám hladkou mouku a sádlo.
Naše příbuzná tvrdila, že do buchet a koláčů je nejlepší drůbeží sádlo. Problém mám jen s tím, že ho obvykle při pečení nemám – to co z kuřete vyškvařím nestačí.
Ahoj všichni ,asi před hodinou manželka dopekla várku koláčů ,ale podle svého receptu a příští pečení skusimé recept podle Florentýny.
Ahoj Flo, já dostala pokyn upéct vánočku. Teď. V květnu. Tak koláče budou až jindy. Dávám do nich napůl máslo a sádlo – máslo pro chuť a vůni, sádlo, aby rychle nevyschnuly a neztvrdnuly, i když ony se stejně dřív sní.
Co se týče mravenců – říká se, že když nějaké zabiješ a necháš jejich mrtvolky na místě, tak si to ti zbylí „řeknou“ a tomu místu se vyhnou. Jestli je na tom něco pravdy jsem ještě neměla možnost vyzkoušet, ale je to finančně i časově nenáročné, tak proč nepředat tento názor dál, k vyzkoušení.
Přeji ti úspěšný boj s vítěznými fanfárami a krásné blížící se léto.
Milá Flo, opět velký dík za recept na koláče. Moc hezky popsané, vyzkouším
Milá Florentýnko! To mi nedělej – koláče jsem plánovala až na neděli. No, co se dá dělat, budou dnes..
Mila Flo,
Kolace si rada upeču, mam ale otázku : kolik vazi 4 balicky tvarohu?
Protoze nemam pristup k českým obchodum, recepty, které uvádějí, např. jeden balíček vanilkového cukru, drozdi, ci čehokoliv jiného, vždy ve mne vyvolavaji mírnými pocit frustrace. Bylo by jednoduzsi, kdyby recepty uváděly vzdy všechny složky v kg/dkg/gr ci litrech…atd.
Dekuji za odpoved i pochopeni
1 kostka tvarohu má 250 g, tedy 4 balíčky jsou 1 kg. Můžeš zkusit mrknout třeba na rohlik.cz, kosik.cz a jiné internetové obchody s potravinami, většinou tam gramáž mají. Já mám stejný problém s cizojazyčnými kuchařkami – např. pod pojmem šálek vůbec nevím, jestli je to jako u nás hrnek čtvrt litru, nebo je to jinak, takže tě úplně chápu.. 🙂
Halino, problém bude možná i v tom, že co výrobce, to mírně odlišný počet g např. u prášku do pečiva, pudinkového prášku apod.
Evo, mám stejný problém. Také tápu u cizojazyčných receptů. Někteří autoři to upřesní, ale ne vždy. Už jsem se setkala s tím, že šálek je někde 2,5 dl, jinde jen 2 dl.
U tureckých receptů je zase třeba dávat pozor, zda se jedná o čajovou lžičku či čajovou skleničku – překladač, který používám, často místo skleničky (cca 0,9 dl – 1 dl) napíše čajová lžička.
Pardon, Halino! Vždycky se snažím tyhle věci uvádět, aby nevznikly pochyby, ale měkký tvaroh se tu prodává v podstatě jen ve čtvrtkilovém balení, tak mě to tentokrát nenapadlo. Takže 1 balení tvarohu = 250 g, jak už tu zaznělo.
Milá Flo, pro mě je recept na koláče určitě výzva. Ráda vyzkouším ?
Děkuji Marcela.
Dobrý den,
nový recept který vyzkouším. Zadělávám těsto buď v domácí pekárně, které je vždy úžasné a za 90min hotové, a nebo podle Flo receptu za studena. A můj recept je z hladké a polohrubé pro kterou si jezdím do mlýna..
U nás jsou v oblibě jak makové, tvarohové i povidlové. Maková náplň..svařit cca 10 min mletý mák s mlékem cukrem a skořicí, tak to dělala už babička…a posypeme drobečková.. dobrou chuť.
Milá Flo,
Recept je dokonalý, prdící kvasinky mně dostaly do kolen. Úplně vidím koláče mé tety z Domažlicka, které se rozplývají na jazyku. Nikdy jsem je nezkoušela, ale asi neodolám. Studené máslo do těsta je výzva. Dcera cukrářka vždycky říká, že tozpuštěný tuk do kynutého až na konec aby neobalil mouku která by pak nechtěla kámošit s droždím, ale toto zní rozumně. Já mám problém právě s teplotou mléka, jelikož mám azbestové ruce. Rozhodně to zkusím.
Recept takto spolehlivě krůček po krůčku popsaný vede k úspěšnému cíli, koláč se podaří. Mám také spoustu receptů, a nejčastěji dělám ty, co mám tzv. v ruce.
Posýpku na koláč dělávám ze sádla, poněvadž koláče jsou dlouho čerstvé, šťavnaté.
Tak ať se vám všem popsaný koláč vydaří. Dobrou chuť.
A děkuji Florentině za nádherné pracovní postupy.
Ahoj Flo, z kynutého jsem měla vždy strach, ale tak super popsané recepty a navíc veškeré detaily, tak to pečení jde skoro samo. Děkuji ?
Milá Florentýnko,děkuji za recept a opět krásné povídaní.Vyzkouším,vypadá moc dobře.
Milá Flo, právě se chystám péct zítra koláče a trochu mě zarazila hrubá mouka? Ale jinak moc hezky napsané. Přeji krásné dny a snad už i se sluníčkem A .
Ona hrubá mouka není špatně, jde to s ní taky v pohodě, ale lépe v kombinaci s hladkou, ne polohrubou. Tady jsem to už trochu nějakým omylem překombinovala. Opraveno, díky za upozornění.
Cukrářky i maminka říkala: než polohrubou, raději hrubou a hladkou. Vždycky. Každá má svou funkci. Aby bylo těsto nadlehčené, provzdušněné, ale také spojené, vláčné, táhlé
V sobotu jsem koláče podle tohoto receptu upekla, a můžu potvrdit, že jsou výborné i když mně ta hrubá mouka taky trošku překvapila 🙂
Milá Flo, moc jsem se nasmála Tvému výkladu kynutí – děkuji.
Pro hračičky bych ráda upozornila na: „Koláče s plněným okrajem“
https://www.toprecepty.cz/recept/65981-kolace-s-plnenym-okrajem/?_fid=ny6a
Někdy dělávám rychlé koláčky bez droždí:
175 g mouky polohrubé
125 g tuku (máslo, popř. Hera)
50 g sýra taveného
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Náplň libovolná, i slaná (např. tavený sýr, trocha tvarohu, salám strouhaný – promíchat).
Z mouky, másla a sýra zpracujeme těsto a dáme ho na chvilku odpočinout do lednice. Z těsta děláme kuličky, na plechu do nich uděláme důlek a naplníme. Pečeme v troubě vyhřáté na 175°C cca 15 minut. Horké obalujeme v moučkovém cukru.
Z této dávky je cca 400 g hotových koláčků (cca 80 ks malinkatých nebo 45 ks trochu větších koláčků o průměru cca 4 cm).
Koláčky nenabydou !!!
Hrubá mouka do koláče?
Viz můj komentář Aničce o kousek výše 🙂
Koláče má přece každý rád je to tak trochu slavnostni a co teprve domácí mňam. Děkuji za recept milá Flo.
Dekuji Flo, Nadjo a Eva za odpověď.
Pokud mužů vysvětlit: „cup“/salek v anglických kuchařkách/kanadskych/australskych znamená 125 gramu anebo 250ml
A ted jdu zkoušet kolace?
Promin Evo, oprava 1 cup=250gr
Děkuji za koláčky, upeču,přeji hezký den
Ahoj Jani, děkuji moc za recept. Koláče peču docela často, mám také osvědčený recept, je dosti podobný Tvému, dávám o něco více másla i droždí. Zaujalo mě zdobení koláčů a také sníh, který se přidává do tvarohu. Vyzkouším. Přeji vše dobré a ještě jednou děkuji. Zuzka
Milá Florentýno, koláče peču hlavně o svátcích. Makovou náplň vždy vařím, vyzkouším dle komentářů zde za studena. Taky sníh do tvarohové náplně musím zkusit. Děkuji za inspiraci. Jarka.
Milá Flo, opět krásné a poučné počteníčko! Koláče u nás frčí, hlavně makové. Líbí se mi recept na těsto, co nejdříve vyzkouším, láká mě i bohatá tvarohová náplň. U nás se do těsta na koláče nejčastěji dává olej se lžíci sádla.
Ahoj, chci zkusit tento recept a možná tu někdo bude mít tip. Kdykoli jsem dělala koláče, tak mi v troubě nakynuly i uprostřed pod náplní, a tak potom byly šišaté, ne moc úhledné, náplň se trochu svezla apod. Jak tomuto zabránit?
Dobry den děvčata, ahoj Flo,
Klaro ja mam stejnou zkusenost. Stale jsem tapala proc se to me mamce nikdy nestalo, bohuzel uz se nemohu zeptat, ale v pripade tohoto receptu to funguje bezvadně. Akorat jsem je vytahla z trouby. Zadne nafoukle kolace, zadna napln na pecicim papiru, mozna to bude tim, ze se zde michaji dva druhy mouky.
Flo, jsou fakt pecickove, u Tvych receptu neni třeba se bat, ze se nepovede. Dekuji za ne a těšim se na dalsi luxusní mnamky??
Milá paní Flo,
děkuji za recept na super koláče, včera jsem vyzkoušela a jsou výborné.
Jeden kousek s tvarohem, druhý s tvarohem a rebarborou a třetí s mákem.
Nezkoušela jste z tohoto těsta jiné tvary – třeba makový závin ?
Příště bych to asi mohla zkusit 🙂
Jinak ještě musím pochválit recept na vepřenky – staly se naším oblíbeným jídlem.
Dávám do nich navíc ještě čubricu nebo nějaké bylinky, dcery je mají moc rády.
Krásný den. Kateřina Tomanová
Ke mně se nedávno dostal i kecaný svatební koláč:
https://www.jidlonacestach.cz/kecane-svatebni-kolace/
Velká paráda!
Máslo je možné bez ztráty kvality nahradit sádlem.
Milá Flo,
moc ráda se inspiruji Vašimi recepty a radami, Vaši knížku jsem pořídila i mojí dceři. Chtěla bych se Vás zeptat, zda máte zkušenost s těstem, do kterého se sice dává droždí, ale zpracovává se a peče se bez kynutí. Snažila jsem se najít nějaké informace o tom, proč se to takto dělá, ale nepovedlo se mi nic najít. Koláčky z tohoto těsta občas peču a jsou opravdu dobré. „Obyčejné“ kynuté těsto mi druhý, třetí den po upečení už nechutná, ale tady tomu tak není. Zajímalo by mě, jaké procesy probíhají, když vlastně těsto nevykynuté.
Předem děkuji za odpověď
Alena
Aleno, ale v tom těstě je ještě i kypřicí prášek, že? A taky se z droždí nejprve zadělává kvásek, aby se aspoň maličko rozkvasilo, nebo ne? Neměla byste k tomu nějaké podrobnosti?