Zeleninové placičky, špalíčky a jiná havěť

Zeleninové placičky dovedou posloužit mnoha vyšším záměrům: umí přimět děti i dospělé, aby snědli svůj denní příděl zeleniny. Jsou vcelku dobrým a lehkým uždibovacím občerstvením k večernímu posezení u filmu. Lze si s nimi užít sezónní záplavu zeleniny. Splňují záměr mít večeři za půl hodiny na stole s minimem námahy. Zbytky se dají druhý den zabalit ke svačině. A taky bych měla dodat, že chutnají fakt dobře.

Recept na tyto pečené zeleninové placičky či špalíčky je tak univerzální, že ho budete chtít používat znovu a znovu, pokaždé s jiným druhem zeleniny. Můžete vzít zeleninu čerstvou, ale taky klidně uvařenou nebo pečenou z předchozího dne, což znamená, že reinkarnujete nechtěné (nebo dobře plánované) zbytky do úplně nového jídla.

Seznam surovin se dá napsat na malý kousek papíru: strouhanka, vajíčko, cibule, zelenina, sůl, něco na dochucení – tedy koření, bylinky, sýr, případně česnek. Prostě jaké si je uděláte, takové je budete mít.

Nejlepší na tom všem je, že pokud máte doma robota se sekacím nástavcem alias dvojitým ostřím, uděláte zeleninovou směs na placičky v něm, aniž byste si zašpinili ruce nebo ustrouhli kus nehtu.

zeleninové placičky nebo špalíčky s dipem

Zeleninové placičky krok za krokem

Na receptu nehledejte žádné složitosti. Ze všeho nejdřív začněte strouhankou. Je jí sice potřeba málo, ale bez ní to není úplně ono, placičky by se vám roztékaly a špatně držely tvar, takže ji nevynechávejte. Velmi bych se přimlouvala, abyste, když už máte venku robota, bleskově vyrobili strouhanku čerstvou, z měkkého pečiva. Budete mít placičky vláčnější.

Na čerstvou strouhanku je nejlepší docela obyčejný toustový chléb.

čerstvá strouhanka

Pokud robota nevlastníte a strouhanku vyrábět nehodláte, použijte klidně strouhanku suchou, ale vezměte jí méně. Místo 50 g čerstvé strouhanky sáhněte po 40 g strouhanky suché.

Strouhanku vysypte z mísy robota, mísu neumývejte a nasypte do ní zeleninu nakrájenou na kousky. Ty druhy zeleniny, které mají krátkou dobu vaření, můžete bez obav použít čerstvou. To bychom měli květák, brokolici, cuketu, kedlubnu, mladý hrášek, chřest. Jiné druhy zeleniny je lepší předem uvařit, případně upéct: mrkev, celer, petržel, řepu nebo dýni.

zelenina v mixéru

Několika rychlými pulzy rozsekejte zeleninu na hrubou drť. Nemáte-li robota, budete muset strouhat struhadlem nahrubo.

rozmixovaná zelenina

Pokud používáte sýr na dochucení placiček, rozmixujte ho společně se zeleninou. Dietní verze se však v pohodě obejde i bez sýra.

K rozsekané zelenině nasypte strouhanku, přidejte vejce a sůl a ještě kratičce promixujte, smyslem tohoto počínání je pouze suroviny promíchat, aby se spojily na vláčnou drť.

směs na zeleninové placičky

Směs nesmí být příliš řídká a vodnatá. Některé druhy pouští víc tekutiny, zejména cuketa, takže kdyby vám směs přišla málo hustá, nebo byste dokonce v míse viděli volnou tekutinu, nebojte se přidat strouhanku. Špatně zpevněné těsto se bude na plechu při pečení v troubě roztékat. Jestliže jste si počínali správně, směs v pohodě drží pohromadě, když ji zmáčknete v dlani, přestože na to na první pohled nevypadá.

Suroviny nyní vyškrábněte do mísy a přidejte k nim cibuli nakrájenou nadrobno, která funguje jako zesilovač chuti. V jemnějším provedení skvěle poslouží jarní cibulka.

No a konečně do směsi na placičky vmíchejte koření nebo bylinky, které máte rádi a které vám chuťově ladí s vybraným druhem zeleniny. Tohle jsou ilustrační příklady:

SYROVÁ ZELENINA

květák: muškátový oříšek, kari, máta, pepř
cuketa: bazalka, petrželka, pepř, tymián
chřest: kopr, pažitka, česnek, kerblík, hořčice, petrželka
brokolice: chili, hořčice, hořčičná semínka, oregano, tymián
růžičková kapusta: petrželka, pepř, tymián
kapusta: kmín, zázvor, jalovec, hořčice, pepř, tymián
kedlubna: kopr, hořčice, hořčičná semínka, sojová omáčka
hrášek: bazalka, pažitka, kerblík, zázvor, máta, petrželka, pepř, tymián

VAŘENÁ NEBO PEČENÁ ZELENINA

řepa: kmín, anýz, fenykl, bazalka, pažitka, kerblík, kopr, křen, hořčice, citrusová kůra, vlašské ořechy
mrkev: kerblík, chili, skořice, kmín, římský kmín, kopr, zázvor, máta, petrželka, tymián
celer: kerblík, pažitka, lískové oříšky, hořčice, kapary, lanýžový olej
petržel, pastinák: pažitka, kari, zázvor, muškátový oříšek, šalvěj, pepř, tymián
dýně: skořice, nové koření, hřebíček, zázvor, muškátový oříšek, šalvěj, pepř, citrusová kůra

Jakmile budete mít směs všeho uvedeného promíchanou, stačí ručně stručně uválet špalíčky dlouhé asi 5 cm, naskládat je na plech a při 200 stupních upéct v troubě dozlatova, což zabere zhruba 20 minut.

zeleninové placičky před pečením

Je důležité, abyste v polovině pečení obrátili placičky či špalíčky horní stranou dolů. Zespodu od plechu rychle zlátnou, zatímco horní strana zůstává poměrně dlouho světlá, takže obrácením zabráníte spálení na dolní straně.

zeleninové placičky po upečení

Chuťové doplňky pro zeleninové placičky

Jestliže se můžete sezónně vyřádit na druhu použité zeleniny, po mém prohlášení, které se právě chystám učinit, se z dalších možností zblázníte.

Už jsem zmínila, že do směsi na zeleninové placičky můžete směle přidat i sýr. Zvyšuje to žravost, výživovou i energetickou hodnotu a značně zvýrazňuje chuť. V receptu, který uvádím, je prostor pro přidání 70 g strouhaného sýra, u výraznějších druhů raději méně – to se týká hlavně fety nebo parmazánu. Pokud se pro sýrovou verzi rozhodnete, buďte umírněnější v použití soli. Obvykle budete potřebovat polovinu uvedeného množství, u slaných sýrů dokonce neberte žádnou sůl.

Zdaleka ještě se všemi možnostmi nekončím. Prostor pro inovace se skrývá i v samotné pojivé přísadě. Pokud vám od včerejška zbyla jedna vařená brambora a nevíte, kam s ní, nebo máte hrst vařené bezprizorní rýže, quinoy, krup či jahel, nebojte se je přidat do těsta. Držte se hesla, že těchto surovin by mělo být asi tolik, jako strouhanky, jinak si zbytečně placičky vysušíte. Jak už jsem zmínila, nejlépe se zde zužitkovávají dobře plánované zbytky ze včerejška.

zeleninové placičky z různých druhů zeleniny

A abych nezapomněla, přidáním prolisovaného česneku taky obvykle nemůžete nic zkazit.

Jak zeleninové placičky podávat

Stále vám kladu na srdce, že dobrá kuchařka myslí na to, aby jídlo dobře klouzalo do krku. Dává si záležet, aby to, co servíruje na talíř, bylo dostatečně šťavnaté. Jinými slovy, nezapomíná, jak je důležitá omáčka nebo šťáva.

Asi tedy nemusím dodávat, že pečené zeleninové placičky přímo volají po nějaké samostatně připravené omáčce, nejlépe studené, která je doprovodí do úst. Klidně vezměte domácí kečup, ochucenou majonézu, ochucenou zakysanou smetanu nebo ochucený jogurt, ale hlavně něco vezměte, jinak nebude jídlo kompletní.

Druhou možností, jak stylově podávat zeleninové placičky, je velký salát, který funguje jako hlavní jídlo. Když na talíř nachystáte hromadu salátových listů promíchaných se zálivkou, placičkami ho můžete ozdobit a doprovodit.

A do třetice nic nezkazíte s bramborovou kaší nebo vařenými bramborami, ale zde už se dostáváme do kategorie poměrně sytého jídla, které já bych asi na večeři nepodávala, leda bychom měli v nohách celodenní výlet po krásách naší vlasti. Sacharidy v příloze a sacharidy v placičkách se nasčítají a pokud nevyváží energii vydanou během dne, uloží se do zásob na horší časy. Všichni moc dobře víme, jak se z těchto zásob následně špatně expedují, neboť lidské tělo je opatrný hospodář a nerado se zbavuje něčeho, co si předtím nasyslilo.

Tak si nechte chutntat asi tak na tisíc způsobů a slavte každý den, kdy můžete pustit zeleninu do kuchyně.

kytice

 

Zeleninové placičky

Množství: 2 porce (10-12 placiček)

Zeleninové placičky

Suroviny

  • 50 g čerstvé strouhanky nebo 40 g suché strouhanky
  • 200 g čerstvé nebo vařené a vychladlé zeleniny
  • 1 malá cibule
  • 50-70 g sýra (lze vynechat)
  • 1 velké vejce
  • 1/2 lžičky soli (2-3 g)
  • bylinky a koření podle chuti

Postup

  1. Troubu začněte předehřívat na 200 stupňů.
  2. Pokud děláte čerstvou strouhanku, nejprve v robotu rozmixujte měkké pečivo na strouhanku a vysypte ji stranou.
  3. Do robota vložte zeleninu překrájenou na kousky, sýr a společně rozsekejte nahrubo. Pokud nemáte kuchyňského robota se sekacím nástavcem, zeleninu i sýr nastrouhejte na struhadle – můžete část nastrouhat na jemném struhadle a část na hrubém.
  4. K rozmixované zelenině přidejte sůl, vejce a strouhanku a krátce promíchejte, aby se vše spojilo.
  5. Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno. Vmíchejte ji společně s bylinkami a kořením k připravené zeleninové směsi.
  6. Plech vyložte papírem na pečení a ze směsi rukama vytvarujte menší válečky nebo placičky velikosti dlaně. Pokud chcete, aby se placičky rychleji a lépe zapekly, jemně je na povrchu potřete rostlinným olejem.
  7. Placičky vložte do horké trouby a pečte 10 minut. Po uplynutí této doby je obraťte horní stranou nahoru a ještě 10 minut dopékejte, až zezlátnou po obou stranách.
  8. Podávejte teplé, vlažné i studené, vždy však s omáčkou na namáčení. Bohatě stačí zakysaná smetana jemně ochucená solí a bylinkami.

 

Join the Conversation

  1. Paráda! Moc děkujeme! To jsem zvědavá, co na to budou ti moji odmítači zeleniny říkat 🙂

    1. Předpokládám, že budou říkat něco ve smyslu „mňam, mňam, óooooch, mňam, máš ještě trochu?“

  2. Ok, dříve nebo později bys to stejně zjistila, tak už to nebudu dál tajit: Miluju tě.

    Naučilas mě vařit a jestli moje děti naučíš milovat i petržel, jsem připravena tě adoptovat.

    1. rosnička says:

      To neplatí, Flo už dlouho tajně platonicky nekriticky skrzevá jídlo miluju já! 😉

    2. Renii says:

      Jak to říci, Flo miluji i já, nadevše 🙂 doma prožíváme orgasmické prožitky napříč její kuchařkou <3 🙂 takže díky díky díky!

      1. Renii, opatrně s takovými hláškami, nebo moje kuchařky v knihkupectví zařadí do úplně jiného regálu! 🙂

    3. Jani, díky, že o téhle možnosti vím, aspoň se nemusím bát, že se jednoho dne ocitnu v pořadu „Chcete mě“.

  3. Výborný recept, určitě o víkendu vyzkouším! Díky Flo

  4. Ahoj Flo, děkuji za další z dobrý tipů – já znám zeleninové placičky a doposud jsem je smažila jako bramboráky – složení bylo podobné těm tvým – suchá strouhanka, zelenina, sýr, vejce, majoránka nebo jiné koření, co ochutí…Tohle je další vítaná změna, takže moc ráda vyzkouším – doufám, že i rodina bude spokojená… :-).

    1. Lidko, pokud by snad náhodou nějakým nedopatřením rodina spokojená nebyla, budeš ty o to spokojenější, protože na tebe těch placiček zbude víc.

  5. Renata says:

    Milá Flo, moc děkuji za recept, jelikož se teď snažím omezit maso, nahrazuji právě zeleninou, tak jsem na nějaký takový recept čekala, ono se jich dá najít spousta, ale nikde to není takto krásně i s obměnami popsáno. Jinak moc děkuji za Váš skvělý blog, mám od Vás tři knihy a už jsem mnoho Vašich receptů vyzkoušela, naposledy Vaši velikonoční hlavičku a ta byla také super. Přeji moc úspěchů ve Vašem blogu. Mějte se moc hezky Renata

  6. Ladislav says:

    Zdravím všechny.Je 9.30, kdy jsem si přečetl recept na zel. placičky a zaujal mne natolik, že jej musím dnes vyskoušet. Uvidíme jaký bude ohlas v rodině.

    1. Snad si tě nechají i nadále, nerada bych byla příčinou nějakých zásadních rozporů v rodině 🙂

  7. Je to skvělý nápad na chutné a zdravé jídlo .Moc děkuji hned dneska to vyzkouším .Zeleninu máme moc rádi .Dříve jsem dělala zeleninové placičky smažené v trojobalu. Tahle varianta je vhodnější i pro diabetiky
    Přeji hezký den Flo a moc děkuji

    1. A taky rychlejší 🙂

  8. Milá Flo, tak dnes jsem hodně nadšená. Potomci nikdy neměli problém se zeleninou, takže mohu bez obav pohostit.
    Já teď zeleninu mohu jen opatrně, jen některou, proto petrželové placičky vyzkouším co nejdříve. Celerové „řízky“ jsou také dobré, když jsou tenké a předvařené, chutnají jako žampiony. Ale musí se smažit, tak myslím, že pečené bude lepší volba. Podávám k tomu zakysanou smetanu ochucenou česnekem a jen málo osolenou.
    Děkuji moc !

    1. Potěšení je na mé straně, nech si chutnat.

  9. Milá Flo, tohle určitě vyzkouším ještě dnes. Děkuju za úžasné recepty i povídání, těším se na každý čtvrtek. Jana

    1. Jani, to je fofr, snad se povedly, jak bylo očekáváno.

  10. Romana says:

    Ahoj Flo, moc děkuji za tenhle recept, urcitě ho vyzkouším. Zeleninové placičky jsem párkrát dělala, ale vždy smažené a pokaždé se mi rozpadaly:( Chci se jen ujistit, ty kroupy/rýži přidám místo strouhanky nebo strouhanku nikdy nevynechávám? Díky! Romana

    1. Strouhanku nevynechávat, rýže a spol. je jen bonus navíc.

  11. Ladislav says:

    Ahoj Flo, Ty tvoje čtvrteční recepty bych nazval „recepty vpravou chvíli“ i tady určitě bude platit co je ve tvaru placky a je pečené =žravé, nevíš náhodou kdo to řekl ????děkuji za další inspiraci a přeji vše dobré

    1. Obávám se, že moc dobře vím, kdo to řekl 🙂

  12. Flo, mám zrovna před obědem a slintám tady jak Pavlovův pes a do toho si čtu tvůj úžasný recept na placičky. Musím nutně vyzkoušet, jen nevím, která zelenina pro začátek vyhraje, vypadají totiž úžasně všechny. Díky!

    1. V tom případě je úplně bezpředmětné, která to vyhraje, ony totiž všechny i chutnají úžasně 🙂

  13. Vašek says:

    přiznávám, že mě znervózňuje, když mi kdokoliv čte myšlenky… Tentokrát mě ale splnění přečtené myšlenky potěšilo a přišlo právě včas. Mé dítko potkalo neštovice, takže odpadají obědy ve školní jídelně a tatínek bude vařit více než jindy. Odlehčené jídlo s možností stokrát jinak i s variantou využití plánovaných zbytků a přebytků jsem právě potřeboval. A ohromně se hodí i část o kombinaci zeleniny s kořením.
    Už se těším do kuchyně.
    Vašek

    1. Já chci taky tatínka, který vaří……
      Ten můj umí jen vejce na tisíc a jeden způsob a manžel tak vejce na 4 způsoby (natvrdo, naměko, míchaná a s knedlíkem) 🙁

    2. Vašku, tak ať ty neštovice co nejdřív utečou. Léčivá moc zeleninových placiček k tomu jistě zdárně přispěje.

  14. Blanka says:

    Super! Moc děkuji! Flo, myslím, že tě hodně kuchařinek miluje! O prázdninách, jak budu mít tady vnoučata, vyzkouším! Měj se krásně.

    1. Blanko, tak to tě čekají velmi vydařené prázdniny, užij si všeho, co ti přinesou nejen na talíř.

  15. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, opět nádherná inspirace, hlavně mě potěšila krásně popsaná kombinace zeleniny s kořením. Již léta dělám mrkvové karbanátky s hráškem a celerové placičky se sýrem podle přílohy Blesku pro ženy. Dělám oba dva druhy najednou, strávníci stále řeší, které jim více chutnají.Oblíbené jsou i květákové placičky se sýrem a pro bráchu vegana je dělám s pohankovou moukou, kterou musím nazvat spojovacím zázrakem. Pečení v troubě zeleninových placiček se mi velmi osvědčilo, trochu olejem potřu jak pečící papír, tak aji vrch placiček. Zeleninové placičky s dobrým dipem jsou příjemnou změnou jídelníčku. Zdraví Vlasta!

    1. Vlasto, máš to báječně vychytané, díky za nápad s pohankovou moukou.

  16. Adéla says:

    V lednici mám dvě velké kedlubny, původně měly být dušené… asi plány s nimi přehodnotím. Díky za skvělou inspiraci. =)

    1. Já děkuju za operativní přehodnocení plánů, snad to vedlo k novým zajímavým zážitkům.

  17. Šárka says:

    Milá Florentýno,
    tentokrát jsi mě potěšila mnoho variacemi ,na velmi zdravé a určitě i chutné placičky.
    Vyzkouším je co nejdříve-protože zeleniny není na našich stolech nikdy dost.

    1. Naprostý souhlas. Zeleniny není nikdy dost a přitom je ze všech surovin snad ta nejdůležitější. Ať ti placičky chutnají, Šárko.

  18. Ahoj Florentýno,

    podobná jídla jsou má krevní skupina. Placičky dělávám, mám s nimi zkušenost jako Lidka. Tvé recepty jsou dovedeny k dokonalosti a práce stejná!!! DÍKY!!! Ať se Tobě a nám s Tebou daří jako v nebi i nadále! Pozdravuji.

    1. I já tě pozdravuji a přeji jen samé krásné zážitky s tímto receptem.

  19. Zdravím a už se těším jak nový tecept vyzkouším.akorát musím nahradit strouhanku 🙁 musím bez lepku.
    Přeji krásný sluníčkový den.
    Věra

    1. Věro, to snad nebude problém, lze například použít bezlepkové pečivo.

  20. Milá Flo, super inspirace jak do těch mých kluků dostat zeleninu. Určitě vyzkouším. Budou zítra k večeři.

    1. Ireno, tak doufám, že k večeři byly placičky, nikoli kluci.

      (Pardon, to bylo laciné, ale nemohla jsem si pomoct.)

  21. Ahoj Flo,
    můžu použít i červenou řepu konzervovanou, z domácího kompotu?
    Už se těším na pokusy. Hanka

    1. Hanko, podle mě můžeš, nezkoušela jsem, ale nevidím důvod, proč by to nešlo.

  22. Mirka Škramlíková says:

    Milá Flo, posílám velký dík za zeleninové recepty. Jsou rychlé a hlavně – moc dobré. Těším se každý čtvrtek na tvé recepty. Sice nezkouším každý, ale už jsem jich pár připravila a byly dobré a doma úspěšné. Mirka

    1. Mirko, tak to mě moc těší, že ti moje recepty vyhovují. Věřím, že i tento zařadíš mezi ty úspěšné. Ať se ti placičky vydaří.

  23. Milá paní Florentýno,
    vyzkoušel jsem placičky s brokolicí,i když nejsem moc velký fanda zeleniny,
    chutnaly znamenitě s bramborovou kaší.

    1. To je fofr, díky! Myslím, že je to nový časový rekord v realizaci receptu z tohoto blogu. Gratuluju.

  24. Mila Flo,
    moc Ti dekuji za dnesni inspiraci.

    Snazim se tento mesic trochu zhubnout, vybrala jsem si trochu drastickou dietu, pri ktere se vynechavaji temer sacharidy a tuk. A je to sice pro mne velky uspech, ale proste mi dochazeji recepty. Placicky jsem si dosud umela predstavit pouze smazene, s tou troubou je to fenomenalni napad!!! Z bilkovinych housek si udelam strouhanku!
    Uz se tesim!
    Katka

    1. Katko, tak nezapomeň, že tělo sice sacharidy chvíli nepotřebuje, ale mozek ano. Snad si nepřivodíš takovou drastickou dietou žádné komplikace. Jsem ráda, že tě recept zaujal a dáš mu šanci.

  25. Renata says:

    Koukám, že jsme zde dvě Renaty. Tak budu Renata 2 🙂
    Milá Flo, také dělávám placičky v troubě, papír a povrch placiček potřu olejem. Nejvíce nám chutnají pórkové a květákové. Dělám takto v troubě i karbanátky z masa, nejsou tak nasáklé tukem. Vyzkouším přidat rýži a podobné zbytky, dobrý nápad. Zatím přidávám pouze bramborovou kaši, když zbyde.

    1. Díky za placičkovou podporu, Reni č. 2, jsem ráda, že v nich nejedu sama.

  26. Moc a moc pozdravuji a děkuji. Zrovna včera přišla poštou kuchařka : Kuchařka pro dceru – jako svatební dáreček a dnes budou buď řepné či petrželové placičky, paráda, paráda, paráda . Ilona

    1. Paráda, taky mám radost 🙂

  27. A ještě jednou Ilona, zapomněla jsem na p e t r ž e l o v é omáčky. Uvařená petržel na osmažené cibulce třeba s cuketou, rozmixovaná, dochucená buď jako koprovka, či houbová omáčka, či křenová – ani odpůrce petržele nepozná, že se jedná o petrželový základ. Petržel je prímaaaaa. ilona

    1. Dobrý nápad, kam s petrželí, díky za něj.

  28. Paráda!!!!! To je přesně to, co jsem sháněla! Rychlou a chutnou večeři. Děkuji za super nápad a inspiraci. Lenka

    1. Bylo mi potěšením. Flo.

  29. Milá Flo,
    vypadá to fantasticky a jistě to bude i tak chutnat. Díky 🙂

    1. To nebudeš vědět s jistotou, dokud neochutnáš. Tak šup šup 🙂

  30. Super nápad, to bude ten můj diabetik koukat, co jsem mu připravila. Díky moc!
    a zdar petrželi!

  31. Magdalena says:

    Výborný nápad,to budou mít vnoučata radost,

    1. Magdo, tak věřím, že ta jejich radost nebude vynucená pod pohrůžkou násilí! 🙂

  32. Ahoj Flo,

    díky moc za recepty, zeleninové placky máme rádi, ale už mi pomalu docházely nápady na kombinace, tak se zase něco přiučím. Jinak brokolicové „karbanátky“ pečeme pravidelně, jenom do nich místo sýra přidáváme měkký tvaroh. Výborná chuťová kombinace, můžu doporučit.

    Iveta

  33. Mila Flo,
    este som neprecitala clanok, ale uz z nadpisu viem, ze recepty natrvalo zaradim do svojich prednostnych jedal. Nakolko vysmazane jedla nemusim, pecene v rure mi vyhovuje aj kvoli uspore casu a tak Ti uz teraz za recepty dakujem. Zrakom som „preletela“ len prvy odsek z clanku, chut korenoveho petrzlenu som objavila pred niekolkymj rokmi, mne chuti ako skore-mlade zemiaky, take male chutne mama kedysi pridala varit k zelenine do slepacej alebo hovadzej polievky a velmi mi chutili. Vareny petrzlen mi chuti rovnako dobre ako varena mrkva a po uvareni polievky sa takmer bijeme o hoci aj vychladnutu zeleninu. Dobru chut prajem vsetkym milovnikom zeleniny (aj ostatnych jedal…)

    1. Naprosto s tebou souhlasím, chuť petržele je velmi lahodná, člověk se nesmí zaleknout té silné kořeněné vůně a jde to 🙂

  34. Pavlína says:

    Vážená Flo, miluji květákové a brokolícové, ale petrželové?? Jdu do toho!!

    1. Super! Tak příjemnou cestu kuchyní 🙂

  35. Milá Flo, moc děkuji za tyto recepty , je to velká škála možností .

    1. Souhlas, ta škála je obrovská a jen tak se neomrzí a nevyčerpá.

  36. Silkwe says:

    Milá Flo, děkuji, děkuji a ještě jednou děkuji. V lednici mi leží bezprizorní brokolice, která měla původně přijít do jiného jídla. Už dva dny se na ní koukám a říkám si, že už bych ji měla zužitkovat. Výborně, zítra mám večeři jasnou:)

    1. Škoda takové pěkné vizuální dekorace, ale co se dá dělat, jídlo je jídlo a i na talíři se na tu brokolici pěkně kouká, slibuju.

  37. Milá Flo! To je trefa do černého. Dostala jsem nádherný květák ze skleníku, křehoučký a sladký. To budou úžasné placičky. Všechny upečené najednou v troubě. Bez smažení, bez oleje. Moc se těším. A doporučuji všem mlsným jazýčkům: oloupejte mladou, letošní kořenovou petržel, nakrájejte ji na sympatická sousta a konzumujte syrovou. Chutí se podobá lískovým oříškům. Krásné sluníčkové dny.

    1. Díky za nápad, Ivo, a přeju květáku báječný osud.

  38. Tak jsem plná dojmů,ale něco malého se do mě vejde.A to se snažím zhubnout.A pak si říkám:jedno kilečko hezčí,než to druhé.Jdu dělat placičky a děkuji za recepty,inspiraci.Dana Musím se smát sama sobě.Dobré papáníčko-krásný den.

    1. Jedno kilečko hezčí než druhé moc pobavilo, asi tuhle prupovídku adoptuju.

  39. Ahoj Flo a všichni,
    dávno tomu, co jsem si nedovedla představit jídlo bez masa a musela jsem ho propašovat všude. Teď mám ráda zeleninu na všechny způsoby a každý nový nápad je k nezaplacení. Jen tak dál.

    1. Jiřinko, když na to příjde, trocha masa by se určitě dala propašovat i sem. Ale to jen tak naokraj, kdyby došly všechny zeleninové nápady.

  40. Vlasta Krestova says:

    Milá Florentýnko, díky za úžasný a skvělý recept na zeleninové placičky. Moc jsi mě s ním potěšila, protože zeleninových pokrmů není nikdy dost. Dobrý nápad na odlehčený pokrm bez masa. Přeji hezký den a víkend.

    1. Díky a tobě taky, Vlasto.

  41. Milá Flo, moc díky! Brokolicové jsou právě v troubě:-)

    1. Paráda! Jakou měly životnost?

  42. Ahoj Florentýnko, trefa do černého. Brokolicové placičky dělám,ale že bych toto jídlo vyzkoušela i s jinou zeleninou? A konkrétně s petrželí? Vidíš,to mě nenapadlo,tedy trochu ano ,ale s celerem. Protože mám ráda celerové hranolky. Placičky budu zkoušet se všemi druhy zeleniny. Už se těším na odezvy mých strávníků. Díky za bezva nápad. Alča

    1. Já děkuju a užij si všechny odezvy a ohlasy.

  43. Milá Flo, recept prišiel práve včas, budem týždeň variť vegetariánke a dieťaťu ktoré práve prestalo jesť akúkoľvek zeleninu a doteraz žilo iba na nej …..snáď sa mi podarí hra na skrývačku …
    zdravím Irena

    1. Ireno, no nevím, jak zeleninu v těchto placičkách schováš 🙂 Nicméně věřím, že se tvé záměry podaří.

  44. Ahoj Flo, mockrát děkuji za super nápad. Měla jsem v mrazáku přebytek celeru nakrájený na kostičky a nevěděla jsem, co s ním… Tak jsem z něho dnes udělala placičky a byly fenomenální 🙂 Přeji Ti hodně úspěchů! Zdraví Lucie

    1. Děkuju, i tobě hodně úspěchů s dalšími druhy zeleniny.

  45. Julianna says:

    Děkuji Flo určitě vyzkouším teď se mi to právě hodí takové věci přímo zbožňuji .

    1. Tak to jsem ráda, Juliannko. Díky.

  46. Jarmila says:

    Dobrý večer,děkuji za tip na výborný oběd či večeři.Už se mi sbíhají sliny.Jarmila

  47. Ahoj Flo.
    Děkuji za nový recept. Každý čtvrtek se těším co nového nám napíšeš.
    Se zeleninou jsi mi udělala radost, protože ji mám ráda připravený na všechny způsoby krom- smažený.
    Tak placičky určitě vyzkouším.Jenom nevím co na to řeknou děti, protože
    ty zeleninu nerady. Tak budu vidět .
    Iveta.

    1. Iveto, třeba tě překvapí nejen placičky, ale i děti. Jak jsi psala, uvidíš sama 🙂

  48. Marcela flair says:

    Milá Flo, díky za další úžasný článek a variabilní recept. Už se těším, až ho vyzkouším! Marcela

    1. Marci, díky, v tvém podání to bude jistě extra třída.

  49. Ahoj Florentýno,

    vyzkoušela jsem včera špalíčky z brokolice jen tak se zeleninovým salátem a dipem ze zakysané smetany a bylo to skvělé. Moc děkuji za tip. 🙂

    1. Já děkuju za bleskové vyzkoušení. Jsem ráda, že chutnalo, jak jsem slibovala. Flo.

  50. Pavlína says:

    Určitě vyzkouším bezva nápad,děkuji Flo…..

  51. Milá Flo,
    děkuji za super inspiraci k pobytu v kuchyni =)
    Chtěla jsem se zeptat, zda-li by se strouhanka dala nahradit nějakouu jinou zdravější ingrediencí? Napadly mě rozemleté ovesné vločky….

  52. Ahoj Flo,zrovna jsem přemýšlela,co uvařit k novým brambůrkám a je rozhodnuto,zelenina nakoupena a zítra vyzkouším .Těším se na ty petrželové .Hlavně že jsou pečeny v troubě a jsou zdravější,než smažené.Peču tak i řízky,květák v trojobalu,ryby,smažení už skoro nepoužívám,jen někdy manželovi,když se mu zasteskne po klasice.Díky za receptík,takových není nikdy dost. Zdena

    1. Zdeni, tak ať ti recept dělá radost a prázdný talíř tvého manžela též.

  53. Ahoj Flo, díky za super tip. My děláváme placky cuketové s ovesnými vločkami a teprve jak čtu tvoje články, tak mi dochází, jak je to myšlení omezené stereotypy… určitě budu zkoušet, dneska se asi vrhnu na ty petrželové:) Eva

  54. Pavlína says:

    Milá F-týnko 😉 Jsou to tak dva roky,kdy mi dcera předplatila časopis Apetit,tady jsem objevila reklamu na Tvé úžasné kuchařky.Hned jsem si je všechny zamilovala, nevěděla jsem,kterou vybrat pro své dvě holčičky dříve.A tak si každý rok pro ně k Vánocům objednávám další.Každou stránku hltám nadšením.Děkuji Ti za ně, proto že vím, že je holky hltají se stejným nadšením.F-týnko děkuji moc za to že jsi, chválím Tvou praci,je dokonalá a krásná jako jsi i Ty ;-):-* Pavlína

    1. Pavlíno, díky za takové srdečné ohlasy, je mi potěšením, že mohu být vzdáleným členem tvé domácnosti. Pusu a pozdravy, Flo.

  55. Anička says:

    Milá Flo,
    placičky (brokolicové, mrkvové a kedlubnové) jsem dnes udělala na zahradní party u kamarádky a zmizely jako první 🙂
    Takže opět díky za skvělý recept!
    Anička

    1. Aničko, to jsou parádní odezvy, díky, že sis s tímto receptem troufla přijít na tak významnou příležitost.

  56. Veronika says:

    Milá Flo,
    u nás tyhle variace na zeleninové placičky frčí hodně. Děti se po nich můžou doslova utlouct. Přidávám do nich často i trochu pohanky, hezky se tam skryje. A zužitkuji tak často zeleninu, která už chce rychle zpracovat, aby se nezkazila. Často je udělám o velikosti dlaně, dám do celozrnné housky, položím na ně plátek sýra, kyselou okurku, trochu kečupu a vegetariánské burgry k obědu jsou na světě 😉

    1. No vidíš, placičky na způsob burgeru jsem zapomněla zmínit, já jsem věděla, že mi v tom seznamu na konci něco chybí. Díky, že jsi ve střehu a doplnila jsi mě. Báječný nápad.

  57. Kdysi dávno jsme se sestrou měly pocit, že táta nějak nejí zeleninu, přemýšlely, jak ji do něj rafinovaně vpravit, a vyřešily to obdobně…
    … takže to nejsou jen děti, na koho to funguje. 😀 A mohlo by to teď po letech fungovat i na mě se sestrou…

    1. P.S. Jako malá jsem myslím petržel nadšeně, nevědomky, baštila v polévce z vaječné jíšky v rámci babiččiny domácí mražené strouhané zeleninové směsi. Z té se vždycky ohřátým nožem kus uřízl do základu polévky a bylo to (tím, že byla zelenina nastrouhaná, potom rychleji povolila). Teď když nad tím přemýšlím – babiččinu zahradu sice nemám, ale takovou směs bych si někdy mohla taky do zásoby vyrobit. Bývala v ní i nějaká zeleninová nať…

  58. Děkuji za nápad k pozítřejšímu obědu.
    Budou brokolicové válečky s krůtím plátkem.
    A prosím, ty mrkvové. Tam se mrkev strouhá na hrubo, nebo na kostky a pak se mixuje.

    1. Jirko, vařenou mrkev buď nastrouháš na struhadle, nebo ji rozmixuješ nahrubo, je to jedno. Dělají se stejně jako ostatní druhy zeleniny.

  59. Jirka says:

    Tisíceré díky za skvělý nápad i popis! Toho si budu užívat trvale.

    1. Díky, Jirko. Přeju příjemné užívání.

  60. Přeji dobrý den. Ještě jsem na tyto stránky nikdy nepřispěla komentářem (vlastně snad píšu třetí komentář na internet), přesto, že jsem už vyzkoušela spoustu Vašich receptů. Dokonce to zaregistroval i Ježíšek, že stále častěji brouzdám na Vaše stránky a nadělil kuchařku…s očekáváním výtečných večeří 🙂 Ale, proč ten zdlouhavý komentář, hlavně jsem chtěla poděkovat za recepty na zeleninové placičky, které jsem poprvé vyzkoušela pečené v troubě, bez smažení, bez obalování ve strouhance a byly výtečné ! (vařená mrkev a celer, kurkuma, mletý kmín, trocha sušeného libečku, mraženého kopru, cibuli jsem lehce orestovala na kokosovém oleji…a byla to opravdu lahoda). P.S. Dnes se chystám na brokolicové. Takže ještě jednou díky, že jste tak dobrá v tom, co děláte a jak to děláte.

    1. Mag, to je pro mě pocta, že jste se rozhodla přispět komentářem, i když to obvykle neděláte, děkuju moc! Mám radost, že moje recepty fungují nejen v textové podobě a že to s nimi v kuchyni tak krásně roztáčíte 🙂 To ochucení mrkvovo-celerových placiček zní fantasticky.

  61. Renata says:

    O víkendu určitě vyzkouším. Jen sem se chtěla zeptat šlo by místo kapusty použít třeba i ranné zelí? Děkuji

    1. Reni, nejsem si jistá, nezkoušela jsem, ale myslím, že v zásadě ano. Dělám občas placičky z čerstvého zelí, sice je v nich jiný poměr suorovin a zelí jde do receptu nakrájené na nudličky, ale je to též velmi jedlé.

  62. Lenka says:

    Oválky se právě pečou v troubě, v lednici se chladí bílý jogurt s majonézou a česnekem a na plotně se vaří brambory, krásně to voní, dneska to vyhrály květákové oválky se sýrem, kořením Vůně orientu a mátou a s cibulovou natí ze zahrádky. Jelikož mám bezlepkovou dietu a bezlepkovou strouhanku zrovna nemám po ruce, tak jsem to zahustila jemnou kukuřičnou krupičkou a bezlepkovými ovesnými vločkami. Těším se 🙂

  63. Ahoj Flo,petrželové a řepné placičky jsou hotové.Musím říct že by mně nenapadlo jaké jsou výborné, určitě zkusím i jiné druhy.Dík za recept.Dana

    1. Potěšení je mé straně, mám velkou radost. Souhlasím, že tohle je dost jedinečný způsob přípravy skoro každé zeleniny.

  64. Magda says:

    Super nápad!! No trochu se obávám toho, jak mi to holky budou jíst, ale nevadí, vyzkoušíme, je totiž pravda, že některou zeleninu, jako třeba celer a petržel nesním ani já. Ale o víkendu slavím narozeniny a přijede i kamarádka, která moc maso nejí a tak si myslím, že třeba takové brokolicové placičky by jí chutnat mohly. Jsou dobré i zastudena?

    1. Magdo, jsou dobré kdykoli, při různých teplotách v nich člověk najde různé chutě. A navíc se dají jemně přihřát v troubě, kdyby bylo potřeba.

  65. Patricie says:

    Měla jsem brokolici, tak jsem zkusila placičky z ní a opět jsem se nezklamala, výborné a těsím se, až vyzkouším i jiné. Moc díky za recept, na léto ideální.

  66. Milá Flo, brokolicové byly skvělé! Dnes vyzkoušeny květákové – i v bezlepkové variantě – zaprášilo se po nich. Moc díky za skvělé nápady!

  67. Vlaďka says:

    Milá Flo, dělala jsem brokolicové placičky a měly pár drobných chyb a jednu velkou, a to tu, že jich bylo málo.I můj syn, odmítač zeleniny, snědl tři. Děkuji.

  68. Tedy, dostat pochvalu od masoužrouta, to potěší! Díky moc, Flo, za skvělý recept! 🙂

  69. Katka says:

    Tohle je snad můj nejoblíbenější recept na blogu. Když nevím co k večeři, vylovím nějakou zeleninu a udělám placičky, mají vždycky úspěch i u dcerky která jinak na zeleninu moc není. Je to rychle hotové a dá se vymyslet tolik kombinací! Flo, jsi skvělá.

    1. Já? Kdepak, uvařit to musíš ty 🙂

  70. Dobrý den. Chtěla bych se vás prosím zeptat, jak myslíte že by fungovalo si směs na placičky předdělat, šoupnout je do mrazáku a pak je podle potřeby vyndat a zapéct? Mám teď na zahradě spoustu zeleniny, kterou bych ráda zpracovala, ale zároveň mám zrovna nemilou ponemocniční dietu, kdy na ni mohu ještě nějaký ten pátek akorát tak koukat. 🙁 Tak mě napadl tenhle způsob, ale nejsem si jistá, jestli to neztratí tu správnou chuť. Jde mi hlavně o cuketu a mrkev. Tak kdybyste s tím náhodou měla zkušenost, budu moc ráda za odpověď. Děkuji a mějte se pěkně.

    1. Radko, tuhle možnost jsem nikdy nezkoušela, ale myslím, že by to mohlo klapnout. Jen bude potřeba dávat placičky z mrazáku rovnou do trouby a prodloužit čas pečení o pár minut.

    2. Radko, zkusila jsi to? Moc by mě zajímal výsledek.

  71. Skvely recept. Zelenina, pecivo na struhanku a kousek syra se u nas najdou skoro vzdycky.???? Je to i vyborna svacinka do krabicky s sebou na cesty.????

  72. Uff, trvalo to skoro celé odpoledne, ale zbavila jsem veškeré ‘nechtěné’ zeleniny z lednice… asi nejlepší byly kombinace: mrkev+petržel+kari nebo celer+rýže+kari (máme doma hodně rádi kari)… parádní jako příloha k masu… děkuji moc za recept, jako vždy naprosto úžasný – jinam na recety nechodím!!

  73. Není to poprvé co jsem tento recept vyzkoušel, ale včera zatepla a dnes za studena jsem si směl vychutnat svých několik minut slávy, kdy má sotva 50ti kilová přítelkyně vyzvedla svou chválou mých 88 kil do nebeských výšin.
    Díky Vám teď vím, jak se mohl cítit Lukáš Krpálek v Riu na stupních vítězů…

    1. Vašku, to je tak krásný! Blahopřeju vám i přítelkyni.

  74. Dobrý den, co to znamená vyhřátá trouba? Na kolik stupňů? Děkuji za upřesnění.

    1. Hanko, je to uvedené v receptu hned v bodě číslo jedna. V tomto případě se vyhřívá na 200 stupňů.

  75. Radka Jánská says:

    Milá Flo, já stále jako kuchařka stojím za prd, ale ráda bych tu ještě zmínila recept, který jsem okoukala u švagrové. Do placiček přidává nejen hrášek, ale také cizrnu. Je to výborné. Třeba to někoho inspiruje, za sebe mohu rozhodně doporučit.
    Pevně věřím, že s Tvojí pomocí se manželovo „už vaříš docela dobře“ jednou změní na „mlask mlask mlask“ …

  76. Táňa Nová says:

    Milá Florentýno, moc děkuji za krásný a inspirativní recept. Čte se to jako román. Už jsem kolikrát zeleninové placičky zkoušela, ale vždy se to nějak rozpadlo a byla z toho kaše. Tak se těším, že zkusím podle Vašeho receptu.
    Jen mám 2 dotazy:
    Údaj ohledně stupňů v troubě – jedná se o horkovzdušnou nebo klasickou (horem dolem). Tento údaj mi obecně chybí u všech repeptů.
    A druhý dotaz – ty špalíčky se pak nakrájí na kolečka? Aspoň mi to tak na fotce připadalo.

    Moc děkuji za odpověď.
    Táňa Nová

  77. Karolína says:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat – quinoou nebo bramborou mohu nahradit celé množství strouhanky? Moc děkuji! Karolina

  78. Tomáš says:

    Dobrý den, zkouším poslední dobou různé variace vegetariánských jídel a včera jsem do svého seznamu úspěně zařadil i Vaše květákové placičky. Ani se nezozpadly 🙂 jako přílohu jsem použil celerové a mrkvové hranolky, zakysku s petrželkou. Strašná dobrota, děkuji!

  79. Dobrý den, budu asi jediná komu se špalíčky nepovedly….:( nejdříve jsem udělala placičky a smažila je na pánvi, načež se mi úplně začly rozpadat, tak jsem je rychle přendala na pekáč a udělala z nich špalíčky, ale bohužel ne a ne se upéct, pořád se rozpadají a uvnitř nejsou upečené…čím to může být? děkuji

  80. Kateřina says:

    Dobrý den Flo! Vyše recepty jsou boží, chystám se na placičky pro dcerku (9 měsíců), protože už se ráda krmí sama. Ale bohužel nezvládá žloutek (končí to strašlivým prozvraceným večerem). Máte nějaký tip čím nahradit, nebo které suroviny navýšit, aby se to nerozpadalo? Díky moc!

  81. Zeleninové placičky jsou skvělé, díky za výborný recept a hlavně tipy, ke které zelenině které koření, to velmi oceňuji. Dělala jsem brokolicové, petrželové s kuskusem a mrkvové se sýrem. Mňam. Zkusím i další varianty.

  82. Magdaléna Jacková says:

    Díky, tenhle recept právě zachránil hromadu zelí a řepy, která zbyla po letošním barvení vajíček :-D!

  83. Olga+Š. says:

    Bezlepková bezmléčná verze právě chutě slupnuta – kukuřičná strouhanka, veganský sýr, variace cuketa. Protože bylo řídké, přidala jsem jednu lžíci rozemletých lněných semínek a 20 g strouhanky. Díky za tu dobrotu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close