Vídeňský guláš z telecího masa hodný i vašeho majestátu

Vídeňský telecí guláš je zcela určitě jedno z nejluxusnějších, nejjemnějších jídel, které znám. Možná na první pohled trochu vypadá jako guláš, už při prvním ochutnání ale pochopíte, že tu jde o úplně jinou ligu. Extraligu. Možná Ligu mistrů.

Taky je dost možné, že mě jen zaslepil sentiment z doby, kdy jsme dočasně bydleli ve Vídni. Vzpomínám na ty časy jako prababička na monarchii a s úctou skláním hlavu ke všemu, co se může chlubit duchem císařského majestátu.

Mimochodem pokud jste v Hofburgu neviděli Stříbrnou komoru, tedy císařskou sbírku stolního porcelánu, příborů, svícnů a váz, vybavení dvorní kuchyně a cukrárny, měli byste to při nejbližší návštěvě Vídně napravit. Jinak se nikdy nedozvíte, čemu se opravdu říká stolovat jako pán.

To největší kouzlo vídeňského guláše ovšem nespočívá ani v použitém mase, ani v místě původu, nýbrž ve způsobu zahuštění. Jedná se totiž o guláš bez mouky a to v dnešní zdravé době zní skoro jako bezlepkové zaklínadlo.

Vídeňský guláš ve zkratce

Zahušťování moukou je něco jako dietně-kuchařský strašák, a i když se vás ho snažím zbavit, případně jako samozvaná krotitelka kuchařských duchů zneškodnit, přece jenom je fajn si občas oddechnout úlevou, když v některém z klasických jídel zahuštění moukou vůbec nepotřebujete. Prostě jako když pomalu otvíráte dveře od koupelny, čekáte bubáka ve vaně, ale všude je klid a strašení se tentokrát nekoná.

Na zahuštění se u vídeňského guláše využívá velkého množství cibule, ve které se maso celou dobu dusí. Bere se jí zhruba tolik, jako masa. Jejím rozmixováním vznikne gulášová omáčka, která má přesně tu správnou hustotu.

Jenomže aby měla šťáva i tu správnou chuť a barvu, musíte si nejprve guláš u plotny „vystát“ – takovému množství cibule, jaké budete potřebovat, to trochu trvá, než získá správnou hnědou barvu do základu, a nesmíte u toho příliš šetřit tukem, jinak se vám cibule snadno připálí. Navíc musíte kvůli chuti opéct do zlatavé barvy i maso.

Po úvodním míchání a opékání a míchání a opékání to už jde skoro samo jako u většiny gulášů. Podlijete, přikryjete a necháte dlouho a jemně pobublávat. Nemusíte se tedy obávat, že vás chci sedřít do úmoru; čtenářů si člověk v dnešní době musí považovat, i kdyby bydlel někde na samotě u lesa.

Maso na vídeňský guláš

Jelikož má vídeňský guláš v názvu guláš, asi je vám hned na první dobrou jasné, že se maso bude dusit (doměkka). Nebude se ani vařit, ani péct, ani smažit, ale docela obyčejně dusit pozvolna pod pokličkou.

Proto jsou minutková masa ze hřbetu (panenka, svíčková, roštěnec, pečeně) zcela nevhodná, budete potřebovat něco prorostlejšího a namáhanějšího. Ovšem nikoli příliš prorostlého, protože pak by guláš ztratil svou noblesu. Maso z horní části přední nohy, tedy ramínko neboli plec, je ideální volba.

Skvost si vyrobíte při použití mladého, ještě světlého telecího masa, ale pokud se rozhodnete pro maso vepřové nebo hovězí, podle postupu se tak jako tak doberete výborného výsledku. Jen tomu pak neříkejte telecí guláš, moc vás o to prosím.

Jak vídeňský guláš souvisí s pohádkou o Popelce

Možná se ptáte, jak to udělat, aby se cibuli podařilo rozmixovat do šťávy kvůli zahuštění a zároveň maso zůstalo celé. Asi je tedy jasné, že maso musíte nejprve kousek po kousku vybrat.

Nejlíp a nejrychleji toho docílíte, když měkké udušené maso scedíte přes cedník a tekutinu zachytíte. Pak si zahrajete na Popelku a z cedníku všechny kousky masa vyberete a odložíte stranou. Nejsnáz se to dělá velkou kuchařskou pinzetou, ale ani vidlička není špatný nástroj.

Zbytek surovin, které se zachytily v cedíku, tedy především cibuli, vraťte ke scezené šťávě z dušení a teprve teď rozmixujte dohladka. Pak můžete v klidu maso nasypat nazpátek do šťávy.

A to je celé kouzlo. Tak ať se vám následně u stolu dostane nejméně královského potlesku.

 

Vídeňský guláš z telecího masa

Množství: 4 porce

Vídeňský guláš z telecího masa

Suroviny

  • 800 g telecího ramínka (plece)
  • 750 g cibule
  • 4 lžíce oleje
  • 100 ml suchého bílého vína
  • 2 lžíce rajského protlaku
  • 3 lžičky kvalitní sladké mleté papriky
  • 1 citron, ze kterého použijete jen trochu kůry
  • špetka čerstvě nastrouhaného muškátového oříšku
  • sůl
  • čerstvě mletý černý pepř
  • 1 kelímek zakysané smetany
  • pár snítek tymiánu k ozdobení

Postup

  1. Maso odblaňte, zbavte velkých kusů povrchového tuku a zbytků šlach. Pracujte s malým nožíkem, protože lepší nástroj pro tento úkon nevymyslíte. Poté maso nakrájejte na kostky velké 3-4 cm a osolte ho jednou zarovnanou lžičkou soli.
  2. Všechnu cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno. Abyste ji zbytečně neoplakávali, uvědomte si, že je pro ni pocta skončit svůj životní příběh v tak dokonalém a nadčasovém jídle; a taky si stoupněte někam do průvanu, aby vám cibulové aroma nestoupalo přímo do nosu. Stačí někde vhodně pootevřít okno nebo zapnout digestoř. Zabírá to, na rozdíl například od chlebové čichací narkomanie.
  3. Ve středně velkém kastrolu rozehřejte olej a maso na něm postupně ve dvou nebo třech dávkách zprudka opečte ze všech stran. Jde vám o povrchovou barvu, nikoli o změknutí uprostřed – tam ať si klidně maso zůstane syrové. Opečené maso odložte zatím bokem.
  4. Na výpeku začněte restovat cibuli. Pokud by se vám zdálo, že k tomu má málo tuku, neváhejte jednu až dvě lžíce oleje přilít, jinak se vám cibule bude připalovat. Na středně silném plameni v krátkých intervalech promíchávejte a restujte, dokud nedosáhnete rovnoměrné, zlaté barvy. Příliš světlý cibulový základ nestačí, příliš tmavý je k telecímu zbytečný.
  5. Ke správně opečené cibuli přidejte protlak a ještě minutu nebo dvě opékejte, dokud nezmění barvu z červené na rezavou - tím se zároveň podstatně promění a zvýrazní jeho chuť. Zarestování protlaku si zapamatujte pro všechny případy, kdy se někam téměř nelogicky přidává, aniž by se tím vytvářela rajčatová omáčka nebo polévka.
  6. Cibuli s protlakem zasypte paprikou a jen velmi krátce promíchejte, jen coby se paprikový prášek rozmíchal a spojil s tukem. Podlijte vínem a krátce povařte, dokud se víno téměř neodpaří, což je sotva minuta.
  7. Vraťte do kastrolu maso, podlijte vodou tak, aby bylo téměř ponořené, zastrouhněte muškátovým oříškem a trochou citronové kůry, přikryjte poklicí a pomalu duste hodinu až hodinu a půl, podle povahy masa, až bude téměř měkké. Připadá-li vám nepříjemné na skus a gumové, potřebuje ještě nejméně půl hodiny dusit. Dobře udušené maso musí být šťavnaté a snadno poddajné.
  8. V průběhu dušení neváhejte šťávu ochutnávat a podle potřeby dochucovat solí. Čím dříve v průběhu dušení to uděláte, tím lépe se sůl chuťově propojí s masem a ostatními surovinami.
  9. Maso sceďte a tekutinu zachyťte. Z cedníku vyberte všechny kousky masa; opět je odložte stranou. Bohužel to jinak nejde. Zbytek zachycených surovin, především cibuli, vraťte ke scezené šťávě z dušení a rozmixujte dohladka.
  10. Do hladké šťávy vraťte maso a naposledy ochuťte solí a čerstvě mletým pepřem. Při podávání zdobte kopečkem zakysané smetany, která guláš ještě více zjemní, a snítkou tymiánu, který ho učiní už na první pohled vpravdě k sežrání. Hodí se k němu všechny těstovinové přílohy, anebo třeba jemné domácí špecle.

 

 

Join the Conversation

  1. Díky za recept, zkusím určitě, z vepřového. Nedávno jsem si koupila takový přístroj na sekání všeho možného, tak se těším, jak ho využiju na ta kvanta cibule! Zdravím a obdivuju, ty fakt běháš maraton? Mám jen takové tušení, že něco se nedávno běhalo… Hana

    1. Florentýnko děkuji za recept na guláš myslím že ten je to pravé ořechové Hna

    2. Hani, já bych to běháním maratonu nenazývala, ale ano, do cíle jsem se opravdu doplazila a nikdo mě po cestě nepoponášel 🙂

  2. Lenka says:

    Ahoj Flo,
    tentokrát překvapivě nic nového, světoborného. Že v guláši má být cibule a maso 1:1 je známý fakt a že tam mouka nepatří též. Maďarský guláš je přirozeně hustý zeleninou a český by měl být kromě cibule maximálně dohuštěný chlebem. Akorát to rozmixování je zajímavá vychytávka. Cibule se sice dlouhým dušením rozvaří, takhle ale bude sosík dokonale krémový… Díky a hezký den.

    1. Leni, to je obecně rozšířený mýtus, že má být v gulši poměr masa a cibule 1:1. Nedělá to chuti klasického guláše dobře, možná tak tomu maďarskému, který popisuješ. Tady u tohoto telecího sladkou chuť velkého množství cibule dovede vyvážit bílé víno a koření. Asi jsem udělala chybu, že jsem to v textu dostatečně nezmínila, prostě se nejedná o guláš v takovém smyslu, jak ho známe v klasické hospodské podobě.

  3. Ladislav says:

    Ahoj Flo, moc děkuji za další skvělý recept, ano máš pravdu v kuchyni zdolávám další a další metry převýšení ????a velký dík patří i tobě

    1. Laďo, mám takový pocit, že co se týká zdolávání met a převýšení, ve facebookové skupině Kuchařky pro dceru parádně dokazuješ, jaký skvělý vysokohorský vůdce jsi a kolik lidí dokážeš strhnout ke společným výstupům na všednodenní i víkendové kuchařské vrcholy.

  4. Réza says:

    Milá Flo, máš můj velký obdiv za tvé maratony – jak ten zaběhnutý, tak ten kuchařský a spisovatelský.
    Recept na vídeňský guláš vypadá dokonale, určitě ho vyzkouším a zvolím hovězí.
    A vzpomínám, když po jsem příteli na oslavu jeho narozenin s kamarády vařila guláš z 5 kilo masa. Ochucení probíhalo stylem – pytlík majoránky, pytlík kmínu, palice česneku… Nikdy předtím ani nikdy potom se mi tak vynikající guláš nepovedl, akorát cibule jsem dala jen 3 kila, víc by mé oči asi nezvládly, mě slzí i při krájení pažitky. Dohustila jsem lehce bramborem. Ale tvůj guláš ten můj v dokonalosti asi trumfne:o)

    1. Monika says:

      S tou cibulí to máme stejně :). Mně ani průvan nepomáhá. Do guláše jsem zatím tolik cibule nedávala, ale krájeli jsme pár kg na utopence. Skvělá vychytávka jsou potápěčské brýle – ale s krytkou na nos (něco jako toto: http://www.decathlon.cz/cs/p/8247459_potapecska-maska-mantiroa-100.html?gclid=CNK9sdvzkdMCFXMo0wodfX8K0Q#/13-200-xs). Funguje to stoprocentně 😉

    2. Réza says:

      Mně pomáhá digestoř, opláchnout prkénko, otevřít okno a odejít:o) Krájení cibule cítím v očích na několik metrů, takže nepomáhá ani svěřit práci někomu jinému.

    3. Rézi, není guláš jako guláš, tohle je taková zvláštní odrůda guláše, která na rozdíl od klasického guláše snese poměr masa a cibule téměř 1:1. Je dobře, že jsi se při tom velkém vyvařování zastavila u 3 kil cibule, myslím, že to bylo pro hovězí guláš přesně akorát. A to dochucování ve velkém si naprosto dovedu představit 🙂

  5. U nás dnes bude guláš k obědu, voní celý byt. Už se těšíme. Jasně, že bez cibule by to nešlo, Takže téměř 1:1.

    1. Ivo, jak už jsem psala výš holkám, hovězímu guláši podobný poměr masa a cibule spíš škodí a chce to víc masa a méně cibule. Ale tu vůni cítím až sem, nevím, jak to děláš 🙂

  6. Václav Knébl says:

    Ahoj Flo, díky za další Tvůj recept. Jen si nesmím splést sladkou a pálivou papriku. Můj poslední kousek v kuchyni. Guláš z divočiny, byl opravdu pikantní. Jím ho jen sám, ostatní odmítli. Nevím proč, barva byla nádherná. Pěkný den a těším se na další čtvrtek.

  7. Evča says:

    Můj muž běžel v sobotu půlmaraton a já jsem při fandění málem vyplivla hlasivky (ostatně, jako každý rok 🙂 ale MARATON, Flo, to je teda… klobouk dolů, všechny klobouky světa dolů! Atmosféra musela být úžasná, to je vždycky i na tom půlmaratonu, hlavně když při startu burácí Vltava, když se kvůli mému fandění běžci usmívají nebo se z chůze zase rozběhnou, když jsou po doběhu všichni plní euforie, že to dokázali… Ach, už se tu zase dojímám, nic, jdu si přečíst ten gulášek 🙂

    1. Evčo, máš pravdu, atmosféra je na těchto bězích fakt úžasná. Jen teda Smetanova Vltava u toho chyběla, protože to bylo v zahraničí, ale jinak srdcovka, přesně jak píšeš.

  8. Alžběta says:

    Tak podobně ho dělám i já, až na to rozmixování. Budu mixovat ,určitě ho tím vylepším.
    Máš vzácny dar – dovedeš psát o jídle krásně a inspiratívně. Přeju krásný den.

    1. Alžběto, pozor, neplést si tenhle vídeňský guláš s klasickým gulášem. Ten má jiné poměry a jiné ochucení a potřebuje jíšku nebo aspoň chleba. A děkuju <3

  9. Ahoj Jano Florentýno, tvoje popisování postupů je opravdu vtipně podané. Opravdu to dokáže člověka naladit na vlnu: nakoupím a uvařím s radostí. Pro mě je překvapení víno a citronová kůra. V guláši jsem ještě nepoužila, tak teď použiji. Máš můj obdiv za ten maraton. Já běhávala na čas tratě do 2000 m. Teď se ani nerozběhnu.

    1. Jiřino, děkuju. Víno a citronová kůra vyvažují v chuti to velké množství cibule, které do klasického českého guláše nepatří, ale tady jsou potřeba.

  10. Ahojky Flo, děkuji za recept…z teleciho masa jsem ještě guláš nedělala..moc ráda zkusim.
    Líbí se mi s jakou grácií ,tobě vlastní, píšeš recept ..mňamka čtení 🙂 Děkuji Ti

  11. Saša says:

    Vezmu to popořádku:
    – Nesmírně Vám to sluší…
    – Netipla bych si, že budete sportovat, máte můj obdiv….patříte spíš na přehlídkové molo.
    – Guláš dělám z vepřového, stejné množství cibule, a nezahušťuju… přiznám se, že nemixuju, zkusím. Nezahušťuju ani zelí, a má to opravdu skvělou chuť.
    Děkuju za recept….

    1. Sašo, na přehlídkové molo? Jestli by mě něco nenapadlo, tak přesně tohle. Ale děkuju <3

  12. Vlasta Krestova says:

    Milá Florentýnko, guláš dělám převážně z hovězího masa, nebo zabijačkový z vepřového masa. U hovězího také dávám cibuli a maso 1:1. Postup je asi stejný jak jsi ho popsala ty, ale tak jako ostatní jsem cibuli se šťávou nemixovala, ale určitě to vyzkouším. Je to velmi dobrý nápad. Díky. Vlasta

    1. Vlasto, jak už jsem psala výše, pozor, neplést si tento vídeňský guláš s klasickým hovězím. Ten má méně cibule, jiné dochucení a zahušťuje se jinak.

  13. jirka-k says:

    Dobrý den, paní Florentýno.
    Před týdnem jsem se přihlásil a asi dlouho nevydržím. Dopoledne mi přišel váš mail, početl jsem si, recept nalezl, výpisky udělal. A cestou domů honem na nákup. Známý řezník mi vybral to nejkrásnější maso. Ale doma zjišťuju, že toho bude jako pro regiment hladových Zulukafrů a nebo to budu jíst ještě na oslavách Černobýlu. 1,3kg toho bylo. Příště musím víc křičet. Pak pro cibuli a další drobnosti. A při hledání klíčů od auta upadlo ucho od igelitky a cibule se rozběhla po parkovišti. Vybral jsem krásnou, velkou, dobře se koulela. Tolik první zkušenost s krásnými recepty. Dodám ještě: Všem okolo se to líbilo, věříte?

    1. jirka-k says:

      Hlásím že je hotovo a PARÁDA, je to zase něco jiného. Moc děkuju za recept. jk

    2. Jirko, pevně věřím, že po mne nebudete chtít odškodné za tu strhanou igelitku 🙂 Jsem v tom nevinně, fakt. Požadovala bych vrácení dvou korun po výrobci tašky. Jak se okolí líbil váš výsledný guláš?

  14. Míla says:

    Ahoj Flo,
    gulášů dělám několik druhů, ale základ je v podstatě stejný, shodný nebo obdobný s tvým postupem. Pouze jsem guláš ještě nikdy nepodlila vínem a nekořenila muškátovým oříškem, jo a také jsem guláš nikdy nedělala z telecího masa. To musím určitě zkusit, jen s tím telecím bude asi problém.
    Zdravím a obdivuji tě nejen za výborné recepty, ale i za ten maraton. Míla

  15. Michaela says:

    Děkuji za milý text, musím ho ukázat své barbarské rodině, posledně mi do guláše nacpali masox a instantni jisku (achichouvej) v presvedčení, že má guláš po vystydnutí vypadat asi jako puding a vůbec nechutnat po pěkném mase od řezníka. Akorát jsme dělala poprvé svíčkovou, jak jinak než dle tvého receptu a skutečně na výbornou 🙂

    1. Au au au! Zavřít se příště do kuchyně a rodinu k vaření nepouštět 🙂

  16. Vašek Jezárky says:

    Zdravím všechny členy klubu a hlavně „šefovou“ Florentýnku.
    1) Guláše jsou přesně moje parketa. Maso a cibule – 1:1 je poměr nádherné vymyšlený.
    Na jídelním lístku bude u nás okamžitě vévodit! Díky!
    2) Ženská a maraton. To se nedá skoro ani vyslovit jak je to „na hraně“. Ale výsledek je
    nad očekávání! Podle uvedené nové fotografie místo aby byla ještě pořád „grogy“, tak
    sportovkyně vypadá jako svoje vlastní dcera jak neskutečně omládla. Ve stejném
    duchu se vyjádřilo i několik kolegů, tak mám jistotu, že alespoň oči mám ještě
    celkem obstojně fungující !
    Vašek Jezárky.

    1. Vašku! K bodu číslo dva nemám vůbec žádný komentář. Jak ostatně sám vidíš.

  17. korka says:

    Milá Flo,
    vďaka za recept. Mnohí vedia uvariť dobrý guláš, ale nie každý z nich vie o tom tak pekne napísať, až tak, že čitateľ už v mysli varí…. Ale zabehnúť cez 42 kilákov, to obdivujem. Blahoželám Ti a prajem Ti ešte veľa maratónov, aj kuchárskych.

  18. Ahoj Flo,
    Děkuji Ti za báječnou inspiraci na víkendovou pochoutku. U nás se dříve dělával guláš zahušťovaný chlebem, jenž jsem zbožňovala. Jenže taťku po něm pálila žáha, takže začal zavařovat moukou či brambory a od té doby už není guláš tím, co mám ráda. Takže ráda vyzkouším Tvůj recept, a snad opět změním svůj názor na guláš 🙂
    Mimochodem Tvůj účes je báječný, už dlouho obdivuji Tvoji odvahu jít do růžové barvy, ale myslím, že je to opravdu skvělá varianta, pokud ji umí někdo nést s takovou parádou 🙂

    1. Veru, tak uvidíš, třeba to bude konečně ten způsob zahuštění, který ti bude vyhovovat. Ale opravdu dej pozor, abys to nezvykle velké množství cibule vyvážila vínem a kůrou, je to potřeba.

      A díky za lichotky, ty zatím nést s parádou neumím, tak jen klopím zrak a mám ve tváři stejnou barvu jako ve vlasech.

  19. Sice někdo napsal nic světoborného , ale je dobře , že se klasická „obyčejná “ jídla připomínají a znova zavádějí do jídelníčku .

    Vždyť uvařit jednoduchou klasiku je těžší než udělat mix kuřecího masa se zeleninou a spoustou sójovky , .,…………………

    1. Naďo, naprostý souhlas. Obyčejná klasická jídla mají to největší kuchařské kouzlo, které se nedá zrušit žádnou sojovkou.

  20. Janinka says:

    Flo, tys mi koukala přes víkend do kuchyně, přiznej se 😉 Včera jsem dojedla poslední porci z nedělního telecího gulášku. Byl výborný. K tomu byly bavorské knedlíky, které se prý tak povedly, že je bylo škoda máčet v guláši, takže druhá porce se snědla jen tak s osmaženou cibulkou a dušenou kapustou .-)

  21. Dobrý den milá Flo, gulášek je výborné jídlo , často dělám guláš z hovězí kližky je pak takový sametový

    1. Máš pravdu, Evi, kližka je na guláš snad nejlepší, ale jsou k tomu potřeba i chápaví strávníci u stolu 🙂

  22. Helena says:

    Milá Flo, guláš z hovězího, vepřového i zvěřiny jsem už dělala, ale z telecího ne, určitě to vyzkouším i s tím mixováním cibule. Díky. A na té fotce Ti to opravdu sluší.

    Helena

  23. Včera jsme jeli z Rakouska a s při cestě jsme si dali v restauraci oběd a zrovna vídeňský gulášek,byl z hovězího,manžel a vnučka se čtyřmi a já měla chuť na rýži.Bylo to výborné!!!Souhlasím s paní Sašou-zelí také nezaklechtávám (jak se říká na Moravě).Manžel dělá marinované a to by bylo škoda! Teď jdu hledat recept na velikonoční bochánek.Zdravím a těším se na příští čtvrtek!!

    1. Eviku, jak se dělá marinované zelí, prozradíš?

  24. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, za maratón velká poklona! Guláš dělám z vepřového plecka, podobným způsobem, akorát jsem do něho nikdy nedávala bílé víno, cibuli pasíruji, protože starší vnučka nejí, když uvidí v jídle kousek cibule. Pokud seženu telecí, vyzkouším recept s ním. Zdraví Vlasta!

    1. Vlasto, díky a dobrou chuť 🙂 Jak jsem psala výše, bílé víno kompenzuje sladkou chuť toho velkého množství cibule.

  25. jak se dívám na ten obrázek, tak vím, co bude o víkendu na stole. Jenom mě zaujala taq příloha. Nevíte někdo co by to mohlo být? Takhle mi to příjde jako vařený květák :-.)

    1. Těstovinový nákyp 🙂

  26. Jindra says:

    Ahoj Flo,děkuji za jistě skvělý recept.Určitě ho vyzkouším,mám jenom malinko obavu jestli gulášek při tak velkém množství cibule nebude nasládlý. Já jinak cibuli miluji.

    1. Jindro, právě proto je tam bílé víno, aby se sladké vyrovnalo kyselým.

  27. Petra says:

    Ahoj Flo,
    přidávám se k těm, co smekají před Tvým výkonem či výkony. Tajně závidím.
    Guláš z vepřového jsem uvařila zrovna včera večer, také nemixuji cibuli, zkusím to. Mám trošku obavy z její nasládlé chuti, snad to s ní nepřeženu. Jinak ale ten můj klasický guláš prý taky dnes chutnal.
    Přeju Ti hodně úspěchů do dalšího konání a těším se na další články.
    Krásné jaro.
    Petra

    1. Petro, obavy máš právem, v klasickém guláši takové množství nemá co dělat. Ale tady je cibule potřeba na dobré zahuštění, takže se její nasládlá chuť vyváží suchým bílým vínem, které má v sobě kyselou protiváhu.

  28. Marie says:

    Flo,děkuji za stálou inspiraci!
    Mne babička naučila ,cibuli ani málo,ani moc.pak dát maso a míchat ,až se vydusí na tuk, to už cibule je krásně „roztinstovaná“_bez toho slova,nevím kde ho vzala,se u nás guláš nevařil.To je přesně co píšeš ,musel se vystát!Mějte se dubnově a suprově!!!!!

    1. Díky za vzpomínky a za nové slovo, Maruško 🙂

  29. Julianna says:

    Milá Flo velmi tě obdivuji do maratonu bych se určitě nepustila guláše mám moc ráda také se snažím nezahušťovat a ten tvůj určitě vyzkouším jen to víno nevím moc mi v jídle nechutná,ale možná ho je třeba úplně vyvařit také se mi moc líbíš v tom sesřihu vlasů jsi jak mladé děvčátko,děkuji také za krásné povídání v kuchařkách.

    1. Juliannko, raději i tobě tu zopakuju, že bílé víno vyvažuje sladkou chuť velkého množství cibule, která je potřeba na správné zahuštění. Když vezmeš kvalitní suché bílé víno, bude to přesně to pravé, neboj se toho. Vídeňský guláš prostě není klasický guláš, je to zase trochu jiné jídlo.

  30. Děkuji za skvělý recept 🙂 Určitě s přítelkyní vyzkoušíme a podíváme se také na další vaše recepty

    1. Budu se těšit na ohlasy 🙂

  31. jirka says:

    Ahojky Flo, chystáme se na Velikonoce s velkou návštěvou,takový guláš „bez práce“ bude to pravé ořechové.Děkuji za inspiraci. K maratónské vytrvalosti blahopřeji, jsi jednička! Hezké dny všem.

    1. Jirko, snad jste si vše náramně užili. A děkuju.

  32. Alena says:

    Zdravím Florentýno gratuluji ke zdolání maratonu. Jak vidím pokořila jsi další vrchol. Guláš vařím většinou z hovězího , protože telecí tu je málokdy k sehnání. Tvůj recept mi připomněl jak jsme se synovcem loupali 10 kg cibule a krájeli 10 kg hovězího masa. Vařili jsme guláš na svatbu pro příchozí hosty. Jelikož se na Slovensku dělá guláš i se zeleninou – brambor a papriky. Jinak se nezahušťuje. Alena

    1. Tuhle slovenskou verzi budu muset brzy vyzkoušet, udělala jsi mi chutě. Jen to asi nebude z 10 kilo 🙂

  33. janatka.krinice says:

    Také dělám z hovězího a vepřového mase jen, u nás telecí není k sehnání.Jinak guláše milujeme všichni.

    1. Myslím, že se tu sešlo mnoho a mnoho milovníků guláše 🙂

  34. JITKA says:

    GULÁŠE NENÍ NIKDY DOST.TELECÍ JSEM JEŠTĚ NEVAŘILA.JINAK DĚLÁM CO PŘIJDE DO RUKY.NĚCO JAKO GULÁŠ SE POVEDL I Z KRÁLÍKA.U NÁS SE SNÍ VŠECHNO CO OBSAHUJE MASO.ZDRAVÍME JITKA A DĚDA

    1. Guláš z králíka zní jako skvělý nápad, díky Jitko a pozdravy dědovi.

  35. Irena says:

    Milá Florentínko srdečne blahoželám k úspešne zdolanému maratónu ….myslela som na teba že asi niekde v tom chumli v Prahe budeš …..
    teľací guláš som ešte nevarila, vôbec teľacie asi raz kedysi dávno, cibule dávam do gulášov skoro 1:1, nemixujem ale vyskúšam keď budem variť pre menej než bežne pre 20 ľudí, pridám víno aj citrón ….len asi tých 8 knedlí nebudem môcť vymeniť
    zdravím a držím palce pri ďalších maratónských úspechoch a možno sa stretneme aj na východe ….Irena

    1. Nene, v chumli v Praze jsem nebyla, tady se běžela „jen“ půlka. Díky a ať se ti gulášek stále daří.

  36. Šárka says:

    Dneska jsem k obědu udělala tento výborný recept a byla mi vyseknuta poklona, málem až k zemi mou rodinou. Použila jsem maso z kruty, nikoliv telecí. Ale byla jsem dotázána, zda by šlo použít i maso ze zvěřiny. Tak se za svou rodinu táži já, bylo by možné použít na tento guláš i maso ze zvěřiny, když zachovám stávající postup?

    1. Šárko, myslím, že by to šlo, já osobně bych asi bílé víno vyměnila za červené, sedí mi ke zvěřině líp.

  37. margaret says:

    Nevím proč si každý stěžuje na cibuli .
    Když začnu s ní pracovat začnu dýchat ústy , ani závan vzduchu nesmí projít nosem , pak mohu krájet kolik je libo . Má to jeden problém : když začnu krájet začne mne honit mlsná , a jíst a při tom dýchat jen ústy je trošku problém .

  38. Dík za skvělý tip – příležitostně vyzkouším, už jen proto, že veškerý svůj guláš vařím podobně: cibule tolik co masa, dělené předpékání, dlouhé společné vaření, bez mouky, jen to kořenění je střídmější. Zatím se toulám vzdálen od Internetu.
    Blahopřeji k úspěšnému zdolání maratonu, zvláště byl-li to Tvůj první!

    1. Jirko, díky a příjemné toulání. Flo.

  39. Tak už vaříme jemný vídeňský guláš.

  40. Díky za inspiraci, telecí maso na gulášek je krásný nápad. Lahoda. Jen jsem si neodpustil použít jako základ mojí oblíbenou cholesterolovou bombu – trojkombinaci: máslo, v.sádlo a olivový olej. Jako přílohu jsem zamíchal do těstovin pár koleček pórku, trochu strouhaného sýru a zakysanou smetanu a zapekl jsem to lehce v troubě. Na talíři to vypadalo ,,načančaně,, 🙂 Zdenda

  41. …..ještě jsem zapomněl: na podlévání jsem použil co mi zbylo trochu od štědrovečerní večeře – čisté hovězí consommé… (teď bych tu použil panáčka jak mrká jedním okem, ale neumím to sem dát… 🙂 ).

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close