Krupicové noky jsou podle toho, co se píše v receptech, nesmírně jednoduché. Stačí vzít vejce, máslo, krupici, všechno smíchat na těsto, vytvarovat z něj nočky, chvíli povařit v osolené vodě nebo v polévce a můžou se hned podávat. Zdá se, že neexistuje důvod, proč by se jim člověk měl vyhýbat.
Vlastně mě napadá jediný: touha po dokonalosti. Představte si krupicové noky jako nadýchané obláčky, které jsou nejen hodny nedělní polévky, ale mohou se klidně použít i jako příloha k dušenému masu. Výše naznačeným postupem se bohužel k takovému obláčku ani nepřiblížíte.
Smícháním rozkvedlaného vajíčka, rozpuštěného másla, hrstky krupice a pár minutovým vařením žádný nadýchaný výsledek prostě nevznikne. Tím tento postup nehaním, neboť k jídlu dozajista je, jen bych ráda podotkla, že se krupicové noky dají udělat i o trochu líp a dá se jím postoupit o další krok k pověstnému babičkovskému ideálu.
Zejména pokud vám nejde o nočky maličké, ale o pořádné krupicové noky přes půl talíře, je o to důležitější, jak těsto připravíte a jak ho uvaříte, aby noky nebyly uvnitř tvrdé a tuhé.
Jak připravit těsto na krupicové noky
Způsobů, jak spojit vejce, máslo a krupici na těsto vhodné k výrobě noků je celkem dost:
- Máslo se rozpustí, vejce se v něm rozšlehá, přimíchá se krupice, až je to dost tuhé.
- Pokud si nepotrpíte na máslo, uděláte to samé, ale máslo vynecháte.
- Máslo se utře do pěny, vejce se do něj zašlehá, přimíchá se krupice.
- Krupice se nejprve spaří v poměru jedna ku jedné horkým mlékem a pak se k ní teprve přidají vejce. V tomto případě lze klidně na závěr vmíchat i opečené kousky pečiva, čímž vzniknou spíš slavnostní knedlíčky.
- Existuje i postup, ve kterém se krupice nejprve spaří ve vroucím mléce s máslem a chvíli se vše společně povaří, takže se těsto odpaluje od hrnce podobně jako na větrníky. Pak teprve se přimíchávají vejce.
- Chcete-li předchozí postup dohnat do ještě většího extrému, můžete vejce rozdělit na žloutky a bílky a bílky ušlehat na sníh, než je přidáte do těsta.
Máte-li rádi tipovací soutěže, zkuste hádat, který z jmenovaných způsobů povede žebříček v nadýchanosti a kyprosti – a to bez ohledu na to, jak velké noky z něj připravíte.
Pokud jste se přiklonili k variantě číslo tři, připněte si řád zlaté vařečky, protože vám patří právem.
Když se máslo nejprve poctivě utře do pěny, načež se k němu postupně vpraví vejce, až je výsledek vzorně nadýchaný, máte parádní základ na krupicové noky. Třením a zašleháváním vajec se do másla vžene vzduch, který už v těstě zůstane, takže hmota na noky nebude tak pevná a kompaktní, jako by byla, kdybyste všechny suroviny během pár okamžiků smíchali dohromady a dál to neřešili.
Tohle tření dá pochopitelně zabrat vašim rukám, protože o několikaminutovou záležitost rozhodně nejde. Pořadné tření s vařečkou a miskou v ruce vydá na půl hodiny. Pokud můžete, rozhodně sáhněte po jakékoli kuchyňské mechanizaci, která vám máslo pomůže napěnit.
Másla je v receptu poměrně málo, některé kuchyňské roboty si s tak zanedbatelným množstvím možná ani neporadí a jen ho rozmažou po míse. Není lepší způsob, jak se přesvědčit, zda volba vašeho elektrického pomocníka byla správná, než na malém objemu těsta.
Proč příprava krupicových noků trvá dlouho
Pokud toužíte po jemnosti noků, je třeba si na ni počkat. A to jak před vařením, tak při něm a dost možná i po něm.
Odpočinek před vařením
Jakmile se vám podaří utřít máslo a vejce do pěny a vmíchat krupici, nechte těsto odpočinout, pokud na to máte časový prostor. Přimlouvala bych se aspoň za 30 minut, ale pokud to budou dvě hodiny, jen dobře.
V žádném případě neodkládejte těsto do lednice, máslo by v chladu ztuhlo a kouzlo by se nepovedlo. Odpočinek má pomoci krupici, aby trochu nabobtnala a natáhla do sebe tekutinu z vajíčka. Tohle počáteční nabobtnání pomůže tomu, že se krupice snáz provaří až do stavu jemnosti. Vždyť vzpomeňte na krupicovou kaši, jak veliký zázrak se stane, když před vařením necháte krupici odpočinout v mléce.
Dlouhé vaření
Přirovnání s krupicovou kaší bude platit i zde. Čím delší vaření, tím víc krupice zjemní.
Na noky se ovšem musí pomalu, abyste je nerozvařili. Tedy je vařte zvolna, nikoli klokotem, a nebojte se je nechat vařit 30 minut. U této vložky do polévky nehleďte na pravidlo, že noky jsou měkké a připravené k jídlu hned, když vyplavou na povrch.
Odpočinek po vaření
Noky při vaření značně nabudou, protože zrnka krupice jsou docela velká a tedy i hodně bobtnají. Proto se často stane, že příliš rychlým nabýváním noků na povrchu dojde doslova k umačkání vnitřku. Doprostřed noku se i při delším vaření těžko dostává voda a teplo, krupice nemůže dostatečně bobtnat a měknout a zůstane příliš tuhá. Nikoli syrová, ale hutná a nedostatečně nabobtnaná.
Takové noky nejsou po rozkrojení rovnoměrně uvařené. Na řezu je vidět, že vnitřek je mnohem hutnější než povrch. Když už se to stane, je třeba to napravit.
Dalším vařením noků byste dávali v sázku jejich rozvaření. Tak jak s tím nešťastným vnitřkem naložit? Opět to bude stát čas.
Uvařené noky přendejte do studeného vývaru a nechte je tam být aspoň půl hodiny. Nebo klidně do druhého dne. Noky natáhnou tekutinu víc, než byste čekali, ale nerozpadnou se a neztratí tvar. Jen je potom budete muset opatrně přihřát, k čemuž se parádně hodí zmíněný vývar, protože ho pak můžete rovnou podávat i s noky.
Dvě rady, které ke krupicovým nokům ještě patří
Určitě vám to už prolítlo při čtení tohoto článku hlavou:
1. Vaří se noky v polévce, nebo zvlášť v osolené vodě?
Staré kuchařky na to mají jasnou odpověď. Tak například moje oblíbená Marie B. Svobodová:
V domácnosti vaří se knedlíčky v polívce, s níž na stůl přijdou, pro hostiny a v kuchyních lepších vaří je ve slabší polévce, pak opěnovačkou vyberou a kladou do mísy do silné polévky.
Marie má na mysli knedlíčky a noky všech druhů, tedy nejen ty krupicové.
V dnešní době, kdy ani slabší a horší vývar není každý den po ruce, se obvykle krupicové noky zavářejí do důkladně osolené vody a teprve po uvaření se vkládají do polévky. Zejména jde-li o vývary, je to způsob, jak vývar udržet čirý a jeho chuť nezastřenou a nepozměněnou. Při vaření krupicových noků vzniká šlemová voda chutnající po másle a po krupici. Do některých polévek se to prostě nehodí a v některých to naopak problém není. Zvažte sami.
Zaváření přímo do polévky se však vyhněte v případech, kdy už je polévka zahuštěná jíškou – to by se vám v ní noky nikdy neuvařily do nadýchané a kypré podoby. Raději zahušťujte až poté, co jsou noky v polévce uvařeny a na chvíli vyjmuty ven.
Já mám obecně se zavářením noků přímo do polévky ten problém, že se tím zbavím možnosti nechat noky odpočívat ve vývaru, aby líp nabobtnaly.
2. Jak se noky tvarují?
Tvarování noků vyžaduje aspoň jednu lžíci a šikovný chvat. Jistě na internetu najdete několik videonávodů, jak udělat dokonalé noky, takže si vyberte ten, který vám bude vyhovovat.
Já jednou lžící odkrojím potřebnou část těsta a druhou lžící ho seškrábnu. Nato zopakuju seškrabávací pohyb první lžící a tak několikrát dokola, až mám pocit, že lepší tvar už nok nedostane. U této techniky nezapomínejte lžíce po každém noku namáčet v misce s vodou, aby každý nový nok po lžících hezky klouzal a měl nerušený tvar.
Jiný hezký způsob předvedl Roman Paulus ve videoreceptu pro Lidl. Pokud chcete, tak se podívejte, pomáhá si při tvarování jednou rukou a lžící už jen dolaďuje tvar.
Ale to nejlepší jsem si nechala nakonec. Je to doslova poklad.
Tvarování noků je pracné a chvíli to trvá, takže není možné je postupně zavářet do polévky nebo do vroucí vody. První noky by byly víc uvařené, neřku-li rozvařené, než poslední. Proto je vždy odkládejte bokem na talíř a zavářejte, až máte všechny krupicové noky vytvarované a nádobí od těsta umyté nebo uklizené do myčky.
Jenomže! Je těžké vzít do ruky něco tak ladného a jemného, jako krupicový nok, a nepoškodit tomu tvar. Takže jak je všechny dostat do hrnce, aniž by se jim hnulo zrnkem krupičky, a pokud možno najednou?
Marie B. Svobodová na to má zcela dokonalou radu:
Malé knedlíčky jakéhokoli druhu kladou se při dělání na kulatý, máslem vymazaný plech nebo talíř. Když se mají zavářeti, postaví se plech s nimi nad vařící polívku nebo vodu, aby se máslo rozehřálo, a i trochou svrchní polívky podlejí, a tak nechají opatrně do kastrolku vklouznouti, aniž se poškodí.
Dokonalé? Rozhodně. Věřím, že přesně takové je budete mít i vy.
Suroviny
- 70 g másla
- 1 žloutek
- 1 vejce
- velká špetka soli do těsta
- špetka muškátového květu nebo oříšku
- 6 vrchovatých lžic hrubé krupice (90 g)
- 1 lžička másla na vytření talíře
- 1 vrchovatá lžička soli na vaření
- 1,2 litru studeného vývaru
Postup
- Máslo a vejce nechte vytemperovat na pokojovou teplotu, aby se máslo dalo snadno utřít do pěny a aby se nesrazilo, až do něj přidáte vejce. Je důležité, aby tyto suroviny měly stejnou teplotu.
- Vytemperované máslo a špetku soli utřete do světlé nadýchané pěny. Jde to v misce vařečkou, ale trvá to dlouho, takže pokud můžete použít robot nebo ruční mixér, neváhejte. Dobře utřené máslo má větší objem a je světlé.
- K utřenému máslu přidejte žloutek a ještě chvíli třete, až se žloutek beze zbytku vpraví do másla.
- Dál přimíchejte 2 lžíce krupice a celé vejce. Až se znovu vše beze zbytku zapracuje, přisypte i zbytek krupice, a naposledy promíchejte, aby se suroviny rovnoměrně spojily.
- Těsto v misce překryjte fólií a nechte odpočívat aspoň půl hodiny při pokojové teplotě.
- Z odleženého těsta tvořte čajovými lžičkami noky a odkládejte je na talíř vytřený máslem. Nebojte se, že jsou noky malé, během dalšího postupu se několikanásobně zvětší.
- Přiveďte k varu asi 2 litry vody a osolte vrchovatou lžičkou soli. Jakmile voda vře, položte talíř s noky na hrnec a nechte ho chvíli nahřívat párou. Máslo, kterým jste talíř vymazali, se začne rozpouštět. V tu chvíli jemně zatřeste talířem, aby se noky uvolnily, a hned poté je nechte naráz sklouznout do hrnce. Nepoškodíte tím jejich tvar.
- Zhruba za minutu nebo za dvě od vhození noků do vody je jemně lžící uvolněte ode dna hrnce. Zvolna je vařte 30 minut. Noky během této doby nabudou zhruba na dvojnásobek.
- Uvařené noky vyjměte z vody a hned je vložte do studeného vývaru. Zde je nechte dalších 30 minut odpočívat. Uvařený, ale tuhý krupicový vnitřek noků se tímto uvolní, nabobtná, noky se znovu zvětší na dvojnásobek.
- Před podáváním budete muset noky znovu ohřát. Využijte k tomu vývar, ve kterém odpočívají, a začněte vše zahřívat. Než ho přivedete k varu, noky budou dost teplé, abyste je mohli podávat i s vývarem. Vývar dále doplňte vařenou zeleninou, vařeným masem, zelenými bylinkami – jak je libo.
Poznámky, rady, nápady:
Pokud máte v úmyslu podávat noky v jiné polévce než ve vývaru z masa, stejně budete vývar k odpočinutí noků potřebovat. V takovém případě si uvařte slabý vývar z chuťově neagresivního bujonu v kostce, nechte ho vychladnout, použijte na noky, ale následně ho už neservírujte. Lze s ním podlít třeba maso v pánvi při příštím vaření, anebo se ho zbavte docela.
Nočky sú parádne, ale viac sa mi páči tá polívčička v ktorej plávajú….dali ste foto na FB do príbehu…je taká červená akoby zeleninová….nájdem niekde receptik?
Zuzi, byla to taková malá obměna mojí oblíbené polévky z červené čočky, její fotky jsou mimo jiné v článku na téma foodstyling. Recept jsem dávala do některé z kuchařek, musím si vzpomenout, do které 🙂
Už vím, je ve Večeři u Florentýny.
Ahoj Flo, když je zde téma noky, prosím jestli nemáš recept na dýňové gnocchi:). Nebo rady jak na ně.
Děkuji Lucka
Ahoj Flo u nás moje holky nokům jinak než obláčky neřeknou ????
Vážně? Až takhle jsem se trefila? 🙂
Ahoj Flo
Opět naprosto skvělé, hlavně ty postupy a vychytávky, to nikdo jiný neuvádí. A že „kuchařských učitelů“ je pěkná spousta. Proto recepty a postupy hledám už jen u Tebe. A když je i výzva, musím odpovědět. Nenašel jsem výhradně Tvůj recept na morkové knedlíčky. Jestli jsem špatně hledal, prosím za prominutí. Jinak můžeš zařadit do „soutěže“ na adepta dalšího receptu polévkové „výplně“. Moc zdravím a těším se na Tvé další výtvory nejen kuchařské, ale i slovesné. Tonda
Tondo, tak to je výzva! Recept samozřejmě mám 🙂
Tak to teda čumím! A to jsem si myslela, jaká nejsem dobrá kuchařka!
Tohle je kuchařský koncert a přitom jde o vložku do polívky. Vzpomínám, že babička, tatínkova maminka, nočky dělala, ale nikdy jsem u toho nebyla, tak ani nevím, jaký je to proces. Pro mně dost zdlouhavé, asi spíš půjdu po těch fridátních a celestýnských nudlích. Tak sorry, zas tak moc nočky a knedlíčky nemiluju. Nicméně máte ode mně, Flirentýnko, velkou pochvalu. Šikovná holčička:-)
Věrko, ono to jenom složitě vypadá. Je to maličká trocha práce a pravda, poněkud větší trocha čekání, než to bude hotové. Ale ten výsledek se prostě nikde koupit nedá.
Děkuji za dokonalý postup ???? knedlíčky miluji, ale byly vždy tuhé a lítaly při pokusu o rozkrojení lžící z talíře ???? úplně mě svědí prsty, hned bych je vyzkoušela. Běžím pro suroviny na vývar a snad dokonalými knedlíčky potěším rodinu o víkendu (k obědu dnes mlíkovku, kterou nikdo kromě mě nejí). Děkuji, Florentýnko!
Terezo, moc fandím a držím všechny palce v dosahu.
Ahoj Flo, já dělám krupicové noky zrovna tak, utřu máslo do toho dávám dětskou krupičku a koření a šup s tím do polévky pomalu vařím, na ten talíř nedávám to je dobrá vychytávka. Ovšem jen jedno vejce celé. Dělala je tak moje maminka. Vždy se povedou. Díky za vychytávky. To by potřebovala čís moje kolegyně v práci, ta tam dává prášek do pečiva.
❤️
Co takhle v některém z příštích receptů játrové knedlíčky?
Jani, ty už tu právěže jsou: játrové knedlíčky 🙂
Jé, to je super inspirace, Flo! Děkuji 🙂 Já jsem onehdá zkoušela snad 4 recepty s různými postupy a žádný z nich nedal uspokojivý výsledek… nejlepší byly noky se sýrem v těstíčku, ty se však trochu rozpadaly, a tak neměly tak pěkný tvar… Dám jim ještě šanci a zkusím máslo třít 😉
Zuzi, věřím, že teď už to bude ono. Ale těmi sýrovými jsi mě docela nalákala 🙂
Flo, ještě mě napadla otázka – moje mamka básní o krupicových nočcích mojí babičky, ale nikdo neví, jak je dělala a měla je obláčkovsky nadýchané… Jen si vzpomíná, že jí babička říkala, že když je zaváří, tak do polévky přilije studenou vodu, aby zastavila var… Myslíš, že by tohle mohlo mít na výslednou konzistenci nějaký vliv?
Předem díky za odpověď, Zuzi
Zuzi, myslím, že to má hodně podobný efekt jako odpočinek noků ve studeném vývaru. Zpomalí se tím bobtnání krupice na povrchu a zrychlí se prostup tekutiny dovnitř.
Tak toto už je vyšší dívčí.Někdy skusím,Ale až na jaře teď mám zimní spánek(zimní lenoru)
Naopak, na jaro to nenechávej, tohle je právě ten recept, při kterém se pořád odpočívá 🙂
Tak dobrá, já to příště udělám, tak jak se má. ????Vždycky jsem spíš měla jen takovej “ anarchistickej, bolševickej nok“. Trocha práce za to ale bude stát!
Milá Flo, právě ze Tvého receptu na játrové knedlíčky jsem se dozvěděla, že je třeba nechat knedlíčky odpočinout alespoň půl hodiny. A ač mě kdysi babička učila knedlíčky zavařovat hned, zkusila jsem je nechat odpočívat. Knedlíčky mám teď opravdu nadýchanější. A Ty dnes přijdeš ještě s dalším návodem, jak je mít ještě o level lepší! Při nejbližší příležitosti zkusím. Děkuji a přeji hezký den… 🙂
Ahoj Flo, tý jo, co je to za práci s jedním nokem, viď 🙂 Ale určitě se to vyplatí!
Jen jsem se chtěla zeptat, kdy je nejlepší přidávat do těsta sůl a koření. Já osobně bych ho asi zamíchala do toho celého vajíčka – rozkvedlala bych si ho vedle spolu se solí a kořením. Co je ale nejlepší podle tebe?
Hezký den,
Míša
Milá Fló, děkuji za recept – opět stojí za vyzkoušení. Mám prosbu, jak se správně dělají kvasnicové knedlíčky? I jak vaříš kvasnicovou polévku. Děkuji Alena
Ahoj Flo, kdybych měla klobouk,tak ho smeknu! Podle takového návodu je snad zvládnu také. Do polévky jsem je nezkoušela, ale v létě jsem se snažila o tvarohovo-krupicové noky a k nim rozmačkané jahody, ovšem recept na ně nebyl takto krásně napsaný a ač jsem noky vařila déle než bylo psáno, tak rozhodně nebyly nadýchané, jak původně sliboval recept. Tyto noky se mi líbí moc a nevypadají ani složitě, rozhodně děkuji i za video s Romanem Paulusem, protože tvarování lžícemi se mi moc nevedlo, pomáhání rukou mi snad půjde lépe. Moc se těším na celestýnské nudle, manžel je má rád a pokusy z internetu mě olmoc nenadchly. Manžel rád zkouší novinky a tak při jedné z minulých cest přivezl z Německa polotovar do polévky .. jestli se Ti teď zježily vlasy hrůzou, tak jsme na tom podobně, ale nadchlo mě to jako nápad, byly to plněné polštářky do polévky cca 4×6 cm z nudlového těsta (nebo to mohlo být i těsto na ravioly) a byly plněné směsí z jater, zeleniny a bylinek. Já osobně mám raději vše domácí a když nemám svoje nudle, tak udělám rychlé kapání, nebo strouhání, než bych sáhla po polotovarů. Ale jako nápad se mi to líbilo a už jsem přemýšlela čím bych těsto naplnila, nezkoušela jsi někdy něco podobného? Díky a přeji hezký den ????
Zdravím a salutuji , zase za jedna s hvězdičkou.
Ještě tento týden budou i u mne. Vývaru mám dost.
Sám miluji drožďové. Vnuk nevěřil, že jsou z droždí.
Vždyť nesmrdí. Prohlásil udiveně.
Hezké dny plné nápadů přeje Děd Jan
Ahá, takto sa to teda robí! Doteraz až na suroviny skoro všetko zle. Ďakujem Florentýnka.
Milá Flo, knedlíčky dělám pouze játrové, protože jiné se mi doposud nedařily. Takže určitě vyzkouším tvůj recept.
Moje zavářka, kterou miluji a dávám ji jak do rajské tak do vývaru, je drobení, které dělala babička. Mám ho vždy nasušené do zásoby.
Milá Florentýnko, opět skvělý recept, hezky popsané postupy u všech možností. Asi bude dobré si je postupně vyzkoušet. Takže tento týden bude 1.
Hezký víkend.☺
Skvělý návod, mně se dařily noky spíše tvrdší. Vyzkouším. Z:
Ahojky Flo, tak to byl dnes kuchařský a slovní konzert u výroby krupičných noků. Určitě se pokusím je vyrobit, protože mě to úplně nadchlo, děkuji šikovná kuchařko Zdena V.
Ahoj Flori, když jsem minule četla o nudlich, tak jsem byla v klidu. Ty dělám odjakživa. Teď bych hlasovala pro celestýnky . Jo,jo, neni nad dobrou polévku.
Milá Flo, opět poučný výklad a super recept, ten mi scházel. Okamžitě vyzkouším, jen co si koupím hrubou krupici, tu totiž vůbec nepoužívám, kupuji jen hrubou mouku a dětskou krupičku. Mám už vyzkoušené játrové knedlíčky dle Tvého receptu a všichni byli výsledkem nadšeni. Krupicové noky jsem nikdy nezkoušela, už v dětství jsem jednou jedla nějaké „slížky“ a ty mě vůbec nechutnaly = tuhé betóny.
Jako vždy perfektně popsaný postup.Zítra je udělám k obědu a určitě budou výborné.Podle Tvého návodu to nemůže dopadnout jinak,než na sto procent.Děkuji.
Minulý týden se nudle skvěle povedly, takže se už těším, až vyzkouším tvoje noky. Dávám tuhle zavářku do polévek docela ráda, ale většinou jsou takové, že by jimi podle slov okolí mohli pálit z kanónu (jinak řečeno tvrdé). Co se týče hlasování o další zavářky, přimlouvám se za celestýnské nudle (ve školní jídelně nám vždycky plavaly ve špenátovce – trochu zvláštní kombinace, ale bylo to vždy moc dobré!). Díky! 🙂
Ahoj všichni.Neustále jsem přemýšlel co do té polévky ještě dát.Domácí nudle na všechny možné i nemožné způsoby,jatrové kuličky,jatrové nočky přes děrované sito,celestynské ale tyhle noky mě nenapadly .Na nedělní oběd nebudou chybět .Dík.
Ano, u nás má polévka cenu zlata, a musí být dobře slaná ???? .
Tak děkuji za každý nápad pro obměnu. Nicky vyzkouším, nikdy jsem je nedělala.
Děkuji
Milá Flo,dělám nočky asi moc jednoduše.Dokonce bez másla ale s trochou olejem a koření,krupice a jedno vejce samozřejmě.Nechám asi hodinu odstát než zavařím a jsou báječné nadýchané ale hlavně rychlé,ten Tvůj postup taky někdy vyzkouším ale bojím se aby se nerozvařily.Díky zavšechny recepty jsou fajn.
Ahoj Flo, musím přiznat, že do polévek mám nejraději klasické nudličky a spíš to doplním játrovými knedlíčky????A právě ty moc jemné noky, které v polévce nasáknou jak houba, to už vůbec ne.Ale jinak super, v 80% se mi trefuješ do chutí i stylu.A děláš to velice dobře.Diky, Radek
Vzácná paní Florentýno,
nejsem zde registrovaná dlouho a nechce se mi napsat, kolik že už je mi let . Ale vychovala jsem čtyři děti (také), a celý život jsem si věřila, že dobře vařím.
Za dobu co jsem zde, se mi nebesky povedl udělat biftek !!!, který se mi nezdařil tak dobrý nikdy, a dále dle Vašeho receptu lahodná rajská omáčka, které byl asi velký hrnec, maso( svázané ) jako dort – prostěa neměla chybu.
Já Vám chci moc, ale opravdu moc poděkovat. Dcerám jsem koupila Vaše knihy k Vánocům, jednu snídaňovou a jednu večerovou. Já si pak nejspíš koupím kuchařku pro dceru, protože vaření dle Vás je symfonie.
Děkuju, jen tak dál ….
Velice hezky napsané a ten podrobný popis to bylo čtení.Vždy ráda sledují ty podrobné postupy.Zase jsem se něco přiučila.Děkuji. Marie
Ahoj Flo, ja moc komentare nepisu, spis jen s obdivem hltam tve rady a clanky. Kazdopadne Ti chci za ne moc a moc podekovat, protoze diky Tobe dostavam od stravniku pochvaly a vareni mne tak vic bavi! Vse pises srozumitelne a jeste k tomu vtipne! Jsem rada,ze jsem Te nasla❤️ Jeste jednou diky!
Florentýnko,to jsou cenné rady. A vůbec nejlepší je ta finta dát noky na máslem potřený talíř. To se mi líbí a určitě vyzkouším. Dávala jsem je jen na mokrý talíř a pak se některý noček přilepil. Pro zdlouhavou přípravu noky často nedělám,ale dneska jsem opět dostala chuť je zařadit do vařícího programu. Už se těším na další náměty. Celestýnské nudle taky moc neumím,tak se ve čtvrtek těším na další návod. Zdraví Alča
Zdravím Flo,
ten talíř vymazaný máslem je super nápad. Noky dělám často, jelikož jsme polévkovi a jsem ráda za všechny zavářky, i ty budoucí. Díky za každý čtvrtek 🙂
Děkuji,podle tvého návodu se musí každému povést.Jsi úžasná,ještě jednou děkuji.
Moc děkuji za postup, „obláčkové“ neznám – udělám. Pěkný zbytek dne přeji J.
Ahoj Florentýno, u nás doma máma dělala celá léta krupicové nočky do polívky a já je dělám taky. Ovšem ne tak speciální, ale jsou také báječné a hlavně rychlé.
Do užšího hrnku 1vejce, rozkvrdlám, přidám cca 11 kávových lžiček krupičky (podle velikosti vejce) a vehementně míchám až mám hustší kašičku, nechám stát cca 10 min. (pěkně se rozleží a zhutní) a pak je vytvaruju lžičkou jedním tahem (naberu si na lžičku) a o stěnu hrnku vytáhnu a rovnou vložím do vařící polévky, poklepáním uvolním a pokračuju. Mají perfektní tvar (pěkně nabydou) a jsou křehoučké a dobroučké. Dělám je jen do vývaru. Není potřeba je dlouho vařit. To jen jako jednodušší variantu.
Moje etuda pro máslo krupici a vejce je rychlá a též nám velmi chutná – krupičku na másle opražím do zlatova (posolím, někdy trošku koření) a pak na ní klepnu vajíčko. umíchám jako řídká smažená vajíčka, cáry a podobně nevadí a potom zaleji vývarem. Nočky z toho nebývájí, ale sympatické krupicové cáry ano 😉
Ahoj Florentýnko,
Moc děkuji za další recept. Nedávala jsem do krupicových noků,
máslo. Moc ráda vyzkouším. Děkuji a těším se na další. Diky a měj se hezky. Jarča.
Nemám slov, úžasné. Už se těším, až nočky vyzkouším. Díky za zajímavý návod, úžasné počtení.
Zaujala mě možnost.cislo 5. A hned jsem dostala chuť na odpalovane knedličky/noky se sýrem.
A těším se na Tvoje celestýnské nudle. Určitě tam bude zas nějaká zajímavá vychytávka.
Krásné počtení je čtvrteční bonus 😉
Tak tímhle receptem nejspíš potěším dceru. S lítostí vzpomíná na krupicové noky z polévek ze školní jídelny. To bylo snad jediné,co tam měla ráda. Já je zkoušela několikrát a ona mi pořád říkala,že to není ono,tamty byly lehčí a lepší. Tentokrát na to půjdu vyzbrojena lépe. Dík.
Čistá vysoká škola varenia. Úplne si viem predstaviť ako super to chutí.
Uff, prijala by som recepty, ktoré sa uvaria do pol hodiny aj s prípravou ????.
Ahoj Florentýno, dneska jsem byla v knihkupectví a tam jsem čiště náhodou v jedné kuchařce narazila na recept na svítek do polévky, který mě zaujal a protože jsem doma měla výborný vývar z pečeného kuřete, byl oběd. Tvoje noky vypadají krásně, i když trochu více práce. Těším se na tvůj recept na svítek a celestynské nudle. Měj se moc hezky a polévkám zdar!
Opět skvělý recept, díky! Moc se těším na další zavářky. Zejména ty „fritátní“ nudle, známé z Takové normální rodinky.
Tak další věc, kterou dělám správně, aniž vím, proč se mají dělat tak, jak mne je naučila babička. Přesně tak, jak tu píšeš – utřit máslo s troškou soli, pak přitřít vajíčka, pak krupice, nechat odležet. Pak mírným varem osolená voda nebo vývar, tam dlouho mírně vařit a nechat ve studeném odležet… Jo jo jo, to je přesně babiččin recept.
A u nás se krupicové nočky servírují nejen v polévce (to drobnější, asi jako poslední článek malíčku), nebo jako příloha (asi jako palec velké) se špenátem a volským okem, nebo k houbové omáčce.
Špenátek se plánuje na sobotu, budou krupicové nočky :-).
Ahoj Florka.
Ja robím knedličky tak, že do porcelánovej misky (veľkosť podľa množstva múky) dám hrubú múku, osolím ,zabarím vriacou polievkou, dobre premiešam a nechám mierne schladiť.
Potom prídám olej , vajíčko a dobre zapracujem do múky. Tvarujem lyžicou a hádžem do vriacej polievky knedlíčky. Varené vo vode sa mi nepáčia. Tým,že sa krupica zaparí sú nadýchané a jemné.
Anka
Ahoj Flo,
Ja Romana Paulusa sledujem dlho. Ale Tvoj postup je dokonalý aj so všetkými nástrahami. Nedeľa sa blíži, tak skúsim dobrodružstvo.
Ďakujem za všetky informácie a teším sa na Celestýnske nudličky.
Milá Florentýnko, moc děkuji za recept a tak si myslím, že snad už tady bylo vše sděleno, pochvala….radost z TVÝCH úžasných receptů, že bych se jen opakovala….a proto přeji jen vše dobré, hlavně hodně úspěchů a nápadů v tvé činnosti!!Jsi prostě jedinečná…..Díky a měj se krásně!! Otuš
Milá Flo,
do polévky máme rádi malé, dělám také jednoduché, vejce + krupice,
nechat odpočinout, pak kávovou lžičkou…..
Ovšem zkusím podle tebe, jako přílohu. To bude moc dobré. 🙂
Snaše jsem koupila tvou kuchařku, je nadšená.
Přeji mnoho úspěchů.
Milá Flo,
já dělám vajíčko, olej, krupici, špetku hladké mouky a třeba medvědí česnek nebo pažitku.
Ale s máslem budou knedlíčky asi chutnější už se na ně těším. Děkuji za recept.
A drožďové knedlíčky ?
Výborně milá Flo jsem ráda za tento recept noky mi nikdy moc nešly popsala jsi
recept jako vždy dopodrobna jak se má správně postupovat a tak se mi to příště
jistě podaří děkuji budu čekat na další polévkové návody a inspirace..
přeji příjemně strávený víkend..
Ahoj Flo, úžasné nočky-obláčky jsem vytvořila dnes do polévky. Dělala jsem nočky, ale byly vždy tvrdé, odskakovaly od lžíce. Po spaření krupice a odpočinutí tomu tak není.
Díky za krásný „polopatický“ recept. Celý hrnec polévky se snědl, nočky se nedostávaly-byly zkrátka super, tak mají správně chutnat. Všichni jedlíci děkují!!! Máš tak úžasné recepty i s návody, že mě baví čím dál tím více vařit. Děkuji, těším se na další týden!
Zdena
Ahoj Flo,zase jeden úžasně dopodrobna popsaný receptík,děkuji a určitě vyzkouším.Krupicové nočky dělávám a máme je rádi,ale ty Tvoje budou určitě nadýchanější a v neděli je vyzkouším.Přimlouvala bych se za recept na drožďové knedlíčky,tak jako výše Alenka.
Ahoj Flo, jsem už sice dost stará, ale přiznám se, že takové noky jsem v životě nedělala, protože co se pamatuji tak v naší ani v manželové rodině se nevařily. Ale já mám z mládí vzpomínku na babičku své kamarádky, která nám jednou o prázdninách uvařila koprovou omáčku s vajíčkem natvrdo a právě takovými noky. Nikdy víc jsem se s nimi nesetkala, až v nezapomenutelném filmu Pelíšky a hercem Kodetem. Teď je ale určitě vyzkouším, ať do polévky nebo koprovky, kterou doma všichni milujeme.
Tedy díky za recept a rady. babi Mirka
Milá Florentýno,
takové krupicové noky jsem ještě neměla. Úplně se rozplývaly. Kuřecí vývar s kousky masa a zeleniny se posunul na nejvyšší příčku.
Potěšilo mě, jak tvůj recept zafungoval.
Milá Florentýno, opět krásně popsaný postup. Úplně se stydím napsat, jak dělám jednoduše krupicové noky já. Pouze bílky, dětská krupička ( na 1 bílek asi 3 pol. lžíce krupičky) + trochu studené vody, tak aby těsto nebylo ani moc husté – to jsou noky tuhé, ani moc řídké – to se rozvaří na takovou „mlhu“. Pořádně se tře, je dobré nechat chvíli stát, ať krupička nabobtmá. Zavářím přímo do polévky, nikdy se nezkalí. Dětem jsem je dělala nasladko, uvařila v mírně osolené vodě a polívala třeba jahodovou dření nebo borůvkami.
Ještě jsem zapomněla dodat, že když je těstíčko správně husté, jsou nočky opravdu jako obláček.
nikdy jsem noky takové nedělala,ale k hlavnímu jídlu bych vyzkoušela do polévky máme rádi nudle a játrovou zavářku děkuji za krásný popisek
Milá Florentýno, noky podle Tvého receptu se mi moc povedly, díky! Jen mě překvapilo, jak se zvětšily. Příště je budu dělat těmi nejminiaturnějšími kávovými lžičkami, jaké doma najdu. A opravdu jsou lehké jako obláček. Vařila jsem je rovnou v hovězím vývaru a nezakalil se, zůstal krásně čirý. Bára
Tak to mám radost, že to klaplo 🙂
Tak jsem dnes na přání manžela dělala krupicové noky podle vašeho receptu. Bohužel úspěch se nedostavil… Manžel se těšil na krupicové noky na které byl zvyklý od své maminky – a které byly tuhé. Takže tyhle, které vyšly přesně jak recept sliboval lehké jako obláček prostě nebyly „ono“ 😀 Já jsme krupicovými noky z domova nezatížená a potěšily mě 🙂
Natálie, to je věčný boj, chápu 🙂
Tý jo, tak zdlouhavý postup, a to jsou to jen noky! Já nevím, asi zatím zůstanu u nudlí a počkám, až moje čtyři malé děti povyrostou… Nebo u kupovaných písmenek, ty mají stejně největší úspěch:))
Ahoj Flo, když je zde téma noky, prosím jestli nemáš recept na dýňové gnocchi:). Nebo rady jak na ně.
Děkuji Lucka
Mám, je v článku Recepty z dýně 🙂
děkuji,)
Ahoj Florentýnko,
dnes jsem vařila nočky už podruhé, a zase se povedly – aby ne, podle tak dopodrobna napsaném popisku. Poprvé jsem zavářela přímo do polévky a byly moc dobré a měkoučké. Dneska jsem zkusila vařit ve vodě a následně láznit ve studeném vývaru a byly ještě lahodnější, měkčí a hlavně ještě o neuvěřitelný kus větší než ty první 😀 Příště zkusím vytvořit jako přílohu. Všem moc chutnají, posílají umlaskané pozdravy 🙂
❤️
Milá Flo, luxusní recept, děkuji ti za něj.
Mám malý dotaz, neboť jsem následovala instrukce a kladla vytvarované nočky na máslem vymazaný talíř. Nahřála nad parou, ale předpokládám, že už asi příliš, neboť se mi začalo roztékat nejen máslo na talíři ale i samotné nočky. Nebo jsem měla řidké těsto?
Děkuji ti za odpověď.P
Pavli, to nahřátí stačí opravdu kratičké, jen aby nočky dokázaly sklouznout z talíře.
Milá Flo, při brouzdání jsem narazila na tvé nočky do polévky. Miluju je od dětství, to byla moje oblíbená činnost od mala udělat nočky do hovězí polévky. Hlavně proto, že jsem mohla užírat syrové vajíčko a těsto (jo, prostě domácí syrové vejce na obalování květáku atd můžůůůů). Vím, že proti tomu brojíš, ale jídám ho takhle asi 30 let a nikdy nic, moje maminka má slepičky jako členy rodiny, takže cajk.
Vždy se zavařovalo rovnou do vývaru a přiznám se, že jsem naopak milovala tu tužší část uvnitr, takže ač jsem se inspirovala a nadýchané někdy zkusím, obávám se, že zůstanu u klasiky, protože je to chuť dětství a asi bych byla zklamaná jak manžel jedné z diskutujících. Prostě na některý chutě z dětství se nesahá:-)
Ale díky tobě vím, jak vyrobit ty epes ňuňes nadýchané.
Dobrý večer, noky jsem uvařila, jsou skvělé, rěkuji za recept. Škoda, že nelze vkládat fotky, podrobné jsem dokumentovala:) noky jsem vařila jako přílohu ke krutimu na paprice. Pro 4 dospělé. Tak jsem je dělala hned ze tří dávek:)) Měla jsem obavy, když jsem ušlehala máslo se žloutky a pak s vejci, že těsto bude příliš řídké. Ale skutečně pěkně ztuhlo. Vařila jsem kratší dobu, 10 – 12 minut mírným varem. Největší obavu jsem měla z vložení do studeného vývaru, ale dodržela jsem váš postup:) a vyplatilo se. Noky skutečně nabyly, zjemnily, dotáhly se. Byly jak obláček:) nechala jsem je tam také 10-15 minut
Ještě dodatek – hodně jich zbylo, omáčky naštěstí také, takže zbylo na oběd i na druhý den. Na 1 oběd prp 4 by tedy stačilo 1,5 ž 2 davky.
Noky pokládám na velké plastové prkénko potřené olejem
Hezky den, prosím daji se dat i jako příloha k masu třeba? Děkuji G.
Milá Flo. Tvoje komentáře, rady, popisy jsou tak dokonalé a srozumitrlné. Tohle ještě nikdo nikde nedokázal. Dekuji.