Vajíčková pomazánka, která přichází s koledou

Kdy jindy přijde vajíčková pomazánka vhod, když ne po Velikonocích? To vám můžu říct naprosto přesně. Vajíčková pomazánka přijde vhod kdykoli během roku.

Nicméně mi to stejně nedá a přidám se do zástupu těch, kdo vás v týdnu po Velikonočním pondělí potřebují oblažit projevem čiré originality a naservírovat vám – na nějakém dobrém chlebu – vajíčkovou pomazánku z vařených vajec.

Protože recept je to zcela prostý a čítá jen čtyři suroviny, z nichž jedna je sůl, ráda bych ho ještě opepřila krátkou úvahou o tom, jak tyto suroviny smíchat dohromady, aby vznikla pomazánka věrohodně nadýchaná a vaječně hebká. V kuchyni vždycky platilo, platí a bude platit, že nezáleží jen na tom, co se dává dohromady, ale jak se to dává dohromady a s jakou láskou se k tomu přistupuje.

S tou láskou je to samozřejmě jedno obrovské klišé, když uvážím, že ta hejna nenažraných kobylek nedočkavě poskakují kolem kuchyňské linky několikrát denně už víc než rok. Ale vy víte, jak to myslím.

Vajíčková pomazánka není za minutu hotová

Receptů na nejrůznější pomazánky, nejen vajíčkové, je opravdu hodně. Ale pojďme se na ně podívat tak nějak prakticky skrz kuchyňské okénko.

vajíčková pomazánka s máslem

Pomazánkový základ

Jako základ pro pomazánku může posloužit ledacos. Máslo, sádlo, tavený sýr, čerstvý sýr, termizovaný sýr, měkký tvaroh, v rozumné míře i majonéza, jogurt a zakysaná smetana. V rozumné míře proto, že když to s nimi přeženete, bude pomazánka moc tekutá a vznikne z ní spíš lahůdkový salát.

Za mě, aby pomazánka byla kdykoli během dne snadno použitelná, potřebuju, aby byla hned po vyndání z lednice měkká a snadno roztíratelná. A to znamená, že ze všech jmenovaných možností mi nejvíc vyhovuje, když je pomazánka založená na tvarohu, čerstvém sýru nebo na másle, ale v takovém případě musí být máslo utřené do světlé a nadýchané pěny, jinak je z něj pomazánka hodně tuhá a hutná.

Pomazánkám celkově sluší, když se jejich základ nejprve nadlehčí a provzdušní třením. Nejsou pak tolik hutné, ale vznáší se na pečivu jako obláček. Pokud mi nevěříte, jako důkaz místo slibů si nalistujte budapešťskou pomazánku v mojí kuchařce Snídaně u Florentýny.

Jako další, méně tradiční a spíš novodobější základy pomazánek můžu ještě zmínit vařené luštěniny. Rozmixováním luštěnin z konzervy už vzniklo mnoho, přemnoho zajímavých pomazánek a dipů. Pádnou rukou jim všem vládne a velí cizrnový hummus. Podobnou službu udělají i sterilované fazole nebo třeba hrášek. Nebojte se neodborné manipulace s receptem, nemáte mnoho co ztratit.

A konečně musím zmínit i pečenou a rozmixovanou zeleninu, ta zde dovede jako nosič dalších surovin zafungovat taky. Mezi klasiku patří pečená dýně, pečený lilek, pečené papriky a pečená cuketa.

Vhodné kombinace surovin do pomazánky

A nyní je to jednoduché, do pomazánky může přijít cokoli, co byste byli ochotni vložit do obložené housky, bagety nebo do sendviče. Jenom je to potřeba nastrouhat nebo nakrájet nadrobno.

Mezi prvoplánové suroviny patří tvrdý sýr, šunka a jiné salámy, pečené maso, opečená slanina, uzené ryby, vejce, mrkev, okurka, kapie, sterilované okurky, bylinky, jarní cibulka, naložená cibule, pažitka, k ochucení pak dresinky, dipy, ochucené majonézy, kečupy, hořčice, čatní, do malé míry i česnek.

Vnímejte, jaké kombinace obloženého pečiva máte rádi, a představte si, že byste si ze stejných surovin vyrobili pomazánku. Jaký obložený chlebíček je váš nejoblíbenější? Jakou bagetu si v nouzi koupíte v bistru na benzínce při dlouhé cestě? Ve většině případů si řeknete – jasně, proč ne, tahle kombinace chutí bude fungovat i v pomazánce.

Taky vnímejte, co se nachází doma v lednici a je toho jen omezené nebo zbývající množství, to jsou přesně ty suroviny, které ochotně padnou do pomazánky a pak je můžete hrdinně oslavovat jako novou formu života.

vajíčková pomazánka recept

Chuťové obměny vajíčkové pomazánky

Když se vrátím zpět k zadání, které zní vajíčková pomazánka, pokusím se odpovědět, jaký pomazánkový základ se nejvíc hodí a čím ho pak následně chuťově doplnit.

Na vaječnou pomazánku se nejlíp hodí máslo, protože chuťová souhra těchto dvou surovin je až neskutečná. Jak už jsem zmínila, taková pomazánka bude mít lepší chuť i strukturu, když se máslo samotné nejprve utře do pořádné pěny – a toho se dá nejlíp docílit v robotu s třecí metlou.

Pokud kromě tření másla věnujete péči i vmíchání vajec, dá se pomazánka odlehčit ještě o malý krůček víc. Zatímco vařené žloutky se při míchání pomazánky rozpadnou, bílky zůstanou tak, jak je nakrájíte. Tak proč toho nevyužít? Žloutky, jeden po druhém, zapracujte do másla ke konci tření. Tím se objem másla nastaví, žloutky se s máslem dokonale spojí a když budete ve tření ještě chvíli pokračovat, celý objem se maličko zvětší. Bílky přimíchejte až potom, ty obohatí strukturu pomazánky.

Jako základ vajíčkové pomazánky se dá pochopitelně použít i tvaroh nebo čerstvý sýr typu žervé. Jim taky bude slušet, když je nejdřív rozetřete a provzdušníte. Ale máslo je prostě máslo.

A co kromě vajec přijde do pomazánky dál? Co ladí s vařenými vejci? Tohle je samozřejmě na vás. Mně stačí lžička obyčejné plnotučné hořčice, která pomazánku vyšvihne na novou úroveň, ale použít se dají i jiné suroviny. Jmenovitě:

  • pažitka
  • hladkolistá petrželka
  • kopr
  • bazalka
  • máta
  • dijonská hořčice
  • sušená paprika
  • kajenský pepř
  • kari koření
  • uzený losos
  • ančovičky
  • sardelkové máslo
  • slanina (opečená)
  • mandle
  • šalotka
  • jarní cibulka
  • ředkvičky
  • rajčata
  • česnek
  • chřest
  • kapie
  • vařená řepa
  • mozzarella
  • parmazán
  • feta
  • houby opečené na másle
  • pár kapek lanýžového oleje
  • trocha majonézy na zjemnění
  • trocha zakysané smetany na zjemnění

Pochopitelně ne všechny najednou, stačí jedna nebo dvě, které si spolu budou rozumět.
 

Vajíčková pomazánka

Suroviny

  • 120 g změklého másla
  • 4-6 vajec uvařených natvrdo
  • 1-2 lžičky plnotučné hořčice
  • větší špetka soli

Postup

  1. Vejce i máslo nechte hodinu před přípravou pomazánky dojít pokojové teploty, aby se máslo snadno utřelo a aby vejce nezpůsobily hrudkovité sražení, až je k máslu přidáte.
  2. Máslo a sůl vložte do kuchyňského robota, nasaďte třecí (nikoli šlehací) metlu a nechte několik minut při střední rychlosti promíchávat, až máslo zesvětlá a oproti původnímu množství poněkud nabude. Zatím oloupejte vejce, rozpulte je a vyjměte z nich vařené žloutky. Bílky nakrájejte na drobné kostičky.
  3. K utřenému máslu za stálého chodu robota přidejte postupně žloutky – další vždycky až poté, co se předchozí kousek beze stopy spojí s máslem. Po přidání posledního žloutku pokračujte ještě 1-2 minuty ve tření a promíchávání.
  4. K základu pomazánky, tentokrát už velkou lžící nebo vařečkou, vmíchejte hořčici a bílky. Pokud je to potřeba, jemně dosolte. Podávejte s čerstvým pečivem a čímkoli zeleným, co máte zrovna po ruce.

 
[vc_widget_sidebar sidebar_id=“Velikonoční recepty“]
 

Join the Conversation

  1. Danka says:

    Milá Flo, dnešní průvodní slovo se ti opravdu povedlo, moc jsem se nasmála a i bez vaječné pomazánky, která je určitě fantastická, jsi mě opět pozvedla na duchu. Děkuji! ?

  2. Martin says:

    Nejlepší vajíčkovou pomazánku v Evropě dělám já,ale recept neprozradím.Jen to ,že kromě mnoha různých surovin a ingrediencí jsou v ní i vařená vejce z domácího chovu.
    Hezké a konečně i příznivější jarní dny přeje Vám všem Martin

    1. Tomáš says:

      Skvělý recept všichni ti za tvůj příspěvek děkujeme Martine

    2. František Jonák says:

      To mi připomíná kamaráda, který chlubí s dobrou svačinou, ale ochutnat nedá. Ani by to tak nevadilo, kdyby se nechlubil .Ach jo.

    3. Na oplátku jeden recept ode mě na nejlepší jídlo na světě: potřebuješ k tomu suroviny, postup, čas a nějaký kuchyňský vybavení. Nech si chutnat!

    4. Daniela says:

      super, jsi formát Martine

    5. Drahomíra says:

      No jo, každý holt nemá možnost použít domácí vejce. Já jsem ráda, když koupím česká a ne polská!

  3. Pavlína says:

    Hezke ráno Florentynko,

    Já si připadám jak Alenka v říši divu. Co všechno jsem nevěděla… by byl titulek moji kuchařky… v budoucnosti…, to je tak napínavé číst! Začít s jednoduchými rezepty mi dává naději, ze mě ta převážně klasická ceska kuchyně/ vaření nebude hned na začátku frustrovat.

    Přeji krásný týden

    Pavlina

  4. Jídla připravené dle Tvých receptů se mi vždy povedou, jsou skvělé a jsem šťastná, že
    se pořád můžu učit a zlepšovat v kuchařském umění.
    Naposledy jsem připravila velikonoční nádivku. Byla skvělá.

  5. Ahoj, vajíčková pomazánka je u nás tradiční večeře na Velikonoční pondělí. Ovšem děláme jí zcela jinak. Vařená vykoledovaná vejce nakrájíme na drobné kostičky. Ještě jemněji cibulku. V míse smícháme, přidáme olej (já používám olivový, ale kdysi to v ČSSR nebylo dostatkové zboží, tak se používal slunečnicový), pár kapek octa (nověji používám vinný a ne jablečný), pak už jen sůl, pepř a dostupné bylinky jako je např. pažitka. Taková pomazánka rozhodně není nadýchaná jako o ní píše Flo, ale nám chutná a možná i někomu dalšímu.
    Příjemné jaro, Piri

  6. Eliška says:

    Já miluji ve vajíčkové pomazánce na kostičky nakrájené jablko. Krásně doplní jemná vajíčka. Díky za připomenutí, je na čase ji udělat! ?

    1. Jarmila Hájková says:

      To je vítaný nápad, zní to velmi dobře a hned vyzkouším…….

    2. skvělý nápad.Jablka to určitě osvěží. Jablka dávám i do bramborového salátu , hodně změní chuť k lepšímu

  7. POLGY says:

    Robim presne takto vajickovu pomazanku, len davam tam este pazitku alebo na jemno nakrajnu cibulu..

  8. Edita says:

    Vyskúšam určite vyzerá skvele. Robievam podobne len to šľahanie musím ešte robiť, ja som to len poriadne vymiešala. Ten postup sa mi páči. Ja pridávam trošku sardelovej pasty.
    Pekný deň Florentinka.

  9. Simča S. says:

    JO!
    To je přesně postup, jak dělám vaječnou pomazánku já. Kdysi dřív jsem ji dělala tak, že jsem celá vejce strouhala, pak jsem ji jednou – nějak náhodou – udělala takto a rodina byla nadšená, že je ta pomazánka nějaká mnohem lepší!
    Já tedy do másla ještě přidávám kousek taveného sýra, aby to nebylo tak tučné, a pak na závěr vmíchám co nejjemněji nasekané cibule.

    1. Mdlenka says:

      Přesně!

    2. Jarmila Hájková says:

      Hm, ten sýr je zajímavý nápad, pomazánce jistě dodá nový, neotřelý šmrnc. Děkuji, Jarmila.

  10. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    vajíčkovou pomazánku dělám poměrně často, ale nedávám máslo. Dávám cibuli, kousek měkkého sýru, majonézu a trochu hořčice. Musím vyzkoušet tvoji verzi.

  11. Vlasta says:

    S utřeným máslem je božská. Já dávám půl na půl utřené máslo a Lučinu, trošku francouzské a trošku obyčejné plnotučné hořčice, trošku soli a směsi pepře a osmaženou zchladlou cibulku. Nakonec vmíchám vejce nakrájená na kráječi na vajíčka nejprve normálně na plátky překrojená a pak ještě jednou, ale otočená o 90 stupňů, což vytvoří hezké kostičky. Pěkné je i když je žloutek ještě trochu tekutý.

    1. Drahomíra says:

      Tu cibulku osmažit je dobrý nápad, to vyzkouším

  12. Ahojky, také tak dělám, máme jí moc rádi, akorát tam ještě přidám na jemno cibulku a někdy i něco co dům dá .Hezký den všem

  13. Kupka says:

    Každý jen tu svou má za jedinou. U receptů to platí také. Všechny jsou dobré,každá je jiná. U nás recept manželovy maminky. Pomazánkové máslo, tavený sýr, hořčice, pepř, sůl dle chuti. Vše dobře promíchat, utřít – jak vždy radí Flo. Nakonec žloutky, bílky drobně posekat a vmíchat.
    Florentýnce jsem poslala mailem fotoinspiraci na velikonoční plněná vejce.
    Uvařená vejce rozkrojit ne podél, ale na výšku. Tři čtvrtiny spodní část, jedna čtvrtina horní část. Žloutky vyndat a udělat pomazánku – jak má kdo rád. Naplnit spodní čát vejce, trochu „na kopec“. Na to přiklopit horní část tak, aby to vypadalo, jako když se dá víko a je trochu pootevřené. Je vidět žlutá náplň. Do horní části dát dva hřebíčky – oči, maličký trojúhelníček mrkve -zobáček. A máme kuřátka. Postavit na zelenou peřinku – na talíř dát jakýkoliv zelený salát upravený dle svého, třeba i jemně upravenou kapustu, špenátový dip..
    Hezké dny všem přeji. M.

    1. Kupka says:

      Musím upřesnit. Horní část bílku je čepička kuřátka. Oči – lépe než hřebíček dát nové koření a trojúhelníček mrkve – zobáček, to se zapíchne do té žluté nádivky, která je hodně navršená ve spodní části bílku. Takový malý kopeček žluté nádivky – to je tělo kuřátka. Bílý vršek bílku je pak opravdu jen malá čepička..

  14. Saša says:

    Ách jo!! Moc vajíček jsem neměla a těch pár jsem naložila do nálevu z červené řepy – koupená, (kuličky). No tak já příště, ale někteří z těch, jimž přeposílám, určitě vyzkoušejí.
    A jejich jménem moc děkuju!

  15. Dáda says:

    Milá Flo, děkuji za recept. Na tuto pomazánku strouhám bílek i žloutek a míchám všechny ingredience najednou… Možná proto stále nemůžu docílit správné chuti, zkusím tvoji verzi. ?

  16. Lidka says:

    Milá Flo, děkuji za další recept – vyzkouším (já jsem doposud vajíčka strouhala na jemno) – ale změna je přece život :-). Zvlášť když poradíš ze svých osvědčených rad. Krásné jarní dny (teda aspoň podle kalendáře jarní :-D).

  17. Věrka says:

    Zdravím z bílých povelikonočních Krkonoš. Letos se u nás doma nevyskytlo ani jedno vykoledované vejce, holt prostě lockdown a zima psovská vše překazili. Jinak je ale normálně vajíčková pomazánka velikonoční hitovka. Vždycky mě bavilo, jak byla barevná, tedy podle toho, jak se smíchala vejce různě obarvená i pod skořápkou.
    Jinak ale stejně jednoduše dělám i rybičkovou pomazánku. Místo vajec vešlehám do másla konzervu rybiček i s olejem. V jednoduchosti je krása této pomazánky.

  18. Vajíčkovou pomazánku miluju, ale míchám ji jen vidličkou, místo (části) běžného másla dávám pomazánkové – potom nehrudkatí – a rozhodně se neobejdu bez na drobno nakrájené cibule.
    Dochucuji akorát solí a pepřem a pokaždé se jí můžu užrat. 🙂

  19. Marcela says:

    Děkuji Flo,
    V jednoduchosti je krása. A navíc je to dobrota?
    Přeji hezké dny M.

  20. Eva G. says:

    Zdravím, pomazánku dělám stejně (skoro), protože místo másla měkký tvaroh a místo šlehače/hnětače užívám vlastní ruku a vařečku, robot nemajíc. Postup stejný. Tvaroh používám do všech pomazánek.

  21. Kocourek Bodík says:

    A jde se na to! Tentokrát s velmi jemňounkým tvarohem z krámku U tří sýrů u nás na náměstí. Chlamst!
    😀

  22. Ivča says:

    Milá Florentýnko, nikdy jsem málo do pomazánky nešlehala až teď. Přísahám na psí uši a kočičí svědomí, že vždycky už budu šlehat. Pomazánky je takto opravdu luxusní. Celá rodina ti moc děkuje.

  23. Ivča says:

    Milá Florentýnko, nikdy jsem máslo do pomazánky nešlehala až teď. Přísahám na psí uši a kočičí svědomí, že vždycky už budu šlehat. Pomazánky je takto opravdu luxusní. Celá rodina ti moc děkuje.

  24. Zuzka says:

    Ahoj Jani. Děkuji za recept. Pěkně a přesně popsané, určitě zkusím. Měj se hezky, přeji hlavně zdraví.

  25. Ahoj Flo, vždy si ráda přečtu Tvé recepty, které jsou VTIPNÉ – tím se liší od všech těch Nejlepších a Nejrychlejších, popisuješ to tak krásně podrobně, se smyslem pro detail. Vajíčkovou dělávám taky, ale tenhle Trik se šleháním ji určitě vylepší! Tak už se těším na další skvělé tipy …

  26. OLINKA says:

    AHOJKY FLO!!!
    PERFEKTNÍ DOBRŮTKA!!!
    MOC DĚKUJI ZA INSPIRACI!!!
    PŘEJU TI KRÁSNÉ JARNÍ
    DNY I NOCI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  27. Vlasta Krestová says:

    Zdravím Florentýnko, pomazánku z vařených vajec děláme a ingredience obměňujete. Vždy se povede, ale za inspiraci děkuji. Vlasta

  28. Renata says:

    Vynikající, proti té, co jsem dělala vždycky, to je bomba ?!

  29. Milá Flo, všechno se povedlo. Na Velikonoce jidášky a teď mrkvové houstičky – no, a na ně ta vaječná pomazánka. Díky za všechno a hlavné ať se taky daří tvým ratolestem ! Hodné zdraví a díky !!!

  30. Blanka says:

    děkuji za inspiraci .Mám ráda vaječnou pomazánku a už jsem ji dlouho nedělala. Tak zítra jdu na to. Mějte se hezky .

  31. Alena says:

    Recept došel před půl hodinkou. Flori,dost mě uklidnilo,že mejlík došel,měla jsem strach,že třeba marodíš.
    Asi jsem měla nějaké vnuknutí,přesně jak píšeš začít jako když udělám budapešťskou pomazánku. Povedla se . Tak děkuji za recept,za to že funguješ a hlavně buď zdráva.
    Moc pozdravuje Alča

  32. Jarmila says:

    Dobrý večer, také mám ráda vajíčkovou pomazánku, mám i domácí vajíčka, tak vyzkouším s těmi žloutky a bílky zvlášť. Jarmila

  33. Mdlenka says:

    Ještě bych k těm dalším možným ingrediencím připsala kapary.

  34. Jarča says:

    Milá Flo, děkuji za super čtení a zajímavé a stálé inspirující recepty. I když již něco pomatuji, stále se něčemu přiučím a za to díky. Těším se na každý čtvrtek. Měj se moc hezky a přeji jen samé, krásné, sluníčkové dny tobě i tvým blízkým. Jarča

  35. Jedna z nejlepších pomazánek, co znám! Díky Flo, ozkouším Tvůj postup a recept co nejdřív. Už se těším jako malej kluk 🙂
    Pěkný (konečně) jaro a hodně zdraví přeje C.

  36. Mám hodně vyzkoušených receptů od vás, které se mi moc líbí, musím se pochválit jak se mi povedly vaše honzovy buchty. Dodržela jsem přesný postup a výsledek se dostavil, už jiné dělat nebudu. Přeji hezké jarní dny a děkuji za Vaše recepty Eva

  37. Renata Charouskova says:

    Byla výborná,krasne jarní dny

  38. Líba says:

    Milá Florentýnko,
    ještě jsem ti neměla čas poděkovat za tvoje úžasné recepty a návody, jak co udělat, aby se vše povedlo a vůbec za super čtení ke každému receptu. Není mně již 20 a ani 30, leccos již pamatuji, ale vždy mě s něčím překvapíš, co nevím nebo dělám špatně.
    K tvé pomazánce se hodí dle tvého receptu veka, za kterou jsem byla moc a moc chválena, povedla se.
    Přeji ti hodně dalších skvělých nápadů a vtipných komentářů
    Líba

  39. Jarka says:

    Milá Flo,
    vajíčková pomazánka je skvělá, dělám ji z těch základních ingrediencí, ovšem bez pečlivého našlehání, takže to určitě zkusím a díky!
    Velmi pobavil Martin, skvělý recept!

  40. Ivana says:

    Ahoj Flo , vajíčková pomazánka je bezva. Dělám podobně akorát přidám cibulku .Opět mě pobavili pánové Martin a Codo 🙂 .Přeji Ti krásný den a hodně zdraví .

  41. Drahomíra says:

    Ahoj Flo,
    Vajíčkovou pomazánku dělám celoročně, nedokázala bych čekat zase až do Velikonoc. Jen mě zajímá, proč se máslo nesmí šlehat? Já ho šlehání ručním šlehačem. Je to špatně? Jaký je ve výsledku rozdíl?
    Hezký den Róza

  42. Ladislav says:

    Ahoj všichni–vajíčková pomazánka je výborná mňamka a už jsem jí dělal po velikonocích,ale bude znovu.

  43. Marika says:

    Milá Flo,
    Naposledy jsem dělala vaječnou pomazánku toto pondělí. Vždy uvařím nějaká vejce(moje domácí od slepiček) pro koledníky-kdyby náhodou, ale už druhý rok nikdo nepřišel koledovat. Tak večer jsem dělala pomazánku ze 6 vajec – máslo šlehám s taveným sýrem a přidám hořčici (někdy i kys. okurku), pepř, sůl, a vajíčka do toho nastrouhám. Také dělám různé varianty – tvaroh, nastrouhaný měkký salám, majonézu (trochu) atd. Krásný víkend přeji.

    1. Vlasta says:

      Nevzdávejte to a pozvěte příště kamarády a známé 🙂 určitě byla výborná

  44. Díky, super pomazánka 🙂

  45. Marie says:

    Pokud přijde chuť na vajíčkovou pomazánku (a že to bývá docela často), dělám tu nejjednodušší – již zde zmíněnou: pomazánkové máslo utřené s hořčicí a žloutky + nasekané bílky a cibule, nejlépe jarní. Ovšem dělám ještě jednu variantu, kterou jsem tu nenašla.
    Jako základ používám i dobré, nejlépe doma vyškvařené sádlo. Vím, že sádlo je v současné době na indexu, ale když ho není moc a často…

  46. JITKA says:

    Děkuji za recept, zítra přijedou vnoučata tak bude dobrá svačina JITKA a děda

  47. Sandra says:

    Děkuji za skvělý, podrobný a mistrovský recept!

  48. Ahojky Florentýnko,
    díky za pokaždé perfektní receptík.Těším se vždy na vtipné čtvrteční povídání. Takže ti přeji krásné jarní dny a v pondělí hluboké nadechnutí při částečném uvolnění. Jana?

  49. Milá Flo, děkuji moc za prima recept na skvělou vajíčkovou pomazánku, tak jsem ji ještě nikdy nedělala a ani nejedla. Rozhodně stojí za vyzkoušení a různé typy dochucení, to prostě nemá chybu. Vejce máme u nás všichni rádi v jakékoliv úpravě, tímto jistě zaboduju. Hezký víkend Jana

  50. Milá Flo, občas do vašich receptů nakouknu a dnes mě recept zaujal, protože s pomazánkami si často tak úplně nevím rady. Tak jsem si říkala, že možná najdu inspiraci, jak vajíčkovou klasiku udělat jinak. U nás doma se do ní krom vašich surovin zásadně dává ještě najemno nakrájená syrová cibule a taky najemno nakrájená kyselá okurka. Hezký víkend 🙂

  51. Barbora says:

    Milá Florentýno, vajíčkovou dělám tak jako ty, aniž bych Tvůj recept do dnes četla. Trochu to ve mě probudilo naději, že jsem v kuchyni co k čemu, když jinak vařím s nosem zabořeným do Tvých receptů 🙂 já navrch dávám šalotku najemno a také nakládanou okurku od naší babi, ale nesmí se to přehnat, aby nebyla pomazánka až příliš kyselá 🙂

  52. Milá Flo,

    mám jednu otázku, spíš prosbu: mohla by jsi udělat fotku vyšlehaného másla do pěny? Mě se z másla nikdy nepodařila udělat pěna, jako fakt pěna. Díky moc a díky moc za dnešní povídání o tvarohu v rádiu!

    1. Iveto, tady u třené bábovky je to trochu vidět: mramorová bábovka.

      Jen bez cukru to utřené máslo nenabude takového objemu. I tak značně zesvětlá a viditelně zvětší objem. Při nějaké další příležitosti vyfotím.

  53. Milá Flo, u nás se dělá vajíčková s pomazánkovým máslem, s lučinou nebo s majonézou. Maminka ji nastavuje vařeným bramborem.
    Dnes jsem ovšem zkusila tvůj postup. Použila jsem ruční šlehač na nejnižší otáčky, protože hnětacími metlami se žloutek zapracovat nedá:) A navíc 40 g strouhaného eidamu, třetinu červené papriky najemno a trochu pepře. A je úplně jiná a moooc dobrá!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close