Okurková omáčka nejen pro okurkovou sezónu

Protože je okurková sezóna, vzala bych vás dnes ráda na Znojemsko a ukázala vám jednu velmi snadnou, avšak tradiční a chutnou omáčku. Konkrétně okurkovou omáčku z kyselých znojemských okurek.

Začnu trochu oklikou od lesa.

Nejrůznější omáčky jsou doslova náš národní kulinární poklad, ke kterému bychom měli přistupovat s tou největší kuchařskou úctou. Bránit je, hýčkat si je, odmítat všechny verze z polotovarů. Rajská, křenová, koprová, švestková, houbová, smetanová, pažitková, cibulová, okurková, játrová, česneková… ty všechny máme nejspíš zakódovány v DNA a chováme k nim patřičnou chuťovou náklonnost. I v dobové literatuře jsou o omáčkách půvabné zmínky, dozvíte se tak například, že Jan Neruda se netajil svou láskou k bramborám s majoránkovou omáčkou.

Tyhle omáčky se tradičně podávaly k vařenému masu, obvykle hovězímu, a připravovaly se zvlášť v samostatném kastrůlku. Použil se na ně vývar z jmenovaného masa. V žádné jiné světové kuchyni nic takového není. Takže pokud máme světu co nabídnout, je to právě talíř s omáčkou. Platí to pro rodinné, společenské i státní návštěvy.

okurková omáčka se znojemskými okurkami

Ne vždy bylo k dispozici vařené maso, a tak jsme si v rámci úspornosti a rychlosti zvykli tyhle omáčky používat i jinak, třeba s vařeným vajíčkem či sázeným vejcem místo masa nebo s vařenými bramborami místo knedlíků.

Pokud je vám základní postup přípravy omáček zatím záhadou, prosím, prosím, a ještě jednou prosím, ze všeho nejdřív odhoďte vařečku i monitor někam do kouta a přečtěte si nejprve můj článek nazvaný Omáčky k masu. Dozvíte se v něm vše, co budete potřebovat pro pochopení zbytku tohoto článku s receptem. Teprve potom si zase skočte do kouta vyzvednout otlučené kuchyňské náčiní a vraťte se sem.

[Pauza na odskok]

Okurková omáčka v jednotlivých krocích

Jestliže máte o omáčkách nastudováno, můžu vám prozradit, že kuchařská rovnice pro okurkovou omáčku je nanejvýš prostá.

Okurková omáčka = základní světlá omáčka + závěrečné ochucení kyselými okurkami

Chci tím říct, že příprava okurkové omáčky se pro vás stane naprosto banální záležitostí, pokud znáte základní postup na světlou omáčku. Pak na celé přípravě bude nejnamáhavější škrábání zavařených okurek.

Kdybych to chtěla popsat nějak moderněji, je to jako stavět na sebe jednotlivé kuchařské moduly.

Základní světlá omáčka

Světlou omáčku uděláte ze světlého vývaru z odkazovaného článku a z jíšky. Opět na tom nic není, stačí vědět, jak dát tyhle dvě věci správně dohromady.

Vývar

Vývar bych velmi ráda zdůraznila. Bez dobrého vývaru žádnou omáčku nepřipravíte. Nemusíte ho nutně dělat podle mého postupu, klidně si vařte vývar, který máte rádi.

Můžete zaměnit hovězí vývar za drůbeží, ale nemůžete místo něj vzít vodu. To už je dokonce lepší rozpustit ve vodě instantní bujón, pokud možno nějaký přírodní a šetrný a bezglutamátový, než vařit z obyčejné vody.

S průmyslovým vývarem sice dostanete na talíř i univerzální průmyslovou chuť, kterou bude těžké zamaskovat a okecat, ale v tomto případě platí, že jakýkoli vývar je lepší než voda.

Jíška

Protože o jíšce jsem tu už taky psala několikrát, jestliže si nejste jistí v kramflecích, čtěte zde: Jíška a její použití. Dozvíte se tam i to, jak spojit jíšku s vývarem na omáčku.

jíška pro okurkovou omáčku
Ve zkratce to připomenu: z másla a mouky umícháte jíšku…

zalití omáčky vývarem
… zalijete vývarem, rozmícháte a aspoň 20 minut zvolna vaříte, až vše řádně a sympaticky zhoustne. Nakonec procedíte přes cedník kvůli zjemnění a případným žmolkům.

Ochucení okurkami a smetanou

Kyselé sterilované okurky přijdou do omáčky až jako poslední, teprve když se jíška pořádně provaří s vývarem.

Ovšem aby omáčka působila dostatečně noblesně, nebudete okurky krájet na kostičky a vhazovat do omáčky, ale ještě před tím s nimi provedete dvě kosmetické – a chuťové – proměny.

První důležitá proměna je oškrábání okurek. Opravdu si nevymýšlím. Slupka okurek je hrubá i po ročním pobytu v zavařovačce a do elegantní omáčky se tak trochu nehodí.

Druhá následná proměna spočívá v jemném podušení okurek na másle. Na mou duši a na psí uši.

okurky dušené na másle

Jak víte, do okurek se přidává octový nálev obvykle z kvasného lihového octa, který je silnější než vinný ocet a zajistí tak okurkám dostatečnou trvanlivost. Zahřátím okurek se odpaří část velmi agresivních čpavých látek a okurky tak budou jemnější. Navíc se tím trochu posichrujete proti příliš rychlému sražení smetany.

Úplně na konec dolaďte chuť a hustotu omáčky lákem z okurek a smetanou. Pěkně podle vlastní chuti. Pokud se vám omáčka zdála zpočátku příliš hustá, nyní už určitě nebude.

zjemnění smetanou

Podávejte, s čímkoli je libo – vajíčkem nebo masem, bramborami nebo knedlíkem. Hodí se k ní dokonce i vařené vepřové maso.

Užijte si dnešní pobyt v kuchyni, i kdyby měl být pouze prosycen vzpomínkami na ty nejbáječnější omáčky, které jste kdy potkali.

Okurková omáčka

Množství: 4 porce

Okurková omáčka

K téhle omáčce sice můžete podávat vařené hovězí maso, ale pro rychlé všednodenní večeře si ji klidně dopřejte s vajíčkem.

Suroviny

  • 3 lžíce másla
  • 2 zarovnané lžíce hladké mouky
  • 600 ml hovězího nebo aspoň drůbežího vývaru
  • 6 středně velkých kyselých okurek
  • lák z okurek na dochucení
  • 100 ml smetany ke šlehání
  • sůl a pepř

Postup

  1. V kastrůlku rozehřejte dvě lžíce másla, až začne bublat. Přisypte mouku a ještě minutu nebo dvě míchejte, aby i mouka zpěnila a z obou surovin vznikla světle zlatá jíška,
  2. Na tři etapy k ní přilévejte vývar a vždy pečlivě metličkou rozšlehejte. Přiveďte k varu a nechte 15-20 minut zvolna pobblávat za občasného promíchávání, aby se omáčka nepřichytila, zhoustla a jíška se dobře spojila s vývarem.
  3. Zatímco se omáčka vaří, oloupejte (ano, oloupejte) škrabkou okurky a nakrájejte na drobné kostičky. Na nedělní stůl co nejmenší, ve všední den klidně i centimetrové. V dalším kastrůlku rozehřejte zbývající lžíci másla a okurky na něm pár minut zvolna poduste a prohřejte.
  4. Provařenou omáčku proceďte, zjemní se tím a zbavíte se případných náhodných žmolků z jíšky. Vmíchejte podušené okurky, ochuťte solí a pepřem a podle chuti dokyselte lákem z okurek. Udělejte si omáčku tak kyselou, jak je libo.
  5. Nakonec vmíchejte smetanu na zjemnění. Lákem a smetanou omáčku trochu naředíte, takže pokud vám předtím připadala příliš hustá, nyní už určitě nebude.
  6. Podávejte s vařenými brambory nebo knedlíky, s vařeným masem nebo vejci. A pokud chcete, ještě si můžete omáčku vylepšit čerstvým nasekaným koprem.

 
 

Zapojte se do diskuze

  1. Jitka says:

    vypadá krásně a určitě se do ní pustím!!!

  2. Ladislav says:

    Jdu dotoho.Jednoduchý recept na chatu.

  3. Iva Mokrá says:

    Opět inspirativní čtvrtek…….už z toho mám vypěstovanou „závislost“-díky Iva

  4. Milá Flo, moc díky za inspiraci, dnes máme sice ovocné tvarohové knedlíky, ale zítra? Už asi vím:-) Jako každý čtvrtek velký aplus pro Tebe! Pěkné léto všem!

  5. Velmi vtipně a podrobně psané recepty . Bydlím v Itálii omáčky jsou rarita, ale moje kluky jsem na ně naučila:-)) a jak jim chutná! Samozřejmě s knedlíkem…????

  6. Lenča says:

    Moc veliká dobrotka, děkuji ….

  7. Saša says:

    Ve škole jsem se té omáčce vyhýbala, a nejen já…ale oškrabat, podusit na másle,to musí být úplně jiná chuť! ..zkusím! Plus vejce a brambor…není co zkazit.
    Děkuju za inspiraci, a opravdu zkusím, protože co jsem vařila ze zdejších receptů, vždycky mělo úspěch!

  8. Milá Florentýnko, díky za všechny výborné recepty a za jjeich velmi vtipné okomentování.
    Jsi báječná!!! Krásné léto !!!

  9. 100% připravím zítra manželovi, má tyto jídla rád a já budu zase jednou ta nejlepší. Díky za tip

  10. Věra Gongolová says:

    Velká poděkování zkusím podusit na másle super vždy jsme měli s hovězím s vajíčkem velká uspora a určitě také dobré pa ve čtvrtek

  11. Opět skvělá inspirace brzy vyzkouším.Okurky máme rádi. Podusit na másle to udělá ještě lepší chuť. Flo přeji pěkné léto Hana

  12. AAAA, konečně další využití okurčiček, kterých máme plný sklep. A proč? Protože bydlím ve Znojmě a tudíž okurek mají moji rodiče plnou zahradu. Jen to zavařování, které letos, bohužel, vždy vyšlo v době největších veder. Ale odměna stojí za to! Takže díky za skvělou inspiraci. Snad se podaří 🙂

  13. Pavla says:

    Milá Flo, moc děkuji za super článek. Moc se těším, až tuhle omáčku vyzkouším. Nepochybně to bude úplně jiná chuť než ze školní jídelny.

  14. Micka says:

    Hmmm……mňam, mňam.

  15. Vlasta Krestova says:

    Milá Florentýnko, opět jsi zabodovala. Tohoto receptu využije určitě mnoho z nás. Rychlé a chutné jídlo. Díky

  16. Zítra zkusím, už se těším, měli jsme už mockrát chuť ji zkusit,no vždy se nám v hlavě vyrojila vzpomínka na školní jídelnu,a vzdali jsme to.Tet věřím,že tento recept bude jinej,my jsme pred lety byli v Brně,a tak jsme si ji dali s kn. a hov. masem,a byla taky moc dobrá,a hlavně jiná jak ta školní.Verim,že si pochutname

  17. Okurkovou omáčku milujeme Ale nikdy mě nenapadlo okurky loupat-vyzkouším jaký je rozdíl.Díky Florentýnko za prima recepty.

  18. Věrka says:

    Okurkovou omáčku jsem nikdy nevařila, tak ji určitě o víkendu zkusím…
    Děkuji za tip:-)

  19. Eliška says:

    No vida, a tady ve Znojmě jsou zrovna Slavnosti okurek.
    Taky jsme tuhle omáčku dělávali, s vařeným bramborem a bez masa i bez vejce.

  20. Dominika says:

    Milá Flo, při veškerém respektu k tvým propracovaným a perfektně popsaným postupům, tohle jídlo ne. Asi mám jinou DNA. 🙂

  21. Daniela says:

    Při pohledu na ty překrásné fotografie a čtení doprovodního komentáře, jak by jeden nechtěl okamžitě se přemístit do kuchyně a vytvářet stejné lahodné výsledky pro své milované .. i pro sebe :). …. utíkám do kuchyně !!!!

  22. Lidka says:

    Tak jsem se vratila do detstvi :-)) Uz se tesim,az ji udelam. S vejcem nebo s veprovym,manzel varene hovezi nemusi. Vysledek sdelim. Zdravim.

  23. Havlíčková Broňa says:

    Milá Flo !!!
    Díky za dobrý návod. Okurkovou omáčku dělávám, ale vždy jsem si myslela jen s masem A postup trochu jinak.A já jsem sama , tak tohle je pro mně ideální. Ještě jsem se musela usmát ,jak jsi napsala– na mou duši na psí uši. Už jsem to dlouho neslyšela. Díky Broňa

  24. Vašek Jezárky says:

    Milá Florentýnko a všichni ostatní z klubu. Zase jeden ze ZLATÝCH ČTVRTKŮ !!! Omáčka jedna báseň a dokonce knedlíky, co může být na tom světě lepšího? Jistě tleskají všichni muži a možná i pár dívek se přidá. Sobota je můj nejvzdálenější termín, kdy bych rád aby celé Jezárky se olizovaly a byly prosyceny jíškou, smetanou a orestovanou kyselou okurčičkou. Díky moc !
    Druhé půli prázdnin z d a r !
    Vašek Jezárky

  25. Noóóó těch okurek mám z loňska dost. Tak uvidíme.

  26. Lída says:

    Díky moc za výborný recept. Tuhle omáčku já miluji, jen ji vylepším Tvým nápadem okurky oškrábat a podusit na másle. Už se na ni těším.

    Minulý týden jsem dělala tvarohové knedlíky s meruňkami i švestkami, neměly chybu.

  27. Květa says:

    Děkuji za inspiraci na zítřejší oběd. Opět nová vychytávka – oškrábat a podusit na másle, tak to bude určitě mňamka.

  28. Alena Svobodová says:

    Okurkovou omáčku vaříváme,ale jen občas. To je zajímavá vychytávka,ty oškrábané okurky.. To mě nenapadlo,a asi ani maminka je neloupala.

    Okurkovou omáčku vaříváme,ale jen velmi zřídka. A tuto vychytávku neznám. Určitě vyzkouším okurky oloupat ,nebo jak uvádí Florentýnka oškrabat. Dusila jsem okurky na másle,ale jen na drobonko pokrájené. Brzo vyzkouším omáčku s knedlíkem,to si určitě šplhnu u maminky i dalších strávníků a třeba hned o víkendu. Už se těším. Díky za príma tip. Alena

  29. JITKA says:

    TAK OKURKOVOU OMÁČKU JSEM DĚLALA DOST ČASTO NO A JEŠTĚ ČESNEKOVOU A KŘENOVOU.TY MĚLA MAMKA MOC RÁDA. ZDRAVÍM VŠECHNY JITKA A DĚDA

  30. Omáčky jsou u náš v oblibě,teď jsem dělala koprovou dokud je čerstvý kopr, někdy křenovou-tu mají rády vnučky a okurkou dělám jednou za několik let, budu to muset napravit a okurky podusit na másle, to neznám.
    Hezké letní dny Flo.

  31. Blanka says:

    Super, čtu to o půlnoci a sbíhají se mi sliny!!! Díky moc.

  32. Marcela flair says:

    Milá Flo, díky za tip na rychlé jídlo. Zrovna jsem si plánovala, co jednoduchého budu vařit po návratu z prázdnin… Zkusíme verzi s vařeným bramborem a vejcem. Hezké léto, Marcela

  33. Všechny tyto omáčky máme v oblibě,i s bramborem. Je to milé připomenutí starých receptu-hlavně pro mladé kuchařky.:)

  34. Adéla says:

    Flo, díky tobě jsem začala vařit a jíst i tyhle jednoduché smetanové omáčky. Donedávna jsem vařila a jedla jen svíčkovou a rajskou, protože babička vždycky zahustila teplé mléko rozkvedlanou moukou, přidala houby, nebo kopr… s prominutím, to se nedalo žrát. O verzi s vývarem jsem ani neslyšela. Co tě znám, tak mám v mrazáku vždy dost vývaru rozděleného do různě velkých sklenic, stačí vytáhnout a kouzlit. =) Právě jsme dojedli tuhle okurkovou omáčku s knedlíkem a vajíčkem, výborná.

    1. Tak to je ale obdivuhodné, jsi borec, mám velkou radost z tvé kuchařské proměny 🙂

  35. prokle says:

    Dnes vařím znojemskou. Okurkovou moji omáčkojedlíci také milují. Doteď jsem ji dělala podle Kejřky. Její tradiční recepty mám také ráda. Výborné jsou její rady do života. Podle její rady už nedávám služebným děvčatům prát utěrky. Fakt jsou to dívky často velmi nedbalé.
    Tvůj recept určitě ráda vyzkouší, Díííky.

  36. Marie says:

    Ahojky Flory,okurkovou omáčku dělávám podle maminky,takovou klasiku.Nedalo mi to a pustila se do tvého receptu. Oloupala jsem okurky, podusila na máselku a božský pokrm je na světě!! Jinak to již dělat nebudu. Děkují za opět suprovní vychytávku, ještě, že tě máme !!!

    1. Paráda, díky za tak promptní vyzkoušení, mám radost, že chutnalo. Flo.

  37. Julianna says:

    Okurkovou omáčku mám ráda a dobrý tip na oběd děkuji.

  38. Iveta says:

    Ahoj Flo
    Omáčku zkusím a u dělám domácí knedlík.
    Vajíčka nemá nikdo u nás rád tak připravím maso pečené v a alobalu.
    Iveta.

  39. Moje maminka dělala okurkovou omáčku vždycky s vařeným hovězím a k tomu dávala škubánky, které nejdřív rozprostřela na pánvi a z jedné strany opekla. Možná neobvyklé, ale naprosto úžasné. Díky za připomenutí. Omáčku udělám podle tebe, určitě bude skvělá. Ty máš v receptech vždycky něco navíc, co je odlišuje od těch ostatních a pozvedá do vyšší dimenze. Děkuji, Florentýno, jsem moc ráda, že tě mám. Nejen kvůli receptům.

    1. Hanko, děkuju za milá slova i za nápad se škubánky, moc se mi líbí. Flo.

  40. Petra says:

    To mi připomnělo naši okurkovou polévku, co dělá maminka i babička – brambory na kostky uvařit v osolené vodě tak, aby zakvedláním mírně polívku i zahustily, přidat nastrouhané kyselé okurky, trochu povařit, dolít vodu do požadovaného množství, přivést k varu a pak jenom smetanu a dochutit podravkou (pardon za ni). Dá se přidat i nastrouhaná mrkev. To je chuť mého dětství 🙂

  41. Kate.t says:

    …měla jsme najít nejdřív okurkovou 🙂
    Brambory k ní vyzkouším a už se na ní těším. Vypadá nádherně .
    Snad se povede jako ostatním.
    Pá Tereza

  42. Aha, jéé, já myslela, že to bude ze salátových okurek! 🙂 Těmi jsme totiž úplně zasypáni, pořád točím saláty a tzatziky a už mi ty salátovky lezou krkem… Do toho cukety, co s tím… Tuto okurkovou omáčku s knedlíkem si nechám na zimu, není to pro mě úplně letní jídlo.

  43. Ahoj Florentýnko, nenapadlo by mě vařit si okurkovou omáčku,nikdy jsem ji nejedla ale jak vidím tento krásný recept, tak si ji určitě uvařím a s bramborem.
    Díky za tento recept.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close