Zvolna pečené jehněčí maso

Nenechte se zmýlit. Jehněčí maso nepatří výhradně k velikonočnímu hodování. Teprve v květnu a v červnu jeho nabídka vrcholí, a podruhé pak ještě začátkem podzimu v září. Někdo dokonce tvrdí, že podzimní jehněčí je lepší, protože má výraznější chuť.

Já si ale myslím, že jehněčí maso je výtečné kdykoli, když se dostanete k čerstvé nabídce. Získat tuzemské jehně je stále snadnější, reálnější a oblíbenější, a tak jsem tento druh masa vybrala pro dnešní velikonoční článek. Přesněji řečeno, sáhla jsem po jehněčím ramínku, ale stejně tak dobře vám recept bude fungovat i s jehněčí kýtou nebo kolínkem.

Až tedy zase u řezníka potkáte kousek jehněčího masa, ideálně s kostí, nepřemlouvejte se a neodolávejte. Nepatří k tomu nejdražšímu, co si z jehněte můžete koupit, a umožní vám trochu se předvést před svými blízkými.

Jak známo, maso s kostí se hodí především na pečení. Žádná rychlovka vás tedy nečeká, počítejte s několika tichými hodinami ve společnosti mírně vyhřáté trouby.

Pokud naopak spěcháte nebo toužíte po něčem rychlejším, zvolte jehněčí kotletky, které jejich růžové medium rare proslavilo široko daleko po světě. Můj recept na ně najdete mezi staršími články zde: jehněčí kotlety.

Jehněčí maso před pečením

Mějte na paměti, že jehněčí tuk tuhne při vyšších teplotách než tuk z běžnějšího masa, jako je vepřové, hovězí nebo drůbeží. Proto je důležité, abyste ho podávali na nahřátých talířích a zpomalili tak chladnutí masa, a stejně tak je důležité, abyste povrchový tuk a blány z masa odřízli ještě předtím, než ho dáte péct.

Ze všeho nejdřív si tedy vezměte k ruce úzký menší nůž a odřežte viditelné kusy tuku a blan. Chybějící tuk následně můžete nahradit například špekem nebo slaninou, tím masu zaručíte šťavnatost a ochráníte ho před zbytečným vysušováním v troubě.

jehněčí maso odřezání tuku

Ochucení jehněčího masa

K jehněčímu se hodí především rozmarýn, tymián, česnek a olivový olej. Tohle maso je samo o sobě tak výrazné, že mu stačí k dokonalosti jen málo. Pozor tedy, ať to s výběrem dochucujících surovin nepřeženete.

Skvělé jsou také jiné čerstvé bylinky – tymián, kerblík, koriandr, medvědí česnek nebo šalotka. Případně vyzkoušejte marokánskou směs koření, která obsahuje mnoho druhů koření včetně anýzu, fenyklu nebo celerových semínek.

Možná si už stejně myslíte, že jehněčí maso je aromatické až příliš; možná jste už měli tu čest s přerostlým jehnětem nebo dospělou ovcí. Anebo jste si už někdy koupili jehněčí maso z Nového Zélandu, odkud se dováží především. Tohle všechno se může na vašem vnímání aromatické vůně masa odrazit.

Zkuste ale dát někdy přednost mladému českému jehněčímu, které takové výraznosti nedosahuje. Na rozdíl od novozélandského, tmavě vínově zbarveného, je světlejší, takže téměř připomíná telecí maso. Také je chuťově jemnější, doslova vás pohladí na jazyku.

Maso pro můj dnešní recept jsem obalila ve voňavé směsi jemně nasekané slaniny, česneku a soli. Nechala jsem ho tři hodiny zvolna péct zakryté ve společnosti několika dalších, nevyloupaných stroužků česneku. Hodinu před koncem pečení jsem měkký česnek vysvobodila ze slupky a rozetřela ho po povrchu masa. Téměř bez námahy (pominu-li nutné běhání k těm správným řezníkům) tak můžu servírovat báječně měkkou a šťavnatou pečeni.

jehněčí maso před pečením

Jak poznat čerstvé jehněčí maso?

Především není oschlé ani příliš poddajné. Farmáři nechávají zabité, vykrvácené a stažené maso viset v chladu, takže se postupně vysušuje. Takže čím je lesklejší, tím je taky čerstvější.

České jehněčí maso je dostupné jen na jaře a na podzim, zatímco australské a novozélandské po celý rok, ovce se chovají v jiném podnebí a také rychleji přibírají. A samozřejmě záleží i na plemeni. Některé ovce se chovají na maso, zatímco jiné spíš kvůli vlně. Případně též můžete narazit na kombinovaná plemena. Což na etiketě dovozového masa nejspíš vůbec nepoznáte, při nákupu od farmáře se však můžete snadno zeptat.

Jak se k jehněčímu masu při vaření chovat, abychom mu zbytečně neublížili?

Na minutky jsou nejlepší hřbet, kotletka nebo panenka. Občas se rychlým způsobem dá upravit i kýta, nakrájená na plátky. Ty se nejprve rychle opečou, pak ale ještě musí na chvíli do trouby, aby změkly. I to ale trvá nanejvýš dvacet minut.

Jinak se jehněčí samozřejmě hodí hlavně na pečení a na dušení, a v tom případě je důležitý kvalitní olej, česnek, koření i bylinky – navíc všeho s mírou. Chuť masa je sama o sobě tak výborná, že je zbytečné ji přebít výrazným kořením. A pak je také škoda zapomenout, že i z mletého jehněčího masa se dají připravit výborné věci.

Hezké Velikonoce!
 

Zvolna pečené jehněčí maso

Zvolna pečené jehněčí maso

Suroviny

  • 1 jehněčí kýta s kostí (asi 1,5 kg) nebo 2 ramínka s kostí (každé kolem 800 g)
  • 100 g špeku nebo slaniny
  • 4 velké stroužky česneku
  • sůl (přibližně 2 zarovnané lžičky, případně jen jedna, pokud je špek či slanina výrazně slaná)
  • 1 zarovnaná lžíce mouky

Postup

  1. Slaninu nakrájejte na maličké kostičky, 2 stroužky česneku oloupejte a také je nakrájejte nadrobno. V misce smíchejte slaninu, česnek a sůl.
  2. Z jehněčího masa odřízněte povrchový tuk a blány. Na jednom nebo dvou místech, kde se můžete dostat mezi svaly, maso prořízněte až ke kosti a do vzniklých kapes napěchujte slaninovou směs. Zbytek směsi rozetřete na maso.
  3. Maso vložte do pekáčku, přidejte k němu zbývající neoloupané stroužky česneku, ničím nepodlévejte a vše dobře utěsněte dvěma vrstvami alobalu nebo padnoucím víkem. Při 140 stupních pečte 3 hodiny.
  4. Na závěr maso odkryjte, upečený česnek vymáčkněte ze slupky a rozetřete ho po celém povrchu masa. Zvyšte teplotu na 160 stupňů a ještě 45 minut pečte nepřikryté. V průběhu maso několikrát přelijte vypečenou šťávou.
  5. Maso vyjměte z pekáčku a zespodu vyřízněte kost. Obraťte zpět horní stranou nahoru a nakrájejte na plátky.
  6. Vypečenou šťávu přeceďte do kastrůlku a přiveďte k mírnému varu. Přes malý cedník zaprašte moukou, nemíchejte, přikryjte pokličkou a nechte deset minut propařit za pomalého pobublávání. Teprve potom rázně rozmíchejte metličkou a ještě dvě minuty povařte. Nakonec můžete šťávu přecedit.
  7. Maso podávejte přelité šťávou, klidně jen se zeleninovým salátem a pečivem. Toužíte-li po teplé příloze, vyzkoušejte bramborovou kaši smíchanou se spařeným baby špenátem a ochucenou rozetřeným česnekem.

 
[vc_widget_sidebar sidebar_id=“Velikonoční recepty“]
 

Join the Conversation

  1. Milá Florentýnko, přeji Ti nádherné velikonoce plné sluníčka a pohody a děkuji za Tvé suprové recepty, na kterých je vidět, že vaříš s láskou.

    Alena

  2. Milá Flo, jehněčí je trefa do černého. Mám dvorní dodavatele vždy na podzim a maso peču stejně, jako je tvůj dnešní recept. Největší úspěch mám s pečenými kolínky – to je lahůdka. Velice mě zaujala česneková omáčka, co nejdříve se do ní pustím.

    Přeji KRÁSNÉ SVÁTKY JARA, BOHATOU KOLEDU, POHODU V RODINĚ I OKOLÍ. Iva

  3. Jarmila says:

    Milá Flo. Děkuji za recept. Letos jsem dostala kůzle a tak to zkusím podle tvého receptu. Myslím, že to bude podobné jako jehněčí. Přeji krásné svátky.

  4. Vždy jsem chtěla ochutnat jehněčí a tak nyní to určitě vyzkouším.
    Přeji veslé a radostné prožití svátků jara a hodně zdraví celé Tvé rodině.Marie

  5. OLINKA says:

    AHOJKY FLO!!!
    PEČÍNKA JE OPRAVDU PARÁDNÍ!!! JEHNĚČÍ MÁME MOC RÁDI, NA VELIKONOCE BUDE PEČENÁ KÝTA SE ZELENINOU A ROZMARÝNEM!!! SNAD TO TA NAŠE TROUBA TAKY PĚKNĚ UPEČE!!! JAKO PŘÍLOHA BUDE VELIKONOČNÍ NÁDIVKA S KOPŘIVAMI A NESMÍ CHYBĚT KOPŘIVOVÝ ŠPENÁT!!!
    PŘEJU TI SLUNÍČKOVÉ VELIKONOCE!!!

  6. DášaV says:

    Ahoj Flo, díky za recept, i když ho tyto svátky nevyzkouším, mám v plánu roládu z krůtich prsou. Slyšela jsem upoutávku na dnešní Kávu o čtvrté, kde budeš hostem, určitě budu poslouchat a těším se, že uslyším Tvůj hlas! Přeju Ti krásné Velikonoce a vůbec krásné jaro, DášaV.

  7. Ahoj Flo, dnešní recept na pečínku bych vyzkoušela, ale z vepřového, jehněčí není můj šálek kávy, ale česneková omáčka je určitě výborná, ta bude.
    Přeji krásné a pohodové velikonoce, užij si je!

  8. Ahoj Flo, určitě taky vyzkouším.
    Přeji krásné velikonoční svátky a hodně zdraví celé Tvojí rodině.

  9. Věrka says:

    Krásné Velikonoce všem…
    Jehněčí o Velikonocích dělám hodně podobně, letos se na ně taky chystám. V pomalém hrnci! Znáte pomalý hrnec? Úúúžasná záležitost na dušení a vaření nejen masa. Večer založíte do hrnce, ráno je hotovo, právě jen dodělat šťávu nebo omáčku a to bez hlídání, že se mi to připeče, uteče, vysuší….
    Tak jo, přeji si další skvělé recepty a těším se na ty příští.

  10. Ahoj Flo ,
    Krásné velikonoční svátky Tobě a celé Tvé rodině a děkuji za báječné recepty .

  11. Martina says:

    Ahoj Florentýno,
    tenhle recept sice nevyužiju, ale při poslechu Vejce na talíři na ČR 2, jsem si díky tvým (dřívějším) receptům a fíglům připadala jako odborník na přípravu vajec 🙂 Bylo milé slyšet tvůj hlas a poznat tě zas trochu víc. Díky za všechny rady a přeju krásné velikonoce.

  12. Milá Flo,
    přeji krásné svátky jara, plné pohody a vonících dobrot. Přeji Ti, aby sis je užila někde v přírodě s rodinou a ne u plotny:) Recept na jehněčí určitě využiji, velký dík 🙂

  13. Libuše says:

    Má drahá Flo.
    Přeji Tobě, celé Tvé rodině a všem v této skupině krásné Velikonoce – prožité v radostném duchu, plné hodování a ochutnávání dobrot.
    Jaro je nádherné období a mám ho moc ráda. Probuzená příroda je každým dnem jiná, víc zelená a krásná. U nás na jihu už jsou louky plné pampelišek, kvetou třešně a trnky a nad tím vším blankytně modré nebe. Dopoledne jsem byla na bylinkách do sekaniny. Napekla jsem mazance, jidáše, právě mám v troubě kynutý velikonoční věnec do kterého zapékám křepelčí vajíčka. Chystám tradiční sekanici s uzeným masem a bylinkami. Hodně bylinek… mladé kopřivy, popenec, bršlice, medvědí česnek, pažitka, lístky fialky a nať svízele. Bez toho si nelze naše Velikonoce ani představit.
    Užijte si ty nádherné dny prodlouženého volna. S láskou Líba

    1. Simča S. says:

      Líbo, taky přeji krásné prožití si svátků a užívání si darů přírody. Celé rodině pohodu a lásku!
      Simča z Hora 🙂

  14. Hana Mušková says:

    Hezký den, Florentýno,
    jehněčí maso u nás k velikonocům patří. Výborný nápad, za který moc děkuji, je Tvoje česneková omáčka. Ráda vyzkouším!

    Přeji krásné Velikonoční svátky !
    Hana

  15. Vlasta Krestová says:

    Zdravím Florentýnko, díky za skvělý recept, jehněčí je naše tradiční velikonoční jídlo s podobným postupem. Na stole nechybí beránek, mazanec a také velikonoční nádivka, která je již několik let obohacena medvědím česnekem. Já si Velikonoce užívám jako svátky jara a proto je mám ráda. Tobě a tvé rodině přeji příjemné a veselé prožití Velikonoc.????

  16. Milá Flo,jehněčí jsem ještě nikdy nedělala , podle tvého receptu vyzkouším, protože mi nepříjde tak složity. Přeji Ti krásné prožití svátků jara bohatou pomlázku a o Velikonocích i odpočinek Jiřka

  17. Mila Flo
    Dekuji za vsechny nadherne pripravene recepty,ktere posilas .Chtele bych Tobe a cele Tve rodine poprat krasne proziti svatku velikonocnich v rodinnem kruhu. Uzijte si tyto svatky a at Vam preje i nadherne pocasi.Zdravim z velke dalky

  18. Milá Flo, přeji Ván příjemné prožití Velikonočních svátků a bohatou pomlázku???? Děkuji za recepty Soňa

  19. květa says:

    Jehněčí plec je naložena, budu péct se zeleninou, rozmarýnem a tymiánem, zalité červeným vínem. Přeji všem hezké a klidné prožití velikonočních svátků

  20. Ahoj Flori, díky za bezvadné recepty. Jak na jehněčí tak na česnekovou omáčku.
    Přeji krásné Velikonoce, pohodu a zdraví všem členům rodiny.
    (mejlík mi dorazil až po dvacáté hodině,už jsem měla starost co je s tebou) Alča

  21. Přejeme krásné prožití svátků jara,hlavně pohodu s rodinou Jitka

  22. Milá Florentýnko,
    děkuji za recepty a přeji všem krásné prožití jarních svátků

  23. Milá Flo,přejeme Ti celá rodina veselé velikonoce a krásné prožití jara.Díky za recepty,některé jsme zařadily do svého jídelníčku.Zdraví Irena

  24. Libuše says:

    Milá Florentýnko, přeji Ti krásné velikonoční svátky plně jarního sluníčka a pohody a děkuji za všechny nádherné recepty. Jehněčí nemusím, ale česnekovou pěnu vyzkouším. ????

  25. Drahomíra says:

    Děkuji milá Florentýno za prima inspiraci. Jehněčí jsem koupila nedávno od sousedky, tak vyzkoušim s touto česnekovou omáčkou. Na fotce to vypadá tak skvěle! A jinak, všem členům klubu přeji klidné a hezké Velikonoce.

  26. Miluše Dvořáková says:

    Milá Flo, díky za recepty a přeju ti krásné jarní svátky, plné sluníčka a jarního povětří, užij si je s rodinou ve zdraví a pohodě Míla❤️????????????

  27. Simona says:

    Milá Florentýno!
    Přeji Tobě s celou rodinou i všem ostatním krásné Velikonoce. Moc děkuji za krásné a inspirativní recepty. Jehněčí kýtu máme právě doma ,takže se mi Tvůj recept moc hodí! Měj se hezky!
    Simona

  28. Ilona Kynčlová says:

    Ahoj Flo, jehněčí už mám doma,je z farmy a je na velikonočním jídelníčku, jen jako příloha bude bram. knedlík a listový špenát – zkrátka klasika. Takže díky za recept, přišel právě v čas. Přeji krásné prožití Velikonoc. Ilona

  29. Bude sice vepřové, ale s hromadou bylinek.
    Přeji hezké prožití velikonočních svátků s bohatou pomlázkou????

  30. Kauerová Zdenka says:

    Milá Flo,
    děkuji též za inspiraci, ale dám přednost masu vepřovému. Už se těším, jak budu opětně připravovat něco jiného díky Tobě, než je rodina zvyklá.
    Přeji krásné a pohodové svátky velikonoční, Zdena

  31. Ahoj Flo,jehněčí sice neplánuju,ale omáčku určitě zkusím.Velikonoční nádivka dle Tvého receptu byla výborná! Přeju všem krásné velikonoční svátky.

  32. Jahňacinou sa doma nezavďačím, ale recept určite použijem na bravčové
    Prajem Tebe a Tvojej rodine pohodové Veľkonočné sviatky …Irena
    Taktiež všetkým kuchárkam prajem pohodové prežívanie sviatkov

  33. Mária says:

    Krásne sviatky plné pohody a pokoja a veľká vďaka za recepty.

  34. Ahoj Florentýnko a všichni příznivci těchto stránek,
    také přeji všem krásné svátky prožité v rodinném kruhu a se stolem plným nezapomenutelných dobrot, vařených, pečených, smažených nebo dušených podle zdejších úžasných receptů. Flo … jmenuji Tě vrchní stmelovačkou vztahů, neb láska prochází žaludkem…

  35. Šárka Šichorová says:

    Milá Florentýnko přeji krásné svátky velikonoční v rodinném kruhu a podařené pečínky,
    vyrážíme ven z města a tak péct tuto dobrotu nebudeme ale někdy ji vyzkoušíme.
    Děkuji za recept.Šárka

  36. Veselé velikonoce a poděkování za bezva recepty přeje
    Kety

  37. Marie Džujíková says:

    Milá Flo,přejí celé Tvé rodině radostné prožití Velikonoc a bohatou pomlázku.Děkuji ta bezvadné recepty a inspirace.Maruš

  38. Krásne a v radosti a láske prežité veľkonočné sviatky s veľa -veľa teplými slnečnými lúčmi.

  39. Vlastimil says:

    Milá Florentýno, přeji ti hezké Velikonoce a děkuji za skvělý nápad. Vlastik

  40. Jana Jakschová says:

    Zdravím po velikonočních svátcích.
    Musím se pochlubit, že syn chová kamerunské ovečky a jehněčí maso se tak na náš stůl dostane bez potíží. Bylinky mám také vlastní. Postup přípravy jsem tak nějak intuitivně odhadla (po načtených různých receptech a komentářích) a povedlo se. Váš recept je zrovna takový, v jednoduchosti je krása…Doporučuji, maso nevysušené, jemné. Já jsem tedy odblanila i vevnitř, takže se mi kýta rozpadla na jednotlivé svazky. Ale o nějaké „jehněčí pachuti“ se nedá vůbec mluvit. Děkuji za Vaše inspirace, je to pro mne škola vaření. Přeji krásné jarní dny. Jana Jakschvoá

  41. Dobrý den, mohu se zeptat, na základě jaké logiky se Evropan rozněžní nad štěnětem nebo kotětem a jehně si dá k obědu? Zdá se mi velmi alarmující, že inteligentní lidé si na talíř dají zvířecí mládě, tj. miminko. Kdybych Vás pozvala na pečené štěně, dali byste si? Neberte to prosím jako ironii, ale opravdu mi nad tím zůstává rozum stát a ráda bych se konečně dozvěděla nějaké legitimní vysvětlení toho, proč jsou je k těmto dvěma kategoriím zvířat přistupováno tak diametrálně odlišně?? Děkuji, Hana

    1. Hani, chápu tenhle pohled. Pozvání na pečené štěně bych nepřijala, ale stejně tak bych nepřijala pozvání na dospělého pečeného psa. V tom je – tedy za mě – ten rozdíl. Kuřata, jehňata, telata, to všechno jsou miminka zvířat, která se v našich končinách jedí i jako dospělá. Pokud nemám problém s kuřecím masem, nemůžu se tvářit, že jehněčí je špatně. Obojí je mládě. Pak se samozřejmě nabízí i otázka, zda vůbec konzumovat maso, ať už z mláděte, nebo dospělého kusu, ale to už je zase jiná diskuze, kterou si musí hlavně vést každý sám se sebou. Takže za mě: chovat se k masu s úctou, být si vědom toho, že šlo o živého tvora. Díky za otevření citlivého tématu.

  42. Florentýno, děkuji za reakci. Jsem vegan, takže já osobně mám jasno u jakýchkoli zvířat a rovněž produktů z nich. Snažím se být tolerantní, ale u zvířecích mláďat mi ta tolerance prostě nějak nevychází. H.

  43. My jsme doma dlouhé roky z vlastního jehněčího vždy vařili uplně všechno, nejlepší je svíčková, ta fakt nemá chybu. Jen doporučuji opravdu ze syrového masa odstranit všechen vrchní lůj, pěkně prošpikovat slaninou a omáčku s masem podávat na horkém talíři. Děláme řízečky, z mletého společně se sýrem holanďana, hamburgr….ani rajská a kpračka není marná. Chováme masné plemeno, velké bílé koule, vždy bulím, když má přijít řezník, letos to bude v lednu, ale pak se všichni oklepeme a začneme pečenými žebírky na česneku s chlupaťáky se zelím,domácím….. no pak až do podzimu je z čeho vařit samé dobroty. Všechen lůj zpracuji vždy pro ptáčky= do vlahého se přimíchají semínka, naliji směs do kelímků od jogurty s provázkem na konci klacík a když to stuhne, kelímek sloupnu a pověsím na stromy, máte vidět ten ptačí tanec na sadě. Jehněčí je podle mě jendo z nejlepších mas, škoda, že Češi na něj nějak pozapoměli, nebo ho považují za méně hodnotné. Ale nezapomeňte, jehněčí není nějaké staré skopové, to se hodí leda tak na klobásy…………

  44. Miroslav Kolombo says:

    Hned napoprvé a hned dva recepty, knedlík a jehněčí 🙂

    Vydařené oba dva, díky za návody k obsluze kuchyně 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close