Základní potraviny do kuchyně: nákupní seznam do začátku

Základní potraviny nákupní seznam

Které základní potraviny je dobré mít neustále v lednici a jaké ve špajzu?

Z čeho se dá vařit snadno, rychle, a na tisíc způsobů?

Aby se vám ve vaší kuchyni lépe žilo, připravila jsem vám jednoduchý, krátký nákupní seznam s velkými možnostmi.

Základní potraviny – trvanlivé

  • těstoviny – několik druhů
  • rýže – dtto
  • konzerva tuňáka v kvalitním oleji
  • rajčatový protlak
  • hladká mouka
  • olivový olej
  • dobrý vinný ocet
  • sůl, cukr a koření

Základní potraviny – chlazené

  • mléko
  • máslo
  • zakysaná smetana
  • šlehačka
  • kousek parmazánu
  • vejce – spousta vajec

Základní potraviny – mražené

  • čerstvé pečivo v libovolném množství
  • mražený mladý hrášek
  • mražená kukuřice

S touhle výbavou uvaříte nejmíň dvacet věcí bez velkého přemýšlení. Ale pokud si z odpolední procházky z práce směrem domů donesete něco málo čerstvého, jako třeba kousek sezónní zeleniny, ovoce nebo masa, rozšíří se vaše možnosti exponenciální řadou.

Vím, že mi nevěříte. Pojďte si tedy zkusit malé duševní cvičení. Smíte přitom používat nápovědu přítele na telefonu, vyhledávání na google a vaši oblíbenou kuchařku:

Vymyslete aspoň pět jídel připravených jen z mého seznamu základních potravin a dalších pět jídel, do kterých můžete přidat rajčata, okurky, meruňky nebo kousek kuřecích prsou.

Zjistíte, že to vůbec není tak beznadějné, jak to vypadá.

Join the Conversation

  1. Milada K. says:

    Tak já začnu těch prvních pět:-)
    Míchaná vajíčka s hráškem, míchaná vajíčka s kukuřicí, těstovinový salát s hráškem, kukuřicí a tuňákem, rohlíky ve vajíčku, palačinky, vajíčková pomazánka. Je to teda trochu moc vajíčkové 🙂

  2. vendula svobodova says:

    pokud je v mrazáku toustový chleba, tak tedy francouský toust,
    vaječná omeleta s hráškem,
    těstovinový salát s hráškem, kukuřicí, zakyskou a tuńákem,
    těstoviny s omáčkou z rajčat.protlaku s parmezánem,
    těstoviny s bešamelem a hráškem,
    chleba s máslem a vařeným vejcem 🙂

    se zeleninou a kuřetem:
    lehký kuřecí vývar se zeleninou, domácí nudle
    těstovinový salát se zeleninou, kuřecím masem a zakyskou
    křehký koláč ve stylu quiche, jako náplň čerstvá zelenina, kuřecí prso, zalité směsí šlehačky, trochu zakysky a vajec
    palačinky se šlehačkou a meruňkovým rozvarem
    okurkový salát se zakyskou ala tzatziky (ale do těch by byl ideální odkapaný tučný jogurt :-), čerstvé pečivo

    1. Marcela Duchoňová says:

      Promiňte, domácí nudle s hladké mouky? to asi ne…

    2. Milá Marcelo, zaprvé je to „*z hladké mouky“ a zadruhé existuje milion receptů na nudle a mezi nimi jsou i takové, které se dělají z hladké mouky. Celestýnky například dělám z hladké mouky téměř vždy a jsou vynikající. Místo okamžitého odsuzování všeho, co si přečtěte, zkuste rozšířit své obzory, uleví se jak vám, tak nám. Hezký den. 😉

  3. Paráda! To je přesně ono 🙂

    Otázka do pranice: už máme v obchodech chřest a první zahradní saláty. Takže co s nimi?

    1. mrazekja says:

      Přiznám se Flo, chřest nesnáším – nikdy jsem totiž nejedla formu, která by mne nadchla. Buď to bylo blátivé žluté cosi bez chuti a vůně, nebo to bylo dřevnaté zelené cosi, co se hodí místo hřebíků. To by mne zajímalo, co ti Saudi vidí za laskominu na této zelenině, že si ji objednávají až z České republiky a jsou ochotni za to platit až „nekřesťanské“ peníze 🙂
      asi neplánuješ vydat novou knihu jako Velký kuchařský průvodce 🙂
      Krásný den, Jana

      1. Jani, no to je právě přesně ono. Neměla jsi štěstí na dobře upravený chřest. Když se udělá správně, pořádně se oloupe a když je ještě k tomu všemu úplně čerstvý, je to jemná, křehká, křupavá lahůdka. Tak třeba mu ještě dáš šanci, až se dobrý český a hlavně čerstvý chřest začne v dubnu nebo v květnu objevovat v obchodech. Pokud to máš kousek do Mělníka, doporučuju přímý nákup na chřestové farmě v Hostíně u Vojkovic. Tam dostaneš chřest sklizený ten samý den — čerstvěji už to pak nejde.

    2. chřest nejraději chroupám jen tak syrový, pokud možno utržený přímo na zahrádce (pěstuje se jako rostlina do kytic – asparágus) – obírám drobné větvičky dokud jsou křehké, dokud nezdřevnatí. Máme jen několik rostlinek, takže pazoušky neřežeme.

    3. Pokud mate problem se smirit s konzistenci vareneho chrestu… varila jsem chrestovou polevku (podle Vanka) a byla moc dobra. Na te se neda nic zkazit.

  4. Hanka M. says:

    Flo, ještě takový dotaz trošku mimo mísu- kousek parmazánu, hezké.. ale jak dlouho prosím vydrží v lednici? (pokud není vakuově zabalený)

    1. Jitka Dudková says:

      Mam zkušenost: jsme jenom dva a tak ho tolik nepotřebujeme . Mívám pravý italský v lednici měsíc možná i déle pouze v mikrotenovem sáčku.

    2. Klidně i měsíc, možná víc. Nejlíp mu je ve voskovaném papíru, dají ti ho při nákupu třeba v prodejně Gran Moravia, ale když ho nemáš, tak v potravinové fólii. Jen je třeba ho nenaočkovat na povrchu žádnou plísní, tj. snažit se ho při strouhání dotýkat co nejmíň a nenechat ho poprskat od jídla.

    3. No moc dlouho ne, pokud ho chodíš jako já furt užírat 😉

    4. já ho třeba dávám do mrazáku, na nastrouhání na těstoviny to stačí, na jiné úpravy to není úplně ono, ale pokud ho chcete použivat jen na to posypání těstovin, případně posypání něčeho před zapékáním, tak v mrazáku vydrží dlouho

    5. Když parmazán načnu, spotřebujeme ho během 2 až 3 týdnů. Našel jsem ale v lednici jeden zapadnutý a zapomenutý po asi 8 týdnech a nic mu nebylo. Byl jen dobře zabalený.

  5. Nějak mi v trvanlivých potravinách chybějí brambory, cibule, česnek, případně luštěniny.

    1. To bude asi tím, že brambory, česnek a cibule jsou v běžných panelákových a bytových podmínkách spíš črstvé potraviny, které se nedají dlouho skladovat, takže jsem je za trvanlivé nepovažovala. Asi to záleží na uvážení a skladovacích podmínkách každého čtenáře. Luštěniny by na seznamu samozřejmě být mohly, díky za postřeh.

    2. Marcela Duchoňová says:

      Souhlasím, bydlím v bytě, brambory sice do ledničky nepatří, ale v krabici na zeleninu v prodyšném obalu se dají, česnek v uzavíratelné schránce ve dveřích ledničky, cibule v mikrotenovém otevřeném sáčku přístupnou vzduchu, zavěšenou na nejchladnějším místě v bytě (?).

  6. Artur says:

    Díky Florentino za tento odkaz, je to přesně to, co jsem měl na mysli a co jsem potřeboval. Poučil jsem se z toho a určitě budu vyřazovat hromadu nepotřebného kuchyňského nářadí a haraburdí a něco dalšího dokupovat.

    1. To jsem ráda, že jsem pomohla! Tak ať ti jde úklid a provětrávání pěkně od ruky.

  7. Jolana Sohn says:

    Ahoj, je to tak… jen mi tam chybí cibule, česnek, brambory a slanina 🙂

    1. Jolano, bezva tip s tou slaninou, tak rozšíří repertoár moc hezky 🙂

      Cibuli a česnek házím do škatulky sezónní zelenina a brambory, obávám se, trochu taky, neboť je nemám jak pořádně uskladnit.

  8. Lenka K. says:

    Prvních pět:
    Špagety po uhlířsku
    Hrásková polévka
    Vaječná omeleta
    Těstovinový salát s tuňákem
    Smaženky (lívance, palačinky a pod,.)
    Dalších pět:
    Těstoviny s česnekem, rajčaty a sýrem
    Hráškové rizoto s prsíčky
    Prsíčko grilované se zeleninovým salátem
    Ovocné knedlíky
    Rajčatová omáčka či polévka
    Ani jsem nepotřebovala nápovědu. Stačilo si představit suroviny na lince a už to naskakovalo 🙂

    1. Užasné, Leni! Ty v tom umíš parádně chodit.

    2. Marcela Duchoňová says:

      Lenko, šikovná, krásný pestrý seznam jídel, určitě nemáte problém s přemýšlením, co dnes uvařit.

  9. K zakladnim surovinam u nas patri jeste pohanka, neb jsem bezlepkova. Da se vyuzivat podobne jako ryze. Syn ji ma nejradeji kratce dusenou na oprazenem koriandru a kokosu, podavanou s bramborovou kasi. Ja mam rada pohankove rizoto s tunakem. Dobra je i s maslem a kakaem, pripadne jako kase na mlece s domacim kompotem. Muj tata ji ma nejradeji smichanou s osmazenou cibulkou a slaninkou, k tomu nakladanou okurku 🙂

    1. Jani, to by mě moc zajímalo, kam si chodíš pro pohanku. Kromě té české z Valašska stále nemůžu najít dostatečně uspokojivý zdroj, všechno v obchodech je dovoz loupaný teplem, má tmavou barvu a je cítit kouřem.

  10. HankaEK says:

    Jani, kamarádka pěstitelka česneku mě naučila uchovávat česnek tak, že mu necháš dlouhý stonek, ona je tak pro své zákazníky připravuje, a pak celou kytici česneku prostě dám v kuchyni do džbánu. Krásně to vypadá a česnek tak vydrží téměř do další sezony, letos jsem poslední dodělala někdy v květnu.

    1. Katka Š. says:

      máme ho také přesně tak=) dříve se splétalo, ale takto má česnek hezky kolem sebe prostor a neplesniví=) a jako dekorace taky super 😀 mám ho ve váze na lednici:-D

    2. Parádní rada, děkuju.

  11. Julianna says:

    Ahoj Flo je pravda když si tyto potraviny pěkně napíšeš na papír najednou tě napadá tolik jídel připíši k tomu ještě nějaké luštěniny ten špek protože u mě v kuchyni je důležitý pod maso ke smaženici a podobně a pěkně si to dám na lednici tak pěkně mrknu a budu vědět,vždyť tolikrát přemýšlím co uvařit a tak to bude jednoduché.Ještě jsem se chtěla děvčat zeptat na ten česnek ve váze to mají doma také tak teplo jak u nás 28-30 stupňů?My totiž topíme krbem a ten je v kuchyni s obývákem.Pro mě je přijatelný na teplotu akorát toaleta,ale přítel si v tom horku libuje a nevím jestli by si liboval česnek.

    1. Tak to je jasné, česnek by si v tom určitě neliboval. Asi budeš muset častěji kupovat čerstvý. Ta teplota, kterou popisuješ, se mi zdá trochu děsivá, ale snad z ní nejste přehnaně nemocní a náchylní k zimním nachlazením.

  12. Jana Pt. says:

    Super tipy, u nas jeste vitezi po vetsinu roku cerstve bylinky na okne. K tomu skladovani parmazanu mam jeden trik. My vzdycky kupujeme vetsi mnozstvi najednou (cca 1 kg) a vetsinu nastrouhame a dame do krabicky zamrazit, zustane porad sypky (pokud je spravne vyzraly) a vydzi tak dlouho v pohotovosti. Teda u nas zas tak dlouho ne, protoze ho velmi rychle snime 🙂

    1. Výborný postřeh a praktický nápad, Jani, díky. Dají se zamrazit i celé kousky parmazánu, taky to v mrazáku přežijí.

  13. U nás na Slovensku v zime aj kyslá kapusta.

    1. Výborné doplnění. Díky.

  14. V základních surovinách mi rozhodně chybí brambory – bez těch si nedokážu vaření představit. Máme je téměř denně.
    A také cibule, kořenová zelenina, zelí kysané, příp. sterilované.
    Místo hladké mouky používám polohrubou, na knedlíky hrubou.

    1. Nadjo, díky za doplnění.

  15. Pokud nepřidám žádnou další surovinu, potom mne napadlo následující:
    TĚSTOVINY
    – zavářka do polévky
    – nudle s opraženou strouhankou (ale raději s mákem)
    – se sýrovou omáčkou
    – s vajíčkem
    – s tuňákem
    – omeleta s těstovinama a hráškem
    – těstovinový salát s hráškem a kukuřicí
    – se sýrem a rajčatovou omáčkou
    RÝŽE
    – zavářka do polévky
    – rizoto s hráškem, kukuřicí a sýrem
    – s omáčkou rajskou
    – smažené placičky
    MOUKA
    – různé placky
    – tortilly
    – olejová bábovka a podobné
    – a snad všechna těsta kromě kynutého (tam je potřeba navíc droždí), např. piškotové, odpalované, listové, linecké, křehké, třené….
    OLEJ
    – majonéza
    – zálivky (se solí, octem, cukrem, kořením)
    VEJCE
    – vařená, míchaná, zastřená, volské oko,
    – pomazánka či salát
    – omelety,
    – palačinky
    MÁSLO
    – krém do moučníků a dortů
    ŠLEHAČKA
    – do moučníků,dortů, pohárů
    HRÁŠEK, KUKUŘICE
    – dušené na másle, mírně zaprášené moukou
    —————————————————————
    přidá-li se např.zelenina, bude variant mnohokrát více.

  16. Kateřina Cílková says:

    Kde je výběr ?

  17. Toto je super, minule mi volal mladsi brat, studuje VS, bezne byva u rodicov, ale teraz je na semester mimo. Za ten mesiac si jedlo len kupoval, nevaril ani raz, a jeho zasoby boli spagety, pol krabicky taveneho syra, pol krabice mlieka, kukurica v konzerve a jablka. Olej, sol….nemal, tak my chceme DAT na Vianoce velku krabicu zakladnych potravin, nech neumrie of hladu 😀

  18. uplne se s timto ztotoznuji! ja mam na mrazu jeste kousek uzeneho bucku to pridavam pak do carbonara a jine a taky mivam ve spizi spousty lustenin 😉

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close