Zeleninový vývar krok za krokem

Říkali jste si někdy, k čemu je v kuchyni potřeba zeleninový vývar, jak se vlastně správně vaří, kterou zeleninu do něj použít a na co si dát pozor? Na to všechno se vám hned pokusím odpovědět.

O vývarech se říká, že jsou nezbytným základem dobré kuchyně. Ono ne nadarmo znamená francouzské označení vývaru le fond základ či základy. Ne nadarmo se na dobrých kuchařských školách začínají praktické lekce v kuchyni přípravou vývarů. Nikoli bez příčiny se v dobrých restauracích stále dokola vaří velké hrnce vývarů.

V domácí kuchyni je situace poněkud jiná než v kuchyni restaurační, takže vývar na rozdíl od profíků nemusí být pořád po ruce. Ale je víc než fajn umět se s vývarem vypořádat a obohatit jím své vaření. Vývary – na rozdíl od vody – poskytnou chuť polévkám, omáčkám, rizotům, polentě, dochutí kuskus nebo třeba quinou. Umožní vám tu část kuchařského rozletu, kterou byste bez nich hledali výhradně pomocí bujonových kostek a polévkových koření.

Protože léto už si otírá nohy o rohožku a přináší s sebou náruč čerstvé zeleniny, je nejvyšší čas kouknout se na to, jak na zeleninový vývar a jak si ho udělat podle vlastní chuti. Znáte to: nemusí být vždycky jen maso.

Zeleninový vývar a jeho požadavky

Aby byl zeleninový vývar dobrý (lepší, nejlepší), je potřeba věnovat pozornost těmto třem věcem:

  1. Surovinám
  2. Poměru surovin a vody
  3. Způsobu vaření

Vezmu to zase pěkně popořadě.

1. Suroviny pro zeleninový vývar

Za naprostý základ každého zeleninového vývaru se považuje cibule, mrkev a celer. Francouzská kuchyně upřednostňuje spíš celer řapíkatý, naše středoevropská kuchyně zase celerovou bulvu.

Pro začátek vezměte stejný díl od každé této základní zeleniny. Tak třeba 120 g cibule, 120 g mrkve a 120 g řapíkového celeru, vše váženo po očištění, neboť každý druh zeleniny má jiné hmotnostní ztráty při loupání, škrábání a jiném počátečním zbavování nejedlých částí.

Až se ve vývarech trochu rozkoukáte, možná vám přijde vhod zvýšit množství cibule na poměr 2:1:1 ve srovnání s ostatními základními druhy vývarové zeleniny.

Další zelenina

Kromě základní zeleniny se do zeleninového vývaru přidává ještě další zelenina, a to podle toho, co máte zrovna po ruce a k čemu vás svádí momentální chuť.

zelenina do vývaru

Za nejčastější doplňky se berou rajčata, pórek, česnek, druhý druh celeru, než jste použili do základu, kořenová petržel, pastinák, květák, chřest, černý kořen, paprika, kedlubna a tak dále a tak podobně.

Pokud budete zeleninu kombinovat, zkuste se držet nějaké rozumné chuťové rovnováhy, mělo by to vše plus mínus ladit dohromady. Jako doplňková zelenina se nehodí ty druhy, které obsahují hodně škrobu, tedy brambory nebo dýně.

Téhle dodatečné zeleniny vezměte tolik, jako je základní zeleniny. Pro začátek a pro nerozhodné Váhy doporučuju kombinaci rajčat, pórku a pár stroužků česneku.

Jak zeleninu nakrájet

Pokud si myslíte, že stačí zeleninu očistit, překrojit na pár kousků a vhodit do hrnce, tak se docela pletete.

Čím drobněji bude zelenina nakrájená, tím větší část jejího povrchu bude ve styku s vodou a tím víc chuti se může vyluhovat do vývaru. Takže zapomeňte na velké špalíčky zeleniny a snažte se vytvořit kostičky velké kolem jednoho centimetru, to je pro zeleninový vývar velmi vhodná velikost. Strouhání na hrubém struhadle se nehodí, takto připravená zelenina už je drobná až příliš, rychle se rozvaří a zkalí vám vývar.

Menší velikost zeleninových kousků zároveň znamená kratší dobu přípravy vývaru, takže centimetrovými kostičkami šetříte i svůj čas a tepelnou energii.

Má smysl dávat do vývaru zbytky a odkrojky?

Možná znáte někoho, kdo si do mrazáku střádá slupky z mrkve, košťály z květáku a nepotřebné kousky celeru, aby je pak jednou za čas vyvařil do vývaru.

Strategie je to veskrze rozumná a dobrá, ale myslete zároveň na to, že vývar, to je vlastně extrakce chutí ze všeho, co do něj vhodíte. Pokud vyvaříte odpad, dostanete zase jen vývar z odpadu.

slupky a odkrojky ze zeleniny

Jak se tedy rozhodnout? Slupky a odkrojky ano, nebo ne? Střádat si je do vývaru, nebo rovnou vyhodit na kompost? Jedno krásné zlaté pravidlo, kterého se sama držím, říká, že do vývaru byste měli dát jen to, co jste ochotní po uvaření sníst.

Stejného pravidla se můžete držet i ve chvíli, kdy si marně lámete hlavu, zda mrkvev stačí pouze pořádně vydrhnout na povrchu, nebo zda ji musíte oloupat škrabkou. Pokud hodláte uvařenou mrkev nakonec servírovat na talíř, měla by být oloupaná. Pokud vám jde jen o to, aby mrkev předala všechnu svou chuť do vývaru, a nehodláte ji dál používat (neboť své chuti právě vyvářením pozbyla), stačí jen řádně očistit od povrchových nečistot.

Abych část o surovinách shrnula: kvalita surovin je pro dobrý vývar nanejvýš důležitá. Jen díky všemu tomu dobrému, co vhodíte do hrnce, můžete usilovat o vývar, který je čistý v chuti, lehký na jazyku, rozeznáte v něm stopy jednotlivých surovin a nebude vám lepit pusu.

2. Poměr vody a surovin

Na rozdíl od mnoha novodobých českých učebnic vaření jsem mnohem přísnější, když dojde na poměr vody a zeleniny. Pokud chci získat 1 litr dobrého zeleninového vývaru, tedy zhruba 4 porce, beru 700 g zeleniny a zalévám 1,2 litrem vody.

Ze zmiňovaných 700 g zeleniny je polovina zelenina základní a polovina zelenina dodatečná, obvykle sezónní.

Kdybyste nakrájenou zeleninu vhodili do hrnce a zalili odměřeným množstvím vody, zjistíte, že voda sahá asi 5 cm nad původní výšku zeleniny. Samozřejmě záleží na šířce hrnce, ale k tomu se ještě za chvíli dostanu a vy si to navíc snadno v praxi ověříte při prvním vaření vývaru ve svém vlastním nádobí.

3. Způsob vaření zeleninového vývaru

Na chuti vývaru se značně podepíše, jakou vodou se zalévá, jak dlouho se vaří a při jaké teplotě se vaří.

Při vytváření vývaru nejde o nic jiného, než vyluhovat aromatické látky, tedy chuť a vůni, do vody. Ze všeho nejlépe se tak děje, když se teplota vody při vaření pohybuje kolem 80-90 stupňů, voda tedy ještě nevře. Na dobrý vývar se chodí pomalu a zvolna, a platí to jak pro vývar masový, tak i pro vývar zeleninový.

Klokotající var způsobuje, že se voda v hrnci viditelně pohybuje, víří, je to něco podobného, jako byste vývarem míchali. A to je špatně, neboť promícháváním se vývar zakaluje. Oproti tomu tiše si hovící vývar se jen zvolna přelévá, sem tam vypustí bublinku, ale jen výjimečně a aby se neřeklo. Díky tomu se sražené nečistoty a bílkoviny mají šanci buď v klidu usadit na dně, nebo v podobě pěny vyplavat na hladinu, kde je snadno v počátečních fázích seberete velkou lžící.

sbírání pěny z vývaru

Z logiky věci tedy vyplývá, že zeleninu v hrnci nebudete nikdy chtít zalévat vroucí vodou, ale že jí dopřejte studenou vodu z kohoutku a budete ji zahřívat jen zvolna, bez jakýchkoli náznaků spěchu.

zalévání vývaru studenou vodou

Zeleninový vývar se potřebuje vařit zhruba 45-60 minut. Pak začne ztrácet na kvalitě, neboť zelenina se rozhodne rozvářet, rozpadat, zakalí vám vývar drobnými rozvařenými částečkami a s tím bude vadnout i chuť. Hodně převařený vývar začne být nahořklý a zvýrazní se i jeho slanost až přesolenost.

Na vývar se hodí hrnce, které jsou spíš vyšší a užší, a to proto, že povrch hladiny, ze které se odpařuje voda, je tak co nejmenší. V hrnci lépe zůstává voda i aromatické látky a nedochází ke zbytečnému odpařování. Ale pokud nemáte chuť pořizovat domů speciální vývarový hrnec, použijte hrnec normální a vyhněte se použití kastrolu, který je široký a málo vysoký.

Jak zeleninový vývar vylepšit

Je mi jasné, co se vám teď honí hlavou: to je fajn, že vím, jakou zeleninu použít, na jak velké kousky ji nakrájet, jestli ji mám loupat a škrábat, kolik mám vzít vody a jak moc vývar zahřívat, ale jak to všechno začíná? To se jen zelenina naháže do hrnce, zalije vodou a jde se vařit?

Odpověď zní: jak kdy.

Opečení nebo podušení zeleniny

Někdy se můžete rozhodnout, že zelenině budete chtít zvýraznit chuť, aby byl vývar zajímavější a bohatší. Ono totiž platí, že vývar ze syrové cibule chutná jinak než vývar z dušené cibule a ten zase chutná ještě jinak, než vývar z cibule opečené pěkně dozlatova.

Zeleninu můžete do vývaru použít ve čtyřech různých stupních zvýraznění chuti. Napsala jsem je od nejslabšího po nejvýraznější:

  1. Zeleninu pouze nakrájenou, syrovou, jednoduše zalitou studenou vodou.
  2. Zeleninu jemně pod pokličkou podušenou na trošce tuku. Dělá se to tak, že se do hrnce kápne trocha oleje, zasype se nakrájenou zeleninou, promíchá a zvolna pod pokličkou zahřívá. Musí se občas promíchat. Zelenina postupně pustí trochu vlastní šťávy a o to přesně jde. Pak se zalije studenou vodou.
  3. Zeleninu podušenou bez pokličky. Je to stejný případ, jako předchozí, jen se nezakrývá pokličkou. Situace je vlastně podobná, jako když opékáte cibulku, až zesklovatí, tedy změkne, zprůsvitní, ale nezhnědne. Jemně opečenou zeleninu opět zalijte studenou vodou.
  4. Zeleninu opečenou na tuku dozlatova. Je jedno, zda to uděláte postupně v pánvi nebo zprudka při 220 stupních na plechu v troubě. Po opečení seškrábnete zeleninu do hrnce, vodou vypláchnete přípečky, přidáte je k zelenině a opět zalijete studenou vodou.

podušená zelenina

(Pozn. na okraj: Vodnaté druhy zeleniny, jako jsou rajčata, nepřidávejte ve verzích 2-4 k dušené nebo opékané zelenině, pustily by tekutinu a neumožnily by opečení v tuku. Vhoďte je do hrnce až po zalití vodou.)

přidávání rajčat

Sůl

Zatím jsem se ještě vůbec nezmínila o soli. S tou je třeba postupovat u každého vývaru vždy opatrně a spíš nedosolovat, než se snažit mít hned od začátku úroveň slanosti jako u hotové polévky na talíři.

Berte v potaz, že hotový vývar je jen polotovar a než ho dáte na talíř, budete mu muset provést ještě další věci. Někdy se vývar používá do omáček, do rizota, k ochucení příloh, a pokud by byl dostatečně slaný, hotové jídlo může nakonec působit přesoleně.

Zároveň platí, že čím déle se vývar vaří nebo skladuje, tím víc vynikne slaná chuť. Doporuču tedy vývar solit na počátku vaření buď jen jemně, nebo zhruba polovinou soli, kterou byste jinak rádi do hrnce nasypali. Navrhuju vám pro začátek 2 g soli na 1 litr budoucího vývaru a pak sami uvidíte, kam to povede.

Pokud budete chtít hotový vývar použít jako čirou polévku, dosolíte ho až nakonec, po scezení, a třeba mu taky pořídíte nějakou vložku či zavářku nebo aspoň bylinku, aby na talíři nevypadal prázdně a smutně.

Bylinky

Jak známo, do vývaru se kvůli vůni přidávají i bylinky, v zimě sušené, v létě čerstvé. Je značně důležité to s nimi nepřehnat, i když úroda na záhoně vás svádí k pravému opaku. Jedna snítka hladkolisté petrželky a jedna snítka tymiánu je pro jeden litr vývaru až až. Víc bylinek začne přehlušovat chuť zeleniny, o kterou by vám mělo jít v první řadě.

Koření

Zeleninový vývar báječně rozvoní pár kuliček pepře. Můžete vzít bílý i černý, a pokud chcete a trefíte se, ještě pepř trochu rozmáčkněte, než ho vhodíte do polévky.

U masových polévek se používá i další koření, ale tady si v klidu vystačíte jen s pepřem.

Co s vyvařenou zeleninou?

Až vývar scedíte, schválně ochutnejte, jakou chuť má vyvařená zelenina. Uvidíte, že je velmi planá, nevýrazná, sice se nerozvařila, ale už jí chybí výrazná příchuť. Tu odevzdala vývaru. Takže je v podstatě předurčena k likvidaci, nikoli k servírování.

Rozhodnutí, co se zeleninou udělat, musíte učinit jen vy sami. Já jsem k ní obvykle nemilosrdná a už ji dál nepoužívám. Ale myslím, že by se ještě dala z části použít například do přípravy zeleninových placiček a špalíčků, kde chybějící chuť dokáže dohnat sýr.

Jestliže máte v úmyslu podávat zeleninový vývar coby čirou polévku se zeleninovou vložkou, je mnohem lepší uvařit do něj trochu nové zeleniny zvlášť. Tuhle dodatečnou a novou zeleninu lze připravit jak v samostatném kastrůlku v osolené vodě, tak i v hotovém zeleninovém vývaru. Ve druhém zmíněném případě si jen dejte pozor, ať opět nevaříte vývar příliš zprudka, škodí mu to.

Skladování zeleninového vývaru

Nemá smysl si namlouvat, že budete doma vařit vývar skoro každý den. Nebudete. Jednak nejste restaurace a jednak je to neekonomické.

Uvařený a scezený vývar vydrží na sporáku při pokojové teplotě dva až tři dny a je tak stále po ruce, v lednici skoro týden. Ovšem kdo má doma mrazák, ten nyní může hlasitě zajásat. Klidně si připravte vývar do zásoby, až na to budete mít třeba o víkendu čas, nechte ho trochu zchladnout, rozlijte do PET lahví vhodných velikostí a zamražte.

Co vám hlasitě nedoporuču je prudce svářet vývar na menší objem a snažit se ho pak vtěstnat do tvořítek na led. Vím, že se to dělá, ale nedává to moc smysl.

Prudké svařování vývaru kazí čistou chuť a podtrhuje slanost. Jediná možnost je odpařovat vývar pomalu, ve stejném tempu, jako se vařil, ale to zabere opravdu hodně času. Když už jste si tedy dali s vývarem tu práci a šetrně ho přivedli na svět, nekažte ho prudkým odpařováním, přijdete o hodně.

Abych vám teoretickou průpravu na téma zeleninový vývar ukázala prakticky, zde je můj oblíbený univerzální recept k praktickému následování.

 

Zeleninový vývar krok za krokem

Množství: 800-1000 ml (zhruba 4 porce v závislosti na použití vývaru)

Zeleninový vývar krok za krokem

Suroviny

  • 1/2 cibule (120 g po očištění)
  • 120 g řapíkového celeru (po očištění)
  • 120 g oloupané mrkve
  • 140 g pórku (zelené i bílé části, po očištění)
  • 1 lžíce rostlinného oleje (15 ml)
  • ½ lžičky soli
  • 200 g rajčat
  • 2 stroužky česneku
  • 5 kuliček pepře
  • 1 snítka zelené petrželky
  • 1 snítka tymiánu

Postup

  1. Všechnu zeleninu nakrájejte na koskty velké kolem 1 cm, snažte se aspoň trochu o stejnoměrnost.
  2. Ve vyšším hrnci rozehřejte na středním plameni olej, přisypte všechnu pokrájenou zeleninu kromě rajčat, osolte, promíchejte, a nechte pod pokličkou zvolna 10 minut dusit. Několikrát přitom promíchejte, aby se zelenina nepřipalovala.
  3. Podušenou zeleninu zalijte 1,2 litrem studené vody, přidejte nakrájená rajčata a pomalu vše přiveďte téměř k varu. Hlídejte teplotu, vývar by neměl začít vřít klokotem, stačí sem tam bublinka, která vyplave k hladině.
  4. Prvních 10 minut pozvolného varu sbírejte velkou lžící z hladiny pěnu, která se uvolňuje ze zeleniny. Potom přidejte bylinky a pepř a vařte dalších 30 minut.
  5. Uvařený vývar odstavte a nechte 10 minut odpočinout. Poté ho z hrnce jemně a bez víření nabírejte velkou naběračkou a nalévejte přes jemný cedník do jiného, teď už klidně menšího hrnce. Spodní část vývaru slijte opatrně do cedníku rovnou z hrnce, ale mějte na paměti, že se u dna může držet malá část sražených nečistot, o které v čirém vývaru nestojíte. Tento zbytek můžete slít jinam a použít na dochucení jídel, kde na čirosti nezáleží, například do rizota nebo do hustých či krémových polévek.
  6. Vývar buď použijte hned, nebo ho zchlaďte a uložte v lednici, vydrží nanejvýš týden. Já na to používám pet lahve, ze kterých můžu kdykoli odlít tolik vývaru, kolik zrovna potřebuju, a krom toho se dobře skladují.

 

Join the Conversation

  1. rosnička says:

    Milá Flo,

    děkuji, zatímco masové vývary už ovládám celkem obstojně (problém je, když chci uvařit větší množství než konečný litr), ty zeleninové ne a ne dochutit, pořád jsou jakési nedomrlé…. Vyzkouším, ačkoliv 2g soli na litr vývaru mi přijde málo. A to solíme velmi, velmi málo….

    1. Florentýnko,všechno co píšeš o vývaru je SUPER.
      Akorát jedna věc se mi nezdá,dávat vývar do plastových láhví,je otázka do čeho,když na mrazák,ale do ledničky bych dávala spíš do skla.

      1. Jani, to je jasné, obalový materiál si musí každý zvolit sám podle sebe, podle skladovacích možností lednice a tak podobně.

    2. Zuzi, to dosolíš až při použití vývaru do konkrétního jídla. Ale pokud chceš, není problém už při přípravě solit víc, jen to pak může komplikovat tvé budoucí úmysly s vývarem.

  2. Milá Florentýno, děkuji za rady. Vývar dělám dost často, ale vždycky jsem tam dávala do základu i bulvový celer. A myslím si, že obdělat zeleninu na másle je chuťové lepší, jak na oleji:-) A ještě dotaz – máte někdo zkušenosti se zavařováním vývaru do zavařovaček??

    1. To zavaření by mě také zajímalo. Jsem sama, a tak většinou jen použiju část vody z vařené zeleniny (květák, brokolice) jen v ten den na polévku, většinou s kvasnicovými knedlíčky. Jednak je docela škoda zbytek vylévat, jednak by se hodilo při jednom vaření získat základ pro mnoho dalších jídel, jak píše Flo. Kromě toho mám možnost získat zeleninu jen nárazově (když si odmyslím mraženou), takže i v tomto ohledu by to bylo přínosem.
      Se zahanbením se přiznám, že sama jsem zavaření ještě nezkoušela, proto se ptám…

    2. Hanka says:

      Hezký den – ano, mám letité zkušenosti se zavařováním vývaru. Sice ne zeleninového, ale každoročně si kupujeme od soukromého zemědělce prasátko, když je zabíjačka u konce, zůstanou mi kosti, které jsem nechtěla mrazit a ani zavářet do sklenic. Udělám silný vývar ve velkém hrnci (vařím 2-3 hodiny), přecedím, naliji do zavařovacích sklenic, zavřu víčkem s červenou gumičkou a dvě hodiny sterilizuji. Takto zavařený vydrží mnohdy více jak dva roky!!! 🙂 U zeleninového bych to řešila stejně.
      Přeji hodně štěstí!

    3. Hani, já vývar nezavařuju, dávám ho spíš do mrazáku, ale určitě to jde.

    4. Gabriela says:

      Já sice nazavařuji, ale ještě horké dávám rovnou do 370ml skleniček a ihned zavíčkuji, nic neotáčím. Loni jsem to zkoušela poprvé a teď jsem otvírala poslední skleničku a vše v pořádku. Dokonce bych řekla, že chuť byla výraznější. Postupným vychládáním se víčka perfektně zatáhla.

  3. Just jn Time! Výborné! A ještě k Tvé otázce na rozdíl mezi učením se doma a v odborné škole: v odborné škole se osobně účastním práce a výkladu učitele (častěji i sličné učitelky) a případně se zeptat na aktuální řešení mnou vzniklého problému.

  4. Pořád to říkám: Flo je bohyně, úchvatná svým intelektem, schopností předat jeho perly i přesným načasováním toho, co zrovna potřebuju.

    Nad zeleninovým vývarem jsem si už tolikrát lámala hlavu! A internet v tomhle nabízel fakt podivný kousky, ke kterým jsem se nedokázala odhodlat (typu: vyvařte slupky a mrkvovou nať). Tohle mi dává smysl.

    Děkuju, Flo.

    1. Ano,Florentyna je bohyne,pod to se podepisuji! Nemohu se zbavit velmi intenzivniho pocitu,ze strka do kapsy Sandtnerovou,Kejrovou a tim dokonalym popisem i Romana Vanka (ktereho mam rada,ale proste podle Flo je to bomba ve 100% pripadu,u Vanka v 98% 😉

  5. Já tet Mirek .máme moc rádi vývary,ale fakt moc rádi máme drůbeží.Koupim jednu nebo dvě kostry z kuřat,od oka jednu normální mrkev,kus celeru,kousek petržele,nezbytnou cibuli,a česnek tři pepře tři nové a koření a dva bob.listy tak asi jeden a pul litru vody.Dam vařit tak max.5min.naplno,pak seberu špinavou pěnu,pak stlumim na dvojku (mám indukcí),tak hoďku se nevšímám,po opatrně sleju a mám vývar jako fik.Da se jako polevka,i do omáček.Mirek

  6. Milá Flo, velmi užitečný článek pro kuchaře-amatéry. Díky. Zeleninový vývar dělám jen pro přípravu italského rizota. Tři základní druhy – cibule, mrkev a řapíkatý celer, mírný var, špetka soli. Pokud dělám rizoto chřestové, přidám do vývaru i odkrojky chřestu. Přiznávám, že zeleninu nechávám na velké kusy – do budoucna budu přípravě zeleniny věnovat větší péči.

  7. Vašek Jezárky says:

    Zdravím Tě milá Florentýnko i ostatní členy klubové party. Takhle nádherně, jasně a detailně je tady další „ZLATÝ “ čtvrtek. Velké d í k y ! Tenhle „tahák“ na zeleninový vývar byl do dneška ze všech vývarů nejméně propracován a popularizován. Nemám slov! Je to pořád dokola – jsi EINSTEIN vaření ! Howgh
    V. Jezárky

  8. Jako vždy moc pěkný návod, poučí se každý – nováček i zkušený 🙂 Děkuji Flo!
    Naučila jsem se hotový čirý vývar „zavařovat“ do horkých sklenic se šroubovacím víčkem. Vařící masový nebo zeleninový vývar naleju do sklenic, pevně zašroubuju a na pět minut obrátím dnem vzhůru. Když vychládne, skladuji v lednici i dva tři týdny.
    Zdá se mi lepší než zmražený a mám ho tak k dispozici kdykoli. Doporučuji vyzkoušet, kdo to zkusil, chválil si!

    1. To jsou věci s tímhle způsobem zavařování, díky moc, vyzkouším, a ráda!

  9. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, opět poučný článek. Zeleninové vývary dělám často. Na podzim, kdy je hodně zeleniny, kterou bychom nezužitkovali, tak zeleninový vývar vařím ve velkém množství, pak ho zavařuji do sklenic. Dělám obyčejný zeleninový vývar, zeleninové natě a zeleninu, někdy i kousek namočené mořské řady dávám do studené vody a nesolím, jen přidám trochu koření. Zdraví Vlasta!

  10. Milá Florentýno a milí všichni ostatní. 🙂 Až si otevřeš tu kuchařskou školu, přihlásím se hned. Přestože už tvoje články vlastně působí jako vysvětlování naživo u kastrolu. 😀 Nyní mám vytčený volnější den, kdy nejprve dle tvého perfektně zevrubného popisu zkusím zeleninový vývar, načež, k večeři první či druhé, zužitkuju ony vyvařené zbytky přidáním do špalíčků. Už se nemůžu dočkat! Přeji krásný dnešní den. 🙂

  11. Martina says:

    Zatímco masové vývary už dělám nějakou dobu a celkem často, zeleninový jsem zkusila poprvé teprve nedávno a celkem asi jen dvakrát. Bylo to takové spíš intuitivní a od oka, takže musím vyzkoušet i tuto dokonalou verzi. Na druhou stranu – i nedokonalý vývar je vždycky lepší než žádný vývar:))

  12. Milá Flo. Úžasný článek. Určitě by ti odborná škola pro bohyně kuchyní moc slušela a já bych se ve svých sedmdesáti letech hlásila na denní studium. Co všechno jsem se od tebe již naučila, vyzkoušela, co teď dělám „trošku“ jinak. To nemá chybu, jen tak dál. Díky za nápady, rady i to ostatní. Díky za to, jak to s námi umíš …

  13. Kynčlová Ilona says:

    Milá Flo, se zájmem jsem si článek přečetla,protože masové vývary dělám, ale zeleninové jen do zeleninové polévky kterou hned spotřebuji, takhle ve větším množství a na uskladnění ne.
    Takže opět děkuji. I.K.

  14. Alžběta says:

    Fakt to umíš. Když si to čtu mám pocit, že spolu mluvíme. Někdy znejistím, asi bych položila otázku – pokračuju ve čtení a Ty mi odpovídaš přesně na to v čem jsem si nebyla jistá.
    S pozdravem Alžběta

    1. Mluvíte mi z duše. Mám přesně ten samý pocit.

    2. Jestli to nebude tím, že jsem podobné otázky taky měla :-)))

  15. Mila a vazena pani Florentyno.Predevsim gratuluji ke 4 detem. Je mi 62 let a stale se neco noveho ucim.A tak se tesim.Mame 5 deti, ale ty maji uz take deti – takze dobre varit je pro mne vrlmi velmi dulezite.Takze odted jsem vase fanynka.srdecne.Anna

    1. Aničko, moc děkuju a vítejte tu!

  16. Jana Šimíčková says:

    Milá Flo, máš můj hluboký obdiv. Ráda čtu Tvé inspirativní a poučné komentáře a recepty. I když dle mojí četné rodiny jsem dobrá kuchařka, vždy najdu v Tvých návodech něco nového.
    Rada a se zájmem otvírám ve čtvrtky Tvé maily Janica

  17. Skvělé jako vždy. Obdivuji nejen odborné znalosti, ale také pedagogické schopnosti. Jen zirám nad spisovatelským nadáním. A přemýšlím kdo vlastně ta Flo je. Navrch krásná žena. Velká poklona.

    1. Evi, no vidíš, já o tom samém taky někdy přemýšlím 🙂 Jsi zlatíčko, děkuju.

  18. MILÁ FLO,ZAS MOC KRÁSNÉ ČTENÍ,TAKHLE VAŘIT JSEM SE UČILA OD MOJÍ MAMKY.BYLA TRPĚLIVÁ A VŠECHNO KLIDNĚ ŘEKLA DVAKRÁT.PO TĚETÍ UŽ NEMUSELA. DĚLÁM VÝVARY DO MRAZÁKU,JAK Z MASA A KOSTÍ TAK TEN ZELENINOVÝ.JENOMŽE NIKDY NEVYDRŽÍ MOC DLOUHO.PŘÍJEDOU DĚTI A KAŽDÝ SI NĚCO ODVEZE,NEDEJ JIM,TO SE JIM TO POTOM VAŘÍ KDYŽ MAJÍ PŮL HOTOVO.TĚŠÍM SE NA DALŠÍ ČLÁNEK.POZDRAVUJEME JITKA A DĚDA

  19. Ahoj Flo, díky za skvělé povídání. Vývary dělám pravidelně, zeleninové i masové. Přebytky většinou zamrazuji, ale nenapadlo mě zavařit do sklenic, jak jsem se dočetla v komentářích. Zase o něco chytřejší:-)

  20. Babička Tonička says:

    Milá Florentinko,
    Zdravím z British Colombia, kde prší a je zima, tak se zahřívám představou horkého zelenino ého vývaru, mňam! Díky za další přesný návod. V tom je rozdíl mezi učením se od maminky a nebo v kuchařské škole. Moje maminka moc neuměla vařit, a nebo vlastně vařila jen velmi málo jídel. Na chalupě v podkrkonoší v padesátých letech to pro šest věčně hladových nebylo jednoduché. Maminka říkávala:“copak je to ňáké umění vařit, když je z čeho!????“ Rozdíl jsem pochopila v deváté třídě, kdy si jedna paní učitelka vzala do hlavy, že bude učit vařit. Jen tak dobrovolně v sobotu a pro nás chudé venkovské holky. Patří jí můj veliký dík a doufám, že je i za to v nebi, kde vaří božsky jako Ty Florentinko. Naučila mě používat váhu, odměrky, nůž a mnoho jiných nezbytných nástrojů. Hlavně pak jak se nebát, že něco zkazím a nebude to k potřebě. To se tenkrát nesmělo, něco zkazit, protože pak nebylo nic jiného k jídlu. Jak se časy změnily! Bože když vidím jak se dneska s jídlem plýtvá! Hlavně tady v USA a Canada. Na druhou stranu to jídlo za moc nestojí! Ach jo, to jsem se zase zapovídala! Tak dík, už se moc těším jak připravím dokonalý vývar, až skončíme s cestovánim. Davám do masového vyvaru lžičku jablečného octa, podle Julia Child, ale nevím jestli je to k něčemu dobré. Mávám z daleka. Babi T.

    1. Ach, ty krásné vzpomínky! A díky za ně. Mávám do dáli. Flo.

  21. Ahoj, zase dobrá rada. Já bojuji s poměry zeleniny. Jak je na zahradě něčeho dost, tak to tam nacpu a pak to není ono. Dobrý nápad s tou petkou. Je úsměvné, že mě to nenapadlo. Ten hrnec mi v lednici zabíral moc místa. K té vyvařené zelenině. Přiznám se, že je mi jí líto nemilosrdně vyhodit. Dělám z ní pomazánku / přidám co dům a lednice dá – sýr, majolku, šunku, koření, bylinky a podobně/.

  22. Jeto to pecka, přidal jsem ještě hřebíček a česnek nakonec, aby nevyčichl. Půlka papričky 2 litry vývaru neskazila, nové aroma je na světě . Děkuji eskamotér Blonďák.
    P.S jo trochu kecám protože pepř, hřebíček a nové koření jsem trochu empiricky naklepl v hmoždýri a vznikly nové chuťové oblasti, jen si zatančit….

  23. Julianna says:

    Tak milá Flo dneska jsem dělala podle tebe zeleninový vývar a je supr krásně čirý nechala jsem ho vychladit a dám si do mražáku ať ho mám pěkně nachystaný mám tam i vývar z holubů a je také jak se říká táhlý jinak se mi moc líbí tvé povídání i tvoje rady někdy se i zasměji tvým vtipným komentářím .

  24. Zdravím Tě Fló,
    k přečtení čtvrtečního již očekávaného příspěvku jsem se dostala až dnes. Velmi jsem zajásala nad zeleninovým vývarem. Kdysi jsem dostala informaci , že lze použít různé zbytky zeleniny, včetně vydlabané dužiny z dýně. Vyzkoušela jsem, ale opravdu se to nedalo použít, byl opravdu kalný a nevalné chuti. No jak říkáš , ze zbytků nemůže být kvalita. Co občas použiji, je vývar z květáku nebo brokolice. Děkuji, už mám očištěnou zeleninu a jdu na to.
    Krásné letní dni Fló

  25. Milá Florentýno,
    jak už mnohokrát zaznělo – opět naprosto úžasný článek.

    Rád bych se k tomu zeptal na 2 věci:

    1) Vařit s pokličkou nebo bez pokličky?

    2) Je nějaký fígl, jak šikovně sbírat pěnu? Často se mi stává, že zelenina plave na hladině a pak se pěna hodně špatně vybírá.

    Díky

    1. 1. Bez pokličky. Ale viděla jsem i rady s pokličkou, jen se jich nedržím. Nedá se tak udržovat dostatečně mírný var.

      2. Fígl je hlavně v tom, že sbíráš ze začátku vaření, kdy ještě v polévce neplave koření ani jemné bylinky. Takže toho na hladině zas tak moc není a dá se tomu vcelku slušně vyhnout. Pěna se časem přestane tvořit, nebo je jí už méně, to je ten správný okamžik, aby člověk přidal věci, které mohou na hladině zavazet. Pokud tam vše přidáš najednou, i tak se dá pěna sbírat, stačí k tomu co největší lžíce a dobré manévrovací schopnosti rukou.

  26. prokle says:

    Milá Flo, díky za tento článek. Ne, že by ostatní nebyly inspirativní, ale tady jsi mi kápla do noty. Pravidelně dělám vývar vepřový, hovězí i zeleninový a vše šup do sklenic.
    Ale specielně u zeleninového se mi po delším skladování tvoří na dně kal. Ke konci pěstební sezony je spousta zeleniny, která není zrovna první jakosti / nakopnutá, či jinak poraděná/ a ke skladování se nehodí. Vše v zavařovacím hrnci uvařím /drží navolenou teplotu/ a dám do sklenic. Pak ještě zavařím a uskladním. Celou zimu je kde brát.
    Tentokrát vyzkouším tvůj recept a předem orestuji, už teď se těším na výsledek.
    A k tvé otázce. Učit se radši doma. Pro mne, méně obav z neúspěchu a stresu a hlavně mám na kom to okamžitě vyzkoušet. A ať se pokusí remcat a nechválit.

    1. Leni, kal se tvoří v menším nebo větším množství v každém vývaru, stačí, aby nějakou dobu stál. Čím šetrněji budeš vývar vařit a čím pevnější použiješ zeleninu, tím méně kalu bude. Ale z rajčat se vždy něco málo uvolní a z cibule taky. Stačí pak při použití buď vývar protřepat, pokud se používá tam, kde malé zakalení nevadí, nebo ho opatrně slít bez kalu a kal přidat třeba do omáčky nebo do rizota nebo do šťávy k masu.

  27. Milá Flo, díky za úžasný recept, vařím prakticky stejně podle Tebe, se zasmaženou zeleninou na másle a je to opravdu o „level“ výš. Rozhodně jsem ráda za upřesnění poměru množství zeleniny k vodě i za informaci, že s bylinkami opatrně!
    ad Honza – já vařím s pokličkou (sama jsem zvědavá na případnou odpověď Flo), a nečistoty (pěnu) ať už z masových vývarů, či zeleninových sbírám hustým cedníčkem na čaj.
    Hezké dny… 🙂

  28. Jana H. says:

    Vývar do zásoby si dělávám a jelikož pet lahve se u nás doma moc nevyskytují, oblíbila jsem si na skladování v lednici velké sklenice (třeba po majonéze) nebo skleněné láhve s širokým hrdlem, aby šly pak dobře vymýt. Dřív jsem si v nich nosila z automatu mléko, automat zrušili, ale lahve na mléko mi zůstaly, tak mají jiné využití :-).

  29. Míša says:

    Skvěle napsané. Klaním se.:-)

  30. Katarína says:

    Dobrý deň, chcem sa prihlásiť, aby ste mi posielali recepti, ďakujem

    1. Katarína, stačí vyplnit tu červenou tabulku, která je dole pod každým článkem.

  31. Miroslav says:

    Dobry den.

    Prosim o radu.
    na ranajky si robievam …v skratke povedane rizoto….samozrejme si spravim vacsie mnozstvo a dam ho do poharov takze to mam tak na 4 dni. Ryzu robim v cistej vode. Ale rad by som ju robil vo vyvare….ved nech naberie to zdrave zo zeleninoveho vyvaru. Ale varit vyvar kazde styry dni sa mi veru nechce. Mam slimakovy odstavovac Hurom…kde sa da zelenina aj korenova krasne odstavit. Da sa to vymysliet tak ze namiesto robenia vyvaru….si tu zeleninu odstavim….a v tej stave + zriedene s vodou potom pripravim ryzu?
    Ryza sa pripravuje tiez varom akolo 30 minut takze mi to pride za jedno ci robim vyvar alebo sa ta stava rovno prevari s ryzou.
    Tym padom predpokladam ze bude potreba aj mensieho mnozstva zeleniny kedze vytaznost odstavovaca je omnoho vacsia ako varenim.
    A taketo riesenie mi pride ekonomickejsie aj na suroviny aj na cas.

    Vopred vdaka
    Miroslav

    1. Miroslave, to je přinejmenším zajímavé řešení 🙂 Odšťavněná zelenina bude zcela jistě chutnat docela jinak než zeleninový vývar, takže se tím změní chuť jídla, které si připravujete. Nicméně směle to vyzkoušejte, může to být dobré. Mám ale ještě jednu poznámku k rýži: pokud ji vaříte 30 minut, není na kaši? O dušené rýži jsem psala tady: jak uvařit rýži.

  32. Natali says:

    Milá Flo, vždy ráda vařím podle tvých receptů, a rodina si je nemůže vynachválit, dnes jsem to, ale s vývarem nějak nevychytala, stále se mi zdá být nějaký planý a ne a ne ho dobře dochutit. Nemáš nějakou radu, co by mu mohlo chybět, vím že jsem to hodně špatně „určuje“ když nemůžeš ochutnat, ale stejně budu ráda za každý nápad, co s ním. 🙂

    1. Natali, výsledný vývar je stále jen polotovar a nikoli hotové jídlo. Podobně jako třeba bešamel. Pokud k němu nepřidáš další suroviny nebo ho do něčeho nepoužiješ, samotný ho servírovat nemá smysl. Proto se ti zdá planý. Jakmile ho použiješ do polévky nebo třeba do rizota, budeš za hvězdu.

  33. Blanka says:

    Kvůli vývaru jsem si koupila krásný velký červený hrnec, a mám pocit, jakoby on, stejně s mými sice pomalými, ale nesporně přibývajícími úspěchy, rozsvěcoval mou kuchyň jako sluníčko :-).

    Takže dnes opět (no dobrá, teprve podruhé) vývar. Trochu jsem se odvázala, udělala jsem ho fakt hodně, dala celer bulvový i řapíkatý a spoustu česneku, a kost, a myš, a okurku, aby to bylo mastný. Zeleninu jsem troubě opekla do zlatova na olivovém oleji a másle (možná trochu bonvivánský přístup), vývar vyšel vynikající (ale poněkud mastný, to bylo asi tou okurkou…) ale kdo by hledal chyby na něčem, co vzniklo v krásném červeném hrnci, jenž symbolizuje moje nově vznikající sebevědomí na tomto poli?

    Takže Florentýno, opět děkuji.

    Jen mi prosím ještě poraď s uchováním vývaru: nemám mrazák jako takový, ale lednici, kde v dolní části je (kupodivu) lednice, a horní tvoří takový ten mrazák-kastlík. Jak je to v tomto případě s délkou uchování potravin?

    Blanka

    1. Blanko, ve sklenicích nebo plastových lahvích vývar v lednici vydrží 5-7 dní, víc bych mu nedávala. Pokud máš velkou lednici, tak to problém není. Do malého mrazáku bys musela vývar svařit na podstatně menší množství, trvá to dlouho, stojí to spoustu energie, pak ještě musí vývar vychladnout, než ho zmrazíš, já se tomuto postupu vyhýbám, protože mě nebaví.

  34. Bohumila says:

    Můžu ho zmrazit ještě nevychlazený?

    1. Bohunko, to sice můžete, ale ostatní suroviny v mrazáku to rozhodně neocení. Horký vývar zahřeje okolní teplotu, zvedne ji tam, kde vůbec nemá být, a přispěje to k rychlejšímu zkažení potravin. Proto je lepší vývar nejdřív vychladit na pokojovou teplotu, následně v lednici a pak teprve dát zmrazit.

  35. Tak jako jste nastínila vývar dělám i já, ale přidávám trochu čistých cibulových ( i s červené cibule) a česnekových slupek,které po vaření vyberu,či scedím. Když mám hodně naliji částečně vychladlé do sklenic a po úplném vychladnutí dám zamrazit. Děkuji

  36. Gabriela Šimková says:

    Ahoj Super recept Děkuji

  37. Baruše says:

    Ahoj Flo, chtěla bych se tě zeptat. Včera sem dělala zeleninový vývar, zeleninu mám ze zahrádky, tak sem se na něj moc těšila. Jaké bylo překvapení, když sem zjistila, že mám vývar úplně hořký… Nevěděla sem z čeho by to mohlo být a pak sem zjistila, že mám hořkou mrkev. Nevíš jak se to mohlo stát? Možná uchováváním? Skladuješ jí v lednici, ve špajzu, popř v mrazáku a co s ní děláš před uložením do mrazáku a čemu se vyvarovat?
    Moc děkuji za pomoc, B

    1. Hořkost v jídle je problém, nedá se v podstatě odstranit. S hořkou mrkví jsem se ještě nesetkala, tak opravdu nevím. Mrkev je nejlepší skladovat ve sklepě v písku, ale tuhle možnost má čím dál méně lidí. Já dávám mrkev do šuplíku na zeleninu v lednici, protože lepší skladovací možnost pro ni nemám, ale její životnost tam je opravdu krátká a musí se hlídat.

  38. Petra says:

    Milá Flo, dala jsem si tu práci a jako základ krémové mrkvové polévky z tvých receptů jsem tentokrát poprvé místo obyčejné vody uvařila tento zeleninový vývar. Rozdíl je nebe a dudy, takže myslím,že krémové polévky už jedině se základem právě z tohoto úžasného vývaru. Velké díky.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close