Minestrone podle spíže – univerzální recept na polévku

Co má italská polévka minestrone společného s českou bramboračkou? Obě jsou to hutné zimní polévky plné zeleniny a hřejivé chuti.

Jenomže zatímco bramboračka staví na sytící povaze brambor, v Itálii se spoléhají na těstoviny, rýži a/nebo luštěniny. Zákon jednoho hrnce zůstává v platnosti bez ohledu na státní hranice.

Kdo byl v Itálii, ví, jak rozmanitá je nabídka tamní zeleniny, takže se nebude divit ani tomu, že minestrone existuje v nespočtu variant a obměn. V kuchařské literatuře snadno dohledáte minestrone milánskou, toskánskou, janovskou, neapolskou, zimní, minestronku z krup a fazolí nebo třeba s kapustou (ta je mimochodem moje nejoblíbenější). Vůbec není psáno, že polévka s italským původem musí obsahovat rajčata nebo produkty z nich, tak se nenechte rozhodit tím, když někde potkáte minestrone jiné než cihlové barvy.

Jaké suroviny má minestrone ráda

Minestronka vás potěší jednou důležitou věcí: nepotřebuje žádný vývar, ani zeleninový, ani masový. Obsahuje tolik surovin, že si vystačíte s vodou.

Zelenina

Hlavní složku téhle zeleninové polévky pochopitelně tvoří zelenina. Ne jen tak ledajaká, nejlépe sezónní a nejlépe aspoň tři druhy. Kombinujte podle dostupnosti a chuti. Pro 4 osoby si namíchejte cokoli z jmenovaného:

  • 2 mrkve
  • 2-3 rajčata (oloupaná, zbavená semínek; mimo sezónu si vystačíte i s drcenými konzerovanými rajčaty)
  • 1-2 malé cukety
  • 1/4 až 1/2 menší hlávky kapusty
  • 1-2 malé lilky
  • 300-400 g bílého zelí
  • 1-2 cibule
  • 1-2 pórky, obvykle pouze bílou část
  • 1-2 výhonky řapíkového celeru
  • 2-3 brambory
  • 100-200 g zelených fazolek
  • 1 hlávka štěrbáku (zkadeřavený salát, jemně nahořklý, příbuzný čekance)
  • 100 g zeleného vyloupaného hrášku
  • svazek mangoldu

Celkem byste měli mít 600-800 g zeleniny.

Tuk

Aby měla polévka minestrone zajímavou chuť, určitě ji začněte připravovat tím, že v kastrolu nejprve rozehřejte tuk a část surovin na něm zlehka opečete. Moje osobní strategie je takto opéct co nejvíc surovin, které do polévky přijdou, ale k tomu se ještě dostanu.

Jako tuk můžete vzít:

  • máslo
  • olivový olej
  • sádlo
  • slaninu

Pokud držíte dietu, dá se postup změnit tak, že na tuku nic opékat nebudete, všechno prostě jen naházíte do hrnce, zalijete vodou, uvaříte, a pro radost jemně zakápnete minestrone tukem až nakonec – zde připadá v úvahu hlavně olivový olej nebo rozpuštěné máslo. Samozřejmě to bude maličko na úkor chuti, ale měli byste o téhle možnosti vědět.

Ochucení

Minestrone je sama o sobě tak výrazná, že dobře chutná i studená. Na jejím ochucení se nejvíc podílí česnek, čerstvé bylinky jako šalvěj, hladkolistá petrželka, bazalka nebo rozmarýn, bát se nemusíte ani špetky čili.

Zatímco česnek nebo pevnější bylinky budete chtít přidat už do základu polévky, křehkým čerstvým bylinkám víc prospěje, když si je necháte až na konec vaření.

Další skvělé ochucující přísady jsou sušené houby, které si předem namočíte, a lžíce nebo dvě rajského protlaku, který opět nejlépe přijde hned do základu, kdy se suroviny opékají v tuku.

Největší efekt dosáhnete ovšem tím, čím dochutíte polévku až na talíři. Tradičně se posypává strouhaným parmazánem nebo sýrem provolone, ale můžete sáhnout i po tak těžkém kalibru, jako je domácí bazalkové pesto, opečená a rozdrobená slanina nebo zakysaná smetana.

Těstoviny, luštěniny

Bez jedné nebo obou těchto složek by vznikla polévka, kterou pracovně označuju jako hladová. Polévka výhradně ze zeleniny nemůže zasytit na moc dlouho a spíš se hodí jako první chod pro vícechodové menu.

Pokud se rozhodnete pro přidání těstovin, nechte druhý hrnec ve skříni a osmělte se těstoviny uvařit společně s ostatní zeleninou v jednom hrnci. V tom je snadné kuchařské kouzlo minestrone. Stačí těstoviny přidat k zelenině až ke konci vaření, aby pobyly v hrnci po dobu, kterou mají uvedenou na obalu, obvykle to bývá 5-10 minut.

Volte raději menší druhy těstovin, jako je těstovinová rýže, ale pokud zrovna v kredenci nic takového nemáte, klidně se osmělte k nalámání špaget na drobné kousky.

Počítejte s tím, že těstoviny do sebe část vody z polévky natáhnou, takže zároveň výsledek tak trochu zahustí. Pokud polévku s těstovinami uložíte do druhého dne, těstoviny nabobtnají ještě víc a pokud to s jejich množstvím přeženete, budete mít polévku doslova bez vody. Ideální množství těstovin na 4 velké porce polévky je 100 g v suchém stavu.

Stejným způsobem můžete do polévky přidat i rýži, opět jí budete potřebovat 100 g na 4 porce.

Co se týká luštěnin, nejčastější a nejlepší jsou menší druhy fazolí. Počítejte s tím, že fazole budou potřebovat namočit předem a že není neobvyklé vařit je i 2 hodiny, než změknou.

Pokud se rozhodnete uvařit je předem a zvlášť, vyčítat vám to nebudu; pokud se ve všední den rozhodnete pro fazole z konzervy, jsem první, kdo to pochopí; nicméně nejlepší chuť minestrone opět dostanete, když fazole uvaříte s ostatními surovinami dohromady – tedy alespoň s těmi, které tuhle dlouhou dobu varu ustojí, což je především kořenová zelenina a kupodivu i brambory (ty se víceméně rozpadnou a polévku zahustí). Křehké druhy zeleniny můžete přidat až později, když fazole téměř změkly.

Dávkování luštěnin je opět podobné jako u těstovin a rýže, vezměte jich 100 g v suchém stavu na 4 velké porce.

minestrone s rajčaty a kapustou
 

Postup: Jak se vaří minestrone

Je to až s podivem, ale minestrone je poměrně odolná a ustojí toho hodně.

Zvládne ji i nezkušený kuchař s minimem zkušeností, protože úplně stačí, když nakrájí zeleninu, hodí ji do hrnce, zalije dvěma litry vody, osolí, přivede k varu a v klidu jednu až dvě hodiny společně vaří. Ke konci vaření přihodí do hrnce těstoviny nebo rýži, dovaří, na talíři dochutí výraznými surovinami jako parmazán nebo pesto a může směle podávat.

Samozřejmě, že to jde líp. Dlouho vařená zelenina sice vede k výrazné polévce, protože se její chuť vyluhuje do vody, ale především zeleným druhům zeleniny to moc neprospívá, protože ztrácejí svěží barvu.

Navíc je škoda ochudit se o možnost nejprve co nejvíc surovin opéct na tuku a tím jim podstatně zvýraznit chuť. V článku věnovanému vaření coby tepelné úpravě jsem psala, že vaření odebírá surovinám chuť, tak proč si nepomoct jinou úpravou a nejprve zeleninu opéct?

Dělám to tak s bramboračkou a dělám to tak i s minestrone.

Rozehřeju jakýkoli tuk a vhodím k němu do hrnce ten nejtvrdší druh zeleniny, to bývá obvykle kořenová zelenina. Jemně ji osolím a nechám ji, aby se na tuku opekla a začala jí naskakovat zezlátnutá místa. Jakmile dosáhnu tohoto cíle, přihodím do hrnce další druh zeleniny, který je o něco měkčí – cibuli, pórek, zelí, kapustu a spol. Opět jemně osolím a opékám, co to jde. Skončím těsně před tím, než se začne zelenina připalovat. Úplně nakonec přidám česnek a dopřeju mu asi 30 vteřin horké tukové lázně. Na závěr vmíchám protlak, pokud ho mám v seznamu surovin, a taky ho nechám půl minuty až minutu osmahnout do rezavé barvy. Teprve potom zaliju vodou, pořádně osolím a vařím.

Přiznávám se a nemusíte mě k tomu nutit, že to je podstatně pracnější. Vystát si základ u sporáku znamená časovou investici ve výši 10-15 minut, protože zeleniny je hodně a chvíli to trvá, než se zatáhne a opeče. Ale myslím, že odpověď na otázku, zda to stojí za to, znáte předem.

A to je na téma minestrone všechno, co jsem vám chtěla říct, takže už přidávám jen svoji oblíbenou zimní verzi pro inspiraci.

Nechte si chutnat.

 

Minestrone s kapustou

Množství: 4 porce

Nebojte se experimentovat; pokud vás tahle polévka v chladných dnech zahřeje, pak splnila své poslání, ať už jste do ní dali cokoli, co zrovna bylo po ruce.

Suroviny

  • 100 g slaniny v celku
  • 50 g slaniny nakrájené na plátky
  • 1 cibule
  • 1 stroužek česneku
  • 250 g drcených rajčat z konzervy
  • 2 mrkve
  • 1 petržel
  • 1/4 celeru
  • 1/4 kapusty
  • 60 g drobných polévkových těstovin, například těstovinové rýže
  • sůl

Postup

  1. Slaninu nakrájejte na drobné kostičky, vhoďte je do hrnce, podlijte dvěma lžícemi vody a nechte zvolna na středně rozehřáté plotýnce zahřát, dokud se voda neodpaří, slanina nezačne pouštět svůj vlastní tuk a opékat se v něm.
  2. Mezitím očistěte mrkev, petržel a celer a všechno nakrájejte na kostičky. Zeleninu přidejte ke slanině a jemně osolte, stačí malá špetka soli. Zvyšte žár a míchejte, dokud zelenina trochu nezměkne a místy se neopeče dozlatova.
  3. V tomto druhém mezičase oloupejte cibuli a česnek a obojí nasekejte nadrobno. Vhoďte k zelenině, opět jemně osolte a ještě zhruba 2 minuty míchejte, až cibule zesklovatí. Zalijte drcenými rajčaty a 1,5 litrem vody. Osolte lžičkou soli a přiveďte k varu.
  4. Jakmile základ na polévku vře, přidejte kapustu zbavenou vnějších zavadlých listů a košťálu a nakrájenou na tenké nudličky. Ve stejnou dobu zavařte i těstoviny. Vařte, dokud těstoviny nezměknou, tedy asi 5 minut. Po dovaření polévku dosolte, jak je potřeba.
  5. Zatímco se polévka vaří, v čisté pánvi opečte dozlatova plátky slaniny. Vyjměte stranou na papírovou utěrku a nechte okapat.
  6. Polévku rozdělte do talířů, ozdobte slaninou a ihned podávejte.

Poznámky, rady, nápady:

I kapustu můžete trochu opéct na tuku, poněkud se tím změní její chuť a dost strávníků si ji pak ochotně splete se zelím. V takovém případě ji do hrnce přidejte nakrájenou společně s cibulí a česnekem. I když se vám nepodaří opéct ji vyloženě dozlatova, každá chvilka pobytu v horkém tuku se počítá.

 

Zapojte se do diskuze

  1. Zdravím Florentýnko sice polévku minestrone miluju nejen já ,ale i nejmladší syn a i ten nejstarší tak pro zbytek rodiny tedy pro muže a 3 syny bych musela vařit něco jiného což se mi fakt nechce. Tak si na ni chodíme k neteři když náhodou přijede domů z Itálie.

  2. vlasta šilhánová says:

    Děl ám ji pokaždé když nevím,jakou polévku uvařit a je výborná.

  3. Ahoj Florentýnko,
    Pravidelně čtu tvoje čtvrteční příspěvky, vždy v nich najdu něco inspirace, zkušenosti a zajímavosti. Ale co mě přimělo napsat pár slov je moje fascinace tvojí schopností rozšiřovat radost z vaření a ze života obecně mezi nás čtenáře. Za srdce mě chytila tvoje slova o pokoře a vděčnosti přijímání a tvoření.
    Děkuji
    Jenda

  4. Milá Flo, polévku minestrone vařím a mám ji moc ráda. Vařím ji ze zeleniny, co je k mání v lednici nebo na trhu, takže má pokaždé trošku jiný vzhled, event. i chuť. Dělám ji s bílými fazolemi (těmi velkými) předem uvařenými. A aby vypadala „hustší“, odeberu část zeleninové polévky, kterou rozmixuji a vrátím do kastrolu. Na talíři každou porci zakápnu kvalitním olivovým olejem a posypu strouhaným parmazánem.

  5. Milá Flo,
    tohle je skvělý tip na můj zítřejší oběd. Trochu budu experimentovat- místo klasické kapusty růžičková. Mám tu kousek květáku, bude tam taky. Lákají mne ty fazole – proč v receptu nejsou?
    Díky za recept a také za Adventní výzvu. Zabrousila jsem do minulé a zaujal mne první-myslím, že nesoutěžní- úkol, který byl uklidit vše, co není na svém místě. Tak jsem se do toho dala, bylo to rychlé a já byla spokojená sama se sebou. Ale teď zjišťuji, že je nesplnitelný úkol tenhle pořádek udržet 🙂 . Letošní úkoly zatím zvládám v pohodě.
    Přeji pěkný víkend u svařáku.

  6. Ahoj Flo . Tak tuto polévku určitě vyzkouším a hlavně je v ní hodně zeleniny a tu my milujeme ve všech podobách.každý čtvrtek se těším na to s čím novým se opět seznámím .Moc ráda vařím a manželova pochvala nad snězeným talířem je pro mne tou největší odměnou. Tak se opatruj a velké díky patří tobě jsi prostě skvělá Flo. Eva

  7. Milá Florentýnko!
    Všechno, co bych mohla napsat, tady napsal JENDA, a já s tím do posledního písmenka souhlasím. Lépe bych to napsat nemohla.
    (Polévku vařím, zkusím přidat ty fazole????)
    Děkuju moc!

  8. Děd Jan says:

    Zdravím Florentýnu.
    Pro mne je Minestrone polévka vzpomínková. Je to taková horská vzpomínka.
    Na všech těch kopcích v Itálii i ve Slovinsku byla k mání. Vždy jiná, vždy chutná
    a velmi oblíbená. Jedině tou konečnou vložkou se výrazně lišily. Někde dali víc
    fazolí, jindy těstoviny a jindy co dala příroda. Vždy fajn. Doma takové kopce
    nemám a fyzička už také nic moc, ale vzpomínky ta polévka oživí vždy spolehlivě.
    Hezký den přeje Děd Jan

  9. Hanasuch says:

    Díky, mám na ni chuť jen to čtu. Určitě zkusím!

  10. Ľubica says:

    Ahoj Florentýnko,
    ďakujem ti za skvelý tip na víkend, práve som rozmýšľala, akú polievku uvarím. Minestrone varím, s rôznymi obmenami, milujú ju u nás všetci, a ten tvoj recept je zase niečo nové, tak to určite vyskúšam.

  11. Ahoj Florentýno,
    minestrone vařím už pár let a je to oblíbená polévka k večeři, milují ji všechny tři mé děti, zatímco manžel se směje, že jsem tam naházela vše, co jsem měla doma. Ano, v tom tkví půvab minestrone 🙂 Pro urychlení do ní dávám předem uvařené fazole nebo cizrnu, které mám vždy v mrazáku (uvařím vždy celý sáček luštěnin a část, kterou nepoužiju v tu chvíli, uschovám a potom postupně odebírám).
    Zeleninu vždy opeču na tuku, naučila mě to maminka a je to ohromně poznat na chuti, ale protlak přidávám, až už je zelenina téměř měkká, myslím, že jeho kyselá povaha zpomaluje vaření.
    Díky za Tvou aktivitu, na čtvrteční maily se vždy moc těším.
    Z Valašska zdraví
    Hanka

  12. Ahoj Flo, mluvíš mi z duše – Minestronka je pro mě také polévka, co dům dal. Vařím ji hlavně v létě na chalupě, když se sejde vice strávníků. Proběhnu zahradu, použiju, ce se urodilo (rajčata, brokolice, fazolky…), co najdu ve spižírně a servíruji příbuzenstvu pod hrdým názvem Minestrone. Ve vedru díky lehkosti (žádná jíška) osvěžující a úspěch zaručen.

  13. Nazdar Florentynko – jako zurivy milovnik vseho italskeho minestronku samozrejme znam, diky za pripomenuti – urcite ji brzy zaradim. Bohuzel musim kvuli uzivanemu Warfarinu omezovat nektere druhy zeleniny, ale u teto polevky tomu lze snadno vyhovet. Hezky den! Žanda

  14. Miroslava Gemelová says:

    Ahoj Florentýno. Tak jsem se dnes dozvěděla, že celý svůj kuchařský život vařím Minestrone. Jen jsem ji neznala pod tímto názvem. S malou obměnou: místo fazolí mám ráda hrst čočky (vařím déle zvlášť s předem namočenými sušenými hříbky), ještě nikdy jsem nevařila lilek (polepším se), ostatní zeleninu stejnou. Zakončím vaření s bločkem zmražených, na sádle dlouze dušených hřibů, zmraženými kostičkami libečku a petržele. A na úplný závěr vmíchám 2 rozšlehaná vejce (místo těstovin – ale vyzkouším). Máme ji moc rádi. Důkaz: pro nás dva vařím na 2 dny hrnec o obsahu 5 litrů. A nikdy nezbude! Měj se krásně a dál nám posílej ty své výborné rady a recepty. Ahoj Mirka

  15. Ahoj Flo, máš pravdu, v současné době se jedli, husy, kachny, kaldouny a je potřeba to změnit . Ta polévka je výborná, jdu za chvíli nakupovat a dokoupím si zeleninu a uvařím ji. Zdena

  16. Díky za skvělý nápad. Slyšela jsem o ní, ale ještě nikdy jsem ji nezkusila.
    Tak teď mám skvělou příležitost. Polévky mám vůbec moc ráda.

  17. Milá Flo, mám zdvořilý dotaz: neuváděla jsi někdy těsto na jablkový závin – dávalo se do těsto r o z p u š t ě n é máslo. Moc se mi tehdy povedl, ale nemohu recept najít. Prosím, nebyl tvůj?
    Předem děkuji.
    Hezký listopadový čas.
    Pavla

  18. Ahoj Flory no nevím, jestli ji zvládnu, ale pokusím se, zní totiž velmi skvěle její příprava, ale nechám si to na volnější chvíle mám teď hodně zkoušek před koncem roku tak se snažím vařit moc rychle abych ušetřil čas na učení…..pa všechny vás tady zdravím Pepča

  19. Marcela says:

    Ahoj Florentýnko, slyšela jsem o ní ale ještě nezkusila. Je čas s tím něco udělat. Díky za další výborný nápad… 🙂 Marcela

  20. Ahoj Flo,zeleninu máme rádi,určitě vyzkouším,už se těším.Díky za receptík. Zdena

  21. Dobrý večer Jano, miluji polévky, že všeho nejvíce ruský boršč, který jsem se naučila od své tety ruské tety Niny, která byla vynikající kuchařka. Na minestronce si co nejdříve pochutnáme. Děkuji za skvělé recepty a teším se na další. Nina

  22. Alena Svobodová says:

    Ahoj Florentýnko,to je zase trefa do mých chutí. Přemýšlela jsem co zítra uvařit,ale už je vyřešeno. Skoro všechnu zeleninu máme doma ,tedy až na řapíkatý celer a kapustu. Ale někdo tady zmínil kapustu růžičkovou,ta je ještě na dvou stoncích na záhoně,tak bude v polévce růžičková kapustička. Původně jsem měla naplánován boršč,ten bývá často,skoro každých čtrnáct dní. Minestrone je skvělý typ. Už se těším na dopolední vaření. Zdraví Alča

  23. linkstrem says:

    Hallo!
    Jo tuto polévku vařím cca.18 let .Suroviny stejné nebo podobné a hlavně jí miluju se středomořským kořením , které se skládá z oregano,tymián,bazalka, šalvěj a trošičku rozmarýn.

  24. Marcela says:

    Milá Flo, na minestrone se chystám již dlouho, ale díky Tvému receptu ji již OPRAVDU uvařím. Vůbec jsem nevěděla, že se posypává parmazánem, ňam ňam. Já ještě k zimním polévkám řadím boršč, ten s manželem milujeme, byla jsem na Ukrajině, tak jsem ho tam okoukala od kuchaře…:-)) Díky moc za Tvé příspěvky a kdybys přidávala víc na instagram, bylo by to úúúplně super.
    Ještě mám dotaz – je již k mání Tvoje Vánoční kuchařka pro dceru, zatím sem jí neviděla. Krásné podzimní dny přeje Marcela

  25. Barbara says:

    Milá Flo. Zeleninovou polévku milujeme všichni. Moje maminka – aniž by věděla, že vaří minestrone takhle zeleninovku dělala – vždy nejdřív všechno osmahla na másle, pak to zaprášila moukou a zalila vodou – už nepřidávala ani těstoviny, ani rýži. Já to dělám taky tak, ale bez mouky. Určitě zkusím přidat ty drobné těstoviny a protlak. Už se těším na výsledek. Jo a pro krajní časovou tíseň to mamka dělala z mražené zeleniny, která už je na kostičky :o)))) Barbara

  26. Navarene:) chut je na moj vkus vyrazne paradajkova …

  27. Ahoj Flo, děkuji za další skvělý recept. K večeři jsem dnes uvařila velký hrnec s kapustou a místo těstovin jsem dala špaldové vločky, co jsem měla doma. Všem chutnalo, jako vždy, když se tebou nechám inspirovat.

  28. To je vtipný… podle tohohle článku je naprostá většina polívek, který vařím, minestrone 🙂
    (vařím pro celou bandu lidí na statku s chráněným bydlením; máme tam mraky vlastní biozeleniny, bednu různě potlučené či jinak zbylé a neprodejné máme před kuchyní skoro každý den, a tak jiná polévka než zeleninová se přihodí jen velmi vyjímečně. A k víceméně tomuhle postupu už jsem po letech taky došla…)

  29. Pavlína says:

    Mama mia!

    Tak dobrou polévku jsem ještě neuvařila! Maňifik 😀

    Postup rozebraný na šroubky, poklona.

  30. Milá Flo, zeleninové polévky si občas uvařím, tuto minestrone s česnekem a kapustou vyzkouším, určitě bude moc dobrá. Zajdu si do obchodu pro sýr, už se na ni moc těším.

  31. Minestrone znám z pytlíku, ale už dlouho jsem se s ní nepotkal. Teď si ji budu moci – Tvou zásluhou – připravit, kdy se mi zlíbí, ba dokonce pokaždé jinou: podle Tvého receptu – KOMBAJNU ! Díky!!!

  32. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, opět krásné a poučné počteníčko. Minestrone patří mezi naše oblíbené polévky, akorát solím vše na začátku a místo vody zalévám zeleninovým vývarem. Je to síla zvyku. Zdraví Vlasta!!!

  33. Tak tuto polévku si uvařím jednou, někdy v budoucnosti. Jediným rozdílem oproti mé zeleninové polévce je ten, že nepoužitám rajčata. Dávám méně pórku, bez mangoldu, ale s kvétákem a kedlubnou. I brambory vynechám. Postup přípravy je totožný. Jako vložku do polévky dávám domácí noky. Brnkačka s přípravou a ještě půl hodiny po jídle si pomláskávám

  34. Vojtěch Bernovský says:

    Srdečně zdravím! Váš recept opět nezklamal – uvařil jsem svou první minestrone (z 11 druhů zeleniny), jedli jsme ji dva dny v obědu i k večeři a stále jsme neměli dost! 🙂 Partner byl bezvýhradně nadšen – inu, láska prochází žaludkem! 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close