Žloutkové cukroví je přesně ten druh vánočního pečiva, které po vás bude vyžadovat velmi důvěrný vztah s vaší troubou. Příprava těsta ani obstarání surovin vás nerozhodí z předvánoční pohody, jediné, na čem se můžete zaseknout a vyvztekat, je teplota, čas a způsob pečení.
Když se pak ale všechno konečně povede a vy z formiček vyklopíte žlutý, křehký, sladký zázrak, který toužebně volá po šlehačce jako jeho přítelkyně rakvička, slastně si oddychnete. Ale jen dočasu; tohle cukroví mizí z mísy i ze skladovací krabice zamknuté na pět petlic ze všech nejdříve, takže než se nadějete, už zase budete stát v kuchyni a šlehat žloutky s cukrem do pěny.
Třeba vám pomůže pár mých rad, jak si zachovat klid i v době adventní.
Těsto na žloutkové cukroví
V jeho nejjednodušší podobě vyžaduje těsto pouze žloutky a moučkový cukr. To vše se společně šlehá tak dlouho, až vznikne světlá, hustá pěna, která, když steče z metličky, zanechává na hladině viditelné stužky. Ty se sice během minuty nebo dvou zase ztratí a splynou se zbytkem pěny, ale hned po vytažení metličky se dají krásně vidět a to je důležité.
Pěna je mnohem hustší, než když šleháte vejce na piškot, takže ani tolik nenabude na objemu.
Asi je vám jasné, že vyšlehat žloutky s cukrem bude trochu trvat, a vůbec nejste daleko od pravdy. Ručně se bavíme o nějakých 45 minutách, což je něco jako science-fiction z předminulého století. Nechápu, jak to naše babičky dělaly, že jim neupadla ruka a že metlička neletěla vztekle do kouta, následována mísou, kohoutem a kuchařskou knihou receptů.
Samostatný kuchyňský robot bude šlehat o něco méně, potřebuje kolem 10-15 minut při plných otáčkách. Pravděpodobně po vás ani nehodí metličku, jen pokud by zrovna dosloužil nebo se rozhodl okamžitě odejít do předčasného důchodu.
Suroviny na žloutkové cukroví
Některé recepty kladou důraz taky na amonium, což je kypřidlo, některé potřebují trochu mouky, další mohou mezi surovinami obsahovat citronovou šťávu nebo vanilku. Jde to i s nimi, není problém takové věci přidat, ale na žloutkové cukroví bohatě stačí jen žloutky s cukrem.
Další věc, kterou budete muset vytáhnout ze spíže, je tuk na přípravu formiček. Pokud formičky dobře nevymažete, nepůjde žloutkové cukroví snadno vyklopit a bude se lepit nebo lámat. Bez diskuze je třeba vzít čistý tuk. Máslo nebo margaríny nepřipadají v úvahu (ačkoli máslo by teoreticky šlo, kdyby bylo přepuštěné).
Dá se použít rostlinný olej, ale ze všeho nejlepší a bezkonkurenční je na vymazání formiček sádlo. Když ho rozehřejete tak akorát, aby sice bylo tekuté, ale zároveň jen vlažné, bude se vám dobře chytat na stěny formiček a nebude stékat, protože na chladném povrchu rychle zatuhne. Pokud máte doma hodně teplo, pomůže, když si plech s formičkami vymazanými sádlem odložíte na chvíli do chladu.
Pečení žloutkového cukroví
Tady se nachází největší ze všech obtíží. Žloutkové cukroví je velmi citlivé na teplotu pečení. Z počátku potřebuje teplotu kolem 140-150 stupnů, aby se nafouklo.
Jakmile při této teplotě ve formičkách během prvních pěti minut vystoupá a nabude, je možné ho dosušit v mírnější troubě, která má kolem 120 stupňů. Plynové trouby jsou v tomto smyslu pružnější, na snížení teploty reagují rychleji a netrvá jim tak dlouho, než zchladnou, takže si je některé cukrářky nemohou pro pečení rakviček a žloutkového cukroví vynachválit.
Žloutkové cukroví se dá péct z jedné vody na čisto při 140 stupních a teplotu nesnižovat, ale je lepší, když už to máte předem vyzkoušené a nacvičené a víte, že trouba peče, jak má, a nevymýšlí si vyšší nebo nižší teploty, než tvrdí na knoflíku.
Pokud vytáhnete cukroví špatně nafouklé, anebo uvnitř příliš mokré, dokonce až žvýkavé, pokud se ani po 30 minutách stále nechce dopéct, byla teplota trouby mimo (příliš nízká). Pokud je cukroví moc růžové, případně jde odstínem dohněda, anebo se nafouklo nepravidelně a začíná se na rovné straně lámat, tak zase byla teplota trouby příliš vysoká.
Během pečení žloutkového cukroví platí, že dokud se cukroví nenafoukne a trochu nezpevní, neměli byste troubu vůbec otevírat, jinak hrozí, že žloutkové cukroví klesne. 15 minut od začátku pečení už by měla být bezpečná doba pro první náhled do trouby.
Poslední důležitá rada před pečením
Vymazané formičky plňte pouze do jedné čtvrtiny jejich výšky, víc není potřeba. Zdá se to málo, v podstatě to je půl až jedna malá kávová lžička našlehané žloutkové hmoty na jednu formičku. Ale stačí to, pečivo se krásně nafoukne a vystoupá. Pokud byste dali do formičky příliš mnoho žloutkové hmoty, vytvoří se vám při pečení krátery, povrch popraská, špatně se to bude propékat uvnitř a celkově nebudete úplně nadšeni s výsledkem.
O tom, že plechové formičky jsou nejlepší, asi nemá smysl pochybovat. S papírovými nebo silikonovými košíčky to sice jde taky, ale vzhledem k tomu, že tyto materiály nevedou tak dobře teplo, to nikdy nebude to pravé ořechové. Pardon, žloutkové.
Suroviny
- 4 žloutky
- 120 g moučkového cukru
- 1 lžíce domácího vanilkového cukru
- sádlo na vymazání formiček
Postup
- Nejprve si připravte formičky. Sádlo rozpusťte, ale jen tak, aby zůstalo vlažné. Důkladně jím peroutkou z peří nebo štětečkem ze silikonu vymažte vnitřek formiček a neopomeňte přitom jediné místečko a jediný trochu temnější záhyb. Nechte ztuhnout.
- Žloutky s cukrem šlehejte metličkou 15 minut v kuchyňském robotu nebo 40-45 minut ručně. Troubu v mezičase předehřejte na 140 stupňů. Teplota trouby je důležitá, měli byste si být jisti, že trouba má opravdu uvedených 140 stupňů, ne víc a ne míň.
- Do každé vymazané formičky nalijte jednu malou kávovou lžičku ušlehané žloutkové pěny, formičky naskládejte bez zbytečné prodlevy na plech a hned vložte do trouby. Pečte 5 minut, dokud se obsah formiček půvabně nenafoukne, poté snižte teplotu na 120 stupňů a ještě 15 minut pomalu dopékejte. Troubu pokud možno prvních 10-15 minut pečení vůbec neotvírejte.
- Jakmile se blíží konec pečení, vyjměte na zkoušku jeden vzorek a ještě za tepla ho vyklepněte. Měl by hladce vyklouznout. Rozlomte ho, a pokud je už téměř dokonale křehký i uvnitř, vyndejte a vyklepněte i ostatní.
Jak jste na tom s žloutkovým cukrovím neboli křehulkami vy? Umíte ho zkrotit? A máte rádi rakvičky se šlehačkou?
Ahoj Flo, dnesny clanok sa uplne hodi, cez vikend sa chystam piect kokosky a rano som listovala vo vianocnych Apetitoch a hladala recepty na pecivo so zltkami. V jednom som objavila aj recept na krehotinky a bolo rozhodnute. A vdaka tvojmu clanku je to potvrdene, uz sa tesim na pecenie 🙂
Tak ať ti to jde pěkně od ruky, Luci! Věřím, že s tvými malými pomocníky to bude zážitek 🙂
Ahoj Flo, prosím Tě, kolik formiček je potřeba na tento recept? Děkuji za odpověď Blanka
Blanko, pardon, doplněno. Z 1 žloutku je zhruba 10 kousků, takže v receptu to vychází na 40 malých formiček. Vejdou se obvykle na jeden plech.
Milá Flo, úplně se mi sbíhají sliny. Ale nejdřív se chci vrhnout na ty bílky v lednici. Oba druhy cukroví – sněhové nebo ze žloutků, u nás mizí rychlostí blesku, takže se nebojím, že bych si toto žloutkové letos ještě nevyzkoušela. Protože mě to dost láká – rakvičky miluju, ale zatím se spoléhám na externí zdroje. Je na čase to změnit (a dokoupit formičky). Díky! Marcela
Tak ať to klapne! Jen se bojím, že u tebe hrozí, že se externím zdrojem žloutkového cukroví brzy staneš pro své okolí ty 🙂
Milá Florentýnko, díky za Tebe a Tvé dokonalé rady jak co dělat a čeho se vyvarovat, cokoliv jsem dle tvého návodu vařila nebo pekla, vyšlo vše na jedničku. Peču žloutkové křehulky několikátý rok, ale dokud jsem si nepořídila formičky s teflonovou povrchovou úpravou (na MMB), mohla jsem péct jakkoliv a mazat čímkoliv a stejně jsem pokaždé měla půlku várky rozbitou. Takže se tímto dělím o tip jak nemuset péct že dvou várek, ušetřím tím hodně času, což se zaměstnaným matkám několika dětí hodí vždy a před vánocemi obzvlášť ;). Pekla jsem je včera, formičky nevymazávám vůbec (další ušetřený čas) vyklopit šly snadno a po prvním lehkém klepnutí, jen jedna moucha se rozlomila napůl (sehnala jsem lvy, zajíce a k velkému nadšení dětí mouchy), takže akorát na ochutnání, zda se dílo povedlo, krásné Vánoce všem 🙂
Bezvadný tip, Lucko, díky. Já přísahám na sádlo a dobře vyčištěné formičky, beze zbytků z předchozího pečení, ale věřím, že teflonová úprava při těchto nízkých teplotách pár let přežije bez ztráty funkčnosti a zůstane nepřilnavá. Chápu tu časovou úsporu, to je jasná věc 🙂
Teda to je výzva 🙂 Rakvičky jsem měla vždycky moc ráda, takže tento recept bych chtěla vyzkoušet. Ale co s bílky??
Kokosky? 🙂
Hani, kokosky su super volba. A ja doplnim este tip na snehove pusinky, alebo ich supni do omelety, miesanych vajec alebo uvar – su dobre aj v pomazanke. A daju sa tiez bez problemov mrazit. Rozmrazovat ich treba v chladnicke, a da sa z nich piect aj slahat sneh – len pred pouzitim ich treba nechat oteplit na izbovu teplotu.
Óóóóó, díky za nápad a recept 🙂 To jsem taky ještě nikdy nedělala, ale vyzkouším. U nás budou letošní svátky opravdu vypečené. Díky moc za polopatická návody!!! 🙂
Jdu do toho. Před několika lety jsem zkoušela a vyhodila i s formičkama…………..Dám tu ještě jednu šanci, když mám od vás tak skvělý a podrobný návod. Díky a dám vědět 🙂
To je slovo chlapa! Teda, vlastně není. Ale to nevadí, každý nový pokus se počítá.
Rakvičky mi nikdy nechutnaly, suché sladké nic. Já radši rovnou tu šlehačku. Ale formičky doma mám, po babičce, zatím se je používala jen na plněné ovocné košíčky.
Aspoň zbude víc rakviček na nás ostatní 🙂
Ahoj.To bych měla zkusit.Hlavně že mám formičky.
Super, tak ať se podaří.
Milá Flo,letošní cukroví je a bude od Tebe.
Koupila jsem si vánoční kuchařku a je úžasná,všem doporučuji.Děkuji za ni.
Krásný adventní čas Jarmila
Jarmilo, děkuju! Tak ať ti knížka dělá každoročně v období Vánoc velkou radost.
Mila Florentynko,moc Ti dekuji.Na zloutkove se chystam zitra,koupila jsem si vcera formicky a tento clanek se mi naramne hodi,ve vanocni kucharce pro dceru nejsou vsechny tyto vychytavky a detailicky 🙂 Mam dotaz ohledne rakvicek – ja je miluju,jak dlouho by mi z tohoto testa vydrzely?A skladovani v lednici,nebo staci chladna spiz? Dekuji moc,Danka
Danko, rakvičky skladovat v suchu a temnu, vydrží skoro navěky.
Milá Florentýnko, díky za recept, ráda ho vyzkouším, doposud jsem toto cukroví nedělala. Trochu se toho bojím, ale vše se má jednou vyzkoušet, snad se zadaří. Přeji hezký víkend. Vlasta
Věřím, že se zadaří, Vlasto, opravdu na tom nic není. Jen vychytat teplotu pečení.
Milá Flo,to je tak lákavé,že to zkusím. A to jsem řekla,že letos moc péct nebudu. Máš skvělé nápady,díky. Alča
Tak to mě o to víc těší 🙂
Ahoj Flo!
Tak tohle žloutkové cukroví jsem poznala když jsem se vdala. Dělala je maminka mého manžela. Přesně jak to tady popisuješ jen vymazané formičky sádlem ještě potápěla v hrubé mouce – vysypávala je. Když bylo žloutkové cukroví ze 4 bílků se dělaly Oříškové koláčky – spíše asi pusinky – ze 4 bílků sníh, do toho potom zamíchat 25 strouhaných vlašských ořechů, 21 dkg cukru moučka, 10 dkg nastrouhané čokolády- vzniklou hmotu dávat na vymaštěný plech – já již používám pečící papír – lžičkou dělat malé bochánky a na vrchol lehce vmáčknout lískový oříšek a péci v troubě. Myslím, že ji mívám nastavenou na 150° – když začnou koláčky blednout tak pokud se dobře od loupne z papíru a po rozlomení není vlhký se vytahují z trouby. Lépe svůj recept neumím napsat.
Skvělé využití bílků, díky za krásný recept, Zdenko.
Dobrý den, milá Flo…
veškeré vánoční pečení a pohříchu i příprava vánočního menu, jde letos naprosto mimo mne. Už to nějak nezvládám, necháme se / i s bábinou/ rozmazlovat příbuzenstvem. Předvánoční úklid jsme dostali jako předvánoční dárek, profesionální dvojice to zmákla za dopoledne, bramborový salát máme slíbený od dcery, něco k tomu naopak od snachy, uzené dodává z vlastní udírny náš nejstarší.
No a k tomu již den před Štědrým dnem je v jídelníčku na příští pátek – dovoz sociálních služeb/ smažené filé, bramborová kaše a hrachovka…
Odmítli jsme veškerá pozvání, bábině je nejlíp v posteli a já už taky chodím jen na nejnutnější pochůzky /knihovna, lékárna, etc./
Vaše recepty poctivě rozděluji, dostal jsem, opět předvánočně, toner do kopírky a pakl papíru, jsem tedy materiálně zajištěn.
Tedy závěrem – přeji Vám, milá Flo, celé rodině a pochopitelně i rozvětvenému čtenářstvu a konzumentům Vašich nápadů vše dobré, spokojené a klidné Vánoce a mnoho spokojených, neduhům se vyhýbajících dnů příštího roku 2017.
A Vám navíc hodně tvůrčích nápadů pro stovky českých kuchyní!
Váš Jaroslav S.
Jaroslave, to je milé číst si, že se o starosti a radosti Vánoc dokážete podělit s ostatními a umožníte jim, aby se o vás řádně postarali. Věřím, že to přispívá k mnohem větší pohodě. Krásné Vánoce přeju vám oběma a ať jste celý další příští rok stále fit! Flo.
Loni jsem tchánovi upekla domácí rakvičky – pořád o nich bájil (že ty kupované jsou hnus), a byly vynikající. Akorát byly nerovnoměrně nafouklé, tak už vím proč. 🙂 Budu muset zainvestovat do teploměru do trouby, protože moje trouba má svou vlastní hlavu a peče si jak chce. Na křehulky už letos nedojde (ne že by nebyla chuť, ale už mám od manžela zákaz péct další druhy – prej by byl moc tlustej), ale koneckonců nemusí se péct jen na Vánoce, ne?
Správně 🙂
Ahoj Florentynko, moc dekuji za recept. Prave jsem je (zloutkove rohlicky) vytahla z trouby a jsou perfektni. Myslim, ze pul davky ze kterych jsem je delala stacit nebude.
Preji krasny predvanocni cas. Jana
Jani, to je fofr, ty už jsi je stihla vyzkoušet? To je skvělé, mám radost, že ti recept fungoval, jak měl.
Ahoj Flo,
myslis, ze by to slo upect ve formickach na orechy? Nemam takove pekne specialni jako ty…
Určitě ano, pokud ti stojí rovně a nebude se z nich tekutá vaječná hmota vylévat.
Milá Flo, křehulky se ve formickach na orechy povedly a maji obrovsky uspech, konzumenti se dozaduji slehacky k nim 🙂
A mas naprostou pravdu s tim vymazavanim sadlem – je to neprekonatelne!
Dekuju a mej se krasne, pokojne svatky,
jana
Rovněž se přidávám se svou troškou do mlýna. Žloutkovému cukroví říkám rakvičkové a peču ho už několik let. Minimálně v dvojité dávce, protože fakt rychle mizí. Do těsta ještě přidávám 4-5 kapek citronové šťávy a vůbec se nebojím používat na vymazání máslo – mám pocit, že se k cukroví tak nějak víc hodí. Bez problémů formičky vyklepnu. Suším na 130 °C cca 50 minut, takže v pečení je asi větší variabilita. Z mého pohledu je to jedno z nejjednodušších a nejrychlejších cukroví. Tak bez obav do toho.
Radko, naprosto souhlasím, opravdu na tom nic není. Chce to nebát se a zkusit.
Ahojky,
u nás se peče žloutkové několikrát během roku. Častěji dostaneme chuť na makronky (3bílky,mandlová mouka a moučkový cukr) a když zbudou žloutky, tak rakvičkové cukroví. Klidně i do formiček na ořechy.
Ahoj Ivano, to je krásné číst, že zbylé žloutky u vás mají šanci dostat se do žloutkového cukroví. U nás by asi skončily v holandské omáčce, pokud bych je dostatečně nebránila.
Milá Flo, zrovna dnes jsem v komoře přemýšlela jak využít krásné zděděné formičky na čokoládu. Tak děkuji za inspiraci.
Tak přesně v těch bude toto cukroví úplně skvostné.
Povedly se! Jsou přesně jako na fotkách! Postupovat podle skvělého návodu od Flo a výsledek je zaručený! Oproti minulému pokusu, kdy letěly i s formičkama do koše je toto absolutní zázrak! Díky moc!
Super! Díky, že jsi to zkusila znovu i po špatné předchozí zkušenosti. Flo.
Moc lákavé…. uvidím. Všem přeju, ať se cukrovíčko povede.
Ivo, tak doufám, že lákavé cukroví tě nakonec zlákalo k pečení 🙂
Moc ráda bych zkusila, ale nemám formičky. Dá se to nějak rozumně upéct přímo na plechu? Nebo z toho budou totální placky?
Šárko, je to tekuté, takže na plechu v žádném případě. Musí to být ve vypouklých formičkách.
ZDRAVÍM VŠECHNY,ZASE KRÁSNÝ RECEPT KTERÝ SE MUSÍ VYZKOUŠET.A TO JSEM LETOS ŘÍKALA ŽE UPEČU 4 DRUHY,UŽ JICH MÁM 10.JEŠTĚ JEDNOU DĚKUJI ZA NÁPAD OD LUCKY.PŘEJU VŠEM KRÁSNÉ PEČENÍ.POZDRAVUJEME A PŘEJEME ÚSPĚCH JITKA A DĚDA
Jitko, já myslím, že je to podstatně lepší varianta, než plánovat 10 druhů, a mít nakonec čtyři 🙂
Pozdravy dědovi a krásné svátky vám všem. Flo.
Milá Flo, díky za tento recept , nikdy jsem je nezkoušela, formičky doma mám a tak je vyzkouším.
Díky, budu se těšit na zprávu, jak to dopadlo. Flo.
Dobrý den, takzvané vanilky jsem zkoušela minulý rok několikrát a nevěděla jsem jak na ně, takže výsledek nebyl téměř žádný a většina skončila v koši. Nemluvě o pořezaných rukách od formiček, protože mi to nešlo vůbec vyklepat ač jsem vymazávala sádlem 🙁 Tento rok jsem se do nich nechtěla po zkušenostech pouštět. Ale našla jsem tento úžasný a hlavně detailní postup a vyzkoušela jednu dávku. Povedlo se mi to na jedničku, tak jsem udělala ještě další dvě dávky!!! Děkuji za úžasný postupu 🙂 Narazila jsem na tuto stránku náhodou a musím ji více prozkoumat 🙂
Jani, paráda, tak přeju napínavé zkoumání a úspěšné vaření 🙂 Flo.
Dobrý den,
tak jsem je nějak upekl a nafoukly se, ale vevnitř jsou duté, to mají být?
Děkuji, H,
Honzo, ano, tohle cukroví je zcela duté. Stejně jako rakvičky. Vznikne jen křehká žloutková skořápka, v tom je to kouzlo. Takže se vám to povedlo na jedničku s hvězdičkou.
Milá Flo, tohle cukroví dělávala babička a já nikde nemohla najít recept. Moc Ti za něj a detailní popis děkuji a určitě letos vyzkouším.
Milá úžasná Flo, křehulky dělávala babička a já si na ně nikdy netroufla, až včera, po dlouhém váhání a studování Tvého popisu a receptu. A díky Tobě se mi povedly na první dobrou a není to ani tak složité, jak se mi zdálo. Formičky po babičce zafungovaly a sádlo opět nezklamalo. Moc moc moc díky 😀 za všechny krásné články a recepty. Už se těším na další Světlana
Vážená Florentýno.
Dostala jsem větší množství žloutků od kolegyně. Hledala jsem, hledala nějaký recept je se žloutky. A našla. Pečlivě jsem si vás popis prostudovala a pustila se do díla. Do pěny jsem přidala šťávu z citronu a trochu ještě přidala cukru na zhoustnutí. Formičky mám ještě s cenovkou 8,50kčs za 25ks. 🙂 A sádlo také poctivé. Těsto chutnalo bohémsky, z trouby to vonělo o 106. Ale nic se nenafouklo a z formiček jsem dostala snad jen 5 kousků. Jsem úplně nešťastná. 🙂 Mohlo to být tím citronem nebo snad, že je do vánoc daleko? 🙂
Žloutků mám ale ještě dost, takže až ty drobky vyzobáme, pokusím se upéct bochníčky znovu a bez citronu.
Mějte se krásně!
Radana
Radano, opravdu to mohlo být tím citronem, kyselé prostředí může způsobit částečný únik vzduchu z těsta. Nicméně chyba mohla být i v nedostatečném utření těsta nebo v teplotě trouby. Snad to příště klapne!
Úžasná Flo, prosim a poradite co navrch? Nebo jsou jen tak? Děkuji
Úžasná Maruško, navrch vůbec nic 🙂
Drahá Flo,
mám na tebe dotaz týkající se života a smrti 😀 Pokud chci žloutkové darovat jako dárek (v papírové krabičce, zabalené v balicím papíru a ovázané mašlí) nestane se s ním nic? Nepotřebuje třeba cukroví dýchat? Nemůže změknout nebo se nějak zkazit?
Moc děkuji za odpověď.
Leo, v papírové krabičce může trochu zvlhnout, ale to nevadí. Křupavé bude pořád, i když třeba o něco málo míň. Papírový obal dýchá, s tím je potřeba počítat, ale cukroví je v něm nejlíp.
Prosím o radu, zda křehulky vyklepávat z formiček ještě za horka, nebo nechat vychladnout?
Ještě jsem je nikdy nepekla, bude to premiéra ????
Vyklepávat teplé, určitě půjdou ven líp. Studené už můžou být přichycené k formičce.
Mám rychlý dotaz – zkoušely jste někdy přidat zázvor a udělat je vlastně jako variantu zázvorek?
Díky moc a klidné svátky 🙂
Já určitě ne 🙂
Zdravím všechny zapálené kuchařinky i naši milou velitelku Flo a přeji jen to dobré !Je po vánocích a tak
můžu rekapitulovat s nadhledem svoji píli a konečně výsledky. Křehulky protkaly naše vánoce jako zlatá nit a spojily všechny sváteční hosty v jeden tým. Tým, který by byl ochotný za křehulky i dýchat! Ano, je to tak. Křehulky v mém upraveném podání sklidily nečekané ovace na otevřené scéně. Košíčky, do kterých jsem přidala těsta(oproti doporučení o lžičku více) , se po upečení rozvinuly do voňavých báboviček nabádajicích k naplnění šlehačkou. Učinila jsem tak, nahoře také přidala šlehačkového indiánka, postříkala voňavou čokoládou a zázrak letošních vánoc byl na světě. Neskutečné…… Recept na křehulky je skvělý, jen je potřeba vychytat teplotu trouby! I v kuchyni se dějí zázraky a jste to vy, milé a zapálené kuchařinky, které jste při jejich zrození! Nezapomeňte na to, že vůně z vaší kuchyně je ta, která činí domov domovem a na kterou se vzpomíná celý život.
Krásný a voňavý rok 2019! Kajetána
To je krásný komentář a navíc krásné jméno ❤️ Děkuju a vydařený rok 2019 též přeju.
Tak křehulky se mi napoprvé krásně povedly????. Díky za inspiraci a přeji krásný, dlouhý rok 2019.
????
Tak si tak s dětmi pečeme žloutkové cukroví, když tu při ochutnávací kontrole v troubě zjistím, že peču vlastně rakvičky… milované rakvičky! Vždycky jsem si myslela, že rakvičky jsou z bílků a až nyní jsem zjistila, jak jsem se zmýlila! Cukroví bylo vynikající a před dětmi (a sebou samou) jsem jich většinu neuhlídala ani do druhého dne. Děkujeme za vynikající recept! A protože po tomto receptu zbylo pár bílků, nabízelo se za pár dní pustit do kokosek…
Mila Flo, mám dotaz a omlouvám se, pokud už někde nad ním je i s odpovědí. Chystám se na rakvičky, včera jsem dostala formičky. Péct na horkovzduch, nebo klasika horní a dolní ohřev? Moc děkuji! Jana
Už jsem pročetla snad desítky rad, ale žloutkové cukroví ne a ne. Košíčky jsou nízké, nejsou uvnitř duté. Peču je v elektrické troubě na 170°C. Po 7 minutách sice začnou vybíhat, ale ne až nahoru. I když jsem zkusila nechat vyšší teplotu trochu déle, košíčky už prostě stávkují a výš se jim nechce.
Milá paní Florentýno, jsem na pečení asi dosti nešikovná, dnes se mi vůbec nic nepovedlo, a tak si vás dovolím poprosit o radu. Žloutkové cukroví jsem nejprve pekla podle vašeho receptu, co se týče teplot. Když jsem zkusila, bylo to uvnitř syrové, a tak jsem pekla dál a dál, ale bez lepšího výsledku. Druhou várku jsem tedy pekla na vyšší teplotu : 150 °C a po nafoukutí asi na 130 °C. Výsledek zase obdobný. Tak nevím , co s tím, mám elektrickou troubu a zkoušela jsem měřit teplotu teploměrem, vypadá to, že uvedené teploty odpovídají. Vrcholem mého snažení bylo, že jsem ze zbylých bílků chtěla upéci pusinky, ale když jsem vyšlehala sníh a poté zašlehala pískový cukr, hmota zřídla a není to zas k ničemu!!!
Díky za vaši Kuchařku pro dceru, kterou ráda a často používám?. Helena