Roastbeef čili rostbíf čili přeloženo z angličtiny hovězí pečeně není nic jiného, než hovězí pečeně. Ovšem ne jen tak ledajaká hovězí pečeně. Je to hovězí pečeně pečená po anglicku.
To jsem vás dostala, že? Tak znovu a lépe.
Když se něco peče na anglický způsob, znamená to, že to má zůstat růžové uprostřed. Rozhodně se tedy nesnažte maso zcela propéct úplně dohněda, tak jak to známe pro typicky českou hovězí pečínku.
Vaším cílem je stupeň medium. Růžové barvy se opravdu nebojte. Když je něco růžové, vůbec to neznamená, že to zůstalo syrové. Syrové maso má jinou barvu.
Asi tušíte, že na anglickou úpravu se hodí maso minutkové. Řekněme, že především bifteky a roštěnky. Nečekejte tedy dnes hovězí pečení s nějakou typickou českou omáčkou, doprovázenou knedlíkem.
Recept na dokonalý rostbíf jsem zařadila do mé knížky Hovory s řezníkem, která učí čtenáře nebát se masa a rozumět mu. Přesto si myslím, že si tak skvělý a jednoduchý recept zaslouží trochu pozornosti i zde. A tak přidám něco, co se do knížky nevešlo. Tak třeba:
Víte, jak vypadá dokonalý roastbeef?
Dokonalý rostbíf má několik charakteristických rysů, díky kterým ho odlišíte od jeho nepovedených napodobenin.
- Roastbeef se obvykle podává nakrájený na tenoučké plátky. Čím tenčí, tím lepší. Ano, můžete ho servírovat i jako silnější plátky masa, ale v takovém případě si musíte při nákupu masa dávat trochu pozor, protože to nejde dělat s každým roštěncem. Ještě se k tomu dostanu.
- Když se podíváte na plátek masa ukrojený z pečínky, růžová barva by v něm měla zcela převládat. Měla by se táhnout od kraje ke kraji. Čím tenčí bude opečený okraj, tím líp. Centimetr široký okraj už je špatně, a slabý obláček růžového uprostřed, obklopen velkou smutnou hnědí, je totální fiasko.
- Upečený roastbeef, vychladlý a uložený do druhého dne, by rozhodně neměl zešednout. Růžová barva by mu měla vydržet třeba do popozítří.
Co je důležité pro váš kuchařský úspěch?
Takže teď už víte, jak má rostbíf vypadat. Zbývá vysvětlit, jak se k téhle dokonalosti dopracovat.
Roastbeef se peče z hovězího roštěnce.
Jak možná víte, roštěnec existuje vysoký a nízký. Vysoký roštěnec leží vedle páteře blíže k hlavě, zatímco nízký roštěnec pokračuje dále k ocasu. Vysoký roštěnec, ač minutkové maso, je o něco prorostlejší, a tak se na rostbíf používá roštěnec nízký.
Pečte aspoň 1 kilo masa.
Menší kousky se špatně pečou. Neplatí to pouze pro roastbeef, ale i pro jakékoli jiné pečeně. Rozhodně se nepokoušejte upéct 600 g roštěnce. Vždyť se to sotva vejde do dlaně! U rostbífu se nemusíte bát, že ho všechen najednou nesníte, dokonce si na tom můžete zakládat.
Původ a kvalita masa.
Pokud chcete maso podávat nakrájené na velmi tenké plátky, pak nemusíte řešit, zda je maso dostatečně kvalitní, vyzrálé, prostě zda má dostatečně urozený původ. I obyčejné české hovězí ze zcela obyčejného chovu poslouží jako skvělý materiál pro roastbeef.
Pozor, jestliže chcete podávat maso ještě teplé, silněji krájené, pak už na původu bezpodmínečně záleží. Nevyzrálé maso totiž budete žvýkat jako podrážku.
Teplota při pečení
Jestliže tolik nezáleží na původu masa, pak ale zcela jistě záleží na teplotě trouby. Vzpomínáte si ještě, jak jsem doporučovala péct vepřovou pečeni pěkně při 120°? Je to jen mírná teplota, při které se maso dopéká pomalu, a tak máte dost času vyndat ho z trouby včas, než se vysuší a přepeče. Tady je to obdobné.
S roastbeefem dosáhnete při 120° výborného výsledku. Přesto bych vám doporučovala snížit teplotu pečení ještě o kousek. Nastavte termostat na 100° a ubezpečte se, že přesně taková teplota uvnitř trouby skutečně je. Buď musíte mít naprostou důvěru ve svou techniku, nebo si pořiďte levný teploměr do trouby a nastavte termostat tak, aby teploměr skutečně ukazoval přesně 100°.
Víte, proč je nízká teplota při pečení tak důležitá? Přinese vám hned dvě výhody: nebudete se muset bát, že prošvihnete ten krátký okamžik, kdy je maso upečené tak akorát, a za druhé takto získaná růžová barva masa zůstane skutečně růžová i po dvou dnech. Nízká teplota prostě zajistí, že růžová vydrží a nezmizí pět minut po nakrájení masa.
Vezměte si k ruce provázek.
Svázání masa do tvaru úhledného válečku považujte za svou hlavní (a téměř jedinou) kuchařskou povinnost. Dáte tím masu hezčí tvar na řezu, protože roštěnec se jinak pečením ještě víc rozplácne do šířky. Úzké a tenké plátky rostbífu nejsou tak půvabné jako širší a pravidelnější kousky.
A navíc, kompaktní maso se mnohem rovnoměrněji propéká, teplo do středu postupuje ze všech stran stejně rychle. Se svázaným masem se krom toho lépe manipuluje. Prostě rostbíf svažte jako kteroukoli jinou pečeni.
Jak se peče roastbeef na anglický způsob krok za krokem
Zatajila jsem vám ještě jednu maličkost. Anglický způsob neznamená jen to, že je maso uvnitř růžové. Navíc ještě znamená, že si přípravu užijete jako příslušník šlechtického rodu. Kromě deseti počátečních minut práce se od vás nic jiného neočekává, dál budete čekat, až svou práci odvede trouba. Vy si můžete dát nohy nahoru, uvařit čaj, nechat přinést sendvič a tři hodiny mluvit o počasí.
Je to až směšné, jak obávané a zároveň jednoduché jídlo takový rostbíf je. Kuchařské učebnice jím končí – a přitom by jím měly začínat. Jo takové řízky, to už je vyšší dívčí, ale hovězí pečeně? To je proti nim brnkačka.
Krok 1: příprava masa
Ze všeho nejdřív musíte maso zbavit toho, co není minutkové. Tedy všech povrchových blan. Ty by dokázaly zlobit dvakrát: při pečení by maso kroutily a na talíři byste je stejně museli ořezávat. Nikdo by je nepokousal.
Jakmile maso odblaníte, vezměte si kuchyňský provázek, z masa rukama zformujte váleček a provázkem ho pečlivě stáhněte a upevněte. Čím pravidelnější válec, tím lépe.
Krok 2: prudké opečení masa
Maso důkladně osolte. Nezapomeňte solit z výšky pro rovnoměrné rozprostření soli a nebojte se množství, tohle maso se totiž dá osolit jen na povrchu, nikoli uvnitř. Potom ještě potřete maso olejem.
Pořádně rozehřejte pánev. Stejně jako v případě vepřové pečeně, i rostbíf je potřeba postupně opéct zprudka a dozlatova. Vždy ho nechte asi dvě minuty ležet v rozpálené pánvi, než půvabně zezlátne, potom teprve maso trochu pootočte a opět vyčkejte. Žádné pošťuchování nebo předčasné nadzvedávání, nic takového. Nebojte se, že se maso spálí! Ono je odolné a něco vydrží. Možná to bude trochu prskat a lehce kouřit, ale nic horšího se nestane.
Vzpomínáte si na odřezky z kroku 1? Doufám, že jste je mezitím nezkrmili domácí zvěři. Nyní je vhoďte do pánve a stejně zprudka, jako jste opékali maso, opečte i je. Ihned si můžete všimnout, jak velký kroutivý moment tyhle odřezky vykazují a zamyslet se nad tím, co by asi tak způsobily, kdybyste je nechali na mase. Nepřemýšlejte dlouho; jakmile zezlátnou, hned je ale podlijte dvěma lžícemi vody, rozpusťte všechny přípečky a vyškrábněte obsah pánve do pekáče. Na tuhle podložku položte maso. Ze všech viditelných stran ho potřete hořčicí a znovu osolte, případně i opepřete.
Krok 3: Pečení bez jakéhokoli dalšího zásahu
Nyní můžete maso vložit do trouby. Držte se pečící teploty 100°.
Sem tam můžete k troubě přiskočit, jen dva prstíčky do ní strčit a šťouchnout si do masa. Všímejte si, jak se postupně maso mění. Z měkkého a poddajného se stává tužší a pružnější. Pro začátek se držte času, který uvádím v receptu. Zkuste si zapamatovat, jak maso působilo na omak, než jste ho vytáhli z trouby. Každý stupeň dotykové pružnosti odpovídá jinému stupni propečení masa, a tak se při pár opakováních snadno naučíte, jak působí maso propečené do růžova. Stejné pravidlo platí i při opékání bifteku v pánvi. Každé maso je jinak kvalitní a jinak vysoké, takže šťouchání do masa je ve finále mnohem přesnější než stopky.
Po upečení už jen nechte maso 20 až 30 minut odpočívat. Třeba ve vypnuté troubě, ale taky můžete vyndat pekáček na prkýnko a zakrýt alobalem. Mezitím je vám trouba k dispozici pro případnou rychlou pečenou přílohu, ačkoli pečené maso a pečená příloha je trochu nuda, jde to proti základním gastronomickým pravidlům a hlavně proti požadavku na rozmanitost.
Krok 4: Podávání
Maso nemá omáčku, takže si nějakou musíte vymyslet. Anglický způsob doporučuje volit nějakou nenáročnou, studenou alternativu. Například remuládu. Jakákoli studená křenová omáčka, případně ochucená majonéza, tu však bude fungovat víc než skvěle.
Suroviny
- 1-1,2 kg nízkého roštěnce, v ideálním případě vyzrálého
- 5 g (zarovnaná lžička) soli
- 1 lžíce oleje
- 3 lžíce plnotučné hořčice
- teploměr do trouby (anebo naprostá důvěra v termostat)
- kuchyňský provázek
Postup
- Z povrchu roštěnce odřežte všechny blány, které na něm ještě zbyly. Potom maso rukama zformujte do pěkného rovnoměrného válečku. Odstřihněte asi tři čtvrtě metru kuchyňského provázku a maso jím postupně omotejte, abyste zpevnili jeho tvar. Na obou koncích pečlivě provázek zauzlujte. Nakonec maso rovnoměrně po obvodu osolte, případně opepřete čerstvě namletým pepřem a potřete olejem. Míry ochucení se nemusíte bát, jelikož všechna sůl a koření zůstane jen na povrchu, jeho intenzita se na talíři vyrovná s neochuceným jemným vnitřkem.
- Rozehřejte na silném žáru pánev; nemusí být extra velká, stačí, aby se do ní - byť natěsno - vešlo maso. Jakmile je pánev dost horká, vložte do ní maso. Postupně ho ze všech stran - kromě konců, na ty ho nestavte - kolem dokola opékejte, pootočte vždy, když se v místě kontaktu s pánví vytvoří na mase půvabně tmavě zlatý opečený povrch. Když budete dost šikovní a důslední, uvidíte při bočním pohledu na maso při okraji pravidelně silný, hnědo šedý stejnoměrný kruh teplem zatažené svalové hmoty. Nikde nebude silnější ani slabší.
- Opečené maso vraťte zpět na prkénko a potřete ho ze všech stran hořčicí. Odřezky z prvního kroku bleskově opečte v pánvi a jakmile zezlátnou, podlijte je dvěma lžícemi horké vody. Krátce zamíchejte a vyškrábněte na dno pekáčku. Na ně položte opečené hořčičné maso a zavřete do trouby při 100 stupních. Nyní můžete na maso na tři hodiny zapomenout.
- Po třech hodinách vypněte troubu, maso v ní nechte na pokoji a opět odejděte, tentokrát na 20-30 minut. Pomalé snižování teploty a dodatečný odpočinek v teple mu udělá dobře, zůstane šťavnatější a vám se bude mnohem lépe krájet. Poté rostbíf vytáhněte, vyjměte z pekáčku na prkénko, odžízněte a odmotejte provázek a připravte si k ruce co nejostřejší velký nůž. Přes vlákno, tedy kolmo k délce, krájejte co nejtenčí plátky. Jestliže máte elektrický kráječ, využijte ho, plátky by měly být silné jen kolem 2-3 mm. Nezalekněte se občasné vytékající krvavě zbarvené šťávy, vzhledem k odpočinku masa v troubě by jí nemělo být až tak moc a hlavně k rostbífu a všem ne zcela dodělaným masům patří. Podstatné je, aby maso nikde nebylo vyloženě syrové - pokud je, buď jste pekli příliš velký kus masa, nebo se někde stala teplotní chyba a teplota v troubě nebyla taková, jak jste si mysleli.
- Teplé plátky rostbífu podávejte třeba s holandskou omáčkou a opékanými bramborami. Zbylý nakrájený rostbíf uložte do lednice zakrytý potravinářskou fólií. Zastudena se vám bude krájet ještě o něco lépe než teplý.
Uznejte sami, není to snadné? Doufám, že mne zaplavíte fotkami, jak se vám roastbeef daří.
Milá Florentýnko,
díky, díky, díky. Vyzkoušela jsem různé recepty, ale nikdy to nebylo. Hned jdu koupit maso a vyzkouším ten Tvůj. Doma rostbíf všichni milují a tak překvapení na víkend.
Zdraví Milada
Milado, díky za odhodlání, doufám, že se zadařilo.
děkuji za recept, nikdy jsem se neodvážila, ale zaklapávám počítač a běžím pro maso
hezký den
eva
Evi, to je fofr! Snad se dílo povedlo a všem chutnalo. Flo.
Taky bych si ho upekl, až se mi sliny sbíhají z tvých fotografií :-), ale když se podívám na cenovku nízkého roštěnce, tak raději zůstanu na zemi a připravím si selskou omeletu.
Tondo, jak je to v té reklamě? Nejsem tak bohatá, abych si mohla kupovat levné věci?
Cenovka je jedna věc, ale přepočet nákladů na porci je věc druhá. U nás je kilo roštěnce v podobě tenkých plátků z rostbífu jídlo pro šest lidí na třikrát.
Milá Florentýno,
děkuji za perfektní návod. Letošní zimu roastbeef zkouším s dobrými výsledky, které přičítám tomu, že mám k dispozici troubu v kachlových kamnech. Zkouším roastbeef z různých druhů masa nejen z roštěnce – falešná svíčková, loupaná plec apod. Plátky masa se po noci strávené v troubě při nízké teplotě úplně rozpívají. Naučila jsem se hotový roastbeef po vyjmutí z trouby balit do alobalu a zatížit ho hrncem plným vody. Zdá se mi, že takhle je šťavnatější.
Těším se na další recepty.
Ivana
Ivano, o tom zatížení masa slyším poprvé. Opravdu ho máš upečené pouze do růžova? Nepropečeš to maso v kamnech úplně? Je to velmi zajímavé, docela dychtím po podrobnostech 🙂
Milá Flo,určitě to bude moc dobré,po přečtení návodu to asi svede dost kuchařek,no ale mě a mého muže se to netýká,unás se hovězí maso nejí,vím,že to si bude znít divně,no každý člověk je jiný.U nás se preferuje drůbeží,ryby,vepřové (to méně,max tak 2krát za měsíc),a hodně těstoviny.Hovězí nám fakt neučarovalo,zažili jsme ho (ten rozbift) mockrát na různých recepcích,a od vinikajících kuchařu,i v Anglii,no asi se na něj nedáme.Asi jsou pro nás jiné dobroty.HAHAHA.No ale určitě to je pro hodně lídí moc dobré,na těch různých akcích jsme zažili i moc humorné scénky,jak si dámy ze švéckých stolů dávaly rozbífty do ubrousků do kabelek.To jsem dala jen k dobru pro zasmání.Zdravím Jana
Nene! Roastbeef do kabelky? 🙂
Není lepší se řídit spíše teplotou uprostřed masa ? Tudíž zakoupit za mrzký peníz (oproti ceně svíčkové či roštěné) teploměr nikoliv do trouby, ale do masa ? Či mít troubu se sondou. Dle mě daleko spolehlivější způsob poznání té správné doby. Šťouchání do masa je taky způsob, ale chce to opravdu to testovaní a tudíž pár nedopečených a přepečených kusů :))).
Evi, já na měření teploty uvnitř masa nevěřím. Jistě, je to způsob, jak se dejme tomu trefit napoprvé, ale já se snažím vařit tak, abych se obešla i bez sondy do masa a dokázala jídlo reprodukovat v jakékoli kuchyni, i kdyby měla třeba jen základní vybavení.
Na rostbífu není absolutně nic složitého, ten teploměr z toho podle mě dělá trochu vědu. Pokud se bude jakýkoli čtenář držet mých údajů, tedy hmotnosti masa, teploty trouby a doby pečení, tak si správně propečené maso osahá hned napoprvé. Na nedopečené si může sáhnout v průběhu a co se týká těch přepečených, není problém si někdy jindy sáhnout třeba na zcela propečenou hovězí pečeni na smetaně alias svíčkovou. Ty rozdíly jsou velmi snadno zapamatovatelné.
Ale souhlasím s tebou, že někomu může teploměr do masa vyhovovat a nedá na něj dopustit. Každý si musí najít svou cestu, se kterou je spokojený.
Já naopak ten teploměr doporučuji, zvláště chcete-li tuhle úžasnost péct v méně poslušné troubě… Naše trouba je opravdu „trubka“ a teplotu bere „baj-laj oko“ … Takže koupě teploměru za pár šprdlíků vyřešila veškeré problémy… A investice do teploměru je mnohem menší, než do nové trouby… Navíc nemusíte dumat, jak upravit dobu pečení, děláte-li menší, nebo větší kus masa 😉
Moc díky. Výhledově bych chtěla vyzkoušet (je to výzva-ten teploměr i vůbec jít pro takové maso, nezvyklé podávání, na to musím být ve formě a mít dost prostoru). Zajímá mě – jak velkou roli hraje hořčice? Stačí běžná? Ty „finest“ určitě budou dobré, ale kupovat je se mi nechce. Moc chválím v receptu zařazení části „zvláštní vybavení“ a zdroj surovin. Ještě jednou díky! Betty
Betty, naprosto stačí běžná. Hořčice je taková ochrana masa před vysoušením a zároveň naprosto dokonale doplňuje chuť tohoto masa. Bez ní to tak nějak není ono. Já klidně přidávám hořčici i do studených omáček k roastbeefu, je to s ní prostě lepší.
Milá Flo.Jsem sama jedla bych to týden.Někdy si koupím aspoň chlebíček.Až se sejde celá rodina vyzkouším. Zdravím Anuš
Anuš, to bys možná jedla i déle… Kilo masa a ještě ke všemu krájeného na velmi tenké plátky je pořádné sousto a opravdu chce společnost.
Dobrý den, Flo,
bývaly doby, kdy jsem si i na různá kouzla s hovězím troufal, např.mé bifteky byly případnými konzumenty hodnoceny velmi vysoko, nicméně musím souhlasit s přítelem Tondou. Přes „výrazné“ zvýšení důchodu o 40,- Kč na hlavu a v průměru jednu měsíční stovku navíc, je dnes dobré hovězí maso luxus. Navíc ten vyšší důchod okamžitě „sežralo“ navýšení nájemného od strádajícího miliardářského vlastníka někdejších podnikových bytů.
Dosti nářků, dnes mi sociální služby nabízí dobrou zelňačku a masové /kuřecí/ rizotto za sedmdesát káčé za porci , donáška a dovoz v ceně. Vzpomínka Jany – v sedmašedesátém – na Pražském hradě- brali jsme tam nějaký metál, si manželky generálů a jiné honorace cpaly k těm rozbífům do kabelek i zákusky ze šlehačkou…
V neděli nevařím, jsme pozváni, „starší“ pravnuk bude mít první narozeniny, slaví se tedy u jeho dědečka, mého nejstaršího – šedesátníka…Je to také experimentující kuchař, těším se. Pro dnešek vše – Jaroslav
Jaroslave, je mi jasné, že s omezeným důchodovým příjmem vypadá cenovka na roastbeefu hrozivě. Ale líbí se mi, jak vás neopouští humor a jak jste si poradil objednávkou dovážených jídel, máte tak zajištenou rozmanitost za rozumnou cenu.
Jak už jsem ale poznamenala jinde, cena za kilo není totéž, jako cena za porci. A roastbeef chce jen maso, žádné další suroviny. Někdy ta matematika na talíři dělá divy, když se na ni člověk podívá z trochu jiného úhlu.
Má milá Flo.
Tvůj recept mám už od našeho prvého setkání a jsem s ním moc spokojená. Od té doby jsem už jiný způsob nikdy nepoužila.
Výsledek je pokaždé skvělý a strávníci ne spokojení, ale v naprostém úžasu pějí ódy na tuhle neodolatelnou růžovou dobrotu. (při dodržení teploty úspěch zaručen)
Na rautech zmizí vždy jako první.. nádherně ozdobí a ochutí chlebíčky i kanapky a pozvedne je do výšin gastronomických zážitků.
No a já jsem za hvězdu kuchyně a skvělou kuchařku.. což mě neobyčejně těší. Díky za to. Za Tvou preciznost a úžasné vychytávky. V jednoduchosti je krása a tady to platí dvojnásob.
S láskou Libuše
Milá Flo,
díky za úžasný recept, úžasné popsání kroku za krokem. Při první příležitosti návštěvy dětí vyzkouším. Ve své kuchyni jsem se do této úpravy ještě nepustila. Bude změna a věřím, že i pochvala.
Zdravím a přeji krásné zimní dny, plné sluníčka i sněhu. I.
I já věřím, že bude pochvala. Obrovská!
Ještě k ceně masa. Pravda, není to nejlevnější záležitost, ale nic drahého k tomu už nepřidáváte. (hořčice může být obyčejnější ve výsledku to zase tak velký rozdíl v chuti není)
Další výhodou je obrovská úspora času.. Trouba peče za vás a vy si v klidu můžete chystat ostatní. Dá se připravit v případě větších rodinných oslav i den předem..lépe se pak za studena krájí a odpadá stres,že se něco nepovede či něco nestihnete.
Porcuje se na tenoučké plátky a kilo na posezení asi málo kdo sní.
Ta chuť je ale nenapodobitelná. Rozhodně doporučuji vyzkoušet.
Tak hodně úspěchů v kuchyni a dobrou chuť.
Libuše
Libuško, díky za oba milé komentáře. Přesně tak to s tímhle roastbeefem je. Zdá se jako složitý a nepřekonatelný recept, ale přitom je to sázka na pohodu.
Milá Flo, můj přítel je opravdový masoŽrout a rostbífem bych mu teda udělala velkou radost. Již jednou jsem se pokoušela ho upéct, ale moc se nepovedl… Minulý víkend jsme si koupili hotový vzoreček ve Wine Food Market a můj přítel byl blahem bez sebe! Zkusím Váš recept, budu se řídit Vašimi radami a dám vědět jak to dopadlo 🙂 Moc díky za podrobný popis. Irena
Ireno, jsem zvědavá, zda se časem přijdeš pochlubit, jak jsi byla za hvězdu…
ZDRAVÍM VŠECHNY,MOC DĚKUJI ZA RECEPT.JAKMILE BUDE SEŠLOST U NÁS , VYZKOUŠÍME.OSLAVY ZAČÍNAJÍ V POLOVINĚ ÚNORA A TAK SE BUDE HODIN NOVINKA.ŘEZNÍKA MÁME ÚŽASNÉHO NEBUDE TO PROBLÉM HO POŽÁDAT O KRÁSNÉ MASO.PŘEJI VŠEM KRÁSNÉ ZIMNÍ DNY JITKA A DĚDA
Dobrý řezník je poklad, určitě se všechno povede. Tak krásné budoucí oslavy, Jitko.
Šikovná Florentýno, vždy jsem si myslela,že ROSTBÍF je vyšší dívčí, ale dle tvého návodu to vypadá strašně jednoduše. Takže žádné výmluvy a musím to vyzkoušet. Díky za inspiraci na nedělní oběd Marcela
Tak tak, na vyšší dívčí musíme najít jiné recepty. Tohle je první supeň základní kuchařské školy.
Milá Flo,
už viem, čo budem variť na sobotu a nedeľu. Vďaka – takto to musím vyskúšať :-). A prekvapím manžela 🙂
Prima! To je krásné odhodlání 🙂
Zdravím milá Florentýnko. Tak tohle bych s chutí velikou snědla a ještě si přidala. Jenže za prvé hovězí bych neměla a za druhé – kde to upeču,když troubu nemám? Teda mám,ale nefukční čili rozbitou a nadále rozbitá bude,protože mám remosku,která mi stačí. Remoska je moje veliká kamarádka už spoustu let a já na ni nedám dopustit,protože v ní upeču všechno co potřebuju. Ale rosbíf těžko,že? Takže se na tuhle dobrotu radši nechám pozvat do restaurantu.Ale postup a obrázky máš báječný. JanaM.
Nene, roastbeef do remosky určitě nepůjde. Neposkytne mu to správné teplo ani správnou teplotu.
Zdravím,
roastbeef , sice ne do detailu tak, jak je tu popsaný, ale hodně hodně podobný, v remosce dělám už řadu let a je to paráda. Klidně to zkuste. Jen je potřeba takový kus masa, co se do ní vejde 😉
Marceli, vážně? Tak to teda koukám. A obrací se během pečení? Vždyť se musí shora propékat rychleji. Nebo ne?
Zdravím,
opravdu se rostbeef peče odkrytý?
Děkuji za odpověď.
Jarmila
Jarmilo, ano, je to pečeně, takže se peče odkrytý. Kdyby to bylo v troubě dušené maso, muselo by se přikrýt. Hořčice na povrchu a nízká teplota v troubě maso ochrání před vysušením, není třeba se o něj po celou dobu nijak starat.
Více zde: všechno o pečení.
Dobrý deň Flo!
To čo si mi tu pripravila bola pre mňa jedna vynikajúca harmónia chuti. Roastbeef som začala pripravovať, ako 25 ročná a recept som mala z mojej prvej kuchárskej knihe pre profesionálnych kuchárov, tak som si myslela, že to je ten najlepší a najoriginálnejší recept, aký môže existovať. A teraz som zistila, že existuje ešte originálnejčí, a verím, že chuťovo exelentne výborný. Aj keď som ho skoro 10 rokov nerobila, pri najbližšej možnej príležitosti ho veru podľa tvojho receptu pripravím. Pozdravujem Ťa milá Flo.
I já tebe pozdravuju, milá Evi. Jsem ráda, že jsi ráda a že se chystáš na vyzkoušení. Děkuju ti.
No,vida,už jsem ho dlouho nedělala.Budu ho zase udělat a podle tvého receptu.Díky
Já děkuju. Flo.
Opékání roastbeefu se dle návodu provádí na suché pánvi?
Ano, Mirko, na suché. Úplně stačí, že je maso potřené olejem.
Maso se totiž opéká velmi zprudka a jakékoli nevyužité zbytky oleje na pánvi by to způsobily zbytečný dým a zbytečné prskání a přepalování.
Tak milá Flo, děkuji, právě jsi mě zbavila respektu z této anglické delikatesy.Tvoje svíčková, krémové polévky a jiné geniální recepty se u nás postupně zabydlují a tak se pustím i do rostbeafu. Vaření zdar, Tobě zvlášť! Díky!
Tobě nejvíc zdar! Já jen píšu, ale ty to všechno vaříš 🙂
Je to tak lákavé, že se do toho příští víkend pustím. Pomalé pečení provozuji u drůběže v pomalém hrnci, rostbeef ale půjde klasicky do trouby, pod pokličkou pomalého hrnce by se mu nemuselo dařit. Už teď se těším na výsledek, doufám, že ne předčasně.
Díky i za uvítací recept na čokoládové lanýže, udělám je synovi k narozkám:-)
Věro, žádný pomalý hrnec a žádná poklička, roastbeefu sluší nezakrytý pobyt v pekáči v mírné troubě. Tak ať se to podaří! Flo.
Milá Flo, okolnosti tomu chtěly, že jel mužský tenhle víkend na nákup. Do seznamu se mu připletla položka: kilo nízkého roštěnce v celku. Přinesl 1,5kg masa. Zhrozila jsem se té váhy i ceny. Nic podobného jsem v kuchyni doposud neměla, a proto jsem se skoro i modlila, aby se to povedlo. Ale věřila jsem především Tobě. Výsledek nad očekávání! Výbornou až luxusní večeři zakončil muž slovy: „Vida, a prý že se roastbeef nedá udělat doma!“
Děkuji Flo, že tu jsi.
Veronika
Veroniko, jsi hvězda!!! Mám obrovskou radost.
Milá Florentýno,
vždy žasnu nad Tvými recepty, popsané jednoduše, ale dostatečně vysvětlujícně. Od čtvrtka jsem na rostbíf koukla až dnes, zase jsi mě přesvědčila, že jsi nejen vynikající kuchařka, ale máš i dar vše sdělit a předat ostatním. Po letech mého tradičního, převážně „českého“ vaření, se po přečtení Tvého příspěvku mám sto chutí pustit i do Tvého rostbífu (nikdy jsem ho nepekla). Snad se mi podaří koupit i pěkné maso, to vím, že je podmínka. Moc moc Ti děkuji za Tvé rady i vstřícný přístup. Ať je Ti v dobrém oplaceno! Dáša
Och Dášo, díky, číst tvůj komentář je nádherné pohlazení po duši. Jsi moc milá a doufám, že se ti roastbeef povede.
Milá Florentýno,
rostbeef pro mě býval velká výzva s nejistým výsledkem, ale od té doby, kdy ho peču podle „Hovorů“ už jsem v klidu. Nikdy předtím jsem rostbeef takhle nedělala a trochu jsem se toho bála, ale už nikdy jinak! Sonda do masa mi předtím nijak výrazně nepomohla a teď ji nepotřebuji. Zdravím Jarka
Jarko, díky za veškerou důvěru ve mně vloženou, jsem ráda, že se ti vrací v podobě dobrých roastbeefů. A doufám, že nejen těch 🙂 Flo.
Milá Flo, dlouho jsem nepsala, nějaké zdravotní problémy postihly i mne. Mám prosbu: Dnešní tvůj vždy milý dopis mi nedošel. Je možné, že náš nešikovný taťka ho mohl smazat. Nešlo by to napravit? Moc děkuji a doufám, že nadále se budu moci těšit na čtvrteční povídání. Předem díky!
Milá Flo, připojuji se. Také jsem nic nedostala. Nicméně ti musím sdělit, že: od příšťích Vánoc dělám jako cukroví výhradně čokoládové lanýžky. Za druhé: jinak než podle tvé vánoční kuchařky už nesmím dělat čočku, vepřovou pečeni ani kachnu – to prozatím. Asi toho časem bude víc. Teď plánuju moře pečené zeleniny, ke které proti receptu přidám jen čtvrtka citronu. Díky za všechny ty skvělé recepty.
Zdeno, viz můj komentář kousek níže pro babi N. Prosím, podívej se do složky nazvané jako SPAM, můj e-mail tam určitě někde bude, ve čtvrtek v 10:00 jsem ti ho odesílala.
A díky za všechno, co už jsi vyzkoušela, mám radost!
Já chci napsat jen jediné, tak jak si už celá desetiletí opakujeme jména M.D.Rettigová, Marie Janků-Sandtnerová či Anuše Kejřová, což jsou kuchařské ženské ikony té doby, tak si jednou za další desetiletí budou jednou naši potomci opakovat jméno Jana Florentyna Zatloukalová. V současné době prostě nemáš konkurenci, jsi úžasná. Klobou dolů a jen tak dál.
Andreo, normálně mám slzy v očích. Mám před sebou ještě hodně práce, abych se případně těmto velkým dámám české gastronomie jednou vyrovnala, ale moc si považuju toho, co jsi napsala. Díky.
přeji hezký den,včera 21.1. jsem čekala na nový recept,ale nic.Tak snad příště,těším se Jarmila
Jarmilo, stejně jako ostatní, kdo čekal a nedočkal se: koukni prosím do spamu.
Milá Folrentýnko,
před chvílí jsem vytáhl rostbíf z trouby, odřízl plátek – a je výtečný! V životě jsem si na nic takového netroufnul, vaření už léta nechávám jen na manželce, ale ani v dřívějších dobách by mne nenapadlo zkusit něco takhle „komplikovaného“. Váš recept funguje náramně! Děkuji!
Já snad zkusím i tu bábovku 🙂
Karel
Já děkuju!!! To je naprosto skvělá zpráva, gratuluju ke zdolání další kuchařské mety.
Dnes jsem rostbeef přesně podle receptu udělala a byl výtečný. S holandskou omáčkou a pečenými bramborami chutnal náramně a jak píše Flo, tak cena za porci není vůbec astronomická. Měla jsem špalíček masa cca 1 kilo. Jedli jsme 3 dospělí a víc než polovina nám zůstala. Natenoučko nakrájené je to nejlepší, talíř se krásně zaplní a ještě zůstane maso na zítra. Stojí za to koupit dražší a kvalitní surovinu. Ve finále to většinou nepřijde nijak draho . Už se těším na další recepty
Věra
Věro, děkuju za vyzkoušení, muselo to být úžasné s těmi bramborami i holandskou. Flo.
Milá Flo, znovu se ozývám. Podle komentářů vidím, že nejsem sama, komu poslední čtvrteční ponaučení nepřišlo. Ani odpověď od tebe není. Doufám, že se podaří dostat třebas příští čtvrtek obojí najednou. Předem za to, myslím nejen za sebe, děkuji. Naďa
Naďo a všichnni, kdo marně čekáte na čtvrteční e-mail:
prosím, podívejte se do složky nazvané SPAM. Nevím, co se stalo, možná zapracovalo slovo Novinka v názvu e-mailu, ale hodně čtenářům spadly moje zprávy z minulého čtvrtka do nevyžádané pošty. Zejména to takhle zapracovalo u těch, kdo mají e-mail vedený u seznam.cz. Snad jsem aspoň trochu pomohla a omlouvám se za prodlevu v odpovědi, jsem zrovna na horách a místo komentářům se věnuju různě velkým a různě zdařilým lyžařským obloukům.
Nejsem si jistá, au au, ale asi jsem to nevychytala s množstvím, od řezníka jsem dostala 900 g, a asi co je horší, kupovala jsem ho v (nejmenovaném) supermarketu, kde maso přímo i bourají… Bylo to dobré, ale nebylo to tak, jak by mělo být… Až se z toho „otřepu“, věnuji obému patřičnou pozornost a zkusím znovu.
A co se ti přesně nezdálo? Můžu ti nějak pomoct nebo poradit?
Ale to byla parádička! dělala jsem včera tento rostbeef a byl skvělý, báječný! maso bylo vyzrálé, z domácího chovu. Nedůvěru jsem akorát měla v tu délku pečení. Přátelé, kamarádi, lahoda, doporučuji!
Tak to je skvělé a báječné, děkuji!
Tak nevím kde se stala chyba, ale připravil jsem dle receptu po 3 hodinách v troubě při 100C bylo maso propecene a nebylo šťavnaté….
Příště zkusím jiný recept. Pro mě zklamání
Honzo, za tenhle recept ručím. Buď neodpovídala váha masa, nebo teplota v troubě.
Tak dneska zkouším už počtvrté. Poprvé vynikající, podruhé jsem to moc přepekla, potřetí výborné – tak snad se to nebude střídat a nebude to dneska zase průšvih. Odvážně si ale troufám tvrdit, že šťouchání prstíčkem začíná mít výsledky, i co se třeba vepřových medailonků týče. Největší problém mám s formováním masa a taky se zdrojem. Maso z obchoďáku, i když ho tam bourají, vůbec nevypadá jako to na Tvojí fotce. Tak buď je víc typů nízkého roštěnce, nebo nevím 🙂 Zatím nejlepší výsledek mám s masem z malého vesnického řeznictví, z obchoďáku to už jednou nebylo ono. V rámci testování různých řeznictví tedy obchoďák vypadává. Kdybyste někdo věděl o kvalitním řeznictví na liberecku, budu vděčná za tip!
Vůbec bych se nedivila, kdyby v obchodě za roštěnec vydávali něco jiného, občas se v tom supermarketovém fofru nedostane správná informace na místo určení. Ale jsi skvělá, že to nevzdáváš a bojuješ. Dobrý roastbeef za to jednoznačně stojí 🙂
Dobrý den,
pekla jsem roštěnec o váze 1,150 kg. Po třech hodinách úplně propečené….výborná hovězí pečeně, ale s roastbeefem to nemělo nic společného.
Koupila jsem i teploměr do trouby a teplota odpovídala. „Neúspěch“ přikládám tomu, že peču v horkovzdušné troubě. Ne v té, kde máte pečicí spirály nahoře a dole a lze případně pustit ventilátor. Mám jen ventilátor, který žene teplý vzduch přímo přes spirálu. Peče se v ní výborně, ale je pravdou, že poněkud rychleji, než v „klasické troubě“. Vždycky, když nepeču doma, mám vše syrové – jsem zvyklá na kratší čas.
Zkusila jsem hned další den znovu a pekla roštěnec o váze 1.350 kg cca 90 minut. Povedlo se 🙂
Eleno, horkovzduch a maso nejdou dohromady. V tom je opravdu jádro problému. Horký vzduch, i při stanovené teplotě, peče mnohem rychleji. Jak píšete, opravdu pomůže teplotu o zhruba 10 stupňů snížit a začít kontrolovat maso dřív. Anebo úplně vyměnit troubu.
Delal jsem roastbeefa podle uvedeneho receptu uz 4x a pokazde s naprosto fenomenalnim uspechem. Treti pokus byl podle me asi nejlepsi, ale to jenom tak na okraj. Takze dekuji za naprosto presne a dokonale popsany recept, podle ktereho se musi povest naprosto kazdemu. Nyni mam v troube dlouze pecenou kachnu podle vaseho receptu a uz se nemuzu dockat.
Preju hezky den
Filipe, to jsou skvělé zprávy, blahopřeju k takovému výbornému roastbeefovému skóre. Flo.
Milá Folrentýnko,
dnes to nějak nedopadlo. Ani obláček růžového uprostřed, velká smutná hněď – ano, totální fiasko! Dnes, po téměř roce od mého prvního a nadmíru úspěšného pokusu (22.1.) se o totéž pokusila manželka. Hnědé fiasko. Maso: nízký roštěnec 1,16kg, mladý býk 20 měsíců, porážka 7.10.2016, stařeno 35 dní, datum spotřeby do 23.11. Zpracování podle receptu, trouba stejná jako při mém lednovém pokusu, cca 100stC kontrolováno externím teploměrem. Čím to mohlo být? Že bych měl jen první štěstí totálního amatéra? Já měl čerstvé maso rovnou od řezníka, žádné staření; nyní bylo maso z Alberta, ve fólii, z Kosteleckých uzenin – mohl to být důvod?
Děkuji moc za odpověď,
Karel
Karle, ráda bych nějak pomohla, ale absolutně mě nenapadá, kde se mohla stát chyba. Nechápu, jak se může maso při této teplotě propéct durch tak rychle. Nemohla třeba manželka to maso trápit na pánvi opravdu hodně, hodně dlouho? A co se týká toho teploměru, ten by měl být po celou dobu pečení v troubě, kvůli spolehlivosti měření. Je možné, že trouba pekla víc, než jste si oba mysleli.
Mila Flo,
tisicere diky za skvely a podrobny recept,dnes jsem upekla maso prvne v zivote a s nevidanym uspechem! Vsem nam to moc chutnalo a ja jsem oslavovana jak mistr sveta 🙂
A dobře ti tak 🙂
Vážená paní Zatloukalová,letos o vánocích měla moje dcera pocit,že nemůžeme být bez roast beefu.Nikdy jsem ho nedělala a tak jsem hledala recept.Našla jsem jich několik a rozhodla se pro ten váš.Všechno jsem dodržela a výsledek byl naprosto dokonalý.Moc děkuju a přemýšlím o koupi vašich kuchařek,přestože jich,vzhledem k svému věku,mám mnoho.Teď jsem si navíc v Gurmetu přečetla rozhovor s vámi a moc se mi líbí vaše názory a popisy postupů při vaření.Takže díky a o dalších úspěšných pokusech vás budu informovat.S pozdravem V.Fišarová
Děkuju, takový komentář mě opravdu potěšil. Mám radost, že se roastbeef vydařil a rozhovor se vám líbil. Přeju vám jen to nejlepší – a nejen v kuchyni. Flo.
Zdravím všechny gurmety, kteří se dali do pečení rozbífu:-) a potřebuji se podělit s pocity…
Včera jsem ho upekla a je SENZAČNÍ! Dokonce i můj chlap byl u vytržení.
Těsně před Vánocemi jsem k velkému nákupu u řezníka přikoupila i 3 kg vysokého roštěnce, že si na Hod Boží místo nějakého ptáka uděláma s mýma chlapama flákotu, prostě pořádné steaky. No, umím je, ale maso nebylo úplně vyzrálé, a tak byly trochu žužlavé. Dost mě to mrzelo, a tak jsem vymyslela roastbeef…že to prostě prubnu. Týden jsem opečovávala v lednici zbytek roštěné, bylo ho 1,15 kg s tím, že na Silvestra bude studený nářez a je! Přesně podle návodu.
Jsem moc ráda, že jsem si ze všech vybrala právě Váš recept, Forentýnko, je jednoduchý a fakt funguje. A po novém roce si pořídím Vaše knížky. Až tak jsem nadšená!
Myslím, že jsem dobrá kuchařka, ale poslední dobou mě baví výzvy, kdy zkouším něco poprvé.
Tak ještě jednou díky a přeji štěstí v novém roce vše všem, kteří sem zabloudí.
Věrko, pokud jste nadšená, tak já jsem nadšená dvojnásob! Díky za vyzkoušení a za důvěru v recept, jsem ráda, že se silvestrovská oslava vydařila a že máte na co vzpomínat. Vše nej v novém roce i vám a sem tam i další zajímavé kuchařské zážitky 🙂 Flo.
Milá Flo, moc děkuji za skvělý recept na roastbeef, včera jsem ho přečetla, dnes upekla a hned sklidila velký obdiv, který patří hlavně tobě. Bohužel na chlebíčky nezbylo vůbec nic… 🙂 . Přeji krásný a úspěšný nový rok 2017 a ještě hodně takových receptů, které stoprocentně fungují a přináší lidem radost.
Karin
Karin, tak to je super zpráva, díky za důvěru a za vyzkoušení. Ať se ti v roce 2017 daří zdolávat i další výzvy, a to nejen kuchařské. Flo.
Na silvestra jsem dělal tento roastbeef, ale nevydržel růžový do druhého dne. Ono také 1,2 kg masa pro 8 lidí není moc :). Pouze chudák manželka uklízela poslintaný stůl a já sklízel ovace. To už je tak osud žen, i když ta moje je výborná nejen kuchařka. Děkuji za recept.
Ozzáku, ty jsi vtipálek. Podceňovat množství roastbeefu se nevyplácí a schopnost žen uklízet se zase hodí občas nepřeceňovat 🙂 Jsem ráda, že vám to doma tak společně klape a výborně se doplňujete.
Po řečtení dlouhého, jednoduchého receptu jdu k řezníkovi pro nízký roštěnec, protože se dostavilo slinění.V restauracích jsem ho neviděl 20-cet let.
Máte pravdu, Rudo, k vidění je rostbíf jen málokdy. Dokonce ani na chlebíčkách se moc často potkat nedá. Škoda, ale věřím, že bude líp.
Recept jen super! Jen těch 6 osob a na třikrát ??!! Jsem normální jedlík, ale no prostě nevím. Kilo syrového masa po pečení 70-80 dkg?!Podle mne tak akorát pro 4 dospěláky.
Františku, dobrý postřeh. Těch 6 osob to dá natřikrát formou studeného předkrmu před jídlem. Jinak samozřejmě máte pravdu a pokud by se rostbíf podával teplý jako hlavní chod, je to na jedno jediné jídlo tak akorát.
Milá Flo, dělaly jsme se sestrou z 600g falešné svíčkové (jiné maso jsme akutně nesehnaly a chut byla veliká 🙂 ) a povedlo se. Upravila jsem podle toho dobu pečení na polovic času a roastbeef byl úžasný. Díky moc za recept.
Super, mám radost, díky za zprávu o skvělém výsledku.
Skvělý recept! Dnes jsem poprvé zkoušela a i když byl roastbeef víc propečený než by měl být, tak chuť byla skvělá. Napříště pořídím teploměr do trouby ;). Jste skvělá, děkuji za inspiraci!
Sono, rádo se stalo, já děkuju za vyzkoušení. Jsem ráda, že chutnalo.
Dobrý den, mé srdce zaplesalo, když jsem na Vašich stánkách našla tento recept. Recepty pro mě máte velmi srozumitelně a detailně napsané a vždy na 99% vyjdou. V tomto případě jsem zainvestovala i do teploměru do trouby, ale roastbeef mi nevyšel, tak jak na obrázku. Maso bylo chuťově výborné, měkké, ale propečené a to jsem pekla 1,2 kg , nevím kde by mohla být chyba, zda mám spíše ubrat na teplotě nebo na délce pečení. I když roastbeef miluji, tak je to docela dražší záležitost na experimentování.
Terezko, pokud to bylo pečené i s teploměrem, tak je to trochu záhada, kde se mohla stát chyba. Horkovzduch zapnutý nebyl, předpokládám? Ten působí na maso stejně, jako by v troubě bylo o 20 stupňů víc. Taky mohlo být maso mimořádně hubené a s menším průměrem, takže se teplo dostalo dovnitř moc rychle, víc už mě nenapadá. Příště stačí jen ubrat na délce pečení (nebo vypnout ten zmíněný horkovzduch).
Dobrý den,
učím se roastbeef podle receptu od tchýně (znáte to, přítel má rád takový roastbeef, jaký dělali doma, jiné varianty moc nepřicházejí v úvahu) ALE její recept mi tak nějak nevychází. Díky Vašim stránkám jsem zvládla (na první pokus) svíčkovou, tak jsem hned vyhledala, jak děláte roastbeef vy, a mám 2 otázky.
K čemu slouží při pečení hořčice, dává se jen kvůli chuti? Co místo ní drcený pepř? A nebo obojí?
Tchýně místo opékání na pánvi smaží maso v kastrolu s olejem, který dosahuje do poloviny masa, po cca 6 minutách otočí. Co si myslíte o tomto postupu?
Hořčice přináší hlavně chuť, jiný význam až tak nemá. Nedovedu si představit rostbíf, který by tuhle hořčičnou příchuť neměl. Ale přidat drcený pepř určitě ano, klidně, bez obav.
Co se týká smažení masa místo opékání na pánvi, mně to přijde zbytečné plýtvání tukem. Navíc se tím maso na povrchu spíš vysuší, udělá se mu kůrka, podobně jako když se smaží řízky. Ale pokud to tak tchýni vyhovuje, já jsem ta poslední, kdo by ji za to soudil.
Dobrý den, vaše recepty jsem objevil náhodou a jsem nadšený. Právě podle vás aktuálně peču kachnu a tento rostbíf- doteď jsem se ho hrozně bál…ale příští víkend bude v troubě!!! Výsledek vám napíšu 😀
Přijď hodně úspěchů
Mila Florentyno,
Moc dekuji za bajecny recept. Jen mam dotaz… z kolika Kg masa by jsi delala roadtbeef pro 10 lidi na veceri? Pripadne jak by jsi uoravila dobu peceni? Dekuji moc, Marketa
Markéto, záleží na tom, zda to má být předkrm (=studený roastbeef) nebo hlavní chod (=teplý roastbeef krájený na silnější plátky). V tom prvníp případě ti bude stačit 1 kg masa, v tom druhém bych se vůbec nebála kousku o hmotnosti 2 kg.
Dobrý den,
v troubě mám mít toastbeef pod poklicí? Chci ho dělat zítra jako slavnostní oběd na předčasné rozbalování dárků s lidmi, kteří nemůžou být na večeři… Děkuji za odpověď a přeji krásné vánoce 🙂
Poklici rozhodně ne, nic o zakrývání v receptu nepíšu. Na takový detail bych opravdu nezapomněla.
Povedl se povedl!
Sice teploměr ukazoval 80 a trouba 120 tak jsem se rozhodla řídit instinktem a pro jistotu maso vyndala o chvíli dřív, ale vyšlo to!
Měla jsem krásný stařený sice nízký roštěnec, ale výsledek byl úplně dokonalý.
Díky tobě jsem z toho neměla strach, příště to zkusím i v nějaký obyčejnější den než jako štědrovečerní večeři s levnějším masem, takhle pomalu to musí vyjít 🙂
Mimochodem jsem předevčírem poprvé pokořila bramborový knedlík a to jen díky tobě, už se ho nikdy nebudu bát ????.
Když necháte maso naložené před tepelnou úpravou v marinádě olej+sůl+pepř…a navíc třeba i v portském (na 1 kg stačí méně než 1 dl), to je pak pravá rozkoš! Peču na 85° tak, aby vnitřní teplota masa nepřesahla 55°C. Pak je růžový až k okraji a úžasný. Marinovat aspoň 3 hodiny, lépe přes noc. Samosebou je základ dobré maso. Nemusí být jen roštěnec, fajn je i váleček třeba. Brou chuť
Dobrý den, už jsem to podle Vás jednou dělal byla to poezie. Nebalím to provázkem ale do dávám ho do síťky.Nechávám ho zabalený a naložený v pepř, sůl a olej cca 24h. Děkuji
Dobrý den,
už jsem podle Vás dělala roastbeef třikrát, a vždycky se povedl…. ačkoli jsem použila méně masa – tak 60-80 deka. Zkrátila jsem proto dobu pečení (o půl až tři čtvrtě hodiny, a byl moc dobrý. Mnohokrát děkuji za podrobný recept!
Deniso, díky za důvěru, jsem ráda, že se rostbíf bezpečně daří! 🙂 Flo.
Tak je rozhodnuto, roastbeef bude zdobit slavnostní stůl při narozeninové oslavě. Ale mám dotaz ohledně času pečení a následného podávání. Ráda bych si roastbeef předpekla den předem (tzn. pátek večer) a podávala na oslavě až v sobotu. Myslíte, že maso vydrží křehké růžové, jestli se mu zkrátka něco nestane. Jsou nějaké triky jak pak upečené maso skladovat, aby si svoje vlastnosti uchovalo?
Anče, takhle pomalu pečený rostbíf opravdu vydrží růžový i do druhého dne, potřebuje samozřejmě uložit do lednice. Ale už se pak nedá ohřát, lze ho podávat pouze na studeno.
Děkuji za tento skvělý a srozumitelný recept, který se mi zdál tak jednoduchý, že jsem se rozhodl ho vyzkoušet
Nízký roštěnec, vyzrálý, po očištění 1,1 kg. Svázáno do úhledného válečku o průměru cca 10 cm, délka cca 25 cm. Opečeno na pánvi, potřeno dijonskou hořčicí, vloženo do předehřáté trouby na +/- 100 stupňů kontrolováno teploměrem.
Pro jistotu jsem použil i teploměr vpichový nastavený na 54 stupňů, protože se mi nezdála doba pečení při tak nízkém válečku.
Po 75 minutách vpichový teploměr hlásil, že bylo uprostřed masa dosaženo 54 stupňů.
Vypnul jsem troubu, maso došlo na 57 stupňů.
Po nakrájení maso perfektně růžové, chuťově vynikající.
Příště vyzkouším udělat metodou sous vide, tam se přepéct nedá, chce to jen více času
Jiří, gratuluju k vydařenému roštěnci a k hezkému kontrolovanému experimentu i se zápisem ❤️
Díky za skvělý podrobný recept, povedlo se mi to! Alespoň to říkali hosté 😀 Jen mi k těm dobrým radám chybí ještě ta, jak to nakrájet fakt na tenko včetně konce. S tím jsem dost bojovala.
Konce hostům zapřít a sníst někde tiše v koutku ke svačině 🙂
Nejlepší. Už jsem dělala 2x a vždy ostatní jen chválili a pochutnávali si. Dnes se chystám opět na další a už se nemůžu dočkat až ho vyndám z trouby.
Magdo, tak to je milé, díky, jsem potěšena, že Vám to spolu s rostbífem tak klape. ❤️
Děkuji za recept! Dělal jsem úplně poprvé a povedlo se! Akorát nevím jak je možné že v troubě stačilo 120minut. Zapichl jsem teploměr a uvnitř bylo 60 stupňů tak jsem maso vyndal a bylo perfektní. Měl jsem 1100g a spíše kratší a silnější váleček.
Davide, já si myslím, že jste měl v troubě kolem 120 stupňů místo 100, to by téhle rychlosti zhruba odpovídalo. Flo.
Milá Flo, při neděli jsem vyzkoušela Váš recept a moc Vám za něj děkuji 🙂
Měla jsem po ruce pěkný kus hovězího válečku. Přiznávám, že se mi nepovedl až tak pěkně dorůžova, ale i tak bylo maso šťavnaté a roastbeef chutný 🙂
Ještě jedno velké děkuji a mnoho pozdravů z mé (díky Vám úspěšné) kuchyně 🙂
Děkuju, Deniso, jsem ráda, že se vše vydařilo, přeju spoustu dalších úspěchů ❤️
Milá Flo,
Jakmile si vymyslím, co bych mohla vařit, hledám recept na stránkách kucharkaprodceru.cz ????
A nikdy nejsem zklamaná a vždy se mi jídlo podaří, a to hlavně díky těm všem vychytávkám, které miluju! Ani tentokrát tomu nebude jinak. V mrazáku jsem našla balíček popsaný jako rostbeef, tak bude zítra k obědu…a vůbec nepochybuji, že by se něco zvrtlo ????????.
Obrovské díky!!! ????????
Nepíšete jestli pect zakryte nebo odkryte – NEJASNY RECEPT….Musel jsme hledat v jiném receptu tuhle info…
Jeníku, pečení masa se děje vždycky odkryté. Pokud by bylo maso přikryté, je to dušení v troubě. Píšu to zde na webu znovu a znovu stále dokola, je to základní pravidlo pečení. Pokud by se maso z nějakého důvodu přikrývalo, zdrůraznila bych to v receptu.
Milá Flo,
Na cokoliv si vzpomenu, to se mi podaří s pomocí stránky kucharkaprodceru. Také ji všem začátečníkům doporučuji.
Dnes jsem se poprvé pustila do “rostbífu” a tři chlapi u stolu mlaskali blahem. Ten nejmladší je ve vývinu a proto nic nezbylo.
Přemýšlím co dalšího jim podle Vašich super návodů připravím 🙂
Mnohokrát děkuji
Díky, tak to je paráda, držím palce do dalšího vaření. Flo.
Díky za recept
Tak můj kilový drobek je v troubě. Uvidíme za tři hodiny, snad bude k večeři. Z minulé zkušenosti jsem k tomu udělala zakysanku s česnekem a bude salátek neb se potřebuju zbavit zbytků zeleniny. Už se těším!!!
Teď jen vyvětrat barák, protože minimálně v přízemí je všude mlha 😀
Díky za výborný recept. Měl úspěch, pochutnaly si i holky, které jsou dost vybíravé. Dělala jsem (roastbeef poprvé) více méně podle receptu, jenom používám vpichový teploměr (za sebe doporučuju). Podle různých zdrojů jsem vyndala při teplotě uvnitř masa 55C, příště bych šla trošku výš (57C). Před pečením jsem posypala drceným sečuánským pepřem a dodal masu výborné aroma. Podáváno s rychlou holadnskou omáčkou podle pana Cuketky (https://recepty.cuketka.cz/holandska-omacka/). Nemáte nějaký tip, jak zbylé maso nějak šetrně ohřát (znovu na nízkou teplotu v troubě)?
Katko, maso se dá – nakrájené na plátky – šetrně ohřát na pařáčku na slabé páře, ale opravdu opatrně. Nicméně ta původní čerstvost jako hned po upečení se u minutek ohřátím už zcela dosáhnout nedá.
Dobry den,
Do roastbeefu se chci pustit abych potesila pritele a mam jeden dotaz, na peceni pouzivate horni spodni penezi v troube nebo horkovzdusna? S timto problemem bojuji u vareni vzdy ? moc dekuji za odpoved
V žádném případě ne horkovzduch, už jsem na to odpovídala mnohokrát. Pouze horní a spodní hřání dohromady a maso nepřikrývat.
Kdyby cokoli z toho bylo jinak, uvedu to výslovně v receptu.
Děkuji za recept, sice se nepovedl do růžova – z masa byla běžná hovězí pečeně, i když výborná – ale asi vím, kde byla chyba, pekla jsem na horkovzduch a nechala zakrytou pokličku. Ale chybami se člověk učí … 🙂
Musím se přiznat, úplně nejlepší roastbeef jsem jedla před sedmi lety v malé hospůdce v Quebécu. Jó, francouzi jsou mistři. A naprosto znechucená jsem byla v jedné restauraci v celkem velkém městě mezi Calgary a Edmontonem. Tehdy inzerovali právě roastbeef, upečený v peci. Ještě teď, když si na to vzpomenu, se mi dělá špatně. Bylo to obyčejné zadní hovězí uvařené ve slané vodě a lehce opečené. Kdyby k tomu dávali koprovku s knedlíkem, tak bych nepoznala ten rozdíl.Vlastně ano, uvařené hovězí, jak my ho známe, má chuť po zelenině. Tady se vaří jenom ve slané vodě. Lidičky, je o , s prominutím, k zblití. Dlouho jsem pátrala po nějakém opravdu dobrém receptu. A ejhle!!!! Už ho mám. Děkuji moc.
Zdravím,
tak tohle byl propadák, nevím kde jsem udělala chybu, ale můj roastbeef byl durch hnědý a vysušený, a to jsem teplotu v troubě v průběhu kontrolovala :-(. Pokud bude nějaké příště, tak jedině s teploměrem do masa.
Báro, za těchto okolností a při dodržení podmínek v receptu není fyzikálně možné, aby maso bylo durch. Něco muselo být jinak. Velikost nebo tvar masa, skutečná teplotě v troubě, doba pečení.
Báro, za těchto okolností a při dodržení podmínek v receptu není fyzikálně možné, aby maso bylo durch. Něco muselo být jinak. Velikost nebo tvar masa, skutečná teplota v troubě, zapnutý horkovzuduch, přestože má být celou dobu vypnutý, doba pečení. Teploměr do masa to samozřejmě vyřeší, ale pokud budete chtít upéct roastbeef někde ve vypůjčené kuchyni a bez svého vybavení, neporadíte si bez něj.
Dobry den, protoze vsechny recepty z techto stranek vzdy dopadnou vyborne (naposledy vanocni kokosky o vikendu, slehani nad parou bylo nad ocekavani uspesne), rada bych se i ja pustila do roastbeefu. Jen mi neni jasne jak upravit peceni kdyz mam vetsi kus masa (mam 1.3kg), staci pridat trochu casu, treba pul hodiny? Nebo zaroven snizit teplotu? Vzhledem k tomu ze s pecenim kusu masa je to pro mne premiera, dotykem to nepoznam 🙂
Kazdopadne moc dekuju za recepty a uzasne popisy, jak uz tu nekdo psal vys, vzdy kdyz jdu neco zkouset, nejprve koukam jestli najdu recept tu 🙂
Florentýnko, udělal jsem podle tvého návodu roastbeef a musím říct, že byl boží!!!! Chtěl bych ti poslat i fotku, jak se mi podařil, ale sem se dát nedá. Škoda. Nikdy jsem doposud neudělal žádný, který by se dal roastbeefam nazvat. Od teď již nebudu mít, díky tobě, problém udělat si tuto dobrůtku. I moje si se mnou pomlaskávala a říkala, že od této chvíle jej budu dělat jen já 🙂 Děkuji za tvé úžasné recepty s velkou dávkou neocenitelných informací jak jídlo připravovat, které jen těžko člověk nalezne.
Konečně se mi to ze zralého roštěnce povedlo. 🙂
Chci se zeptat, jestli se dá roastbeef ohřívat.
Díky
Kahira
Dá, ale špatně a už to nikdy nebude ono. Zbylý roastbeef je mnohem lepší nechat studený a servírovat nakrájený na tenké plátky.
Případné ohřívání musí být jen šetrné, pozvolné, a určitě ne do stavu „je to horké“. Nejlépe se tak děje na velmi mírné páře, po nakrájení masa na plátky.
Milá Flo,
roastbeef dělám pouze dle Tvého naprosto vymazleného receptu, a vždy je vynikající.
Nicméně potřebuji poradit, tentokrát jsem koupila nízký roštěnec s váhou 1,67 kg.
Mám dodržet nejenom stejnou teplotu 100st, ale i 3 hodiny, a následně 20 minut po vypnutí?
Budu moc ráda za odpověď 🙂
Dobrý den,včera jsem ochutnala roastbeef v restauraci a moc mi chutnal.Ráda si ho doma vyzkouším, a tak hledáme inspiraci ve vašich receptech(jako téměř vždy?).Chápu dobře,že se roastbeef peče bez přikrytí.Děkuji
Ano, je to přesně tak.
Dobrý den Flo, moc děkuji za recept na roastbeef. Už dlouho přemýšlím o tom, že to zkusím. Vaše recepty mám moc ráda, jsou skvěle popsané. Myslíte, že by šel ten roastbeef udělat v pomalém hrnci? Tam by se ta teplota krásně ohlídala. Děkuji za informaci.
Dobrý den, moc se mi váš recept líbí, dělám tradičně roastbeef na svátky pro větší počet strávníků. vždy ok, ale vaše pomalé pečení mne opravdu zaujalo….. prosím mám nějak upravit dobu když mám cca čtyřkilový kousek roštěnce, nebo raději rozpůlit? Děkuji za radu a přeji krásné svátky!!!
Také nedoporučuji bez sondy v mase. Maso jsem měl 1,5kg a 3h na 100 stupňů dvěma teploměry, a bylo udělané moc.
Tak po dlouhém pátrání po receptu hlavně kvůli postupu pečení jsem zkusila tento a super povedlo se škoda že nejde vložit foto
Milá Flo, děkuji za váš recept na roastbeef a rozhodně jej co nejdříve vyzkouším. V létě plánuji velkou oslavu narozenin, tak bych ho chtěla udělat ve větším měřítku, tedy pokud se povede v tom menším, který hodlám vyzkoušet co nejdříve. Mám ale dotaz. Bude více lidí, takže budu pracovat s větším kusem masa. Budu jej tedy muset nechat péci déle?
Děkuji
Zdravím. Ve zkratce: 1,5 kg stařeného roštěnce, teploměr v troubě, sonda v mase, při 100 stupních po dvou hodinách teplota masa 59 stupňů. Zachráněno těsně před smrtí. Po třech hodinách dle receptu musí být KO.