Seriál o základech vaření – část 6: zapékání

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Pamatujete si ještě na můj kuchařský seriál, kde jsem po pět týdnů vysvětlovala základní pravidla všech hlavních druhů tepelných úprav? Zapékání k němu patří jako poslední, šestý způsob.

Pro připomenutí, zde je celý přehled:

Dnes k němu přidám šestý díl:

Zapékání čili gratinování

O co jde?

Když se jídlo zapéká čili gratinuje, cílem je, aby se mu na povrchu vytvořila zapečená krusta, nejčastěji sýrová. Sýr se rozteče, zezlátne, přidá nový chuťový rozměr jídlu. Pro zapékání je typické, že se odehrává krátce, rychle a zprudka a při působení suchého tepla shora.

Je tedy jasné, že k zapékání budete potřebovat horní gril nebo troubu s horním hřáním, případně remosku. Lze využít i gril, který je zabudovaný v mikrovlnce. A konečně upotřebíte všechny ty krásné zapékací misky, mističky a ramekiny.

Na první pohled to vypadá, že zapékání by nemusela být žádná věda. To si tak vezmete hrst uvařené brokolice ze včerejška, posypete strouhaným sýrem, vložíte na chvíli do trouby a lehký oběd je na světě, nebo ne? Jistěže je. Ale každý kuchař, který má v sobě trochu profesní hrdosti, tohle nikdy nedopustí, protože ví, že zapékání má svá pravidla, díky kterým udělá z tuctového jídla výborné jídlo.

Pravidla gratinování

Podívejte se, na co byste měli vždy brát ohled.

Předem měkké, případně teplé

Zapékání není určené k tomu, aby přimělo suroviny změknout. Na to v té rychlosti není zrovna dvakrát čas. Při zapékání se pouze suroviny trochu ohřejí nebo prohřejí, především ale na povrchu vytvoří zapečenou kůrčičku pod vlivem silného žáru shora.

Pokud budete zapékat maso, mělo by být předem téměř nebo zcela hotové, nikoli syrové. Budete-li zapékat zeleninu, měla by být předvařená. Těstoviny by měly být uvařené a brambory též aspoň trochu měkké.

Tenhle horní žár prostě neslouží k tomu, aby se něco propeklo skrz naskrz. Dokonce v některých případech ani neslouží k tomu, aby se to pořádně prohřálo. Existují recepty, kdy musíte dát zapéct teplé suroviny, protože jinak by v té rychlosti zůstaly uvnitř jen studené.

Nic nezakrývat

Když se správně peče maso, poklička na něj nepatří. Už jsem o tom psala v příslušném díle o pečení. Jakmile maso zakryjete a vložíte do trouby, nebude se péct, ale dusit. Ne vždy je to takto jasné, proto to raději připomínám.

U zapékání už vůbec nepřichází zakrytí v úvahu. Když něco přikryjete pokličkou, jak by se tomu mohla vytvořit zapečená kůrka?

Nízká vrstva

Mezi pečením a zapékáním je ještě jeden rozdíl.

Pečení použijete, pokud budete chtít dostat teplo skrz naskrz surovinou. Zapékání použijete, když budete chtít vytvořit zapečný povrch, ale nebudete řešit vnitřní teplotu jídla.

zapečené těstoviny

Zapečený povrch má mít velkou roli ve výsledné chuti, a tak se musíte postarat, aby tohoto povrchu bylo hodně ve srovnání se zbytkem jídla. A to uděláte tak, že budete věci zapékat v nízké vrstvě. Pokud nevíte, co tím myslím, představte si kuřecí prso s broskví, zapečené se sýrem. Zde je nade vší pochybnost jasné, že budete zapékat vždy jen jeden kousek masa a že je nebudete vrstvit na sebe do výšky.

Pokud potřebujete, aby se něco nejprve propeklo a až potom zapeklo, jinými slovy, pokud potřebujete spojit pečení a zapékání, uděláte dobře, když první dvě třetiny času budete péci při nižší teplotě, s teplem působícím rovnoměrně ze všech stran, a teprve potom dopečete pěkně shora dozlatova. Dva nejtypičtější příklady z české kuchyně z této kategorie jsou šunkofleky a francouzské brambory.

Chuť

Při zapékání sice vytvoříte výraznou chuť rozpuštěného a křupavého sýra na povrchu, ale to neznamená, že nad ochucením jídla pod krustou můžete mávnout rukou. To, co je pod sýrem, musí mít svou vlastní chuť i samo o sobě.

Je to jako kdyby krusta přidala další chuťový rozměr. Nespoléhejte se nikdy na to, že dokáže podržet celé jídlo. Dokáže ho dochutit, nikoli ochutit.

Týká se to nejen zapékaných těstovin. Pokud byste směs těstovin nedokázali sníst i jen tak samotnou, bez zapečení, nebude vám chutnat ani po přidání sýrové vrstvy.

suroviny k zapékání

Vhodná nádoba

Některé misky mají slovo “zapékací” v názvu. Obvykle se dělají ve velikosti na jednu porci. Jsou krásné a nemusíte se obávat podávat jídlo přímo v nich.

Nezapomeňte je při servírování položit na talíř s ubrouskem nebo na nějaké pěkné prkénko.

Použití sýrů a vajec

Krusta se nevytvoří jen tak sama od sebe, musíte jí trochu pomoci. Nejtypičtejší gratinované pokrmy obsahují sýr v nějaké jeho podobě, přičemž strouhaný sýr je jen obyčejný a zcela primitivní začátek. Nebojte se od něj trochu vzdálit.

Mnohem vhodnější jsou sýrové omáčky. Poskytnou ochranu před vysokým žárem, dodají šťavnatost a přitom stále nechají vzniknout kůrku. Výbornou omáčkou k zapékání je slavná omáčka Mornay (vyslovujte mónej), která obsahuje mléko, jíšku, maličkou trochu hořčice, strouhaný čedar a žloutek. Níže najdete recept.

Jakmile ji jednou vyzkoušíte na zapékané jídlo místo strouhaného sýra, už se nebudete moct vrátit zpět. Pokud byste si měli z dnešního článku odnést jen jednu věc, tak rozhodně recept na ni.

Pozn. Kromě sýrů můžete k zapečení použít i bramborovou kaši ze včerejška, kterou znovu dochutíte a do které přidáte žloutky. A ano, můžete do ní vmíchat i sýr. Vzpomeňte si třeba na pastýřský koláč. Případně lze zapékat sněhovou čepici z bílků nebo žloutkovou pěnu ve stylu piškotového těsta.

Příprava omáčky Mornay

Z mléka a jíšky nejprve uvařte jemnou omáčku, které se říká bešamel. Budete jí muset věnovat pozornost aspoň 15 minut, protože čím déle se zvolna vaří, tím je lepší. Ráda se připaluje, takže když píšu věnovat pozornost, myslím tím nikam se nevzdalovat a každých pár minut zlehka promíchat.

Do uvařené omáčky vmíchejte hořčici, strouhaný čedar a žloutky, a to v tomto pořadí. Hořčice způsobuje lepší rozpouštění sýra, proto by měla přijít do omáčky první. Žloutek zase potřebuje menší tepelné šoky, proto by měl přijít až do omáčky, kterou už trochu zchladily předchozí suroviny.

příprava omáčky Mornay

Pravý čedar je zde jako surovina velmi důležitý. Je tvrdší, takže se dobře rozpouští v omáčce a nedělá tahavá sýrová vlákna. Podobně dobře se rozpouští i parmazán. Navíc oba dva tyto sýry mají velmi výraznou chuť, která je pro vyznění omáčky důležitá.

Pokud se ptáte, zda tyto sýry můžete něčím nahradit, tak ano, můžete. Můžete vzít jakýkoli tvrdý strouhaný sýr. Trochu se vám bude omáčka tahat, ale to v podstatě ničemu nevadí. Taky možná budete muset omáčku trochu víc dochutit solí.

Kromě zapékání se dá omáčka Mornay podávat i k vařeným těstovinám nebo k zelenině, též k vařené rybě.

 

Omáčka Mornay pro zapékání

Množství: 4 porce

Omáčka Mornay pro zapékání

Suroviny

  • 1 lžíce másla
  • 1 lžíce hladké mouky
  • 600 ml mléka
  • špetka soli
  • 1 lžička - 1 lžíce dijonské hořčice
  • 100 g strouhaného čedaru
  • 2 žloutky

Postup

  1. V kastrůlku rozpusťte na středně silném plameni máslo. Přisypte mouku, promíchejte, nechte chvíli zpěnit. Stále míchejte, aby se jíška nepřipálila.
  2. Nenechte ji zhnědnout, jakmile pěnění mouky téměř odezní, přilijte třetinu mléka a dobře metličkou prošlehejte. Jakmile mléko zhoustne na kaši, přilijte další třetinu a opět rozmíchejte a nechte zhoustnout. Nakonec dolijte i zbytek mléka, jemně osolte, přiveďte k velmi mírnému varu a nechte 15-20 minut jemně pobublávat. Každou chvíli promíchejte, tento bešamel se velmi rychle a rád připaluje.
  3. Hotovou bešamelovou omáčku odstavte a vmíchejte do ní hořčici. Začněte jednou lžičkou a pokud vám chuť omáčky bude příjemná, nebojte se přidat hořčice ještě trochu víc. Poté vmíchejte polovinu nastrouhaného sýra a nakonec i žloutky. Už nevařte.
  4. Použití: do zapékací nádoby rozložte jídlo k zapečení. Polijte omáčkou, ale nemíchejte. Posypte zbytkem strouhaného sýra. Zapékejte při 200 stupních 15-20 minut, až povrch omáčky zezlátne.

 

postup pro zapékání

Otázka na závěr: co nejraději zapékáte vy?[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_widget_sidebar sidebar_id=“Seriál o základech vaření“][/vc_column][/vc_row]

Join the Conversation

  1. Andrea says:

    Jde sehnat čedar bez přidaných barviv? Vždy jsem narazila na čedar barvený umělými barvami

    1. V Lidlu kupuju chedar bez barviv a moc mi chutna, tak doporucuji.

    2. Květa D. says:

      Tak čedar je jedna z mála věcí, která nám v ledničce nechybí – vždyť bydlíme 20 km od Cheddaru 😉 S některými jinými surovinami je to tady v UK horší.
      Ale dnes díky za bezva tip na večeři – moc chutnalo.

      1. Díky za vyzkoušení a posílám pozdravy ke zdoji sýra 🙂

    3. Andreo, učitě dá, jako první bych pátrala v potravinách Marks & Spencer.

    4. Dobrý a levný čedar (250g za 35-40Kč) prodávají v prodejnách Iceland – v Praze v Malešicích a někde na Lukách nebo Lužinách.

  2. Marcela flair says:

    Výborný článek. Mám v této oblasti rezervy, jak to tak čtu. Takže zase užitečné informace, které mě v kuchyni posunou dál. Děkuji, Flo! A omáčku Mornay stoprocentně zkusím. Už teď bych si ji dala, ale na oběd je v plánu něco jiného. Tedy nejspíš :-).

    1. Na večeři je to taky dobré :-)))

  3. Jaroslav S. says:

    Díky za nové rady, jeden/ba i více/ se stále má čemu učit. Zjistil jsem, ke své radosti, že jste pronikla i do magazínu Billy – právě jej pročítám. Na nádraží pojedu asi odpoledne,“ČD pro vás“, tedy i pro mne, k nám dochází s jednodenním zpožděním.
    Pokud se zapékání týče /nebo týká?
    Nejvíce snad rizotto, zapékané nudle /ze skoro domácí výrobny/, předvařené plátky brambor se zbytkovým masem.
    Přeji hezký den – Jarooslav S.

    1. Jaroslave, to proniknutí bylo jen jednorázové, zato velmi milé, mám z toho článku v magazínu Gusto velkou radost. Jaké je zapékané rizotto? Zapékáte ho se sýrem?

  4. Ahoj Flo, díky za další skvělý recept. Doufám, že už jsi úplně fit, tak hodně dobré nálady a pohody.

    1. Zdeno, díky, všechno už je v nejlepším pořádku (ťuk ťuk). Dobrou náladu a pohodu i tobě přeju.

  5. Vlasta Krestová says:

    Milá Florentýnko,
    díky za další rady, omáčku Mornay určitě vyzkouším. Zapékání se mi ne vždy povedlo.
    Určitě se chytím Tvých rad, musím na sobě zapracovat.
    Zdravím a přeji hezký den i víkend. Doufám, že už chřipka odešla. Vlasta

    1. Vlasto, tak ať ti omáčka chutná. Chřipka už je naštěstí pryč.

  6. Jitka says:

    Milá Flo,díky za dobrou radu.Stále se člověk učí,Bohužel jsem měla i v této oblasti menší nedostatky.Ještě jednou moc děkuji a přeji hodně zdravíčka.Jitka

    1. Jája says:

      Souhlasím, také se stále učím a omáčka na zapékání vypadá skvěle.

    2. Jitko, vždycky je co zlepšovat a co se učit, že? Je pěkné, když dá člověk šanci novým informacím. Díky za tvou podporu.

  7. Jsi návyková! Děkuji za tuto závislost… těším se na každý čtvrtek.

    1. Snad se nedostanu na seznam zakázaných látek 🙂

  8. Včera jsme zapékaly brambory na plátky s masem a zeleninou, jen jsme si to s matkou ulehčily, že jsme nejdříve pekáček zalily smetanou a krátce před koncem teprve přidaly sýr. Ale Vaší omáčku určitě vyzkoušíme.

    1. Och! Brambory zapečené se smetanou bych mohla jíst každý den. Jen to neodpovídá definici zapékaného jídla, nejdřív se musí upéct, potom až případně zapéct. Ale co na tom, když jsou tak jedlé, že? 🙂

  9. Ach, Flo!

    Jasně, že jsem už hodněkrát přemýšlela nad tím, proč všechno, co zapeču se sýrem, chutná tak neatraktivně a proč je přitom pro zapečený sýr tolik povyku.

    Co se mne týkalo, vždy tak jednou za rok jsem zkusila sýr na něco zapékaného nasypat – mhm, stále hnusné – tak zase za rok.

    Tož teď by to mohlo dopadnout lépe. Po tisícé děkuju nastotisíckrát!

    1. A neříkej mi, že je to v nějaké tvé kuchařce, mám všechny, ale nevšimla jsem si. I když teď mne jímá strašlivé podezření, že by něco mohlo být u toho receptu s broskví a sýrem.

      1. Jo a pokud jsem to v nějaké kuchařce uvedla, tak přesně tam, podezření máš poměrně správné. Jen tam není typická omáčka Mornay.

    2. Jani, nasypat na jídlo sýr a zapéct sice často vede k divnému výsledku, ale nikdo to přitom neřekne nahlas, že? Mám radost, že máš radost. Vyzkoušej a dej vědět.

  10. Ivana says:

    Milá Florentýno,
    díky za recept na omáčku Mornay, vždycky jsem se jí bála, ale ta hořčice mně v ní připadá neodolatelná.
    Omáčka je původem z Francie, takže by se měla vyslovovat „morné“.

    1. Ivano, děkuju za doplnění. Máš pravdu, uvedla jsem anglickou výslovnost.

  11. babi Martina says:

    Milá Florentinko,dnešní článek přišel jak na zavolanou! Koupila jsem brokolici a od včerejška mi zbyly pene.Tak zkusím money omáčku,tu jsem opravdu neznala.Používala jsem jen různě ochucený bešamel.A zapékaná jídla miluju zvlášť musaku a lasagne.
    Díky,vždy se na čtvrtek moc těším.Martina

    1. Martino, i já se na čtvrtky těším, a mám radost, když tu máte vespolek radost. Snad se zapečené těstoviny s brokolicí vydařily.

  12. pavlina23 says:

    Díky Florentýno
    za dnešní inspiraci, člověk se učí celý život. V sobotu slavnostně předám Tvoji Kuchařku pro dceru dceři – i když není začátečnice , určitě se přiučí – a v neděli hurá na zapékání
    s omáčkou Morney…..

    Už se těším na další čtvrteční psaní Pavlína

    1. Pavlíno, jak proběhlo předávání? Byl u toho řádný ceremoniál a měla dcera radost?

  13. Květa says:

    Ahoj Flo, doufám, že už tě chřipka opustila a jsi zase v kondici a zdravá. Díky, zase jsem chytřejší, fakt neznamená, že když vařím dlouho, vařím dobře a nemám se co učit.Mám a od tebe jsem už pochytila spoustu zlepšovátek i nových receptů. Přeji zdraví a zdar ve všem konaní.
    Omáčku zkusím co nejdříve, zatím nemám tu správnou hořčici…
    Květa

    1. Květo, nikdo nemáme patent na kuchařský rozum, i já se stále učím. Jsem ráda, když mám co předat dál. Ať se ti omáčka podaří a máš z ní radost.

  14. NÁDHERA. Z obrázků se mi sbíhají sliny, těším se, až to vyzkouším. Flo, díky za nové a nové rady.
    Průběžně odškrtávám – fajfkuju – splněné úkoly postní výzvy. Přeju ti hodně a hodně nápadů, elánu a trpělivosti nás učit nové věci. Díky I.

    1. Ivo, držím palce s výzvou a díky za milý komentář, Flo.

  15. JarmilaVodičková says:

    Vypadá to úžasně.Tak jako všechno od Florentinky.
    Zase jsem o něco chytřejší.Určitě brzy udělám.

    1. Jarmilo, přeju hodně úspěchů s touto omáčkou. Flo.

  16. Lenka says:

    Milá Flo,
    nechci opakovat, co je napsáno výše. Taky ale netrpělivě čekám na každý čtvrtek, až si otevřu Tvůj nový recept.
    Všichni mi moji kuchyni chválí, ale jak vidím, pořád je co zlepšovat. A já se snažím na sobě pracovat dál. Téměř všechny Tvoje recepty a vychytávky zkouším.
    Díky za ně.

    1. Leni, to jsou krásná slova, děkuju ti. Jsem ráda, že ti stojí za to na sobě pracovat, i když jsi skvělá kuchařka tak jako tak. Klobouk dolů.

  17. Marcela says:

    Tak při čtení dnešního článku mi sliny kapaly až na břicho, ale o sýru si můžu nechat jen zdát, protože mám intoleranci na mléko. No, ale nic mi nebrání vyzkoušet recepty alespoň s tofu. Díky za inspiraci M

    1. Tak to je u tohoto receptu opravdu škoda! Snad si užiješ jiná jídla, o kterých píšu v dalších článcích. Třeba zrovna to tofu.

  18. adamos says:

    Ahoj – opakuji se,ale jsi “ šikulka“ jen malý dotaz: dá se tato omáčka Mornay použít i na velikonoční nádivku?Dík za odp. zdr. ad

    1. Nejsem si zcela jistá, jakou funkci by tahle omáčka u nádivky měla mít a kam by tam přišla, můžeš mi to prosím trochu dovysvětlit?

  19. FLO opět jeden z úžasných nápadů, nepřestávám se udivovat kolik vychytávek a kombinací je v té kuchyni. Děkuji ti za mě.

    1. A přitom to jsou vcelku logické věci, že? Skoro by jeden čekal, že se je dozví hned ve škole v rámci povinného objemu znalostí, protože to všechno přímo souvisí se spokojeností a úrovní zdraví 🙂

  20. Bešamel se sýrem – dobře chutná i Niva – jsem dělala, ale se žloutkem a hořčicí ne. Určitě to bude ku prospěchu. Vyzkouším – díky za výborný tip.

    1. Milo, vyzkoušej a dej vědět, budu se těšit na zprávu.

  21. Flo díky. Zase něco nového. Ještě před rokem jsem netušila, že budu měnit své zažité kuchařské postupy, a to v některých receptech zcela. Dělám to a ráda. Některé vychytávky jsem už naučila i svého muže, který se rozhodl, že bude vařit „tak jak se má, ne tak, jak mě to napadne“. Takže ti díky a chvála. Omáčku Mornay určitě brzy vyzkouším. Takže k tvé otázce co zapékám? Šunkofleky, francouzské brambory, tousty. Ty asi nejčastěji. Díky.

    1. Evi, to je moc milé, co jsi mi napsala. A zejména mě potěšila slova tvého manžela, doufám, že se zdatně drží svého předsevzetí 🙂

  22. Irena says:

    čo zapekám – cestoviny, zeleninu, samé aj spolu, francúzke zemiaky, …vždy som použila smotanu aby nebolo oschnuté, omáčku určite vyskúšam ….

    1. Ireno, vyzkoušej, jsem zvědavá na srovnání s tvými dosavadními postupy.

  23. babi Martina says:

    Tak jsme právě povečeřeli a moc jsme si pochutnali.Omáčka Morney je na zapékání výborná,zase jsem se něco nového a dobrého naučila.Díky Flo,Martina

    1. Tak už vidím, že se vydařily. To byl fofr s vyzkoušením 🙂

  24. Alena says:

    Ahoj Florentýno většinou zapékám jen pastyřský koláč protože to celá rodina miluje. A také zapékám těstoviny s tuňákem a sýrovou omačkou. Ale omačku Morney už taky budu muset konečně udělat. Alena

    1. Ať se ti vydaří, Aleno!

  25. Marika says:

    Milá Florentýnko, taky děkují za inspirativní recept. V naši kuchyni se moc nezapéká, ale omáčku Morney se musím co nejdříve naučit. Marika

    1. Mariko, přeju hodně úspěchů s touhle omáčkou

  26. ahoj Flo, tak uz je to v trube, vonia to skvelo.Kuracie platky s omackou dala som emental, cedar som teda doma nemala takto narychlo , prikoupime.

    1. Ty jsi rychlík, díky za vyzkoušení!

  27. Iveta says:

    Ahoj Flo.
    Těším se na každý čtvrtek. Těstoviny zapékám, ale bešamel jsem
    ještě nezkoušela. Děkuji za nový recept. Ani omáčku Morney neznám jak to
    vyzkouším dám vědět. Přeju krásný den. Iveta.

    1. Iveto, tak snad s ní budeš sklízet samé úspěchy 🙂

  28. Jasněnka says:

    Ahoj Flo,
    jsem trochu ve skluzu,12 dnů jsem byla na ozdravném pobytu v Luhačovicích,na který mně vyslal můj zaměstnavatel,takže ještě pořád doznívá „lázeňská pohoda“ a to,že jsem nemusela vařit.Když jsem ale objevila tvůj článek o zapékání – miluji tyhle věci a tak omáčku s čedarem určitě vyzkouším – děkuju za inspiraci a zdravím z FM

    1. Jasněnko, tak to máš po lázeňském odpočinku spoustu sil zkoušet nové věci, jsem ráda, že jsem ti přišla vhod. Pozdravy do FM 🙂

  29. Dnes jsem vytvořila tento oběd. Byla to mňamka ☺. Akorat jsem poprvé použila jen horní ohřívání aby se to jen krasně do zlatova zapeklo ale po 9 minutach se začalo z jídla čoudit. Bylo to jen tak tak. Máme nejspíš nějakou hyperaktivní troubu. Má hotovo vždy nějak dřív než je v receptech. Díky moc za další bezva chutný recept.
    Veru

    1. Veru, na to je nejjednodušší recept – změřit si teplotu uvnitř trouby a hned budeš mít jasno.

  30. Zapekala jsem v patek kvetak. Obvykle zapekam omackou ze syra, smetany a hořčice. Tentokrat jsem zkusila omáčku Morney. Ale po upečení se srazila! Pouzila jsem mozzarelu a navrch eidam. Co bylo blbě? Nebo ma mit omáčka takovou hrudkovitou strukturu?

    1. Emo, mozzarella dělá při zapékání neplechu, pustí spoustu vody, což mohlo ve finále vypadat jako sražená omáčka. Ne nadarmo píšu v receptu, že je třeba tvrdý, vyzrálý sýr, ideálně čedar (mozzarella je přesný opak). Mozzarellu bych dala do trouby jen na pizu a na pár minut a na maximální teplotu. Jinak si ji mnohem raději užívám zastudena.

  31. Měla jsi pravdu. Dnes ji vařím po druhé a už nikdy jinak nezapékám!

  32. Moc děkuji za dnešní lekci, opět jsem se naučila něco nového. Doposud jsem vždycky dávala do zapékací mísy co mi přišlo pod ruku – samozřejmě syrové nebo jen spařené horkou vodu. A další chyby -zakryla jsem mísu. Omáčku Mornay určitě vyzkouším 🙂 jsem překvapená poslední dobou, jak moc lze využít dijonská hořčice. Měla jsem strach, že nám bude ležet v lednici 🙂

    1. Terez, bez dijonské ani ránu. Ani ne tak k párkům, jako ji schovávat do různých jídel 🙂

  33. Květa says:

    Ahoj Flo, neodolala jsem, vyzkoušela, je to paráda a máš pravdu, jinak už zapékat nebudu. Omáčka krásná, měla jsem jen goudu, ale nevadilo, všichni chválili. A zase jsem o kousek dál. Díky a zdravím
    Květa

    1. Květo, mám radost, že se povedlo a že máš nový recept do sbírky.

  34. Hanka A. says:

    Ahoj Flo, i já přidávám pochvalný komentář. Včerejší večeře zapečené těstoviny s omáčkou mornay byly super! :o). Vzhledem k tomu, že u nás doma jsou těstovinové večeře dost v kurzu, příště zkusím mornay bez zapékání. Těším se na zítra na nové vychytávky od tebe. Zdravím, H.

    1. Hani, tak to je bezva, taky zdravím! Flo.

  35. Díky za vynikající recept. Omáčka je úžasná. Zapékala jsem pod ní směs , do které jsem dala „co dům dal“( v tomto případě na kousky nakrájená kuřecí prsa, brambory na plátky, máslovou dýni na silnější plátky, cibuli na kolečka, trošku česneku, žampiony a lilek. Vše jsem na zapékací misce v troubě udělala skoro do měkka a nakonec tato úžasná omáčka. Neměla jsem čedar, ale moji domácí goudu. Oběd měl velký úspěch.
    Srdečně zdravím

    1. Věro, mnohokrát děkuju za vyzkoušení, jsem ráda, že se úspěch dostavil. I já srdečně zdravím a přeju pěkný začátek jara

  36. MarcelaZ. says:

    Ahoj Flo, omáčka úžasná. Ja som dala penne, brokolicu a mrkvičku na polmesiačiky + omáčka = super jednoduchý obed. Vďaka.

    1. Rádo se stalo, tvoje kombinace zní skvěle. Flo.

  37. Michaela T. says:

    Moc děkuji za super recept! Dnes vyzkoušeno a můžu říct, že i dcera, která je velmi vybíravá, vše snědla. ????

    1. A tak to má být 🙂 Pozdravy vybíravé dceři, Flo.

  38. Julianna says:

    Chtěla bych vědět jestli 1 lžíce znamená rovná nebo kopcová.Moc děkuji za opovědˇFlo určitě bych chtěla vyzkoušet,ale musím nějak fikaně protože mám pocit,že přítel by to nejedl,ale i tak nevím jestli to pak nebudu jíst sama.

    1. 1 lžíce je v receptech ekvivalent pro 15 ml. Takže pokud máš malé soudobé polévkové lžíce, bude vrchovatá, a pokud máš ty klasické velké babičkovské, co se sotva vejdou do pusy, tak zarovnaná.

  39. Martina says:

    ahoj Flo, Tvůj článek čtu až dnes při inspiraci při Výzvě. Jé, a ta omáčka Mornay zní skvěle. Já jsem si na mateřské oblíbila zapékat smetanové brambory (= u nás brambory+brokolice+sýr zalité šlehačkou), jídlo dost syté a nejlepší právě vytažené z trouby:) Krásné léto!

  40. Tak mně se někde stala chyba. Bešamel byl v pořádku, dokud jsem ho nedala zapéct s květákem. Po zapečení se bešamel zdrcnul a hrudky sýru s vajíčkem plavaly ve vodě. Lámu si nad tím hlavu, kde se stala chyba. Jediné, co jsem udělala oproti receptu jinak je, že jsem vynechala hořčici.

    1. Aleno, ta hořčice tam není bezdůvodně. Funguje jako emulgátor, spojuje suroviny, brání zdrcnutí. Kdyby nebyla hořčice potřeba, tak ji v receptu vůbec neuvádím, případně napíšu, že je možné ji použít jen jako doplněk.

  41. Luděk says:

    Liší se nějak recept na omáčku Mornay v případě, že nebude použita na zapékání? Přece jenom mám trochu obavu ze žloutků, které by neprošly tepelnou úpravou, a taky nevím, kolik sýra by se dalo do té omáčky, když se ho u zapékání dává polovina zvlášť.

  42. Milá Flo,
    bezva blok o zapékání. Hned v úvodu vzpomínáš šunkofleky a my je měli shodou okolností dnes k obědu. Připravovala je manželka, maso bylo z uvařené uzené vepřové křížové kosti, ale při přípravě zjistila, že nemáme typické flíčky či široké nudle. Vzala proto švábské špecle a omluvila se, že je dnes oběd z náhražky. Pak jsme ale zjistili, že šunkofleky ze špeclí jsou snad ještě lepší než vyhlášená klasika. Doporučuji někdy zkusit.

    A jestli můžu ještě přidat k diskusi: Pokud je třeba sýr rozpustit a ne roztavit, je třeba vzít opravdu sýr tvrdý. Kromě Tebou zmíněných cheddaru a parmazánu se dá použít např. pecorino, džiugas či tuzemský Herold. Je to odzkoušené.

    Díky Tobě se na stará kolena učím vařit a péct, dříve jsem spoléhal jen na jiné.
    Tonda

  43. Zdravím Flo.
    Jsem rád že jsem narazil na vaše stránky, bojuji se sebou co uvařit k obědu, aby to nebylo stále dokola.
    Právě jsem narazil na vaši omáčku Morney.
    Tak uvidím jak se mi to povede.
    Jíšku jsem ještě nikdy takto nedělal, Tak doufám že se mi to povede.
    Chci se zeptat musí tam být dijonská hořčice a ne plnotučná?

    Nejčastěji zapékám brambory s kuřecím masem a zeleninou, vajíčko a sýr.
    A zase jsem se dozvěděl něco nového.
    Ten způsob zapékání.
    Vždy zapékám stylem vrch a spodek plus horkovzduch.
    Tak teď zkusím jenom ten gril.
    Děkuji za vaše inspirace.

    Přivedla mě k Vám Omáčka karamel, kterou bych rád vyzkoušel.

    Ještě jednou děkuji i za vaši případnou odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close