Vajíčkový salát si můžete připravit kdykoli během roku – nejen po Velikonocích jako odpověď na otázku, kam s nimi. Kam s vařenými vejci, aby to pro změnu bylo něco jiného než vařená vejce a k nim chleba s máslem.
Vajíčkový salát si tedy naplánujte na jakýkoliv termín. Nelekejte se prvoplánového úmyslu. Není nutné celý rok čekat na týden začínající Velikonočním pondělím.
Vajíčkový salát vs. vaječná majonéza
Komu by se zachtělo poptat se v lahůdkách nebo pátrat v normách pro studenou kuchyni, jak si připravit vajíčkový salát, nejspíš by dospěl k názoru, že je ze všeho nejdřív potřeba postavit na sporák hrnec s vodou a dát vařit brambory.
Do vajíčkového salátu z lahůdek totiž patří nejen vařená vejce a majonéza, ale taky brambory. A pak ještě další samozřejmé položky jako sterilované okurky, cibule a hořčice.
Přesně na takový vajíčkový salát vás tentokrát lákat nebudu. Moje chutě se zhlédly v něčem trochu jiném, kde ústřední roli hrají vajíčka a kde nehorázné množství majonézy nenarušují brambory. V něčem, co se v oborových recepturách nazývá vaječná majonéza, ale to sem píšu jen tak mimochodem.
Lahůdkářských norem se držet nebudu. Vždyť mě znáte, že se jich stejně nedržím ani jindy, protože se postupem času dost podstatně proměnily od původních úmyslů prvorepublikových lahůdkářů někam, kam se často vůbec neměly dostat. Viz třeba moje úvaha s receptem na téma vlašský salát.
A tak je tento vajíčkový salát jen mou vlastní představou, jak bych si ho přála mít, kdybych provozovala lahůdkový pult.
Podávala bych ho v misce stejně nadšeně jako ten nejvybranější krevetový koktejl a přikládala k němu čerstvé rohlíky, které budou ten den obzvlášť vypečené. Anebo bych ho mazala na veku rozkrájenou na chlebíčky, případně na jiný dobrý světlý chléb. A určitě bych nezapomněla dát chlebíčkům pár hodin čas, aby se rozležely.
Vajíčkový salát podle mě
Za základ vajíčkového salátu považuju ochucenou majonézu. Přidávám do ní buď bílý vinný ocet, anebo místo něj použiju lák z okurek, pokud má dobrou chuť. Dále pak hořčici a pro zvýraznění chuti i pár kapek rybí omáčky, protože rybí chuť se dobře pojí s chutí vajec. Pokud rybí omáčku nemáte, plus mínus ji nahradí dobrá worchestrová. Anebo jedna rozšťouchaná a nadrobno nasekaná ančovička.
Vařená vajíčka dělím na žloutky a bílky. Stejně by se nakonec od sebe rozpadly, tak proč toho nevyužít rovnou. Žloutky nastrouhám na jemném struhadle a vmíchám do majonézy, zatímco bílky nakrájím na kousky a přidám do salátu s ostatními surovinami: s hráškem, jarní cibulkou a okurkami.
Mražený hrášek
Normálně mraženým potravinám zas tak moc nefandím, zejména u zeleniny se jim spíš vyhýbám, ovšem mražený hrášek je docela jiná liga. 51 týdnů v roce dovede překonat hrášek čerstvý. Ten zbylý týden je výjimka, jen pokud se na zahradě nachází hrášek vlastní, který lze sníst do pěti vteřin od sklizně.
Pro vaření mladého mraženého hrášku platí jednoduchá zásada: čím méně tepla, tím líp. Mladičký hrášek stačí jen prohřát a dost; dalším varem ztrácí nejen barvu jako kterákoli jiná zelenina zelené barvy, ale taky tuhne až dřevnatí.
Pro účely tohoto receptu se použije hrášku jen málo a stačí ho prohřát přelitím vroucí vodou.
Jarní cibulka
Příchuť syrové cibule, i kdyby byla mladá a jarní, mi v jakémkoli jemném salátu moc nesedí, a tak se snažím nakrájenou cibuli vždy spařit na cedníku vroucí vodou, než ji přimíchám k ostatním surovinám.
Zde je to o to jednodušší, že hrášek potřebuje stejné zacházení, a tak to jsou dvě suroviny jednou ranou jedním cedníkem.
Okurky
Vzhledem k tomu, co se teď prodává v obchodech, vám vřele doporučuju: na vajíčkový salát použijte domácí zavařené okurky. Doba slávy naší nejslavnější značky skončila. Když dáte do salátu byť jen trochu nevydařené sterilované okurky, bude to hodně poznat v chuti. A rozležením se to neztratí.
Tak ať vám vajíčkový salát chutná.
V komentářích se těším na vaše oblíbená a nepostradatelná jídla pro všechna velikonoční období – masopust, fašank, půst i samotných velikonočních svátků.
Suroviny
- 4 vejce vařená natvrdo, případně další 1-2 na ozdobení
- 100 g mraženého hrášku
- 2 jarní cibulky
- 60 g sterilovaných okurek
- 150 g majonézy
- 10 ml láku z okurek nebo 5 ml bílého vinného octa
- 10 g plnotučné hořčice
- 5 ml rybí omáčky
- špetka cukru
- špetka soli
Postup
- Jarní cibulky zbavte kořínků, zavadlých a poškozených částí natě i seschlé horní vrstvy. Očištěné cibulky opláchněte, podélně rozkrojte na čtvrtiny a pak rozkrájejte nadrobno zhruba po půl centimetrech.
- Nasypte do cedníku, přidejte mražený hrášek, cedník položte na misku vhodné velikosti a zalijte vroucí vodou. Nechte 2 minuty stát, potom vyjměte a propláchněte studenou vodou, aby se suroviny přestaly prohřívat.
- Vajíčka oloupejte, přepulte, žloutky vyjměte stranou a bílky pokrájejte na kousky jen o něco větší než zrnka hrachu. Na podobně velké kousky nakrájejte taky okurky.
- V míse smíchejte majonézu, hořčici, ocet nebo lák a rybí omáčku. Na jemném struhadle k těmto surovinám přistrouhněte žloutky a metličkou vše vymíchejte dohladka. Pokud chcete, jemně tuto zálivku oslaďte, ale nepřekročte množství 5 g cukru, salát by už byl sladký příliš.
- K majonéze vmíchejte připravené bílky, hrášek, cibulku a okurky. Nelekněte se, že je to celé jakési nevyvážené a divné. Vajíčkový salát bezpodmínečně vyžaduje, aby se rozležel do druhého dne. Do té doby to je jen směs surovin koupajících se ve výrazně ochucené majonéze. Trpělivě vyčkejte na zítřejší dojmy.
- Na druhý den salát promíchejte, ochutnejte, a ještě dosolte. Vzdor včerejším pocitům mu nyní nejspíš trochu slané chuti bude ještě chybět. Podávejte vedle bílého pečiva nebo na bílém pečivu, zdobte vařenými vejci a příhodným zeleným lupením, například pažitkou, petrželkou nebo čerstvými výhonky.
Určitě nádivka a vajíčková pomazánka, tak trochu obdoba tvého salátu. Půst se u nás nedrží, takže maso ve všech podobách.
AHOJKY FLO!!!
VAJÍČKOVÝ SALÁT DĚLÁM PODOBNĚ, ALE TEN TVŮJ JE DALEKO LÍP VYCHUCENÝ A OBOHACENÝ O HRÁŠEK A RYBÍ OMÁČKU!!!
URČITĚ VYZKOUŠÍM!!!
PŘEJU TI KRÁSNÉ JARNÍ DNY PLNÉ SLUNÍČKA!!!
Ahoj všichni vajíčkový salát je pochoutka,která se nikdy nepřejí.Já tento salát a vůbec vajíčka miluju i když se o nich hovoří že nejsou zdravá (jednou ano podruhé ne) po velikonocích je to skvělý recept ,dobrou chuť.
Ahoj Flo,
v. salát děláme taky a nedokážeme si bez něho představit po-velikonoční čas. Dělám ho jednodušeji, jen – vajíčka, sůl, pepř, tatarka a trošku sójové omáčky (s. om. nemusí být). Kluci se můžou po tom utlouct.
A bez jakého jídla si nedokážeme předvelikonoční / velikonoční čas představit? Beránek, jidáše, nádivka (hlavička) s kopřivami a medvědím česnekem a šoudra (moravsko-slezké krajové jídlo = v kynutém těstě zabalená anglická + klobása. Já dělám i jako placky se šunkou.) Měj se krásně!
Milá Florentýno,
Vajíčkový salát já můžu a pokusím se ho vylepšit o hrášek a rybí omáčku. Děkuji za recept.
Milá Florentýno,
i u nás už je vajíčkový salát v lednici 🙂
Ale k Tvému dotazu – u nás si nedokážeme představit Velikonoce bez velikonoční nádivky 🙂 Krásný den.
A ještě jsem zapomněla dodat, že jsem do vajíčkového salátu zamíchala notnou dávku medvědího česneku, je to výborné.
Během Velikonoc určitě nesmí chybět velikonoční nádivka s uzeným a kopřivami, jidáše, mazanec a beránek.
Ahoj, Flo! Vajíčkový
šalát a vajíčková nátierka sú klasikou jarného obdobia. A čo u nás nesmie chýbať na Veľkú noc? Začíname judašmi, pokračuje varené údené a klobásy, pochúťka pre šibačov (je to ako vajíčková tlačenka, ale obsahuje aj šunku, kapiu a steril.uhorky), ku sviatočnému obedu uhorkovo-zemiakový šalát s kôprom a na stole celé sviatky baranček.
Jídla hemžící se zelenou barvou – od vajíčkové pomazánky se závějí pažitky po polévku ze zeleného lupení.
Moc se těším na nový opus. :))
Ahoj Flo a všichni ostatní!
Díky za připomenutí vajíčkového salátu! Milovala jsem jej vždy jako jediné na Velikonocích. Byla to vlastně v mých očích záchrana Velikonoc před úplným zatracením. Dodnes jej dělám. Dříve mi synové nosili vajíčka z pomlázky (vyžadovali po dívkách pouze vejce vařená) a salátu jsme měli mísu. Pak s několika lžícemi seděli všichni okolo a cpali se. Nikdy jsem hrášek nedávala a dovedu si jej tam krásně představit. Děkuji za inspiraci! Dnes už kluci mají své rodiny a domů mi vejce nenosí. Ale vždy si pro to jedno vařené ode mne přijdou (barvené v cibulových slupkách – milují ta mramorovaná).
Ahoj vespolek,
tak teď se mi chce řvát: I ty, Brute?
I když je to logické – na kuchařském blogu 😀
Ale není to ani dva dny, co jsem se zařekla, že příští osoba, která mi bude vnucovat myšlenku, že nevím, co s vařenými vajíčky a že nutně musím vyzkoušet právě jeho jedinečný a dokonalý recept, prohodím oknem. Zavřeným. A pošlu mu účet za sklenáře. Promiň, Flo, není to tvoje vina.
A co s vařenými vajíčky od Velikonoc? No prostě je sežerte a hotovo!
Uf! Jdu si uklidnit nervy rajčatovým salátem. A kašlu vám na to, že není sezóna 😀
Bereš to od podlahy, pěkný Velikonoce.
🙂 jako nechci naštvat, ale pozor, my třeba děláme vajíčkovo-rajčatový salát 🙂 🙂
hezký den
S těma okurkama je to fakt hodně smutný. Celé roky strávené v Německu na německých okurkách manžel pořád řešil, že jsou sice výborné, ale na poctivé znojemské přeci jen nemají. A pak jsme při návštěvě příbuzných ty „pravé poctivé znojemské“ ochutnali. Manžel už na ty německé nedá dopustit. 🙂
Milá Flo, moc děkuji za lákavý recept na salát! Určitě vyzkouším! U nás určitě nesmí chybět jidáše, mazanec, beránek a velikonoční hlavička s kopřivami a dalšími bylinkami. Letos jsem zkusila velikonoční věnec ze slánku a je skvělý, takže se asi stane další stálicí velikonočního stolu!
Milá Florentýnko.
Díky za skvělé recepty.
U nás na Velikonoce nesmí chybět nádivka, mazanec a beránek.
Krásné jaro.
Já Velikonoce ani moc nemusím už od mládí, takže jen kvůli rodině kopu vajec, beránka, mazanec…a na ten se těším.
Vajíčkový salát dělám jako paní Melánie (viz výše) a nejen po Velikonocích. Zkusím ten hrášek – děkuju za tip.
Děkuji za recept ,Velikonoce si nedovedu představit bez bramborového salátů ,na zelený čtvrtek musí být špenát,ryba , slané listové pecivo,mazanec linecké cukroví,beranek,přeji hezký den
Milá Flo, během jara, a tudíž i na Velikonoce, ráda konsumuji chřest v různých podobách a vzhledem tomu že žiju v Italii, přidám k dobru jeden můj oblíbený toskánský recept: gnocchi gnudi (nahé noky).
Jsou to kuličky z na jemno nakrájebého čerstvého vařeného špenátu, rikoty, parmazanu, spojené vajíčkem, moukou a provoněné muškátový oříškem.
Krásné jarní dny vám všem!
Milá Florentýno,
přesně to mě letos napadlo – proč není Velikonoční kuchařka pro dceru? Vždyť těch postních receptů už tu bylo tolik! A kdo má pořád všechno hledat v archivu mailů z r. 2015, žejo 😉
Mimochodem – doma jsem v rámci debaty s manželem nad AI chat botem zadala dotaz „co z lososa k večeři“ – no, nějaké obecné recepty mi „vyplivnul“, ale stejně jsme nakonec skončili u klasiky v páře v troubě s mléčným pórkem z Večeře ;-).
Vajíčkový salát milujeme, ale děláme jen po velikonocích.Během roku si nevzpomenu .
Nedávám rybí omáčku, ta mi moc nevoní .
Právě jsem ho udělala. A teď vidím recept tady. Dělám stejně, jen jsem přidala místo jarní cibulky pažitku. Tu miluju.
Velikonoce v Americe bez českejch zvyků. Ale udělala jsem ořechovou roládu s pařížským krémem na návštěvu k rodině. Beránka jsem zkoušela vloni. První se nevyklopil a celej se rozpadl, druhej dopadl líp. Ale americký příbuzný to neznají a tudíž neocenili. Ořechová roláda měla úspěch.
Manželovi jsem letos po 26 letech prozradila a vysvětlila “pomlázku” a tak prej příští rok mě určitě bude honit kolem stolu s nějakým proutkem. Hahaha, už ho vidím!
O mazanec nestojím, cukroví peču jen na Vánoce, ďelala jsem americký cookies a zdobila pro vnoučata. …
U nas jsme zavedli novou tradici zeleneho mechoveho spenatoveho dortu. Deti ho miluji.
Masopust – koblihy a sulc
Velikonoce – sekaná s kopřivou, beránek, mazanec
postní období – „oranžová“ zelnice, kyselka
Problém zvaný znojemské okurky? Pro mne neexistuje.
Kolik hlav, tolik jazyků, kolik jazyků, tolik chutí a kolik chutí, tolik druhů sterilovaných okurek.
Je to něco jako mudrování Hrabalova strýce Pepina na pivovarském komíně: „Trafikant nemohl být oficírem. Offcír může být trafikantem, ale trafikant nikdy oficírem …“
Pěkné jaro! Všem trafikantům, oficírům i Pepinům … ??
Připojuji se k Saše – než jedny Velikonoce, raději dvoje Vánoce. Nicméně mazanec, obarvená vajíčka a tvarohová rozhuda. Několik let peču pro vnuky dva dorty, protože jsou narozeni „kolem“ Velikonoc a to slavíme právě na velikonoční pondělí. A Masopust vítáme koblihami.
Milá Florentýnko,
vajíčkový salát je skvělý na využití vajíček, dělám ho podobně, ale neobejdeme se bez nádivky, mazance, beránka a jehněčího se špenátem a bramb.knedlíkem. Díky za skvělé recepty
Salát bude určitě všem chutnat. Dělávám různé saláty a pomazánky, a ty chutnají vždy.
Zajímalo by mě, co je to ta rybí omáčka. Někteří členové rodiny ryby nejí, ale už jsem četla vícekrát, že ryby vylepšují chuť salátů a pomazánek.
Díky za recept.Vajíčkovou pomazánku mám moc ráda. Letos mi ji přinesla snacha.Dává tam ještě strouhaný sýr. Jinak já dělám v čase koblihy, mazanec, špenát na Zelený čtvrte,nádivku s uzeným masem a na svátky zvu nejbližší rodinu a tento rok byla kačena sknedlíkem a zelím a v pondělí krůtí s bramborovým saláte.Jinak už vařím jen pro sebe atak jen někdy si udělám některé Tvé recepty a většinou se mi díky přehlednému vysvětlení se mi povedou.Hrozně ráda je čtu a děkuji za ně.Srdečně zdraví Marie
Já letos zkusila podle PC a tam dávají místo cibulky jarní cibulku podušenou. Znám 2 verze na majolku domácí , tak kdo chce může zkusit. Obojí mám vyzkoušené :
1) 1celé vejce a pomalu přidávat olej buď slunečnicový nebo řepkový a pak dochutit dle svého, sůl, hořčice a lák od okurek nebo ocet
2) 2dily oleje a 1 díl krabicového mléka – stačí i 1,5%
Nevěřila jsem, že se to povede, ale jde to ?
Tak dobrou chuť !!!
Jojo, to je každý rok.Bez něj to ani jinak nejde. Ještě děláme plněná vajíčka. Posíláme pozdrav a přejeme pohodový večer JITKA a děda
Ahoj, všichni!
Ve městě mě nikdy Velikonoce “nebraly”. V mládí jsme doma v rodině nic zvláštního nevařili. Pouze ta vajíčka na tvrdo jsme malovali. Babička nás zvala na Masopust na koblihy.
Od té doby, co sleduji recepty Flo, začínám vařit a péct pochoutky podle ročních období a na Velikonoce jsme si oblíbili velikonoční nádivku s notnou dávkou kopřiv. Z vajíček nedělám salát, ale pomazánku (snad bez majonézy o krapet dietnější).
Díky za skvělé recepty a hlavně to povídání kolem ?. Krásné jarní dny všem.
Hana
Letos byla všechna vnoučata mimo, tak byl výlet. Spousta medvědího česneku u Kolína, tudíž velikonoční hlavička a vlastně všechno ostatní, včetně placek z žitného kvásku, s divokou zeleninou. Krásné jaro.
Ahoj Flo,
vajíčkovou pomazánku dělám dost často, ale jednoduchou. Jen vajíčka, majonézu a hořčici.?
Velikonoce u nás nemůžou být bez mazanců. Každý musí mít svůj.? Pak asi nádivka.
Florentýno,
vajíčkový salát dělám bez hrášku a rybičky, vyzkouším Tvůj recept.
Jídelníček během masopustu neřeším. O velikonoční středu peču jidáše, v sobotu mazanec a beránka. Nádivku podávám v neděli.
Jarka
Ahoj Florentýno,
vajíčkový salát mě moc potěšil, protože ho tradičně vyrábím na velikonoční pondělí odpoledne. Jen trošku jinak, vajíčka natvrdo nakrájím na kostičky, přidám nasekanou jarní cibulku (ze zahrady), nakrájené ředkvičky ( ze zahrady nebo koupené), nahrubo strouhaný sýr (většinou eidam), zakysanou smetanu nebo jogurt a ochucení ( sůl, trochu hořčice, citronová šťáva).
Jinak na velikonoce připravuji v sobotu sekanou jako roládu plněnou vajíčky, v neděli pečené maso a v pondělí pečená kuřecí stehna a na nich je nádivka (rohlíky, mléko, žloutky, sůl, uzené maso na kostičky, všechno zelené co potkám ( hlavně jarní cibulka a kopřivy) a sníh z bílků. A k tomu rajská omáčka, aby to bylo červené pondělí.
Krásné po velikonoční dny milá Fló.
Mám moc ráda vajíčkový salát od dob, kdy jsem si ho v kantýně kupovala 10 dkg do papíru ?
Ale takhle vylepšený salát, se kterým jsi přišla ty, na ten se už moc těším. Už dávno jsem si říkala jak bych ho sama vylepšila, ale tak nějak jsem čekala, že se dočkám nápadu od tebe.
Měj se hezky a přeji další skvělé nápady.
Jana
Ahoj Florentynko,
Vajickovy salad delam casto, ale ten tvuj urcite vyzkousim, hlavne tu majonezu s okurkovym lakem
Jinak na velikonoce nesmi chybet mazance, jidase, nadivka s uzenym masem a se senate.
Zdravim vsechny a preji krasne jaro.
Milá Flo. Mám moc ráda vajíčkovou pomazánku a žádná naše oslava se neobejde bez vaječné tlačenky. Určitě brzy vyzkouším i tvůj recept na vajíčkový salát. A bez čeho si ten zimní čas nedovedu představit? Určitě by mi moc chyběl zapečený jitrnicový nebo jelitový prejt s bramborami a salátem z kyselého zelí. Nebo vařené vepřové koleno s hořčicí a křenem a plátkem dobrého chleba. Ale také čerstvě vyškvařené škvarky, které vysypu do misky, osolím a s manželem je zobeme prsty, dokud je ještě teplé všechny nesníme. V tomto čase si ráda udělám pohodu s jablečným štrůdlem z jogurtového těsta nebo kynutými buchtičkami s čokoládovou náplní k šálku kávy nebo čaje. Moc ti děkuji za recepty, které každý čtvrtek nacházím v mojí e-mailové schránce. Přeji ti krásné prožívání jara se spoustou nových dobrot.
Ahoj Flo,
tvůj Vlašský salát vyzkoušela kamarádka.A byl vynikající. Takže jdeme do vajíčkového salátu s nadšením.
Jinak u nás na Velikonoce, krom výše zmíněných jídel, nesmí chybět vaječná tlačenka. A po Velikonocích opět ( neboli TAM s nimi ).
Milá Flo, hrášek jsem do vajíčkového salátu nezkoušela, ale dávám ho do vajíčkové tlačenky. To je také náramná dobrota.
Na Velikonoce nesmí chybět mazance, jehněčí se špenátem a bramborovým knedlíkem a hlavně hodně (alespoň ze 3 kg masa) nádivky, která musí být minimálně ze 2 druhů masa (vepřové a uzené) a kvanta nasekaných kopřiv. Plus mraky vajec, rohlíky na kostičky a dobře okořenit – a stejně se po tom kvantu jen zapráší. Ještě že už to mám za sebou.
Všem přeji konečně rozumné počasí, ať se na nás sluníčko usmívá.
Typické jídlo pro období půstu? Dietní koktejly Slim Mix. V předjaří shazuji zbytečná kila, abych byl ohebný a pružný v lodi, když splouvám jarní potoky a řeky anebo chodím po kopcích. Stačí měsíc se zapřít a život je hned hezčí. I na receptech od Florentýny, až do podzimního energetického sebezaopatřování to obvykle vydrží. I ten koktejlík od Slimmixu je dobré jednou za pár dní ochutit něčím onačejším a to je zelenina a maso (bez příloh). Hodně mne naučily Hovory s řezníkem, dost dobrá kniha.
Milá Flo, já si nedovedu Velikonoce představit bez „zolajerů“ – správně by se to asi mělo psát nějak jako Salzeier? Dělávala je moje babička (na Prajzské) a jsou to vajíčka uvařená v cibulových slupkách, „poťukaná“ a naložená v nálevu z vody, soli a kmínu. Jí se na chlebu s máslem a potřené hořčicí. Mňamka 🙂 u nikoho jiného jsem se ještě s tímhle receptem nesetkala a babičky už se nezeptám, tak bohužel nějaké další detaily neznám…
Ahoj Florentýno,
nápadem napsat kuchařku s tématem masopust – půst – Velikonoce jsem nadšená! Zatím mám všechny Tvoje kuchařky, moc se mi líbí, tak se moc těším i na tuto. Doufám, že ji stihneš před Vánoci, byl by to hezký dárek od Tebe pro všechny Tvoje fanynky a fanoušky (jak jsem zjistila, i těch je dost).
Ptáš se, které recepty si spojujeme s těmito obdobími.
Musím přiznat, že s masopustem a půstem se mi nespojuje moc receptů. Snad ještě s masopustem – koblihy. Ale téměř je nedělám, nerada smažím, hlavně proto, že po každém smažení se zbavuji tuku a s tím mám problémy – kam s ním? A koblihy pečené v troubě jsou prostě buchty, to mi nikdo nerozmluví.
A v postě vařit nějaké speciality mi připadá trochu scestné.
Jiné to je s Velikonocemi. Na Bílou sobotu dělám tradičně nádivku, podle maminky do ní dávám tři druhy masa, já jsem ji vylepšila o trochu strouhaného sýru, eidamu nebo goudy, chuťově nejsou příliš výrazné a nádivku nakypří. Výsledek je ovšem zase o trochu sytější. Kopřivy do nádivky nesháním, stačí mi petrželka.
Na Hod Boží by podle mě mělo být jehněčí na česneku se špenátem a bramborovými knedlíky. Jehněčí se dřív špatně shánělo a teď je zase moc drahé, tak ho nahražuji králíkem.
K Velikonocům samozřejmě patří také velikonoční moučníky – beránek a mazanec. Sbírám recepty, takže na oba jich mám celou řadu, ale stejně nakonec udělám oba stejné, z kynutého těsta, do kterého dávám hodně mlsků – kousky čokolády, mandle, rozinky. Rodina je, zdá se, zcela spokojená.
Moc se těším na novou kuchařku, určitě tam budou zajímavé recepty, které neznám, a i u těch známých se poučím, velmi se mi líbí rozbory, které u receptů uvádíš.
J.F.
Bez čeho si neumíme Velikonoce představit? Tak určitě ve středu jidáše, ve čtvrtek špenát, v pátek postní čočku, v soboru nádivku s uzeným, kuřecími jatýrky a kupou zeleného. V neděli beránka a v pondělí mazanec. Také peču kuře s nádivkou (v neděli) a v pondělí jehněčí maso. To milujeme všichni – řádně očesnekované!
Velikonoce v mé původní rodině žádné pevné jídelní zvyky neměly (snad až ne ten čtvrteční špenát), tak jsem hledala po starých kuchařkách, internetu i se vyptávala známých, až jsem si nějaká pravidla sama zavedla…
Srdečně zdravím po Velikonocích, milá Flo, vždy se velice těším na čtvrtek, kdy si přečtu nové recepty. A k Velikonocům u nás patří nádivka, mazanec, beránek, jidášky, řízek se salátem a hodně, hodně slunečné pohody, i když venku nesvítí. Tu slunečnou pohodu přeji i Tobě. At´ se daří.
Vynikající! Hrášek mě hodně mile překvapil, nenapadlo by mi ho použít.
Ahoj Flo, vajíčkový salát byl vynikající. Třetinu majonézy jsem nahradila zakysanou smetanou, která mi zbyla v lednici z předchozího vaření. Určitě jsem nedělala salát naposledy. Děkuji za recept. Věrka