Chcete vzdychací recept na špagety carbonara? Recept, který trvá směšně krátkou dobu, zhruba tak dlouho, než se uvaří těstoviny? Recept, který vede k hříšně krémové, hebké, sametové omáčce, jež konejšivě objímá dlouhé provazce špaget na talíři? Recept, který potřebuje pouhé čtyři suroviny plus pepř a sůl? A nejdůležitější otázka: recept, kterým šmahem popřete poslední měsíc novoročního hladovění, odříkání a zdravé odlehčené zeleninové stravy? (Poradím vám: zasloužíte si ho.)
Pokud jste ochotni na všechny výše položené otázky odpovědět ano!, ano!, ano!, čtěte dál. Pokud vám uklouzlo byť jen jedno jediné ne, pak pokračování ve čtení je jen a pouze na vaše riziko.
Ani Italům není původ špaget alla carbonara docela jasný. Objevily se nejspíš někde v kopcích poblíž Říma. Objevily se v devatenáctém století, anebo až během druhé světové války. Můžou mít souvislost s uhlíři, s pastýři, ale i se šlechtou.
Jediné, co je jasné, je kvalita surovin, na které stojí a padá výsledek vaření. V každém receptu s malým počtem ingrediencí platí, že čím jich je méně, tím lepší musí být a tím důležitější je také postup, kterým je spojíte dohromady.
Za mých školních let se špagety carbonara vařily v jídelnách pod názvem špagety po uhlířsku. Když se tak nad tím zamyslím, popíraly úplně všechno, co je pro špagety carbonara typické: tekutě krémovou omáčku a bleskové podávání ihned po přípravě. Moje školní těstoviny měly mnohem blíž k šunkoflekům nejen od pohledu, ale i v chuti.
Suroviny na špagety carbonara
Zmínila jsem pouhé čtyři suroviny, takže tady jsou: těstoviny, slanina, vaječné žloutky a sýr.
Těstoviny
Co se týká těstovin, už z názvu je patrné, že jako první by vám do nákupního košíku v obchodě měly upadnout špagety. Kvalitní, sušené, italské, ze semolinové mouky. Mnoho kuchařů tvrdí, že s čerstvými těstovinami není výsledek tak dobrý, ale na to si musíte případně udělat názor sami.
Kromě špaget můžete vzít i jiné druhy těstovin, které mají dlouhý a tenký tvar. Tedy připadají v úvahu i těstoviny zvané chitarra, dlouhé nudle, silnější špagety, dokonce i makarony.
Jedna porce těstovin obnáší 100 g sušených těstovin nebo 200-300 g těstovin čerstvých.
Slanina
Za slaninou se v původních italských receptech skrývá jak tradiční vepřová pancetta, tedy něco jako slanina, tak i guanciale, které pochází z vepřových líček a je podobně aromatické.
Máte-li někde poblíž italskou speciálku, neváhejte a rozmazlujte se. V opačném případě prostě kupte obyčejnou slaninu v celku.
Na osobu budete potřebovat mezi 40-60 g slaniny.
Žloutky
Žloutky dělají carbonarové kouzlo. Předpokládám, že už dobře víte, že žloutky umí dělat zázraky v majonéze, kdy spojí tekutinu a olej, ale taky v holandské omáčce nebo v teplých vanilkových krémech.
Když žloutky zahřejte tak akorát, zhoustnou, ale ještě se nesrazí. Vytvoří hebkou, krémovitou, hustou konzistenci, o kterou jde i v tomto receptu. Veškeré umění tedy spočívá v tom, kterak žloutky přemluvit, aby se zahřály jen akorát, čili aby zhoustly, ale ještě se nesrazily.
Pokud máte nějaké omezení a napůl syrové žloutky si zakazujete, pak jediné řešení, jak udělat špagety carbonara, je pořídit si žloutky pasterizované (například v Makru). Prodávají se obvykle v litrovém kartonu podobně jako mléko.
Množství žloutků na jednu porci je 1-2 kusy. Řiďte se svým vlastním požadavkem na krémovitost, hebkost, bohatost omáčky a taky velikostí vajec.
Sýr
Jako sýr se v receptech vyskytuje především parmazán, případně pecorino. Ať vás ani nenapadne vzít místo nich sýr eidam nejasného původu.
Pecorino i parmazán jsou dlouho zrající tvrdé sýry, které se velmi snadno rozpouští v teple, pokud jsou nastrouhané najemno, takže se společně s žloutky podílejí na výsledné krémovitosti jídla. Nebudou hrudkovat ani se táhnout a vytvářet vlákna. O rozdílu v chuti se snad ani nemá smysl zmiňovat.
Na jednu osobu berte kolem 20 g sýra.
Další suroviny a odlišnosti
V mnoha receptech se vyskytuje i tučná smetana, která podpoří hebkost, sametovost a krémovitost.
Ani přední světoví kuchaři se vztahem k italské kuchyni se nedovedou shodnout, zda smetana ano, či smetana ne. Říká se, že smetana se přidává spíš v severních částech Itálie, blíže k Alpám, protože tam je to velmi využívaná surovina a má svou výživnou logiku v kalorické stravě horalů.
Pokud nevíte, zda se pro smetanu rozhodnout, zkuste to nejdřív bez ní. Pokud dodržíte postup, budete mít krémové těstoviny tak jako tak. Každá kalorie se momentálně počítá a i bez smetany se tu o dietě v žádném případě mluvit nedá. V receptu není ani špetka zeleniny, tu si naordinujte jako odpustek na celý příští den.
Někdy lze zahlídnout v seznamu surovin i cibuli, česnek nebo zelenou cibulovou nať na posypání. V raritních případech i hrášek. Tak prosím pěkně: chcete-li zůstat věrni originálu, cibuli nebrat, hrášek taky ne. Když už česnek, tak rozmáčkněte jeden stroužek, opečte ho společně se slaninou, ale pak jej vyjměte a už nepoužívejte. Stačit by mělo jen jeho letmé zavonění, když se mihne pánví.
Příprava špaget carbonara
Máte-li všechny suroviny po ruce, jediné, co vás dělí od talíře plného téhle nádhery, je zhruba 15 minut času a znalost správného postupu. Tedy uvědomění si, jak přimět žloutky, aby zůstaly krémové a vytvořily nebesky lákavou omáčku.
Postup, jak přivést na svět klasiku v její nejlepší podobě, vypadá v klíčových momentech takto:
- Dejte vařit vodu na těstoviny. Osolte ji vydatně, měla by chutnat jako moře. Minimálně počítejte s lžičkou soli na litr vody a litr vody na jednu porci těstovin.
- Než se voda začne vařit, nakrájejte slaninu na kostičky ne větší než 1 cm. Vhoďte je do velké, široké pánve, začněte zahřívat raději zvolna a nechte slaninu, ať si pustí svůj vlastní tuk. Pokud by se rychle začala připalovat ještě zasucha, buď máte příliš rozehřátou plotýnku, nebo příliš libovou slaninu. V obou případech pomůže podlití dvěma lžícemi vody.
Slaninu postupně vypečte a pak ji ještě na uvolněném sádle opečte sympaticky dozlatova. Tou dobou bude všem doma jasné, že jste v kuchyni a něco vaříte, protože vůně slaniny v tomto ohledu funguje naprosto spolehlivě. Jakmile budete mít slaninu opečenou, odstavte ji, ať se nepřipaluje. - Žloutky vyklepněte do misky a smíchejte je s polovinou opravdu najemno nastrouhaného sýra. K tomu slouží taková ta nepříjemně rozšklebená čtvercová oka na struhadle, kterých je radno se holými prsty vůbec nedotýkat.
- Do vroucí vody vhoďte těstoviny, nezakrývejte, a za viditelného varu je uvařte doměkka. Nebo spíš al dente, což je o trochu méně než doměkka, ale dost nato, aby uvnitř těstovin nebyl ani kousek křupavého, syrového suchého těsta.
- Z uvařených těstovin si odeberte hrnek vody. 100 ml přilijte ke slanině, vraťte ji na horkou plotýnku a přiveďte k varu. Nyní přidejte uvařené scezené špagety a důkladně promíchejte. Voda se částečně vsákne a částečně odpaří. Je důležité, aby špagety byly horké, takže pokud jste je scedili už před pár minutami, pořádně je teď prohřejte. Pokud jsou právě scezené, stačí jim pouhých 10-20 sekund v teple.
- Pánev s těstovinami a se slaninou odstavte, to je velmi důležité. Dalších 100 ml odebrané vody z těstovin přilijte k žloutkům se sýrem, bleskově promíchejte vidličkou, a přilijte ke špagetám do pánve. Tohle by se mělo odehrát v rychlém tempu, aby odstavené horké špagety na žloutky nečekaly.
Intenzivně a bez prodlení míchejte a míchejte, nejlíp to jde vidličkou, dokud na dně pánve nevznikne krémová omáčka. Žloutky se v teple prohřejí a zhousnou, ale neměly by se srazit.
Omáčky bude poměrně dost, až vás to možná zarazí, protože na takovou krémovost nejste z restaurací zvyklí. Nu, odteď konečně víte, co byste měli od kuchařů očekávat. Špagety carbonara nejsou suché. Neobsahují sražené kousky vajíček. Pokud ano, bylo tepla na žloutky příliš a vody z vaření těstovin málo. Tento krok chce trochu praxe, takže pokud se napoprvé objeví pár žmolků ze sražených žloutků, nehaňte se, příště to vychytáte. - Nyní můžete, pokud chcete, přilít do těstovin ještě trochu vody, která vám zbyla v hrnečku. Dělejte to pouze v případě, kdy máte jistotu, že se žloutky nesrazily, a že chcete omáčky ještě o trochu víc. Vodu přilévejte opatrně, tenkým pramínkem a stále přitom míchejte.
- Špagety carbonara je třeba nejen připravovat, ale i podávat bez prodlení. Stáním se omáčka vpíjí do těstovin, protože ty stále ještě pracují, nasávají vodu a měknou.Okamžitě po dokončení tedy rozdělte těstoviny na hluboké talíře (nejlíp to jde natočením na velkou dvouzubou vidličku, která se používá na krájení upečeného masa), posypte je zbytkem sýra, opepřete čerstvě mletým pepřem, neboť ten symbolizuje drobné saze spadlé z kabátů umbrijských uhlířů, a utíkejte s jídlem ke stolu. Šetřete hlas se svoláváním strávníků, beztak tam už všichni netrpělivě čekají.
Pokud vás zajímá, jak připravit špagety carbonara se smetanou, rozpis najdete v Kuchařce pro dceru. Nyní následuje verze bez smetany, hřejivá, konejšivá, pro toto roční období naprosto dokonalá.
Suroviny
- 200 g slaniny
- 80 g strouhaného parmazánu
- 4-6 žloutků
- 400 g těstovin
- 2-3 lžičky soli
- čerstvě mletý černý pepř na posypání
Postup
- Dejte vařit 3-4 litry vody na těstoviny a osolte ji 2 vrchovatými lžičkami soli.
- Slaninu nakrájejte na kostičky ne větší než nehet na malíčku, vhoďte do velké pánve, postavte na plotýnku a na středně silném žáru začněte zahřívat. Jakmile slanina pustí tuk, za občasného míchání ji opečte dozlatova. Poté odstavte, tuk neslévejte.
- Sýr nastrouhejte a čtvrtinu smíchejte s připravenými žloutky.
- Těstoviny uvařte ve vroucí vodě, nezakryté, podle návodu na obalu. Jakmile změknou, odeberte si stranou čtvrtlitrový hrnek vody, ve které se vařily, pak teprve špagety slijte.
- 100 ml z odebrané vody nalijte do pánve ke slanině, vraťte na plotýnku a přiveďte k varu. Jakmile se rozpustí přípečky ze dna pánve, přisypte scezené těstoviny. Zhruba půl minuty míchejte, aby se vše spojilo, prohřálo a voda se trochu vsákla a odpařila.
- Pánev opět odstavte. Ke žloutkům se sýrem nalijte dalších 100 ml vody z těstovin, prošlehejte vidličkou a hned přilijte k horkým špagetám. Míchejte tak dlouho, až vznikne krémová omáčka.Žloutky se ve zbytkovém teple zahřejí, zhoustnou, ale nesrazí – přesně o to vám jde. Pokud se vám zdá, že je omáčky málo, přilijte do pánve i zbytek odebrané vody z těstovin.
- Těstoviny ihned rozdělte na talíře, posypte je zbylým sýrem, čerstvě mletým pepřem a obratem expedujte na stůl. Hlasitě zavelte sednout ke stolu a jíst.
Poznámky, rady, nápady:
Pokud nemáte dost velkou pánev, ve které by se mohly špagety bez problému a beze ztrát promíchat s opečenou slaninou, použijte uvolněný hrnec, ve kterém se vařily těstoviny. Připravenou vyškvařenou slaninu do něj slijte i s vypečeným tukem, přilijte vodu z těstovin, a postupujte dál podle receptu.
Jdu na to! Už teď mi tečou sliny….
Skvělé rozhodnutí.
Ahoj Flo špagety carbonara kluci milují a je fakt,že už jsme je dlouho neměli. Budem si je muset brzy udělat.
Tak prima, ráda jsem ti je připomněla 🙂
Tak už vím, co o víkendu uvařím 🙂 Už žádné těstoviny s vajíčkem a šunkou co tolik miluju. Tohle bude rozhodně lepší varianta 🙂
To by mohla. Dej potom vědět. 🙂
Tak pro mne asi jediná varianta špaget, která mi opravdu nejede. Ale proti gustu.
Evi, i mně to trvalo se k ní prokousat. Doslova. Naštěstí to není jediný těstovinový recept na světě 🙂
U nás nejoblíbenější úprava těstovin. A vidím, že to je jedno z mála jídel, které dělám správně 😀
Paráda! Ale vsadím se, že těch jídel, která děláš správně, máš v zásobě mnohem víc.
óóóó, špagety miluji, tenhle recept neznám, určitě co nejdříve vyzkouším. Určitě dám vědět, zda mě to oslovilo.
Budu se těšit.
Tak jsem si dnes tyto těstoviny připravila k večeři. I když jsem použila levnou variantu sýru eidamu (parmazán je pro mě bohužel příliš drahý sýr), musím říct, že jsem si opravdu pochutnala a určitě jsem nevařila naposled. Díky za recept
Má milá Flo, miluji těstoviny.
Špagety Carbonára jsou skvělé a mám je ráda, ale nedají se pojídat často. Tedy dají, ale jak jsi správně varovala, nese to sebou značná rizika. To je na zvážení každého z vás. Doslova !
Variantu bez smetany jsem ale ještě nikdy neochutnala. Dokonce mě to ani nikdy nenapadlo. No vše je jednou poprvé. Zkusím. Suroviny mám v záloze vždy a vajíčka domácí. Od babičky, tedy slepic, co jsou venku a najdou si zobání i pod sněhem. Žloutky vajec jsou velké a krásně oranžové. Nádhera.
Díky za nápad na skvělou večeři. Líba
Libuško, obratem „to je na zvážení každého z nás“ jsi mě pro dnešek odrovnala. A těma vajíčkama od babičky jsi to už jen vylepšila.
Jo znám, ale dnes jsem viděla v obchodě parmazán a při ceně 700.- za kilo a to je palba pochybuji že ho každý použije.Jinak bezva.
Eviku, to je samozřejmě na rozhodnutí každého. Jiný sýr kromě pecorina nebo jiného dlouho rzajícího tu nefunguje. Dá se koupit i průmyslově strouhaný parmazán, který je o polovinu levnější. Není to sice značka ideál, ale záchrana pro finanční kalkulaci dost často ano.
nekupujete ho kilo,tak dejte Pecorino nebo naše české Gran Moravia…
Ahoj Flo, tak jsem přišla z práce domů, ohřívám si oběd a říkám si, kouknu do mobilu na maily a ona tam Tvoje čtvrteční zpráva. Koukám, čtu a začínám se usmívat, protože mám dnes na oběd špagety, sice to nejsou carbonara, jsou s domácím rajčatovým chutney a mletým masem a sýrem, ale říkám si jaká shoda náhod????.Příště určitě vyzkouším Tvůj recept na carbonara, protože jsou jednoduché a v jednoduchosti je krása.Takže všem co budou dělat carbonara držím palce, aby se povedly! Dobrou chuť! Zdeňka
I tobě dobrou chuť, Zdeni.
Ahoj Florentýnko.
Špagety carbonara občas udělám. Hlavně když už končí léto a my se scházíme u večeře na chatě venku na terase. Nějak nám to tam lépe chutná. Složení indigriencí dávám stejné jen jsem moc ráda za tvůj podrobný popis jak zacházet pořádně s vajíčky. Můj konečný výsledek je totiž asi takový: rozdělím porce a každou porci vracím na pánev a rychle kroužím umělohmotným trojzubcem jako vodní vír. Udělá se krásná spirála. Pak ještě zaleji směsí tebou popsanou. A je z toho omeleta karbonara. Posypu jemně pažitkou. Takto to milují děti. Těším se na další tvá kuchařská umění.
Iva
Omeleta carbonara! Skvělý nápad. Úplně tu večerní pohodu na chatě vidím.
Ahoj Florentýno,
Špagety Carbonara miluje celá naše rodina a dělávám je dost často a to přesně tak, jak píšeš ty :). Smetanu nikdy nepřidávám, myslím si, že je to zbytečné. Používám čerstvé těstovniny, které vyrábí moje kamarádka. Děkuji za krásný blog. Každý čtvrtek se těším na Tvůj email :). Andrea
Ty máš kamarádku s čerstvými těstovinami? Dá se někde vypůjčit?
Zdravím všechny,
Špagety carbonara dělám, máme je moc rádi, já dávám ještě smetanu, což je ještě více kalorické. Proto ráda připravím tuto pochoutku podle Florentýnky. Díky za recept jak Florentýnce, tak i všem ostatním, kteří přispěli dalšími radami.
Smetana je taková spolehlivá záchrana krémovitosti. Až to zkusíš s vodou z těstovin, uvidíš, že se k podobné konzistenci taky dostaneš a ještě ušetříš suroviny i kalorie. Tak ať vám potom chutná.
Milá Flo,
je to krásný poetický recept. 🙂 Určitě vyzkouším.Děkuji.
Míša
Díky, Míšo. V jídle je skryto tolik poezie…
Přeju krásný večer a děkuji za rychlý recept. Dostali jsme se do fáze „chřipkování“, tak se rychlá jídla hodí. To je bezmoc, kašel, rýma, musíme to týden vydržet a zas bude dobře.
Ivo, tak to přeju brzké uzdravení!
Ahojte!
Nejlepší carbonary vaří v první restauraci na vrcholu sedla Passo Pordoi ve směru z Campologna. Pokaždé,když se tam s manželem na kole vyškábeme, dáme si plný talíř této pochoutky a celý zbylý půlden je nám na kolech hezky těžko, ale za tu neskutečnou dobrotu to prostě stojí. Od tohoto mého prvního setkání se špagety carbonara jsem hledala ten správný recept a našla ho v kuchařce od Romana Vaňka. Už nedělám jiné a všeci se olizují až za ušima 🙂
Tak to je ovšem prvotřídní tip na výlet, díky!
Díky za nakopnutí, špagety milujeme, uhlířské obzvlášť, nějak jsem pozapomněla, v neděli večer se budou hodit
V tom případě se rádo stalo a přeju vydařený nedělní večer. Vlastně nejen ten.
Ahojky Flo.
Špagety carbonara máme moc rádi, verzi bez smetany určitě vyzkouším
Tak spoustu kuchařské zábavy a dobrou chuť!
Ahojky, Flo.
Carbonara jsme měli minulou sobotu.
Já kupuji slaninu již nakrájenou na kostičky v Lidlu. Dřív to byla slanina, teď je to šunka, ale nám vyhovuje hlavně to, že je nakrájená. Dál používám místo špaget linguiny a místo parmazánu českou Grand Moravia ( je normálně levnější než parmazán a teď právě ji mají v Tescu v akci). Vejce jsou vejce, ty nenahradíš 🙂 a samozřejmě BEZ smetany. Je to boží. Milujeme je celá rodina.
Přeji krásný den a těším se na další recepty. Jája
Gran Moravia je rozhodně skvělá volba, taky ji ráda používám. A ty slaninové kostičky mám taky ráda, kdysi je prodávala bývalá Delvita, byla to dokonce syrová, tepelně neupravená slanina, to teprve byla paráda 🙂
Ajaj, já prostě nejsem „nudlová“. Na špagety mě neutáhneš;-) , ale se slzou v oku vzpomínám na kamarádku Ivu, maličkou a hubeňoučkou, jak nám je nadšeně vařila v Itálii ve Vieste.
Jo jo, ve všem člověk najde poezii, když chce.
Přeji všem dobrou chuť!
A o tom to taky je 🙂
Od podobných receptů mě vždy asi nejvíc odrazovala možnost toho, že se mi ta vejce srazí, tak jsem už x-krát vyprokrastinovala příležitost si je zkusit uvařit, i když mě vždy lákaly (a na jídelních lístcích na druhou stranu taky s vidinou vyhozených peněz za „suché“ jídlo pravidelně odrazovaly 🙂 ) . Dostala jsem na ně teď po přečtení ale takovou chuť, že jsem si řekla, že to prostě zkusím a nad očekávání se povedlo! Muž je sice rád nemá a zeptal se, jestli si do toho může přidat pesto a tříletý vyžadoval párek, kterého si chvíli předtím všiml na obálce časopisu (ehm.. 🙂 ), nicméně pětiletá dcera byla nadšená (ještě když jsem přidala příběh o italských uhlířích 😉 ) a snědla celou misku; prostě jsme si s nadšením pochutnaly. I ten nejmladší s chutí olízl vidličku, i když pro něj to ještě hodnotím jako příliš výrazné a slané jídlo, má čas 🙂 S takhle sepsaným postupem pro mě navíc bylo správné načasování hračkou (moje obava číslo dvě) a za čtvrt hodinky bylo hotovo, včetně krájení a strouhání. Od Vás se mi zatím všechny recepty povedly, tak je kterákoliv z Vašich knih na seznamu vyžádáných dárků 😉 Děkuji, že se o recepty dělíte i online 🙂
Lenko, nádhera, díky za takové ohlasy a za důvěru v moje recepty.
Špagety, u nás je milujeme na veškeré způsoby, děti boloňské, já s rajčaty, olivami a tento recept jsem dělala asi před měsícem. Moc nám chutnalo, mám ho uložen už delší dobu.
Špagety na všechny způsoby jsou dobrá zábava u stolu, zejména u malých dětí 🙂
Ahoj Florentyno!
Prave jsme snedli spagety carbonara dle tveho receptu. Moc jsme si s manzelem pochutnali, on je miluje. Byly opravdu vyborne a hlavne skvely postup. Diky a tesim se na dalsi recepty.
Zdravim Anna
Jé, Aničko, to mám radost, díky za vyzkoušení a za ohlasy. Pozdravy manželovi.
Ahoj Florentýnko, tyto těstoviny jsou skvělé a dělám je pro mé chlapy doma celkem často. Jelikož můj manžel je říman a prožila jsem tam spoustu let chtěla bych upřesnit že v Římě se dělají z celých vajíček. A nejdůležitější je nerozvařit těstoviny, nikdy!!!! To by Italové nepřežili. Jinak tě zbožňuji, jsi skvělá, vtipná a ráda tě sleduji ????
Bezvadné postřehy, díky. Celá vejce do carbonary už jsem taky párkrát zaregistrovala, ale i některé římské recepty odkazují pouze na žloutky. Určitě je to domácnost od domácnosti jiné a důležité je řídit se svými vlastními chutěmi. A svatá pravda s těmi těstovinami, je třeba počítat i s tím, že ještě trochu v té řídké omáčce dojdou, nasají tekutinu, změknou a vše se tím zahustí.
WOW, skvělý recept pro trénink mého manžela, který nezvládá včas zasednout ke stolu a jíst 😀
Haha 🙂 Super postřeh.
Podařilo se na jedničku! Díky za skvělý recept na večeři!
Hezké dny … 🙂
Rádo se stalo a hezké dny i tobě, Flo.
Ahoj, diky za inspiraci. Asi se do nich pustím. Nemá ale někdo tip na zpracování bílků? A aby to nebylo tak jednoduché – aby z toho nebyly pusinky, kokosky nebo jiné cukrovinky?
Postupně přidat do vaječné omelety k večeři a podobných jídel.
Ahoj Florentýno, právě jsem si k večeři uvařila špagety carbonara podle tvého receptu. S anglickou slaninou a sýrem grana padano. Je to výborné a jednoduché jídlo, dokonce se dá krásně připravit jako jedna porce, což jako single velice oceňuji. Děkuji a určitě vyzkouším i další recepty.
No vidíš, to je taky výborný postřeh, na jednu porci se to dobře přepočítává i vaří. Díky.
Tak včera byla druhá premiéra (pro manžela první). Poprvé jsem si je udělala jen pro sebe a uznala jsem, že budou chutnat i manželovi. S tlukoucím srdcem jsem mu je předložila, ale jak jsem viděla, s jakou chutí do něj padaly, oddechla jsem si.
Díky za recept Flo.
A není to škoda, Zdeni, že máš z vaření pro manžela takový stres? Jsem ráda, že to u vás doma klaplo, ale stejně si nedovedu představit, jaké to je podávat jídlo s tlukoucím srdcem, zda to projde. Asi jsem to dřív taky vnitřně řešila, ale nyní má každý u nás při jídle na výběr: pokud to necheš, nevadí, najdi si kus pečiva. Nikdy to nikdo nevyužil, byť se dílčí protesty občas objeví, protože každý má přece jenom jiné chutě. A je klid – pro mě i pro ostatní.
Milá Flo, opet super. teda ne moc zdravé, ale moc dobré, s domácími vejci, smetana by fakt byla zbytečnost… těším se na další dobrotky.
Reny, nezdravého na tom nic není, pokud to vaříš z přírodních surovin. Kaloricky náročné, to ano, ale se zařazením mezi nezdravá jídla tak docela nesouhlasím. A vždycky to můžeš vyvážit trochou salátu do misky.
Ahoj Flo,
zase se to povedlo! Neuvěřitelné… opravdu kdykoli sáhnu na Tvůj recept, a to jsou vždy věci, co jsem nikdy nedělala nebo jednou kdysi, tak se to povede a většinou až nechutně dobře 😉
Dnes bylo sice vaření spontanní a bez slaniny, jen jsem osmažila cibulku (v lednici nic jiného nebylo), ale měla jsem zbytek parmazánu a domácí čerstvá vejce a dobré špagety, tak mi to nedalo… a opravdu luxusní. A co teprve až bude slanina..
Děkuji opět za Tvou genialitu a lehkost, s jakou nám tohle vše předáváš…
Pavla
Pavlo, ale kdeže, já jen předávám dál, co dlouhé roky, desetiletí a možná staletí funguje. Ty jsi dobrá, že mi věříš a že se nebojíš opustit svou stávající komfortní zónu. Děkuju.
Bohužel tato úprava špaget mě nenadchla, manžel i syn si pochutnali, ale mě asi vadí ta vejce.
Aneto, pokud nejste na vajíčka, tak je asi jasné, že tohle jídlo vás oslnit nemůže 🙂 Každopádně jsem ráda, že zbytek rodiny ocenil snahu a že to klaplo! Flo.
Dobrý den,
před nějakou dobou jsem začala zkoušet Vaše recepty, a zcela nepochybně se toto období časově kryje s okamžikem, od kterého doma sklízím u jídla hlasitou chválu. Nadchla nás paštika, segedín, čočková polévka, kari kuře, i dnešní špagety carbonara.
Děkuji Vám a moje rodina též 🙂
Lada
Lado, pozdravy rodině! Pokud jste nadšeni, tak i já jsem nadšená – za vás všechny. Díky, jsem ráda, že moje práce má smysl.
Dobrý den,
já jsem někde četl, že se jen mají rošlehaná vejce vrazit do špaget, že se vejce udělají teplem ze špaget. A pak přidat slaninu a sýr.
Zkoušel jsem to a taky to funguje, ale je to dost závislé na množství špaget a vajec. Porce pro jednoho nefunguje tak dobře, jako pro dva. Porci pro jednoho dělám ze 100-120 suchých špaget a jednoho vejce. Špagety cedím nadvakrát – napřed částí vody prohřeju tlustostěnnou keramickou misku, pak do horké misky dám scezené špagety (ne příliš okapané) a ihned rozšlehané vejce. Zbytková voda ze špaget + teplo špaget (které se při míchání neochlazují o studenou misku) stačí na sražení bílku a zhoustnutí žloutku.
Máme to tak rádi, špagety rozhodně nejsou suché, i když v omáčce neplavou.
Díky za další zkušenost. Flo.
Ahojky Jani,včera jsem si vytiskla tvůj recept na špagety a musím říct,HURÁÁÁÁÁ….povedl se mi na poprvé a na jedničku.Možná příště bych dala více masíčka,ale jinak úžasné.Malý si pochutnal a já samozdřejmně taky 🙂
Bylo to výberné.
Super 🙂
Dneska byly na oběd. A jsou výborné. Florentýnko, ty prostě nezklameš. Díky za recepty, je na ně spolehnutí a chutnají dětem i starým lidem. To „já“ považuji za úspěch.
Dobrý den,už jsem vyzkoušela 4.recept,všechny mnam,mnam, díky,Špagety jsou bombastické.
Ahoj Flo, diky za super recept. Povedlo se napoprve! To je mnamka a takhle to neznam ze zadne restaurace! Je to uzasne kremove.
Ivana
Právě jsem je, Florentýno, uvařila svému muži, postupovala jsem přesně podle vašeho návodu, krok po kroku, precizně…. A on byl nadšen, jako už dlouho ne, ještě hodinu po obědě mě nepřestal chválit a on je secakra náročný strávník … 🙂 Děkuji za skvělé návody, jsou to návody pro spokojené muže :))
Milá Flo,
moc děkuji za Tvůj recept na špagety carbonara. Dělám je už několik roků, ale podle Tvého precizního popisu se mě povedly úplně nejvíc, byla jsem pochválena i mým mužem, který těstoviny zrovna nemusí. Udělala jsem ještě vylepšení se salsicou, ze které jsem udělala malé kuličky, opekla je a se šťávičkou dala na špagety. Mňam.
Ještě jednou díky a těším se na další recepty.
Flo,
FUNGUJE TO, FUNGUJE TO, FUNGUJE TO!!!!
Poprvé v životě se mi POVEDLY spagety carbonara! A doufám, že ne naposledy..
Lásku jsme Ti vyznala už mnohokrát, ale…viš, že tě MILUJI?! 😉
Jako někdo, kdo sice má rád dobrá jídla, ale sám vaří spíše občasně, mám rád, když je recept rozepsán opravdu dopodrobna. Bylo to hezké počteníčko a dává mi to naději, že i já to zvládnu.
Dobrý den,
Tohle se nepovedlo. Váš recept má s Carbonarou společný leda tak název.
1) Těstoviny nelze vařit „podle návodu na obalu“, až změknou. Proč? No protože je čeká ještě další zahřívání na pánvi – bude z nich bláto. (Je třeba je vařit max. al-dente, nebo méně)
2) Mícháním na pánvi se vám žloutky leda tak srazí. Takže máte blátivé těstoviny s cucky vajec. ( Správný postup je žloutky vmíchat do hrnce ke slitým těstovinám a nechat chvíli zapařit)
P.
Dobrý den, Pavle, díky za komentář. Zkusím odpovědět, proč jsem s tímto receptem, tak jak ho tu prezentuju, spokojená:
1. Na návodu na obalu je vždy uvedený čas právě do stavu al dente. Kdo má raději měkčí těstoviny, musí zhruba dvě minuty přidat. Možná u některých českých značek bude uvedená doba vaření až doměkka, ale oba se myslím shodneme, že české těstoviny na italské recepty moc nefungují. Ostatně v textu před receptem v bodu 4 v odstavci Příprava špaget Carbonara vaření na stupeň al dente jasně zmiňuju.
2. Jde obojí a v podstatě se jedná o totéž. Když se podíváte ještě jednou do mého textu, v postupu zalévám v pánvi opečenou slaninu vodou z těstovin, přidám scezené špagety, odstavím, vmíchám žloutky se sýrem. Kdybych slaninu přidala ke scezeným těstovinám do hrnce, zalila vodou z vaření a přidala žloutky, je to naprosto to samé, jen v jiné nádobě.
Ať se Vám v kuchyni daří,
Flo.
Moc zdravím, zatím se mi od Vás všechny recepty povedly,nejlépe asi tvarohové knedllíky, ale carbonara tentokrát ne. Nevím,kde jsem udělala chybu. Vařila jsem pro 3, ze 300 g těstovin, 150 g slaniny, 8 lžic pasterovaných žloutků a cca 100 ml vody. 95 g parmazanu. A špagety jsem brala kleštičkama rovnou z hrnce i s trochou vody. A moc omáčky se mi neutvořilo. Špagety na prvních pár soust byly skvělé, ale od půlky už velmi suché. Kde se stala chyba, že byly suché? Málo vody? Nebo málo žloutků a vody?
A ještě jedna otázka, lze špagety uchovat a vzít si je na oběd následující den? Nebo z nich bude suchá guma? Díky, Helga
Skvělý recept! Naše nejoblíbenější varianta špaget. Dělám s domácími těstovinami a jsou naprosto bezkonkurenční. Děkuji za úžasně vysvětlený recept (a nejen tento).
Ahoj, Flo.
Tvůj recept je úžasný. Povedl se hned napoprvé a manžel i děti měli boule za ušima!
Zajímalo by mě, co děláš se zbylými bílky. Přemýšlím nad nějakou lehkou sladkou tečkou, která by uhlířské špagety doplnila ale nepřebila…
Díky za inspiraci.
Ela
Třeba dort pavlova 🙂
Milá Flo,
měla bych dva dotazy.
V článku je uvedeno, že se ke žloutkům přidává polovina sýra, v receptu čtvrtina. Který údaj je, prosím, správný? Já osobně jsem pro polovinu. ?
A druhý: zkoušela jsi bez dalšího vyměnit těstoviny za noky? Jakou s tím máš případně zkušenost?
Moc děkuji a přeji pěkný den.
Dobrý den, jsem neuvěřitelně nadšen. Často nevařím, ale doba je teď zlá a mám teď doma spousty času. Rozhodl jsem se, že rodině uvařím a našel jsem si tento váš recept. Naprostá pecka, povedlo se to náramně a všem to ještě k tomu moc chutnalo 🙂 mockrát děkuji, máte ten postup parádně a srozumitelně napsaný. Takhle si představuji napsanou kuchařku, pro takové laiky, jako jsem ja. Ještě jednou, mockrát díky 🙂
Guanciale se vyrábí z vepřového laloku. Jen tam je sametově jemný tuk, který dlouhým zráním získá jedinečnou chuť, dost rozdílnou od pancetty. Proto by se v receptech neměly pokud možno zaměňovat (pasta carbonara, amatriciana a pod.) nebo dokonce nahrazovat uzenou slaninou …
Dlouho jsem tento recept obcházel, tak nějak mě nelákal a byla to chyba!!!…
Dnes jsem na něj narazil ve svém archivu odkazů a zkusil.
Neskutečné… jednoduché, rychlé a skvělá chuť… Jedno z nejlepších jídel co jsem kdy jedl. Odteď bude docela častou součástí našeho jídelníčku.
Jen mi teď zbývá pořešit co s těmi pěti bílky.
Milá Flo, Ty mi dáváš 🙂 k Vánocům jsem si nadělila zbytek Tvých kuchařek (kromě knedlíkové mám vše), a za odměnu mám v únoru zpět svých, před tím pracně zhublých 11 kg. Když ono se od Tebe vše daří a je to VŽDY tak požerové 🙁 ach jo, asi zavřu Tvoje kuchařky do trezoru…) nicméně, má dcera Ti děkuje, u mladých prý teď letí „velká prdel“, což se díky Tobě daří 🙂
Výborný recept, ale nesolte tu vodu jako moře, nedá se to pak jíst. I ten parmazán je dost slaný a slanina taky. Osolte vodu normálně jak jste zvyklí. Díky
Dnes jsem vařila špagety podle Vás a jsou luxusní. Moc jsme si pochutnali. Děkuji za Vaše skvělé recepty?
Recept je to dobrý, ale pokud do žloutků namísto parmazánu nadrtíte nivu (pokud možno tučnou) a tím samým sýrem posypete navrch , je to taky bomba. Ale už to nejsou špagety carbonara, jsou to nouzové vodácké špagety.
Milá Flo, musím ti poděkovat. Opět jsi mě zachránila cennými radami. Manžel si tyto špagety dlouho přál k obědu. Ale upřímně hrozně se mi do nich nechtělo, hlavně kvůli obávám ze zdrcnutí žloutky. Moooc ti děkuji, neboť se povedly a pochutnali jsme si. Jen mě rozesmál dotaz syna: ,,A co kepuč?“
Mockrát ti děkuji
To je skvělé, díky za ohlasy ?
Před chvílí jsem špagety dodělala a už jsou fuč!!!
Děkuji za skvělý recept. Dělala jsem podle různých receptů. ale tento je pro mne nejsnadnější a výsledek? Famózní 🙂
Zuzana
Jednoduché. Rychlé. Úžasné!
Děkuji za recept.
Karolina
Děkuji za úžasný recept. Je to rychlé, jednoduché a chuťově dechberoucí.
Žena prohásila, že je to lepší, než v luxusní restauraci.
Vy mě ještě naučíte vařit! 🙂
Vařila jsem poprvé a povedly se na jedničku, krásná krémová omáčka i bez smetany, prijemne me to překvapilo. Dekuji za recept!
Dobrý den,
trápím se s Vašimi knihami. Koupil jsem si je všechny. Ale neumím v nich nic najít:-)
Tady píšete, že recept je v knize. 15 minut jsem ho hledal. Pak to vzdal a šel sem. Na které straně prosím je? Pod jakým názvem a kapitolou ho najít?
Každopádně recept skvělý. Díky za něj?
Zdeňku, každá moje kuchařka má úplně vzadu rejstřík podle surovin. Takže když si vezměte jednu ze základních složek jídla, zde například slaninu, tak rejstřík –> heslo Slanina -> Špagety po uhlířsku -> strana 178. Jedna minuta hledání maximálně 🙂
Ano, vzdychám, protože mám už prázdný talíř. Nejlepší špagety, které jsem kdy jedla, a mám radost, že jsem si je uvařila já 😁
Moc děkuji.