Čím víc se svět zmenšuje a čím víc ho omotává internetové připojení, tím snadnější je objednat si něco z druhého konce světa. Člověk není omezen ani tím, do jakého obchodu si dojde, ani tím, jací prodejci se nacházejí na území České republiky, ale klidně si může nechat poslat zásilku třeba až z Austrálie.
Z pohledu bohyně domácí kuchyně se logicky jednoho dne objeví otázka: mám si přes internet objednat něco levného z Číny? Stejně tam všichni výrobci známých značek své zboží vyrábějí. Ceny jsou tam směšné, poštovné nulové, ale bude kvalita taky směšná a využití při vaření nulové?
Samozřejmě mě tyhle věci taky zajímají. Takže jsem se do toho vrhla v nestřeženém okamžiku po hlavě.
Nakupování v Číně, když dojde na věci do kuchyně
Na zkoušku jsem objednala několik pomocníků do kuchyně a teď tady mám jejich hodnocení. U všech bylo poštovné zdarma, na cestě byly balíčky zhruba 1-2 týdny.
Lis na česnek
Cena: 8,24 dolarů (nejdražší z celé nákupní avantýry)
Zpracování: materiál vypadá vcelku bytelně, lis je docela lehký a dojem kovového zpracování vyvolává hlavně povrchová barva. Kvalita je hodně dobrá.
Použitelnost: Tenhle lis se tváří jako dva v jednom – kromě možnosti stroužek česneku prolisovat má taky druhou hlavu, ve které se dá česnek krájet na plátky. Funguje obojí, ale řekla bych, že je všechno dělané spíš na čínský jednostroužkový česnek. Nemá smysl lisovat pouze jeden malý stroužek, protože odpad je poměrně velký, v hlavě toho zbude v obou případech dost, co neprojde lisem. Čím víc toho chcete prolisovat, tím líp, odpad budete řešit jen u posledního stroužku.
Asi všichni víme, jak se lisy na česnek špatně čistí, tady u tohoto naštěstí nechybí plastové vymačkávátko zbytků. Ale bylo by fér přiznat, že jsem si ho asi dva dny nevšimla, protože je součástí lisu samotného.
Co se týká krájecí hlavy, myslím si, že nožem dovedu česnek nakrájet na plátky líp. Břity jsou rozhodně ostré a vypadá to, že chvíli vydrží, ale kvůli jednomu stroužku bych tuhle věc určitě nevytáhla z šuplíku. Máte-li v plánu každý den rozkrájet dvě palice česneku, pak vám tenhle lis pomůže.
Struhadlo na parmazán
Cena: 5,64 dolarů
Zpracování: Plastové tělo, výměnné kovové struhadlo ve dvou verzích: jemné a hrubší. Kvalita vcelku uspokojivá, možná se trochu šetřilo na materiálu, na dlouhou životnost struhadla bych nechtěla uzavírat žádné sázky
Použitelnost: Když chce člověk nastrouhat dvě lžíce parmazánu, tak to v pohodě zvládne na malém příručním struhadle. Ale větší množství strouhaného sýra už je s prominutím opruz, na který si obvykle najímám děti nebo svého muže. A taky uklízečku, protože sýr je pak všude.
Tenhle produkt čínských továren vyřeší aspoň úklid: sýr kontrolovaně padá do misky nebo na jiné místo určení. Nevyřeší však lidskou sílu, kterou budete na strouhání potřebovat; struhadlo totiž nejlíp padne do mužské ruky. Pro dámské ruce mi přijde příliš velké. Dítě si s ním nakonec taky nějak poradilo, to ano, dokonce jsme nastrouhali i měkčí sýr než parmazán, ale trvalo to přibližně stejně dlouho. Komora struhadla je rozdělená na dvě poloviny, takže do ní musíte ládovat úlomky sýra nebo sýr nakrájený na špalíčky. Do černého plastového pístu nám v myčce zateklo a netuším, jak teď tuhle vodu dostat ven.
Kráječ na zeleninové špagety (zelený)
Cena: 3,40 dolarů
Zpracování: Pevný plast, ostré nože, spousta materiálu i na tak malém výrobku, celé to působí hodně dobře, draze a bytelně
Použitelnost: Jelikož u výrobku nebyl návod, musela jsem zapojit všechen svůj důvtip, co mi po několikanásobné mateřské dovolené zbyl, abych přišla na to, jak ho používat. Ale povedlo se a moje nadšení pak neznalo mezí (a nebyla to jen úlevná radost nad objevenými zbytky inteligence).
Zeleninové špagety, které vznikají, jsou jedinečné, prvotřídní, lepší jsem ještě neviděla. U jiného výrobku níže přidávám fotku mrkvových špaget pro srovnání. Jako jedinou nevýhodu vidím velikost zbylého kousku zeleniny, který projde prostředkem struhadla a zůstane nerozstrouhán na špagety, je zbytečně velký, ale zřejmě to nejde jinak konstrukčně vyřešit.
Kráječ na ananas
Cena: 2,89 dolarů
Zpracování: velmi levný plast, velmi levný kov (nebo spíš plech), oba dva materiály u sebe drží zřejmě jen na dobré slovo
Použitelnost: Každý ví, že očistit ananas je tak trochu opruz, ale větší opruz by byl se o tuhle vyviklanou věc pořezat. Ani jsem to nezkoušela, tuhle věc rovnou věnuju popelářům.
Nůž na krém
Cena: 2,10 dolarů
Zpracování: pružný kov, parádní povrchová úprava, pěkné dřevo, kvalitní spojení obou materiálů dohromady, působí velmi dobře a skvěle se drží
Použitelnost: Tohle je bez diskuze držák. Délka roztírací části nože je kolem 20 cm, podobné kousky, které se prodávají v českých obchodech, bývají delší, ale tohle mi přijde přirozenější a navíc i kvalitnější. Za tu cenu je to hit pro každého, kdo potírá dorty a řezy krémem.
Kráječ na jablka
Cena: 1,33 dolarů
Zpracování: pěkný pevný plast, kvalitní kov, břity ostré tak akorát, aby rozkrojily jablko, ale nezpůsobily při štrachání v šuplíku nechtěné zranění
Použití: Náš poslední podobný kráječ na jablka se dožil čtyř nebo pěti let, než popraskal a rozpadnul se. Děti ho milovaly, mně byla jeho existence vcelku ukradená. Tenhle vypadá, že bude odolnější a vydrží ještě déle. Pokud způsobí, že si děti samy od sebe vezmou ke svačině jablko, tak za mě je jeho pořízení víc než OK.
Kráječ na zeleninové špagety – růžový
Cena: 0,95 dolarů
Zpracování: kvalitní plast, velmi ostré břity struhadla, pevné spojení obou materiálů dohromady
Použití: U spiralizérů (tak se tyhle pomůcky nazývají) vždycky zůstane nerozstrouhaný vnitřek zeleniny. Strouhání se děje krouživým pohybem, zelenina je okrajována po povrchu a postupně se protahuje struhadlem, až z ní skoro nic nezbude. Co se týká zbytků, lepší využití zeleniny jsem ještě u žádného spiralizéru neviděla. Dobře padne do ruky, cena je směšná, funkčnost stoprocentní.
Není co řešit, pokud ovšem výsledek strouhání neporovnáte s výše uvedeným zeleným kráječem na zeleninové špagety. Obrázek řekne víc než tisíc slov. Vlevo je výsledek zeleného spiralizéru, vpravo růžového. Jo a růžový se taky podstatně hůř čistí.
Silikonový štětec na potírání
Cena: 0,52 dolarů
Zpracování: lehoučký plast, měkký silikon, roztomilá velikost i barva
Použití: Peroutky alias mašlovačky nepřežily přelom tisíciletí, protože je nahradily moderní plastové vychytávky včetně těchto silikonových štětců. Menší a jemnější štěteček, než je tento z Číny, jsem zatím neviděla, je radost s ním něco natírat.
Stejně jako ve výtvarce ale i tady platí, že na větší plochy si člověk raději vezme pořádný štětec. Pro srovnání moje dosavadní sbírka kuchařských štětců, abyste měli představu o rozměrech.
Vyplatí se to?
Když se podíváte na výsledky mého testování, dopadlo to zhruba fifty-fifty. Co se týká extrémů, průšvih byl jen jeden, zato nadšení se konalo ve více případech.
V českém obchodě bych to za úspěšnou nákupní výpravu asi nepovažovala. Ale tohle je dobrodružství na docela jiné úrovni. Člověk se jen může domnívat, co ho vlastně čeká, a výměnou za to má klid duše, že ho to zas tak moc nestálo. Ceny jsou naprosto směšné, tudíž i riziko, že koupíte nepoužitelný nesmysl, je malé.
Základní vybavení kuchyně, o kterém jsem už psala na jiném místě (konkrétně zde: Vychytávky do kuchyně), potřebuju mít vybrané pečlivě, trpělivě, s ohledem na trvanlivost, výdrž a denodenní použití. Takže si ho chci předem osahat, rozmyslet a vůbec bych o objednávání z Číny neuvažovala. U základních kousků v šatníku to mám zrovna tak.
Ale když dojde na jednorázové extrabuřty, které vezmu do ruky dvakrát za rok nebo které mají hodně omezené využití při vaření všednodenní krmě, myslím, že stojí za tu legraci ušetřit a objednat si něco z Číny.
Třeba vánoční vykrajovátka ve tvarech, které příští rok už nebudou in, vypichovátko na sušenky ve tvaru netopýra, protože ho jedno z dětí momentálně chce na všem, nerezové tvořítko na masové kuličky jen tak pro legraci, různé zdobicí pomůcky pro domácí cukrářky, válečky s vzorem, to jsou přesně ty okamžiky, kdy nechci běhat po obchodech a něco shánět, ale raději si sednu k internetu a objednám to třeba z druhého konce světa.
Dá se na tom ještě nějak ušetřit?
Ani nevíte, jakou pecku jsem si pro vás nechala úplně nakonec. Budu kvůli tomu možná chvíli mluvit cizím jazykem, ale pokusím se o srozumitelnost.
Aliexpress
Při objednávání věcí z Číny momentálně nejvíc frčí Aliexpress, obrovský web s nabídkou neskutečného množství zboží od podobně neskutečného množství výrobků.
Shodou okolností chystá Aliexpress na 11. listopadu (to je už tenhle víkend) výjimečné slevy ve výši 50 až 90 procent. Tenhle slevový nákupní festival už se stal největší celosvětovou nákupní událostí, které Dny Marianne nesahají ani po nehet na palci u nohy.
Takže jestli vás tohle dobrodružství láká a máte chuť pustit si do kuchyně pár věcí pro zábavu, není lepší příležitost než teď. Zaplatíte jen zlomek ceny z toho mála, co jinak zboží z Číny stojí. A poštovné se u malých věcí neřeší a je nějakým záhadným způsobem zdarma.
Aliexpress je v angličtině, což je asi jediná nevýhoda. Ale nakupování na internetu je stejné všude na světě, takže se to dá zvládnout i se základní jazykovou výbavou.
Naučte se cashback
A abych tomu přidala ještě jednu závěrečnou třešničku na dortu, když už jsem slíbila tu pecku, měli byste vědět, že existuje možnost, jak získat část peněz za své internetové nákupy zpět na účet.
Jedná se o jednotky procent z nákupní ceny, takže když nakoupíte za pár slupek, dostanete zpátky skoro nic, nicméně když se vaše nákupy na internetu postupně nasčítají, nasčítají se i vrácené peníze.
Tahle služba zpětného vracení peněz funguje nejen pro Aliexpress, ale i na další internetové obchody včetně oblíbených českých nákupních destinací jako Mall, Booking, Astratex nebo Bonprix. Takže když pořídíte přes internet ledničku, letní dovolenou a nové prádýlko, ušetříte klidně několik tisíc, které vám zhruba po týdnu od nákupu přijdou zpět na účet. Třeba si díky nim a díky tomu prádýlku uděláte hezčí dovolenou.
Celé se to jmenuje pěkně po anglicku cashback, dalo by se to přeložit jako peníze zpět a v Česku je největším provozovatelem cashbacku PlnáPeněženka. Ta mluví plyně česky, nepotřebujete nic víc než registraci a hned můžete začít šetřit při nakupování. Nemusíte se bát, že jde o nějaký lokální český úskok, cashbackové portály běžně fungují po celém světě a jsou hodně oblíbené.
Pokud chcete využít všeho výše jmenovaného, nakupte na Aliexpressu přes PlnouPeněženku tuto sobotu 11. listopadu. Jediný odkaz, který k tomu potřebujete a který kombinuje všechno dohromady, je zde:
Pro nákup dárků na Vánoce, které mají být hlavně pro zábavu, které mají překvapit a přitom nemají stát majlant, je to asi poslední příležitost v roce.
Tak ať se vám odteď nedělá v peněžence předvánoční vichr. Nezapomeňte – i meteorologové to potvrzují – že nejhorší jsou větry, které mají jméno. Ženské jméno.
PS. Pokud čínské virtuální nákupní domy nejsou nic pro vás, v pondělí 13. listopadu vypukne na českých e-shopech jiná horečka: dny dopravy zdarma. Potrvají jen tři dny – do středy. A konečně v pátek 24. listopadu ještě přijde slevový Černý pátek (často protažený na celý víkend).
Ano, takhle se monetizuje popularita na internetu. Snad vám to, Florentýno, stojí za to. Četla jsem vás kvůli jiným věcem…
Dominiko, chápu to podezření, takhle to na internetu dost často chodí. Ráda bych veřejně uvedla do záznamu, že z tohoto článku nemám ani korunu, ani Aliexpress, ani nadcházející dny dopravy zdarma, ani PlnáPeněženka mi za něj nic nedluží. Vaření je i o tom, v čem uvařit a pomocí čeho docílit výsledek – tedy o vybavení. Tak se nezlobte, že jsem vás rozladila. Věřím, že tu je dost jiných článků, které jsou pro změnu o tom, jak uvařit.
Mě na tom mrzí jiná věc a to, že lidi si za pár penéz objednají blbosti, bez kterých by se klidně obešli a kvůli tomu cestuje ten balík přes půl světa a když se jim to nelíbí, tak to klidně vyhodí a máme tu další ekologickou zátěž. Tohle bych si uvědomovala, kdybych psala článek. Mám tě Florentýno ráda, tvé recepty sleduju pravidelně, všechno se mi podle nich povedlo, ale z tohohle článku jsem také trochu zklamaná….
Ztotožňuji se s Lucií… Taky mi vadí, že se rozšířil trend nechat si poslat pár drobností z Číny. Jasně, že i tak se to tam vyrábí, ale doufám, že velké firmy mají dopravu aspoň trochu vyřešenou, i když to je neomlouvá. Když si rozeberete životní cyklus těchhle výrobků, tzn spotřeby materiálu a energií a lidské práce a vyprodukovaný odpad a vliv na lidi a prostředí ve všech fázích – těžby surovin, zpracování surovin, výroby produktu, transportu produktu, používání a likvidaci, ta cesta bude mít největší ekologický dopad. A přitom jsou to s prominutím blbosti, které lze vyrobit kdekoli, technologie je velice jednoduchá. Tohle je zásadní, alespoň pro mě, která se cítí špatně za každý koupený jogurt s hliníkovým víčkem, která už u nás ve sběrném dvoře nechtějí brát, protože hliník se u nás nerecykluje. To je další věc – plasty, jakkoli jsou geniální v tom, že se z nich dá při správném tvarování dělat hrozně levně skoro cokoli, jsou z ekologického hlediska luxusem, který si už nemůžeme dovolit. Hromadí se to v moři, teče nám to ve vodě z kohoutku po celém světě, máme to v sobě, protože se to v přírodě nerozkládá, jen rozpadá na menší kousky (biodegradovatelné plasty, to je něco jiného, k nim ale ty nejrozšířenější, PP, PE a PVC nepatří).
Jinak mám tip pro všechny, kteří k čištění lisu na česnek potřebují speciální produkt 🙂 Jde to kartáčkem… stačí ten z Ikey (ano, bohužel plastový), asi za 29 korun, který se narozdíl od toho speciálního k lisu na česnek dá použít i na spoustu dalších věcí (třeba mytí struhadla). Člověk ho musí udržovat v čistotě, ale to ten od lisu na česnek taky.
…Jsem designérka (sice původně nábytku, ale to je jedno) a jako taková se na produkty dívám asi trochu jinak než většina konzumentů. Snažím se lidem vysvětlovat, že nekvalitní produkty mají své následky (ono mají i ty kvalitní, neexistuje nic stoprocentně ekologického, ale je to vyváženo dobou životnosti, jak fyzické tak morální, použitými materiály, přihlédnutím k recyklaci a pod.). Žijeme ve světě, který je naprosto jiný než před pár desítkami let. A musíme se podle toho chovat, není cesty zpět do konzumního ráje. I když se média tváří, že tyhle problémy neexistují a dobrovolná skromnost je blbost.
Jinak mám tuhle stránku ráda a děkuju za spoustu receptů a tipů. Určitě díky ní líp vařím a to není nedůležité! 🙂
Mám to stejně jako Lucie s Markétou.
Od samého nástupu Aliexpresu nechápu to šílenství kolem něj. Když už si můžu vybrat, dám přednost české výrobě. Když na výběr nemám, pak přemýšlím, jestli daný výrobek opravdu potřebuju. Asi loni se ze mě stala hobby cukrářka a ne nemám bednu plnou plastových a silikonových blbostí, speciální tvary jdou při troše trpělivosti vykrájet i nožem za pomoci papírové šablony.
Jinak mám dvě připomínky
1. Klasickým peroutkám ještě neodzvonilo, jen si na ně musím zajít na velikonoční nebo vánoční trhy či na pouť za lidmi, díky kterým řemeslo ještě nevymřelo. Pravda, silokonové udělátka se udržují lépe čisté, ale máslem se s nimi buchty potírají špatně.
2. Před koupí českého lisu na česnek s čistítkem, jsme lis na česnek vždy čistili dřevěným párátkem 😉
Milá Flo.
Zaujimavy clanok, ale ja by som sa radsej vyhýbala vsetkemu do kuchyně co bolo vyrobené v Číně. Predsa len ich standardy su niekde inde ako u nas a obsah chemikálií je iny. Samozrejme nie vsetkemu sa da vyhnut, ale ak mam alternativu, tak radsej siahnem po europskom vyrobcovi.
Máří, souhlasím, pro evropský trh platí certifikace materiálů, zkusím dozjistit, jak je to s případem, kdy Aliexpress dodává do Evropy, zda to taky něčemu podléhá, na druhou stranu velká většina evropských výrobců stejně vyrábí své zboží v Číně.
Flo, já ti nevím. Věřím, že se na Aliexpressu a spol. dají koupit prima věcičky.
Ale na druhou stranu dovozci do EU jsou alespoň pod nějakou kontrolou stran
– zdravotní nezávadnosti dovážených produktů
– podmínek lidí, které pro ně pracují.
Já vím, ani jedno není dokonalé, ČOI určitě nezabaví všechny jedovaté produkty, protože se o leckterých ani nedozví. A o pracovních podmínkách dětí a dospělých, kteří pracují pro dodavatele velkých výrobců, víme ještě méně. Ale mohou prosadit aspoň nějaké „social policies“ a musí se snažit dodržovat alespoň ty obecně závazné normy, prostě protože kdyby to přehnali, tak je veřejnost smete.
Prostě je to aspoň něco. U neznámých prodejců z Ali nevíme prakticky nic… Dívala ses na to touhle optikou?
Jani, dívala, a přemýšlela jsem o tom, zda to v článku zmínit nebo ne. Nakonec jsem to nechala do komentářů, protože jsem tušila, že na to přijde řeč. Jsou to všechno velmi relevantní argumenty, někdy napomůže certifikační logo na obalu výrobku, někdy recenze jiných nakupujících na Aliexpressu. Většina našich běžných výrobků je tak jako tak vyráběna v Číně, jen pod logem známých značek (a to včetně třeba ryze české Ety), takže radikální postoj k odmítání čínského zboží si podle mě může dovolit jen ten, kdo si na to dává pozor i při běžném nakupování v tuzemských obchodech. Nad sociální otázkou by se určitě taky neměly zavírat oči a člověk by se o to měl zajímat, mám takový pocit, že existuje možnost, jak si výrobce předem ověřit, jak je na tom s pracovními podmínkami pro zaměstnance. Zkusím dohledat. Ale opět je to taková úlitba, ani v českých výrobnách mnohdy nepanují úplně správné pracovní podmínky, viz třeba nedávná reportáž o Vodňanské drůbežárně.
Flo, navazuji na komentar Domci. Nevim, zda ta posledni cast clanku byla nutna. Radeji zdrazte kucharky, nez toto 🙁
Obdivuji vsechen vas um. Toto mi na Vas nesedi.
Markéto, chystala jsem se na tenhle článek asi dva měsíce. Možnost nadcházejících slev by byla škoda nezmínit. Víc jsem k tomu napsala do odpovědi pro Domču.
Máme s Aliexpresem podobnou zkušenost – něco super a něco nanic. Je dobré se kouknout na recenze u jednotlivých výrobků. Jen s tím dodáním – většinou to chodí za 3-4 týdny a vím, že vloni jsem četla nářky lidí, že jim to z listopadového výprodeje do Vánoc nedorazilo. A ty slevy jsou bohužel pouze virtuální – už teď jsou ceny uměle navýšené proti celoročnímu standardu, aby to pak v sobotu mohli slavnostně zlevnit:-D
Milá Flo, ani snad nechci vědět, co za jedovatý chemický koktejl se uvolňuje při použití všech takovýchto čínských laciných plastových vychytávek.
Flo, tenhle článek myslím nebyl třeba. Většina k Vám chodí pro jiné informace než co a jak objednat z Číny. Ke kvalitnímu jídlu se hodí i nádobí a náčiní kvalitní, bez nebezpečné chemie, výrobky vyrobené v lepších pracovních podmínkách. Spousta lidí už na to slyší a snaží se nepodporovat Aliexpress apod.
Flo, děkuji za tenhle článek. Já vím, že není až tak moc o vaření, ale je o dnešních trendech. A já jsem moc ráda, že ses k tomu vyjádřila. I já občas nakupuji na „čínských“ e-shopech a stejně jako ty, bych si nikdy nekoupila nic, co bude s potravinou ve styku moc dlouho, nebo na co bude působit teplo. Prostě těm materiálům až tak nevěřím.
Na sezónní srandičky alias vykrajovátko, jsou weby opravdu fajn.
Bohužel i v našich obchodech kupujeme spousty věcí „Made in China“ a kolikrát jsou úplně stejné, jako ty na webech. Takže bohužel názoru, že co se u nás prodává je kontrolováno, nevěřím. 🙁
A typ na slevu přes Plnou peněženku – myslím, žes to s námi myslela dobře, jen jsi nám dala radu, kde ušetřit. Kdo nechce číst nebo využít, nemusí.
Takže děkuji, že na nás myslíš !!!
Florentýno, díky za recenze. Na Aliexpressu nakupuju poměrně často, především drobnosti jako elektroniku, oblečení nebo rybářské věcičky 🙂
Nakupovat do kuchyně mě nenapadlo, i když se přiznám, že jsem občas koukal na ten kráječ na ananas. Teď už vím, že ten tedy rozhodně ne…
Struhadlo na parmazán ale nevypadá marně, když si vzpomenu kolik ho vždycky strouhám pro celou rodinu špagety, mohl by to být dobrý pomocník 🙂
díky
Milá Flo, já Ti na rozdíl od výše uvedených komentářů chci poděkovat, protože nakupuju hodně věcí na internetu a o téhle možnosti CASHBACK jsem vůbec nevěděla. Už jsem se tam zaregistrovala a uvidím, jak budu spokojená 🙂
hezký den
Milé dámy nade mnou, Flo to popsala pěkně a nikomu z nás to nenutí.
Flo, článek jste napsala pěkně a mě nahlodal k vyzkoušení. Přeji pěkný den.
Četla jsem spílání na netu ohledně reklamy, kterou jste si možná „provedla“ v posledním příspěvku.
A víte co? Já Vám za to děkuju, za super tip na něco, na co jsem si dosud netroufla.
A je mi úplně jedno, zda jste za to něco dostala nebo ne; já říkám – děkuju!
A s blížícími se svátky mám jeden velký dotaz. V minulých letech se mi několikrát nepovedlo těsto, a uznáte, že když se nepovede těsto u vánočního pečiva, mrzí to desetinásobně. Podezírám z toho mouku. Nemůžete napsat článek o mouce? Na kterou se dá spolehnout… U ostatních potravin si přečtu složení a mám tak trochu jasno. Co ale dělat u mouky?!
Děkuji za Vaše články.
Nepřispívám, ale pilně čtu.
S pozdravem Týna
Připojuji s k žádosti o článek o mouce. Zásadně nekupují ty hypermarketove a daří se, ale zas jsou dražší, tak právě premyslim, co to udělá s těstem ta levná mouka.
Nechápu tu vlnu negativních komentářů. Ali je prostě jen další možnost. Nemyslím si že je nutně pravdivé, že když něco koupím v ČR, musí to být nutně kvalitnější, než když to objednám z Číny. Jsou tam občas opravdu zajímavé věci, horší je, že ne každý balíček dorazí. Na sobotní slevy jsem velmi zvědavá.
Souhlasím. I když je výrobek zhotoven v ČR, materiál se levně nakupuje v Číně. Tak jaký je rozdíl? Ve informaci, kde bylo vyrobeno a v ceně. Kdekdo zatracuje Čínské produkty, ale tam je soustředěna celosvětová výroba chemikálií a surovin např. i pro naše léky. Postupně bylo všechno přesunuto do Asie, aby si Evropa nezamořovala přírodu. Až ty Číňany hodně naštveme, nebude v lékárně třeba Letrox a spousta jiných nezbytných léků, které se vyrábějí v ČR a EU.
A ty malé balíčky sem putují nejčastěji lodí, společně s megazásilkami pro naše obchodníky nebo výrobce, kteří to tady přebalí, ozdobí svým logem a zabalené po jednom kusu pošlou nebo prodají nám 10x dráž. Příklad – pilník na paty s nálepkou Oriflame, spousta vychytávek z české Dedry aj.
Na začátku pandemie jsem si objednala od českého dodavatele ozonátor – prý vyrobený v Polsku. Nalepili na něj vlastní název, návod byl v polštině, ale vyroben byl v Číně a ti překupníci ani nezkontrolovali funkčnost. Byl porouchaný. Objednala jsem si stejný na Aliexpressu, levněji a stále mi slouží. Díky němu můžu používat i jednorázové nano roušky a respirátory, dokud drží pohromadě nebo nejsou špinavé, a neplním popelnice. Kupuji české „nano“ – na tohle v Číně moc machři nejsou :-).
Ahoj Flo, díky za nápovědu, já se ráda 11.11. na ali podívám a určitě si i něco vyberu. Šárka
Milá Flo, mě tvůj článek potěšil, v kuchyni nic z Číny nemám, ale ne že by mě to nenapadlo. A znám spoustu lidí, kteří by si po dočtení řekli – no jo, ale jak na to? Takže mě neurazil ani závěr článku.
Myslím, žes to shrnula dobře – pokud chce člověk nějakou blbinu použít jednou za rok, proč to nekoupit levně přes net. Na druhou stranu pak má člověk zaplácanou kuchyň, takže já si raději nákup podobných věcí třikrát promyslím…
Milá Flo, podepisuji se pod vše, co už tu bylo řečeno a přidávám jen můj údiv nad tím, co jsi tím podrobným – dokonce někdy až nezvykle detailním – přehledem sledovala. Nikdy bych něco takového, speciálně od člověka takových kvalit, nečekala. Velké zklamání.
Ahoj Flo.
Jen tě trošku poopravím.
Aliexpress lze přepnout i do češtiny. Je sice potřeba počítat s trochu krkolomným googlovským překladem, ale k pochopení popisu, detailů a průběhu nakupování to bohatě postačí 8-). Štěpánka
PS: A kdyby chtěl někdo ještě ke všemu udělat dobrý skutek, může jít na Ali (ale i na jiné weby) a tzv. „cashback“ věnovat některé neziskové organizaci.
Plná peněženka,nebo vratné peníze.Opravdu se vyplatí nakupovat přes tyto portály-vlastní zkušenost.A co se týče výrobků z ´Číny,nakupuji tam také,hlavně věcí na zdobení dortů apod.,něco dokonce dávají zdarma.Stejně je většina věcí u nás koupených dovezena od nich.Vyplatí se nakupovat na malé děti oblečení i hračky.
Milá Florentýnko, jen k těm plastovým mašlovačkám. Musím říci, že nebylo nad peroutky a pokud je seženu jsem ráda. Jinak se mi podařilo sehnat i něco jako štětce na potírání. Byly v sekci kuchyňského náčiní v Kaflandu a nestály také moc (balení po dvou). Jsou měkké a fajn, protože se dají perfektně vymýt. Těm plastovým nemohu přijít na chuť. Jinak moc děkuji za pozvání z minula, ale jako starobní důchodkyně, která se každou neděli stará o svou maminku a tudíž v sobotu vše chystá, je pro mne každá akce v sobotu passé. S pozdravem Irena
Paní Ireno, 11. listopadu bude svatého Martina, bude lid obecný trávit svatomartinskou husu, zalitou svatomartinským vínem a v pozůstalosti po tisících nebohých zkonzumovaných opeřencích zbydou metráky, ne-li tuny oškubaného peří, neb tento vedlejší produkt chovu nebývá součástí svátečního jídelníčku. Být mladší, seženu jako metodičku nějakou zkušenou babičku, která si pamatuje, jak se mašlovačky vázaly, dvacet, možná i padesát žen (a ať nejsem antigender, tak třeba i mužů) s šikovnými a hbitými prsty, zabukuju si někde na nějaké čisťounké farmě takových dvěstě, třista kilo peří z křídel či ocasních per a jdu do toho! Přízeň vládkyň českých kuchyní by byla již jen příjemným bonusem k hromadě vydělaných peněz … 😀
U nás chová husy a kachny teta a mašlovačky z nich dělá dědeček pro všechny stálé obyvatele kuchyní v rodině.
Silikonovou by u nás nepohledal.
Milá Flo, zpět z Číny ke kachně. Tu pomalu pečenou podle tvého receptu děláme doma už léta. Od té doby, co jsme si koupili prvni vydání tvé Kuchařky pro dceru. Kachna je skvělá, kuchařka taky.
Díky Flo, o plné peněžence jsem nevěděla – kouknu a zkusím.
Na Ali občas nakupuju, vykrajovátka mám také odtud a spoustu dekorací na dorty a drobnosti na oslavu – stojí opravdu málo a dětem udělá velkou radost.
Ahoj, Florentynko. Za clanek dekuji, zaujal me tip na vratne penize a vlastne i Aliexpress. Vzdycky jsem myslela, ze objednavat odtud je slozite, ale neni. 🙂 Tak male princezne objednam kostym, ktery tady stoji 800 a tam par dolaru. Ja si rozhodne nemyslim, ze z toho mas nejake penize. Zaujalo me spis to, ze Te mam za minimalistku, co se kucharskeho nacini tyce, ale mozna ze jsi to nakoupila a vyzkousela spis pro nas, nez ze bys prahla po krajeci na ananas a lisu na cesnek. 🙂 Kazdopadne je za me i tento clanek moc uzitecny. Joo, a pripojuji se k prosbe vyse – tj. clanek o mouce. 🙂 dekujii
Milá Flo,
i já děkuji za článek. Je to názor osoby, které si vážím. Možná si i některé věci objednám, u jiných zůstanu věrná své vyzkoušené značce, ale mám srovnání.
A těším se na další počteníčko, ať bude o čemkoli. Vždycky si najdu i něco pro sebe.
Sdílím obavy předřečnic (to je ale obzvlášť syté neoverbum, zvlášť, když se tu neřeční, ale píše! 😀 😀 ) stran pochyb o zdravotní nezávadnosti zřejmě plastových výrobků, leč píše-li paní Florentýna o všem, co se týká vaření a kuchyňského vercajku, nelze vytknout, že se nevyhnula ani těmto, byť možná pofidérním kouskům, zákeřně vypuzujícím nepostřehnutelné smrtonosné látky. Každý má svůj rozum a své preference a určitě se v životě praktickém řídí především jimi. A paní Florentýně adresuji výzvu odlišnou od výzvy paní Markéty: kuchařky, prosím, nezdražovat! Nejde o úplatek a to ani protislužbou a kvalita se chválí i prodává sama … 🙂
Milá Flo,
i já za ten článek děkuji. Našla jsem v něm dobré tipy, které jistě využiji a o té možnosti „vrácení peněz“ jsem také nevěděla a to na webu nakupuji často. 🙂
Nedělám si žádné iluze, že výrobky koupené u nás jsou nějak extra kontrolovány a na druhu stranu, Čína už dávno není ta zaostalá země, za jakou ji mnohdy ze setrvačnosti považujeme. A dreky se dělají všude. Je to jako s Polskem – velká aféra, jak tam mají nekvalitní potraviny, ale to není pravda. Měla jsem možnost několikrát dostat z Polska uzeniny (nebo rybí produkty) nebo mléčné výrobky a takovému tvarohu (jako je ten na sernik) se žádný tvaroh u nás ani nepřibližuje!!! Prostě, když budu chtít dovážet šmejdy, může to být odkudkoliv. Ale neznamená to, že všechno zboží tam jsou paušálně šmejdy… Krásný listopadový čas přeju Monika
Přidávám se ke zklamaným fanynkám. Podporovat Aliexpress, kde s největší pravděpodobností většinu věcí vyrábí děti za děsných podmínek a navíc každý balíček zvlášť létá přes půl planety?
Ano, taky jsem tam objednala pár věcí, před pár lety to byl hit. Ale už jsem si to v hlavě porovnala a nehodlám to opakovat.
Navíc, pokud pomineme eko a sociální dopady, pozor na clo a dobu dodání. 1-2 týdny je utopie, když objednáte 11.11., držte si palce, aby ta krása do Vánoc dorazila.
Těším se na další čvrtky – ale na recepty!
Milá Flo, přes internet nenakupuju, potřebuju si všechno osahat. Ale moc Vám děkuju, že na nás myslíte…a podle reakcí soudím, že se rada bude leckomu hodit.
A urcitě nikdo při nákupu čehokoli neuvažuje sâhodlouze, jestli ti, co vyrábějí nejsou zneužíváni. Ani u nás nejsou pracovní podmínky fér.
Milá Flo, bohužel musím také vyjádřit spíš zklamání tímto článkem. Z důvodů bezpečnosti těchto výrobků, jak už bylo zmíněno, ale i z důvodů ekologických a etických. Chápu, že pro někoho to muze byt řešení, ale myslím si, že člověk ušetří spíše tím, že nakoupí menší množství kvalitních věcí, které často využije a které vydrží, než množství hovadinek na pár použití.
Milá Florentýno,
dosud jsem ti nepsala, ale dneska musím.
Pokud ti alespoň trochu leží na srdci osud naší planety, v což doufám, nechápu, jak jsi mohla vůbec pojmout úmysl a realizovat objednávku zboží z druhého konce světa. V Číně se praktikuje otrocká práce, drancují se lokální zdroje, v neposlední řadě transport zboží přes 2 kontinenty zatěžuje všechny složky životního prostředí Nemáme dost lokálních výrobců ? Jde jenom a jenom o peníze ?
Argumentuješ, že řada českých výrobců si práci v Čině zadává a kontrolu nad tím nemáme. Souhlasím, jako koncový zákazník tyto praktiky mohu ovlivnit minimálně. Ale tím, že tyto eshopy nebudu podporovat mohu svůj postoj vyjádřit zásadně a udělat tak něco pro zlepšení situace..
Tvé články o vaření a kuchařky jsou vynikající, já za ně děkuji a prosím – drž se svého řemesla. Jak tady již někdo napsal – tento článek byl zbytečný.
Milá Flo, článek jsem se zájmem přečetla celý, komentáře některé…doba jde kupředu, nebo zpět, ale hýbe se a nákup z Číny tady je a je dobré o něm vědět. Děkuji za informace! Vím, že hodně kamarádek – maminek na mateřské – takové nákupy využívá a jsou spokojené. Co se týče závadnosti, beru to s rezervou…nepoužívá se to každý den a jak škodlivé jsou cigarety, alkohol, doprava, průmysl kole nás? Kdo žije tak zdravě, že může soudit druhé?
Jdu si mrknout vykrajovátka na jednu sezonu a nějaké drobnosti pro radost.
Hezký den.
Děkuji za tipy – i za Tvůj čas a peníze, které jsi věnovala experimentu 🙂
Za mne – čínských výrobků, které nemusí procházet evropskými normami se také bojím. Ale kupování takových drobností za pár korun je velmi lákavé a zábavné. Mé náctileté děti si z Ali drobnosti kupují – někdy jsou nadšené, někdy vyděšené, taky balíček nepřišel vůbec. Je to dobrodružné a je třeba k tomu tak přistupovat, přesně jak to píšeš.
Před časem jsem vyklízela pozůstalý byt, dost jsem přitom přehodnotila svoje nákupy. Drobnosti do kuchyně se snažím už vůbec nepořizovat, většinou jsem je „nutně potřebovala“ a pak použila jednou za rok. Zabírají místo v kuchyni a je mi líto je vyhodit (ani ne kvůli penězům, děsí mne množství odpadků, které vyprodukuju).
Lis na česnek mám z Ikey – levný a hodně dobře se čistí (žádné plastové prošťuchovadlo není třeba). Kdo potřebujete, určitě se mrkněte, mají dva druhy a vypadají výborně oba.
Tipy na nákup mi určitě v Tvých článcích nevadí, vítám je. A je mi jedno, pokud je budeš mít z druhé strany placené, pokud to bude tak označené a Tvá slova upřímná. Když jsi psala o pečení a troubách, všimla jsem si, kolik bylo v komentářích žádostí o tip na dobrou troubu. Tak proč ne? Tipy na tu správnou šlehačku k vyšlehání másla si také všichni zapsali, v čem je najednou rozdíl? Osobně bych ocenila doporučení na kvalitní kuchyňský robot 🙂
Krásný svátek svatého Martina všem!
Ahoj všichni.Nevím proč se někteří zlobí na Florentýnu,že napsala svou skušenost s čínským zbožín.Je každému jasné, že ne všechny výrobky jsou kvalitní,takto je i Flo. komentuje.Něco je dobré a něco dobré není. Ruku na srdce kolik naších výrobků nevyhovuje normám.Každý si nakoupí podle sebe a to co mu vyhovuje.O některých věcech co uvádí Flo.jsem ani nevěděl,díky.
Jsem ve fcb skupince kde se nakupují na Ali boty, ale na tuto slevovou akci jsme dostali výstrahu 🙂
Jak jste mozna zaregistrovali, Aliexpress jiz tradicne hlasi OBROVSKE SLEVY na 11.11.2017. Maly pruvodce, jak nesednout “cinanovi” na lopatu zde:
1. NENI SLEVA JAKO SLEVA – i kdyz na vas blika 80% (nekdy i smelych 90%), zkuste se nad cenou zamyslet – opravdu je deklarovana sleva tak vysoka nebo jen prodejce velmi zvysil cenu, aby z ni mohl dat slevu a ve vysledku vas vec prijde na cca o 3% mene, nez kdykoliv jindy v roce?? (Dobre je posledovat si historii vyvoje cen napr. na http://www.chnprice.com)
2. PRODEJCI NENI ZINANTNI OBJEDNAVKU NEPOSLAT! Neni neobvykle, ze prodejce nalaka na skvelou cenu (treba 0,08USD) a pak vam bude prodluzovat do nekonecna odeslani az se objednavka zrusi, on hraje na to, ze spor neotevrete (kvuli takove smesne castce) – prodejce pri 2000 objednavkach vydela balik a vy nedostanete nic.
3. OCEKAVEJTE CHYBY! Jelikoz cely svet bude objednavat jak divy, je velmi pravdepodobne, ze vami vybrana vec se vyproda, bude vam poslana vadna nebo chybna (barva/velikost/pocet kusu) – jejich cilem je co nejvice objednavek, ne co nejvice spokojenych zakazniku! Poslou vam cokoliv, jen aby si to odskrtli…
4. LISTOPAD JE DEFAKTO KONEC ROKU! Jiz jsme na to upozornovali drive, ale objednavat v listopadu a doufat v bezproblemove doruceni do konce roku je velmi optimisticke. Jednak je obrovsky objem zasilek (1. riziko ztraceni), jednak je na severni polokouli podzim/zima (2. riziko prevazejiciho tankeru s kontejnerem, ktery skonci pri bouri kdovi kde), jednak se do toho montuji celnici vice nez obvykle (3. riziko zachyceni i “bezcenne” zasilky a nutnost dokladat hodnotu) a jednak vam to ve zmatku taky muzou poslat uplne jinam (4. riziko, ze vas balicek skonci v Rakousku nebo jinde v CR – tyto pripady se mnozi jiz ted).
5. POKUD NEMUSITE, NENAKUPUJTE Vseobecne doporuceni pro klid duse je tedy vyhnout se slevam 11.11. pokud to jen trochu pujde. Jestli objednat musite, ocekavejte spise chyby a ztratu balicku, treba budete prijemne prekvapeni a vse dopadne dobre.
Milá Florentýno, tak jak tě znám z tvých článků a skvělých rad, je mi jasné, že jsi nám chtěla dopřát zajímavou nákupní možnost a já ti za to děkuju, neboť jsem o tom nevěděla a navíc jsi dala ten odkaz a to je bezva, tak se na to ráda podívám. Co se týče kvality, moc pěkně to napsala paní Monika. Je potřeba si rozmyslet, co koupím a to platí vždycky. Můj syn koupil v Číně nějakou drobnou elektroniku a led žárovky a vše je v pořádku.
Tip na nákup od tebe vždy uvítám /např. skvělý japonský nůž, krájecí deska atd./.
Milá Florentýnko, s tímto sdělením jsi mě překvapila. Je na každém z nás jak nakoupíme, já osobně čínským výrobkům moc nevěřím, ale také nákup nikomu nevyvracím. Jak jsem četla, názory jsou různé. V každém případě je to další užitečný poznatek se kterým jsi nás seznámila . Vlasta
Milá Flo, děkuji za článek o nakupování. Nevím proč některé pisatelky jsou na tyto recenze rozlobené. I v našich obchodech se prodává čínské zboží. Někdy je kvalita lepší, někdy horší, přesně jak je od tebe napsáno. Mirka
¨
Milá Flo , článek mně příjde jako fajn srovnání . Každý se k tomu může postavit podle svého . Někdo má rád “ Čínu “ jiný „zboží z tuzexu“ . Ostatní podpoří raději náš trh. Každému prostě sedne něco jiného. I tohle patří na web o vaření . Děkuji za hezký příspěvek a nový tip.
Ahoj Flo, už dlouho jsem chtěla nějaký čínský e-shop vyzkoušet. Ale nedokázala jsem si najít čas zjistit, jak přesně na to. Jsem proto moc vděčná za návod a Tvé zkušenosti. Určitě vyzkouším … Díky moc a nenech se odradit negativními komentáři! Osočení z monetizace Tvé popularity na internetu mi sice přijde vyloženě trapné, ale věřím, že to zamrzí… Já osobně Tě čtu nejen kvůli kuchařským receptům a věřím, že nejen já …
Ahoj Flo, ja se taky musim pridat s pozitivnim hodnocenim. Sleduji te uz dlouho a jelikoz znam tvoji „historii“, tak me ani na minutu nenapadlo, ze by sis za clanek nechala zaplatit. Nic si nedelej z moralizujicich reakci. Opet, vsichni, kdo te delsi dobu sledujeme, vime, ze davas jednoznacne prednost ceskym produktum. Tady se jedna o takove srandicky do kuchyne, ktere, ruku na srdce, pouzijeme tak jednou, dvakrat do roka, takze bych nemela obavy o nejakou pripadnou toxicitu. Ja mam tyto tvoje „bezreceptove“ clanky moc rada. Takto uz se u nas doma zabydlela napriklad Cozi, opravdu velke krajeci prkenko, prubezny uklid pri vareni a sobotni nakupy v Holesovicke trznici. Takze ti moc dekuju za dalsi inspirativni clanek. O cashbacku jsem slysela, ale vic o nem nevedela. Ted mam duvod ho vyzkouset, kdyz je overen Florentynou. Tesim se na vanocni vyzvu a posilam pozdrav z Klecam do Zdib! Helena
Ahoj, děkuji moc za odzkoušení výrobků. Byl to skvělý nápad, něco takového udělat. Klidně bych brala díl č.2. Některé výrobky, za to stojí. Já mám doma z Ali jeden pidi trychtýřek, ale je skládací do plocha, takže se taky hodí.
Ahoj Flo, díky za tip na slevu na aliexpressu, i když to teď asi nevyužiji. Myslím, že článek je napsaný tak, že si každý může vybrat co ho zajímá. Mimochodem, zelený spiralizer mám též, je dobrý, jen se mi ještě nepodařilo přijít na to, jak udělat špagety z dýně, když z nich mám vždy jen úzký proužek dužniny?? Někde jsem ale dýňové špagety viděla, takže to asi musí jít. Zatím je dělám speciální škrabkou.
Jo a málem bych zapomněla, jak jsi zmínila Tvé kousky základního šatníku, klidně bych uvítala i nějaké ty tipy a fígle na oblečení 🙂
A to ja som sa napríklad potešila, že je článok o niečom inom než o recepte. 😀 Nie že by som nemala rada tie s receptami, ale je to pre mňa príjemné spestrenie. Na aliexprese nenakupujem často, sem tam nejaké drobnosti. Myslím si, že zboží z aliexpresu je vo väčšine prípadoch to isté ako kupujeme v obchodoch, akorát bez prirážky.
ahoj flo, díky za článek, jen by bylo fajn, tam dát odkazy k vyzkoušeným věcem, kdyby měl ještě někdo zájem si je pořídit…docela by mě zajímal ten zelený spiralizér 🙂 díky předem za odpověď Katka
Milá Flo,
náhodou jsem článek přečetla pár minut po zveřejnění a teď je mi moc líto, že jsem ho neokomentovala hned. Tolik drsných komentářů hned na začátku… To si nezasloužíš, i když jsi s tím počítala. Potkávám lidi ve velmi rozličných životních situacích a když si uvědomíme to množství morálních otázek, které všede kolem visí… Často lidé, kteří se nějakého „vyššího dobra“ horlivě zastávájí, nevidí jiné, stejně vážné otázky. Nemyslím to vůbec špatně, je to dneska opravdu složité.
Teď ten můj komentář :o) : Moc díky za článek, osobně mi udělal radost. Obdivuji tvojí rozvahu a to, jak o věcech přemýšlíš. Přišlo mi to osvěžující, stejně nezvládnu vyzkoušet všechny tipy, ale ráda čtu. Možná by mne zajímalo, jak používáte ty zeleninové špagety… 😉
Hezký den a moc díky za trpělivost. Betty
Koukám, že kromě reklamy tu bují i cenzura. Kam se poděl můj včerejší komentář a dětské práci, pracovních podmínkách a uhlíkové stopě při cestě přes půl světa?
Pro mě velké zklamání číslo dvě :/
Omluva, už jsem ho našla. A mlčím 🙂
Nemáte se za co omlouvat/čtyři dohody/ každý si z toho něco odnese,deobře napsané.
Zdravím chytrou kuchařku.
Co jsem pročetl články i s komentáři, nestřetl jsem se s tak nepěknou odezvou.
Zasloužili by ti rozumbradové vařečkou spíš na zadek. Nenechte se otrávit.
S lidmi se vždy špatně pracovalo. Hoďte takovou kritiku za hlavu, polaskejte
kuchyň, provětrejte lednici a spíž a nechte se inspirovat k dalším článkům.
Vždyť většina z nás se určitě na další chytré i zábavné čtení těší.
Přeji hezké dny. Děd Jan
Pokud se tu z toho stane reklamní portál pofiderních produktů je na čase odhlásit newsletter. Chodila jsem sem kvůli vaření, reklamy je všude příliš.
Milá Flo, já děkuju za článek, protože nevidím důvod, proč se nezmínit o různých variantách. Rozhodně z něho nemám pocit, že by mi něco vnucoval, naopak o vrácení peněz konkrétně vůbec nevím, takže se budu inspirovat přinejmenším v tomto. Aliexpress frčí, ale já k tomu přistupuji právě tak, že z Číny je tolik věcí v našich obchodech, že už se raději nedívám. Proč si to tedy nekoupit v jiné barvě přímo od tamtud ????? Samozřejmě u všeho(odkudkoliv) třeba já osobně volím co nejzdravější materiály a sázím na zdravý úsudek. Jsem si naprosto jistá, že to platí i v Tvém případě! Netrap se tím, že všichni nejuchají nad tvým článkem. Nikdy se nelze zalíbit všem. Ať se ti daří skvěle! Lucka
Dobrý den,
každý má v kuchyni jiné potřeby. Nevím proč je kolem jednoho článku takový poprask. Paní Flo měla dobrý úmysl. Někomu se nápad líbí jinému ne. Proč kolem toho dělat dusno. Já třeba mám v kuchyni tolik přístrojů a různých pomůcek , které jsem téměř za 50 let nastřádala, nejvíce mně vyhovuje pomalý hrnec, který ušetří hodně času. Má s tím někdo nějaké zkušenost? Já v něm peču, vařím a sádlo v něm vyškvařené nemá chybu.
Hezký den Ilona
Má milá Flo, tentokrát se z úvodních komentářů zdá, že sis docela „naběhla“.
Nikdy se nezavděčíš všem… to víš už dávno.
Přesto, či právě proto bych Ti chtěla připomenout, že si nesmírně vážím toho, kolik dobrých ba přímo úžasných rad jsi mi – nám předala. A já Ti za ně moc děkuji.
Chtěla jsem napsat něco laskavého a pohladit dušičku, ale Děd Jan to vystihl tak skvěle, že k tomu není co dodat.
Tak díky a zase příště. S láskou Líba
Tenhle clanek budu povazovat za Cimrmanuv krok stranou.
1. to sem nepatri (cetl jsem Vase argumenty a proste nepatri)
2. z ciny kupovat vybaveni do kuchyne nebo treba kosmetiku je silenost, protoze nevite z ceho je to vyrobene – vypada to jako original, ale original to neni, co to je? Zbozi z ciny.
2. muzete 100x napsat, ze to delate nezistne a zadarmo, na tom nezalezi – je to propagace Aliexpressu, mimochodem je toho plny internet, coz je dalsi duvod proc to tady byt nemusi
Na Aliexpressu jsem nakoupil spoustu veci, nicmene jsem zjistil, ze to zase tak vyhodne neni. Kvalita je promenliva. Pokud koupite neco drazsiho a ono to nebude fungovat, zapomente na klasickou zaruku. Nastane vyjednavani s obchodem Vam nic nevrati, nebo jen pulku ceny…
Omlouvam se, musel jsem to napsat.
Ahoj Flo, nevěřila jsem svým očím, když jsem četla komentáře k Tvému článku. A hned tě obvinit, že z toho něco máš… To taky o něčem svědčí. Zloba, hněv, ukřivděnost a jenom já mám ten správný pohled na věc a kdo má jiný, tak je špatný… hmmm.
Je fajn, že lidi přemýšlí o tom, co jí a kupují, ale nekvalitní a toxické výrobky najdeme na pultech i bez objednání. Je jenom na nich, pro co se rozhodnou. A určitě neobviňují nákupčí v obchodech, že dělají svou práci špatně.
Souhlasím s Dědou Janem a paní Líbou, už se těším na příští čtvrtky a další počtení.
Marcela :o)
Milá Florentýnko,
když jsem si přečetla, že ses rozhodla otestovat pár čínských kuchyňských výrobků, tak mě to hned zaujalo a byla jsem zvědavá na výsledek. Jinak nejsem moc zběhlá v nakupování na internetu, raději kupuji osobně, ale tvůj článek a tipy se mi líbily, i když je nevyužiji, zase jsem se dozvěděla něco nového . I takovéto články souvisí s vařením, díky za ně. Souhlasím také s dědem Janem a paní Líbou. Měj se moc hezky, těšm se na další články. Alena
Ajaj, tak za mě je článek střelba mimo … naprosto, zklamání.
Jednej globálně, mysli lokálně.
Že není úplně gut konzumovat zeleninu, co za námi jela kamionem přes půl Evropy, to už víme … ale objednat si na ni plastový kráječ neznámého původu z druhého konce zeměkoule? Co může obsahovat takový toxický koktejl, že skleníková zeleninka je v porovnání s tím zdraví samo? A je mi jedno, že stojí 00prd. BPA, ftaláty, melamin, nekontrolované podmínky práce, znečištěné Jihočínské moře, ekologická katastrofa kvůli nadměrné a kontinuální lodní přepravě, všechno to jsou kontejnery se zbožím pro Evropu, pak překladiště v Holandsku a šup jeden kamion za druhým do ČR. Kvůli čemu??
A pokud argumentuješ tím, že i čeští výrobci vyrábějí v Číně – raději podpořím českého podnikatele, který u nás zaměstnává lidi, u nás platí daně a vyřizuje veškeré certifikace a bezpečnostní listy, bez nichž by mimochodem nemohl uvést výrobek na evropský trh, než čínský no name random shitty crap, pardon my French.
Málem mi vypadly oči z důlků.
A poselství článku – vím, že ne doslovně – ale pachuť zůstává: „když se mi to rozbije/nelíbí, tak to vyhodím, holt za tu cenu…“, to mě dorazilo. Uááá. Nepodezírám tě z žádných finančních bonusů apod., to ne, ale tímto článkem jsi svou čtenářskou základnu značně podcenila.
Eva
Ahoj Flo!
Díky za tvůj článek, ať si každý za sebe rozmyslí a koupí, co sám chce… Osobně nevidím důvod rozhořčení některých pisatelů… Vždyť je to popsaná zkušenost, nikoho do ničeho nenutící! O nákupech prostřednictvím Plné peněženky jsem nevěděla, takže, za mě super tip!
Buď svá, jako vždy, už se těším na další, skvěle napsané články, recepty a postřehy!
Lenka 😉
Čtu tady: „Raději podpořím české podnikatele…“ No, a jak víte, že své zboží ten „český podnikatel“ vyrábí skutečně v ČR? Objednala jsem si povlečení Matějovský, prý zaručeně od českého výrobce. Ptala jsem se pro jistotu i v kamenném obchodě… Na výrobku není nikde psáno (asi pro jistotu), kde bylo ušité, natož kde byla zhotovena látka. Na štítku je pouze adresa firmy. Leč stále věřím, že mi paní nelhala. Praktiky firem jsou však bohužel často takové, že zboží nechají vyrobit třeba právě v Číně a v ČR ho pak pouze zkompletují, zabalí a dají na něj český štítek. Takže pozor! A nerecyklovatelné plasty, to je bezpochyby mor. Jinak letos hodlám zkusit vaječný koňak „po americku“. Už se těším! Zdravím Flo i všechny čtenářky a čtenáře!
U článku jsem se docela pobavila, to musím uznat, protože to znám z domova. Na ali nakupuje manžel, ledky, rybářské potřeby a podobné… no jako slušně to označit nejde. Objednal onehdá i nějaký cajk na spirálky z brambor, přišla regulérní Tescoma Presto, dokonce i s logem presto, logo tescoma chybělo, byl tam jen červený proužek. Bohužel mě rovněž jako mnohé jiné znepokojuje jakým způsobem se nakupuje z ekologických důvodů. Jestli je na stupnici odpadového hospodářství něco pravým opakem zero waste, jsou to nákupy na ali. Každá ta super levná p… přijde v extra sáčku velikosti minimálně obálky s bublinkama kolikrát. Vyrobí se X věcí „navíc“, zejména těch levných, které by „dráž“ nikdo nekoupil právě proto, že to je taková hovadina. A co je na tom všem nejhorší – nejsou to věci s přidanou hodnotou. Žádná kulturní tradice, řemeslo, přírodní materiály, fair trade, nic. Samozřejmě že na ali koupíte i supr věci, které si úplně v klidu objednám, třeba mongolský kašmír na pletení, jenže tam už je trošku jiný budget 😀 A věřím tomu, že dospělé ženy mají i jiné způsoby zábavy, než nakupovat cetky … Jo a lis na česnek se nejlépe čistí párátkem, trvá to asi 20 vteřin a fákt není potřeba plastový či jiný cajk, který to stejně nezmákne 😀