Pečená kachna — pomalu upečená a přesto křupavá

Pečená kachna nebo husa nás na talíři doprovází hlavně ve druhé polovině roku, a v listopadu a prosinci obzvlášť. Zejména na Martina a na Štěpána se dost vykrmených opeřenců ocitne na pekáči a je vydáno na pospas společnému hodování.

Jenomže s čerty a s kachnou nejsou žerty.

Proč? Připomenu fakt, který tu zmiňuju zas a znovu. Každé zvíře má dva druhy masa, jeden minutkový a jeden vhodný na pomalejší a delší úpravu.

Minutkové maso potřebuje jen krátké propečení, aby zůstalo měkké a šťavnaté. Ten druhý typ masa potřebuje delší a pomalejší měknutí, aby vůbec začalo být měkké a šťavnaté.

Platí, že čím větší zvíře, tím větší rozdíl ve vlastnostech obou druhů mas. U kachny už je tento rozdíl znát dost.

Kachní prsa jsou minutková, kachní stehna potřebují delší přípravu. Když celou kachnu najednou zavřete do trouby a tohle předem nevíte, můžete si snadno vyrobit pečínku, která už je na jednom konci vysušená jako piliny a na druhém konci se ještě nedá pořádně rozkousat.

Jedna z věcí, která kachní prsa může v troubě zachránit, je pomalé pečení při nízké teplotě. Z kachny se totiž pomalu vypéká tuk, který vyplní celý pekáček, a prsa tak značně profitují z koupele ve vypékajícím se tuku. Vlastně se v něm konfitují. Stehnům je celkem jedno, v jakém prostředí se zrovna nacházejí, hlavně když je teplo mírné a pozvolné.

Pečená kachna pro úplné začátečníky

Přesně o takové přípravě kachny jsem psala v Kuchařce pro dceru. Byl to jeden z nejjednodušších receptů z celé knihy, protože stačilo kachnu osolit, okmínovat, bez podlévání zavřít do pekáče, přiklopit, vsunout do trouby vyhřáté na 120 stupňů a 6 hodin si jí nevšímat.

Odkud se pak recept rozšířil po celém českém internetu a možná ještě dál, takže předpokládám, že už jste ho někde potkali, všechno víte, všechno znáte, a toužíte po něčem stejně dobrém, ale složitějším. A reprezentativnějším. Chápu vás a jsem ráda k službám. Do pátého vydání Kuchařky pro dceru už jsem ji proto trochu doladila a upravila.

Pomalu pečená kachna, trochu vypiplaná

Maso zmíněné kachny je samozřejmě měkké, chutné, rozsýpavé a šťavnaté, ale přesto se ještě nejedná o dokonalý recept.

Problémy této začátečnické kachny by se daly shrnout do dvou kategorií: málo vypečená, gumová kůže a vodový výpek, který se rázem vcucne do knedlíku a na talíři po něm nezůstane ani stopy.

Spíše se tedy jedná o problémy vizuální než chuťové a tak je náprava poměrně snadná.

Křupavá kůže

Když se něco koupe v tuku a tekutině, tak se to nemůže zároveň vypéct dokřupava. A když se to navíc ještě peče při teplotě 120 stupňů, tak se to už vůbec nemůže vypéct dokřupava.

Opatření: půl hodiny před dopečením (v tomhle případě spíš před podáváním, protože hodina sem nebo hodina tam v případě pomalu pečené kachny v podstatě nic neznamená) opatrně slijte celý obsah pekáčku. Kachnu pak chvíli dopečte při teplotě aspoň 150 stupňů, nebo klidně i víc, a odkrytou.

Šťáva k masu

To, co jste z kachny slili, se dá snadno upravit na omáčku. Slitá tekutina obsahuje dvě části: sádlo a šťávu z masa.

Sádlo se pochopitelně na omáčku nehodí, takže nechte výpek chvíli stát, aby se usadil, a pak z něj opatrně do čisté zavařovací sklenice (nebo do dvou) slijte jen sádlo. Nechte ho vychladnout a trochu ztuhnout na kuchyňské lince, pak zavřete do lednice a použijte podle potřeby.

To, co zbylo, už stačí jen zahustit. Je jen na vás, pro jakou metodu se rozhodnete, já přísahám na starou dobrou jíšku. Nedělám ji z másla, ale pochopitelně ze sebraného kachního sádla. Stačí lžíce sádla a necelá lžíce mouky. Přesný postup na zahuštění najdete v receptu, případně se podívejte, co jsem o zahuštění jíškou psala už dřív.

Než doděláte omáčku, kachna se zatím propeče dokřupava a dozlatova. Řádně měkká už byla předtím.

Porcování a podávání

Je jen na vás, jak se rozhodnete tohle dokonalé, rozpadající se maso dostat na talíře. Já v tomto případě raději neriskuju rozpadání jednotlivých porcí a volím rodinné stolování s pekáčkem uprostřed stolu, kdy si každý uklovne, na co má chuť.

Všichni tak můžou aspoň chvíli obdivovat krásu vcelku upečené kachny, protože rozporcovaný efekt už nemá takovou sílu.

Šťávu podávám zvlášť v omáčníku.

Pokročilé recepty na pečenou kachnu

Dá se tohle slavnostní dílo ještě vylepšit? Samozřejmě.

Pokud si troufáte, můžete se pustit do ještě pokročilejší úpravy. Dá to sice trochu víc práce před pečením, ale o to je efekt na talíři lepší.

Cesta vede několika směry.

  1. Kachnu můžete rozporcovat předem, abyste se pak vyhnuli porcování měkkého masa, které všude odpadává od kostí, protože je tak měkké, až neposlouchá. Nebo si můžete koupit jen kachní stehna, pokud je máte raději. Nebo jen kachní prsa.
  2. Rozporcovanou kachnu můžete péct na orestovaném základu ze zeleniny, případně ze zeleniny a rajčatového protlaku. Omáčka pak bude mít o to hlubší a propracovanější chuť.
  3. Rozporcovanou kachnu můžete připravit dvěma způsoby, které budou respektovat povahu masa. Stehna zvolna upečete a prsa připravíte na poslední chvíli jako minutku. Každému pak dáte na talíř od každého kousek.

O těchto vylepšeních včetně příslušných receptů se můžete dočíst v mé kuchařce Hovory s řezníkem. Díky dnešnímu článku se ale nemusíte bát, že byste nezvládli vystřihnout alespoň základní pečenou kachnu. Vaši starost spíš svěřte výběru a přípravě knedlíků a zelí.
 
 

Pečená kachna — pomalu upečená a přesto křupavá

Množství: 4 porce

Pečená kachna — pomalu upečená a přesto křupavá

Pamatujte, že i když se kachna jeví jako velká, vypeče se z ní tolik sádla, že bude stačit nanejvýš pro 4 osoby. Pokud máte urputné strávníky, pak ji dokonce plánujte pro ještě méně lidí.

Suroviny

  • 1 kachna (mraženou nechte zvolna aspoň jeden den rozmrazit v chladu nebo v lednici)
  • 1 lžička soli
  • 1 lžička kmínu
  • 1 zarovnaná lžíce hladké mouky

Postup

  1. Pokud má kachna droby, vyjměte je ven a použijte do jiného receptu.
  2. Kachnu omyjte zevnitř i zvenku pod studenou vodou. Nechejte ji okapat a pak ještě zvenku osušte papírovou utěrkou. Důkladně ze všech stran osolte asi dvěma třetinami soli, zbytek nasypte do břišní dutiny. Kůži ze všech stran posypte kmínem.
  3. Takto připravenou kachnu položte hřbetem dolů do pekáčku, který ji velikostí těsně obemkne. Přikryjte dobře přiléhajícím víkem nebo zakryjte alobalem a utěsněte.
  4. Pekáček s kachnou vložte do trouby (s roštem zasunutým do dolní třetiny trouby) a termostat nastavte na 120 stupňů. Pečte bez jakýchkoli zásahů a průzkumných manévrů (včetně otvírání trouby nebo nadzvedávání víka) 5 až 6 hodin. Na přesném čase v tomto případě rozhodně nesejde. Z kachny se vypeče spousta sádla, vyplní skoro celý pekáček a nechá krásně změknout maso, které se v něm koupe.
  5. Aby bylo zlatavé vypečené kůži učiněno zadost, vyjměte pekáč s měkkou kachnou z trouby a sejměte víko. Naběračkou postupně odeberte vypečené sádlo do zavařovací sklenice a nechte ho zvolna vychladnout na kuchyňské lince. Poté uložte do lednice. Použijte ho kdykoli jindy jako základ pod maso nebo do polévky, a to namísto oleje či vepřového sádla. Zbytek šťávy, ve které už nezbývá skoro žádný tuk, opatrně slijte přes cedník do kastrůlku a v pekáčku ponechte jen samotnou kachnu.
  6. Zvyšte teplotu trouby na 200 stupňů a ještě asi 10-15 minut v ní kachnu zprudka pečte, dokud kůže nedosáhne vašeho oblíbeného odstínu zlaté.
  7. Mezitím postavte kastrůlek se šťávou na plotýnku, zapněte ji na mírný výkon a přiveďte k jemnému varu. Přes cedník šťávu poprašte moukou, nemíchejte, zakryjte poklicí a nechte opravdu pomalu a zvolna pobublávat, než se dopeče kachna. (Případně, pokud víte jak na to, rozehřejte v kastrůlku jednu lžíci kachního sádla, zasypte moukou, nechte zpěnit a potom na středně silném plameni umíchejte zlatavou jíšku. Tu pak v několika krocích rozřeďte scezeným výpekem. Nechte za občasného míchání zvolna provařit aspoň 20 minut.)
  8. Metličkou rozmíchejte propařenou mouku v kastrůlku tak, aby ve šťávě nezůstaly žádné žmolky. Kachnu libovolně naporcujte (jde to bez většího násilí, maso se rozpadává), přelévejte zahuštěnou šťávou a podávejte s knedlíkem a zelím vaší volby.

 
 
Co vy a pečená kachna? Pokud máte nějaké své vlastní finty, rady, recepty na bramborové přílohy a na jedinečné dochucení bílého nebo červeného zelí, nezapomeňte se o ně podělit se mnou i s ostatními čtenáři.

Join the Conversation

  1. Milá Flo,
    opět děkuji za recept i za Tvé dobré velké srdce:-D. Hlas na blogerku roku již dávno zaslán, husa nakoupená a jen pobalit malé věcičky a hurá na pobočku. Ještě aby se husa povedla (ale zatím jsem klidná, vše, co jsem vařila podle Tebe se povedlo a moc chutnalo)…Krásný den a držím palce, abys vyhrála. Jana

    1. Jani, děkuju ti za podporu i za důvěru v mé recepty. Tak snad se ti všechno vydařilo podle tvých představ.
      Flo.

  2. Ahoj Flo,

    na Tvůj recept jsem narazila v internetovém archivu asi před měsícem, kdy jsem si chtěla odbýt kuchařskou kachní premiéru. Recept byl bez majdy a měla jsem pocit, že jednodušší jídlo jsem ještě nepekla. Kachnu jsme ve dvou spořádali na dva obědy (teda oběd a večeři druhý den) – první den padla všechna kůžička, ale druhý den mi připadalo maso uleženější a chutnější. Tak příště snad vyjde i omáčka – u sekané jsem na ni neměla už čas – tak urputně se druhý strávník hlásil o svůj příděl.
    Zdravím z Olomouce a přeji hezký víkend.

    1. Je to úplně primitivní, přitom kachna vypadá hrozivě velká a nezvládnutelná, viď? 🙂
      Pozdravy do Olomouce, jsem ráda, že se ti v kuchyni tak báječně daří!

  3. Lenka K. says:

    Někde jsem četla, že se dá z kostry upečené kachny (husy) udělat ještě vývar. Je to pravda?
    PS: Hlasováno

    1. Lenko,

      zcela jistě to pravda bude, není problém z kostí ještě udělat vývar. Ale já bych se do takového dobrodružství nepouštěla v případě, že se kachna pekla dlouho a pomalu. Pak už se stihly trochu „vyluhovat“ i ty kosti do vypečené šťávy a už je to s tím vývarem pak takové trochu násilné a nestojí to za to. Raději bych si kachnu rozčtvrtila a vykostila předem, čtvrtky dala pomalu péct a z odřezků a kostry udělala ten vývar.

      PS. Děkuju za podporu!

    2. Martin says:

      Já to dělám běžně, a to peču kachnu pomalu a dlouho – nepoužívám to ale na polívku ale jako „nastavení“ štávy, když dojídáme druhej den zbytky kachny. Málokdy jí sníme celou a druhej den většinou štávy už není dost. Takže tohle je řešení. Ale věřím že by z toho byla i dobrá polívka.

  4. Jaroslav S. says:

    Dobrý den, Flo,
    hlas poslán i potvrzen, přeji hodně zdaru v soutěžení blogerek i Vašemu , dá se říci, bohulibému počínání. Na kachnu se nějak poslední dobou necítím, nicméně, pokud mne na ni pozve některá z mých snach /dobrých to kuchařek/, asi se nechám zlákat.
    O víkendu či svátku se chystám přemluvit ženu na Vaše „Perníkové řezy“,obšlehnuté z ajznboňáckého magazínu – i doprovodné povídání se moc pěkně čte.
    Za chvíli mi přivezou kuře na paprice s noky, včera byla dobrá treska z bramborovou kaší – porce jsou náramné, příloha obvykle zůstává “ na potom“ a já ji využívám jako základ pro další zpracování /bramborové placky, sladkou rýži /ochucenou javorovým sirupem/, knedlíky dělám s vejci- holt , jsem jako ta , pro pírko skákající hospodyňka.
    Vše dobré, Vám i rodině a příští týden „na přečtenou“
    Jaroslav S.

    1. Jaroslave, děkuji mnohokrát! Snad jste nakonec ženu přemluvil aspoň na ty perníkové řezy a nelitoval jste toho.
      Moc mě baví vaše zpravodajství stran dováženého jídla. Vypadá to, že máte štěstí na dobrý zdroj.

  5. Libuše says:

    Milá Flo.
    Stále děláš radost tolika lidem. Dovol nám, ať Ti ji můžeme oplácet. Zasloužíš si za své dobré skutky velikou odměnu a tou pro Tebe dozajista budou rozzářené tváře těch, co to nejvíc potřebují. Děkuji Ti, že na ně myslíš.
    Svůj hlas jsem poslala a ověřila.
    S láskou Líba Písek

    1. Libuško, já ti nikdy nepřestanu být vděčná. Srdečné pozdravy do Písku <3

  6. Ahoj Flo, chtěl bych se zeptat, když se po upečení kachničky zvyšuje teplota v troubě kvůli vypečení kůžičky dozlatova, stačí u elektrické trouby nastavit pouze vyšší teplotu a troubu nechat zapnutou v klasickém režimu spodní+horní ohřev, nebo je lepší přepnout troubu na režim horký vzduch, pouze gril nebo kombinaci spodní ohřev+gril. Díky za odpověď.

    1. Petře, je to v podstatě jedno, kůže se vypeče klidně při pouhém zvýšení teploty zapnutím na horní + dolní ohřev. Já tenhle způsob doporučuju nejvíc, protože kachna, pokud není rozporcovaná na čtvrtky, má kůži i z boku a zespodu. Gril je příliš agresivní a horkovzduch maso vysušuje, ačkoli tady jde naštěstí jen o malou chvilku, takže se nic tak strašného nestane.

  7. Hlas byl hned zaslán,doufám že to vyhraješ!!!V neděli jsou hody tak bude kachní stehýnko a už se těším.Manžel uvaří knedlík a já zelí.A teď uvažuji nebo mě napadlo že kachna má plavat-tak asi pivo.(jednou za rok to pivo snad zvládnu).Minulou sobotu byla zabíjačka (to nemusím) ale už cítím tu vůni škvarkových placek podle mojí maminky.Tak přeji krásný týden a už se těším na další recept.Apropó-bude nějaké vánoční pečivo?

    1. Eviku, děkuju ti za podporu! Máš to v kuchyni krásně rozdělené, a pivo je ke kachně nejlepší, to je jasné!

      Vánoční pečivo myslím bude 🙂

  8. Aleš Babják says:

    Milá Flo,
    je jasné, že naše hlasy Ti právem náleží. Nechť tedy poslouží jak Tobě, tak dobré věci. Hodně zdaru při Tvém konání a krásný víkend!
    Palce mačká Aleš.
    P.S. Po kachně už jsem ve Tvé kuchařce pošilhával. Že by tedy o svátek? Za impuls i recept děkuju!

    1. Aleši, děkuju! Za hlas i za milá slova.
      Byla kachna? Dopadlo to?

  9. Ahoj Flo,
    odhlasovane a potvrdene. Receptik ukladam, ked bude prilezitost, upeciem kacicku podla neho. Uz som vyskusala konfitovanu, bola vyborna. Prajem krasny vecer.
    Stefi

    1. Stefi,

      děkuju ti moc. Ať se ti kachna zadaří, až se do ní jednou pustíš.

      Flo.

  10. Ahoj Flo, kachna dle tvého receptu byla u nás v neděli – z nové Kuchařky pro dceru, jak jinak. A byla opravdu moc dobrá. Podávám jí s bramborovým knedlíkem a bílým i červeným zelí.
    Hlas jsem poslala, to je asi to nejmenší, co můžu udělat. A s tím přebytečným oblečením pro klokánky je dobrý nápad. Něco posílám dál v rodině, ale i tak mám určitě ještě co darovat. Jeden klokánek je i u nás, tak tam zajedu…
    Držím pěstí na vítězství!

    1. Milado, tak to mám radost, že kachna měla úspěch. Taky mám nejraději kombinaci s červeným zelím a bramborovým knedlíkem.

      Jsi dobrá duše, že chceš podpořit klokánky nepotřebným oblečením. Děkuju ti za ně i za hlas.

  11. Vďaka za milé rozprávanie o kačke. Robíme ju asi podobne, hoci som recept zdedila „len“ po mojej babičke.
    Len teda šťavu nezahusťujem, ale v nej namáčame lokše (patenty, bramborové placky). Kačka (aj hus) je najlepšia „se zelím“ a s lokšami! A lokše sú zase najlepšie s husacou (alebo aj kačacou) masťou! 🙂

    1. No jasně, lokše, já jsem věděla, že jsem něco zapomněla v souvislosti s kačenou zmínit 🙂 Díky Leti za doplnění.

  12. Mila Flo, hlas jsem hned poslala a budu drzet peste, nebot se rika – kolik pesti tolik stesti. A tvuj umysl venovat vyhru Klokanku si zaslouzi opravdu stesti hodne. A na pomalu upecenou kachnu uz se tesim. Hned, jak bude prilezitost a sejdeme se vsichni ke spolecnemu stolu, tak ji upecu. Diky a tesim se na pristi ctvrtek.
    Anicka

    1. Aničko, děkuju ti za tvou podporu v soutěži. Tak ať se ti kačena povede, až na ni dojde!

  13. Florentynko, hlas jsem poslala uz davno a v sobotu budu poprve pect husu, mam v lednici domaci, co jeste nedavno behala po zahrade (sousedu), tak snad se povede.

    1. Klárko,

      děkuju ti za hlas, jsi moc milá, že mě tak neustále podporuješ. Domácí husa je nejlepší, doufám, že se ti zadařila dle představ!

  14. Marcela - flair says:

    Milá Flo, je dost dobře možné, že jsem před 2 lety pekla svoji první kachnu podle Tvého receptu, který koloval po internetu. Protože byla dokonalá a já byla na moment dokonalou hostitelkou :-). Hlas jsem shodou okolností poslala už včera. Budu si moc přát, ať to klapne. P.S.: Tašku oblečení po dětech už mám nachystanou delší dobu, jen nebyly lidi… Díky za impuls!

    1. Marcelo, třikrát díky za všechno. :-*

  15. Jsem ráda za každý čtvrteční recept a moc se vždy předem těším.
    Hlas jsem poslala a k hlasování vyzvala i další členy rodiny.
    Držím pěsti.

    1. Lenko, děkuju za takovou vřelou podporu, moc si toho vážím! Tak ať tě to tu stále baví. Flo.

  16. Ireenka says:

    Ahoj Flo,
    Tvoje recepty mě vybízí k myšlenkám – že to vlastně není tak „hrozná věda“, kam jsem si všechny tyhle pečínky zařadila. Kačku jsme měli minulý víkend od rodičů, tak ji příště zkusím já.
    Hlas odeslán, držím palce a merci, že jsi holka dobrák a jdeš příkladem!

    1. Ireenko, pokud se ti hlavou honí tyhle myšlenky, tak jim dej prostor, protože mají pravdu 🙂
      Děkuju ti za všechno! Flo.

  17. I JÁ JSEM POSLALA HLAS.DRŽÍM PALEC JÁ I DĚDA.KACHNU JSEM DĚLALA UŽ 1.11.TROCHU JSME SLAVILI.TAŠKU OBLEČENÍ NOSÍME PRAVIDELNĚ DO DĚTSKÉHO DOMOVA.JE OD NÁS NEDALEKO.PŘEJEME VŠEM KRÁSNÉ POČASÍ A SRDEČNÝ POZDRAV JITKA

    1. Jitko,
      vy jste skvělá a veselá a podporující jako vždycky, díky, že tu jste a díky za hlas. Flo.

  18. I my měli víkend před 11.11. pečenou kachnu (je lepší než husa). Manžel ji peče podobně. Večer předem začne péct v uzavřené nádobě na 70 st. Druhý den kolem 10. hodiny zvedne teplotu na 150 st. a pak velmi krátce na 180 aby udělal kůrku 🙂

  19. Vladimíra says:

    Milá Flo,
    moc Tě zdravím, velmi mě zaujal tento recept na kachničku, bude to moje premiéra, jen mám na Tebe dotaz, spíše bych ráda od Tebe dostala ujištění, a to zda kachnu opravdu nemusím ze začátku pečení ani trochu podlít.
    Přeji Ti moc štěstí v soutěži, neboť si jej zasloužíš – díky za vše, za Tvoji nekončící obětavost i za spoustu drahocenného času, který s námi trávíš ……….. Měj se moc hezky.
    Vladimíra

    1. Vlaďko, opravdu, přísahám na holý vepřový pupek, že tu kachnu nemusíš podlít ani kapkou vody.
      Děkuju ti za milou podporu v soutěži a užij si zbytek víkendu! Flo.

  20. Jo, už jsem to zkusila. Je vynikající, díky.

    1. To jsem ráda! Díky za vyzkoušení. Flo.

  21. Ano, pomalu pečená kačena či husa jsou dokonalé. U nás ji ještě tak hodinku před dopečením potřeme medem smíchaným s pomerančovou šťávou. Jinak já moc nemám ráda to porcování na stole, takže kačenu naporcuji a vykostím předem a z vykostěného masa udělám úhledné porce překryté vypečenou kůží, které jsou naskládané v pekáčku uprostřed stolu.

    1. Jani, to potření medem s pomerančem zní naprosto skvěle, děkuju za nápad! A máš samozřejmě pravdu, porcování předem má něco do sebe.

  22. Děkuji moc za recept a inspiraci. Dneska jsem pekla kachnu od chovatele, tak by se dala označit na bio 🙂 A srovnala s kachnou mraženou. K tomu červené zelí i bílé zelí, knedlíky. Výborné. Recept jsem i sepsala, ráda se o něj podělím: http://makova-panenka.cz/recepty/hlavni-jidla/bio-kacer-nebo-zmrazena-kachna-svatecni-kachna-pecena-na-kminu-se-zelim-a-knedlikem/

  23. Ladislav says:

    Ahoj Flo,přečetl jsem si recept na kachnu,vím píšeš ,že Ti máme v receptech věřit.Zarazilo mě ale malé množství soli co uvádíš(jedna lžička)opravdu to stačí.Díky za odpověď.Láďa

    1. Láďo, opravdu to stačí. Masa na běžné kachně je sotva jeden kilogram, možná ani to ne.

  24. Miroslav Strnad says:

    Tak moje historicky první kachna (ve 33 letech 🙂 ) už se od půl sedmé pěkně koupe ve vlastním sádlíčku na základě Vašeho receptu tak doufám , že dnes ohromím rodinu i návštěvu. Myslíte, že je dobrý nápad zbytky masa z kachny rozkutrovat, smáchat s kachním sádlem, dochutit a nechat ztuhnout na jakousi paštiku?

    Jinak máte fajn stránky. Zdraví Mirek

    1. No jasně, bude to lahůdka 🙂
      Díky za komplimenty, též zdravím. Flo.

  25. Jája says:

    Tak dneska jsme absolvovali pomalu pečenou kachničku. Absolutní špička, byla BÁJEČNÁ. Moc děkuji Florentýnko za recept. Už se nebude dělat jinak. Abych přispěla také s nějakou radou, tak doporučuji zkusit upéct kachnu s králíkem. Tato kombinace je chuťové blaho. Já peču půl kachny a půlku králíka (porcuji předem). Věřím, že vám všem bude chutnat.

    1. Jájo, to zní výborně, děkuju za nápad!

  26. Alena2 says:

    Dobrý den,

    mám troubu pouze s ventilátorem, mohu také kachnu tímto způsobem upéct? Někde jsem četla, že na pomalé pečení musí být pouze klasická elektrická trouba. Vždy při pečení snižuji teplotu o cca 20 stupňů, takže péct tak při 100 stupních. Myslíte, že je to reálné? Děkuji za odpověď

    1. Aleno, je to reálné, ale doporučovala bych kachnu v pekáčku pořádně utěsnit, aby vzduch cirkuloval jen zvenku a nezpůsoboval pohyb vzduchu uvnitř u kachny. Třeba obalit kolem poklice alobalem.

  27. Heřman says:

    Dobrý večer.
    Právě jsem pročetl jak na kachnu. Teď ji osolím, okmínuji a dám do pekáče.Ráno půjde do trouby. Vaše recepty jsou velmi dobře podané. Děkuji Vám za takový přístup.
    Heřman

    1. Heřmane, děkuju za milá slova. Přeju hodně úspěchů s kachnou, touto dobou už je asi dávno snědená. Snad byli všichni u stolu spokojeni. Flo.

  28. jakapecharova says:

    Dobrý den, včera jsem zrovna koupila pěknou kachýnku, mám na ní velkou chuť a zrovna před chvílí manžel na ní recept, zkusím v sobotu ji upéci podle vás, jsem na to zvědavá, děkuji za recept, sobotu ráno jde do trouby.

    1. Tak ať se vše vydaří, jak má! Flo.

  29. Ahoj milá Flo,

    kachnu jsem už párkrát za život dělala, ale nikdy to nebylo moje nej oblíbené jídlo. Plánovala jsem již dlouho jednu návštěvu, které jsem slíbila kachnu. Říkala jsem si, kouknu na to jak jí dělá Flo, třeba objevím něco zajímavého, jako vždy u Tvých receptů:-).
    Koukla jsem večer, zda mám vše potřebné k receptu a šla spát. Jelikož jsem neměla moc dobré spaní, vstávala jsem později než jsem chtěla. Kouknu znova do Tvého receptu, nyní podrobně a zjistím, že to pomalé pečení je na 5-6 hod. Tolik času jsem bohužel neměla. Co naplat, říkám si. Musím zkrátit dobu přípravy, tedy zvednu stupně při pečení. Kachnu jsem umyla a osušila, lehce potřela sádlem, jelikož už u přípravy kuřete, se mi to osvědčilo skrz osolení kůže. Do celé kachny jsem pak vetřela sůl, která tam díky sádlu drží. Pokmínovala a dala do pekáče. Kachnu jsem nechala chvíli bez přiklopení a bez podlití na 200 °C. Nevím proč, ale dělám to tak u kuřete a myslím, že je to Tvé doporučení a mám pocit, že se maso zatáhne na povrchu a i to koření se lépe přichytí ke kůži a nepadá z ní. Ale možná je to nesmysl, v každém případě, jsem to tak udělala. Zhruba po 15 min., nevím už přesně, jsem kachnu podlila horkou vodou, přiklopila a stáhla teplotu na 160°C. Po čtyřech hodinách jsem ji odklopila, do sosu přidala nakrájený česnek a cibuli a nechala kůži pěkně dokřupovatět. Ještě jsem ochutnala sos, zda je dost slaný a podlila černým pivem. Jelikož máme raději sos, než zahuštěnou omáčku k pečenýmu masu, nechali jsme ho jak je. Měli jsme k tomu houskový i bramborový knedlík a bílé i červené zelí. Nikdy jsem si na kachně tak nepochutnala a moc chutnalo i návštěvě. Měla jsem pocit, že kachna se prakticky udělala sama, bylo s ní nejméně práce a žádné dochucování. Byla úžasná.

    1. Helo, to je báječné, jak sis recept přizpůsobila a doladila podle svých chutí. Blahopřeju, že jsi se tak vytáhla před návštěvou.

  30. Hezký den Vam přeji. Dnes jsem kachnu pekla přesně podle Vás a je dokonalá, nikdy jsem kachnu neřekla,takže jsem z ní měla dost velký strach,e ani není poznat,že jsem ji pekla poprvé 🙂 mlč,moc děkuji 🙂

    1. Evi, mám radost, díky za vyzkoušení a přeju spoustu dalších vydařených jídel beze strachu 🙂

  31. Vašek says:

    Používám jen nepatrnou úpravu tohoto receptu tím, že sůl, kterou kachnu solím zevnitř nejdřív rozetřu s česnekem a rozmarýnem. Dělal jsem to s pečenou kachnou i dřív, než jsem „potkal“ tento recept.

    1. Bezva vylepšení, díky, Vašku!

  32. Šárka says:

    Dobrý den Flo, nádherně napsaný postup… Kachnu milujeme celá rodina, jen každý jinak často. Můj syn má období, kdy ji praží (kachnu) ob týden! A stále to není ono, když si ode mne nedá poradit. Jak by se mu hodila vaše kuchařka…asi mu ji koupím, i když je „pro dceru“… Š.

    1. Šárko, to, že kuchařka má dceru v názvu, vůbec neznamená, že není taky pro syna. Postupy jsou pro ženy i muže v kuchyni zcela identické 🙂

      Tak ať se daří. Flo.

  33. Kachna ze spodu nebude prece krupava ?

    1. Marto, a ona je nějaká drůbež zespodu křupavá? Tahle kachna bude mít dostatek křupavé kůže, bez obav.

  34. Ahoj Flo.
    Děkuji za recept. I když kachny chováme na dvoře tápala jsem v přípravě pečení.
    Jak dlouho péct a při jaké teplotě. Dík za pomoc.
    Ale k zelí určitě připravím domácí knedlík.I.

    1. Rádo se stalo a ať tě kačeny poslouchají. Ty živé, i ty na pekáči.

  35. Právě jsem položila do pomalého hrnce 6 kachních stehýnek.
    Pečeme drůbež už dlouho v pomaláči a stojí to za to. S knedlíčkem a zelíčkem bude jedna báseň.
    Věrka

    1. Výborné vylepšení, Věro. Dopékáš potom ještě nějak kůži?

  36. Jolana Sohn says:

    Ahoj Florentýnko, mám pro Tebe tip na kachnu, jak jí peču já. Dělám jí nadívanou. Je to také super pro děvčata, která si nechtějí hrát zrovna s knedlíky. Nádivka obstará perfektní přílohu s kachní příchutí…. skoro jako kachna ke kachně 😀 …
    Recept: Na nádivku si dám do misky asi 250g strouhanky, osolím, opepřím, promíchám a zaliju mlíkem, aby bylo asi centimetr nad strouhankou, dobře promíchám a nechám nabobtnat. Konsistence by měla být asi za 5-10 minut tužší. Mezi tím si vyškvařím do křupava na lžíci oleje asi 20g jemně pokrájeného špeku. Odstavím a nechám zchladnout. Do strouhanky dám 3 vejce a dobře propracuji. Přidám vlažný špek i s olejem. Kachnu očistíme, nasolíme a okmínujeme a dáme do pekáčku.Nadijeme břišní dutinu a kůži na prsou stejně jako u kuřete. Nezašívám. Kachnu lehce podliju vodou a nechám přikrytou delší dobu péct na asi 150°C tak 2 hodinky. Tuk průběžně sbírám a kachnu polévám tím tukem. Závěrem zesílím troubu na 200°C a nechám zezlátnout bez poklice. Pokud mi zbyla nádivka, přidám jí v tomto bodě ke kachně jen tak volně do pekáče. Propeče se rychle a nasaje tuk z pekáče a dostane barvu kachny,
    Obměny: Do nádivky jsou výtečné oloupané a usekané mandle (v klidu 100g i víc) nebo na vyškvařeném špeku zprudka upečené a nadrobno nakrájené drůbky z kachny (pokud byly k dispozici) nebo obojí…. nádivku lze dělat také klasickou ze žemliček nakrájených na kostky a nadlehčenou sněhem. Ale tahle se mi osvědčila a dávám jí dál….. Tento recept je opravdu můj a nikdo si zatím nestěžoval….
    Milá Florentýnko, neumím psát recepty, protože všechno dělám od oka…, ale nadívanou kachnu vyzkoušej. Se špekem a mandlema je nejlepší 😀

    1. Moc pěkně! Díky, Jolano. Perfektní nápad.

  37. Dobrý den,

    moc děkuji za krásný recept a na kachnu se příští týden chystám, jelikož dělám večeři pro více lidí a místa v troubě je málo, zvolila jsem si raději jen kachní stehýnka. Chtěla jsem se zeptat, jelikož jsou menší, jak dlouho je mám v troubě nechat, než odklopím a dopeču kůžičku. Je to moje kachní premiera a chci aby se vše povedlo tak jak ma:-)

    děkuji

    s pozdravem

    Zuzana

    1. Zuzi, tady nehraje čas moc velkou roli. Zřejmě bude stačit o 1-2 hodiny méně, ale pečením podle receptu se taky nic nezkazí.

  38. Dobrý den Flo,
    v receptu píšete kachnu hřbetem dolů,ale nemělo by to být naopak-prsa dolů?Aby se to koupalo v tom sádle.
    Jinak jsem recept vyzkoušel včera a kachna byla naprosto super.
    Jinak už ji asi dělat nebudu.

    1. Pavle, není potřeba. I prsa se po chvíli pečení začnou koupat v sádle, pokud je správně zvolená velikost pekáčku.

  39. Milá Flo,
    dnes jsme podle Tvého receptu pekli štěpánskou kachnu, byla naprosto senzační, jen se rozsýpala! Sestra, která si jinak na kachnu moc nepotrpí, se jí ládovala, až se jí boule za ušima dělaly 😉 a i náš děda, který už tomu jídlu moc nedá, si přidal dva knedlíky, aby mu to ke kachně „vyšlo“, což je ta nejvyšší pochvala 🙂 Proto mockrát děkujeme a jinou už dělat nebudeme 🙂 za celou rodinu přeje veselé Vánoce a to nejlepší do nového roku
    Dana

    1. Tak to je moc pěkná zpráva 🙂 Díky, pozdravy sestře a krásný konec roku 2016 přeju.

  40. Miroslav Ambroz says:

    Jen poznámku k porcování: moje maminka i babička pekly kachnu vždycky s předstihem a ano – dlouho… po vyjmutí z trouby se nechala vychladnout a potom se dá krásně nařezat nebo stříhat núžkami, takže nejlépe se porcuje za studena! Po té se dala na chvíli do horké trouby.

    1. Výborný postřeh! Každé maso se podstatně lépe porcuje nebo krájí za studena, je to mnohem čistší a úhlednější řez. Díky za doplnění a za vzpomínku.

  41. Robert says:

    Zdravima! Kachnu pecu docela casto, takze mam jen jednu praktickou/technickou (nechci vubec rypat, povazuji se za amatera): dal bych rozhodne vic soli, nez je uvedene v receptu, tj. lzicku – trvalo mi to docela dlouho, nez jsem na to prisel, ale chce to osolit opravdu „statecne“. V prubehu peceni tedy parkrat ochutnat vypek a nebat se dosolit! Jinak staci jen kmin (daval jsem do kachny i jablka, cibuli, atd., ale jen to kali vypek a sadlo potom neni „ciste“ a mne se nechce patlat s cezenim pres kloucek).
    Jinak taky pecu dlouho a pomalu, min. 4 hodinky (je to vikendove jidlo, takze do trouby jde hned rano) a slevam vypecene sadlo – do trochy rozpustim med a tim potiram pred dopecenim na cca. 180 – 200°, asi tak pul hodky, ale proste dokud neni kuzicka krupava.

    1. Díky za postřehy, Roberte. Flo.

  42. Světlana says:

    Dobrý den, Flo, díky za návod, povedla se – poprvé 😀

  43. Ahoj, tvoje recepty se mi moc libi, po dlouhe dobe jsem z vareni opravdu nadsena 🙂 a uz snad tolik nepanikarim. Ale mam takovy problem: mame jen plynovou troubu ve ktere se nedaji urcit stupne, takze staci kachnu pect tech 6 hodin na minimalni plyn a pak tech dvacet minut na max? Predem diky za odpoved 🙂

  44. Dobrý den Flo, prave dle vasehi teceptu pecu kachnu..Tesim se moc na výsledek.Jen jak to tak znova ctu vsimla jsem si ze kachna se pece prsama nahoru a ja ji vložila do pekace prsama dolu. Prosim moc o radu zda to tak mam nechat a nebo po urcite dobe obratit.Nyni pecu cca 3hod.
    Dekuji a hezky den

    1. Sandro, pardon, není v mých silách odpovídat na komentáře obratem, zejména ne o víkendu. V podstatě se nic strašného nestane, pokud se kachna pekla chvíli prsíčky dolů. Pro lepší vypečení prsou i stehen je však lepší, když se aspoň ve druhé polovině peče prsíčky nahoru – a zejména pak při závěrečném vypékání kůže.

  45. Dobrý den paní Florentýnko,
    chtěla bych se optat zda mohu i takovýmto způsobem upéct husu? Podle vašich receptů vařím již rok a půl,ale husy jsem se vždy z nějakého důvodu bála.

    Děkuji za odpověď.

  46. Blanka says:

    Tak nejsem úplný laik v kuchyni, vařím často a ráda, ale zrovna tento, podle všech jednoduchý recept, mi nevyšel.Vecer jsem hodila kachnu do trouby, nastavila 5 hodin, jen 80 stupňů pro jistotu, ráno otevřu pekáč a mám kachnu po kremaci. Nevim, kde se stala chyba????

    1. Blanko, ta chyba je evidentní. Při 80 stupních se žádné maso spálit nemůže, takže trouba rozhodně nepeče na 80 stupňů, ale podstatně víc. Přeměřila bych ji teploměrem do trouby a bude jasno.

  47. Po pěti hodinách v troubě na 120 sem kačku vyndal a je tvrdá o měkém masu nemuže být ani řeč. Čas oběda se blíží, tak budou nejspíš jen knedlíky a zelí 🙁

    1. Robe, tohle vypadá na problém s troubou, není možné, aby kachna byla po 5 hodinách při 120 stupních tvrdá. Doporučuju přeměřit troubu teploměrem. Více zde: pečení v troubě.

  48. Už to nepeču jinak. V jedenáct večer zapínám troubu na 90. Ráno přepnu na 120 a pak dopékám na 180, ale jen chvilku. Peču na jablcích, dvě jablka na kolečka a až na nich je už naporcovaná kača. Sádlo samozřejmě sbírám mimo a šťávu s jablky mixuji, přecedím a lehce zahustím.

  49. Marina says:

    Mam recept (z LIDLu) ktery se mi vzdy povedl, kachna je hotova behem dvou hodin.
    Kachnu den predem dukladne nasolime a nechame ji odlezet v lednicce. Pote ji oplachneme a osusime. Opeprime. Zakryjeme alobalem a peceme v troube predehrate na 180C asi 1,5 h. Kachnu behem peceni polevame vypekem (cim casteji, tim krupavejsi bude). Po 1,5 h odstranime alobal, kachnu polejeme 100 ml sojove omacky s medem. Poklademe na ni na platky nakrajeny omyty citron a peceme jeste 30 min dokrupava.:)

  50. Marina says:

    A k tomu vzdy delam bramborove knedliky z kucharky pro dceru. Vzdy se povedly:) Jsem s ciziny a nikdy jsem nedelala knedliky nebo svickovou, a pak jednou jsem se rozhodla ze to zkusim. Nasla jsem recept na internetu, a nepovedl se. Tak jsem hledala jiny a narazila na kucharku pro dceru. Hned po precteni jsem vedela co jsem udelala spatne a jak na to. Tak jsem to zkusila a knedlik se povedl hned na poprve. Ted se chystam na svickovou:)
    Moc dekuji za tu knihu, je vyborna:)

  51. Jitka H. says:

    Milá Flo,
    děkuji! Už umím upéct kachnu!
    Povedla se napoprvé i s bramborovým knedlíkem.

  52. Ahoj, kachnu už mám nasolenou a okmínovanou v lednici, ale chci se ještě zeptat na jednu věc. Můžu si kachnu částečně předpéct den předem? Nechce se mi totiž vstávat v 6 ráno… Poradíte, jak na to?

    Dík moc

    1. Pokud ji dokážete po pomalém předpečení zbavit vypečeného tuku a vcelku rychle zchladit, tak ano, jde to. Druhý den stačí zprudka dopéct.

  53. Aneta M. says:

    Děkuji, opět úžasný recept, povedlo se. Tvé recepty i kniha jsou dokonalé.

  54. Štefan says:

    Zrovna dnes jsem dal kachnu do trouby. Jelikož byla delší než pekáč, amputoval jsem jí biskupa.
    Peču ji 5h při 80°C přikrytou a nevšímanou, pak odkryji, potřu směsí výpeku a medu a dopékám do křupava při 200 asi 15 minut.

  55. I já mám dotaz. Jde o staří kachny. Běhá nám po dvorku už rok a půl. Bude i tak dobrá, když ji upeču podle tohoto manuálu? Děkuji za odpověď

    1. Alice, stará kachna je jako stará slepice. Ani dlouhým vařením pořádně nezměkne. Upéct se dá, dokonce i podle tohoto receptu, ale rozdíl poznáte.

  56. Ahojky, nepodařilo se mi nikdy kačenu upéct abych jako hostitelka byla spokojená, i když všichni tvrdí že byla úžasná. Možná jsem moc sebekritická. Je třeba rozdíl asi v tom ,že chováme kachny indické jinak se jim říká běžci a ti jsou o hodně méně tučné než české bátotlačky. Neporadite mi jak na ně? jako kuře je udělat nejde, přece jen je to kachní maso.Děkuji za radu Soňa

    1. Soňo, vyběhané maso bude vždycky tužší. Proto se chovají blátotlačky, aby od nich zůstaly umaštěné pusy. Je to podobný problém, jako se zvěřinou. Pomáhají různé kyselé marinády, mořidla, dlouhé odležení, ale podstata masa se tím stejně nezmění.

  57. Renča Valcikevicova says:

    Ta kačka podle vašeho receptu byla výborná. Nejlepší co jsem kdy jedla a zároveň má první. Nikdy jsem jí nechtěla dělat neboť jsem z ní měla strach, ale ta dnešní neměla vůbec chybu ba naopak. Děkuji moc :-).

    1. Renčo, to je paráda, jsi hvězda. Flo.

  58. Další geniální recept, není co dodat. Dala jsem kačenu do trouby a jela na zahradu. Po dvou hodinách jsem přijela domů v obavách,jestli nevyhoříme. Vše v pořádku a kačka se dělala ještě 3,5 hodin. Dělala jsem poprvé,tak v klidu příště přijedu domů až za 6 hodin. Tleskání za recept. Co recept,to perla. Děkuji ti Flo.

    1. Tleskám za uskutečnění ????

  59. Michaela says:

    Dobrý den,
    v jaké knize nebo kde u Vás (u Tebe, nejde mi nějak tykat 🙂 ) na internetu najdu recept i na zelí? Děkuji! 🙂

    1. V Kuchařce pro dceru i v Hovorech s řezníkem.

  60. SakmarKa says:

    Ahoj Flo,
    jak jsem slíbila, připisuji i svůj koment k tomuto receptu.
    Nikdy jsem kachnu doma nepřipravovala. Manžel neměl zájem a pro sebe samotnou mi to přišlo jako mrhání časem v kuchyni.
    Ale! Narazila jsem na kachnu za skvělou cenu a protože jsem našla Tvůj recept a měla dorazit návštěva, rozhodla jsem se jít do toho (jak se říká)..
    Držela jsem se receptu, a protože byl oběd naplánovaný na 12h (kvůli naší malé), vstala jsem v šest, kachnu osolila a okmínovala a dala do trouby, pak jsem si šla zas lehnout, abych dospala večírek 😀 .. a ani recept nic podobného nezakazoval..
    V 11h jsem dala dělat zelí a když jsem po půlhodince dala vařit bramborový knedlík, opatrně jsem přesunula kachnu na rošt trouby k dopečení kůrky.
    Kachna byla tak skvěle dopečená, že jsem ji na servírovací talíř musela vyloženě přesunout pomocí dvou špachtlí a manžela 😀
    Výsledek byl opravdu úžasný a nelze takový zážitek ani nasdílet :-)..
    U stolu padala slova jako famózní, výjimečná, nikdy jsem nic podobného nejdl a v neposlední řadě manželovo zamrzení, že mi nedovolil upéct kachnu už dříve (jsme spolu 13let). Za to jsem mu poděkovala a uklidnila, že dříve jsem ani takový recept neměla a kdyby nebyl napsaný tak jak je, ani bych se do něčeho takového nepouštěla. Uznávám, bylo to poměrně odvážné, dělat nevyzkoušený recept, když máme návštěvu, ale bylo to tak dobře popsané, že jsem věřila v úspěch :-)) .. A VYŠLO TO!!! Moc děkuji za recept díky kterému jsem získala odvahu a manžel ochutnal něco čemu se roky bránil.. ✌️
    Katka

    1. SakmarKa says:

      Ještě jsem zapoměla zmínit, podle jednoho zkušeného strávníka, byla skvělá tečka omáčka z výpeku, která dala celému jídlu skvělý efekt ✌️
      .. po pravdě jsem ji na ten efekt “dobarvila” kapkou extra tmavé sojové omáčky, tak aby to chuť nezměnilo a vypadalo to opravdu dobře 🙂

      1. Super, Katko, mám radost, že sis na kachnu troufla i s návštěvou za dveřmi ????

  61. Sarka says:

    Dekuji za recepty. Varim podle nich v Melbourne a zatim vse vzdy tip top! Vsem chutna!

    1. Andrea says:

      ? to je náhodicka, zrovna připravuji kachnu v Sydney ? snad kachnou zlepšíte vás lockdown ?

  62. Milá Flo,
    práve prišlo to správne obdobie roka keď sa všetci tešíme ako si pochutíme na kačke či husy. U nás na Slovensku si ich vychutnáme s lokšami , čo sú také opečené placky z bramborového cesta. A samozrejme nesmie chýbať zelí, najlepšie červené a na víne. Náš rodinný super recept na kačku ktorú si doprajeme aspoň dvakrát do roka je roláda z vykostenej kačky. Vykostenie samozrejme nechávam na manžela, veď aj on si chce užiť pri stole svojich päť minút slávy, pretože ktokoľvek našu roládu ochutná, chváli a chváli.
    Plnka do rolády je stará játrová klasika.
    Ak niekto vyskúša prajem dobrú chuť.
    Alena

  63. Milá Flo, dnes jsem pekla svou první kachnu. Výsledek je ohromující, přesto že ženy v naší rodině jsou dlouholeté kuchařky, já jsem chutnější kachnu než tuhle svoji dnes, jestě nejedla. A to jsem před pečením kachny měla velký respekt. Jinak už jí dělat nebudu. Nejlepší kachna ever!! Díky Flo!

  64. Monika says:

    Dobrý den, dnes jsem se pustila do kachny podle vašeho receptu. Vůbec netuším, kde jsem udělala chybu, ale výpeku je na dně, takže kachna se v něm vlastně nekoupala vůbec. Pekla jsem ji 6h přes noc a vypadá to s výpekem asi jako když peču kuře, na dně. Před obědem jsem ji chtěla už jen dopéct. Doufám, že nebude suchá. Nevíte, kde jsem mohla udělat chybu?

  65. Drahomíra says:

    Ahoj Flo,
    Přeju krásné svátky, kachnu zkusím letos podle tvého receptu. Cokoliv jsem od tebe zkoušela, povedlo se na 100%, určitě se povede i tentokrát.
    Děkuji za spoustu tvých receptů a dobrých rad.
    Róza

  66. Lucie says:

    Dobrý den, Flo,
    k té kachně…
    1) poprvé v životem jsem zničehonic pozvala rodiče na nedělní sváteční oběd,
    2) v novým domě, v nové kuchyni a s novou troubou,
    3) a navíc jsem nikdy předtím kachnu nedělala s myšlenkou, že tohle je vyšší dívčí a já jsem v kuchyní spíš na úrovní dokončeného 1. stupeň základky.
    Tohle ale dopadlo skvěle. Domácí knedlík, dušené zelí a tahle kachna vedlo k tomu, že naši vylízali talíř a já jsem za hrdinku.
    V celým receptu jsem se nesetkala se zaváháním nebo s problémem, jen při závěrečným oddělením tuku od “omáčky” jsem měla problém, tuk byl příliš rozpuštěn a šel mi oddělit až po zchladnutí.
    I tak, díky moc!

    1. Bohu Milá says:

      Já se přiznám, že to sádlo v tom miluju, omáčku vůbec nedělám a prostě to polévám vším tím, co v pekáči je ?

  67. Helena says:

    Dobrý den,
    kachna je podle tohoto receptu sice super, ale při neotvírání zbyl v pekáči jen tuk a vše ostatní se přiškvařilo na dno. Normálně pekáč otvírám a příškvarky průběžně seškrabávám. Nevím, jestli hraje nějakou roli, že mám vlastní vykrmené kachny, zmasilejší, tučnější a se silnější kůží než ty kupované.
    Děkuji za názor.

  68. Jedna lžička soli na celou kachnu? Není to trochu málo Antone Pavloviči?

    1. Bohu Milá says:

      Jinak soli dávám asi 3-4 lžičky, spíš od oka, sypu, jak se mi to zdá. Asi každý podle chuti ??‍♀️ to většinou v receptech píšou, 1 lžička, mě se to vždy zdá málo.

  69. Promiňte mi mou blbost, ale nejdřív píšete, že se prsa budou konfitovat ve vypečeném tuku, což chápu. Ale nechápu, proč mám tedy dát kachnu do pekáče hřbetem dolů, tedy prsy nahoru, kde v tuku nebudou ani náhodou?

    1. Bohu Milá says:

      Ano, to taky nechápu, s tím hřbetem. Posledně jsem to tak udělala a byla vysušená a gumová. Teď jsem pekla prsy dolů, sice na 150°C a 4 hodiny, potom cca půl hodiny na 200°C a byla VÝBORNÁ.
      Děkuji za rady, paní kuchařko, dělala jsem podle Vás i kuřecí roládu, a všechno je to výborné a jednoduché ?

  70. Standa says:

    Pekl jsem kačenu poprvé a určitě ne naposledy i když to už mockrát nestihnu ,perfektní recept , můžu jenom doporučit,za mě plná palba .?

  71. Květoslava Tesařová says:

    Hezký zelený čtvrtek,
    takto jsem kachnu připravovala již několikrát a vždy se povedla. Už ani jiné recepty na kachnu ani nehledám. A pokud jde o recepty na jiná jídla, už hledám jen pod „kuchařka pro dceru“. A vždy pochvala.
    Děkuji

  72. simisfromgizzy says:

    zdravim z Novyho zealandu,sem si rikal ze udelam kachnu po cesku,no nej blbost…5-6 h v troube…!!!!neotvirat…nekoukat…blbost…kachna z toho vysla jak prejetej jezek co se jeste paril na slunci dalsi odpoledne….proste sorry…skoda kachny…3 h by uplne stacily….proste sem blbec ze sem se na to nekouk a ne zjistil co a jak….tohle neni dort kdy otevreni muze znicit proces….takze sdilim svoje zazitky….mozna tu mame naky blby kachny….mozna….gud luck….ale kocce chutnala…asi tak

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close